PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι απαραίτητη η περιτομή;

giannis24
11-11-2008, 21:38
Παιδια καλησπερα. Ειμαι αντρας 19 ετων. Η απορια που με βασανιζει τις τελευταιες μερες αφορα την αντρικη περιτομη. Ειναι απαραιτητη? Εγω δεν εχω κανει κ ετσι κατα τη στυση το κεφαλακι του πεους (συγχωρεστε με δεν ξερω πως λεγεται επιστημονικα) ειναι μεσα. Αυτο δε μου εχει δημιουργησει μεχρι τωρα κανενα προβλημα στις λιγες σεξουαλικες επαφες που ειχα μεχρι σημερα (εχουν παει μια χαρα). Ειναι απαραιτητο να κανω περιτομη? Υπαρχει κινδυνος για την υγεια μου αν δεν κανω? Οι περισσοτεροι ανθρωποι σε τι ηλικια κανουν? Η συζητηση με συνομιληκους μου οχι μονο δε με διαφωτιζει αλλα με γεμιζει κ με περισσοτερο αγχος για το θεμα αυτο:confused: . Σε περιπτωση που αποφασισω να κανω σε τι γιατρο πρεπει να παω, και ποσο περιπου κοστιζει η επεμβαση? Ειναι επιπονη διαδικασια? Συγγνωμη για τις αμετρητες αποριες αλλα το θεμα με εχει αγχωσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τον τελευταιο καιρο:-( . Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας οι οποιες ελπιζω να ειναι καλοπιστες και διαφωτιστικες..

NordicWarrior
11-11-2008, 22:00
Ένα από δυο πράγματα συμβαίνουν:

α) Μας δουλεύεις ψιλό γαζί

β) Όντως είσαι τόσο αμαθής (ελπίζω "στις λιγες σεξουαλικες επαφες" που είχες μέχρι τώρα να ήξερες τουλάχιστον πέρι πρόληψης ασθενειών/εγκυμοσύνης) οπότε η απάντηση είναι: ΟΧΙ, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ, ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΟΥΣ/ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ)

giannis24
11-11-2008, 22:08
Ένα από δυο πράγματα συμβαίνουν:

α) Μας δουλεύεις ψιλό γαζί

β) Όντως είσαι τόσο αμαθής (ελπίζω "στις λιγες σεξουαλικες επαφες" που είχες μέχρι τώρα να ήξερες τουλάχιστον πέρι πρόληψης ασθενειών/εγκυμοσύνης) οπότε η απάντηση είναι: ΟΧΙ, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ, ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΟΥΣ/ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ)

Όχι φιλε μου οι αποριες μου αυτες ειναι απολυτως ειλικρινεις. Φυσικα κ χρησιμοποιω προφυλακτικα, φυσικα και γνωριζω περι προληψης ασθενειων/ εγκυμοσυνης κλπ. Ομως σε οσους φιλους μου ειπα πως δεν εχω περιτομη με κοιταζαν σα να εβλεπαν φαντασμα. Μου είπαν πως απο τη στιγμη που σε στυση το κεφαλακι ειναι μεσα εχω φίμωση και αρα πρεπει αμεσα να κανω επεμβαση. Οπως και να χει, ευχαριστω για την απαντηση σου κ θα περιμενω και αλλες γνωμες.

NordicWarrior
12-11-2008, 10:39
Το καλύτερο (το μόνο) που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα γιατρό. Αν δηλαδή σου πει ένας εδώ μέσα (ή σε άλλο φόρουμ) ότι "ναι, θες περιτομή", θα πας και θα το κόψεις; Όχι, στο γιατρό θα πας. Ε, γιατί δεν γλιτώνεις την αγωνία και το περίμενε και το τι άραγε, και να πας κατευθείαν στον ειδικό;

elrond1
12-11-2008, 12:48
giannis24 κοίταξε λίγο εδώ:

http://www.forums.gr/showthread.php?t=20250

Μετά απο αυτό ξανασκέψου το λίγο, συμφωνό πάντως με τα όσα σου είπε ο Nordic Warrior.

Υ.Γ. Για το θέμα της φίμωσης:

http://w4u.eexi.gr/~mertz/fimosi.htm

http://paidiatros.blogspot.com/2005/10/blog-post_113043420926632513.html

http://www.megalaser.gr/index.php/laser_surgery/fimosi.html

Quintadeen
13-11-2008, 16:41
Μου είπαν πως απο τη στιγμη που σε στυση το κεφαλακι ειναι μεσα εχω φίμωση και αρα πρεπει αμεσα να κανω επεμβαση.

Μεγίστη παραπληροφόρηση. Στη φυσική της κατάσταση, η βάλανος (έτσι λέγεται το κεφαλάκι ή ο... κεφάλας ;-) ) παραμένει εντός της ακροποσθίας (το εμπρόσθιο δέρμα), έστω εν μέρει, ακόμα και στη στύση. Πρέπει βέβαια να μπορεί να τραβηχτεί με σχετική ευκολία. Συμβαίνει αυτό στην περίπτωσή σου;

Η φίμωση από την άλλη είναι μια παθολογική κατάσταση που πρέπει να αντιμετωπιστεί. Από τη στιγμή που δε φαίνεται στην περιγραφή σου να αντιμετωπίζεις κάποιο ουρογεννητικό πρόβλημα, μάλλον δε μιλάμε για φίμωση, πιθανόν για κάπως στενή ακροποσθία που εύκολα μπορεί να χαλαρώσει με απλές αλλά συστηματικές ασκήσεις τεντώματος αλλά και με την πάροδο του χρόνου.

Όσο για την περιτομή: απέφυγέ την όπως ο διάολος το λιβάνι. Μόνο σε περίπτωση απόλυτης ιατρικής αναγκαιότητας θα έπρεπε να προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο (π.χ. βαριάς μορφής φίμωση). Το πρόβλημα με την περιτομή είναι ότι θα σου αφαιρέσει μια από τις πλέον ερωτογόνες ζώνες του σώματος, την ακροποσθία με το χαλινό και τις χιλιάδες νευρικές απολήξεις που φιλοξενούνται εκεί. Μετά από αυτό, καθώς η βάλανος θα μένει σταθερά εκτεθειμένη στις τριβές με τα ρούχα και σε συνθήκες υψηλής εξάτμισης, θα οδηγηθεί με τα χρόνια σε ξήρανση και περαιτέρω απώλειες αισθητηρίων που επιφέρουν σχετική αναισθησία και τότε ξεκινάει αυτό που λέμε η "κάτω βόλτα"... που δεν έχει όμως πισωγύρισμα. Οι θρησκευτικοί λόγοι για τους οποίους εκτελείται περιτομή είναι ακριβώς αυτό: να ελεγχθεί η αντρική σεξουαλικότητα έτσι ώστε να διευκολυνθεί η τήρηση των ιερών γραφών που προφανώς είναι ασύμβατες με την καλπάζουσα επιθυμία για sex. Το ομολογεί και κάποιος γνωστός ραββίνος (του μεσαίωνα αν δεν κάνω λάθος). Αν βρω την αναφορά, θα την παραθέσω για να κρίνεις και από μόνος σου, αν και όσα σου λέω, τα λέω εκ προσωπικής πείρας.

Quintadeen
14-11-2008, 01:10
ΟΚ, εδώ είναι η αναφορά: click (http://www.cirp.org/library/psych/boyle6/). Απόσπασμα από το άρθρο:

Moses Maimónides (1135-1204), known as the "Rambam," was a medieval Jewish rabbi, physician and philosopher who stated unequivocally that the real purpose of circumcision was to reduce sexual gratification. According to Maimónides (see 1963 translation, p. 609),

Similarly with regard to circumcision, one of the reasons for it is, in my opinion, the wish to bring about a decrease in sexual intercourse and a weakening of the organ in question, so that this activity be diminished and the organ be in as quiet a state as possible... In fact this commandment has not been prescribed with a view to perfecting what is defective congenitally, but to perfecting what is defective morally. The bodily pain caused to that member is the real purpose of circumcision. None of the activities necessary for the preservation of the individual is harmed thereby, nor is procreation rendered impossible, but violent concupiscence and lust that goes beyond what is needed are diminished. The fact that circumcision weakens the faculty of sexual excitement and sometimes perhaps diminishes the pleasure is indubitable. For if at birth this member has been made to bleed and has had its covering taken away from it, it must indubitably be weakened.

Και ένα ακόμα:

Sigmund Freud (1920) asserted that circumcision was a substitute for castration, suggesting a possible connection between castration fears, neuroses, and circumcision. Documented cases exist of circumcision resulting in a life-impairing level of castration anxiety (Ozturk, 1973). More recently, Immerman and Mackey (1998) described circumcision as "low-grade neurological castration." They argued that the resultant glans keratinisation and neurological atrophy of sexual brain circuitry (due to loss of sensory input to the brain's pleasure centre) may serve as a social control mechanism which produces a male who is less sexually excitable and therefore more amenable to social conditioning.

Indeed, for centuries, circumcision has been used as a strategy to reduce sexual gratification (Maimónides, 1963, p. 609). According to Saperstein (1980), quoting Rabbi Isaac Ben Yedaiah, as well as the empirical findings of Bensley and Boyle (2001), and O'Hara and O'Hara (1999), heterosexual intercourse is less satisfying for both partners when the man is circumcised.

Η έμφαση είναι βέβαια δική μου.

Και τέλος στο αρχικό site, CIRP (http://www.cirp.org/), θα βρεις πληθώρα πληροφοριών γύρω από το θέμα αυτό.

TopGear
14-11-2008, 01:13
Και επιπλέον είναι και τρομερά επίπονο για αυτήν την ηλικία.

Amalia!
17-11-2008, 03:05
guys exv akousei oti se esas ta agorakia tin ora pou gennieste den kanoun peritomi apla kovoun ena mikro poli mikro petsaki gia logous ygeias.Episeis thelo na po oti xero oti exete kai eseis ena periergo san tonimena ton diko mas sto simeio poy to kefalaki enonetai me to allo pou arga i grigora spaei-kovetai me tis sexoualikes epafes.Tora den xero kata poso sxetika milisa alla eipa ti xero kai ego.A kai min anisixeis peritomi kanonika ginetai kathara kai mono gia thriskeytikous logous.

Quintadeen
18-11-2008, 11:59
Episeis thelo na po oti xero oti exete kai eseis ena periergo san tonimena ton diko mas sto simeio poy to kefalaki enonetai me to allo pou arga i grigora spaei-kovetai me tis sexoualikes epafes.Tora den xero kata poso sxetika milisa alla eipa ti xero kai ego.
Αναφέρεσαι προφανώς στο χαλινό. Πρόκειται για σχηματισμό παρόμοιο με αυτόν που ενώνει εσωτερικά το άνω χείλος με τα ούλα (μπορεί κανείς εύκολα να τον ανιχνεύσει ψάχνοντας με τη γλώσσα πέρα από τους άνω κοπτήρες), και είναι κάτι διαφορετικό ως προς τη λειτουργία από τον παρθενικό υμένα.

Ο χαλινός κανονικά δεν σπάει με τις σεξουαλικές επαφές και οι περιπτώσεις στις οποίες αυτό συμβαίνει είναι οι εξαιρέσεις. Φέρει πάρα πολλά ερωτογόνα αισθητήρια και είναι μια από τις πιο ευερέθιστες (σεξουαλικά) περιοχές του ανδρικού σώματος. Μαζί με την ακροποσθία αποτελούν ένα λειτουργικό σύνολο που εξυπηρετεί την ευχαρίστηση και την απόλαυση στη διάρκεια της σεξουαλικής πράξης και δεν πρέπει σε καμμιά περίπτωση να αφαιρείται, παρά μόνο για σοβαρούς ιατρικούς λόγους. Αλλά ακόμα και στην περίπτωση αυτή, είναι πολύ πιθανό η αφαίρεση μέρους της ακροποσθίας να είναι αρκετή για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα και η διατήρηση του χαλινού να είναι εφικτή.

giwrgos95
04-09-2009, 13:16
giannis24 κοίταξε λίγο εδώ:

http://www.forums.gr/showthread.php?t=20250

Μετά απο αυτό ξανασκέψου το λίγο, συμφωνό πάντως με τα όσα σου είπε ο Nordic Warrior.

Υ.Γ. Για το θέμα της φίμωσης:

http://w4u.eexi.gr/~mertz/fimosi.htm

http://paidiatros.blogspot.com/2005/10/blog-post_113043420926632513.html

http://www.megalaser.gr/index.php/laser_surgery/fimosi.html

gia na mhn akoume tetoies periptwseis kai frikaroume 8a sas pw oti opoios exei kanei peritomh den yperxai periptwsh na emfanish POTE karkino tou peous.o enlogw kyrios aplws sta8hke atyxos

Για να μην ακούμε τέτοιες περιπτώσεις και φρικάρουμε θα σας πω ότι όποιος έχει κάνει περιτομή δεν υπάρχει περίπτωση να εμφάνιση ΠΟΤΕ καρκίνο του πέους.o εν λόγω κύριος απλώς στάθηκε άτυχος.

grrr_katerina
24-11-2009, 17:24
παιδια ετυχε να διαβασω το θεμα αυτο.δεν εχω ιατρικες γνωσεις ωστε να βοηθησω αλλα εχω να πω μονο αυτο!τι τραβατε και εσεις!!θεωρουσα ατυχες εμας τις γυναικες που εχουμε οσα εχουμε με τα γυναικολογικα μας αλλα και για εσας τα αγορια δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα οσο δειχνουν...

Scarlett
24-11-2009, 17:46
παιδια ετυχε να διαβασω το θεμα αυτο.δεν εχω ιατρικες γνωσεις ωστε να βοηθησω αλλα εχω να πω μονο αυτο!τι τραβατε και εσεις!!θεωρουσα ατυχες εμας τις γυναικες που εχουμε οσα εχουμε με τα γυναικολογικα μας αλλα και για εσας τα αγορια δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα οσο δειχνουν...

Σιγα μωρε τα καημενα τα παλικαρια,τι τραβανε?:tounge:
Και δν ειμαστε ατυχες ειμαστε τυχερες που εχουμε εμμηνορροια..

grrr_katerina
25-11-2009, 21:13
εχεις δικιο ειμαστε τυχερες αλλα και για αυτους δεν ειναι ευκολα πραγματα.

Alan Don
28-11-2009, 04:56
re paidia δεν ειναι τοσο τρομερη η εγχειρηση για την φιμωση.

ταλεπωρειται ο ασθενης μια βδομαδα και μετα τον εχει καινουργιο , ελεος!

ηρεμια ξερω κοσμο που το εκανε χωρις προβλημα κανενα .

trelokabero
17-02-2010, 14:40
Όσο για την περιτομή: απέφυγέ την όπως ο διάολος το λιβάνι. Μόνο σε περίπτωση απόλυτης ιατρικής αναγκαιότητας θα έπρεπε να προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο (π.χ. βαριάς μορφής φίμωση). Το πρόβλημα με την περιτομή είναι ότι θα σου αφαιρέσει μια από τις πλέον ερωτογόνες ζώνες του σώματος, την ακροποσθία με το χαλινό και τις χιλιάδες νευρικές απολήξεις που φιλοξενούνται εκεί.

Οι θρησκευτικοί λόγοι για τους οποίους εκτελείται περιτομή είναι ακριβώς αυτό: να ελεγχθεί η αντρική σεξουαλικότητα έτσι ώστε να διευκολυνθεί η τήρηση των ιερών γραφών που προφανώς είναι ασύμβατες με την καλπάζουσα επιθυμία για sex.

δεν ειναι θρησκευτικοι οι λογοι της περιτομης,αλλα υγιεινης.Ακομα και στις ΗΠΑ το 90% του πληθυσμου ειναι περιτμημενο.Αρα δεν ισχυει μονο για τους Εβραιους κ τους μουσουλμανους.

Οσο για το πρωτο που ειπες ,οτι μειωνει τη διαθεση..τοτε οι Αραβες θα πρεπει να ειχαν σοβαρο προβλημα υπογεννητικοτητας (και οχι να κανουν απο 10 παιδια ο καθενας).

skam
17-02-2010, 15:15
Νομίζω ότι για λόγους υγιεινής μπορεί να αποκόπτεται μόνο ο χαλινός.
Αλλά αυτό δεν είναι περιτομή.

vagelisks
11-03-2010, 16:31
ακριβως αυτο θα ελεγα και εγω! οσο αναφορα και τη φιμωση αλλα και αν θελει κανεις για θεματα υγιεινης και αισθητικης, υπαρχει αυτο που λεμε μερικη περιτομη (ας το πουμε ετσι).
ειναι τοσο απλο και γρηγορο : πας, μπαινεις στο χειρουργιο, με τοπικη ναρκωση σε φτιαχνουν, το νιωθεις λιγο, οσο να ναι πονας εκεινη την ωρα, μετα απο μια ωρα βγαινεις απο το χειρουργιο στα ποδια σου κανονικα, πας σπιτι κατευθειαν, μια μερα εισαι λιγο στη προσοχη, δευτερη μερα σαν να μην εχει γινει τιποτα κανεις το μπανιο σου πας βολτα. ΔΕΝ ΠΟΝΑΣ καθολου μετα απο το χειρουργιο. ισως τη πρωτη μερα να σε τραβανε πολυ λιγο τα ραμματα και λιγο λογο της ενεσης. τριτη μερα ουτε καν νιωθεις κατι. σε μια βδομαδα αντε το πολυ 10 μερες εχουν πεσει τα ραμματα απο μονα τους και τα δινεις ολα ...εκει που ξερεις!
δεν ειναι ολικη περιτομη. εισαι ακομα σκεπασμενος. αλλα με το παραμικρο ξεκουκουλωνεσαι. οποτε εισαι και προστατευμενος και καθαροσ! ειναι τρελα πιο ομορφο για αυτους που ενδιαφερονται και για την αισθητικη! γιατι δεν εχεις μπροστα τη πετσα να κρεμετε! και συμφωνα με αυτα που λενε και πιο πανω..αφου δεν χανεις τοσο πολυ δερμα δεν χανεις και τις αισθησεις σου καθως μεγαλωνεις. συφωνα με αυτα που λετε!!
τωρα στο θεμα αν πρεπει καποιος να το κανει η οχι!!!! ειναι πολυ προσωπικο το θεμα!! αν εχεις προβλημα, πηγαινε θα σου λυθει. αν δεν εχεις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα μην πας δε το χρειαζεσαι. αν πιστευεις οτι θα νιωσεις καλυτερα αξιζει ο λιγος πονος της στιγμης.
για τα υπολοιπα ενημερωθειτε απο γιατρο. δεν ειναι ντροπη! ελεος σε αυτους που ντρεπονται!!!

high voltage
28-07-2010, 15:09
Πόσο απαραίτητο είναι να γίνει η περιτομή αν το πετσάκι μπροστά είναι μεν κάπως σφιχτό αλλά ο βαλανος βγαίνει κανονικά. Ωστόσο σε πλήρη στύση υπάρχει μια μικρή ενόχληση-σφίξιμο κάτω από το βάλανο όπου μαζεύεται το δερματάκι αυτό (όχι κάτι δραματικό αλλά το νιώθω χωρίς να υπάρχει πόνος εκτός αν το ζορίσω υπερβολικά, πάντως δεν πονάει κατά την πράξη καθόλου, όταν αυτή γίνεται και δεν έχω πρόβλημα στύσης) . Κατά πόσο επηρεάζει κάτι τέτοιο την στύση;

skam
28-07-2010, 15:22
Όχι περιτόμή. Εννοείς αν κοπεί ο χαλινός.
Δεν είναι απαραίτητο, αρκεί να μπορείς να τηρείς τους κανόνες υγιεινής. Κάτι που πρέπει να το θυμόμαστε και για μας και από σεβασμό στην ερωτική μας σύντροφο.
Από εκεί και πέρα η μητέρα φύση αν είναι πολύ σφιχτός, ενδέχεται να λύσει μόνη της το θέμα, μια και καλή, λίγο επώδυνα, σε κάποια στιγμή ερωτικού παροξυσμού...

high voltage
28-07-2010, 15:37
Όχι ο χαλινός, δεν νομίζω να είναι αυτό. Το πετσάκι που καλύπτει το κεφαλάκι μπροστά λέω περισσότερο. Είναι λιγο σφιχτό και σε πλήρη στύση η βαλανος βγαίνει με λίγο ζόρισμα αλλά κανονικά ολοκληρη και χωρίς πόνο. Απλά μετά επειδή είναι μικρο σφιγγει ελαφρρά κατω απο την βάλανο όπου μαζευεται. Ο χαλινός δεν είναι κοντός το πετσάκι παει κανονικά και πιο κάτω απλά επειδή είναι μικρο και σφιχτό (βασικά είναι σφιχτο πάνω στην βάση όπου κάνει κάτι σαν έναν λιγάκι σφιχτό δαχτυλίδι) έχει λίγο ζόρι. Πόνος υπάρχει μόνο αν το ζορίσω υπερβολικά και αυτός δεν είναι ποτέ οξύς. Κατά την πράξη όταν αυτή γίνεται δεν είχα πρόβλημα ποτέ (εκτός απο προβλήματα στυσής που ίσως οφείλονται σε αυτό). Υποψιάζομαι πως αυτό το ελαφρύ σφίξιμο ίσως εμποδίζει κάπου την σωστή αιμάτωση κατά της στύση.

skam
28-07-2010, 16:25
Δεν μου ακούγεται για πρόβλημα. Είναι πολύ πιθανό ότι θα εξομαλυνθεί η κατάσταση με τον καιρό. Αλλά μια και σου έχει μπει η ιδέα ότι μπορεί αν παίζει κάποιο πρόβλημα, καλό είναι να περάσεις από ένα γιατρό να σου ρίξει μια ματιά για να σιγουρευτείς, ίσως και μια μικρή επέμβαση για να "αναπνέει" πιο καλά.

Black-Dark
28-10-2010, 22:32
αν ο χαλινος ειναι κοντος υπερβολικα ωστε να μην μπορει να γινει αποσυρση ολικως της ακροπροσθιας, πρεπει να αντιμετωπιστει με χειρουργικη επεμβαση?

rhcp
15-11-2011, 13:10
Η φίμωση από την άλλη είναι μια παθολογική κατάσταση που πρέπει να αντιμετωπιστεί. Από τη στιγμή που δε φαίνεται στην περιγραφή σου να αντιμετωπίζεις κάποιο ουρογεννητικό πρόβλημα, μάλλον δε μιλάμε για φίμωση, πιθανόν για κάπως στενή ακροποσθία που εύκολα αλλά και με την πάροδο του χρόνου.

geia sou exw kai egw pi8anos to idios provlima ... otan les "μπορεί να χαλαρώσει με απλές αλλά συστηματικές ασκήσεις τεντώματος" ... ti enoeis ? ... kapoia idiki krema isws?

babisosougias
09-02-2012, 20:38
na rotiso kati thell ego.Se pliri stisi dn exo kanena provlima kai kanena apolitos pono na katevaso to derma kai na gini orati oli h valanos ine sigouro oti dn exo kapio provlima kai dn xriazete peritomi?O monos apiroelaxistos ponos ine otan olo to derma mazeuete katw apo tn valano kai paw na to anevaso olo mazi

Giorgoskn
09-02-2012, 22:32
Παιδια καλησπερα. Ειμαι αντρας 19 ετων. Η απορια που με βασανιζει τις τελευταιες μερες αφορα την αντρικη περιτομη. Ειναι απαραιτητη? Εγω δεν εχω κανει κ ετσι κατα τη στυση το κεφαλακι του πεους (συγχωρεστε με δεν ξερω πως λεγεται επιστημονικα) ειναι μεσα. Αυτο δε μου εχει δημιουργησει μεχρι τωρα κανενα προβλημα στις λιγες σεξουαλικες επαφες που ειχα μεχρι σημερα (εχουν παει μια χαρα). Ειναι απαραιτητο να κανω περιτομη? Υπαρχει κινδυνος για την υγεια μου αν δεν κανω? Οι περισσοτεροι ανθρωποι σε τι ηλικια κανουν? Η συζητηση με συνομιληκους μου οχι μονο δε με διαφωτιζει αλλα με γεμιζει κ με περισσοτερο αγχος για το θεμα αυτο:confused: . Σε περιπτωση που αποφασισω να κανω σε τι γιατρο πρεπει να παω, και ποσο περιπου κοστιζει η επεμβαση? Ειναι επιπονη διαδικασια? Συγγνωμη για τις αμετρητες αποριες αλλα το θεμα με εχει αγχωσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τον τελευταιο καιρο:-( . Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας οι οποιες ελπιζω να ειναι καλοπιστες και διαφωτιστικες..

Φίλε πρώτον μην αγχώνεσαι όλα έχουν απάντηση. Μην συζητάς τέτοια θέματα με συνομηλίκους. Είναι σαν να μιλάς για την Νέα Ακρόπολη με τον Παντελή (δικό μας αστείο).

Είναι ιατρικό και πολύ απλό θέμα. Αν σε ενοχλεί θα το πεις στον γιατρό και για τέτοια θέματα να ξεπεράσεις τις αναστολές και να πας σε έναν γιατρό, άντε να πληρώσεις και ένα κατοστάρικο για την επίσκεψη και αν χρειαστεί θα κάνεις, είναι απλή επέμβαση για τα δεδομένα της ουρολογίας. Φίλος ουρολόγος λέει ,ότι σήμερα με την τήρηση των κανόνων υγιεινής είναι βλακεία να την κάνεις αν δεν έχεις φίμωση. Αν δεν σε ενοχλεί δεν πρόκειται να σε βάλει να το κάνεις.Γ

Για ιατρικά θέματα κατευθείαν σε γιατρό και ποτέ στα φόρουμ.

captain kidd2
01-06-2012, 21:52
σε τι γιατρό θα πρέπει να πάμε για αυτήν την εξέταση?αντιμετωπίζω και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα,δεν έχω οξύ πόνο ελάχιστο θα μπορούσα να πω αλλά δεν θέλω να το αφήσω έτσι...

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Β
02-08-2012, 22:28
Καλησπέρα.

Η περιτομή είναι χρυσός, αν σκεφτείς ένα πολύ σημαντικό πράγμα. Είναι υγεία γιατί κρατά τη περιοχή καθαρή, και σκέψου ότι το

ποσοστό καρκίνου του πέους σε αυτούς που έχουν κάνει περιτομή είναι 0%, σε αντίθεση με αυτούς που δεν έχουν κάνει. και όταν

λέμε καρκίνο πέους μιλάμε γιά ακρωτηριασμό και τραγική έκβαση της ζωής. είναι ανώδυνη επέμβαση, γίνεται σε μισή ώρα και με

τοπική επέμβαση. γιά σκέψου το.

Hiro
03-08-2012, 01:26
Καλησπέρα.Η περιτομή είναι χρυσός, αν σκεφτείς ένα πολύ σημαντικό πράγμα. Είναι υγεία γιατί κρατά τη περιοχή καθαρή,

Η Ακαδημία Παιδιάτρων της Αμερικής διαφωνεί.
The American Academy of Pediatrics (1999) stated: "Circumcision has been suggested as an effective method of maintaining penile hygiene since the time of the Egyptian dynasties, but there is little evidence to affirm the association between circumcision status and optimal penile hygiene."

http://en.wikipedia.org/wiki/Circumcision#Hygiene.2C_infection.2C_chronic_and_s kin_conditions (http://en.wikipedia.org/wiki/Circumcision#Hygiene.2C_infection.2C_chronic_and_s kin_conditions)

Δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι είναι "πιο καθαρό".

και σκέψου ότι το ποσοστό καρκίνου του πέους σε αυτούς που έχουν κάνει περιτομή είναι 0%, σε αντίθεση με αυτούς που δεν έχουν κάνει. και όταν λέμε καρκίνο πέους μιλάμε γιά ακρωτηριασμό και τραγική έκβαση της ζωής.

Αυτός ο καρκίνος είναι από τους πιο σπάνιους που υπάρχουν. Σε αυτούς που δεν έχουν κάνει περιτομή η πιθανότητα είναι περίπου 1 στους 1,437, δηλαδή σε όλη την ζωή πιθανότητα 0.07%. (σε ανεπτυγμένες χώρες)

Η μείωση κινδύνου υπάρχει μόνο αν η περιτομή έχει γίνει από βρεφική ηλικία. Αν την κάνεις ως ενήλικας δεν έχεις μείωση κινδύνου.

Some studies show that circumcision during infancy or in childhood may provide partial protection against penile cancer, but this is not the case when performed in adulthood.http://en.wikipedia.org/wiki/Penile_cancer#Prevalence

είναι ανώδυνη επέμβαση, γίνεται σε μισή ώρα και με τοπική επέμβαση. γιά σκέψου το.

... δεν είναι και τόσο ανώδυνη, για μερικές εβδομάδες χρειάζονται παυσίπονα και αντιβιοτικά. www.drugs.com/cg/adult-male-circumcision-discharge-care.html (http://www.drugs.com/cg/adult-male-circumcision-discharge-care.html)

Για αντιμετώπιση απλής φίμωσης που ανέφεραν από πάνω, υπάρχει κρέμα, δε χρειάζεται χειρουργείο. (δεδομένου ότι δεν δημιουργεί πρόβλημα στην ούρηση και δεν είναι επείγον)

http://www.goldjournal.net/article/S0090-4295(08)00234-3/abstract (http://www.goldjournal.net/article/S0090-4295(08)00234-3/abstract)

Αν απαντήσεις, για κάθε ισχυρισμό θέλω και πηγές.

Vlad1926
29-12-2012, 20:48
Γεια σας, ειμαι νέο μέλος στο φόρουμ κ εκανα εγγραφή γιατί θα ήθελα να μιλήσω για την εμπιρία μου... Λοιπόν... Έχω ή μάλλον είχα πρόβλημα βραχύ χαλινού... Χαλινός είναι το λεπτό εκείνο πετσάκι που ενώνει το κεφάλι με την ακροποσθία. Βραχύς χαλινός θα πει ότι το πετσάκι αυτό ειναι κοντό με αποτέλεσμα να μην επιτρέπει στο κεφάλι να βγει εντελώς έξω. Σε μένα προσωπικα το κεφάλι έβγαινε όταν δεν ήμουν σε στύση εύκολα αλλα όταν ήμουν σε στύση έβγαινε με δυσκολία και ένιωθα ένα τράβηγμα κ ελαφρύ πόνο. Παλαιότερα τον χαλινό τον ταύτιζαν με την "παρθενιά" του άντρα, κάτι που δεν ισχύει. Ο άντρας δεν έχει "παρθενιά" όπως η γυναίκα, που έχει τον παρθενικό υμένα. Την απόφαση να κάνω την επέμβαση την πήρα μετά απο προτρόπη του γιατρού (χειρούργος - ουρολόγος) διότι η ακροποσθία του πεους είχε ερεθιστεί κ με έτσουζε, με απότελεσμα να χάσει την ελαστικότητα της και να μη βγαίνει έξω το κεφάλι παράελάχιστα ακόμη κ όταν δεν ήμουν σε στύση( φλεγμονή της ακροποσθίας). Επίσης ο γιατρός μου είπε πως επειδή η ακροποσθία τυ φαίνεται στενή ίσως να χρειαστεί να κάνω κ περιτομή. Εγώ έκανα την επέμβαση μόνο για τον βραχύ χαλινό. Η επέμβαση με όλα τα διαδικαστικά διήρκησε περίπου 30 λεπτά. Μου έκανε 3 ενέσεις ξυλοκαΐνης αρχικά - την πρώτη την ένιωσα αρκετα, τις άλλες καθόλου. Μετά έκοψε τον χαλινό με νυστέρι νομίζω (εγώ προσωπικά δεν έβλεπα τι έκανε, δεν άντεχα να βλέπω) απο την ακροποσθία και τον έραψε πάνω στο κεφαλάκι. Κατα τη διάρκεια της επέμβασης ένιωθα κατα διαστήματα κάποιο πόνο στην περιοχή αλλά δεν ήταν αφόρητος. Τη πρώτη μέρα μετά πονούσα κ περπάτουσα "κάπως" τη δεύτερη μέρα πονούσα λιγότερο, έπειτα ο πόνος υποχώρησε αρκετά κ ένιωθα κάποια πονάκια κ τσιμπήματα τις πρώτες δέκα ημέρες. Επισης τις πρώτες 10 μέρες έπαιρνα μια ανιβίωση, αντιφλεγμονώδη κ έβαζα μπεταντίν και μια αλοιφή αντιβακτηριδιακή τοπικά. Έπειτα δεν είχα καμιά ενόχληση. Το σημείο που υπήρχε δυσκολία, ήταν τα βράδια κ όταν είχα βραδυνές στύσεις τισ οποίες δεν μπορούσα να ελέγξω. Όταν σηκωνόταν πονούσα γιατί με τραβούσαν τα ράματα, επομένως αποφεύγουμε τις στύσεις!!! Τώρα βρίσκομαι στην 19η ημέρα μετά την επέμβαση. Δε νιώθω κανένα πόνο παρα μόνο όταν έχω στύση, ενα ελαφρύ πονάκι στο κεφάλι. Τα ράματα ακόμη δεν έχουν φύγει. Ο γιατρός μου είχε πει ότι θα φύγουν μετα απο 20 μέρες, εγω έτσι όπως το βλέπωθα φύγουν γύρω στις 30 μέρες. Επίσης το σεξ επιτρέπεται όταν φύγουν τα ράμματα εντελώς, ως τότε υπομονή... Όσον αφορά τη περιτομή δεν τίθετα θέμα καθαριότητας, απλά όταν κάνεις μπάνιο βγάζεις το κεφάλι έξω κ το καθαρίζεις. Οι πιθανότητες καρκίνου στη περιοχή είναι λιγότερες σε αυτούς που έχουν κάνει περιτομή. Τη περιτομή τη κάνουν για θρησκευτικούς λόγους εβραίοι κ μουσουλμάνοι κ στον δυτικό κόσμο πολλοί τη κάνουν για αισθητικούς λόγους. Αν κάνεις περιτομή μειώνεται η ευχαρίστηση διότη η ακροποσθία έχει αρκετά νευρα ενώ κ το κεφαλάκι θα χάσει τη ευαισθησία του επομένως μειώνεται η ευχαρίστηση. Εχει διαπιστωθεί έπειτα απο έρευνες ότι οι άντρες με περιτομή είναι πιο βίαοι στο σεξ για τον παραπάνω λόγο( αυτό μου το είπε ο γιατρός). Όσον αφορά εμένα αν και πιθανότα να χρειάζομαι κ περιτομή, δε σκοπευω να τη κάνω εκτος και αν διαπιστώνονται ξανα φλεγμονες της ακροποσθίας οπότε δεν θα έχω και άλλη επιλογή. Μέχρι τότε θα χρησιμοποιώ λιπαντικό φυσικό ή τεχνητό κ θα εφαρμόσω τη "μέθοδο stretching" της ακροποσθίας. Συγνώμη για την φλυαρία, ελπίζω να βοήθησα!!!
Υ.Γ.1 Για την επέμβαση βραχύ χαλινού πλήρωσα 200 ευρώ ενώ αν κάνω και την περιτομή θα δώσω άλλα 200. Αν έκανα κατευθείαν περιτομή θα έδινα 400.
Υ.Γ.2 Την επέμβαση την έκανα Δευτέρα μεσημέρι, την Τρίτη το πρωί πήγα κανονικά στη δουλειά μου.

trelokabero
13-02-2013, 18:42
Καλά έκανες Βλαντ. Το μη περιτμημένο είναι αίσχος..