PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταραμένες ταινίες

anabel
22-12-2008, 21:51
Αρκετες απο τις μεγαλες παραγωγες του κινηματογραφου θεωρουνται σημερα καταραμενες καθως συνοδευονται απο περιεργους θανατους και περιστατικα.

Μια απο τις καταραμενες ταινιες ειναι ο εξορκιστης (1973) που για καποιους αποτελει το πιο ανατριχιαστικο και τρομακτικο θριλερ ολων των εποχων. Αρκετα ατομα λοιπον που σχετιζονταν με την συγκεκριμενη ταινια πεθαναν μεσα σε 15 μηνες απο την προβολη της οπως ο Jack McGowran (απο καρδιακη προσβολη) και η ελληνιδα Βασιλικη Μαλιαρου που πεθανε στις 9 Φεβρουαριου του 1973. Ακομη η Linda Blair το μικρο κοριτσι που κυριευτηκε απο τις δυναμεις του διαβολου δηλωσε οτι ο ρολος της την εκανε να μην θελει ποτε ναποκτησει παιδια ενω φημολογειται οτι προεβλεψε τον θανατο ενος βοηθου της παραγωγης μερικες βδομαδες πριν πεθανει.

Το 1976 κυκλοφορει η ταινια The Omen. Ο γιος του ηθοποιου Gregory Peck ομως αυτοκτονει δυο μηνες προτου βγει στις αιθουσες η ταινια. Ο Peck και ο σεναριογραφος David Seltzer επιβιβαστηκαν παρολα αυτα σε 2 διαφορετικα αεροπλανα και ταξιδευουν στην Αγγλια για τις αναγκες καποιων γυρισματων. Ωστοσο την ιδια μερα και τα 2 αεροπλανα χτυπηθηκαν απο κεραυνο πανω απο τον Ατλαντικο.

Η ταινια Rosemary's Baby (1968) ειναι δημιουργημα του γνωστου σκηνοθετη Roman Polanski και η υποθεση αφορα μια εγγυο γυναικα που πιστευει οτι εγκυμονει το παιδι του σατανα. Ενα χρονο μετα την τπροβολη της ταινιας η γυναικα του Ρομαν Πολανσκι η ηθοποιος Sharon Tate δολοφονειται απο φανατικους οπαδους του charles Manson ενω ειναι εγγυος.

Ακολουθει η ταινια Superman με τον Christopher Reeves που υποδηθηκε τον ρολο στις δεκαετιες του '70 και '80 εμεινε παραλυτος απο τον λαιμο και κατω μετα απο πτωση που ειχε ενω εκανε βολτα με το αλογο.
Ως τραγικη ειρωνια πεθανε το 2004 απο αιματωμα στον λαιμο ανημπορος να κινησει το σωμα του.

Ο ηθοποιος που υποδηθηκε τον Ιησου στην ταινια The Passion of the Christ (2004) του Mel Gibson χτυπηθηκε απο κεραυνο ενω βρισκοταν σταυρωμενος.

Φτανοντας στο 2008 και στο Batman:The dark Knight. Στις 22 Ιανουαριου λοιπον πεθανε ο 'Joker' Heath Ledger που καποιοι λενε οτι η αφυπνηση των χαοτικων δυναμεων μεσα του τον οδηγησαν στην παραφροσυνη και τελικα στην αυτοκτονια ενω λιγο καιρο πριν ο 71 ετους morgan freeman τραυματιστηκε σε αυτοκινητιστικο ατυχημα και ο Christian Bale συνεληφθη με την κατηγορια οτι επιτεθηκε στην μητερα του και την αδερφη του την παραμονη της πρεμιερας της ταινιας.

Να ναι συμπτωσεις ολα αυτα? Προσωπικα δεν νομιζω. ειναι πολλες για να ναι απλα συμπτωσεις. εσεις τι πιστευετε?

pasxalisgr
24-12-2008, 22:13
nomizw pws einai aples symptwseis gt exw dei kai tis dyo tainies kai den epatha tipota...gia ksyonate ligo ston 21o aiwna eimaste

NordicWarrior
24-12-2008, 23:28
Εννοείται ότι είναι συμπτώσεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ενδιαφέρουσες :d

jaguar
29-12-2008, 15:33
οσοι ηθοπιοι εχουν το ρολο του Ιησου ή του σουπερμαν εχουν κακο τελος ή ενα σοβαρο ατυχημα

kasampas
30-12-2008, 13:28
Δεν μπορώ να ξέρω εάν πράγματι πρόκειται για συμπτώσεις ή για σκοτεινές και υπέρτατες δυνάμεις που συνομοτούν, αλλά για σκεφτείτε ποσες χιλιάδες άνθρωποι έχουν σκοτωθεί από κεραυνούς ή έχουν μείνει παράλυτοι από τροχαίο ή από πτώση σε όλο τον κόσμο χωρίς να έχουν υποδυθεί ποτέ στη ζωή τους κανένας από τους παραπάνω ρόλους (βασικά χωρίς καν να είναι ηθοποιοί).
Αν κάτι δεν είναι σύμπτωση τελικά είναι το γεγονός ότι όλα συμβαίνουν σε Αμερικανούς!
Οι τύποι προσπαθούν απεγνωσμένα να είναι στο επίκεντρο της δημοσιότητας. Και αν δεν το καταφέρουν με τα διάφορα τεχνάσματα της 7ης τέχνης τότε... ανοίγουν κ έναν πόλεμο. Έτσι για να γουστάρουμε.
Πάρτε παράδειγμα από τις ταινίες τους που αναφέρονται σε εξωγήινους. Όσοι επισκέπτονται τη γη, όλοι μα όλοι πάνε στην Αμερική και όχι οπουδήποτε αλλά στην Ουάσιγκτον και φυσικά στο Λευκό Οίκο. και πάντα όλοι ψάχνουν να βρουν να σκοτώσουν τον πρόεδρο.
δηλαδή μιλάμε για τρελή προπαγάνδα όχι αστεία!!!!

NordicWarrior
30-12-2008, 18:23
Πάρτε παράδειγμα από τις ταινίες τους που αναφέρονται σε εξωγήινους. Όσοι επισκέπτονται τη γη, όλοι μα όλοι πάνε στην Αμερική και όχι οπουδήποτε αλλά στην Ουάσιγκτον και φυσικά στο Λευκό Οίκο. και πάντα όλοι ψάχνουν να βρουν να σκοτώσουν τον πρόεδρο.

Άμα ήσουν εξωγήινος κι ερχόσουν στη γη για να σκοτώσεις έναν πρόεδρο, από των ΗΠΑ δεν θα άρχιζες; :D

lazos
30-12-2008, 18:35
Ρε παιδιά, είναι συμπτώσεις. Μόνο που όποιος κάνει τον Ιησού έχει κάτι κακό να πάθει!!!

kasampas
31-12-2008, 11:53
Άμα ήσουν εξωγήινος κι ερχόσουν στη γη για να σκοτώσεις έναν πρόεδρο, από των ΗΠΑ δεν θα άρχιζες; :D

Φίλε NorbicWarrior έχεις απόλυτο δίκιο.
Δεν ξέρω αλλά εδώ και πολύ καιρό έχω αυτή την επιθυμία. Λές να είμαι γόνος εξωήινων;:confused:

NordicWarrior
31-12-2008, 12:32
Φίλε NorbicWarrior έχεις απόλυτο δίκιο.
Δεν ξέρω αλλά εδώ και πολύ καιρό έχω αυτή την επιθυμία. Λές να είμαι γόνος εξωήινων;:confused:

Μάλλον πρέπει να δεις μία γιατρό :D

http://gravyandbiscuits.com/wp-content/uploads/2008/04/gillian-anderson-maxim-04.jpg

kasampas
31-12-2008, 17:03
Αυτή στη φωτογραφία φαντάζομαι ότι θα είναι ΓΕΝΙΚΗΣ ιατρικής!
Θεραπεύει πάσαν νόσον και πάσαν μαλακείαν!

Hellraiser
01-02-2009, 01:12
Ενταξει συμπτωσεις ειναι δεν πιστευω ειναι κατι αλλο αλλα σου κεντριζουν παντως το ενδιαφερον.

Scarlett
14-05-2009, 14:08
η Βασιλικη Μαλιαρου ητανε και 90 χρονων οτανε πεθανε! οποτε δεν νομιζω να την σκοτωσανε σκοτεινες δυναμεις..χαχαχαχα