PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!! Part ΙΙ

Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

mad_nassos
01-02-2008, 22:26
paidia heeeeeeeeeeelp... please help...!!!! exw katevasei ena paixnidi kai teleionei se rld-smff... episeis otan pataw deksi klik kai paw idiothtes sto tupos arxeiou mou leei Virtual CloneDrive... ti na kanw gia na paiksw? please, thelw na paiaiaiaikswwwwwww........ (sas exw zalisei to kserw alla den kserw tipota apo upologistes, an kai spoudazw pliroforikh...) thnx!

Λογικά το κάνεις unrar και μετά το καις σε Cdάκι ή χρησιμοποιείς Demon Tools ή κάτι παρόμοιο, και μετά κάνεις το installation κανονικά...

jimmaras_ilion
01-02-2008, 22:31
paidia heeeeeeeeeeelp... please help...!!!! exw katevasei ena paixnidi kai teleionei se rld-smff... episeis otan pataw deksi klik kai paw idiothtes sto tupos arxeiou mou leei Virtual CloneDrive... ti na kanw gia na paiksw? please, thelw na paiaiaiaikswwwwwww........ (sas exw zalisei to kserw alla den kserw tipota apo upologistes, an kai spoudazw pliroforikh...) thnx!

Katevazeis ena programmataki pou legetai Deamon tools..Pas sto Nero kai kaneis burn image disk sto opoio vazeis to arxeio pou einai to paixnidi sou...Meta kaneis klik sto deamon gia na to ekkiniseis..tha deis oti stin mpara ergasias exei emfanistei enas kokkinos keraunos...kaneis deksi klik ston kerauno kai pas stin epilogi pou leei virtual cd\dvd-rom....(an den sou vgazei kati tou styl px. Device 0:[F] no media,pas ekei pou leei set amount of devices kai epilegeis 1 drive)....serneis to pontiki panw sto device 0:[F] No media kai tha deis oti vgazei mia epilogi pou leei mount.....Apo ekei tha epilekseis to arxeio pou prepei na kaneis mount ( pou stin periptwsi sou tha einai to image disk pou tha exeis ftiaksei me to nero ) kai amesws meta tha sou fortwsei to paixnidi!!!!Katanoito?

@apo panw: Ta arxeia autou tou typou pou anaferei nomizw oti einai antistoixa me ta iso!!!!Den nomizw oti einai rar arxeia!

mad_nassos
01-02-2008, 22:34
@apo panw: Ta arxeia autou tou typou pou anaferei nomizw oti einai antistoixa me ta iso!!!!Den nomizw oti einai rar arxeia!

Δεν έχει σημασία αν είναι κάτι rar ή όχι...
Κι ένα iso μπορείς να το κάνεις unrar.. Απλά μετά αν πας να το κάψεις σαν image θα κάνεις μια πατάτα και μισή... :tounge:

jimmaras_ilion
01-02-2008, 22:36
Δεν έχει σημασία αν είναι κάτι rar ή όχι...
Κι ένα iso μπορείς να το κάνεις unrar.. Απλά μετά αν πας να το κάψεις σαν image θα κάνεις μια πατάτα και μισή... :tounge:

Nai,mporei na exeis kai dikio!!!
Den exw polyasxolithei me tetoia arxeia para mono gia kati paixnidia!!!

love n peace
01-02-2008, 23:08
se euxaristw re file... na sou pw omws exw ena provlimataki... otan kanw me to nero burn image kilaei o xronos alla menei akoma sto 0%... ti lathos exw kanei...? (to arxeio to exw aposimpiesei,etsi?)

mad_nassos
01-02-2008, 23:18
se euxaristw re file... na sou pw omws exw ena provlimataki... otan kanw me to nero burn image kilaei o xronos alla menei akoma sto 0%... ti lathos exw kanei...? (to arxeio to exw aposimpiesei,etsi?)

χμμ...
περίεργο...
Κοίτα, δεν θα επηρεαστεί η εγγραφή αν θα το αποσιμπιέσεις ή όχι...
Και στις δύο κανονικά πρέπει να γραφτεί το cd, απλά στη μία το αποτέλεσμα δεν θα είναι αυτό που θες...
Εγώ στο Internet είδα ότι θέλει αποσυμπίεση, αλλά μερικές φορές και στο internet έχει λάθη...
Τώρα αυτό που λες μου φαίνεται περίεργο... μάλλον κατι κάνεις λάθος ή κάτι πρόβλημα έχει το nero... :baby: :baby:

love n peace
01-02-2008, 23:42
χμμ...
περίεργο...
Κοίτα, δεν θα επηρεαστεί η εγγραφή αν θα το αποσιμπιέσεις ή όχι...
Και στις δύο κανονικά πρέπει να γραφτεί το cd, απλά στη μία το αποτέλεσμα δεν θα είναι αυτό που θες...
Εγώ στο Internet είδα ότι θέλει αποσυμπίεση, αλλά μερικές φορές και στο internet έχει λάθη...
Τώρα αυτό που λες μου φαίνεται περίεργο... μάλλον κατι κάνεις λάθος ή κάτι πρόβλημα έχει το nero... :baby: :baby:

gia katse na ksanadokimasw...

SpartanGeorge
02-02-2008, 01:37
αυτα ειναι τα περιεχομενα του fstab μου

[00:36]george:~ >cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
proc /proc proc defaults 0 0
# /dev/sda7
UUID=d38b5bf3-e718-48f5-b41c-09e3cc26bdc8 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1
# /dev/sda1
#UUID=4848D47748D464EA /media/sda1 ntfs defaults,umask=007,gid=46 0 1
# /dev/sda5
UUID=454A-B129 /media/LINUX vfat defaults,user,exec,uid=1000,utf8,umask=007,gid=46 0 1
# /dev/sda6
UUID=60747769-e061-4f58-b9a6-b25078288056 none swap sw 0 0
/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec 0 0

εκανα προσφατα φορματ στο σκληρο που κανει mount στο /media/LINUX
και δεν τον κανει mount με το που ανοιγει
φανταζομαι οτι φταιει το UUID

τι λετε?

deggial
02-02-2008, 01:45
Τα UUIDs μπορείς να τα βρεις με την εντολή blkid (τουλ. αν έχεις Ubuntu θα υπάρχει εγκατεστημένο).

Ή μπορείς να αφαιρέσεις το UUID=blah και απλά να γράφεις /dev/sda5 στην θέση του.

mad_nassos
02-02-2008, 01:57
αυτα ειναι τα περιεχομενα του fstab μου

εκανα προσφατα φορματ στο σκληρο που κανει mount στο /media/LINUX
και δεν τον κανει mount με το που ανοιγει
φανταζομαι οτι φταιει το UUID

τι λετε?

To UUID το βλέπεις με την εντολή:
sudo vol_id -u /dev/sda5

Eπίσης σε μένα που δεν έκανε αυτόματατα mount τον ένα σκληρό καθόλου, έπρεπε να φτιάξω στο media ένα directory με το όνομα που θέλω...
Δηλαδή επειδή ο σκληρός μου λέγεται New Volume και το κενό δεν το έπαιρνε με τίποτα στο fstab, μπήκα στο media, έκανα mkdir NewVolume και πρόσθεσα στο fstab το σκληρό με το όνομα NewVolume (δηλαδή και τα δύο χωρίς κενό)

SpartanGeorge
02-02-2008, 02:12
To UUID το βλέπεις με την εντολή:
sudo vol_id -u /dev/sda5

Eπίσης σε μένα που δεν έκανε αυτόματατα mount τον ένα σκληρό καθόλου, έπρεπε να φτιάξω στο media ένα directory με το όνομα που θέλω...
Δηλαδή επειδή ο σκληρός μου λέγεται New Volume και το κενό δεν το έπαιρνε με τίποτα στο fstab, μπήκα στο media, έκανα mkdir NewVolume και πρόσθεσα στο fstab το σκληρό με το όνομα NewVolume (δηλαδή και τα δύο χωρίς κενό)

αυτο ηταν το λαθος μου
δεν υπηρχε ο LINUX καταλογος στο media
και για αυτο δεν το εκανε mount :tounge:

mad_nassos
02-02-2008, 02:15
αυτο ηταν το λαθος μου
δεν υπηρχε ο LINUX καταλογος στο media
και για αυτο δεν το εκανε mount :tounge:

Είδες.. τελικά το λιώσημό μου σε κάτι μου βγήκε σε καλό... :tounge: :tounge: :tounge:

17. Trezegoal
02-02-2008, 03:53
kapoios na voithisei please...

leo o kaimenos na pao gia ypno koyrasmenos apo leitoyrgika kai na valo ligo simpsons na do...

Kai pano poy pao na valo to epeisodio na paiksei moy petaei ayto...

http://i161.photobucket.com/albums/t219/SadStatue_11/Screenshot-totem.png

Epsaksa arketa sto internet kai sto forum ton ubuntu alla den vrika tpt re gmt...

To mono poy vrika konta stin lysi einai ena galiko forum (ubuntu-fr) poy telika omos (meta apo metafrasi ap ton vaguraw) den elege kai tpt...

edit:
Kai me realplayer poy prospathisa pali moy vgale ena paromoio minyma. Den einai provlima toy Totem loipon...

Re paidia, m ayto mipos mporei na voithisei kaneis????

Exo faei ton topo kai den vrisko poythena ayto to gamimeno plugin...

mad_nassos
02-02-2008, 03:58

Το vp70 νομίζω δεν είναι plugin που το παιρνάς κάπως...
Λογικά χρειάζεσαι κάποιο άλλο plugin που έχει άλλο όνομα... και αυτό είναι πρόβλημα...
δοκίμασε πχ
sudo apt-get intsall libdvdcss και
sudo apt-get install libdvdcss22 και
sudo apt-get install libdvdcss2
Εμένα μου έλειπαν 2 απ' αυτά και δεν μου έπαιζε όλα τα dvd...

Eπίσης δοκίμασε να το παίξεις με Kaffeine και βάλε screenshot να δούμε κι εκεί τι σου βγάζει...

Επισης δοκίμασε να περάσεις αυτά τα plugins:
* gst-plugins-base
an essential exemplary set of elements
* gst-plugins-good
a set of good-quality plug-ins under our preferred license
* gst-plugins-ugly
a set of good-quality plug-ins that might pose distribution problems
* gst-plugins-bad
a set of plug-ins that need more quality
* gst-ffmpeg
FFmpeg-based plug-in
* Pitfdll
With this plugin, people can playback proprietary file formats for which no free software implementation exists yet.

και plugins που έχουν να κάνουν με xine-lib ή xine

PS: Πω ρε φίλε.. έφτασα τα 100 posts σ' αυτό το thread... :baby: :baby:

deggial
02-02-2008, 11:46

Προσωπικά είχα βάλει τα video codecs μέσω του Automatix (http://www.getautomatix.com/) και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

NOS
02-02-2008, 12:23
σε win xp πως μπορω να προσθεσω την επιλογη hibernate στο μενου που ανοιγει οταν κανω turn off?????

δηλ εκει που ανοιγει το παραθυρακι και εχει τις επιλογές turn off,log out kai restart να βγαζει και το hibernate,γιατι αλλαξα πληκτρολογιο και αυτο δεν εχει κουμπακι sleep να γινεται κατευθειαν!

PiCoMiKe
02-02-2008, 18:33
Giati o firefox mou enw mpainei se oles tis upoloipes selides kanonika, kollaei polles fores gia na mpei sto forums.gr?

Me opoiodhpote allo bowser mporw na sunde8w kanonika, opws twra pou xrhshmopoiw Internet Explorer.

Epishs otan tou ka8arizw thn cache memory sundeetai kanonika tis prwtes fores kai meta apo merika refresh pali san na.. mpoukwnei!

Exei parathrhsei kapoios allos to fainomeno h' exei idea ti einai?

Predator
02-02-2008, 19:10
Δεν ξερω αν μπορει να βοηθησει κανενας...

Πηρα πριν 1 μηνα περιπου τον εξωτερικο σκληρο δισκο MY BOOK της WD των 500GB.

Ολα καλα στην αρχη,τον εκανα φορματ,το μετετρεψα σε NTFS συστημα αρχειων και μετα μεσω partition magic τον χωρισα σε 2 κομματια,το 1 το βασικο 300GB και το αλλο γυρω στα 175GB (μου φαγε κ καμια 25αρια).

Μεχρι κ τις 3 πρωτες βδομαδες ολα καλα,λειτουργουσε κανονικα κ ειχα βαλει στο 2ο δισκο γυρω στα 6,5GB δεδομενα κ ολα τα υπολοιπα του 2ου ελευθερα.

ΟΜΩΣ την τελευταια βδομαδα,το 2ο δισκο μου τον εμφανιζει σαν τελειως γεματο,ΟΛΑ δεσμευμενα χωρις να εχω αλλαξει τιποτα...
Μετεφερα και τα 6,5GB που ειχε στον αλλο δισκο κ πλεον λεει οτι εχω 6,5GB ελευθερα μονο για το 2ο δισκο...!!!

Προσπαθησα να αλλαξω την κατασταση μεσω partition magic(να τον διαγραψω τελειως τον τομο κ διαφορα αλλα τετοια) αλλα ολα απετυχαν διοτι λεει δεν μπορουσαν να γινουν εκτος windows(γιατι ελεγε οτι θα επανεκκινησει ο υπολογιστης κ θα το κανει πριν μπει στα windows).
Defrag δεν κανει,το ολοκληρωνει σε 1 δευτερολεπτο....

Και το πιο ζορικο....

Πατησα να κανω φορματ στο 2ο δισκο,και ενω κατα ενα μεγαλο ποσοστο ειχε γινει,τελικα μου εγραψε οτι απετυχε!!!Και εχει παραμεινει παλι στα ιδια....

Τι να κανω ρε παιδια???
Ο 1ος δισκος μου δουλευει κανονικα.

Παντως εξαρχης αντιμετωπιζω προβληματα οταν παω να τον αποσυνδεσω,δηλαδη στις 10 φορες αποσυνδεεται σωστα τις 3.

17. Trezegoal
02-02-2008, 19:23
Προσωπικά είχα βάλει τα video codecs μέσω του Automatix (http://www.getautomatix.com/) και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

To Automatix to exo...

Pos mporeis na valei meso aytoy ta codecs omos???

@ mad_nassos:

Katarxin exeis grapsei intsall stis entoles anti gia install..

Katadeyteron, pao na to kano re sy kai moy vgazei...

spyros@SadStatue:~$ sudo apt-get install libdvdcss
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
Package libdvdcss is not available, but is referred to by another package.
This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
is only available from another source
E: Package libdvdcss has no installation candidate

deggial
02-02-2008, 19:26
To Automatix to exo...

Pos mporeis na valei meso aytoy ta codecs omos???

Θυμάμαι πως είχε ένα πακέτο για proprietary video codecs. Πιο συγκεκριμένα δε μπορώ να σου πω, αφού δεν έχω Linux εγκατεστημένο.

Επίσης βάλε το VLC που χρησιμοποιεί δικά του codecs. Ενδεχομένως να παίζει αυτό που θες.

mad_nassos
02-02-2008, 19:46
@ mad_nassos:

Katarxin exeis grapsei intsall stis entoles anti gia install..

Katadeyteron, pao na to kano re sy kai moy vgazei...

Xμμμ... Ίσως να χρειάζεται να κατεβάσεις κάτι για να εγκαταστήσεις αυτά που σου λέω...
πχ, εδώ λέει κι άλλα πράγματα... (http://ubuntu.wordpress.com/2005/12/04/libdvdcss2-and-w32codecs-for-ubuntu/)
Βέβαια αυτή τη σελίδα την βρήκα τώρα στην τύχη, εγώ δεν είχα κάνει αυτή τη διαδικασία όταν πέρναγα τα δικά μου... Απλά είχα κάνει πάρα πολλά και δεν θυμάμαι τις σελίδες... αλλά αν βάλεις στο google τα ονόματα που σου δίνω, θα σου βγάλει αν πρέπει να κάνεις κάτι πρώτα...
Δες τι σου βγάζει και στο Kaffeine και πόσταρε screenshot μήπως μπορω να βοηθήσω, αλλά πιο μετά...

Predator
02-02-2008, 20:24
Δεν ξερω αν μπορει να βοηθησει κανενας...

Πηρα πριν 1 μηνα περιπου τον εξωτερικο σκληρο δισκο MY BOOK της WD των 500GB.

Ολα καλα στην αρχη,τον εκανα φορματ,το μετετρεψα σε NTFS συστημα αρχειων και μετα μεσω partition magic τον χωρισα σε 2 κομματια,το 1 το βασικο 300GB και το αλλο γυρω στα 175GB (μου φαγε κ καμια 25αρια).

Μεχρι κ τις 3 πρωτες βδομαδες ολα καλα,λειτουργουσε κανονικα κ ειχα βαλει στο 2ο δισκο γυρω στα 6,5GB δεδομενα κ ολα τα υπολοιπα του 2ου ελευθερα.

ΟΜΩΣ την τελευταια βδομαδα,το 2ο δισκο μου τον εμφανιζει σαν τελειως γεματο,ΟΛΑ δεσμευμενα χωρις να εχω αλλαξει τιποτα...
Μετεφερα και τα 6,5GB που ειχε στον αλλο δισκο κ πλεον λεει οτι εχω 6,5GB ελευθερα μονο για το 2ο δισκο...!!!

Προσπαθησα να αλλαξω την κατασταση μεσω partition magic(να τον διαγραψω τελειως τον τομο κ διαφορα αλλα τετοια) αλλα ολα απετυχαν διοτι λεει δεν μπορουσαν να γινουν εκτος windows(γιατι ελεγε οτι θα επανεκκινησει ο υπολογιστης κ θα το κανει πριν μπει στα windows).
Defrag δεν κανει,το ολοκληρωνει σε 1 δευτερολεπτο....

Και το πιο ζορικο....

Πατησα να κανω φορματ στο 2ο δισκο,και ενω κατα ενα μεγαλο ποσοστο ειχε γινει,τελικα μου εγραψε οτι απετυχε!!!Και εχει παραμεινει παλι στα ιδια....

Τι να κανω ρε παιδια???
Ο 1ος δισκος μου δουλευει κανονικα.

Παντως εξαρχης αντιμετωπιζω προβληματα οταν παω να τον αποσυνδεσω,δηλαδη στις 10 φορες αποσυνδεεται σωστα τις 3.

Καταφερε να ολοκληρωθει το φορματ....!!!

Κατι ειναι κ αυτο ελπιζω να συνεχισει καλα...

Με τις αποσυνδεσεις κανεις καμια συμβουλη(2 τελευταιες προτασεις κατω κατω)?

St3f@n0s
02-02-2008, 20:28
Καταφερε να ολοκληρωθει το φορματ....!!!

Κατι ειναι κ αυτο ελπιζω να συνεχισει καλα...

Με τις αποσυνδεσεις κανεις καμια συμβουλη(2 τελευταιες προτασεις κατω κατω)?

Apodeixh-egguhsh...:wavey:

inferno13
02-02-2008, 23:31
exw 2 sklirous diskous:

- enan 80 GB pou exei ta windows kai ola ta programmata pou exw agkatestimena

- kai enan 320 GB me diafora arxeia...

mporw na xwrisw ton 320ari se 250 kai 70 gb gia paradeigma kai na valw sto ena meros TO linux?
ginete na apofugw to format autou tou diskou giati den kserw an tha to karatiso telika TO linux (dokimastika thelw na to valw gia arxi)
(me to partition magic ti paizei?)

deggial
02-02-2008, 23:35
exw 2 sklirous diskous:

mporw na xwrisw ton 320ari se 250 kai 70 gb gia paradeigma kai na valw sto ena meros TO linux?

Ναι. Εκτός κι αν έχεις πολύ, πολύ παλιά μητρική.

ginete na apofugw to format autou tou diskou giati den kserw an tha to karatiso telika TO linux (dokimastika thelw na to valw gia arxi)

Υποτίθεται πως το Partition Magic μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ και δεν έχω ιδέα αν δουλεύει σωστά.

TopGear
03-02-2008, 00:44
Υποτίθεται πως το Partition Magic μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ και δεν έχω ιδέα αν δουλεύει σωστά.

Εγώ το χρησιμοποιώ πολύ συχνά και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Σε ό,τι δοκιμάζω, δουλεύει καλά.

mad_nassos
03-02-2008, 00:44
exw 2 sklirous diskous:

Γίνεται και χωρίς Partition Magic... Νομίζω έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις μέσα από το cd του Ubuntu... Αλλιώς υπάρχει φυσικά και το GParted...
Το θέμα είναι γιατί να χαλάσεις 70GB για το Linux???? :confused: :confused: :confused:
Εγώ πχ που υποτίθεται ότι έχω διαθέσει αρκετά μεγάλο χώρο, έχω διαθέσει 50GB....
Το Linux στήνεται και σε 5GB αν θες...
Με λίγα λόγια σου προτίνω πχ να χρησιμοποιήσεις μόνο καμιά 20αριά GB για το Linux και όχι 70....

Eπίσης ένα tip αν τελειώσεις με την εγκατάσταση και δεν μπορείς να μπεις πουθενά και τα παίξεις (:p ): Είναι πολύ πιθανό επειδή θα έχεις το ένα λειτουργικό στον ένα σκληρό, και το άλλο λειτουργικό στον άλλο, το GRUB Menu να μπει στον δεύτερο σκληρό, οπότε όταν ανοιγει ο υπολογιστής να μην το διαβάζει... Και να μείνεις να κοιτάς την οθόνη... :p
Αν σου συμβεί αυτό, πας στο BIOS και αλλάζεις τη σειρά των σκληρών... ;-)

Predator
03-02-2008, 13:51
Apodeixh-egguhsh...:wavey:

Λες να το επιστρεψω δηλαδη??
Παντως κ ο αδερφος μου που εχει την ιδια μαρκα αλλα στα 320GB το ιδιο προβλημα εχει με τις αποσυνδεσεις...

St3f@n0s
03-02-2008, 14:28
Λες να το επιστρεψω δηλαδη??
Παντως κ ο αδερφος μου που εχει την ιδια μαρκα αλλα στα 320GB το ιδιο προβλημα εχει με τις αποσυνδεσεις...

Koita ama exeis problhmata me thn aposundesh polu pi8ano kamia mera na sou ginei kamia strabh,na xaseis ta arxeia sou kai na trexeis...

Kalo 8a htan na to psaxeis prolhptika kai mono,gi'auto sto lew:wavey:

St3f@n0s
03-02-2008, 16:23
Boh8ate xristianoi...

Paw na kanw format se 1 laptop(eixe vista kai 8elw na perasw xp) kai mou petaei auto mhnuma(afou exei fortwsei to cd kai me rwtaei an 8elw na kanw repair h na kanw ka8arh egkatastash-pataw enter gia install ta windows kai meta):

Setup did not find any hard disk drives installed on your computer.

Make sure any hard disk drives are powered on and properly connected to your computer, and that any disk-related hardware configuration is correct. This may involve running a manufactyrer-supplied diagnostic or setup program.

Setup cannot continue. To quit setup, press F3.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905142

Auto einai to laptop...

Trifyllenia
03-02-2008, 16:32
Boh8ate xristianoi...

Paw na kanw format se 1 laptop(eixe vista kai 8elw na perasw xp) kai mou petaei auto mhnuma(afou exei fortwsei to cd kai me rwtaei an 8elw na kanw repair h na kanw ka8arh egkatastash-pataw enter gia install ta windows kai meta):

Make sure any hard disk drives are powered on and properly connected to your computer, and that any disk-related hardware configuration is correct. This may involve running a manufactyrer-supplied diagnostic or setup program.

Auto einai to laptop...

http://www.forums.gr/showpost.php?p=575102&postcount=246

mad_nassos
03-02-2008, 16:37
Boh8ate xristianoi...

Auto einai to laptop...

Kαινούριο Laptop και θες να βάλεις XP έτσι απλά??
Δες στο site της εταιρίας αν υπάρχουν drivers για XP...
Αν δεν υπάρχουν, τότε υπάρχουν δύο λύσεις:
1η) Μπαίνεις στο BIOS και πειράζεις τους σκληρούς (δεν ξέρω πώς ακριβώς, δεν το έχω κάνει, αλλά το έχω διαβάσει σε διάφορα forums) //Σαν αυτό που έβαλε η Trifyllenia από πάνω και με πρόλαβε... :p
2η) Ψάχνεις στο internet για εναλλακτικούς drivers (δηλαδή όχι της εταιρίας...)

std04131
03-02-2008, 17:28
eimai se pc se diktio intranet(douleia).ithela na fortwsw eite to dev eite to putty gia na lisw kamia askisoula stamato...wstoso sto men devc++ otan paw na kanw compile mou to apothikeyei ws eggrafo text(kai otan paw na to ektelesw mou leei sorry for the inconvenience ktl ktl-an kai otan dokimasa apla na kanw pritf ti leksi 'hi' to ekane-),to de putty mou leei host does not exist...na fadastw oti einai eidikes rythmiseis diktyou;exei sxesei me proxy;

mad_nassos
03-02-2008, 17:41
eimai se pc se diktio intranet(douleia).ithela na fortwsw eite to dev eite to putty gia na lisw kamia askisoula stamato...wstoso sto men devc++ otan paw na kanw compile mou to apothikeyei ws eggrafo text(kai otan paw na to ektelesw mou leei sorry for the inconvenience ktl ktl-an kai otan dokimasa apla na kanw pritf ti leksi 'hi' to ekane-),to de putty mou leei host does not exist...na fadastw oti einai eidikes rythmiseis diktyou;exei sxesei me proxy;

Στο dev, απλά διάλεξε εσύ σε τι θα το αποθηκεύσεις!!
Όταν πατάς save σου έχει να επιλέξεις σαν τι θες να το αποθηκεύεις... Εσύ αποθήκευσέ το σαν πρόγραμμα C... ;-)
Στο putty όταν λέει host does not exist, σημαίνει ότι το pc στο οποίο θες να συνδεθείς, δεν υπάρχει... δοκίμασε να συνδεθείς σε άλλο... λογικά θα μπει... δοκίμασε και σε linux και σε solaris... ;-)

std04131
03-02-2008, 17:51
Στο dev, απλά διάλεξε εσύ σε τι θα το αποθηκεύσεις!!
Όταν πατάς save σου έχει να επιλέξεις σαν τι θες να το αποθηκεύεις... Εσύ αποθήκευσέ το σαν πρόγραμμα C... ;-)
Στο putty όταν λέει host does not exist, σημαίνει ότι το pc στο οποίο θες να συνδεθείς, δεν υπάρχει... δοκίμασε να συνδεθείς σε άλλο... λογικά θα μπει... δοκίμασε και σε linux και σε solaris... ;-)

tis exw kanei panw katw aytes tis energeies:-( .tha to ksanatsekarw,alla pisteyw telika pws einai thema rythmisewn toy intranet...tha to palepsw..gia ti gnwsi re gamwto!:D :wavey:

SpartanGeorge
03-02-2008, 17:55
tis exw kanei panw katw aytes tis energeies:-( .tha to ksanatsekarw,alla pisteyw telika pws einai thema rythmisewn toy intranet...tha to palepsw..gia ti gnwsi re gamwto!:D :wavey:

πως μπορει να εξαρταται το dev που τρεχει offline απο τις ρυθμισεις του Intranet??

std04131
03-02-2008, 18:10
πως μπορει να εξαρταται το dev που τρεχει offline απο τις ρυθμισεις του Intranet??

to putty ennoousa...oso gia to dev mou kanei entipwsi giati sto diko mou pc den mou to apothikeye se text file...kai pou to allaksa omws de vlepw na ginetai kati...

NOS
03-02-2008, 19:46
paidia πως βαζω την επιλογη hibernate στο μενου τερματισμου?>
ξερει κανεις????

sxizoφρeneia658
03-02-2008, 20:44
Hello everybody...
Αντιμετοπίζω και εγώ ένα προβληματάκι.
Μετά την αναβάθμιση της σύνδεσης και αφού απέχτησα επιτέλους ξανά dsl, συμβαίνει το εξής..
Δεν μπορώ να μπω στο hotmail gmail και msn live(το κλασσικό ανοίγει κανονικά).
Δοκίμασα να μπω από το pc ενός φίλου μου και έγινε κανονικά σύνδεση..

Σααααααααας παρακαλώ δώστε κανένα φως στην υπόθεση.

dory
03-02-2008, 20:49
Hello everybody...
Αντιμετοπίζω και εγώ ένα προβληματάκι.
Μετά την αναβάθμιση της σύνδεσης και αφού απέχτησα επιτέλους ξανά dsl, συμβαίνει το εξής..
Δεν μπορώ να μπω στο hotmail gmail και msn live(το κλασσικό ανοίγει κανονικά).
Δοκίμασα να μπω από το pc ενός φίλου μου και έγινε κανονικά σύνδεση..

Σααααααααας παρακαλώ δώστε κανένα φως στην υπόθεση.

Γίνε πιο συγκεκριμένη.. Τι μήνυμα σου βγάζει; Το troubleshooter του msn ανοίγει όταν δεν μπορείς να μπεις; Λογικά κάποια ρύθμιση στο router θα θέλεις.

mad_nassos
04-02-2008, 01:29
Λέω να περάσω το Ubuntu Studio (http://ubuntustudio.org/) στο pc μου...
Ξέρει κανείς τίποτα???

nikos_pOlo
04-02-2008, 17:44
Καλησπέρα,έχω την εξής απορία....
Θέλω να κάνω αναβάθμιση στο PC μου,και αγόρασα τον εξής επεξεργαστή
AMD Athlon64x2(sAM2) 4200(2.2Ghz).
Αυτός ο επεξεργαστής είναι συμβατός με Ubuntu;Θα έχω κάποιο πρόβλημα με το
Compiz ή με κάποια άλλη εφαρμογή;
Εάν είναι συμβατός με Ubuntu,πρέπει να προσέξω κάτι στο Chipset του Motherboard;
Αυτά....:D....
...Ευχαριστώ εκ των προτέρων...:):):D

inferno13
04-02-2008, 19:37
giati ta video sto kolo-youtube gia na ksekinisoun prepei na perasei kana 10lepto?
meta apo 5-10 lepta fortwnoun kanonika....

//den ftaiei i sundesi sto internet...

std04131
04-02-2008, 19:41
aporia:exw tin logitech quickcam kai afou epsaksa ligo(kathws eixa xasei to cd me tous drivers)vrika tous drivers gia to modelo pou exw.egrapsa ena videaki ola kala.omws apo proxthes pou dokimasa na grapsw pali den eixe ixo...sa rythmisi den allaksa tpt(a,simeiwteon toy allaksa thira kai to sinedesa se alli usb thira alla de to anagnwrize kan).kamia idea;

understracker
04-02-2008, 19:50
aporia:exw tin logitech quickcam kai afou epsaksa ligo(kathws eixa xasei to cd me tous drivers)vrika tous drivers gia to modelo pou exw.egrapsa ena videaki ola kala.omws apo proxthes pou dokimasa na grapsw pali den eixe ixo...sa rythmisi den allaksa tpt(a,simeiwteon toy allaksa thira kai to sinedesa se alli usb thira alla de to anagnwrize kan).kamia idea;

Βγάλε την quickcam από την usb. Βγάλε τους drivers και το software της logitec για την quickcam από το add/remove programs και ξαναπερασέ την από την αρχή.

lvasilis22
04-02-2008, 19:51
Thelw na egatasthsw to fedora 8 ston ypologisth mou kai den kserw poio apo ola ayta pou mou vgazei sth selida
http://fedoraproject.org/get-fedora
prepei na katevasw.
Kserei kaneis?

understracker
04-02-2008, 20:03
Thelw na egatasthsw to fedora 8 ston ypologisth mou kai den kserw poio apo ola ayta pou mou vgazei sth selida
http://fedoraproject.org/get-fedora
prepei na katevasw.
Kserei kaneis?

Αν έχεις 64bit PC κατέβασε 64bit αν έχει 32bit κατέβασε 32bit. Αν ξέρεις από torrents κατέβασέ το μέσω torrent αλλιώς direct με κάποιο download manager για περίπτωση disconnect από τον internet.

Από ότι φαίνεται το fedora έχει δυο είδη dvd. Αν θες να το τρέξεις σαν live χωρίς να το εγκαταστήσεις στο σκληρό σου χρησιμοποιείς το live dvd, ενω αν θες να το εγκατασήσεις χρησιμοποιείς το installation dvd. Περισσότερα για αυτή την distro θα ξέρει λογικά ο mad_nassos.

lvasilis22
04-02-2008, 20:13
Αν έχεις 64bit PC κατέβασε 64bit αν έχει 32bit κατέβασε 32bit. Αν ξέρεις από torrents κατέβασέ το μέσω torrent αλλιώς direct με κάποιο download manager για περίπτωση disconnect από τον internet.

kai pws mporw na dw an exw 64bit h 32bit PC?

understracker
04-02-2008, 20:22
kai pws mporw na dw an exw 64bit h 32bit PC?

Έχεις 64bit windows? Μπορείς να δεις και τα στατιστικά του pc σου χρησιμοποιόντας το cpu-z (http://www.cpuid.com/cpuz.php).

std04131
04-02-2008, 20:47
Βγάλε την quickcam από την usb. Βγάλε τους drivers και το software της logitec για την quickcam από το add/remove programs και ξαναπερασέ την από την αρχή.

tpt...:-( :-( :-(

TopGear
04-02-2008, 21:13
Να ρωτήσω κάτι; Όταν λένε ότι σε ένα laptop είναι προεγκατεστημένα τα Windows Vista πχ, εννοούν ότι υπάρχει και το office μέσα εγκατεστημένο στη γλώσσα που είναι και τα Vista; Αν δεν είναι, μπορώ να το κατεβάσω από το site της Microsoft γνήσιο;

roumdic
04-02-2008, 21:51
Να ρωτήσω κάτι; Όταν λένε ότι σε ένα laptop είναι προεγκατεστημένα τα Windows Vista πχ, εννοούν ότι υπάρχει και το office μέσα εγκατεστημένο στη γλώσσα που είναι και τα Vista; Αν δεν είναι, μπορώ να το κατεβάσω από το site της Microsoft γνήσιο;

Εννοούν μόνο το λειτουργικό ,χωρίς το office-αν και συνήθως δίνουν μια trial έκδοση!
Από το site της Microsoft δεν νομίζω ότι μπορείς να το κατεβάσεις (οποιαδήποτε εφαρμογή) αλλά μόνο να το παραγγείλεις και τα σχετικά.

mad_nassos
05-02-2008, 00:53
Καλησπέρα,έχω την εξής απορία....
Θέλω να κάνω αναβάθμιση στο PC μου,και αγόρασα τον εξής επεξεργαστή
AMD Athlon64x2(sAM2) 4200(2.2Ghz).
Αυτός ο επεξεργαστής είναι συμβατός με Ubuntu;Θα έχω κάποιο πρόβλημα με το
Compiz ή με κάποια άλλη εφαρμογή;
Εάν είναι συμβατός με Ubuntu,πρέπει να προσέξω κάτι στο Chipset του Motherboard;
Αυτά....:D....
...Ευχαριστώ εκ των προτέρων...:):):D

Ωραίος είσαι ρε... Πρώτα αγοράζεις και μετά ρωτάς...
Λοιπόν.... Καταρχάς λες ότι πήρες επεξεργαστή. Τι σχέση έχει το Chipset της Motherboard???
Ο επεξεργαστής λογικά θα είναι συμβατός με το Ubuntu... και φυσικά και με το Compiz... (στο πηγάδι κατούρησε?? :confused: )
Το chipset τι έχει?? Πήρες καινούρια motherboard???
Αν πήρες, τότε ίσως να πρέπει να προσέξεις...

mad_nassos
05-02-2008, 00:54

Νομίζω μπορείς να το κατεβάσεις.... αν σκάσεις καμιά 80άρα ευρώ όμως... :-(

TopGear
05-02-2008, 05:01
Νομίζω μπορείς να το κατεβάσεις.... αν σκάσεις καμιά 80άρα ευρώ όμως... :-(

Ναι καλά, τους τα χρωστάω; Δε θα μπορώ να βάλω σπασμένο Office 2003 ή 2007;

Mr. Iso
05-02-2008, 05:40
Ναι καλά, τους τα χρωστάω; Δε θα μπορώ να βάλω σπασμένο Office 2003 ή 2007;

Μπορείς ρε.... Κανονικότατα...Ψάξε στο mininova έχει κ το Office 2007 σπασμένο με έτοιμους κωδικούς κ language pack (ξεχωριστό torrent όμως) για να είναι στα Ελληνικά... (Βασικά αμα θες πες μου αν σου στείλω τα .torrent....)

TopGear
05-02-2008, 11:57
Μπορείς ρε.... Κανονικότατα...Ψάξε στο mininova έχει κ το Office 2007 σπασμένο με έτοιμους κωδικούς κ language pack (ξεχωριστό torrent όμως) για να είναι στα Ελληνικά... (Βασικά αμα θες πες μου αν σου στείλω τα .torrent....)

Στείλε τα αν θες, απλά επειδή μου ζήτησαν να τα περάσω στα Vista, θα είναι εύκολο; Μπορούν να μπουν 2003 στα Vista;

DiMiS
05-02-2008, 13:59
Στείλε τα αν θες, απλά επειδή μου ζήτησαν να τα περάσω στα Vista, θα είναι εύκολο; Μπορούν να μπουν 2003 στα Vista;

Ναι, μπορούν να μπουν 2003 σε Vista (<-- repeating the obvious to reach the character quota :p).

Ψήσου για 2007 όμως, προσωπικά με βολεύουν πολύ περισσότερο από τα 2003.

TopGear
05-02-2008, 14:20
Ναι, μπορούν να μπουν 2003 σε Vista (<-- repeating the obvious to reach the character quota :p).

Ψήσου για 2007 όμως, προσωπικά με βολεύουν πολύ περισσότερο από τα 2003.

Μωρέ, κι εγώ 2007 θα πρότεινα, αλλά το laptop όπως είχα ρωτήσει παλιότερα προορίζεται για εντελώς αρχάριο χρήστη που χρησιμοποιεί κυρίως word, απλές λειτουργίες κτλ. Γι'αυτό και έψαξα για φτηνό φορητό.

Όσον αφορά το setup, θα υπάρξει πρόβλημα που θα έχει γνήσια Vista (προεγκατεστημένα); Δλδ θα μπουν εύκολα; Τα έχω σπασμένα μαζί με proofing tools.

Mr. Iso
05-02-2008, 14:44
Μωρέ, κι εγώ 2007 θα πρότεινα, αλλά το laptop όπως είχα ρωτήσει παλιότερα προορίζεται για εντελώς αρχάριο χρήστη που χρησιμοποιεί κυρίως word, απλές λειτουργίες κτλ. Γι'αυτό και έψαξα για φτηνό φορητό.

Όσον αφορά το setup, θα υπάρξει πρόβλημα που θα έχει γνήσια Vista (προεγκατεστημένα); Δλδ θα μπουν εύκολα; Τα έχω σπασμένα μαζί με proofing tools.

Μπα, δεν θα έχεις πρόβλημα λογικά... Κανονικά θα μπούν...
Check your Msn...;-)

// Btw,είναι αρκετά βολικά ρε... Ακόμη κ μη εξεικιωμένος χρήστης, θα συνηθίσει εύκολα....

DiMiS
05-02-2008, 18:36

Ειδικά αν πρόκειται για αρχάριο χρήστη συνιστώ 2007. Το interface είναι πολύ πιο βολικό, και το μόνο πρόβλημα που μπορώ να φανταστώ να έχει ενδεχομένως είναι αν έχει συνηθίσει στα μενού του 2003 (αλλά αφού μιλάμε για αρχάριο χρήστη, φαντάζομαι πως δε θα έχει τέτοιο πρόβλημα).

St3f@n0s
06-02-2008, 16:31
Den hxera pou allou tairiaze auto to post opote arpaxte to edw...

Kat'arxas h LG auxanei thn egguhsh ths se zero pixel kai se 20 inches screens...:D

http://hellas.lge.com/ir/html/ABboards.do?action=read&group_code=AB&list_code=PRE_MENU&seq=5830&page=1&target=pressreleases_read.jsp

Kai meta apo 1 psaximo briskei kaneis 1 o8onh 20 intswn me 10000:1 anti8esh(axa),2ms xrono apokrishs kai dvi sundesh...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.167101

Edw bgainei kai h sumferousa lush

http://www.skroutz.gr/s/32633/LG-L207WT-PF-20%2522.html?keyphrase=L207WT

H aporia:Axizei???:confused:

mad_nassos
06-02-2008, 16:37
Den hxera pou allou tairiaze auto to post opote arpaxte to edw...

Kat'arxas h LG auxanei thn egguhsh ths se zero pixel kai se 20 inches screens...:D

http://hellas.lge.com/ir/html/ABboards.do?action=read&group_code=AB&list_code=PRE_MENU&seq=5830&page=1&target=pressreleases_read.jsp

Kai meta apo 1 psaximo briskei kaneis 1 o8onh 20 intswn me 10000:1 anti8esh(axa),2ms xrono apokrishs kai dvi sundesh...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.167101

Edw bgainei kai h sumferousa lush

http://www.skroutz.gr/s/32633/LG-L207WT-PF-20%2522.html?keyphrase=L207WT

H aporia:Axizei???:confused:

Δύο απορίες που έχω καιρό τώρα:
1η) (Τεχνικού περιεχομένου) Τι διαφορά έχουν τα contrast? Δηλαδή πχ τι διαφορά έχει το 2.000:1 με το 10.000:1 ??? :blush: :blush: :blush:
2η) (Περιέργειας :D ) Γιατί προτιμάτε τις Widescreen σε pc?? Δεν σας τη σπάνε?? :confused:

Σχετικά με τον αν αξίζει, ένα θα πω που το λέω σε όλους. Αν πάρεις οθόνη μεγαλύτερη από 19 ιντσες και είσαι gamer, νομίζω θα σε δυσκολεύει πολύ...

St3f@n0s
06-02-2008, 16:45
Δύο απορίες που έχω καιρό τώρα:
1η) (Τεχνικού περιεχομένου) Τι διαφορά έχουν τα contrast? Δηλαδή πχ τι διαφορά έχει το 2.000:1 με το 10.000:1 ??? :blush: :blush: :blush:
2η) (Περιέργειας :D ) Γιατί προτιμάτε τις Widescreen σε pc?? Δεν σας τη σπάνε?? :confused:

Σχετικά με τον αν αξίζει, ένα θα πω που το λέω σε όλους. Αν πάρεις οθόνη μεγαλύτερη από 19 ιντσες και είσαι gamer, νομίζω θα σε δυσκολεύει πολύ...

1)To kontrast einai kuriws h anti8esh pou emfanizetai metaxu leukou kai maurou(kai sunepws twn upoloipwn xrwmatwn) etsi wste na exei perissoteres leptomereies h eikona...Mikro contrast:Pola gkrizarismata kata kurio logo...

2)Giati gamane...:D Oxi pws eixa pote alla mou hr8e panw sthn trela kai sthn elleipsh autosugkentrwshs gia HMO...

Mono pro paizw maniwdws...Exw paixei kai se 32ara kai htan kaula...:smokin:

asxoliastos
06-02-2008, 16:58

Συνδεσα Pc με τηλεοραση 42 ιντσων
δεν εχεις ιδεα ΠΟΣΟ γαμει...
Πρωτον αραζεις σε πολυθρονα καναπε κτλπ κτλπ!!!
(ctrl++ για zoom in ctrl-- για zoom out)
ειναι αλλη φαση ρε καμια σχεση.Και οσο για τους gamer δεν
νομιζω να εχουν και μεγαλο προβλημα.Οταν επαιζες nintendo παλια που επαιζες σε 15-19 ιντσες,σε τηλεοραση κανονικα
ενα ασυρματο set keyboard-mouse και εισαι αρχοντας
OLD SCHOOL reloads and fucking hard

//btw τωρα που μιλαμε τη τηλεοραση εχω για οθονη...

mad_nassos
06-02-2008, 17:03
νομιζω να εχουν και μεγαλο προβλημα.Οταν επαιζες nintendo παλια που επαιζες σε 15-19 ιντσες,σε τηλεοραση κανονικα

Ναι, απλά άλλο να είσαι σε απόσταση 2 μέτρα από την τηλεόραση που είναι δεν ξέρω πόσες ίντζες, κι άλλο να είσαι σε απόσταση 40 πόντους από την οθόνη του pc...
Και με το pro που λέει ο Stef@nos, ok... αλλά αν πας να παίξεις κάτι πρώτης προοπτικής.. κανά shot 'em up, κανά halo, θα χάνεσαι... Μέχρι να κόψεις κίνηση τη γίνεται δεξία θα σε τακτοποιούν από αριστερά...
Προσωπικά δεν έχω εμπειρία, αλλά μου το έχουν πει φίλοι μου που έχουν αλλάξει 19άρες και 20άρες γι' αυτό το λόγο και πήραν 17άρες...
Βέβαια ο καθένας ό,τι βολεύεται... ;-)

asxoliastos
06-02-2008, 17:09
Ναι, απλά άλλο να είσαι σε απόσταση 2 μέτρα από την τηλεόραση που είναι δεν ξέρω πόσες ίντζες, κι άλλο να είσαι σε απόσταση 40 πόντους από την οθόνη του pc...
Και με το pro που λέει ο Stef@nos, ok... αλλά αν πας να παίξεις κάτι πρώτης προοπτικής.. κανά shot 'em up, κανά halo, θα χάνεσαι... Μέχρι να κόψεις κίνηση τη γίνεται δεξία θα σε τακτοποιούν από αριστερά...
Προσωπικά δεν έχω εμπειρία, αλλά μου το έχουν πει φίλοι μου που έχουν αλλάξει 19άρες και 20άρες γι' αυτό το λόγο και πήραν 17άρες...
Βέβαια ο καθένας ό,τι βολεύεται... ;-)
αφου σου ειπα ρε
ctrl++ για zoom in (ή καλυτερα increase)
ctrl-- για zoom out(η καλυτερα decrease)
η τελοσπαντων οποια επιλογη εχεις για αυτες τις διδικασιες
και βλεπεις το αριστερα πριν μπει ο αλλος αριστερα
τραβα διαβασε οπτικη και θα καταλαβεις...

deggial
06-02-2008, 17:10

Γιατί να μας την σπάνε; Περισσότερη επιφάνεια εργασίας (π.χ. 1680x1080 αντί για 1280x1024) και σε παιχνίδια/ταινίες έχει πολύ καλύτερη αισθητική.

St3f@n0s
06-02-2008, 17:12

H oi filoi sou einai iapwnes pou katebainoun se tournoua cod kai cs kai to exoun dei epaggelmatika h den xeroun apo o8ones...:D

St3f@n0s
06-02-2008, 17:14

Swstos...Oi anw twn 32 o8ones pou sundeontai me pcia skizoun...:D

Exw paixei kati NBA live palia kai fainotan agrokthma to ghpedo apo to polu zoom...:D

asxoliastos
06-02-2008, 17:20
Οποιος εχει δει το mission impossible αν θυμαται το χοντρο
το τυπα που ειχε φτιαξει ενα pc room και ειχε αραξει σε μια πολυθρονα και γουσταρε τη ζωη του...θα νιωσει.
ε και αποψη υγειας να το δεις παλι καλυτερο ειναι
να εισαι σε αποσταση 3 και 2 μετρων απο μια οθονη παρα 40 εκατοστων(τα ματια σου εννοοω μην παρεηξηγηθω)

//και προκαλω οποιον νομιζει οτι δεν ειναι και τοσο ωραιο να
//παιζει σε μεγαλη οθονη να παιζει CALL OF DUTY 4 σε μεγαλη
//οθονη πριν το παιξει σε μια 19αρα και μετα τα λεμε τι ειναι
//καλυτερο και τι οχι χοχοχοχοχοχοχο.

mad_nassos
06-02-2008, 17:36
Γιατί να μας την σπάνε; Περισσότερη επιφάνεια εργασίας (π.χ. 1680x1080 αντί για 1280x1024) και σε παιχνίδια/ταινίες έχει πολύ καλύτερη αισθητική.

Nαι, αλλά είναι λίγο δυσανάλογα όλα... (όχι σε ταινιες)

psychakias
06-02-2008, 19:51
pws mporw na kanw to winamp mou na stamataei na mou zhtaei licence gia na paizei merika kommatia?

TopGear
06-02-2008, 20:53
Κατέβασα το Microsoft Office 2007 Enterprise Edition Gr + Service Pack 1, για εκείνο το pc που σας έλεγα. Ξέρει κανείς αν αυτό έχει μέσα ενσωματωμένο διορθωτή κειμένου κτλ (όπως συμβαίνει πχ με τα Αγγλικά); Τι πρέπει να κάνω για να τον προσθέσω στην περίπτωση που δεν τον έχει;

//Άσχετο, αλλά ποιο είναι καλύτερο; To Enterprise ή το Professional; Έχει υπάρξει SP1 για τα English;

mad_nassos
06-02-2008, 21:01
Κατέβασα το Microsoft Office 2007 Enterprise Edition Gr + Service Pack 1, για εκείνο το pc που σας έλεγα. Ξέρει κανείς αν αυτό έχει μέσα ενσωματωμένο διορθωτή κειμένου κτλ (όπως συμβαίνει πχ με τα Αγγλικά); Τι πρέπει να κάνω για να τον προσθέσω στην περίπτωση που δεν τον έχει;

//Άσχετο, αλλά ποιο είναι καλύτερο; To Enterprise ή το Professional;

Αν έχεις πάρει το ελληνικό, λογικά θα έχει και διορθωτή κειμένου...
Τουλάχιστον νομίζω στις πιο παλιές εκδόσεις έτσι ίσχυε...
Εγώ έχω το Enterprise και είμαι ευχαριστημένος...
Αλλά δεν ξέρω τις διαφορές...
Αν κανείς ξέρει ας πει, γιατί νομίζω έχω και το professional και αν είναι να περάσω αυτό...:tounge:

TopGear
06-02-2008, 21:09
Αν έχεις πάρει το ελληνικό, λογικά θα έχει και διορθωτή κειμένου...
Τουλάχιστον νομίζω στις πιο παλιές εκδόσεις έτσι ίσχυε...
Εγώ έχω το Enterprise και είμαι ευχαριστημένος...
Αλλά δεν ξέρω τις διαφορές...
Αν κανείς ξέρει ας πει, γιατί νομίζω έχω και το professional και αν είναι να περάσω αυτό...:tounge:

Κι εγώ έχω και τα 2 και μάλιστα τώρα βρήκα κάπου το Professional Eng + SP1 και το κατεβάζω, αλλά δεν ξέρω διαφορές. Έχω μαζέψει δλδ 4-5 Office 2007 Ελληνικά και Αγγλικά μαζί και δεν ξέρω τι να κρατήσω. :tounge: Νομίζω πάντως πώς στο δικό μου pc είχα 2003 Αγγλικά + Proofing Tools και τα έκανα αναβάθμιση με τα Αγγλικά Enterprise νομίζω. Δε θυμάμαι γμτ τόσα που έχω...

noegr
06-02-2008, 21:11
pws mporw na kanw to winamp mou na stamataei na mou zhtaei licence gia na paizei merika kommatia?

νομίζω Licence έχουν τα copy protected Κομμάτια..
Αν είναι έτσι μάλλον δεν μπορείς να κάνει κάτι..
Αν τα έχεις ripάρει εσύ με το windows media player τότε ξανακάντο απλά απεπέλεξε την επιλογη licenced mp3 (ή κάπως έτσι τέλος πάντων)..
Αν είναι άλλη η περίπτωση σου σόρρυ τόση ώρα λέω μαλακίες:D :D

psychakias
06-02-2008, 21:31
νομίζω Licence έχουν τα copy protected Κομμάτια..
Αν είναι έτσι μάλλον δεν μπορείς να κάνει κάτι..
Αν τα έχεις ripάρει εσύ με το windows media player τότε ξανακάντο απλά απεπέλεξε την επιλογη licenced mp3 (ή κάπως έτσι τέλος πάντων)..
Αν είναι άλλη η περίπτωση σου σόρρυ τόση ώρα λέω μαλακίες:D :D

dektes kai aytes

SpartanGeorge
06-02-2008, 22:08
Nαι, αλλά είναι λίγο δυσανάλογα όλα... (όχι σε ταινιες)

τι δυσαναλογα λες ρε αλλοπροσαλε? :tounge:

mad_nassos
06-02-2008, 22:13
τι δυσαναλογα λες ρε αλλοπροσαλε? :tounge:

xaxaxa
Έχει πλάκα μερικές φορές όταν μου τη μπαίνεις... :tounge:
Δεν ξέρω, μία φορά που είχα δει σε κάτι Ubuntu μου φαινόταν πολύ περίεργο... μου φαινόταν λες και τα είχαν τραβήξει όλα...
Μου φαίνονται όλα περίεργα τέλος πάντων... :tounge:
Όπως και σε μερικά Laptop (ελπίζω αυτό που παρήγγειλα να μην είναι έτσι...:D )

nighthawk
06-02-2008, 22:17
Βασικά widescreen δεν έχεις συνηθίσει..
Αλλιώς και το μάτι από default widescreen βλέπει...
Ορθογώνια..

noegr
06-02-2008, 22:23
xaxaxa
Έχει πλάκα μερικές φορές όταν μου τη μπαίνεις... :tounge:
Δεν ξέρω, μία φορά που είχα δει σε κάτι Ubuntu μου φαινόταν πολύ περίεργο... μου φαινόταν λες και τα είχαν τραβήξει όλα...

και εκεί βρίσκεται το σημείο στο οποίο αλλάζεις την ανάλυση της επιφάνειας εργασίας και την βάζεισ στην default της οθόνης...
Και βλέπεις ότι είανι ωραία...

mad_nassos
07-02-2008, 17:10
Είδα σε ένα site Windows XP Pro Gold Edition 2008 και Windows XP Pro SP3 Black Edition...
Τι είναι αυτά???
Σε φωτογραφίες που είχε, στο Gold είχε ένα εξώφυλλο που ήταν το σήμα των Windows σε χρυσό, και στο Black είναι screenshot από το Desktop, και ήταν σχεδόν ίδιο με τα Vista!!! :confused: :confused: :confused:

TopGear
07-02-2008, 18:53
Είδα σε ένα site Windows XP Pro Gold Edition 2008 και Windows XP Pro SP3 Black Edition...
Τι είναι αυτά???
Σε φωτογραφίες που είχε, στο Gold είχε ένα εξώφυλλο που ήταν το σήμα των Windows σε χρυσό, και στο Black είναι screenshot από το Desktop, και ήταν σχεδόν ίδιο με τα Vista!!! :confused: :confused: :confused:

Για ανέβασε screenshots να πάρουμε καμιά ιδέα...;-)

mad_nassos
07-02-2008, 19:34
Για ανέβασε screenshots να πάρουμε καμιά ιδέα...;-)

Όπως τα βρήκα τα postάρω:
To Gold:
http://i11.tinypic.com/6koquj4.jpg

To Black:
http://2befree.files.wordpress.com/2007/05/vistapirated2.jpg

TopGear
07-02-2008, 19:45
Όπως τα βρήκα τα postάρω:
To Gold:
http://i11.tinypic.com/6koquj4.jpg

To Black:
http://2befree.files.wordpress.com/2007/05/vistapirated2.jpg

Ωραίος...Με ψήνεις για format...:D :D :D

BuenosDias
07-02-2008, 21:38
Δείτε λίγο αυτό http://www.forums.gr/showthread.php?t=16250

kostasdelegate
08-02-2008, 15:56
Χαίρεται

Εχω εγκαταστήσει το convertxtodvd! Θέλω να φτιάξω ένα dvd με το prison break αλλά δε μου δέχεται τα αρχεία λέγοντα μου ότι είναι μη υποστηριζόμενο format! Βάζω και avi divx!
Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;;
Ευχαριστώ!

mad_nassos
08-02-2008, 16:02
Ωραίος...Με ψήνεις για format...:D :D :D

Αν βρεις αυτό το πρόγραμμα: Black Xp transformation pack 1.02, δεν χρειάζεσαι format για το Black!!! Τουλάχιστον έτσι διάβασα, δεν είναι δοσκιμασμένο...
Όταν παραλάβω το Laptop μάλλον θα δοκιμάσω το Gold και θα σας πω πώς είναι... :D :D :D

TopGear
08-02-2008, 17:23
Αν βρεις αυτό το πρόγραμμα: Black Xp transformation pack 1.02, δεν χρειάζεσαι format για το Black!!! Τουλάχιστον έτσι διάβασα, δεν είναι δοσκιμασμένο...
Όταν παραλάβω το Laptop μάλλον θα δοκιμάσω το Gold και θα σας πω πώς είναι... :D :D :D

Το Black μου άρεσε αρκετά περισσότερο. Από το greekzlive δεν το βρήκες;

mad_nassos
08-02-2008, 17:28
Το Black μου άρεσε αρκετά περισσότερο. Από το greekzlive δεν το βρήκες;

Όχι, δεν το ξέρω...
Από ένα blogthea.com...
Γενικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με forumάκια τέτοιου είδους, όπως ellinadiko κτλ κτλ, αλλά έτυχε και βρήκα στο blogthea από search στο google μερικά επισόδεια Dragonball, και μπήκα τελείως τυχαία....
Και τελικά έχει πράγματα... Βρήκα κι έναν κύβο για τα Windows αντιγραφή του compiz κτλ κτλ...
Χαίρομαι κιόλας γιατί έχει άπειρα smilies και μπορείς να αποθηκεύσεις και δικά σου, και ποστάρω ό,τι να 'ναι... :tounge: :tounge:

TopGear
09-02-2008, 00:03
Θέλω σε αυτήν την μητρική (http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=569&maincat_no=1&cat2_no=&cat3_no=) του γείτονα μου, να βάλω μνήμη 1 GB. Στο test reports για τα memories είδα ότι παίρνει μέχρι 1GB αλλά από την εταιρεία Hynix. Έλεγα να βάλω αυτό το μοντέλο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554764) από Kingston, αλλά δε βρίσκω κάτι. Να βάλω καλύτερα λέτε 2 x 512 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554752);

Επίσης, θέλω κι έναν σκληρό SATA (εφόσον η 2η υποδοχή είναι ελεύθερη), συγκεκριμένα έλεγα αυτόν (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303791). Θα τον "βρει" τον 320 SATA 2 16MB ή μπααααα; Προς το παρόν υπάρχει στο pc ένας Maxtor 80GB. Είναι δυνατόν να λέει στο test reports ότι παίρνει μέχρι 160άρη SATA, ενώ IDE ως 250; Τι προτείνετε και γενικά υπάρχουν "όρια" μέχρι πόσης χωρητικότητας δίσκους σηκώνει 1 μητρική;

nighthawk
09-02-2008, 00:32
Παίδες βοήθεια!!
Έκανα μια τεράστια πίπα...
Διέγραψα μέσω partition magic 8,το partition με τα linux και παίρνω grub error 17...
Τι να κάνω?????To fixmbr από cd των xp δεν δουλεύει...

mad_nassos
09-02-2008, 01:08
Παίδες βοήθεια!!
Διέγραψα μέσω partition magic 8,το partition με τα linux και παίρνω grub error 17...

Πρώτον διέγραψες ΤΟ linux και όχι τα... :tounge:
Με λίγα λόγια όταν ανοιγεις το pc σου σε βγάζει σε μαύρη οθόνη και γράφει Error 17??
Δυσκολάκι, αλλά ίσως να μπορέσουμε να κάνουμε κάτι...
Πόσους σκληρούς έχεις??

St3f@n0s
09-02-2008, 01:18
Παίδες βοήθεια!!

Paparia filtate...
Foutses mple kai alla tetoia...

Den einai apoluto auto pou 8a pw alla to monadiko pou mporeis na kaneis einai na xanadhmiourghseis to partition kai xana format...(proswpikh apopsh panta kai elpizw na kanw la8os...:wavey: )

kanontas google me restore deleted partition brhka auta:

http://www.partition-recovery.com/quest1.htm

http://www.softplatz.com/software/restore-deleted-partition/

Elpizw na boh8hsei ka8olou an kai prospa8hses to mbr kai den se boh8hse opote liges oi elpides...:-(

//Blepw pws sta perissotera lene gia anakthsh arxeiwn enw esu exeis leitourgiko...

Opote pio palouki twra...As4e pou eixa prospa8hsei kai egw me 1 programma gia anakthsh arxeiwn kai telika crashare o sklhros mou...Opote o,ti kai na kaneis na exeis parei tis profulaxeis sou...:D

nighthawk
09-02-2008, 01:31
Το διόρθωσα....
Ξαναεγκατέστησα το linux....................

mad_nassos
09-02-2008, 01:33
Den einai apoluto auto pou 8a pw alla to monadiko pou mporeis na kaneis einai na xanadhmiourghseis to partition kai xana format...(proswpikh apopsh panta kai elpizw na kanw la8os...:wavey: )

Και μετά λέτε για μένα ότι είμαι μανιακός με τα format.... :baby:
Aw, επειδή έχω κάνει πολλά πειράμματα και μου έχουν βγει πολλά τέτοια, ίσως να μπορεί να γίνει κάτι...
Ειδικά αν έχει παραπάνω από ένα σκληρό, παίζει να έχει γίνει βλακιούλα...

mad_nassos
09-02-2008, 01:34
Το διόρθωσα....
Ξαναεγκατέστησα το linux....................

:p :p
Ωραίος!!!! Ήταν κι αυτό μια λύση.... :D :D :D
:wavey: :wavey:

St3f@n0s
09-02-2008, 01:36
:p :p
Ωραίος!!!! Ήταν κι αυτό μια λύση.... :D :D :D

Panw pou hmoun etoimos na se prow8hsw ws epituxhmenh lush twn format se Linux autos ta epanegkatesthse...:angryfire :D :D

mad_nassos
09-02-2008, 01:43
Panw pou hmoun etoimos na se prow8hsw ws epituxhmenh lush twn format se Linux autos ta epanegkatesthse...:angryfire :D :D

TO
Tι να γίνει... αυτά έχει η σκληρή ζωή... :-( :tounge: :tounge:

Alan Don
09-02-2008, 02:10
Θέλω να κανω το εξης : εχω λινουξ και windows και θελω να κανω defragment το κομματι των windows απο τα linux ...

Γινεται και αν ναι με ποιο προγραμμα ...?

εχω ψαξει λιγο αλλα δεν βρηκα τιποτα...

VALE46
09-02-2008, 21:10
8elw boi8eia den mporw na grapsw ellinika sto pc.pataw to shift+alt alla kai pali agglika grafei.ti na kanw????

asxoliastos
09-02-2008, 22:06
πουστικα vista μαμω το μουνι της μανας σας ρεεεεεε
γτπ,αν ειχα Linux λιγοτερες φορες θα επρεπε να επεμβω
στο συστημα,ελα μωρη πουτανα μητρικη να μπουν στο αρχειο
τα γαμιδια.
ενας ακομα λογος:xvidcore.dll
θελει κατεβασμα και paste στο system32
(απλα το αναφερω γτ με ρωτησε καποιος και τωρα ειναι offline
και μιας και παρακολουθε το thread και μιας και μπορει να
εχουν και αλλοι το ιδιο προβλημα)

TopGear
09-02-2008, 22:49
Θέλω σε αυτήν την μητρική (http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=569&maincat_no=1&cat2_no=&cat3_no=) του γείτονα μου, να βάλω μνήμη 1 GB. Στο test reports για τα memories είδα ότι παίρνει μέχρι 1GB αλλά από την εταιρεία Hynix. Έλεγα να βάλω αυτό το μοντέλο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554764) από Kingston, αλλά δε βρίσκω κάτι. Να βάλω καλύτερα λέτε 2 x 512 που λέει ότι είναι συμβατές (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554752);

Επίσης, θέλω κι έναν σκληρό SATA (εφόσον η 2η υποδοχή είναι ελεύθερη), συγκεκριμένα έλεγα αυτόν (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303791). Θα τον "βρει" τον 320 SATA 2 16MB ή μπααααα; Προς το παρόν υπάρχει στο pc ένας Maxtor 80GB. Είναι δυνατόν να λέει στο test reports ότι παίρνει μέχρι 160άρη SATA, ενώ IDE ως 250; Τι προτείνετε και γενικά υπάρχουν "όρια" μέχρι πόσης χωρητικότητας δίσκους σηκώνει 1 μητρική;

Επανέρχομαι σε αυτό το θέμα, γιατί κανένας δε μου απάντησε. Επισυνάπτω αρχείο από το manual. Οι 2 πρώτες σελίδες αναφέρονται στη μνήμη, η 3η στους σκληρούς.

Στο βιβλιαράκι (http://rapidshare.com/files/90480816/Manual.pdf.html) που έχω ανεβάσει στο rapidshare σκαναρισμένες αυτές τις 2-3 σελίδες, λέει κάθε slot παίρνει ως 1GB, αλλά στο site στο test reports λέει αυτά που γράφω παραπάνω (ότι μόνο μια Hynix εταιρεία είναι "συμβατή").

Όσον αφορά στο σκληρό δίσκο, τι προτείνετε; Θα τον "αναγνωρίσει"; Είδα επίσης διάφορα παράξενα στο tests reports...

Thanks...

mad_nassos
09-02-2008, 23:33
8elw boi8eia den mporw na grapsw ellinika sto pc.pataw to shift+alt alla kai pali agglika grafei.ti na kanw????

Λειτουργικό???? :sleep: :sleep:

terezoulini
09-02-2008, 23:53

dokimase ctrl+shift...

mad_nassos
10-02-2008, 00:10
dokimase ctrl+shift...

:confused: :confused: :confused:
Με ποια λογική???? :confused:
Καταρχάς δεν έχει πει τι λειτουργικό έχει... :wavey: :wavey:

St3f@n0s
10-02-2008, 00:16

An 8umamai kala trexei windows xp kai pi8anotata ubuntu...
Dwse prwta thn apanthsh gia ta xp kai meta ama xereis:tounge: pes kai gia TO ubuntu...

terezoulini
10-02-2008, 00:18

me th logiki tou oti me alt+shift prospa8ouse epi wres ki enas filos mou na valei ellhnika (se windows xp) kai pathse kata la8os control+shift kai mphkan ellhnika..:o :D :sleep:

VALE46
10-02-2008, 03:10
Λειτουργικό???? :sleep: :sleep:

windows xp english.oute to ctrl+shift pianei....

TalL_Guy
10-02-2008, 05:36
Control panel--->Regional settings ke meta sto deftero tab.Eki pano pano exi mia epilogi apo opou kanonizis ti glossa isagogis tha exis,ke patontas alt+shit pia tha ine i "enalaktiki " sou.Dokimase to

VALE46
10-02-2008, 13:18
Control panel--->Regional settings ke meta sto deftero tab.Eki pano pano exi mia epilogi apo opou kanonizis ti glossa isagogis tha exis,ke patontas alt+shit pia tha ine i "enalaktiki " sou.Dokimase to

Δουλεψε ευχαριστω!!!κατι αλλο.εχω ενα αρχειο .srt και μου τ εμφανιζει με κινεζικα.τι μπορω να κανω?:wavey:

mad_nassos
10-02-2008, 14:17
Δουλεψε ευχαριστω!!!κατι αλλο.εχω ενα αρχειο .srt και μου τ εμφανιζει με κινεζικα.τι μπορω να κανω?:wavey:

Yποθέτω ότι το srt είναι υπότιτλοι...
Αν είμαι μέσα, τότε αν είναι ελληνικοί και σου βγάζει περίεργους χαρακτήρες, τότε σημαίνει ότι είναι σε λάθος encoding. Δηλαδή είτε είναι γραμμένο σε Unicode (UTF-8) κι εσύ το έχεις ρυθμισμένο σε Greek ISO, είτε είναι γραμμένο σε Greek ISO κι εσύ το έχεις ρυθμισμένο σε Unicode (UTF-8)... Τουλάχιστον αυτά είναι τα δύο πιο συνηθισμένα... Αν βρεις τρόπο άλλαξε το encoding, και λογικά θα είναι όλα ok... ;-)

Alan Don
10-02-2008, 14:18
Ψαξε να βρεις την επιλογη: unicode character ---> ελληνικα ...

VALE46
10-02-2008, 14:33
Ψαξε να βρεις την επιλογη: unicode character ---> ελληνικα ...
fantazomoun oti 8a paize kati me to unicode omws sto notepad me to opoio anoigei to .srt den exei tetoia epilogi.ti kanw tote?:sleep:

giannis88
10-02-2008, 15:30
na fadasto exeis aglika windows? control panel
regional date options
regional options kai sto advanced vazeis to encoding se greek
gia dokimase

VALE46
10-02-2008, 15:42
na fadasto exeis aglika windows? control panel
regional date options
regional options kai sto advanced vazeis to encoding se greek
gia dokimase

wraiois man doulepse.eyxaristw :wavey: :wavey:

Octopus Handjob
10-02-2008, 23:44
Να πάρω ή να μην πάρω αυτό το ρούτερ;

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978066&product=586528

You decide. Έχω σύνδεση 2 mbps της OTENET, δεν προβλέπεται να έχω μεγαλύτερη από 4 στο απώτερο μέλλον και θέλω να έχω και ethernet και ασύρματο.

tzagasdog
10-02-2008, 23:48
na rwtisw kati re paidia kapoios gnwstos m thelei na parei mia othoni 22 ara
epeidi eimai ligo asxetos ti xarakthristika prepei na koitaksw? kammia kalh protash (upeuthina... lol) exoume?

TopGear
11-02-2008, 00:13
epeidi eimai ligo asxetos ti xarakthristika prepei na koitaksw? kammia kalh protash (upeuthina... lol) exoume?

Απ'ότι ξέρω, πρέπει να προσέξει το contrast (να είναι όσο το δυνατόν πιο υψηλό) και την οριζόντια και κατακόρυφη συχνότητα. Όπως επίσης και το πόσα χρώματα διαθέτει. Τα περισσότερα από αυτά τα χαρακτηριστικά είναι πάνω-κάτω ίδια, το contrast όμως διαφέρει από μοντέλο σε μοντέλο.

mad_nassos
11-02-2008, 00:47

You decide. Έχω σύνδεση 2 mbps της OTENET, δεν προβλέπεται να έχω μεγαλύτερη από 4 στο απώτερο μέλλον και θέλω να έχω και ethernet και ασύρματο.

Xωρίς να διαθέτω τρελή γνώση, νομίζω καλά είναι τα Level One και τα Linksys..
Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος μ' αυτό εδώ.. (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616379). ;-)

deggial
11-02-2008, 01:04

Η προσωπική μου εμπειρία με την Negear είναι άσχημη.

Συγκεκριμένα, είχα πρόβλημα (το οποίο είναι γενικό από κατασκευή) με την ασύρματη κάρτα δικτύου w311v3, η οποία αφ' ενός δεν έπιανε τόσο καλά όσο μία δε-με-ξέρει-η-μανα-μου Microcom που έχω, αφ' ετέρου το συνοδευτικό λογισμικό (το οποίο αναγκαστικά το εγκαθιστάς μαζί με τους οδηγούς, δε γίνεται διαφορετικά) κάνει conflict με το Wireless Zero Config των Win XP (με αποτέλεσμα να πέφτει η σύνδεση του στο δίκτυο κάθε μισάωρο).

Επίσης είχα πρόβλημα με τον adsl2+ router της ίδιας εταιρίας, ο οποίος τα έφτυσε άσχημα μετά από 1 1/2 έτος.

Από το Πλαίσιο τελικά είχα πάρει το U.S. Robotics Wireless MAXg ADSL (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978253&product=902063) με το οποίο είμαι πλήρως ικανοποιημένος.

deggial
11-02-2008, 01:11

Όπως σου απάντησαν ήδη, contrast, γωνία θέασης και μικρό μέγεθος κουκίδας. Επίσης καλό είναι να έχει DVI-HDCP είσοδο.

Σε κάθε περίπτωση, όμως, καλύτερα να πάει σε κατάστημα να δει οθόνες από κοντά, για να δει φωτεινότητα και contrast στην πράξη, και κυρίως τα χρώματα.

Εγώ πάντως σκεφτόμουν να αγοράσω τη SAMSUNG SYNCMASTER 223BW (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168195), αλλά κατέληξα σε αυτό το μοντέλο επειδή με βολεύει να έχει δύο εισόδους (και DVI και analog). Υπάρχουν και φθηνότερες με ίδια ποιότητα.

ΥΓ. Α, επίσης ας κοιτάξει και θέματα εγγύησης, π.χ. στα πόσα pixels γίνεται αλλαγή, αν και σε τέτοια μοντέλα δε ξέρω αν υπάρχει εταιρία με zero-pixel guarantee.

Octopus Handjob
11-02-2008, 01:54
Eyxaristw guys... Mallon linksys h us robotics 8a protimhsw an kai einai ligo akriboutsika gia to paron kase mou (den mporoume na ta exoume ola but it's ok).

Gnwrizete mhpws genika an ta wireless routers parakamptoun th syndesmologia ISDN me to NETMOD tou OTE h an syndeontai me diko tous tropo?

Alan Don
11-02-2008, 03:24
Θέλω να κανω το εξης : εχω λινουξ και windows και θελω να κανω defragment το κομματι των windows απο τα linux ...

Γινεται και αν ναι με ποιο προγραμμα ...?

εχω ψαξει λιγο αλλα δεν βρηκα τιποτα...

.................................

mad_nassos
11-02-2008, 03:29
.................................

Man δεν νομίζω να το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό...
Καταρχάς δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να κάνεις defragment από το Linux, γιατί νομίζω ότι φροντίζει με μία αυτόματη διαδικασία ανά τακτά χρονικά διαστήματα να κάνει ελέγχους κτλ κτλ, ώστε να μην χρειάζεται defragment ποτέ από το χρήστη... Επομένως δεν νομίζω να έχει βγει κάποιο πρόγραμμα για να κάνει στα Windows μέσω του Linux...

Αν λέω ηλιθιότητες sorry...:blush: :blush: :wavey:

Alan Don
11-02-2008, 03:41
οχι αληθεια λες ....

το εψαξα και παντου λενε το ιδιο ...

το θεμα ειναι οτι για καποιο λογο κανενα προγραμμα απο αυτα που εχω δεν κανουν πολυ καλα το δεφραγμεντ του τμηματος του λειτουργικου ακομη και offline....

και εψαχνα κατι σπεσιαλ...

mad_nassos
11-02-2008, 03:48
οχι αληθεια λες ....

το εψαξα και παντου λενε το ιδιο ...

το θεμα ειναι οτι για καποιο λογο κανενα προγραμμα απο αυτα που εχω δεν κανουν πολυ καλα το δεφραγμεντ του τμηματος του λειτουργικου ακομη και offline....

και εψαχνα κατι σπεσιαλ...

Νομίζω ότι γενικά το defragment δεν είναι δημοφιλές για την αξιοπιστία του και τα καλά αποτελέσματά του... :-(

deggial
11-02-2008, 11:38
Για defragment σε Windows, από όσο ξέρω το καλύτερο εργαλείο είναι το Perfectdisk.

TopGear
11-02-2008, 11:40
Για defragment σε Windows, από όσο ξέρω το καλύτερο εργαλείο είναι το Perfectdisk.

Παλιότερα πάντως είχε συζητηθεί εδώ μέσα ως καλό το O & O Defragment.

ChristosG
11-02-2008, 17:43
Έβαλα + Ubuntu, αλλά μου βγαίνει η οθόνη μετατοπισμένη 7 μονάδες προς τα δεξιά, ενώ στα ΧΡ κανονικά στο κέντρο. Τι φταίει?

@Βebis: oxi :-(

Bebis
11-02-2008, 17:51
Koumpi "Auto" den exei h othoni sou?

Alan Don
11-02-2008, 18:37
εχω και το Ο&Ο και το Perfect Disk

mad_nassos
11-02-2008, 19:20
Έβαλα + Ubuntu, αλλά μου βγαίνει η οθόνη μετατοπισμένη 7 μονάδες προς τα δεξιά, ενώ στα ΧΡ κανονικά στο κέντρο. Τι φταίει?

@Βebis: oxi :-(

Δεν είναι και ασυνήθιστο φαινόμενο...
Όσο πιο παλιό οθόνη έχεις, τόσο μεγαλύτερη διαφορά υπάρχει...
Στο παλιό μου pc βγαίνει όχι μονο μετατοπισμένο, αλλά και σε τελείως άσχετο σχήμα και μέγεθος..
Πολύ απλά το διορθώνεις είτε με Auto είτε κανονικά, manually, και όταν επιστρέψεις στα Windows δεν θα υπάρχει πρόβλημα να το ξαναπειράξεις... :wavey:

Octopus Handjob
11-02-2008, 21:54
Παλιότερα πάντως είχε συζητηθεί εδώ μέσα ως καλό το O & O Defragment.

Diskeeper FTW. =O

terezoulini
11-02-2008, 22:27
πως μπορώ να αλλάξω μόνιμα τις ρυθμίσεις του putty? Κά8ε φορά που αλλάζω γραμματοσειρά ή χρώματα, οι αλλαγές δεν διατηρούνται μετά το logout..

TopGear
11-02-2008, 23:08
πως μπορώ να αλλάξω μόνιμα τις ρυθμίσεις του putty? Κά8ε φορά που αλλάζω γραμματοσειρά ή χρώματα, οι αλλαγές δεν διατηρούνται μετά το logout..

Ναι, όταν βάλεις το hostname, μετά πας δίπλα στις άλλες επιλογές που λέει font, colour κτλ και στο τέλος κάνεις save.

Sirimourdios
11-02-2008, 23:30
Λοιπόν η πείρα μου στα δίκτυα είναι μηδαμινή και καθώς αποφάσισα να δικτυώσω (ασύρματα) τους 2 υπολογιστές μου,πήρα την πρωτοβουλία και αγόρασα 2 LEVEL ONE WNC-0305USB 11G WIRELESS USB ADAPTER (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616454) για να κάνω ένα δίκτυο ad hoc όπως στο σχήμα.
http://i195.photobucket.com/albums/z146/wanaka1908/68588-diagram-ad-hoc.gif

Η σύνδεση πρέπει να έχει γίνει αλλά ο ένας υπολογιστής δεν βλέπει τον άλλο :-( .Ξέρει κανέις τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?

St3f@n0s
11-02-2008, 23:34
Λοιπόν η πείρα μου στα δίκτυα είναι μηδαμινή και καθώς αποφάσισα να δικτυώσω (ασύρματα) τους 2 υπολογιστές μου,πήρα την πρωτοβουλία και αγόρασα 2 LEVEL ONE WNC-0305USB 11G WIRELESS USB ADAPTER (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616454) για να κάνω ένα δίκτυο ad hoc όπως στο σχήμα.

Η σύνδεση πρέπει να έχει γίνει αλλά ο ένας υπολογιστής δεν βλέπει τον άλλο :-( .Ξέρει κανέις τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?

Exeis ensurmato modem kai prospa8eis na moiraseis to shma asurmata se alla 2 pcia???:confused:
Kanonika 8a xreiasteis 1 asurmato routeraki na sundeseis ekei to modem kai na stelnei auto to shma asurmata...

mad_nassos
12-02-2008, 04:13

Δεν ξέρω αν ήταν από κωλοφαρδία, πάντως τα ανταπτοράκια που πήρες είναι αρκετά καλά!! ;-)
Πες αναλυτικά ποιο router έχεις και αν τελικά θες να συνδέσεις 2 ή 3 υπολογιστές, γιατί μιλάς για 2 ενώ στο σχήμα είναι 3, και ίσως να μπορέσουμε να βοηθήσουμε... ;-)

deggial
12-02-2008, 11:56

Δεν ξέρω τι λειτουργικό έχεις, οπότε θα υποθέσω πως είναι Windows XP. Εδώ έχει αναλυτικές οδηγίες για να στήσεις ένα ad hoc network: http://www.microsoft.com/windowsxp/using/networking/expert/bowman_02april08.mspx

Exeis ensurmato modem kai prospa8eis na moiraseis to shma asurmata se alla 2 pcia???:confused:
Kanonika 8a xreiasteis 1 asurmato routeraki na sundeseis ekei to modem kai na stelnei auto to shma asurmata...

Όχι, δε χρειάζεται ντε και καλά router. Υπάρχει το λεγόμενο ad hoc networking όπου δε χρησιμοποιείται κάποιος κεντρικός κόμβος, όπως το router, για τον έλεγχο της κυκλοφορίας.

mad_nassos
12-02-2008, 15:35
Όχι, δε χρειάζεται ντε και καλά router. Υπάρχει το λεγόμενο ad hoc networking όπου δε χρησιμοποιείται κάποιος κεντρικός κόμβος, όπως το router, για τον έλεγχο της κυκλοφορίας.

Ξέρεις αν αυτό γίνεται έχοντας ενσύρματο router και 2 υπολογιστές με Ubuntu?? Ή Ubuntu και freeBSD??
Η κοπέλα μου έχει Ενσύρματο Router και υπολογιστή Desktop με Kubuntu, κι εγώ όταν πάω να διαβάσουμε, αν πάρω Laptop έχω freeBSD και Ubuntu... Μπορώ να μπω εγώ ασύρματα κάπως ή κάτι τέτοιο?? :confused: :baby: :baby:

deggial
12-02-2008, 16:06
Ξέρεις αν αυτό γίνεται έχοντας ενσύρματο router και 2 υπολογιστές με Ubuntu?? Ή Ubuntu και freeBSD??
Η κοπέλα μου έχει Ενσύρματο Router και υπολογιστή Desktop με Kubuntu, κι εγώ όταν πάω να διαβάσουμε, αν πάρω Laptop έχω freeBSD και Ubuntu... Μπορώ να μπω εγώ ασύρματα κάπως ή κάτι τέτοιο?? :confused: :baby: :baby:

Εάν έχει ασύρματη κάρτα δικτύου στον υπολογιστή της, τότε ναι. Λεπτομέρειες προσωπικά δε γνωρίζω, αλλά έχει πληροφορίες στο https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Adhoc

Γενικά, η όλη διαδικασία είναι πως ο ένας υπολογιστής θα λειτουργήσει ως router και θα δημιουργήσει ένα ασύρματο δίκτυο με κάποιο SSID στο οποίο θα συνδέονται οι υπόλοιποι. Ο ενδεχόμενος μπελάς είναι να πείσεις να μοιράζονται κάποιο εξωτερικό δίκτυο (όπως το internet).

mad_nassos
12-02-2008, 16:13
Εάν έχει ασύρματη κάρτα δικτύου στον υπολογιστή της, τότε ναι. Λεπτομέρειες προσωπικά δε γνωρίζω, αλλά έχει πληροφορίες στο https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Adhoc

Γενικά, η όλη διαδικασία είναι πως ο ένας υπολογιστής θα λειτουργήσει ως router και θα δημιουργήσει ένα ασύρματο δίκτυο με κάποιο SSID στο οποίο θα συνδέονται οι υπόλοιποι. Ο ενδεχόμενος μπελάς είναι να πείσεις να μοιράζονται κάποιο εξωτερικό δίκτυο (όπως το internet).

Έχω ακριβώς το ίδιο ανταπτοράκι που έχει ο Sirimourdios.
Αν συνδέσω το pc της με Ethernet στο router, και βάλω πάνω στο pc της το ανταπτοράκι, τότε το ανταπτοράκι θα λειτουργεί σαν ασύρματο router για το Laptop μου.. Σωστά κατάλαβα??? :baby: :baby:
Κάνω bookmark τη σελίδα μήπως βγάλω άκρη... :D

deggial
12-02-2008, 16:36
Έχω ακριβώς το ίδιο ανταπτοράκι που έχει ο Sirimourdios.
Αν συνδέσω το pc της με Ethernet στο router, και βάλω πάνω στο pc της το ανταπτοράκι, τότε το ανταπτοράκι θα λειτουργεί σαν ασύρματο router για το Laptop μου.. Σωστά κατάλαβα??? :baby: :baby:
Κάνω bookmark τη σελίδα μήπως βγάλω άκρη... :D

Ναι. Για το ανταπτοράκι, στο Ubuntu NetworkManager θα βάλεις Create New Network με κάποιο SSID που θες και οι υπόλοιπες 802.1χ συσκευές θα μπορούν να συνδέονται σε αυτό το δίκτυο.

Επιπροσθέτως, όμως, θα χρειάζεται ο υπολογιστής της κοπέλας σου να επιτρέπει αυτό το ασύρματο δίκτυο να "βλέπει" και το Διαδίκτυο. Σε Windows αυτό γίνεται εύκολα με τον Network Setup Wizard, σε Ubuntu δεν ξέρω πώς γίνεται ακριβώς.

mad_nassos
12-02-2008, 16:45
Ναι. Για το ανταπτοράκι, στο Ubuntu NetworkManager θα βάλεις Create New Network με κάποιο SSID που θες και οι υπόλοιπες 802.1χ συσκευές θα μπορούν να συνδέονται σε αυτό το δίκτυο.

Επιπροσθέτως, όμως, θα χρειάζεται ο υπολογιστής της κοπέλας σου να επιτρέπει αυτό το ασύρματο δίκτυο να "βλέπει" και το Διαδίκτυο. Σε Windows αυτό γίνεται εύκολα με τον Network Setup Wizard, σε Ubuntu δεν ξέρω πώς γίνεται ακριβώς.

Θα το ψάξω...
Ευχαριστώ man!
Αν το βρω θα το ποστάρω μήπως το θέλει και κανένας άλλος... ;-)
Εκτός αν πάρει switch-άκι και δεν ασχοληθώ... :p

ChristosG
12-02-2008, 17:12
Τα Ubuntu που έχω βάλει τα κατέβασα από δώ: http://www.forums.gr/showpost.php?p=535511&postcount=185

Θέλω να ρωτήσω κάτι πραγματάκια:

1) Στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων μου δείχνει ότι το BitTorrent είναι τικ-αρισμένο, που σημαίνει ότι υπάρχει στο pc μου. Πάω όμως στην λίστα με τα προγράμματα του Internet και δεν μου το χει εκεί. Κάνω αναζήτηση με τη λέξη BitTorrent και βρήκε πολλά αρχεία. Πρέπει να το εγκαταστήσω εγώ προφανώς. Πώς όμως? (είμαι n00b plz λυπηθείτε με :p) Eπίσης δεν με αφήνει τα διαλέξω τα ξε-τικ-αρισμένα ούτε να τικ-άρω τα ξε-τικ-αρισμένα. Γιατί γίνεται αυτό? Μήπως επειδή τα κατέβασα από το Internet?

2) Όταν κάνω restart κάνει, όταν κάνω shut down μου πετάει κάτι μηνύματα που λένε "το τάδε failed" και μόλις αδειάσει η πορτοκαλί μπάρα, το pc δεν σβήνει, μένει εκεί, και το κλείνω από το κουμπί. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει? Λέτε να υπάρχει ασυμβατότητα?

3) Πώς μπορώ να κάνω τα xp να είναι πάνω-πάνω στη λίστα, και όχι τα Ubuntu?

4) Πώς το κάνω να μη ζητάει username/password οχι μόνο στην αρχική οθόνη, αλλά παντού?

5) Πώς μπορώ να το κάνω να θυμάται το password από το wireless του σπιτιού μου? Μου το ζητάει κάθε φορά που σνοίγω το pc και μπαίνω στην επιφάνεια εργασίας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :-)

mad_nassos
12-02-2008, 17:20
Τα Ubuntu που έχω βάλει τα κατέβασα από δώ: http://www.forums.gr/showpost.php?p=535511&postcount=185

Θα μπορούσες να μπεις κατευθείαν www.ubuntu.com

Θέλω να ρωτήσω κάτι πραγματάκια:

1) Στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων μου δείχνει ότι το BitTorrent είναι τικ-αρισμένο, που σημαίνει ότι υπάρχει στο pc μου. Πάω όμως στην λίστα με τα προγράμματα του Internet και δεν μου το χει εκεί. Κάνω αναζήτηση με τη λέξη BitTorrent και βρήκε πολλά αρχεία. Πρέπει να το εγκαταστήσω εγώ προφανώς. Πώς όμως? (είμαι n00b plz λυπηθείτε με :p) Eπίσης δεν με αφήνει τα διαλέξω τα ξε-τικ-αρισμένα ούτε να τικ-άρω τα ξε-τικ-αρισμένα. Γιατί γίνεται αυτό? Μήπως επειδή τα κατέβασα από το Internet?

Αν είναι τικαρισμένο σημαίνει ότι είναι και περασμένο...
Βγάλτο και ξαναβάλτο αν είναι...
Αν πάλι δεν στο τρέχει, πήγαινε στο run και γράψε Bittorrent και δες αν παίζει έτσι...

2) Όταν κάνω restart κάνει, όταν κάνω shut down μου πετάει κάτι μηνύματα που λένε "το τάδε failed" και μόλις αδειάσει η πορτοκαλί μπάρα, το pc δεν σβήνει, μένει εκεί, και το κλείνω από το κουμπί. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει? Λέτε να υπάρχει ασυμβατότητα?

Ασυμβατότητα δεν υπάρχει...
Ποιο είναι το τάδε??
Πες μας αναλυτικά τι γράφει...

Eδώ λέει: http://www.linuxquestions.org/questions/linux-hardware-18/change-grub-to-make-xp-primary-537893/
Αν είσαι όμως n00b όπως λές, πρόσεχε λιγάκι στο τι κάνεις....

SpartanGeorge
12-02-2008, 17:35
5) Πώς μπορώ να το κάνω να θυμάται το password από το wireless του σπιτιού μου? Μου το ζητάει κάθε φορά που σνοίγω το pc και μπαίνω στην επιφάνεια εργασίας.

http://blog.yumdap.net/archives/56-The-ease-of-WPA-in-Ubuntu-Feisty-Fawn.html

deggial
12-02-2008, 18:14

Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για το συγκεκριμένο πρόγραμμα; Καλύτερα Azureus ή KTorrent.

Το ΒitTorrent από όσο ξέρω δεν ανοίγει ως εφαρμογή, αλλά μόνο όποτε τρέξεις .torrent αρχείο.

Η καλύτερη λύση είναι να ρωτήσεις στο ubuntuforums.org γράφοντας συγκεκριμένα ποια μηνύματα είναι αυτά.

https://help.ubuntu.com/community/GrubHowto/ChangeDefaultOS

4) Πώς το κάνω να μη ζητάει username/password οχι μόνο στην αρχική οθόνη, αλλά παντού?

Μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις επ' αυτού στο /etc/sudoers (κάνε αναζήτηση στο google για λεπτομέρειες, δε θυμάμαι απ' έξω την σωστή σύνταξη), αλλά δε στο συνιστώ για λόγους ασφάλειας. Αν κάποιος μπει με το δικό σου λογαριασμό remotely, θα έχει άμεση root πρόσβαση.

Νομίζω η default επιλογή ήταν να θυμάται τον κωδικό, αλλά δε θυμάμαι τα options του NetworkManager απέξω.

mad_nassos
12-02-2008, 18:25
Το ΒitTorrent από όσο ξέρω δεν ανοίγει ως εφαρμογή, αλλά μόνο όποτε τρέξεις .torrent αρχείο.

Όχι, μια χαρά λειτουργεί το BitTorrent.. δηλαδή εννοώ ανοιγει από μόνο του...
Έχω και BitTorrent και Azureus.. Το Azureus είναι καλύτερο, αλλά καμιά φορά σπαστικό... :tounge:

SpartanGeorge
12-02-2008, 18:27
utorrent με wine ρεεε :tounge:

ChristosG
12-02-2008, 18:42
utorrent με wine ρεεε :tounge:

to eida kai kapou allou ayto grammeno, ti einai o emulator wine? ton katevazeis? h' to exei to utorrent?

mad_nassos
12-02-2008, 18:47
to eida kai kapou allou ayto grammeno, ti einai o emulator wine? ton katevazeis? h' to exei to utorrent?

To Wine είναι ένα προγραμματάκι emulator που το περνάς στο Linux σου και μέσω αυτού περνάς προγράμματα Windows στο linux...
Το Wine νομίζω είναι Win(dows)e(mulator)...
Υπάρχει νομίζω στο Synaptic... Το παιρνάς από εκεί, και μετά αν το ψάξεις λιγάκι, θα περνάς προγράμματα των Windows στο Linux...
Κι αυτό επειδή το μtorrent δεν υπάρχει για Linux....

yohoho
12-02-2008, 19:20
Γειας σας.
Εχω το Siemens CL-110 με συνδεση Forthnet και αντιμετωπιζω προβλημα.
Ενω με την συνδεση ethernet εχει γινει κανονικα η συνδεση με το PC μου,με την συνδεση USB που θελω να συνδεσω ενα αλλο PC, εχω το εξης προβλημα :δεν το αναγνωριζει (δηλ.το CL-110) το αλλο PC και μου το βγαζει ως "αγνωστη συσκευη USB".Τι συμβαινει?

ΥΓ.Εννοειται οτι εχω εγκαταστησει στο δευτερο PC τους drivers του CL-110 για USB συνδεση και μην πειτε παρε switch, κανε δικτυο κλπ τα ξερουμε αυτα αλλα το θεμα ειανι η usb θυρα!

οποιος ξερει ας βοηθησει..............:confused:

mad_nassos
12-02-2008, 19:29
Γειας σας.
Εχω το Siemens CL-110 με συνδεση Forthnet και αντιμετωπιζω προβλημα.
Ενω με την συνδεση ethernet εχει γινει κανονικα η συνδεση με το PC μου,με την συνδεση USB που θελω να συνδεσω ενα αλλο PC, εχω το εξης προβλημα :δεν το αναγνωριζει (δηλ.το CL-110) το αλλο PC και μου το βγαζει ως "αγνωστη συσκευη USB".Τι συμβαινει?

ΥΓ.Εννοειται οτι εχω εγκαταστησει στο δευτερο PC τους drivers του CL-110 για USB συνδεση και μην πειτε παρε switch, κανε δικτυο κλπ τα ξερουμε αυτα αλλα το θεμα ειανι η usb θυρα!

οποιος ξερει ας βοηθησει..............:confused:

Ίιιιιισως (μπορεί και βλακία, αλλά νομίζω σε μένα υπήρχε η επιλογή), πρέπει να καταχωρήσεις το USB στις "αξιόπιστες συσκευές" ή κάπως έτσι μέσα από τις ρυθμίσεις του router σου..

yohoho
12-02-2008, 19:33
οταν πηγαινω στην διαχειριση συσκευων εμφανιζει μια αγνωστη συκευη με κιτρινο ερωτηματικο!!!

τρελε Νασο για να μπω στις ρυθμισεις του ρουτερ πρεπει πρςτα να το εγκαταστησω, εγω δεν μπορω να το εγκαταστησω καν πως θα κανω την ρυθμιση που λες?!!!

mad_nassos
12-02-2008, 19:36
οταν πηγαινω στην διαχειριση συσκευων εμφανιζει μια αγνωστη συκευη με κιτρινο ερωτηματικο!!!

τρελε Νασο για να μπω στις ρυθμισεις του ρουτερ πρεπει πρςτα να το εγκαταστησω, εγω δεν μπορω να το εγκαταστησω καν πως θα κανω την ρυθμιση που λες?!!!

Αφού λες ότι είναι συνδεδεμένο με 2 pcια...
Στο ένα με ethernet και στο άλλο προσπαθείς με wireless USB... (εκτός αν έχω καταλάβει λάθος τόση ώρα... :blush: )
Μπαίνεις στις ρυθμίσεις του router από το pc που είναι με το ethernet και το φτιάχνεις... εγώ έτσι θυμάμαι το είχα κάνει όταν ήμουν με ασύρματο στο ένα pc... :baby:

Bebis
12-02-2008, 20:56
Αφού λες ότι είναι συνδεδεμένο με 2 pcια...
Στο ένα με ethernet και στο άλλο προσπαθείς με wireless USB[...] what the &%$#?

Den xerw an mporei to router sou na ypostirixei tautoxroni syndesi toso mesw usb oso kai mesw ethernet.

Sto pc me to usb thelei drivers (s'antithesi m'auto pou einai over ethernet). An theleis na kaneis allages, swsta eipe o Nassos, tha mpeis apto pc pou exei to ethernet..

yohoho
12-02-2008, 21:15
re exete kanei diktua stin sxoli? (kala den kserete pws douleuei ena router?)
leme to router exei 2 thures mia usb kai mia ethernet , sikwnei 2 sundeseis me pc, me tin ethernet einai kanonika to ena pc to allo me tin usb sundesi einai to problima pou den tin anagnwrisi ta kolo xp.

me speetouch einai komple toso se usb oso kai ethernet tautoxrona!!!!!!!!!
me to kolo siemens cl 110 to psaxnw akoma!!!

deggial
12-02-2008, 21:15
Κατά πάσα πιθανότητα, ισχύει αυτό που λέει ο Bebis. Συνήθως τέτοια modem φτιάχνονται για να συνδεθούν με άλλον δρομολογητή ή με έναν μόνο υπολογιστή μέσω USB. Αμφιβάλλω αν επιτρέπει να έχει 2 υπολογιστές συνδεδεμένους, έναν σε USB και έναν σε Ethernet.

yohoho
12-02-2008, 21:17
Κατά πάσα πιθανότητα, ισχύει αυτό που λέει ο Bebis. Συνήθως τέτοια modem φτιάχνονται για να συνδεθούν με άλλον δρομολογητή ή με έναν μόνο υπολογιστή μέσω USB. Αμφιβάλλω αν επιτρέπει να έχει 2 υπολογιστές συνδεδεμένους, έναν σε USB και έναν σε Ethernet.

re file to exw kanei ginetai lememe to speetouch mou(exw stin ethernet to pc kai sto usb to laptop kai ola ok) !!!!!!!!!!!!!!!!! me to simens psaxnw...mhn me mourleneis pliroforiki spoudazoume kai amfibaleis an ena router sikwnei 2 pc?

deggial
12-02-2008, 21:27
re file to exw kanei ginetai lememe to speetouch mou(exw stin ethernet to pc kai sto usb to laptop kai ola ok) !!!!!!!!!!!!!!!!! me to simens psaxnw...mhn me mourleneis pliroforiki spoudazoume kai amfibaleis an ena router sikwnei 2 pc?

Δεν ξέρω τι γίνεται συγκεκριμένα με το Speedtouch, αλλά πολλά τέτοια modems πράγματι δεν επιτρέπουν να χρησιμοποιείται ταυτόχρονα και η USB και η Ethernet θύρα. Αν δε με πιστεύεις ή όχι ή αν αμφιβάλλεις τις γνώσεις μου, δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

Η καλύτερη επιλογή σου είναι μάλλον να ρωτήσεις στο www.adslgr.com που διατηρεί sub-forums ανά κατασκευαστή.

yohoho
12-02-2008, 21:29
an mou breis router pou na min sikwnei toulaxiston 2 pc tha ksisw oti ptuxia exw!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!

mad_nassos
12-02-2008, 21:38
Guys αυτό το thread δεν είναι για να την πούμε ο ένας στον άλλο ή για να αμφισβητήσει ο ένας τον άλλο...
Υποτίθεται είναι για να βοηθάμε... ;-)

yohoho
12-02-2008, 21:52
sorry (alla otan akouw kati pragmata analithi mourlenomai !!!!!!)

paides opoios exei to kolo siemens cl 110 kai kserei kala to interface tou as boithisei.........

sfagmenos
12-02-2008, 22:08

Εγω χρησιμοποιω το deluge (http://deluge-torrent.org/)
πολυ ευχρηστο κατ'εμε αλλα δεν εχς καταλαωβει πωσ γινονται τα updates
ειχα και ενα αλλο γραμμενο σε C++ το
qbittorrent (http://qbittorrent.sourceforge.net/) αλλα δεν μου αρεσε

το λεω αυτο γιατι ποτε δεν μου αρεσε η ιδεα του wine

edit:// για το θεμα με το router και εγω το εχω καταφερει με το speedtouch
δεν ξερω αν το siemens ειναι δαιμονισμενο... καμια μιζα δοκιμασεσ:tounge: :tounge:

inferno13
12-02-2008, 22:10
re exete kanei diktua stin sxoli? (kala den kserete pws douleuei ena router?)
leme to router exei 2 thures mia usb kai mia ethernet , sikwnei 2 sundeseis me pc, me tin ethernet einai kanonika to ena pc to allo me tin usb sundesi einai to problima pou den tin anagnwrisi ta kolo xp.

me speetouch einai komple toso se usb oso kai ethernet tautoxrona!!!!!!!!!
me to kolo siemens cl 110 to psaxnw akoma!!!

kai egw to cl 110 exw kai sundew tautoxrona 2 pc mia xara...

sto pc pou sundeete me USB evala to programma pou eixe to cd...

dokimase na ksanakaneis install to programma...

alla mou fenetai mouda to router... den kserw gt alla den mou gemizei to mati...

understracker
12-02-2008, 22:26
Εγω χρησιμοποιω το deluge (http://deluge-torrent.org/)
πολυ ευχρηστο κατ'εμε αλλα δεν εχς καταλαωβει πωσ γινονται τα updates
ειχα και ενα αλλο γραμμενο σε C++ το
qbittorrent (http://qbittorrent.sourceforge.net/) αλλα δεν μου αρεσε

το λεω αυτο γιατι ποτε δεν μου αρεσε η ιδεα του wine

Πάντως υπάρχουν trackers που σου λένε είτε utorrent είτε azureus. Όλα τα άλλα τα banρουν για λόγους ασφαλείας... Και utorrent 1.6.1 παρακαλώ... Προτιμώ wine από azureus...

inferno13
12-02-2008, 23:40
a.... kai me to cl 110 den mporw na anoiksw thures gia to torrent... (den exw dokimasei allo)... sto μtorrent katw katw ekei pou grafei tin taxutita mou vgazei ena kokkino thaumastiko...gtp genikos...

// me asurmato router tha exw kamia meiwsi (estw mikri) stin taxutita?

di\n@
13-02-2008, 00:06

μωρε γινεται στο 536 που εχεις αλλα το θεμα ιεναι ποσο γρηγορα
θα σου καει!Γενικα δεν κανει να το κανεις αυτο,καλυτερα με καποιο
hubακι για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!
και δεν ειναι το θεμα ποσους υπολογιστες σηκωνει,
στη usb ειναι το σκαλωμα.οσους θες σηκωνει με ethernet
οταν ομως συνδεδεις εναν με usb τοτε κατι δεν παει καλα.
Και στο 536 που δουλευει το θεμα εναι για ποσο

stefanostam
13-02-2008, 12:13
Έχω μία μαλακία που πετάγεται συνέχεια στον υπολογιστή μου και λέγεται Cid..Ανοίγει απο μόνο του τον internet explorer τι στιγμή που έχω σαν προεπιλογή το firefox..Δν έχω βρεί κάποιο τρόπο να το βγάλω γιατί ότι και αν κατεβάζω για antispyware δν βρίσκει τίποτα.Έχει κανείς ιδέα πως να το βγάλω;

SpartanGeorge
13-02-2008, 23:39
πηρα καινουργιο case για το pc
και ειχε για το φωτισμο του case 2 καλωδιακια
που κατεληγαν σε ενα βισμα με 2 τρυπες η μια διπλα στην αλλη:tounge:
ομως στην μητρικη στο αντιστοιχο σημειο
εχει 2 προεξοχες με κενο ομως αναμεσα

δειτε εικονα :tounge:
http://i69.photobucket.com/albums/i78/Spartan-Sensei/Untitled.jpg

το πανω ειναι αυτο απο το case και το αλλο η μητρικη
τα 2 μαυρα ειναι η προεξοχες

τι κανω σε αυτη τη περιπτωση?

//καταλαβατε τπτ?:tounge: :tounge:

DiMiS
14-02-2008, 00:27
πηρα καινουργιο case για το pc
και ειχε για το φωτισμο του case 2 καλωδιακια
που κατεληγαν σε ενα βισμα με 2 τρυπες η μια διπλα στην αλλη:tounge:
ομως στην μητρικη στο αντιστοιχο σημειο
εχει 2 προεξοχες με κενο ομως αναμεσα

δειτε εικονα :tounge:
http://i69.photobucket.com/albums/i78/Spartan-Sensei/Untitled.jpg

το πανω ειναι αυτο απο το case και το αλλο η μητρικη
τα 2 μαυρα ειναι η προεξοχες

τι κανω σε αυτη τη περιπτωση?

//καταλαβατε τπτ?:tounge: :tounge:

Όταν λες φωτισμό case τι εννοείς; Τα led-άκια που δείχνουν disk activity κλπ ή ατμοσφαιρικό φωτισμό στυλ "λάμπω με απόκοσμο μπλε φως και σου σπάω τα νεύρα όταν θες να κοιμηθείς τη νύχτα";

Γιατί αν είναι τα πρώτα, αποκλείεται να είναι αυτή η προεξοχή της μητρικής. Αν είναι το δεύτερο, δεν έχω ιδέα πώς και πού συνδέεται. Εν πάσει περιπτώσει, τσέκαρε το manual της μητρικής, και βεβαιώσου πως κοιτάς τη σωστή υποδοχή και πως δεν έχεις μπερδέψει κάτι (εμένα μου φαίνεται σαν δύο pins από διαφορετικές υποδοχές π.χ. το ένα από το speaker και το άλλο από led...).

SpartanGeorge
14-02-2008, 00:34
Όταν λες φωτισμό case τι εννοείς; Τα led-άκια που δείχνουν disk activity κλπ ή ατμοσφαιρικό φωτισμό στυλ "λάμπω με απόκοσμο μπλε φως και σου σπάω τα νεύρα όταν θες να κοιμηθείς τη νύχτα";

Γιατί αν είναι τα πρώτα, αποκλείεται να είναι αυτή η προεξοχή της μητρικής. Αν είναι το δεύτερο, δεν έχω ιδέα πώς και πού συνδέεται. Εν πάσει περιπτώσει, τσέκαρε το manual της μητρικής, και βεβαιώσου πως κοιτάς τη σωστή υποδοχή και πως δεν έχεις μπερδέψει κάτι (εμένα μου φαίνεται σαν δύο pins από διαφορετικές υποδοχές π.χ. το ένα από το speaker και το άλλο από led...).

οχι για τον ατμοσφαιρικο λεω :tounge:
και στο manual εχει led + στο ενα kai - στο αλλο
(δεν ειναι για την disk activity)

Synthelectric
14-02-2008, 01:16
είχα αγοράσει για ένα φίλο μετατροπέα από το βύσμα τροφοδοσίας για HDD, CD/DVD σε βύσματα για FAN (με 3 δόντια) και για φωτισμό (2 δόντια). Από Στουρνάρα.. Αλλού δεν ξέρω. Hope this helps. Αλλιώς πατέντα αλλά μη πάρεις καμιά φωτιά από απροσεξία. (δε θα φταίω γα τίποτα ε!)

SpartanGeorge
14-02-2008, 01:20
είχα αγοράσει για ένα φίλο μετατροπέα από το βύσμα τροφοδοσίας για HDD, CD/DVD σε βύσματα για FAN (με 3 δόντια) και για φωτισμό (2 δόντια). Από Στουρνάρα.. Αλλού δεν ξέρω. Hope this helps. Αλλιώς πατέντα αλλά μη πάρεις καμιά φωτιά από απροσεξία. (δε θα φταίω γα τίποτα ε!)

οοοΟΟΟ
το θελω αυτο που λες
για αλλο λογο
δεν ξερω αν κανει για αυτο που ειπα αλλα εισαι αρχηγος :D :D

nightcrawler
14-02-2008, 14:38
λοιπον,εχω βαλει ubuntu 7.10 κανα 6μηνο και καθε φορα που επιλεγω το λειτουργικο πριν ξεκινησει πριν βγαλει δλδ την οθονη που βαζουμε ονομα χρηστη κ κωδικο μου λεει Failed to allocate memory κλπ και μετα βγαινει η οθονη για να μπω..δεν εχω κανενα προβλημα με τη λειτουργια της διανομης απλα επειδη εχω κατεβασει ολες τις ενημερωσεις και συνεχιζει να το βγαζει ανησυχω μηπως καποια στιγμη κρασαρει...Ξερει καποιος πως διορθωνεται και αν ειναι κατι πολυ σημαντικο?

SpartanGeorge
14-02-2008, 14:44
λοιπον,εχω βαλει ubuntu 7.10 κανα 6μηνο και καθε φορα που επιλεγω το λειτουργικο πριν ξεκινησει πριν βγαλει δλδ την οθονη που βαζουμε ονομα χρηστη κ κωδικο μου λεει Failed to allocate memory κλπ και μετα βγαινει η οθονη για να μπω..δεν εχω κανενα προβλημα με τη λειτουργια της διανομης απλα επειδη εχω κατεβασει ολες τις ενημερωσεις και συνεχιζει να το βγαζει ανησυχω μηπως καποια στιγμη κρασαρει...Ξερει καποιος πως διορθωνεται και αν ειναι κατι πολυ σημαντικο?

και μενα το κανει στο laptoc αλλα δεν εχω κανενα προβλημα

NorthPole
14-02-2008, 14:47
kalhmera!!! pws ginetai ena pc na bgazei disk boot failure (kai na mhn bootarei) enw borei na ''dei'' to sklhro kai se allo pc aytos o sklhros leitourgei kanonikaa?
(den yparxei periptwsh na ftaiei h ram e?)

TopGear
14-02-2008, 15:14
kalhmera!!! pws ginetai ena pc na bgazei disk boot failure (kai na mhn bootarei) enw borei na ''dei'' to sklhro kai se allo pc aytos o sklhros leitourgei kanonikaa?
(den yparxei periptwsh na ftaiei h ram e?)

Μπορεί να φταίει η RAM. Μήπως είναι συνδεδεμένο κανά usb stick ταυτόχρονα;

giannis88
14-02-2008, 15:14
otan enoeis litourgei enoeis bootarei kiolas?

nightcrawler
14-02-2008, 15:24
και μενα το κανει στο laptoc αλλα δεν εχω κανενα προβλημα

και μενα στο φορητο το βγαζει...αφου μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα μαλλον δεν πρεπει να ανησυχω..:D

NorthPole
14-02-2008, 15:39
Μπορεί να φταίει η RAM. Μήπως είναι συνδεδεμένο κανά usb stick ταυτόχρονα;

otan enoeis litourgei enoeis bootarei kiolas?

oxi den einai syndedemeno tipota allo sto pc
den exw dokimasei an bootarei alla ton blepei mia xara kai mesa apo ta windows leitourgei kanonika (anoigei se para8yro ta periexomena tou ta blepw san arxeia kai borw na ta xeiristw ok)

SpartanGeorge
14-02-2008, 15:44
den exw dokimasei an bootarei alla ton blepei mia xara kai mesa apo ta windows leitourgei kanonika (anoigei se para8yro ta periexomena tou ta blepw san arxeia kai borw na ta xeiristw ok)

εε τοτε δε φταιει ο σκληρος
αλλα το boot section

νομιζω πρεπει να βαλεις το cd των xp και να κανεις απο το terminal
fixmbr αλλα δεν ειμαι σιγουρος

TopGear
14-02-2008, 15:45

Δε σημαίνει πάντα ότι φταίει ο σκληρός. Μπορεί να είναι πρόβλημα της μητρικής ή να θέλει update σε κανά bios.

NorthPole
14-02-2008, 15:52
eyxaristw alla pws borw na sigoureytw gia to ena h to allo?(bios kai mhtrikh)

pws bainw se terminal eipame?(ennoeis repair?)

Dreamsurfer
14-02-2008, 15:55
Χρειάζομαι επειγόντως σπασμένα windows xp professional!
Το ξέρω ότι υπάρχει το msdnaa αλλά υπάρχει λόγος που τα θέλω σπασμένα!

Σας παρακαλώ πολύ αν κάποιος έχει να μου στείλει pm άμεσα!

SpartanGeorge
14-02-2008, 16:01
Χρειάζομαι επειγόντως σπασμένα windows xp professional!
Το ξέρω ότι υπάρχει το msdnaa αλλά υπάρχει λόγος που τα θέλω σπασμένα!

Σας παρακαλώ πολύ αν κάποιος έχει να μου στείλει pm άμεσα!

http://www.torrentz.com/search?q=xp+sp2 :baby:

TopGear
14-02-2008, 16:09
eyxaristw alla pws borw na sigoureytw gia to ena h to allo?(bios kai mhtrikh)

pws bainw se terminal eipame?(ennoeis repair?)

Όχι το repair δεν παίζει ρόλο. Για το bios, μπες στο site της μητρικής και ψάξε για updated versions του bios, ώστε αν χρειαστεί να περάσεις το update.

BuenosDias
14-02-2008, 16:30
Heeeeelp... :-(
Στέλνουν στην αδερφή μου ένα απο αυτα τα άκυρα ιο-mail, και αυτη πάει και παταει επάνω του... :mad:
Με αποτέλεσμα να αποθηκευτει στον υπολογιστή μου, ένα ακυρο zip.
Βάζω το antivirus NOD να τρέξει, και επιλέγω delete σε ότι περίεργο βρίσκει
Τρέχω και το spyware search and destroy
Ψάχνω ακόμα και σε κρυφους φακέλους και δεν το βρίσκω, αρα θεωρησα ότι το διέγραψα
Και χτες έβγαλε αυτό.... http://www.imageshack.gr/files/arcwuezxq87oeyi2umrb.jpg
(Η απειλή που δείχνει διαφέρει από αυτή που έδειχνε στην αρχη με το αρχειο που ειχε αποθηκευτει στον υπολογιστή μου)

Σήμερα μου εμφάνισε αυτο το μήνυμα από τον internet explorer.
http://www.imageshack.gr/files/weqhafgsgv9s4d876reh.jpg
Τι ειναι το TrustedIntivirus?

John_Kouts
14-02-2008, 16:41
kako toolbar einai.pata apla ena block k katharises.
To mnm p sou vgazei einai fake.

"A new rogue TrustedAntivirus rogue PC security software, is generating fake computer security alerts in order to scare user and mislead him by offering TrustedAntivirus program as spyware and virus removal tool. The program has assumed computer scanner and diagnostics function, that is why it looks analogous to reliable anti-spyware programs.

TrustedAntivirus setuo file: install_en.exe
Product website: trustedantivirus.com (not recommended for visiting)

If you got infected with this rogue, here is removal explanation: How to remove TrustedAntivirus"

psakse (http://www.bullguard.com/forum/5/TrustedAntivirus---widely-spre_58622.html) ekei mesa k ligo katharises(2h fora)

inferno13
14-02-2008, 16:54
katevasa mia tainia 4.5 GB se morfi .mkv (prepei na einai HD) alla...
o ixos einai ligo asunxronistos (auto diorthonete)....
kai kollaei o GOM player (me auto to anoigw) kai genika ki alloi players pou dokimasa...

kamia idea ti skata na to kanw?

SpartanGeorge
14-02-2008, 17:00
kai kollaei o GOM player (me auto to anoigw) kai genika ki alloi players pou dokimasa...

για τον ηχο ή για να μη κολλα?

εγω προτεινω
http://www.cccp-project.net/
windows media player classic

και τωρα για τον ηχο
κατι μπακαλικο
ανοιγεις 2 players
ο ενας στο mute
και παιζει λιγο πιο πριν ή λιγο πιο μετα :blush: :D :D

marktheshark
14-02-2008, 18:38
για τον ηχο ή για να μη κολλα?
και τωρα για τον ηχο
κατι μπακαλικο
ανοιγεις 2 players
ο ενας στο mute
και παιζει λιγο πιο πριν ή λιγο πιο μετα :blush: :D :D

Στο Media Player Classic πατώντας +/- αυξάνεις ή μειώνεις το offset (σε milisecond) του ήχου με την εικόνα κατά βούληση. :cool:

SpartanGeorge
14-02-2008, 18:41
Στο Media Player Classic πατώντας +/- αυξάνεις ή μειώνεις το offset (σε milisecond) του ήχου με την εικόνα κατά βούληση. :cool:

respect δεν το ειχα προσεξει ;-) :D

BuenosDias
14-02-2008, 19:14
Κανένα πρόγραμμα τύπου Spyware search and destroy?
Βρήκα το Spyware detector το οποίο φαινεται πολύ καλό, αλλά δεν ειναι free...

understracker
14-02-2008, 19:49

Επίσης παίζει να μην μπορεί να την τρέξει καν το PC και για αυτό τα κολλήματα και ο φαινομενικός ασυγχρονισμός ήχου/εικόνας. Τι υπολογιστή έχεις? (Κάρτα γραφικών/CPU)

std04131
14-02-2008, 20:16
aporioula:katevasa apo to blue-whitegt ta 6 dvd karaoke tou naka.ayta einai se morfi .nrg,kai epeidi einai images piga na ta anoiksw me daemon tools.mou anoigei ayto ena sinolo arxeiwn(CDI,EXT,MPEGAV,VCD,SEGMENT)...ti kanw meta;den exei kapoio .exe i kati pou na mporei na trexei amesa telos padwn..

understracker
14-02-2008, 20:17

http://www.lavasoftusa.com/products/ad-aware_se_personal.php

Αλλά στην free έκδοση δουλεύει μόνο ο on demand scanner.

Alan Don
14-02-2008, 21:35
at std :

τα ανοιγεισ σαν σιντι μουσικησ απο το "ο υπολογιστησ μου "

TalL_Guy
14-02-2008, 22:53
Help help help!!Evala xtes Ubuntu se partition sto skliro mou ke doulevoun ola mia xara.Dialega pio OS na bootari stin ekinisi ke ola roloi.Tis teleftees dio meres omos ta Vista katevazan updates apo ti microsoft ke kanane egkatastasi.Simera to apogevma pou teliose to katevasma ke patisa na klisi o ipologistis afou ginoun oi enimeroseis,den ksanaanikse me vista.Ta vriski stin ekkinisi,alla mou vgazi ble othoni me sfalma ke kani restart.Ta ubuntu doulevoun sosta alla den ksero giati den mporo na sindetho me to wi-fi mou,eno mexri xtes borousa.Vriski to diktio alla den mpeni.

Me ta vista tora...Pao na bootaro apo cd windows XP ke na kano checkdisk ke mou zitai administrator key eno den exo vali key ego :confused: .Me to cd ton vista pou bootara ke ekana repair vrike sfalma se egkatastasi driver alla den mpori na to epidiorthosi.Den mporo na kano epanafora sistimatos giati lei den iparxi simio epanaforas(wtf??:confused: )Ipopsin ligo prin ola afta mou ixan kolisi ta ubuntu ke kouniotan mono to mouse sto desktop,ke anagastika na kliso to pc patontas paratetamena to pliktro ekinisis.Stin ekinisi mpika me vista ke mou zitage na kani checkdisk alla patisa akirosi giati ime magkas ke mpika kanonika.Meta apo ena Restart mou ksanazitise na kani chkdsk alla pali arnithika epidi eniotha ke poli empiros user :smokin:.

To apotelesma itan oti afou to eklisa ekini to fora to pc den ksanampike me vista.Sta arxia pou exi to partionion ton windows exo prosvasi kanonika ke ta anigo.Skeftika na ta kapso se DVD meso ubuntu ke format,alla iparxi kamia alli protasi?Checkdisc pos mporo na kano me to cd ton vista?TO default administrator key pio ine?:baby: :baby: ...Exo ena laptop ke exo tous drivers se cd ..

mad_nassos
14-02-2008, 23:08
Help help help!!Evala xtes Ubuntu se partition sto skliro mou ke doulevoun ola mia xara.Dialega pio OS na bootari stin ekinisi ke ola roloi.Tis teleftees dio meres omos ta Vista katevazan updates apo ti microsoft ke kanane egkatastasi.Simera to apogevma pou teliose to katevasma ke patisa na klisi o ipologistis afou ginoun oi enimeroseis,den ksanaanikse me vista.Ta vriski stin ekkinisi,alla mou vgazi ble othoni me sfalma ke kani restart.Ta ubuntu doulevoun sosta alla den ksero giati den mporo na sindetho me to wi-fi mou,eno mexri xtes borousa.Vriski to diktio alla den mpeni.

Me ta vista tora...Pao na bootaro apo cd windows XP ke na kano checkdisk ke mou zitai administrator key eno den exo vali key ego :confused: .Me to cd ton vista pou bootara ke ekana repair vrike sfalma se egkatastasi driver alla den mpori na to epidiorthosi.Den mporo na kano epanafora sistimatos giati lei den iparxi simio epanaforas(wtf??:confused: )Ipopsin ligo prin ola afta mou ixan kolisi ta ubuntu ke kouniotan mono to mouse sto desktop,ke anagastika na kliso to pc patontas paratetamena to pliktro ekinisis.Stin ekinisi mpika me vista ke mou zitage na kani checkdisk alla patisa akirosi giati ime magkas ke mpika kanonika.Meta apo ena Restart mou ksanazitise na kani chkdsk alla pali arnithika epidi eniotha ke poli empiros user :smokin:.

To apotelesma itan oti afou to eklisa ekini to fora to pc den ksanampike me vista.Sta arxia pou exi to partionion ton windows exo prosvasi kanonika ke ta anigo.Skeftika na ta kapso se DVD meso ubuntu ke format,alla iparxi kamia alli protasi?Checkdisc pos mporo na kano me to cd ton vista?TO default administrator key pio ine?:baby: :baby: ...Exo ena laptop ke exo tous drivers se cd ..

Kαταρχάς είναι ΤΟ Ubuntu.. :baby:
Λοιπόν... Κάτσε να δούμε...
Το ότι κόλλησε το Ubuntu δεν νομίζω να σημαίνει κάτι...
Το ένα λειτουργικό δεν μπορεί να επηρεάσει ΤΟΣΟ άμεσα το άλλο..
Βέβαια, όταν σου κολλάει το Ubuntu ή γενικά οποιοδήποτε Linux, δεν το κλεινεις έτσι... Πατάς αριστερό Alt+Ctrl+Backspace για να κάνει επανεκίνηση του γραφικού περιβάλλοντος... Αν αυτό δεν λειτουργεί, τότε δοκιμάζεις αριστερό Alt+Ctrl+F1 ή F2 ή F3 ...F6, κι αν σου ανοιξει κάποιο terminal πατάς sudo reboot...
Το πρόβλημα πιστεύω βρίσκεται στα Vista, ίσως στα updates που έκανες...
Είναι αυθεντικά ή μπααα...?
Αν δεν βρεις λύση, απλά αντέγραψε ότι θες που έχεις στα Windows μέσα από το Ubuntu, και απλά ξαναπαίρνα τα Windows...

John_Kouts
14-02-2008, 23:48

giati psaxneis mono free?

TalL_Guy
15-02-2008, 00:58
Copy ta arxia STO(:smokin: ) ubuntu kai pali windows me kovo.Afthentika ine ta vista apo mama tou.Pali tha katevazo mozila/WLM/updates/patches/flashplayer/acrobat reader/gadgets/widgets/codecs/skins/klp klp klp :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

BuenosDias
15-02-2008, 01:14
giati psaxneis mono free?

Δεν ψάχνω μόνο free, απλά σε αυτό δεν μπόρεσα να βρω κωδικό.
Αν ξέρεις κάποιο μη free αλλά με κωδικό για να το ανοίξω πες μου.
(γιατι το δικό μου ούτα καν σαν 30 μέρες χρήσης δεν λειτουργούσε, βρήκε τις απειλές αλλά σου λέει αγορασε το για να τα σβήσω)

understracker
15-02-2008, 01:34
Δεν ψάχνω μόνο free, απλά σε αυτό δεν μπόρεσα να βρω κωδικό.
Αν ξέρεις κάποιο μη free αλλά με κωδικό για να το ανοίξω πες μου.
(γιατι το δικό μου ούτα καν σαν 30 μέρες χρήσης δεν λειτουργούσε, βρήκε τις απειλές αλλά σου λέει αγορασε το για να τα σβήσω)

[* ]http://free.grisoft.com/doc/download-free-anti-spyware/us/frt/0

Δοκίμασε και αυτό.

Αν και trial το ewido λένε πως είναι από τα καλύτερα.

http://www.ewido.net/en/download/

Νομίζω αυτό δεν έχει περιορισμούς στο αν θα διαγράψει αυτά που θα βρεί.

inferno13
15-02-2008, 01:38
Επίσης παίζει να μην μπορεί να την τρέξει καν το PC και για αυτό τα κολλήματα και ο φαινομενικός ασυγχρονισμός ήχου/εικόνας. Τι υπολογιστή έχεις? (Κάρτα γραφικών/CPU)

RANDEON X700 PRO 256MB sta 3.2GHz...........:-(

gtp....

understracker
15-02-2008, 01:41
RANDEON X700 PRO 256MB sta 3.2GHz...........:-(

gtp....

Θέλει τουλάχιστον core duo για να τρέξουν τα HD. Επίσης από 7600 και πάνω Nvidia ή εφάμιλλη.

nighthawk
15-02-2008, 01:54
Δεν χρειάζεται core duo για να παίξεις τα hd...Ήμαρτον...
Εμένα παίζει το laptop χωρίς κολλήματα,hd 720p βέβαια,με Pentium 1.72M,1gb ram και κάρτα 6800GO..
Οπότε εμένα το πρόβλημα μου φαίνεται πως είναι στη ram...

Τι τρέλα που είναι οι hd ταινίες..........

inferno13
15-02-2008, 01:57
Εμένα παίζει το laptop χωρίς κολλήματα,hd 720p βέβαια,με Pentium 1.72M,1gb ram και κάρτα 6800GO..

2GB RAM exw... ti sto peos?......:mad:

de gamiete.... exw ena karo tainies na dw...:smokin:
ante...kai stin xeirwteri periptwsi na diavasw....:D

understracker
15-02-2008, 01:58

Από το μέγεθος του mkv κρίνω ότι μάλλον είναι FULL HD 1920 &#215; 1080... Εμένα πάντως σε P4 3 GHZ με 6600GT τέτοιο πράγμα δεν παιζει.

nighthawk
15-02-2008, 02:02
4,5gb hd 1080p δεν είναι με τίποτα........
Τέτοιο μέγεθος έχουν τα 720p...

understracker
15-02-2008, 02:18
4,5gb hd 1080p δεν είναι με τίποτα........
Τέτοιο μέγεθος έχουν τα 720p...

http://i90.photobucket.com/albums/k251/understracker/full_hd_video.png

nighthawk
15-02-2008, 02:25
Έχω λόγο που το λέω...
Άλλο τα anime κι άλλο οι κανονικές ταινίες...

understracker
15-02-2008, 02:27
Έχω λόγο που το λέω...
Άλλο τα anime κι άλλο οι κανονικές ταινίες...

Η δεύτερη ταινία 4,5 GΒ δε είναι? :baby:

Παίζει και ο ήχος ρόλο.

nighthawk
15-02-2008, 02:30
Συμφωνώ για τον ήχο,αλλά έχει σημασία πως είναι και anime..
Αλλά οι μαλακίες θέλουν πολύ χώρο...
Απόψε ξεκινάω για κατέβασμα star wars 1080p..45gb...
Αλλά αξίζει..........

nighthawk
15-02-2008, 02:31
http://german.imdb.com/title/tt0088919/
Η σελίδα αυτού που λες..
Runtime 46 λεπτά.........

understracker
15-02-2008, 02:32
Συμφωνώ για τον ήχο,αλλά έχει σημασία πως είναι και anime..
Αλλά οι μαλακίες θέλουν πολύ χώρο...
Απόψε ξεκινάω για κατέβασμα star wars 1080p..45gb...
Αλλά αξίζει..........

To δεύτερο torrent είναι 4,5 GB και είναι ταινία... Όχι άνιμε... :baby:

edit

Μπορεί να κατέβασε και κάτι τέτοιο (http://thepiratebay.org/tor/4020466/Chronos.1985.SE.DTS.1080p.BluRay.x264-AVG)...

Και πάλι... Δύσκολο να παίξει...

//To είδα μετά.

//Παίρνω πίσω το full HD αλλά σε τέτοια ανάλυση το H264 με CPU rendering και σε αυτή την ΑΤι ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. :baby:

//Βέβαια μπορεί να κατέβασε κάτι ανάμεσα σε 720p kai 1080p έτσι? :sleep:

nighthawk
15-02-2008, 02:34
Ναι,αλλά με διάρκεια τα 45 λεπτά.........
Σου έχω βάλει από πάνω και το link...

VALE46
15-02-2008, 02:43
kanw auto pou leei o mad_nassos(sto tutorial) gia tin energopoisi tou compiz fusion exontas karta ATI 3870.molis ektelw tin prwti entoli bgazei:
Building dependency tree
E: Couldn't find package xserver-xgl

kamia idea?

nighthawk
15-02-2008, 02:52
Κάτι ανάμεσα δεν νομίζω πως γίνεται..Μπορεί να έχει χαμηλό video bitrate...
Τέσπα...

understracker
15-02-2008, 02:59
kanw auto pou leei o mad_nassos(sto tutorial) gia tin energopoisi tou compiz fusion exontas karta ATI 3870.molis ektelw tin prwti entoli bgazei:
Building dependency tree
E: Couldn't find package xserver-xgl

kamia idea?

Έχεις Ubuntu 7.10 στο PC σου?

VALE46
15-02-2008, 03:01
Έχεις Ubuntu 7.10 στο PC σου?

nai ta 7.10 exw.

understracker
15-02-2008, 03:20
nai ta 7.10 exw.

http://blog.rameshbhaskar.com/wp-content/uploads/repositories.jpg

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

mad_nassos
15-02-2008, 15:21
Guys, έχω ένα κομμάτι σε wav και θέλω να το μετατρέψω σε mp3...
Πείτε μου λύση για οποιοδήποτε λειτουργικό, δεν έχω πρόβλημα, αρκεί να το μετατρέψω, γιατί τώρα πιάνει 39MB...
Και το κακό είναι ότι σίγουρα θα αποκτήσω κι άλλα τέτοια κομμάτια, και αν είναι να πιάνει το καθένα 40MB, θέλω σκληρό 1TB... :p

deggial
15-02-2008, 15:27
Πείτε μου λύση για οποιοδήποτε λειτουργικό, δεν έχω πρόβλημα, αρκεί να το μετατρέψω, γιατί τώρα πιάνει 39MB...
Και το κακό είναι ότι σίγουρα θα αποκτήσω κι άλλα τέτοια κομμάτια, και αν είναι να πιάνει το καθένα 40MB, θέλω σκληρό 1TB... :p

Νομίζω το cdex (Windows) εκτός από CD ripping μπορεί να μετατρέπει wav σε mp3.

marktheshark
15-02-2008, 15:33

LAME mp3 encoder

Κατέβασε κανένα frontend σαν το MediaCoder ή το Lamedrop για μεγαλύτερη ευκολία, μιας και ο encoder αυτός καθ' αυτός είναι command-line.

asxoliastos
15-02-2008, 15:58
GUI CLI???
σε ubuntu εισαι ρε?
αν ειναι CLI τοτε στο directory που εχεις το wav

lame -h kopmarsosinput.wav komparsosoutput.mp3

αλλιως μεσα στο synaptic βρες το soundencoder

αν εχεις windows θα βρεις πολλους (ιοδεις) converters στο
net
αν εχεις καποιο αλλο τοτε dont know

ChristosG
16-02-2008, 13:12
christos@christos-desktop:~$ cd /home/christos/wine-0.9.55
christos@christos-desktop:~/wine-0.9.55$ ls
aclocal.m4 config.log dlls libs Makefile.in server
ANNOUNCE configure documentation LICENSE Make.rules.in tools
AUTHORS configure.ac fonts LICENSE.OLD programs VERSION
ChangeLog COPYING.LIB include loader README
christos@christos-desktop:~/wine-0.9.55$ ./tools/wineinstall
WINE Installer v0.75

Running configure...

configure: creating cache config.cache
checking build system type... i686-pc-linux-gnulibc1
checking host system type... i686-pc-linux-gnulibc1
checking whether make sets $(MAKE)... yes
checking for gcc... gcc
checking for C compiler default output file name...
configure: error: C compiler cannot create executables
See `config.log' for more details.

Configure failed, aborting install.
christos@christos-desktop:~/wine-0.9.55$

τι να φταίει?

Επίσης, το άτιμο το ΒitTorrent, χτες κατέβαζα κάτι, και το σταμάτησα για να κλείσω το pc να κοιμηθώ, και σήμερα δεν μπορώ να βρώ πώς συνεχίζεται το κατέβασμα. σε αυτό τι φταίει?

Επίσης, δεν έχω καταφέρει να κάνω εγκατάσταση/απεγκατάσταση καμία εφαρμογή, είτε πρόκειται για κάτι από την προσθαφαίρεση, είτε πρόκειται για κάτι από το synaptic, είτε πρόκειται για plug-in σε ιστοσελίδα. σε αυτό τι φταίει?

Μου έχουν ψιλοσπάσει τα νεύρα. :-(

το config.log

This file contains any messages produced by compilers while
running configure, to aid debugging if configure makes a mistake.

It was created by Wine configure 0.9.55, which was
generated by GNU Autoconf 2.61. Invocation command line was

$ ./configure -C --prefix=/usr/local

## --------- ##
## Platform. ##
## --------- ##

hostname = christos-desktop
uname -m = i686
uname -r = 2.6.22-14-generic
uname -s = Linux
uname -v = #1 SMP Sun Oct 14 23:05:12 GMT 2007

/usr/bin/uname -p = unknown
/bin/uname -X = unknown

/bin/arch = unknown
/usr/bin/arch -k = unknown
/usr/convex/getsysinfo = unknown
/usr/bin/hostinfo = unknown
/bin/machine = unknown
/usr/bin/oslevel = unknown
/bin/universe = unknown

PATH: /usr/local/sbin
PATH: /usr/local/bin
PATH: /usr/sbin
PATH: /usr/bin
PATH: /sbin
PATH: /bin
PATH: /usr/games

## ----------- ##
## Core tests. ##
## ----------- ##

configure:1768: creating cache config.cache
configure:2100: checking build system type
configure:2118: result: i686-pc-linux-gnulibc1
configure:2140: checking host system type
configure:2155: result: i686-pc-linux-gnulibc1
configure:2221: checking whether make sets $(MAKE)
configure:2242: result: yes
configure:2299: checking for gcc
configure:2315: found /usr/bin/gcc
configure:2326: result: gcc
configure:2564: checking for C compiler version
configure:2571: gcc --version >&5
gcc (GCC) 4.1.3 20070929 (prerelease) (Ubuntu 4.1.2-16ubuntu2)
Copyright (C) 2006 Free Software Foundation, Inc.
This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.

configure:2574: $? = 0
configure:2581: gcc -v >&5
Using built-in specs.
Target: i486-linux-gnu
Configured with: ../src/configure -v --enable-languages=c,c++,fortran,objc,obj-c++,treelang --prefix=/usr --enable-shared --with-system-zlib --libexecdir=/usr/lib --without-included-gettext --enable-threads=posix --enable-nls --with-gxx-include-dir=/usr/include/c++/4.1.3 --program-suffix=-4.1 --enable-__cxa_atexit --enable-clocale=gnu --enable-libstdcxx-debug --enable-mpfr --enable-checking=release i486-linux-gnu
Thread model: posix
gcc version 4.1.3 20070929 (prerelease) (Ubuntu 4.1.2-16ubuntu2)
configure:2584: $? = 0
configure:2591: gcc -V >&5
gcc: '-V' option must have argument
configure:2594: $? = 1
configure:2617: checking for C compiler default output file name
configure:2644: gcc conftest.c >&5
/usr/bin/ld: crt1.o: No such file: No such file or directory
collect2: ld returned 1 exit status
configure:2647: $? = 1
configure:2685: result:
configure: failed program was:
| /* confdefs.h. */
| #define PACKAGE_NAME "Wine"
| #define PACKAGE_TARNAME "wine"
| #define PACKAGE_VERSION "0.9.55"
| #define PACKAGE_STRING "Wine 0.9.55"
| #define PACKAGE_BUGREPORT "wine-devel@winehq.org"
| /* end confdefs.h. */
|
| int
| main ()
| {
|
| ;
| return 0;
| }
configure:2692: error: C compiler cannot create executables
See `config.log' for more details.

## ---------------- ##
## Cache variables. ##
## ---------------- ##

ac_cv_build=i686-pc-linux-gnulibc1
ac_cv_env_CCC_set=
ac_cv_env_CCC_value=
ac_cv_env_CC_set=
ac_cv_env_CC_value=
ac_cv_env_CFLAGS_set=
ac_cv_env_CFLAGS_value=
ac_cv_env_CPPFLAGS_set=
ac_cv_env_CPPFLAGS_value=
ac_cv_env_CPP_set=
ac_cv_env_CPP_value=
ac_cv_env_CXXFLAGS_set=
ac_cv_env_CXXFLAGS_value=
ac_cv_env_CXX_set=
ac_cv_env_CXX_value=
ac_cv_env_LDFLAGS_set=
ac_cv_env_LDFLAGS_value=
ac_cv_env_LIBS_set=
ac_cv_env_LIBS_value=
ac_cv_env_XMKMF_set=
ac_cv_env_XMKMF_value=
ac_cv_env_build_alias_set=
ac_cv_env_build_alias_value=
ac_cv_env_host_alias_set=
ac_cv_env_host_alias_value=
ac_cv_env_target_alias_set=
ac_cv_env_target_alias_value=
ac_cv_host=i686-pc-linux-gnulibc1
ac_cv_prog_ac_ct_CC=gcc
ac_cv_prog_make_make_set=yes

## ----------------- ##
## Output variables. ##
## ----------------- ##

ALSALIBS=''
AR=''
AS=''
AUDIOIOLIBS=''
BISON=''
BUILTINFLAG=''
CARBONLIB=''
CC='gcc'
CFLAGS=''
COREAUDIO=''
COREFOUNDATIONLIB=''
CPP=''
CPPBIN=''
CPPFLAGS=''
CROSSCC=''
CROSSTEST=''
CROSSWINDRES=''
CRTLIBS=''
CXX=''
CXXFLAGS=''
DEFS=''
DEPENDENCIES=''
DISKARBITRATIONLIB=''
DLLEXT=''
DLLFLAGS=''
DLLTOOL=''
DLLWRAP=''
ECHO_C=''
ECHO_N='-n'
ECHO_T=''
EGREP=''
ESDCONFIG=''
ESDINCL=''
ESDLIBS=''
EXEEXT=''
EXTRACFLAGS=''
EXTRA_BINARIES=''
FLEX=''
FONTCONFIGINCL=''
FONTFORGE=''
FONTSSUBDIRS=''
FREETYPEINCL=''
FREETYPELIBS=''
GLU32FILES=''
GPHOTO2INCL=''
GPHOTO2LIBS=''
GREP=''
HALINCL=''
IMPLIBEXT=''
INSTALL_DATA=''
INSTALL_PROGRAM=''
INSTALL_SCRIPT=''
IOKITLIB=''
LCMSLIBS=''
LD=''
LDAPLIBS=''
LDCONFIG=''
LDD=''
LDDLLFLAGS=''
LDEXECFLAGS=''
LDFLAGS=''
LDPATH=''
LDRPATH_INSTALL=''
LDRPATH_LOCAL=''
LDSHARED=''
LIBDL=''
LIBEXT=''
LIBOBJS=''
LIBPOLL=''
LIBPTHREAD=''
LIBS=''
LINT=''
LINTFLAGS=''
LN=''
LN_S=''
LTLIBOBJS=''
MAIN_BINARY=''
MINGWAR=''
NASLIBS=''
OBJEXT=''
OPENGLFILES=''
OPENGL_LIBS=''
PACKAGE_BUGREPORT='wine-devel@winehq.org'
PACKAGE_NAME='Wine'
PACKAGE_STRING='Wine 0.9.55'
PACKAGE_TARNAME='wine'
PACKAGE_VERSION='0.9.55'
PATH_SEPARATOR=':'
PKG_CONFIG=''
PRELINK=''
QUARTZFILES=''
RANLIB=''
RESOLVLIBS=''
SANEINCL=''
SECURITYLIB=''
SET_MAKE=''
SHELL='/bin/bash'
SOCKETLIBS=''
STRIP=''
TOOLSDIR=''
WIN16_FILES='$(WIN16_FILES)'
WIN16_INSTALL='$(WIN16_INSTALL)'
WINDRES=''
XFILES=''
XLIB=''
XMKMF=''
XML2INCL=''
XML2LIBS=''
XSLTINCL=''
XSLTLIBS=''
X_CFLAGS=''
X_EXTRA_LIBS=''
X_LIBS=''
X_PRE_LIBS=''
ac_ct_AS=''
ac_ct_CC='gcc'
ac_ct_CXX=''
bindir='${exec_prefix}/bin'
build='i686-pc-linux-gnulibc1'
build_alias=''
build_cpu='i686'
build_os='linux-gnulibc1'
build_vendor='pc'
datadir='${datarootdir}'
datarootdir='${prefix}/share'
docdir='${datarootdir}/doc/${PACKAGE_TARNAME}'
dvidir='${docdir}'
exec_prefix='NONE'
ft_devel=''
gphoto2_devel=''
gphoto2port_devel=''
host='i686-pc-linux-gnulibc1'
host_alias=''
host_cpu='i686'
host_os='linux-gnulibc1'
host_vendor='pc'
htmldir='${docdir}'
includedir='${prefix}/include'
infodir='${datarootdir}/info'
libdir='${exec_prefix}/lib'
libexecdir='${exec_prefix}/libexec'
localedir='${datarootdir}/locale'
localstatedir='${prefix}/var'
mandir='${datarootdir}/man'
oldincludedir='/usr/include'
pdfdir='${docdir}'
prefix='/usr/local'
program_transform_name='s,x,x,'
psdir='${docdir}'
sane_devel=''
sbindir='${exec_prefix}/sbin'
sharedstatedir='${prefix}/com'
sysconfdir='${prefix}/etc'
target_alias=''

## ------------------- ##
## File substitutions. ##
## ------------------- ##

MAKE_DLL_RULES=''
MAKE_IMPLIB_RULES=''
MAKE_PROG_RULES=''
MAKE_RULES=''
MAKE_TEST_RULES=''

## ----------- ##
## confdefs.h. ##
## ----------- ##

#define PACKAGE_NAME "Wine"
#define PACKAGE_TARNAME "wine"
#define PACKAGE_VERSION "0.9.55"
#define PACKAGE_STRING "Wine 0.9.55"
#define PACKAGE_BUGREPORT "wine-devel@winehq.org"

configure: exit 77

Sirimourdios
16-02-2008, 18:24
prospa8w akoma na kanw ena wireless diktyo ad hoc anamesa se dyo pc kai se ka8e pc vlepw auto: http://i195.photobucket.com/albums/z146/wanaka1908/zbts.jpg dhladh to received na einai 0.
auto mallon shmainei oti exw kanei mlkia.
opoios exei kapoio utility pou aplousteuei thn diadikasia sthsimatos diktyou ad hoc ME SWZEI.

HUN73R
16-02-2008, 19:23
Exw ena problhma me ta ubuntu 7.10.
Otan syndew mesw ethernet to mhxanhma me to router (sagem fast 1500wg auto pou dinei o OTE) stin arxh paizei kanonika alla meta apo ligo oute internet exw oute sto interface tou router mporw na mpw kai ping stin dieu8ynsh tou router den dinei apotelesmata... Na shmeiwsw oti sto router einai kai ena pc me windows kai oti sto pc me ta ubuntu yparxei kai asyrmath karta diktyou (den 3erw an paizei rolo).
Epishs otan eixa ta suse eixa pali to idio problhma alla i ip allaze apo 192.168.2.3 se 169.klp.klp.klp...
Ti mporei na ftaei?

mad_nassos
16-02-2008, 19:27
Otan syndew mesw ethernet to mhxanhma me to router (sagem fast 1500wg auto pou dinei o OTE) stin arxh paizei kanonika alla meta apo ligo oute internet exw oute sto interface tou router mporw na mpw kai ping stin dieu8ynsh tou router den dinei apotelesmata... Na shmeiwsw oti sto router einai kai ena pc me windows kai oti sto pc me ta ubuntu yparxei kai asyrmath karta diktyou (den 3erw an paizei rolo).
Epishs otan eixa ta suse eixa pali to idio problhma alla i ip allaze apo 192.168.2.3 se 169.klp.klp.klp...
Ti mporei na ftaei?

Πρώτον είναι ΤΟ Ubuntu... :baby:
Αν το router λειτουργεί κανονικότατα στα Windows, τότε προφανώς έχεις κάνει κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις του στο Ubuntu...
Μην σκέφτεσαι το SUSE, γιατί κι εμένα είχε πρόβλημα εκεί, κι έκανα ολόκληρη διαδικασία για να το διορθώσω...
Αλλά στο Ubuntu κανονικά δεν θα έχει πρόβλημα αν το ρυθμίσεις σωστά...

HUN73R
16-02-2008, 19:30
Αν το router λειτουργεί κανονικότατα στα Windows, τότε προφανώς έχεις κάνει κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις του στο Ubuntu...
Μην σκέφτεσαι το SUSE, γιατί κι εμένα είχε πρόβλημα εκεί, κι έκανα ολόκληρη διαδικασία για να το διορθώσω...

Otan les na to rythmisw mporeis na dwseis kamia plhroforia parapanw? pantws mou fainetai poly para3eno oti gia kanena 10 lepto paizei kanonika kai meta oxi...Please help

mad_nassos
16-02-2008, 19:34
Otan les na to rythmisw mporeis na dwseis kamia plhroforia parapanw? pantws mou fainetai poly para3eno oti gia kanena 10 lepto paizei kanonika kai meta oxi...Please help

Δεν μπορώ να σου πω ακριβώς, γιατί δεν ξέρω αν φταίει ρύθμιση στο Ubuntu ή στο router...
Λογικά για να βγαίνει μετά από 1 δεκάλεπτο, ίσως απλά να αλλάζει ip (όπως κάνουν τα router), και απλά το router να ξαναμπαίνει internet με άλλη ip, ενω το Ubuntu να μην ξαναμπαίνει...
Aν φταίει το Ubuntu, τότε μπες στο System --> Administration --> Network, και κάνε εκεί τους πειραμματισμούς σου...

HUN73R
16-02-2008, 19:38
Δεν μπορώ να σου πω ακριβώς, γιατί δεν ξέρω αν φταίει ρύθμιση στο Ubuntu ή στο router...
Λογικά για να βγαίνει μετά από 1 δεκάλεπτο, ίσως απλά να αλλάζει ip (όπως κάνουν τα router), και απλά το router να ξαναμπαίνει internet με άλλη ip, ενω το Ubuntu να μην ξαναμπαίνει...
Aν φταίει το Ubuntu, τότε μπες στο System --> Administration --> Network, και κάνε εκεί τους πειραμματισμούς σου...

exw kanei arketous peirammatismous. exw dokimasei akoma kai static ip alla to problhma den ly8hke...Pali to idio akribws ekane. Stin arxi epaize kanonika kai meta oxi. Oso gia to router den alla3e ip otan egine auto. to exw tsekarei an kai den nomizw na paizei idiaitero rolo afou toulaxiston sto interface tou router 8a mporousa na mpw afou eimai syndedemenos topika me to router...ara kati allo prepei na paizei. To erwthma einai ti???

understracker
16-02-2008, 20:30
τι να φταίει?

Γιατί δεν βάζεις την wine από εδώ?

http://www.winehq.org/site/download-deb

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get build-essential
sudo apt-get install wine

Επίσης, το άτιμο το ΒitTorrent, χτες κατέβαζα κάτι, και το σταμάτησα για να κλείσω το pc να κοιμηθώ, και σήμερα δεν μπορώ να βρώ πώς συνεχίζεται το κατέβασμα. σε αυτό τι φταίει?

Αν ξανακάνεις διπλό click πάνω στο .torrent θα συνεχίσει λογικά. Θα σου πρότεινα να τρέξεις το utorrent για torrent client με την εντολή

wget http://sky.bsu.ru/modules/Files/Public/uTorrent-1.6.1-install.exe
wine uTorrent-1.6.1-install.exe

Μετά θα το βρεις στο applications->wine

Για να ανοίξεις ένα torrent πήγαινε file->open .torrent γιατί δεν μπορεί να κάνει assign τα torrents στο linux όπως στα windows για να τα ανοίγει αυτόματα αυτό.

Αν θες να ξεκινά κάθε φορά που μπαίνεις στο λογαριασμό σου μπορείς να το προσθέσεις στο sessions.

http://www.linuxscrew.com/wp-content/uploads/2007/11/gnome-sessions.png

Η εντολή που πρέπει να τρέξει είναι:

wine ~/.wine/drive_c/Program\ Files/uTorrent/uTorrent.exe

Επίσης απενεργοποίησε το "minimize to tray" γιατί δεν λειτουργεί καλά (http://groups.google.com/group/comp.emulators.ms-windows.wine/browse_thread/thread/0b7faa92844b3017/a9ed960cff0103d9?#) και άλλαξε και το download location. Όλα αυτά από το preferences του uTorrent. Μπορείς να βάλεις "close to tray".

Επίσης, δεν έχω καταφέρει να κάνω εγκατάσταση/απεγκατάσταση καμία εφαρμογή, είτε πρόκειται για κάτι από την προσθαφαίρεση, είτε πρόκειται για κάτι από το synaptic, είτε πρόκειται για plug-in σε ιστοσελίδα. σε αυτό τι φταίει?

Μου έχουν ψιλοσπάσει τα νεύρα. :-(

το config.log

Το

sudo apt-get check

Τι σου βγάζει?

Για κάνε και ένα:

chmod -R 755 ~

jimmaras_ilion
16-02-2008, 22:15
Ti mporei na ftaei?

exw kanei arketous peirammatismous. exw dokimasei akoma kai static ip alla to problhma den ly8hke...Pali to idio akribws ekane. Stin arxi epaize kanonika kai meta oxi. Oso gia to router den alla3e ip otan egine auto. to exw tsekarei an kai den nomizw na paizei idiaitero rolo afou toulaxiston sto interface tou router 8a mporousa na mpw afou eimai syndedemenos topika me to router...ara kati allo prepei na paizei. To erwthma einai ti???

Mou symbainein auto ki emena!!!!
Alla lynetai ws eksis:
Otan kaneis ekkinisi ton ypologisti anoikse to router sou apo ton diakopti(exoume to idio router!!)....molis bootareis sto UBUNTU.pigaine sto system->admrinistration tools->network...ekei tha deis oti exei dyo epiloges kati gia ethernet(eth0 tha sto anaferei)...kane klik epanw tou(epelekse to diladi)...kane meta apenergopoihsh kai meta(exei simasia i seira) pata tin energopoihsh..tha deis oti tha sou vgalei mia mpara pou tha fortwnei...molis teleiwsei pata to ok kai eisai etoimos....
otan tha anoikseis to ubuntu tin epomeni fora tsekare na deis an leitourgei me to na anoikseis ton firefox kai na dwseis http://www.di.forums.gr (exei simasia--fernei gouri!!!)...an sou vgalei oti "Couldn't find tha requested bla bla bla"...kane tin diadikasia pou sou eipa parapanw....nomizw oti tin epomeni fora pou tha ton epanekiniseis,an to exeis kanei auto idi mia fora,anoikse to router sou prin mpei sto ubuntu gia na fortwsei.....dokimase to!!!!
emena mou douleuei!!!!

ChristosG
16-02-2008, 23:33
καταρχην, κατα την επανεγκατασταση μου εβγαλε το εξης:

"The security updates on security.ubuntu.com couldn't be accessed, so those updates will not be made available to you at this time. You should investigate this later. Commended out entries for security.ubuntu.com have been added to the /etc/apt/sources.list file"

σας παραθετω τι μου εβγαλε μετα τις προτασεις σας.

christos@christos-desktop:~$ sudo apt-get check
Building dependency tree
christos@christos-desktop:~$ chmod -R 755 ~
christos@christos-desktop:~$ sudo apt-get update
Ign cdrom://Ubuntu 7.10 _Gutsy Gibbon_ - Release i386 (20071016) gutsy/main Translation-en_US
Ign cdrom://Ubuntu 7.10 _Gutsy Gibbon_ - Release i386 (20071016) gutsy/restricted Translation-en_US
christos@christos-desktop:~$ sudo apt-get upgrade
Building dependency tree
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
christos@christos-desktop:~$ sudo apt-get build-essential
E: Invalid operation build-essential
christos@christos-desktop:~$ sudo apt-get install wine
Building dependency tree
E: Couldn't find package wine
christos@christos-desktop:~$

βγαζετε καποια ακρη?

mad_nassos
16-02-2008, 23:37
καταρχην, κατα την επανεγκατασταση μου εβγαλε το εξης:

"The security updates on security.ubuntu.com couldn't be accessed, so those updates will not be made available to you at this time. You should investigate this later. Commended out entries for security.ubuntu.com have been added to the /etc/apt/sources.list file"

σας παραθετω τι μου εβγαλε μετα τις προτασεις σας.

βγαζετε καποια ακρη?

Προφανώς αυτό που σου βγάζει σε σφάλμα στην εγκατάσταση είναι λίγο κρισιμο για το Synaptic ή κάτι τέτοιο...
Προφανώς πρέπει να κάτσεις να φτιάξεις κάποια πράγματα "με το χέρι" και μετά θα λειτουργούν όλα σωστά...
Νομίζω ότι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μου έχει βγάλει κι εμένα σε Ubuntu 7.10 δύο φορές, αλλά όταν το ξαναπέρασα από την αρχή το Ubuntu, μπήκε κανονικά χωρίς error...

ChristosG
16-02-2008, 23:39
Προφανώς αυτό που σου βγάζει σε σφάλμα στην εγκατάσταση είναι λίγο κρισιμο για το Synaptic ή κάτι τέτοιο...
Προφανώς πρέπει να κάτσεις να φτιάξεις κάποια πράγματα "με το χέρι" και μετά θα λειτουργούν όλα σωστά...
Νομίζω ότι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μου έχει βγάλει κι εμένα σε Ubuntu 7.10 δύο φορές, αλλά όταν το ξαναπέρασα από την αρχή το Ubuntu, μπήκε κανονικά χωρίς error...

oses fores ta perasa to idio sfalma mou vgazei, de leei na ksanakanw format. egw nomizw oti apla den mporei na katevasei enhmerwseis kata to format, kai sou leei na tis katevaseis meta, den prepei na ftaiei ayto

mad_nassos
16-02-2008, 23:42
oses fores ta perasa to idio sfalma mou vgazei, de leei na ksanakanw format. egw nomizw oti apla den mporei na katevasei enhmerwseis kata to format, kai sou leei na tis katevaseis meta, den prepei na ftaiei ayto

Nαι, γι' αυτό σου είχα πει ότι καλύτερο είναι να αποσυνδέσεις το router...
Πολύ πιθανό να μην μπορεί να κατεβάσει ενημερώσεις από το internet και σου κάνει βλακείες...
Μετά όμως όπως βλέπεις δεν μπορείς να τις κατεβάσεις έτσι... Πρέπει να κάνεις κάποιες διορθώσεις...

edit: Δοκίμασε να πας: System --> Administration --> Software Sources και δες αν βγάζεις άκρη από εκεί...
Μπορεί να μην είναι κάποια τσεκαρισμένα κτλ ...

ChristosG
16-02-2008, 23:46
ma ton eixa kleisei ton router kata to format, den eixa internet kata to format

vlepw polla kse-tsekarismena, ti prepei na einai checked?

mad_nassos
16-02-2008, 23:57
ma ton eixa kleisei ton router kata to format, den eixa internet kata to format

vlepw polla kse-tsekarismena, ti prepei na einai checked?

Εμένα στο πρώτο tab είναι όλα
στο δεύτερο tab είναι το 3ο και το 4ο
στο τρίτο tab είναι το 1ο και το 2ο και το check for updates daily

Jay-P
17-02-2008, 01:22
Γινεται σε καποιο site να εχω μονιμα το encoding σε unicode (UTF-8) ???
Se kapoia selida mou ta vgazei alampournezika kai anagkazomai kathe fora pou perihgoumai sto site na allazw olh thn wra to encoding.....:confused: :confused:

SpartanGeorge
17-02-2008, 01:25
Γινεται σε καποιο site να εχω μονιμα το encoding σε unicode (UTF-8) ???
Se kapoia selida mou ta vgazei alampournezika kai anagkazomai kathe fora pou perihgoumai sto site na allazw olh thn wra to encoding.....:confused: :confused:

κοιτα τα options του browser σου

ChristosG
17-02-2008, 02:14
κατεβασα το wine απο εκει που ειπε ο understracker αλλα μου λεει εδω οτι το λογισμικο αυτο δεν εχει κλειδι, δεν ειναι επικυρωμενο, κατι τετοιο. επισης, δεν μου δειχνει ολα οσα εχω στο program files, μονο τον ΙΕ μου δειχνει, κανω να τον ανοιξω, και μου ανοιγει ενα κενο παραθυρο, υπολειτουργει δηλαδη οση ωρα και να το αφησω. ξερετε τι φταιει?

mad_nassos
17-02-2008, 02:27
κατεβασα το wine απο εκει που ειπε ο understracker αλλα μου λεει εδω οτι το λογισμικο αυτο δεν εχει κλειδι, δεν ειναι επικυρωμενο, κατι τετοιο. επισης, δεν μου δειχνει ολα οσα εχω στο program files, μονο τον ΙΕ μου δειχνει, κανω να τον ανοιξω, και μου ανοιγει ενα κενο παραθυρο, υπολειτουργει δηλαδη οση ωρα και να το αφησω. ξερετε τι φταιει?

Kάνε εγκατάσταση τα προγράμματα μέσω του Wine..
Αν ας πούμε έχεις ένα .exe και πατήσεις πάνω του δεξί κλικ, θα δεις που βγάζει επιλογή open with wine...

ChristosG
17-02-2008, 02:34
GPG error: http://wine.budgetdedicated.com gutsy Release: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available: NO_PUBKEY 58403026387EE263

ayto mou vgazei :-( re sy de mou vgazei olous tous fakelous. opws kai na xei, prepei na to kanw install gia na to xrhsimopoihsw kati?

fixed, apo to forum tou ubuntu:

I just found the solution for the NO_PUBKEY 58403026387EE263. Open a terminal and write these two commands:

Code:

gpg --keyserver hkp://wwwkeys.eu.pgp.net --recv-keys 58403026387EE263
gpg --armor --export 387EE263 | sudo apt-key add -

That should fix the problem.

lete ola na ftiaksoun arage :p makari :baby:

BuenosDias
17-02-2008, 04:13
Kaspersky i Nod32?

Kai twra teleutaia ksafnika xanetai apo tin othoni, i katw grami me to koumpi enarksi kai ola osa exei kai den mporw na tin epanaferw para mono me epanekinisi ipologisti...
Ti ftaiei;