PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!! Part ΙΙ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

TopGear
11-04-2008, 22:53
αααααααααααα...
Αυτά δεν τα πήραξα καθόλου... Εννοώ βασικά ότι δεν υπάρχει καν καλώδιο εκεί... :baby:
Αν βρω φωτογραφία που να δείχνει όλο το πίσω μέρος θα σου δείξω τι έχω συνδέσει μόνο...

Ρε δεν μπαίνει καλώδιο εκεί. ;-)

mad_nassos
11-04-2008, 22:57
βασικα
ανοιξε
for (;;) {
δοκιμασε
if (ok) break;
}
κλεισε

:tounge: :tounge:

:wow: :wow: :wow: :wow: :wow:
Πάντα μου σώζεις τη ζωή.... :p :p

trooper7
11-04-2008, 23:02
Paw simera na dw video sto youtube kai mou leei:Hello, you either have JavaScript turned off or an old version of Adobe's Flash Player. Get the latest Flash player.
Katevazw thn kainouria ekdosh,kanw install pali tipota.Ola afta apo mozilla.Apo internet explorer mou paizei mia xara ta videakia.Gia rixte idees...

Kapoios gi'auto?
Gamw ton mozilla:angryfire :angryfire

mad_nassos
11-04-2008, 23:25
Kapoios gi'auto?

Για δες αυτό μήηηηπως βοηθάει... http://www.google.com/support/youtube/bin/answer.py?hl=en&answer=57669

Bebis
11-04-2008, 23:25
Kai emena to ekane palia alla eftiaxe mono tou...meta apo poly mpela

TopGear
11-04-2008, 23:27
Kapoios gi'auto?

Χμμμ. Μου το έχει κάνει κανά 2 φορές. Δοκίμασε να το εγκαταστήσεις πάλι. Κατέβασε επίσης ότι σχετικό υπάρχει με adobe, δλδ flash player, shockwave (& flash) player, shockwave player download center κτλ. Όλα είναι μαζεμέμενα στη σελίδα.

mad_nassos
11-04-2008, 23:51
Ξέχασα να ρωτήσω... :blush:
Πώς χρησιμοποιώ το Labelflash?? :baby: :baby:

TopGear
12-04-2008, 01:07
Ξέχασα να ρωτήσω... :blush:
Πώς χρησιμοποιώ το Labelflash?? :baby: :baby:

Στις καινούριες εκδόσεις του Nero, έχει ένα σηματάκι (σαν V σε δισκάκι) που είναι το labelflash για σχεδιασμό εικόνων, γραμμάτων κτλ στην επιφάνεια του dvd.

http://img254.imageshack.us/img254/6674/24025325ce4.jpg

Αν πατήσεις επάνω του, βγαίνει το menu του labelflash κι από κει και πέρα άμα ξέρεις ζωγραφική, επεμβαίνεις. ;-)

http://img254.imageshack.us/img254/7673/85574799di6.jpg

Lost
12-04-2008, 02:09
Kapoios gi'auto?

Basika kai egw epeidh exw Mozilla mou petaei tetoia sfalmata...
Egw tha sou elega na kaneis cp tin address ston IE kai na kaneis
apo kei tin douleia sou.. :-(

SpartanGeorge
12-04-2008, 02:16
βαλτε opera ρεε να δειτε την υγεια σας :tounge: :tounge:

nightcrawler
12-04-2008, 02:24
βαλτε opera ρεε να δειτε την υγεια σας :tounge: :tounge:

safari ισως...αν και ειμαι φανατικος μοτζιλας...:D :D

//@αποκατω αυτο εννουσα σαν μοτζιλας.

TopGear
12-04-2008, 02:26
Firefox ρεεεεεεεεεεεεεεεε! :D

deggial
12-04-2008, 02:58
Safari στο Mac OS X είναι μια χαρά (και τον χρησιμοποιώ αποκλειστικά). Σε Windows απίστευτα ασταθής.

Ο Opera γενικά γαμάει, αλλά σε μερικές σελίδες έχει προβλήματα (συν άπειρα προβλήματα με Flash content). Ο Firefox με αντίστοιχα plug-ins για να μιμείται όλα τα features του Opera είναι προτιμότερος.

Panoylhs
12-04-2008, 03:20
..πως γινεται να κατεβαζω βιντεο μεσω firefox??..κατι σαν το realplayer..που οταν παει ο κερσορας πανω απο το βιντεο επιλογη για αν θες να το κατεβασεις... :baby:

nightcrawler
12-04-2008, 03:26
..πως γινεται να κατεβαζω βιντεο μεσω firefox??..κατι σαν το realplayer..που οταν παει ο κερσορας πανω απο το βιντεο επιλογη για αν θες να το κατεβασεις... :baby:

http://javimoya.com/blog/youtube_en.php :D :D αν εννοεις αυτο...

mad_nassos
12-04-2008, 06:42
Στις καινούριες εκδόσεις του Nero, έχει ένα σηματάκι (σαν V σε δισκάκι) που είναι το labelflash για σχεδιασμό εικόνων, γραμμάτων κτλ στην επιφάνεια του dvd.

http://img254.imageshack.us/img254/6674/24025325ce4.jpg

Αν πατήσεις επάνω του, βγαίνει το menu του labelflash κι από κει και πέρα άμα ξέρεις ζωγραφική, επεμβαίνεις. ;-)

http://img254.imageshack.us/img254/7673/85574799di6.jpg

Τhanks man!!!
Η έκδοση του Nero για Linux δεν βλέπω να το έχει, οπότε αναγκαστικά στα Windows μέχρι να βρω κάποια λύση... :baby: :baby:

larry_tsoukou
12-04-2008, 20:30
popo prepei na ti patisa sa kalos malakas.
piga kai pira mia webcamera kai exei ayta ta 2 eikonidia

suitable for microsoft windows και
certified for windows vista

ego exo xp
giauto kollaei gamo ti poutana mou kai den anoigei?

PiCoMiKe
12-04-2008, 20:48
popo prepei na ti patisa sa kalos malakas.
piga kai pira mia webcamera kai exei ayta ta 2 eikonidia

suitable for microsoft windows και
certified for windows vista

ego exo xp
giauto kollaei gamo ti poutana mou kai den anoigei?
Kati allo einai re, afou einai suitable sou leei :P

Mipos exeis kapoio programma pou tuxon thn blockarei?

larry_tsoukou
12-04-2008, 20:57
kala nai ontos.
koita anoigei mia fora alla otan pao na tin ksananoikso troei kollima
to programma tis cameras kollaei me ti mia vevaia

PiCoMiKe
12-04-2008, 21:04
kala nai ontos.
koita anoigei mia fora alla otan pao na tin ksananoikso troei kollima
to programma tis cameras kollaei me ti mia vevaia
Xmm mallon apla to programma ths einai a8lio.

Psakse sto site ths etaireias mhpws uparxei kati pio kainourio se driver na to egkatasthseis.

larry_tsoukou
12-04-2008, 21:17
koita.sto msn mou anoikse i camera 2-3 fores opote pistevo eimai ok.
paliotera eixa katevasei to fake webcam kai giayto mallon kollage.tora to svisa

alla to programmapali kollaei opote mallon einai athlio opos les.
(to site den anoigei kai ayto eleos...)

mad_nassos
12-04-2008, 21:37
koita.sto msn mou anoikse i camera 2-3 fores opote pistevo eimai ok.
paliotera eixa katevasei to fake webcam kai giayto mallon kollage.tora to svisa

alla to programmapali kollaei opote mallon einai athlio opos les.
(to site den anoigei kai ayto eleos...)

Ποια κάμερα είναι??

larry_tsoukou
12-04-2008, 22:39
mia gamati trust 14 euro :smokin: :smokin: :smokin: :cool:

nighthawk
13-04-2008, 18:18
Guys,help....
Πήρα ένα στικάκι 8gb,αλλά έχει fat32 και δεν μπορώ να περάσω μέγαλα αρχεία(4gb).
Πως το διαμορφώνω??

PiCoMiKe
13-04-2008, 18:27
Guys,help....
Πήρα ένα στικάκι 8gb,αλλά έχει fat32 και δεν μπορώ να περάσω μέγαλα αρχεία(4gb).
Πως το διαμορφώνω??
Deksi klik sto eikonidio tou -> Diamorfwsh... -> NTFS

nighthawk
13-04-2008, 18:32
Το δοκίμασα αλλά σαν επιλογή έχει μόνο fat32.

PiCoMiKe
13-04-2008, 18:59
Το δοκίμασα αλλά σαν επιλογή έχει μόνο fat32.
Μετατροπή usb stick σε NTFS - Κι όμως γίνεται! (http://djmouzz.blogspot.com/2007/10/usb-stick-ntfs.html)

Logika 8a petuxei :P

Master_User
14-04-2008, 01:01
Δείτε Ε-Δ-Ω!!!!! (http://kameleon-nest.blogspot.com/2008/04/unix.html)
brambo :O kalo fainete os tora sinexise to kialo an mporis

giomike
14-04-2008, 09:34
Είχα ένα 300άρη δίσκο που έπεσε κάτω ενώ δούλευε. Τώρα ακούγονται διάφοροι περίεργοι θόρυβοι και τα vista δεν τον βλέπουν καν. Υπάρχει μεγάλη ανάγκη να ανακτήσω τα δεδομένα του.... μπορώ να το κάνω κάπως η μόνο αν τα στάξω σε κάποια από τις σχετικές εταιρείες?? σημειωτέον τα διάφορα data recovery προγράμματα απέτυχαν....ο δίσκος είναι εσωτερικός σε case. ο θόρυβος που ακούγεται είναι στην αρχή σαν να στροφάρει κάτι και μετά ακούγονται δυο χτυπήματα και σταματάει....plz βοήθεια!

PiCoMiKe
14-04-2008, 09:56
Είχα ένα 300άρη δίσκο που έπεσε κάτω ενώ δούλευε. Τώρα ακούγονται διάφοροι περίεργοι θόρυβοι και τα vista δεν τον βλέπουν καν. Υπάρχει μεγάλη ανάγκη να ανακτήσω τα δεδομένα του.... μπορώ να το κάνω κάπως η μόνο αν τα στάξω σε κάποια από τις σχετικές εταιρείες?? σημειωτέον τα διάφορα data recovery προγράμματα απέτυχαν....ο δίσκος είναι εσωτερικός σε case. ο θόρυβος που ακούγεται είναι στην αρχή σαν να στροφάρει κάτι και μετά ακούγονται δυο χτυπήματα και σταματάει....plz βοήθεια!
Duskola ta pragmata..

Poso paei peripou h anakthsh dedomenwn?

giomike
14-04-2008, 11:40
Duskola ta pragmata..

Poso paei peripou h anakthsh dedomenwn?

:-( :-( :-( :-( Den ksero akrivos alla nomizo polla.....perissotera apo osa paizei na doso. An ton valo esoteriko paizei na soso tpt?

carpe_diem_
14-04-2008, 12:38
Καλημέρα, το πρόβλημα μου είναι λίγο περίεργο... Έχω ένα laptop (Vaio SZ3) και πρόσφατα αγόρασα μία εξωτερική firewire κάρτα ήχου (Edirol FA-101) που έχει δική της παροχή ρεύματος.
Όταν συνδέω την κάρτα ήχου στα ήχεια μου και στο υπολογιστή, ενώ αυτός τρέχει από την μπαταρία, όλα είναι τέλεια. Μόλις συνδέσω το ρεύμα στον υπολογίστη παίρνω θόρυβο, ακόμα και αν δεν παίζω τίποτα (ο οποίος δεν εξαρτάται τόσο από την ένταση στα ηχεία).
Επομένως, κατέληξα στο γεγονός (και με μία μικρή αναζήτηση στο Internet) πως το πρόβλημα το προκαλεί το τροφοδοτικό του laptop επειδή δεν διαθέτει γείωση. Έχω δοκιμάσει διάφορα καλά πολύμπριζα και σε όλα έχω το ίδιο πρόβλημα. Καμμία ίδεα;

PiCoMiKe
14-04-2008, 14:39
:-( :-( :-( :-( Den ksero akrivos alla nomizo polla.....perissotera apo osa paizei na doso. An ton valo esoteriko paizei na soso tpt?
Dokimase oti mporeis!

De xaneis kati. An ton anoi3eis pantws 8a xreiasteis eidika katsavidia polugwnika, exoun perierges vides.

gavos
14-04-2008, 16:29
Καλημέρα, το πρόβλημα μου είναι λίγο περίεργο... Έχω ένα laptop (Vaio SZ3) και πρόσφατα αγόρασα μία εξωτερική firewire κάρτα ήχου (Edirol FA-101) που έχει δική της παροχή ρεύματος.
Όταν συνδέω την κάρτα ήχου στα ήχεια μου και στο υπολογιστή, ενώ αυτός τρέχει από την μπαταρία, όλα είναι τέλεια. Μόλις συνδέσω το ρεύμα στον υπολογίστη παίρνω θόρυβο, ακόμα και αν δεν παίζω τίποτα (ο οποίος δεν εξαρτάται τόσο από την ένταση στα ηχεία).
Επομένως, κατέληξα στο γεγονός (και με μία μικρή αναζήτηση στο Internet) πως το πρόβλημα το προκαλεί το τροφοδοτικό του laptop επειδή δεν διαθέτει γείωση. Έχω δοκιμάσει διάφορα καλά πολύμπριζα και σε όλα έχω το ίδιο πρόβλημα. Καμμία ίδεα;

Απόσο ξέρω αν το τροφοδοτικό του Vaio παίρνει γείωση από την πρίζα (που παίρνει αν θυμάμαι καλά), τότε απλά δεν παίζει να μην έχεις θόρυβο dude im so sorry. Η καλύτερη κίνηση θα ήταν να πάρεις επιτέλους εκείνο το Mac που έλεγες ή ένα οποιοδήποτε laptop που δεν παίρνει γείωση από την πρίζα :p !!!

gavos
14-04-2008, 16:35
Α έχω κι εγώ πρόβλημα ξέχασα!!!

Στο pc της αδερφής μου και στα windows xp υπάρχουν όλοι οι ιοί του κόσμου. Προσπαθώντας να της κάνω format με τον παραδοσιακό τρόπο του format C: κάποια ιο-διεργασία δεν με αφήνει (λέει κάτι περίεργα τώρα δε θυμάμαι). Όταν πάω να ξεκινήσω από το CD των Windows μου βγαίνει ο Loader των Ubuntu και το cd τρώει φόλα. Ρίξτε καμία ιδέα για να γίνει το format πραγματικότητα (μέχρι να πάρει κι αυτή ένα mac να τελειώνει)! :cool:

PiCoMiKe
14-04-2008, 16:58

Στο pc της αδερφής μου και στα windows xp υπάρχουν όλοι οι ιοί του κόσμου. Προσπαθώντας να της κάνω format με τον παραδοσιακό τρόπο του format C: κάποια ιο-διεργασία δεν με αφήνει (λέει κάτι περίεργα τώρα δε θυμάμαι). Όταν πάω να ξεκινήσω από το CD των Windows μου βγαίνει ο Loader των Ubuntu και το cd τρώει φόλα. Ρίξτε καμία ιδέα για να γίνει το format πραγματικότητα (μέχρι να πάρει κι αυτή ένα mac να τελειώνει)! :cool:Dr.Web CureIt (http://www.freedrweb.com/)
Trexto mia se Safe Mode na doume posous 8a vrei :)

Sthn arxh 8a kanei grhgoro scan apo mono tou, meta epele3e full scan.

understracker
14-04-2008, 17:10

Στο pc της αδερφής μου και στα windows xp υπάρχουν όλοι οι ιοί του κόσμου. Προσπαθώντας να της κάνω format με τον παραδοσιακό τρόπο του format C: κάποια ιο-διεργασία δεν με αφήνει (λέει κάτι περίεργα τώρα δε θυμάμαι). Όταν πάω να ξεκινήσω από το CD των Windows μου βγαίνει ο Loader των Ubuntu και το cd τρώει φόλα. Ρίξτε καμία ιδέα για να γίνει το format πραγματικότητα (μέχρι να πάρει κι αυτή ένα mac να τελειώνει)! :cool:

Για δοκίμασε να σβήσεις το partition των windows μέσω του partition editor του ubuntu live cd.

psychakias
14-04-2008, 19:39
lpn...esvhsa kati me shift kai del kai thelw na to xanavrw...ap oti thymamai pas kapws to pc sou pisw?xerei kaneis kati....help help help

Alan Don
14-04-2008, 20:36
τα λινουξ μου εχουν το εξης θεμα:

τα εχω εγκαταστησει 4 φορες και παντα μετα απο λιγο
που τα χρησιμοποιω δεν κλεινει σωστα το συστημα

οποτε μετα απο λιγο καιρο που το κλεινω συνεχως απο το κουμπι του ρευματος καποια στιγμη το συστημα καταρρευει και δεν στρωνει παρα με φορματ

jimmaras_ilion
14-04-2008, 21:04

Auto to provlima nomizw oti ofeiletai sto vysma pou vazeis tin karta ixou...nomixw oti prepei na tsekareis ti vysma vazeis kai pou.....tha to psaksw perissotero kai tha sou pw....

beatblaster666
14-04-2008, 22:44
lpn...esvhsa kati me shift kai del kai thelw na to xanavrw...ap oti thymamai pas kapws to pc sou pisw?xerei kaneis kati....help help help

Αν έσβησες κάτι τότε μόνο με κάποιο πρόγραμμα file recovery θα μπορέσεις ίσως να το ανακτήσεις.
Προφανώς εσύ εννοείς το να επιλέξεις κάποιο παλιότερο restore point που έχεις κάνει.Αυτό θα επαναφέρει μόνο τις ρυθμίσεις του συστήματος τη στιγμή που έγινε το restore point και όχι πράγματα τα οποία έχεις σβήσει από τον υπολογιστή σου.:wavey:

mad_nassos
15-04-2008, 00:46
τα λινουξ μου εχουν το εξης θεμα:

τα εχω εγκαταστησει 4 φορες και παντα μετα απο λιγο
που τα χρησιμοποιω δεν κλεινει σωστα το συστημα

οποτε μετα απο λιγο καιρο που το κλεινω συνεχως απο το κουμπι του ρευματος καποια στιγμη το συστημα καταρρευει και δεν στρωνει παρα με φορματ

χμμμμμμ... Τι εννοείς δεν κλείνει σωστά το σύστημα?? Βγάζει κάποιο μήνυμα?? Τι ακριβώς κάνει?? Παίζουν πάρα πολλά...

mad_nassos
15-04-2008, 00:47
Auto to provlima nomizw oti ofeiletai sto vysma pou vazeis tin karta ixou...nomixw oti prepei na tsekareis ti vysma vazeis kai pou.....tha to psaksw perissotero kai tha sou pw....

Λίγο δύσκολο.. Το Firewire πάει πάνω στο Firewire και τα ηχεία πάνω στην έξοδο... Τι άλλο? :confused:

Alan Don
15-04-2008, 01:49
εννοω οτι (ουμπουντου εχω) εκει που μειωνεται η πορτοκαλι μπαρα στο κλεισιμο ... ε μετα δεν κλεινει ποτε ο υπολογιστης μονος του

κολλαει σε εκεινη την οθονη ....τον κλεινεις απο το ρευμα αναγκαστικα και μετα απο 10-15 τετοια κλεισιματα ...μαμιεται το συστημα

carpe_diem_
15-04-2008, 10:54
Λίγο δύσκολο.. Το Firewire πάει πάνω στο Firewire και τα ηχεία πάνω στην έξοδο... Τι άλλο? :confused:

Ακριβώς. Και επαναλαμβάνω, ο θόρυβος παρουσιάζεται μόνο όταν το laptop είναι συνδεδεμένο στο ρεύμα και όχι όταν τρέχει από την μπαταρία του!!!
Έψαξα λιγάκι και βρήκα πως υπάρχουν συσκευές που τις συνδέεις μετά την έξοδο προς τα ηχεία της κάρτας ήχου, αλλά δεν μου αρέσει σαν λύση, αφού φαντάζομαι θα επηρεάζει τον ήχο. Η λύση που θα με ικανοποιούσε, θα ήταν είτε η αγορά ενός διαφορετικού τροφοδοτικού για το laptop με άλλο είδος γείωσης, είτε η τροποποίηση αυτού που έχω τώρα!

Επειδή τα καινούρια MacΒοοκ θα βγουν από Ιούνιο, gavos, είναι λίγο μαλακία να πάω να αγοράσω τώρα. Ας έκαναν σωστή αναβάθμιση στην Apple και θα το είχα ήδη στα χέρια μου...

John_Kouts
15-04-2008, 11:14
SOS(marouli patates).To pc de vlepei thn othoni me apotelesma na menei h othoni se katastash anamonhs.Dokimasa, allh othoni, allo kalwdio, allo prosarmogea serial-digital, dokimasa xwris prosarmogea,allh karta grafikwn,fysiksa oles tis epafes,tou vala skoupa evala k ksanavgala tis ram k ton sklhro...kata thn ekkinhsh douleyoun kanonika ola ta anemisthria(epeksergasth kai mh) kathws kai o sklhros -kai ta dvd rom-pou fortenei fysiologikotata.(den kserw vevaia an kanei kanonikh ekkinhsh afou den mporw na dw!-alla meta apo alxhmies pou kanw katalavainw oti mallon den mpainei kanonika sta windows-).Ayto pou myrizomai einai na mou xei sumvei to pio spanio dld na xei kaei h motherboard se ena sygkekrimeno shmeio(k auto einai h eisodos AGP ths kartas mou).De zhtaw kamia voithia.Mono na proseyxhthite.RIP(C)

TopGear
15-04-2008, 11:21
SOS(marouli patates).To pc de vlepei thn othoni me apotelesma na menei h othoni se katastash anamonhs.Dokimasa, allh othoni, allo kalwdio, allo prosarmogea serial-digital, dokimasa xwris prosarmogea,allh karta grafikwn,fysiksa oles tis epafes,tou vala skoupa evala k ksanavgala tis ram k ton sklhro...kata thn ekkinhsh douleyoun kanonika ola ta anemisthria(epeksergasth kai mh) kathws kai o sklhros -kai ta dvd rom-pou fortenei fysiologikotata.(den kserw vevaia an kanei kanonikh ekkinhsh afou den mporw na dw!-alla meta apo alxhmies pou kanw katalavainw oti mallon den mpainei kanonika sta windows-).Ayto pou myrizomai einai na mou xei sumvei to pio spanio dld na xei kaei h motherboard se ena sygkekrimeno shmeio(k auto einai h eisodos AGP ths kartas mou).De zhtaw kamia voithia.Mono na proseyxhthite.RIP(C)

Προσευχόμεθα...

Το να έχει πάθει κάτι η οθόνη, το αποκλείεις; Πχ μαζική πυρηνική καταστροφή όλων των pixels;

Δοκίμασε να βάλεις την οθόνη σε άλλο pc, όπως και την κάρτα γραφικών για να ψιλομαντέψεις τι παίζει.

PiCoMiKe
15-04-2008, 11:26
Mpa mallon h mobo einai, meta apo kapou 12-15 prwseis taseis ths gamhmenhs DEH to eixa pa8ei kai egw.

Dustuxws phre kai enan sklhro mazi ths.

Good Luck!

mad_nassos
15-04-2008, 11:37
εννοω οτι (ουμπουντου εχω) εκει που μειωνεται η πορτοκαλι μπαρα στο κλεισιμο ... ε μετα δεν κλεινει ποτε ο υπολογιστης μονος του

κολλαει σε εκεινη την οθονη ....τον κλεινεις απο το ρευμα αναγκαστικα και μετα απο 10-15 τετοια κλεισιματα ...μαμιεται το συστημα

Δοκίμασε να κλείσεις το σύστημα με εντολή.
Ανοίγεις το terminal και γράφεις:

sudo shutdown -p now

Κι αν δεν πετύχεις τίποτα υπάρχει και αυτή η εντολή για τον ίδιο λόγο:

sudo halt -p

John_Kouts
15-04-2008, 11:53
Προσευχόμεθα...

Το να έχει πάθει κάτι η οθόνη, το αποκλείεις; Πχ μαζική πυρηνική καταστροφή όλων των pixels;

Δοκίμασε να βάλεις την οθόνη σε άλλο pc, όπως και την κάρτα γραφικών για να ψιλομαντέψεις τι παίζει.

ayto p les den vgazei pouthena,afou exw dokimasei k allh othoni kai allh karta k douleyoun k kanonika ayta p anaferes se allo pc.Olo to pc epishs einai gymno apo syndedemena usb (gt ayta einai o kurios logws gia tetoies pousties ).Ayta einai hardware provlimata, oxi flwries.K na fantasteis pote to kane.Apla kollhse k gw pathsa to athwo reset(oute ptwsh tashs oute tpt).Kai ephlthe to egkfaliko.Eimai polu tyxeros.To na vrw kainourgia motherboard me AGP einai pio spanio k ap th kafe arkouda(alla oute k tha ithela).Opote, empros loipon kala mou euro.

Allekos
15-04-2008, 13:03
παρακαλώ αναμένω απαντήσεις όσο πιο γρήγορα μπορείτε :
se pentium 4 sta 3.2 na valo karta grafikon 256mb i 512mb?? to leo me tin enoia to poso tha anteksei o epeksergastis mou stis apaitiseis ton paixnidion kai an aksizei na valo kali karta

σας ευχαριστώ πολύ

John_Kouts
15-04-2008, 13:18
dwse vash sto chipset, ta mb exoun polu mikrotero rolo.pes gia poies kartes milas.ama den exoun megalh xrhmatikh diafora, vale 512

Allekos
15-04-2008, 13:48
den exo idea ti na paro akoma alla den exo pci express kai oi times apoti mou eipan einai giro sta 50-100 euro

Mr. Iso
15-04-2008, 15:15
den exo idea ti na paro akoma alla den exo pci express kai oi times apoti mou eipan einai giro sta 50-100 euro

Κοίτα, όπως είπεκ ο μπάρμπας από πάνω σου, το πιο σμαντικό είναι ο επεξεργαστής της κάρτας γραφικών...Γιατί μπορεί να έχεις μια με μεγάλη μνήμη κ ο πεπεξεργαστής να μην μπορεί να τη διαχειριστεί σωστά, κ να αποδίδει χειρότερα κ από μια με τη μισή μνήμη.... Βέβαια όταν μιλάμε για ίδια εταιρεία ή chipset τότε πάντα περισσότερη μνήμη είναι καλύτερη από τη λιγότερη....

Btw, μην πάρεις ATI ρεεεειιιιιι, ζεστένονταιιιιι.... Nvidia FTW....:D :D (Άμα βγάζει όμως ακόμη AGP)

John_Kouts
15-04-2008, 17:07

GeCube ati radeon X1950pro 256MB agp.thn eixa parei prin 1,5 xrono 250 euro.sthn poulaw 130euro giati exw provlima me mitrikh.ennoeitai aristh katastash.Agp sthn agora den yparxoun ektos kati moufwn.Poylaw k alla.an thes pm me.
tsekare to site ths (http://ati.amd.com/products/radeonx1950/index.html)

Gagatsis
15-04-2008, 20:10
paidia emena otan apw na anoi3w ena skliro disko h ena flashaki mou vgazei na epile3w programma gia na dw to periexomeno tou opws word kai alles vlakeies 3erete pws 8a to alla3w auto?
na anoigei dhladh kateu8eian o skliros kai ta flashakia pali? gt mou xei spasei ta neura!
euxaristw ek twn proterwn

Lauril
16-04-2008, 01:23
Εμένα κάποιο κόλλημα έχουν φάει τις τελευταίες μέρες τα windows και δεν την παλεύουν καθόλου τα Automatic Updates. Μου βγάζει κάθε δύο λεπτά την ενημέρωση ότι υπάρχουν (έχουν κατέβει) όλα τα updates, αλλά όταν προσπαθώ να τα κάνω install δεν γίνεται κανένα από αυτά τα πακέτα (install).

WTF??? Any Ideas.........

Klinika_Nekros
16-04-2008, 01:43
Εμένα κάποιο κόλλημα έχουν φάει τις τελευταίες μέρες τα windows και δεν την παλεύουν καθόλου τα Automatic Updates. Μου βγάζει κάθε δύο λεπτά την ενημέρωση ότι υπάρχουν (έχουν κατέβει) όλα τα updates, αλλά όταν προσπαθώ να τα κάνω install δεν γίνεται κανένα από αυτά τα πακέτα (install).

WTF??? Any Ideas.........

ομοιοπαθής ...
σε κάθε τέρν οφ , κάνει ίνσταλλ απντέιτς , αν και αμφιβάλω :-( :-(

PiCoMiKe
16-04-2008, 01:59
Apenergopoihste to gia liges meres, mporei na einai kapoio provlhma ths Micro$oft kai energopoihste to pali argotera.

gavos
16-04-2008, 14:05
1) Πώς παρακάμπτω τον loader των Ubuntu για να κάνει boot from cd? By default δεν μου το κάνει.

2) Πώς formάρω χωρίς παρατράγουδα το partition των Ubuntu?

nighthawk
16-04-2008, 17:36
Πως μπορώ με το getright na το ρυθμίσω με ας πούμε 100 Links και να τα κατεβάζει αυτόματα??
Από rapidshare εννοώ....
Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω???

TopGear
16-04-2008, 20:10
1) Πώς παρακάμπτω τον loader των Ubuntu για να κάνει boot from cd? By default δεν μου το κάνει.

Μέσω bios γίνεται όπου διαλέγεις το boot priority. Νομίζω είναι στο advanced chipset settings. Θα βάλεις πρώτα cd-rom. Έπειτα, κάθε φορά που θα βάζεις ένα bootable δισκάκι, θα σου βγάζει μήνυμα "boot from cd", δλδ να πατήσεις κάποιο πλήκτρο για να ξεκινήσεις από cd, ειδάλλως αν αργήσεις και δεν πατήσεις, τότε θα σε πηγαίνει στον boot loader. Αλλά θα σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις αυτό που ζήτησες.

gavos
16-04-2008, 20:12
Μέσω bios γίνεται όπου διαλέγεις το boot priority. Νομίζω είναι στο advanced chipset settings. Θα βάλεις πρώτα cd-rom. Έπειτα, κάθε φορά που θα βάζεις ένα bootable δισκάκι, θα σου βγάζει μήνυμα "boot from cd", δλδ να πατήσεις κάποιο πλήκτρο για να ξεκινήσεις από cd, ειδάλλως αν αργήσεις και δεν πατήσεις, τότε θα σε πηγαίνει στον boot loader. Αλλά θα σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις αυτό που ζήτησες.

Ναι σόρυ που δεν το ανέφερα, το θεώρησα δεδομένο ότι θα έχω ως πρωτεύον το boot from cd. Που λες παρόλο που είναι αυτό προεπιλεγμένο και παρόλο που μου γράφει για κάποια δευτερόλεπτα boοting from cd μετά από 5 δευτερόλεπτα μου βγαίνει ο loader των Ubuntu χωρίς να μου δίνεται επιλογή.

TopGear
16-04-2008, 20:18
Ναι σόρυ που δεν το ανέφερα, το θεώρησα δεδομένο ότι θα έχω ως πρωτεύον το boot from cd. Που λες παρόλο που είναι αυτό προεπιλεγμένο και παρόλο που μου γράφει για κάποια δευτερόλεπτα boοting from cd μετά από 5 δευτερόλεπτα μου βγαίνει ο loader των Ubuntu χωρίς να μου δίνεται επιλογή.

Εφόσον σου εμφανίζεται αυτή η επιλογή για boot from cd, αν δεν πατήσεις κανένα κουμπί μέσα σε αυτά τα 5 δευτερόλεπτα (και με την προϋπόθεση ότι το δισκάκι είναι bootable), θα σε βγάλει στον boot loader όπου θα έχεις δυνατότητα να μπεις μόνο σε windows ή ubuntu. Ξαναέλεγξε πάντως τις ρυθμίσεις στο bios, καμιά φορά χάνονται, πιθανόν μετά από install ubuntu. Σε άλλη περίπτωση, ίσως πρέπει να κάνεις load cmos defaults και να ξαναδοκιμάσεις να το ρυθμίσεις από την αρχή. :confused:

gavos
17-04-2008, 11:15
Έχω σε έναν master δίσκο περασμένα Ubuntu και XP. Όλα δουλεύουν κανονικά στο ένα pc. όμως όταν βγάζω τον δίσκο και τον βάζω στο άλλο pc εκεί εκκινούν μόνο τα Ubuntu και όταν επιλέγω τα XP απλά δεν ξεκινάει (δείχνει μαύρη οθόνη). Καμιά ιδέα;

mad_nassos
17-04-2008, 11:50
Έχω σε έναν master δίσκο περασμένα Ubuntu και XP. Όλα δουλεύουν κανονικά στο ένα pc. όμως όταν βγάζω τον δίσκο και τον βάζω στο άλλο pc εκεί εκκινούν μόνο τα Ubuntu και όταν επιλέγω τα XP απλά δεν ξεκινάει (δείχνει μαύρη οθόνη). Καμιά ιδέα;

Θέλει άλλους drivers η άλλη motherboard μάλλον....

gavos
17-04-2008, 12:41
Θέλει άλλους drivers η άλλη motherboard μάλλον....

Δε με βοηθάς και πολύ βρε... Τι μπορώ να κάνω?????? (Δεν έχω drivers της motherboard, δεν ξέρω καν ποια motherboard είναι).

//Το dhcp γιατί δε δουλεύει στα Ubuntu ρε γμτ!

mad_nassos
17-04-2008, 19:30
Δε με βοηθάς και πολύ βρε... Τι μπορώ να κάνω?????? (Δεν έχω drivers της motherboard, δεν ξέρω καν ποια motherboard είναι).

//Το dhcp γιατί δε δουλεύει στα Ubuntu ρε γμτ!

Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι...
Λογικά όταν πας στο άλλο pc που λες ότι δεν μπαίνει στα Windows, διαβάζει τους drivers που έχεις περασμένους και είναι της άλλης μητρικής... Επομένως έχεις XP που είναι στημένα σε άλλη μητρική και πας να τα βάλεις σε διαφορετική.. Η λύση θα ήταν να περάσεις drivers και σ' αυτήν, αλλά αυτό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα όταν πας να μπεις σ' αυτή που όλα είναι ok...

Το DHCP μια χαρά δουλεύει στο Ubuntu, αρκεί να το ρυθμίσεις σωστά...

gavos
17-04-2008, 21:20
Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι...
Λογικά όταν πας στο άλλο pc που λες ότι δεν μπαίνει στα Windows, διαβάζει τους drivers που έχεις περασμένους και είναι της άλλης μητρικής... Επομένως έχεις XP που είναι στημένα σε άλλη μητρική και πας να τα βάλεις σε διαφορετική.. Η λύση θα ήταν να περάσεις drivers και σ' αυτήν, αλλά αυτό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα όταν πας να μπεις σ' αυτή που όλα είναι ok...

Δεν με νοιάζει να δουλεύει στο προηγούμενο PC μου γιατί έχει κλατάρει. Οπότε πες μου τί να κάνω και θα το κάνω!!

Το DHCP μια χαρά δουλεύει στο Ubuntu, αρκεί να το ρυθμίσεις σωστά...

Πώς ρυθμίζω το DHCP στο Ubuntu για να δει μέσω ethernet το κλασικό το ασύρματο routerάκι του connx?

mad_nassos
18-04-2008, 01:12
Δεν με νοιάζει να δουλεύει στο προηγούμενο PC μου γιατί έχει κλατάρει. Οπότε πες μου τί να κάνω και θα το κάνω!!

Δύο λύσεις: Ή απεγκαθυστάς τους παλιούς drivers και παιρνάς από την αρχή όλους τους καινούριους. Ή αν δεν τα καταφέρεις, δυστυχώς κάνεις format... :-(

Πώς ρυθμίζω το DHCP στο Ubuntu για να δει μέσω ethernet το κλασικό το ασύρματο routerάκι του connx?

Επειδή δεν είμαι σπίτι τώρα, όταν γυρίσω θα το δω και θα σου πω αν μπορώ να βοηθήσω... :wavey:

mad_nassos
19-04-2008, 06:01
Aποριούλα... Αγόρασα ένα cd των Deus Ex Machina και είπα να το ακούσω στο pc μου... Στο Ubuntu βγάζει το εικονίδιο του cd, αλλά δεν μπορεί να το παίξει με κανένα πρόγραμμα (δοκίμασα Amarok, Totem, Kaffeine). Επίσης όταν μπαίνω στο εικονίδιο του cd, μέσα δεν φαίνονται τα κομμάτια... Αντίθετα μετά μπήκα Windows και δούλεψε με την πρώτη... Τι παίζει λάθος???? :confused: :confused: :confused:

Octopus Handjob
19-04-2008, 11:51
Θα πρέπει να προβληματίζομαι που αυτή η κάρτα έχει τόσο λίγο;

http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=1616&v_Item=6184

giannis88
19-04-2008, 15:43
boreis na krineis apo auta p exei pano oti 128 bit ddr2 oso kai apo tis taxitites ama tis psakseis sto net oti gia auto diamorfonete xamila i timi

petros13
19-04-2008, 16:52
paidia help......to pc apo x8es parousiazei to parakatw provlhma:
leitourgei kanonikotata gia 40-50 lepta kai meta ta panta ypoleitourgoun.....
sto mozlla xanontai eikonidia kai grammatoseires opws kai sto msn kai ka8e programma kollaei apisteuta poly.....

Bebis
19-04-2008, 17:32
Δεν μας λες κάτι ρε Πέτρο...
Τι cpu χρήση γίνεται εκείνη τη στιγμή; Τι πρόγραμμα τρέχει στο background? Ποιο κάνει τα περισσότερα page-faults ή Ι/Ο requests?

Άνοιξε τον taskmanager, διάλεξε να σου δείχνει page-faults & Ι/Ο requests και κάτσε και παρακολούθα...

Μήπως έχεις κάποιο "system clean-up/speed-up/tune-up utility" και κάνει κάποια διεργασία;

coyote
19-04-2008, 20:43
Θα πρέπει να προβληματίζομαι που αυτή η κάρτα έχει τόσο λίγο;

http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=1616&v_Item=6184

καποια φαβα έχει ο λάκκος. . .

Panoylhs
20-04-2008, 05:21
..θελω να κανω format γιατι τα εχει παιξει απο τους ιους αλλα μου βγαζει μυνημα οτι σε αυτον τον δικο εχω εγκατεστημενο το λειτουργικο μου και οτι δεν γινετε το format για αυτο τον λογο...καμμια ιδεα? :-(

PiCoMiKe
20-04-2008, 05:29
..θελω να κανω format γιατι τα εχει παιξει απο τους ιους αλλα μου βγαζει μυνημα οτι σε αυτον τον δικο εχω εγκατεστημενο το λειτουργικο μου και οτι δεν γινετε το format για αυτο τον λογο...καμμια ιδεα? :-(
Ola ginontai, kalh 8elhsh na uparxei. Kapou 8a exei epilogh na diamorfwshs ek neou ton sklhro gia na svhstei to prohgoumeno leitourgiko, alliws 8a paei epikaluptomena kai 8a ginei to ela na deis.

Good luck!

SpartanGeorge
20-04-2008, 10:28

βαζεις το cd του λειτουργικου και κανεις format :baby:

asto
20-04-2008, 18:03
8elw na parw mia kainouria o8oni kai na valw kai alli RAM sto pc mou, mporei kapoios na mou pei ti prodiagrafes prepei na koitaxw outws wste na min exw problima meta.

deggial
21-04-2008, 11:17
8elw na parw mia kainouria o8oni kai na valw kai alli RAM sto pc mou, mporei kapoios na mou pei ti prodiagrafes prepei na koitaxw outws wste na min exw problima meta.

Φαντάζομαι εννοείς προβλήματα συμβατότητας.

Με την οθόνη: κανένα. Απλώς υπάρχουν δύο είδη υποδοχων, DVI και analog (με το πρώτο να υπερτερεί). Εάν η κάρτα γραφικών σου τυγχάνει να μην έχει το ένα εκ των δύο, υπάρχουν converters (που συνήθως βρίσκονται στην συσκευασία της κάρτας γραφικών).

Με την μνήμη: Πέρα από το σωστό είδος για την μητρική σου (DDR, DDR2, DDR3), θα πρέπει να έχουν τον ίδιο συγχρονισμό με ό,τι RAM chips έχεις ήδη βάλει (τα MHz που γράφει, π.χ. 667MHz). Εάν δεν έχουν, συνήθως απλά υποσυγχρονίζονται στην μικρότερη, ωστόσο δεν είναι τρομερά παράξενο να μην καταφέρουν να συνεργαστούν καθόλου.

Στην ειδική περίπτωση όπου η μητρική σου υποστηρίζει πολλά είδη μνήμης (π.χ. και DDR και DDR2), δε γίνεται μνήμες διαφορετικού είδους να συνεργαστούν μεταξύ τους.

John_Kouts
21-04-2008, 13:21
καποια φαβα έχει ο λάκκος. . .

kamia fava dn exei...idia timh akribvs exei k sto plaisio k dikaiologhmena afou pleon theoreitai kseperasmenh(pleon exei vgei 8600, 8800,9..)..Pantws auto dn shmainei oti dn symferei h timh ths afou uposthrizei Direct X 10, HDCP και Shader Model 4.0.Ama tsekareis to official site tha deis oti se kapoia vasika xarakthristika klanei ligo..

mad_nassos
22-04-2008, 01:50
Κατέβασα το πρώτο cd από το RedHat Enterprise 5 και όταν έκανα extract τα rar που κατέβασα, εμφανίστηκε ένας φάκελος με ένα αρχείο .bin, και όχι .iso... Θα το κάψω κανονικά σαν image?? :confused: :confused: :confused:

TopGear
22-04-2008, 03:11
Κατέβασα το πρώτο cd από το RedHat Enterprise 5 και όταν έκανα extract τα rar που κατέβασα, εμφανίστηκε ένας φάκελος με ένα αρχείο .bin, και όχι .iso... Θα το κάψω κανονικά σαν image?? :confused: :confused: :confused:

Δοκίμασε να το ανοίξεις με Daemon tools και κάνε copy cd. Ίσως όμως να πιάνει και κατευθείαν με nero.

Bebis
22-04-2008, 03:29
Για το .bin αρχείο με Nero χρειάζεται το αντίστοιχο .cue αρχείο (ίδιο όνομα, διαφορετική κατάληξη). Αυτό επιλέγεις για το burn image. Είναι ελάχιστα bytes, μπορείς να το γράψεις και μόνος σου αν ξέρεις...
(Ίσως να μπορέσεις να το ξεπεράσει αν κάνεις "open -> file types -> view all files" και να το επιλέξεις)

mad_nassos
22-04-2008, 14:16
Δοκίμασε να το ανοίξεις με Daemon tools και κάνε copy cd. Ίσως όμως να πιάνει και κατευθείαν με nero.

Έχω linux.. Κοινώς το .bin στo linux είναι binary αρχείο το οποίο μπορείς να το κάνεις εγκατάσταση κατευθείαν...
Μόνο που εδώ δεν μιλάμε για πρόγραμμα αλλά για λειτουργικό.. Γι' αυτό έχω μπερδευτεί... :-(

Klinika_Nekros
22-04-2008, 19:26
το veoh tv είναι ασφαλές ???

giannis88
22-04-2008, 20:22
to bin einai sinithismeno arxeio gia eikones
polla programata to vgazoun katefthian sto nero prepei aplos na kaneis show all files

Bebis
22-04-2008, 20:40
το veoh tv είναι ασφαλές ???

Asfales ws pros ti?
Se genikes grammes einai mia parallagi tou google video an kai gia na katevaseis-apothikeuseis ta video sto pc sou tha prepei na kaneis installation tou idiou player. Meta akolouthei ena periergo tropo apoktisis...

to bin einai sinithismeno arxeio gia eikones
polla programata to vgazoun katefthian sto nero prepei aplos na kaneis show all files

Ennoeis eikones cd/dvd (images) na ypothesw....

Klinika_Nekros
22-04-2008, 20:51
Asfales ws pros ti?
Se genikes grammes einai mia parallagi tou google video an kai gia na katevaseis-apothikeuseis ta video sto pc sou tha prepei na kaneis installation tou idiou player. Meta akolouthei ena periergo tropo apoktisis...

ως προς το αν θα μαμίσει την ραμ μου ή οχι :confused:

carpe_diem_
23-04-2008, 14:27
Εγκαταστασούλα Mac OS X Leopard σε επεξεργαστές Intel ή AMD. Η εγκατάσταση προϋποθέτει το DVD του Mac OS X, το οποίο δεν διατήθεται δωρεάν από την εταιρία.

Αν και το είδα με λίγη καθυστέρηση, να σημειώσω ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι... ΔΕΝ αγοράζουμε το dvd του Leopard από την Rainbow και πάμε να κάνουμε κανονικά την εγκατάστασή μας όπως περιγράφετε στο tutorial!!! Το συγκεκριμένο tutorial αφορά την εγκατάσταση μίας πειραγμένης έκδοσης του leopard (δείτε και το αντίστοιχο screenshot που λέει για τον Kalyway) και το dvd μπορείτε να το βρείτε εύκολα σε torrent (αλλά είναι πειρατικό προφανώς!).

mad_nassos
23-04-2008, 14:43
Αν και το είδα με λίγη καθυστέρηση, να σημειώσω ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι... ΔΕΝ αγοράζουμε το dvd του Leopard από την Rainbow και πάμε να κάνουμε κανονικά την εγκατάστασή μας όπως περιγράφετε στο tutorial!!! Το συγκεκριμένο tutorial αφορά την εγκατάσταση μίας πειραγμένης έκδοσης του leopard (δείτε και το αντίστοιχο screenshot που λέει για τον Kalyway) και το dvd μπορείτε να το βρείτε εύκολα σε torrent (αλλά είναι πειρατικό προφανώς!).

Εχεμ εχέμ... Υπάρχει DVD που είναι για Intel επεξεργαστές της εταιρίας....
Επίσης: NO REQUESTS & DISCUSSIONS στο τίτλο... :wavey: :wavey:

PiCoMiKe
23-04-2008, 16:15
Exei valei kaneis to NoScript ston Firefox na m pei kapoia ru8mish?

mad_nassos
23-04-2008, 21:46
Πώς κάνει rip dvd το k3b???
μου 'χει σπάσει τα νεύρα... Σ' όλα τα tutorials λέει να πατήσω δεξί κλικ και copy!! Εμένα ΔΕΝ ΕΧΕΙ copy!!! :angryfire :angryfire

Heavy_Load
24-04-2008, 00:00
mporei kapoios na dwsei infos gia syndesh apeytheias tcp/ip sto age of empires gia online paixnidi? dokimazw na valw thn ip tou h/y enos filou mou pou kanei ton host alla de ginetai tpt. antistoixa pali de ginetai tpt ama kanw egw ton host kai valei aytos thn ip mou. thelei tpt anoigma ports kai tetoies malakies?

K-Afro
24-04-2008, 14:29
Τι θέλει να πει ο ποιητής όταν πάω να κάνω κάτι στο PuTTY και μου βγάζει "disc quota exeeded";

std04131
24-04-2008, 14:30
Παρακαλώ διαβάστε προσεχτικά και δράστε ανάλογα !!!!!

ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΦΟΡΑ ΔΥΟ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΙΟΥΣ.

Κάποιος σου στέλνει μια ωραία προστασία οθόνης
(screensaver) των The Budweiser Frogs,
και αν την κατεβάσεις τα έχεις χάσει όλα!

Καταστρέφεται ο σκληρός σου δίσκος και κάποιος άλλος
στο διαδίκτυο αναλαμβάνει τα ονόματα (username) και
κωδικούς (password).

ΑΡΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ!!!!!

Ο ιός αυτός είναι σε κυκλοφορία μόλις την Δευτέρα.

Αυτές οι πληροφορίες δώθηκαν την Τρίτη πρωΐ από την
Microsoft.

Η Microsoft τον ονόμασε ως τον πιο βλαβερό που
κατασκευάστηκε ποτέ!!!!

Ο ιός αυτός ανακαλύφθηκε από την McAfee την Τετάρτη.
Αντίδοτο δεν βρέθηκε ακόμα. Ο ιός καταστρέφει το
βootsector του σκληρού, όπου είναι αποθηκευμένες όλες
οι ζωτικές πληροφορίες του υπολογιστή.

Λειτουργεί καθεξής: αποστέλνει τον εαυτό του αυτόματα
σε όλες τις διευθύνσεις, που βρήκε στο βιβλίο
διευθύνσεων, υπό το όνομα: 'A VirtualCard forYou'

Όταν ανοιχτεί η εικονική κάρτα, μπλοκάρει ο
υπολογιστής και ο χρήστης πρέπει να κάνει καινούργιο
boot..

Όταν μετά πατηθούν τα Ctrl + Alt + Del ή το Esc, ο ιός
καταστρέφει το bootsector: το τέλος για τον σκληρό.

Σύμφωνα με το CNN ο ιός έσπειρε την Πέμπτη τον πανικό
..

Μην ανοίξεις, λοιπόν, κανένα e-mail με τίτλο 'Avirtual Card for You'.

Μόλις λάβεις κάτι τέτοιο, παρακαλώ διέγραψέ το αμέσως.

Κατά τ' άλλα ανακοίνωσε η Intel την ύπαρξη ενός άλλου,
πολύ καταστρεπτικού ιού.

Όποιος λάβει ηλεκτρονικό γράμμα με τίτλο 'An InternetFlower for You', ας σβήσει και αυτό. Ο ιός αυτός
καταστρέφει όλα τα dynamic Linklibraries Files (dll).

Ο υπολογιστής μετά την προσβολή δεν μπορεί να
εκκινήσει!!

Στείλε αυτές τις πληροφορίες σ' όλους τους γνωστούς.
Καλύτερα να τις λάβουν 25 φορές, παρά καθόλου!

Bebis
24-04-2008, 14:36
Τι θέλει να πει ο ποιητής όταν πάω να κάνω κάτι στο PuTTY και μου βγάζει "disc quota exeeded";

Exei gemisei o xwros sou ...
Try deleting someting.... enallaktika : \rm -rf .mozilla

SpartanGeorge
24-04-2008, 14:38

εχεις γεμισει τον χωρο σου στη σχολη
αρχικα κανε ενα
\rm -r .mozilla

και μετα σβησε οτι αλλο αρχειο πιανει πολυ χωρο

με quota -v βλεπεις τον χωρο που πιανεις τωρα

Spartan_Warrior
24-04-2008, 14:39
Παρακαλώ διαβάστε προσεχτικά και δράστε ανάλογα !!!!!

ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΦΟΡΑ ΔΥΟ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΙΟΥΣ.

Κάποιος σου στέλνει μια ωραία προστασία οθόνης
(screensaver) των The Budweiser Frogs,
και αν την κατεβάσεις τα έχεις χάσει όλα!

Καταστρέφεται ο σκληρός σου δίσκος και κάποιος άλλος
στο διαδίκτυο αναλαμβάνει τα ονόματα (username) και
κωδικούς (password).

ΑΡΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ!!!!!

Ο ιός αυτός είναι σε κυκλοφορία μόλις την Δευτέρα.

Αυτές οι πληροφορίες δώθηκαν την Τρίτη πρωΐ από την
Microsoft.

Η Microsoft τον ονόμασε ως τον πιο βλαβερό που
κατασκευάστηκε ποτέ!!!!

Ο ιός αυτός ανακαλύφθηκε από την McAfee την Τετάρτη.
Αντίδοτο δεν βρέθηκε ακόμα. Ο ιός καταστρέφει το
βootsector του σκληρού, όπου είναι αποθηκευμένες όλες
οι ζωτικές πληροφορίες του υπολογιστή.

Λειτουργεί καθεξής: αποστέλνει τον εαυτό του αυτόματα
σε όλες τις διευθύνσεις, που βρήκε στο βιβλίο
διευθύνσεων, υπό το όνομα: 'A VirtualCard forYou'

Όταν ανοιχτεί η εικονική κάρτα, μπλοκάρει ο
υπολογιστής και ο χρήστης πρέπει να κάνει καινούργιο
boot..

Όταν μετά πατηθούν τα Ctrl + Alt + Del ή το Esc, ο ιός
καταστρέφει το bootsector: το τέλος για τον σκληρό.

Σύμφωνα με το CNN ο ιός έσπειρε την Πέμπτη τον πανικό
..

Μην ανοίξεις, λοιπόν, κανένα e-mail με τίτλο 'Avirtual Card for You'.

Μόλις λάβεις κάτι τέτοιο, παρακαλώ διέγραψέ το αμέσως.

Κατά τ' άλλα ανακοίνωσε η Intel την ύπαρξη ενός άλλου,
πολύ καταστρεπτικού ιού.

Όποιος λάβει ηλεκτρονικό γράμμα με τίτλο 'An InternetFlower for You', ας σβήσει και αυτό. Ο ιός αυτός
καταστρέφει όλα τα dynamic Linklibraries Files (dll).

Ο υπολογιστής μετά την προσβολή δεν μπορεί να
εκκινήσει!!

Στείλε αυτές τις πληροφορίες σ' όλους τους γνωστούς.
Καλύτερα να τις λάβουν 25 φορές, παρά καθόλου!

Ως ποτε θα διαδονται παπαριες ως ποτε ΘΕΕ μου:angryfire :angryfire ;;;;Ξεχασες και ενα κομματι μετα βγαινει ενα σκουληκι με ενα σφυρι και αρχιζει και σε δερνει κιολας και αν δεν το στειλεις σε παρα πολλα ατομα ερχονται εξωγηινοι σε απαγαγουν και σε μεταμορφωνουν σε γρασιδι

Ρε πουστη μου ελεος.....και σε forum πληροφορικαριων αυτες οι μαλακιες για παιδακια!!!

std04131
24-04-2008, 14:43
Ως ποτε θα διαδονται παπαριες ως ποτε ΘΕΕ μου:angryfire :angryfire ;;;;Ξεχασες και ενα κομματι μετα βγαινει ενα σκουληκι με ενα σφυρι και αρχιζει και σε δερνει κιολας και αν δεν το στειλεις σε παρα πολλα ατομα ερχονται εξωγηινοι σε απαγαγουν και σε μεταμορφωνουν σε γρασιδι

Ρε πουστη μου ελεος.....και σε forum πληροφορικαριων αυτες οι μαλακιες για παιδακια!!!

κοίτα είμαι στη δουλειά και μου το έστειλαν με εταιρικό mail.δε νομίζω να είχαν διάθεση για πλάκα.τώρα αν το συγκεκριμένο είναι μαλακία ή όχι δεν ξέρω.εγώ με το που το έλαβα δεν τρομοκρατήθηκα απλά το κοινοποίησα για να αποφευχθεί οποιαδήποτε πιθανότητα να είναι αλήθεια.από ενδιαφέρον το έκανα και μου τη λές κιόλας;

//και σιγά δλδ τους πληροφορικάριους που λες.συμφωνώ ότι έχουμε όλοι κάποιες γνώσεις παραπάνω αλλά δεν τα ξέρουμε όλα ούτε είμαστε τπτ γκουρού.όσο για τις ειρωνίες και τον τρόπο σου ας μην απαντήσω και μου ανέβει η πίεση

Spartan_Warrior
24-04-2008, 14:48
Ρε αρχηγε το να μεταδιδεις chain mail με τη καθε μαλακια του καθενα ναι καλο ειναι να στην "πει"(με το κειμενο τσαντιστηκα γιατι εχω βαρεθει να βλεπω τετοιες μαλακιες) οπως λες καποιος να μην ξαναγινει.Δηλαδη σου φανηκε πολυ πιστευτο και εγκυρο το κειμενο......Δεν αντεδρασα τοσο προσωπικα οσο γενικα, γιατι αυτο το φαινομενο εχει παρει τρελεις διαστασεις και μας τα κανει τσουρεκια σε ολους!!Πιο πιθανο ειναι να παρει το πρωταθλημα αυτη τη σαιζον η καλαμαρια παρα να ισχυουν οι ισχυρισμοι του μηνυματος σου.

ΕΟΜ
end of malakies no more posts

edit:@αποκατω
:D :D :D lol Ομως

SpartanGeorge
24-04-2008, 14:51
http://urbanlegends.about.com/library/weekly/aa071598.htm (2ο hit στο google)

απο το 1997 το λενε :p :p :p :D

std04131
24-04-2008, 14:58
Ρε αρχηγε το να μεταδιδεις chain mail με τη καθε μαλακια του καθενα ναι καλο ειναι να στην πει οπως λες καποιος να μην ξαναγινει.Δηλαδη σου φανηκε πολυ πιστευτο και εγκυρο το κειμενο......Δεν αντεδρασε τοσο προσωπικα οσο γενικα γιατι αυτο το φαινομενο εχει παρει τρελεις διαστασεις και μας τα κανει τσουρεκια σε ολους!!Πιο πιθανο ειναι να παρει το πρωταθλημα αυτη τη σαιζον η καλαμαρια παρα να ισχυουν οι ισχυρισμοι του μηνυματος σου.

κατάλαβε ότι δεν το έγραψα για να πανικοβληθεί κανείς και πόσο μάλλον άτομα που γνωρίζουν το αντικείμενο.το έκανα copy paste και γι αυτό το αγχωτικό ύφος.αλλά ένας προγραμματιστής όπως είπες πριν απλά το κρατά στο αρχείο του και το έχει υπόψην.από τα 200 που θα ακούσεις το ένα μπορεί να είναι αλήθεια.τώρα αν πανικοβληθείς μόνο εσύ θα φταις.
και ξαναλέω ΔΕΝ ειπα ότι ισχύει το έστειλα απλώς να υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μήπως και 1 στα 10000000000000 ισχύει.Αν παθαίνεις πλάκα σε κάτι τέτοια τι θα κάνεις στα σοβαρά.λοιπόν χαλάρωσε.

std04131
24-04-2008, 15:01
http://urbanlegends.about.com/library/weekly/aa071598.htm (2ο hit στο google)

απο το 1997 το λενε :p :p :p :D

να ποια είναι η σωστή αντίδραση

emufear
24-04-2008, 15:43
Χάλασε το chipset fan της ASUS A8N mobo μου. Απενεργοποίησα το BIOS warning και είμαι εδώ και αρκετές εβδομάδες χωρίς αυτό το ανεμιστηράκι. Μπορώ να βρω σε κανα μαγαζί; Αντιπροσωπεία; Τι;

thx in advance! :wavey:

deggial
24-04-2008, 16:00
κοίτα είμαι στη δουλειά και μου το έστειλαν με εταιρικό mail.δε νομίζω να είχαν διάθεση για πλάκα.τώρα αν το συγκεκριμένο είναι μαλακία ή όχι δεν ξέρω.εγώ με το που το έλαβα δεν τρομοκρατήθηκα απλά το κοινοποίησα για να αποφευχθεί οποιαδήποτε πιθανότητα να είναι αλήθεια.από ενδιαφέρον το έκανα και μου τη λές κιόλας;

Χωρίς να θέλω να στην πω (sic), όταν ένα e-mail αναφέρει πως ασχολήθηκε η Intel με ανακοινώσεις για νέους ιούς, δε θέλει περισσότερο ψάξιμο για να καταλάβει κανείς πως πρόκειται για chain mail.

Νομίζω δεν είναι παράλογη απαίτηση να ελέγχετε λίγο την εγκυρότητα των όποιων άρθρων αποφασίζετε να ποστάρετε εδώ.

Bebis
24-04-2008, 16:05
Me 3pin wire den syndeetai sti mobo sou?
Me ligi pasta kai ena kainourio anemistiraki pou mporeis na vreis se polla magazia (stournari mia volta 100% tha vreis)

des kai edw (http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/637551.html) ti lene

emufear
24-04-2008, 16:27
3pin wire είναι ναι. Thanks, θα το ψάξω (ήλπιζα να αποφύγω τις πάστες κτλ.. :sleep:)

Έχω βρει πολλά στο net μέχρι και το ότι η ASUS στο αλλάζει τσάμπα αλλά τρέχα γύρευε με την αντιπροσωπεία εδώ, θα δοκιμάσω να τους στείλω κανά mail, οποιοδήποτε contact στοιχείο είναι ευπρόσδεκτο.

Υπάρχει κίνδυνος που το λειτουργώ χωρίς το fan? Κάνω monitor τις θερμοκρασίες και έχω μονίμως ανοιχτό κουτί για να παίρνει αέρα...

std04131
24-04-2008, 16:41
Χωρίς να θέλω να στην πω (sic), όταν ένα e-mail αναφέρει πως ασχολήθηκε η Intel με ανακοινώσεις για νέους ιούς, δε θέλει περισσότερο ψάξιμο για να καταλάβει κανείς πως πρόκειται για chain mail.

Νομίζω δεν είναι παράλογη απαίτηση να ελέγχετε λίγο την εγκυρότητα των όποιων άρθρων αποφασίζετε να ποστάρετε εδώ.

ωραία.ενημερωτικά τώρα γιατί το λες αυτό για την intel;συνηθίζει να βγάζει μούφες ανακοινώσεις;και γιατί να το κάνει αυτό;;:confused:

deggial
24-04-2008, 16:52
ωραία.ενημερωτικά τώρα γιατί το λες αυτό για την intel;συνηθίζει να βγάζει μούφες ανακοινώσεις;και γιατί να το κάνει αυτό;;:confused:

Το λέω επειδή η Intel δεν έχει κανένα λόγο να ασχοληθεί να βγάζει ανακοινώσεις για ιούς και ποτέ δεν το έκανε στο παρελθόν, δηλ. είναι προφανώς ψευδές. Αναφέρεται το όνομα της απλά για να ακουστεί μεγάλο όνομα και να την πατήσουν όσοι το πιστέψουν.

std04131
24-04-2008, 18:33
Το λέω επειδή η Intel δεν έχει κανένα λόγο να ασχοληθεί να βγάζει ανακοινώσεις για ιούς και ποτέ δεν το έκανε στο παρελθόν, δηλ. είναι προφανώς ψευδές. Αναφέρεται το όνομα της απλά για να ακουστεί μεγάλο όνομα και να την πατήσουν όσοι το πιστέψουν.

α είπα κι εγώ.thnks!:wavey:

Klinika_Nekros
25-04-2008, 15:39
τις τελευταίες μέρες το πισι μου όταν ανοίγει και αφού αρχίζει και φορτώνει τισ υπηρεσείες τραβάει κάτι σαν αναμονη όπου ούτε ρεστάρτ ούτε ρεζετ είναι δυνατά ...
Αν βγάλω την πριζα μετά και το αφήσω 1' χωρίς ρεύμα τότε δουλεύει κανονικά , και σε λιγότερο χρονικό διάστημα κολλάει κατά την φόρτωση των χπ

Να και το έρρορ :
BCCode : 9c BCP1 : 00000004 BCP2 : 805461F0 BCP3 : B2000000
BCP4 : 00070F0F OSVer : 5_1_2600 SP : 2_0 Product : 256_1

PiCoMiKe
25-04-2008, 16:29
Ti egkatesthses teleutaia?

Klinika_Nekros
25-04-2008, 16:46
Ti egkatesthses teleutaia?

από χαρντ γουέαρ τπτ
από σοφτγουέαρ το αβαστ και το βέοχ τιβι( το οποίο δν πιάνετε γτ είχε ξεκινήσει ι ιστορία πριν το βάλω ... :confused:

PiCoMiKe
25-04-2008, 16:57
Avast! 4.8 e? Kai mena mou eixe dhmiourghsei provlhmata, pagwne to pc meta apo 5-10 lepta kai de mporousa na kanw tpt, mono restart apo to koumpi.

Alla provlhmata pou exoun anafer8ei me to 4.8:
-Kanei peripou kana 10lepto na mpei sta Windows sto boot-up
-De mpainei pote sta Windows kai petaei BSoD
-To pc sernetai

Gyrna sthn ekdosh 4.7 h' vale AVG 8 free h' Avira AntiVir.

edit://Gia sigouro uninstall..
1. Uninstall avast from Control Panel first.
2. Boot.
3. Download the latest version of Avast Uninstall (http://www.avast.com/eng/avast-uninstall-utility.html) and use it for complete uninstallation.
4. Boot.

Klinika_Nekros
25-04-2008, 17:21
Avast! 4.8 e? Kai mena mou eixe dhmiourghsei provlhmata, pagwne to pc meta apo 5-10 lepta kai de mporousa na kanw tpt, mono restart apo to koumpi.

Alla provlhmata pou exoun anafer8ei me to 4.8:
-Kanei peripou kana 10lepto na mpei sta Windows sto boot-up
-De mpainei pote sta Windows kai petaei BSoD
-To pc sernetai

Gyrna sthn ekdosh 4.7 h' vale AVG 8 free h' Avira AntiVir.

edit://Gia sigouro uninstall..
1. Uninstall avast from Control Panel first.
2. Boot.
3. Download the latest version of Avast Uninstall (http://www.avast.com/eng/avast-uninstall-utility.html) and use it for complete uninstallation.
4. Boot.

οκ κατεβάζω τα ανίνσταλ και το αβιτζι ... ;-)
ευχαριστώ πολυ ρε συ :wavey:

// as good as new :-)

Jay-P
25-04-2008, 18:03
Μηπως σας βρισκεται κανενα κλειδακι για το Kaspersky Internet Security 7 ???
Moυ ληγει αυριο και δεν βρισκω....
Ελεηστε το pc μου...θα αρπαξει καμια ιοσουλα και αντε να τρεχω... :D:D

Klinika_Nekros
25-04-2008, 18:08

όλα τα πειρατικά κλειδάκια για κασπέρσκυ τελειώνουν λάου λάου
βάλε α βι τζι ρε

gavos
25-04-2008, 20:39
Πώς φορμάρω δίσκο που είχε κάποτε ubuntu και xp και τώρα όταν τον ξεκινάω γράφει error του grub? Από cd των win δε μπορεί να κάνει εκκίνηση το pc.

Octopus Handjob
25-04-2008, 22:44

Είμαι μάλλον ο μόνος που έχει ένα καλό και δεν του το έχουν βρει. Όταν μπω στα win θα σου στείλω σε pm.

Ποιός είναι ο συνδυασμός σε κλασσικό ελληνικό πληκτρολόγιο για την άνω τελεία;

Panoylhs
26-04-2008, 01:40
..ρε παιδια πως γινεται να βαλω ενα .iso σε ms pro duo??...απλα copy paste η θελει τπτ αλλο??...(δεν ξερω αν βοηθαει αλλα θελω να περασω παιχνιδακι για psp σε καρτουλα ;-) )...

TopGear
26-04-2008, 03:06
..ρε παιδια πως γινεται να βαλω ενα .iso σε ms pro duo??...απλα copy paste η θελει τπτ αλλο??...(δεν ξερω αν βοηθαει αλλα θελω να περασω παιχνιδακι για psp σε καρτουλα ;-) )...

Δοκίμασε copy-paste κι αν δεν πιάσει πέτα το σε κανά .rar.

emufear
26-04-2008, 14:33
Me 3pin wire den syndeetai sti mobo sou?
Me ligi pasta kai ena kainourio anemistiraki pou mporeis na vreis se polla magazia (stournari mia volta 100% tha vreis)

Μετά από σχετικό ψάξιμο, βρήκα στο www.pc-store.gr (http://www.pc-store.gr), για όποιον ενδιαφέρεται, με 8€.

Alan Don
26-04-2008, 14:43
Και αφου το εφερε η κουβεντα τι διαφορες εχουν οι παστες μεταξυ τους ? εννοω πως καταλαβαινεις αν μια ειναι καλη ή οχι ?

megapso
26-04-2008, 16:13
aposindesa tin o8oni mou gia na tin metafero k otan tin epanasindesa den anoige ka8olou.i mallon einai sinexeia se standby(anavosvinei to lambaki).any idea? thanks

PiCoMiKe
26-04-2008, 16:35
Και αφου το εφερε η κουβεντα τι διαφορες εχουν οι παστες μεταξυ τους ? εννοω πως καταλαβαινεις αν μια ειναι καλη ή οχι ?
H Arctic Silver 5 (http://www.arcticsilver.com/as5.htm) einai para polu kalh, arkei na thn xrhshmopoihseis swsta kai oxi opws kanoun ta 3efteria sto plaisio :P

Oper shmainei vazeis mia stagona oxi megaluterh apo koko ruziou sto kentro tou epe3ergasth kai prospa8eis na to aplwseis me kuklikes kinhseis sthn epifaneia tou epe3ergasth.

DEN adeiazeis olo to swlhnaki!

iluvatar
27-04-2008, 17:35
aposindesa tin o8oni mou gia na tin metafero k otan tin epanasindesa den anoige ka8olou.i mallon einai sinexeia se standby(anavosvinei to lambaki).any idea? thanks

πίεσε την κάρτα γραφικών στον υπολογιστή (πάτησε την καλά
στο motherboard)... πιθανότατα η οθόνη σου είναι καλά
και η κάρτα δεν πατάει καλά.

megapso
27-04-2008, 21:53
πίεσε την κάρτα γραφικών στον υπολογιστή (πάτησε την καλά
στο motherboard)... πιθανότατα η οθόνη σου είναι καλά
και η κάρτα δεν πατάει καλά.

thanks file mou

noegr
28-04-2008, 01:07
καμιά ιδέα γιατί τα XP δεν εκινούν μετά από την εγκατάσταση του Service Pack 3 γαμώ το στανιό μου?

//edit: φτάνει μέχρι την loading screen των windows όπου εμφανίζεται η μπάρα και μόλις αυτή σβήσει μετά από λίγο κάνει reboot το pc(γράφω από ubuntu τώρα)

PiCoMiKe
28-04-2008, 01:23
καμιά ιδέα γιατί τα XP δεν εκινούν μετά από την εγκατάσταση του Service Pack 3 γαμώ το στανιό μου?

//edit: φτάνει μέχρι την loading screen των windows όπου εμφανίζεται η μπάρα και μόλις αυτή σβήσει μετά από λίγο κάνει reboot το pc(γράφω από ubuntu τώρα)Eixes afhsei kapoio programma asfaleias anoixto? Firewall kuriws, AV klp.

Apo Safe Mode de mpainei?

noegr
28-04-2008, 01:33
Eixes afhsei kapoio programma asfaleias anoixto? Firewall kuriws, AV klp.

Apo Safe Mode de mpainei?

ναι(avg) και όχι κλαψ κλαψ

με το που τα επιλέγω από τον boot loader φορτώνουν κανονικά και μετά τη loading screen ξανά από την αρχή...
Να φανταστώ pwned έτσι?

PiCoMiKe
28-04-2008, 01:43
ναι(avg) και όχι κλαψ κλαψ

με το που τα επιλέγω από τον boot loader φορτώνουν κανονικά και μετά τη loading screen ξανά από την αρχή...
Να φανταστώ pwned έτσι?
Nai etsi fainetai :(

Kala to AVG duskolo na dhmiourghse provlhma, malakia ths Micro$oft 8a einai auto.
Dld epilegeis Safe Mode apo ton boot loader kai pali tpt, malista..

noegr
28-04-2008, 01:45
Nai etsi fainetai :(

Kala to AVG duskolo na dhmiourghse provlhma, malakia ths Micro$oft 8a einai auto.
Dld epilegeis Safe Mode apo ton boot loader kai pali tpt, malista..

nope nope...
Δεν μου βγάζει καν επιλογή safe mode από boot loader..
Μου βγάζει κανονικά Windows XP....
Σαν να μην τρέχει τίποτα....
Format δηλαδή?
Δεν πειράζει, όλο το ανέβαλα το format εδώ και 3 μήνες...
thx anyway:wavey: :wavey:

Trifyllenia
28-04-2008, 01:46
nope nope...
Format δηλαδή?

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080412133744AAvh6a2

αυτό βοηθάει ?

PiCoMiKe
28-04-2008, 01:51
nope nope...
Format δηλαδή?
Kanto na vgalei an mporeis :p

Ekei pou paei kai fortwnei kala kala ta Windows, vgalto apo th mpriza, thn epomenh fora 8a zhthsei safe mode mono tou.

PS:Einai apanthseis ths parhgorias autes, de nomizw oti 8a vgaleis akrh :P

St3f@n0s
28-04-2008, 01:51
Check out this man...

http://forums.microsoft.com/TechNet/ShowPost.aspx?PostID=2743118&SiteID=17

noegr
28-04-2008, 02:13
@pico: προσπάθησα και από safe mode όπως υπέδειξες αλλά τζίφος, πάλι reboot έκανε
@trif και stefanos: βλέπω οι περισσότεροι δεν κατάφεραν τπτ οπότε μάλλον θα κάνω αυτό που πέρασε πρώτο από το μυαλό μου και αναφέρει και ο τυπάς εδώ

Well, there're many solutions for you. Mount the unbootable harddisk onto another bootable computer and configure the unbootable harddisk as a secondary harddisk. Transfer your data from the unbootable harddisk to a good harddisk as a backup.

Mount the unbootable harddisk back to the original computer, and either do a fresh installation of Windows XP operating system from scratch or repair Windows XP installation using the Recovery Console. If you can, try slipstreaming WinXP with SP3 for testing purposes.

thx όλους, αλλά I got f... in the a....

gniht

TopGear
28-04-2008, 03:16

//edit: φτάνει μέχρι την loading screen των windows όπου εμφανίζεται η μπάρα και μόλις αυτή σβήσει μετά από λίγο κάνει reboot το pc(γράφω από ubuntu τώρα)

Ερώτηση:το Service Pack 3 για Windows XP, πού το βρήκες; Εγώ ξέρω ότι δεν έχει βγει ακόμη...Εκτός και αν κάνω λάθος. :blush:

Panoylhs
28-04-2008, 03:38
Ερώτηση:το Service Pack 3 για Windows XP, πού το βρήκες; Εγώ ξέρω ότι δεν έχει βγει ακόμη...Εκτός και αν κάνω λάθος. :blush:

...εχει βγει... :sleep:

Panoylhs
28-04-2008, 13:47
..ρε !$@#%^%#@ γτ δεν μου κανει το update σε 8.04 στο ubuntu?!?!?!... :angryfire

SpartanGeorge
28-04-2008, 13:55
..ρε !$@#%^%#@ γτ δεν μου κανει το update σε 8.04 στο ubuntu?!?!?!... :angryfire

elaborate more :sleep: :sleep:

Panoylhs
28-04-2008, 14:08
elaborate more :sleep: :sleep:

...ναι εχεις δικιο...περιμενω να μου κατεβει το bioshock και μπαινω στο ubuntακι να σας δειξω τι μου βγαζει... :D :wavey:

Octopus Handjob
28-04-2008, 15:29
Εμένα στο update μου γαμήθηκε το ubuntu, δε λειτουργούσε τίποτα σχεδόν σωστά. Σκέψου τη δυνατότητα του clean installation.

Panoylhs
28-04-2008, 15:39
Εμένα στο update μου γαμήθηκε το ubuntu, δε λειτουργούσε τίποτα σχεδόν σωστά. Σκέψου τη δυνατότητα του clean installation.

..εννοεις να κατεβασω το 8.04 να το καψω σε dvd και να κανω την εγκατασταση με reboot? :baby: ..

Octopus Handjob
28-04-2008, 16:05
..εννοεις να κατεβασω το 8.04 να το καψω σε dvd και να κανω την εγκατασταση με reboot? :baby: ..

Η και σε cd?

std04131
28-04-2008, 16:13
παιδιά σόρυ για το ξεκάρφωτο αλλά φτιάχνω προγραμματάκια για εξάσκηση και έχω κολλήσει σε μια μαλακία(δεν βρήκα αντίστοιχο thread τι λέτε να δημιουργηθεί ένα; ).Θέλω σε ένα πρόγραμμα να ρωτάω "αν θες το τάδε πάτα Α αλλιώς Β" και μετά να διαχωρίζει ανάλογα με την απάντηση τι μήνυμα θα βγάλει(καθώς και την περίπτωση να μην δώσει ο χρήστης Α ή Β)΄.Ξέρω είναι γελοία ερώτηση αλλά δε μου βγάζει σωστά αποτελέσματα,κάποια μαλακία στην getchar κάνω.Μπορώ να στείλω και σε κάποιον το πρόγραμμα να το δει...

Panoylhs
28-04-2008, 16:35
...γραψε μια τον κωδικα σου εδω.. :baby:

std04131
28-04-2008, 16:39
#include<stdio.h>
int main(void){
char ch;
printf("An variesai pata A alliws B: ");
ch=getchar();
while ((ch!='A')&&(ch!='B')){
printf("Eipa A h B touvlo.Ksanadwse: ");
ch=getchar();
}
if (ch=='A'){
printf("ki egw...");
}
else if (ch=='B'){
printf("Eisai flwros");
}
getchar();
}

πατάω run και όταν βάζω το Α απλά κλείνει το παράθυρο παρά την τελευταία getchar...ξέρω είναι μπούρδα,ντρέπομαι που είμαι σε αυτή τη σχολή :blush: και ρωτάω τέτοια αλλά ΜΟΥ ΤΗΝ ΈΧΕΙ ΔΩΣΕΙ που ειμαι ασχετος!:angryfire :tounge:

SpartanGeorge
28-04-2008, 16:43
#include<stdio.h>
int main(void){
char ch;
ch=getchar();
ch=getchar();
}
if (ch=='A'){
printf("ki egw...");
}
else if (ch=='B'){
printf("Eisai flwros");
}
getchar();
}

πατάω run και όταν βάζω το Α απλά κλείνει το παράθυρο παρά την τελευταία getchar...ξέρω είναι μπούρδα,ντρέπομαι που είμαι σε αυτή τη σχολή :blush: και ρωτάω τέτοια αλλά ΜΟΥ ΤΗΝ ΈΧΕΙ ΔΩΣΕΙ που ειμαι ασχετος!:angryfire :tounge:

ναι μετα το Α ή Β εχει και ενα enter στην εισοδο

βαλε 2 getchar αντι για μια στο τελος

Panoylhs
28-04-2008, 16:44
#include<stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main(void)
{
char ch;
ch = getchar();
ch=getchar();
}
if (ch=='A')
printf("ki egw...\n");
else if (ch=='B')
printf("Eisai flwros\n");
system("pause");
}

...lol..δουλευει ρε...

std04131
28-04-2008, 16:45
το stdlib γιατί το πρόσθεσες;
//όταν δώσω όμως κάτι άλλο πχ C τότε βγάζει μεν την σωστή απάντηση αλλά 2 φορές...

Panoylhs
28-04-2008, 16:46

..για την system()... :baby:

VALE46
28-04-2008, 16:54
kalispera paidia!simera anoixa to pc kai ebala na akousw mousiki.omws i poiotita einai xalia kai akougetai ena bouito kai enas ixos gamise ta me liga logia.exw o8oni LG pou einai kai tv.stin tileorasi den parousiastike kanena prob.episis elegxa to kalwdio pou dinei ixo stin o8oni kai einai stin 8esi tou opws kai to allo akro stin mobo.kamia idea?

SpartanGeorge
28-04-2008, 17:09
//όταν δώσω όμως κάτι άλλο πχ C τότε βγάζει μεν την σωστή απάντηση αλλά 2 φορές...

παμε παλι
μετα το οτι γραμμα γραψεις
πατας και ενα enter
εε αυτο μενει στην εισοδο

std04131
28-04-2008, 17:13
παμε παλι
μετα το οτι γραμμα γραψεις
πατας και ενα enter
εε αυτο μενει στην εισοδο
α οκ.το λες συχνά και λες πάμε πάλι;:tounge:

SpartanGeorge
28-04-2008, 17:45
α οκ.το λες συχνά και λες πάμε πάλι;:tounge:

οχι το πα στην προηγουμενη σελιδα :tounge:

std04131
28-04-2008, 18:27
α καλά η παρατηριτικότητά μου είναι κορυφαία :p

gavos
29-04-2008, 21:46
Πώς μεγαλώνω το partition των Ubuntu;

mad_nassos
29-04-2008, 23:28
Πώς μεγαλώνω το partition των Ubuntu;

A δεν έχεις το GParted, το αποκτάς με ένα
sudo apt-get install gparted

Μετά πας System-->Administration-->Partition Editor
και κάνεις ό,τι θες... ;-)

jimmaras_ilion
29-04-2008, 23:32
Ρε σεις,θέλω να ρωτήσω το εξής:

Παίζει να έχω προβλήματα από εγκατάσταση ubuntu 7.10..με vista παράλληλα στο laptop???

Εννοώ ακόμα και στο dual boot!

carpe_diem_
29-04-2008, 23:34
Αν τα κάνεις όλα σωστά, δεν υπάρχει λόγος να έχεις πρόβλημα...
ΥΓ: έχει βγει και το Ubuntu 8.04 αν σε ενδιαφέρει.

jimmaras_ilion
29-04-2008, 23:38
Αν τα κάνεις όλα σωστά, δεν υπάρχει λόγος να έχεις πρόβλημα...
ΥΓ: έχει βγει και το Ubuntu 8.04 αν σε ενδιαφέρει.

Apla den thelw na to katastrepsw kai xasw tin eggyisi...

Thelw na afisw ligo kairo na perasei gia na valw to ubuntu 8.04.....
Apla rwtaw an yparxoun provlimata stin sxesi ubuntu-vista...

Klinika_Nekros
30-04-2008, 00:22
γιγνώσκει κανείς πως μπρώ να κάνω ντισέιμπλ τα hyperlinks απο ένα κείμενο γουόρντ ??

BuenosDias
30-04-2008, 00:40
γιγνώσκει κανείς πως μπρώ να κάνω ντισέιμπλ τα hyperlinks απο ένα κείμενο γουόρντ ??

Γράψε το link και πέρνα με το ποντίκι σου από πάνω χωρίς να πατήσεις κάτι, θα εμφανιστεί ένα κουτακι, και αυτο θα βγαλει ένα βέλος, το βέλος μια λίστα και η λίστα γραφει αυτό που θες

αν δεν βγει έτσι τότε πρέπει να ψάξεις πάνω στις επιλογές να βρεις που το λέει

Klinika_Nekros
30-04-2008, 01:09
Γράψε το link και πέρνα με το ποντίκι σου από πάνω χωρίς να πατήσεις κάτι, θα εμφανιστεί ένα κουτακι, και αυτο θα βγαλει ένα βέλος, το βέλος μια λίστα και η λίστα γραφει αυτό που θες

αν δεν βγει έτσι τότε πρέπει να ψάξεις πάνω στις επιλογές να βρεις που το λέει

οκ ευχαριστό πολύ :wavey:

mad_nassos
30-04-2008, 01:17
Apla den thelw na to katastrepsw kai xasw tin eggyisi...

Thelw na afisw ligo kairo na perasei gia na valw to ubuntu 8.04.....
Apla rwtaw an yparxoun provlimata stin sxesi ubuntu-vista...

Πέτα τα Vista ρεεεε!!!
Βάλε Ubuntu 8.04 LTS και αν χρειάζεσαι τόσο πολύ και Windows, βάλε XP Professional... :sleep: :sleep:

//Αλλιώς σε 14 μέρες βγαίνει και το νέο Fedora: http://fedoraproject.org/

Panoylhs
30-04-2008, 01:21
...ισως η ερωτηση μου να ειναι λιγο ηλιθια αλλα....αν δεν ρωτησεις δεν μαθαινεις :D ..

...αν κατεβασω τα 8.04, τα καψω σε ενα dvd και κανω boot με το dvd μπορω να κανω την αναβαθμιση σε 8.04?..λεω να το κανω ετσι γτ πολυ ειχαν προβληματα με το update απο το updatae manager :-( ..

noegr
30-04-2008, 03:39
Έγινε το format όλα ωραία και καλά αλλά εγκατέστησα τα xp σε partition με το γράμμα E αντί για C....
Λέτε να παίξει πρόβλημα?

gavos
30-04-2008, 11:23
A δεν έχεις το GParted, το αποκτάς με ένα
sudo apt-get install gparted

Μετά πας System-->Administration-->Partition Editor
και κάνεις ό,τι θες... ;-)

Για βοήθα λίγο γιατί τα βρίσκω σκούρα. Έχω ένα partition ext3 που είναι τα ubuntu μέσα που ασφυκτιούν και άλλο ένα formarismeno και free ext3 που θέλω να συνενωθούν. Για να γίνει αυτό δε θα πρέπει να είναι unmounted και τα 2?

St3f@n0s
30-04-2008, 12:58
Έγινε το format όλα ωραία και καλά αλλά εγκατέστησα τα xp σε partition με το γράμμα E αντί για C....
Λέτε να παίξει πρόβλημα?

Ama htan gia tetoia pragmata na eixame problhmata 8a eprepe na eixe kleisei h microsoft:D

@gavos:An 8umamai kala ginetai unmounted mono to free...(den eimai sigouros)

Gia apories check this out:wavey:

http://howtoforge.com/partitioning_with_gparted

gavos
30-04-2008, 13:34
@gavos:An 8umamai kala ginetai unmounted mono to free...(den eimai sigouros)

Gia apories check this out:wavey:

http://howtoforge.com/partitioning_with_gparted

Απότι βλέπω πρέπει να γίνουν unmount και τα 2 οπότε δεν γίνεται μέσα από το Ubuntu περιβάλλον, θέλει ένα live cd του gparted.. :cool:

Panoylhs
30-04-2008, 14:33
...ισως η ερωτηση μου να ειναι λιγο ηλιθια αλλα....αν δεν ρωτησεις δεν μαθαινεις :D ..

...αν κατεβασω τα 8.04, τα καψω σε ενα dvd και κανω boot με το dvd μπορω να κανω την αναβαθμιση σε 8.04?..λεω να το κανω ετσι γτ πολυ ειχαν προβληματα με το update απο το updatae manager :-( ..

..μπορει καποιος να μου απαντησει?.. :confused:

mad_nassos
30-04-2008, 16:36
Απότι βλέπω πρέπει να γίνουν unmount και τα 2 οπότε δεν γίνεται μέσα από το Ubuntu περιβάλλον, θέλει ένα live cd του gparted.. :cool:

H live cd του Ubuntu... :baby: :baby:

mad_nassos
30-04-2008, 16:40
..μπορει καποιος να μου απαντησει?.. :confused:

Νομίζω δεν γίνεται. Αν δεις κι εδώ (http://forums.gr/showpost.php?p=600062&postcount=2) την πρώτη εικόνα δεν λέει πουθενά upgrade ή κάτι σχετικό.
Δεν θα έχεις πρόβλημα αν κάνεις upgrade.. Εγώ δεν είχα ούτε στο Gutsy ούτε τώρα στο Hardy... Πρόβλημα θα έχεις αν σου πέσει η σύνδεση την ώρα του update.. Επίσης πρόβλημα έχουν συνήθως όσοι κάνουν update την πρώτη ή τη δεύτερη μέρα που γίνεται της επί χρήμασι εκδιδομένης γυναικός στο κυκλίδωμα.... ;-)

PS: το iso δεν το καις σε dvd, αλλά σε cd

St3f@n0s
30-04-2008, 21:05
Tigka akurh aporia...
Sto playstation 2 slim exei 2 8ures gia xeirhsthria playstation kai alles 2 usb...
Ta 2 xeirhsthria ta anagnwrizei kanonika enw sthn usb xeirhsthrio usb den blepei...
Den xerw kan gia poia xrhsh einai autes oi 2 8ures usb:confused:
Boh8ate xristianoi:wavey:

mad_nassos
30-04-2008, 21:25
Tigka akurh aporia...
Sto playstation 2 slim exei 2 8ures gia xeirhsthria playstation kai alles 2 usb...
Ta 2 xeirhsthria ta anagnwrizei kanonika enw sthn usb xeirhsthrio usb den blepei...

Πέρνα του Linux (http://playstation2-linux.com/)... :tounge: :tounge: :tounge: :tounge: :tounge: :tounge:

Klinika_Nekros
30-04-2008, 21:36
Tigka akurh aporia...

κάπου πρέπει να συνδέσεις το πιεσπί :baby:
επιπλέον εξηπειρετεί στο να ενωθούν 2 πλει

Spartan_Warrior
30-04-2008, 23:45
Κονομησα ενα laptopaki και θα ηθελα να του εγκαταστησω Ubuntu μια και το freeBSD που γουσταρω-ξερω δεν την πολυπαλευει με drivers κτλ και δευτερον θελω να δω αυτο το λειτουργικο που ολη η σχολη εχει πορωθει.
Στο διαταυτα τωρα.Καταρχας ο υπολογιστης θα χρησιμοποιειται αποκλειστικα απο το εν λογο συστημα.Θα μπορουσα να διαλεξω την επιλογη use whole disk και γεια σας αλλα δυστυχως για καποιο λογο το λαπτοπακι θελει αναγκαστικα καθε partition να μην ξεπερνα τα 20GB οποτε η μονη λυση ειναι το manual.

Ενας δισκος 40GB λοιπον θελω να χωριστει σε 20 και 20.Στο BSD εχεις ντε και καλα 5 "σαν" partition....Τελοσπαντων εδω τι παιζει;;Λογικα 1GB για swap 20 για το / και τα αλλα 19 τι βαζω για Mountpoint?

mad_nassos
01-05-2008, 00:29
Κονομησα ενα laptopaki και θα ηθελα να του εγκαταστησω Ubuntu μια και το freeBSD που γουσταρω-ξερω δεν την πολυπαλευει με drivers κτλ και δευτερον θελω να δω αυτο το λειτουργικο που ολη η σχολη εχει πορωθει.
Στο διαταυτα τωρα.Καταρχας ο υπολογιστης θα χρησιμοποιειται αποκλειστικα απο το εν λογο συστημα.Θα μπορουσα να διαλεξω την επιλογη use whole disk και γεια σας αλλα δυστυχως για καποιο λογο το λαπτοπακι θελει αναγκαστικα καθε partition να μην ξεπερνα τα 20GB οποτε η μονη λυση ειναι το manual.

Ενας δισκος 40GB λοιπον θελω να χωριστει σε 20 και 20.Στο BSD εχεις ντε και καλα 5 "σαν" partition....Τελοσπαντων εδω τι παιζει;;Λογικα 1GB για swap 20 για το / και τα αλλα 19 τι βαζω για Mountpoint?

http://forums.gr/showthread.php?t=16318

Tα άλλα 19 άστα unpartitioned space και φτιάξτα μετά με το gparted...

Panoylhs
01-05-2008, 00:38
...εμμ...μου διεκοψε την εγκατασταση λιγο πριν εγκαταστησει ολα τα αρχεια...ποσο χοντρο προβλημα θα εχω??(μου ειπε οτι το συστημα μου ισως αργοτερα ειναι λιγο ασταθες :-( ..

mad_nassos
01-05-2008, 01:28
...εμμ...μου διεκοψε την εγκατασταση λιγο πριν εγκαταστησει ολα τα αρχεια...ποσο χοντρο προβλημα θα εχω??(μου ειπε οτι το συστημα μου ισως αργοτερα ειναι λιγο ασταθες :-( ..

Κάνε
sudo aptitude update
sudo aptitude dist-upgrade
μήπως και γίνει τίποτα... Πρόσεχε, μην κάνεις apt-get, αλλά aptitude όπως γράφω...
:wavey: :wavey:

Spartan_Warrior
01-05-2008, 02:56
http://forums.gr/showthread.php?t=16318

Tα άλλα 19 άστα unpartitioned space και φτιάξτα μετά με το gparted...

o συνδεσμος που εγραψες δεν απαντα σε κανενα απο τα ερωτηματα που εθεσα, παντως καλη δουλεια.Δεν θελω να κανω κλασσικο Installation....Δοκιμασα τα 20 Mount στο / 1gb swap Και τα υπολοιπα ελευθερος χωρος αλλα δεν bootari το συστημα Τελοσπαντων θα το παιδεψω λιγο και αν δεν......freeBSD ftw:D :D

βιογραφικο σημειωμα:
ο λογος που ξεκινησα την εναχοληση με BSD ηταν γιατι οταν δοκιμασα να βαλω καποτε τη μπουρδιτσα το Ubuntu στο desktop μου δεν εμπαινε......2/2 μου φαινεται

17. Trezegoal
01-05-2008, 03:53
exo ena provlimataki me ton ixo toy ypologisti moy, voithiste ligo re paidia giati tha to spaso to gamimeno...

Loipon...

Exo SoundMax Integrated Digital Audio kai den mporo n akoyso ixo ap ta ixeia moy ap ta windows (apo ta ubuntu akoyo kanonika)

Exo kanei ta PANTA alla eksakoloythei na min doylevei:

Update Driver, Roll back driver, osa diagnostika moy emfanizei sto troubleshot, format...

tpt omos, ta ixeia moy eksakoloythoyn na min vgazoyn ixo eno oles oi rythmiseis fainontai na einai mia xara...

an mporei kaneis kai eixe paromoio provlima as voithisei...

St3f@n0s
01-05-2008, 04:09
exo ena provlimataki me ton ixo toy ypologisti moy, voithiste ligo re paidia giati tha to spaso to gamimeno...

Loipon...

Exo SoundMax Integrated Digital Audio kai den mporo n akoyso ixo ap ta ixeia moy ap ta windows (apo ta ubuntu akoyo kanonika)

Update Driver, Roll back driver, osa diagnostika moy emfanizei sto troubleshot, format...

tpt omos, ta ixeia moy eksakoloythoyn na min vgazoyn ixo eno oles oi rythmiseis fainontai na einai mia xara...

Asxeto...
Prospa8hse na aposundeseis ta hxeia kai meta na ta epanasundeseis na deis re aderfaki mou an 8a sta anagnwrisei...:blush:
Kati allo den mporw na skeftw...
Kai fusika na ta oriseis ws prepei...Front,rear,side(analogws ti susthma exei)...Toulaxiston se 5.1 an den ta orisw egw poio karfi antistoixei se poia den akouw stala:wavey:

17. Trezegoal
01-05-2008, 04:11
Asxeto...
Prospa8hse na aposundeseis ta hxeia kai meta na ta epanasundeseis na deis re aderfaki mou an 8a sta anagnwrisei...:blush:
Kati allo den mporw na skeftw...
Kai fusika na ta oriseis ws prepei...Front,rear,side(analogws ti susthma exei)...Toulaxiston se 5.1 an den ta orisw egw poio karfi antistoixei se poia den akouw stala:wavey:

laptop exo re sy...

ara einai ligo dyskolo na ta aposyndeso ktl ktl...

oso gia to allo poy les me front rear ktlt ktl ti ennoeis akrivos??????

St3f@n0s
01-05-2008, 04:19
laptop exo re sy...

ara einai ligo dyskolo na ta aposyndeso ktl ktl...

oso gia to allo poy les me front rear ktlt ktl ti ennoeis akrivos??????

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaa

http://www.homero-simpson.com/photos/homer-simpson.gif

Milame gia ta hxeia apo to laptop:baby: :baby:
Den thn paleuw stala bradiatika...
Meta apo sumboulh tou γουγλη βρήκα auto
http://www.computing.net/answers/windows-me/sound-problems-no-sound/45660.html

//Ama den breis kati pou na boh8aei kai afou opws les oute kai h lush tou agnou,ka8arou,aspilou kai amoluntou format den boh8aei tote nai...

You can do this...

Hire this guy to fix all your problems:D

http://www.wayodd.com/funny-pictures2/funny-pictures-chippy-the-attack-gopher-1hv.jpg

17. Trezegoal
01-05-2008, 04:29
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaa

http://www.homero-simpson.com/photos/homer-simpson.gif

Milame gia ta hxeia apo to laptop:baby: :baby:
Den thn paleuw stala bradiatika...
Meta apo sumboulh tou γουγλη βρήκα auto
http://www.computing.net/answers/windows-me/sound-problems-no-sound/45660.html

//Ama den breis kati pou na boh8aei kai afou opws les oute kai h lush tou agnou,ka8arou,aspilou kai amoluntou format den boh8aei tote nai...

You can do this...

Hire this guy to fix all your problems:D

http://www.wayodd.com/funny-pictures2/funny-pictures-chippy-the-attack-gopher-1hv.jpg

mi moy vazeis idees vradiatika re sy...

den ksereis ti exo traviksei...

St3f@n0s
01-05-2008, 04:41
mi moy vazeis idees vradiatika re sy...

den ksereis ti exo traviksei...

Xekina to googlarisma tote me to : SoundMax Integrated Digital Audio problem
mpas kai bgaleis kamia akrh...:sleep:

To xeirotero pragma pou mporei na sou tuxei den einai na mhn douleuei o hxos...
Einai na exeis sundesei upologisth,na prospa8eis na ton anoixeis,na exeis brisei o,tidhpote mporeis na briseis kai na diapistwneis meta apo 1 wra pws den exeis pathsei to koumpi pisw sto trofodotiko kai einai kleisto...:angryfire :angryfire :angryfire

17. Trezegoal
01-05-2008, 04:49
Xekina to googlarisma tote me to : SoundMax Integrated Digital Audio problem
mpas kai bgaleis kamia akrh...:sleep:

To xeirotero pragma pou mporei na sou tuxei den einai na mhn douleuei o hxos...
Einai na exeis sundesei upologisth,na prospa8eis na ton anoixeis,na exeis brisei o,tidhpote mporeis na briseis kai na diapistwneis meta apo 1 wra pws den exeis pathsei to koumpi pisw sto trofodotiko kai einai kleisto...:angryfire :angryfire :angryfire

googlaro edo kai kamposoys mines man...

ilpiza me to format na strosei...

simera ekana alla pali tpt...

PiCoMiKe
01-05-2008, 05:07

Loipon...

Pinaka elegxou -> Hxos phges na pai3eis me tpt ru8miseis ekei pera?

17. Trezegoal
01-05-2008, 05:25
Pinaka elegxou -> Hxos phges na pai3eis me tpt ru8miseis ekei pera?

Sound and audio devices ennoeis profanos...

Ta xo prospathisei ola k ekei pera kai oi rythmiseis einai ok aytes poy tha prepe na einai...

Genika ola fainontai na einai egkatestimena sosta kai oles oi rythmiseis fainonontai sostes apla den vgainei ixos ap ta ixeia :p :p :p ...

an fainotan kati pos einai lathos tha ksera poy na psakso an mi ti allo...

PiCoMiKe
01-05-2008, 05:55
Auto me to SoundMAX to eixa kai egw polu palia kai de epaizan ta hxeia, ekane beep beep to pc kati hxous dikous tou.

Ana8ema an 8umamai ti ekana, nomizw to ekana uninstall kai katevasa ena kainourio SoundMAX driver sumvato me thn motherboard panta kai meta doulepse.

carpe_diem_
01-05-2008, 12:06
Trezegoal, fantazomai ta ixeia ta exeis sundesei stin eksodo twn akoustikwn kai oxi me ekswteriki karta ixou. Pigaine tote ekei pou dialegeis to device pou tha paizei ton ixo (conrol panel -> sound -> playback) kai kane default ta akoustika.

17. Trezegoal
01-05-2008, 13:26
Auto me to SoundMAX to eixa kai egw polu palia kai de epaizan ta hxeia, ekane beep beep to pc kati hxous dikous tou.

Ana8ema an 8umamai ti ekana, nomizw to ekana uninstall kai katevasa ena kainourio SoundMAX driver sumvato me thn motherboard panta kai meta doulepse.

Exo laptop re sy kai exo to cd tis dikis toy motherboard poy exei toys drivers...

Oses fores exo kanei uninstall toys drivers toys kai exo prospathisei na valo kapoioys alloys, meta oyte kan moy anoigei to real player kai moy leei oti den yparxoyn drives sto systima.

Trezegoal, fantazomai ta ixeia ta exeis sundesei stin eksodo twn akoustikwn kai oxi me ekswteriki karta ixou. Pigaine tote ekei pou dialegeis to device pou tha paizei ton ixo (conrol panel -> sound -> playback) kai kane default ta akoustika.

Ti ennoeis re sy me ayto sta mavra???

Gia ta ixeia poy exei apano o laptop soy milao...

Tin ryhtmisi poy moy pes pantos den tin vrika poythena...

St3f@n0s
01-05-2008, 13:37
Exo laptop re sy kai exo to cd tis dikis toy motherboard poy exei toys drivers...

Oses fores exo kanei uninstall toys drivers toys kai exo prospathisei na valo kapoioys alloys, meta oyte kan moy anoigei to real player kai moy leei oti den yparxoyn drives sto systima.

Tin ryhtmisi poy moy pes pantos den tin vrika poythena...

Gia ola ftai o OTE...:D :D :D

Pera apo thn plaka exwterikh phgh hxou(alla hxeia) exeis prospa8hsei na baleis...
Mhpws kati ftaiei me ta hxeia sou kai ta windows...
H alliws krata ta ubuntu sthn telikh...Mikro to kako...Megalo to kalo:-)

17. Trezegoal
01-05-2008, 13:49
Gia ola ftai o OTE...:D :D :D

Pera apo thn plaka exwterikh phgh hxou(alla hxeia) exeis prospa8hsei na baleis...
Mhpws kati ftaiei me ta hxeia sou kai ta windows...
H alliws krata ta ubuntu sthn telikh...Mikro to kako...Megalo to kalo:-)

Exo prospathisei kai den vgazoyn ixo...

More profanos exo kai ubuntu sto pc alla tin perissoteri ora moy tin pernao sta windows re gmt...

mad_nassos
01-05-2008, 14:10
o συνδεσμος που εγραψες δεν απαντα σε κανενα απο τα ερωτηματα που εθεσα, παντως καλη δουλεια.Δεν θελω να κανω κλασσικο Installation....Δοκιμασα τα 20 Mount στο / 1gb swap Και τα υπολοιπα ελευθερος χωρος αλλα δεν bootari το συστημα Τελοσπαντων θα το παιδεψω λιγο και αν δεν......freeBSD ftw:D :D

βιογραφικο σημειωμα:
ο λογος που ξεκινησα την εναχοληση με BSD ηταν γιατι οταν δοκιμασα να βαλω καποτε τη μπουρδιτσα το Ubuntu στο desktop μου δεν εμπαινε......2/2 μου φαινεται

Αποικλείεται να μην μπουτάρει... Τι εννοείς δεν θες να κάνεις κλασικό installation??? Το μόνο διαφορετικό που κάνεις είναι ότι το χωρίζεις υποχρεωτικά σε 3 partition...
Δοκίμασε σου λέω να κάνεις τα 20GB ext3 και να βάλεις mount point το / και τα άλλα 1-2GB κάντα swap και τα υπόλοιπα 18-19GB άστα unpartitoned space.. Κάνε το installation. Μετά θα ανοιξει κανονικά το laptop, θα μπεις, θα πάρεις το GParted και θα διαμορφώσεις τα άλλα 18-19GB σε ext3 ή ntfs ή fat32...

carpe_diem_
01-05-2008, 14:17

Είμαι άκυρος. Νόμιζα πως είχες συνδέσει άλλα δικά σου ηχεία εξωτερικά (είχα ένα τέτοιο πρόβλημα εχθές και μου ήρθε αυτό στο μυαλό)...

BuenosDias
01-05-2008, 19:20
Θέλω να περάσω σε ένα pc το Nod, και βλέπω ένα "eTrust Threat Management Agent"
Τι είναι αυτό; Θα δημιουργήσει πρόβλημα αν εγκαταστήσω το Nod;

PiCoMiKe
01-05-2008, 19:37
Θέλω να περάσω σε ένα pc το Nod, και βλέπω ένα "eTrust Threat Management Agent"
Τι είναι αυτό; Θα δημιουργήσει πρόβλημα αν εγκαταστήσω το Nod;
To eTrust einai AV nomizw. An 8es na valeis NOD32, 8a to apegkatasthseis prwta :)

http://www.wilderssecurity.com/attachment.php?attachmentid=198881&thumb=1&d=1206744025

Kertran
01-05-2008, 19:39
Pc στα 3 giga, με 128 mb ram, 2 σκληρούς ide και 2 dvd, ξεκινά και δεν βλέπει τον έναν σκληρό με το λειτουργικό. τον βγάζω τον τσεκάρω και σε άλλο πισί και ο δίσκος είναι χαλασμένος, πηδάει μέσα κτλ. τον αφήνω στην άκρη και χωρίζω τον άλλον δίσκο σε δύο κομμάτια και πάω να κάνω εγκατάσταση windows xp, διαπιστώνω ότι ενώ στην αρχή τον βλέπει τον σκληρό, στο bios βλέπει μόνο τα dvd και καθώς ξεκινά η εγκατάσταση των windows δεν βλέπει καθόλου σκληρό για να γίνει εγκατάσταση. wtf?

jimmaras_ilion
01-05-2008, 19:47
Pc στα 3 giga, με 128 mb ram, 2 σκληρούς ide και 2 dvd, ξεκινά και δεν βλέπει τον έναν σκληρό με το λειτουργικό. τον βγάζω τον τσεκάρω και σε άλλο πισί και ο δίσκος είναι χαλασμένος, πηδάει μέσα κτλ. τον αφήνω στην άκρη και χωρίζω τον άλλον δίσκο σε δύο κομμάτια και πάω να κάνω εγκατάσταση windows xp, διαπιστώνω ότι ενώ στην αρχή τον βλέπει τον σκληρό, στο bios βλέπει μόνο τα dvd και καθώς ξεκινά η εγκατάσταση των windows δεν βλέπει καθόλου σκληρό για να γίνει εγκατάσταση. wtf?

Afou den ton vlepei oute to bios ksanatsekare tin syndesi me ta kalwdia pou exeis valei apo pisw...

St3f@n0s
01-05-2008, 19:51

Tsekare an to jumperaki ton orizei ws master...
An eixes kanei kana bios update prosfata bgale th c-mos gia 5 lepta kai meta xanabalthn na kaneis restore ta bios(mhpws ftaiei tipota ekei)
8ema kalwdiwshs den pisteuw na paizei...
Prospa8hse xwris na kaneis format na deis an 8a fortwsei...
An exei anagnwrismeno sklhro 8a sou bgalei mnm gia os...
An den exei anagnwrismeno sklhro 8a sou bgalei mnm hardware...

Kertran
01-05-2008, 20:09
Tsekare an to jumperaki ton orizei ws master...
An eixes kanei kana bios update prosfata bgale th c-mos gia 5 lepta kai meta xanabalthn na kaneis restore ta bios(mhpws ftaiei tipota ekei)
8ema kalwdiwshs den pisteuw na paizei...
Prospa8hse xwris na kaneis format na deis an 8a fortwsei...
An exei anagnwrismeno sklhro 8a sou bgalei mnm gia os...
An den exei anagnwrismeno sklhro 8a sou bgalei mnm hardware...

μάστερ είναι στην ide1 συνδεδεμένος αλλά και στην ide2 δοκιμασμένος.
καλωδίωση δεν παίζει το χω ξεψειρίσει.
την μπαταρία θα την δοκιμάσω.

το θέμα είναι ότι στην αρχή με το που τον ανοίξω στην μαύρη οθόνη διαβάζοντας τα ides τον βλέπει, μετά στο bios και κατά την εγκατάσταση των windows δεν βλέπει καν σκληρό. ( τον έχω φορμάρει σε άλλο πισί πριν τον βάλω για νά μαι σίγουρος ). στο bios στη θέση του βλέπει τα dvds αλλά ακόμα κι αν τα βγάλω πάλι τα ίδια.

iluvatar
02-05-2008, 08:18
μάστερ είναι στην ide1 συνδεδεμένος αλλά και στην ide2 δοκιμασμένος.
καλωδίωση δεν παίζει το χω ξεψειρίσει.
την μπαταρία θα την δοκιμάσω.

το θέμα είναι ότι στην αρχή με το που τον ανοίξω στην μαύρη οθόνη διαβάζοντας τα ides τον βλέπει, μετά στο bios και κατά την εγκατάσταση των windows δεν βλέπει καν σκληρό. ( τον έχω φορμάρει σε άλλο πισί πριν τον βάλω για νά μαι σίγουρος ). στο bios στη θέση του βλέπει τα dvds αλλά ακόμα κι αν τα βγάλω πάλι τα ίδια.

Δες μήπως είναι ενεργοποιημένη τίποτα επιλογή για raid ή sata από το
bios. (μήπως τους είχες τους δυο δίσκους σε raid ?).

Επίσης κανονικά τους ide δίσκους θα πρέπει να πας (sto bios) εκεί που νομίζεις ότι
είναι και να του κάνεις μια αυτόματη αναζήτηση για να τον δει
(σε περίπτωση που το έχει ξεχάσει απο τις πολλές αλλαγές!).

Τέλος νομίζω ότι στα jumpers έχει και επιλογή για να διαλλέξει
ο υπολογιστής μέσω του καλωδίου ποιος είναι ο master και ποιος
ο slave. (δοκίμασε χωρίς να βάλεις καθόλου jumper).

Τέλος έλεγξε εαν τα καλώδια ΠΑΤΟΥΝ καλά στην motherboard και στον δίσκο.
Επίσης έλεγξε την τροφοδοσία του δίσκου (εαν πατάει καλά, εαν ο δίσκος
ξεκινάει ακούγεται ήχος κλπ).

BuenosDias
02-05-2008, 12:23
To eTrust einai AV nomizw. An 8es na valeis NOD32, 8a to apegkatasthseis prwta :)

Το έκανα καλού κακού...
Έβαλα το Nod, άρχισε να τρέχει και άρχισαν τα πανηγύρια!
Πέταγε ασταμάτητα οθόνη ότι βρήκε Win32/Brontok.CE worm όπου υπήρχε φάκελος, ακολουθούσα τις διαδρομές και έβρισκα το εξής ωραίο.
Πήγαινε μέσα σε έναν φάκελο, που είχε είτε άλλους φακέλους είτε άλλα αρχεία, και έφτιαχνε έναν με ίδιο όνομα με τον εξωτερικό φάκελο και όταν το άνοιγες σου άνοιγε το φάκελο τα έγγραφα μου. Πάντως το adivirus ως .exe αρχείο το έβλεπε

Βαρεθηκα με το Nod, αφού έβρισκε έβρισκε και δεν τελείωνε, και ένα που είχε ήδη βρει όταν μπήκα στο φάκελο το ξαναείδα εκεί, οπότε τι delete έκανε; :confused:
Και επειδή θα ξαναπάω στο pc της κοπέλας, τι άλλο να της περάσω?
Στο internet που διάβασα μερικά πράγματα τίποτα από τα προγράμματα που ξέρω δεν λένε, ή μάλλον το αντίθετο

St3f@n0s
02-05-2008, 12:29
Esu 8a pas sto pc kapoias allhs kai 8es-prepei na peraseis programmata...
Ti eidous programmata psaxneis?:confused:

An milame gia sketo protection apo firewall to zonealarm h to comodo...
Spybot,search & destroy...
Ama den se kalupse to nod den 8a sou elega na ths baleis kaspersky krakarismeno gt ka8e mia ebdomada 8a prepei na trexeis na ths briskeis energo lisence key:wavey: ...Psaxe kana free:confused:

BuenosDias
02-05-2008, 12:35
Καλέ για να διώξω το worm ψάχνω κάτι...
Κατα τα άλλα το Nod θα της αφήσω

PiCoMiKe
02-05-2008, 14:08
Καλέ για να διώξω το worm ψάχνω κάτι...
Κατα τα άλλα το Nod θα της αφήσωCleanUp! (http://www.forums.gr/showpost.php?p=642553&postcount=2)

Epishs meta apo ola ta scans kai prin apo reboot svhneis ta shmeia epanaforas.

Panoylhs
02-05-2008, 15:26
Κάνε
sudo aptitude update
μήπως και γίνει τίποτα... Πρόσεχε, μην κάνεις apt-get, αλλά aptitude όπως γράφω...
:wavey: :wavey:

...τι ακριβως ειναι αυτα??..με την δευτερη εντολη αρχισε λεει να μου σβηνει καποια προγραμματα που δεν χρησιμοποιω.. :confused: :confused: :confused:

Kertran
02-05-2008, 18:22
Πω πω εντάξει έχω βελάξει. λοιπόν βλέπει τον σκληρό στην αρχή που κάνει ide scan τον βλέπει ide 0 μετά μπαίνοντας στο bios στη θέση του μαστερ σκληρού δείχνει το dvd και προχωρώντας η εγκατάσταση των windows δεν τον βλέπει και σταματάει. τι σκατά ρε παιδιά? τι συμβαίνει ?

Kertran
02-05-2008, 18:35
από ότι καταλαβαίνω βλέπει μόνο το ide των dvd και καθόλου των σκληρών.....
any ide as?

St3f@n0s
02-05-2008, 18:38
από ότι καταλαβαίνω βλέπει μόνο το ide των dvd και καθόλου των σκληρών.....
any ide as?

Katarxas paixe mono me 1 ide kalwdiotainia opou 8a sundeseis sklhro kai dvd rom(o,ti exeis)isa isa gia thn egkatastash kai ta 2 ws master...
Na aplousteusoume thn sundesmologia mpas kai ginei kana 8auma...:baby:
Posa ide slots exei h motherboard sou...
Osa kai na'xei 8a prospa8hseis meta apo kleisimo tou pciou na allazeis 8esh sthn kalwdiotainia...Mpas kai einai xalasmeno-a kapoio-a slot(S)...:wavey:

mad_nassos
02-05-2008, 19:05
...τι ακριβως ειναι αυτα??..με την δευτερη εντολη αρχισε λεει να μου σβηνει καποια προγραμματα που δεν χρησιμοποιω.. :confused: :confused: :confused:

Πρώτη φορά τις βλέπεις τις εντολές???
Είναι για να κάνεις update..
Η εντολή
sudo apt-get update και
sudo aptitude update
είναι για να βρει τα updates που υπάρχουν διαθέσιμα αυτή τη στιγμή. Με τη διαφορά ότι η δεύτερη εντολή βοηθά όταν έχεις περάσει ένα πρόγραμμα με προβλήματα και γενικά είναι καλύτερη όταν κρασάρει κάποιο πρόγραμμα..
Η εντολή
sudo apt-get upgrade και
sudo aptitude upgrade
είναι για να πραγματοποιήσει τα updates που έχει βρει. Κι εδώ ισχύει το ίδιο για το aptitude που έγραψα και πιο πάνω.
Η εντολή
sudo apt-get dist-upgrade και
είναι σχεδόν το ίδιο με την από πάνω, μόνο που αφαιρεί και προηγούμενες εκδόσεις προγραμμάτων όταν τις αντικαθιστά με καινούριες (στο περίπου :baby:)

Πιο αναλυτικά για διαφορές σε dist-upgrade και upgrade εδώ (http://www.mepis.org/docs/en/index.php/Upgrade_vs._dist-upgrade).

Panoylhs
02-05-2008, 19:09
Πρώτη φορά τις βλέπεις τις εντολές???
Είναι για να κάνεις update..
Η εντολή
sudo apt-get update και
sudo aptitude update
είναι για να βρει τα updates που υπάρχουν διαθέσιμα αυτή τη στιγμή. Με τη διαφορά ότι η δεύτερη εντολή βοηθά όταν έχεις περάσει ένα πρόγραμμα με προβλήματα και γενικά είναι καλύτερη όταν κρασάρει κάποιο πρόγραμμα..
Η εντολή
sudo apt-get upgrade και
sudo aptitude upgrade
είναι για να πραγματοποιήσει τα updates που έχει βρει. Κι εδώ ισχύει το ίδιο για το aptitude που έγραψα και πιο πάνω.
Η εντολή
sudo apt-get dist-upgrade και
είναι σχεδόν το ίδιο με την από πάνω, μόνο που αφαιρεί και προηγούμενες εκδόσεις προγραμμάτων όταν τις αντικαθιστά με καινούριες (στο περίπου :baby:)

Πιο αναλυτικά για διαφορές σε dist-upgrade και upgrade εδώ (http://www.mepis.org/docs/en/index.php/Upgrade_vs._dist-upgrade).

..thnx..respect btw.. :D
:wavey:

Einstais
02-05-2008, 19:21
respect btw.. :D

egw, exw arxisei na pistevw oti o mad_nassos eftiakse to linux!!!!

Kertran
02-05-2008, 19:22
λοιπόν μάγκες νομίζω ότι την βρήκα την άκρη. επειδή παλιά είχε δύο σκληρούς το Pc μάλλον κάτι έπαιζε με τις ρυθμίσεις raid. έχει κανείς ιδέα τώρα που έχουμε έναν σκληρό τι παίζει με το raid configuration interface? τι σκατά πρέπει να επιλέξω. ευχαριστώ.

St3f@n0s
02-05-2008, 19:37
λοιπόν μάγκες νομίζω ότι την βρήκα την άκρη. επειδή παλιά είχε δύο σκληρούς το Pc μάλλον κάτι έπαιζε με τις ρυθμίσεις raid. έχει κανείς ιδέα τώρα που έχουμε έναν σκληρό τι παίζει με το raid configuration interface? τι σκατά πρέπει να επιλέξω. ευχαριστώ.

wpa wpa...Ti ennoas raid?
Htan o 1 mirror(ghost) tou allou(dhladh na grafeis se 1 kai na exeis ta idia arxeia kai stous 2)
H tous eixes balei "parallhla" etsi wste px anti gia 2 250arhdes na exeis 1 eniaio 500arh?

O,tidhpote allo apla den paizei ws raid configuration me 2 ide sklhrous:wavey:

Kertran
02-05-2008, 19:50
wpa wpa...Ti ennoas raid?
Htan o 1 mirror(ghost) tou allou(dhladh na grafeis se 1 kai na exeis ta idia arxeia kai stous 2)
H tous eixes balei "parallhla" etsi wste px anti gia 2 250arhdes na exeis 1 eniaio 500arh?

O,tidhpote allo apla den paizei ws raid configuration me 2 ide sklhrous:wavey:

βασικά τώρα επέλεξα από το μενού να φτιάξω ένα raid array και τους έβαλα σαν έναν αλλά και πάλι δεν τους βλέπει ούτε το bios ούτε στην εγκατάσταση των windows....:confused:

St3f@n0s
02-05-2008, 20:12

Πω πω εντάξει έχω βελάξει. λοιπόν βλέπει τον σκληρό στην αρχή που κάνει ide scan τον βλέπει ide 0 μετά μπαίνοντας στο bios στη θέση του μαστερ σκληρού δείχνει το dvd και προχωρώντας η εγκατάσταση των windows δεν τον βλέπει και σταματάει. τι σκατά ρε παιδιά? τι συμβαίνει ?

8es na kaneis format(na peraseis logismiko) se disko pou mexri prin ton eixes gia opoiadhpote allh xrhsh kai enw ton blepeis sta bios kai kata to bootarisma den ton blepoun ta windows kata thn egkatastash...Anti gia sklhro0us anagnwrizei to susthma sou mono ta drives...An kanw kapou la8os dior8wse me:wavey:

Bale ton sklhro master...
Bale 1 dvd mono ws slave twra kai prospa8hse na tou dwseis boot device priority apo ta bios...An den to dei ws slave tote kanto ws master(koulo akougetai prwta to slave alla prospa8a to)
Apenergopoihse ola ta raid pou exeis kanei...
Make a wish...:D

terezoulini
02-05-2008, 20:14
[den einai prob me to pc, alla de vrhka kapoio katallilo thread na rwthsw..]

ena paidi (asxeto me sxoli) 8elei na ma8ei glwssa perl.. apo glwsses programmatismou exei mono liges gnwseis basic. Gia na parakolou8hsei ma8imata tou eipan oti xreiazetai gnwseis c i java. Ksereis knc an isxuei kati tetoio? Ti akrivws paizei?

mad_nassos
02-05-2008, 20:59

ena paidi (asxeto me sxoli) 8elei na ma8ei glwssa perl.. apo glwsses programmatismou exei mono liges gnwseis basic. Gia na parakolou8hsei ma8imata tou eipan oti xreiazetai gnwseis c i java. Ksereis knc an isxuei kati tetoio? Ti akrivws paizei?

To να θέλει γνώσεις C ή Java μου φαίνεται κουλό εφόσον η C έχει να κάνει με διαδικαστικό προγραμματισμό, ενώ η Java με αντικειμοστρεφή προγραμματισμό... :baby: :baby:
Η Perl αν δεν κάνω λάθος μου είχε πει ο Ορέστης ότι είναι λογικός προγραμματισμός, αλλά δεν κόβω και το κεφάλη μου... Ρώτα πιο συγκεκριμένα κανέναν SpartanGeorge ή κανάν Ορέστη να σου πει, ή αν θες να βοηθήσεις πραγματικά το παιδί, πήγαινε και μίλα με τον Τάκη καλύτερα... ;-) ;-)

terezoulini
02-05-2008, 21:03
To να θέλει γνώσεις C ή Java μου φαίνεται κουλό εφόσον η C έχει να κάνει με διαδικαστικό προγραμματισμό, ενώ η Java με αντικειμοστρεφή προγραμματισμό... :baby: :baby:
Η Perl αν δεν κάνω λάθος μου είχε πει ο Ορέστης ότι είναι λογικός προγραμματισμός, αλλά δεν κόβω και το κεφάλη μου... Ρώτα πιο συγκεκριμένα κανέναν SpartanGeorge ή κανάν Ορέστη να σου πει, ή αν θες να βοηθήσεις πραγματικά το παιδί, πήγαινε και μίλα με τον Τάκη καλύτερα... ;-) ;-)

ok.. thx a lot! :wavey:

mad_nassos
02-05-2008, 21:14

Πέφτω από την καρέκλα και πεθαίνω στα γέλια!!!!
Μετά το δείχνω στην κοπέλα μου και πέφτει κι αυτή...

http://planetsmilies.net/not-tagged-smiley-10209.gif (http://planetsmilies.net)http://planetsmilies.net/not-tagged-smiley-10209.gif (http://planetsmilies.net)
http://www.sympato.ch/smileys/Tux.gif
http://smileys.on-my-web.com/repository/Laughing/hahaha-024.gifhttp://smileys.on-my-web.com/repository/Laughing/hahaha-024.gifhttp://smileys.on-my-web.com/repository/Laughing/hahaha-024.gif

deggial
02-05-2008, 22:04
Η Perl αν δεν κάνω λάθος μου είχε πει ο Ορέστης ότι είναι λογικός προγραμματισμός

Όχι, η Perl είναι dynamic programming language και κατά κύριο λόγο διαδικαστική.

Όσον αφορά τις προαπαιτούμενες γνώσεις: η C ήταν μία βασική επιρροή για την Perl. Οι γνώσεις Java δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να απαιτούνται, πέρα από την γενικότερη ίσως απαίτηση για γνώσεις αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού.

Πάντως, δε θεωρώ ότι έχει ιδιαίτερο νόημα παρακολούθησης μαθημάτων. Το Learning Perl του Schwartz από O'Reilly Press είναι ένα πάρα πολύ καλό και πλήρες βιβλίο εκμάθησης.

Einstais
03-05-2008, 12:43
loipon, ....
sto ubuntu egkathistw kati....
1)ayto apothikevetai sto usr/lib ????????????????????????????
2)giati dn me afhnei na kanw epikolisi tpt mesa ekei?
den exw dikaiwmata? ti diaxeirisths eimai o anthrwpos?
3)vasika ena skin thelw na allaksw sto amsn kai na valw ena plugin, kala paw, gt psiloxathika?
4) opoios mou valei wlm sto wine kai na leitourgei tha tou steilw dwro :)
thx

SpartanGeorge
03-05-2008, 12:47
loipon, ....
3)vasika ena skin thelw na allaksw sto amsn kai na valw ena plugin, kala paw, gt psiloxathika?
4) opoios mou valei wlm sto wine kai na leitourgei tha tou steilw dwro :)
thx

δεν εισαι root αν δεν κανεις sudo
(αν θυμαμαι καλα το ubuntu δεν εχει να συνδεθεις κατευθειαν σαν root)

ανοιγεις κονσολα
sudo -s
και κανεις τα copy σου

//
ανοιγεις synaptic και βρησκεις το wine
ή
sudo apt-get install wine

deggial
03-05-2008, 13:18

Συνήθως σε κάποιο υποκατάλογο του /usr/ ή στο /opt/

Σε αντίθεση με τη νοοτροπία των Windows, ο διαχειριστής δεν είναι ο χρήστης με τον οποίο μόνιμα συνδέεσαι. Υπάρχει ένας "φυσικός" διαχειριστής, ο root, και οι χρήστες που έχουν πρόσβαση στην εντολή su (ή sudo) για να συνδεθούν με τον λογαριασμό αυτό (οι πραγματικοί διαχειριστές - superusers).

Έχεις δύο επιλογές:
1) Θα βάλεις το plug-in στο /use/share/amsn/plugins ως superuser για να έχουν πρόσβαση σε αυτό όλοι οι λογαριασμοί.
2) Θα το βάλεις στο /home/onoma_xristi/.amsn/plugins για να το έχει μόνο ο onoma_xristi

Γενικά, να ξέρεις ότι οι προσωπικές ρυθμίσεις ενός προγράμματος (συμπεριλαμβανομένων των plug-ins) βρίσκονται στο /home/onoma_xristi/.onoma_programmatos/ (προσοχή στην τελεία).

Einstais
03-05-2008, 13:36
thanks! polu diafwtistika post!

mad_nassos
03-05-2008, 14:59
loipon, ....

Για την ακρίβεια τα περισσότερα είναι στο /usr/bin

Εκτός από την πολύ σωστή λύση που σου έδωσε ο SpartanGeorge, να κάνεις sudo -s, μπορείς να γράψεις gksu, και θα σου ανοίξει ένα παραθυράκι που θα γράφει:

Run:
(κενό)
As user:
root

To root το αφήνεις όπως έχει, και στο κενό βάζεις το πρόγραμμα που θες. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, δηλαδή όταν θες να διαχειρστείς αρχεία, γράφεις nautilus που είναι το πρόγραμμα διαχείρησης αρχείων, δηλαδή αυτό που χρησιμοποιείς και ως user, απλά τώρα έχεις δικαιώματα root.

Όπως στα είπε ο deggial, έτσι αν θυμάμαι το έκανα κι εγώ παλιά, μέχρι που τελικά έβαλα emesene.. :wavey:

orestisp
03-05-2008, 15:30

Γιατί θέλει να μάθει Perl;
Αν θέλει αυτό το είδος προγραμματισμού καλύτερα να μάθει python...
Για να μάθεις Perl δεν χρειάζεται C αλλά για να χρησιμοποιείς την Perl σωστά πρέπει να ξέρεις C.
Java μπορείς να μάθεις από το 0, κομπαρσο-C++ είναι.

orestisp
03-05-2008, 15:33

α0χα0χ0αχ0αχ0αχ0α0χ0αχ0α0χα0χ0αχ0α0χα0χ0αχ0α
αχ0αχ0α0χα0χα0χ0αχ0α0χα0χα0χα0χ0αχ0αχ0αχ0αχα

Να 'τος ο Νάσσος Torwalds. :D

Panoylhs
03-05-2008, 17:00
Για να μάθεις Perl δεν χρειάζεται C αλλά για να χρησιμοποιείς την Perl σωστά πρέπει να ξέρεις C.

http://www.rocking.gr/modules/forum/images/smilies/respect.gif

http://www.rocking.gr/modules/forum/images/smilies/notworthy.gif

ted
03-05-2008, 17:11
Perl mporeis na matheis mia xara from scratch. Just buy 2 good dead trees.

deggial
03-05-2008, 18:06

Παρότι και εγώ προτιμώ Python και προσπαθώ να την χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά, η Perl έχει το σοβαρό πλεονέκτημα του text handling, το οποίο βολεύει τόσο για διαδικασίες που απαιτούν regular expressions όσο και για επικοινωνία με βάσεις δεδομένων (να σχηματίζεις SQL queries από πληροφορίες που βρίσκονται σε κάποια άλλη δομή, π.χ. σε ένα array).

orestisp
03-05-2008, 21:51
Παρότι και εγώ προτιμώ Python και προσπαθώ να την χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά, η Perl έχει το σοβαρό πλεονέκτημα του text handling, το οποίο βολεύει τόσο για διαδικασίες που απαιτούν regular expressions όσο και για επικοινωνία με βάσεις δεδομένων (να σχηματίζεις SQL queries από πληροφορίες που βρίσκονται σε κάποια άλλη δομή, π.χ. σε ένα array).

Τα πλεονεκτήματα που έχω δει στην Python έχοντας δει και λίγη Perl είναι ο τρόπος γραφής και σύνταξης που μου φαίνεται απίστευτα ξεκούραστος.

Τώρα δεν έχω ψάξει αναλυτικά συγκεκριμένες λειτουργίες όπως parsing ή SQL handling αλλά γενικά μου φάνηκε πολύ πιο συμπαθητική από την Perl.

Το σίγουρο είναι ότι οι 2 γλώσσες είναι πολύ κοντά, απλά μου φαίνεται ότι η Python θα επιβιώσει στο μέλλον σε αντίθεση με την Perl.

Για το text handling ξέρω ότι η Perl το κάνει τέλεια (κάνει απίστευτο "parsing") αλλά νομίζω υπάρχουν αρκετά καλές βιβλιοθήκες και για Python.

Πάντως δεν μου φαίνεται τόσο δύσκολο μια βιβλιοθήκη της Perl να φτιαχτεί και για την Python.

Όλα αυτά με την επιφύλαξη ότι δεν ξέρω υπερβολικά καλά ούτε Perl ούτε Python.

noegr
03-05-2008, 21:55
Ένας admin σε ένα forum έχει την δυνατότητα να δει τα pms των μελών του?

orestisp
03-05-2008, 21:56
Ένας admin σε ένα forum έχει την δυνατότητα να δει τα pms των μελών του?

Αυτό εξαρτάται από το forum και τις ρυθμίσεις που έχουν γίνει λογικά κατά το στήσιμο.

terezoulini
03-05-2008, 21:59

vsk, spoudazei moriaki viologia (i think..:sleep: :blush: :p ) kai 8a th xreiastoun gia bioinformatics..

orestisp
03-05-2008, 22:03
vsk, spoudazei moriaki viologia (i think..:sleep: :blush: :p ) kai 8a th xreiastoun gia bioinformatics..

Χμ αν τους είπαν Perl μόνο και λογικά θα θέλουν τελείως συγκεκριμένα πράγματα τότε τα Perl tutorials στο net λογικά θα τον/την καλύπτουν.
Τα εξειδικευμένα λογικά θα τους τα δείξει ο καθηγητής.

noegr
04-05-2008, 15:49
This video is not available in your country.

τι μαλακίες είναι αυτές που βγάζει το youtube?
Οτιδήποτε από αυτόν (http://www.youtube.com/user/universalmusicgroup) τον user δεν παίζει....

mad_nassos
04-05-2008, 15:56
τι μαλακίες είναι αυτές που βγάζει το youtube?
Οτιδήποτε από αυτόν (http://www.youtube.com/user/universalmusicgroup) τον user δεν παίζει....

Δες αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=BGJt1Tk90ks

Σου λέει κάποια πράγματα...

Panoylhs
04-05-2008, 18:07
..ρε παιδια το %$#$ δεν μου εχει τις man pages...μπορειται να μου πειτε τι εντολη θελει??...ευχαριστω

SpartanGeorge
04-05-2008, 19:36
..ρε παιδια το %$#$ δεν μου εχει τις man pages...μπορειται να μου πειτε τι εντολη θελει??...ευχαριστω

πας στο synaptic
βρησκεις το man
και το βαζεις :wavey:

Panoylhs
04-05-2008, 20:22
πας στο synaptic
βρησκεις το man

..ωραιος... παιζει :D

mad_nassos
05-05-2008, 01:03

πας στο synaptic
βρησκεις το man

Ή απλά:
sudo apt-get install manpages για τα απλά manpages, και για τα manpages της C, C++, και γενικά για developing:
sudo apt-get install manpages-dev

nightcrawler
05-05-2008, 17:31
λοιπον...μετεφερα ενα βιντεο απο το κινητο μου στον υπολογιστη αλλα το δειχνει αναποδα,οπως και στο κινητο...υπαρχει καποιο προγραμμα να κανω περιστροφη της εικονας????????...πως κανουμε rotate στα pdf ας πουμε...thanx...

Alan Don
05-05-2008, 20:22
Loipon εχω το εξης προβλημα:

ΕΧΩ ενα πισι με 192 ραμ και 1,8Ghz AMD 32bit επεξεργαστη και θελω να του βαλω λινουξ γιατι τα windows δεν μου τα λενε καλα ...

Τα Ubuntu θα την παλέψουν ή οχι ?
και αν δεν την παλευουν ...μπορω να βαλω προγραμματα οπως το OpenOffice ή το Amarok στα Xubuntu?

παρεπιπτοντως το πισι ανηκει σε ατομο που κανει την μινιμουμ χρηση στο πισι
αποθηκευση φωτογραφιων,παιξιμο μουσικης και καμιας ταινιας ,και εφαρμογες τυπου office τιποτα αλλο .ΔΕν εχει ιντερνετ-δεν εχει απαιτησεις να τρεχουν αλλα προγραμματα ή εφαρμογες γομαρια ...

mad_nassos
05-05-2008, 20:41
Loipon εχω το εξης προβλημα:

ΕΧΩ ενα πισι με 192 ραμ και 1,8Ghz AMD 32bit επεξεργαστη και θελω να του βαλω λινουξ γιατι τα windows δεν μου τα λενε καλα ...

Τα Ubuntu θα την παλέψουν ή οχι ?
και αν δεν την παλευουν ...μπορω να βαλω προγραμματα οπως το OpenOffice ή το Amarok στα Xubuntu?

παρεπιπτοντως το πισι ανηκει σε ατομο που κανει την μινιμουμ χρηση στο πισι
αποθηκευση φωτογραφιων,παιξιμο μουσικης και καμιας ταινιας ,και εφαρμογες τυπου office τιποτα αλλο .ΔΕν εχει ιντερνετ-δεν εχει απαιτησεις να τρεχουν αλλα προγραμματα ή εφαρμογες γομαρια ...

Γιατί να μην μπορείς??
Το Xubuntu είναι Ubuntu, απλά έχει Desktop XFCE και όχι GNOME...
Με λίγα λόγια μιλάμε για το ίδιο ακριβώς λειτουργικό... :baby: :baby: