PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς να χάσετε εύκολα τα περιττά κιλά χωρίς δίαιτα

dgrizi
22-10-2008, 13:56
Υπάρχει τρόπος για να χάσετε εύκολα τα περιττά σας κιλά μέσα σε 2-3 μήνες, χωρίς εξαντλητικές δίαιτες απλά με ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής.
Ως σύμβουλος ευεξίας σε εταιρεία υγιεινής διατροφής, μπορώ να σας βοηθήσω να χάσετε αυτά τα κιλά γρήγορα και χωρίς να πεινάσετε, κάνοντας ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφής, χωρίς να κοστίσει ακριβά.
Όποιος/α ενδιαφέρεται ας μου στείλει email στο ...................

Quintadeen
24-10-2008, 23:02
Η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη, ακόμα και (για να μην πω ειδικά) στην περίπτωση περιττού βάρους.

Σημαντική απώλεια βάρους σε μικρό χρονικό διάστημα είναι κάτι που θα έπρεπε κανείς να αποφύγει. Το βάρος ενός ενήλικου ατόμου, όταν είναι ευσταθές, είναι προϊόν πολυετών διατροφικών συνηθειών και γενικότερου τρόπου ζωής. Η ίδια αρχή θα έπρεπε να εφαρμοστεί και με την απώλεια βάρους. Το νέο, χαμηλότερο βάρος θα πρέπει να είναι προϊόν ενός σταθερού και πολυετούς νέου τρόπου ζωής.

Όλα τα άλλα μόνο καταπόνηση επιφέρουν στον οργανισμό και συχνά καταλήγουν σε εκ νέου γρήγορη απόκτηση των χαμένων κιλών. Αν κάποιος νομίζει ότι ακόμα κι έτσι αξίζει τον κόπο, τότε ΟΚ. Πάντως προσωπικά δεν με "παίρνει" να μειώσω το βάρος μου... :p ;-)

Από την άλλη, η εικόνα που παρουσιάζει η Ελλάδα στο θέμα αυτό είναι πραγματική απελπισία... :-(

feisa
05-11-2008, 17:50
Καλησπερα,ειμαι νεο μελος στο forum αλλα μεχρι στιγμης διαβασα λιγα πραγματα γιατι συγκεντρωθηκα σε αυτο που με ενδιαφερει και ειναι η διαιτα.Ειμαι 36 χρονων και πριν 4 μηνες γεννησα 2 παιδακια,ειχα παρει 25 κιλα και εχασα περιπου 20 αλλα ειμαι 86!!Υπαρχει κανεις που μπορει να μου πει τι μπορω να κανω για να χασω λιγο γρηγορα καμια δεκαρια;

Ευχαριστω :confused:

Natasa_mar
05-11-2008, 18:04
Καταρχήν μας ενδιαφέρει πάντα απώλεια λίπους και όχι απλά βάρος που μπορεί να είναι μυική μάζα, υγρά κτλ.
Η απώλεια λίπους λοιπόν επιτυγχάνεται με σταθερό ρυθμό με σωστή υγιεινή διατροφή (καθημερινά φαγητά που προορίζονται για όλη την οικογένεια αλλά σε διαφορετικές ποσότητες και με λίγο αλλαγμένη σύσταση (λίγο λιγότερο λάδι για παράδειγμα)).
Feisa αυτό που θα σου πρότεινα είναι να ακολουθήσεις ένα υγιεινό διαιτολόγιο μαζί με καθημερινή κίνηση (σκάλες, περπάτημα κτλ) και να βγάλεις από το μυαλό σου τα γρήγορα αποτελέσματα. Αν θες αυτό που θα κάνεις να κρατήσει πρέπει να έχεις υπομονή και να αλλάξεις κάποιες διατροφικές συνήθειες που έχεις. Αλλιώς παίρνεις και χάνεις βάρος συνεχώς. Και μετά την εγκυμοσύνη είναι πιο απαιτητικά τα πράγματα γιατί πέραν του βάρους που προστίθεται είναι η μόνη περίοδος που τα λιποκύτταρα αυξάνουν σε αριθμό.

Ελπίζω να βοήθησα!

τα ποδια μου
21-03-2009, 18:35
να χασω λιγο γρηγορα καμια δεκαρια;

Λυπαμαι οχι, δεν υπαρχει γρηγορος και μονιμος τροπος να ριξεις κιλα και να τα διατηρησεις κιολας...

Ο μονος τροπος ειναι ν αλλαξεις την διατροφη σου για την υπολοιπη ζωη σου...

skam
29-06-2009, 13:42
Πριν από λίγο καιρό πληροφορήθηκα την αξία ενός προγράμματος αδυνατίσματος που σου έφερναν το φαγητό στο σπίτι.
Μετά βρήκα πόσο θα μου στοίχιζε, η αποστολή στο σπίτι έτοιμου φαγητού, από ένα μαγαζί οικολογικής διατροφής. Ήταν σαφώς λιγότερο και η ποιότητα πρώτης διαλογής.
Το κέντρο αδυνατίσματος συνεχίζει να με ενοχλεί με τηλεφωνήματα. Μιλάμε για θράσος και γαϊδουριά.

Τα κέντρα και τα προϊόντα αδυνατίσματος, πρέπει να προσεγγίζονται με την μεγαλύτερη προσοχή. Η παχυσαρκία είναι αρρώστια και όποιος μπορεί εκμεταλλεύεται τους χοντρούς, πουλώντας τους φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Να θυμίσω ότι τα κέντρα αδυνατίσματος είναι πρωταθλητές σε καταγγελίες.
Και όποιος αγοράσει υπηρεσίες τους με πιστωτική κάρτα θα κλάψει.

Αν προσέξετε όποιος ξεκίνησε το θέμα δεν αναφέρει τίποτα για τον τρόπο που θα χάσετε τα περιττά κιλά, χωρίς δίαιτα! Έχω λάθος που το θεωρώ ύποπτο? Αν έχω ας μας παρουσιάσει την προσέγγισή του.
Να θυμάστε ότι το διπλάρωμα των θυμάτων έχει εξελιχθεί σε επιστήμη, για αυτό σε θέλουν από κοντά ώστε να τσιμπήσεις, και υπάρχουν σπέσιαλ δολώματα για όλα τα ψάρια.

skam
03-08-2010, 09:18
1. η έρευνα που αναφέρεις (βλέπω ότι έβγαλες την παραπομπή σου, αλλά αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να βρω την έρευνα στην πρωτότυπη μορφή της) έχει παραγγελθεί από την εταιρία που herballife. άρα αν και δεν αμφισβητώ το αποτέλεσμά της, αμφισβητώ και πάρα πολύ την οργάνωση της έρευνα. Δεν είναι ανεξάρτητη έρευνα, δεν αποτελεί σοβαρό στοιχείο.
2. η σύγκριση γίνεται μεταξύ δύο προϊόντων της herballife. Καμιά στοιχειωδώς σοβαρή έρευνα δεν θα έκανε κάτι τέτοιο. Εκτός αν ήθελε μια εταιρία να συγκρίνει δύο προϊόντας της.
3 Η σύγκριση γίνεται ανάμεσα σε δύο υποκατάστατα και όχι ανάμεσα σε μια καλή διαιτητική πρόταση και ένα υποκατάστατο. Άρα δεν μας προσφέρει πληροφορίες για διατροφή αλλά μόνο για υποκατάστατα.
4. Ο χρόνος που κράτησε η ερευνα είναι ο χρόνος μετά από τον οποίο αρχίζουν τα πιθανά προβλήματα από τις δίαιτες υψηλής πρωτεϊνης να εμφανίζονται. Άρα δεν μας λέει και τίποτα για την υγεία των θυμάτων σε βάθος χρόνου.
5. Η αποτελεσματικότητα μιας δίαιτας εξετάζεται σε βάθος χρόνου. Δηλαδή τι αποτελέσματα είχε στο δείγμα σε χρόνο 5 ετών. Αλλιώς η έρευνα είναι απολύτως άχρηστη για το κοινό.

Επειδή παρατήρησα ότι υπάρχει διαφημιστική παραπομπή στην υπογραφή του "δουλειά από το σπίτι" εάν δεν την διορθώσει θα διαγραφεί από το forum.
Με την ευκαιρία και για να προλάβουμε πιθανές παρεκτροπές. Είναι προφανές ότι απαγορεύεται αυστηρά η αποστολή προσωπικών μηνυμάτων με πιθανό διαφημιστικό χαρακτήρα. Κάθε τέτοια περίπτωση που γίνεται αντιληπτή, σημαίνει άμεση και οριστική διαγραφή.

tasos30fullou
31-01-2011, 02:10
http://www.postokano.gr/files/u1019/Jamie_Eason_sexy_woman.jpgTo θέμα πολλές φορές είναι πιο περίπλοκο.
Άμα μάθεις να τρέφεσαι σωστά θα χάσεις τα κιλά σου και δεν θα τα ξαναβάλεις όσο τηρείς μερικές χρήσιμες συμβουλές.
Μικρά και συχνά γεύματα. Πέντε την ημέρα με βασικότερο το πρωινό
Νερό- όχι δεν φτάνει αυτό που πίνεις με τον καφέ. Θέλει 2-3 λίτρα /ημέρα.
Θερμίδες 1000 περίπου για την γυνή και 1500 για τον άνδρα.
Ήπια αερόβια γυμναστική 2-3 την εβδομάδα.
Κομμένα τα πολλά λιπαρά και τα αλκοολούχα.
Μαγείρεμα στο σπίτι για να βλέπεις και τι τρως.
Βεβαία υπάρχει και η λύση των πρωτεϊνούχων ροφημάτων που σου δίνουν ότι χρειάζεται ο οργανισμό σου με λίγες θέμιδες (210 με ημι-αποβουτυρωμένο γάλα) ΄ ή με κάποια protein bars εάν είσαι πολυάσχολος.
Είναι καθαρά θέμα επιλογής.

...........................................
(http://www.fit-4-all.gr/)

Excessium
01-02-2011, 14:43
Θερμίδες 1000 περίπου για την γυνή και 1500 για τον άνδρα.
herp

Κομμένα τα πολλά λιπαρά
derp

@froditi
06-04-2014, 15:44
Με τι είδους γυμναστική θα μπορούσε κανείς να χάσει τα περιττά κιλά που έχει; (20-30 ας πούμε)

sperman
06-04-2014, 16:09
με καμμια. καλυτερα διαιτα μαζι με γυμναστικη

Quintadeen
07-04-2014, 10:47
Με τι είδους γυμναστική θα μπορούσε κανείς να χάσει τα περιττά κιλά που έχει; (20-30 ας πούμε)

Αμόλα καμιά 10ριά αγριόσκυλα της σαβάνας και άρχισε να τρέχεις. Αν καταφέρεις να τους ξεφύγεις 3-4 φορές σε ένα μήνα, θα χάσεις τα 20-30 κιλά που λες. Αν σε πιάσουν, θα τα χάσεις όλα (https://www.youtube.com/watch?v=qbb1BQQrUsE)! :p

Σοβαρά τώρα, 20-30 κιλά είναι πάρα πολλά για να χαθούν μόνιμα και με ασφάλεια. Όπως είχα γράψει παραπάνω, θα χρειαστούν ριζικές αλλαγές διαρκείας στον τρόπο ζωής σου. Πρέπει απαραιτήτως να μειωθεί σταδιακά η πρόσληψη περίσσειας τροφής έως ότου φτάσεις να μην υπερβαίνεις τις ημερήσιες ανάγκες σε τροφή ενός ατόμου με ιδανικό βάρος, και να προστεθεί, έστω και ήπια, καθημερινή σωματική άσκηση. Αν καταφέρεις και τα δύο συγχρόνως, μετά από κάποιο καιρό θα αρχίσεις να βλέπεις τη διαφορά. Χρειάζεσαι υπομονή και επιμονή γιατί μπορεί να περάσουν μήνες πριν φανεί κάτι.

Η μόνη ασφαλής λύση είναι μια νέα ισορροπία στον τρόπο ζωής, στην οποία φτάνεις σταδιακά και μετά από αρκετό χρονικό διάστημα ώστε ο οργανισμός σου να προσαρμοστεί. Οι γρήγορες λύσεις κρύβουν κινδύνους τόσο για την υγεία όσο και για τη σταθερότητα του αποτελέσματος. Το αποτέλεσμα βέβαια εξαρτάται και από την ηλικία καθώς, ως γνωστόν, ο μεταβολισμός επιβραδύνεται ήδη πριν από τα 30. Γι' αυτό το λόγο έχει επίσης σημασία να μην τρως τίποτα μετά τις 6-7 το βράδυ.

Ξέρω, ακούγεται δύσκολο. Και είναι. Γι' αυτό χρειάζεται μεγάλη προσοχή με το σωματικό βάρος. Τα παραπανίσια κιλά μπαίνουν εύκολα αλλά δε φεύγουν σχεδόν ποτέ (με το σύγχρονο τρόπο ζωής εννοείται).

Linos
07-04-2014, 11:06
με καμμια. καλυτερα διαιτα μαζι με γυμναστικη

Η καλύτερη μέθοδος για να χάσει κάποιος βάρος ιδίως στην μέση είναι το ποδήλατο.
Τρείς φορές την εβδομάδα από μία ώρα γρήγορη ποδηλασία κάθε φορά. Εγγυημένο.
Χωρίς δίαιτα , απλά με μία ισορροπημένη διατροφή χωρίς πολύ ζάχαρη και πολλούς υδατάνθρακες.

@froditi
11-04-2014, 14:46
Αμόλα καμιά 10ριά αγριόσκυλα της σαβάνας και άρχισε να τρέχεις. Αν καταφέρεις να τους ξεφύγεις 3-4 φορές σε ένα μήνα, θα χάσεις τα 20-30 κιλά που λες. Αν σε πιάσουν, θα τα χάσεις όλα (https://www.youtube.com/watch?v=qbb1BQQrUsE)! :p

Σοβαρά τώρα, 20-30 κιλά είναι πάρα πολλά για να χαθούν μόνιμα και με ασφάλεια. Όπως είχα γράψει παραπάνω, θα χρειαστούν ριζικές αλλαγές διαρκείας στον τρόπο ζωής σου. Πρέπει απαραιτήτως να μειωθεί σταδιακά η πρόσληψη περίσσειας τροφής έως ότου φτάσεις να μην υπερβαίνεις τις ημερήσιες ανάγκες σε τροφή ενός ατόμου με ιδανικό βάρος, και να προστεθεί, έστω και ήπια, καθημερινή σωματική άσκηση. Αν καταφέρεις και τα δύο συγχρόνως, μετά από κάποιο καιρό θα αρχίσεις να βλέπεις τη διαφορά. Χρειάζεσαι υπομονή και επιμονή γιατί μπορεί να περάσουν μήνες πριν φανεί κάτι.

Η μόνη ασφαλής λύση είναι μια νέα ισορροπία στον τρόπο ζωής, στην οποία φτάνεις σταδιακά και μετά από αρκετό χρονικό διάστημα ώστε ο οργανισμός σου να προσαρμοστεί. Οι γρήγορες λύσεις κρύβουν κινδύνους τόσο για την υγεία όσο και για τη σταθερότητα του αποτελέσματος. Το αποτέλεσμα βέβαια εξαρτάται και από την ηλικία καθώς, ως γνωστόν, ο μεταβολισμός επιβραδύνεται ήδη πριν από τα 30. Γι' αυτό το λόγο έχει επίσης σημασία να μην τρως τίποτα μετά τις 6-7 το βράδυ.

Ξέρω, ακούγεται δύσκολο. Και είναι. Γι' αυτό χρειάζεται μεγάλη προσοχή με το σωματικό βάρος. Τα παραπανίσια κιλά μπαίνουν εύκολα αλλά δε φεύγουν σχεδόν ποτέ (με το σύγχρονο τρόπο ζωής εννοείται).
Αρχικά φοβάμαι τα σκυλιά και γιαυτό τον λόγο δεν θα το ρίσκαρα και επίσης θέλω και να ζήσω είμαι πολύ νέα για να πεθάνω από τα 17 μου. Όσον αφορά την διατροφή μου είναι ήδη υγιεινή και ισορροπημένη. Το μόνο πρόβλημα είναι πως δεν τρώω τις σωστές ώρες και οι ποσότητες δεν είναι πάντα οι σωστές. Μονάχα αυτό αλλιώς δεν τρώω τα έτοιμα τόσο συχνά όσο πιο παλιά ούτε πατατάκια, σοκολάτες και γλυκά. Τα έχω περιορίσει σε μεγάλο βαθμό. Πράγματι το να μην τρώει κανείς μετά τις εφτά δεν είναι και κάτι εύκολο θέλει πολύ κουράγιο, αν και κάθε φορά που πεινούσε τέτοια ώρα γέμιζε το στομάχι του με νερό θα ναι πολύ καλύτερα.

Η καλύτερη μέθοδος για να χάσει κάποιος βάρος ιδίως στην μέση είναι το ποδήλατο.
Τρείς φορές την εβδομάδα από μία ώρα γρήγορη ποδηλασία κάθε φορά. Εγγυημένο.
Χωρίς δίαιτα , απλά με μία ισορροπημένη διατροφή χωρίς πολύ ζάχαρη και πολλούς υδατάνθρακες.
Μερικές φορές πηγαίνω για ποδήλατο αλλά βγαίνει γύρω στην μισή ώρα να πάω και να γυρίσω. Όμως δεν το κάνω συστηματικά αν και λέω πως θα πηγαίνω κάθε μέρα κτλ. Μπορεί να πάω μια μέρα της βδομάδας και μετά πάλι σε έναν μήνα. Πολύ χαζό αλλά το κάνω. Ευχαριστώ για την συμβουλή.