PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΜΑΣ;

ποπη
20-09-2008, 19:17
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΧΑΜΕ, ΕΧΟΥΜΕ Ή ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΕΙΑ ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ!!! ΜΗΠΩΣ ΗΜΑΣΤΕ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΒΑΣΙΛΕΩΝ, Ή ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΥΠΗΡΕΤΕΣ!!!! ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΙΣΤΙΡΙΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΑΣ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ!!!!!!

NEARCHUS
20-09-2008, 20:49
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΧΑΜΕ, ΕΧΟΥΜΕ Ή ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΕΙΑ ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ!!! ΜΗΠΩΣ ΗΜΑΣΤΕ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΒΑΣΙΛΕΩΝ, Ή ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΥΠΗΡΕΤΕΣ!!!! ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΙΣΤΙΡΙΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΑΣ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ!!!!!!

Αν σε βοηθησει ο Τοαν η ο Ροσι θα...απογοητευτεις και θα ψαχνεις για μπανανες, αν ο μαυροπροβατος θα ντρεπεσαι για την καταγωγη σου,.....μονο ο Χενρυ Κισινκερ αν και ψιλο-ανθελληνας θα σε κανει να νοιωσεις περιφανη παρ'ολο που δινει..συμβουλες στο πως πρεπει να κτυπηθει η φυλη "αυτων" των ατιθασσων Ελληνων

ΜΠΟΥΚΑΛΑΣ
20-09-2008, 21:26

ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΩΘΗΚΕς ,ΠΟΠΗ ΜΟΥ , ΒΓΗΚΕς ΣΤΑ ΦΟΡΘΟΥΜς ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΣΟΥ?? ΕΔΩ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΨΥΓΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΥΤΕ ΤΙ ΒΡΑΚΙ ΦΟΡΑΜΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ...ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙ ΒΡΑΚΙ- ΣΩΒΡΑΚΟ ΦΟΡΑΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΥΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΗς ΨΥΞΗς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΑ.......ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΩΒΡΑΚΟ....ΝΤΙΠ ΞΕΒΡΑΚΩΤΟΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ...ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΙΜΑΙ Η ΜΠΟΥΚΑΛΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΕΝΑ ΕΥΤΕΛΕΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΠΝΕΥΜΑ,,,ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΑΡΤΙΔΕΣ ΜΕ ΜΕΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΚΡΙΒΑ
.....................................

ποπη
21-09-2008, 12:22
Αν σε βοηθησει ο Τοαν η ο Ροσι θα...απογοητευτεις και θα ψαχνεις για μπανανες, αν ο μαυροπροβατος θα ντρεπεσαι για την καταγωγη σου,.....μονο ο Χενρυ Κισινκερ αν και ψιλο-ανθελληνας θα σε κανει να νοιωσεις περιφανη παρ'ολο που δινει..συμβουλες στο πως πρεπει να κτυπηθει η φυλη "αυτων" των ατιθασσων Ελληνων

δηλαδη λαθος κινηση!!!ισως παλι παρω πληροφοριες που θα με οδηγησουν σε αλλα συμπερασματα!!!παντως εγω θα περιμενω την γνωμη και αλλων για να καταληξω καπου.ευχαριστω παντως για την ειλικρινεια!!

ποπη
21-09-2008, 12:23
δηλαδη λαθος κινηση!!!ισως παλι παρω πληροφοριες που θα με οδηγησουν σε αλλα συμπερασματα!!!παντως εγω θα περιμενω την γνωμη και αλλων για να καταληξω καπου.ευχαριστω παντως για την ειλικρινεια!!

δεν σε καταλαβαινω απολυτα!!! ενα δικιο πρεπει να το εχεις!!!

mauroprovatos
21-09-2008, 13:57
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΜΑΣ;

Εξαρταται το ποσην ωρα ξοδευουμε μπροστα στο Pc καθημερινα,αν υπερβαινει το 10ωρο τοτε οι ριζες ειναι βαθια χωμενες και θελει γενναιο σκαψιμο.

rosi
22-09-2008, 00:37
το να ρωτήσεις του παππούδες και τις γιαγιάδες σου το σκέφτηκες???
αυτοί μπορεί να σου πουν τι τους έχουν πει οι δικοί τους παππούδες και γιαγιάδες...
μάνι μάνι είσαι τέσσερις γενιές πίσω δηλαδή περί το 1860-70! ακόμη πιο παλιά θέλεις???

gpapadothomak
22-09-2008, 11:00
Πόπη καλώς ήρθες. Να συμπεράνω ότι τη γιαγιά σου την έλεγαν Καλλιόπη.
Αν είναι έτσι έχουμε κάτι κοινό και την δική μου γιαγιά την έλεγαν Κλλιόπη.
Σοβαρά τώρα. Για να βρείς τίς ρίζες σου, χρειάζεται πολύ δουλειά, και ψάξιμο.
Πρώτα πρέπει να εντοπίσεις τον τόπο καταγωγής, και να αναλύσεις το επίθετό σου.
Μετά πρέπει να διαβάσεις, και να ψάξεις πολλά βιβλία που αναφέρονται στην περιοχή, μήπως και συνατήσεις κάποια ιστορικά στοιχεία.
Ενα ψάξιμο στό διαδίκτυο μπορεί να σε βοηθήσει επίσης.
Τέλος αν δεν τα καταφέρεις να απευθυνθείς σε ειδικά γραφεία ερευνών, αλλά με αμοιβή.
Δεν ξέρω άν βοήθησα?

NordicWarrior
22-09-2008, 11:29
Έχω μια αστεία ιστορία να σας διηγηθώ επί του θέματος :D

Εδώ πάνω στη Σκανδιναβία, τους περασμένους αιώνες ήταν έθιμο εκτός από το να δίνεται ως όνομα το όνομα του παππού (όπως πολύ συχνά γίνεται τώρα στην Ελλάδα), επίσης να δίνεται ως επώνυμο το "υιός του τάδε" (όπως στην Αρχαία Ελλάδα).

Μου έλεγε λοιπόν ένας γνωστός μου που είχε ψάξει τη γενεαλογία του, ότι το 1600 τόσο ήταν ένας προ-x10 πάππος του που λεγόταν Heikki Paavonpoika (δηλαδή Heikki, υιός του Paavo). Όταν λοιπόν αυτός απέκτησε γιο, "έπρεπε" να τον ονομάσει Paavo Heikinpoika. Ο οποίος έπρεπε να ονομάσει το δικό του γιο Heikki Paavonpoika. Ο οποίος έπρεπε να ονομάσει το δικό του γιο Paavo Heikinpoika.

Αυτό συνεχίστηκε από το 1600-τόσο μέχρι το 1850 περίπου, μέχρι που κάποιος βαρέθηκε το ping-pong και επαναστάτησε στις παραδόσεις :D

.

spyskam
22-09-2008, 11:58
Έχω μια αστεία ιστορία να σας διηγηθώ επί του θέματος :D

Εδώ πάνω στη Σκανδιναβία, τους περασμένους αιώνες ήταν έθιμο εκτός από το να δίνεται ως όνομα το όνομα του παππού (όπως πολύ συχνά γίνεται τώρα στην Ελλάδα), επίσης να δίνεται ως επώνυμο το "υιός του τάδε" (όπως στην Αρχαία Ελλάδα).

Μου έλεγε λοιπόν ένας γνωστός μου που είχε ψάξει τη γενεαλογία του, ότι το 1600 τόσο ήταν ένας προ-x10 πάππος του που λεγόταν Heikki Paavonpoika (δηλαδή Heikki, υιός του Paavo). Όταν λοιπόν αυτός απέκτησε γιο, "έπρεπε" να τον ονομάσει Paavo Heikinpoika. Ο οποίος έπρεπε να ονομάσει το δικό του γιο Heikki Paavonpoika. Ο οποίος έπρεπε να ονομάσει το δικό του γιο Paavo Heikinpoika.

Αυτό συνεχίστηκε από το 1600-τόσο μέχρι το 1850 περίπου, μέχρι που κάποιος βαρέθηκε το ping-pong και επαναστάτησε στις παραδόσεις :D

.

Μου φαίνεται έτσι είναι και στην Ισλανδία, όπου ακόμα και σήμερα δεν έχουν οικογενειακό επώνυμο (και ο τηλεφωνικός κατάλογος συντάσσεται με αλφαβητική σειρά των βαφτιστικών ονομάτων).

Το ίδιο συνέβαινε και σε μερικές δικές μας περιοχές: Ο παπούς λεγόταν π.χ. Κωτσιολάμπρος (δηλ. Κώτσιος, γιος του Λάμπρου), ο γιος Λαμπροκώτσιος, ο εγγονός ξανά Κωτσιολάμπρος (και η γυναίκα του Κωτσιολάμπραινα, βεβαίως). :D
Προσοχή: Βαφτιστικό όνομα και "επώνυμο" (στην ουσία πατρώνυμο) μαζί. Μέχρι που ήρθε το ελληνικό κράτος κι έπρεπε όλοι να δηλωθούν με επώνυμο.
Έτσι ο Κωτσιολάμπρος θα έπρεπε να δηλωθεί "Κωνσταντίνος Κωτσιολάμπρος", αλλά με το γιο του τί θα γινόταν; "Λάμπρος Λαμπροκώτσιος" θα ήταν αυτός;
Θα προέκυψαν,φαντάζομαι, και μερικά τέτοια ευτράπελα, αλλά συνήθως προτιμήθηκε ως επώνυμο κάποιο παρατσούκλι του Κωτσιολάμπρου. Σε κάθε περίπτωση όμως, πολλοί εξ αίματος συγγενείς δηλώθηκαν με διαφορετικά επώνυμα...

rosi
22-09-2008, 22:37
πάντως το δικό μου επίθετ, από όσο γνωρίζω έχει αλλάξει τρεις φορες από την εποχή των γονιών της μαμάς του παππού μου!
Δηλαδή η προγιαγιά μου, μου έλεγε το προηγούμενο μας επώνυμο και η μαμά της της έλεγε το επώνυμο το οποίο αντικαταστάθηκε από το προηγούμενο μας επώνυμο...
κι αυτά μόνο απο το σόι του πατέρα μου...
στο σόι της μητέρας μου γίνεται ένας πανικος αφού αλλάζαν τα επώνυμα σαν τα πουκάμισα...
μπέρδεμα???
θελώ να καταλήξω ότι στα χωριά πιο πιθανό είναι να έχεις ένα επώνυμο ανάλογο με το επάγγελμα σου, ή κάποιαωσωματική ιδιομορφία ή τον χαρακτήρα σου κτλ. παρά το αυθεντικό επώνυμο των παππούδων σου...
π.χ. ο Γιάννης ο κουτσός μετονομάστηκε σε Κουτσό Ιωάννη,
ο Γιώργης ο Τσαγκάρης σε Τσαγκάρη Γεώργιο,
ο Μήτσος που πήγε μετανάστης στην Αμερική σε Αμερικάνο Δημήτριο κτλ...
Ακόμη αναρρωτιέμαι τον λόγο που βγάλανε έναν συγχωριανό μιας φίλης μου στην Λάρισα, "Τσιμπούκα"!
Ελπίζω από το τσιμπούκι (είδος πίπας) και όχι το... τσιμπ@ύκι!

ποπη
27-09-2008, 20:58
ΣΈΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΧΩ ΗΔΗ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΕΧΩ ΡΙΖΕΣ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΚΑΠΟΥ!!