PDA

Επιστροφή στο Forum : Πανελλήνιες 2η φορά - Κατατακτήριες

daemon
21-09-2008, 20:51
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ποιά είναι η διαδικασία για να δώσω πάλι πανελλήνιες. Έχω ήδη ένα πτυχίο από μαθηματικό τμήμα και θέλω να έρθω στην πληροφορική για δεύτερο, ωστόσο με το 10% δεν πρόκειται να περάσω

Έτσι ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Καταρχήν αν μπορώ να ξαναδώσω πανελλήνιες έχοντας ήδη ένα πτυχίο.
Και κατόπιν τα εξής:
Τελείωσα το 2000 που τα μαθήματα ήταν 12 από θετική κατεύθυνση. Τώρα αν δώσω μπορώ να αλλάξω κατεύθυνση και να πάρω τεχνολογική; (δε θυμάμαι τίποτα από χημεία και βιολογία και γι αυτό θέλω ν αλλάξω). Και ποιά είναι τα υποχρεωτικά μαθήματα και ποιά τα επιλογής. Αν αλλάξω κατευθυνση δεδομένου ότι δεν έχω προφορικό βαθμό στο μάθημα του προγραμματισμού πώς θα υπολογιστούν τα μόρια; Ή δεν μπορώ καν να αλλάξω;

Εναλλακτικά σκέφτομαι και τις κατατακτήριες οπότε θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει ποιά είναι η ύλη και πότε περίπου είναι.

Γενικά κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη. Ευχαριστώ. :)

Bebis
21-09-2008, 23:09
Γιατί δεν δοκιμάζεις κάποιο μεταπτυχιακό;
Το ΜΠΛΑ (http://mpla.math.uoa.gr/) πχ είναι διατμηματικό.

nvs
21-09-2008, 23:50
ωστόσο με το 10% δεν πρόκειται να περάσωΟύτως ή άλλως οι πανελλήνιες είναι Ιούνιο και οι κατατακτήριες Δεκέμβρη.

Οπότε δεν έχεις λόγο να μην δώσεις και τα δύο ... Θα ξέρεις αν έχεις περάσει πολύ πριν έρθει η περίοδος εισαγωγικών εξετάσεων.

μπορώ να ξαναδώσω πανελλήνιες έχοντας ήδη ένα πτυχίο.100%.

αν δώσω μπορώ να αλλάξω κατεύθυνση και να πάρω τεχνολογική;Επειδή τα συστήματα τα τελευταία χρόνια έχουν αλλάξει 100 φορές, καλό είναι να πάρεις τηλ σε κάποιο φροντιστήριο (ενδεχομένως αυτό στο οποίο πήγες - αν πήγες) και να τους ρωτήσεις πάνω σε αυτό. Φυσικά υπάρχει και το ΥΠΕΠΘ ..

Πάντως, δες και τα μεταπτυχιακά του di και πες μας ποιο αντικείμενο σε ενδιαφέρει περισσότερο. Έτσι θα μπορέσουμε να σου προτείνουμε ενδεχομένως και μεταπτυχιακά, τα οποία μπορείς να ξεκινήσεις ανεξάρτητα από το αν θα πετύχεις στις εισαγωγικές.

nvs
22-09-2008, 00:01
Εναλλακτικά σκέφτομαι και τις κατατακτήριες οπότε θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει ποιά είναι η ύλη και πότε περίπου είναι.Αν είσαι από ΑΕΙ μπορείς να τη δεις εδώ:

http://public.portal.mm.st/katatakt.doc

Γενικά οι εγγραφές είναι Νοέμβρη και οι εξετάσεις Δεκέμβρη.

daemon
22-09-2008, 11:32
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Αν και είχα προσπαθήσει πιο παλιά στο μεταπτυχιακό για τα δίκτυα, δε με πήραν. Το ΜΠΛΑ είναι αρκετά θεωρητικό και δεν είναι στα ενδιαφέροντά μου.

Επομένως προσανατολίζομαι στη λύση των κατατακτηρίων και των πανελληνίων. :)

Smile@@
22-09-2008, 17:44
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Αν και είχα προσπαθήσει πιο παλιά στο μεταπτυχιακό για τα δίκτυα, δε με πήραν. Το ΜΠΛΑ είναι αρκετά θεωρητικό και δεν είναι στα ενδιαφέροντά μου.

Επομένως προσανατολίζομαι στη λύση των κατατακτηρίων και των πανελληνίων. :)

ego perasa me katataxeis to 2006.
oti thes rota me :wavey:
mporeis n mou grapseis k private!

noton
23-09-2008, 21:12
Η περίπτωσή σου daemon είναι όμοια με τη δική μου. Πήρα πτυχίο από το Μαθηματικό στα 90s και πέρασα φέτος με πανελλαδικές (by the way, καλώς σας βρήκα :wavey: ). Φυσικά και μπορείς να δώσεις και μάλιστα σε όποια κατεύθυνση θέλεις. Τα προφορικά που είχες δεν μετράνε. Τα μόριά σου θα βγουν 100% με βάση τα γραπτά σου, είναι δηλαδή σαν να είχες για προφορικό βαθμό το βαθμό που θα γράψεις στο τέλος. Αν πάντως αισθάνεσαι άνετα με τα βαριά χαρτιά της Τεχνολογικής (Μαθηματικά- Φυσική), έχεις ήδη φάει το γάιδαρο και μένει μόνο η ουρά. Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις.

Και κάποιες (off topic) απορίες: Το std mail μας το δίνουν κατά την εγγραφή? Επίσης, σχετικά με την οικονομική ενίσχυση του sokoforum, πόσα λείπουν ακόμα? Αν κάποιος πρωτοετής θέλει να συνεισφέρει αύριο και μεθαύριο που γίνονται οι εγγραφές, τι πρέπει να κάνει? Περιττό να πω ότι αν όταν ήμουν φοιτητής είχαμε τη δυνατότητα για ένα αντίστοιχο forum, θα ήμασταν διατεθειμένοι να δώσουμε όχι χρήματα, αλλά το δεξί μας χέρι (που λέει ο λόγος :-) ).

Mr. Iso
23-09-2008, 21:23
Και κάποιες (off topic) απορίες: Το std mail μας το δίνουν κατά την εγγραφή? Επίσης, σχετικά με την οικονομική ενίσχυση του sokoforum, πόσα λείπουν ακόμα? Αν κάποιος πρωτοετής θέλει να συνεισφέρει αύριο και μεθαύριο που γίνονται οι εγγραφές, τι πρέπει να κάνει? Περιττό να πω ότι αν όταν ήμουν φοιτητής είχαμε τη δυνατότητα για ένα αντίστοιχο forum, θα ήμασταν διατεθειμένοι να δώσουμε όχι χρήματα, αλλά το δεξί μας χέρι (που λέει ο λόγος :-) ).

Το std mail το παίρνετε στις πρώτες μέρες των μαθημάτων... Θα υπάρξει νομίζω αντιστοιχη ενημέρωση... Νομίζω κ απο τον κ. Σταματόπουλο (Εισαγωγή στον Προγραμματισμό) θα ενημερωθείτε...
Για την οικονομική ενίσχυση του sokosnet, υπάρχει κουτί στο κυλικείο της σχολής, ενώ εναλακτικά υπάρχει κ δυνατότητα μέσω Paypal στη σελίδα του forum... Για το πόσα λείπουν... Χμμ, έχουμε απ ότι φαίνεται μέλλον ακόμη...:-(
Χαίρομαι για την προθυμία σου πάντως...;-) :wavey:

palios
29-06-2009, 12:12
Παραπλήσια η ερώτηση μου...
Εγώ τέλειωσα το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπισκοινωνιών και έδωσα εισαγωγικές εξετάσεις για δεύτερο πτυχίο ως κοινοτικός από Κύπρο.

Το έντυπο που συμπληρώνουμε (που εκδίδει το ελλαδικό υπουργείο Παιδείας) μας υποχρεώνει να υπογράψουμε υπεύθυνη δήλωση που μεταξύ άλλων λέει ότι: "Δεν έχω πτυχίο σχολής ή τμήματος της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της Ελλάδας"

Δηλαδή ως απόφοιτος δεν έχω δικαίωμα να διεκδικήσω θέση σε άλλη σχολή...

Αν το υπογράψω θα ψάξει κανείς αν έχω αποφοιτήσει από κάποια άλλη σχολή;;;