PDA

Επιστροφή στο Forum : Επικαιρότητα

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

Θανάσης Χ.
10-12-2010, 15:16
Αυτήν την Παρασκευή, 10 Δεκέμβρη, βιντεοπροβολή στην Κοντρα:

Μια κραυγή το Δεκέμβρη
(2009) του Κώστα Κολημένου

Μετά την προβολή θα ακολουθήσει συζήτηση με τη συμμετοχή του Κώστα Κολημένου.
http://img692.imageshack.us/img692/3843/acryindecemberweb.jpg

Έναρξη στις 8.30 μμ
Αγαθουπόλεως 65 & Αχαρνών
Είσοδος ελεύθερη

http://www.eksegersi.gr/article.php?article_id=8254&pos=4&cat_id=48

jesu
11-12-2010, 21:08
http://1.bp.blogspot.com/_6-IIXAF5HOE/TQFs7CqebaI/AAAAAAAAKww/eoJ2ftupPdM/s800/CamillaOMouth.jpg

d3m
11-12-2010, 21:14
οντως μετρησε ασχημα αυτο

giannis88
15-12-2010, 18:52
http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/xatzidakis_matwmenh_skatofatsa.png

TalL_Guy
15-12-2010, 19:18
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/greece/8203486/Protesters-clash-with-police-on-streets-of-Athens.html

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-12000605

http://www.youtube.com/watch?v=IWr9p-HhSps

Salivan
15-12-2010, 19:35
http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/xatzidakis_matwmenh_skatofatsa.png

Έπρεπε να το είχανε σκοτώσει το τομάρι.

Void
15-12-2010, 19:41
Έπρεπε να το είχανε σκοτώσει το τομάρι.

Γιατί τι έχει κάνει ο συγκεκριμένος; Εγω πάντα για απλό βλάκα τον είχα...

Salivan
15-12-2010, 19:43
Γιατί τι έχει κάνει ο συγκεκριμένος; Εγώ πάντα για απλό βλάκα τον είχα...

Βλάκας ξεβλάκας και αυτός έφαγε.

//Και παπανδρέου βλάκας είναι και φαίνεται ότι είναι αλλά έχει ευθύνη.

ironick
15-12-2010, 20:03
Έληξε η σύμβαση με τη Siemens για τη συντήρηση των φαναριών και το κράτος δεν την ανανέωσε ούτε με αυτή ούτε με καμία άλλη...

Αποτέλεσμα;;;
ΌΛΗ η Αχαρνων,σε όλα τα μήκη και τα πλάτη χωρίς φανάρια...και παρακάλω ΧΩΡΙΣ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΥΣ...

Σήμερα έχω εμπλουτίσει το λεξιλόγιό μου με καμία ντουζίνα νέες βρισιές...............

//και δεν είναι υπόθεση που ξεκίνησε από τώρα..έχει ξεκινήσει από το πρωί.....ξεκίνησε πριν το ξυπνητήρι μου:angryfire:angryfire:angryfire

TopGear
15-12-2010, 21:33
Βλάκας ξεβλάκας και αυτός έφαγε.

//Και παπανδρέου βλάκας είναι και φαίνεται ότι είναι αλλά έχει ευθύνη.

Σκέψου τι θα γινόταν με Πάγκαλο. Χο χο χο.

Octopus Handjob
15-12-2010, 21:57
Χώρα υπό διάλυση.-

TopGear
15-12-2010, 22:04
Χώρα υπό εσκεμμένη από κάποιους διάλυση.-

Τώρα είναι κάπως καλύτερα.

Mithrandir6
15-12-2010, 22:14
emena afto pou mou aresei einai oti se kapoia sites diavasa oti ton deirane antieksousiastes kai mlkies ,enw sto video kai tis foto fainetai poioi tou eriksan mpounies.A re gamw tin propagandda sas mesa

Octopus Handjob
15-12-2010, 22:22
αργκχ γκαργκχ γχκουχ ζμπλουαχ μπββββββββββ

Fixed

10chars

TopGear
16-12-2010, 00:07
Έπιτέλους ένα καλό που κάνανε οι ταριφοφονιάδες (http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/12/taxi.html)

understracker
16-12-2010, 01:16
http://www.youtube.com/watch?v=oippW3TNZ5w

Δεν ξέρω αν τον έπιασε αλλά αν τον έπιασε μάλλον είναι στο KAT:

http://2.bp.blogspot.com/_D53sGw7ndSY/TQky-VmVa6I/AAAAAAAATk4/AoDdBQjbVC0/s640/1+%252825%2529.jpg

John_Kouts
16-12-2010, 01:26
τον πιο βουτυρομπεμπε βρηκαν να δείρουν...Ο οποιος δε νομιζω να "προλαβε" να φταιξει κ σε τίποτα απο τα τεκταινόμενα γιατι νομιζω πως ειναι κ νεος στην πολιτικη.Αnyway προς παραδειγματισμο των υπολοιπων καλα του κανανε.

Pan-kun
16-12-2010, 01:31
Του κωλου λαος, του κωλου βουλευτες. Λογικο μου ακουγεται.

John_Kouts
16-12-2010, 01:45
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/12/video_9363.html

παιδια αν και δεν ειμαι ρατσιστης, ενα sniper το θελε ο τυπος που τραβαγε το βιντεο για να αρχισει να καθαριζει κοσμο.Εχουν κλεψει γνωστο μου με τον ιδιο ακριβως τροπο.
ουστ ζωα

giannis88
16-12-2010, 01:51
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/12/video_9363.html

παιδια αν και δεν ειμαι ρατσιστης, ενα sniper το θελε ο τυπος που τραβαγε το βιντεο για να αρχισει να καθαριζει κοσμο.Εχουν κλεψει γνωστο μου με τον ιδιο ακριβως τροπο.
ουστ ζωα
ο ρατσισμός που κολλάει? στο ότι είναι "ξένοι"? και έλληνες να ταν πάλι δεν το θέλαν το snipper?

understracker
16-12-2010, 01:58
ο ρατσισμός που κολλάει? στο ότι είναι "ξένοι"? και έλληνες να ταν πάλι δεν το θέλαν το snipper?

Ε, σε λίγο καιρό θα είναι και Έλληνες. Και θα τρωγόμαστε μεταξύ μας σαν τις κότες και τα γουρούνια από την πείνα. Δεν είναι κακό να έχεις μετανάστες σε μια χώρα. Το κακό είναι να έχεις μετανάστες που δεν μπορείς να τους εκμεταλλευθείς. Όταν οι Έλληνες πήγαιναν στο εξωτερικό τους βάζαν να δουλεύουν, όχι σαν εμάς που απλά τους έχουμε παρατημένους στην ομόνοια να ζούνε σαν τα σκυλιά.

John_Kouts
16-12-2010, 02:04

ναι εννοειται απλως, δεν εχω δει ποτε σε καποια βιντεο ουτε εχω ακουσει να κανουν Ελληνες κατι τετοιο.

TopGear
16-12-2010, 02:06
Κατά τ'άλλα, δεν είναι γκέτο η Αθήνα. Όλοι ζουν ειρηνικά και όμορφα, νόμιμα πάνω απ'όλα. Να φέρουμε κι άλλους.

Ε, σε λίγο καιρό θα είναι και Έλληνες. Και θα τρωγόμαστε μεταξύ μας σαν τις κότες και τα γουρούνια από την πείνα. Δεν είναι κακό να έχεις μετανάστες σε μια χώρα. Το κακό είναι να έχεις μετανάστες που δεν μπορείς να τους εκμεταλλευθείς. Όταν οι Έλληνες πήγαιναν στο εξωτερικό τους βάζαν να δουλεύουν, όχι σαν εμάς που απλά τους έχουμε παρατημένους στην ομόνοια να ζούνε σαν τα σκυλιά.

Συμφωνώ απόλυτα, ωστόσο και το description του video είναι προκλητικότατο.

viva algeria oxi malakia ine oula kilpsi gamoto ellada ki astonomia ki ilinos

Ή στην αρχή που γράφουν "Who control the city?"

Αποδεικνύει πώς θέλουν να ζουν στην παρανομία και αυτός είναι αποκλειστικά ο σκοπός τους.

Demon_Cleaner
16-12-2010, 02:09
Δειτε εδω τα μεγαλυτερα "πιονια" (http://www.aksioprepeiakantoxh.com/thematikes/kratos-parakratos/arthra/335-diadiloste-me-tin-asfaleia.html) του συστήματος. Ε ρε μας περνανε για μ......ς!!!

giannis88
16-12-2010, 02:14
Κατά τ'άλλα, δεν είναι γκέτο η Αθήνα. Όλοι ζουν ειρηνικά και όμορφα, νόμιμα πάνω απ'όλα. Να φέρουμε κι άλλους.

Συμφωνώ απόλυτα, ωστόσο και το description του video είναι προκλητικότατο.

Ή στην αρχή που γράφουν "Who control the city?"

Αποδεικνύει πώς θέλουν να ζουν στην παρανομία και αυτός είναι αποκλειστικά ο σκοπός τους.

όπως βέβαια και οι "βρωμοέλληνες" στην αμερική το 1920
τεσπα ξεφεύγουμε από το θέμα, είναι λίγο μαλακία να φύγει το θέμα της σημερινής κινητοποίησης

TopGear
16-12-2010, 02:22

Για τους "βρωμοέλληνες" δεν το ξέρω, δεν το αμφισβητώ όμως και σε πιστεύω.

Ωστόσο, θεωρείς πώς οι "βρωμοέλληνες" της Αμερικής, της Γερμανίας, της Αυστραλίας, του Καναδά κτλ, πήγαν εκεί ως παράνομοι στο συντριπτικό ποσοστό τους; Λειτουργούσαν σε ομάδες συνόλου εκατοντάδων θέλοντας να ζουν στην παρανομία; Γιατί δεν πιστεύω μαζεύτηκαν στην Αμερικοί 1εκ Έλληνες ξέρω γω, όπου οι μισοί ήταν παράνομοι και πήγαν για να κλέβουν και μόνο και να γκετοποιήσουν πχ την Νέα Υόρκη, ώστε να μην τολμάει να περάσει κανείς. Και άντε, έγινε αυτό, 2, 5, 10 χρόνια, εδώ όσο πάει χειροτερεύει και έρχονται και περισσότεροι παράνομοι κάθε μέρα.

Και άντε ας δεχτούμε υποθετικά πώς έρχονται εδώ και είναι δυστυχείς και δε βρίσκουν δουλειά και θέλουν να νομιμοποιηθούν για κάτι καλύτερο, αλλά κλέβουν από πείνα και μόνο, είναι δυνατόν να το καταγράφουν σε βίντεο και να το ανεβάζουν λέγοντας fuck greece;

τεσπα ξεφεύγουμε από το θέμα, είναι λίγο μαλακία να φύγει το θέμα της σημερινής κινητοποίησης

Μαζί σου, συμφωνώ. Και θα'ρθουν και χειρότερα από δαύτους.

giannis88
16-12-2010, 02:32
τελευταία απάντηση γιατί ξεφεύγουμε... βρωμοέλληνας ήταν ο τίτλος που απέκτησαν με κόπο οι έλληνες το 1920 στην αμερική. Κάνωντας αναζήτηση στο google θα βρεις και ολόκληρα ντοκιμαντέρ κλπ. Αρχικώς νομίζω είχε υπάρξει και βιβλίο. από κει και πέρα ο understracker είπε κάτι που αρκεί για την κατάσταση
απλά τους έχουμε παρατημένους στην ομόνοια να ζούνε σαν τα σκυλιά αυτή ακριβώς η σκυλοποίηση έχει και τέτοια αποτελέσματα

John_Kouts
16-12-2010, 02:36

to na poume ti kanane oi Ellines, h oi Italoi, h oi Irlandoi metanastes prin 100 xronia de mas vgazei pouthena.Emeis tin "epikairothta" sxoliazoume.Ypotithetai pws tosa xronia meta tha prepe na pame mprosta.

//stin new york eixan to Ellis island prin 120 xronia.Se emas mpainoun akoma paranoma.

TopGear
16-12-2010, 02:36
τελευταία απάντηση γιατί ξεφεύγουμε... βρωμοέλληνας ήταν ο τίτλος που απέκτησαν με κόπο οι έλληνες το 1920 στην αμερική. Κάνωντας αναζήτηση στο google θα βρεις και ολόκληρα ντοκιμαντέρ κλπ. Αρχικώς νομίζω είχε υπάρξει και βιβλίο. από κει και πέρα ο understracker είπε κάτι που αρκεί για την κατάσταση αυτή ακριβώς η σκυλοποίηση έχει και τέτοια αποτελέσματα

Εγώ αναφέρθηκα στο πλήθος των παράνομων ομάδων, στο θράσσος, αλλά και τον συνεχώς αυξανόμενο αριθμό παράνομων που εισβάλλουν και εφαρμόζουν τέτοιες ενέργειες. Γιατί αντί να εντάσσονται στο κοινωνικό σύνολο και να αφομοιώνονται όπως κάνανε οι Έλληνες σε όλο τον κόσμο, με εργασία και σχετική ταπεινότητα σε μεγάλο ποσοστό (όχι όλοι σαφώς), εδώ στην Ελλάδα αυτοί το βρήκαν σκουπιδότοπο και ενώ θα έπρεπε να μειώνονται αυτά τα φαινόμενα, αυξάνονται γεωμετρικά. Πάει Έλληνας σήμερα να τολμήσει να κάνει τα ίδια; Ή μάλλον, για να το πω καλύτερα, πάνε πχ 1εκ Έλληνες που οι μισοί έχουν στόχο να κάνουν τα ίδια με αυτούς του video και να κουβαλήσουν κι άλλους κάτω χρησιμοποιώντας για ενότητα τον ισλαμισμό;

Από κει κι έπειτα, πολύ σωστά ή τους κόβεις το βήχα στα σύνορα ή όσους περνάς, τους νομιμοποιείς και δεν τους έχεις να λυμαίνονται την περιοχή εις βάρος των ντόπιων, μπορεί και σκόπιμα κάποιες φορές για δικούς σου λόγους. Όχι να φορτώνεις κι άλλους κάθε μέρα, ενώ η χώρα ΔΕΝ αντέχει. Ακριβώς το σκυλοποίηση εκφράζει ό,τι ειπώθηκε.

jesu
16-12-2010, 02:50
Δειτε εδω τα μεγαλυτερα "πιονια" (http://www.aksioprepeiakantoxh.com/thematikes/kratos-parakratos/arthra/335-diadiloste-me-tin-asfaleia.html) του συστήματος. Ε ρε μας περνανε για μ......ς!!!

Κι ενώ συμβαίνουν όλα αυτά, στην Πανεπιστημίου τσάκισαν κυριολεκτικά το μπλοκ του ΕΚΠΑ με αλλεπάλληλα δακρυγόνα και φυσουνιές εξ'επαφής. Πρέπει να λιποθύμησαν 1-2 άτομα. Σε ένα μπλοκ που το 50% ήταν κοπέλες, δεν έφυγε ούτε πέτρα από τις τάξεις του, και που κάναμε περιφρούρηση με αλυσίδες σε όλη τη διάρκεια της πορείας.

TopGear
16-12-2010, 02:51
Κι ενώ συμβαίνουν όλα αυτά, στην Πανεπιστημίου τσάκισαν κυριολεκτικά τα μπλοκ του ΕΚΠΑ με αλλεπάλληλα δακρυγόνα και φυσουνιές εξ'επαφής. Πρέπει να λιποθύμησαν 1-2 άτομα. Σε ένα μπλοκ που το 50% ήταν κοπέλες, δεν έφυγε ούτε πέτρα από τις τάξεις του, και που κάναμε περιφρούρηση με αλυσίδες σε όλη τη διάρκεια της πορείας.

Για τι κόσμο μιλάμε; Είδα κάπου 100χιλ, αλλά μου φάνηκε τρελό νούμερο.

Morgoth
16-12-2010, 03:08
Ε μην τρελαθούμε τη σκυλοποίηση δεν την κάναμε εμείς με δική μας ευθύνη. Ούτε είμαστε υποχρεωμένοι από κανέναν ευρωπαϊκό ή κρατικό ή ακόμα και εθιμικό νόμο να παρέχουμε στέγαση και σίτιση σε λαθρομετανάστες, πόσο μάλλον όταν δεν μπορούμε να διαχειριστούμε ούτε τα δικά μας προβλήματα. Αν μάλιστα λειτουργούσε το κράτος όπως θεωρητικά 'προβλέπεται', δεν θα μπορούσαν καν να βρίσκονται στη χώρα μας αφού ο νόμος μιλάει για απέλαση. Το ότι είμαστε ένα γιγάντιο μπ00ρδ€λο και δεν εφαρμόστηκε ποτέ τίποτα όπως προβλεπόταν είναι βέβαια προφανές.
Οι ρομαντικοί οραματιστές που διαβλέπουν παγκόσμια συμφιλίωση, αγάπη, στοργή, προδέρμ για όλους μπορούν να περιμένουν και τον αϊ-Βασίλη να μπει απ την καμινάδα. Ίδιες πιθανότητες πραγματοποίησης υπάρχουν.

Ούτε εγώ γουστάρω που υπάρχουν σύνορα και ζούμε προ-οργανωμένοι με βάση αυτά, για την ακρίβεια θα ψηνόμουν τρελά να ζούσα στην Καλιφόρνια ή σε κάποια χώρα παραγωγό κοκαΐνης ακόμα καλύτερα. Αλλά δεν έχω βιώσιμο τρόπο να πάω. Τι να κάνουμε έτσι είναι η ζωή.

Για την απίστευτη απάντηση που όλοι την έχουν έτοιμη "Μα δεν μπορεί να ζήσει στη χώρα του γι αυτό αναγκάστηκε να πάει αλλού." έχω μια ερώτηση, πως στο διάολο σε μια χώρα ίδιας έκτασης με την δικιά μας που υποστηρίζουν ότι δεν έχουν να φάνε είναι δυνατόν να έχουν ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΟ πληθυσμό από εμάς. Προφανώς είτε έχουν να φάνε (πράγμα δύσκολο, εκ των πραγμάτων) είτε ΣΤΑ @@ ΤΟΥΣ κι αν δεν έχουν να φάνε, θα φάνε εσένα (πράγμα που αρχίζει να εφαρμόζεται, εκ των πραγμάτων).

Όσο για αυτόν που θα προσπαθήσει να μου ανοίξει το αυτοκίνητο / ληστέψει την περιουσία / σοδομίσει την ιδιοκτησία / etc, στα τέτοια μου αν είναι αρχιδοελληναριός, γαμωμπαγκλαντεσιανός, πουστοκινέζος ή οτιδήποτε. Δεν είμαι ρατσιστής -μπορώ να ρίξω κατηγόρια στους πάντες με τον ίδιο τρόπο :grouphug:-, θα τον αντιμετωπίσω με την ίδια απέχθεια και ξέσπασμα nerd rage.

//όποιες πιθανές απαντήσεις προσημειώνω ότι δε θα μου αλλάξουν γνώμη, παραείμαι γέρος για να αλλάξω νοοτροπία :p

TalL_Guy
16-12-2010, 12:40
ελεοσ μπαινω στο μσν απο τη σχολη,και μου βγαζει το bing σαν πρωτη ειδηση "τα επεισοδια της απεργιας της 15ης Δεκεμβριου",με φωτογραφια τον χατζηγακη.καταπληκτικη ειδηση .αισχος

Octopus Handjob
16-12-2010, 12:41
Για την απίστευτη απάντηση που όλοι την έχουν έτοιμη "Μα δεν μπορεί να ζήσει στη χώρα του γι αυτό αναγκάστηκε να πάει αλλού." έχω μια ερώτηση, πως στο διάολο σε μια χώρα ίδιας έκτασης με την δικιά μας που υποστηρίζουν ότι δεν έχουν να φάνε είναι δυνατόν να έχουν ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΟ πληθυσμό από εμάς. Προφανώς είτε έχουν να φάνε (πράγμα δύσκολο, εκ των πραγμάτων) είτε ΣΤΑ @@ ΤΟΥΣ κι αν δεν έχουν να φάνε, θα φάνε εσένα (πράγμα που αρχίζει να εφαρμόζεται, εκ των πραγμάτων).

Η πιθανότητα να είναι δεκαπλάσιοι επειδή δεν υπάρχει η έννοια της αντισύλληψης και η θρησκεία τους υποδουλώνει τις γυναίκες και τις μετατρέπει σε πολυβόλα νεογνών, σε συνάρτηση με την πλήρη άγνοιά τους για το πόσος ακριβός είναι ο πληθυσμός της χώρας τους (τηλεόραση; ραδιόφωνο;) είναι μήπως μηδενική;

TalL_Guy
16-12-2010, 13:01
http://kazani.gr/uploads/posts/2010-12/1292455142_ee.jpg
http://kazani.gr/uploads/posts/2010-12/1292455147_fp-nzuj.jpg

TopGear
16-12-2010, 13:42
Η πιθανότητα να είναι δεκαπλάσιοι επειδή δεν υπάρχει η έννοια της αντισύλληψης και η θρησκεία τους υποδουλώνει τις γυναίκες και τις μετατρέπει σε πολυβόλα νεογνών, σε συνάρτηση με την πλήρη άγνοιά τους για το πόσος ακριβός είναι ο πληθυσμός της χώρας τους (τηλεόραση; ραδιόφωνο;) είναι μήπως μηδενική;

Ναι, αλλά αυτό δε δικαιολογεί στην καμία τέτοια αποικιοκρατική πολιτική και γκετοποίηση άλλων χωρών επειδή αυτοί είναι έτσι όπως είναι, φταίνε - δε φταίνε.

Octopus Handjob
16-12-2010, 14:04
Παιδιά (Morgoth, TopGear) ειλικρινά η συλλογιστική που έχετε πάνω στο θέμα δεν είναι προϊόν δομημένης σκέψης. Σκεφτείτε πολύ απλά ότι έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους οι οποίοι όχι απλά δεν έχουν εκπαίδευση, αλλά μια ζωή ήταν στη χώρα τους τροφοσυλλέκτες. Δεν έχουν επαφή με καθαρό νερό και τροφή. Είναι δυνατόν αυτοί οι άνθρωποι να κάτσουν να σκεφτούν ότι όταν πάνε σε άλλη χώρα δε θα πρέπει να τη γκετοποιήσουν ή δε θα πρέπει να κάνουν εγκλήματα, όταν από μικρά παιδιά στη χώρα τους έχουν μάθει σε κάθε μορφής βία;

Οι παππούδες μου ήταν μετανάστες. Ο μεν από την κατοχική Ρούμελη στον Καναδά και ο δε από την Πόλη μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή στο Αιγάλεω. Ο μεν, συγκεκριμένα, δεν ήταν ιδιαίτερα διαφορετική περίπτωση από τους Πακιστανούς που έρχοναι στην Ελλάδα τώρα: πώς νομίζετε ότι μας αντιμετώπιζαν τότε στον Καναδά και στις ΗΠΑ; Όμως στις χώρες αυτές υπάρχει έλεγχος (όπου τους βολεύει κι αυτούς, βλέπε Μεξικανούς στις ΗΠΑ). Δε μπαίνεις στη χώρα χωρίς να κάνεις ιατρικό τσεκαπ. Δε μπαίνεις χωρίς βίζα. Δεν είναι όπως εδώ, που επειδή έχουμε λαδιάρηδες συνοριοφύλακες και επειδή μας βολεύει η μαύρη εργασία στις πόλεις και στα χωράφια τους βάζουμε όπως να 'ναι όπου να 'ναι.

Τι θέλω να πω: Το πρόβλημα δεν είναι με αυτούς. Έτσι έχουν μάθει. Μια ζωή στη βία και στην παρανομία και την εγκληματικότητα. Αυτό δεν είναι συναισθηματική προσέγγιση: είναι η αλήθεια. Προκειμένου να ξεμάθουν, απαιτείται τιμωρία. Φυλακή, απέλαση αν είσαι παράνομος. Όμως εδώ δεν τιμωρούμε κανέναν, γιατί οι φυλακές μας είναι γεμάτες και γιατί η παραμικρή καταγγελία για ένα χαμένο πορτοφόλι π.χ. πρέπει να περάσει από μια γραφειοκρατία τέτοια που πλέον κανείς δεν κάνει καταγγελία για το πορτοφόλι του. Δεν υπάρχει "αποιοκιοκρατική πολιτική", για όνομα του Θεού και της Παναγίας (σχήμα του λόγου το τελευταίο).

TopGear
16-12-2010, 14:18
Παιδιά (Morgoth, TopGear) ειλικρινά η συλλογιστική που έχετε πάνω στο θέμα δεν είναι προϊόν δομημένης σκέψης. Σκεφτείτε πολύ απλά ότι έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους οι οποίοι όχι απλά δεν έχουν εκπαίδευση, αλλά μια ζωή ήταν στη χώρα τους τροφοσυλλέκτες. Δεν έχουν επαφή με καθαρό νερό και τροφή. Είναι δυνατόν αυτοί οι άνθρωποι να κάτσουν να σκεφτούν ότι όταν πάνε σε άλλη χώρα δε θα πρέπει να τη γκετοποιήσουν ή δε θα πρέπει να κάνουν εγκλήματα, όταν από μικρά παιδιά στη χώρα τους έχουν μάθει σε κάθε μορφής βία;

Οι παππούδες μου ήταν μετανάστες. Ο μεν από την κατοχική Ρούμελη στον Καναδά και ο δε από την Πόλη μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή στο Αιγάλεω. Ο μεν, συγκεκριμένα, δεν ήταν ιδιαίτερα διαφορετική περίπτωση από τους Πακιστανούς που έρχοναι στην Ελλάδα τώρα: πώς νομίζετε ότι μας αντιμετώπιζαν τότε στον Καναδά και στις ΗΠΑ; Όμως στις χώρες αυτές υπάρχει έλεγχος (όπου τους βολεύει κι αυτούς, βλέπε Μεξικανούς στις ΗΠΑ). Δε μπαίνεις στη χώρα χωρίς να κάνεις ιατρικό τσεκαπ. Δε μπαίνεις χωρίς βίζα. Δεν είναι όπως εδώ, που επειδή έχουμε λαδιάρηδες συνοριοφύλακες και επειδή μας βολεύει η μαύρη εργασία στις πόλεις και στα χωράφια τους βάζουμε όπως να 'ναι όπου να 'ναι.

Τι θέλω να πω: Το πρόβλημα δεν είναι με αυτούς. Έτσι έχουν μάθει. Μια ζωή στη βία και στην παρανομία και την εγκληματικότητα. Αυτό δεν είναι συναισθηματική προσέγγιση: είναι η αλήθεια. Προκειμένου να ξεμάθουν, απαιτείται τιμωρία. Φυλακή, απέλαση αν είσαι παράνομος. Όμως εδώ δεν τιμωρούμε κανέναν, γιατί οι φυλακές μας είναι γεμάτες και γιατί η παραμικρή καταγγελία για ένα χαμένο πορτοφόλι π.χ. πρέπει να περάσει από μια γραφειοκρατία τέτοια που πλέον κανείς δεν κάνει καταγγελία για το πορτοφόλι του. Δεν υπάρχει "αποιοκιοκρατική πολιτική", για όνομα του Θεού και της Παναγίας (σχήμα του λόγου το τελευταίο).

Πέρα απ'όλα αυτά, που δε διαφωνώ ιδιαίτερα, βλέπουν την Ελλάδα σαν ένα απέραντο σκουπιδότοπο, οπότε επιδιώκουν να τα κάνουν. Κι ενώ είναι μαθημένοι έτσι, θα τολμούσαν να τα κάνουν αλλού; Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να το ανεχόμαστε. Αλλά φταίμε εμείς πρωτίστως που συνεχίζουμε να αυξάνουμε αυτή τη χαβούζα, ενώ δεν τραβάει άλλο το πράγμα. Όσον αφορά αποικιοκρατική πολιτική, δεν το λέω απόλυτα με την έννοια ότι ερχόμαστε γι'αυτό το σκοπό, αλλά ερχόμαστε στην Ελλάδα να μαζευτούμε πολλοί γιατί εδώ μπορούμε να τα κάνουμε όλα αυτά και να πουλήσουμε τον τσαμπουκά μας. Και δυστυχώς-ευτυχώς, όλοι λειτουργούν υπό τις θεωρίες του Ισλάμ, που εντάξει, τέτοια πράγματα διδάσκουν και δεν διαθέτουν ανθρώπινα στοιχεία.

Δεν το λέω με κακία, αντιλαμβάνοναι απόλυτα, αλλά αφού δε μπορούμε να τους έχουμε, γιατί πρέπει να συνεχίζεται αυτό ή να το ανεχόμαστε; Συν ότι αν κάποιος έρχεται σε ξένη χώρα για κάτι καλύτερο, δε σχηματίζει ορδές με σκοπό την παρανομία και την επιβολή στους ντόπιους, ψάχνει λύσεις ή γυρνάει από κει που'ρθε, αν είναι σωστός. Δεν υφίσταται καν το παραμύθι για τους "καημένους" και "ταλαίπωρους", οι μισοί κάνουν τα παραπάνω και δεν αναφέρομαι σε αυτούς που πραγματικά έχουν ανάγκη. Είτε είναι Έλληνες, είτε Αλβανοί, είτε Τούρκοι ή δεν ξέρω γω τι άλλο.

Octopus Handjob
16-12-2010, 14:43
Πέρα απ'όλα αυτά, που δε διαφωνώ ιδιαίτερα, βλέπουν την Ελλάδα σαν ένα απέραντο σκουπιδότοπο, οπότε επιδιώκουν να τα κάνουν. Κι ενώ είναι μαθημένοι έτσι, θα τολμούσαν να τα κάνουν αλλού; Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να το ανεχόμαστε. Αλλά φταίμε εμείς πρωτίστως που συνεχίζουμε να αυξάνουμε αυτή τη χαβούζα, ενώ δεν τραβάει άλλο το πράγμα. Όσον αφορά αποικιοκρατική πολιτική, δεν το λέω απόλυτα με την έννοια ότι ερχόμαστε γι'αυτό το σκοπό, αλλά ερχόμαστε στην Ελλάδα να μαζευτούμε πολλοί γιατί εδώ μπορούμε να τα κάνουμε όλα αυτά και να πουλήσουμε τον τσαμπουκά μας. Και δυστυχώς-ευτυχώς, όλοι λειτουργούν υπό τις θεωρίες του Ισλάμ, που εντάξει, τέτοια πράγματα διδάσκουν και δεν διαθέτουν ανθρώπινα στοιχεία.

Δεν το λέω με κακία, αντιλαμβάνοναι απόλυτα, αλλά αφού δε μπορούμε να τους έχουμε, γιατί πρέπει να συνεχίζεται αυτό ή να το ανεχόμαστε; Συν ότι αν κάποιος έρχεται σε ξένη χώρα για κάτι καλύτερο, δε σχηματίζει ορδές με σκοπό την παρανομία και την επιβολή στους ντόπιους, ψάχνει λύσεις ή γυρνάει από κει που'ρθε, αν είναι σωστός. Δεν υφίσταται καν το παραμύθι για τους "καημένους" και "ταλαίπωρους", οι μισοί κάνουν τα παραπάνω και δεν αναφέρομαι σε αυτούς που πραγματικά έχουν ανάγκη. Είτε είναι Έλληνες, είτε Αλβανοί, είτε Τούρκοι ή δεν ξέρω γω τι άλλο.

Στο post σου διαβλέπω ένα μεγάλο νόημα: "αφού δεν αντέχουμε άλλο, γιατί τους φέρνουμε". Δύο πράγματα έχω να σχολιάσω πάνω σε αυτό:

1) Κάποτε, δηλαδή, αντέχαμε; Μπορούσαμε να φέρουμε λαθρομετανάστες, ενώ τώρα δε μπορούμε; Ποιό το νόημα του ότι "αντέχαμε"; Μπορούσαμε να έχουμε δημόσια περίθαλψη γι' αυτούς, υπήρχαν δουλειές για όλους, Έλληνες και ξένους; Τί ακριβώς σημαίνει "αντέχαμε";

2) Ο λόγος για τους οποίους τους φέρνουμε εξηγήθηκε στο παραπάνω post μου. Λόγω των σύγχρονων δουλέμπορων - συνοριοφυλάκων και άλλων επιτήδειων που τους ρημάζουν ενώ κάνουν το ταξίδι από χώρα σε χώρα. Και όταν τα μισά και πλέον καταστήματα στις πόλεις κάνουν δουλειές με ξένους επειδή θα δουλέψουν μαύρα και ελάχιστα. Μας συμφέρει να έχουμε ξένους. Το ότι η εγκληματικότητα αυξάνεται είναι απόρροια της εξαθλιωμένης τους κατάστασης. Το ότι αυτό οδηγεί σε αδιέξοδο ήταν προφανές εξ' αρχής, δε χρειάζεται να είσαι Αϊνστάιν για να το καταλάβεις. Όμως το κέρδος του καταστηματάρχη και του γεωκτήμονα είναι πάνω απ' όλα.

Morgoth
16-12-2010, 18:53

Δεν διαφωνώ σε κάτι με αυτά που γράφεις. Απλά δεν με ενδιαφέρει τι προκαλεί την κατάσταση αυτή, αν δλδ τους το λέει η θρησκεία τους, η αμάθεια, ο πολιτισμός, η παράδοσή τους, τα πιστεύω τους, οτιδήποτε. Το αποτέλεσμα είναι αυτό που έγραψα πριν, "δεν έχουμε να φάμε εδώ; στα @@ μας, θα έρθουμε στη χώρα σου". Στην πράξη αυτό συμβαίνει, και το εαν η χώρα μας την καταβρήκε στην αρχή με τους λαθρομετανάστες που έκαναν τις βαριές δουλειές για πενταροδεκάρες και τα άφησε χύμα όλα είναι ενέργειες της προηγούμενης γενιάς από εμάς που φυσικά τα έκανε σα να μην πω (παίζει εύκολα να είναι από τις πιο αποτυχημένες γενιές ever στον τόπο αυτό). Και έρχομαι τώρα εγώ κι εσύ, εκεί που άκουγα όλες τις παπάτζες περί "η γενιά σας είναι η πιο βολεμένη,δε ζήσατε πόλεμο-όλεθρο-πείνα-φτώχεια-απόβαση εξωγήινων σαν εμάς" δουλεύω για πενταροδεκάρες και επιπλέον με το που βγαίνω από τη δουλειά με περιμένουν στη γωνία οι λαθραίοι να μου τη μπέσουν (fact). Ε δεν θα δικαιολογήσω ούτε κράτος ούτε λαθρομετανάστες σε αυτή την περίπτωση που με βλέπουν και οι δύο προφανώς για μ@λ@κ@. Το μεν κράτος δεν δίνει δεκάρα, οι δε γνωστής πλέον προέλευσης λαθρομετανάστες θέλουν τη δεκάρα σου με το ζόρι γιατί είναι ο μόνος τρόπος να τη βγάλουν πέρα, και για να επιβιώσεις σε λίγο θα πρέπει να οδηγείς opel manta με μυδράλιο στην οροφή.

giannis88
16-12-2010, 19:21
Δεν διαφωνώ σε κάτι με αυτά που γράφεις. Απλά δεν με ενδιαφέρει τι προκαλεί την κατάσταση αυτή, αν δλδ τους το λέει η θρησκεία τους, η αμάθεια, ο πολιτισμός, η παράδοσή τους, τα πιστεύω τους, οτιδήποτε. Το αποτέλεσμα είναι αυτό που έγραψα πριν, "δεν έχουμε να φάμε εδώ; στα @@ μας, θα έρθουμε στη χώρα σου". Στην πράξη αυτό συμβαίνει, και το εαν η χώρα μας την καταβρήκε στην αρχή με τους λαθρομετανάστες που έκαναν τις βαριές δουλειές για πενταροδεκάρες και τα άφησε χύμα όλα είναι ενέργειες της προηγούμενης γενιάς από εμάς που φυσικά τα έκανε σα να μην πω (παίζει εύκολα να είναι από τις πιο αποτυχημένες γενιές ever στον τόπο αυτό). Και έρχομαι τώρα εγώ κι εσύ, εκεί που άκουγα όλες τις παπάτζες περί "η γενιά σας είναι η πιο βολεμένη,δε ζήσατε πόλεμο-όλεθρο-πείνα-φτώχεια-απόβαση εξωγήινων σαν εμάς" δουλεύω για πενταροδεκάρες και επιπλέον με το που βγαίνω από τη δουλειά με περιμένουν στη γωνία οι λαθραίοι να μου τη μπέσουν (fact). Ε δεν θα δικαιολογήσω ούτε κράτος ούτε λαθρομετανάστες σε αυτή την περίπτωση που με βλέπουν και οι δύο προφανώς για μ@λ@κ@. Το μεν κράτος δεν δίνει δεκάρα, οι δε γνωστής πλέον προέλευσης λαθρομετανάστες θέλουν τη δεκάρα σου με το ζόρι γιατί είναι ο μόνος τρόπος να τη βγάλουν πέρα, και για να επιβιώσεις σε λίγο θα πρέπει να οδηγείς opel manta με μυδράλιο στην οροφή.

το θέμα είναι ότι και ένα κουμπί να πατήσεις, και να εξαφανιστούν όλοι αυτοί αύριο το πρωί, πάλι για το πούτσο θα μαστε, και ίσως με την κατάσταση που επικρατεί, να πάρουν κάποιες από τις "θέσεις" τους, ντόπιοι. Η κατάσταση είναι πάρα πολύ προβληματική, αυτή είναι μόνο μια εκδοχή του προβλήματος

Morgoth
16-12-2010, 19:31
το θέμα είναι ότι και ένα κουμπί να πατήσεις, και να εξαφανιστούν όλοι αυτοί αύριο το πρωί, πάλι για το πούτσο θα μαστε, και ίσως με την κατάσταση που επικρατεί, να πάρουν κάποιες από τις "θέσεις" τους, ντόπιοι. Η κατάσταση είναι πάρα πολύ προβληματική, αυτή είναι μόνο μια εκδοχή του προβλήματος

Βασικά δε σώζεται το πράμα με τη γκαμία.
Πριν από 1 μήνα τους αφήσαμε να εκλεγούν πάλι οι ίδιοι και τώρα κάνουμε πορείες lol
http://icanhascheezburger.files.wordpress.com/2010/12/55720_460.gif?w=300&h=200
Πρέπει ο καθένας να κοιτάξει την παρτάρα του πλέον όπως έγινε η κατάσταση :grouphug:

Schottkey
16-12-2010, 19:32
Σκέψου λίγο όμως ότι η χώρα σου (μας) γαμάει τη χώρα τους (ναι ακόμα υπάρχουν ελληνικά στρατεύματα λ.χ στο αφγανιστάν) και του αναγκάζει να μεταναστεύσουν . Όταν έρχονται μετά στην ελλάδα που κατά το μεγαλύτερο ποσοστό είναι για αυτούς ενδιάμεσος προορισμός (κοίτα το εγχώριο ποσοστό πληθυσμού κάτω από το όριο της φτώχιας και θα καταλάβεις ότι είναι προφανές ότι ο επιθυμητός προορισμός των μεταναστών Δεν είναι η ελλάδα). Όταν έρχονται λοιπόν εσύ δεν τους δίνεις χαρτιά και κανέναν δικαίωμα και τους κρατάς εγκλωβισμένους σε ένα περιβάλλον που δεν μπορούν να δουλέψουν και πρακτικά να επιβιώσουν .

Βεβαίως και η λύση δεν είναι να τους φυλακίσεις ούτε να τους τιμωρήσεις όπως αναφέρει ο οκταπούσιοςχειραυνανισμός αλλά να τους δώσεις γαμημένο άσυλο να πάνε στην ευχή του θεού και φυσικά να μην αφήνεται στο παρακράτος να διαχειρίζεται την συνοριακή σου πολιτική

//τι γλυκούλι που είναι το ποντικάκι του μοργκοζ :phone:

giannis88
16-12-2010, 20:22
Βασικά δε σώζεται το πράμα με τη γκαμία.
Πριν από 1 μήνα τους αφήσαμε να εκλεγούν πάλι οι ίδιοι και τώρα κάνουμε πορείες lol
http://icanhascheezburger.files.wordpress.com/2010/12/55720_460.gif?w=300&h=200
Πρέπει ο καθένας να κοιτάξει την παρτάρα του πλέον όπως έγινε η κατάσταση :grouphug:

κοίταξε επειδή εσύ ψήφισες, πασοκικούς συνδιασμούς (αυτό καταλαβαίνω από το ποστ σου) δεν σημαίνει ότι όλοι κάνανε το ίδιο.

jesu
16-12-2010, 20:34

............................................
............................................

Είναι τυχαίο οτι από το τελευταίο κύμα μετανάστευσης το μεγαλύτερο ποσοστό είναι από το Αφγανιστάν; Όπου πήγε η συμμαχία των προθύμων (μαζί και η Ελλαδάρα) και ρήμαξε οτι είχαν αφήσει οι Ταλιμπάν; Οτι προέρχονται από χώρες του τρίτου κόσμου όπου έχει εγκατασταθεί η νεοαποικιοκρατία και έχουν απομυζήσει τους πόρους τους το ΔΝΤ και η Παγκόσμια Τράπεζα; Πίστεψε με, πολύς κόσμος που φεύγει από κει δεν είναι οι φτωχοί των φτωχότερων αλλά έχουν και μια κάποια μόρφωση (χρειάζεσαι να δώσεις αρκετά λεφτά στους δουλέμπορους για να περάσεις Ευρώπη), επίσης είναι ανιστόρητο και ελαφρώς ρατσιστικό να νομίζεις οτι "εκεί έτσι ζουν, πάντα έτσι ζούσαν κλπ" (άσε που στην περίπτωση του Ιράν είναι αστείο να μιλάς για κουλτούρα εγκληματικότητας). Είναι μεγάλο θέμα και αν θες το συζητάμε, απλά να σου πω οτι ο θρησκευτικός φονταμενταλισμός και η αμορφωσιά είναι σχετικά νέα μόδα, από τη δεκαετία του '80 και μετά. Καλό είναι αν θέλουμε να καταλάβουμε αυτούς τους ανθρώπους που έρχονται στη χωρα μας, να ασχοληθούμε λιγάκι με την ιστορία και τις πολιτικές συνθήκες στις χώρες προέλευσής τους. Διάβασε για αρχή για το κίνημα των αδέσμευτων (http://en.wikipedia.org/wiki/Non-Aligned_Movement) που δημιουργήθηκε μετά το Β'ΠΠ.

ironman
16-12-2010, 20:34
http://pitsirikos.net/2010/12/φωτορεπορτάζ-από-τη-διαδήλωση-15122010/#more-7711

giannis88
16-12-2010, 20:37
Είναι τυχαίο οτι από το τελευταίο κύμα μετανάστευσης το μεγαλύτερο ποσοστό είναι από το Αφγανιστάν; Όπου πήγε η συμμαχία των προθύμων (μαζί και η Ελλαδάρα) και ρήμαξε οτι είχαν αφήσει οι Ταλιμπάν; Οτι προέρχονται από χώρες του τρίτου κόσμου όπου έχει εγκατασταθεί η νεοαποικιοκρατία και έχουν απομυζήσει τους πόρους τους το ΔΝΤ και η Παγκόσμια Τράπεζα; Πίστεψε με, πολύς κόσμος που φεύγει από κει δεν είναι οι φτωχοί των φτωχότερων αλλά έχουν και μια κάποια μόρφωση (χρειάζεσαι να δώσεις αρκετά λεφτά στους δουλέμπορους για να περάσεις Ευρώπη), επίσης είναι ανιστόρητο και ελαφρώς ρατσιστικό να νομίζεις οτι "εκεί έτσι ζουν, πάντα έτσι ζούσαν κλπ" (άσε που στην περίπτωση του Ιράν είναι αστείο να μιλάς για κουλτούρα εγκληματικότητας). Είναι μεγάλο θέμα και αν θες το συζητάμε, απλά να σου πω οτι ο θρησκευτικός φονταμενταλισμός και η αμορφωσιά είναι σχετικά νέα μόδα, από τη δεκαετία του '80 και μετά. Καλό είναι όταν θέλουμε να καταλάβουμε αυτούς τους ανθρώπους που έρχονται στη χωρα μας, να ασχοληθούμε με την ιστορία και τις πολιτικές συνθήκες στις χώρες προέλευσής τους. Διάβασε π.χ. για το κίνημα των αδέσμευτων (http://en.wikipedia.org/wiki/Non-Aligned_Movement) που δημιουργήθηκε μετά το Β'ΠΠ.

καλά με τους αφγανούς υπάρχει η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Μιλάμε για πρόσφυγες που δημιουργήθηκαν από τον πόλεμο του αφγανιστάν στον οποίο η ελλάδα συμμετείχε, αλλά τα αποτελέσματα αυτού του πολέμου(πρόσφυγες) ας τα πετάξουμε στη θάλασσα

alehri
16-12-2010, 21:21
Παντώς ο χριστιανικός λαός έχει σκοτώσει εκατοντάδες περισσότερους(αθώους) από τον Ισλαμικό λαό, μην ξεχνάμε πως όλοι οι ηγέτες της αμερικής είναι Χριστιανοί από εκκλησίες που είναι αναγνωρισμένες κ από το βατικανό και από το πατριαρχείο κτλ....Ιερό πόλεμο με όλη την σημασία της λέξης ο Χριστιανισμός κάνει αυτή την περίοδο νομίζω...

Morgoth
16-12-2010, 22:14
κοίταξε επειδή εσύ ψήφισες, πασοκικούς συνδιασμούς (αυτό καταλαβαίνω από το ποστ σου) δεν σημαίνει ότι όλοι κάνανε το ίδιο.

wat!
http://chzgifs.files.wordpress.com/2010/12/entrancedp1.gif

όχι έχω ακόμα τα λογικά μου σχετικά, δεν κάνω τόσο χοντρές λαλακίες :baby:

Αλλά η πλειοψηφία αυτό ψήφισε. Βασικά σε αυτή τη χώρα ό,τι και να γίνει 2 κόμματα θα γνωρίζουμε πάντα (τουλάχιστον όσο υπάρχει εν ζωή η τωρινή γενιά άνω των 40 φαντάζομαι). Τα υπόλοιπα ψηφοδέλτια κατευθείαν στον κάδο. Parent generation γ@μ@ει άσκημα λέμε :metal:

understracker
16-12-2010, 22:19
Παντώς ο χριστιανικός λαός έχει σκοτώσει εκατοντάδες περισσότερους(αθώους) από τον Ισλαμικό λαό, μην ξεχνάμε πως όλοι οι ηγέτες της αμερικής είναι Χριστιανοί από εκκλησίες που είναι αναγνωρισμένες κ από το βατικανό και από το πατριαρχείο κτλ....Ιερό πόλεμο με όλη την σημασία της λέξης ο Χριστιανισμός κάνει αυτή την περίοδο νομίζω...

Η μουσουλμανική θρησκεία έχει επικίνδυνα και αντιδημοκρατικά στοιχεία. Μπορείς να δεις τι συμβαίνει στο Ιράν που κυβερνά θεοκρατικό καθεστώς. Στην Μουσουλμανική θρησκεία δεν υπάρχει η έννοια της Ελευθερίας και δεν υπάρχει η έννοια της ανεξιθρησκίας. Ο Μουσουλμάνος έχει το δικαίωμα να σκοτώσει τον αλλόπιστο, δεν είδα κάτι τέτοιο να αναφέρεται πουθενά στον Χριστιανισμό. Αν ο Μουσουλμανισμός ήταν η κυριαρχούσα θρησκεία δεν θα μπορούσες να γράψεις αυτά που γράφεις.

Υ.Γ. Επίσης η στάση του Μουσουλμανισμού είναι ακόμα πιο σκληρή απέναντι στους Άθεους και στους Ειδωλολάτρες (πχ αυτούς που πιστεύουν στο Δωδεκάθεο). Ο Χριστιανός μπορεί να την γλιτώσει, όμως ο ειδωλολάτρης πρέπει είτε να προσηλυτιστεί ή να σκοτωθεί γιατί και καλά δεν έχει λάβει το φως από κανένα προφήτη του Μωάμεθ. Τον Χριστό τον θεωρούν προφήτη.

alehri
16-12-2010, 22:47
Για μένα και οι δύο θρησκείες είναι εξίσου επικύνδυνες και μάλιστα στην πράξη αν και ο μουσουλαμανισμός είναι πιο διαδεδομένος τα τέκνα του χριστού έχουν σακατέψει την μισή Γη για τα πράσινα δολλάρια τους και οι εκπρόσωποι του χριστούλη δεν έχουν κάνει καν το κόπο να τους αφορήσουν. Τωρα για την ανεξιθρησκία τι να πω, που μας αρχιζούν από την 1η δημοτικού ο θεος μπλα μπλα, αυτό εγώ το λέω πλυση εγκεφάλου και εκτός από κάποιες βόρειες χώρες παντού έτσι είναι
Τεσπά το θρέντ είναι άκυρο :p

understracker
16-12-2010, 22:54
Για μένα και οι δύο θρησκείες είναι εξίσου επικύνδυνες και μάλιστα στην πράξη αν και ο μουσουλαμανισμός είναι πιο διαδεδομένος τα τέκνα του χριστού έχουν σακατέψει την μισή Γη για τα πράσινα δολλάρια τους και οι εκπρόσωποι του χριστούλη δεν έχουν κάνει καν το κόπο να τους αφορήσουν. Τωρα για την ανεξιθρησκία τι να πω, που μας αρχιζούν από την 1η δημοτικού ο θεος μπλα μπλα, αυτό εγώ το λέω πλυση εγκεφάλου και εκτός από κάποιες βόρειες χώρες παντού έτσι είναι
Τεσπά το θρέντ είναι άκυρο :p

Τυχαίνει οι Χριστιανοί να έχουν την τεχνολογία. Για να δούμε τι θα γινόταν αν την τεχνολογία την είχαν οι Μουσουλμάνοι. Όσον αφορά για το σακάτεμα της Γης. Καμία σχέση δεν έχει με την πίστη. Όταν σου λέει η Αγία Γραφή αγάπα τον πλησίον σου και ου φονεύσεις δεν βλέπω πως αυτό είναι σύμφωνο με τις βόμβες της Αμερικής στο Ιράκ. Δεν είναι χριστιανοί αυτοί. Έχουν άλλο θεό που λέγεται χρήμα και πολιτική επιρροή.

poxten88
17-12-2010, 01:12
ΤΟΥΡΚΕΨΑΜΕ!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=JdzA_ipA7ZQ&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=oo-lJL0I8Bk&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=aTlpQbuWp1A&feature=player_embedded

ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ .ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ!!!!
ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΤΟΝ ΜΠΟΥΛΟ!!!!!
ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΚΛΑΨΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΡΙΞΕΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ!!!

d3m
17-12-2010, 03:31
ΤΟΥΡΚΕΨΑΜΕ!!!!
ασε φιλε, εγω πριν ενα χρονο εγινα ελληνας. κουραγιο, ετσι ειναι η ζωη. χημειοθεραπειες και ειδικα φαρμακα θα αρχισεις να παιρνεις και εσυ και κατι μπορει να γινει.

ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ .ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ!!!!
ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΤΟΝ ΜΠΟΥΛΟ!!!!!
ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΚΛΑΨΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΡΙΞΕΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ!!!

κοσμικο κρατος ειναι αυτο οπου καθε μερα γινονται κοσμικα events, happenings, δεξιωσεις κτλ?

TopGear
17-12-2010, 04:42
Σκέψου λίγο όμως ότι η χώρα σου (μας) γαμάει τη χώρα τους (ναι ακόμα υπάρχουν ελληνικά στρατεύματα λ.χ στο αφγανιστάν) και του αναγκάζει να μεταναστεύσουν . Όταν έρχονται μετά στην ελλάδα που κατά το μεγαλύτερο ποσοστό είναι για αυτούς ενδιάμεσος προορισμός (κοίτα το εγχώριο ποσοστό πληθυσμού κάτω από το όριο της φτώχιας και θα καταλάβεις ότι είναι προφανές ότι ο επιθυμητός προορισμός των μεταναστών Δεν είναι η ελλάδα). Όταν έρχονται λοιπόν εσύ δεν τους δίνεις χαρτιά και κανέναν δικαίωμα και τους κρατάς εγκλωβισμένους σε ένα περιβάλλον που δεν μπορούν να δουλέψουν και πρακτικά να επιβιώσουν .

Βεβαίως και η λύση δεν είναι να τους φυλακίσεις ούτε να τους τιμωρήσεις όπως αναφέρει ο οκταπούσιοςχειραυνανισμός αλλά να τους δώσεις γαμημένο άσυλο να πάνε στην ευχή του θεού και φυσικά να μην αφήνεται στο παρακράτος να διαχειρίζεται την συνοριακή σου πολιτική

//τι γλυκούλι που είναι το ποντικάκι του μοργκοζ :phone:

Γι'αυτό καταντήσαμε χαβούζα, με το να μαζεύουμε τον καθένα. Και είναι παραμύθι αυτό ότι είναι οι περισσότεροι από το Αφγανιστάν και ότι φταίει η κακή Ελλάδα, οπότε πρέπει τώρα να τους αποζημιώσουμε, ούτε καν. Πακιστάν, Μπακλαντές, Ινδονησία, Κουρδιστάν, πάρα πολλοί είναι από κει και ή εξαπατούνται ή έρχονται επειδή ξέρουν τι σαπάκι χώρα είμαστε και θέλουν να εκμεταλλευτούν την παρανομία.

Καλά το είπε ο Morgoth, σε ληστεύουν οι εργοδότες στην Ελλάδα και σε σκίζουν κι όταν βγεις στο δρόμο, παραμονεύουν οι λαθραίοι να σε πατήσουν. Και δε μιλάμε για μετανάστες, αλλά για λαθρομετανάστες όπως τόνισε. Όλα τα πράγματα έχουν κι ένα όριο αντοχής. Και είναι μέγιστη παπαριά να το θεωρούν αυτό ρατσισμό μερικοί. Καμία σχέση.

noegr
17-12-2010, 05:09
http://radicaldesire.blogspot.com/2010/12/jody-mcintyre.html

ΑΡΔ και στην αγγλια...
Πέφτω από τα σύννεφα...

edit: εν'τω μεταξύ το όλο σκηνικό θυμίζει έντονα τα ρεπορταζ των ελληνικών καναλιών το βράδυ της 6/12/08 και το πρωί της αλλης μέρας...

μα και αυτός ανάπηρος πράγμα τι δουλειά είχε σε διαδήλωση?

poxten88
18-12-2010, 07:55
ασε φιλε, εγω πριν ενα χρονο εγινα ελληνας. κουραγιο, ετσι ειναι η ζωη. χημειοθεραπειες και ειδικα φαρμακα θα αρχισεις να παιρνεις και εσυ και κατι μπορει να γινει.

κοσμικο κρατος ειναι αυτο οπου καθε μερα γινονται κοσμικα events, happenings, δεξιωσεις κτλ?

καλο θα ειναι αλλη φορα να απαντας πανω σε αυτο που γραφει ο αλλος.
μετα να ρωτας ποιος ειναι αυτος που εχει το account.
και μετα εαν εχεις αγνωστες λεξεις να κοιτας το λεξικο.

τωρα σε μια γενικη συνελευση θα αναλυσω αυτα που νομιζω εγω.

John_Kouts
18-12-2010, 15:47
http://radicaldesire.blogspot.com/2010/12/jody-mcintyre.html

ΑΡΔ και στην αγγλια...
Πέφτω από τα σύννεφα...

edit: εν'τω μεταξύ το όλο σκηνικό θυμίζει έντονα τα ρεπορταζ των ελληνικών καναλιών το βράδυ της 6/12/08 και το πρωί της αλλης μέρας...

μα και αυτός ανάπηρος πράγμα τι δουλειά είχε σε διαδήλωση?

pragamtika de mporesa na to dw olo k to kleisa.

understracker
18-12-2010, 17:11
http://www.youtube.com/watch?v=Y90Yagtj3ws

d3m
18-12-2010, 23:27
καλο θα ειναι αλλη φορα να απαντας πανω σε αυτο που γραφει ο αλλος.
μετα να ρωτας ποιος ειναι αυτος που εχει το account.
και μετα εαν εχεις αγνωστες λεξεις να κοιτας το λεξικο.

τωρα σε μια γενικη συνελευση θα αναλυσω αυτα που νομιζω εγω.

sorry απλα σε ρατσιστες μονο η ειρωνια μου βγαινει σαν απαντηση.

αν θες να απαντησω σοβαρα οριστε.
τουρκεψαμε? παλαιστινιοι και αφγανοι ήταν.
μουσουλμανοποιηθουμε? που κολλαει η θρησκεια?
σαν να σχολιαζω ενα γεγονος και να παραπονιεμαι για την χριστιανικη πλυση εγκεφαλου.

επισης που κολλαει το ποιος εχει το account? μονο με αυτους που ξερω μιλαω σε ενα forum?

Heavy_Load
19-12-2010, 00:14
Το θεμα δεν ειναι αν 'μουσουλμανοποιηθηκαμε', αλλα εισαγοντας τετοια σκατα, ποσο πιο κοντα στο μεσαιωνα πηγαινουμε σαν κοινωνια. Οταν βλεπεις τα ζωα αυτα να χτυπιουνται και να ματωνουν για το Μωαμεθ, μονο αηδια μπορεις να νιωσεις. Αντι παλευουμε να απαλλαξουμε τον κοσμο απο τις ντοπιες αρρωστιες (βλεπε ορθοδοξια), θα εχουμε και εισαγομενες τωρα στο ονομα της ανεξιθρησκιας. Και μιλαμε για τη χειροτερη ισως αρρωστια παγκοσμιως, το μουσουλμανισμο.

qJLSlp-L6ZA

Klinika_Nekros
19-12-2010, 02:19
sorry απλα σε ρατσιστες μονο η ειρωνια μου βγαινει σαν απαντηση.

αν θες να απαντησω σοβαρα οριστε.
τουρκεψαμε? παλαιστινιοι και αφγανοι ήταν.
μουσουλμανοποιηθουμε? που κολλαει η θρησκεια?
σαν να σχολιαζω ενα γεγονος και να παραπονιεμαι για την χριστιανικη πλυση εγκεφαλου.

επισης που κολλαει το ποιος εχει το account? μονο με αυτους που ξερω μιλαω σε ενα forum?

ειρωνεύεται ρε .

Το θεμα δεν ειναι αν 'μουσουλμανοποιηθηκαμε', αλλα εισαγοντας τετοια σκατα, ποσο πιο κοντα στο μεσαιωνα πηγαινουμε σαν κοινωνια. Οταν βλεπεις τα ζωα αυτα να χτυπιουνται και να ματωνουν για το Μωαμεθ, μονο αηδια μπορεις να νιωσεις. Αντι παλευουμε να απαλλαξουμε τον κοσμο απο τις ντοπιες αρρωστιες (βλεπε ορθοδοξια), θα εχουμε και εισαγομενες τωρα στο ονομα της ανεξιθρησκιας. Και μιλαμε για τη χειροτερη ισως αρρωστια παγκοσμιως, το μουσουλμανισμο.

qJLSlp-L6ZA

χειρότερη από την πρέζα δεν είναι μαν .

The_Big_Brother
19-12-2010, 02:43
O HeavyLoad για άλλη μια φορά μιλάει σωστά.

χειρότερη από την πρέζα δεν είναι μαν .

Τουλάχιστον στην πρέζα φτιάχνεσαι για λίγο, αυτοί μαστιγώνονται για να πάρουν 1000 παρθένες μετά θάνατον και τελικά παίρνουν τα @@ μου.
Άμα θέλουν 1000 παρθένες ας περάσουν στο di να τις βρούν, αλλά 1ον δεν είμαι σίγουρος αν θα θέλουν να τις πάρουν όταν τις δούν και 2ον δεν ξέρω τί είναι προτιμότερο, το μαστίγωμα ή οι εργασίες του di.:p

//σχήμα λόγου, και τα 2 τα ξέρω

d3m
19-12-2010, 03:18
ειρωνεύεται ρε .

τοτε ή πολυ κακη ειρωνία ή είμαι χαζός.

απλα μια παρατηρηση. δεν εισαγεται η θρησκεια. ανθρωποι που την πιστευουν εισαγονται.
και δεν μπορεις να αρνηθεις την εισοδο τους για λογους θρησκειας ή εθνικοτητας.

αλλοι ειναι οι λογοι και δυστυχως ή ευτυχως καταληγουν να ειναι οικονομικοι.

TalL_Guy
19-12-2010, 20:51
μα καλα τι λενε εκει στο αλτερ
να γινουν τα χριστουγεννα της κρισης,χριστουγεννα της χαρας.
τα χριστουγεννα ειναι ευκαιρια να ξεχασουμε για λιγο τα μετρα και τα μνημονια,και να κανουμε δωρα και να περασουμε ολοι καλα

...

χειροτεροι απο τον αλφα

SUICIDE?
20-12-2010, 15:22
http://www.youtube.com/watch?v=smwhz386x_U&feature=player_embedded

κάτι που είδα σήμερα...για να μη νομίζουμε ότι αυτά τα κάνουμε μόνο εδώ στο Ελλάντα και για να μη νομίζουν μερικοί ότι εμέις οι υπόλοιποι βλέπουμε φαντάσματα...ιδού λοιπόν οι άλλες χώρες που θεωρούμε ΠΡΟΤΥΠΟ....αν λοιπόν αυτή είναι η "ανάπτυξη" κι ο "πολιτισμός" που πρέπει να κυνηγάμε τους τη χαρίζω να τη χώσουν στον απ'αυτό τους...όχι δλδ ότι δεν τα χουμε ζήσει...πόσοι δε φάγανε γκλοπιές στο κεφάλι και πόσοι από εμάς δε φάγαμε ληγμένα δακρυγόνα στη μάπα.....και κλασικά οι δημοσιογραφο-ρούφ σφυράνε αδιάφορα και φροντίζουν να στρέφουν την προσοχή εκεί που "πρέπει" ....

alehri
20-12-2010, 15:35
http://www.youtube.com/watch?v=smwhz386x_U&feature=player_embedded

κάτι που είδα σήμερα...για να μη νομίζουμε ότι αυτά τα κάνουμε μόνο εδώ στο Ελλάντα και για να μη νομίζουν μερικοί ότι εμέις οι υπόλοιποι βλέπουμε φαντάσματα...ιδού λοιπόν οι άλλες χώρες που θεωρούμε ΠΡΟΤΥΠΟ....αν λοιπόν αυτή είναι η "ανάπτυξη" κι ο "πολιτισμός" που πρέπει να κυνηγάμε τους τη χαρίζω να τη χώσουν στον απ'αυτό τους...όχι δλδ ότι δεν τα χουμε ζήσει...πόσοι δε φάγανε γκλοπιές στο κεφάλι και πόσοι από εμάς δε φάγαμε ληγμένα δακρυγόνα στη μάπα.....και κλασικά οι δημοσιογραφο-ρούφ σφυράνε αδιάφορα και φροντίζουν να στρέφουν την προσοχή εκεί που "πρέπει" ....

Μα αν θεωρούμε την Αγγλία πρότυπο τότε πρέπει να αυτοκτονήσουμε μαζικά.:p

giannis88
20-12-2010, 19:18
http://www.youtube.com/watch?v=xr4YF02ZS9w

//fixed

d3m
20-12-2010, 20:55
τα χριστουγεννα ειναι ευκαιρια να ξεχασουμε για λιγο τα μετρα και τα μνημονια,και να κανουμε δωρα και να περασουμε ολοι καλα

...

χειροτεροι απο τον αλφα

το δικαιωμα στην καταναλωση πανω απο ολα man.

giannis88
20-12-2010, 21:24

...

χειροτεροι απο τον αλφα
https://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/alites_roufianoi_dimosiografoi0wox6s.jpg

S1lV3r._.RAnG3r
20-12-2010, 21:30
υπαρχω, ζω, καταναλωνω, αγαπω.

Μαγικο πληθος.

Ω ρε φιλε τι ειπα τωρα.

John_Kouts
20-12-2010, 22:34
http://www.youtube.com/watch?v=xr4YF02ZS9w

//fixed

to oti oi mpatsoi einai gourounia einai gnwsto..kai exoyn yparksei ouk oliga tetoia videakia kata kairous..
apo pou n arxisoume k pou na teleiwsoume..Makria apo tin kwloxwra...

ironman
20-12-2010, 23:16
WfC00-VXyTM

alehri
21-12-2010, 02:34
Ένα βίντεο από σουηδική αστυνομία, το οποίο γενικά είναι από τα λίγα άλλα δείχνει ότι οι αστυνομικοί δεν είναι πουθενά άγγελοι.
Βέβαια μπροστά στους δικούς μας αυτά είναι χάδια...:tounge:

http://www.youtube.com/watch?v=Y8T974mns_s

giannis88
21-12-2010, 03:25
μα το βίντεο το προηγούμενο δεν εστιάζει στην ελας, αλλά στο συρφετό κουκουλοφόρων που κατεβάσανε. σε όλα τα αποσπάσματα των βίντεο σου όλοι είχαν διακριτικά, οπότε αν όντως γίνεται κάτι ακραίο, ίσως και να βρεις το δίκιο σου.

TalL_Guy
21-12-2010, 13:24
a.c.a.b

μη ψαχνεται για καλους .μονο αν σου σβυσουν καμμια κληση βαφτιζονται καλοι ,αν και θα επρεπε να κοβουν κλησεις αβερτα μπας και στρωσουμε σαν οδηγοι

TopGear
21-12-2010, 13:50
αν και θα επρεπε να κοβουν κλησεις αβερτα μπας και στρωσουμε σαν οδηγοι

Εύκολα όμως. Ειδικά για το παρκάρισμα.

TalL_Guy
21-12-2010, 21:01
Η μεγαλύτερη σε διάρκεια νύχτα του χρόνου (χειμερινό ηλιοστάσιο) συμπίπτει με ολική έκλειψη Σελήνης στις 21 Δεκεμβρίου. Η σύμπτωση των δύο φαινομένων θα επαναληφθεί στις 21 Δεκεμβρίου 2094.
Σύμφωνα με στοιχεία της nasa, η έκλειψη θα ξεκινήσει στις 06:33 (Μέσος χρόνος Γκρίνουιτς) το πρωί της Τρίτης, θα διαρκέσει περίπου τρεισήμισι ώρες, ενώ η σκιά της Γης θα καλύψει πλήρως τη Σελήνη από τις 07:41, φαινόμενο που θα διαρκέσει 72 λεπτά.
Η σεληνιακή έκλειψη είναι το φυσικό φαινόμενο εκείνο κατά το οποίο η Σελήνη σταματάει να δέχεται το φως του Ήλιου καθώς ανάμεσα στα δύο αυτά ουράνια σώματα παρεμβάλλεται η Γη.
Το φαινόμενο θα είναι πλήρως ορατό μόνο στη βόρεια και νότια Αμερική, τη βορειοδυτική Ευρώπη (σκανδιναβικές χώρες και Ισλανδία) και στη νοτιοανατολική Ασία.

Fallen91
21-12-2010, 22:28
a.c.a.b

μη ψαχνεται για καλους .μονο αν σου σβυσουν καμμια κληση βαφτιζονται καλοι ,αν και θα επρεπε να κοβουν κλησεις αβερτα μπας και στρωσουμε σαν οδηγοι

Ε όχι και a.c.a.b! Η επαγωγή πετυχαίνει μόνο στα μαθηματικά. Σε οτιδήποτε άλλο τα γενικά συμπεράσματα που προκείπτουν από κάτι ειδικό είναι κατα βάση εσφαλμένα αφού δεν γίνεται έλεγχος ολόκληρης της ομάδας.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα έπρεπε κάποιος να έχει ερθει σε επαφή και να γνωρίζει όλους τους μπάτσους.

Many Cops Αre Bastards σύμφωνοι.

giannis88
21-12-2010, 22:31
Ε όχι και a.c.a.b! Η επαγωγή πετυχαίνει μόνο στα μαθηματικά. Σε οτιδήποτε άλλο τα γενικά συμπεράσματα που προκείπτουν από κάτι ειδικό είναι κατα βάση εσφαλμένα αφού δεν γίνεται έλεγχος ολόκληρης της ομάδας.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα έπρεπε κάποιος να έχει ερθει σε επαφή και να γνωρίζει όλους τους μπάτσους.

Many Cops Αre Bastards σύμφωνοι.
Most cops are bastards είναι το πιο σωστό..

Fallen91
21-12-2010, 22:56
Κοιτά τον ακριβή αριθμό δεν τον ξέρω αλλά τεσπα!

TalL_Guy
22-12-2010, 02:54
νταξει οποιος αποφασιζει να κανει επαγγελμα το να κραταει οπλο,τι να πω.
και μη μου πειτε το οτι εχουμε εγκληματιες.το εγκλημα εχε ιαλλα αιτια και η αντιμετωπιση του δεν πρεπει να ειναι αντι-εγκλημα.πλα ειναι πιο φθηνο και απλο να εχεις (αντι-)εγκληματιες

εχω ακουσει πολλες φορες την ιστορια για καποιο μπατσο που δεν ηταν κακος οπως οι περισσοτεροι,αλλα καλος αστυνομος και τιμιος.μπλιαχ

//καλος στην δουλεια του,δεν σημαινει και καλος συμπολιτης.Μονο και μονο που δεχεται να ανηκει σε αυτην την ομαδα,τι να πω.Ας κρατησει την καλοσυνη του για αυτους που σβυνει κλησεις

Agrini0tis
22-12-2010, 03:09
και μη μου πειτε το οτι εχουμε εγκληματιες.το εγκλημα εχε ιαλλα αιτια και η αντιμετωπιση του δεν πρεπει να ειναι αντι-εγκλημα.πλα ειναι πιο φθηνο και απλο να εχεις (αντι-)εγκληματιες

εχω ακουσει πολλες φορες την ιστορια για καποιο μπατσο που δεν ηταν κακος οπως οι περισσοτεροι,αλλα καλος αστυνομος και τιμιος.μπλιαχ

//καλος στην δουλεια του,δεν σημαινει και καλος συμπολιτης.Μονο και μονο που δεχεται να ανηκει σε αυτην την ομαδα,τι να πω.Ας κρατησει την καλοσυνη του για αυτους που σβυνει κλησεις

Η αστυνομια δεν ειναι τροπος αντιμετωπισης της εγκληματικοτητας αλλα καταστολή της...

TalL_Guy
22-12-2010, 03:15
Η αστυνομια δεν ειναι τροπος αντιμετωπισης της εγκληματικοτητας αλλα καταστολή της...
εγω γιατι βλεπω οτι η αστυνομια ειναι τροπος επιβολης νομων και δημιουργιας εντυπωσεων?
Στην ελλαδα οι νομοι επιβαλλονται ισα ισα να μην διαμαρτυρονται οι νοικοκυραιοι.
αν απλα κατεστειλε την εγκληματικοτητα δεν θα καναμεκουβεντα καν,θα τους αγαπουσαμε τους μπατσους.

giannis88
22-12-2010, 03:36

you written

jesu
22-12-2010, 03:40
Η επαγωγή πετυχαίνει μόνο στα μαθηματικά. Σε οτιδήποτε άλλο τα γενικά συμπεράσματα που προκείπτουν από κάτι ειδικό είναι κατα βάση εσφαλμένα αφού δεν γίνεται έλεγχος ολόκληρης της ομάδας.

Επιστημολογικό λάθος κάνεις, αφού κι εσύ ο ιδιος παίρνεις τη μαθηματική λογική (που σου λέει οτι πρέπει να έχεις ελέγξει κάθε πιθανή περίπτωση) και την εφαρμόζεις σε άλλες επιστήμες και πεδία. Το a.c.a.b. (με το οποίο διαφωνώ σαν σύνθημα) δεν θέλει να τονίσει το άθροισμα των επιμέρους μπάτσων αλλά την ενιαιότητά τους σε ανώτερο επίπεδο (αστυνομία σαν θεσμός ο οποίος είναι "κακός"), και άρα είναι μάλλον πιο κοντά στην παραγωγική λογική παρά την επαγωγική. Κάηκα :tounge:

giannis88
22-12-2010, 03:48
Επιστημολογικό λάθος κάνεις, αφού κι εσύ ο ιδιος παίρνεις τη μαθηματική λογική (που σου λέει οτι πρέπει να έχεις ελέγξει κάθε πιθανή περίπτωση) και την εφαρμόζεις σε άλλες επιστήμες και πεδία. Το a.c.a.b. (με το οποίο διαφωνώ σαν σύνθημα) δεν θέλει να τονίσει το άθροισμα των επιμέρους μπάτσων αλλά την ενιαιότητά τους σε ανώτερο επίπεδο (αστυνομία σαν θεσμός ο οποίος είναι "κακός"), και άρα είναι μάλλον πιο κοντά στην παραγωγική λογική παρά την επαγωγική. Κάηκα :tounge:
παρεμπίπτοντος πως πάνε τα μαθ. πληρ? λολ

TalL_Guy
22-12-2010, 04:33
μα οποιος διαφωνει οτι η αστυνομια εχει σαν σκοπο να συμμορφωσει την παρεκκλινουσα συμπεριφορα των πολιτων και μη-πολιτων μιας χωρας,νομιζω πως ζει σε αλλο πλανητη.τις αδυναμιες και ατελειες-απειλες του συστηματος αναλαμβανει να διαχειριστει.

ειναι σαν να λες οτι η συγχρονη ΓΣΕΕ ειναι το τμημα διαχειρισης γκρινιας που εχει θεσπισει η κυβερνηση για να ισορροπησει συνδικαλιστες-εργαζομενους-εργοδοτες, και να σε λενε προβοκατορα ...
ξυπνατε τυρια θα σας φανε οι βλαχοι!

poxten88
22-12-2010, 10:53
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12337&subid=2&pubid=85235175
ετσι μπας και καταλαβουμε τι γινεται στην γειτονια μας.

TopGear
22-12-2010, 12:03
Τυχαία το βρήκα. Ωραία πράγματα.

http://www.sportdog.gr/article/3431/mas-graphoun-sta%E2%80%A6-arheia-tous

MikeN
22-12-2010, 12:18
Τυχαία το βρήκα. Ωραία πράγματα.

http://www.sportdog.gr/article/3431/mas-graphoun-sta%E2%80%A6-arheia-tous

Την δουλειά της κάνει.

TopGear
22-12-2010, 12:48
Την δουλειά της κάνει.

Όπως όλοι εκεί μέσα.

Τη δουλειά τους κάνουν.

jesu
22-12-2010, 18:40
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12337&subid=2&pubid=85235175
ετσι μπας και καταλαβουμε τι γινεται στην γειτονια μας.

Ναι ρε Θανάση, μια χαρά τα λέει το άρθρο. Το θέμα είναι να τα βλέπεις όλα αυτά υπό ένα ορθολογικό πρίσμα που να λαμβάνει υπ'όψιν το συνολικό πλαίσιο μέσα στο οποίο συμβαίνουν, κι όχι συνωμοσιολογικά. Εσύ τι συμπέρασμα βγάζεις;

S1lV3r._.RAnG3r
22-12-2010, 18:58
Πληθυσμιακο δεν μπορει και δεν ΠΡΕΠΕΙ να ειναι(το πρεπει δεν ειναι υποθεση).
Ουτε αποτελεσμα συγκυριων μπορει να ειναι.
Ο εθνικισμος παντα θα εχει "αντιπερα οχθη".
Και δεν αναφερομαι στην Αλβανια, δεν ειμαι τρελος
γιατι το οποιοδηποτε εγχειρημα
δεν μπορει να μου εγγυηθει κανεις πως πηγαζει απο αυτον,
ποσο μαλλον με σιγουρια.
Το θεμα ειναι οτι ο "ακτιβισμος", ειναι μια πρωτοτυπια
που δεν ειμαι ικανος να σχολιασω.
Οσον αφορα ομως αυτο, εχω να πω πως ο εθνικισμος
ανθει εκει που τον παιρνει να ανθισει.

TalL_Guy
22-12-2010, 21:51
αναρχικος πρετεντερης

http://www.tanea.gr/empisteytika.htm

poxten88
22-12-2010, 23:26
Ναι ρε Θανάση, μια χαρά τα λέει το άρθρο. Το θέμα είναι να τα βλέπεις όλα αυτά υπό ένα ορθολογικό πρίσμα που να λαμβάνει υπ'όψιν το συνολικό πλαίσιο μέσα στο οποίο συμβαίνουν, κι όχι συνωμοσιολογικά. Εσύ τι συμπέρασμα βγάζεις;

αλεκο για αυτο εβαλα το link.γιατι ο Δελαστικ κανει οπως και πολλοι αλλοι σωστη αναλυση.

@dem :

επειδη δεν εκανα πλακα.αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι το πολιτικο ισλαμ εχει εντονη δραση στην χωρα μας αλλα και σε ολα τα βαλκανια.

οσο αφορα το ρατσιστης με προσβαλει και δεν επιτρεπω σε κανεναν να μου βαζει ταμπελες.

οτι εχω να πω οπως ειπα θα τα πω στην συνελευση.
θα μιλησω οπως παντα με στοιχεια.

Liakos13
23-12-2010, 01:58
Το Skype κατέρευσε για σήμερα τουλάχιστον...

Ρεντίκολο ρε μλκ!!! Τουλάχιστον ο Zuckerberg έδωσε λίγο χρήμα να αγοράσει servers να μην μας απογοητεύσει... Ενώ τώρα θα βγει ένα άλλο μαλακιστίρι και θα πει "Skype the big Failure" και θα φτιάξει το Hype και θα κονομήσει. Φαε σκατά Niklas Zennström... Να η διαφορά μεταξύ ενός αμερικανού και ενός απ'το Λουξεμβούργο!

TalL_Guy
26-12-2010, 21:20
http://pics.blameitonthevoices.com/062010/small_some%20statistics.jpg

paris7891
26-12-2010, 21:32
http://pics.blameitonthevoices.com/062010/small_some%20statistics.jpg

imprisonement or torture huh?
kati san to di ena pramma.....

XRS
27-12-2010, 18:14
http://www.dailymotion.com/video/xg7p7o_jody-mcintyre-bbc-interview-greek-subs_people#from=embed

Απορώ ποιος απο τους δύο είναι ο ανάπηρος......

Heavy_Load
30-12-2010, 02:02
http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Europe

Εχει ενα σχετικο ενδιαφερον το γεγονος οτι στις 10 πιο θρησκευομενες χωρες, ειναι μπουρδελοχωρες με οικονομικα προβληματα (βλεπε Ελλαδα), ενω σε γενικες γραμμες στις 10 χωρες με τη λιγοτερη πιστη κατατασσονται αρκετες βορειο-ευρωπαικες με δυνατη οικονομια και γενικα καλες δομες. Τιποτα δεν ειναι τυχαιο λοιπον, και φαινεται οτι για το ποσο ηλιθιος, οπισθοδρομικος και με ελλειψη λογικης, παιδειας και οργανωσης ειναι ενας λαος, ενας καλος δεικτης ειναι η πιστη του. Οταν ο Ελληνας ειναι τοσο γιδι που πιστευει οτι ενας Εβραιος κοπερφιλντ περπατουσε στο νερο και πολλαπλασιαζε κρασια, τοτε ευκολα θα πιστεψει και οτι 'υπαρχουν λεφτα', 'παμε για τη νεα αλλαγη' 'οραμα και προοπτικη' κλπ.

Ven
30-12-2010, 02:53
Εξαιρετικα insightful το σχολιο σου, τωρα ειμαι και εγω σιγουρος οτι τα 2 ειναι συγκοινωνουντα δοχεια. Παμε να δουμε και μια στις 10 λιγοτερο θρησκευομενες χωρες πως τα πανε σε ποσοστα αυτοκτονιων.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Suicide_rates_map-en.svg

οπα η μαλακια εδω ειναι οτι τοπαρουν το τσαρτ στα κιτρινοκοκκινα επομενως με ασφαλεια παλι συναγουμε οτι οι χωρες με τη λιγοτερη πιστη ενω εχουν δυνατη οικονομια και γενικα καλες δομες, την πηδανε τη γεφυρουλα.
Φυσικα δεν προκειται να μπω σε μια ανουσια συζητηση οπως τις προαλλες, μου αρκει να δειξω ποσο σαθρο ειναι το ολο επιχειρημα και η συσχετιση.

Heavy_Load
30-12-2010, 03:22
Οι χωρες αυτες ειναι κυριως βορειοευρωπαικες, και το ποσοστο των αυτοκτονιων εχει πολλακις εξηγηθει απο την καταθλιπτικοτητα που βγαζουν λογω ελλειψης ηλιου κλπ, οποτε για αλλη μια φορα ακυρος. Ισως και να αυτοκτονουν ευκολοτερα επειδη δεν πιστευουν οτι η διεξοδος απο τη ζωη σου, αν αυτη ειναι μιζερη, ειναι αμαρτια που θα σου κοστισει αιωνιο τσουρουφλισμα στα κολασμενα καζανια.

Liakos13
30-12-2010, 04:39
http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Europe

Εχει ενα σχετικο ενδιαφερον το γεγονος οτι στις 10 πιο θρησκευομενες χωρες, ειναι μπουρδελοχωρες με οικονομικα προβληματα (βλεπε Ελλαδα), ενω σε γενικες γραμμες στις 10 χωρες με τη λιγοτερη πιστη κατατασσονται αρκετες βορειο-ευρωπαικες με δυνατη οικονομια και γενικα καλες δομες. Τιποτα δεν ειναι τυχαιο λοιπον, και φαινεται οτι για το ποσο ηλιθιος, οπισθοδρομικος και με ελλειψη λογικης, παιδειας και οργανωσης ειναι ενας λαος, ενας καλος δεικτης ειναι η πιστη του. Οταν ο Ελληνας ειναι τοσο γιδι που πιστευει οτι ενας Εβραιος κοπερφιλντ περπατουσε στο νερο και πολλαπλασιαζε κρασια, τοτε ευκολα θα πιστεψει και οτι 'υπαρχουν λεφτα', 'παμε για τη νεα αλλαγη' 'οραμα και προοπτικη' κλπ.

Δεν ξέρω που βασίζονται αύτες οι στατιστικές και κατά πόσο στέκουν αλλά ίσως δείχνουν κάπως ένα υπαρκτό πρόβλημα.

Δεν το αμφισβητώ επειδή ξέρω κάποια γενική τάση στην Ευρώπη αλλά τελείως εθνικά. 81% λέει πιστεύουν σε θεό στην Ελλάδα, αφήνει εδώ ανοιχτό δηλαδή αυτός ο θεός να είναι Χριστός, Αλλάχ και τα ρέστα αλλά μην κολάμε εκεί. 8/10 δηλαδή πιστεύουν. Εδώ έγκειται και ο προβληματισμός μου. Πιστεύουν 8/10. Το θέμα είναι πως πιστεύουν, η ποιοτική δηλάδή διαφοροποίηση μέσα σε αυτό το ποσοτικό μέγεθος. Είναι άλλο να πηγαίνεις κάθε Κυριακή στην εκκλησία και να κάνεις νηστεία μεσοβδόμαδα, άλλο να νηστεύεις όποτε λάχει, άλλο να πηγαίνεις μια κάθε Χριστούγενα και Πάσχα και άλλο να δηλώνεις απλά κάτι...

Θέλω να πιστεύω πως σε αυτό το σημείο η πλάστιγγα γέρνει δεξία της ποιοτικής κλίμακας. Δεν έχω κάποια απόδειξη γι'αυτό αλλά προσπαθώ να το δω απ΄τις παραστάσεις που έχω. "Από μπροστά παρθένα που λένε και από πίσω μπαίνουν τρένα". Αλλό το είναι και άλλο το φαίνεστε. Δεν αλλάζει με αυτό το σκεπτικό η προοδευτικότητα του λαού αλλά τουλάχιστον δείχνει πως στα δύσκολα, η θρησκεία πάει περίπατο μάζι με την ψευτοηθική.

Όσον αφορά τις στατιστικές δεν συμμετέχουν οι αλλοδαποί-"λαθρομετανάστες". Αν συμμετείχαν και αυτοί τότε θα άνεβαιναν οι αριθμοί καθώς η πλειοψηφία αυτών των ανθρώπων είναι βαθύτατα θρησκευόμενοι(κυρίως μουσουλμάνοι). Οι βασικοί λόγοι για αυτό είναι η αυξημένη προσκόληση που υπάρχει σε αυτή την θρησκεία(πιο τυπικοί), το χαμηλό επίπεδο παιδείας αυτών των λαών(οικονομικοί-πολιτικοί λόγοι) και φυσικά η πραγματικότητα. Όταν κάποιος με 2 παπούτσια πάνινα ήρθε απ'το Ιραν στην Ελλάδα ζωντανός...ε πιστεύει πως είναι θαύμα:p

Σου δωσα πάτημα ρε τρελέ...:p

Liakos13
30-12-2010, 04:40
Η ΕΥΡΩΖΩΝΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΙΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΘΕΤΗΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ (http://aformi.wordpress.com/2010/12/24/%CE%BA%CF%8E%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%BB%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B2%CE%AF%CF%84%CF%83%C E%B1%CF%82-%CE%B7-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89%CE%B6%CF%8E%CE%BD%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B1/)

Void
30-12-2010, 12:11
Δεν ξέρω που βασίζονται αύτες οι στατιστικές και κατά πόσο στέκουν αλλά ίσως δείχνουν κάπως ένα υπαρκτό πρόβλημα.

Δεν το αμφισβητώ επειδή ξέρω κάποια γενική τάση στην Ευρώπη αλλά τελείως εθνικά. 81% λέει πιστεύουν σε θεό στην Ελλάδα, αφήνει εδώ ανοιχτό δηλαδή αυτός ο θεός να είναι Χριστός, Αλλάχ και τα ρέστα αλλά μην κολάμε εκεί. 8/10 δηλαδή πιστεύουν. Εδώ έγκειται και ο προβληματισμός μου. Πιστεύουν 8/10. Το θέμα είναι πως πιστεύουν, η ποιοτική δηλάδή διαφοροποίηση μέσα σε αυτό το ποσοτικό μέγεθος. Είναι άλλο να πηγαίνεις κάθε Κυριακή στην εκκλησία και να κάνεις νηστεία μεσοβδόμαδα, άλλο να νηστεύεις όποτε λάχει, άλλο να πηγαίνεις μια κάθε Χριστούγενα και Πάσχα και άλλο να δηλώνεις απλά κάτι...

Θέλω να πιστεύω πως σε αυτό το σημείο η πλάστιγγα γέρνει δεξία της ποιοτικής κλίμακας. Δεν έχω κάποια απόδειξη γι'αυτό αλλά προσπαθώ να το δω απ΄τις παραστάσεις που έχω. "Από μπροστά παρθένα που λένε και από πίσω μπαίνουν τρένα". Αλλό το είναι και άλλο το φαίνεστε. Δεν αλλάζει με αυτό το σκεπτικό η προοδευτικότητα του λαού αλλά τουλάχιστον δείχνει πως στα δύσκολα, η θρησκεία πάει περίπατο μάζι με την ψευτοηθική.

Όσον αφορά τις στατιστικές δεν συμμετέχουν οι αλλοδαποί-"λαθρομετανάστες". Αν συμμετείχαν και αυτοί τότε θα άνεβαιναν οι αριθμοί καθώς η πλειοψηφία αυτών των ανθρώπων είναι βαθύτατα θρησκευόμενοι(κυρίως μουσουλμάνοι). Οι βασικοί λόγοι για αυτό είναι η αυξημένη προσκόληση που υπάρχει σε αυτή την θρησκεία(πιο τυπικοί), το χαμηλό επίπεδο παιδείας αυτών των λαών(οικονομικοί-πολιτικοί λόγοι) και φυσικά η πραγματικότητα. Όταν κάποιος με 2 παπούτσια πάνινα ήρθε απ'το Ιραν στην Ελλάδα ζωντανός...ε πιστεύει πως είναι θαύμα:p

Σου δωσα πάτημα ρε τρελέ...:p

+1 Λιάκο όπως τα λες...

alehri
30-12-2010, 14:21
Ρε παιδιά ο κάθε λαός έχει τον τρόπο του να αυτοκτονεί, απλά έτυχε στην ελλάδα να μην μετράμε αυτόν τον τρόπο στα στατιστικά, δηλαδή που γίνονται πίτα και πάνε και σκοτώνονται με τα αμάξια. Σε αυτό είμαστε πρώτοι στην Ευρωπη και οι Φινλανδοί τελευταίοι. Όσο για το παραμύθι με τον καιρό ας μας εξηγήσει κάποιος λογικός ανθρωπός γιατί η νορβηγία έχει το ίδιο ποσοστό με τις Ιβηρικές ή πολύ χαμηλότερο από την Γαλλία

observer
30-12-2010, 17:18
Απεβίωσε ο Μπόμπι Φάρελ των Boney M (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12337&subid=2&pubid=88075161)

TopGear
02-01-2011, 11:51
http://news247.gr/kosmos/news/article738753.ece

Απλά ας μη σκεφτούμε καλύτερα τις αντιδράσεις σε αντίθετη περίπτωση...

d3m
03-01-2011, 17:05
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231073032
ασταδιαλα που θελετε και την δουλεια σας πισω....

Einstais
03-01-2011, 18:07
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231073032
ασταδιαλα που θελετε και την δουλεια σας πισω....

kai opou nanai tha petaxtei o jesu kai o liakos13 na tous yposthriksei twra :P

TopGear
04-01-2011, 14:14
Ρεσιτάλ Πάγκαλου για ακόμη μια φορά (http://news247.gr/ellada/politiki/apaksiwtikes_dhlwseis_gia_thn_ellada_kai_toys_ellh nes.740321.html)

Octopus Handjob
04-01-2011, 15:12
Ρεσιτάλ Πάγκαλου για ακόμη μια φορά (http://news247.gr/ellada/politiki/apaksiwtikes_dhlwseis_gia_thn_ellada_kai_toys_ellh nes.740321.html)

Αντίο

123456789

di.nos
04-01-2011, 15:26

to kserw oti stis epomenes ekloges tha pane na ton ksanapsifisoun kai auton kai tous ipoloipous omoious tou kai tha apodeiksoun poso zwa einai...

Liakos13
04-01-2011, 17:53

Θα σχολιάσω μόνο και μόνο γτ με αναφέρεις προσωπικά με ειρωνική διάθεση....

Στο άρθρο έριξα μια απλή ματιά, δεν χρειάζετε άλλωστε παραπάνω για πράγματα που κυκλοφορούν και μου οσφριζέτε στην καθημερινότητα ο οποιοσδήποτε ζει σε αυτό τον τόπο(χωρίς να θεωρώ την αναξιοκρατία και ιδιοτέλεια τοπικά φαινόμενα). Βγήκε ακόμη μια φορά στην φορά με στοιχεία ότι υπήρχε κομματικός δάκτυλος στους διορισμούς. Τι λες ρε μεγάλε? Δεν το περιμένα...

Ας δούμε όμως τι δεν εξηγώ σωστά ή τελοσπάντων τι αηδίες λέω εγώ και ο jesu ...

- Υπάρχει κομματικός δάκτυλος στις δημόσιες προσλήψεις που αναπαράγετε εδώ και χρόνια, κυρίως απ'το δικομματισμό με σκοπό να αναπαράγονται πελατιακές σχέσεις πάνω στις οποιές χτίζετε κομματική υπακοή και προπαγάνδα.
- Αυτό το μοντέλο αστικής κομματικής περιχαράκωσης χρησιμοποιείται στην χώρα μας εδώ και χρόνια με σκοπό να καταστείλει την ριζοσπαστικοποίηση του κόσμου καθώς αυτός θα είναι έρμαιο του συστήματος, βολεμένος σε μια θεσούλα.
- Είναι τρομερός μηχανισμός χειραγώγισης που αναπαράγετε και χαμηλά στις απλές δημοσιουπαλληλικές θέσεις όσο και υψηλά και ειδικά στους συνδικαλιστικους κύκλους με φωτεινό παράδειγμα τους προέδρους ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ.
- Με λίγα λόγια αυτό που γίνετε είναι να οψύνετε η μικροαστική ιδεολογία που λέει ότι μπαίνω στο παιχνίδι και κοιτάζω πως ως ομάδα(κομματική κοινότητα) αλλά και ως άτομο θα αναλειχθώ επαγγελματικά. Αυτό το βλέπουμε να κυοφωρείται απ΄την εποχή που το άτομο πέρνει μέρος στην φοιτητική κονότητα(μέσα από συγκεκριμένες παρατάξεις) είναι πολύ κοντινό...

Αυτό πιστεύω πως είναι κοινός τόπος όλων. Και το αντικείμενο(πελατιακές σχέσεις-επαγγελματική αποκατάσταση) και το υποκείμενο του θέματος, ο σκοπός(λόγος) για μένα που γίνετε αυτό. Ποιον εξυπηρετεί δλδ αυτή η κατάσταση...

Ερωτήματα:
1.Ποιος εκμεταλεύετε αυτό το μοντέλο χειραγώγησης?
2.Ποιος το καταγγέλει?
3.Ποιος ο ρόλος των χαμηλά διαπλεκόμενων σε αυτό το παιχνίδι?

1.Το ποιος στήνει το χορό είναι πασιφανές και δεν είναι άλλοι απ΄τα περισσότερα κοινοβουλευτικά κόμματα, κυρίως αυτά που είναι στην εξουσία(ΝΔ,ΠΑΣΟΚ) σε συνεργασία με τους καπιταλιστές(μεγαλοεπιχειρηματιές κ.α.) που στηρίζουν οικονομικά και ανταποδοτικά πολλές φορές τα παραπάνω κόμματα. Αυτούς εξηπηρετεί άμμεσα αυτό σχέδιο υποδούλωσης και πελατιακής σχέσης. Αντι λοιπόν να στηρίζετε η πολιτική στήριξη σε κάποιο ταξικό συμφέρον, σε κάποια ιδεολογία στηρίζετε σε οικονομικά καιροσκοπικά κίνητρα...Επομένως προφανώς και ο χαμηλά διαπλεκόμενος έχει σαφή ρόλο και ευθυνή όμως δεν παύει να παραμένει εγκλωβισμένος(εκμεταλευόμενος κατά κάποιο τρόπο).

2. Αυτοί που συνήθως βγαίνουν και καταγγέλλουν με διθυράμβους τέτοια περιστατικά είναι τα αστικά ΜΜΕ. Αναλόγως πάλι ποιανού τα συμφέροντα εξυπηρετούν πέρνουν στοιχεία και ενημερώνουν σε κάποιο πλαίσιο.
Π.Χ. Θέλει το ΠΑΣΟΚ να περάσει νομοσχέδιο για να γαμήσει τα ΜΜΜ και το κοντράρουν οι εργαζόμενοι(είτε γιατί είναι ΝΔ και θείγονται τα κομματικά τους συμφεροντά, είτε γιατί θείγονται τα συμφέροντα των απλών εργαζομένων ως εργαζόμενοι). Πάει το ΠΑΣΟΚ και δίνει στα ΜΜΕ στοιχεία που δείχνουν πως η ΝΔ κατάντησε το δημόσιο και τι έχει κάνει...

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΓΑΙΝΕΙ Ο D3M ΚΑΙ Ο ΕΙΝΣΤΑΙΣ ΚΑΙ ΛΕΝΕ " ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ".

Ή σε άλλη περίπτωση πάει η ΝΔ και δίνει στα ΜΜΕ μια βρωμιά που έκανε το ΠΑΣΟΚ για να το θίξει πολιτικά και να ανεβάσει τα ποσόστα του ή απλά να μιεώσει εκείνα του αντιπάλου...

Αν παρατηρήσουμε στις περισσότερες περιπτώσεις τα στοιχεία αυτά είτε είναι ελλειπή είτε θάβονται γιατί πολύ απλά δεν συμφέρει κανέναν να πάει παραπέρα...

Γιατί αγαπητοί όταν ψάχνεις λεφτά ποτέ δεν ξέρεις που θα σε βγάλει...

Ποιος ξέρεις ποιος στον πούτσο είναι ο Λέανδρος Ρακιντζής?

Δεν με ενδιαφέρει ποιανού εντολοδόχος είναι. Με ενδιαφέρει πως μαζί με την δουλειά του να βγάλει την βρώμα για τους "αλλους", κάνει μια έρευνα της πούτσας για να δείξει πως το πρόβλημα είναι οι εργαζόμενοι!!!

Αυτό είναι το κέρδος των καπιταλιστών, να φαίνετε πάντα πως οι εργαζόμενοι είναι πολύ, πληρώνονται λάθος, δουλεύουν λάθος και ζουν κατα λάθος!!!

Επομενώς βλέπουμε τον διτό ρόλο που πάιζουν τα αστικά ΜΜΕ και αυτοί που τα τροφοδοτούν...

3. Μαριονέτες είναι! Φοβισμένοι άνθρωποι που επειδή βλέπουν πως όλα είναι σκατά και δεν έχουν κάποιο άλλο πατημα ή κάποια ελπίδα, μπαίνουν σε μαι ομαδούλα να το παλέψουν μαζί... Να κάνουν λίγο βρώμικη δουλειά για το κόμμα, να πείσουν κανα χριστιανό να τους ψηφίσει ώστε ανάλογα το μέγεθος της δουλειάς να πάρουν ανάλογη θέση. Έχουν την επιθυμία να στηριχθούν επαγγελματικά με αυτό τον αηδιαστικό τρόπο. Είναι μεγάλοι άνθρωποι και έχουν ευθύνη των πραξεών τους. Όσο όμως είναι λαμόγια του γλυκού νερού αλλό τόσο είναι εγκλωβισμένοι(εκμεταλευόμενοι κατά κάποιο τρόπο). Μπορεί ανα καιρούς να μπορούν να επιβιώνουν σε άλλους καιρούς έρχτεε όμως σίφουνας και τους πέρνει για να μπούν άλλοι ή γτ ένας μλκς λέει πως είναι υπερπληθής...Άντε πάλι απ'την αρχή, αν ακόμα πιστεύουν πως αυτός ο δρόμος έχει μέλλον...

Οπότε είτε μας φταίνε όλοι από πάνω μέχρι κάτω ανάλογα με το ρόλο και την δύναμη που έχουν ή δεν σχολιάζουμε. Το να λέμε κάποιον λαμόγιο και παράλληλα να επικροτούμε μια έρευνα που σκοπό έχει όχι μόνο να ξελασπώσει αλλά να ενδυμώσει τον από πάνω του είναι μισή αλήθεια.

Η μισή αλήθεια είναι χειρότερη από ψέμα ορισμένες φορές...

BuenosDias
04-01-2011, 20:49
«Αρχαία ελληνικά στην Τουρκία»
5.000 εναπομείναντες μουσουλμάνοι πέριξ της Τραπεζούντας μιλάνε μια ποντιακή διάλεκτο

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=4&artId=376201&dt=04/01/2011#ixzz1A5dcr5AU

d3m
05-01-2011, 15:18
@liakos
το συμπερασμα που βγαζω απο αυτα που λες ειναι οτι δεν πρεπει να κραζουμε τα λαμογια που διοριστηκαν με ρουσφετι και διαμαρτυρονται τωρα που χασανε την δουλεια τους, επειδη με αυτο τον τροπο ριχνουμε την νεα δημοκρατια και ανεβαζουμε το πασοκ.
και ναι στη συγκεκριμενη περιπτωση το προβλημα ειναι οι εργαζομενοι.
γιατι τον πολιτικο που τους εκανε το ρουσφετι αυτοι τον εκλεξαν.

trooper7
05-01-2011, 16:04
@liakos
το συμπερασμα που βγαζω απο αυτα που λες ειναι οτι δεν πρεπει να κραζουμε τα λαμογια που διοριστηκαν με ρουσφετι και διαμαρτυρονται τωρα που χασανε την δουλεια τους, επειδη με αυτο τον τροπο ριχνουμε την νεα δημοκρατια και ανεβαζουμε το πασοκ.
Mas stravwses:tounge:
Ton ekseleksan

di.nos
05-01-2011, 16:26
http://www.newsday.gr/article/16819/kurie-pagale-deite-poioi-ta-phagate

d3m
05-01-2011, 17:05
Mas stravwses:tounge:
Ton ekseleksan

ισχυει...μεγαλη μαλακια εγραψα :p

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231073334

giannis88
05-01-2011, 18:24
ΜΓΔ ... συγγνώμη αλλά αναμενόμενο ήταν.

daimonios..
05-01-2011, 19:10

mporeis an thes gia na mhn ektithesai parapanw na apanthseis opws sou apantaei o liakos pio katw.
lew egw twra.

noegr
05-01-2011, 19:52
Γιατί αγαπητοί όταν ψάχνεις λεφτά ποτέ δεν ξέρεις που θα σε βγάλει...

wait a minute man, did you just quote the wire?

Einstais
05-01-2011, 20:33
mporeis an thes gia na mhn ektithesai parapanw na apanthseis opws sou apantaei o liakos pio katw.
lew egw twra.

apla exoume ksanakanei thn suzhthsh kai den vlepw to logo.
apo ekei kai pera o kathenas exei tis apopseis tou, kai egw kai o liakos13 to kseroume kai to sevomaste ayto.(pera apo ta diafora post pou kanoume :P)

esy omws twra, me ayto to no sense post, ti petagese san to maintano?? :sleep:

//pantws an thes mporeis na psakseis se palaiotero thread na vreis olh th suzhthsh alla variemai na psaksw gt den exw kanena logo na me noiazei na thn deis :p

jesu
05-01-2011, 22:16
http://www.newsday.gr/article/16819/kurie-pagale-deite-poioi-ta-phagate

(Δεν απαντάω σε σένα Ντίνο, αφορμή παίρνω από το λινκ)

Γενικά καλά τα λένε αυτοί που τα χώνουν σε Πάγκαλους και λοιπούς, αλλά δεν είναι μόνο πολιτικοί που τα φάγανε. Είναι και οι φίλοι τους με τα κότερα που κάνουν μαζί διακοπές στη Μύκονο, είναι και οι "εθνικοί εργολάβοι", είναι οι εφοπλιστές που έχουν όλα τα λεφτά τους στο City του Λονδίνου και στην Ελβετία (και κατά τ'άλλα στα κανάλια τους μας εγκαλούν για έλλειψη πατριωτισμού), είναι και οι μιντιάρχες, είναι οι τραπεζίτες, είναι και πολλοί άλλοι.

Και αυτοί που αναφέρονται γενικά στους "300" δεν με πείθουν γιατί δεν είναι και οι 300 το ίδιο. Π.χ. δεν έχω ακούσει για βουλευτές της αριστεράς που να χουν πλουτίσει από την πολιτική τους σταδιοδρομία, ούτε που να επιδεικνύουν φράγκα και γκλαμουριά (τουλάχιστον δεν τους στέλνουν εξορία και δεν τους σκοτώνουν όπως παλιά :P). Επίσης δεν έχουν όλοι την ίδια ευθύνη για την κατάσταση που έχουμε περιέλθει, ούτε έχουν ψηφίσει όλοι τα ίδια νομοσχέδια.

Όσο για τις προτάσεις που ακούγονται ένθεν κακείθεν για μείωση των βουλευτών σε 200, 150 κλπ είναι ο ορισμός του λαϊκισμού, είναι τίγκα αποπροσανατολιστικές και σχεδόν αντιδραστικές όταν ακούγονται από ορισμένους κύκλους (π.χ. κάποιους που ονειρεύονται χούντες). Είναι λαϊκισμός, γιατί οι αιτιολογήσεις οτι έτσι θα περικοπούν έξοδα είναι αστείες για κάποιον με στοιχειώδη λογική και γνώσεις, πόσω μάλλον για άτομα που θεωρούνται επιστήμονες. Τα βουλευτικά έξοδα είναι τάξης μεγέθους το πολύ δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ, ενώ το χρέος είναι τάξης μεγέθους εκατοντάδων δισ. ευρώ. Οκ, ας περικοπούν προνόμια και πολυτέλειες αλλά μέχρι εκεί, τα υπόλοιπα είναι για να χουμε να λέμε. Είναι αποπροσανατολιστικές, γιατί εντάσσονται σε μια κουβέντα γενικά περικοπών του στυλ "να ψάξουμε από που θα κόψουμε" που την έχει ξεκινήσει η κυβέρνηση και οι λοιποί, και γιατί συσκοτίζουν τα πραγματικά αίτια που φτάσαμε σ'αυτή την κατάσταση (τα οποία δεν είναι βρίσκονται μόνο στο πολιτικό σύστημα). Και είναι αντιδραστικές, επειδή η ενδεχόμενη μείωση σε 200 βουλευτές μαζί με τον καινούργιο εκλογικό νόμο (Παυλόπουλου) και μια πιθανή αναθεώρηση Συντάγματος, θα μας κάνει να έχουμε κοινοβουλευτισμό Ουγκάντας και μετεμφυλιακού κράτους. Του στυλ σχηματισμός αυτοδύναμης κυβέρνησης με 30%. Και θα βολέψει προφανώς τα μεγάλα κόμματα αφού μειώνονται οι βουλευτικές θέσεις και ίσως αυξάνεται το ποσοστό εισόδου στη Βουλή. Καλός ο αντικοινοβουλευτισμός αλλά όταν έχουμε να τον αντικαταστήσουμε με κάτι ανώτερο και δημοκρατικότερο, εν αντιθέσει με διάφορους περίεργους που έχουν σκάσει μύτη τελευταία και μιλάνε για τους "300" ονειρευόμενοι το συνταγματάρχη που θα μας σώσει. Οπότε να κρατάμε μικρό καλάθι με όλα αυτά που ακούμε.

εντιτ: όσον αφορά τον αριθμό βουλευτών, αν ήταν ειλικρινείς αυτοί που το προτείνουν (ΝΔ και λοιποί), θα πρεπε να πούνε το εξής: εφ'όσον νοιαζόμαστε για τα έξοδα, κόβουμε τα πολλά προνόμια και τις βουλευτικές αποζημιώσεις, και κρατάμε ίδιο τον αριθμό των βουλευτών. Κοστολογικά το ίδιο είναι. Αλλά προφανώς το λένε εκ του πονηρού, αφού είναι οι ίδιοι που με το νόμο Παυλόπουλου (ισχύει από τις επόμενες εκλογές btw) κάνεις αυτοδύναμη κυβέρνηση με 37%. Και για απλή αναλογική ούτε κουβέντα εννοείται, μόνο ο αριθμός των βουλευτών τους μάρανε.

Octopus Handjob
05-01-2011, 22:38
Τα βουλευτικά έξοδα είναι τάξης μεγέθους το πολύ δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ, ενώ το χρέος είναι τάξης μεγέθους εκατοντάδων δισ. ευρώ.

Δηλαδή να αγνοήσουμε την προκλητικότητα της κατάστασης; Ο κόσμος να πεινάει κι αυτοί να παίρνουν ό,τι παίρνουν; Επίσης, λογικό δεν είναι από τη στιγμή που παίρνουν το ότι παίρνουν να μην έχουν ιδέα για το τί συμβαίνει παραέξω;

Ρητορικές ερωτήσεις.

jesu
05-01-2011, 22:58
Δηλαδή να αγνοήσουμε την προκλητικότητα της κατάστασης; Ο κόσμος να πεινάει κι αυτοί να παίρνουν ό,τι παίρνουν; Επίσης, λογικό δεν είναι από τη στιγμή που παίρνουν το ότι παίρνουν να μην έχουν ιδέα για το τί συμβαίνει παραέξω;

Ρητορικές ερωτήσεις.

Ναι αλλά είδες οτι παίρνεις σαν δεδομένο οτι ο κόσμος πεινάει ή θα πεινάει; Είναι σαν να λες "εντάξει θα τον σφάξω αλλά θα κάνω και μια καλή κίνηση για να νιώσει λίγο καλύτερα που τον σφάζω". Ασπιρίνη για τον καρκίνο σα να λέμε, ενώ η συζήτηση πρέπει να γίνεται πρώτα για το πώς ΔΕΝ θα πεινάει ο κόσμος, όχι για το πώς θα πεινάει καλύτερα. Και ας πούμε οτι τέτοιες κινήσεις στο συμβολικό επίπεδο είναι οκ, αλλά τις παρουσιάζουν στο πόπολο οτι δήθεν θα έχουν και αποτέλεσμα στα δημόσια οικονομικά. Έπειτα πάλι αναφέρεσαι στους "300" σαν κάτι ενιαίο που ζει έξω από την κοινωνία. Ε διαφωνώ μ'αυτό, υπάρχουν καμιά 35αριά από τους 300 που δεν έχουν ψηφίσει τίποτα από όλα αυτά που περνάνε και που προσπαθούν να εκφράσουν τον κόσμο που πεινάει. Προφανώς δεν θα σώσει κανέναν η κοινοβουλευτική καταγγελία αλλά μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα.

giannis88
05-01-2011, 23:10
Ναι αλλά είδες οτι παίρνεις σαν δεδομένο οτι ο κόσμος πεινάει ή θα πεινάει; Είναι σαν να λες "εντάξει θα τον σφάξω αλλά θα κάνω και μια καλή κίνηση για να νιώσει λίγο καλύτερα που τον σφάζω". Ασπιρίνη για τον καρκίνο σα να λέμε, ενώ η συζήτηση πρέπει να γίνεται πρώτα για το πώς ΔΕΝ θα πεινάει ο κόσμος, όχι για το πώς θα πεινάει καλύτερα. Και ας πούμε οτι τέτοιες κινήσεις στο συμβολικό επίπεδο είναι οκ, αλλά τις παρουσιάζουν στο πόπολο οτι δήθεν θα έχουν και αποτέλεσμα στα δημόσια οικονομικά. Έπειτα πάλι αναφέρεσαι στους "300" σαν κάτι ενιαίο που ζει έξω από την κοινωνία. Ε διαφωνώ μ'αυτό, υπάρχουν καμιά 35αριά από τους 300 που δεν έχουν ψηφίσει τίποτα από όλα αυτά που περνάνε και που προσπαθούν να εκφράσουν τον κόσμο που πεινάει. Προφανώς δεν θα σώσει κανέναν η κοινοβουλευτική καταγγελία αλλά μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα.
++++++++++

δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά, πως ορισμένοι ενώ προβλέπεται τρελό κοινωνικό σφάξιμο, εσείς χέρεστε που κάποιοι από τους "προνομιούχους" τρώνε και αυτοί πακέτο. σκεφτείτε τι έχει να γίνει με εσάς.

Liakos13
06-01-2011, 02:39
@liakos

Λάθος συμπέρασμα βγάζεις και θα βγάζεις όσο υπεραπλουστεύεις τα πάντα...

Δεν υπάρχει κάποιο ηθικό δίδαγμα σε αυτά που έγραψα συγκεκριμένο. Απλά προσπάθησα να διατυπώσω πως αναλύω εγώ αυτά που συμβαίνουν, σε αντιδιαστολή με την απλούστευση και την διάχυτη κριτική που κάνετε μερικοί. Όπως είπα ο καθένας έχει μερίδιο όταν παίζει σε αυτό το παιχνίδι, αλλά υπάρχει ΜΕΡΙΔΙΟ και ΙΕΡΑΡΧΙΑ στις ευθύνες! Όταν βρίσκεις μια έρευνα της πούτσας και τσιμπάς απ'το αστικό συμπέρασμα "Υπερπληθυσμός στο δημόσιο,Συνδικαλιστές=Λαμόγια,Δημόσιοι υπάλληλοι=πελατιακές σχέσεις" τότε είναι φυσικό να θυμώνω και να πεισμώνω...

Νέοι άνθρωποι είμαστε, υλικό να διαβάσουμε έχουμε, το μάτι μας κόβει όσο μπορεί ακόμα, χρόνο να σκεφτούμε επίσης... Γτ να ακούω από σκεπτόμενους φοιτητές μαλακοσυμπεράσματα που βγάζει ο πατέρας μου στα 60...

Agrini0tis
06-01-2011, 06:03
Ερχονται οι εξωγηινοι με εχθρικα battleships (http://www.fimes.gr/2011/01/exoghina-battleships-pravda/)

Octopus Handjob
07-01-2011, 14:04
ΑΛΗΤΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ

http://3.bp.blogspot.com/_pgmLVbyydCA/TSCE-PSSTsI/AAAAAAAAMRg/8T6Y17zfIzs/s1600/_.jpg

S1lV3r._.RAnG3r
08-01-2011, 16:57
Oxi ρε φιλε, Μποιντας Κων/νος λεγεται ο επι 15 χρονια δ/ντης του πολιτικου γραφειου του "Βατοπεδινου" πρων υπουργου Γεωργιας και βουλευτη Μπασιακου
και μαλιστα δ/ντης στο κεντρικο του γραφειο, αυτο που βρισκεται στην πολη που παντα τον υπερψηφιζε, την Θηβα.
Μαζι τα φαγανε ρεεεεεεεεεε.
Βεβαια αν προκειται οντως για αυτην, υπηρχαν σιγουρα κι αλλοι λογοι για να την διορισουν :p:stooges::3some:

Θανάσης Χ.
10-01-2011, 16:56
http://img209.imageshack.us/img209/4518/afisa50x70finkelstinefi.jpg

http://www.palestineresist.gr/

NorthPole
12-01-2011, 20:15
η προταση του κεφαλαιου για την αντιμετωπιση της κρισης στο βελγιο
το πουλανε
http://cgi.befr.ebay.be/230573213142

τι θα γινει εδω περα? θα πουλησουν την ακροπολη? το λοφο του στρεφη? το συνταγμα? το κκε? τη γιαγια σας?

John_Kouts
12-01-2011, 20:46
δειτε ολο το βιντεο κ μετα ελατε να μουτζωθουμε παρεα που δεν τους εχουμε κρεμασει ακομα (http://www.youtube.com/watch?v=8X1JSfwUKlg&feature=player_embedded)

TopGear
12-01-2011, 21:58
δειτε ολο το βιντεο κ μετα ελατε να μουτζωθουμε παρεα που δεν τους εχουμε κρεμασει ακομα (http://www.youtube.com/watch?v=8X1JSfwUKlg&feature=player_embedded)

Εύκολα όμως.

Θανάσης Χ.
13-01-2011, 13:25
Το βάζω ενημερωτικά.

Βουτηγμένοι στα χρέη οι απόφοιτοι των αμερικάνικων πανεπιστημίων

Στα 850 δισεκατομμύρια δολάρια έχει εκτιναχθεί το χρέος των αποφοίτων από τα αμερικάνικα πανεπιστήμια. Ποσό που είναι έντεκα φορές μεγαλύτερο από το αντίστοιχο πριν δύο δεκαετίες και έχει ξεπεράσει το αντίστοιχο ποσό των πιστωτικών καρτών! Δύο στους τρεις απόφοιτους έχουν χρέη που μπορεί να ξεπερνούν τα 100.000 δολάρια, όπως η Σίντι Γκρατ, μιας φοιτήτρια που έξι μήνες μετά την αποφοίτησή της διαπίστωσε ότι το συσσωρευμένο χρέος της έχει φτάσει τα 101.353 δολάρια και η τράπεζα της ζητά μηνιαία δόση 1.087 δολαρίων για να το ξεπληρώσει!

Αυτά αποκαλύπτει ανταπόκριση του Αλ Τζαζίρα, που δημοσιεύτηκε στις 2 Γενάρη και αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στη διεύθυνση http://www.youtube.com/watch?v=oSTWAK38Pj. Σύμφωνα με την ίδια ανταπόκριση, ο αριθμός των αποφοίτων που αδυνατούσαν να αποπληρώσουν το χρέος τους τετραπλασιάστηκε σε σχέση με το 2004. Στην έκκληση προς τον Ομπάμα, τη Γερουσία και τη Βουλή των Αντιπροσώπων, που δημοσιεύει η οργάνωση Education change org (http://education.change.org/petitions/view/help_our_nations_students_with_college_debt), επιβεβαιώνονται τα στοιχεία που δημοσίευσε το Αλ Τζαζίρα και αναφέρεται ότι το μέσο ετήσιο κόστος για την απόκτηση ενός πτυχίου μπάτσελορ (τετραετούς φοίτησης δηλαδή) κυμαίνεται στις ΗΠΑ μεταξύ 5.000 και 43.000 δολαρίων! Σε έκθεση του αμερικάνικου ινστιτούτου Project for Student Debt (Ερευνητικό έργο για τα φοιτητικά δάνεια), που δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα http://projectonstudentdebt.org/state_by_state-data.phpμ, αναφέρεται ότι οι φοιτητές των κολεγίων τετραετούς φοίτησης (μπάτσελορ) που αποφοίτησαν το 2009 έχουν κατά μέσο όρο 24.000 δολάρια χρέος, ποσό που είναι κατά 6% μεγαλύτερο από τον αντίστοιχο μέσο όρο της προηγούμενης χρονιάς. Η αποπληρωμή του χρέους θα γίνεται ολοένα και δυσκολότερη, αφού, όπως αναφέρει η έκθεση, το ποσοστό ανεργίας των αποφοίτων αυξήθηκε από 5.8% το 2008 σε 8.7% το 2009. Είναι το υψηλότερο ποσοστό που έχει εμφανιστεί ποτέ.

Αυτά είναι τα αποτελέσματα της σκληρής «ανταγωνιστικότητας» των αμερικάνικων πανεπιστημίων. Των πανεπιστημίων που αποτελούν πρότυπο για όλες τις ευρωπαϊκές χώρες αλλά και για τον Γιωργάκη ιδιαίτερα…

http://www.eksegersi.gr/article.php?article_id=9159&cat_id=20

ironman
13-01-2011, 13:44
http://www.newsday.gr/article/19300/gkletsos-kata-davatzedon-kai-demosiographon

S1lV3r._.RAnG3r
13-01-2011, 13:51
Μα τι χυστις που ειναι αυτος ο δημαρχος xD

TopGear
14-01-2011, 05:02
900 μέρες αναρρωτική, σε υπάλληλο του ΙΚΑ (http://www.newsday.gr/article/19505/900-meres-anarrotike-se-upallelo-tou-ika)

Ελλάς ολέ.

jesu
14-01-2011, 13:10
900 μέρες αναρρωτική, σε υπάλληλο του ΙΚΑ (http://www.newsday.gr/article/19505/900-meres-anarrotike-se-upallelo-tou-ika)

Ελλάς ολέ.

Που τα βρίσκετε αυτά τα site; Πρώτη πρόταση του άρθρου: "Κάπως έτσι σπαταλούν το δημόσιο χρήμα οι «κοπρίτες» του ελληνικού δημοσίου...".

Metal_Lover
14-01-2011, 13:49
Some things never change!

TopGear
14-01-2011, 15:34
Που τα βρίσκετε αυτά τα site; Πρώτη πρόταση του άρθρου: "Κάπως έτσι σπαταλούν το δημόσιο χρήμα οι «κοπρίτες» του ελληνικού δημοσίου...".

Ο συγκεκριμένος πώς πρέπει να χαρακτηριστεί; Τι πρέπει να διαβάζουμε; Indymedia; :p :p

Κι για να σου πω, αυτό το site το βρήκα, μπαίνοντας σε αθλητικό site που έχει και τμήματα με κάποιες πολιτικές ή περίεργες ειδήσεις και εκεί έδινε το link για την πλήρη είδηση. Δεν το διάβαζω, ωστόσο το'χω ακούσει ως site.

sonosun
14-01-2011, 15:56
shame shit, different turn.

jesu
17-01-2011, 01:58
Ο συγκεκριμένος πώς πρέπει να χαρακτηριστεί; Τι πρέπει να διαβάζουμε; Indymedia; :p :p

Κι για να σου πω, αυτό το site το βρήκα, μπαίνοντας σε αθλητικό site που έχει και τμήματα με κάποιες πολιτικές ή περίεργες ειδήσεις και εκεί έδινε το link για την πλήρη είδηση. Δεν το διάβαζω, ωστόσο το'χω ακούσει ως site.

Ντάξει το φαντάστηκα οτι κάπως έτσι μπήκες, είναι φοβερό πως πολλαπλασιάζονται τα ψευτο-ανεξάρτητα ψευτο-ειδησεογραφικά σαιτς τύπου news24, cosmo, newsbeast, newsit, newsday και δε συμμαζεύεται. Πας να δεις ένα γκολ και σου πετάει λινκ με "το σκάνδαλο του αιώνα στο δημόσιο". Και ντάξει το κίτρινο σαιτ να ξεκινάει την σουπερ-αποκάλυψη με ιδεολογικό μανιφέστο αλα Πάγκαλος, εσένα που εξακολουθείς να τσιμπάς δεν καταλαβαίνω. Το σχόλιο περί indymedia είναι so last year, υπάρχουν ένα κάρο σοβαρότατα σαιτς και μπλογκς με μεγάλη επισκεψιμότητα που σκίζουν τον πάτο των κίτρινων και των κυβερνητικών παπαγάλων. Κοινώς, το δίλημμα newsbeast ή indymedia υφίσταται μόνο για όσους βλέπουν αποκλειστικά Alter και Mega.

TopGear
17-01-2011, 02:15
Ντάξει το φαντάστηκα οτι κάπως έτσι μπήκες, είναι φοβερό πως πολλαπλασιάζονται τα ψευτο-ανεξάρτητα ψευτο-ειδησεογραφικά σαιτς τύπου news24, cosmo, newsbeast, newsit, newsday και δε συμμαζεύεται. Πας να δεις ένα γκολ και σου πετάει λινκ με "το σκάνδαλο του αιώνα στο δημόσιο". Και ντάξει το κίτρινο σαιτ να ξεκινάει την σουπερ-αποκάλυψη με ιδεολογικό μανιφέστο αλα Πάγκαλος, εσένα που εξακολουθείς να τσιμπάς δεν καταλαβαίνω. Το σχόλιο περί indymedia είναι so last year, υπάρχουν ένα κάρο σοβαρότατα σαιτς και μπλογκς με μεγάλη επισκεψιμότητα που σκίζουν τον πάτο των κίτρινων και των κυβερνητικών παπαγάλων. Κοινώς, το δίλημμα newsbeast ή indymedia υφίσταται μόνο για όσους βλέπουν αποκλειστικά Alter και Mega.

Προφανώς όμως υπάρχουν sites και blogs που σκίζουν τον πάτο του indymedia.

Και πραγματικά, πολύ τετριμμένες απαντήσεις για την έννοια της πληροφόρησης. Δεν είδα και κάποιο προτεινόμενο "σοβαρό και αντικειμενικό" μέσο που προτείνεις. Ή όλα περιγράφονται σωστά στο thepressproject; Fail επίσης, το ότι δεν έχω άποψη να κρίνω και τσιμπάω. Και το ότι έγραψα κάτι, δεν ήταν τόσο για να διαφημίσω-αναδείξω-προτείνω το site, απλά ανέφερα την είδηση. Παρόλα αυτά, υπάρχουν τεράστιοι συνωμοσιολάγνοι καλή ώρα που τα βλέπουν όλα προβοκατόρικα σε κάθετι που γίνεται.

jesu
17-01-2011, 04:08
Δεν το γραψα για σένα, ο περισσότερος κόσμος από αυτά "ενημερώνεται". Που είναι σα να διαβάζεις ένα δελτίο του Alpha από την οθόνη του υπολογιστή σου. Απλά ρε topgear 2 στα 3 ποστς σου στην Επικαιρότητα είναι τέτοιες "ειδήσεις". Μάλλον διαφωνούμε στο τι είναι σημαντικό και τι όχι. Το pressproject που λες είναι μια καλή περίπτωση, ναι. Υπάρχουν κι άλλα. Με το ιντυμεντια εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι κόλλημα τρώτε και το αναφέρετε συνέχεια.

jesu
17-01-2011, 06:22
Σε άλλα νέα:

Συνέντευξη με τον πρόεδρο του συλλόγου εργαζομένων στο μετρό (τουλάχιστον ας ακούσουμε τι λένε πριν τους βρίσουμε) (http://tsak-giorgis.blogspot.com/2011/01/blog-post_6091.html)

Λεφτά υπάρχουν (για την επικοινωνιακή διαχείριση του έργου του Υπουργείο Παιδείας) (http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=241163)

Θανάσης Χ.
17-01-2011, 14:09
Μπαίνει «λουκέτο» στο ΤΕΙ Πειραιά –Τις παραιτήσεις στην υπουργό καταθέτουν τα μέλη της Συνέλευσης (http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=11191:mpainei-louketo-sto-tei-peiraia-%E2%80%93tis-paratiseis-stin-ipourgo-katathetoun-ta-meli-tis-sineleisis&Itemid=1796)

Επίσης

Γεύση από το «νέο Πανεπιστήμιο»

Τα Πανεπιστήμια υφίστανται οικονομική ασφυξία και το πανεπιστημιακό κατεστημένο, αντί για τη σύγκρουση με την κυβέρνηση και το κράτος, αναζητά την εύκολη λύση, μπήγοντας το μαχαίρι στους ίδιους τους φοιτητές τους. Το Ιόνιο Πανεπιστήμιο μας έδωσε ήδη χαρακτηριστικό παράδειγμα.

Αφού αποφάσισε καταρχάς τη μείωση κατά 20% των κονδυλίων για τη στέγαση των φοιτητών, στη συνέχεια σύναψε σύμβαση με ξενοδόχους που επινοικιάζουν δωμάτια σε φοιτητές, σύμφωνα με την οποία κάθε φοιτητής οφείλει να πληρώνει το ποσό των τριών (3) ευρώ ημερησίως, αν θέλει να κάνει χρήση αυτού του «δικαιώματος» στέγασης. Μάλιστα, η σύμβαση έχει και αναδρομική ισχύ και οι φοιτητές καλούνται να εξοφλήσουν τις οφειλές τους από 23/10/2010 έως και 18/12/2010, αν θέλουν να παραμείνουν στα δωμάτια των ξενοδοχείων. Τα υπόλοιπα, «κουπόνι» ανά φοιτητή, «δάνεια» για τις σπουδές, που θα αλυσοδένουν τον απόφοιτο για πολλά χρόνια μετά το πέρας των σπουδών, κ.λπ. είναι για το κοντινό μέλλον, αν οι φοιτητές δεν φέρουν τα πάνω-κάτω με σκληρές κινητοποιήσεις.

http://www.eksegersi.gr/article.php?article_id=9385&cat_id=24

Επίσης.

Κατάληψη ΤΕΙ Πατρών. Οι φοιτητές του παραρτήματος Αμαλιάδας χάνουν όλο το εξάμηνο λόγω "ανταγωνιστικότητας".

https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1249009

Mithrandir6
18-01-2011, 04:34
den plirwnw mmm (http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/01/blog-post_9828.html)

noegr
18-01-2011, 16:55
Δεν πληρώνω σουβλάκια (http://tro-mpa-ktiko.blogspot.com/2011/01/blog-post_8635.html)

alehri
18-01-2011, 17:13
Βρήκα ένα άρθρο σε μια γερμανική εφημερίδα(είναι στα αγγλικά), το οποίο εξηγεί πως μια σειρά ιδιωτικοποιήσεων στην Γερμανία απέτυχαν παταγωδώς σήμερα 10 χρόνια μετά
http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,739082,00.html

Ενδιαφέρον έχει προς τα κάτω που λέει για την Deutsche Bahn(κάτι σαν τον ΟΣΕ) η οποία είναι από τις πιο πετυχημένες εταιρίες στην Γερμανία με τεράστια κέρδη κτλ και τον διευθυντη της ο οποίος με μια σειρά ενεργειών προκάλεσε πέρσυ πρόβλημα στα τρένα με απώτερο σκοπό η εταίρια να ιδιωτικοποιηθεί έστω και μερικώς και να γίνει έτσι ο διευθυντής μιας τεράστιας ιδιωτικής εταιρίας και να παίρνει και τα bonus του κάθε μηνά κτλ. Βέβαια ευτυχώς πήρε τον πούλο. :P

panos_kad
19-01-2011, 20:28
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ (http://basketblog.gr/pages/ViewContent.aspx?l=1&e=i&p=3&i=63763&t=1&c=48&w=0&m=1)

Πραγματικά έχω τρελαθεί......Ίσως να το έχει ανεβάσει κάποιος ήδη....Τώρα το είδα και δε γίνεται να μη σχολιάσω....

Δείτε το και πείτε μου ποιός έχει πραγματικά εγκεφαλική παράλυση....

Προσέξτε τι στημένες ερωτήσεις κάνει ο δημοσιογράφος του BBC, και πως απαντά ο φοιτητής, πόσο εύστροφα και σωστά,με λόγο πολύ υψηλού επιπέδου,που όχι απλά τους βουλώνει όλους,για μένα ρίχνει και κυβέρνηση το παλικάρι...

Ποιός από τους 2 συνομιλητές αξίζει να βγαίνει στην τηλεόραση άραγε????

Καλά για το γεγονός είναι αυτονόητο το ποιά είναι η γνώμη μου...

Δε λέω τίποτα άλλο,τα συμπεράσματα δικά σας.

nightcrawler
19-01-2011, 20:32
exei xanapostaristei nomizw k oloi kraxame:)

alehri
20-01-2011, 01:45
Τωρα το ειδα Ναζιστικός χαιρετισμός στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου της Αθήνας!!!:
http://www.youtube.com/watch?v=LGjo2PPm6z8&feature=player_embedded

:P

John_Kouts
20-01-2011, 02:47
Αθωώνονται κατηγορούμενοι για την υπόθεση Βατοπεδίου (http://typografikos.blogspot.com/2011/01/blog-post_7065.html)

noegr
20-01-2011, 04:04
Αθωώνονται κατηγορούμενοι για την υπόθεση Βατοπεδίου (http://typografikos.blogspot.com/2011/01/blog-post_7065.html)

δε πειράζει ρε, αφού πιάσαμε τους τρομοκράτες

giannis88
20-01-2011, 12:17
δε πειράζει ρε, αφού πιάσαμε τους τρομοκράτες

γιατί δεν αισθάνεσαι το αίσθημα ασφάλειας μετά από αυτό?

std04131
21-01-2011, 15:55
http://news247.gr/kosmos/paraksena/xevi_metal_ediwkse_lykoys.755445.html

Swordbrother
22-01-2011, 05:50
http://news247.gr/kosmos/paraksena/xevi_metal_ediwkse_lykoys.755445.html

Βρέθηκαν τα λυκόπουλα που τρόμαξε ο Mustaine.
Υπάρχει μια αμφιβολία για το δεύτερο πάντως.

http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/20503908.jpg

Καλά όλο μαλακίες, σιγά μην έκανε και moshing/headbanging με τους λύκους.:metal:

Ο τελευταίος που πραγματικά έβαλε τραγούδι στα άγρια αυτά ζώα ήταν ο Μόγλης.
Βέβαια άρεσε το κομμάτι και το έριξαν στις κτηνοβασίες.

YZac3roJUAY&feature=related

TalL_Guy
24-01-2011, 05:27
http://olapanekala.files.wordpress.com/2011/01/outlook0q2n2b.jpg

TopGear
24-01-2011, 15:01
Πλημμέλημα & παραγραφή (http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231075646)

Αν θυμάμαι καλά, είχε γραφτεί το καλοκαίρι πέρυσι, πώς αυτή η υπόθεση κόστισε στο κράτος τουλάχ 50εκ ευρώ...

Agrini0tis
24-01-2011, 21:17
Μεταναστες κατελαβαν την Νομικη και απαιτουν την αμεση νομιμοποιηση τους χωρις προυποθεσεις... (http://www.inews.gr/115/metanastes-katelavan-tin-nomiki-kai-egkatasthikan-ekei.htm)

TopGear
24-01-2011, 21:20
Χαμός στο αεροδρόμιο της Μόσχας από βομβιστική επίθεση (http://www.enet.gr/?i=news.el.kosmos&id=244518)

Mithrandir6
24-01-2011, 23:00
Χαμός στο αεροδρόμιο της Μόσχας από βομβιστική επίθεση (http://www.enet.gr/?i=news.el.kosmos&id=244518)

Σενάριο βγαλμένο από το «Call of Duty» το χτύπημα στη Μόσχα (http://www.protothema.gr/world/article/?aid=101937)

dukewalker
25-01-2011, 01:06
Σενάριο βγαλμένο από το «Call of Duty» το χτύπημα στη Μόσχα (http://www.protothema.gr/world/article/?aid=101937)

οντως σατανικη "επιβεβαιωση"...την εχω παιξει αυτη την πιστα...

Θανάσης Χ.
25-01-2011, 02:33
Μεταναστες κατελαβαν την Νομικη και απαιτουν την αμεση νομιμοποιηση τους χωρις προυποθεσεις... (http://www.inews.gr/115/metanastes-katelavan-tin-nomiki-kai-egkatasthikan-ekei.htm)

http://hungerstrike300.espivblogs.net/ (http://hungerstrike300.espivblogs.net/)

Να στηρίξουμε όλοι των αγώνα των εργατών μεταναστών για νομιμοποίηση.

Agrini0tis
25-01-2011, 02:46
http://hungerstrike300.espivblogs.net/ (http://hungerstrike300.espivblogs.net/)

Να στηρίξουμε όλοι των αγώνα των εργατών μεταναστών για νομιμοποίηση.

Των λαθρομεταναστων?

giannis88
25-01-2011, 03:07
Των λαθρομεταναστων?

λες να τους πετάξουμε καλύτερα στη θάλασσα ε?

Θανάσης Χ.
25-01-2011, 03:09
Των λαθρομεταναστων?

Τι εννοείς? Των εργατών μεταναστών.

Agrini0tis
25-01-2011, 03:21
Τι εννοείς? Των εργατών μεταναστών.

Αν διαβασα καλα αυτοι δεν ηρθαν ξαφνικα με καραβι απο την Κρητη και ζητανε με το ετσι θελω να νομιμοποιηθει η παραμονη τους στην Ελλαδα?
Αρα λαθρομεταναστες δεν ειναι?

Θανάσης Χ.
25-01-2011, 03:56
Αν διαβασα καλα αυτοι δεν ηρθαν ξαφνικα με καραβι απο την Κρητη και ζητανε με το ετσι θελω να νομιμοποιηθει η παραμονη τους στην Ελλαδα?
Αρα λαθρομεταναστες δεν ειναι?

Καταρχάς άμα έρθεις απο τη Κρήτη δεν είσαι παράνομος. Εκτός αν έγινε η Κρήτη ανεξάρτητη. Είναι μετανάστες απο βόρια Αφρική οι περισσότεροι.

Απο κει και πέρα τι ερώτηση είναι αυτή? Για να διεκδικούν τη νομιμοποίηση όλων των μεταναστών προφανώς δεν είναι νόμιμοι. Εδώ θα βρείς τι ζητούν και γιατί απο αύριο ξεκινούν απεργία πείνας.

http://hungerstrike300.espivblogs.net/2011/01/23/%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%C F%8E%CE%BD-%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81%CE%B9/

TopGear
25-01-2011, 05:28
Καταρχάς άμα έρθεις απο τη Κρήτη δεν είσαι παράνομος. Εκτός αν έγινε η Κρήτη ανεξάρτητη. Είναι μετανάστες απο βόρια Αφρική οι περισσότεροι.

Απο κει και πέρα τι ερώτηση είναι αυτή? Για να διεκδικούν τη νομιμοποίηση όλων των μεταναστών προφανώς δεν είναι νόμιμοι. Εδώ θα βρείς τι ζητούν και γιατί απο αύριο ξεκινούν απεργία πείνας.

http://hungerstrike300.espivblogs.net/2011/01/23/%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%C F%8E%CE%BD-%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81%CE%B9/

Σου λέει ρε, πώς για να μπουν στην Κρήτη, δεν μπήκαν νομίμως. Άρα είναι παράνομοι. Το ότι ταξιδέψανε νόμιμα εντός Ελλάδος, δεν τους "βαφτίζει" άμεσα "νόμιμους" κι αυτούς.

Τα αιτήματά τους είναι σεβαστά και κατανοητά, ωστόσο αν ο καθένας μπαίνει όπως να'ναι στην Ελλάδα και κερδίζει νομιμότητα για πλάκα, δεν υπάρχει τότε λόγος να έχουμε σύνορα. Ας τα καταργήσουμε. Θα αρχίσουν όλοι τότε από κει να βλέπουν την Ελλάδα ως παράδεισο και ως θέρετρο όπου στην ουσία θα'χουμε μία προβληματική γεννήτρια χώρα που δεν έχει-δε μπορεί-δε θέλει να έχει εξέλιξη και μια πιο αναπτυγμένη χώρα σε όλους τους τομείς (σε σχέση μ'αυτούς, όχι με τη Δυτική Ευρώπη) που εισάγει "ανθρώπους" από εκείνες τις περιοχές. Μέχρι να φτάσουμε αναπόφευκτα στον πάτο κι εμείς και να γίνουμε σαν αυτούς, όπου τότε θα αρχίσουμε ομοίως να κάνουμε τα ίδια σε άλλους.

Και άντε πες, καλά όσοι έχουν "αγνά" κίνητρα, οι μισοί από δαύτους έρχονται με μόνο στόχο το εμπόριο σάρκας, ναρκωτικών και γενικά να ζήσουν στην παρανομία λειτουργώντας σε συμμορίες και με αλληλοκάλυψη μεταξύ τους, με γνώμονα την κοινή θρησκεία, αρχές τους κτλ, κάτι που διευκολύνεται και από την ανωνυμία τους. Ε δυστυχώς, δε γίνεται δουλειά έτσι. Άσε που δεν έχουμε και την οικονομική δυνατότητα να δεχτούμε ως κοινωνία εκατοντάδες χιλιάδες "λαθραίων" αν χαρακτηριστούν ξαφνικά όλοι νόμιμοι. Ειδικά έτσι απότομα, είναι αδύνατον, μόνο αν μπορέσεις να τους αφομοιώσεις σε βάθος χρόνων και αν στην οικονομία της χώρας παρατηρηθεί κάποια θετική εξέλιξη.

Αν θες να τους βοηθήσεις ως Ελλάδα ή ως Ευρώπη και έχεις τέτοια δυνατότητα, πας στον τόπο τους, καθαρίζεις τη σαπίλα και συνεργάζεσαι μαζί τους για να τους προσφέρεις υποδομές και να τους δώσεις βάσεις, για να ξεφύγουν απ'τον (οικοιοθελή αρκετές φορές) σκοταδισμό τους, ώστε να μπορούν να διαμένουν στον τόπο τους στην πλειοψηφία τους. Θα μου πεις αυτό είναι ουτοπικό ενάντια στα διεθνή συμφέροντα, αλλά ούτε και η νομιμοποίηση κάθε παράνομου με καθαρό/βρώμικο ιστορικό και αγνά ή σκοτεινά κίνητρα είναι ενδεδειγμένη λύση.

jesu
25-01-2011, 06:17
Προσοχή, σεντόνι. Ανάβουμε τσιγάρο και πάμε :smokin:

Κατ'αρχάς ελπίζω να μην έχει κανείς θέμα με τους πολιτικούς και θρησκευτικούς πρόσφυγες και να μιλάμε μόνο για τους οικονομικούς μετανάστες. Γιατί κι ο Καραμανλής στη Γαλλία και ο Παπανδρέου στην Αμερική με πολιτικό άσυλο πήγανε, δεν είχαν γαλλική και αμερικανική υπηκοότητα..

Το "λαθρομετανάστης" είναι όρος που κακώς έχει καθιερωθεί στη δημόσια συζήτηση και είναι εντελώς νομικίστικος και υποκριτικός (όταν δεν χρησιμοποιείται από ρατσιστές που όντως θεωρούν ανθρώπους "λαθραίους", και άρα κατώτερους). Δηλαδή τι διαφορά έχει ο Αφγανός που έρχεται εδώ για να βρει ψωμί από τον φίλο σου που πάει στη Γερμανία για να βρει καλύτερη δουλειά απ'αυτές που υπάρχουν εδώ; Οτι η Γερμανία και η Ελλάδα είναι στην ΕΕ ενώ το Αφγανιστάν όχι; Και πες (μην πεις δηλαδή αλλά τεσπα..) οτι έχουμε μια "κοινή ευρωπαϊκή κληρονομιά", κοινά πολιτιστικά στοιχεία κι άλλες τέτοιες χαζομάρες. Αλλά τι διαφορά έχει από τον Έλληνα μηχανικό που πάει στο Κατάρ για δουλέψει;

Επίσης οι Αλβανοί και οι Πολωνοί που ζούνε πλέον μια χαρά εδώ, έχουν χτίσει τα μισά σπίτια και κανείς δεν τους ενοχλεί, σαν "λαθρομετανάστες" δεν είχαν έρθει κι αυτοί; Γιατί δε θυμάμαι να υπήρχε επίσημη πρόσκληση από το ελληνικό κράτος σ'αυτούς τους ανθρώπους όταν κατέρρευσαν τα καθεστώτα του "υπαρκτού σοσιαλισμού". Αντίθετα θυμάμαι τις κραυγές για τους κλέφτες Αλβανούς και τους πονηρούς Σλάβους που θα κατέστρεφαν την Ελλάδα.

Να σου πω ποιά είναι η διαφορά και που είναι η υποκρισία του πράγματος; Οτι τότε υπήρχε ανάγκη για εργατικό δυναμικό, υπήρχαν δουλειές. Και έτσι οι έλληνες εργοδότες βολεύτηκαν μια χαρά με ανθρώπους που είχαν κατά κανόνα υψηλή μόρφωση (οι περισσότεροι "ανατολικοί" είχαν βγάλει πανεπιστήμιο), θα τους πληρώναν ψίχουλα, και θα τους κάναν ό,τι ήθελαν μέχρι να νομιμοποιούνταν. Και σήμερα βέβαια παρ'ότι γενικά δεν υπάρχουν δουλειές στην Ελλάδα, ουκ ολίγοι "λαθρομετανάστες" απασχολούνται π.χ. στην επαρχία στις πιο άθλιες συνθήκες για μονοψήφιο αριθμό ευρώ τη μέρα (Μανωλάδα Ηλείας, Σκάλα Λακωνίας και αλλού). Κι αν τολμήσουν να πουν τίποτα, οι ελληναράδες τους καρφώνουν στην αστυνομία και απελαύνονται.

Η άποψή μου είναι η εξής:

1) Η μετανάστευση, το να αναγκάζεσαι να φεύγεις από το σπίτι σου και την πατρίδα σου, είναι κακό πράγμα. Δεν είναι ευλογία, δεν έχω κανένα φετίχ με την "πολυπολιτισμικότητα", ούτε στηρίζω τους μετανάστες από ιδεοληψία και ανθρωπισμό. Αλλά είναι μέγιστη υποκρισία και δείγμα της σαπίλας της σημερινής εποχής να υπάρχει απόλυτη ελευθερία στην κίνηση κεφαλαίων, εμπορευμάτων, hedge funds, να μπορεί ο χρηματιστής της Goldman Sachs να διαλύει νομίσματα και εθνικές οικονομίες από το laptop του, να μπορούν τα golden boys να σπεκουλάρουν στην τιμή του ψωμιού και του ρυζιού, να μεταφέρονται εργοστάσια στην Κίνα χωρίς κανένα κόστος - και ταυτόχρονα, να ξεφυτρώνουν τείχη, φυλάκια και ναρκοπέδια σε όλο τον κόσμο για να εμποδίσουν ανθρώπους που ζητάν το στοιχειώδες, δηλαδή την επιβίωση.

2) Όταν μιλάμε για τη μετανάστευση, καλό είναι να τα λέμε όλα. Αν τη δεκαετία του '90 το βασικό μεταναστευτικό ρεύμα ήταν από τις χώρες του υπαρκτού, τη δεκαετία 2000-2010 ήταν και είναι κυρίως από το Αφγανιστάν, το Πακιστάν, το Ιράκ, τη Σομαλία, την Παλαιστίνη. Τι κοινό έχουν όλες αυτές οι χώρες εκτός από τη φτώχεια και τη μεγάλη διαφορά βιοτικού επιπέδου με τη Δύση; Το οτι έγιναν βομβαρδισμοί, επεμβάσεις, προκλήθηκε εμφύλιος πόλεμος μετά από παρέμβαση Δυτικών χωρών και των ΕΕ-ΝΑΤΟ. Το ξέρετε οτι τη στιγμή που μιλάμε η Ελλάδα (η καημένη η Ελλαδίτσα, η ψωροκώσταινα κατά τ'άλλα) διατηρεί στρατεύματα σε 5-6 χώρες του κόσμου, μεταξύ των οποίων το Αφγανιστάν και η Σομαλία; Οτι πληρώνουμε φόρους και εξοπλισμούς για να φυλάνε Έλληνες φαντάροι τις ερήμους και τις πετρελαιοκοιτίδες;

3) Οι περισσότεροι από τους "λαθρομετανάστες" που περνάνε στην Ελλάδα θέλουν να πάνε να μείνουν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Στην τελική δε νομίζω να έχουν τρελή όρεξη να ζητιανεύουν στα φανάρια, να περνάνε 6 μήνες σε στρατόπεδο ή να κινδυνεύουν να τους κάψει το παράπηγμα κάποιος χρυσαυγίτης. Ποιό είναι το θέμα; Οτι στην Ελλάδα κανείς δεν παίρνει άσυλο για να μπορεί να φύγει. Ποσοστό 0,01% ή κάτι τέτοιο, το χαμηλότερο στην ΕΕ, τη στιγμή που σημαντικό ποσοστό αυτών το δικαιούνται, για τους λόγους που είπαμε πιο πάνω. Επίσης: ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ψηφίσαν το Δουβλίνο 2 και τους άλλους μεταναστευτικούς νόμους της ΕΕ που μετατρέπουν την Ελλάδα και τις άλλες συνοριακές χώρες σε αποθήκη ανθρώπων. Για άλλη μια φορά η Ευρώπη και ειδικά η Γερμανία νίπτει τας χείρας της και μεταφέρει τα βάρη αλλού.

4) Στο κέντρο και ειδικά σε περιοχές σαν τον Άγιο Παντελεήμονα υπάρχει όντως μεγάλο πρόβλημα. Και καθαριότητας, και εγκληματικότητας (λογικό αν ο άλλος πεθαίνει της πείνας) και συμβίωσης. Οι κάτοικοι εκεί είναι σε μεγάλο βαθμό θύματα κι αυτοί. Αλλά ξεσπάνε στο εύκολο θύμα αντί να κοιτάξουν συνολικά την κατάσταση και να προσπαθήσουν να την αλλάξουν. Οι υπόλοιποι, από Χρυσά Αυγά μέχρι και ΠΑΣΟΚ (δεν απέχει και πολύ πλέον), προσπαθούν να σπεκουλάρουν πάνω στο πρόβλημα, να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο, και να βρουν στο πρόσωπο των μεταναστών τον αποδιοπομπαίο τράγο της κρίσης. Να μην μας φταίει δηλαδή το ΔΝΤ, η ΕΕ, ο ΣΕΒ και οι λοιποί, αλλά ο φουκαράς μετανάστης που "θέλει να αλλοιώσει το έθνος και να μας κάνει μουσουλμάνους". Ήδη ο Καρατζαφέρης το είπε: "μεγάλη ευθύνη για την κρίση στην Ελλάδα έχουν οι λαθρομετανάστες". Η κυβέρνηση 2 χρόνια τώρα στον Άγιο Παντελεήμονα δεν μπορούσε να χε βρει μια (προσωρινή έστω) λύση; Αλλά όχι, άφησε να γίνει η περιοχή κοινωνικό πείραμα βγαλμένο από τη Γερμανία του '30.

Για να τελείωνω, τριτοκοσμική χώρα δεν θα γίνουμε από τους (λίγους ακόμα ελπίζω) μετανάστες από την Ανατολή, τριτοκοσμική χώρα θα γίνουμε με το μνημόνιο και την πολιτική που θέλει να κάνει τους εργαζομένους "κινέζους", να μην έχουν κανένα δικαίωμα και προστασία, και τον κόσμο ραγιάδες και υπήκοους "ανατολικού τύπου".

Διαβάζουμε και κανά πιτσιρίκο (http://pitsirikos.net/2011/01/%CE%BF%CE%B9-%CE%BB%CE%AC%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%B9%C E%BF%CE%B9/)

υγ: περιμένoυμε τοποθέτηση top gear και heavy load :tounge:

jesu
25-01-2011, 06:23
Οκ, ο top gear μίλησε. Ποστ διαμάντι, τι να λέμε, εγώ έχω σκαλώσει μ'αυτό ΕΙΔΙΚΑ:

για να ξεφύγουν απ'τον (οικοιοθελή αρκετές φορές) σκοταδισμό τους

Εξήγησέ το μου. Σε παρακαλώ. Και σόρρυ κιόλας, πες αυτοί είναι σκοταδιστές, αλλά εσύ ας πούμε θεωρείσαι υπόδειγμα ανθρώπου του Διαφωτισμού και του Ορθού Λόγου;

TopGear
25-01-2011, 09:02
Προσοχή, σεντόνι. Ανάβουμε τσιγάρο και πάμε :smokin:

Δεν καπνίζω, ευτυχώς. :p :p

Το "λαθρομετανάστης" είναι όρος που κακώς έχει καθιερωθεί στη δημόσια συζήτηση και είναι εντελώς νομικίστικος και υποκριτικός (όταν δεν χρησιμοποιείται από ρατσιστές που όντως θεωρούν ανθρώπους "λαθραίους", και άρα κατώτερους).

Από παιχνίδια λέξεων και εντυπώσεων, σκίζουμε βλέπω. Ουσία ζητάμε όμως κι όχι γενικότητες και φανφάρες. Ξέρουμε πολλοί καλά πώς αυτά είναι παραμύθια κι άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε, αλλά αμφιβάλλω αν η πλειοψηφία το εννοεί ρατσιστικά. Θες να τους λέμε παράνομους; Σ'αρέσει πιο πολύ; Οκκκκκκκκ...

Και μάλιστα:

λαθρομετανάστης: (ο) ουσ. παράνομος μετανάστης, πρόσωπο που εγκαταλείπει την πατρίδα του για λόγους οικονομικούς, πολιτικούς κτλ., και μεταβαίνει σε άλλη χώρα, χωρίς να έχει τη νόμιμη άδεια εισόδου και παραμονής

λαθραίος: -αία, -αίο επίθ. (Κ -αία, -αίον) μυστικός, κρύφιος, που διαφεύγει την προσοχή των άλλων

Και δε σε χάλασε. Αν αυτό σου φαίνεται ρατσιστικό, τι να λέμε...

Δηλαδή τι διαφορά έχει ο Αφγανός που έρχεται εδώ για να βρει ψωμί από τον φίλο σου που πάει στη Γερμανία για να βρει καλύτερη δουλειά απ'αυτές που υπάρχουν εδώ; Οτι η Γερμανία και η Ελλάδα είναι στην ΕΕ ενώ το Αφγανιστάν όχι; Και πες (μην πεις δηλαδή αλλά τεσπα..) οτι έχουμε μια "κοινή ευρωπαϊκή κληρονομιά", κοινά πολιτιστικά στοιχεία κι άλλες τέτοιες χαζομάρες. Αλλά τι διαφορά έχει από τον Έλληνα μηχανικό που πάει στο Κατάρ για δουλέψει;

Χαρτιά, δικαιολογητικά, ενδεχομένως βεβαιώσεις πλήρους υγείας, γενικά νομιμότητα. Όποιος θέλει να έρθει να δουλέψει, είναι καλοδεχούμενος να το κάνει εφόσον καλύπτει κάποιες προϋποθέσεις που συστηματικά παραγνωρίζεις και πας αλλού την συζήτηση. Όποιος δεν τις καλύπτει, τι να κάνουμε δηλαδή, να καταργήσουμε τα σύνορα και να είμαστε μαντρί; Πώς το βλέπεις; Η Θράκη με νόμιμους Τούρκους - μουσουλμάνους, χάνει τον ελληνισμό της, φαντάσου να μπουν και παράνομοι. Στην Αθήνα θα φτάσουν.

Επιπλέον, η Ελλάδα (ή κάποια Ευρωπαϊκή πρωτεύουσα) παρέχει φυλετική, θρησκευτική και κάθε είδους ασφάλεια, ενώ στο κάθε Αφγανιστάν, αν εφαρμόσεις τη φυσιολογική σου ζωή που έκανες στη χώρα σου, θα σου κόψουν τα @@, θα σε βάλουν να τα φας και μετά θα σε λιθοβολήσουν.

Επίσης οι Αλβανοί και οι Πολωνοί που ζούνε πλέον μια χαρά εδώ, έχουν χτίσει τα μισά σπίτια και κανείς δεν τους ενοχλεί, σαν "λαθρομετανάστες" δεν είχαν έρθει κι αυτοί; Γιατί δε θυμάμαι να υπήρχε επίσημη πρόσκληση από το ελληνικό κράτος σ'αυτούς τους ανθρώπους όταν κατέρρευσαν τα καθεστώτα του "υπαρκτού σοσιαλισμού". Αντίθετα θυμάμαι τις κραυγές για τους κλέφτες Αλβανούς και τους πονηρούς Σλάβους που θα κατέστρεφαν την Ελλάδα.

Όλοι οι Αλβανοί και Σλάβοι και Βούλγαροι κτλ, καλοί ήταν που ήρθαν. Δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα όμως. Δεν είχαμε εγκληματικότητα, ούτε έχουμε. Όχι ότι πολλοί δε φέρθηκαν τίμια ή ότι και οι Έλληνες είναι τα καλύτερα παιδιά, αλλά ας ζούσες προς Ήπειρο μεριά, ειδικά εκείνες τις εποχές, να σου πω εγώ. Το είχε γράψει και κάποιος που καταγόταν από κει (δε θυμάμαι ποιος), πώς χτυπούσαν σειρήνες και υπήρχε κυνηγητό για παράνομους Αλβανούς που χώνονταν στα χωριά της περιοχής, προκαλώντας μια χαώδη κατάσταση. Το ότι εξομαλύνθηκαν κάπως τα πράγματα μετά από 20 χρόνια, τι να το κάνω, αφού τα πρώτα χρόνια γίνονταν τόσα και τόσα. Έτσι δεν σημειώνει πρόοδο καμία χώρα.

Να σου πω ποιά είναι η διαφορά και που είναι η υποκρισία του πράγματος; Οτι τότε υπήρχε ανάγκη για εργατικό δυναμικό, υπήρχαν δουλειές. Και έτσι οι έλληνες εργοδότες βολεύτηκαν μια χαρά με ανθρώπους που είχαν κατά κανόνα υψηλή μόρφωση (οι περισσότεροι "ανατολικοί" είχαν βγάλει πανεπιστήμιο), θα τους πληρώναν ψίχουλα, και θα τους κάναν ό,τι ήθελαν μέχρι να νομιμοποιούνταν. Και σήμερα βέβαια παρ'ότι γενικά δεν υπάρχουν δουλειές στην Ελλάδα, ουκ ολίγοι "λαθρομετανάστες" απασχολούνται π.χ. στην επαρχία στις πιο άθλιες συνθήκες για μονοψήφιο αριθμό ευρώ τη μέρα (Μανωλάδα Ηλείας, Σκάλα Λακωνίας και αλλού). Κι αν τολμήσουν να πουν τίποτα, οι ελληναράδες τους καρφώνουν στην αστυνομία και απελαύνονται.

Δε διαφωνώ. Συμφωνώ, με όσα λες. Μαζί σου. Και είναι αφελές αν δεν κατάλαβες πώς παραπάνω εννόησα αυτό, αλλά δεν είναι αυτό που δεν εξετάζω, αν είναι το σωστό ή το λάθος τη δεδομένη στιγμή. Εξετάζω αν έχεις λύση και αν συνειδητοποιείς τι οικονομική επιδείνωση προκαλείται στην ήδη σμπαραλιασμένη οικονομία μας από μια νομιμοποίηση όλων των εκατοντάδων χιλιάδων παράνομων που ζουν στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή.

Όσο για την απέλαση, στην εκπομπή του Θεοδωράκη, έδειξε πώς κρατούνται όλοι 3 μέρες, αφήνονται ελεύθεροι και διατάζεται απέλασή τους εντός 30 ημερών από την ημέρα της απόφασης. Ωστόσο, όλοι τραβάνε προς Αθήνα μεριά και χάνονται στη μάζα. Ούτε το 1/10 απελαύνεται.

Η άποψή μου είναι η εξής:

1) Η μετανάστευση, το να αναγκάζεσαι να φεύγεις από το σπίτι σου και την πατρίδα σου, είναι κακό πράγμα. Δεν είναι ευλογία, δεν έχω κανένα φετίχ με την "πολυπολιτισμικότητα", ούτε στηρίζω τους μετανάστες από ιδεοληψία και ανθρωπισμό. Αλλά είναι μέγιστη υποκρισία και δείγμα της σαπίλας της σημερινής εποχής να υπάρχει απόλυτη ελευθερία στην κίνηση κεφαλαίων, εμπορευμάτων, hedge funds, να μπορεί ο χρηματιστής της Goldman Sachs να διαλύει νομίσματα και εθνικές οικονομίες από το laptop του, να μπορούν τα golden boys να σπεκουλάρουν στην τιμή του ψωμιού και του ρυζιού, να μεταφέρονται εργοστάσια στην Κίνα χωρίς κανένα κόστος - και ταυτόχρονα, να ξεφυτρώνουν τείχη, φυλάκια και ναρκοπέδια σε όλο τον κόσμο για να εμποδίσουν ανθρώπους που ζητάν το στοιχειώδες, δηλαδή την επιβίωση.

Μαζί σου όσο δεν πάει. Ωστόσο, στην Ελλάδα δεν είμαστε σε θέση καν να προκαλέσουμε κάτι τέτοιο, απλά είμαστε η χαβούζα και το σταυροδρόμι που περνάνε όλοι οι παράνομοι και στο τέλος εγκαθίστανται εδώ. Και πρόσεξε, μιλάω για την παράνομη μετανάστευση εδώ στην Ελλάδα-όχι γενικότερα-τη στιγμή που δε μπορούμε να επιβιώσουμε εμείς, πόσο μάλλον και περισσότεροι. Δεν είμαστε, ούτε έχουμε τη δυνατότητα να γίνουμε φιλανθρωπικό ίδρυμα, γιατί στο τέλος θα κατρακυλήσουμε στα ίδια επίπεδα.

2) Όταν μιλάμε για τη μετανάστευση, καλό είναι να τα λέμε όλα. Αν τη δεκαετία του '90 το βασικό μεταναστευτικό ρεύμα ήταν από τις χώρες του υπαρκτού, τη δεκαετία 2000-2010 ήταν και είναι κυρίως από το Αφγανιστάν, το Πακιστάν, το Ιράκ, τη Σομαλία, την Παλαιστίνη. Τι κοινό έχουν όλες αυτές οι χώρες εκτός από τη φτώχεια και τη μεγάλη διαφορά βιοτικού επιπέδου με τη Δύση; Το οτι έγιναν βομβαρδισμοί, επεμβάσεις, προκλήθηκε εμφύλιος πόλεμος μετά από παρέμβαση Δυτικών χωρών και των ΕΕ-ΝΑΤΟ. Το ξέρετε οτι τη στιγμή που μιλάμε η Ελλάδα (η καημένη η Ελλαδίτσα, η ψωροκώσταινα κατά τ'άλλα) διατηρεί στρατεύματα σε 5-6 χώρες του κόσμου, μεταξύ των οποίων το Αφγανιστάν και η Σομαλία; Οτι πληρώνουμε φόρους και εξοπλισμούς για να φυλάνε Έλληνες φαντάροι τις ερήμους και τις πετρελαιοκοιτίδες;

Οι Έλληνες φαντάροι και γενικά η Ελλάδα, δεν εφάρμοσε αποικιοκρατική πολιτική εκεί κι ούτε έχει καν τη δυνατότητα να το κάνει. Οι περισσότερες ελληνικές δυνάμεις έχουν ρόλο ειρηνευτικού χαρακτήρα και αρκετές επιχειρούν να βοηθήσουν. Και ο αριθμός δεν είναι τόσο μεγάλος όσος νομίζεις, έχουν αποχωρήσει (και για λόγους οικονομικούς) αρκετές δυνάμεις μας από κει. Το ότι τους επιβλήθηκαν μεγάλες δυνάμεις, είναι γνωστό. Όχι όμως ότι και πριν ήταν καλά.

3) Οι περισσότεροι από τους "λαθρομετανάστες" που περνάνε στην Ελλάδα θέλουν να πάνε να μείνουν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Στην τελική δε νομίζω να έχουν τρελή όρεξη να ζητιανεύουν στα φανάρια, να περνάνε 6 μήνες σε στρατόπεδο ή να κινδυνεύουν να τους κάψει το παράπηγμα κάποιος χρυσαυγίτης. Ποιό είναι το θέμα; Οτι στην Ελλάδα κανείς δεν παίρνει άσυλο για να μπορεί να φύγει.

Πρέπει να καταλάβεις, ότι δεν είπε κάποιος πώς όλοι ζητάνε να μείνουν στην Ελλάδα, κι ούτε είναι όλοι "καημένοι" και "κακομοίρηδες" για να περνάνε τη ζωή τους στα φανάρια. Ωστόσο οι μισοί έχοντας μυριστεί την κατάσταση έρχονται για το μπάχαλο και την παρανομία. Και επειδή ένας λόγος είναι ότι δε μπορούν να φύγουν, τη βρίσκουν με τέτοιες μεθόδους. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί το παίρνεις αψήφιστα και ελαφρά, πως αφού αυτό οδηγεί αποκλειστικά σε καταστροφικά αποτελέσματα, δε σε πειράζει να συνεχιστεί αυτή η "αθρόα" εισαγωγή ανθρώπων και παραμονή τους εδώ. Φρένο δεν υπάρχει; Μόνο κατηφόρα;

Ποσοστό 0,01% ή κάτι τέτοιο, το χαμηλότερο στην ΕΕ, τη στιγμή που σημαντικό ποσοστό αυτών το δικαιούνται, για τους λόγους που είπαμε πιο πάνω. Επίσης: ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ψηφίσαν το Δουβλίνο 2 και τους άλλους μεταναστευτικούς νόμους της ΕΕ που μετατρέπουν την Ελλάδα και τις άλλες συνοριακές χώρες σε αποθήκη ανθρώπων. Για άλλη μια φορά η Ευρώπη και ειδικά η Γερμανία νίπτει τας χείρας της και μεταφέρει τα βάρη αλλού./[QUOTE]

Η Γερμανία πράγματι το εφαρμόζει αυτό. Δεν βλέπω όμως πού είναι το απόλυτο κακό, να μην επιτρέπεις αυτή τη μαζικότατη εισροή παρανόμων (άντε να νομιμοποιείς μια μερίδα αυτών), απ'το όσοι βρίσκονται ή όσοι μπούνε εφεξής να θεωρηθούν νόμιμοι ξαφνικά. Αν ήταν έτσι, δε θα έπρεπε να υπάρχουν νόμοι, αρχές, να τηρούνται κάποια πράγματα γενικότερα και θα κρεμόμασταν ακόμη στα δέντρα.

[QUOTE=jesu;1109264]4) Στο κέντρο και ειδικά σε περιοχές σαν τον Άγιο Παντελεήμονα υπάρχει όντως μεγάλο πρόβλημα. Και καθαριότητας, και εγκληματικότητας (λογικό αν ο άλλος πεθαίνει της πείνας) και συμβίωσης. Οι κάτοικοι εκεί είναι σε μεγάλο βαθμό θύματα κι αυτοί. Αλλά ξεσπάνε στο εύκολο θύμα αντί να κοιτάξουν συνολικά την κατάσταση και να προσπαθήσουν να την αλλάξουν.

Πώς να την αλλάξουν ρε παλικάρι; Τι να κάνουν δλδ; Οι ίδιοι δεν έχουν να φάνε και γίνονται και θύματα κι από πάνω. Τι περιμένεις δλδ; Εσύ που δε μένεις εκεί, γιατί δεν πας να τους βοηθήσεις να την αλλάξουν;

Οι υπόλοιποι, από Χρυσά Αυγά μέχρι και ΠΑΣΟΚ (δεν απέχει και πολύ πλέον), προσπαθούν να σπεκουλάρουν πάνω στο πρόβλημα, να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο, και να βρουν στο πρόσωπο των μεταναστών τον αποδιοπομπαίο τράγο της κρίσης. Να μην μας φταίει δηλαδή το ΔΝΤ, η ΕΕ, ο ΣΕΒ και οι λοιποί, αλλά ο φουκαράς μετανάστης που "θέλει να αλλοιώσει το έθνος και να μας κάνει μουσουλμάνους". Ήδη ο Καρατζαφέρης το είπε: "μεγάλη ευθύνη για την κρίση στην Ελλάδα έχουν οι λαθρομετανάστες". Η κυβέρνηση 2 χρόνια τώρα στον Άγιο Παντελεήμονα δεν μπορούσε να χε βρει μια (προσωρινή έστω) λύση; Αλλά όχι, άφησε να γίνει η περιοχή κοινωνικό πείραμα βγαλμένο από τη Γερμανία του '30.

Ούτε με την κυβέρνηση συμφωνώ, ούτε με σένα. Κάπου στη μέση βρισκόμαστε. Σαφώς και οι εκάστοτε κυβερνήσεις βρίσκουν αποδιοπομπαίους τράγους αλλού ή μερικά πράγματα γίνονται επίτηδες επειδή κάποιοι μεγαλοκαρχαρίες θα ωφεληθούν και θ'αγοράσουν εκτάσεις εκεί σε εξευτελιστικές τιμές, αλλά κι αυτή η κατάσταση οξύνθηκε τα τελευταία χρόνια, μετά το 2005 που δεν είχαμε και κρίση. Και πράγματι, ένα μέρος αυτής, μπορεί να είναι κι οι λαθρομετανάστες. Ή μήπως παρουσιάζουν μία κατάσταση που δεν ισχύει; Ασφαλώς όμως δεν είναι η πλήρης αλήθεια όπως ανέφερες κι εσύ.

Για να τελείωνω, τριτοκοσμική χώρα δεν θα γίνουμε από τους (λίγους ακόμα ελπίζω) μετανάστες από την Ανατολή,

Αφού έχουμε λίγους, να φέρουμε κι άλλους. Δε σου αρκούν οι 300 παράνομοι που περνάνε καθημερινά, μόνο από Έβρο.

τριτοκοσμική χώρα θα γίνουμε με το μνημόνιο και την πολιτική που θέλει να κάνει τους εργαζομένους "κινέζους", να μην έχουν κανένα δικαίωμα και προστασία, και τον κόσμο ραγιάδες και υπήκοους "ανατολικού τύπου".

Συμφωνώ πλήρως σε αυτό και ότι παίχτηκαν συμφέροντα εις βάρος του απλού κόσμου από πολιτικούς και μεγάλα κεφάλια. Αυτός όμως, είναι κι ένας λόγος παραπάνω που δε μπορεί να υλοποιηθεί η νομιμοποίηση των παρανόμων και η κατ'εξακολούθηση εισβολή τους στην Ελλάδα. Είμαστε βέβαια τριτοκοσμικοί σε νοοτροπία, οι συνθήκες τώρα έρχονται σιγά σιγά.

Διαβάζουμε και κανά πιτσιρίκο (http://pitsirikos.net/2011/01/%CE%BF%CE%B9-%CE%BB%CE%AC%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%B9%C E%BF%CE%B9/)

υγ: περιμένoυμε τοποθέτηση top gear και heavy load :tounge:

Έφτασεεεεεεεε...

Οκ, ο top gear μίλησε. Ποστ διαμάντι, τι να λέμε, εγώ έχω σκαλώσει μ'αυτό ΕΙΔΙΚΑ:

Εξήγησέ το μου. Σε παρακαλώ. Και σόρρυ κιόλας, πες αυτοί είναι σκοταδιστές, αλλά εσύ ας πούμε θεωρείσαι υπόδειγμα ανθρώπου του Διαφωτισμού και του Ορθού Λόγου;

Έλα που ειρωνεύεσαι κιόλας. Ότι στις περιοχές τους υπάρχουν θρησκευτικοί, άτυποι και κάθε είδους κοινωνικοί νόμοι, που επιτρέπουν εξευτελιστικές καταστάσεις για τους πολίτες και κυρίως τις γυναίκες, κάνεις ότι δεν το γνωρίζεις; Ότι αν κάνεις κάτι, κινδυνεύεις με θάνατο ή πχ ότι ο άντρας μπορεί να έρχεται μεθυσμένος και μετά δέρνει και φιστικώνει τη γυναίκα και γεννοβολάει σαν κουνέλα και μετά λένε δε μπορώ να ταϊσω την οικογένειά μου, το ότι δεν έχουν όλοι ελευθερία, εμείς τους φταίμε; Από όλους αυτούς, κανείς δε θέλησε να απαλλαγεί; Δεν είναι μικρή μερίδα, έθνη ολόκληρα ζούνε αιώνες τώρα. Ποτέ δεν μπόρεσε να φτάσει η πρόοδος εκεί; Μάθανε έτσι, θέλουνε-τους επιβάλλουν έτσι, σημασία έχει πώς δε δέχονται νέα στοιχεία και ελευθερίες.

Κι εγώ μπορεί να μην είμαι υπόδειγμα ανθρώπου του Διαφωτισμού και του Ορθού Λόγου, δεν είσαι όμως ούτε εσύ. Εσύ είσαι στην ουσία του Ψευτοδιαφωτισμού και των φαφλατατζίδικων γενικοτήτων περί ελευθεριών και ώριμης σκέψης. Συμφωνούμε στα σημεία, στις αιτίες, στις αλήθειες, αλλά εσύ δεν προτείνεις ποτέ λύση, δεν έχεις καν λύση και συνεχίζεις την αδιάκοπη φανφαρολογία σου που δεν βελτιώνει τις καταστάσεις που αναφέρουμε, αντιθέτως όταν θα χτυπάς το κεφάλι σου πώς έφτασες κι εσύ σε άθλια κατάσταση, θα εξακολουθείς να κατηγορείς μόνο τις κυβερνήσεις και το σύστημα (όχι όμως ότι δε θα'χουν και μεγάλο μερίδιο που σ'έφτασαν εδώ).

giannis88
25-01-2011, 13:36
η πυρηνική βόμβα που χρειάζεται για να αλλάξει ο κόσμος πρέπει πρώτα να πέσει στο ντιάι.

Octopus Handjob
25-01-2011, 16:51
Εγώ είμαι υπέρ του να πληρώνονται όλοι οι εργαζόμενοι στην Ελλάδα, είτε μετανάστες, είτε Έλληνες γεννημένοι εν Ελλάδι, τον ίδιο βασικό μισθό κατ' ελάχιστον, συν ασφάλιση.

Αν γινόταν αυτό, δε θα υπήρχε κανένας λόγος να προτιμηθεί ο μετανάστης εργάτης από τον Έλληνα.

Φυσικά όμως οι Έλληνες έχουμε εξελιχθεί σαν είδος, οπότε δεν καταδεχόμαστε να δουλέψουμε σε οικοδομή ή στο χωράφι =)

Τί κάθομαι και ασχολούμαι, άκρη ποτέ δε θα βγει ^_^ Παρακμάστε ελεύθερα.

asxoliastos
25-01-2011, 17:19
u_WPZWfp_iM

TalL_Guy
25-01-2011, 17:24
οπως ο φιλος,ετσι και αυτος που εκμεταλλευεται, στην αναγκη φαινεται.

TopGear
25-01-2011, 20:09
η πυρηνική βόμβα που χρειάζεται για να αλλάξει ο κόσμος πρέπει πρώτα να πέσει στο ντιάι.

Προς μεριά σου.

Εγώ πάντως, θα πάω να στηθώ έξω απ'τη σχολή ή μάλλον μέσα στο αμφιθέατρο και θα ξεκινήσω απεργία πείνας απαιτώντας να πάρω πτυχίο άμεσα με βαθμό 10, επειδή έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά και δουλεύω χρόνια προσπαθώντας να τα συνδυάσω όλα και ζητάω ένα καλύτερο μέλλον σύντομα, ειδικά σε τέτοιους δύσκολους καιρούς, που ας έχεις ένα χαρτί κι ας είναι ό,τι να'ναι.

Ή ακόμη καλύτερα, θα φέρω και 5-10 φιλαράκια να αγωνιστούμε μαζί και να πάρουν κι αυτοί πτυχίο από δω. Αριστούχοι Πανεπιστημίου Αθηνών κι έτσι.

jesu
25-01-2011, 20:54
Η Θράκη με νόμιμους Τούρκους - μουσουλμάνους, χάνει τον ελληνισμό της, φαντάσου να μπουν και παράνομοι. Στην Αθήνα θα φτάσουν.

Υπάρχει τουρκική μειονότητα στη Θράκη; Και μετά λες εμάς εθνοπροδότες.. Επειδή μάλλον δεν το ξέρεις, ένας από τους πολλούς παραλογισμούς του νεοελληνικού κράτους είναι οτι δεν αναγνωρίζει εθνική μειονότητα στη Θράκη (Τούρκους) παρά μόνο θρησκευτική (μουσουλμάνοι), αλλά ταυτόχρονα αντιμετωπίζει όλους τους μουσουλμάνους σαν Τούρκους. Επίσης για ποιόν "ελληνισμό της Θράκης που θα αλλοιωθεί" μιλάς μωρέ, όταν προσαρτήθηκαν στο ελληνικό κράτος η Θράκη, η Μακεδονία και η Ήπειρος, υπήρχαν εκεί ένα κάρο λαοί και θρησκείες. Οι Εβραίοι στη Θεσσαλονίκη μέχρι το Β' ΠΠ ήταν η δεύτερη πολυπληθέστερη ομάδα και μέναν εκεί 500 χρόνια. Οι Σλαβομακεδόνες στη Μακεδονία ήταν εκεί ακόμα περισσότερα. Πρώτα ζούσαν όλοι αυτοί στις διάφορες περιοχές και μετά αυτές έγιναν ελληνικό έδαφος, όχι ανάποδα. Εσύ νομίζεις οτι μπαίνουν οι μουσουλμάνοι Πακιστανοί στον Έβρο και αρχίζουν να κάνουν σχέδια με τους επίσης μουσουλμάνους Πομάκους (που ζουν εκεί από πάντα) για το πώς θα εξισλαμίσουν την Ελλάδα;

Οι Έλληνες φαντάροι και γενικά η Ελλάδα, δεν εφάρμοσε αποικιοκρατική πολιτική εκεί κι ούτε έχει καν τη δυνατότητα να το κάνει. Οι περισσότερες ελληνικές δυνάμεις έχουν ρόλο ειρηνευτικού χαρακτήρα και αρκετές επιχειρούν να βοηθήσουν. Και ο αριθμός δεν είναι τόσο μεγάλος όσος νομίζεις, έχουν αποχωρήσει (και για λόγους οικονομικούς) αρκετές δυνάμεις μας από κει. Το ότι τους επιβλήθηκαν μεγάλες δυνάμεις, είναι γνωστό. Όχι όμως ότι και πριν ήταν καλά.

Δεν είπα οτι γίναμε ΗΠΑ και καταδυναστεύουμε τους λαούς, αλλά: το οτι συμμετέχεις με οποιονδήποτε τρόπο στην εισβολή και κατοχή μιας χώρας, όπου μάλιστα έχουν διαπραχθεί εγκλήματα πολέμου, σε κάνει συνένοχο. Το οτι οι Έλληνες φαντάροι εκεί απλά φυλάνε νοσοκομεία και "βοηθάνε", αποδείχθηκε μύθος μετά τα Afghanistan war logs του Wikileaks, όπου φαίνεται οτι Έλληνες φαντάροι βρέθηκαν σε εμπόλεμη κατάσταση (http://armyalert.blogspot.com/2010/08/blog-post_08.html). Επίσης υπάρχει αυτή η μαρτυρία Έλληνα αξιωματικού: http://diktiospartakos.blogspot.com/2011/01/blog-post_3485.html. Για τους "ειρηνευτικούς σκοπούς" που πήγε εκεί το ΝΑΤΟ (άρα και η Ελλάδα), δεν σχολιάζω καν..

Όσο για τους σκοταδιστές Ταλιμπάν που αποτέλεσαν την πρόφαση για την επέμβαση, ήταν η Δύση και ειδικά οι ΗΠΑ που τους "έστησαν", καθώς τους βοηθούσαν όταν αυτοί πολεμούσαν τη Σοβιετική Ένωση. (http://en.wikipedia.org/wiki/Taliban%27s_rise_to_power#Allegations_of_connectio n_to_United_States_CIA)

Ωστόσο οι μισοί έχοντας μυριστεί την κατάσταση έρχονται για το μπάχαλο και την παρανομία. Και επειδή ένας λόγος είναι ότι δε μπορούν να φύγουν, τη βρίσκουν με τέτοιες μεθόδους.

Ωραία, πώς το ξέρεις εσύ αυτό; Οι Έλληνες και οι Ιταλοί που ήταν οι μεγαλύτεροι εγκληματίες στην Αμερική στις αρχές του 20ου αιώνα, πήγαιναν εκεί επειδή "είχαν μυριστεί έγκλημα";

Η Γερμανία πράγματι το εφαρμόζει αυτό. Δεν βλέπω όμως πού είναι το απόλυτο κακό, να μην επιτρέπεις αυτή τη μαζικότατη εισροή παρανόμων (άντε να νομιμοποιείς μια μερίδα αυτών), απ'το όσοι βρίσκονται ή όσοι μπούνε εφεξής να θεωρηθούν νόμιμοι ξαφνικά. Αν ήταν έτσι, δε θα έπρεπε να υπάρχουν νόμοι, αρχές, να τηρούνται κάποια πράγματα γενικότερα και θα κρεμόμασταν ακόμη στα δέντρα.

Εγώ είπα οτι η Γερμανία και τα άλλα ισχυρά ευρωπαϊκά κράτη, ενώ έχουν μεγαλύτερη ευθύνη για την κατάσταση αυτών των ανθρώπων, ρίχνουν τα βάρη σε άλλες μικρότερες χώρες όπως η Ελλάδα.

Όσον αφορά "τους νόμους και τις αρχές χάρη στους οποίους δεν κρεμιόμαστε ακόμα στα δέντρα", αυτοί είναι σχετικοί νομίζω, γιατί οι Οστρογότθοι, Βησιγότθοι και λοιποί πρόγονοι των σημερινών Γερμανών μάλλον ακάλεστοι ήρθαν και κατέλυσαν τη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία. Όπως και οι πρόγονοι οι δικοί μας, σε σχέση με τους ντόπιους Μινωίτες και λοιπούς μεσογειακούς λαούς, ήταν άξεστοι ημιβάρβαροι που ήρθαν από αλλού, δεν ήξεραν καν να γράφουν και το μόνο τους πλεονέκτημα ήταν οτι είχαν σιδερένια όπλα και άλογα. Έχεις μια κάπως δογματική και στατική αντίληψη για την ανθρώπινη ιστορία.

Ότι στις περιοχές τους υπάρχουν θρησκευτικοί, άτυποι και κάθε είδους κοινωνικοί νόμοι, που επιτρέπουν εξευτελιστικές καταστάσεις για τους πολίτες και κυρίως τις γυναίκες, κάνεις ότι δεν το γνωρίζεις; Ότι αν κάνεις κάτι, κινδυνεύεις με θάνατο ή πχ ότι ο άντρας μπορεί να έρχεται μεθυσμένος και μετά δέρνει και φιστικώνει τη γυναίκα και γεννοβολάει σαν κουνέλα και μετά λένε δε μπορώ να ταϊσω την οικογένειά μου, το ότι δεν έχουν όλοι ελευθερία, εμείς τους φταίμε; Από όλους αυτούς, κανείς δε θέλησε να απαλλαγεί; Δεν είναι μικρή μερίδα, έθνη ολόκληρα ζούνε αιώνες τώρα. Ποτέ δεν μπόρεσε να φτάσει η πρόοδος εκεί; Μάθανε έτσι, θέλουνε-τους επιβάλλουν έτσι, σημασία έχει πώς δε δέχονται νέα στοιχεία και ελευθερίες.

Εδώ πάλι αρχίζεις για το πώς ο Χριστιανισμός είναι εγγενώς καλύτερος από το Ισλάμ που έλεγες και παλιότερα, και βαριέμαι να κάνω την ίδια κουβέντα.

mad_nassos
25-01-2011, 21:04
Εγώ είμαι υπέρ του να πληρώνονται όλοι οι εργαζόμενοι στην Ελλάδα, είτε μετανάστες, είτε Έλληνες γεννημένοι εν Ελλάδι, τον ίδιο βασικό μισθό κατ' ελάχιστον, συν ασφάλιση.

Αν γινόταν αυτό, δε θα υπήρχε κανένας λόγος να προτιμηθεί ο μετανάστης εργάτης από τον Έλληνα.

Φυσικά όμως οι Έλληνες έχουμε εξελιχθεί σαν είδος, οπότε δεν καταδεχόμαστε να δουλέψουμε σε οικοδομή ή στο χωράφι =)

+++++++++++

giannis88
25-01-2011, 21:28
Προς μεριά σου.

Εγώ πάντως, θα πάω να στηθώ έξω απ'τη σχολή ή μάλλον μέσα στο αμφιθέατρο και θα ξεκινήσω απεργία πείνας απαιτώντας να πάρω πτυχίο άμεσα με βαθμό 10, επειδή έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά και δουλεύω χρόνια προσπαθώντας να τα συνδυάσω όλα και ζητάω ένα καλύτερο μέλλον σύντομα, ειδικά σε τέτοιους δύσκολους καιρούς, που ας έχεις ένα χαρτί κι ας είναι ό,τι να'ναι.

Ή ακόμη καλύτερα, θα φέρω και 5-10 φιλαράκια να αγωνιστούμε μαζί και να πάρουν κι αυτοί πτυχίο από δω. Αριστούχοι Πανεπιστημίου Αθηνών κι έτσι.

δεν ξέρω αν είσαι σε θέση να το καταλάβεις, αλλά οι άνθρωποι δεν αγωνίζονται γιατί οι τυρόπιτες είναι στρογγυλές, αλλά για να αποκτήσουν το δικαίωμα να είναι άνθρωποι.

εντέλει σας χαλάει η κατάσταση στην ομόνοια, αλλά τώρα που κάποιοι προσπαθούν να βελτιώσουν την κατάσταση τους τους κράζουμε και από πάνω.

μαλακία τους βασικά που αγωνίζονται. έπρεπε να στοιβαχτούν και αυτοί στην ομόνοια και να σας γαμάνε κάθε βράδυ ή και πρωί έναν προς έναν.

TopGear
25-01-2011, 22:18
δεν ξέρω αν είσαι σε θέση να το καταλάβεις, αλλά οι άνθρωποι δεν αγωνίζονται γιατί οι τυρόπιτες είναι στρογγυλές, αλλά για να αποκτήσουν το δικαίωμα να είναι άνθρωποι.

εντέλει σας χαλάει η κατάσταση στην ομόνοια, αλλά τώρα που κάποιοι προσπαθούν να βελτιώσουν την κατάσταση τους τους κράζουμε και από πάνω.

μαλακία τους βασικά που αγωνίζονται. έπρεπε να στοιβαχτούν και αυτοί στην ομόνοια και να σας γαμάνε κάθε βράδυ ή και πρωί έναν προς έναν.

Ποιο το νόημα δλδ να έχουμε σύνορα; Θα καταλήξει κανείς εδώ κάπου; Αν είναι, όποιος περνάει, νόμιμος, παράνομος, άρρωστος, υγιής, δουλέμπορος, ναρκομανής, έμπορος ναρκωτικών κτλ, να παίρνει άνετα άσυλο, τότε τι κάνουμε; Θα έρχεται ο καθένας τότε εδώ πέρα, ξέροντας ότι είμαστε κωλοχανείο. Με αυτό δεν βελτιώνεις την κατάσταση, με αυτό ανοίγεις κερκόπορτα για μεγαλύτερα προβλήματα, καθώς κανένας πλέον δεν πρόκεται να σε σεβαστεί και θα εισβάλλει για πλάκα κι άσε που δεν έχουμε και τις υποδομές, ούτε την οικονομία να στηρίξουμε απ΄τη μια μέρα στην άλλη τους χιλιάδες παράνομους ξέρω γω που βρίσκονται στην Ελλάδα. Η ανεργία χτυπάει 1εκ, ο πληθωρισμός πετάει, ας βάλουμε άλλους τόσους να βουλιάξουμε πιο γρήγορα.

Στον jesu δεν έχω χρόνο να απαντήσω, άλλη στιγμή. Και σε τελική ανάλυση, το θέμα μου δεν είναι ο αγώνας ή τα κίνητρα ή ό,τι έχει γίνει στο παρελθόν. Δικαιότατα όλα και καλώς κάνει κάποιος και αιτείται άσυλο. Αλλά πώς να το κάνουμε ρε παιδιά, είναι κι αλλού το θέμα, στα αποτελέσματα μιας τέτοιας ενέργειας, δεν έχουμε τη δυνατότητα γι'αυτό να νομιμοποιήσουμε κάθε λαθρομετανάστη, ούτε μπορούμε να ξεχωρίσουμε από πού έρχονται, τι καπνό φουμάρουν (εννοώ κάποια στοιχεία γι'αυτούς), πόσοι απ'αυτούς έχουν πραγματικά στόχο μια καινούρια ζωή ή θέλουν να εξακολουθήσουν να ζουν στην παρανομία.

Αν ξαφνικά απ'το μηδέν χωρίς βάσεις και χωρίς τρόπο ελέγχου του καθενός, δημιουργήσεις λευκό μητρώο στον καθένα και του δώσεις απ'τη μια στιγμή στην άλλη τα πάντα, γιατί να μη σε καβαλήσουν κι άλλοι τόσοι που θα έρχονται με ακόμη πιο μεγάλο ρυθμό στη συνέχεια. Εκτός κι αν έχεις σκοπό, να νομιμοποιήσεις μόνο τους υπάρχοντες, στείλεις πίσω όσους κρίνεις ότι δεν καλύπτουν τις προδιαγραφές (αν τα καταφέρεις) και μετά σφραγίσεις κυριολεκτικά τα σύνορα να μην περνάει κουνούπι. Μπορείς; Είναι σωστό; Είναι δίκαιο προς τους πολίτες αυτής της χώρας;

Στην ουσία, ας μην έχουμε νόμους, αφού κάθε παράνομος γενικά (όχι μετανάστης, πχ κλέφτης), θα τραβάει μια απεργία πείνας και θα γλιτώνει. Θα λέει πχ ήθελα κάτι καλύτερο, έπρεπε να το κάνω, αλλά αν πρώτα σ'εχει σκοτώσει στο σπίτι σου επειδή αντιστάθηκες ή σου'χει βιάσει την κόρη, δε θα τρέχει κάστανο.

Όλα τ'άλλα είναι φαφλατισμοί και να'χαμε να λέγαμε περί δικαιοσύνης για όλους γενικά κι αόριστα και ελευθερίας των πάντων χωρίς όριο. Τα απτά καθημερινά προβλήματα, δεν τα κοιτάει κανείς όμως από σας, ούτε ενδεχομένως τα λάβει υπόψιν για το μέλλον.

TopGear
25-01-2011, 22:41

Μαζί σου.

Τι να κάνουμε δλδ; Περάσανε τα χρόνια που ήταν όλοι στα χωριά και υπήρξε κάποια (έστω μικρή σε σύγκριση με τα άλλα κράτη) πρόοδος και άνοδος του βιοτικού επιπέδου. Για να κατεδεχτούμε να πάμε στο χωράφι πρέπει ή να κλείσουν τα μισά Πανεπιστήμια ή να μειώσουν στο μισό τους εισαχθένετες. Να καταργήσουν και τα μεταπτυχιακά και γενικότερα να ρίξουμε εσκεμμένα το επίπεδό μας, μπας και μερικοί γίνουν βοσκοί ή φουρνάρηδες ξέρω γω. Τέτοια προνόμια για λίγους, δεν έχουν νόημα τα γράμματα. Σαφώς αυτό αποτυπώθηκε στο μυαλό του Έλληνα, αλλά όχι ξαφνικά ή αδικαιολόγητα κιόλας. Πάντα κάποιος ζητάει το καλύτερο για τον εαυτό του, είτε είναι Έλληνας, είτε Αλβανός, είτε Άγγλος, είτε Γερμανός κτλ. Ανάλογα με τις συνθήκες που μεγάλωσε.

Δεν είναι όμως καθόλου ντροπή εφόσον αποφασίσει να κάνει τέτοιες δουλειές.

Heavy_Load
25-01-2011, 23:42
Εδώ πάλι αρχίζεις για το πώς ο Χριστιανισμός είναι εγγενώς καλύτερος από το Ισλάμ που έλεγες και παλιότερα, και βαριέμαι να κάνω την ίδια κουβέντα.

Σχετικα με αυτο. Δεν ειναι καλυτερος, απλα ειναι λιγοτερο χειροτερος. Γενικα απο ολες τις θρησκειες επι γης, αυτες με βαση τον Ιουδαισμο ειναι οι πιο σιχαμενες απο αποψη υπερβολης, κενοτητας, φανατισμου και δεισιδαιμονιας, με το Χριστιανισμο ομως να περιοριζεται στο χαλκινο μεταλλιο μετα απο Ισλαμ και Εβραιους. Και οι συνθηκες διαβιωσης που περιεγραψε ο Topgear εχουν απλα να κανουν οτι σε γενικες γραμμες Ανατολιτικες χωρες εχουν ΕΠΙΛΕΞΕΙ και διαμορφωσει μια κουλτουρα η οποια ειναι για τα σκατα. Οταν ο αλλος κανει 17 παιδια γιατι ετσι λεει ο Μωαμεθ, ε να παει να γαμηει κι αυτος και ο Μωαμεθ, ας του τα ταισει ο Μωαμεθ μεχρι να βαλει μυαλο.
Anyway, εχεις 1)μια σκατενια θρησκεια που ευνοει το φανατισμο, και αυτη η θρησκεια απευθυνεται σε 2)εθνη με χαμηλο μεσο iq και 3)ανυπαρκτο μορφωτικο επιπεδο. Πραγματικα δε μπορω να βρω πως απο αυτη τη διαδικασια θα προκυψουν αξιολογα ατομα, που να τα χρειαζεται μια κοινωνια και να της προσφερουν. Μαλλον σαν output ολων αυτων θα παρεις σκηνες οπως κουραδες στα πεζοδρομια και διπλα το παντελονι πασαλειμενο με σκατα. Και θα ερθει μετα ο jesu να σου συγκρινει αυτον, με τον Ελληνα φοιτητη που τελειωσε το μεταπτυχιακο του και αηδιασμενος απο τη σαπιλα της χωρας την κανει για εξω. Ε ναι και γω με τον Ιταλο μεταπτυχιακο που θα ρθει να δουλεψει σε μια επιχειρηση στην Ελλαδα επειδη ξερω γω του τα φαγε ο Μπερλουσκονι και η χωρα του ειναι μπουρδελο, χωρις να μου χεσει το πεζοδρομιο, δεν εχω προβλημα.

di\n@
25-01-2011, 23:49
Ληστρικές οι αυξήσεις στα εισιτήρια των μέσων μεταφοράς, λένε οργανώσεις καταναλωτών (http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231075961)

στο ίδιο άρθρο υπενθυμίζεται:

Το ΙΝΚΑ στην ανακοίνωσή του επαναλαμβάνει «την πρόταση του Ινστιτούτου για παράδοση των εισιτηρίων από τον ένα μετακινούμενο στον άλλο με την εναπόθεσή τους σε διάφορα σημεία, ώστε το κράτος να αντιληφθεί τα αδιέξοδα που προκαλεί με τις πολιτικές του και να λάβει ένα ράπισμα για τις ανεύθυνες τακτικές του».

Το ίδιο αναφέρει πως «κανείς από τους ελεγκτές υπαλλήλους δεν έχει το δικαίωμα να συλλάβει ή να κρατήσει με την βία κάποιον που δεν πλήρωσε εισιτήριο, ούτε φυσικά μπορεί να τον υποχρεώσει να πληρώσει ή να κατασχέσει περιουσιακά του στοιχεία».

Το Νέο ΙΝΚΑ αναφέρει: «Αν και δεν θα μπορούσαμε επίσημα να προτείνουμε την μη πληρωμή εισιτηρίου ως μέσο αντίστασης και πάλης, λόγω του τυπικά παράνομου χαρακτήρα της πράξης. Στην πραγματικότητα όμως, δεν θα μας πείραζε καθόλου η γιγάντωση του κινήματος των πολιτών που δεν πληρώνουν και φυσικά ποτέ δεν θα αντιδράσουμε σε τέτοιες κινήσεις. Ήδη, σημαντικός αριθμός μελών μας είναι ενταγμένος στα κινήματα αυτά και είναι ευνόητο ότι θα παράσχουμε συνδρομή σε όσους πολίτες βρεθούν στην ανάγκη να την ζητήσουν αντιμετωπίζοντας ένα πρόστιμο λόγω μη πληρωμής εισιτηρίου».

Heavy_Load
25-01-2011, 23:51

Απο ποτε ο εξανθρωπισμος ειναι επικτητο δικαιωμα? Νταξει ρε παιδια αμα αγωνιζονται, να τους νομιμοποιησουμε. Ας ερθει ολη η Ασια εδω απο Καυκασο μεχρι Ιαπωνια να τους βαφτισουμε Ελληνες, χωραμε δεν τρεχει κατι τωρα. Και θα περισσεψει χωρος και για Αφρικη.

Καλα αυτο με την απεργια πεινας νταξει απλα δεν υπαρχει σαν τροπος διαμαρτυριας. Αν επαιρναν ομηρους πχ θα το σεβομουν. Το να σε απειλει ο αλλος με τη ζωη του ειναι οτι πιο ανυποστατο και γελοιο εχει εφευρει ο ανθρωπινος νους, αλλα σιγα η μοδα αυτη δεν ξεκινησε απο μεταναστες.
Ειναι σαν κατι παιδακια που προσπαθουν να κρατησουν την αναπνοη τους μεχρι να σκασουν.

mad_nassos
26-01-2011, 02:14
Τι να κάνουμε δλδ; Περάσανε τα χρόνια που ήταν όλοι στα χωριά και υπήρξε κάποια (έστω μικρή σε σύγκριση με τα άλλα κράτη) πρόοδος και άνοδος του βιοτικού επιπέδου. Για να κατεδεχτούμε να πάμε στο χωράφι πρέπει ή να κλείσουν τα μισά Πανεπιστήμια ή να μειώσουν στο μισό τους εισαχθένετες. Να καταργήσουν και τα μεταπτυχιακά και γενικότερα να ρίξουμε εσκεμμένα το επίπεδό μας, μπας και μερικοί γίνουν βοσκοί ή φουρνάρηδες ξέρω γω. Τέτοια προνόμια για λίγους, δεν έχουν νόημα τα γράμματα. Σαφώς αυτό αποτυπώθηκε στο μυαλό του Έλληνα, αλλά όχι ξαφνικά ή αδικαιολόγητα κιόλας. Πάντα κάποιος ζητάει το καλύτερο για τον εαυτό του, είτε είναι Έλληνας, είτε Αλβανός, είτε Άγγλος, είτε Γερμανός κτλ. Ανάλογα με τις συνθήκες που μεγάλωσε.

Δεν είναι όμως καθόλου ντροπή εφόσον αποφασίσει να κάνει τέτοιες δουλειές.

Δηλαδή σε όλες τις χώρες του κόσμου έχουν μείνει έρημα τα χωριά?
Εγώ ξέρω ότι σήμερα ο Έλληνας απλά ψωνίζεται και γουστάρει να επιδικνύεται, ακόμα και αν δεν γουστάρει αυτό που κάνει, μόνο για τα μάτια του γείτονα...
Όλες οι μανάδες θέλουν να κολλάνε τα πτυχία στον τοίχο για να λένε στη γειτόνισσα "Α εμένα ο γιος μου/η κόρη μου πήγε στο τάδε Πανεπιστήμιο που είναι πολύ καλό!"...
Επομένως, ενώ όπως λες υπάρχει άνοδος του βιοτικού επιπέδου, αλλά μικρή σε σύγκριση με άλλα κράτη, πρέπει να έχεις υπόψην ότι έξω δεν εγκατέλειψαν τα πάντα...

Οι Ισπανοί που 15 χρόνια πριν ήταν πιο πίσω από τους Έλληνες, σήμερα έχουν φτάσει σε ανάπτυξη μεγαλύτερη από μας, αλλά μια χαρά κάθονται στα χωριά και μια χαρά κάνουν εξαγωγές λαδιού, εσπεριδοειδών και φρούτων που θα μπορούσε να καλύψει άνετα και η Ελλάδα... Προφανώς εδώ δεν φταίει μόνο το ότι λείπουν οι αγρότες, αλλά και το ότι είμαστε ανίκανοι να κλείσουμε μια σωστή συμφωνία στην ΕΕ, και δεν έχουμε ιδέα από μάρκετιν, αλλά ακόμα κι αν είχαμε κλείσει συμφωνίες, τώρα θα κάναμε επιστράτευση μεταναστών για να μαζέψουν τις ελιές που σαπίζουν...

Το ότι θα έχουμε λιγότερους εισαχθέντες σε Πανεπιστήμια δεν σημαίνει ότι θα ρίξουμε το επίπεδο, ούτε ότι θα μειώσουμε τα μεταπτυχιακά.

Μάλιστα τώρα που το θυμήθηκα, το κλασικό γελοίο που παρατήρησα στο Εράσμους:
Όποτε γνωρίζαμε καινούρια άτομα ρωτάγαμε από πιο μέρος είναι όπως είναι λογικό.
Παίζει όσο ήμουν Φινλανδία να μην άκουσαν οι ξένοι έναν Έλληνα να λέει άλλη πόλη εκτός της Αθήνας...
Αντιθέτως γνώρισα Ισπανούς από Μαδρίτη, Βαρκελώνη, Θαραγόθα, Γιβραλτάρ, Τολέδο, Γρανάδα, Αλιθάντε, κτλ...
Αντίστοιχα και με Γερμανούς, Γάλλους, κτλ κτλ...

jesu
26-01-2011, 04:04
Καλα αυτο με την απεργια πεινας νταξει απλα δεν υπαρχει σαν τροπος διαμαρτυριας. Αν επαιρναν ομηρους πχ θα το σεβομουν. Το να σε απειλει ο αλλος με τη ζωη του ειναι οτι πιο ανυποστατο και γελοιο εχει εφευρει ο ανθρωπινος νους, αλλα σιγα η μοδα αυτη δεν ξεκινησε απο μεταναστες.
Ειναι σαν κατι παιδακια που προσπαθουν να κρατησουν την αναπνοη τους μεχρι να σκασουν.

Είναι μέσο απελπισίας και όσοι το χρησιμοποιούν αποφασιστικά και μέχρι τέλους μάλλον έχουν σκεφτεί και δοκιμάσει κάποια πράγματα. Αν νομίζεις οτι είναι ψύλλου πήδημα να μην τρως τίποτα, δες αυτή την ταινία:

Mw7WJLZmVF4

Είναι αληθινή ιστορία, στην οποία οι φυλακισμένοι έκαναν απεργία πείνας μόνο και μόνο για να θεωρούνται πολιτικοί κρατούμενοι και να μην είναι με τα ρούχα των ποινικών. Γενικά λέει σαν ταινία, δείτε τη.

John_Kouts
26-01-2011, 04:19
Δηλαδή σε όλες τις χώρες του κόσμου έχουν μείνει έρημα τα χωριά?
Εγώ ξέρω ότι σήμερα ο Έλληνας απλά ψωνίζεται και γουστάρει να επιδικνύεται, ακόμα και αν δεν γουστάρει αυτό που κάνει, μόνο για τα μάτια του γείτονα...
Όλες οι μανάδες θέλουν να κολλάνε τα πτυχία στον τοίχο για να λένε στη γειτόνισσα "Α εμένα ο γιος μου/η κόρη μου πήγε στο τάδε Πανεπιστήμιο που είναι πολύ καλό!"...
Επομένως, ενώ όπως λες υπάρχει άνοδος του βιοτικού επιπέδου, αλλά μικρή σε σύγκριση με άλλα κράτη, πρέπει να έχεις υπόψην ότι έξω δεν εγκατέλειψαν τα πάντα...

Οι Ισπανοί που 15 χρόνια πριν ήταν πιο πίσω από τους Έλληνες, σήμερα έχουν φτάσει σε ανάπτυξη μεγαλύτερη από μας, αλλά μια χαρά κάθονται στα χωριά και μια χαρά κάνουν εξαγωγές λαδιού, εσπεριδοειδών και φρούτων που θα μπορούσε να καλύψει άνετα και η Ελλάδα... Προφανώς εδώ δεν φταίει μόνο το ότι λείπουν οι αγρότες, αλλά και το ότι είμαστε ανίκανοι να κλείσουμε μια σωστή συμφωνία στην ΕΕ, και δεν έχουμε ιδέα από μάρκετιν, αλλά ακόμα κι αν είχαμε κλείσει συμφωνίες, τώρα θα κάναμε επιστράτευση μεταναστών για να μαζέψουν τις ελιές που σαπίζουν...

Το ότι θα έχουμε λιγότερους εισαχθέντες σε Πανεπιστήμια δεν σημαίνει ότι θα ρίξουμε το επίπεδο, ούτε ότι θα μειώσουμε τα μεταπτυχιακά.

Μάλιστα τώρα που το θυμήθηκα, το κλασικό γελοίο που παρατήρησα στο Εράσμους:
Όποτε γνωρίζαμε καινούρια άτομα ρωτάγαμε από πιο μέρος είναι όπως είναι λογικό.
Παίζει όσο ήμουν Φινλανδία να μην άκουσαν οι ξένοι έναν Έλληνα να λέει άλλη πόλη εκτός της Αθήνας...
Αντιθέτως γνώρισα Ισπανούς από Μαδρίτη, Βαρκελώνη, Θαραγόθα, Γιβραλτάρ, Τολέδο, Γρανάδα, Αλιθάντε, κτλ...
Αντίστοιχα και με Γερμανούς, Γάλλους, κτλ κτλ...

-Προφανώς- και η πτώση της αγροτικής παραγωγής(πολιτικής εξαγωγών αγροτικών προϊόντων, κτηνοτροφίας κτλ ) ΔΕΝ οφείλεται στις Ελληνίδες μαμάδες.
Την επομενη φορα που θα ακουστει αυτο το επιχειρημα απο στομα Ελληνα(γιατι το εχω ακουσει 1123213498 φορες τα τελευταια 10 χρονια), ενα γατακι θα πνιγει(αν εχει μεινει και κανενα).

Και μια χαρα υπαρχουν και νεοι ανθρωποι που ασχολουνται με καλλιεργιες, κτηνοτροφια κτλ. και βγαζουν και πολυ καλα λεφτα.
Απλως η συνθήκες (πολιτικες,οικονομικες) δεν επιτρεπουν αυτο το πραγμα να αναπτυχθει μαζικα επι του ελληνικου εδαφους.Για αυτο κ εμεις στο μυαλο μας εχουμε συνδεσει την εικονα του αγροτη με εναν κακομοιρο φτωχο κυριο που απλα κατεληξε να κανει αυτη την δουλεια, μιας κ δεν μπορει να φτασει χαμηλοτερα. Στην Αναβρα Βολου πχ ειναι ΟΛΟΙ αγροτες με εισοδημα απο 30000-100000 ευρω και μεσο ορο ηλικιας τα 45.Προφανως η Αναβριωτες δεν εχουν το μαγικο γονιδιο "δεν ντρεπομαι να πω οτι ειμαι αγροτης,δε με νοιαζουν τα πτυχια ουτε κ να καμαρωνει η μαμα μου".Πολυ απλα, στους ανθρώπους αυτους δόθηκαν κίνητρα, πόροι και ρεαλιστικές ευκαιρίες επένδυσης και γι αυτο βγηκαν κερδισμενοι. Δεν ειναι τυχαιο που πλεον μετακομιζουν και Αθηναιοι σε αυτο το χωριο για να μεινουν μονιμα.Οριστε και η αποκεντρωση λοιπον.

cunt
26-01-2011, 04:36
post sto forum stis 3 k 20 o kyrios john kouts.
kalaaaaaa.

(syggnwmh gia to spam)

understracker
26-01-2011, 05:44
http://vimeo.com/18583910

mad_nassos
26-01-2011, 15:39
-Προφανώς- και η πτώση της αγροτικής παραγωγής(πολιτικής εξαγωγών αγροτικών προϊόντων, κτηνοτροφίας κτλ ) ΔΕΝ οφείλεται στις Ελληνίδες μαμάδες.
Την επομενη φορα που θα ακουστει αυτο το επιχειρημα απο στομα Ελληνα(γιατι το εχω ακουσει 1123213498 φορες τα τελευταια 10 χρονια), ενα γατακι θα πνιγει(αν εχει μεινει και κανενα).

Και μια χαρα υπαρχουν και νεοι ανθρωποι που ασχολουνται με καλλιεργιες, κτηνοτροφια κτλ. και βγαζουν και πολυ καλα λεφτα.
Απλως η συνθήκες (πολιτικες,οικονομικες) δεν επιτρεπουν αυτο το πραγμα να αναπτυχθει μαζικα επι του ελληνικου εδαφους.Για αυτο κ εμεις στο μυαλο μας εχουμε συνδεσει την εικονα του αγροτη με εναν κακομοιρο φτωχο κυριο που απλα κατεληξε να κανει αυτη την δουλεια, μιας κ δεν μπορει να φτασει χαμηλοτερα. Στην Αναβρα Βολου πχ ειναι ΟΛΟΙ αγροτες με εισοδημα απο 30000-100000 ευρω και μεσο ορο ηλικιας τα 45.Προφανως η Αναβριωτες δεν εχουν το μαγικο γονιδιο "δεν ντρεπομαι να πω οτι ειμαι αγροτης,δε με νοιαζουν τα πτυχια ουτε κ να καμαρωνει η μαμα μου".Πολυ απλα, στους ανθρώπους αυτους δόθηκαν κίνητρα, πόροι και ρεαλιστικές ευκαιρίες επένδυσης και γι αυτο βγηκαν κερδισμενοι. Δεν ειναι τυχαιο που πλεον μετακομιζουν και Αθηναιοι σε αυτο το χωριο για να μεινουν μονιμα.Οριστε και η αποκεντρωση λοιπον.

Ναι, αυτοί που είναι στα χωριά και βγάζουν τρελά φράγκα, προφανώς χέστηκαν για τα πτυχία...
Μπορεί και να στην πει κανένας από πάνω μάλιστα...
Το θέμα είναι τι κάνουμε στην Αθήνα.

Οι συνθήκες μια χαρά το επέτρεπαν να αναπτυχθεί μαζικά επί του ελληνικού εδάφους, αλλά κάποτε οι αγρότες δήλωσαν εκτάσεις όσες όλα τα Βαλκάνια για τις επιχωρηγήσεις και προφανώς πήραμε πουλί τόσο γελοίοι που ήμασταν για άλλη μια φορά...

Οπότε η πτώση δεν οφείλεται στην Ελληνίδα μάνα, οφείλεται σε άλλες ηλιθιότητες, αλλά δεν μπορείς να αμφισβητήσεις ότι η Αθηναία μάνα (ναι, ok, υπάρχουν και εξερέσεις) θέλει να μοστράρει τα επιτεύγματα του παιδιού της...

Και πραγματικά σιγά την αποκέντρωση, εγώ δεν βλέπω καμία διαφορά...
Και πάλι συγκριτικά με την υπόλοιπη Ευρώπη υπάρχει τεράστια αντίθεση...

nightcrawler
26-01-2011, 19:46
Ειναι όντως παραδοξο το οτι τα 3/4 του πληθυσμού μένουν σε 2 αστικα κέντρα.Αν κ βλέπω με το σφίξιμο που πέφτει αρκετοί να επιστρέφουν στα πατρικά γιατι ακόμα και άνεργοι να είναι θα έχουν λιγότερα έξοδα και ισως περισσότερη στήριξη..

understracker
26-01-2011, 20:09
Ειναι όντως παραδοξο το οτι τα 3/4 του πληθυσμού μένουν σε 2 αστικα κέντρα.Αν κ βλέπω με το σφίξιμο που πέφτει αρκετοί να επιστρέφουν στα πατρικά γιατι ακόμα και άνεργοι να είναι θα έχουν λιγότερα έξοδα και ισως περισσότερη στήριξη..

Δεν είναι παράδοξο. Μαζί με την ανάπτυξη έρχεται και η αστικοποίηση. Και στην Κίνα γίνεται αυτό για παράδειγμα όπου δημιουργούνται μητροπόλεις εκατομμυρίων και κοντεύουν να πνιγούν στα ίδια τους τα σκατά καθώς το αποχετευτικό σύστημα δεν αρκεί.

nightcrawler
26-01-2011, 20:27
Δεν είναι παράδοξο. Μαζί με την ανάπτυξη έρχεται και η αστικοποίηση. Και στην Κίνα γίνεται αυτό για παράδειγμα όπου δημιουργούνται μητροπόλεις εκατομμυρίων και κοντεύουν να πνιγούν στα ίδια τους τα σκατά καθώς το αποχετευτικό σύστημα δεν αρκεί.

nai me to paradoxo ithela na pw oti afto to sistima tha arxisei na nekrwnei siga siga

understracker
26-01-2011, 20:44
nai me to paradoxo ithela na pw oti afto to sistima tha arxisei na nekrwnei siga siga

Δεν είναι παράδοξο. Ο εργάτης πάει κοντά στο εργοστάσιο. Στην Ελλάδα είμαστε παράδοξοι που τα κλείσαμε όλα.

jesu
27-01-2011, 01:37
Φακέλωμα φοιτητών από τη ΔΑΠ-ΝΔΦΚ Μηχανολόγων:

http://katalogoi-dap.blogspot.com/

cunt
27-01-2011, 02:26

endiaferon plhn full anamenomeno k en pollois gnwsto.
profanws k fakelwnoun poioi eimaste, me poious kanoume parea, pros ta pou klinoume, olo to istoriko mas ktl
pws alliws tha mporouse na leitourgei ayto p kanoun? pareistika k me meraki?

parathrhsh: htan anagkh na apokalypsoun sto telos pws apekthsan ta arxeia? (oxi)

vaguraw
27-01-2011, 02:38
ama vgei dapiths na postarei 8a trela8w

Klinika_Nekros
27-01-2011, 02:47
πασίγνωστο
όπως και γνωστό το ότι έχουν και άλλες παρατάξεις ...

Liakos13
27-01-2011, 03:02
πασίγνωστο
όπως και γνωστό το ότι έχουν και άλλες παρατάξεις ...

Ειδικά εμείς στην ΑΝ.ΑΡ.ΣΥ.Π. έχουμε κάνει και αρχείο ευρετήριο ταξινόμησης σε B+ δέντρα, τι στον πούτσο τα μαθαίνουμε? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Χρησιμοποιούμε επίσης προγράμματα αναγνώρισης προσώπων τύπου faces και έτσι με μια απλή φωτογραφία που πέρνουμε απ'την γραμματεία μπορούμε και σκανάρουμε όλο το facebook. Όπου βρίσκουμε παρόμοια photo, γίνετε ένας έλεγχος που δίνει το ποσοστό των φωτογραφιών στο προφιλ που είναι το συγκεκριμένο άτομο. 70%+ αποδεικνύει πως πρόκειται για δικό του προφίλ! Μπουαχαχα! Γράφουμε στο αρχείο στοιχεία προφίλ(photos,info κ.α.) μελών άλλων παρατάξεων όπως και επίσης αν υπάρχουν άτομα που είναι 10+ mutual friends τέτοιοων τύπων καταγράφονται επίσης....

Ή κάνουμε μια δουλειά σωστά ή δεν την κάνουμε...

Άλλωστε diτες+κοματόσκυλα είναι εκρηκτικό μείγμα, δεν νομίζεις...

//troll αλλά με επίπεδο :p

Klinika_Nekros
27-01-2011, 03:11
Ειδικά εμείς στην ΑΝ.ΑΡ.ΣΥ.Π. έχουμε κάνει και αρχείο ευρετήριο ταξινόμησης σε b+ δέντρα, τι στον πούτσο τα μαθαίνουμε? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Χρησιμοποιούμε επίσης προγράμματα αναγνώρισης προσώπων τύπου faces και έτσι με μια απλή φωτογραφία που πέρνουμε απ'την γραμματεία μπορούμε και σκανάρουμε όλο το facebook. Όπου βρίσκουμε παρόμοια photo, γίνετε ένας έλεγχος που δίνει το ποσοστό των φωτογραφιών στο προφιλ που είναι το συγκεκριμένο άτομο. 70%+ αποδεικνύει πως πρόκειται για δικό του προφίλ! Μπουαχαχα! Γράφουμε στο αρχείο στοιχεία προφίλ(photos,info κ.α.) μελών άλλων παρατάξεων όπως και επίσης αν υπάρχουν άτομα που είναι 10+ mutual friends τέτοιοων τύπων καταγράφονται επίσης....

Ή κάνουμε μια δουλειά σωστά ή δεν την κάνουμε...

Άλλωστε diτες+κοματόσκυλα είναι εκρηκτικό μείγμα, δεν νομίζεις...

κουφάλα αμέσως να τρολλάρεις :p
στην πασπάρα αναφερόμουν που εδώ είναι ανύπαρκτη και σε μερικά τμήματα και στην πκς

jesu
27-01-2011, 18:45
parathrhsh: htan anagkh na apokalypsoun sto telos pws apekthsan ta arxeia? (oxi)

Μάλλον το κάναν για να μην πουν οι ΔΑΠίτες το κλασσικό "παλιά ιστορία" και "που τα θυμηθήκατε".

understracker
28-01-2011, 02:06

Που πήγε καλέ το έφαγε η μαρμάγκα; Και όλα τα αρχεία φαίνεται να τα έχουν διαγράψει. :P Κρίμα και ήθελα να κουτσομπολεύσω λίγο. :p

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:ukhCRriVNJ4J:katalogoi-dap.blogspot.com/+http://katalogoi-dap.blogspot.com/&cd=1&hl=el&ct=clnk&gl=gr&client=firefox-a&source=www.google.gr

Y.Γ.

Βρήκα ένα torrent (http://torrentz.eu/ccfe6163333bb10ed7980aa37a9afcc453842343).

d3m
28-01-2011, 08:25

εν τω μεταξυ το φακελωμα ειναι πολυ μουφα.
κατι γνωστους μου τους εχχουν χαρακτηρισει δαπιτες και κνιτες μονο και μονο απο το ντυσιμο ή τα μακρυα μαλλια :p

jesu
28-01-2011, 19:01
Κατάθεση τροπολογίας από τη ΝΔ για κατάργηση του πανεπιστημιακού ασύλου (http://www.tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7-%CE%BD%CE%B4-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%C E%B7-%CE%B1%CF%83%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85)

Και επίσημα πλέον ΔΑΠ-ΟΝΝΕΔ δοσίλογοι του φοιτητικού κινήματος.

TalL_Guy
28-01-2011, 19:11
Κατάθεση τροπολογίας από τη ΝΔ για κατάργηση του πανεπιστημιακού ασύλου (http://www.tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7-%CE%BD%CE%B4-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%C E%B7-%CE%B1%CF%83%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85)

Και επίσημα πλέον ΔΑΠ-ΟΝΝΕΔ δοσίλογοι του φοιτητικού κινήματος.
αφου τοπε χτες ο πρετεντερης.
"Δεν εχουμε πια χουντα,τι το θελουμε το ασυλο ???"

Synthelectric
28-01-2011, 21:43
Τα τάνκς στους δρόμους της Αιγύπτου, ιδιαίτερα στο Κάιρο.

english-tabloid (http://news.sky.com/skynews/Home/World-News/Egypt-Protests-Military-Deployed-As-Thousands-Defy-Curfew-To-Demand-Mubarak-Out/Article/201101415914646?lpos=World_News_Carousel_Region_0&lid=ARTICLE_15914646_Egypt_Protests%3A_Military_De ployed_As_Thousands_Defy_Curfew_To_Demand_Mubarak_ Out)

skai.gr (http://www.skai.gr/news/world/article/161681/flegetai-i-aiguptos/)

Niko$
28-01-2011, 21:46

english-tabloid (http://news.sky.com/skynews/Home/World-News/Egypt-Protests-Military-Deployed-As-Thousands-Defy-Curfew-To-Demand-Mubarak-Out/Article/201101415914646?lpos=World_News_Carousel_Region_0&lid=ARTICLE_15914646_Egypt_Protests%3A_Military_De ployed_As_Thousands_Defy_Curfew_To_Demand_Mubarak_ Out)

Όχι τόσο σημαντικό αλλά:

Egypt Leaves the Internet! (http://www.renesys.com/blog/2011/01/egypt-leaves-the-internet.shtml)

understracker
29-01-2011, 03:45

Φαίνεται τώρα θα έχουμε κύμα μεταναστών Αιγυπτίων.

Δεν γνωρίζω για την καστάσταση εκεί αλλά ο Μουμπάρακ αν και δικτάτορας εκπροσωπεύει ένα κοσμικό κράτος (απαγορεύεται η δημιουργία θρησκευτικών κομμάτων). Η Μουσουλμανική Αδελφότητα από την άλλη που μάλλον θα τον διαδεχτεί (αν πέσει ο Μουμπάρακ) υπάρχει περίπτωση να γυρίσει την χώρα πίσω σε Θεοκρατία. Είμαστε λίγο στο μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα εδώ.

jesu
29-01-2011, 17:50
Οι Αδελφοί Μουσουλμάνοι ούτε ξεκίνησαν τις διαδηλώσεις ούτε έχουν προς το παρόν την ηγεμονία στο κίνημα. Τα τωρινά κινήματα στις αραβικές χώρες είναι πολύ ταξικά, δημοκρατικά και κοσμικά για να χωρέσουν στα βολικά σχήματα (δυτικού τύπου αστική δημοκρατία vs Ισλάμ), κι αυτό είναι που δεν μπορούν να χωνέψουν οι καθεστωτικοί. Και εννοείται οτι είναι όλοι χεσμένοι οτι οι επόμενοι που θα φύγουν με ελικόπτερο θα ναι οι ίδιοι. Btw Μουμπάρακ και Μπεν Αλί με τα κόμματα τους είναι μέλη της Σοσιαλιστικής Διεθνούς του Γιωργάκη, παρέα με το Εργατικό Κόμμα του Ισραήλ που έσφαζε γυναικόπαιδα στη Γάζα.

TalL_Guy
29-01-2011, 19:49
http://www.ets.org/toefl/http://mthruf.files.wordpress.com/2011/01/job-fails-slacktivism-look-it-up.jpg

S1lV3r._.RAnG3r
29-01-2011, 22:06
Ρε μηπως τον εψηφιζουνε και τιποτα ρεταλια π εχουν δωθει ως δανεικοι αυτον τον αψηλο? Μιλαμε για μεγαλη φυσιογνωμια.

understracker
29-01-2011, 22:13
Οι Αδελφοί Μουσουλμάνοι ούτε ξεκίνησαν τις διαδηλώσεις ούτε έχουν προς το παρόν την ηγεμονία στο κίνημα. Τα τωρινά κινήματα στις αραβικές χώρες είναι πολύ ταξικά, δημοκρατικά και κοσμικά για να χωρέσουν στα βολικά σχήματα (δυτικού τύπου αστική δημοκρατία vs Ισλάμ), κι αυτό είναι που δεν μπορούν να χωνέψουν οι καθεστωτικοί. Και εννοείται οτι είναι όλοι χεσμένοι οτι οι επόμενοι που θα φύγουν με ελικόπτερο θα ναι οι ίδιοι. Btw Μουμπάρακ και Μπεν Αλί με τα κόμματα τους είναι μέλη της Σοσιαλιστικής Διεθνούς του Γιωργάκη, παρέα με το Εργατικό Κόμμα του Ισραήλ που έσφαζε γυναικόπαιδα στη Γάζα.

Βασικά αυτοί της Μουσουλμανικής Αδελφότητας είναι λίγο επικίνδυνοι. Για παράδειγμα οι περισσότερο σκληροπυρηνικοί δεν αναγνωρίζουν δικαίωμα ψήφου στις γυναίκες. Το να φύγει ο Μουμπάρακ, και κάθε Μουμπάρακ, είναι ένα θέμα. Το σημαντικότερο βήμα είναι η μετάβαση πως θα γίνει. Γιατί μπορεί τα πράγματα να γίνουν ακόμα χειρότερα από ότι είναι σήμερα. Ας ελπίσουμε ότι οι Αιγύπτιοι είναι αρκετά ξύπνιοι έτσι ώστε να μην τους εκμαυλίσουν οι Θρησκευτικοί ηγέτες τους. Γιατί στην τελική, αν τα καταφέρουν, αυτοί είναι που έδιωξα τον Δικτάτορα. Όχι ο Αλλάχ.
Αλλάχ, Αλλάχ, Αλλα Αλλα ...

S1lV3r._.RAnG3r
30-01-2011, 11:10
Εχμ, καλα μην εισαι τοσο σιγουρος οτι ηταν μονο αυτοι που εδιωξαν ή θα διωξουν τον δικτατορα(εχω μπερδευτι ολιγον τι κ δν εχω κτλβει τι ακριβως παιζει). Αυτοι το εκαναν πραξη κ μαγκια τς, μα συνηθως αυτο καθοριζεται κι απο συμφεροντα εξωγεννων παραγοντων, οσο μη ρομαντικο κι αν ακουγεται. Θελω να πω πως διαβαζοντας απλα και μη ζωντας σε μια χωρα, μπορουμε να κανουμε εικασιες διχως να εχουμε πληρη γνωση της καταστασης.

Προσωπικα ξερω 4 Αιγυπτιους π δουλευουν σε κατι μυλους, ειναι γαμω τα παιδια, εχουν κανει πλουσια την Κοσμοτε, εχοθν πλατες σαν αεροδρομιο, αλλα ειναι ξεροκεφαλοι κ θελουν να φορανε αυτην την πιπα στο κεφαλι χειμωνα καλοκαιρι. O ενας μαλιστα φημολογειται οτι εχει αναπτυξει ισχυρες σχεσεις φιλιας με εναν μπατσο που του προμηθευει ... πολιτικο ασυλο... Αρραβωνιαζονται απο τα 16.

Octopus Handjob
30-01-2011, 15:25
Ψάχνω για ένα άρθρο του Βήματος σύμφωνα με το οποίο ο Παπακωνσταντίνου είχε προτείνει σαν μέτρο την ευθανασία των συνταξιούχων άνω των 75 ετών. Το άρθρο αυτό έχει όντως δημοσιευθεί και υπάρχει μάλιστα και τοιχοκολλημένο από το Δελή έξω από το γραφείο του. Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ.

TopGear
30-01-2011, 16:11
Ψάχνω για ένα άρθρο του Βήματος σύμφωνα με το οποίο ο Παπακωνσταντίνου είχε προτείνει σαν μέτρο την ευθανασία των συνταξιούχων άνω των 75 ετών. Το άρθρο αυτό έχει όντως δημοσιευθεί και υπάρχει μάλιστα και τοιχοκολλημένο από το Δελή έξω από το γραφείο του. Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ.

Δεν παίζει να μιλάς σοβαρά. Υπήρχε αλήθεια τέτοιο άρθρο; :o :o :o

S1lV3r._.RAnG3r
30-01-2011, 16:14
http://taneagr.blogspot.com/2011/01/blog-post_6760.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter&utm_campaign=taneagr

valid source.

giannis88
30-01-2011, 16:29
Δεν παίζει να μιλάς σοβαρά. Υπήρχε αλήθεια τέτοιο άρθρο; :o :o :o
έπεσες από τα σύνεφα ε?

Heavy_Load
30-01-2011, 17:04
Χωρις να εχω δει τη συνεντευξη, βαζω στοιχημα πως αποκλειεται να εχει πει τετοιο πραγμα. Καλα οτι μαλακια σας πουνε την καταπινετε αμασητη? Ποσο βληματα παιζει να ειστε?

Heavy_Load
30-01-2011, 17:26
έπεσες από τα σύνεφα ε?

http://papaioannou.wordpress.com/2010/12/15/%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BA%CF%89%CE%BD%CF%83%C F%84%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%85%CE%B8%CE%B1/

Μετα απο συντομη ερευνα, οριστε το αθρο. Επεσες τωρα και συ απο τα συννεφα ε? Πραγματικα ειναι τραγικο ποσο ο "αντιεξουσιασμος" σας θολωνει την κριση σας και σας κανει ικανους να πιστεψετε οτιδηποτε "αντιεξουσιαστικο". Ουτε σε θρησκειες τετοια ζωοοποιηση.

giannis88
30-01-2011, 18:16
μου αρέσει που διορθώνεις το λάθος μου, αλλά αδυνατείς να βάλεις τόνους. :)

Octopus Handjob
30-01-2011, 18:17
http://papaioannou.wordpress.com/2010/12/15/%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BA%CF%89%CE%BD%CF%83%C F%84%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%85%CE%B8%CE%B1/

Μετα απο συντομη ερευνα, οριστε το αθρο. Επεσες τωρα και συ απο τα συννεφα ε? Πραγματικα ειναι τραγικο ποσο ο "αντιεξουσιασμος" σας θολωνει την κριση σας και σας κανει ικανους να πιστεψετε οτιδηποτε "αντιεξουσιαστικο". Ουτε σε θρησκειες τετοια ζωοοποιηση.

Μάζευες κι εσύ κόσμο στο κέντρο χθες;

ChristosG
30-01-2011, 18:33
To καινούριο Zeitgeist: http://www.youtube.com/watch?v=4Z9WVZddH9w&feature=player_embedded

To προηγούμενο Zeitgeist: http://video.google.com/videoplay?docid=-4539685261180437718#docid=-7492068823950286254

To πρώτο Zeitgeist:

part 01: http://www.youtube.com/watch?v=vkg1yaDj7Fs
part 02: http://www.youtube.com/watch?v=Cug1HM5RgDQ
part 03: http://www.youtube.com/watch?v=YsKnSdyylcg
part 04: http://www.youtube.com/watch?v=ze8QXUcn6DQ
part 05: http://www.youtube.com/watch?v=Zo2UjlKVZu4
part 06: http://www.youtube.com/watch?v=kIiCLDBifCo
part 07: http://www.youtube.com/watch?v=W3Ho-89B4xY
part 08: http://www.youtube.com/watch?v=08ovUnQ0_co
part 09: http://www.youtube.com/watch?v=obuq2AcSwnw
part 10: http://www.youtube.com/watch?v=kTOo2htn_Eo
part 11: http://www.youtube.com/watch?v=M163VS2LmJ8
part 12: http://www.youtube.com/watch?v=ZOW9U5UkTZ4

Όλα με ελληνικούς υπότιτλους και online για να μην χρειαστεί να τα κατεβάσετε. Δείτε τα όλοι.

Heavy_Load
30-01-2011, 18:37
μου αρέσει που διορθώνεις το λάθος μου, αλλά αδυνατείς να βάλεις τόνους. :)

Ε προφανως γιατι ειμαι ανορθογραφος.

Μάζευες κι εσύ κόσμο στο κέντρο χθες;

Χαλαρωσε, καταρχην δεν αναφερθηκα σε σενα. Στον αλλον τον και καλα ειρωνα που πεταχτηκε με τοση σιγουρια να την πει στον TopGear απαντησα. Αλλα ακομα και αν αναφερομουν, θα πρεπε να βρεις κατι καλυτερο να πεις.

S1lV3r._.RAnG3r
30-01-2011, 18:47
οι τονοι ειναι για τους αργοσχολους.

TopGear
30-01-2011, 20:27
έπεσες από τα σύνεφα ε?

Δε ζεις κι εσύ σε πολύ διαφορετικά σύννεφα.

giannis88
31-01-2011, 03:20
To καινούριο Zeitgeist: http://www.youtube.com/watch?v=4Z9WVZddH9w&feature=player_embedded

To προηγούμενο Zeitgeist: http://video.google.com/videoplay?docid=-4539685261180437718#docid=-7492068823950286254

To πρώτο Zeitgeist:

Όλα με ελληνικούς υπότιτλους και online για να μην χρειαστεί να τα κατεβάσετε. Δείτε τα όλοι.

http://karlmarxkefalaio.files.wordpress.com/2010/09/cropped-cebaceb1cf81cebb-cebcceb1cf81cebe-024.jpg (http://karlmarxkefalaio.files.wordpress.com)

daimonios..
31-01-2011, 13:15

To πρώτο Zeitgeist:

pou einai oi ypotitloi sto prwto?

ChristosG
31-01-2011, 15:03
ekei pou leei CC epilegeis ellinika

jesu
31-01-2011, 22:17
ThvBJMzmSZI

Octopus Handjob
31-01-2011, 22:56
Ευτυχώς που παίζει μουσική, με βοηθάει να συγκινηθώ.

stathisq
01-02-2011, 01:10
http://news247.gr/ellada/paideia/article764480.ece
ωραια πραγματα...χαιρομαι που στη σχολη θα νιωθω ασφαλεια...
μες ντοματες θα πρεπει να τους υποδεχτουμε...

understracker
01-02-2011, 01:29
http://news247.gr/ellada/paideia/article764480.ece
ωραια πραγματα...χαιρομαι που στη σχολη θα νιωθω ασφαλεια...
μες ντοματες θα πρεπει να τους υποδεχτουμε...

Ε κάπως πρέπει να ζήσουν και οι securiτάδες. Να πέσει κάπως η ανεργία... :p

Y.Γ.
Security στην Ομόνοια πότε θα βάλει που σαν πέσει το σκοτάδι νιώθεις το σκατό να πιάνει κάλτσα;

S1lV3r._.RAnG3r
01-02-2011, 02:34
Ε κάπως πρέπει να ζήσουν και οι securiτάδες. Να πέσει κάπως η ανεργία... :p

Y.Γ.
Security στην Ομόνοια πότε θα βάλει που σαν πέσει το σκοτάδι νιώθεις το σκατό να πιάνει κάλτσα;

NOT, anamesa sta daxtyla twn podion.

understracker
01-02-2011, 02:41
Επίσης για να πληρώσουν για Ιδιωτικές Εταιρίες security έχουνε λεφτά! Να τα δώσουν για έρευνα ξέρω γώ και για βιβλιοθήκες και για να πληρώσουν του .... συμβασιούχους (http://www.i-reportergr.com/2011/01/blog-post_6921.html) ΠΕ407 δεν έχουν!
Άρε σκουπόξυλα (οι γυναίκες) και κοτόφτερα στην ουρήθρα (οι άνδρες) που θέλουν.

Να χαρώ εγώ την ιδιωτική πρωτοβουλία στην Ελλάδα που δεν τρέφεται στο κουφάρι του Δημοσίου!

Octopus Handjob
01-02-2011, 02:55
Ακόμη, περί του βουλευτικού άσυλου καμία συζήτηση, μόνο των εγκληματιών φοιτητών.

nightcrawler
01-02-2011, 02:56
Sinergasia Apple me panepistimio thessalias

http://www.uth.gr/genannounce

understracker
01-02-2011, 02:59
Ακόμη, περί του βουλευτικού άσυλου καμία συζήτηση, μόνο των εγκληματιών φοιτητών.

http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%89%CF%81%CE%B7%C F%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AE-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CE%BF-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%84%CE%AC%CE%BA%C E%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CE%B5%C E%B9-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CF%80%CF%8C%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-siemens

:p

Octopus Handjob
01-02-2011, 03:01
http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%89%CF%81%CE%B7%C F%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AE-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CE%BF-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%84%CE%AC%CE%BA%C E%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CE%B5%C E%B9-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CF%80%CF%8C%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-siemens

:p

Θα σου πω το εξής: Δε θα το παίξω μάγκας. Δεν ξέρω ποιές είναι ακριβώς οι ιδιότητες ή αρμοδιότητες μιας αναθεωρητικής βουλής. Γιατί ας πούμε η τρέχουσα δεν είναι αναθεωρητική; Τί σημαίνει αναθεωρητική βουλή;

SpartanGeorge
01-02-2011, 03:03
Θα σου πω το εξής: Δε θα το παίξω μάγκας. Δεν ξέρω ποιές είναι ακριβώς οι ιδιότητες ή αρμοδιότητες μιας αναθεωρητικής βουλής. Γιατί ας πούμε η τρέχουσα δεν είναι αναθεωρητική; Τί σημαίνει αναθεωρητική βουλή;

Αν δεν κάνω λάθος, αναθεωρητική βουλή είναι αυτή που μπορεί να αλλάξει το σύνταγμα. Και για λόγους ασφαλείας πρέπει να είναι η επόμενη (μετά από εκλογές) από την βουλή που το αποφάσισε. Αυτά αν δεν κάνω λάθος.

Octopus Handjob
01-02-2011, 03:04
Αν δεν κάνω λάθος, αναθεωρητική βουλή είναι αυτή που μπορεί να αλλάξει το σύνταγμα. Και για λόγους ασφαλείας πρέπει να είναι η επόμενη (μετά από εκλογές) από την βουλή που το αποφάσισε. Αυτά αν δεν κάνω λάθος.

Και η τελευταία ήταν επί Αντρέα για να αλλάξει το εκλογικό σύστημα στα 80s;

(Το επίπεδο ενός λαού φαίνεται στο ότι κατονομάζει με το μικρό τους πολιτικούς του)

understracker
01-02-2011, 03:05

Δεν μπορεί κάθε βουλή να αλλάξει άρθρα του συντάγματος. Μπορεί μόνο να νομοθετεί στο πνεύμα των γενικών νόμων του συντάγματος και να τους εξειδικεύει. Για αυτό πολλοί νόμοι κρίνονται αντισυνταγματικοί στο Συμβούλιο της Επικρατείας. Το 2006 η βουλή ήταν αναθεωρητική και για αυτό είχε γίνει όλη αυτή η ιστορία με το άρθρο 16 για την παιδεία που τελικά δεν άλλαξε.

Octopus Handjob
01-02-2011, 03:07
Δεν μπορεί κάθε βουλή να αλλάξει άρθρα του συντάγματος. Μπορεί μόνο να νομοθετεί στο πνεύμα των γενικών νόμων του συντάγματος και να τους εξειδικεύει. Για αυτό πολλοί νόμοι κρίνονται αντισυνταγματικοί στο Συμβούλιο της Επικρατείας. Το 2006 η βουλή ήταν αναθεωρητική και για αυτό είχε γίνει όλη αυτή η ιστορία με το άρθρο 16 για την παιδεία που τελικά δεν άλλαξε.

Ωραία τώρα είναι πιό σαφές. Μία ακόμη ερώτηση όμως επί του θέματος: Αναφέρεσαι στο Συμβούλιο της Επικρατείας ως το όργανο το οποίο αποφαίνεται περί της αντισυνταγματικότητας ή όχι ενός νόμου. Αν το ΣτΕ δεν αποφασίσει για το αν ο νόμος είναι συνταγματικός ή όχι, τότε το επόμενο βήμα είναι ο Άρειος Πάγος;

understracker
01-02-2011, 03:17
Ωραία τώρα είναι πιό σαφές. Μία ακόμη ερώτηση όμως επί του θέματος: Αναφέρεσαι στο Συμβούλιο της Επικρατείας ως το όργανο το οποίο αποφαίνεται περί της αντισυνταγματικότητας ή όχι ενός νόμου. Αν το ΣτΕ δεν αποφασίσει για το αν ο νόμος είναι συνταγματικός ή όχι, τότε το επόμενο βήμα είναι ο Άρειος Πάγος;

Στην Ελλάδα ο έλεγχος της συνταγματικότητας των νόμων είναι διάχυτος, κατασταλτικός και παρεμπίπτων. Το Σύνταγμα, στο άρθρο 93 παρ. 4 ορίζει: "Τα δικαστήρια υποχρεούνται να μην εφαρμόζουν νόμο που το περιεχόμενό του είναι αντίθετο προς το Σύνταγμα". Ο κάθε δικαστής μπορεί δηλαδή να αρνηθεί να εφαρμόσει νόμο που αντίκειται στο Σύνταγμα. Αντίστοιχα η απόφασή του αυτή δεν επηρεάζει το τυπικό κύρος του νόμου, ισχύει μόνο για τη συγκεκριμένη υπόθεση.

Η μόνη περίπτωση κύριου και συγκεντρωτικού ελέγχου στην Ελλάδα είναι όταν συγκαλείται το Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο. Το ΑΕΔ συγκαλείται, όταν δύο από τα τρία ανώτατα δικαστήρια της χώρας (Άρειος Πάγος, Συμβούλιο της Επικρατείας, Ελεγκτικό Συνέδριο) εκδώσουν αντίθετες αποφάσεις σχετικά με τη συνταγματικότητα ενός νόμου. Στην περίπτωση αυτήν το ΑΕΔ αποφαίνεται οριστικά για τη συνταγματικότητα του νόμου όχι στο πλαίσιο των επιδίκων διαφορών (δεν αποφαίνεται δηλαδή για τις υποθέσεις που εκκρεμούν ενώπιον των διαφωνούντων δικαστηρίων), αλλά ως κύριο αντικείμενο της ενώπιόν του δίκης και η απόφασή του, αν θεωρήσει τον νόμο αντισυνταγματικό, έχει ως συνέπεια την εξαφάνιση του νόμου από την έννομη τάξη.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82_%CF%83% CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE %B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82_%CF% 84%CF%89%CE%BD_%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CF%89%CE%BD

Οπότε αν δεν συμφωνήσουν 2 από τα 3 δικαστήρια ως προς την συνταγματικότητα ή όχι τότε συγκαλείται το Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο το οποίο είναι και το καθύλην αρμόδιο για την διαγραφή τελείως του νόμου.

Υ.Γ.
Επιπλέον πληροφορία:

Άρση συγκρούσεων αρμοδιότητας δικαστηρίων (περ. δ΄)

Το ΑΕΔ είναι αρμόδιο να αίρει οριστικά συγκρούσεις αρμοδιότητας μεταξύ των τριών ανωτάτων δικαστηρίων της χώρας ή μεταξύ διοικητικών αρχών και δικαστηρίων. Η περίπτωση αυτή αφορά κυρίως υποθέσεις, όπου δύο διαφορετικά δικαστήρια διαφορετικών κλάδων είτε κηρύσσουν εαυτά αμφότερα αρμόδια (καταφατική σύγκρουση) είτε αμφότερα αναρμόδια (αρνητική σύγκρουση). Οι κλάδοι της δικαιοσύνης στην Ελλάδα είναι τρεις:

* Η πολιτική δικαιοσύνη
* Η ποινική δικαιοσύνη
* Η διοικητική δικαιοσύνη

Πρόβλημα σύγκρουσης μεταξύ πολιτικής και ποινικής δικαιοσύνης δεν μπορεί να υπάρξει και λόγω της φύσης των διαφορών και επειδή ανώτατο δικαστήριο και στους δύο αυτούς κλάδους είναι ο Άρειος Πάγος. Το πρόβλημα ανακύπτει κυρίως μεταξύ πολιτικής και διοικητικής δικαιοσύνης. Οι νόμοι ορίζουν ποιες υποθέσεις υπάγονται σε ποιον κλάδο. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις οριακές, όπου δεν είναι σαφές ποιο δικαστήριο είναι αρμόδιο. Οι αποφάσεις του ενός κλάδου δε δεσμεύουν τον άλλο και το δικαστήριο του ενός κλάδου δεν παραπέμπει την υπόθεση στα δικαστήρια του άλλου, απλώς κηρύσσει εαυτό αναρμόδιο και απορρίπτει το ένδικο βοήθημα (αγωγή, προσφυγή). Έτσι θα είχαμε το άτοπο π.χ. σε μια υπόθεση να κηρύσσουν εαυτούς αναρμοδίους και ο Άρειος Πάγος και το Συμβούλιο της Επικρατείας, με αποτέλεσμα ο πολίτης να στερείται το δικαίωμα προσφυγής στα δικαστήρια. Αντίστροφα θα είχαμε το άτοπο και το Συμβούλιο της Επικρατείας και ο Άρειος Πάγος να εκδικάζουν την ίδια ακριβώς υπόθεση, με τον κίνδυνο να καταλήξουν σε αντιφατικές αποφάσεις. Τα ίδια ισχύουν και για τη σύγκρουση αρμοδιότητας μεταξύ Ελεγκτικού Συνεδρίου και άλλου ανωτάτου δικαστηρίου. Για την άρση τέτοιου είδους συγκρούσεων προβλέπεται η παραπομπή της υπόθεσης στο ΑΕΔ, το οποίο και αποφαίνεται οριστικά ποιο δικαστήριο είναι αρμόδιο.

Στην περίπτωση αυτή στη σύνθεση του ΑΕΔ συμμετέχουν και δύο τακτικοί καθηγητές Νομικής σε ελληνική νομική σχολή.

Ένα παράδειγμα σύγκρουσης Αρείου Πάγου και ΣτΕ είναι εδώ (http://www.proinoslogos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2924&catid=13).

daimonios..
01-02-2011, 11:12
http://www.youtube.com/watch?v=V_h8iAvKp2s&feature=fvst

mhn akousw malakies tou styl poios ta parathrei auta.

Void
01-02-2011, 11:39
http://www.youtube.com/watch?v=V_h8iAvKp2s&feature=fvst

mhn akousw malakies tou styl poios ta parathrei auta.

Λίγο υπερβολική μου φαίνεται αυτή η ιστορία...Τι συμφέρον έχει τώρα η Vodafone να αυτονομηθεί η Κρήτη ας πούμε..;