PDA

Επιστροφή στο Forum : Επικαιρότητα

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

TOOL
31-03-2011, 18:00
με λιγα λογια αυτο που λεω ειναι οτι δεν μπορει να σε αναγκαζει ο αλλος να δωσεις κατι που σου ανηκει εκτος κι αν δηλωσεις αντιθετος
το λογικο ειναι αν και οποτε εσυ το θελησεις και το γουσταρεις, να πεις οτι σας κανω τη χαρη και σας το δινω

Μια μικρή αντίρρηση πάνω σε αυτό.Σε περίπτωση που γίνεται να σου πάρουν τα όργανα όταν είσαι νεκρός κατά την γνώμη μου δεν πρέπει καν να σε ρωτήσουν.Και αυτό γιατί είναι σαν να έχεις κάτι, το οποίο να σου είναι άχρηστο, του άλλου να του σώζει την ζωή και να μη το δίνεις.Σε αυτη την περίπτωση καλά θα κάνουν να στο πάρουν.
Στην περίπτωση όμως που έχεις ελπίδα να ζήσεις δεν σε υποχρεώνει κανείς να τερματίσεις τις ελπίδες σου για ζωή για να δώσεις τα όργανά σου.

OReal
31-03-2011, 19:23
Ισχύει σε αρκετές χώρες, δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποιές πάντως το έχω ακούσει πολλές φορές στο παρελθόν.

Αν φοβάσαι ή δεν εμπιστεύεσαι το δημόσιο σύστημα μπορείς να κάνεις άρνηση συγκατάθεσης.

Απλά καθημερινά πάνε χαμένα πολλά όργανα που θα σώζαν ζωές, όχι γιατί ο δότης δεν ήθελε να τα δώσει αλλά γιατί πολύ απλά δεν είχε δηλώσει ποτέ οτι θέλει να τα δώσει. Αν για οποιοδήποτε λόγο ΔΕΝ θές να τα δώσεις το δηλώνεις και τελείωσες.

Και όργανα μπορούν να παρθούν και από πτωματικούς δότες...

//btw να τα πουλήσουν δεν παίζει, μεταμοσχεύσεις μπορούν να γίνονται μόνο απο δημόσια νοσοκομεία (με τον νέο νόμο και απο ιδιωτικές κλινικές σε συνεργασία με τα δημόσια) και το όργανο είναι πάντα δωρεάν προφανώς. Πωλήσεις οργάνων γίνονται μαυραγορίτικα και όταν υπάρχει έλλειψη, νόμοι σαν και αυτόν μπορούν πρακτικά να εξαλείψουν το παράνομο εμπόριο οργάνων

Oxi akribws giati otan kapoios einai #1 sthn lista kai kapoios allos (p exei lefta as poume) einai #565 kai ksafnika des to 565 na pernei to organo....Ntaksei ousiastika den ftaiei o nomos gia afto alla i lamogia kai to pws tha efarmozetai.to mono arnhtiko p skeftomai k egw einai oti ontos mporei kapoies fores na parousiasoun alliws ta gegonota stous syggeneis oti dn exei elpida k tetoia gia na paroun organa -.-

TopGear
31-03-2011, 20:29
Ισχύει σε αρκετές χώρες, δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποιές πάντως το έχω ακούσει πολλές φορές στο παρελθόν.

Αν φοβάσαι ή δεν εμπιστεύεσαι το δημόσιο σύστημα μπορείς να κάνεις άρνηση συγκατάθεσης.

Απλά καθημερινά πάνε χαμένα πολλά όργανα που θα σώζαν ζωές, όχι γιατί ο δότης δεν ήθελε να τα δώσει αλλά γιατί πολύ απλά δεν είχε δηλώσει ποτέ οτι θέλει να τα δώσει. Αν για οποιοδήποτε λόγο ΔΕΝ θές να τα δώσεις το δηλώνεις και τελείωσες.

Κοίτα, αν ήμασταν σε καμιά χώρα με παιδεία, που ξέραμε να συμπεριφερόμαστε και δεν είχαμε τόσο μεγάλη διαφθορά, θα μπορούσα να το δεχτώ και θα έλεγα και συγχαρητήρια γιατί θα προκύψει κάτι καλό. Όταν όμως, το συμπέρασμα που εξάγεται από την κοινή γνώμη είναι πώς κανένας λεφτάς, παλιός ή τωρινός βουλευτής, ο νομοθέτης αυτής της διάταξης κτλ κτλ, δε θα δεχτεί να του συμβεί αυτό, τότε πραγματικά τα κάνουν εντελώς φασιστικά. Πάλι απ'τον κόσμο τα περιμένουν.

Πλήρωσε κανείς για τα σκάνδαλα; Όχι.
Τα λεφτά τα φάγανε αυτοί; Ναι.
Ποιος εξακολουθεί και απολαμβάνει τη ζωή πλουσιοπάροχα, σαν να μη συμβαίνει τίποτα; Αυτοί.
Ποιος την πληρώνει όμως και θα εξακολουθήσει να την πληρώνει για χρόνια; Ο λαός.

Και επειδή εκτιμώ (μπορεί να κάνω και λάθος), πώς οι θάνατοι κάθε χρόνο στην Ελλάδα είτε από φυσιολογικά αίτια, είτε από ασθένεια, είτε τροχαία κτλ, είναι αρκετά περισσότεροι από αυτούς που χρειάζονται μεταμόσχευση, τα όργανα που περισσεύουν, ποιος μου λέει ότι δε θα γίνουν εμπόριο; Ποιος επίσης, μου εξασφαλίζει πώς ένα 25χρονο παλικάρι που είχε ένα τροχαίο, δε θα το αφήσουν να πεθάνει, για να κάνει μεταμόσχευση κανάς 80χρονος πλούσιος χοντρέλας με χοληστερίνη στο 1000 που όλη του τη ζωή τη βάσισε στα ψέμματα και στην εκμετάλλευση των άλλων;

Και όργανα μπορούν να παρθούν και από πτωματικούς δότες...

Και ποιος σου είπε ότι δε θα αφήσουν να πεθάνει κόσμος, για να πάρουν τα όργανα;

//btw να τα πουλήσουν δεν παίζει, μεταμοσχεύσεις μπορούν να γίνονται μόνο απο δημόσια νοσοκομεία (με τον νέο νόμο και απο ιδιωτικές κλινικές σε συνεργασία με τα δημόσια) και το όργανο είναι πάντα δωρεάν προφανώς. Πωλήσεις οργάνων γίνονται μαυραγορίτικα και όταν υπάρχει έλλειψη, νόμοι σαν και αυτόν μπορούν πρακτικά να εξαλείψουν το παράνομο εμπόριο οργάνων

Στην Ελλάδα είσαι, όλα γίνονται. Αν χρειαστεί να γίνει μεταμόσχευση, είτε μαύρη, είτε κανονική, θα βρουν τρόπο να την κάνουν, ειδικότερα αν τη χρειάζεται κάποιος από "πάνω". Γιατί αμφιβάλλω εξαιρετικά, αν τηρείται προτεραιότητα. Εδώ ήταν ετοιμοθάνατος ο Χριστόδουλος και θέλανε να παρακάμψουν την προτεραιότητα για να πάρει μόσχευμα και μου λες, πώς οι τίγκα διεφθαρμένοι δε θα το κάνουν; Έχω την εντύπωση πώς αρνήθηκε τελικά.

dee
31-03-2011, 21:10
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=277705&cid=4

rania
31-03-2011, 21:13
inb4 η απαντηση παρτε τ'αρχιδια μου ως τι μετραει;

Στο θεμα τωρα.

Ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει ο,τι θελει με τα οργανα του. Δικα του ειναι, δεν τα πληρωσε ουτε τα αγορασε απο κανεναν ωστε να εχει υποχρεωση να τα επιστρεψει αν δεν δηλωσει αρνηση(γελαει ο κοσμος). Αν γουσταρει να θαφτει αρτιος με ολα τα οργανα του ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να το κανει, οχι; Αν θελει να τα δωσει ολα, παλι εχει δικαιωμα να το κανει. Αλλα οχι να μας λενε "ή δηλωνετε αρνηση ή σας παιρνουμε τα οργανα". Εγω θα ηθελα μετα θανατον να τα δωρισω, ενας αλλος θελει να θαφτει ολοκληρος, ποιος τον εμποδιζει; Ασε που θα ζητανε κανα τρελο παραβολο για την αρνηση, κοβω το λαιμο μου.

bujar
31-03-2011, 22:18
inb4 η απαντηση παρτε τ'αρχιδια μου ως τι μετραει;

Στο θεμα τωρα.

Ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει ο,τι θελει με τα οργανα του. Δικα του ειναι, δεν τα πληρωσε ουτε τα αγορασε απο κανεναν ωστε να εχει υποχρεωση να τα επιστρεψει αν δεν δηλωσει αρνηση(γελαει ο κοσμος). Αν γουσταρει να θαφτει αρτιος με ολα τα οργανα του ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να το κανει, οχι; Αν θελει να τα δωσει ολα, παλι εχει δικαιωμα να το κανει. Αλλα οχι να μας λενε "ή δηλωνετε αρνηση ή σας παιρνουμε τα οργανα". Εγω θα ηθελα μετα θανατον να τα δωρισω, ενας αλλος θελει να θαφτει ολοκληρος, ποιος τον εμποδιζει; Ασε που θα ζητανε κανα τρελο παραβολο για την αρνηση, κοβω το λαιμο μου.

Δεν μπορουσα να το θεσω καλυτερα. Ρε τι αλλο θα δουμε σε αυτο το μπουρδελο για χωρα. Δηλαδη ελεος. Εγω ειμαι υπερ της ΔΩΡΕΑΣ, αλλα σκεφτομαι σοβαρα να παω να την κανω την αρνηση. Οχι τιποτα αλλο, αλλα γιατι αν το κανουν ΟΛΟΙ θα καταλαβουν μερικοι που την ειδαν υπουργοι οτι ωρες ωρες το γαμανε τελειως το θεμα.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=277705&cid=4

Λες να ειναι αντιπερισπασμος ε? Τι να πω, ισως και να εχεις δικιο.

cunt
31-03-2011, 22:26
loipon ta senaria pou lete peri dithen atyxhmatwn twn symvatwn dotwn ktl ktl einai ola vasima kai emena proswpika mou eixe pei paliotera, atomo pou gnwrizei sxetika me to thema, pws paizoun tetoia perierga skhnika kai pws an kapoios thelei na ginei doths meta thanaton, to kalytero pou exei na kanei einai aplws na enhmerwsei ta kontina tou proswpa.

"Όπως προβλέπεται στο προσχέδιο μόνο όσοι από εμάς θα έχουν εκφράσει την αντίθεσή τους, όσο βρίσκονται εν ζωή, με δήλωση στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, δεν θα είναι εν δυνάμει δότες."

me ta mpounia

Trifyllenia
01-04-2011, 00:53
[...] Σε περίπτωση που γίνεται να σου πάρουν τα όργανα όταν είσαι νεκρός [...]

xm....

http://stanmed.stanford.edu/2011spring/article5.html

When are you dead?

“In order to be dead enough to bury but alive enough to be a donor, you must be irreversibly brain dead,” Crippen says in a telephone interview. “If it’s reversible, you’re no longer dead; you’re a patient. And once you start messing around with this definition, you’re on a slippery slope, and the question then becomes: How dead do you want patients to be before you start taking their organs?”

jimmaras_ilion
01-04-2011, 08:18
Κίνηση ματ από την microsoft.... (http://linuxinside.gr/forum/%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B1%CF%84-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7-microsoft)

Synthelectric
01-04-2011, 10:28
Πες μου ότι το πίστεψες!!!!!!!!

TopGear
01-04-2011, 10:29
Δεν ξέρω αν έπρεπε να το βάλω στο Μπουχτίσατε ή εδώ...

http://www.newstoday.gr/article/38171/ta-10-pio-apisteuta-epidomata-tou-demosiou

jimmaras_ilion
01-04-2011, 10:41
Πες μου ότι το πίστεψες!!!!!!!!

Ψάρωσα στην αρχή γιατί φάνηκε πολύ τρελό για να είναι αληθινό,αλλά με παραξένεψε το k στο miKrosoft....

jesu
01-04-2011, 18:02
Κάλα δικιο έχεις, αλλά μην πέφτουμε στην παγιδα αυτή , γτ κ διαφθορά πολύ περισσότερη υπάρχει εδώ(για μένα η διαφθορά είναι ένα από τα χαρακτηριστικά του ελλνικού έθνους) και επίσης οι πολιτικοί μας είναι ανίκανοι και έχουν αποβιομηχανίσει την χώρα. Το μόνο λάθος είναι το καλοπερασάκηδες, αφού οι περισσότεροι έλληνες δουλευούν πολύ περισσότερο από τους βόρειους.

Ναι αλλά μην ξεχνάς οτι στην Ελλάδα οι πιο καραμπινάτες περιπτώσεις διαφθοράς τα τελευταία χρόνια δεν αφορούν καθαρά εσωτερικές υποθέσεις, αλλά μίζες και χρηματισμό προκειμένου να εξυπηρετηθούν τα συμφέροντα γερμανικών και άλλων εταιρειών (Siemens, υποβρύχια, ΜΑΝ κλπ). Άρα το γερμανικό κράτος και τα γερμανικά μονοπώλια είναι εξίσου διεφθαρμένα με τα ελληνικά λαμόγια. Για το οτι η διαφθορά είναι χαρακτηριστικό του ελληνικού έθνους, θα το διόρθωνα και θα λεγα οτι είναι χαρακτηριστικό του ελληνικού έθνους-κράτους και του τρόπου συγκρότησής του (από το 1821 και μετά).

TopGear
02-04-2011, 03:12
Η καλύτερη πολιτική πρωταπριλιάτικη φάρσα (http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/04/blog-post_6612.html)

Theio_Vrefos
03-04-2011, 15:39
Απολύσανε τον Χατζηστεφάνου από τον ΣΚΑΙ 100,3
Να πεθάνουνε.

jesu
03-04-2011, 17:02
Η σημερινή εκπομπή του εδώ: http://www.thepressproject.gr/

Και την Τετάρτη το βράδυ βγαίνει αυτό:

uml1dCncAa4

mad_nassos
04-04-2011, 17:49
Η αμοιβάδα κάνει σεξ (http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/early/2011/03/18/rspb.2011.0289.full.pdf+html?sid=24ad628a-25d8-4113-9167-2f004b69cc87)

John_Kouts
04-04-2011, 19:13
Η σημερινή εκπομπή του εδώ: http://www.thepressproject.gr/

Και την Τετάρτη το βράδυ βγαίνει αυτό:

uml1dCncAa4

wraio
asasf

Heavy_Load
05-04-2011, 18:27
http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=393433&wordsinarticle=%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B F%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%83

alehri
05-04-2011, 20:43
http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=393433&wordsinarticle=%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B F%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%83

Μα ναι ο πακιστανος στα φαναρια δέχεται μόνο χαρτονομισματα...Εγω και 5λεπτό να τους δώσω κάνουν κωλοτούμπες και λένε και χίλια ευχαριστώ... Α ρεεεεεε οταν γεράσει ο ανθρωπος μουχλιάζει τέλος! Το ότι τόσα χρόνια τους εκματαλλευόντουσαν ορισμένοι στις καφετέριες στα κλάμπ κ στα χωράφια κ τώρα που δεν υπάρχει δουλεια τους αντιμετωπίζουμε σαν βάρβαρους εμένα μου δείχνει μια χαρά ποιός είναι ο βάρβαρος και φιλοχρηματος λαος...
Επίσης γιατί κανείς "πατριώτης" δεν μπορεί να χωνέψει ότι η πολιτισμική διαφορα πακιστανού-έλληνα είναι σχεδόν ίδια με τον πολιτισμική διαφορά σουηδού-έλληνα??

Panepistimonas
05-04-2011, 23:05
Μάλλον κάνει διαγωνισμό με τον Θεοδωράκη για το ποιος εξόριστος της Μακρονήσου θα κάνει την πιο δεξιά μεταστροφή.

Heavy_Load
05-04-2011, 23:08
Επίσης γιατί κανείς "πατριώτης" δεν μπορεί να χωνέψει ότι η πολιτισμική διαφορα πακιστανού-έλληνα είναι σχεδόν ίδια με τον πολιτισμική διαφορά σουηδού-έλληνα??

Δε διαφωνουμε σε αυτο...

jesu
06-04-2011, 19:14
Θεούλης (http://www.iraklio-mellon.gr/)

///

bujar
06-04-2011, 19:32
Θεούλης (http://www.iraklio-mellon.gr/)

///

Δεν υπαρχει!!!! Αυτος που το εκανε ειναι ιδεα!!!

Excessium
06-04-2011, 19:36
600 ευρω για αυτη τη σελιδα?
Να πουλησουμε τις εργασιες του εαμ τοτε κανα χιλιαρικο.

NorthPole
06-04-2011, 21:09
600 ευρω για αυτη τη σελιδα?
Να πουλησουμε τις εργασιες του εαμ τοτε κανα χιλιαρικο.

δεν ειναι το δυσκολο να στησεις τη σελιδα αλλα να συννενοηθεις γτ συνηθως γινεται το εξης
πελατης: φτιαξε μια σελιδα
-μα τι σελιδα θελετε πως περιπου τη θελετε ?
-δεν ξερω μια σελιδα να σαν του αποδιπλα
φτιαχνεις τα παντα μια χαρα και οταν τη δινεις
-μα δεν σου ζητησα αυτο αλαξε τα παντα φτιαξε τα παντα απο την αρχη και τη θελω μεχρι αυριο
ε για ν αξιζουν τα νευρα και το ξενυχτι χρεωνεις

understracker
06-04-2011, 21:11
δεν ειναι το δυσκολο να στησεις τη σελιδα αλλα να συννενοηθεις γτ συνηθως γινεται το εξης
πελατης: φτιαξε μια σελιδα
-μα τι σελιδα θελετε πως περιπου τη θελετε ?
-δεν ξερω μια σελιδα να σαν του αποδιπλα
φτιαχνεις τα παντα μια χαρα και οταν τη δινεις
-μα δεν σου ζητησα αυτο αλαξε τα παντα φτιαξε τα παντα απο την αρχη και τη θελω μεχρι αυριο
ε για ν αξιζουν τα νευρα και το ξενυχτι χρεωνεις

Επίσης την στήνεις σε joomla! (για να επεμβαίνει μόνος του) τα κάνει μπάχαλο και μετά σε ξαναπληρώνει για να του την διορθώσεις. :-D

NorthPole
06-04-2011, 22:04
Επίσης την στήνεις σε joomla! (για να επεμβαίνει μόνος του) τα κάνει μπάχαλο και μετά σε ξαναπληρώνει για να του την διορθώσεις. :-d
που βρηκες τετοιο κελεπουρι? :o
οι δικοι μου μεχρι στιγμης ειναι στην κατηγορια
η σε κραζει γιατι δεν του εγραψες καλο πραμα
η σε παιρνει 1234 τηλεφωνα τη μερα γιατι δεν θελει να μαθει τιποτα και δεν πληρωνει για να το κανεις εσυ

για οσο ειμαι ακομα ελλαδισταν οταν ακουω πελατης φανταζομαι τσομπανη που δεν ξερει τι ειναι το κινητο μιλαει με προυφορα,ενιοτε πεταει και τσαμπρρ κιτς κιτς αΙΕΕΕΕΕ,δεν εχει κανει μπανιο ποτε, δεν πηγε ποτε σχολειο και μετραει τα παντα με τα ζα γι αυτο επειδη εχει 12345 ζα εχει κι υφος αυτουκρατορου
α και υπογραφει μι Χι
και το μεγαλυτερο επιτευγμα στη ζωη του ηταν προεδρος του τοπικου συναιτερισμου(λαμογιο)

αναλογα τι θα πει μετα αρχιζει και κερδιζει ποντους (μεχρι τωρα μονο 1 στους 4-5 εχει αποδειχθει φυσιολογικος ανθρωπος και ειναι και ο μονος που ευχαριστιεμαι να δουλευω γι αυτον)

Synthelectric
06-04-2011, 22:34
Αλλαγή υπογραφής όλων ΤΩΡΑ σε : "
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ! ΜΟΥ ΦΑΓΑΝΕ 600 ΕΥΡΩ!

ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ"

understracker
07-04-2011, 01:11
Και η Πορτογαλία στον μηχανισμό (http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=265786)

Liakos13
07-04-2011, 01:24
http://vimeo.com/22036773

ΞΥΠΝΑΤΕ ΖΩΑ!!!

Giorgos~7~
07-04-2011, 03:20
Φοβερό!!
Αφιερωστε 1 ωρα να το δειτε,δε θα παθετε τιποτα.....

understracker
07-04-2011, 15:39
http://vimeo.com/22036773

ΞΥΠΝΑΤΕ ΖΩΑ!!!

Αν δεν φαίνεται το video δείτε το από το http://debtocracy.gr/ γιατί με IE παρατήρησα πως δεν το δείχνει.

Morgoth
07-04-2011, 19:16
Χωρίς να θέλω να χαρακτηρίσω την ορθότητα ή όχι του βίντεο (δεν το έχω δει) θα ήθελα να επισημάνω ότι ντοκουμέντα-μανιφέστα περί πλουτοκρατίας δε θα έπρεπε να γίνονται δικαιολογία για να συγκαλύπτουμε το γεγονός πως στην πλειοψηφία μας σαν λαός (μιλώντας σαν μέσο όρο πάντα και όχι σαν κάθε άτομο συγκεκριμένα) είμαστε κάφροι, άξεστοι, βλάχοι και με νοοτροπία της φούτσας και ότι κατά το μεγαλύτερο μέρος φταίμε εμείς (η γενιά των γονιών μας για την ακρίβεια) για την τωρινή κατάστασή μας.
Δεν μπορώ να δεχτώ ως αιτιολογία ότι φταίει το γενικότερο σύστημα, όταν βλέπω καθημερινά έναν τρόπο εργασίας και συμπεριφοράς (ως μέσος όρος ξαναλέω) που είναι ξεκάθαρα τριτοκοσμικός.

understracker
07-04-2011, 19:49
Χωρίς να θέλω να χαρακτηρίσω την ορθότητα ή όχι του βίντεο (δεν το έχω δει) θα ήθελα να επισημάνω ότι ντοκουμέντα-μανιφέστα περί πλουτοκρατίας δε θα έπρεπε να γίνονται δικαιολογία για να συγκαλύπτουμε το γεγονός πως στην πλειοψηφία μας σαν λαός (μιλώντας σαν μέσο όρο πάντα και όχι σαν κάθε άτομο συγκεκριμένα) είμαστε κάφροι, άξεστοι, βλάχοι και με νοοτροπία της φούτσας και ότι κατά το μεγαλύτερο μέρος φταίμε εμείς (η γενιά των γονιών μας για την ακρίβεια) για την τωρινή κατάστασή μας.
Δεν μπορώ να δεχτώ ως αιτιολογία ότι φταίει το γενικότερο σύστημα, όταν βλέπω καθημερινά έναν τρόπο εργασίας και συμπεριφοράς (ως μέσος όρος ξαναλέω) που είναι ξεκάθαρα τριτοκοσμικός.

Πάντως η Ελλάδα έχει χρεοκοπήσει άπειρες φορές στο παρελθόν αλλά και πάλι μας δανείζουν οι (ίδιοι) ξένοι. Είτε είναι μαζόχες είτε κάτι άλλο κρύβεται από πίσω. Και δυστυχώς δεν είναι μόνο η Ελλάδα pig. Εκτός αν όλα τα pigs είναι Έλληνες και οι υπόλοιποι τα "καλά και εργατικά" παιδιά. Αν είσαι άνεργος και πεινάς θες δεν θες θα δουλέψεις. Αλλά δουλείες υπάρχουν; Από την στιγμή που η χώρα έχει αποβιομηχανιστεί και έχει καταλήξει σε μια καταναλωτική κοινωνία των γαλλογερμανικών προϊόντων προφανώς και δεν πρόκειται να βρεθούν δουλείες.

Υ.Γ.

Γιατί οι αγορές (και άλλες χώρες) συνέχιζαν να μας δανείζουν ενώ γνώριζαν ότι θα χάσουν τα λεφτά τους; Εξαπατήθηκαν οικονομικοί κολοσσοί σαν την Goldman and Sachs από την ψαροκώσταινα; Ο απλός ιδιώτης όταν πάει να βγάλει δάνειο από μια τράπεζα, αν η τράπεζα βλέπει ότι δεν πρόκειται να το αποπληρώσει είτε δεν του το δίνει είτε του ζητάει εγγυητή. Αν όμως επισφαλώς του το δώσει και χάσει τα λεφτά της γιατί ο ιδιώτης τα έφαγε τότε ποιος φταίει; Ο ιδιώτης; Η τράπεζα ή και οι δύο;

Morgoth
07-04-2011, 20:04
Πάντως η Ελλάδα έχει χρεοκοπήσει άπειρες φορές στο παρελθόν αλλά και πάλι μας δανείζουν οι (ίδιοι) ξένοι. Είτε είναι μαζόχες είτε κάτι άλλο κρύβεται από πίσω. Και δυστυχώς δεν είναι μόνο η Ελλάδα pig. Εκτός αν όλα τα pigs είναι Έλληνες και οι υπόλοιποι τα "καλά και εργατικά" παιδιά. Αν είσαι άνεργος και πεινάς θες δεν θες θα δουλέψεις. Αλλά δουλείες υπάρχουν; Από την στιγμή που η χώρα έχει αποβιομηχανιστεί και έχει καταλήξει σε μια καταναλωτική κοινωνία των γαλλογερμανικών προϊόντων προφανώς και δεν πρόκειται να βρεθούν δουλείες.

Υ.Γ.

Γιατί οι αγορές (και άλλες χώρες) συνέχιζαν να μας δανείζουν ενώ γνώριζαν ότι θα χάσουν τα λεφτά τους; Εξαπατήθηκαν οικονομικοί κολοσσοί σαν την Goldman and Sachs από την ψαροκώσταινα;

Δεν διαφωνώ καθόλου, προφανώς και μας δάνειζαν με σκοπό να χωθούμε μέσα όσο δεν πάει και να πάρουν ό,τι έχουμε για ψίχουλα.
Αλλά αυτοί φταίνε που κοιτάζουν το συμφέρον τους κι όχι εμείς που νομίζαμε ότι βρήκαμε μ@λ@κες να μας δίνουν χρήμα αβέρτα; :cool:

understracker
07-04-2011, 20:07
Δεν διαφωνώ καθόλου, προφανώς και μας δάνειζαν με σκοπό να χωθούμε μέσα όσο δεν πάει και να πάρουν ό,τι έχουμε για ψίχουλα.
Αλλά αυτοί φταίνε που κοιτάζουν το συμφέρον τους κι όχι εμείς που νομίζαμε ότι βρήκαμε μ@λ@κες να μας δίνουν χρήμα αβέρτα; :cool:

Το έχουν υπολογίσει ήδη το ενδεχόμενο να μην τα πάρουν πίσω από την αρχή. Γιατί στην ουσία τα έχουν πάρει πίσω εδώ και χρόνια και τώρα απλά βγάζουν κέρδος. Σου δώσανε στην αρχή 1 δραχμή, έπρεπε να τους επιστρέψεις 2 και τους έδωσες 1,5 και μετά σου δώσανε δάνειο άλλη 1. Μισή για το υπόλοιπο και μισή για της ανάγκες σου και εσύ επέστρεψες πάλι 1 κ.ο.κ αλλά μια στιγμή τα λεφτά τους τα πήραν πίσω. 2 δραχμές σου είχανε δώσει. ;-) Από κει και πέρα βγάζουν από τον αέρα.

Synthelectric
07-04-2011, 21:05
ΤΡΟΥΕΚΕ θα κανουμε μου φαινεται....

jesu
07-04-2011, 21:20
Ο understracker έχει δίκιο για την ιστορία του ελληνικού χρέους, παράδειγμα: το ελληνικό κράτος χρωστάει τόκους και τοκοχρεολύσια από δάνεια του 19ου αιώνα και των αρχών του 20ού, τη στιγμή που το 1932 ο Βενιζέλος κήρυξε πτώχευση (που συνεπάγεται προφανώς διαγραφή των χρεών). Οι τράπεζες και τα μεγάλα κράτη δεν ξεχνούν και δεν συγχωρούν: ζήτησαν από τη Ρωσία μετά την κατάρρευση του "υπαρκτού" να πληρώσει τα τσαρικά χρέη (τα οποία είχε αρνηθεί να αναγνωρίσει η σοβιετική εξουσία), τη στιγμή που είχαν μεσολαβήσει 80 χρόνια και είχαν αλλάξει 2 πολιτεύματα :p

Πορτογαλία: gO-3gF7iZtc

Spike
08-04-2011, 05:14

//μην καταπιαστείς τόσο στο ότι σου έκανα quote, απλά ήθελα να τα πω :P
Φίλε μοργκοθ,
Ο ελληνικός λαός μπορεί να βλαχοφέρνει και όλα τα συναφή, αλλά το ότι κάποιοι
λοποδητάκηδες κερδοσκόποι, εγκληματίες κατά βάση, εκμεταλλεύτηκαν την όποια
αμορφοσιά ή ανιδεότητά μας, δεν τους ελαφρύνει καθόλου. Το ίδιο κλέφτες και
εγκληματίες είναι.
Το ότι κάθε νεαρός ερχόταν στα 80's απτα χωριά και τον διορίζαν στο δημόσιο στο
έτσι, δε φταίει ο ίδιος. Απλά δεν ήξερε, τόσο απλά. Και ακόμη περισσότερο δε φταίω
εγώ.

Και επειδή σε όλους μας βγάζουν μια απέχθεια οι όποιοι σπαστικο καγκουρο κλασικο
έλληνες, ας σκεφτούμε ότι κι εμείς εδώ είμαστε και εδώ (πιθανώς) θα είμαστε, και
να μην αρκούμαστε στο να ασχολούμαστε με αυτούς και να τους κράζουμε, αλλά να
αντιλαμβανόμαστε και να πιστεύουμε ότι κι εμείς διαμορφώνουμε την κατάσταση.
Κατά βάση... εμείς είμαστε το μέλλον. Και αν τα κάνουμε σκατά κι εμείς, τότε θα
ευελπιστούμε να καταφέρει κάτι η επόμενη γενιά.

Octopus Handjob
08-04-2011, 09:57
Με αφορμή τις τελευταίες παρατηρήσεις του Morgoth θα ήθελα να παρατηρήσω ένα συχνό λογικό κενό στο οποίο πέφτουν πολλοί χρήστες του φόρουμ όταν αναλύουν τα οικονομικά δεδομένα της χώρας.

Το επιχείρημα "οι ξένοι χρηματοδότες θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους, αλλά φταίμε και εμείς που κακοδιαχειριζόμασταν τη χώρα" είναι εν πολλοίς σαθρό, κοινώς, πάσχει. Δηλαδή, είμαι της άποψης ότι δε μπορείς να ενστερνίζεσαι το επιχείρημα αυτό και να το εφαρμόζεις γενικά στην Ελλάδα. Θα πρέπει, μετά από προσεχτική μελέτη στα δημοσιονομικά ενός δημοσίου οργανισμού, να εξετάσεις, case to case, το τί μπορεί να φταίει, και να διαπιστώσεις τότε τι συμβαίνει.

Ίσως να πρέπει να εξηγηθώ με ένα παράδειγμα. Το Ι.Κ.Α έχει χρεοκοπήσει όχι λόγω του ΔΝΤ, αλλά επειδή τα χρήματα των ταμείων του παίχτηκαν στο Χρηματιστήριο το 2000-1. Η Διαμαντοπούλου κάνει ό,τι μπορεί για να παρακάμψει πρακτικά το άρθρο 16, καθώς οι επιταγές που λαμβάνει από την Τρόικα (όπου "επιταγές" μπορούν να είναι και άυλες, με την έννοια των εντολών και υλικές, με την έννοια των τραπεζικών εμβασμάτων) έχουν να κάνουν με την εισαγωγή και καθιέρωση των ιδιωτικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα, προκειμένου το Imperial, το NYC, το Deree και τα υπόλοιπα να δημιουργήσουν ένα πελατολόγιο απρόσκοπτα.

Το να κρίνετε "στον αέρα" τη δημοσιονομική κατάσταση της χώρας συγκεντρωτικά βασισμένοι σε άρθρα τα οποία βαριόσασταν να διαβάσετε ολόκληρα και τα οποία δεν αναλύσατε λογικά, ή από μια σκόρπια κουβέντα που ακούσατε στο κυλικείο, είναι ένα ιδιαίτερα slippery slope. Μην το κάνετε, απαιτείται έρευνα.

e$tragon
08-04-2011, 12:01
... εμείς είμαστε το μέλλον.

MYKONOOOOOOOOOOOOOS!!!!!!!!!
:baby:

NorthPole
08-04-2011, 13:26
... εμείς είμαστε το μέλλον.
χμμμ τοτε ειμαι σιγουρος οταν λεω

ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ
ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ
ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΥΣ ΔΙΠΛΑ
οχι στον ρουβα και τον ψινακη φορανε φουστες
οχι στην καρτα του πολιτι γκρεμιστικε η ιαπωνια για να μη βγει
κατω τα στρογγυλα τυροπιτοειδη
σε ολα τα υπολοιπα βαψτε τη μια ακρη κοκκινη
αλλυλεγγυη στον φασιστα τζιμη πεταλουδα
αφηστε τα μιση και πιαστε τις διακοπες στη μυκονο η εναλλακτικα μακρονησο

http://www.youtube.com/watch?v=tY0QtvVGzQ8

αρκετα trollara πισω στον κωδικα

daimonios..
08-04-2011, 14:14
h (tetrahmerh) siwph twn amnwn...

std04131
08-04-2011, 23:21
http://www.techgear.gr/nude-house-software-company-hires-only-naked-web-coders-19107?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+TechGearGR+%28TechGear.gr%29

φυγαμε;

Synthelectric
08-04-2011, 23:30
HELL YEAH! (http://www.youtube.com/watch?v=vlIm-riMN6Q)

PAME!!!
(http://www.youtube.com/watch?v=vlIm-riMN6Q)

TopGear
09-04-2011, 00:00
http://www.cosmo.gr/News/Hellas/317872.html

Το fail όμως ποιο είναι;

Έτσι λοιπόν, προς αποφυγή νέων γιαουρτωμάτων, μαζεύτηκαν πολλοί υποστηρικτές τις τοπικής οργάνωσης του ΠΑΣΟΚ

Κι όμως, τόσα έχει πει, τόσα έχει κάνει κι εξακολουθούν να υπάρχουν ακόμη τρελά κομματόσκυλα κολλημενα στα ίδια. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Και το αίμα να τους πιουν, εκεί αυτοί.

daimonios..
09-04-2011, 18:30
http://www.privateislandsonline.com/greece.htm

pare kosme.

S1lV3r._.RAnG3r
09-04-2011, 18:35
http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://3.bp.blogspot.com/_-Ayr9ZiFsVQ/TGOoTRi4R3I/AAAAAAAAHP4/dElmyfFCI8U/s640/menoumeelladamh5.png&imgrefurl=http://korfiatis.blogspot.com/2010/08/blog-post_4757.html&usg=__1-nTaXmUzCRnEt-N3HzTVCPnBTw=&h=450&w=450&sz=114&hl=el&start=0&zoom=1&tbnid=aldGCLmsowQ39M:&tbnh=141&tbnw=144&ei=ZXygTfvaNMH-4Abu0ZH9Ag&prev=/images%3Fq%3D%25CE%25BC%25CE%25B5%25CE%25BD%25CE%2 5BF%25CF%2585%25CE%25BC%25CE%25B5%2B%25CE%25B5%25C E%25BB%25CE%25BB%25CE%25B1%25CE%25B4%25CE%25B1%26u m%3D1%26hl%3Del%26sa%3DN%26biw%3D1280%26bih%3D859% 26tbm%3Disch&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=237&oei=ZXygTfvaNMH-4Abu0ZH9Ag&page=1&ndsp=30&ved=1t:429,r:8,s:0&tx=117&ty=66

Οσο οσο να γλιτωσω...

Ρε συ Τοπγκιαρ, χωρις να εχω προθεση να σου την πω προφανως:
Ο τροπος που το λες ειναι το κλασσικο συμπτωμα "τους ψηφισα για τον Χ λογο, αλλα το μετανιωσα"
ή καπως έτσι μου φαινεται. Δεν σου ζηταω να μου πεις ή οχι, just to mention.
Ριξ το στους περιφημους κουλτιουριαρηδες αντικαπνιστες ή στους διαβοητους καπνιζοντες
αυτο. :S

Τα ιδια με μικρη διαφορα μου ελεγε κι ο Ομαρ Ταριφ το πρωι, τον παρεσυρε η γυναικα του και καλα...

TopGear
09-04-2011, 19:10
http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://3.bp.blogspot.com/_-Ayr9ZiFsVQ/TGOoTRi4R3I/AAAAAAAAHP4/dElmyfFCI8U/s640/menoumeelladamh5.png&imgrefurl=http://korfiatis.blogspot.com/2010/08/blog-post_4757.html&usg=__1-nTaXmUzCRnEt-N3HzTVCPnBTw=&h=450&w=450&sz=114&hl=el&start=0&zoom=1&tbnid=aldGCLmsowQ39M:&tbnh=141&tbnw=144&ei=ZXygTfvaNMH-4Abu0ZH9Ag&prev=/images%3Fq%3D%25CE%25BC%25CE%25B5%25CE%25BD%25CE%2 5BF%25CF%2585%25CE%25BC%25CE%25B5%2B%25CE%25B5%25C E%25BB%25CE%25BB%25CE%25B1%25CE%25B4%25CE%25B1%26u m%3D1%26hl%3Del%26sa%3DN%26biw%3D1280%26bih%3D859% 26tbm%3Disch&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=237&oei=ZXygTfvaNMH-4Abu0ZH9Ag&page=1&ndsp=30&ved=1t:429,r:8,s:0&tx=117&ty=66

Οσο οσο να γλιτωσω...

Ρε συ Τοπγκιαρ, χωρις να εχω προθεση να σου την πω προφανως:
Ο τροπος που το λες ειναι το κλασσικο συμπτωμα "τους ψηφισα για τον Χ λογο, αλλα το μετανιωσα"
ή καπως έτσι μου φαινεται. Δεν σου ζηταω να μου πεις ή οχι, just to mention.
Ριξ το στους περιφημους κουλτιουριαρηδες αντικαπνιστες ή στους διαβοητους καπνιζοντες
αυτο. :S

Τα ιδια με μικρη διαφορα μου ελεγε κι ο Ομαρ Ταριφ το πρωι, τον παρεσυρε η γυναικα του και καλα...

Δεν το είπα γι'αυτούς που το μετανιώσανε, αλλά για τους "σκληροπυρηνικούς" κάθε κόμματος, που δε βλέπουν τίποτα παραέξω. Προφανώς και δε χωράει να το ρίξεις κάπου για τους συγκεκριμένους. Όπου λογικά, τίποτε τέτοιους θα φέρανε για να αντιμετωπίσουν τους "δήθεν" βαλτούς του ΣΥΡΙΖΑ, λες και απαγορεύεται όπως τα'χουν κάνει, να είναι απλός κόσμος αυτός που αντιδρά.

S1lV3r._.RAnG3r
09-04-2011, 19:28
Δεν το είπα γι'αυτούς που το μετανιώσανε, αλλά για τους "σκληροπυρηνικούς" κάθε κόμματος, που δε βλέπουν τίποτα παραέξω. Προφανώς και δε χωράει να το ρίξεις κάπου για τους συγκεκριμένους. Όπου λογικά, τίποτε τέτοιους θα φέρανε για να αντιμετωπίσουν τους "δήθεν" βαλτούς του ΣΥΡΙΖΑ, λες και απαγορεύεται όπως τα'χουν κάνει, να είναι απλός κόσμος αυτός που αντιδρά.

Σωστος εν μερει, αλλα δεν μπαινω στο λουκι να συμμετεχω σε τετοιου ειδους κουβεντα απο τη στιγμη που πασοκοι, νδκρατες, αριστεροι και μη ή ψευτοιδεολογοι αντιμετωπιζουν τα ιδια ακριβως προβληματα. Γιατι κουβεντα στην κουβεντα δημιουργειται ασυναισθητα προκαταληψη.
ΠΕρα απο 3-4 ατομα, οι υπολοιποι που θεωρουν πως ειναι γνωστες των πολιτικων τετκενομενων τα εχουν τα κολληματακια τους, οπως κι εσυ.
Κ τη γνωμη μου για τους "βαλτους" την εχω πει ξεκαθαρα καπου καπως καποτε.
Καλο θα ειναι να μην τους στιβαζουμε ολους στο ιδιο σακι, επειδη εχουμε παρεξηγησει κατα πολυ την εννοια του κομματος, μη εχοντας αδικο βεβαια αρκετες φορες. Και δεν ειμαι ειδικος για να αναλυσω τους λογους που υπαρχει διαφορα "κυβικων" εντος ή εκτος συνορων και μεταξυ κομματων εξουσιας ή κομματων που κινουνται σε ιδεολογικο αξονα με κοινα στοιχεια.
Οποτε, παρομοιο με το δικο σου ειναι το συμπερασμα μου.

alehri
10-04-2011, 14:14
Οι Ισλανδοί αποφασίζουν να μην πληρώσουν χρέη του 2008

Μετά από δημοψήφισμα οι Ισλανδοί αποφάσισαν με πλειοψηφία 58% να μην επιστρέψουν στην Μεγάλη Βρετανία και την Ολλανδία οικονομική στήριξη της τάξεως των 4 δισ. ευρώ που είχε πληρωθεί το 2008 από τις χώρες για να αποζημιωθούν οι επενδυτές της υπό κατάρρευση τράπεζας Landsbanki.

Η Πρωθυπουργός της χώρας Johanna Sigurðardóttir δήλωσε στην κρατική τηλεόραση ότι ο «Ο λαός της Ισλανδίας δεν θα μπορρούσε να κάνει χειρότερη επιλογή». Είναι η δεύτερη φορά που το δημοψήφισμα απορρίπτει συμφωνία αποπληρωμής και η υπόθεση θα πάει σε διεθνές δικαστήριο.

Το 2008 όταν το τραπεζικό σύστημα της Ισλανδίας κατέρρευσε μετά από μια περίοδο δυναμικής επέκτασης στην Ευρώπη, τόσο οι Ισλανδοί αλλά και περί τις 400.000 Βρετανοί και Ολλανδοί έχασαν σημαντικά κεφάλαια των καταθέσεών τους στην τράπεζα Ιcesave, θυγατρικής της ισλανδικής Landsbanki.

Οι κυβερνήσεις της Βρετανίας και της Ολλανδίας αποζημίωσαν για τις απώλειες τους πολίτες τους, απαιτώντας τα χρήματα από την ισλανδική κυβέρνηση. Πέρυσι, η σοσιαλδημοκρατική κυβέρνηση της Ισλανδίας, κατόπιν συνεννόησης με τις κυβερνήσεις των δύο χωρών, συμφώνησε σε ένα σχέδιο αποπληρωμής του χρέους ύψους 3,8 δισ. ευρώ, σχεδόν το 40% του ισλανδικού ΑΕΠ, το οποίο θα επιβάρυνε τον κάθε φορολογούμενο με 100 ευρώ το μήνα για τα επόμενα 14 χρόνια.

Η συμφωνία είχε εγκρίθεί οριακά από τη Βουλή, αλλά ο πρόεδρος Γκρίμσον αρνήθηκε να την επικυρώσει και παρέπεμψε το θέμα στους ψηφοφόρους, οι οποίοι απάντησαν για πρώτη φορά ότι δεν πληρώνουν σε ποσοστό 93%

http://www.skai.gr/news/world/article/166813/oi-islandoi-apofasizoun-na-min-plirosoun-trapezika-hrei-tou-2008/

O Σκαι χθές είχε ενα άρθρο που έλεγε κάτι για την οικονομία ΄και συγκρινέ την αμερική με την Ελλάδα και ανέφερε στο τέλος "Αυτά συμβαίνουν στα σοβαρά κράτη" εννοώντας την αμερικη΄. Θα εκτιμούσε αν έλεγε σήμερα ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΚΡΑΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ, επίσης "ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΚΡΑΤΗ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΗΣ ΦΥΛΑΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ"

//Παρτέ και ενα λινκ που λέει πόσες φορές πλουσιότερο είναι το πάνω 1/5 των εισοδημάτων από το κάτω κάτω 1/5 των εισοδηματών (οι χώρες του ΔΝΤ διαπρέπουν σαφώς)(Φανταστείτε να δήλωναν και τα πραγματικά εισοδηματά τους οι ελληνες πλουσιοι που θα ηταν ο δείκτης :P
http://image.guardian.co.uk/sys-files/Guardian/documents/2009/03/13/inequality.pdf

BuenosDias
11-04-2011, 15:02
Επειδή υπάρχουν ακόμα κάποιοι που επιμένουν...
διαβάστε το παρακάτω

(από εδώ http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/04/blog-post_7592.html)

"Το λαθρεμπόριο αίματος.
Μακάβρια φάρσα ή προσπάθεια εμπορίας μεγάλης ποσότητας σπάνιας ομάδας αίματος (0-); Φως στις δύο αυτές εκδοχές προσπαθούν να ρίξουν από χθες οι αστυνομικές αρχές της Ηλείας αλλά και η Υπηρεσία Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, μετά τη μηνυτήρια αναφορά του γεωπόνου από τον Πύργο Διονυσίου Σταθόπουλου, που κατήγγειλε ότι άγνωστοι χρησιμοποιώντας το όνομά του και τα τηλέφωνά του καλούν από το Διαδίκτυο τους πολίτες να προσφέρουν αίμα για την περίθαλψη δήθεν ενός ανύπαρκτου (!) τραυματία.
Οι αστυνομικές Αρχές ελέγχουν αν το e-mail που στέλνεται αφορά φάρσα ή προσπάθεια εμπορίας μεγάλης ποσότητας αίματος ομάδα (0-)

«Υπάρχει ένα παλικάρι 28 ετών στον Ευαγγελισμό που χρειάζεται 40 φιάλες αίμα. Σοβαρό ατύχημα με μηχανή, έχουν πειραχτεί ζωτικά όργανα. Τα στοιχεία είναι: Μερισιώτης Βαγγέλης,
Ευαγγελισμός ΜΕΘ2, ώρες 8.30-14.00 και 15.00-19.00. Χρειάζεται να κάνει μεταμόσχευση συκωτιού και πρέπει να βρούμε αίμα αποκλειστικά ομάδας (Ο αρνητικό). Εάν μπορείτε ανακοινώστε το διότι έχει ζωή μία με δύο εβδομάδες», αναφέρει η ανακοίνωση που κυκλοφορεί στο Διαδίκτυο από τις αρχές του 2009 παραθέτοντας στο τέλος τα στοιχεία και τα τηλέφωνα του κ. Σταθόπουλου.
«Από τις αρχές του έτους (ΕΔΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ Η ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ, ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΔΙΑΚΙΝΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2007 !) κάποιοι για άγνωστους λόγους δημοσιοποίησαν μέσω του Διαδικτύου αυτή την ανακοίνωση, η οποία δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με την πραγματικότητα. Δυστυχώς κάποιοι ραδιοφωνικοί σταθμοί και ΜΜΕ αναπαρήγαγαν δίχως να διασταυρώσουν την είδηση με αποτέλεσμα να γίνει η ζωή μου κόλαση... Από τότε μέχρι σήμερα λαμβάνω κάθε μέρα τηλεφωνήματα απ' όλη την Ελλάδα και έχω χάσει την ηρεμία μου. Το πιο εξωφρενικό όμως της υπόθεσης είναι ότι στο Νοσοκομείο του Ευαγγελισμού, όπως με ενημέρωσαν, έχουν συγκεντρωθεί 1.000 φιάλες με αίμα και δεν ξέρουν τι να τις κάνουν...», λέει στην «Ε» ο κ. Σταθόπουλος και προσθέτει:

«Είναι εμφανές ότι κάποιοι χρησιμοποιώντας τα στοιχεία και το όνομά μου συγκέντρωσαν αυτή τη σημαντική ποσότητα αίματος. Απομένει στις διωκτικές αρχές να εντοπίσουν τους δράστες».

Ο κ. Σταθόπουλος κάνει έκκληση προς τους αποδέκτες του σχετικού ηλεκτρονικού μηνύματος ή της είδησης να μην τη λαμβάνουν στα σοβαρά καθώς είναι απάτη."

Τι εννοούν δεν ξέρουν τι να κάνουν 1000 φιάλες αίμα, σπάνιας μάλιστα ομάδας?
Το γεγονός να το μοιράσουν και σε άλλα νοσοκομεια για να το χρησιμοποιήσουν δεν τους πέρασε από το μυαλό; :p

Heavy_Load
11-04-2011, 16:14
Πολυ καλο

http://ironprison.blogspot.com/2010/05/kke-generator-v10.html

jesu
11-04-2011, 20:07
Πιο παλιό κι απ΄το internet..

SpartanGeorge
11-04-2011, 20:42
Πυροβολήθηκε ελεγκτής της ΕΘΕΛ στο Κερατσίνι (http://athenstransport.com/2011/04/11/elegktis/)

Επίθεση με πιστόλι 22mm δέχτηκε νωρίτερα σήμερα, ελεγκτής της ΕΘΕΛ που πραγματοποιούσε έλεγχο σε λεωφορείο της γραμμής 843 “Πειραιάς – Πέραμα” στο Κερατσίνι. Ο δράστης πυροβόλησε δύο φορές στο πόδι τον ελεγκτή, τραυματίζοντάς τον ελαφρά.

Σύμφωνα με τον ΣΚΑΙ, ο 48χρονος ελεγκτής κατέβασε από το λεωφορείο δύο άτομα προκειμένου να τους επιβάλει πρόστιμο, όταν ο ένας από τους δύο έβγαλε όπλο και τον πυροβόλησε. Ο δράστης τράπηκε σε φυγή και αναζητείται. Ο τραυματίας μεταφέρθηκε στο «Αττικό» νοσοκομείο ενώ φαίνεται πως βρίσκεται εκτός κινδύνου.

Σήμερα Δευτέρα, είναι η πρώτη ημέρα ελέγχων από το νέο ενιαίο σώμα ελεγκτών του ΟΑΣΑ.

vaguraw
12-04-2011, 01:56
anarxikos htane

Mithrandir6
12-04-2011, 03:42
mpa plirwmenos apo ton Tsipra tha itan

TopGear
12-04-2011, 04:44
Έτυχε το είδα σε άλλο thread στο forum. Εξοργιστικότατο.

http://www.youtube.com/watch?v=sBJ-LsK2jeY&feature=youtu.be

d3m
12-04-2011, 14:26
Έτυχε το είδα σε άλλο thread στο forum. Εξοργιστικότατο.

http://www.youtube.com/watch?v=sBJ-LsK2jeY&feature=youtu.be

να καει ρεεε

jesu
12-04-2011, 16:29
12 Απριλίου 1961 - 50 χρόνια από την αποστολή του πρώτου ανθρώπου στο διάστημα (Γιούρι Γκαγκάριν) (http://tvxs.gr/webtv/video/50-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%8E%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1)

thanasisgr
12-04-2011, 19:02
12 Απριλίου 1961 - 50 χρόνια από την αποστολή του πρώτου ανθρώπου στο διάστημα (Γιούρι Γκαγκάριν) (http://tvxs.gr/webtv/video/50-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%8E%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1)

και ενα video απο youtube

http://www.youtube.com/watch?v=RKs6ikmrLgg

Heavy_Load
12-04-2011, 19:02
Πιο παλιό κι απ΄το internet..

Δεν ηξερα οτι το internet εφευρεθηκε μετα το Μαιο του 2010. Anyway...

ironman
13-04-2011, 09:46
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=292004&cid=5

Synthelectric
13-04-2011, 12:07
Διεθνής Επιτροπή: «Αλλάξτε τα όλα στα πανεπιστήμια» (http://www.tovima.gr/society/article/?aid=395218)

Εκθεση «κόλαφο» για τα ελληνικά πανεπιστήμια κατέθεσε η επιτροπή «σοφών» από πανεπιστήμια του εξωτερικού που ανέλαβε, μετά από πρόσκληση του υπουργείου Παιδείας, να μελετήσει τη λειτουργία της ανώτατης εκπαίδευσης στην Ελλάδα.

«Τα ελληνικά πανεπιστήμια έχουν ασαφείς αποστολές, ανεπαρκείς στόχους και αβέβαιο μέλλον» αναφέρεται στην έκθεση, η οποία κατά τα άλλα υποστηρίζει τις προτάσεις του υπουργείου Παιδείας για νέο Νόμο Πλαίσιο και μάλιστα επαναφέρει την «πρόταση Πανάρετου» για την δημιουργία περιφερειακών κολεγίων διετούς φοίτησης.

«Τα Ιδρύματα αυτά παρέχουν τεχνική εξειδίκευση και εκπαίδευση και επιτρέπουν στους καλύτερους σπουδαστές να μεταπηδούν στα ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα τετραετούς φοίτησης, με σαφώς καθορισμένες προϋποθέσεις και διαδικασίες» όπως αναφέρεται στη έκθεση.

Η ίδια έκθεση επιρρίπτει ευθύνες στους νυν πρυτάνεις των ΑΕΙ επειδή «οι πανεπιστημιακοί χώροι δεν είναι ασφαλείς». «Ενώ το Σύνταγμα επιτρέπει στην πανεπιστημιακή ηγεσία να προστατεύει τους πανεπιστημιακούς χώρους από στοιχεία που επιδιώκουν την πολιτική αστάθεια, οι πρυτάνεις έχουν δείξει απροθυμία να ασκήσουν τα δικαιώματα και να εκπληρώσουν τις ευθύνες τους και να πάρουν τις αποφάσεις που χρειάζονται προκειμένου να εξασφαλισθεί η ασφάλεια του διδακτικού και ευρύτερου προσωπικού και των σπουδαστών. Ως αποτέλεσμα, η διοίκηση του πανεπιστημίου και το διδακτικό προσωπικό δεν έχουν αποδειχθεί καλοί επιμελητές των εγκαταστάσεων που τους εμπιστεύθηκε η κοινωνία» αναφέρει η έκθεση.

«Μεταρρύθμιση αμέσως»!

Οι διεθνείς «σοφοί» ζητούν άρση των διοικητικών και οικονομικών «φραγμών» που έχουν δώσει «κουλτούρα συντηρητισμού» στα ΑΕΙ και πλήρη αναμόρφωση του ελληνικού πανεπιστημίου. «Η εκπαίδευση γενικότερα, και η τριτοβάθμια εκπαίδευση ειδικότερα, χρειάζονται απεγνωσμένα μεταρρύθμιση, αν η Ελλάδα πρόκειται να συντηρήσει τις χρηματοπιστωτικές και οικονομικές πρωτοβουλίες τις οποίες έχει αναλάβει και να επιτύχει την αντιστροφή των όρων μιας πτωτικής οικονομίας» τονίζεται στην έκθεση.

Συγκεκριμένα και όπως αναφέρεται στην έκθεση:

- Τα πανεπιστήμια πρέπει να διδάσκουν προοδευτική σκέψη και να ενθαρρύνουν την επιχειρηματικότητα. Οι απόφοιτοι με ευρεία μόρφωση είναι πιο πιθανό να καινοτομήσουν και να αρχίσουν την δική τους επιχείρηση.

- Η Ελλάδα δεν αξιοποιεί επαρκώς τις ικανότητες των πολιτών της. Τα αποτελέσματα που επιτυγχάνονται δεν βρίσκονται σε αντιστοιχία με τις δεξιότητες που υπάρχουν και μπορούν να αναπτυχθούν.

- Χωρίς αλλαγές, η εκπαίδευση του ελληνικού πληθυσμού θα παρουσιάζει ανεπάρκειες και η έρευνα θα είναι μη επαρκώς στελεχωμένη για τις ανάγκες μιας κοινωνίας που βασίζεται στην γνώση.

- Ανάμεσα σε όλα τα κράτη μέλη της ΕΕ και σε μερικές άλλες χώρες (Αυστραλία, Ισραήλ, Ιαπωνία, Κορέα, Μεξικό), η Ελλάδα παρουσιάζει τις υψηλότερες δαπάνες ανά φοιτητή. Ταυτόχρονα τα ελληνικά πανεπιστήμια έχουν έναν από τους μικρότερους αριθμούς αποφοίτων εντός του απαιτούμενου χρόνου.

- Τα ελληνικά πανεπιστήμια στερούνται θεμελιωδών τεχνολογιών πληροφορίας και άλλων εργαλείων αξιολόγησης για την μέτρηση παραμέτρων εισροών - εκροών και την αντικειμενική αξιολόγηση επιδόσεων (ποσοστά ολοκλήρωσης σπουδών, προσφορές θέσεων / αποδοχές, δημοσιευμένο έργο, και διδακτική αποτελεσματικότητα των καθηγητών).

- Τα ποσοστά ανεργίας των πτυχιούχων, καθώς και οι περίοδοι ανεργίας μετά την αποφοίτηση, είναι απαράδεκτα υψηλά.

- Η πολιτικοποίηση των φοιτητών αντιπροσωπεύει μια πέραν της λογικής συμμετοχή στην πολιτική διαδικασία. Το γεγονός αυτό συμβάλλει στην ταχεία υποβάθμιση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Για παράδειγμα, οι φοιτητές έχουν το 40% των ψήφων στην επιλογή των διοικήσεων των πανεπιστημίων.

- Υπάρχουν πολλοί θύλακες αξιόλογης ερευνητικής δραστηριότητας, αλλά συνολικά η ερευνητική προσπάθεια υστερεί σε σύγκριση με τα άλλα μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

- Τα πανεπιστήμια πρέπει να είναι αυτόνομα όσον αφορά την διαχείριση των πόρων τους, την ευχέρεια επιλογής της ηγεσίας και της διοίκησής τους και την λήψη ακαδημαϊκών αποφάσεων που προωθούν τους στρατηγικούς τους στόχους.

Κάθε ίδρυμα πρέπει να είναι σε θέση να διαχειρισθεί και να υποστηρίξει τις επιλογές του και να εντοπίζει πρόσθετους πόρους οι οποίοι θα βοηθήσουν το ίδρυμα στην επίτευξη των στόχων του.

Η λογοδοσία των διοικήσεων

Η επιτροπή κατέθεσε και σειρά προτάσεων για την διοίκηση των πανεπιστημίων, προτείνοντας «ένα ανεξάρτητο συμβούλιο για κάθε ίδρυμα ή ένα ανεξάρτητο συμβούλιο για μία ομάδα ιδρυμάτων που έχουν κοινά χαρακτηριστικά». Ακόμη προτείνει - όπως και το υπουργείο Παιδείας - διορισμό πρυτάνεων από τα όργανα διοίκησης των ΑΕΙ.

Προτείνεται ακόμη ένα νέο σύστημα το οποίο θα περιλαμβάνει μια Σύγκλητο για κάθε ίδρυμα. Εάν περισσότερα του ενός πανεπιστήμια ομαδοποιούνται σε ένα ενιαίο σύστημα, είναι σκόπιμο να εξετασθεί επίσης μία κοινή Σύγκλητος του ενιαίου αυτού συστήματος.

- Είναι απαραίτητο τα πανεπιστήμια να λογοδοτούν για τις πράξεις τους. Θα πρέπει να έχουν την ευθύνη για την μέτρηση και την δημοσιοποίηση των ακαδημαϊκών τους επιδόσεων.

- Προτείνεται η σύσταση Σχολών ή Γραφείων Μεταπτυχιακών Σπουδών σε κάθε ίδρυμα. Αυτές οι Σχολές ή τα Γραφεία θα είναι υπεύθυνα για την ανάπτυξη και την εισήγηση μεταπτυχιακών και διδακτορικών προγραμμάτων στην Σύγκλητο.

- Μια ειδική δημόσια υπηρεσία ή μια ανεξάρτητη αρχή πρέπει να είναι υπεύθυνη για την διαχείριση και την κατανομή της δημόσιας χρηματοδότησης στα ιδρύματα, για την αξιολόγηση του κόστους των υπηρεσιών, για την επεξεργασία κατάλληλων δεικτών και προδιαγραφών καθώς και την συλλογή όλων των απαραίτητων στοιχείων από τα ιδρύματα.

- Κάθε Πανεπιστήμιο πρέπει να πραγματοποιεί το δικό του λογιστικό έλεγχο των διαφόρων οικονομικών λειτουργιών και να υποβάλλει τακτικά έκθεση με τα αποτελέσματα.

ironman
13-04-2011, 18:16
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=9528877

Heavy_Load
15-04-2011, 08:21
http://www.youtube.com/watch?v=0B2VaX_jOT8&feature=player_embedded

Ζητω το ασυλο! (και η ελευθερια ιδεων)

Synthelectric
15-04-2011, 11:22
Kala standard malakismena. Ti tous efaige kai kala? To oti apodeiknye oti h malakia tous einai genetika kathorismenh?
Re kseroun poios einai autos? O enas apo tous 2... DNA re. Skata sta moutra tous.

Trifyllenia
15-04-2011, 12:44
http://www.youtube.com/watch?v=0B2VaX_jOT8&feature=player_embedded

Ζητω το ασυλο! (και η ελευθερια ιδεων)

Πάντως ο τύπος με το παλούκι μετά τρέχει να κρυφτεί.. Πήγε για ξύλο (πού άραγε στον Watson που είναι 83 χρονών ?!) κ τον κυνηγάνε ρε φίλε να τον πλακώσουν 2 καθηγητές παρακαλώ πολύ με τα γυμνά τους χέρια χαχαχα "Ε ρε φίλε δε θα μας δείρεις κ τον νομπελίστα δα".. Επικές στιγμές για άλλη μια φορά στο Ελλάντα.

Kala standard malakismena. Ti tous efaige kai kala?
To oti apodeiknye oti h malakia tous einai genetika kathorismenh?

Ε obviously :p

giannis88
15-04-2011, 12:48
προφανώς αποτυχημένη παρέμβαση, τόσο από τακτικής πλευράς, όσο και από άποψη μηνύματός.
αυτός όμως εκτός ότι αποκωδικοποίησε το dna δεν έδωσε και την τρελά επιστημονική άποψη (επιπέδου iq όσο αυτών που του επιτίθενται) ότι οι μαύροι είναι γενετικά χαζότεροι από τους λευκούς?

Θανάσης Χ.
15-04-2011, 12:57
Αφήστε τους καμμένους μωρέ.

Δελτίο Τύπου του Τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών του Παν/μίου Κρήτης σχετικά με την επικείμενη υποβάθμιση της Πληροφορικής στα λύκεια

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Την περίοδο που διανύουμε, το Υπουργείο Παιδείας ανασχεδιάζει, μεταξύ
άλλων, την δομή των γυμνασίων και λυκείων της χώρας. Το Τμήμα
Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης πληροφορήθηκε ότι
στον τρέχοντα σχεδιασμό υποβαθμίζεται το μάθημα της πληροφορικής στα
λύκεια, (με κατάργηση ή/και μετατροπή σε προαιρετικό).
Η γενική συνέλευση του Τμήματος, στις 12 Απριλίου 2011 έκρινε, ομόφωνα,
ότι κάτι τέτοιο θα ήταν άστοχο και εσφαλμένο:

(α) Η πληροφορική είναι από τις κυριότερες σύγχρονες δυνάμεις για την
αύξηση της παραγωγικότητας, και οι νέοι θα πρέπει να αποκτούν επαρκείς
και ουσιώδεις γνώσεις και δεξιότητες για την πλήρη αξιοποίησή της.

(β) Η επιστήμη των υπολογιστών αποτελεί, εκτός των άλλων, σπουδαία
πλευρά των μαθηματικών, την αλγοριθμική, και αποτελεί αναγκαίο
συμπλήρωμα της μαθηματικής παιδείας στο λύκειο.

(γ) Οι νεοεισερχόμενοι στον χώρο της παραγωγής θα πρέπει να έχουν
αποκτήσει, εγκαίρως, συγκεκριμένη και επαρκή αντίληψη των
παραγωγικών δυνατοτήτων της τεχνολογίας των υπολογιστών, ώστε να
ωφελήσουν τον εαυτό τους, την υπηρεσία τους ή την επιχείρησή τους – σε
οποιοδήποτε κλάδο.

(δ) Ο κλάδος της πληροφορικής, (από τις μεγαλύτερες βιομηχανίες
παγκοσμίως), πρέπει να μπορεί να συλλέγει εύστοχα τους πλέον
κατάλληλους και πλέον ενδιαφερόμενους, για την στελέχωση του
επαγγελματικού, ακαδημαϊκού και ερευνητικού δυναμικού του.

Το Τμήμα Επιστήμης των Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης, θεωρεί
ότι η επιστήμη των υπολογιστών και οι τεχνολογίες της πληροφορικής θα
πρέπει, προς όφελος της παιδείας των μαθητών και των επαγγελματικών
εφοδίων τους, να διδάσκεται υποχρεωτικά σε όλο το λύκειο, και καλεί τους
αρμόδιους φορείς να πράξουν τα δέοντα στην κατεύθυνση αυτή.

http://www.posdep.gr/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=557&Itemid=132 (http://www.posdep.gr/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=557&Itemid=132)

S1lV3r._.RAnG3r
15-04-2011, 13:22
(δ) Ο κλάδος της πληροφορικής, (από τις μεγαλύτερες βιομηχανίες
παγκοσμίως), πρέπει να μπορεί να συλλέγει εύστοχα τους πλέον
κατάλληλους και πλέον ενδιαφερόμενους, για την στελέχωση του
επαγγελματικού, ακαδημαϊκού και ερευνητικού δυναμικού του.

Το Τμήμα Επιστήμης των Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης, θεωρεί
ότι η επιστήμη των υπολογιστών και οι τεχνολογίες της πληροφορικής θα
πρέπει, προς όφελος της παιδείας των μαθητών και των επαγγελματικών
εφοδίων τους, να διδάσκεται υποχρεωτικά σε όλο το λύκειο, και καλεί τους
αρμόδιους φορείς να πράξουν τα δέοντα στην κατεύθυνση αυτή.

http://www.posdep.gr/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=557&Itemid=132 (http://www.posdep.gr/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=557&Itemid=132)

Κala akomi kai thn Plhroforikh tha thn katanthsoun agatho gia ligous kai kalous. (slourp)
Oso gia ayto pou quotara, to oti ine malakes ki opisthodromikoi den simeni ep oudeni to oti tha papsei na iparxi endiaferon gia aythn.
I' toylaxiston kapos etsi to vlepo.
Poo re pusti pou allou ston kosmo simvainun afta.

Heavy_Load
15-04-2011, 13:38
προφανώς αποτυχημένη παρέμβαση, τόσο από τακτικής πλευράς, όσο και από άποψη μηνύματός.
αυτός όμως εκτός ότι αποκωδικοποίησε το dna δεν έδωσε και την τρελά επιστημονική άποψη (επιπέδου iq όσο αυτών που του επιτίθενται) ότι οι μαύροι είναι γενετικά χαζότεροι από τους λευκούς?

Την εδωσε. Και?

Theio_Vrefos
15-04-2011, 13:41

Μα δεν υποτίθεται ότι από άποψη γενετικού υλικού ένας λευκός μπορεί να είναι πολύ πιο κοντά σε έναν μαύρο άνθρωπο από ότι σε έναν άλλο λευκό?

S1lV3r._.RAnG3r
15-04-2011, 13:56
Μα δεν υποτίθεται ότι από άποψη γενετικού υλικού ένας λευκός μπορεί να είναι πολύ πιο κοντά σε έναν μαύρο άνθρωπο από ότι σε έναν άλλο λευκό?

Nai ti simvainei omos an ine idio to koinoniko perivallon toys? :confused:
pali to idio isxyei?

// oxi gennetika.:smokin:

ναι, τώρα μιλάμε γενετικά όμως. αυτό που λες που κολλάει μόνο εσύ ξέρεις.

Araxe, den eipa kati kako. Mia skepsi mono.

giannis88
15-04-2011, 14:04
Nai ti simvainei omos an ine idio to koinoniko perivallon toys? :confused:
pali to idio isxyei?

// oxi gennetika.:smokin:
ναι, τώρα μιλάμε γενετικά όμως. αυτό που λες που κολλάει μόνο εσύ ξέρεις.

Heavy_Load
15-04-2011, 15:23
Μ αρεσει παντως που ο αιμαρ με τους τονους γνωσεων πανω στη γενετικη pwnαρει τις αποψεις ενος νομπελιστα βιολογου, χαρακτηριζοντας τες "αποψεις χαμηλου iq".
Γενικα μου θυμιζει κατι τυπους που οτι βρισκει η Επιστημη και θεωρουν πως εναντιωνεται στο μικροκοσμο του pathetic δογματος τους, απλα απαντουν με αφορισμους. Ποιοι να ναι ποιοι να ναι....

S1lV3r._.RAnG3r
15-04-2011, 15:39
Μ αρεσει παντως που ο αιμαρ με τους τονους γνωσεων πανω στη γενετικη pwnαρει τις αποψεις ενος νομπελιστα βιολογου, χαρακτηριζοντας τες "αποψεις χαμηλου iq".
Γενικα μου θυμιζει κατι τυπους που οτι βρισκει η Επιστημη και θεωρουν πως εναντιωνεται στο μικροκοσμο του pathetic δογματος τους, απλα απαντουν με αφορισμους. Ποιοι να ναι ποιοι να ναι....

re man pu ides esy na simvaini i mi paradoxi ton episthmonikon evrhmaton 'h o,tidhpote meso logikis apo kapxion logiko? To na milame emeis me epixeirhmata ousias mh kinonika epi toy thematos pryopothetei to na exume gnosi sosta? An boreis na to kaneis magia soy, apo kei kai pera to na ginesai eristikos den odhgei kapu para mono se analoges apanthseis. suting building.

Heavy_Load
15-04-2011, 15:43
re man pu ides esy na simvaini i mi paradoxi ton episthmonikon evrhmaton 'h o,tidhpote meso logikis apo kapxion logiko?

Εδω ισως?

To na milame emeis me epixeirhmata ousias mh kinonika epi toy thematos pryopothetei to na exume gnosi sosta? An boreis na to kaneis magia soy, apo kei kai pera to na ginesai eristikos den odhgei kapu para mono se analoges apanthseis. suting building.

Η σιωπη καμια φορα ειναι χρυσος αν δεν εχει κανεις κατι επι της ουσιας να πει.

NorthPole
15-04-2011, 17:05

"εκτος οτι αποκωδικοποιησε το dna" δεν σου φτανει?

δηλαδή τι άλλο πρέπει να κάνει για να κερδισει βασικο σεβασμο ωστε να μπορει να πει την αποψη του και να δεχτει ερωτησεις με πολιτισμενο τροπο?

και οπως ειπες ειναι αποψη η γνωμη του ουτε paper εγραψε ουτε υποστιριξε οτι ισχυει

τ απο κατω ειναι trolling

αντισοιχα στην ιδια λογικη
αυτος ο Wittgenstein εκτος απο τη συνεισφορα του στα συγχρονα μαθηματικα δεν έκανε και την τρελά έξυπνη πράξη (επιπέδου iq όσο αυτών που του επιτίθενται) να πολεμήσει με τη γερμανια στον 1ο παγκοσμιο?
τελεια παμε να χεσουμε στον ταφο του σκατοστρατοκαυλου μιλιταριστη

αυτος ο einstain εκτος απο τη θεωρια της σχετικοτητας δεν έκανε και την τρελά έξυπνη πράξη (επιπέδου iq όσο αυτών που του επιτίθενται) να φτιάξει και την ατομικη βομβα?
υπεροχα ας καψουμε τα βιβλια του μαλακα του δολοφονου που σκοτωσε τοσο κοσμο με την ανακαλυψη του

:O δεν θυμιζει λιγο ναζι το πραμα? η εκκλησια? και αυτοι εναν καλυτερο κοσμο οικοδομουσαν και καλα
οπως ακριβως και με τους εγγεφαλους του βιντεο

giannis88
15-04-2011, 17:41
δεν θυμάμαι να υποστηρίζω την εν λόγω παρέμβαση.

Heavy_Load
15-04-2011, 17:55

Να τη δικαιολογεις θυμασαι?

giannis88
15-04-2011, 18:00
Να τη δικαιολογεις θυμασαι?

και την έξαρση εθνικισμού, ρατσισμού ξενοφοβίας μπορεί να δικαιολογήσω. Δεν σημαίνει ότι την υποστηρίζω κιόλας.
//άσε ότι δεν τη δικαιολόγησα κιόλας, απλά παρέθεσα ένα γεγονός, εξίσου κατακριτέο για μένα.

Heavy_Load
15-04-2011, 18:09
και την έξαρση εθνικισμού, ρατσισμού ξενοφοβίας μπορεί να δικαιολογήσω. Δεν σημαίνει ότι την υποστηρίζω κιόλας.
//άσε ότι δεν τη δικαιολόγησα κιόλας, απλά παρέθεσα ένα γεγονός, εξίσου κατακριτέο για μένα.

Σωστα, απλα ειπες να το παραθεσεις, ετσι να χαμε να λεγαμε. Οπως θα παρεθετες το τι εφαγες για μεσημερι πχ ή κατι αλλο ασχετο με το θεμα.
Anyway, δε χρειαζεται να παιζουμε με τις λεξεις. Το να χαρακτηριζεις ερευνητικες αποψεις που δεν εχεις μπει στον κοπο καν να ψαχτεις πανω σε αυτες "αποψεις χαμηλου iq" εμενα δε μου μοιαζει οτι απλα "παρεθεσες ενα γεγονος"... μαλλον πιο πολυ σε αφορισμο ανιδεου και δογματικου μου κανει.

giannis88
15-04-2011, 18:26
Σωστα, απλα ειπες να το παραθεσεις, ετσι να χαμε να λεγαμε. Οπως θα παρεθετες το τι εφαγες για μεσημερι πχ ή κατι αλλο ασχετο με το θεμα.
Anyway, δε χρειαζεται να παιζουμε με τις λεξεις. Το να χαρακτηριζεις ερευνητικες αποψεις που δεν εχεις μπει στον κοπο καν να ψαχτεις πανω σε αυτες "αποψεις χαμηλου iq" εμενα δε μου μοιαζει οτι απλα "παρεθεσες ενα γεγονος"... μαλλον πιο πολυ σε αφορισμο ανιδεου και δογματικου μου κανει.
και έστω ότι εγώ είμαι ανίδεος και δογματικός. πολύ πιθανόν. εσύ είσαι γνωστικός και ανοιχτόμυαλος?

Heavy_Load
15-04-2011, 19:42
και έστω ότι εγώ είμαι ανίδεος και δογματικός. πολύ πιθανόν. εσύ είσαι γνωστικός και ανοιχτόμυαλος?

Σε συγκριση με σενα, μαλλον ειμαι ενα μιγμα Βολταιρου και Μοντεσκιε. Anyway μεινε στο θεμα, και προσπαθησε να κρινεις αποψεις. Τις αποψεις σου εκρινα ως ανιδεες και δογματικες.
Οταν με το καλο πω κατι ανιδεο και δογματικο, μπορεις να (προσπαθησεις να) μου την πεις.

NorthPole
15-04-2011, 20:41

προσπαθησες να τη δικαιολογησεις και νομιζω οτι σαν παρεμβαση (χωσιμο για ξυλο==παρεμβαση?) ειναι αδικαιολογητη και κατακριτεα
προσπαθησα να κανω internetikh κουβεντα παραθετοντας το γιατι νομιζω οτι δεν εχει θεση σε πολιτισμενη κοινωνια
προφανως δεν το ειπα σωστα ομως

(παντως ο homo sapiens μεσα μου για μερικα δευτερολεπτα χαρηκε με το ξυλο που μπορει και να εφαγε το πιθηκι με τη σημαια και στενοχωρηθηκε που καταφερε να σηκωθει και να φυγει)

S1lV3r._.RAnG3r
15-04-2011, 21:00
προσπαθησες να τη δικαιολογησεις και νομιζω οτι σαν παρεμβαση (χωσιμο για ξυλο==παρεμβαση?) ειναι αδικαιολογητη και κατακριτεα

g ayto tora, to thema ine na mhn xreiastei na kanis edelos tipota gia na to apofygeis kai den exi na kani pada me thn mlkia pou kouvalaei o ka8enas ston eggefalo toy(oloi exume apo mia).
Simera ena mlkistiri se kafeteria(!) m erixe alati ston kafe k itan pio aidiastiko ki apo ta avrasta kukia ki apo to m )(&^&*(%))$(Q*(#&$.
Ti eprepe na tu kano? tu ipa ise malakas man k tpt parapano.

O allos exi kalo me tis ependisis, o allos me to psarema, o allos me to baligdon kale, o paralos me tus ektipotes. e afto den apofeygetai, ti na kanume? na kitaxume tin kabura mas mono.

psychastheneia7
16-04-2011, 09:31
Αγορι μου aimar εχει πλακα που αναφερεσαι στα iq του watson και του ουρακοταγκου με το μαδερι γιατι το ολο debate για τη σχεση ρατσας (race) και ευφυιας στηριζεται κυριως σε μια τεραστια βιβλιογραφια μελετων αποτελεσματων iq test.

Ρατσισμος ειναι η αναθεση σε χαρακτηριστικα οπως η φυλη, η εθνικοτητα, το χρωμα, κλπ αιτιακου χαρακτηρα για την ποιοτητα ανθρωπων και των ικανοτητων τους και αλλων αντιστοιχων μετρων. Κατ αρχας πρωτα απ ολα περπει να ξεκαθαρισουμε την εννοια αιτιοτητα και να την ξεχωρισουμε απο την απλη συμπτωση. Το να κατηγορεις καποιον οτι ειναι χαζος επειδη το χρωμα του ειναι μαυρο ειναι λαθος. Το να λες οτι οι μαυροι ομως ειναι χαζοι (αν ειναι αληθεια) ειναι απλα αγενες. Απο εκει και περα ομως ειναι τοσο λαθος (αν ισχυει) οσο το να του λες οτι εχουν μεγαλο πουλι (αν ισχυει) ή μικρο πουλι οι ασπροι. Βεβαια δεν υπαρχει σαφης ορισμος για το ποτε καποιος θεωρειται χαζος και εκει εγκειται και η διαχρονικοτητα του debate αλλα σιγουρα δεν ειναι κατι που δεν μπορεις να ισχυριστεις. Ειδικα αν η προταση αυτη διατυπωνεται στα πλαισια μιας επιστημονικης κοινοτητας (οπως και εγινε οταν ηθελε να χρησιμοποιησει τον κατακριτεο για εσας ισχυρισμο) ως προκειμενη-υποθεση για να καταληξει σε ενα συμπερασμα σχετικα με την εκπαιδευση.

Καλο ειναι να διαβαζουμε πριν μιλαμε:
http://en.wikipedia.org/wiki/Race_and_intelligence

Υπαρχουν ανθρωποι που αφιερωνουν τη ζωη τους σε αυτα τα θεματα και οι αποψεις μας οσο καφενειακου επιπεδου και αν ειναι μπορει να μη βλαπτουν κανενα μεχρι που ο αλλος παιρνει μια μαγκουρα και τη βαφτιζει σημαια επαναστασης. Αντιστοιχα θεματα υπαρχουν και σε αλλες συγκρισεις οπως μεταξυ αντρων και γυναικων στα μαθηματικα. Προφανως οι κυριοι με τα κονφετι και τα πανο εχουν τις απαντησεις σε αυτα τα θεματα αλλα απαξιουν προς το παρων να απαντησουν γιατι πρεπει να σωσουν την ελληνικη οικονομια και μολις το κανουν θα σωσουν και την ακαδημαικη κοινοτητα απο τη ματαια υπαρξη της και δε θα αφησουν ανοιχτο προβλημα για ανοιχτο προβλημα. Ως τοτε ομως οι μαλακες οι φασιστες με το χαμηλοτατο iq θα κανουν πειραματα και θα διαβαζουν ολη μερα.

Συμφωνω απολυτα με τον heavy load (να μαι και εγω ο φασιστας) οτι η σιωπη ειναι χρυσος αμα δεν εχεις τι να πεις.

//Να πουμε γενικα οτι ο ανθρωπος εχει ζητησει συγγνωμη για τη δηλωση για λογους που ειναι απολυτα συμφωνοι με το σκεπτικο μου οι οποιοι ειναι οτι αυτο μπορει να ειναι προσβλητικο. Αυτο όμως δεν καθιστα την επιστημονικη του θεση ασυμβατη. Τρεφω πολυ μεγαλυτερο σεβασμο σε εναν ανθρωπο που μελετα και αφιερωνει τη ζωη του σε κατι ακομα και αν το συστημα των πεποιθησεων μου με βρισκει ασυμφωνο παρα σε μερικους τυπους που απλα αντιδρουν αντανακλαστικα σε οτι μοιαζει ή μπορει να τους θυμιζει μια φασιστικη κοινωνια. Και για τον ιδιο λογο θαυμαζω τον αναρχικο χωρο που εχει αφιερωθει σε ζητηματα του κοινωνικου βιου (οσοι πραγματικα εχουν αφιερωθει και οχι τα πιθηκια αυτα με τις πραξεις τους την οποια καταδικαζει και ο aimar). Να ξερουμε ομως τι λεμε και τι κανουμε

Trifyllenia
16-04-2011, 10:42
Kάτι γενικό:

Όταν λέει κάποιος ότι το άτομο x δεν είναι πολύ ευφυές, δεν εννοεί παράλληλα ότι το άτομο x είναι κατώτερο ως ανθρώπινο ον από ένα άλλο άτομο y με μεγαλύτερη ευφυία.

Όποιος τώρα κάνει αυτόματα αυτό τον συνειρμό είναι χειρότερος ρατσιστής από αυτόν που κατηγορεί ως ρατσιστή.

giannis88
16-04-2011, 12:58
Kάτι γενικό:

Όταν λέει κάποιος ότι το άτομο x δεν είναι πολύ ευφυές, δεν εννοεί παράλληλα ότι το άτομο x είναι κατώτερο ως ανθρώπινο ον από ένα άλλο άτομο y με μεγαλύτερη ευφυία.

Όποιος τώρα κάνει αυτόματα αυτό τον συνειρμό είναι χειρότερος ρατσιστής από αυτόν που κατηγορεί ως ρατσιστή.

μιλάμε για το άτομο χ ή για την φυλή χ?

Liakos13
16-04-2011, 13:24
μιλάμε για το άτομο χ ή για την φυλή χ?

Πιθανότατα μιλάμε για Μ.Ο. ενός φανταστικού ανθρώπου-φυλής. Γιατί άμα το πάρουμε συγκεκριμένα υπάρχουν νέγροι σε αναπτυγμένες χώρες(βλέπε ΗΠΑ,Γαλλία,UK) που έχουν περισσότερο μυαλό απ'όλο το DI και τους Λιακοπουλικούς που κυκλοφορούν...

Με το να μιλάς με Μ.Ο. σημαίνει πως κάνει συνεχείς αφαιρέσεις επι του πραγματικού για να φτάσεις τον φανταστικό άνθρωπο. Δεν λέω πως είναι κακό σαν μεθοδολογία γιατί είναι τακτική σχεδόν σε όλες τις επιστήμες, αλλά το θέμα είναι πως το διαχειρίζεσαι...

Βέβαια το τι συζητήσεις γίνονται γύρω από τέτοια ζητήματα λευκός vs νέγρος στην πνευματική εργασία, δείχνει σε πόσο βαθιά ιδεαλιστική κοινωνία ζούμε, στην οποία η πνευματική εργασία έχει μεγαλύτερη αξία απ'την χειρονακτική. Αν πει κάποιος πως με παρόμοιες αφαιρέσεις οι νέγροι(σαν ιδεατό σύνολο) είναι πιο δυνατοί λόγο διαφορετικής δόμησης μυικού συστήματος και λόγο διαφορετικού τρόπου ζωής ειδικά στην Αφρική δεν θα εκτιμηθεί. Αλλά δεν θα εκτιμηθεί όχι γιατί γίνετε ο συλλογισμός ειδικού-γενικού(και ούτε καν γενικού, φαντασιακού Μ.Ο.) αλλά γτ όλοι μας λίγο ή πολύ είμαστε βαθιά νυχτωμένοι και δεν προσεγγιζουμε την υλική πραγματικότητα ούτε με σφαίρες.

Ζήτω ο Λευκός Χριστός, ζήτω η βασιλεία του, ζήτω θύματα!

Heavy_Load
16-04-2011, 13:42
Το θεμα ειναι να προσεγγιζεις καθε κατασταση ρεαλιστικα. Δεν αρνεται κανεις οτι οι νεγροι εχουν καλυτερο αλμα και ειναι γρηγοροτεροι κατα μ.ο. Σαφως και η πνευματικη εργασια ειναι αυτη που παει τις κοινωνιες μπροστα και γι αυτο πολλες φορες ταυτιζεται ασυναισθητα με συνολικη ανωτεροτητα, αλλωστε αν επαιζε ρολο η ταχυτητα και οχι η ευφυια στη δημιουργια πολιτισμου, τεχνολογιας και γενικοτερα δυνατων κοινωνιων, τοτε το Μεσαιωνα θα ηταν οι λευκοι σκλαβοι των νεγρων.
Επιπλεον, συγχυσεις μπορουν να συμβουν γιατι η γλωσσα απο μονη της περιγραφει δυαδικες καταστασης (ειναι/δεν ειναι) και αδυνατει να δωσει ρεαλιστικες και περιγραφικες απαντησεις σε ορισμενα θεματα.
Παραδειγμα: Μπορει καποιος να ισχυριστει οτι οι ασιατες ειναι ευφυεστεροι απο τους λευκους. Θα εχει δικιο εν μερει, απλα με μεση διαφορα γυρω στις 7 μοναδες, ειναι κατι που δεν ειναι επαρκως αποδεκτο.
Μπορει καποιος να ισχυριστει οτι οι λευκοι ειναι ευφυεστεροι απο τους μαυρους. Με μεση διαφορα γυρω στις 20 μοναδες, ειναι κατι που ειναι σχετικα αποδεκτο.
Μπορει καποιος να ισχυριστει οτι ο ανθρωπος ειναι ευφυεστερος απο τα ζωα. Με μεση διαφορα γυρω στις 80 μοναδες, ειναι κατι που ειναι αυτονοητο.
Καλο ειναι να μην υπερασπιζομαστε οποιαδηποτε ιδεολογια χαριν της ιδεολογιας. Η ρεαλιστικη ματια πανω σε ολα ειναι αυτη που στο τελος υπερισχυει αλλωστε. Ο κλασσικος κυκλος που συμβαινει καποιες δυσκολες αληθειες:
Παρατηρηση - συνειδητοποιηση της αληθειας - προκαταληψη - αντιπροκαταληψη -αρνηση της αληθειας -επανασταση εναντια στην αρνηση -συνειδητοποιηση της αληθειας - προκαταληψη κλπ κλπ

Btw o Χριστος που κολλαει?? Αλλωστε οι νεγροι στην πλειοψηφια τους τον αποδεχονται λευκο.

tony_iommi
16-04-2011, 13:50
Ο χαρακτηρισμός ΄νέγρος' είναι ρατσιστικός από την πρώτη στιγμή της δημιουργίας του και καλό θα ταν αν δεν θέλετε να μιλήσετε ρατσιστικά για τους μαύρους να μην τον χρησιμοποιείτε γιατί παρερμηνεύονται τα λεγόμενά σας εύκολα..

giannis88
16-04-2011, 13:57
Ο χαρακτηρισμός ΄νέγρος' είναι ρατσιστικός από την πρώτη στιγμή της δημιουργίας του και καλό θα ταν αν δεν θέλετε να μιλήσετε ρατσιστικά για τους μαύρους να μην τον χρησιμοποιείτε γιατί παρερμηνεύονται τα λεγόμενά σας εύκολα..

καλά δεν τους είπαμε και σκυλάραπες :p

Heavy_Load
16-04-2011, 13:59

Πανω που ελεγα ωρα εχει καποιος να πεταχτει και να πει καποια τραγικη μαλακια μετα το ποστ του aimar. Ναι ειναι γαμημενα ρατσιστικος, αν εννοεις οτι προσδιοριζει μια ΡΑΤΣΑ ανθρωπων! Ελεος δηλαδη.
Θες να λεμε εγχρωμος? Τι ακουγεται ωραια στο αυτακι σου? Και το λευκος? Ειναι οκ, ή ειναι κι αυτο ρατσιστικο? Να λεμε Καυκασιος? Ξεκολληστε τα γαμημενα καθυστερημενα μυαλα σας...
Επιπλεον τα λεγομενα καλο ειναι να κρινονται και να ερμηνευονται με βαση την εγκυροτητα τους και οχι τη διπλωματικοτητα των αναφορων τους.

chimaira
16-04-2011, 14:03
paw_2EJBzFs

alehri
16-04-2011, 14:30
Παραδειγμα: Μπορει καποιος να ισχυριστει οτι οι ασιατες ειναι ευφυεστεροι απο τους λευκους. Θα εχει δικιο εν μερει, απλα με μεση διαφορα γυρω στις 7 μοναδες, ειναι κατι που δεν ειναι επαρκως αποδεκτο.
Μπορει καποιος να ισχυριστει οτι οι λευκοι ειναι ευφυεστεροι απο τους μαυρους. Με μεση διαφορα γυρω στις 20 μοναδες, ειναι κατι που ειναι σχετικα αποδεκτο.

Μα φυσικά και αυτό αποδεικνύει και την πασίγνωστη μελέτη που διενεργήθει επί τρίτου Ραιχ πως η ευφυιά είναι μέγεθος αντιστρόφως ανάλογο με το μέγεθος του αντρικού μορίου.:p:p
Εγώ ξέρω πως ένας απλός και ταπεινός ανθρωπός δεν ασχολείται με τέτοιου είδους θεωρίες ανωτερότητας κτλ. Τωρά αν εσένα σε κάνουν να νιώθεις καλύτερα όλα αυτά πάω πάσο.

tony_iommi
16-04-2011, 14:31
Πανω που ελεγα ωρα εχει καποιος να πεταχτει και να πει καποια τραγικη μαλακια μετα το ποστ του aimar. Ναι ειναι γαμημενα ρατσιστικος, αν εννοεις οτι προσδιοριζει μια ΡΑΤΣΑ ανθρωπων! Ελεος δηλαδη.
Θες να λεμε εγχρωμος? Τι ακουγεται ωραια στο αυτακι σου? Και το λευκος? Ειναι οκ, ή ειναι κι αυτο ρατσιστικο? Να λεμε Καυκασιος? Ξεκολληστε τα γαμημενα καθυστερημενα μυαλα σας...
Επιπλεον τα λεγομενα καλο ειναι να κρινονται και να ερμηνευονται με βαση την εγκυροτητα τους και οχι τη διπλωματικοτητα των αναφορων τους.

Α μάλιστα..Δεν έχει να κάνει πιο ακούγεται ωραία στο αυτί μου αλλά ποιό είναι σωστό..Πήγαινε εσύ σε έναν μαύρο και πες του 'Ε φίλε δεν αντιμετωπίζεις προβλήματα που σαι νέγρος??' να δούμε πόσα μάτια σου θα ναι μαύρα..Αν του πεις 'Αντιμετωπίζεις ρατσισμό επειδή είσαι μαύρος?' δεν θα τρέχει τίποτα..Πως να στο πω για έναν έγχρωμο η λέξη νέγρος είναι βρισιά..Και διαφωνώ πρέπει να ερμηνεύονται και για τα δύο..Γιατί αν πω εγώ σε ένα καθηγητή 'Θεωρώ ότι η πράξη αυτή είναι λανθασμένη γιαυτό και γιαυτό ' και του πω και 'Καλά ρε μαλακομπούκωμα έχεις καταλάβει τι παπαριές κάνεις ρε ξεκωλιάρη?' δεν θα το εκλάβει με τον ίδιο τρόπο.Γιατί αν δεν σου το μάθανε ο γραπτός και ο προφορικός λόγος χαρακτηρίζεται από ύφος..

giannis88
16-04-2011, 14:36
Μα φυσικά και αυτό αποδεικνύει και την πασίγνωστη μελέτη που διενεργήθει επί τρίτου Ραιχ πως η ευφυιά είναι μέγεθος αντιστρόφως ανάλογο με το μέγεθος του αντρικού μορίου.:p:p

α κάτσε ρε αυτό μπορεί να ισχύει. για αυτό είμαι τόσο έξυπνος.

Heavy_Load
16-04-2011, 16:30
Εγώ ξέρω πως ένας απλός και ταπεινός ανθρωπός δεν ασχολείται με τέτοιου είδους θεωρίες ανωτερότητας κτλ. Τωρά αν εσένα σε κάνουν να νιώθεις καλύτερα όλα αυτά πάω πάσο.

Οκ αλλα απο τη στιγμη που δεν ασχολειται δε μπορει να εκφερει και γνωμη οταν μιλαει ενας καθηγητης, ετσι? Μαλλον πρεπει να το βουλωνει και να καθεται στα αυγα του.
Το ενδιαφερον πανω σε αυτες τις ερευνες δεν ειναι προσωπικο, απλα ειναι ενας καλος τροπος να δειχνεις ποσο ηλιθια ειναι η θρησκευτικη προσηλωση σε αντιρατσιστικα δογματα, οποιουδηποτε ειδους, οταν δε βασιζεται σε επιστημονικη γνωση αλλα σε θεωρητικες αρλουμπες.

Α μάλιστα..Δεν έχει να κάνει πιο ακούγεται ωραία στο αυτί μου αλλά ποιό είναι σωστό..Πήγαινε εσύ σε έναν μαύρο και πες του 'Ε φίλε δεν αντιμετωπίζεις προβλήματα που σαι νέγρος??' να δούμε πόσα μάτια σου θα ναι μαύρα..Αν του πεις 'Αντιμετωπίζεις ρατσισμό επειδή είσαι μαύρος?' δεν θα τρέχει τίποτα..Πως να στο πω για έναν έγχρωμο η λέξη νέγρος είναι βρισιά..Και διαφωνώ πρέπει να ερμηνεύονται και για τα δύο..Γιατί αν πω εγώ σε ένα καθηγητή 'Θεωρώ ότι η πράξη αυτή είναι λανθασμένη γιαυτό και γιαυτό ' και του πω και 'Καλά ρε μαλακομπούκωμα έχεις καταλάβει τι παπαριές κάνεις ρε ξεκωλιάρη?' δεν θα το εκλάβει με τον ίδιο τρόπο.Γιατί αν δεν σου το μάθανε ο γραπτός και ο προφορικός λόγος χαρακτηρίζεται από ύφος..

1ον δε μ ενδιαφερει, δικο του προβλημα.
2ον μπορεις να δεις την ιστορια της λεξης εδω

The word Negro is used in the English-speaking world to refer to a person of black ancestry or appearance, whether of African descent or not, prior to the shift in the lexicon of American and worldwide classification of race and ethnicity in the late 1960s.[clarification needed Who performed this global reclassification? Detail needed to clarify meaning.] The word "negro" means "black" in Spanish and Portuguese, from the Latin niger ("black") and Greek Νέγρος Négros ("black").

The usage was accepted as normal, even by people classified as Negroes, until the Civil Rights movement. One well-known example is the identification by Martin Luther King, Jr. of his own race as 'Negro' in his famous speech I Have a Dream.

During the American Civil Rights movement of the 1950s and 1960s, some African-American leaders in the United States objected to the word, preferring Black,[1] because they associated the word Negro with the long history of slavery, segregation, and discrimination that treated African Americans as second class citizens, or worse.

The term "Negro" is now widely considered to be obsolete,[citation needed][clarification needed USA only, or ...?] and it is not commonly used. It is still used in some historical contexts, such as in the name of the United Negro College Fund.[2][3] and the Negro league in sports.

Modern language uses: Black; additionally, Black African for people native to the African continent, and African American for people in U.S.A..

"Negro" superseded "colored" as the most polite terminology, at a time when "black" was more offensive.[4]

The United States Census Bureau announced that Negro would be included on the 2010 United States Census, alongside "Black" and "African-American," because some older Black Americans nevertheless self-identify with the term

Με λιγα λογια το νεγρος εγινε μαυρος, γιατι "ηταν προσβλητικο", και μετα το μαυρος εγινε εγχρωμος γιατι "ηταν προσβλητικο". Στην πραγματικοτητα καμια απο αυτες τις λεξεις δεν υπηρξε προσβλητικη. Προσβλητικη ηταν η συμπεριφορα των λευκων απεναντι στο μαυρο, και ετσι καθε 100 χρονια αποφασιζε την ουσια της προσβολης να την αποδοσει στη λεξη, και να αλλαξει τη λεξη. Ετυμολογικα περιλαμβανει προσβολη καποια απο αυτες?

Αν μου πεις πχ οτι το νεγρος βγαινει απο το νεγ μου σημαινει καθυστερημενος και το ρος που σημαινει ξεκωλιαρης, ε προφανως θα δεχτω την πραγματικα προσβλητικη ετυμολογια της λεξης. Τωρα ομως δε τη βλεπω πουθενα.

Liakos13
16-04-2011, 21:10
Τι συζητάμε ρε φίλε? Ρε tony_iommi άκου λίγο εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=ENHP89mLWOY&feature=related

Μήπως και ο Malcolm X ήταν ρατσιστής? Γιατί λέει το negro και το black man σε κάθε του ομιλία για πλάκα...

Ρατσιστικό είναι το nigger τουτέστιν αράπης. Μπορείς να το βρεις με ένα απλό google translate. Το θέμα είναι πως η λέξη από μόνη της ποτέ δεν είναι πονηρή, είναι απλά μια λέξη. Να σου θυμίσω πως στο hip hop, τα nigger πέφτουν βροχή από νέγρους... Επομένως είναι θέμα "ύφους", το οποίο το τελευταίο που μας απασχολεί αυτή την στιγμή.

Όσον αφορά τον Heavy_Load πραγματικά δεν πιστεύω πως είπε το νέγρος προσβλητικά. Λέει πολύ χειρότερα και ουσιασικά εν μέρη:p Το θέμα είναι πως όσο λέει και προσπαθεί να δικαιολογήσει με διάφορους τρόπους πάντα καταλήγουν στον ιδεαλισμό. Σε αυτό επιβεβαίωση ήταν τα περί πνευματικής εργασίας, άλλα και παλαιότερα τα γνωστά εθνικιστικά σχόλια και αναλύσης σε μια σειρά θεμάτων.

jesu
16-04-2011, 22:41
Φοβερό το πώς φτάσατε να συζητάτε και να επιχειρηματολογείτε για το αν όντως οι μαύροι είναι λιγότερο έξυπνοι από τους λευκούς. Παρ'όλα αυτά δεν μπορώ να αντισταθώ στον ορισμό να σχολιάσω κάποια posts:

Άλλα ντάλα της Παρασκευής το γάλα. Είπε η Επιστήμη οτι ισχύει το σχόλιο του Watson; Όχι, έγινε περίγελος στην επιστημονική κοινότητα και μέχρι και οι Times τον έκαναν ρόμπα (http://www.timesonline.co.uk/tol/news/science/article3022190.ece) αφού αποδείχθηκε οτι έχει 16% περισσότερα "μαύρα" γονίδια από τον μέσο λευκό Ευρωπαίο. Οι "απόψεις" του Watson που τον έκαναν διάσημο και τον έβαλαν στο πάνθεον των επιστημών ήταν η ανακάλυψη του DNA, η οποία δεν είναι "άποψη" αλλά κατακτημένη γνώση και επιστήμη. Όπως έγραψε κι ο northpole, προσωπικές απόψεις λαμπρών επιστημόνων αντιμετωπίζονται συνήθως σαν τέτοιες: προσωπικές απόψεις λαμπρών επιστημόνων, που δεν έχουν σχέση με το καταξιωμένο έργο τους. Με την ίδια λογική κι εγώ θα επικαλεστώ την αυθεντία του Einstein ο οποίος είπε οτι ο σοσιαλισμός είναι το ιδανικό σύστημα για την ανθρωπότητα και θα σε καλέσω να το βουλώσεις για πάντα. Επίσης γελάω με το οτι αποκάλεσες την οικουμενική παραδοχή της γενικής ισότητας των φυλών "pathetic δόγμα".Ενώ ας πούμε το αντίθετο το οποίο το υποστηρίζεις εσύ και κάποιες χιλιάδες άλλοι σε όλο τον κόσμο είναι η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.

αλλωστε αν επαιζε ρολο η ταχυτητα και οχι η ευφυια στη δημιουργια πολιτισμου, τεχνολογιας και γενικοτερα δυνατων κοινωνιων, τοτε το Μεσαιωνα θα ηταν οι λευκοι σκλαβοι των νεγρων.

What about the JEWS;; Λοιπόν, το Μεσαίωνα πρώτα απ'όλα δεν είχαν γίνει οι ανακαλύψεις και δεν υπήρχαν αποικίες, άρα ούτε μαύροι σκλάβοι. Αντίθετα, υπήρχαν 100% pure Άρειοι δουλοπάροικοι να σκάβουν χωράφια σε όλη την Ευρώπη (μάλλον είχαν λιγότερο iq από τους επίσης λευκούς αφέντες τους με την εκπληκτική λογική σου ---> σκλάβος λιγότερο iq από τον αφέντη). Επίσης, ακόμα κι αν ίσχυαν όλα αυτά, πώς εξηγείται οτι οι Φοίνικες, οι Εβραίοι, οι Μεσόγειοι (κοντοί και μαυριδεροί btw), οι Ασσύριοι, οι Βαβυλώνιοι, οι Κινέζοι και λοιποί μη-λευκοί λαοί είχαν περάσει στον πολιτισμό εκατοντάδες χρόνια πριν πολλοί από τους λευκούς λαούς μάθουν να γράφουν; Για τη ακρίβεια, οι μαυριδεροί Φοίνικες έμαθαν στους Έλληνες να γράφουν, οι Έλληνες στους Ρωμαίους, και ακόμα και τα πρώτα ρουνικά αλφάβητα των Γερμανών και των Σλάβων πρόερχονταν από τους Ετρούσκους. Πρόσεχε, δε μιλάω να πας από ένα σκαλοπάτι του πολιτισμού σε ένα ανώτερο, αλλά να περάσεις από τη βαρβαρότητα στον πολιτισμό.

Ένας ιθαγενής της Νοτίου Αμερικής που δεν έχει μάθει να γράφει, δεν έχει πάει σχολείο, δεν τρέφεται τόσο καλά όσο εμείς, οι πρόγονοι του δεν τρέφονταν τόσο καλό όσο οι δικοί μας, πώς θα τα πήγαινε σε ένα τεστ iq; Είναι προφανές και δεν χρειάζεται να παραθέσω ένα εκατομμύριο λινκς από τη wikipedia οτι η διαδικασία της μόρφωσης και της εκπαίδευσης π.χ., μας κάνει πιο έξυπνους, και σίγουρα μας κάνει καλύτερους στο να απαντάμε στις ερωτήσεις ενός iq τεστ.

Για το ίδιο το περιστατικό, η εξήγηση είναι προφανής: ο τύπος με το παλούκι πολύ απλά ήθελε να αποδείξει στην πράξη πόσο λάθος είναι οι αντιλήψεις του Watson για την ευφυία των λευκών :p (copyright pitsirikos)

TopGear
17-04-2011, 01:31
http://www.newstoday.gr/article/42130/e-oikogeneia-papakonstadinou-mas-kostise-150000-euro

Schottkey
17-04-2011, 03:15
http://www.onlineschools.org/visualize-your-taxes/

kai genika http://datavizchallenge.org/

psychastheneia7
17-04-2011, 05:13
Φοβερό το πώς φτάσατε να συζητάτε και να επιχειρηματολογείτε για το αν όντως οι μαύροι είναι λιγότερο έξυπνοι από τους λευκούς. Παρ'όλα αυτά δεν μπορώ να αντισταθώ στον ορισμό να σχολιάσω κάποια posts:

Πιο φοβερο ειναι πως νομιζεις εσυ οτι το θεμα δεν ειναι αξιο επιχειρηματολογιας. Οταν εισαι ευκαιρος ελα να απαλλαξεις και μερικους επιστημονες του Stanford που ασχολουνται με αυτα τα θεματα γιατι θα μπορουσαν και να πανε διακοπες μια ωρα νωριτερα. Δοξα τω θεω που και η wikipedia ειναι ανοιχτη για διορθωσεις και μολις βρεις χρονο θα αποκαταστησεις την ταξη που τολμανε να υπαινισσονται πως υπαρχουν λογοι να πιστευεται το αντιθετο
http://en.wikipedia.org/wiki/Race_and_intelligence#US_test_scores

Άλλα ντάλα της Παρασκευής το γάλα. Είπε η Επιστήμη οτι ισχύει το σχόλιο του Watson; Όχι, έγινε περίγελος στην επιστημονική κοινότητα και μέχρι και οι Times τον έκαναν ρόμπα (http://www.timesonline.co.uk/tol/news/science/article3022190.ece) αφού αποδείχθηκε οτι έχει 16% περισσότερα "μαύρα" γονίδια από τον μέσο λευκό Ευρωπαίο. Οι "απόψεις" του Watson που τον έκαναν διάσημο και τον έβαλαν στο πάνθεον των επιστημών ήταν η ανακάλυψη του DNA, η οποία δεν είναι "άποψη" αλλά κατακτημένη γνώση και επιστήμη. Όπως έγραψε κι ο northpole, προσωπικές απόψεις λαμπρών επιστημόνων αντιμετωπίζονται συνήθως σαν τέτοιες: προσωπικές απόψεις λαμπρών επιστημόνων, που δεν έχουν σχέση με το καταξιωμένο έργο τους.

α) Οι times δεν ειναι επιστημονικη κοινοτητα. Ακομα και αν δεν λες οτι ειναι προσπαθησε να κανεις ξεκαθαρο οτι δεν ειναι
β) Η επιστημονικη κοινοτητα διχαζεται σχετικα με το θεμα
γ) Οι times δεν τον εκανα ρομπα. Η ειδηση δεν εχει κανενα επιστημονικο περιεχομενο σχετικα με το θεμα της διαφωνιας και ειναι απλα μια ειρωνικη παρατηρηση μεσα στην ολη ειδηση δημοσιοποιησης του γενετικου κωδικα του Watson (το οποιο και αυτο δεν εγινε για επιστημονικους λογους φανταζομαι). Το να γελοιοποιεις το Watson επειδη το DNA του εχει πολλες ομοιοτητες με το DNA ενος μαυρου ειναι σαν να κοροιδευεις το δημιουργο του Tom και Jerry επειδη η γατα του καταφερε να πιασει ενα ποντικι στο σπιτι του.
δ) Ο watson δεν ανακαλυψε το DNA. Ο watson προτεινε το μοντελο διπλης ελικας για το DNA. Ενα μοντελο εχει τοση αβεβαιοτητα και ασαφεια οσο μια θεωρια που βασιζεται σε iq test.

vaguraw
17-04-2011, 13:18
an eisai mavros epitrepetai na peis nigger
an eisai lefkos kai to peis 8a se paroune me tis fapes
einai lexh taboo sthn amerikh kai thn xrhsimopoioun mono oi mavroi metaxy tous
xwris na 8ewreitai prosvlhtiko

ironman
17-04-2011, 13:33
πεθανε ο παπαζογλου :-(

Liakos13
17-04-2011, 13:36
an eisai mavros epitrepetai na peis nigger
an eisai lefkos kai to peis 8a se paroune me tis fapes
einai lexh taboo sthn amerikh kai thn xrhsimopoioun mono oi mavroi metaxy tous
xwris na 8ewreitai prosvlhtiko

Άμα το πει ο eminem επιτρεπεται... Wtf it doesnt make sense HAHAHA

Octopus Handjob
17-04-2011, 13:58
Το nigger είναι

Άκρως ρατσιστικό αν το πει λευκός
Περίεργο και ενοχλητικό αν το πει μαύρος

Το nigga είναι

Φιλική προσφώνηση από μαύρους σε μαύρους. Το αντίστοιχο "dude" των λευκών.
Λέξη που είναι περίεργη να ειπωθεί από ένα μαύρο σε σχέση με ένα λευκό.

Αντιπαραβάλλετε τα ακόλουθα:

America's crowded with nigger - loving liberals who pack their cars with their free healthcare and snob ~ Τυπικός hillbilly Τεξανός Ρεπουμπλικάνος.
Bovice, he's my nigga, we're real tight. ~ Μαύρος αναφέρεται σε μαύρο φίλο του.
Dude, this beer is the shit. ~ Λευκός μιλάει για μπυρα με ένα λευκό φίλο του.

Pan-kun
17-04-2011, 14:36
http://www.youtube.com/watch?v=l5vx2itH49s

Octopus Handjob
17-04-2011, 14:45
Daaaaaaaaaaamn nigga

TOOL
17-04-2011, 16:58
πεθανε ο παπαζογλου :-(

Και γιαυτό λέω ότι είναι σκατά αυτό το thread.Γιατί μια τέτοια είδηση θάβεται μέσα στα άθλια ποστς με σχολιασμούς πάνω σε κοινωνικοπολιτικές πίπες.

λευκοί vs μάυροι, συνεχίστε.Αναλύστε το λίγο παραπάνω.

S1lV3r._.RAnG3r
17-04-2011, 17:05
Και γιαυτό λέω ότι είναι σκατά αυτό το thread.Γιατί μια τέτοια είδηση θάβεται μέσα στα άθλια ποστς με σχολιασμούς πάνω σε κοινωνικοπολιτικές πίπες.

+++++++++++++++++++++++++++++++fono</ /_____mode> (http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://1.bp.blogspot.com/_FNQgkfCwYxs/S82qZRaEN7I/AAAAAAAAApc/ckS_SeRhrkM/s1600/english_bulldog_wallpaper.jpg&imgrefurl=http://animal-wallpaper-free.blogspot.com/2010_04_01_archive.html&usg=__KVSwheKYQdo0h4_Uo-32QN8XhHk=&h=864&w=1152&sz=197&hl=el&start=0&zoom=1&tbnid=-cxqidDqm8_ZYM:&tbnh=161&tbnw=258&ei=S_OqTbuzBc6z8QOLq-y4Ag&prev=/images%3Fq%3Dbulldog%26um%3D1%26hl%3Del%26sa%3DN%2 6biw%3D1280%26bih%3D859%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=980&vpy=143&dur=637&hovh=194&hovw=259&tx=97&ty=85&oei=S_OqTbuzBc6z8QOLq-y4Ag&page=1&ndsp=23&ved=1t:429,r:4,s:0)

xar xar.

Heavy_Load
17-04-2011, 17:40

Άλλα ντάλα της Παρασκευής το γάλα. Είπε η Επιστήμη οτι ισχύει το σχόλιο του Watson; Όχι, έγινε περίγελος στην επιστημονική κοινότητα και μέχρι και οι Times τον έκαναν ρόμπα (http://www.timesonline.co.uk/tol/news/science/article3022190.ece) αφού αποδείχθηκε οτι έχει 16% περισσότερα "μαύρα" γονίδια από τον μέσο λευκό Ευρωπαίο. Οι "απόψεις" του Watson που τον έκαναν διάσημο και τον έβαλαν στο πάνθεον των επιστημών ήταν η ανακάλυψη του DNA, η οποία δεν είναι "άποψη" αλλά κατακτημένη γνώση και επιστήμη. Όπως έγραψε κι ο northpole, προσωπικές απόψεις λαμπρών επιστημόνων αντιμετωπίζονται συνήθως σαν τέτοιες: προσωπικές απόψεις λαμπρών επιστημόνων, που δεν έχουν σχέση με το καταξιωμένο έργο τους. Με την ίδια λογική κι εγώ θα επικαλεστώ την αυθεντία του Einstein ο οποίος είπε οτι ο σοσιαλισμός είναι το ιδανικό σύστημα για την ανθρωπότητα και θα σε καλέσω να το βουλώσεις για πάντα. Επίσης γελάω με το οτι αποκάλεσες την οικουμενική παραδοχή της γενικής ισότητας των φυλών "pathetic δόγμα".Ενώ ας πούμε το αντίθετο το οποίο το υποστηρίζεις εσύ και κάποιες χιλιάδες άλλοι σε όλο τον κόσμο είναι η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.

What about the JEWS;; Λοιπόν, το Μεσαίωνα πρώτα απ'όλα δεν είχαν γίνει οι ανακαλύψεις και δεν υπήρχαν αποικίες, άρα ούτε μαύροι σκλάβοι. Αντίθετα, υπήρχαν 100% pure Άρειοι δουλοπάροικοι να σκάβουν χωράφια σε όλη την Ευρώπη (μάλλον είχαν λιγότερο iq από τους επίσης λευκούς αφέντες τους με την εκπληκτική λογική σου ---> σκλάβος λιγότερο iq από τον αφέντη). Επίσης, ακόμα κι αν ίσχυαν όλα αυτά, πώς εξηγείται οτι οι Φοίνικες, οι Εβραίοι, οι Μεσόγειοι (κοντοί και μαυριδεροί btw), οι Ασσύριοι, οι Βαβυλώνιοι, οι Κινέζοι και λοιποί μη-λευκοί λαοί είχαν περάσει στον πολιτισμό εκατοντάδες χρόνια πριν πολλοί από τους λευκούς λαούς μάθουν να γράφουν; Για τη ακρίβεια, οι μαυριδεροί Φοίνικες έμαθαν στους Έλληνες να γράφουν, οι Έλληνες στους Ρωμαίους, και ακόμα και τα πρώτα ρουνικά αλφάβητα των Γερμανών και των Σλάβων πρόερχονταν από τους Ετρούσκους. Πρόσεχε, δε μιλάω να πας από ένα σκαλοπάτι του πολιτισμού σε ένα ανώτερο, αλλά να περάσεις από τη βαρβαρότητα στον πολιτισμό.

Ένας ιθαγενής της Νοτίου Αμερικής που δεν έχει μάθει να γράφει, δεν έχει πάει σχολείο, δεν τρέφεται τόσο καλά όσο εμείς, οι πρόγονοι του δεν τρέφονταν τόσο καλό όσο οι δικοί μας, πώς θα τα πήγαινε σε ένα τεστ iq; Είναι προφανές και δεν χρειάζεται να παραθέσω ένα εκατομμύριο λινκς από τη wikipedia οτι η διαδικασία της μόρφωσης και της εκπαίδευσης π.χ., μας κάνει πιο έξυπνους, και σίγουρα μας κάνει καλύτερους στο να απαντάμε στις ερωτήσεις ενός iq τεστ.

Για το ίδιο το περιστατικό, η εξήγηση είναι προφανής: ο τύπος με το παλούκι πολύ απλά ήθελε να αποδείξει στην πράξη πόσο λάθος είναι οι αντιλήψεις του Watson για την ευφυία των λευκών :p (copyright pitsirikos)

Τι περιγελος εγινε ο Watson ρε μεγαλε... απο ποιον? Ξεστραβωσου λιγο στο wiki να δεις οτι ερευνες τον δικαιωνουν. Anyway πραγματικα στα παπαρια μου αν οι μαυροι ειναι πιο χαζοι. Αλλα η επιμονη σας στον αντιρατσιστικο δογματισμο, ΧΩΡΙΣ να εχετε ουσιαστικες γνωσεις πανω στο θεμα ειναι πραγματικα αηδιαστικη.

Και ειναι αυτη η ηλιθια επιμονη που γεννα ακραιες ρατσιστικες αντιληψεις. Γιατι καποιος με κοινη λογικη σαν εμενα, απλα παρατηρει ενα φαινομενο και τελος. Απο κει και περα εχω συναισθηση των στατιστικων νομων, και καταλαβαινω οτι πιθανως ενας μαυρος να ειναι αρκετα εξυπνος, μεσα σε καποια πλαισια τυπικης αποκλισης απο το μ.ο της φυλης του κλπ κλπ. Αλλα καποιος αλλος (πιθανως λιγο αμορφωτος και impressionable) που βλεπει ολη αυτη την τερατωδη ηλιθια προπαγανδα υπερ της ψευτοισοτητας που πηγαινει κοντρα στη λογικη, οδηγειται στο αλλο ακρο, το να μισει τους μαυρους για ολη αυτη την υπερπροσταυετικοτητα.
Αν θες παραδειγματα απο την πραγματικη ζωη... τι να σου πω... παρε το ΝΒΑ ξερω γω. 90% Μαυροι παικτες, 97% λευκοι προπονητες. Σου λεει κατι αυτο? Η μηπως υπαρχει και εκει γκετο?

Επιπλεον, ενω το θεμα ειναι η νεγρικη φυλη και καθαρα αυτη, μπλεκεις μεσα Ασσυριους Εβραιους Αιγυπτιους Φοινικες για να αποδειξεις τι ακριβως? Μηπως εχεις στοιχεια οτι ανηκαν στη νεγρικη φυλη, ή ειπς απλα να βγεις off topic?

Και ενω κανεις δεν εχει μιλησει για Αρεια φυλη εισαι ο πρωτος που το κανε, ετσι?

Οσο για την κακη διατροφη... φανταζομαι δεν παιζει ρολο στη μυικη δομη (αλμα ταχυτητα) που υπερτερουν οι μαυροι, παρα μονο στη νοημοσυνη. Οκ then.

S1lV3r._.RAnG3r
17-04-2011, 17:55
οδηγειται στο αλλο ακρο, το να μισει τους μαυρους για ολη αυτη την υπερπροσταυετικοτητα.
Αν θες παραδειγματα απο την πραγματικη ζωη...

επαναλαμβανω μια ερωτηση που εκανα και πηρα απαντηση παπαρια, η πιο απλα δεν απαντησε κανεις. Εστω οτι ο μαυρος μεγαλωνει στο ιδιο κοινωνικο περιβαλλον με τον λευκο(μιλαω για 2 παιδια συνομιλικα), πηγαινουν στο ιδιο σχολειο, εχουν κοινες παρεες και τους ιδιους στοχους μπλα μπλα μπλα μπλα, τοτε ποιος ειναι εξυπνοτερος απο ποιον? Αν θες να απαντησεις σε αυτο, κανε το μη επιθετικα και διχως να διαβασεις τιποτα απο τα στατιστικα στοιχεια που εχεις ψαξει ή μαλλον με προσωπικη αποψη με βαση αυτα, γιατι εν μερει κανεις αυτο που κοροιδευεις με το να απαντας κι εσυ καπως "δογματικα"(χωρις να αναφερομαι στα σωστα παραδειγματα που εδωσες). Αυτο. Εγω δεν μπορω να μιλησω ξεκαθαρα γιατι αλλη δουλεια δεν ειχα παρα να μελετησω το με ποση ταχυτητα περιστρεφεται ο δορυφορος της αφροδιτης γυρω απο αυτην και γιατι η στεπες δεν ειναι παντα γονιμες. :p

Heavy_Load
17-04-2011, 18:00
επαναλαμβανω μια ερωτηση που εκανα και πηρα απαντηση παπαρια, η πιο απλα δεν απαντησε κανεις. Εστω οτι ο μαυρος μεγαλωνει στο ιδιο κοινωνικο περιβαλλον με τον λευκο(μιλαω για 2 παιδια συνομιλικα), πηγαινουν στο ιδιο σχολειο, εχουν κοινες παρεες και τους ιδιους στοχους μπλα μπλα μπλα μπλα, τοτε ποιος ειναι εξυπνοτερος απο ποιον? Αν θες να απαντησεις σε αυτο, κανε το μη επιθετικα και διχως να διαβασεις τιποτα απο τα στατιστικα στοιχεια που εχεις ψαξει ή μαλλον με προσωπικη αποψη με βαση αυτα, γιατι εν μερει κανεις αυτο που κοροιδευεις με το να απαντας κι εσυ καπως "δογματικα"(χωρις να αναφερομαι στα σωστα παραδειγματα που εδωσες). Αυτο. Εγω δεν μπορω να μιλησω ξεκαθαρα γιατι αλλη δουλεια δεν ειχα παρα να μελετησω το με ποση ταχυτητα περιστρεφεται ο δορυφορος της αφροδιτης γυρω απο αυτην και γιατι η στεπες δεν ειναι παντα γονιμες. :p

Σε ενα δειγμα 100 τετοιων περιπτωσεων, γυρω στις 80-90 ο λευκος. Οκ?

S1lV3r._.RAnG3r
17-04-2011, 18:01
Σε ενα δειγμα 100 τετοιων περιπτωσεων, γυρω στις 80-90 ο λευκος. Οκ?

αι λουζ γιου. Οχι, 50-50, εφοσον καταλαβαινω σωστα.

vaguraw
17-04-2011, 18:01

o ka8enas 8ewrei epikairothta oti 8elei
kai syzhtaei oti 8elei

Heavy_Load
17-04-2011, 18:05
αι λουζ γιου. Οχι, 50-50, εφοσον καταλαβαινω σωστα.

Εεε... απο που ακριβως?
Εχεις 2 δειγματα. Ενα Α με κανονικη κατανομη και μ.ο στο 100 (λευκοι) και ενα Β με κανονικη κατανομη και μ.ο στο 80 (μαυροι Αμερικανοι, για να μην πει ο jesu οτι παιρνουμε mal-nutritioned αφρικανους).
Αν τσιμπησεις ενα στοιχειο απο το Α και ενα απο το Β, τοτε (πολυ χοντρικα) κατα 80-90% το Α θα ειναι μεγαλυτερο.

Heavy_Load
17-04-2011, 18:10

Ειναι σημαντικη αυτη η αναλυση, απο τη στιγμη που εχει να κανει με μια σημαντικη ειδηση που απο καθαρη τυχη δε μας εκανε διεθνως ρεζιλι.
Πολυ σημαντικοτερη απο το θανατο οποιουδηποτε Παπαζογλου, καθως εχει να κανει με το σαπιο, επιφανειακο και επιπολαιο τροπο που ορισμενοι που νομιζουν οτι κατεχουν την απολυτη αληθεια μεσα στα Πανεπιστημια σκεφτονται.
Αμα θες ενημερωση μπες in.gr, απλα πραγματα.

S1lV3r._.RAnG3r
17-04-2011, 18:11
Εεε... απο που ακριβως?
Εχεις 2 δειγματα. Ενα Α με κανονικη κατανομη και μ.ο στο 100 (λευκοι) και ενα Β με κανονικη κατανομη και μ.ο στο 80 (μαυροι Αμερικανοι, για να μην πει ο jesu οτι παιρνουμε mal-nutritioned αφρικανους).
Αν τσιμπησεις ενα στοιχειο απο το Α και ενα απο το Β, τοτε (πολυ χοντρικα) κατα 80-90% το Α θα ειναι μεγαλυτερο.

καταλαβα, αν αυτη ειναι η αποψη σου, οκ. βασικα στην αρχη επιασα οτι ελεγες 8/10 να ειναι λευκοι και 2/10 μαυροι επιδις δεν τ ειδα προσεκτικα. εγω ελεγα ακριβως 50-50. Δεν χρειαζεται να σχολιασεις κατι παραπανω πανω σε αυτο που ρωτησα. Αλλα οταν εχει κανεις ασχημες συνηθειες, εγω εχω το καπνισμα ας πουμε ως φανατικος καπνιστης ομως, εσυ εχεις το να ψαχνεις τετοια θεματα(, αρα εισαι πιο εξυπνος απο μενα, ), καλο θα ειναι να σκεφτεσαι λιγο πιο εναλλακτικα. Και ουτε σε σενα αναφερομαι ουτε το παιζω συμβουλατορας και @πατερας ή κατι απο αυτα τεσπα. ντιγκανα γτ εμπουχτισαμιν.

Ειναι σημαντικη αυτη η αναλυση, απο τη στιγμη που εχει να κανει με μια σημαντικη ειδηση που απο καθαρη τυχη δε μας εκανε διεθνως ρεζιλι.
Πολυ σημαντικοτερη απο το θανατο οποιουδηποτε Παπαζογλου, καθως εχει να κανει με το σαπιο, επιφανειακο και επιπολαιο τροπο που ορισμενοι που νομιζουν οτι κατεχουν την απολυτη αληθεια μεσα στα Πανεπιστημια σκεφτονται.

Κι επειδη ειμαι ακομη πιο χαζος, πολλοι απο αυτους για να μην αρχισω να μιλαω για ποσοστα πανω σε αυτο διχως να οδηγουμαστε καπου, το εχουν σαν χομπι απο την αποψη πως δεν κτλβαινουν τι ακριβως κανουν ή τι προσπαθουν να κερδισουν μεσω τετοιων κινησεων(εντιτ 2¨¨: με την εννοια του αντικτυπου που εχει ως γεγονος και για τους ιδιους αλλα και μεσω του τροπου με τον οποιο μπορει καποιος καλοθελητης αποξο μποριε να το παρερμηνευσει).

TOOL
17-04-2011, 18:24

Καλα προσπαθήστε να πείσετε ο ένας τον άλλο να δούμε ποιος θα τα καταφέρει.Αυτό με πειράζει εδώ, όχι η είδηση που λες.

Panepistimonas
17-04-2011, 19:34
97% λευκοι προπονητες.
http://www.nba.com/news/transactions/coaches/index.html

11 από τους 30 είναι μάυροι, όχι 1 από τους 30. Τέσπα.

cunt
17-04-2011, 20:05
1. poia einai h eidhsh pou paraligo na mas kanei diethnws rezili heavy load?

2. ayto pou leei o jesu einai kati pou to eixa anaferei ki egw thn prohgoumenh fora pou prospathises na fereis ws tekmhria thewries pou akoma kai oi phges tous tis anaferoun ws amfilegomenes, oti dld einai poly shmantiko na mhn peftoume sthn pagida pws otidhpote kai na pei kapoios episthmonas einai swsto.
eixa diavasei ena arthro paliotera pou aforouse ayto akrivws: terasties paparies pou exoun pei lamproi episthmones (nompelistes ktl)
gia logous asxetosynhs/gerontikhs annoias/ lalhmatos ap thn pollh eksypnada ktl ktl
tha prospathisw na to vrw kapoia stigmh giati aksizei poly.

genikevontas para poly einai sa na rwtas ton odontiatro sou ti kinhto na pareis epeidh einai grammatizoumenos kai ti dialo kati parapanw tha kserei ki apo kinhta
MHN TO KANETE AYTO PAIDIA
EPISHS MH VAZETE TA DAXTYLA SAS STHN PRIZA KAI MHN PINETE HRWINH

3. egw exw th ratsistikh pepoithish oti oi mavroi einai genika ligo anwteroi ap tous leykous epeidh
- exoun pio megales poutses
- einai ypeythynoi gia ola ta eidh mousikhs pou akouei o polys kosmos ektos ap thn klassikh.
xontrika an yparxei ena eidos mousikhs pou sas aresei, to pio pithano einai oti oi rizes tou vriskontai sthn afrikh.
opote ston poutso mou kiolas akoma ki an isxyei oti mesostathmika einai pio xazoi sa fylh.
eidame kai tous asiates pou ypotithetai pws einai pio eksypnoi.
KORITSAKIA ME SXOLIKES STOLES POU VIAZONTAI APO PLOKAMIA GIGANTIAIWN XTAPODIWN fash.

(ayto pou eipa gia th mousikh kai thn afrikh isxyei kanonika, se periptwsh pou anarwtieste an empiptei sth sovarh h asovarh meria tou post)

epishs shmera einai mia skatenia mera giati efyge o nikos papazoglou kai h ellhnikh mousikh egine (akoma) pio ftwxh

Heavy_Load
17-04-2011, 20:32
http://www.nba.com/news/transactions/coaches/index.html

11 από τους 30 είναι μάυροι, όχι 1 από τους 30. Τέσπα.

Λαθος μου, νομιζα οτι ηταν μονο ο Ριβερς. Αν και δεν αλλαζει πολλα στο γενικοτερο concept.

1. poia einai h eidhsh pou paraligo na mas kanei diethnws rezili heavy load?

Δηλαδη αν ετρωγε ξυλο ο 83χρονος Watson στην Ελλαδα ως προσκεκλημενος ομιλητης, θα ηταν μια νορμαλ εξελιξη ας πουμε. Ειναι κατι που ειθιστε, να καλουμε Νομπελιστες και να τους φιλοδωρουμε με ροπαλιες. Greek Hospitality (καταληγεις σε hospital)

2. ayto pou leei o jesu einai kati pou to eixa anaferei ki egw thn prohgoumenh fora pou prospathises na fereis ws tekmhria thewries pou akoma kai oi phges tous tis anaferoun ws amfilegomenes, oti dld einai poly shmantiko na mhn peftoume sthn pagida pws otidhpote kai na pei kapoios episthmonas einai swsto.
eixa diavasei ena arthro paliotera pou aforouse ayto akrivws: terasties paparies pou exoun pei lamproi episthmones (nompelistes ktl)
gia logous asxetosynhs/gerontikhs annoias/ lalhmatos ap thn pollh eksypnada ktl ktl
tha prospathisw na to vrw kapoia stigmh giati aksizei poly.

genikevontas para poly einai sa na rwtas ton odontiatro sou ti kinhto na pareis epeidh einai grammatizoumenos kai ti dialo kati parapanw tha kserei ki apo kinhta
MHN TO KANETE AYTO PAIDIA
EPISHS MH VAZETE TA DAXTYLA SAS STHN PRIZA KAI MHN PINETE HRWINH

3. egw exw th ratsistikh pepoithish oti oi mavroi einai genika ligo anwteroi ap tous leykous epeidh
- exoun pio megales poutses
- einai ypeythynoi gia ola ta eidh mousikhs pou akouei o polys kosmos ektos ap thn klassikh.
xontrika an yparxei ena eidos mousikhs pou sas aresei, to pio pithano einai oti oi rizes tou vriskontai sthn afrikh.
opote ston poutso mou kiolas akoma ki an isxyei oti mesostathmika einai pio xazoi sa fylh.
eidame kai tous asiates pou ypotithetai pws einai pio eksypnoi.
KORITSAKIA ME SXOLIKES STOLES POU VIAZONTAI APO PLOKAMIA GIGANTIAIWN XTAPODIWN fash.

(ayto pou eipa gia th mousikh kai thn afrikh isxyei kanonika, se periptwsh pou anarwtieste an empiptei sth sovarh h asovarh meria tou post)

epishs shmera einai mia skatenia mera giati efyge o nikos papazoglou kai h ellhnikh mousikh egine (akoma) pio ftwxh

Επειδη το θεμα εχει αναλυθει σε σημειο αηδιας...
Μπραβο σου που θεωρεις ανωτερους τους μαυρους για αυτο το λογο, ΑΛΛΑ εισαι off topic. Το θεμα ειναι καθαρα αν ισχυει το ζητημα της ευφυιας, οπως υποστηριξε ο Watson, και γι αυτο το λογο κατηγορηθηκε, και τελος. Ουτε ανωτεροτητες, ουτε κατωτεροτητες, ουτε ποιος εχει καλυτερη μουσικη.
Συγκεκριμενα, ο ανθρωπος ειπε, "all our social policies are based on the fact that their intelligence is the same as ours – whereas all the testing says not really".
Απλα με την αντιρατσιστικη παρωπιδα σου, βαζεις με το μυαλο σου λογια στο στομα του αλλου, και μετα απαντας και σε αυτα. (Ανωτεροτητα φυλης στη συγκεκριμενη περιπτωση).
To δικο σου κριτηριο ανωτεροτητας ειναι καθαρα υποκειμενικο. Το ιδιο και το δικο μου. Γι αυτο και δεν εχουν καμια θεση, σε μια εντελως ασχετη συζητηση που αφορα καθαρα το iq και επιδεχεται απαντησης μονο μεσα απο ερευνα.

Επι του θεματος...
http://faeenamalaka.blogspot.com/2011/04/blog-post.html

S1lV3r._.RAnG3r
17-04-2011, 21:37
http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.preloadedstores.com/partner_data/2/image_url/38011.jpg&imgrefurl=http://www.preloadedstores.com/dropship/2440&usg=__oKd3KU4ofaafzm4IR9voLM_gzqM=&h=420&w=420&sz=23&hl=el&start=0&zoom=1&tbnid=Mro1yj6bshaK_M:&tbnh=137&tbnw=140&ei=WDOrTdXvLJDCswaY1oWhBw&prev=/images%3Fq%3D2%2Bswords%26um%3D1%26hl%3Del%26sa%3D N%26biw%3D1280%26bih%3D859%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=322&oei=WDOrTdXvLJDCswaY1oWhBw&page=1&ndsp=36&ved=1t:429,r:4,s:0&tx=43&ty=57

psychastheneia7
17-04-2011, 23:48
Την πιο πολλη πλακα την εχει που το ασυλο υπαρχει για την ελευθερια του λογου

giannis88
18-04-2011, 00:05

la blue girl. τα σπάει.

S1lV3r._.RAnG3r
18-04-2011, 00:06
Την πιο πολλη πλακα την εχει που το ασυλο υπαρχει για την ελευθερια του λογου

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.africanarcher.com/articles%2520items/AXEcraft/PART4/Figure-1-Axe-lying-on-ground.jpg&imgrefurl=http://www.africanarcher.com/AXEcrft4.html&usg=__ckrie5W2FstyJyb7DdHBFH3uLp0=&h=191&w=250&sz=27&hl=el&start=0&zoom=0&tbnid=L9CUXLsrl7SWEM:&tbnh=85&tbnw=111&ei=OFarTc73OsaBswa7rtG_CA&prev=/images%3Fq%3Daxe%2Bin%2Bthe%2Bground%26um%3D1%26hl %3Del%26biw%3D1280%26bih%3D859%26tbm%3Disch0%2C300&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=317&oei=OFarTc73OsaBswa7rtG_CA&page=1&ndsp=31&ved=1t:429,r:26,s:0&tx=83&ty=45&biw=1280&bih=859

tora dax pige allou i valitsa. LOL, pao na vraso kalampokosporo.

jesu
18-04-2011, 01:36
Πιο φοβερο ειναι πως νομιζεις εσυ οτι το θεμα δεν ειναι αξιο επιχειρηματολογιας. Οταν εισαι ευκαιρος ελα να απαλλαξεις και μερικους επιστημονες του Stanford που ασχολουνται με αυτα τα θεματα γιατι θα μπορουσαν και να πανε διακοπες μια ωρα νωριτερα. Δοξα τω θεω που και η wikipedia ειναι ανοιχτη για διορθωσεις και μολις βρεις χρονο θα αποκαταστησεις την ταξη που τολμανε να υπαινισσονται πως υπαρχουν λογοι να πιστευεται το αντιθετο
http://en.wikipedia.org/wiki/Race_and_intelligence#US_test_scores

Πρώτα απ'όλα, θεωρώ σαφέστατα τους τύπους που κάναν την επίθεση ηλίθιους αντι-επιστημονιστές και την κίνησή τους εντελώς υπονομευτική για το άσυλο και βούτυρο στο ψωμί για όσους θέλουν την κατάργησή του.

Επίσης, δεν είναι απόλυτα ενδεικτικό για ένα επιστημονικό ζήτημα ένα άρθρο της Wikipedia, αλλά οκ το προσπερνάω αυτό. Επειδή λοιπόν πράγματι η ΕΠΙΣΤΗΜΗ είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό για να το ευτελίζουμε, ας πούμε κάποια πράγματα. Πρώτον, το οτι γενικά υπάρχει debate για ένα επιστημονικό ζήτημα δεν σημαίνει οτι οι δύο πλευρές είναι ισάξιες και οτι και οι δυο υποθέσεις είναι εξίσου πιθανές. Eπίσης δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να πάρει κάποιος θέση αν δεν είναι εξειδικευμένος επιστήμονας. Δεύτερον, στο ίδιο το άρθρο της Wikipedia που πόσταρες, γράφει με τεράστια γράμματα κάπου στη μέση "The validity of "race" and "IQ"". Όπερ και σημαίνει, οτι είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν από γενετικής και βιολογικής πλευράς (και όχι φαινοτυπικής) υφίσταται η έννοια ΦΥΛΗ, όπως και από βιολογικής, γνωσιολογικής και πάει λέγοντας πλευράς υπάρχει ένα αντικειμενικό δεδομένο που λέγεται IQ. Τονίζω το αντικειμενικό γιατί μάλλον για σένα η επιστήμη δεν έχει να κάνει με την ανακάλυψη της αντικειμενικής πραγματικότητας αλλά με υποκειμενικά μοντέλα και debates. Όπως και για τον άλλο μεγάλο υπερασπιστή της ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ, τον heavy_load, που έχει δεχτεί σαν de facto αλήθειες την ύπαρξη της έννοιας "φυλή" και την εγκυρότητα των iq test και μας κατακεραυνώνει για άγνοια της επιστήμης.

β) Η επιστημονικη κοινοτητα διχαζεται σχετικα με το θεμα

Πάμε πάλι. Η επιστημονική κοινότητα στις ΗΠΑ διχάζεται και για το εάν ο κόσμος δημιουργήθηκε από το Θεούλη ή από φυσικές διαδικασίες. Εκεί να δεις debate, έχουν βγει χιλιάδες βιβλία όπου ανταλλάσονται επιστημονικά ή επιστημονικοφανή επιχειρήματα για τη μια ή την άλλη άποψη. Επίσης υπάρχουν επιστήμονες φυσικής με πτυχία, πανεπιστημιακές έδρες κλπ που στηρίζουν κάποια παραλλαγή της ανθρωπικής αρχής (οτι δηλαδή ο το σύμπαν φτιάχτηκε για να δημιουργηθεί ζωή και ειδικά ο άνθρωπος). Αυτό δε σημαίνει οτι δεν μπορώ να πάρω θέση για το ζήτημα εφ'όσον είμαι ένας απλός φοιτητής του DI και όχι ερευνητής στο Stanford. Και έγραψα οτι έγινε περίγελος της επιστημονικής κοινότητας επειδή, τι να κάνουμε, η μεγάλη πλειοψηφία το αντιμετώπισε σαν γραφική άποψη ενός σεβάσμιου γέροντα, όχι σαν σοβαρή επιστημονική παρέμβαση.

α) Οι times δεν ειναι επιστημονικη κοινοτητα.γ) Οι times δεν τον εκανα ρομπα. Η ειδηση δεν εχει κανενα επιστημονικο περιεχομενο σχετικα με το θεμα της διαφωνιας και ειναι απλα μια ειρωνικη παρατηρηση μεσα στην ολη ειδηση δημοσιοποιησης του γενετικου κωδικα του Watson (το οποιο και αυτο δεν εγινε για επιστημονικους λογους φανταζομαι). Το να γελοιοποιεις το Watson επειδη το DNA του εχει πολλες ομοιοτητες με το DNA ενος μαυρου ειναι σαν να κοροιδευεις το δημιουργο του Tom και Jerry επειδη η γατα του καταφερε να πιασει ενα ποντικι στο σπιτι του.

Ποτέ δεν είπα οτι οι Times είναι η επιστημονική κοινότητα. Πίστεψε με όμως, τον έκαναν ρόμπα, γιατί η ατάκα του (εν αντιθέσει με τους διαβόητους επιστήμονες του Stanford) δεν βασιζόταν σε επιστημονικά δεδομένα και πήγαζε από μια τυπική αποικιοκρατική Αγγλοσαξονική αντίληψη ανωτερότητας. Δεν ήταν επιστημονικό σχόλιο. Κι αυτό φαίνεται κι από υπόλοιπα σχόλια που χει κάνει, για τους χοντρούς, τους ομοφυλόφιλους κ.ο.κ., για τα οποία δεν υπάρχει καμία διαμάχη στην επιστημονική κοινότητα. Ο τύπος εν ολίγοις, είναι λιγάκι ρατσιστής και το δημοσίευμα των Times όντως τον έκανε ρόμπα. Παρ'όλα αυτά, και για να γλιτώσω τον heavy_load από 5-6 ποστς ακόμα, ο Watson μετά τις αντιδράσεις έκανε και την ακόλουθη δήλωση:

"To those who have drawn the inference from my words that Africa, as a continent, is somehow genetically inferior, I can only apologise unreservedly. This is not what I meant. More importantly from my point of view, there is no scientific basis for such a belief."

δ) Ο watson δεν ανακαλυψε το DNA. Ο watson προτεινε το μοντελο διπλης ελικας για το DNA. Ενα μοντελο εχει τοση αβεβαιοτητα και ασαφεια οσο μια θεωρια που βασιζεται σε iq test.

"Ένα μοντέλο έχει τόση αβεβαιότητα και ασάφεια όσο μια θεωρία που βασίζεται σε iq test." Μάλιστα. Δηλαδή έχουν την ίδια επιστημονική βαρύτητα και προσεγγίζουν το ίδιο την αντικειμενική πραγματικότητα οι νόμοι της θερμοδυναμικής (=μοντέλο) και η θεωρία που βασίζεται στα iq test. Όλα είναι σχετικά, όλα στο φλου, και αφού υπάρχει "επιστημονική διαμάχη" αντιμετωπίζουμε όλες τις απόψεις ως ισάξιες. Πάρε κι εσύ ένα λινκ από wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Epistemology

Τι περιγελος εγινε ο Watson ρε μεγαλε... απο ποιον? Ξεστραβωσου λιγο στο wiki να δεις οτι ερευνες τον δικαιωνουν. Anyway πραγματικα στα παπαρια μου αν οι μαυροι ειναι πιο χαζοι. Αλλα η επιμονη σας στον αντιρατσιστικο δογματισμο, ΧΩΡΙΣ να εχετε ουσιαστικες γνωσεις πανω στο θεμα ειναι πραγματικα αηδιαστικη.

Διάβασε παραπάνω.

Αν θες παραδειγματα απο την πραγματικη ζωη... τι να σου πω... παρε το ΝΒΑ ξερω γω. 90% Μαυροι παικτες, 97% λευκοι προπονητες. Σου λεει κατι αυτο? Η μηπως υπαρχει και εκει γκετο?

Φοβερό επιχείρημα. Στο τένις γιατί είναι 95% λευκοί, εκεί δεν παίζει ρόλο η δύναμη και η ταχύτητα; Oh wait, το τένις είναι άθλημα της ελίτ. Ενώ το μπάσκετ λαϊκό σπορ, που παίζεται κατά κόρον στα γκέτο. Χμμμμμμμμμμμμμμμμμ.

Οσο για την κακη διατροφη... φανταζομαι δεν παιζει ρολο στη μυικη δομη (αλμα ταχυτητα) που υπερτερουν οι μαυροι, παρα μονο στη νοημοσυνη. Οκ then.

Αν δεν φας καλά όταν είσαι παιδί, δεν θα αναπτυχθεί σωστά ο εγκέφαλός σου, και άρα δεν θα είσαι τόσο "έξυπνος". Τόσο απλά, τι δεν καταλαβαίνεις;

psychastheneia7
18-04-2011, 02:46
Πρώτα απ'όλα, θεωρώ σαφέστατα τους τύπους που κάναν την επίθεση ηλίθιους αντι-επιστημονιστές και την κίνησή τους εντελώς υπονομευτική για το άσυλο και βούτυρο στο ψωμί για όσους θέλουν την κατάργησή του.

Επίσης, δεν είναι απόλυτα ενδεικτικό για ένα επιστημονικό ζήτημα ένα άρθρο της Wikipedia, αλλά οκ το προσπερνάω αυτό. Επειδή λοιπόν πράγματι η ΕΠΙΣΤΗΜΗ είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό για να το ευτελίζουμε, ας πούμε κάποια πράγματα. Πρώτον, το οτι γενικά υπάρχει debate για ένα επιστημονικό ζήτημα δεν σημαίνει οτι οι δύο πλευρές είναι ισάξιες και οτι και οι δυο υποθέσεις είναι εξίσου πιθανές. Eπίσης δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να πάρει κάποιος θέση αν δεν είναι εξειδικευμένος επιστήμονας. Δεύτερον, στο ίδιο το άρθρο της Wikipedia που πόσταρες, γράφει με τεράστια γράμματα κάπου στη μέση "The validity of "race" and "IQ"". Όπερ και σημαίνει, οτι είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν από γενετικής και βιολογικής πλευράς (και όχι φαινοτυπικής) υφίσταται η έννοια ΦΥΛΗ, όπως και από βιολογικής, γνωσιολογικής και πάει λέγοντας πλευράς υπάρχει ένα αντικειμενικό δεδομένο που λέγεται IQ. Τονίζω το αντικειμενικό γιατί μάλλον για σένα η επιστήμη δεν έχει να κάνει με την ανακάλυψη της αντικειμενικής πραγματικότητας αλλά με υποκειμενικά μοντέλα και debates. Όπως και για τον άλλο μεγάλο υπερασπιστή της ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ, τον heavy_load, που έχει δεχτεί σαν de facto αλήθειες την ύπαρξη της έννοιας "φυλή" και την εγκυρότητα των iq test και μας κατακεραυνώνει για άγνοια της επιστήμης.

Πάμε πάλι. Η επιστημονική κοινότητα στις ΗΠΑ διχάζεται και για το εάν ο κόσμος δημιουργήθηκε από το Θεούλη ή από φυσικές διαδικασίες. Εκεί να δεις debate, έχουν βγει χιλιάδες βιβλία όπου ανταλλάσονται επιστημονικά ή επιστημονικοφανή επιχειρήματα για τη μια ή την άλλη άποψη. Επίσης υπάρχουν επιστήμονες φυσικής με πτυχία, πανεπιστημιακές έδρες κλπ που στηρίζουν κάποια παραλλαγή της ανθρωπικής αρχής (οτι δηλαδή ο το σύμπαν φτιάχτηκε για να δημιουργηθεί ζωή και ειδικά ο άνθρωπος). Αυτό δε σημαίνει οτι δεν μπορώ να πάρω θέση για το ζήτημα εφ'όσον είμαι ένας απλός φοιτητής του DI και όχι ερευνητής στο Stanford. Και έγραψα οτι έγινε περίγελος της επιστημονικής κοινότητας επειδή, τι να κάνουμε, η μεγάλη πλειοψηφία το αντιμετώπισε σαν γραφική άποψη ενός σεβάσμιου γέροντα, όχι σαν σοβαρή επιστημονική παρέμβαση.

Ποτέ δεν είπα οτι οι Times είναι η επιστημονική κοινότητα. Πίστεψε με όμως, τον έκαναν ρόμπα, γιατί η ατάκα του (εν αντιθέσει με τους διαβόητους επιστήμονες του Stanford) δεν βασιζόταν σε επιστημονικά δεδομένα και πήγαζε από μια τυπική αποικιοκρατική Αγγλοσαξονική αντίληψη ανωτερότητας. Δεν ήταν επιστημονικό σχόλιο. Κι αυτό φαίνεται κι από υπόλοιπα σχόλια που χει κάνει, για τους χοντρούς, τους ομοφυλόφιλους κ.ο.κ., για τα οποία δεν υπάρχει καμία διαμάχη στην επιστημονική κοινότητα. Ο τύπος εν ολίγοις, είναι λιγάκι ρατσιστής και το δημοσίευμα των Times όντως τον έκανε ρόμπα.

"Ένα μοντέλο έχει τόση αβεβαιότητα και ασάφεια όσο μια θεωρία που βασίζεται σε iq test." Μάλιστα. Δηλαδή έχουν την ίδια επιστημονική βαρύτητα και προσεγγίζουν το ίδιο την αντικειμενική πραγματικότητα οι νόμοι της θερμοδυναμικής (=μοντέλο) και η θεωρία που βασίζεται στα iq test. Όλα είναι σχετικά, όλα στο φλου, και αφού υπάρχει "επιστημονική διαμάχη" αντιμετωπίζουμε όλες τις απόψεις ως ισάξιες. Πάρε κι εσύ ένα λινκ από wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Epistemology

Διάβασε παραπάνω.

Φοβερό επιχείρημα. Στο τένις γιατί είναι 95% λευκοί, εκεί δεν παίζει ρόλο η δύναμη και η ταχύτητα; Oh wait, το τένις είναι άθλημα της ελίτ. Ενώ το μπάσκετ λαϊκό σπορ, που παίζεται κατά κόρον στα γκέτο. Χμμμμμμμμμμμμμμμμμ.

Αν δεν φας καλά όταν είσαι παιδί, δεν θα αναπτυχθεί σωστά ο εγκέφαλός σου, και άρα δεν θα είσαι τόσο "έξυπνος". Τόσο απλά, τι δεν καταλαβαίνεις;

Υπαρχουν παρα πολλα θεματα απο αυτα που γραφεις που σηκωνουν συζητηση (ποσο μπορει καποιος να μιλαει με βαση τις γνωσεις του και για την ακριβεια ποσο σιγουρος πρεπει να νιωθει και τι επιτρεπεται να κανει με αυτη τη σιγουρια, το αν με νοιαζει το ατομο Watson και γενικο ποιον του για τον οποιο ουτε στο νομπελ του αναφερθηκα αποθεωτικα ποτε ουτε και σε λοιπες γελοιες δηλωσεις του χλευαστικα, το αν μπορει να συναχθει οτι η αποψη του ειναι υποκειμενικο σχολιακι απο υπολοιπα σχολια που εχει κανει, το τελικα καναν οι times, το ποσο εξισωνονται τα debate περι υπαρξης πρασινων εξωγηινων και ΕΛ μπροστα σε τετοια debate) αλλα ας μιλησουμε λιγο για την ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

Αν για σενα η επιστημη δεν ειναι debate και μοντελα πες σε ολους αυτους τους ψυχολογους που αναρωτιουνται για το debate innateness vs experience για το debate των συμβολων εναντιον των συνδεσεων και για ολα αυτα οτι δε χρειαζονται να τρωγονται γιατι σε μερικες εκατονταδες χρονια η νευροεπιστημη θα μπορει να μας ενημερωσει για την επακριβη λειτουργικοτητα καθε ξεχωριστου νευρωνα και τοτε ολα αυτα δεν θα εχουν νοημα. Ειναι πολυ ασφαλες να επικαλεισαι τη φυσικη και τους νομους της θερμοδυναμικης ως αντιπαραδειγμα απεναντι σε νομους γνωσιακης ψυχολογιας και συμπεριφορικης βιολογιας καθως πολλα αντικειμενα μελετης της φυσικης μπορουν να ερθουν σε αμεση επαφη με το αισθητηριακο μας συστημα σε αντιθεση με την ψυχολογια για την οποια αναγκαζομαστε πειραματικα να προκαλεσουμε τη συμπεριφορα και εμμεσα με αντιστροφη μηχανικη να κατανοησουμε τη λειτουργια. Βεβαια οι μεθοδοι εξελισσονται και οι ρυθμοι συγκλισης σε συσχετισεις υλης-συμπεριφορας αυξανονται αλλα μιας και θελεις αντικειμενικη ψυχολογια θα ενδιαφερομουν παρα πολυ να μαθω πως θα ξεπερασεις το εμποδιο αυτο και θα μπορεις να μιλας με ασφαλεις νομους, ομοιους με αυτους τους θερμοδυναμικης, για την ανθρωπινη νοηση που δεν θα ειναι τοσο χαζοι οσο τα iq test (τα οποια μπορει να ειναι αποτυχημενα) ή υπολοιπες πειραματικες τεχνικες (οι οποιες αν και δε γνωριζω ειναι πολυ πιθανο να εχουν παρομοια και εξισου αμφισβητησιμα αποτελεσματα με τα iq test για το συγκεκριμενο θεμα). Εναλλακτικα επισης μπορουσες να επικαλεστεις την αντικειμενικη επεξηγηματικη ισχυ της φυσικης στα ερωτηματα που αφορουν τη δημιουργια της υλης και την πραγματικη φυση του χρονου αλλα μαλλον εκει η φυσικη και τα αφαιρετικα μοντελα και οι υποθεσεις ειναι οτι καλυτερο εχουμε για να κανουμε επιστημη. Το να συγκρινεις ενα γενικα επιτυχημενο μοντελο οπως ειναι η θερμοδυναμικη και η διπλη ελικα με ενα δυνητικα περιορισμενο ειναι λαθος. Και η εξισωση αβεβαιοτητας και ασαφειας που ανεφερα για τα δυο αυτα ειδη μοντελων δεν εγκειται στην μεταξυ τους συγκριση αλλα στην σχετικη ισχυ τους οταν συγκρινονται με αντιπαλα μοντελα προερχομενα απο τον ιδιο χωρο. Το να μειωνεις την Χ ψυχολογικη θεωρια επειδη δεν καταφερει να ταιριαξει τοσο καλα τα δεδομενα οσο η Υ φυσικη ειναι λαθος οταν δεν υπαρχει αλλη ψυχολογικη της οποιας η επεξηγηματικη ισχυς να ειναι αδιαμφισβητητη. Επειδη δεν ξερω ποσο καλα εξηγουν τα δεδομενα οι εναλλακτικες θεωριες ισοτητας των φυλων ομως δεν μιλαω και επειδη δεν εχω καιρο να το μελετησω ειμαι αβεβαιος ως προς την ΑΛΗΘΕΙΑ. Προσθετα οι υπεραπλουστευμενες επιφανειακες "εξηγησεις" που βλεπω απο ορισμενους εδω μεσα δε με πειθουν. Για αυτο θεωρω καραγκιοζιλικια ποστ του τυπου απορω πως καταφερατε να συζητατε για το αν υπαρχει οντως διαφορα.

cunt
18-04-2011, 03:35
psyxastheneia7 meta apo ena -sxetika prosektiko- skanarisma tou post sou omologw pws den mporw na katalavw ti prosferei sth syzhthsh to meros tou post sou meta thn parenthesh.
oson afora to meros tou post sou pou einai mesa sthn parenthesh de, nomizw oti ekei vrisketai to zoumi kai as ginei mia syzhthsh gia kathe ena apo ayta ta themata pou epigrammatika anafereis, an kai prodwpika pistevw oti o jesu evale teleia se ola, eidika me to teleytaio post tou.

epishs, gia na eimai ksekatharos:
heavy load otan se rwtousa poia htan h eidhsh pou paraligo na mas kanei diethnws rezili, ontws den hksera, kai otan mou apanthses, tote mono synedesa to gegonos pou dhmiourghse olo ayto to debate (btw pistevw oti ayto to debate einai geloiodestato kai oti kanei to forum na fainetai akoma pio ilithio ap'oti einai) me th fash tou paroligou propylakismou tou 80xronou episthmona apo kathysterhmenous trampoukous.
shmeiologiko endiaferon epishs parousiazei to gegonos oti prin apo 2 meres, kalos mou filos mou periegrapse poly synoptika to ti elave xwra me to watson kai h ekdoxh tou htan entos toso diaforetikou sygkeimenou pou egw eipa apla kati tou styl " oloi aytoi theloune kremasma"
enw den phra xampari kan ti paizei edw kai to mono pou eixa na pw htan "klassikos heavy load pou prospathei na vgalei papades gkastrwmenous gia na aisthanthei gamatos mesa sthn hmimatheia tou".
en telei mporoume na symfwnhsoume oloi oti o heavy load einai priks pouts fasistoeides kai perhfanos gi ayto,
o jesu priks pouts koumouni kai eksisou yperhfanos (apla tyxainei na symfwnw apolyta mazi tou sta teleytaia 3-4 post tou pou mporw na thymithw) ki egw enas typos pou h gamatosynh tou mporei na sygkrithei mono me thn periektikothta tou alkool pou vrisketai ayth th stigmh mesa sto aima tou?
E
MPOROUME NA TO KANOUME AYTO RE PAIDIA?
MPOROUME?

s
k
a
s
t
e
genika
na arxisoume na syzhtame kai to ama yparxei theos h oxi ama einai etsi kai eytyxes to 2005

jesu
18-04-2011, 04:07
Χαχαχα, γελάω με μεθυσμένο ποστ cunt σε συζήτηση για ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

Psychastheneia πράγματι αρχικά έγραψα "πώς γίνεται να συζητάτε όντως γι'αυτό το θέμα" και μετά έκανα 2 ποστ σεντόνια, οπότε υποθέτω the joke's on me. Τα iq tests τα ανέφερα, επειδή όλη η κουβέντα περί "race and intelligence" κλπ βασίζεται σε αυτά τα σαθρά θεμέλια. Κατά τ'άλλα μάλλον ξέφυγε η κουβέντα, πάντως με τα περισσότερα που γράφεις στο κατεβατό μάλλον δεν διαφωνώ (και μπορεί να σε παρεξήγησα στα επιστημολογικά σου κριτήρια πριν).

Ξέχασα πριν να γράψω για το (λατρεμένο ρατσιστικό κλισέ) θέμα της μυϊκής δύναμης των μαύρων των ΗΠΑ - και λέω των ΗΠΑ γιατί υπάρχουν διάφοροι "τύποι" μαύρων, όπως θα δούμε αμέσως. Εγώ λέω οτι είναι μια μπούρδα και μισή. Και ξέρετε κάτι; Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ είναι με το μέρος μου. Ξεκινάμε. Οι Κενυάτες δεν είναι σωματαράδες και με τεράστιο άλμα, αντίθετα είναι λεπτοί και τρέχουν καλύτερα από όλους στους αγώνες μεγάλων αποστάσεων, πολύ απλά γιατί ζουν εδώ και αιώνες σε μεγάλα υψόμετρα και οι πνεύμονές τους έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα π.χ. από εμάς τους μεσόγειους τύπους. Στην Αφρική επίσης, υπάρχουν οι Πυγμαίοι και διάφοροι άλλοι που δεν είναι κτήνη (για το πουλί τους δεν ξέρω, ίσως οι διάφοροι πουλολόγοι ρατσιστές θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν). Οι μαύροι των ΗΠΑ πάλι, τείνουν να έχουν περισσότερη δύναμη επειδή πολύ απλά είναι απόγονοι των δυνατότερων σκλάβων, δηλαδή των σκλάβων που κατάφεραν και επέζησαν και έκαναν παιδιά. Ο kertran ίσως μπορεί να πει περισσότερα, απ'αυτόν δανείστηκα το παράδειγμα. Αυτό παιδιά λέγεται εξελεκτική βιολογία και υπάρχει στην πιάτσα από την εποχή του Δαρβίνου, τα άλλα λέγονται αντιεπιστημονική μπουρδολογία.

Heavy_Load
18-04-2011, 06:54

Ρε συ πραγματικα θα κοψω τη συζητηση εδω, γιατι δεν υπαρχει επικοινωνια. Η εισαι χαζος, ή τον παριστανεις. Το παραδειγμα με το μπασκετ το εφερα για να δειξω οτι σε ενα αθλημα με μαυρους (και ενω γενικα σε ολα τα σπορ οι προπονητες ερχονται κυριως απο παλιους παικτες), οι προπονητες ειναι λευκοι! Απλα πραγματα.
Το τεννις που κολλαει? Εχει μηπως μαυρους προπονητες ενω παιζεται απο λευκους? Τι μου το φερες σαν αντιπαραδειγμα?
Anyway οσον αφορα το τελευταιο ποστ... φυσικα. Πιθανοτατα πολλα απο αυτα να ειναι σωστα. Εννοειται οτι οι φυλετικες διαφορες εξηγουνται εξελικτικα... Δεν ειπα οτι ο μεγαλος λευκος θεος χαρισε στους λευκους το δωρο της γνωσης ξερω γω. Ελεος δηλαδη.

yuxas0eneia7
18-04-2011, 07:25
Ρε παιδιά να το προσεγγίσουμε όσο μπορούμε επιστημονικά το θέμα με όσα έχουμε μάθει; Γιατί διαβάζοντας εδω βλέπω ότι το έχετε απαντήσει το ερώτημα και μάλιστα με σιγουριά ενώ εγώ ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να το καταλάβω. Έχουμε το εξής:

Υπάρχει ένας κουβάς γονιδίων Α που ανήκουν στους ανθρώπους τύπου α και που συνήθως έχουν χρώμα μπλε. Υπάρχει και ένας κουβάς γονιδίων Β που ανήκουν στους ανθρώπους τύπου β και συνήθως έχουν χρώμα πράσινο.

Ο τραμπάκουλας υποστηρίζει ότι υπάρχει συσχετισμός στα διάφορα γονίδια και ότι οι άνθρωποι τύπου α έχουν ελαφρά υψηλότερο δείκτη του πράγματος Χ και θέλουμε να δούμε αν λέει αλήθεια ή ψέματα.

Εδώ υπάρχει ένα θέμα. Οι εξελικτικές και ιστορικές διαδικασίες έχουν αλλάξει τους κουβάδες. Πχ ένας αστεροειδής σκότωσε ένα χωριό ανθρώπων τύπου β που έτυχε να έχει πολλούς με χαμηλό δείκτη Χ και άλλαξε ελαφρά την κατανομή των γονιδίων.

Οπότε το ερώτημα είναι: Μας νοιάζει η πιθανότητα να έχει ένας άνθρωπος που γεννιέται δείκτη Χ πάνω από 200 σήμερα; Μπορεί όσα έχουν συμβεί να έχουν αλλάξει τους κουβάδες και ενώ δεν υπήρχε κανένας συσχετισμός στην αρχή τώρα να υπάρχει. Επομένως δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε αυτό. Αν κάποτε μετρηθεί αυτή η πιθανότητα μπορεί να βγει διαφορετική λόγω των όσων έχουν συμβεί.

Αν μας νοιάζει το inherent θέμα (δλδ ότι αρχικά δεν υπήρχε κανένας συσχετισμός της ιδιότητας μπλε/πράσινο χρωμα με την αναμενόμενη τιμή του δεικτη Χ) μάλλον δε θα μπορέσουμε να το μάθουμε ποτέ ακόμα κι αν κάνουμε τη μαγική μέτρηση γιατί οι κουβάδες έχουν αλλάξει.

Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει έστω και κάποτε σαφής επιστημονική απάντηση, πόσο μάλλον σήμερα.

My 2 cents...

S1lV3r._.RAnG3r
18-04-2011, 07:36
Υπάρχει ένας κουβάς γονιδίων Α που ανήκουν στους ανθρώπους τύπου α και που συνήθως έχουν χρώμα μπλε. Υπάρχει και ένας κουβάς γονιδίων Β που ανήκουν στους ανθρώπους τύπου β και συνήθως έχουν χρώμα πράσινο.

.Ωραια το εθεσες.

Ο τραμπάκουλας υποστηρίζει ότι υπάρχει συσχετισμός στα διάφορα γονίδια και ότι οι άνθρωποι τύπου α έχουν ελαφρά υψηλότερο δείκτη του πράγματος Χ και θέλουμε να δούμε αν λέει αλήθεια ή ψέματα. .
Tο Χ πραγμα μπορει να σημαινει πολλα.

Εδώ υπάρχει ένα θέμα. Οι εξελικτικές και ιστορικές διαδικασίες έχουν αλλάξει τους κουβάδες. Πχ ένας αστεροειδής σκότωσε ένα χωριό ανθρώπων τύπου β που έτυχε να έχει πολλούς με χαμηλό δείκτη Χ και άλλαξε ελαφρά την κατανομή των γονιδίων. . Εδώ το δινεις ακομη πιο σωστα. Απλα είναι ανακριβεια το να γνωριζουμε αυτές τις αλλαγες γιατι δεν ζουσαμε τοτε, «ουτε βρισκομασταν καπου». Τι είναι όμως ισχυροτερο? Το λαδι ή το γονιδιο? :p

Οπότε το ερώτημα είναι: Μας νοιάζει η πιθανότητα να έχει ένας άνθρωπος που γεννιέται δείκτη Χ πάνω από 200 σήμερα; Μπορεί όσα έχουν συμβεί να έχουν αλλάξει τους κουβάδες και ενώ δεν υπήρχε κανένας συσχετισμός στην αρχή τώρα να υπάρχει. Επομένως δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε αυτό. Αν κάποτε μετρηθεί αυτή η πιθανότητα μπορεί να βγει διαφορετική λόγω των όσων έχουν συμβεί. . Θα απαντησω άλλη φορα. Τα γαμησες όλα :p

Αν μας νοιάζει το inherent θέμα (δλδ ότι αρχικά δεν υπήρχε κανένας συσχετισμός της ιδιότητας μπλε/πράσινο χρωμα με την αναμενόμενη τιμή του δεικτη Χ) μάλλον δε θα μπορέσουμε να το μάθουμε ποτέ ακόμα κι αν κάνουμε τη μαγική μέτρηση γιατί οι κουβάδες έχουν αλλάξει.
Εγω πιστευω ότι σαφως και υπηρχε συσχετισμος<tzoke>

Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει έστω και κάποτε σαφής επιστημονική απάντηση, πόσο μάλλον σήμερα από φοιτητές πληροφορικής.
No comments, εδώ δεν εχουμε ανακαλυψει την απειλη του δακου ακομη.

Heavy_Load
18-04-2011, 12:56
White people eat da poo poo all over the place

http://www.youtube.com/watch?v=euXQbZDwV0w

Africans are free from poo poo.

Κατι τετοια βιντεο με κανουν να αναρωτιεμαι ποια ηταν τα keywords στο search...

di.nos
18-04-2011, 12:58
Ρε συ πραγματικα θα κοψω τη συζητηση εδω, γιατι δεν υπαρχει επικοινωνια. Η εισαι χαζος, ή τον παριστανεις. Το παραδειγμα με το μπασκετ το εφερα για να δειξω οτι σε ενα αθλημα με μαυρους (και ενω γενικα σε ολα τα σπορ οι προπονητες ερχονται κυριως απο παλιους παικτες), οι προπονητες ειναι λευκοι! Απλα πραγματα.
Το τεννις που κολλαει? Εχει μηπως μαυρους προπονητες ενω παιζεται απο λευκους? Τι μου το φερες σαν αντιπαραδειγμα?
Anyway οσον αφορα το τελευταιο ποστ... φυσικα. Πιθανοτατα πολλα απο αυτα να ειναι σωστα. Εννοειται οτι οι φυλετικες διαφορες εξηγουνται εξελικτικα... Δεν ειπα οτι ο μεγαλος λευκος θεος χαρισε στους λευκους το δωρο της γνωσης ξερω γω. Ελεος δηλαδη.

Αν θυμαμαι καλα αποδειχτηκε οτι 11/30 ειναι μαυροι τελικα, οποτε μαλλον δεν ισχυε το επιχειρημα σου..

Heavy_Load
18-04-2011, 13:48
Αν θυμαμαι καλα αποδειχτηκε οτι 11/30 ειναι μαυροι τελικα, οποτε μαλλον δεν ισχυε το επιχειρημα σου..

Ε ρε κατι παιδια που σπουδαζουν και "θετικες επιστημες".... anyway... βλεπεις οτι απο μια αναλογια 90-10(παικτες), περνας σε μια αναλογια 35-65(προπονητες). Ειναι λιγο αξιοπεριεργο? Η μηπως οχι?

(Για να μην αναφερθουμε σε τοπ-10 και εκει γινει 0-100 η αναλογια... http://www.nba.com/history/top_10_coaches.html)

di.nos
18-04-2011, 14:03
Ε ρε κατι παιδια που σπουδαζουν και "θετικες επιστημες".... anyway... βλεπεις οτι απο μια αναλογια 90-10(παικτες), περνας σε μια αναλογια 35-65(προπονητες). Ειναι λιγο αξιοπεριεργο? Η μηπως οχι?

(Για να μην αναφερθουμε σε τοπ-10 και εκει γινει 0-100 η αναλογια... http://www.nba.com/history/top_10_coaches.html)

οτι ειναι καλοι στο να παιζουν αλλα χαζοι για να κοουτσαρουν?
Συγχωρα με αλλα εχω αρχισει να μαυριζω τωρα που ανοιγει ο καιρος και δεν καταλαβαινω πολυ καλα..

Heavy_Load
18-04-2011, 14:22
οτι ειναι καλοι στο να παιζουν αλλα χαζοι για να κοουτσαρουν?
Συγχωρα με αλλα εχω αρχισει να μαυριζω τωρα που ανοιγει ο καιρος και δεν καταλαβαινω πολυ καλα..

Μετα απο αυτη την καθοριστικη παρεμβαση ξανθιας πανω στη συζητηση και το υπερεπιτυχημενο αστειο, πρεπει να νιωθεις ολοκληρωμενος.

di.nos
18-04-2011, 14:39
Μετα απο αυτη την καθοριστικη παρεμβαση ξανθιας πανω στη συζητηση και το υπερεπιτυχημενο αστειο, πρεπει να νιωθεις ολοκληρωμενος.

ζηλεψα τις μαλακιες που διαβασα και ηθελα να γραψω και εγω μια..

Σοβαρα μιλοντας, το παραδειγμα για το nba ειναι ατοπο και φαινεται απ το γεγονος οτι οσο περνανε τα χρονια αυξανεται το ποσοστο μαυρων προπονητων..Γινονται πιο εξυπνοι οι μαυροι η μηπως υποχωρει το στερεοτυπο που θελει τον προπονητη να ειναι λευκος?

Pan-kun
18-04-2011, 14:48
black dna = white dna => black intelligence = white intelligence

learn your biology

Morgoth
18-04-2011, 17:34
Ο πρακτικός τρόπος είναι ένας: θα εγγράψουμε έναν μαυρούλη φοιτητή στο di (δεν πρέπει να έχουμε, γιατί αν είχαμε σίγουρα θα τον έκανα παρέα γιατί κάθε κουλ παρέα πρέπει να έχει έναν μαυρούλη και μου λείπει αυτό) και θα δούμε σε πόσα χρόνια θα πάρει πτυχίο. Αν κάνει περισσότερο από το μέσο όρο των 7.5 χιλιετιών που έχουμε σκοράρει εμείς, θα σημαίνει ότι δεν του κόβει όσο εμάς που είμαστε τσαχπίνιδες και πιάνουμε πουλιά στον αέρα.

Βέβαια η λογική μου ίσως μπάζει μια στάλα, γιατί με βάση το παραπάνω πείραμα με τα δεδομένα που μας έχει δώσει μέχρι τώρα, η εξυπνάδα συνάδει με το μέγεθος των βυζιών και την καμπυλότητα των οπισθίων.

noegr
18-04-2011, 19:41

το αμερικανικο μπάσκετ δεν ήταν πάντα ευπρόσδεκτο προς τους μαύρους πάντως. Οπότε το παράδειγμα σου είναι λίγο αποτυχημένο

yuxas0eneia7
18-04-2011, 20:04
Οι λευκοί γίνονται προπονητές επειδή έχουν εξοικειωθεί σε όλη την καριέρα τους να βλέπουν το παιχνίδι από τον πάγκο :p Κόβει το μάτι σου μετά από τόσα χρόνια

std04131
19-04-2011, 12:54
http://www.engadget.com/2011/04/16/kohlers-numi-6-400-high-tech-toilet-does-most-of-the-dirty-wor/

TopGear
24-04-2011, 13:15
Αφού δε βάζουν μυαλό κάθε χρόνο, καλά να πάθουν (http://www.newstoday.gr/article/43794/ethimo-tes-vlakeias)

Morgoth
24-04-2011, 17:20
Μόνο πυρηνικά που δεν ρίχνουν στις εκκλησίες κάθε Ανάσταση. Με τόσο μπαπαμπουπα χθες περίμενα να σηκωθεί κανένα μανιτάρι. Υπάρχει κάποια άτυπη κόντρα για το ποιος θα κάνει τη μεγαλύτερη στρακαστρούκα; Άμα είχαμε γουρούνα-φουκουσίμα είμαι σίγουρος ότι θα την αμολάγανε.

xalandri-pao13
24-04-2011, 17:43
Αφού δε βάζουν μυαλό κάθε χρόνο, καλά να πάθουν (http://www.newstoday.gr/article/43794/ethimo-tes-vlakeias)

ti kala na pathoun re file??
les kai kanan kanena egklima.

psychastheneia7
24-04-2011, 18:10
ti kala na pathoun re file??
les kai kanan kanena egklima.

γιατι αμα κανεις εγκλημα σου αξιζει να διαμελιζεσαι?
Πιο πολυ κολλαει σε αυτο που ποσταρε ο τοπ. Αμα θελεις να παιζεις με δυναμιτες και βαρελωτα και εισαι τοσο επιστημονας οσο ο Τσουκαλας ποιος σου φταιει?

xalandri-pao13
24-04-2011, 18:46
γιατι αμα κανεις εγκλημα σου αξιζει να διαμελιζεσαι?
Πιο πολυ κολλαει σε αυτο που ποσταρε ο τοπ. Αμα θελεις να παιζεις με δυναμιτες και βαρελωτα και εισαι τοσο επιστημονας οσο ο Τσουκαλας ποιος σου φταιει?

oson afora to egklima ama kapoios px biazei paidakia nai mporei na tou aksizei na diamelistei.
kata ta alla to oti ftaine oi idioi kai oti prokalousan tin tyxi tous einai dedomeno.omws mou fainetai tragiko
to na leme kala na pathoun.

std04131
27-04-2011, 00:40
http://news247.gr/kosmos/zoi/article844092.ece

OXIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Heavy_Load
27-04-2011, 06:56

Τι φωτογραφια και μαλακιες... αν ειναι δυνατον. Ας τη συνετισει καποιος.

sonosun
27-04-2011, 13:15

gia na eimai eilikrinhs, pote den mou arese h shasha grey tha egrafa an htan dipla mou h dikia mou..:p

Amphipolis
27-04-2011, 15:04
Μόνο πυρηνικά που δεν ρίχνουν στις εκκλησίες κάθε Ανάσταση. Με τόσο μπαπαμπουπα χθες περίμενα να σηκωθεί κανένα μανιτάρι. Υπάρχει κάποια άτυπη κόντρα για το ποιος θα κάνει τη μεγαλύτερη στρακαστρούκα; Άμα είχαμε γουρούνα-φουκουσίμα είμαι σίγουρος ότι θα την αμολάγανε.

Να σαι καλά με έκανες και γέλασα τόσο!

std04131
27-04-2011, 15:42
gia na eimai eilikrinhs, pote den mou arese h shasha grey tha egrafa an htan dipla mou h dikia mou..:p

ειλικρινα αναρωτιεμαι πως θα ειναι στο κρεβατι με μια τετοια γυναικα.

Synthelectric
27-04-2011, 15:51
kolash... Bebaia mporei kai na tromaksei kaneis...

std04131
27-04-2011, 15:52
kolash... Bebaia mporei kai na tromaksei kaneis...

φοβαμαι οτι στην καλυτερη θα φυγεις με ρηξη χιαστων και διαλυμενους προσαγωγους:p

daimonios..
27-04-2011, 17:24
jenna jameson den tha gineis pote

sonosun
27-04-2011, 17:30
jenna jameson den tha gineis pote

h sasha einai poly kalyterh apo thn jenna...
h jenna mporei na einai poly gnwsth kai petyxhmenh, alla arketa ksenerwth stis skhnes pou kanei...
h sasha apo thn allh, den kollaei pouthena...

daimonios..
28-04-2011, 02:42
περι επικινδυνων επιλογων (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=6501)

giannis88
28-04-2011, 13:21
http://crimesonair.blogspot.com/2011/04/o_28.html

Heavy_Load
28-04-2011, 13:24
περι επικινδυνων επιλογων (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=6501)

Πολυ σωστος.

Synthelectric
29-04-2011, 11:32
Προς
τον Αρχηγό της Ελληνικής Αστυνομίας,
κ. Ελευθέριο Οικονόμου Αθήνα, 27 Απριλίου 2011

Κύριε Αρχηγέ,
Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στον χώρο της Πανεπιστημιόπολης Ζωγράφου διενεργούνται κακουργηματικές πράξεις.
Ειδικότερα:
- Στις 8/11/2010, στις 15:00, έξω από το κτήριο της ΤΥΠΑ, άγνωστος, υπό την απειλή περιστρόφου, λήστεψε τον καθηγητή του τμήματος Φαρμακευτικής κ. Σκαλτσούνη και του αφαίρεσε το ΙΧ αυτοκίνητό του (ΙΚΑ2350).
- Στις 7/4/11, στις 04:15 εισήλθε στην Πανεπιστημιόπολη, από το καθοδικό ρεύμα της πύλης της Ούλωφ Πάλμε, ΙΧ αυτοκίνητο, το οποίο καταδίωκαν αστυνομικοί. Οι αστυνομικοί συνέχισαν την καταδίωξη και μέσα στην Πανεπιστημιόπολη, ανταλλάσσοντας περίπου 15 πυροβολισμούς με τους καταδιωκόμενους εντός του χώρου της Πανεπιστημιόπολης, πλησίον των εστιών. Οι δράστες εξαφανίστηκαν στο δάσος, αφού εγκατέλειψαν το αυτοκίνητο, το οποίο περισυνέλεξε η αστυνομία. Κατά την ανταλλαγή των πυροβολισμών μια σφαίρα διαπέρασε το μεταλλικό πλαίσιο μιας πόρτας δωματίου φοιτήτριας στη Γ΄ ΦΕΠΑ, έσπασε το τζάμι και σφηνώθηκε στον τοίχο, χωρίς ευτυχώς τραυματισμό της ενοίκου.
- Στις 10/4/11, γύρω στις 6:00, ομάδα αγνώστων έσπασε τζαμαρίες στα εστιατόρια και επιδόθηκε σε μια σειρά πυροβολισμών στον αέρα.
- Στις 13/4/11 εντοπίσθηκε στην είσοδο της Γ’ ΦΕΠΑ αχρησιμοποίητη σφαίρα, η οποία είχε αφεθεί σε εμφανές σημείο, ώστε να υπάρξει μήνυμα προς το προσωπικό φύλαξης της ΦΕΠΑ και του τζιπ περιπολίας να μην ενοχλούν αυτούς που στον περιβάλλοντα χώρο της ΦΕΠΑ καθημερινά διαπράττουν έκνομες πράξεις.
- Καθημερινά εντός της Πανεπιστημιόπολης κινούνται οχήματα, τα οποία προκαλούν φασαρίες και απειλούν το προσωπικό φύλαξης της Κεντρικής Πύλης και του τζιπ περιπολίας. Το προσωπικό του τζιπ έχει καταγράψει τους αριθμούς κυκλοφορίας των οχημάτων αυτών, μεταφέροντάς μου ότι αρκετοί εκ των επιβαινόντων οπλοφορούν φανερά και διακινούν ναρκωτικές ουσίες. Οι αριθμοί κυκλοφορίας των εν λόγω οχημάτων είναι, εφόσον το κρίνετε σκόπιμο, στη διάθεσή σας.
- Καθημερινά σχεδόν έχομε καταγγελίες για παραβιάσεις αυτοκινήτων που σταθμεύουν εντός της Πανεπιστημιόπολης. Επίσης, επανειλημμένα το προσωπικό φύλαξης έχει απειληθεί από τους επιβαίνοντες διαφόρων οχημάτων με περίστροφα ή και κλομπς, ώστε να ανοίξουν τις θύρες ή να μην τους «ενοχλούν».
- Αρκετές φορές το προσωπικό του τζιπ περιπολίας έχει περισυλλέξει και παραδώσει στις αρχές πυροβόλα όπλα διαφόρων τύπων, σφαίρες, κλεμμένα οχήματα και χρηματοκιβώτια.
- Σε χώρο στάθμευσης εντός της Πανεπιστημιόπολης, τις πρωινές ώρες, λαμβάνει χώρα λαθρεμπόριο μεγάλης έκτασης από φορτηγά.

Βάσει των παραπάνω θα προτείναμε:
Να φροντίσετε να εποπτεύεται διακριτικά η κεντρική είσοδος της Πανεπιστημιόπολης επί της οδού Ούλωφ Πάλμε, ώστε να μπορεί, εφόσον διαπιστωθεί η αυτόφωρη τέλεση κακουργηματικών πράξεων, να υπάρξει έγκαιρη εκ μέρους της Υπηρεσίας σας συνδρομή προς τους φύλακες της Πανεπιστημιόπολης. Ιδιαίτερα παρακαλούμε να λάβετε τα απαραίτητα μέτρα ώστε να σταματήσει η διακίνηση ναρκωτικών εντός της Πανεπιστημιόπολης.

Μετά τιμής
Ο Πρύτανης

Καθηγητής Θεοδόσιος Ν. Πελεγρίνης

giannis88
29-04-2011, 12:05
Προς

Μετά τιμής
Ο Πρύτανης

το ξαναβάζω. για αντίστοιχη κακουργηματική πράξη καταδικάστηκε ντετέκτιβ, που εργαζόταν σε γραφείο που είχε την εποπτεία της αστυνομίας.
για να έχουμε τουλάχιστο υπόψην, ότι ζητάμε από το λύκο να φυλάξει τα πρόβατα.

Heavy_Load
29-04-2011, 14:02
το ξαναβάζω. για αντίστοιχη κακουργηματική πράξη καταδικάστηκε ντετέκτιβ, που εργαζόταν σε γραφείο που είχε την εποπτεία της αστυνομίας.
για να έχουμε τουλάχιστο υπόψην, ότι ζητάμε από το λύκο να φυλάξει τα πρόβατα.

Καλα ε μου σηκωθηκε η τριχα. Ευτυχως υπαρχουν κατι τετοιες ειδησεις και μας ανοιγουν τα ματια!

Synthelectric
29-04-2011, 14:04
σώπα ρε δεν τα ξερα αυτά... (όντως)
Το di στον κόσμο του...

jesu
29-04-2011, 21:10
Καλά όλα αυτά, αλλά το επιχείρημα για τα ναρκωτικά είναι γελοίο και θυμίζει αείμνηστες εποχές νόμου-πλαίσιο Γιαννάκου με τον ξεφτίλα Γρυσπολάκη στα δελτία ειδήσεων να ωρύεται για τη "διακίνηση ναρκωτικών στα πανεπιστήμια". Λοιπόν, πολλή περισσότερη διακίνηση γίνεται σε κοινή θέα και σε συγκεκριμένα μέρη, πολλούς έμπορους μπορούν να τους βρούν στα αστυνομικά τμήματα, και όπως απάντησε και μια συντρόφισσα μου όταν της λέγαν τις ίδιες χαζομάρες, "αν θέλετε να βρείτε ναρκωτικά πηγαίντε στην παραλιακή".

alehri
30-04-2011, 21:53
Πηγα στην μεταφραστική υπηρεσία του Υπ.ΕΞ, πλήρωσα 51 ευρώ για μια αναλυτική και ένα απολυτήριο. και η αναλυτική και το απολυτηρίο είναι λάθος, λένε Vrilissia και πιο κάτω Vrilissa, λένε ότι μπήκα στη σχολή το 2003 κ το πρωτότυπο λέει 2006 κ άλλα πολλά. Άμα ζητήσω να απολύσουνε την μαμημένη ένορκη διερημνέα τι θα γίνει στη μπουρδελό χώρα?

fay91
01-05-2011, 11:56
Πηγα στην μεταφραστική υπηρεσία του Υπ.ΕΞ, πλήρωσα 51 ευρώ για μια αναλυτική και ένα απολυτήριο. και η αναλυτική και το απολυτηρίο είναι λάθος, λένε Vrilissia και πιο κάτω Vrilissa, λένε ότι μπήκα στη σχολή το 2003 κ το πρωτότυπο λέει 2006 κ άλλα πολλά. Άμα ζητήσω να απολύσουνε την μαμημένη ένορκη διερημνέα τι θα γίνει στη μπουρδελό χώρα?

Don't panic!! Πήγαινε πες τους το κ θα στο διορθώσουν χωρίς άλλη χρέωση. Μου'χει τύχει κ μένα (αντί για 1987 είχαν γράψει 1887 κ.ά. :P)...

Synthelectric
01-05-2011, 16:56
exoun ena template kai apla allazoun kapoia pragmata... Einai gnwsth istoria....

psychastheneia7
02-05-2011, 06:13
Λενε οτι μαλλον σκοτωσαν το μπιν λαντεν.
Βασικα εχει βουιξει ο τοπος εδω για ανακοινωση που θα βγαλει ο ομπαμα

//confirmed

Octopus Handjob
02-05-2011, 09:29
Και εκατοντάδες Rednecks (και μη, δυστυχώς) έχουν μαζευτεί έξω από το Λευκό Οίκο και έχουν ξεκινήσει τα God Bless 'Mericuh

bujar
02-05-2011, 11:28
Προς

Κύριε Αρχηγέ,
Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στον χώρο της Πανεπιστημιόπολης Ζωγράφου διενεργούνται κακουργηματικές πράξεις.
Ειδικότερα:
- Στις 8/11/2010, στις 15:00, έξω από το κτήριο της ΤΥΠΑ, άγνωστος, υπό την απειλή περιστρόφου, λήστεψε τον καθηγητή του τμήματος Φαρμακευτικής κ. Σκαλτσούνη και του αφαίρεσε το ΙΧ αυτοκίνητό του (ΙΚΑ2350).
- Στις 7/4/11, στις 04:15 εισήλθε στην Πανεπιστημιόπολη, από το καθοδικό ρεύμα της πύλης της Ούλωφ Πάλμε, ΙΧ αυτοκίνητο, το οποίο καταδίωκαν αστυνομικοί. Οι αστυνομικοί συνέχισαν την καταδίωξη και μέσα στην Πανεπιστημιόπολη, ανταλλάσσοντας περίπου 15 πυροβολισμούς με τους καταδιωκόμενους εντός του χώρου της Πανεπιστημιόπολης, πλησίον των εστιών. Οι δράστες εξαφανίστηκαν στο δάσος, αφού εγκατέλειψαν το αυτοκίνητο, το οποίο περισυνέλεξε η αστυνομία. Κατά την ανταλλαγή των πυροβολισμών μια σφαίρα διαπέρασε το μεταλλικό πλαίσιο μιας πόρτας δωματίου φοιτήτριας στη Γ΄ ΦΕΠΑ, έσπασε το τζάμι και σφηνώθηκε στον τοίχο, χωρίς ευτυχώς τραυματισμό της ενοίκου.
- Στις 10/4/11, γύρω στις 6:00, ομάδα αγνώστων έσπασε τζαμαρίες στα εστιατόρια και επιδόθηκε σε μια σειρά πυροβολισμών στον αέρα.
- Στις 13/4/11 εντοπίσθηκε στην είσοδο της Γ’ ΦΕΠΑ αχρησιμοποίητη σφαίρα, η οποία είχε αφεθεί σε εμφανές σημείο, ώστε να υπάρξει μήνυμα προς το προσωπικό φύλαξης της ΦΕΠΑ και του τζιπ περιπολίας να μην ενοχλούν αυτούς που στον περιβάλλοντα χώρο της ΦΕΠΑ καθημερινά διαπράττουν έκνομες πράξεις.
- Καθημερινά εντός της Πανεπιστημιόπολης κινούνται οχήματα, τα οποία προκαλούν φασαρίες και απειλούν το προσωπικό φύλαξης της Κεντρικής Πύλης και του τζιπ περιπολίας. Το προσωπικό του τζιπ έχει καταγράψει τους αριθμούς κυκλοφορίας των οχημάτων αυτών, μεταφέροντάς μου ότι αρκετοί εκ των επιβαινόντων οπλοφορούν φανερά και διακινούν ναρκωτικές ουσίες. Οι αριθμοί κυκλοφορίας των εν λόγω οχημάτων είναι, εφόσον το κρίνετε σκόπιμο, στη διάθεσή σας.
- Καθημερινά σχεδόν έχομε καταγγελίες για παραβιάσεις αυτοκινήτων που σταθμεύουν εντός της Πανεπιστημιόπολης. Επίσης, επανειλημμένα το προσωπικό φύλαξης έχει απειληθεί από τους επιβαίνοντες διαφόρων οχημάτων με περίστροφα ή και κλομπς, ώστε να ανοίξουν τις θύρες ή να μην τους «ενοχλούν».
- Αρκετές φορές το προσωπικό του τζιπ περιπολίας έχει περισυλλέξει και παραδώσει στις αρχές πυροβόλα όπλα διαφόρων τύπων, σφαίρες, κλεμμένα οχήματα και χρηματοκιβώτια.
- Σε χώρο στάθμευσης εντός της Πανεπιστημιόπολης, τις πρωινές ώρες, λαμβάνει χώρα λαθρεμπόριο μεγάλης έκτασης από φορτηγά.

Βάσει των παραπάνω θα προτείναμε:
Να φροντίσετε να εποπτεύεται διακριτικά η κεντρική είσοδος της Πανεπιστημιόπολης επί της οδού Ούλωφ Πάλμε, ώστε να μπορεί, εφόσον διαπιστωθεί η αυτόφωρη τέλεση κακουργηματικών πράξεων, να υπάρξει έγκαιρη εκ μέρους της Υπηρεσίας σας συνδρομή προς τους φύλακες της Πανεπιστημιόπολης. Ιδιαίτερα παρακαλούμε να λάβετε τα απαραίτητα μέτρα ώστε να σταματήσει η διακίνηση ναρκωτικών εντός της Πανεπιστημιόπολης.

Μετά τιμής
Ο Πρύτανης

Far West εχουμε γινει. Χαχαχαχαχαχα οτι να 'ναι

d3m
02-05-2011, 14:20
Προς

Κύριε Αρχηγέ,
Ειδικότερα:
[...............]
Μετά τιμής
Ο Πρύτανης

μα καλα, ποσο δυσκολο ειναι να σκεφτει να φροντισει για την ασφαλεια εντος της πανεπιστημιουπολης ο ιδιος παρα να ζητησει απο την αστυνομια να φροντισουν για την ασφαλεια ακριβως εξω απο αυτην??

bujar
02-05-2011, 17:32
μα καλα, ποσο δυσκολο ειναι να σκεφτει να φροντισει για την ασφαλεια εντος της πανεπιστημιουπολης ο ιδιος παρα να ζητησει απο την αστυνομια να φροντισουν για την ασφαλεια ακριβως εξω απο αυτην??

Για να ειμαστε αντικειμενικοι, ΑΝ ισχυουν τα παραπανω, δεν νομιζω οτι μπορει να κανει και πολλα με τους πορους που εχει και το προσωπικο ασφαλειας που εχει. Το ΑΝ το τονιζω, γιατι πολλα λεγονται για να δοθουν αφορμες για αρση του ασυλου.

daimonios..
03-05-2011, 00:36
baxebanhs gia diodia (http://www.youtube.com/watch?v=I801CyD6JCw&feature=player_embedded)

manta-rini
03-05-2011, 12:36
Πέθανε ο Θανάσης Βέγγος (http://news247.gr/ellada/pethane_o_thanashs_veggos.745816.html)

giannis88
03-05-2011, 12:42
Πέθανε ο Θανάσης Βέγγος (http://news247.gr/ellada/pethane_o_thanashs_veggos.745816.html)

ένας ΑΝΘΡΩΠΟΣ λιγότερος. κρίμα
http://crimesonair.blogspot.com/2011/05/blog-post_7645.html
με αφορμή επίθεση αστυνομικών της ΔΙΑΣ σε πούλμαν φιλάθλων της ΑΕΚ έχει ξεσπάσει πόλεμος στην αστυνομία.
σε αυτό το άρθρο

Τότε που στο Σύνταγμα μοτοσυκλετιστής της ομάδας ΔΕΛΤΑ κάηκε ζωντανός αλλά τον προστάτεψε η στολή και το κράνος του. Τι όμως είχε συμβεί; Η ΔΕΛΤΑ συστάθηκε με μικρές και ευέλικτες μηχανές, για να αντιμετωπίζει τις καταδρομικές επιχειρήσεις των αναρχικών στο κέντρο της Αθήνας. Όταν στην πανεργατική απεργία οι μοτοσυκλετιστές καβάλησαν την πλατεία συντάγματος δεν είχαν τέτοια εντολή και το έκαναν αυτοβούλως, χωρίς να το γνωρίζει το συντονιστικό κέντρο της ΓΑΔΑ. Ένας απ’ αυτούς παρέσυρε διαδηλωτή με την μηχανή του πάνω στην πλατεία και τότε σε αντίποινα οι αναρχικοί πυρπόλησαν τον αμέσως επόμενο μοτοσυκλετιστή που βρήκαν μπροστά τους.
γίνεται και αναφορά στο θάνατο των 2 στο ρέντη. απλά για να χουμε υπόψην μας όταν λέμε τη δουλειά τους κάνουν κτλ κτλ

Ruka13
03-05-2011, 12:53
Αντίο καλέ μου άνθρωπε...

R.i.p.

Heavy_Load
03-05-2011, 13:47
ένας ΑΝΘΡΩΠΟΣ λιγότερος. κρίμα
http://crimesonair.blogspot.com/2011/05/blog-post_7645.html
με αφορμή επίθεση αστυνομικών της ΔΙΑΣ σε πούλμαν φιλάθλων της ΑΕΚ έχει ξεσπάσει πόλεμος στην αστυνομία.
σε αυτό το άρθρο

γίνεται και αναφορά στο θάνατο των 2 στο ρέντη. απλά για να χουμε υπόψην μας όταν λέμε τη δουλειά τους κάνουν κτλ κτλ

Τι σχεση εχει αυτο με το αν οι 2 εκαναν τη δουλεια τους? Διαβασες καν τι λεει?

Mithrandir6
03-05-2011, 13:54
enw apo tin tileorasi provalete o kathe malakas i Ellada siga siga xanei tous teleftaious anthrwpous gia tous opoious eimaste oloi uperifanoi(Veggos,Papazoglou,Rasoulis).Kalo taksidi kai efxaristoume gia osa mas xarisate

http://www.youtube.com/watch?v=VhDVFH8cK1w

TopGear
04-05-2011, 02:16
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/05/o-video.html

WTF? Λένε έπαιξε σήμερα.

jesu
04-05-2011, 19:41
Είχε βγει και κάποιος στο Kontra και είχε πει οτι υπήρχε το συγκεκριμένο κομμένο απόσπασμα αλλά κανείς δεν είχε δώσει σημασία. Γενικά μισώ τις χοντροκομμένες θεωρίες συνωμοσίας αλλά αν συσχετίσουμε τη συγκεκριμένη πληροφορία (που προφανώς την ήξεραν παράγοντες της αγοράς, κερδοσκόποι, Ευρωπαίοι ηγέτες, ντόπιοι επιχειρηματίες, Έλληνες πολιτικοί) με ό,τι μεσολάβησε από το Νοέμβριο του 2009 που τα spread ήταν κάτω από τις 500 μονάδες μέχρι το Μάϊο του 2010 που μπήκαμε στο μηχανισμό στήριξης, μιλάμε για συνωμοσία σιωπής και έγκλημα τεραστίων διαστάσεων ενάντια στον ελληνικό λαό. Και δεν μιλάω για "εθνική προδοσία" γιατί τώρα εξηγείται πολύ ωραία το πώς οι Έλληνες μεγαλοεπιχειρηματίες, εφοπλιστές, τραπεζίτες, εργολάβοι κλπ (που έχουν τα κανάλια και τις εφημερίδες) έβγαλαν όλα αυτά τα δισ. στις τράπεζες της Ελβετίας και στο real estate του Λονδίνου τη στιγμή που ο κόσμος δεν είχε ιδέα τι τον περιμένει. Διαβάστε και Πιτσιρίκο (http://pitsirikos.net/2011/05/%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%87%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1/).

Klinika_Nekros
04-05-2011, 21:39
20 χρόνια πριν κανείς δεν τον πίστευε
τώρα θα τον πιστέψουν δυστυχώς και τα ζώα ...

rania
05-05-2011, 14:48
http://www.cosmo.gr/News/Hellas/321434.html

Κινδυνεύει με "λουκέτο" το Χαμόγελο του Παιδιού

Με λουκέτο κινδυνεύει το Χαμόγελο του Παιδιού όπως δήλωσε ο πρόεδρός του, Κώστας Γιαννόπουλος, ενώ τα έσοδά του φτάνουν να καλύψουν μόνο τον επόμενο 1,5 μήνα.

«Βρισκόμαστε στο κόκκινο. Τα νούμερα δεν επιδέχονται παρερμηνείας. Τα χρήματα που έχουμε μας επιτρέπουν να επιζήσουμε για ενάμιση ακόμα μήνα. Μετά κινδυνεύουμε να βάλουμε λουκέτο», είπε στο Βήμα ο κ. Γιαννόπουλος.

«Ολοι μας έπαιρναν ως δεδομένους. Ηταν κοινή η πεποίθηση ότι “το Χαμόγελο του Παιδιού δεν έχει πρόβλημα”. Σκεφτείτε, όμως, ότι είμαστε ένας οργανισμός που απασχολεί 300 άτομα προσωπικό, συντηρεί παιδικά σπίτια σε όλη την Ελλάδα και αρκετά ασθενοφόρα. Κι όμως, δεν έχουμε λάβει ποτέ κρατική χορηγία. Μας στήριζαν πάντα μόνο οι ιδιώτες, οι απλοί πολίτες με τις δωρεές τους, οι εταιρείες πληροφορικής που μας παρείχαν δωρεάν εξοπλισμό, επιχειρηματίες που μας δώριζαν φαγητό, έπιπλα, παιχνίδια ή βενζίνη»,προσέθεσε ο πρόεδρος.

«Να σας πω ένα απλό παράδειγμα: οι εταιρείες δεν μας δωρίζουν πια τη βενζίνη. Αυτό μεταφράζεται σε 150.000 ευρώ το χρόνο! Πού να τα βρούμε; Ποιος θα βοηθήσει τα παιδιά που χρειάζονται τα ασθενοφόρα μας για μεταγωγές στα νοσοκομεία για χημειοθεραπείες ή άλλες σοβαρές παρεμβάσεις;», τόνισε ο κ. Γιαννόπουλος.

"Μας σαμποτάρει η πολιτεία"

«Το “Χαμόγελο του Παιδιού” ποτέ δεν είχε χαρακτήρα καταγγελτικό. Προσπαθούσαμε πάντα να αναζητούμε τους θετικά στοιχεία του δημόσιου τομέα – τους καλύτερους εισαγγελείς, γιατρούς, αστυνομικούς – και να συνεργαζόμαστε μαζί τους. Όμως, η πολιτεία όχι απλώς μας έχει αφήσει στην τύχη μας, αλλά δε διστάζει να μας… σαμποτάρει», ανέφερε ο κ. Γιαννόπουλος.

Ο ίδιος συνέχισε λέγοντας πως το υπουργείο Δικαιοσύνης ενέταξε εκτάκτως στο νομοσχέδιο περί ευθύνης υπουργών μία διάταξη που προβλέπει τη δημιουργία… νέας γραμμής για κακοποιημένα παιδιά.

«Τη στιγμή που υπάρχει εδώ και τόσα χρόνια η γραμμή 1056 που λειτουργεί σε εθνικό επίπεδο 24 ώρες το 24ωρο, γιατί δημιουργούν νέα; Εχουμε μία γραμμή αναγνωρισμένη σε διεθνές επίπεδο, με εξοπλισμό έτοιμο από δωρεάν παραχώρηση εταιρείας πληροφορικής, η οποία γραμμή δέχεται 300.000 κλήσεις το χρόνο! Γιατί δεν στηρίζουν τις ήδη υπάρχουσες δομές παιδικής προστασίας, αντί να ξοδεύουν εκατομμύρια για τη δημιουργία νέων;», είπε χαρακτηριστικά.

«Μας κατηγορούν ότι "τα παίρνουμε", μας απειλούν ότι θα στείλουν “ράμπο” να μας ελέγξουν. Εμείς απαντάμε ότι όλα είναι ανοιχτά και διάφανα. Το κράτος έχει υποχρέωση να μας στηρίζει και δικαίωμα να μας ελέγχει. Στην πραγματικότητα, όμως, δεν μας έχει στηρίξει ποτέ ούτε με ένα ευρώ!», συνέχισε.

«Το "μετά" δεν θέλω να το σκέφτομαι. Σίγουρα πάντως ήταν απαράδεκτα τα δημοσιεύματα που έλεγαν ότι θα πετάξουμε τα παιδιά στο δρόμο. Δεν είναι αντικείμενα για να τα πετάξουμε! Θα βρούμε μια λύση, πάση θυσία. Θα στερηθούμε ο, τι χρειαστεί, ώστε κανένα παιδί να μη μείνει στο δρόμο», κατέληξε ο κ. Γιαννόπουλος.

giannis88
05-05-2011, 14:53
σκατά στις ΜΚΟ

jesu
05-05-2011, 22:27
Αυτό είναι της Βαρδινογιάννη;

rania
05-05-2011, 22:32
Οχι, της Βαρδινογιαννη ειναι η Ελπιδα νομιζω.

TopGear
06-05-2011, 00:28
Χαϊκάλης (http://www.aixmi.gr/index.php/zeipolitikosme592e-yparxei-tsipare/)...

dukewalker
06-05-2011, 01:45
το χαμογελο το εφτιαξε αυτος ο γιαννοπουλος (με αφορμη καποια προσωπικη εμπειρια νομιζω)
και βασιζεται αρκετα στον εθελοντισμο/δωρεα (πχ. ρουχα-τροφιμα απο απλο κοσμο ΑΛΛΑ ΚΑΙ βενζινη,κανενα βανακι κλπ. απο εταιριες)

μακαρι να αντεξει.

rania
06-05-2011, 01:49
Αφορμη ηταν ο γιος του Αντρεας που βρισκοταν σε final stage καρκινου και το ειχε ως τελευταια επιθυμια.

TopGear
06-05-2011, 12:57
http://www.newstoday.gr/article/46424/mega-skandalo-me-epanagora-omologon

http://www.newstoday.gr/article/46406/theloun-allages-ergasiakon-sheseon

BuenosDias
08-05-2011, 23:58
Είναι δυνατόν να σας λέει ότι κλείνει το χαμόγελο του παιδίου και το μόνο που έχετε να πείτε είναι σκατά στις ΜΚΟ και ποιο ίδρυμα είναι της Βαρδινογιάννη;

Το απόσπασμα από το ημερολόγιο του 10χρονου Ανδρέα που ονειρεύτηκε το χαμόγελο του παιδιού και που ευτυχώς ο πατέρας του το έκανε πραγματικότητα βρίσκεται στο παρακάτω λινκ
http://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=11

Τρόποι ενίσχυσης του ιδρύματος
http://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=44&la=1

giannis88
09-05-2011, 00:40
δάκρυσα.
πάντως για να αφήσουμε λίγο την κυνικότητα στην άκρη, η αλήθεια είναι ότι έχω προσωπική εμπειρία από ένα παράρτημα, από ένα παιδάκι που μασταν συμμαθητές στο δημοτικό. είχαμε πάει κιόλας μια φορά εκεί.
αλλά κατά τα άλλα σκατά στις ΜΚΟ.

SpartanGeorge
09-05-2011, 18:54
αλλά κατά τα άλλα σκατά στις ΜΚΟ.

Μπορείς να μου το αναλύσεις λίγο?

Liakos13
09-05-2011, 20:22
Μπορείς να μου το αναλύσεις λίγο?

Τι να αναλύσει ακριβώς?

-Ότι λειτουργούν και ως ξέπλημα χρήματος?
-Ότι αποτελούν προσφιλή συνήθεια των αστικών οικογενειών(τύπου Βαρδινογιάννη,Αγγελοπούλου) με σκοπό να δείξουν, παράλληλα με το σημείο 1., ένα σαθρό ανθρωπισμό( μεταφυσικού τύπου) που ξεπλένει οικονομικά(σκάνδαλα, απόσπαση υπεράξιας) και φυσικά(εργατικά ατυχήματα,περιβαλλοντικοί θάνατοι) εγκλήματα?
-Ότι πολλές από αυτές καταλήγουν να βγάζουν και κέρδος(κρατική χρηματοδότηση, συνδρομές κ.α.) λειτουργόντας ως γνήσιες καπιταλιστικές επιχειρήσεις?
-Ότι έχουν συνήθως κόρη οφθαλμού, χρηματοδότες τύπου παπαδοσυνάφη και πάλι μέγαλα αστικά τζάκια, εμετικά παραδειγματα για τους εργαζομένους?
-Ότι κάποιες απο αυτές(τύπου "Λεφτά για τους πληγέντες απο το τσουνάμι") πήραν τα λεφτά και τα ιδιοποιήθηκαν σε τράπεζες εξωτερικού?
-Ότι η unicef, έχει τζάμπα διαφήμιση, στην φανέλα με την μεγαλύτερη εμπορική αξία(Bacelona) χωρίς να δίνει ευρώ, και αυτό ο έλληνας το θεωρεί αγαθοεργία?

Και το σημαντικότερο απ'όλα κατ'εμέ γιατί πάντα πρέπει να κοιτάμε και τη ιδεολογία που εκχαράζει κάθε τι στον άνθρωπο-εργαζόμενο. Ένας στείρος "ουμανισμός" της δεκάρας.
-"Όλοι οι άνθρωποι ίσοι"(εργαζόμενοι-κεφαλαιοκράτες).
-"Εθνικός ευεργέτης η κ. φραγκάτου"(αναγνώριση κεφαλαιού ως προοδευτικό στοιχείο,ιεραρχία).
-"Να σώσουμε την πράσινη αρκούδα"(Συγχωροχάρτι στον τάδε εργοσταριάρχη)(Βλέπε Shell http://exandas.ert.gr/old/archive/nigiria/)

Εν κατακλείδι τη κερδίζουν εν συνόλω οι λαικές μάζες? Πλύση εγκεφάλου "Ουμανισμός"-Πατσιφισμός...

giannis88
09-05-2011, 20:53
έι το μποτ μου τα λέει καλύτερα και από ότι θα τα λεγα εγώ. λολ.

SpartanGeorge
09-05-2011, 20:59
Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω. Δεν είναι πρώτη φορά που από άτομα ίδιας ιδεολογίας με σένα έχω δει τέτοια τραγικά παραδείγματα. Ιδεολογία της πλάκας πραγματικά. Τπτ ανώτερο. Απλά το συμφέρον μιας ομάδας μας νοιάζει. Και απλά τυχαίνει αυτή η ομάδα να μην έχει αρκετή εξουσία. Σε κάθε άλλη περίπτωση ακριβώς τα ίδια θα κάνατε. Κανένα ενδιαφέρον για την κοινωνία και την ανθρωπότητα γενικότερα. Απλά "αυτοί" έχουν δύναμη και "εσεις" δεν έχετε. Πόλεμος για το ποιός θα βρίσκεται στην πρώτη θέση. Και όχι αγώνας για βελτίωση της ανθρώπινης κοινωνίας σαν σύνολο.

Όπως λέει και κάπου στο Game of Thrones που παρακολουθώ πρόσφατα,
"I believe the only difference between us and the wildlings is that when tha Wall went up, our ancestors happened to live on the right side of it."

Δες σας νοιάζει η κοινωνία, σας νοιάζει να "νικήσετε" "αυτούς". Συνέχεια μου αποδεικνύουν ποστ σαν τα παραπάνω, ότι δεν σας ένοιαξε ποτέ να "ρίξετε αυτόν τον τοίχο", να προχωρήσει η κοινωνία σαν ανθρωπότητα. Για σας η κοινωνία είναι ένας πόλεμος τάξεων.

Τεσπά δεν έχω κάτι άλλο να πω, και μην κάτσει να μου απαντήσει κάνεις. Δεν έχω όρεξη να ανοίξω κουβέντα για το τι σημασία δίνει ο καθένας στον άνθρωπο, και το αν για κάποιους το "άνθρωπος" έχει μικρότερη σημασία από το "εργάτης".

My 2 cents.

Heavy_Load
09-05-2011, 21:12
Νομιζω spartan ξεφευγεις. Τι ακριβως δεν καταλαβαινεις? Νομος ειναι το δικιο του εργατη. Γιατι? Γιατι εχει εργατικες πινακιδες.
Anyway πολλα απο αυτα για τις ΜΚΟ πιθανως να ειναι σωστα, αλλα απο τη στιγμη που σε μια χωρα δε δουλευει τιποτα σωστα, γιατι να δουλευει και η ΜΚΟ σωστα? Φυσικα αν πεις σε ολους αυτους τους εργατολαγνους οτι και ο κρατικος εργατης (δημοσιος υπαλληλος) σε γενικες γραμμες αποτελει τεραστιο κομματι της σαπιλας, θα πεσουν να σε φανε, γιατι "τους βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι" (πραγμα που ΔΕΝ εκανε ο αιμαρ στο προηγουμενο ποστ για τις ΜΚΟ)

Liakos13
09-05-2011, 21:17
Νταξει ρε startan τι να κάνουμε? Είμαστε κυνικοί. Και πολύ χαιρόμαι για αυτό, σε μια κοινωνία που θεωρεί τον ρεαλισμό-κυνισμό και την επιβαλώμενη ιδεολογία-ελευθερία λόγου("του κώλου")....

Απο κει και πέρα, όπως είδες έβαλα τον Ουμανισμό-Ανθρωπισμό σε εισαγωγικά γιατί, όπως και στην φιλοσοφία, έτσι και στις κοινωνικές επιστήμες ευρήτερα κάθε όρος χρησιμοποιείται απ'τον καθένα με μια ταξική φόρτιση. Απλά πιστεύω πως η μια κατεύθυνση έχει ειλικρινή σκοπό να τραβήξει την έννοια Ανθρωπισμός στην γνώση και την αλήθεια, εξ ου και η γνωστή φράση "Για την κοινωνική χειραφέτηση, για να σταματήσει η εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο". Ή άλλη απλά δίνει ένα βράκι στο αφρικανάκι και παράλληλα το καταδικάζει(συντηρώντας το υπάρχων σύστημα) αιώνια στην αμορφωσιά και την βιοτική αναίδεια....

Τώρα για το αν υπάρχει ταξική συμφιλιώση( ο Γιωργάκης το λέει "εθνική ενότητα και υπεθυνότητα") για ένα απώτερο φανταστικό σκοπό δεν θα το κρίνω πάλι εγώ, το κρίνει η ιστορία.

The history of all hitherto existing society is the history of class struggles.

Freeman and slave, patrician and plebeian, lord and serf, guild-master and journeyman, in a word, oppressor and oppressed, stood in constant opposition to one another, carried on an uninterrupted, now hidden, now open fight, a fight that each time ended, either in a revolutionary reconstitution of society at large, or in the common ruin of the contending classes.

That's my point of view and it still works...

Αν δεν σου κάνει, λυπάμαι...Ονειρέξου( συγγνώμη αν ακούγετε προκλητικό)!

Υ.Γ.: Αφου μας αγαπάνε οι πλούσιοι γιατί μειώνουν τους μισθούς και δεν λειτουργούν ωραία χριστιανικά "Ο έχων ένα χιτώνα..." και τα ρέστα? Λογικό βρίσκω αυτοί που δεν έχουν όχι χιτώνα αλλά ούτε βράκι να φορέσουν να μην σε καταλαβαίνουν και πολύ...
Υ.Γ.2:
Τα κορίτσια της γυναικείας ομάδας βόλεϊ μαζί με τον χορηγό τους «Το Χωριάτικο» επισκέφτηκαν την «Κιβωτό του Κόσμου» μοιράζοντας δώρα και χαρά στα παιδιά (http://aek-live.blogspot.com/2011/05/blog-post_3426.html#comments)
Σπασίματα και μπογιές σε κατάστημα της αλυσίδας «το Χωριάτικο Ε.Π.Ε.»... (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1288114)
Υ.Γ.3: Γουστάρω που ο επίσημος εθνικισμός της σχολής υποστηρίζει θεωρίες συννομωσίας περι υποανάπτυκτου ελληνικού καπιταλισμού λόγο εξάρτησης και για τον "κλασσικό τον μλκ τον έλληνα εργαζόμενο"...

Είμαστε και επιστήμονες πάνω απ'ολα σε αυτή την σχολή...στην μεταφυσική!

Void
09-05-2011, 21:42
Χμμ. Δεν μπορώ να αποφασίσω πλέον ποιοί είναι χειρότεροι, οι κομμουνιστές ή οι καπιταλιστές. Πραγματικά πιστεύω οτι χρειαζόμαστε κάτι καινούργιο...

Liakos13
09-05-2011, 21:51
Χμμ. Δεν μπορώ να αποφασίσω πλέον ποιοί είναι χειρότεροι, οι κομμουνιστές ή οι καπιταλιστές. Πραγματικά πιστεύω οτι χρειαζόμαστε κάτι καινούργιο...

ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. Αλλά θέλω παράδειμα επ'αυτού.... :p

Heavy_Load
09-05-2011, 21:53
Αυτο το "επισημος εθνικισμος της σχολης" μ αρεσε. Το γαματο ειναι οτι σε μια φραση με 3 λεξεις, καταφερες να βγεις off 3 φορες.
Επισημος - ναι προσφατα ανοιξα τα γραφεια μου στη σχολη. Τραπεζακι διπλα απο τη ΔΑΠ, παρεχονται σημειωσεις με σημα τη σβαστικα.
Εθνικισμος - για να το λες εσυ για μενα, κατι παραπανω θα ξερεις -ΝΟΤ. Anyway γουσταρω πολυ παντως που καθυστερημενοι εθνικοθρησκοληπτοι στο utube με αποκαλουν "αναρχοκομμουνι", και κατι Σταλινολαγνοι με παρωπιδες μεγεθους τηγανιου με αποκαλουν εθνικιστη φασιστα κλπ.
Της σχολης -στην οποια δεν ειμαι πλεον αλλα οκ αυτο δεν υποχρεουσαι να το ξερεις.

Τωρα αν καποις ξεκιναει να μιλαει με τριπλη μαλακια του απαντας σοβαρα? Ειναι εναντια στις αρχες μου αλλα θα μπω στον πειρασμο να το κανω.
Θεωριες συνομωσιας λοιπον. Δηλαδη το γεγονος οτι σα συνολο παραγεις λιγοτερα απο οτι καταναλωνεις, δανειζεσαι σα βλακας, και παλι απλα καταναλωνεις, και ετσι μπαινεις μεσα, ακουγεται αρκετα υπερβολικο και συνομωσιολογικο. Μαλιστα.
Σε αυτο το παιχνιδι (καπιταλισμος) παιζουν και κερδοσκοποι. Απο τη στιγμη που βρηκαν το μαλακα τον Ελληνα, προφανως εκει θα χτυπησουν. Και απο τη στιγμη που στην ελληνικη δημοκρατια εχει θεση στο κοινοβουλια αυτος http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%82_%CE%91% CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF %82 και οχι πχ αυτος http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82_%CE%9B%CF%85%CE%B3% CE%B5%CF%81%CF%8C%CF%82, ο Ελληνικος -μαλακας- λαος στο τελος παιρνει αυτο που του αξιζει.

giannis88
09-05-2011, 21:59
πάμε για ένα άμεσο παράδειγμα από τις ΜΚΟ. η γυναικεία ομάδα βόλλευ της ΑΕΚ (λεπτομέρειες εδώ (http://aek-live.blogspot.com/2011/05/blog-post_3426.html)) επισκέφτηκε μια ΜΚΟ, την κιβωτό του κόσμου. μεσάζοντας σε αυτή την επίσκεψη ήταν ο χορηγός της, η αλυσίδα "χωριάτικο". Μπράβο στην αλυσίδα για το ανθρώπινο πρόσωπο της. Έλα όμως που αυτή η αλυσίδα, δημιουργήθηκε ως πλυντήριο για υποθέσεις τράφικινγκ (λεπτομέρεις εδώ (http://www.cosmo.gr/News/219891.html)). ο ανθρωπισμός τους τσακίζει κόκαλα. αλλά μαλάκες είμαστε εμείς οι "κομμουνιστές" που τους κράζουμε επειδή μας κερδίζουν(!).

Liakos13
09-05-2011, 22:06
Πάλι στο iq το πήγαμε!Είμαι σίγουρος πως έχεις κάποια έρευνα ότι ο Ανατολάκης έχει iq 60 μετα βίας...

Τώρα για την οικονομική ανάλυση που έκανες, την κάνει και ο Πρετεντέρης στα κέφια του. Τι και ποιος φταίει είναι το ερώτημα?

Εκεί μαθαίνεις πολλά για τον άλλο...Μέχρι στιγμής έμαθα ότι μπορεί να φταίει καπιταλισμός, σίγουρα φταίει ο έλληνας γιατί είναι απ'την φύση τους μαλάκας. Εξαίρεση σε αυτό αποτελούν κάτι τυπάκια με IQ >176 με προθυπουργό τον Mr 189!

Απόδοση στο στοίχημα να γίνει το τελευταίο (ΦΡΑΓΗ)....λόγο φαντασίας!

Synthelectric
09-05-2011, 22:18
And the cunt makes its hair.. (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=307131&cid=6)

vaguraw
09-05-2011, 23:09
spartan george xwris na 8elw na se prosvalw
oi apadhseis politikou periexomenou pou dineis
einai epipedou gymnasiou

o taxikos polemos einai mia yparkth alh8eia
an den thn anagnwrizeis esy h thn prosegizeis diaforetika kai pio paramy8enia einai diko sou 8ema

afto pou me peirazei sta sxolia sou einai oti o allos para8etei mia lista apo epixeirhmata
kapoia 8a stekoun kai kapoia oxi ( profanws kati mporei na isxyei se mia periptwsh kai se allh oxi )
alla kai esy me ton diaforetiko sou tropo proseggishs
tsouvaliazeis thn aristerh fara kai tis apopseis ths opws 8ewreis oti afth tsouvaliazei esena

profanws sthn "aristera" 8a yparxei mia syblefsh apopsewn se kapoia 8emata estw kai se mikro va8mo
afou se kapoio va8mo einai to pws antilamvanesai to ti symvainei ston kosmo

kai gia thn aristera edw kai para polla xronia
o diamaxh anamesa stous kefalaiouxous pou elegxoun thn katastash( oikonomikh politikh klp klp) kai aftous pou den exoun ston hlio moira
einai mia diamaxh taksikh
eite to 8es eite oxi

kai pws alliws na einiai afou to symferon tou ergodoth den taftizetai me to symferon tou ergazomenou
pote kai den 8a taftistei pote
eidika sthn pagkosmia oikonomikh sygkyria pou zoume( dld ton kapitalismo naoum)
epipleon einai 8ema diko sou an 8ewreis oti o termatismos ths koinwnikhs adikias 8a er8ei mesa apo mh viaies diadikasies
opws kai 8ema tou ka8e liakou13 einai na pistevei oti 8a ginei mono mesa apo aimathrh epanastash(den xerw an to pistevei to fernw ws paradeigma)

pera apo afta na pw oti kiegw 8ewrw oti oi "aristeroi" exoun ginei grafikoi
alla h grafikothta den einai aparaithto na einai ikanh gia na dwsei ston antilogo thn dynatothta na xarakthrisei tis apopseis tous esfalmenes

///
einai h den einai ratsismos na katataseis tou an8rwpous me to iq??

jesu
10-05-2011, 00:43
SpartanGeorge τι εντύπωση σου προκαλεί αυτή η φωτογραφία;

http://cdn.thebest.gr/media/images/frontNews/cqikoxogtv4b72b3b9defe2.jpg

Εμένα μου προκαλεί απύθμενη αηδία πάντως.

giannis88
10-05-2011, 01:23

γαμάει. τεράστια εκδήλωση μεγαλοψυχίας, από την άρχουσα τάξη, που δεν μπορούμε να τη φτάσουμε και για αυτό την κράζουμε.

jesu
10-05-2011, 02:15
Όποιος έχει όρεξη για σοβαρή συζήτηση ας δει κι αυτό:

hpAMbpQ8J7g

Αλλά μετά μη γράφουμε για "εργατικές πινακίδες" και "για αντίπαλες ομάδες που τσακώνονται" (lol), ας απαντήσουμε σοβαρά και με επιχειρήματα.

Η χοντρική ιδέα είναι οτι οι διάφοροι Bill Gates, Soros, Bono και δε συμμαζεύεται πολύ απλά ΚΛΕΒΟΥΝ με διάφορους τρόπους εργαζομένους, λαούς, κράτη, χώρες, πόρους, και επιστρέφουν ένα μέρος των κλοπιμαίων με τη μορφή "φιλανθρωπίας" (και πολλές φορές ούτε καν στους ίδιους που έκλεψαν). Ο Bill Gates και η Microsoft ασκούν συστηματικά μονοπωλιακές πρακτικές (παράνομες ακόμα και για τον καπιταλισμό), υπογράφουν αποικιακού τύπου συμβάσεις (π.χ. με ελληνικό κράτος), έχουν στη δούλεψη τους ουσιαστικά σκλάβους να φτιάχνουν τα εξαρτήματα στην Κίνα, φοροδιαφεύγουν με χίλιους-δυο τρόπους κ.ο.κ. Ο Soros είναι ο γνωστός κερδοσκόπος που παραλίγο να διαλύσει τη βρετανική οικονομία (άρα και κοινωνία) στη δεκαετία του '90, και γενικά διαχειρίζεται hedge funds που μπορούν να τσακίσουν λαούς και κράτη σε λίγες μέρες. Ο Bono πάλι δεν πληρώνει καν φόρους στην πατρίδα του Ιρλανδία (με off-shore και άλλα τέτοια κόλπα) προφανώς γιατί εκεί οι άνθρωποι είναι πλούσιοι και μόνο στην Αφρική πεινάνε. Αυτά όλα είναι γνωστά απλά τα αναφέρω για να μην παρεξηγηθεί κάποιος φιλο-Gates-ικός ή φιλο-Bono-ικός (φιλο-Σορος-ικός δε νομίζω να είναι κανένας :sleep:) και πει οτι μιλάω χωρίς στοιχεία.

Και δεν πιάνω καν το ιδεολογικό-προπαγανδιστικό κομμάτι της υπόθεσης που ανέλυσε ο Ηλίας. Το ζήτημα είναι οτι δεν λύνονται καν τα κοινωνικά προβλήματα με αυτές τις λογικές, απλά αναπαράγονται στο διηνεκές. Συναυλίες για την Αφρική γίνονται από το '85 με τον Geldof, και όχι απλά δεν άλλαξε κάτι, αλλά πήγε προς το χειρότερο. Ακόμα πιο σημαντικό είναι το γεγονός οτι ο σύγχρονος καπιταλισμός με τη "φιλανθρωπία", τις ΜΚΟ κλπ αλληλοσυμπληρώνονται (π.χ. *). Στην καλύτερη τέτοιες λογικές είναι ασπιρίνες για τον καρκίνο, και αν λες στον κόσμο οτι με τις ασπιρίνες ο άρρωστος θα σωθεί, μπορεί ο κόσμος να πειστεί και τελικά ο άρρωστος να πεθάνει (**). Στην τελική τι είναι πιο "φιλάνθρωπο", να δώσεις 50 ευρώ στη ζητιάνα γριά ή να τσακίσεις τους Βαρδινογιάννηδες και να παλέψεις για να χει ο γιος της μια αξιοπρεπή δουλειά;

*

Arundhati Roy
"Ανάμεσα στους κινδύνους που διατρέχουν τα μαζικά κινήματα ξεχωρίζει εκείνος του περάσματος της αντίστασης στα χέρια των ΜΚΟ [...]. Οι περισσότερες ΜΚΟ χρηματοδοτούνται και βρίσκονται υπό τον έλεγχο αναπτυξιακών οργανισμών ή οργανισμών βοήθειας, οι οποίοι με τη σειρά τους χρηματοδοτούνται από δυτικές κυβερνήσεις, την Παγκόσμια Τράπεζα, τον ΟΗΕ και πολυεθνικές εταιρείες [...]. Οι ΜΚΟ αλλοιώνουν την κοινωνική συνείδηση. Μετατρέπουν τους ανθρώπους σε εξαρτώμενα θύματα, κατευνάζουν το θυμό και αμβλύνουν τις αιχμές της πολιτικής αντίστασης. Δημιουργούν ένα είδος αμορτισέρ, που απορροφά τους κραδασμούς ανάμεσα στην κυβέρνηση και στο λαό, ανάμεσα στην αυτοκρατορία και στους υπηκόους της. Λογοδοτούν στους δωρητές τους και όχι στους ανθώπρος για τους οποίους δραστηριοποιούνται [...]. Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα μας το προσφέρουν οι ΗΠΑ όταν ετοιμάζονται να εισβάλουν σε μια χώρα και προετοιμάζουν ταυτόχρονα τις ΜΚΟ που πρέπει να εγκατασταθούν στη χώρα για να επανορθώσουν τις ζημιές τις οποίες θα έχουν προκαλέσει οι Αμερικάνοι." (Le Monde Diplomatique, Οκτώβριος 2004)

**

Oscar Wilde
"Οι περισσότεροι άνθρωποι [...] διαπιστώνουν οτι περιβάλλονται απ'τη φρικιαστική φτώχεια, τη φρικιαστική ασχήμεια, την απροκάλυπτη λιμοκτονία. Είναι αναπόφευκτο να συγκινούνται απ'όλα αυτά. Τα συναισθήματα του ανθρώπου ενεργοποιούνται πολύ πιο γρήγορα απ΄ότι το πνεύμα του, και [...] είναι πολύ πιο εύκολο να συμμεριστεί κανείς τη δυστυχία παρά να συμμεριστεί τη σκέψη. Κατά συνέπεια, με αξιοθαύμαστες αλλά λαθεμένες προθέσεις, αναλαμβάνουν πολύ σοβαρά και πολύ συναισθηματικά το καθήκον να θεραπεύσουν το κακό που επισημαίνουν. Αλλά οι θεραπείες τους δε θεραπεύουν την ασθένεια: απλώς την παρατείνουν. Πράγματι, οι θεραπείες τους αποτελούν κι αυτές μέρος της ασθένειας.
Επιχειρούν να λύσουν το πρόβλημα της φτώχειας, λόγου χάρη, φροντίζοντας να διατηρήσουν ζωντανούς τους φτωχούς [...]. Κάτι τέτοιο όμως δεν αποτελεί λύση: είναι μια επιδείνωση του προβλήματος. Ο ορθός στόχος είναι να επιχειρήσουν να ανοικοδομήσουν την κοινωνία σε τέτοια βάση ώστε η φτώχεια να είναι πια κάτι αδύνατο.[...]
Μας λένε συχνά πως οι φτωχοί νιώθουν ευγνωμοσύνη για τη φιλανθρωπία. Αναμφίβολα, μερικοί νιώθουν, αλλά οι καλύτεροι μεταξύ των φτωχών δεν αισθάνονται ποτέ ευγνωμοσύνη. Είναι αγνώμονες, δυσαρεστημένοι, ανυπάκουοι και ανυπότακτοι. Γιατί θα πρέπει να νιώθουν ευγνωμοσύνη για τα ψίχουλα που πέφτουν από το τραπέζι του πλούσιου; Κανονικά θα έπρεπε να κάθονται σε αυτό το τραπέζι, κι ευτυχώς αρχίζουν τώρα να το καταλαβαίνουν." ("Η ψυχή του ανθρώπου στον σοσιαλισμό" - 1891)

Synthelectric
10-05-2011, 02:17

AAAAAAAAAAAAAAAAAA exei ginei tetoio prama!????!?!!?!?!!?!!?!?
Skata sta moutra tou!
Kai skata sta moutra autwn pou mou zhtane daneika!!!!
Akou ekei xalaei thn piatsa.....

Sorry Jesu den ithela na meiwsw to post sou...
Apla postarame mazi...

Swordbrother
10-05-2011, 05:51

Τι αηδία μωρέ.
50αρικο είχε η γιαγια να του δώσει.
Τι να κάνουμε,δεν το φυσάμε όλοι.

Heavy_Load
10-05-2011, 09:38
einai h den einai ratsismos na katataseis tou an8rwpous me to iq??

Οσο ρατσιστικο ειναι μια ομαδα αρσης βαρων να εχει δυνατους αθλητες (ειναι ρατσισμος εναντια των μυικα αδυναμων αυτο ή δεν ειναι?), αλλο τοσο ρατσιστικο ειναι να απαιτεις υψηλο iq απο τους 300 εθνικους διαχειριστες (ή τουλαχιστον να ξερουν γαμημενη αναγνωση σε πρωτη φαση)
Τεσπα, προκειμενου να αντιδρασετε σε οτιδηποτε, εχετε φτασει να υποστηριζετε Ανατολακηδες. Well done.

vaguraw
10-05-2011, 11:54
den vlepw na diatypwsa apopsh epi tou 8ematos
ena erwthma e8esa kai pio poli me krithria koinwnikhs katataxhs sthn syneidhsh

profanws 8elw na exoun ypshlo deikth nohmosynhs oi 300
alla afto den ftanei mono giati prepei na exoun kai katallhlh paideia wste na ekmetaleftoun ton deikth afto me ton tropo pou axizei ston lao

ti mou les twra gia anatolakhdes den xerw

Heavy_Load
10-05-2011, 14:30
http://www1.rizospastis.gr/story.do?id=5711603&publDate=22/6/2010

Ρε παιδια ελεος με αυτη την αστυνομοκρατια στο κεντρο της Αθηνας. Οι κατοικοι πνιγονται καθημερινα απο την παρουσια της αστυνομιας...

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=399926

BuenosDias
10-05-2011, 15:49
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/05/blog-post_7694.html

"Στην Τουρκία του 2011 οι «κρυμμένοι Αρμένιοι» τολμούν επιτέλους να μιλήσουν ελεύθερα για το δικαίωμα στη μνήμη και στην ταυτότητα...Βγαίνουν από τη σκιά τώρα που η γενοκτονία των προγόνων τους θεωρείται δεδομένη, τουλάχιστον από τους έγκυρους τούρκους ιστορικούς και από ένα μεγάλο μέρος της κοινής γνώμης. Είναι τα δισέγγονα των θυμάτων των φοβερών σφαγών του 1915-16, περίπου 65.000 χριστιανοί Αρμένιοι. Αλλά και άγνωστος αριθμός κρυπτοχριστιανών αρμενικής καταγωγής.

Την περασμένη Κυριακή οι πιστοί ήταν πολλοί για να χωρέσουν στη μικρή ορθόδοξη εκκλησία των Αρμενίων στο Μπογιάτσικοϊ, στις όχθες του Βοσπόρου. Ανάμεσά τους καμιά εικοσαριά δεν ξέρουν να ψέλνουν ακόμη γιατί βαφτίστηκαν πρόσφατα και ανακαλύπτουν από την αρχή την πίστη των προγόνων τους. Για να σωθούν από τη γενοκτονία με τους 1,5 εκατ. νεκρούς χιλιάδες προσηλυτίστηκαν στο Ισλάμ.

Το ταμπού της γενοκτονίας έπεσε πριν από δύο χρόνια, όταν άρχισε για πρώτη φορά να τιμάται η επέτειος στην Κωνσταντινούπολη. Σήμερα διαλέξεις, βιβλία, εκθέσεις και δημόσια συζήτηση θεωρούν τη γενοκτονία ιστορικό γεγονός.
Πριν από μόλις οκτώ μήνες ο 50χρονος Μιρχάν Γκιουλτεκίν πήρε στα χέρια τη νέα του ταυτότητα. Δείχνει με περηφάνια το νέο του όνομα- όταν γεννήθηκε τον βάφτισαν Σελαχαντίν- και το θρήσκευμα: χριστιανός. «Ηταν ο δικός μου φόρος τιμής στον λαό μου που σκοτώθηκε και βασανίστηκε. O παππούς μου ήταν Αρμένης,αλλά τον μπαμπά μου, που γεννήθηκε το 1923, τον βάφτισαν Χουσεΐν. Εκείνα τα ταραγμένα χρόνιαη οικογένειά μου δεν είχε άλλη επιλογή:θάνατο, εξορία ή προσηλυτισμό» λέει.

Η Φετιγέ Τσετίν, δικηγόρος της οικογενείας Ντινκ, σήκωσε το πέπλο της σιωπής που σκέπαζε αυτούς τους αόρατους επιζήσαντες της γενοκτονίας. Το 2004 εξέδωσε τη βιογραφία της γιαγιάς της, μιας ευλαβούς μουσουλμάνας που ανακάλυψε στην πορεία της ζωής της ότι ήταν Αρμένισσα. Ηταν μικρό παιδί το 1915 όταν την υιοθέτησε ένας άτεκνος τούρκος χωροφύλακας για να τη σώσει. Το βιβλίο έγινε μπεστ σέλερ.

«ΞΕΡΑΜΕ ΟΤΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΑΡΜΕΝΙΟΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΛΕΜΕ»

«Βάφαμε κόκκινα αβγά κάθε άνοιξη»

Κάθε χρόνο την άνοιξη ο 50χρονος σήμερα Σελαχαντίν έβαφε κόκκινα αβγά το Πάσχα συνεχίζοντας την ορθόδοξη παράδοση.«Στο σχολείο μάς έλεγαν γκιαούρηδες.Είναι παράξενο,πάντα ξέραμε ότι ήμασταν Αρμένιοι,αλλά χωρίς να το λέμε».

Ενα εκατομμύριο Τούρκοι (και) με αρμενικές ρίζες

Οι λεγόμενοι κρυπτοαρμένιοι είναι απόγονοι των «μουχτεντήδων» που αλλαξοπίστησαν για να σωθούν.
Κάποιοι ιστορικοί μιλούν για τουλάχιστον 300.000 ανθρώπους τότε και με τις επιμειξίες για περίπου ένα εκατομμύριο σήμερα.
Λειτουργία ύστερα από 95 ολόκληρα χρόνια
Αρμένιοι ιερείς προσέφεραν τη Θεία Κοινωνία σε χιλιάδες πιστούς στην Εκκλησία του Τιμίου Σταυρού,σε νησάκι της λίμνης Βαν,στα βάθη της Ανατολίας.Η εκκλησία-σύμβολο της αρμενικής Ορθοδοξίας,χτισμένη το 921 μ.Χ.,επαναλειτούργησε μόλις πέρυσι,ενώ είχε εγκαταλειφθεί στην τύχη της επί 95 χρόνια."

Θανάσης Χ.
10-05-2011, 16:21

Ρε παιδια ελεος με αυτη την αστυνομοκρατια στο κεντρο της Αθηνας. Οι κατοικοι πνιγονται καθημερινα απο την παρουσια της αστυνομιας...

Πράγματι τραγικό. Εσω πως προτείνεις να αντιμετωπιστεί η εγκληματικότητα στο κέντρο και ποια πιστεύεις ότι είναι τα αίτια της?

//χαρά η κυβερνώντες και οι μεγαλοδημοσιογράφοι για το περιστατικο... Οτι πρέπει για αποπροσανατολισμό απο το καθημερινό γαμήσι!

Morgoth
10-05-2011, 16:31
Ρε Θανάση αφού δεν θα σου αρέσουν οι απαντήσεις που θα πάρεις, γιατί ρωτάς τέτοια πράγματα;

Όποιος πιστεύει ότι η βία δεν είναι η λύση για όλα, δεν έχει βαρέσει αρκετά δυνατά.

d3m
10-05-2011, 19:24

Εστριψε στην οδό 3ης Σεπτεμβρίου και αμέσως τον ακινητοποίησαν τρεις άντρες, πιθανόν αλλοδαποί.

πιθανον? wtf
καθε φορα που διαβαζεις αστυνομικο ρεπορταζ πρεπει να θυμασαι αυτα που σου ειχαν πει στο σχολειο και να ξεχωριζεις τα σχολια του δημοσιογραφου....

//νταξει και δεν θα κατσω να ασχοληθω με το:

Οι περίοικοι μιλούν για τα συχνά κρούσματα εγκληματικότητας στη γειτονιά και δεν κρύβουν τον φόβο τους. «Αισθανόμαστε ετοιμοθάνατοι», «φοβόμαστε να βγούμε το βράδυ από τα σπίτια μας», «δεν νιώθουμε ασφαλείς και η Πολιτεία δεν κάνει τίποτα» είναι ορισμένες από τις φράσεις που ακούσαμε λίγες ώρες μετά το περιστατικό.
ειμαι σιγουρος φιλε οτι ηρθαν ολοι και στα ειπανε! δεν τα εκανες copy paste απο το προηγουμενο σου αρθρο!

Heavy_Load
10-05-2011, 19:36
Πράγματι τραγικό. Εσω πως προτείνεις να αντιμετωπιστεί η εγκληματικότητα στο κέντρο και ποια πιστεύεις ότι είναι τα αίτια της?

//χαρά η κυβερνώντες και οι μεγαλοδημοσιογράφοι για το περιστατικο... Οτι πρέπει για αποπροσανατολισμό απο το καθημερινό γαμήσι!

Μηπως και ο νεκρος ηταν εγκαθετος? Ρε παρτο χαμπαρι, τα ΜΜΕ δεν ενδιαφερονται να σε αποπροσανατολισουν. Δηλαδη θα εκαναν 8766 λαικιστα ρεπορταζ για την ανοδο της τιμης του αγγουριου και του κωλοχαρτου φιλοξενωντας εμπεριστατωμενες αποψεις της κυρα-Κουλας στη λαικη, αν το θελαν αυτο? Στην τελικη οταν δεν εχει αιμα, σπερμα ή επισοδεια, ολο τροικα ακους. Τα ΜΜΕ θελουν απλα να ταισουν με σκατα τα αβουλα ζομπι που παρακολουθουν, οχι για συνομωσιολογικους λογους, αλλα καθαρα για τηλεθεαση. Το παραπανω ισχυει σε γενικες γραμμες, υπαρχουν βεβαια εξαιρεσεις. (βλεπε δελτιο Μεγκα)

Τωρα σε οτι αφορα τα υπολοιπα... απλα ηθελα να δηλωσω την τραγελαφικοτητα του Ριζοσπαστη σε οτι αφορα το αστυνομοκρατουμενο κεντρο. Πρεζοσκατοπουτανοσυμμοριοσκουπιδοκρατουμενο το λες... αστυνομοκρατουμενο παντως οχι.
Εχει γινει το κεντρο της αθηνας post-apocalyptic σκηνικο σε φαση mad max, και υπαρχουν ακομα γελοιοι που αδυνατουν να συγχρονιστουν με τα γεγονοτα, προκειμενου να το παιξουν υπερανω humanitarians.

S1lV3r._.RAnG3r
10-05-2011, 20:03
Πραγματικα ξενερωνεις απολυτα και απογοητευεσαι αν περασεις ειδικα σε ωρα αιχμης, με την εννοια οτι βλεπεις κατι σκηνικα που δεν περιγραφονται... Ποσο μαλλον οταν "επιβεβαιωνει" την περιεργια σου κατοικος του κεντρου κ
Οχι ταριφας :p. Γιατι λες οχι, δεν μπορει να συμβαινει, δεν φαινεται παπορι, ουτε το να ουτε τ αλλο. Και ξαφνικα ενω εσυ βρισκεσαι σαν κυριως στο βιβλιοπωλειο σου ή για καφε κ το σεναριο εκτυλισσεται ετσι ακριβως οπως στο διηγηθηκε ...

Αλλα αυτο εξαρταται κυριως απο το ΠΟΥ ακριβως(θελετε να αρχισουμε να λεμε τι σημαινει κεντρο για τον καθενα μηπως :S... )! Oποτε αυτο π λες ^ ειναι ισοπεδοτικο. Οσον αφορα τωρα την παρουσια της αστυνομιας, θα επρεπε να υπαρχει ενα στοιχειωδες μετρο ας πουμε. Και ρωταω εγω τωρα: το αστυνομοκρατουμενο κεντρο μας πειραζει, ενω η αστυνομοκτρατουμενη Μιχαλακοπουλου καθολου? Ειχα αντικρυσει τουλαχιστον 3 φορες βγαινοντας απο μονοδρομο παραλληλο στην καθετη της μιχαλακοπουλου & κηφισιας(στην τελευταια εχει κ ενα 2οροφο παρκινγκ) στολο απο μπατσικα και παπακια. Εκει ειναι πιο απειλητικοι για το κοινωνικο συνολο και το ασυλο κιολας. :p Απλα μου φανηκε περιεργο που δεν αναφερθηκε τιποτα, γιατι αντικειμενικα παντα ειναι ασχημο να το βλεπεις.
Εχει διαφορα το να ειναι 2 αυτοκινητα σε ενα σημειο σε σχεση με το να εχει γινει ο χαμος για εναν ανοητο λογο. Αυτο μπορει να εχει διαφορες περιεργες συνεπειες για αλλες περιοχες... Η και προφανως, εχει ξανασυμβει. Τεσπα.
Αυτα για τις 2 τελευταιες προτασεις του Βαριου_Φορτιου.

understracker
10-05-2011, 20:24
Βγάζεις έξω καμια 10αρια κλούβες στην Ομόνοια. Μαζεύεις όλους τους μην έχοντες χαρτιά. Τους χωρίζεις με βάση χώρα καταγωγής. Τους στοιβάζεις σε c130 και τους πας στην χώρα τους. Λίγο ακριβό αλλά αποτελεσματικό. Κανείς δεν θα ξαναπάει εκεί.

Υ.Γ.

Ζητάς και από την Ε.Ε. επιδότηση για την πτήση των C130. :sleep:

Υ.Γ.2.

Επειδή οι χώρες αυτές δεν είναι και τραγικά μακριά, μπορείς να το κάνεις πιο οικονομικά με ναυλωμένα εμπορικά πλοία. Τεράστια είναι τα αμπάρια τους. :cop:

S1lV3r._.RAnG3r
10-05-2011, 20:31
Βγάζεις έξω καμια 10αρια κλούβες στην Ομόνοια. Μαζεύεις όλους τους μην έχοντες χαρτιά. Τους χωρίζεις με βάση χώρα καταγωγής. Τους στοιβάζεις σε c130 και τους πας στην χώρα τους. Λίγο ακριβό αλλά αποτελεσματικό. Κανείς δεν θα ξαναπάει εκεί.

ok, καλο θα ειναι οταν επιστρεψουμε στα χωρια μας να ασχοληθουμε και με την παραγωγη βιολογικων προιοντων, μη χεσω... Οταν μας ειναι χρησιμοι ειναι καλοι και εντιμοι, οταν δεν μας κανουν πρεπει να τους στιβαξουμε και να τους στειλουμε πισω. Νεροτακατακ. Να χαρω εγω κατι εργατικους επαρχιωτες!

understracker
10-05-2011, 20:32
ok, καλο θα ειναι οταν επιστρεψουμε στα χωρια μας να ασχοληθουμε και με την παραγωγη βιολογικων προιοντων, μη χεσω... Οταν μας ειναι χρησιμοι ειναι καλοι και εντιμοι, οταν δεν μας κανουν πρεπει να τους στιβαξουμε και να τους στειλουμε πισω. Νεροτακατακ. Να χαρω εγω κατι εργατικους επαρχιωτες!

Δεν πρότεινα να τους πουλήσουμε για τα όργανά τους και να ξεχρεώσουμε το χρέος μας στο εξωτερικό. Μην κάνεις και έτσι. :p

NorthPole
10-05-2011, 20:32

Υ.Γ.

Ζητάς και από την Ε.Ε. επιδότηση για την πτήση των C130. :sleep:

Υ.Γ.2.

Επειδή οι χώρες αυτές δεν είναι και τραγικά μακριά, μπορείς να το κάνεις πιο οικονομικά με ναυλωμένα εμπορικά πλοία. Τεράστια είναι τα αμπάρια τους. :cop:

xwris xartia pws 3ereis apo pou hr8an?

understracker
10-05-2011, 20:34
xwris xartia pws 3ereis apo pou hr8an?

Κάποια γλώσσα θα μιλάει. Και αν δεν δέχεται να πάει στην χώρα του μπορείς να πεις ότι σε αφήνω στο αφγανιστάν και βγάλτα πέρα μόνος σου. Σιγά ποιος θα ελέγξει τι άφησε η Ελλάδα στο Αφγανιστάν.

Υ.Γ.
Τους δίνεις μια αίτηση και τους λες δήλωσε την χώρα καταγωγής σου και εμείς θα σε πάμε εκεί. :-)
Υ.Γ.2. Μπορείς επίσης να τους βάλεις να δουλεύουν τζάπα (= φαι και ένδυση) σε εργοστάσια ή/και αγροτικές εργασίες και να γίνουμε μια πολύ ανταγωνιστική χώρα όπως έκανε και η Αθηναική Ηγεμονία με χρήση της δουλείας. Αλλά είμαστε μπουρδέλο. Και κανένα ανθρώπινο δικαίωμα δεν θα θιχτεί καθώς του έδωσες την ευκαιρία να πάει πίσω στην χώρα του. Υπάρχει επιλογή.
Υ.Γ.3. Γιατί made in china και όχι made in greece!?

d3m
10-05-2011, 20:51
και πως θα τα βγαζουν περα μετα οι νταβαδες των φαναριων??

Θανάσης Χ.
10-05-2011, 21:02
Ρε Θανάση αφού δεν θα σου αρέσουν οι απαντήσεις που θα πάρεις, γιατί ρωτάς τέτοια πράγματα;

Όποιος πιστεύει ότι η βία δεν είναι η λύση για όλα, δεν έχει βαρέσει αρκετά δυνατά.

Οι απαντήσεις που θα πάρω θέλω να δείξω ότι οδηγούν απλά πάνω σε ένα τεράστιο τοίχο, πολύ πιο μεγάλο από αυτό που πρέπει να φτιαχτεί στο Έβρο για να σταματήσουν να περνούν μετανάστες.

Εγώ είμαι ο πρώτος που πιστεύει ότι η βία είναι λύση. Αλλά βία είναι όταν σε διώχνουν απο τη χώρα σου οι ιμπεριαλιστές, βία είναι όταν πάνε μπάτσοι και τραμπουκίζουν μετανάστες εργάτες αντιμετωπίζοντας τους εγκληματίες χωρίς καμία απόδειξη, βία είναι και όταν τα ελληνικά αφεντικά στη Μανωλάδα πίνουν το αίμα των εργατών μεταναστών, βία είναι και όταν οι μετανάστες κάνουν απεργία ζητώντας να μην αντιμετωπίζονται σαν άνθρωποι δεύτερης κατηγορίες και ζητούν ίσα δικαιώματα με τους έλληνες.

Η βία έχει πολλές μορφές. Το θέμα είναι με ποια βία είσαι. Which side are you on που λέει και το τραγούδι.

Κάθε μέρα ακούμε και για ένα έγκλημα στο κέντρο. Και πως να μην ακούμε για εγκλήματα όταν τόσοι μετανάστες είναι στην απόλυτη εξαθλίωση. Οι περισσότεροι μετανάστες είναι άνθρωποι αγαθοί και όποιος γνωρίζει μετανάστες το ξέρει. Υπάρχουν βέβαια και τα καθάρματα. Και αν δεν έχει φαΐ γίνεσαι πιο σκληρός. Εγώ δεν μπορώ εύκολα να με φανταστώ να τρώω όσο τρώνε αυτοί, ειδικά τώρα που οι περισσότεροι κάνουν ελάχιστα μεροκάματα.

Το θέμα είναι τι κάνουμε. Να κάνουμε να τους απελάσουμε όλους και να φτιάξουμε τεράστιους φράκτες? Να κάνουμε μία Ευρώπη φρούριο? Τότε θα κλείνουμε τα μάτια μπροστά στην καταλήστευση των χωρών τους από το μεγάλο κεφάλαιο της δύσης, και ο ελληνικός λαός θα είναι συνένοχος στην εκμετάλλευση. Αυτό θα έχει τραγικά αποτελέσματα.

Η αλληλεγγύη προς τους καταπιεσμένους, οι κοινοί αγώνες ντόπιων και μεταναστών ώστε να δημιουργηθούν μονάδες φιλοξενίας κλπ είναι η μόνη λύση που βλέπω. Λύση και αυτή προσωρινή γιατί όσο υπάρχει καπιταλισμός θα δημιουργείται και εξαθλίωση.

TopGear
10-05-2011, 21:12
Οι απαντήσεις που θα πάρω θέλω να δείξω ότι οδηγούν απλά πάνω σε ένα τεράστιο τοίχο, πολύ πιο μεγάλο από αυτό που πρέπει να φτιαχτεί στο Έβρο για να σταματήσουν να περνούν μετανάστες.

Εγώ είμαι ο πρώτος που πιστεύει ότι η βία είναι λύση. Αλλά βία είναι όταν σε διώχνουν απο τη χώρα σου οι ιμπεριαλιστές, βία είναι όταν πάνε μπάτσοι και τραμπουκίζουν μετανάστες εργάτες αντιμετωπίζοντας τους εγκληματίες χωρίς καμία απόδειξη, βία είναι και όταν τα ελληνικά αφεντικά στη Μανωλάδα πίνουν το αίμα των εργατών μεταναστών, βία είναι και όταν οι μετανάστες κάνουν απεργία ζητώντας να μην αντιμετωπίζονται σαν άνθρωποι δεύτερης κατηγορίες και ζητούν ίσα δικαιώματα με τους έλληνες.

Η βία έχει πολλές μορφές. Το θέμα είναι με ποια βία είσαι. Which side are you on που λέει και το τραγούδι.

Κάθε μέρα ακούμε και για ένα έγκλημα στο κέντρο. Και πως να μην ακούμε για εγκλήματα όταν τόσοι μετανάστες είναι στην απόλυτη εξαθλίωση. Οι περισσότεροι μετανάστες είναι άνθρωποι αγαθοί και όποιος γνωρίζει μετανάστες το ξέρει. Υπάρχουν βέβαια και τα καθάρματα. Και αν δεν έχει φαΐ γίνεσαι πιο σκληρός. Εγώ δεν μπορώ εύκολα να με φανταστώ να τρώω όσο τρώνε αυτοί, ειδικά τώρα που οι περισσότεροι κάνουν ελάχιστα μεροκάματα.

Το θέμα είναι τι κάνουμε. Να κάνουμε να τους απελάσουμε όλους και να φτιάξουμε τεράστιους φράκτες? Να κάνουμε μία Ευρώπη φρούριο? Τότε θα κλείνουμε τα μάτια μπροστά στην καταλήστευση των χωρών τους από το μεγάλο κεφάλαιο της δύσης, και ο ελληνικός λαός θα είναι συνένοχος στην εκμετάλλευση. Αυτό θα έχει τραγικά αποτελέσματα.

Η αλληλεγγύη προς τους καταπιεσμένους, οι κοινοί αγώνες ντόπιων και μεταναστών ώστε να δημιουργηθούν μονάδες φιλοξενίας κλπ είναι η μόνη λύση που βλέπω. Λύση και αυτή προσωρινή γιατί όσο υπάρχει καπιταλισμός θα δημιουργείται και εξαθλίωση.

Ωραία και καλά όλα αυτά, ο καταπιεσμένος, θα μαχαιρώσει και θα την πέσει ανά τριάδες σε έναν, μόνο και μόνο για να κλέψει μια κάμερα; Ας έπαιρναν την κάμερα κι ας φεύγανε. Γκέτο. Όσο σκληρό κι αν ακούγεται. Ισχύει όμως.

understracker
10-05-2011, 21:13
Αὐτὸς εἶναι πρωθυπουργὸς μας; (http://filonohpontou.wordpress.com/2011/02/03/4-26/)
Τὰ φθηνά ἐργατικά χέρια ἀντιβαίνουν στὶς ἀρχὲς τοῦ κομουνισμού (http://filonohpontou.wordpress.com/2011/03/20/15-6/).

Synthelectric
10-05-2011, 21:17
Μπορείς να μου πεις που μένεις Θανάση?
Έχω μείνει 6 χρόνια Μιχαήλ Βόδα. Δε σου λέω ότι τα ξέρω όλα αλλά ότι έχω δει πολλά.
Ναι οι πόλεμοι δημιουργούν μετανάστες.
Ναι οι μετανάστες ΔΕΝ είναι όλοι εγκληματίες.
Ναι οι πολιτικοί φταίνε που το έχουν αφήσει να φτάσει ως εδώ.
Ναι πολλοί νοικιάζουν για να βγάλουν φράγκα σε παράνομους.
Ναι να βοηθούνται οι πρόσφυγες που αποδεδειγμένα είναι πρόσφυγες, χωρίς να υπάρχουν καθυστερήσεις.
Αλλά να σου πω κάτι, δεν πρόκειται να αποκτήσεις (όχι εσύ, ένα κίνημα ας πούμε φίλιο προς τους πρόσφυγες) ποτέ έρεισμα στην κοινωνία, όταν αυτό που βλέπει καθημερινά είναι να γίνεται γκέτο η χώρα του.
Με την μία στοχοποιεί αυτούς που βλέπει άμεσα ως φταίχτες (τους μετανάστες), αρνείται να αποδεχτεί ότι πρέπει να γίνει διαχωρισμός τους και εξοργίζεται όταν και οι αλληλέγγυοι στους μετανάστες, άκριτα μα τελείως άκριτα τους βάζουν όλους σε δύο τσουβάλια. Στους φασίστες και στους κακόμοιρους μετανάστες.
Ε δε νομίζω ότι όλοι είναι φασίστες ούτε και όλοι οι μετανάστες κακόμοιροι.
Μεταξύ των μεταναστών μη μου πεις ότι δεν υπάρχουν εγκληματικότατα στοιχεία..
Γιατί η συζήτηση αριστεριστών και μη να μη γίνεται στη βάση ΝΑΙ στους πρόσφυγες, ναι στους κατατρεγμένους, έξω οι απάτες και οι κακοποιοί;
Τότε πιστεύεις δε θα υπάρξει συναίνεση από την ευρύτερη κοινωνία?

jesu
10-05-2011, 22:00

Ό,τι να ναι. Τα είπα και με αφορμή τη δολοφονία των 2 αστυνομικών στου Ρέντη (όπου αποδείχθηκε οτι εμπλέκεται Έλλην αστυνομικός - γι'αυτόν δεν έχει απέλαση understracker;), τα λέω και τώρα. Η αστυνομία πλέον ιδεολογικά, πολιτικά και επιχειρησιακά γαλουχείται και προσανατολίζεται στην καταστολή, την τρομοκράτηση μη-εγκληματιών Ελλήνων και ξένων και στην προστασία πολιτικών, δημοσιογράφων, επιχειρηματιών και ΠΑΕ. ΔΕΝ είναι στοχευμένη στην αντιμετώπιση του κοινού εγκλήματος και στην προστασία των απλών πολιτών (προβλήματα που προφανώς οξύνονται λόγω κρίσης και μνημονίου. Παράδειγμα: εγώ αν πάρω άλλους 3 και πω οτι πάω να κάνω διαμαρτυρία στην πλατεία της Αγία Παρασκευής, σε 10 λεπτά θα έχουν σκάσει δελτάδες και θα το χει μάθει η ΓΑΔΑ. Το Πάσχα σε κάθε μεγάλο σταθμό διοδίων υπήρχαν μόνιμα περιπολικά και αστυνομικοί σε ρόλο φοροεισπράκτορα των εργολάβων. Στην Κερατέα είναι γνωστό και τραγελαφικό το τι συμβαίνει. Ε μετά που να μείνουν αστυνομικοί για να προλάβουν και να αντιμετωπίσουν τους πραγματικούς εγκληματίες, Έλληνες και ξένους; Και προφανώς τους βολεύει να συμβαίνουν που και που τέτοια τραγικά περιστατικά για τους γνωστούς λόγους.

υγ: για τους μετανάστες τα έχουμε πει με αφορμή την απεργία πείνας των 300 (btw γι'αυτούς που είναι εργαζόμενοι, όχι εγκληματίες και νόμιμοι πλέον η αστυνομία έχει διαθέσει όλάκερη μονάδα να τους παρακολουθεί και να τους τραμπουκίζει στην Κρήτη). Αλήθεια, έμαθε κανείς τι έγινε με τις "αυστηρές κυρώσεις για όσους απασχολούν παράνομα αλλοδαπούς"; Έχει συλληφθεί κανένας παραγωγός στη Μανωλάδα ή στη Σκάλα στην Πελοπόννησο; Κατά τ'άλλα ωρύονται τα παπαγαλάκια για εφαρμογή των νόμων..

understracker
10-05-2011, 22:32
Ό,τι να ναι. Τα είπα και με αφορμή τη δολοφονία των 2 αστυνομικών στου Ρέντη (όπου αποδείχθηκε οτι εμπλέκεται Έλλην αστυνομικός - γι'αυτόν δεν έχει απέλαση understracker;), τα λέω και τώρα.

Για αυτόν πρέπει έχει εργατική (όχι μόνο αγροτική) φυλακή. Να βγάλει το χέρι του κάλο από το φτυάρι όχι από την μαλακία. Δεν υποστήριξα ποτέ να υπάρχουν διακρίσεις στην απονομή δικαιοσύνης με βάση την ράτσα και την κάστα.

Morgoth
11-05-2011, 12:52

Καταλαβαίνω όλα αυτά που λες, και φυσικά βασίζονται στη λογική ότι δεν πρέπει να υπάρχει εκμετάλλευση ανθρώπων, ότι θέλουμε δικαιοσύνη και ισότητα. Δεν είναι δυνατόν όμως να ζητάμε πλήρη επίλυση όλων των αδικιών και προβλημάτων, σαν απάντηση του προβλήματος που αντιμετωπίζουμε.
Για αρχή λοιπόν, ζω σε μια χώρα με νόμους που έχουν καταπατηθεί με κάθε τρόπο. Δεν διαφωνώ ότι τους καταπατούν οι πολιτικοί, οι κάθε λογής αρμόδιοι καρεκλοκένταυροι, οι εθνοπατέρες. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή ανέχομαι την ανομία εκείνων θα πρέπει να ανέχομαι κάθε παρανομία που βλέπω να συμβαίνει. Δεν μου αρέσει ο τόπος που ζω να είναι τελείως εκτός ελέγχου, και επειδή δεν μπορώ να ξεκινήσω βελτιώνοντας τις διεθνείς σχέσεις και να αποκαταστήσωτην πηγή όλων των προβλημάτων (απαράδεκτο οικονομικό σύστημα, καπιταλιστική κοινωνία) θα ξεκινήσω από αυτά που με απασχολούν αμεσότερα. Και στην προκειμένη περίπτωση αυτό που με απασχολεί είναι η τεράστια πιθανότητα να ληστέψουν-βιάσουν-σκοτώσουν τη μάνα μου, τη φίλη μου, την κοπέλα μου, εμένα, επειδή μπαίνει και βγαίνει όποιος γουστάρει και κάνει ό,τι γουστάρει. Όταν λύσω αυτό το πρόβλημα που με καίει άμεσα θα ασχοληθώ με την γενικότερη κατάσταση της κοινωνίας.

Επίσης να υπενθυμίσουμε σκατά στον τάφο αυτών που θα ψηφίσουν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ξανά στη ζωή τους.

TopGear
11-05-2011, 17:06
Από mail του πρύτανη:

Αθήνα 11-5-2011

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με έκπληξη πληροφορηθήκαμε από την ιστοσελίδα του ΥΠΔΒΜ ότι στο Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών «δεν θα εισαχθούν φοιτητές……, επειδή εξετάζεται αν θα συνεχιστεί ή όχι η λειτουργία του».
Η απόφαση αυτή, που εκδίδεται παραμονές των Εισαγωγικών Εξετάσεων, είναι προφανές ότι δημιουργεί μεγάλη αναστάτωση στις οικογένειες και τους μαθητές, οι οποίοι ήδη έχουν προετοιμαστεί για να εισέλθουν στο Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας.
Πέραν τούτου η εκκρεμότητα, στην οποία το Υπουργείο έχει εγκλωβίσει το ΕΚΠΑ από τον παρελθόντα Νοέμβριο - οπότε, ύστερα από αίτημα του αρμόδιου Υφυπουργού, συνήλθε η Σύγκλητος και αποφάσισε ομόφωνα την συνέχιση της λειτουργίας του εν λόγω τμήματος - δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα στην εύρυθμη λειτουργία του Ιδρύματος.
Ο Πρύτανης

Θεοδόσιος Ν. Πελεγρίνης

understracker
11-05-2011, 17:06
Παγώνουν μέχρι τον Αύγουστο τα έργα του ΗΣΑΠ στο Μοναστηράκι (http://athenstransport.com/2011/05/04/isap-erga-3/)

Όλη η Αθήνα τίγκα αρχαία είναι. Μήπως να μετακομίσουμε σε άλλη πόλη καλύτερα;

TeraBite
11-05-2011, 17:15
Παγώνουν μέχρι τον Αύγουστο τα έργα του ΗΣΑΠ στο Μοναστηράκι (http://athenstransport.com/2011/05/04/isap-erga-3/)

Όλη η Αθήνα τίγκα αρχαία είναι. Μήπως να μετακομίσουμε σε άλλη πόλη καλύτερα;

Ποιοί ξεκωλιάριδες πολίτες ποία δεν θέλουν να τελείωσει το έργο? Εγώ δεν έχω ακούσει κανένα να δίνει δεκάρα. Κάθε μέρα να γαμιέμαι να πάω στην δουλεία μη τους γαμήσω....:angryfire:angryfire:angryfire

understracker
11-05-2011, 17:30
Ποιοί ξεκωλιάριδες πολίτες ποία δεν θέλουν να τελείωσει το έργο? Εγώ δεν έχω ακούσει κανένα να δίνει δεκάρα. Κάθε μέρα να γαμιέμαι να πάω στην δουλεία μη τους γαμήσω....:angryfire:angryfire:angryfire

Κάτι δωδεκαθεϊστές είναι.

Υ.Γ.

Μήπως να ξηλώσουμε και την ήδη υπάρχουσα γραμμή μήπως βρούμε και τίποτα άλλο... :baby:

jesu
11-05-2011, 17:59
Υπάρχει σοβαρά τραυματισμένος διαδηλωτής (από χτύπημα με γκλομπ στο κεφάλι) στη σημερινή απεργία, νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση στο Γενικό Κρατικό Νικαίας. Ανακοίνωση των γιατρών:

Ανακοίνωση Τοπικής Επιτροπής ΕΙΝΑΠ Γενικού Νοσοκομείου Νίκαιας

11/5/2011

Σήμερα γίναμε μάρτυρες της ατέλειωτης και ασύλληπτης βαρβαρότητας που χρησιμοποιεί η κυβέρνηση των μνημονίων προκειμένου να καταστείλει κάθε υγιή αντίδραση πολίτη που αντιστέκεται στα σχέδια που απεργάζεται το ξένο και ντόπιο κεφάλαιο και εφαρμόζουν πιστά οι υπηρέτες τους στη χώρα.

Δεκάδες τραυματισμένοι – χτυπημένοι από τα ΜΑΤ διαδηλωτές διακομίστηκαν με το ΕΚΑΒ ή ήλθαν μόνοι τους στο νοσοκομείο μας. Οι περισσότεροι με θλαστικά τραύματα στο κεφάλι. Ανάμεσά τους 30χρονος διαδηλωτής που διακομίστηκε σε βαριά, προθανάτιο κατάσταση, με ανισοκορία και τεράστιο επισκληρίδιο αιμάτωμα. Αυτήν τη στιγμή χειρουργείται από συναδέλφους μας που αγωνίζονται να σώσουν τη ζωή του.

Καταγγέλλουμε την αστυνομική αυθαιρεσία και βαρβαρότητα.

Καταγγέλλουμε όλα τα μέλη της Ελληνικής Κυβέρνησης και τον πρωθυπουργό της χώρας για την δολοφονική απόπειρα ενάντια στον συγκεκριμένο συμπολίτη μας που είναι σε βαριά κατάσταση και κινδυνεύει η ζωή του, αλλά και ενάντια σε όλους τους άλλους διαδηλωτές.

Η βία και η καταστολή ενάντια στο λαό που αντιστέκεται έχουν κοντά ποδάρια.

Η κυβέρνηση, με την ασύστολη τακτική του βιασμού όλων των λαϊκών δικαιωμάτων που είναι απαραίτητα για την επιβίωση, αλλά και με την ωμή άσκηση βίας που άμεσα απειλεί τις ζωές συμπολιτών μας, το μόνο που καταφέρνει είναι να μεγαλώνει το πείσμα και την απόφαση που έχουμε πάρει να αγωνιστούμε μέχρις εσχάτων για να έχει ο λαός μας ψωμί, παιδεία και ελευθερία.

Δεν θα ησυχάσουμε μέχρις ότου τιμωρηθούν οι ένοχοι της δολοφονικής απόπειρας! Δεν θα ησυχάσουμε μέχρις ότου κερδίσει ο λαός μας όλα όσα δικαιούται!

Και βέβαια κανένας δημοσιογράφος δεν έχει σπάσει την απεργία για να μεταδώσει την είδηση.. Και οι απεργοσπάστες zougla και newsbeast δεν έχουν γράψει κιχ. Αν δεν πεθάνεις δεν αξίζεις σαν είδηση, ακόμα κι αν σου χουν ανοίξει το κεφάλι και ακόμα κι αν γιατροί δεν πιστεύουν στα μάτια τους. Μακάρι να είναι καλά ο άνθρωπος και να γλιτώσει τα χειρότερα, τι να πεις.

jesu
11-05-2011, 18:06
Μόλις είδα στο newsbeast trailer-άκι "χειρουργείται ο άτυχος διαδηλωτής". Ο ΑΤΥΧΟΣ. Σα να πέρασε και να τον χτύπησε αμάξι ένα πράμα.

Και plz μην σπεύσει κανείς και συγκρίνει ή συμψηφίσει αυτό το περιστατικό με τη χθεσινή αισχρή δολοφονία στην Πατησίων, όσοι διαπράττουν τέτοια εγκλήματα είναι εξίσου δολοφόνοι.

Live twitter feed από ανθρώπους που είναι επί τόπου, εδώ: http://radiobubble.gr/news (σταθεροποιείται η ακατάσχετη αιμοραγία)

Liakos13
11-05-2011, 18:34
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΟΡΕΙΑ (http://www.alfavita.gr/artro.php?id=32247)

jesu
11-05-2011, 19:07
Την έκπληξή του σχετικά με το συμβάν εξέφρασε ο εκπρόσωπος Τύπου της ΕΛ.ΑΣ., Αθανάσιος Κοκκαλάκης, μιλώντας στη zougla.gr.

«Μας γνωστοποιήθηκε ότι βρέθηκε ένας σοβαρά τραυματίας, ο οποίος μπήκε σε χειρουργείο. Με τη μέχρι τώρα έρευνα δεν έχουμε κάποια συγκεκριμένη αναφορά για το τι έχει συμβεί. Είναι εντυπωσιακό και για εμάς, και για τον λόγο αυτό, ανώτατοι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. διερευνούν την υπόθεση. Οι έρευνες συνεχίζονται. Πάντως, δεν υπήρχε περίπτωση να εντοπίσουμε έναν άνθρωπο σοβαρά τραυματισμένο και να τον αφήσουμε σε αυτή την κατάσταση, χωρίς να του παράσχουμε τις πρώτες βοήθειες» δήλωσε στη zougla.gr ο κ. Κοκκαλάκης.

Μετάφραση: "κάνουμε σύσκεψη προκειμένου να φτιάξουμε σωστά την ιστοριούλα που θα πούμε, και μιλάμε με τα ΜΜΕ για τη γραμμή που θα παίξουν αύριο στα δελτία ειδήσεων".

Σήμερα μην περιμένει να ενημερωθεί κανείς.

Πόσο μπανανία και χούντα μπορεί να έχει καταντήσει η Ελλάδα που με περιστατικά σαν το χθεσινό και το σημερινό δεν έχουν την στοιχειώδη ΤΣΙΠΑ να παραιτηθούν άμεσα αρχηγός της αστυνομίας και υπουργός Δημόσιας Τάξης;

giannis88
11-05-2011, 19:44
σκατά και στον Χ.Κάτσικα

jesu
11-05-2011, 19:54
@aimar: Γιατί;

"Το ΔΣ τηςς ΕΣΗΕΑ είναι σε διαρκή συνεδρίαση, υπάρχει πρόταση διακοπής της απεργίας ΜΟΝΟ ΑΝ καταλήξει ο τραυματίας."

"η ΟΕΝΓΕ [Ομοσπονδία Ιατρών Ελλάδας] εκλιπαρεί [ΕΚΛΙΠΑΡΕΙ] την ΕΣΗΕΑ να λήξει η απεργία"

χωρίς σχόλια..

[μ'αυτά και μ'αυτά γίναμε και ερασιτέχνες δημοσιογράφοι]

giannis88
11-05-2011, 20:10
@jesu
γιατί έχει κάτι τρελά τρομολαγνικά σενάρια για τις πανελλήνιες, πχ πως το 19 γίνεται 10,6 και τέτοια.

twitter το κάναμε.

Θανάσης Χ.
11-05-2011, 20:16
Ωραία και καλά όλα αυτά, ο καταπιεσμένος, θα μαχαιρώσει και θα την πέσει ανά τριάδες σε έναν, μόνο και μόνο για να κλέψει μια κάμερα; Ας έπαιρναν την κάμερα κι ας φεύγανε. Γκέτο. Όσο σκληρό κι αν ακούγεται. Ισχύει όμως.

Πράγματι το ότι το μαχαιρώσανε για μία κάμερα είναι τρομακτικό και σκέφτομαι ότι ίσως ήταν και τίποτα πρεζάκια. Δεν ξέρω. Για κάποιες ώρες (μετά τις 11 και μέχρι το πρωί) τα πράγματα στην περιοχή είναι δύσκολα και θέλει προσοχή. Τις άλλες ώρες κυκλοφορείς σχετικά χαλαρά (εκτός από λίγα σημεία). Δεν το συζητάμε, δεν είναι μια ωραία περιοχή για να ζείς.

Αὐτὸς εἶναι πρωθυπουργὸς μας; (http://filonohpontou.wordpress.com/2011/02/03/4-26/)
Τὰ φθηνά ἐργατικά χέρια ἀντιβαίνουν στὶς ἀρχὲς τοῦ κομουνισμού (http://filonohpontou.wordpress.com/2011/03/20/15-6/).

Καλά τώρα δεν θα μας μάθεις και τις αρχές του κομμουνισμού. Χαλάρωσε.

Μπορείς να μου πεις που μένεις Θανάση?
Έχω μείνει 6 χρόνια Μιχαήλ Βόδα. Δε σου λέω ότι τα ξέρω όλα αλλά ότι έχω δει πολλά.

Γιατί η συζήτηση αριστεριστών και μη να μη γίνεται στη βάση ΝΑΙ στους πρόσφυγες, ναι στους κατατρεγμένους, έξω οι απάτες και οι κακοποιοί;
Τότε πιστεύεις δε θα υπάρξει συναίνεση από την ευρύτερη κοινωνία?

Εγώ είμαι ένας πλούσιος που μένει στην Εκάλη. Γιατί κάνεις αυτήν την ερώτηση? Οποίος δεν έχει μείνει 6 χρόνια στην Αχαρνών δεν μπορεί ξέρει τι γίνεται στην περιοχή αυτή? Αν υποστήριζα μπούρδες του τύπου "όλα είναι μια χαρά αλλά οι έλληνες κάτοικοι είναι ρατσιστές" να μου το έλεγες.

Εγώ τουλάχιστόν δεν υποστηρίζω κάτι διαφορετικό από αυτό που λες. Οι εγκληματίες πρέπει να αντιμετωπίζονται. Αλλά πρέπει να γίνει σαφές ότι δεν πάνε στο έγκλημα επειδή είναι "ξένοι", αλλά επειδή εκεί τους οδηγεί το σύστημα. Και ταυτόχρονα να ζητάς να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες που θα σπάσουν λίγο την εξαθλίωση. Όχι γιατί είμαι φιλάνθρωπος αλλά επειδή είναι κομμάτι της εργατικής τάξης, της τάξης που όπως είναι σήμερα τα πράγματα γίνεται αντικείμενο άγριας εκμετάλλευσης για να τρώει καλά η πλουτοκρατία.

Καταλαβαίνω όλα αυτά που λες, και φυσικά βασίζονται στη λογική ότι δεν πρέπει να υπάρχει εκμετάλλευση ανθρώπων, ότι θέλουμε δικαιοσύνη και ισότητα. Δεν είναι δυνατόν όμως να ζητάμε πλήρη επίλυση όλων των αδικιών και προβλημάτων, σαν απάντηση του προβλήματος που αντιμετωπίζουμε.
Για αρχή λοιπόν, ζω σε μια χώρα με νόμους που έχουν καταπατηθεί με κάθε τρόπο. Δεν διαφωνώ ότι τους καταπατούν οι πολιτικοί, οι κάθε λογής αρμόδιοι καρεκλοκένταυροι, οι εθνοπατέρες. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή ανέχομαι την ανομία εκείνων θα πρέπει να ανέχομαι κάθε παρανομία που βλέπω να συμβαίνει. Δεν μου αρέσει ο τόπος που ζω να είναι τελείως εκτός ελέγχου, και επειδή δεν μπορώ να ξεκινήσω βελτιώνοντας τις διεθνείς σχέσεις και να αποκαταστήσωτην πηγή όλων των προβλημάτων (απαράδεκτο οικονομικό σύστημα, καπιταλιστική κοινωνία) θα ξεκινήσω από αυτά που με απασχολούν αμεσότερα. Και στην προκειμένη περίπτωση αυτό που με απασχολεί είναι η τεράστια πιθανότητα να ληστέψουν-βιάσουν-σκοτώσουν τη μάνα μου, τη φίλη μου, την κοπέλα μου, εμένα, επειδή μπαίνει και βγαίνει όποιος γουστάρει και κάνει ό,τι γουστάρει. Όταν λύσω αυτό το πρόβλημα που με καίει άμεσα θα ασχοληθώ με την γενικότερη κατάσταση της κοινωνίας.

Επίσης να υπενθυμίσουμε σκατά στον τάφο αυτών που θα ψηφίσουν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ξανά στη ζωή τους.

Είναι λάθος να κρίνεις με βάση το νόμιμο και το παράνομο. Αλλά δεν θα σταθώ εκεί. Αυτά που γράφεις είναι τα απολύτως λογικά και ο κάθε άνθρωπος αυτά σκέφτεται πρώτα. Και θα το παραδεχτώ ότι αν γίνει ένα πογκρομ γύρω από την γειτονιά σου και διώξουν όλους όσους «θα μπορούσαν» να βιάσουν και να σκοτώσουν, ανεξαρτήτως φυλής, δεν θα ανησυχείς τόσο.

Αλλά αυτές είναι τακτικές φασιστικού τύπου. Αν σήμερα ο κίνδυνος είναι οι μετανάστες, αύριο μπορεί να είναι έλληνες που από την ανεργία θα κλέβουν. Θα τους διώξουμε και αυτούς? Το πρόβλημα λύνεται προσωρινά και προκειμένου να είμαστε εμείς καλά γαμάμε αβέρτα κόσμο.

Σαφώς και η καταστολή απέναντι στο έγκλημα είναι απαραίτητη, αλλά δεν λύνει τίποτα. Για αυτό λέω ότι η μόνη διέξοδος είναι να αντιμετωπιστεί συνολικά το πρόβλημα. Και θα μου πεις μέχρι τότε τι θα κάνουμε? Η μόνη λύση, όσο γραφική και να ακούγεται, είναι αγώνας…

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΟΡΕΙΑ (http://www.alfavita.gr/artro.php?id=32247)

Σκληρή καταστολή σήμερα. Οι ματάδες σκυλιασμένοι και οι επιθέσεις δολοφονικές.

S1lV3r._.RAnG3r
11-05-2011, 20:21
Καλά τώρα δεν θα μας μάθεις και τις αρχές του κομμουνισμού. Χαλάρωσε.

Arxi toy kommunismu ine kai to oti oi metanastes 8a ine mia zoi sthn pipa oste na efasfalistei i isotita ki oxi logo katagwghs(eehhm, tha to xanaskefto ayto). I tulaxiston afto exo katalavi epidi apofeygo th fola. Polles fores i nohmosynh xeperna ta sines8imata. oreo ifos exis re megale? oute na se ixane feri ki apo alli sxoli.