PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!! Part ΙΙ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

jonnie2008
11-03-2010, 18:07
Όταν γράφουμε κάτι στην αναζήτηση στο google, εμφανίζει από κάτω σε λίστα κάποιες πιθανές επιλογές, με βάση τι γράφουμε. Ξέρει κανείς πως γίνεται αυτό να το βάλω σε δικό μου σάιτ? Υπάρχει κάποιο link? Δεν ξέρω ούτε πως λέγεται για να το αναζητήσω

sicko
11-03-2010, 19:21
Όταν γράφουμε κάτι στην αναζήτηση στο google, εμφανίζει από κάτω σε λίστα κάποιες πιθανές επιλογές, με βάση τι γράφουμε. Ξέρει κανείς πως γίνεται αυτό να το βάλω σε δικό μου σάιτ? Υπάρχει κάποιο link? Δεν ξέρω ούτε πως λέγεται για να το αναζητήσω

Η τεχνική ονομάζεται AJAX. Μέσω javascript ζητάς σε κάθε πάτημα πλήκτρου δεδομένα από τον server (άρα χρειάζεσαι και ένα server-side script που να σου τα δίνει - PHP π.χ.) και εσύ τα περνάς στή λίστα σου.

http://www.w3schools.com/ajax/default.asp

Giovanni
11-03-2010, 19:41
Εχω ενα παλιο λαπτοπ IBM που φοράει Intel pentium M processor στα 1,3GHZ kai 256MB RAM και θελω να του βαλω ubuntu για να το παιρνω μαζι μου στη σχολή και γενικως εξω οπου χρειαστει.
Ξερει κανεις τι εκδοση μπορει να σηκωσει??
Παλια ειχα αποπειραθει να του βαλω τα 7.10 και δεν εκατσαν καλα??
Υπάρχει κανενα σαιτ που να συνδεει προδριαγραφές υπολογιστων με εκδόσεις ubuntu?

an se endiaferi vrika gia to opensuse:
http://en.opensuse.org/HCL/Laptops

Gcc
11-03-2010, 20:13
an se endiaferi vrika gia to opensuse:
http://en.opensuse.org/HCL/Laptops

Μπα δεν ψήνομαι για suse, βρηκα ubuntu.
Κατεβασα τα 6.06 τα οποια εχουν requirements για 256ΜΒ Ram και με καυπτουν μαλλον οριακα..
Εχω ξεκινησει το φορματ τωρα.Αν πετυχει θα στειλω ξανα εδω για να ξερει και οποιοσδηποτε αλλος ενδιαφερεται να κανει κατι παρόμοιο και προβληματιζεται.

Ευχαριστω πολύ παντως :-)

SpartanGeorge
11-03-2010, 20:19
Μπα δεν ψήνομαι για suse, βρηκα ubuntu.
Κατεβασα τα 6.06 τα οποια εχουν requirements για 256ΜΒ ram και με καυπτουν μαλλον οριακα..
Εχω ξεκινησει το φορματ τωρα.Αν πετυχει θα στειλω ξανα εδω για να ξερει και οποιοσδηποτε αλλος ενδιαφερεται να κανει κατι παρόμοιο και προβληματιζεται.

Ευχαριστω πολύ παντως :-)

6.06??
Δεν συγκρίνεται αυτό το πράγμα με τις καινούργιες διανομές.

Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις κάτι πιο καινούργιο πρώτα.

Gcc
11-03-2010, 20:22
6.06??
Δεν συγκρίνεται αυτό το πράγμα με τις καινούργιες διανομές.

Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις κάτι πιο καινούργιο πρώτα.

Δεν μου φτανει η Ραμ ρε συ, εχω μονο 256 :spank:
Ειχα δοκιμασει να βαλω τα 7 καποτε και δεν δουλευαν σωστά, κολλουσαν

SpartanGeorge
11-03-2010, 20:26
Δεν μου φτανει η Ραμ ρε συ, εχω μονο 256 :spank:
Ειχα δοκιμασει να βαλω τα 7 καποτε και δεν δουλευαν σωστά, κολλουσαν

Εγώ ξαναλέω, δοκίμασε πρώτα την 9.10.

Gcc
11-03-2010, 20:30

Ok, θα τη δοκιμασω και επανέρχομαι.
Μακαρι να βγεις σωστός αλλά πολύ ο φοβαμαι :baby:

understracker
11-03-2010, 20:30

Με alternate install (text mode). Μάλλον 256 δεν φτάνει να κάνει ramdrive. Ύστερα θα χρησιμοποιεί το swap... :sleep:

Gcc
11-03-2010, 20:34
Με alternate install (text mode). Μάλλον 256 δεν φτάνει να κάνει ramdrive. Ύστερα θα χρησιμοποιεί το swap... :sleep:

Αn χρησιμοποιησει swap για το install δεν με πειράζε, αυτο που δεν θελω ειναι να χρησιμοποιεί το swap καθε φορα που κανει boot :p
Tο εβαλα τωρα να αρχίσει φορματ κι ο Θεος βοηθός

// Ειχα πρόχειρο το cd των 9.04, το εβαλα και μετά απο αρκετή ωρα μπήκανε.Τωρα κανω upgrade σε 9.10.
Χρησιμοποιηθηκε στανταρ swap space γιατι μολις ολοκληρωθηκε η μπάρα στο φορματ εκανε πολύ ωρα processing..

Τα 9.10 επεσαν πολυ βαρια δεν ξερω γιατι ειδα τοσο μεγαλη διαγορα! Η καρτα γραφικων μου ειναι γτπ και δεν μου επετρεπε να κανω ουτε καν normal use. Αποτελεσμα αυτου ηταν να μην μπορω να δω τα γραφικα του System Monitor. Επισης το bootarisma εκανε 5 λεπτα :sleep:
Τα 9.04 επεσαν μια χαρα, δουλευουν με 130-140 ΜΒ μνημη και δανειζονται και κάποια ΜΒ απο swap.Ετρεξα Μοζιλα και πηγαινε μια χαρα αλλα δεν ειναι για πολλά πραγματα ταυτοχρονα, ενα-ενα :boss:

TopGear
13-03-2010, 00:28
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα-εφαρμογή σε Ubuntu, ώστε να μπορώ να ρυθμίζω τις στροφές του fan της κάρτας γραφικών μου; Μέσω windows το κάνει το κάνω απ'το SmartDoctor, όταν είμαι Ubuntu, το ανεμιστηράκι φορτσάρει μόνο του και σβουράει στα ψηλά, με αποτέλεσμα να καταντάει κάπως ενοχλητικό εφόσον έχεις να κάνεις αρκετή δουλειά.

Έχω μια Nvidia 9800GT.

Giovanni
13-03-2010, 13:45
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα-εφαρμογή σε Ubuntu, ώστε να μπορώ να ρυθμίζω τις στροφές του fan της κάρτας γραφικών μου; Μέσω windows το κάνει το κάνω απ'το SmartDoctor, όταν είμαι Ubuntu, το ανεμιστηράκι φορτσάρει μόνο του και σβουράει στα ψηλά, με αποτέλεσμα να καταντάει κάπως ενοχλητικό εφόσον έχεις να κάνεις αρκετή δουλειά.

Έχω μια Nvidia 9800GT.

http://www.linuxhardware.org/nvclock/

Giovanni
13-03-2010, 13:53
Αn χρησιμοποιησει swap για το install δεν με πειράζε, αυτο που δεν θελω ειναι να χρησιμοποιεί το swap καθε φορα που κανει boot :p
Tο εβαλα τωρα να αρχίσει φορματ κι ο Θεος βοηθός

// Ειχα πρόχειρο το cd των 9.04, το εβαλα και μετά απο αρκετή ωρα μπήκανε.Τωρα κανω upgrade σε 9.10.
Χρησιμοποιηθηκε στανταρ swap space γιατι μολις ολοκληρωθηκε η μπάρα στο φορματ εκανε πολύ ωρα processing..

Τα 9.10 επεσαν πολυ βαρια δεν ξερω γιατι ειδα τοσο μεγαλη διαγορα! Η καρτα γραφικων μου ειναι γτπ και δεν μου επετρεπε να κανω ουτε καν normal use. Αποτελεσμα αυτου ηταν να μην μπορω να δω τα γραφικα του System Monitor. Επισης το bootarisma εκανε 5 λεπτα :sleep:
Τα 9.04 επεσαν μια χαρα, δουλευουν με 130-140 ΜΒ μνημη και δανειζονται και κάποια ΜΒ απο swap.Ετρεξα Μοζιλα και πηγαινε μια χαρα αλλα δεν ειναι για πολλά πραγματα ταυτοχρονα, ενα-ενα :boss:

dokimase avto:
http://www.elivecd.org/Download/Stable

Distributions main features

Debian based: Elive is a distribution which is based on the well known Debian, providing recent packages and stability. Elive replaces the Debian packages with customized version if needed (More than 500 packages have been added or customized.)

Enlightenment powered: The Enlightenment window manager provides a desktop featuring a fast, light, very flexible environment that still offers eye candy and all the necessary resources to run your day to day applications. Elive includes E16, for speed and stability, along with a special version of E17 selected from cvs (regularly updated through Elive's test branch repository. Most of the programs built on top of the Enlightenment Foundation Libraries are also included.

Intuitive: Elive aims to be a comfortable easy to use Linux system with many customization possibilities. It provides maximum power and speed for the experienced user. In a fully configured environment where user friendly tools are centralized in an original control panel to help easily manage your system.

Fast: One of the most important goals of Elive is to be fast and easy to use. You can control your PC like you always did or you have the possibility to work in a different way. With only one keypress you can open any desired programs or launch any action. You can resize, iconify, move or switch between desktops.

Minimum Requirements: The minimum hardware for running Elive is a 100 Mhz CPU and 64 MB of RAM, but the minimum recommended hardware is 300 Mhz and 128 Mb of RAM. You do not need any special graphics card or 3D acceleration to run Elive.

//edit:to exw dokimasei sto virtualbox einai arketa elafri kai arketa omorfo(miazei ligo me mac-os).alla gia na to valeis sto systima sou 8eleis kai kapoio module.

The cost of the Installer Module

The cost of the Installer Module is a selectable value by the user, but the minimum is set to 15 $

ktinoulas
14-03-2010, 15:22
Hello, hello, hello..!

exw ena problima oxi akribws me ton upologisti mou alla me to mouse mou kai ton upologisti mou. Sugkekrimena me to magic mouse tis apple pou kostise 65E kai otan to sinedesa me to vista laptop mou leitourgouse san aplo bluetooth mouse. Xwris dld tis dinatotites afis (scrolling etc).
koitaksa apodw, koitaksa apokei kai brika kati palikaria pou exoun leei kataferei na bgaloun kati drivers apo apple OS. Piga loipon edw http://uneasysilence.com/archive/2009/11/14588/ kai katebasa tin 32-bit ekdosi xwris na katalabw akribws an autos o driver tha mou edine ta functionalities pou epsaxna i an itan apla gia osous den mporousan kan na sindesoun to mouse me to pc.
den eixe idiaiteri simasia afou molis pataw to arxeio mou bgazei auto:

Η τρεχουσα γλωσσα δεν υποστηριζεται απο τον οδηγο εγκαταστασης προγραμματος οδηγησης συσκευης.
Επικοινωνηστε με τον προμηθευτη αυτης της εφαρμογης.

exw ta ellinika vista apoti katalabate alla thelw na mou doulepsei i mlk!!!

Fangs
14-03-2010, 16:26
em kai si pas kai perneis apple proionta gia na baleis e pc :P

ktinoulas
14-03-2010, 16:56
εε μα πες τα!!!

NorthPole
14-03-2010, 17:25
Hello, hello, hello..!

exw ena problima oxi akribws me ton upologisti mou alla me to mouse mou kai ton upologisti mou. Sugkekrimena me to magic mouse tis apple pou kostise 65E kai otan to sinedesa me to vista laptop mou leitourgouse san aplo bluetooth mouse. Xwris dld tis dinatotites afis (scrolling etc).
koitaksa apodw, koitaksa apokei kai brika kati palikaria pou exoun leei kataferei na bgaloun kati drivers apo apple OS. Piga loipon edw http://uneasysilence.com/archive/2009/11/14588/ kai katebasa tin 32-bit ekdosi xwris na katalabw akribws an autos o driver tha mou edine ta functionalities pou epsaxna i an itan apla gia osous den mporousan kan na sindesoun to mouse me to pc.
den eixe idiaiteri simasia afou molis pataw to arxeio mou bgazei auto:

Η τρεχουσα γλωσσα δεν υποστηριζεται απο τον οδηγο εγκαταστασης προγραμματος οδηγησης συσκευης.
Επικοινωνηστε με τον προμηθευτη αυτης της εφαρμογης.

exw ta ellinika vista apoti katalabate alla thelw na mou doulepsei i mlk!!!
ta sxolia ta diavases apo katw?

Gravity
14-03-2010, 17:31
Εδω και δυο μερες μετα απο ενα reset στο pc εχει κρασαρει το windows live. Οταν κανω συνδεση μπαινει και επειτα απο 3 δευτερα μου βγαζει παραθυρο APPCRASH να κλεισω το προγραμμα ή να κοιταξει για λυση στο ιντερνετ. Τα χω δοκιμασει και τα δυο αλλα τπτ. Δοκιμαζω απο τον πινακα ελεγχου να κανω unistall το essentials αλλα δεν μου βγαζει τπτ. Γκουγκλαρα για καμια λυση και δεν εχω βρει ακρη παλι τπτ. Δοκιμασα να ξανα κανω install χωρις να το εχω διαγραψει και δεν μπορει λεει γιατι τα εχω ηδη εγκαταστημενα.

Εχει αντιμετωπισει κανεις τπτ παρομοιο? Περναει τπτ απο το μυαλο του που ισως να μην εχω κανει?

ktinoulas
14-03-2010, 19:20
ta sxolia ta diavases apo katw?

ta perissotera ta diabasa alla den brika kanena na leei oti den mporese na kanei install ton driver kan. merikoi kataferan na broun ta functionalitites kai merikoi oxi. egw omws kollaw giati den mou ksekinaei kan to installation tou driver kai auto einai problima tou pc mou, oxi tou mouse...

std04131
14-03-2010, 21:21
Παιδες στο ubuntu κατεβαζω εναν srt υποτιτλο και ανοιγοντας τον εχει αλαμπουρνεζικα.πως μπορω να το κανω ελληνικα;

tenderhearted
14-03-2010, 21:27
Παιδια εχω το εξης προβλημα:
Εγκατεστησα τα windows 7 (πριν ειχα vista) κανοντας format και μετα απο τα 2-3 πρωτα restart, παρατηρησα οτι ο υπολογιστης ειχε προβλημα συνδεσιμοτητας μεσω ethernet.
Πιο συγκεκριμενα, καθε φορα που γινεται restart ή γενικα οταν τον ανοιγω, μου βγαζει περιορισμενη συνδεσιμοτητα και δεν μπαινει στο internet(καθως ειναι το router συνδεδεμενο πανω).
Λυνεται βεβαια ευκολα πατωντας δεξι κλικ-> αντιμετωπιση προβληματων που εκει τα windows διορθωνουν το προβλημα αυτοματα βγαζοντας το μηνυμα οτι εχω λαθος ρυθμισεις στην ip.
Ομως παντα οι ρυθμισεις ειναι στο Αυτοματη αποδοση διευθυνσης ip και δεν το ειχα αυτο το προβλημα με τα vista ποτε.
Δοκιμασα να κατεβασω νεους drivers και μονος μου απο το site της realtek αλλα και μεσω windows update και το προβλημα παρεμεινε.
Ακομα και οταν εγκατεστησα τους drivers για vista βαζοντας εκτελεση συμβατοτητας για windows vista service pack 1 κ 2 παλι τζιφος...
Κανεις καμμια ιδεα? Το μοντελο ειναι: RTL8167 με εκδοση driver: 7.12.1218.2009
Εαν χρειαζεστε κατι αλλο πειτε μου.

Gcc
14-03-2010, 21:31
Παιδια εχω το εξης προβλημα:
Εγκατεστησα τα windows 7 (πριν ειχα vista) κανοντας format και μετα απο τα 2-3 πρωτα restart, παρατηρησα οτι ο υπολογιστης ειχε προβλημα συνδεσιμοτητας μεσω ethernet.
Πιο συγκεκριμενα, καθε φορα που γινεται restart ή γενικα οταν τον ανοιγω, μου βγαζει περιορισμενη συνδεσιμοτητα και δεν μπαινει στο internet(καθως ειναι το router συνδεδεμενο πανω).
Λυνεται βεβαια ευκολα πατωντας δεξι κλικ-> αντιμετωπιση προβληματων που εκει τα windows διορθωνουν το προβλημα αυτοματα βγαζοντας το μηνυμα οτι εχω λαθος ρυθμισεις στην ip.
Ομως παντα οι ρυθμισεις ειναι στο Αυτοματη αποδοση διευθυνσης ip και δεν το ειχα αυτο το προβλημα με τα vista ποτε.
Δοκιμασα να κατεβασω νεους drivers και μονος μου απο το site της realtek αλλα και μεσω windows update και το προβλημα παρεμεινε.
Ακομα και οταν εγκατεστησα τους drivers για vista βαζοντας εκτελεση συμβατοτητας για windows vista service pack 1 κ 2 παλι τζιφος...
Κανεις καμμια ιδεα? Το μοντελο ειναι: RTL8167 με εκδοση driver: 7.12.1218.2009
Εαν χρειαζεστε κατι αλλο πειτε μου.

Ειχα κι εγω παρομοιο πρόβλημα με τη μονη διαφορα οτι εμενα δεν επιλύονταν με αντιμετωπιση προβλημάτων και ηθελε 1-2 restart.
Πηγαινε στο task manager->services και απενεργοποιησε ενα service που λέγεται bonjour_κατι(δεν θυμάμαι το ακριβες ονομα). Μετα θα εισαι οκ

tenderhearted
15-03-2010, 00:39
Ειχα κι εγω παρομοιο πρόβλημα με τη μονη διαφορα οτι εμενα δεν επιλύονταν με αντιμετωπιση προβλημάτων και ηθελε 1-2 restart.
Πηγαινε στο task manager->services και απενεργοποιησε ενα service που λέγεται bonjour_κατι(δεν θυμάμαι το ακριβες ονομα). Μετα θα εισαι οκ

Δεν υπαρχει αυτη η υπηρεσια στο task manager. Σιγουρα φταιει αυτο; Γιατι δεν μου φαινεται σχετικο κιολας...

NorthPole
15-03-2010, 01:26
Δεν υπαρχει αυτη η υπηρεσια στο task manager. Σιγουρα φταιει αυτο; Γιατι δεν μου φαινεται σχετικο κιολας...

aytomath apodosh ip == dhcp an dn kanw la8os
psaxneis kati sxetiko me ayto

SpartanGeorge
15-03-2010, 04:08
Παιδες στο ubuntu κατεβαζω εναν srt υποτιτλο και ανοιγοντας τον εχει αλαμπουρνεζικα.πως μπορω να το κανω ελληνικα;

Με τι πρόγραμμα?

swoop
15-03-2010, 11:23

iconv -f iso-8859-7 -t utf-8 alabournezika.srt > ellinika.srt

std04131
15-03-2010, 11:25
βασικα το βρηκα αλλιως.τα ανοιγω με το vlc και αλλαζω απο κει το encoding:)

stefanostam
15-03-2010, 18:55
Καθε φορά που ανοίγω ubuntu μου εμφανίζει τον update manager για διάφορα updates που εκρεμμούν πως μπορώ να το σταματήσω να ανοίγει;;

SpartanGeorge
15-03-2010, 18:58
Καθε φορά που ανοίγω ubuntu μου εμφανίζει τον update manager για διάφορα updates που εκρεμμούν πως μπορώ να το σταματήσω να ανοίγει;;

Να κάνεις τα updates ίσως? :tounge:

stefanostam
15-03-2010, 19:19
Να κάνεις τα updates ίσως? :tounge:

Κ αν δεν έχω internet ? :-)

SpartanGeorge
15-03-2010, 22:24
Κ αν δεν έχω internet ? :-)

system -> administration -> software sources -> updates
untick το check for updates

eleos_pia
18-03-2010, 00:29
kalispera!
exw parei ena kainourio pc edw kai kana 4mino kai to teleutaio kairo kati paizei me kapoies fotografies kai video , oxi me ola, ta emfanizei me kapoiou eidous apoxrwmatismo , m ena apalo rozaki :dance3: einai i karta grafikwn provlimatikia?
fxaristw

TopGear
18-03-2010, 20:15
Έστω ότι κατεβάζω διάφορα προγράμματα για Ubuntu πχ Firefox. Συνήθως αυτά είναι .tar. Αφού τα κάνω extract, πώς μπορώ μπορώ μετά να τα εγκαταστήσω; Με τι εντολές σε terminal ή με τι τρόπο μέσω γραφικού περιβάλλοντος;

SpartanGeorge
18-03-2010, 22:29
Έστω ότι κατεβάζω διάφορα προγράμματα για Ubuntu πχ Firefox. Συνήθως αυτά είναι .tar. Αφού τα κάνω extract, πώς μπορώ μπορώ μετά να τα εγκαταστήσω; Με τι εντολές σε terminal ή με τι τρόπο μέσω γραφικού περιβάλλοντος;

Δεν κατεβάζεις το tar αν δε θες να μπλέξεις.

sudo apt-get install ble

όπου ble το πακέτο που θες να βάλεις.

TopGear
19-03-2010, 00:22
Δεν κατεβάζεις το tar αν δε θες να μπλέξεις.

sudo apt-get install ble

όπου ble το πακέτο που θες να βάλεις.

Αυτό το ξέρω και το εφαρμόζω γενικά. Ίσως έκανα λάθος και έπρεπε να εκφράσω ότι το χρειάζομαι για update πχ firefox έχω την έκδοση 3.5.8, ενώ έχει βγει η 3.6. Ή thunderbird έχω την 2.0.0.24, ενώ υπάρχει η 3.0.3. Όποτε εκτελέσω το sudo apt-get install firefox ή thunderbird αντίστοιχα, τρέχει μεν η εντολή, αλλά το update δεν πιάνει.

SpartanGeorge
19-03-2010, 00:35
Αυτό το ξέρω και το εφαρμόζω γενικά. Ίσως έκανα λάθος και έπρεπε να εκφράσω ότι το χρειάζομαι για update πχ firefox έχω την έκδοση 3.5.8, ενώ έχει βγει η 3.6. Ή thunderbird έχω την 2.0.0.24, ενώ υπάρχει η 3.0.3. Όποτε εκτελέσω το sudo apt-get install firefox ή thunderbird αντίστοιχα, τρέχει μεν η εντολή, αλλά το update δεν πιάνει.

Για firefox πχ
http://tuxarena.blogspot.com/2010/01/how-to-install-firefox-36-in-ubuntu-910.html

Εξαρτάται το κάθε πρόγραμμα τι έχει. Άλλα μπορεί να έχουν ένα .deb αρχείο.

TopGear
19-03-2010, 01:22
Για firefox πχ
http://tuxarena.blogspot.com/2010/01/how-to-install-firefox-36-in-ubuntu-910.html

Εξαρτάται το κάθε πρόγραμμα τι έχει. Άλλα μπορεί να έχουν ένα .deb αρχείο.

Καλώς, thanks. Κυρίως για thunderbird κοιτούσα, αφού ο firefox 3.5.8, έχει λίγες διαφορές με τον 3.6. Ενώ thunderbird από 2 σε 3, αλλάζουν πολλά.

SpartanGeorge
19-03-2010, 01:23
Καλώς, thanks. Κυρίως για thunderbird κοιτούσα, αφού ο firefox 3.5.8, έχει λίγες διαφορές με τον 3.6. Ενώ thunderbird από 2 σε 3, αλλάζουν πολλά.
http://digitizor.com/2009/12/10/how-to-install-thunderbird-3-shredder-in-ubuntu-9-10/

TopGear
19-03-2010, 01:28
http://digitizor.com/2009/12/10/how-to-install-thunderbird-3-shredder-in-ubuntu-9-10/

Έγινε. Ευχαριστώ και πάλι. :wavey: :wavey:

std04131
19-03-2010, 10:35
υπαρχει τρόπος να επεξεργαστω pdf απευθείας (να σβήσω να γράψω κτλ κτλ)χωρίς να τα μετατρέψω σε txt;

Octopus Handjob
19-03-2010, 12:49
Ένα καλώδιο Ethernet 15 μέτρα ας πούμε, θα δημιουργούσε θόρυβο μεταξύ πομπού (ρούτερ) και δέκτη (εν προκειμένω ένας αποκωδικοποιητής για το conn-x TV ο οποίος ίσως εγκατασταθεί στο σπίτι μου);

Mr. Iso
22-03-2010, 19:29
Ένα καλώδιο ethernet 15 μέτρα ας πούμε, θα δημιουργούσε θόρυβο μεταξύ πομπού (ρούτερ) και δέκτη (εν προκειμένω ένας αποκωδικοποιητής για το conn-x tv ο οποίος ίσως εγκατασταθεί στο σπίτι μου);

όχι ρε, μια χαρά θα είσαι...

(αλλά μη το περάσεις το καλώδιο κάτω απο καμια κουζίνα :p )

Octopus Handjob
22-03-2010, 21:03
Η κάρτα δικτύου μου μάλλον ψόφησε. Μπαίνω και από windows και από linux (debian) και δε μπορώ να μπω καν στο interface του router μου και να αλλάξω τα στοιχεία του. Έχω επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ ο οποίος και μου είπε ότι η γραμμή μου φαίνεται μια χαρά από εκεί και μου είπε ο ΟΤΕτζής να κάνω κάποια pings, τα οποία όλα απέτυχαν. Αυτή τη στιγμή είμαι μέσω ethernet από το laptop μου, που δουλεύει μια χαρά. Από όλα αυτά, και από το ότι το τελευταίο διάστημα δυσκολευόμουν να μπω στο internet, συμπεραίνω ότι η κάρτα δικτύου μου στο desktop ψόφησε.

Έρχομαι λοιπόν σε εσάς για να ρωτήσω ποιά θα ήταν η κατάλληλη κάρτα δικτύου για μένα, λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι έχω 8 mbps σύνδεση ΟΤΕ και τρέχω Windows και Linux. Το ζήτημα της συμβατότητας με το Linux είναι αυτό που με "καίει" περισσότερο και ήδη το ψάχνω γράφοντας στη λίστα της διανομής και googl-άροντας. Απλώς δεν ξέρω από καθαρά άποψη hardware το τί χρειάζομαι γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάρτες δικτύου. Από όλες αυτές (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?offset=0&category=%CA%C1%D1%D4%C1%2520%C4%C9%CA%D4%D5%CF%D5 ) ας πούμε, ποιά θα ήταν η κατάλληλη για μένα; Οποιαδήποτε; Η γνώμη κάποιου χρήστη (και) Linux ο οποίος να έχει κάποιο network interface που να του δούλευε άψογα θα ήταν ιδιαίτερα πολύτιμη.

Όσον αφορά χρήση, είναι μέτριος ο φόρτος. Πιο πολύ browsing πέφτει στο σύστημά μου παρά downloading.

Ευχαριστώ.

//Edit: Η μητρική μου είναι η MSI P965 NEO F

understracker
22-03-2010, 21:37
Η κάρτα δικτύου μου μάλλον ψόφησε. Μπαίνω και από windows και από linux (debian) και δε μπορώ να μπω καν στο interface του router μου και να αλλάξω τα στοιχεία του. Έχω επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ ο οποίος και μου είπε ότι η γραμμή μου φαίνεται μια χαρά από εκεί και μου είπε ο ΟΤΕτζής να κάνω κάποια pings, τα οποία όλα απέτυχαν. Αυτή τη στιγμή είμαι μέσω ethernet από το laptop μου, που δουλεύει μια χαρά. Από όλα αυτά, και από το ότι το τελευταίο διάστημα δυσκολευόμουν να μπω στο internet, συμπεραίνω ότι η κάρτα δικτύου μου στο desktop ψόφησε.

Έρχομαι λοιπόν σε εσάς για να ρωτήσω ποιά θα ήταν η κατάλληλη κάρτα δικτύου για μένα, λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι έχω 8 mbps σύνδεση ΟΤΕ και τρέχω Windows και Linux. Το ζήτημα της συμβατότητας με το Linux είναι αυτό που με "καίει" περισσότερο και ήδη το ψάχνω γράφοντας στη λίστα της διανομής και googl-άροντας. Απλώς δεν ξέρω από καθαρά άποψη hardware το τί χρειάζομαι γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάρτες δικτύου. Από όλες αυτές (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?offset=0&category=%CA%C1%D1%D4%C1%2520%C4%C9%CA%D4%D5%CF%D5 ) ας πούμε, ποιά θα ήταν η κατάλληλη για μένα; Οποιαδήποτε; Η γνώμη κάποιου χρήστη (και) Linux ο οποίος να έχει κάποιο network interface που να του δούλευε άψογα θα ήταν ιδιαίτερα πολύτιμη.

Όσον αφορά χρήση, είναι μέτριος ο φόρτος. Πιο πολύ browsing πέφτει στο σύστημά μου παρά downloading.

Ευχαριστώ.

//Edit: Η μητρική μου είναι η MSI P965 NEO F

Τους drivers της κάρτας δικτύου τους κοίταξες?? Να βάλεις καρφωτή διεύθυνση δοκίμασες? Σου βγάζει limited connection ή έχει εξαφανιστεί τελείως ο adapter από το device manager???

Όσο για κάρτα δικτύου αυτή εδω μου φαίνεται μια χαρά http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612307&u=TP-LINK-TG-3269-GIGABIT-PCI-NETWORK-ADAPTER (έχει realtek chipset, πρέπει να δουλεύει out of the box σε linux). Έχω 2 wifi της tp-link και είμαι πολύ ευχαριστημένος (ακα δουλεύουν :P)

Octopus Handjob
22-03-2010, 22:00
Τους drivers της κάρτας δικτύου τους κοίταξες?? Να βάλεις καρφωτή διεύθυνση δοκίμασες? Σου βγάζει limited connection ή έχει εξαφανιστεί τελείως ο adapter από το device manager???

Εγκατάστησα από τους drivers που βλέπω εδώ (http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=13&PFid=4&Level=5&Conn=4&DownTypeID=3&GetDown=false&Downloads=true) τον Win 7 driver μέσω του προγράμματος εγκατάστασης (δηλαδή κατέβασα το .zip εκεί που λέει Win7 32/64 Auto Installation Program (SID:1394004) ). Προκοπή δεν είδα. Και πάλι τα ίδια προβλήματα από το Ethernet. Στο control panel είδα ότι απλά δε με έχει συνδεδεμένο στο Internet (no shit). Είπα να δοκιμάσω το help των Win 7. Φυσικά μου είπε ότι το πρόβλημα έγκειται στο ethernet καλώδιό μου, το οποίο κατά πάσα πιθανότητα είναι κατεστραμμένο. Ούτε καν προφανώς αφού αυτή τη στιγμή από το ίδιο καλώδιο (αλλά από το laptop) ποστάρω το παρόν μήνυμα και πριν λίγο έκανα και κατέβασμα σε φουλ ταχύτητα.

Όσο για κάρτα δικτύου αυτή εδω μου φαίνεται μια χαρά http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612307&u=TP-LINK-TG-3269-GIGABIT-PCI-NETWORK-ADAPTER (έχει realtek chipset, πρέπει να δουλεύει out of the box σε linux). Έχω 2 wifi της tp-link και είμαι πολύ ευχαριστημένος (ακα δουλεύουν :P)Όπως έκανα σαφές και από το link που έδωσα, και το δικό μου chipset Realtek ήταν. Όντως στο Debian δούλεψε κατευθείαν.

Βγαίνω για καμιά βόλτα, περισσότερα efforts / outputs (αν χρειαστούν) σε κάνα τρίωρο.

Henry14
28-03-2010, 15:22
Δεν ξερω και που να το γραψω...

Ειμαι αναμεσα στους εξης εξωτερικους σκληρους δισκους:

1)*Western Digital My Book Essential 1TB (WDBAAF0010HBK)

2)*Lacie Starck Desktop Hard Drive 1TB

3)*Toshiba Hard Drive 3,5' USB 1TB

που εχουν και καλη τιμη.

Ποιο απο τα παραπανω θα προτεινατε (και γιατι αν θελετε...)?

Sevasmios
28-03-2010, 15:47
Δεν ξερω και που να το γραψω...

Ειμαι αναμεσα στους εξης εξωτερικους σκληρους δισκους:

1)*Western Digital My Book Essential 1TB (WDBAAF0010HBK)

2)*Lacie Starck Desktop Hard Drive 1TB

3)*Toshiba Hard Drive 3,5' USB 1TB

που εχουν και καλη τιμη.

Ποιο απο τα παραπανω θα προτεινατε (και γιατι αν θελετε...)?

Θα έπερνα το Western Digital My Book γιατί έχω 3 τέτοιους και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αθόρυβοι και αξιόπιστοι.

Me,myself&Di!!
28-03-2010, 17:43
Μπορω με καποιον τροπο στα Linux να κρυψω αρχεια χωρις να χρειαστει να τα μετονομασω??

St3f@n0s
02-04-2010, 05:21
Zhteitai script gia windows pou na apodesmeuei thn twrinh ip pou exw kai na mou dinei kainouria-diaforetikh...

Kai gia wireless kai gia ethernet connection(den xerw an exei diafora alla sto net pou epsaxna oloi legan to makru kai to konto tous)...

Euxaristw...

:wavey:

HUN73R
02-04-2010, 13:37
Zhteitai script gia windows pou na apodesmeuei thn twrinh ip pou exw kai na mou dinei kainouria-diaforetikh...

Kai gia wireless kai gia ethernet connection(den xerw an exei diafora alla sto net pou epsaxna oloi legan to makru kai to konto tous)...

Euxaristw...

endiaferesai gia tin topiki ip tou pc sou i gia tin ip tou router sou?

epeidi mallon to deutero 8a se endiaferei prepei na synde8eis me to interface tou router sou kai na tou dwseis entolh na kanei reconnect
auto ap oso gnwrizw diaferei apo router se router alla den einai dyskolo na grapseis ena diko sou gia to router sou

kyri@kos
03-04-2010, 02:03
Επειδή δεν μπορούσα να το κολλήσω πουθενά αλλού, το βάζω εδώ..
Άν έχω ένα εκτελέσιμο αρχείο σε windows και θέλω να το χρησιμοποιήσω σε linux και δεν έχω τον κώδικα του τι μπορώ να κάνω?
Υπάρχει κάτι που να μετατρέπει εκτελέσιμο των windows σε εκτελέσιμο linux??
Μπορεί να είναι βλακεία αυτό που ρωτάω αλλά αν δεν ρωτήσω δεν θα μάθω..

Ευχαριστώ..

Panoylhs
03-04-2010, 02:33
psaxe gia to wine

d3m
05-04-2010, 14:31
μπαινω στα bios και βαζω το κωλομηχανημα να κανει Boot απο stickaki που εχω περασει kubuntu με unetbootin
και κανει boot τα windows 7 παντα
ενω πριν βαλω τα 7 εκανε boot απο το stickaki κανονικα.
ξερει κανεις τι παιζει??:-(

TopGear
08-04-2010, 01:35
Έχει να μου προτείνει κανείς καλό και αξιόπιστο router μέχρι 50 ευρώ; Να διαθέτει και wireless λειτουργία που να ανταποκρίνεται σε καλά επίπεδα.

ieremias
08-04-2010, 11:33
Καλημέρα και χρόνια πολλα
Θελω να βάλω μαθηματικές παραστασεις σε ενα αρχειο word...Ξέρει κανεις το τρόπο με κανα πρόγραμμα???Το Math Input Panel (windows 7) που είναι για χειρόγραφες σημειωσεις με το ποντικι βοηθαει???

NorthPole
08-04-2010, 13:45

Euxaristw...

gia lan ip tou ypologisth psa3e tropo na to vazeis na zhtaei sygekrimenh ka8e x lepta p.x. (oi tropoi pou 3erw einai gia linux :$ )
gia ip tou router -ayth pou fenetai sto net - boreis apla na kaneis restart to router sou ka8e ligo
kai gia tis 2 periptwseis psaxneis ip spoofing eite lan eite sketo :p

Επειδή δεν μπορούσα να το κολλήσω πουθενά αλλού, το βάζω εδώ..
Άν έχω ένα εκτελέσιμο αρχείο σε windows και θέλω να το χρησιμοποιήσω σε linux και δεν έχω τον κώδικα του τι μπορώ να κάνω?
Υπάρχει κάτι που να μετατρέπει εκτελέσιμο των windows σε εκτελέσιμο linux??
Μπορεί να είναι βλακεία αυτό που ρωτάω αλλά αν δεν ρωτήσω δεν θα μάθω..

Ευχαριστώ..
ta ektelesima twn windows xrhshmopoioun vivlio8hkes windows
ta ektelesima linux xrhshmopoioun vivlio8hkes linux
o monos tropos pou isws pai3ei ayto pou 8es
einai me ayto
http://www.winehq.org/
alla 8elei ligo diavasma

μπαινω στα bios και βαζω το κωλομηχανημα να κανει Boot απο stickaki που εχω περασει kubuntu με unetbootin

3anatsekare to stickaki se allo pc paizei?

TalL_Guy
08-04-2010, 15:33
σου χαλασε τον grub η εγκατασταση των windows!

http://www.howtogeek.com/howto/ubuntu/reinstall-ubuntu-grub-bootloader-after-windows-wipes-it-out/

d3m
08-04-2010, 16:43
3anatsekare to stickaki se allo pc paizei?

ναι μια χαρα ειναι το stickaki μου, αθανατο :P

σου χαλασε τον grub η εγκατασταση των windows!

http://www.howtogeek.com/howto/ubuntu/reinstall-ubuntu-grub-bootloader-after-windows-wipes-it-out/

δεν bootαρει καν για να τον φτιαξω!!
o cd-player-reader-frappemaker εχει χαλασει και απο usb για καποιον λογο δεν μπουταρει :S :S :S

//solved!!! K(avla)Ubuntu Installed!!! :afro::metal:

SpartanGeorge
08-04-2010, 17:38
ναι μια χαρα ειναι το stickaki μου, αθανατο :P

δεν bootαρει καν για να τον φτιαξω!!
o cd-player-reader-frappemaker εχει χαλασει και απο usb για καποιον λογο δεν μπουταρει :S :S :S

Το stickaki το έχεις δοκιμάσει σε άλλο μηχάνημα αν κάνει boot??
Μπορεί να μην έχει φτιαχτεί καλά.

ieremias
08-04-2010, 18:45
Θελω να βάλω μαθηματικές παραστασεις σε ενα αρχειο word...Ξέρει κανεις το τρόπο με κανα πρόγραμμα???Το Math Input Panel (windows 7) που είναι για χειρόγραφες σημειωσεις με το ποντικι βοηθαει???

kapoios edw mipws xerei...gia th ptuxiakh to xreiazomai

d3m
08-04-2010, 19:20
Το stickaki το έχεις δοκιμάσει σε άλλο μηχάνημα αν κάνει boot??
Μπορεί να μην έχει φτιαχτεί καλά.

//solved!!! K(avla)Ubuntu Installed!!! :afro::metal:

εν τω μεταξυ δεν ξερω τι εφταιγε....:S
ξαναεκανα format το stickaki (σε fat32, ισως αυτο να ειχα κανει διαφορετικα....) και ολα κομπλε...

Thnx anyway guys!!! :)

//

kapoios edw mipws xerei...gia th ptuxiakh to xreiazomai

το openoffice (http://www.openoffice.org/product/index.html) εχει το Math
Κοιταξε το να δεις αν σου κανει...

TopGear
08-04-2010, 21:57
Έχει να μου προτείνει κανείς καλό και αξιόπιστο router μέχρι 50 ευρώ; Να διαθέτει και wireless λειτουργία που να ανταποκρίνεται σε καλά επίπεδα.

Για πείτε αν ξέρετε...

ieremias
09-04-2010, 15:00
apo agglika se ellinika pws allazw se OS linux(ubuntu)...To ALT+SHIFT to xw kanei apeires fores kai de pianei

d3m
09-04-2010, 15:44
apo agglika se ellinika pws allazw se OS linux(ubuntu)...To ALT+SHIFT to xw kanei apeires fores kai de pianei

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=1124

TopGear
10-04-2010, 00:41
Πώς μπορώ να διορθώσω ένα ηλίθιο bug του emesene στο Ubuntu, όπου αν έχω να στείλω μήνυμα πχ πάνω από 5-10 λεπτά, τα 1-2 επόμενα μηνύματα που θα στείλω μετά τα 10 αυτά λεπτά, δε φτάνουν ποτέ και γράφει error sending message;

smokejohn
10-04-2010, 15:40
Πώς μπορώ να διορθώσω ένα ηλίθιο bug του emesene στο Ubuntu, όπου αν έχω να στείλω μήνυμα πχ πάνω από 5-10 λεπτά, τα 1-2 επόμενα μηνύματα που θα στείλω μετά τα 10 αυτά λεπτά, δε φτάνουν ποτέ και γράφει error sending message;u

Κάνεις bug report είτε σε περίπτωση που έχει βγει νέα έκδοση κάνεις update.
Διαφορετικά ανοίγεις κώδικα και happy hacking

TopGear
11-04-2010, 15:17
Μου την έχει δώσει απίστευτα το Ubuntu τελευταία. Τη μία που παλιά δεν υπάρχει κανένας player που να παίζει τα .avi μου (μόνο ο KMPlayer και όχι κιόλας αυτά με υπότιτλους), την άλλη η τελευταία έκδοση του Firefox που όλο κολλούσε και μαύριζε η οθόνη (έκανα rollback σε παλιότερη έκδοση), σήμερα ξαφνικά από μόνο του χωρίς να έχω κάνει τίποτα εγώ (απλά έκανα logout χτες και τέλος), αποφάσισε να μη μου βγάζει πάνω δεξιά στα ανοιχτά παράθυρα το x για κλείσιμο και το τετραγωνάκι και την παύλα για μεγιστοποίηση-ελαχιστοποίηση.

WTF πια; :angryfire

//Μα ό,τι να'ναι όμως...Ήθελε restart ο υπολογιστής. :damnmate:

TopGear
11-04-2010, 16:01
Πώς σας φαίνεται αυτό το laptop; Είναι σε προσφορά.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900864&u=HP-COMPAQ-PRESARIO-CQ71-420ED-VZ663EA&sid=1

Μεγάλη οθόνη, μνήμη, σκληρός. Ο επεξεργαστής λέει τίποτα;

Ή αξίζει να σπρώξω κανά 300άρι παραπάνω για τον i3 και DDR3;

Ingolemo
11-04-2010, 19:46

To build in tou word den sou kanei? (insert->equation sto word 2007, h' alt+=)
Exei kai volika shortcuts, px a^2+2(a-3)/c_i .

An se voleuei to math input mporeis kai mayto (afou grapseis thn eksiswsh patas insert kai sto vazei sto word an to xeis anoixto, alliws kane paste)
An exeis kai kana tablet einai mallon h kaluterh lush.

eleos_pia
11-04-2010, 23:39
Exw asyrmata pliktrologio-pontiki , auta me to stickaki kai to pliktrologio stamatise na douleuei enw to pontiko einai komple, ti paizei?

TopGear
13-04-2010, 02:00
Υπάρχει τρόπος να περάσω τα bookmarks του firefox των windows στον firefox του Ubuntu;

SpartanGeorge
13-04-2010, 11:59
Υπάρχει τρόπος να περάσω τα bookmarks του firefox των windows στον firefox του Ubuntu;

export, import

SephirotH
13-04-2010, 19:42
Exw se laptop windows vista kai kapoia vlakeia ekane o aderfos mou kai sta eikonidia eidopoihshs dn exei pia th ru8mish gia ton hxo. Kai dn mporw na to ru8misw apo allou (keyboard). Xerei kaneis pws to epanaferw? thanx

St3f@n0s
13-04-2010, 19:57
Exw se laptop windows vista kai kapoia vlakeia ekane o aderfos mou kai sta eikonidia eidopoihshs dn exei pia th ru8mish gia ton hxo. Kai dn mporw na to ru8misw apo allou (keyboard). Xerei kaneis pws to epanaferw? thanx

http://www.online-tech-tips.com/computer-tips/how-to-recover-the-volume-or-sound-icon-to-your-windows-taskbar/

Elpizw na ennoeis auto... :wavey:

TopGear
13-04-2010, 20:18
export, import

Το'χα κάνει παλιότερα, δεν πέτυχε απ'όσο θυμάμαι. Σε file εννοείς, σωστά;

SpartanGeorge
13-04-2010, 21:47
Το'χα κάνει παλιότερα, δεν πέτυχε απ'όσο θυμάμαι. Σε file εννοείς, σωστά;

Δεν νομίζω να μην λειτουργεί. Κάτι δεν είχες κάνει σωστά μάλλον.
Το δοκίμασες τώρα?

understracker
13-04-2010, 22:22
Μπορείς και να αντιγράψεις τα περιεχομένα του profile folder των windows σε αυτό του linux και έτσι να έχεις διαθέσιμα και τα passwords.

http://kb.mozillazine.org/Profile_folder_-_Firefox

ο <profile folder> είναι κάτι σαν u0x4yaca.default συνήθως.

TopGear
13-04-2010, 22:50
Δεν νομίζω να μην λειτουργεί. Κάτι δεν είχες κάνει σωστά μάλλον.
Το δοκίμασες τώρα?

Πέτυχε, αλλά παλιότερα (πριν 1-2 χρόνια), κάνοντας ακριβώς το ίδιο, νομίζω δεν είχε δουλέψει. Anyway.

sleep_not
13-04-2010, 23:18
Υπαρχει καποιος τροπος να αποφασισω τι ειναι καλυτερο για αγορα μεταξυ external σκληρου και sata εσωτερικου με εξωτερικη θηκη που ερχονται στα ιδια λεφτα;

St3f@n0s
14-04-2010, 12:45
Re seis...Sto msn pws skata mporeis na apenergopoihseis ta tabs mesa se ena para8uro(ena tab gia ka8e sunomilia), alla na 8es na anoigei ena window per conversation???

bujar
14-04-2010, 13:48
Re seis...Sto msn pws skata mporeis na apenergopoihseis ta tabs mesa se ena para8uro(ena tab gia ka8e sunomilia), alla na 8es na anoigei ena window per conversation???

λογικα εχεις το plus αλλιως δεν θα ειχες αυτην την επιλογη, πατας PLUS, προτιμησεις & επιλογες, συνομιλιες, (αριστερα) καρτελες, untick την πρωτη επιλογη

St3f@n0s
15-04-2010, 00:24
Re seis...Mpainw sto youtube me opera kai mou petaei palia ekdosh tou flash player...Mpainw me iron ola kala...Kanw update ton flash player pali ta idia...

WTF?

//Exw ka8arisei cookies, history, uninstall kai clean install ton flash player alla kai pali...

understracker
15-04-2010, 00:38
Re seis...Mpainw sto youtube me opera kai mou petaei palia ekdosh tou flash player...Mpainw me iron ola kala...Kanw update ton flash player pali ta idia...

WTF?

//Exw ka8arisei cookies, history, uninstall kai clean install ton flash player alla kai pali...

http://kb2.adobe.com/cps/141/tn_14157.html

St3f@n0s
15-04-2010, 00:59
http://kb2.adobe.com/cps/141/tn_14157.html

Mpa den epiase...En tw metaxu ta embedded videos ta anoigei kanonika apo to thread tou youtube...

understracker
15-04-2010, 01:14
Mpa den epiase...En tw metaxu ta embedded videos ta anoigei kanonika apo to thread tou youtube...

http://my.opera.com/Tamil/blog/how-to-install-flash-player

Υποψιάζομαι οτι έχεις κάνει αυτό.

St3f@n0s
15-04-2010, 01:53
Nope...Me kobw aurio uninstall install apo thn arxh...

St3f@n0s
15-04-2010, 15:13
Xeroume an sto folder prefetch mesa sto C:\Windows kanei na sbhnoume ta .pf arxeia apo efarmoges pou den xrhsimopoioume pleon???

Kai an tis kaname uninstall kai meta xana mana install tote o .pf fakelos ftiaxnetai monos tou swsta ek neou opote den exoume kati la8os...

understracker
15-04-2010, 23:19
Xeroume an sto folder prefetch mesa sto C:\Windows kanei na sbhnoume ta .pf arxeia apo efarmoges pou den xrhsimopoioume pleon???

Kai an tis kaname uninstall kai meta xana mana install tote o .pf fakelos ftiaxnetai monos tou swsta ek neou opote den exoume kati la8os...

Νομίζω ο ccleaner διαγράφει τα prefetch. Για ταχύτητα υπάρχουν αυτά.

edit

Όσον αφορά τον flash player δοκίμασε να κάνεις search για το "NPSWF32.dll" μήπως μπορέσεις να δεις που έχει πιθανόν ξεμείνει και το φορτώνει ο opera.

http://i90.photobucket.com/albums/k251/understracker/forumsgr/th_old_flash_player.jpg (http://s90.photobucket.com/albums/k251/understracker/forumsgr/?action=view&current=old_flash_player.jpg)

St3f@n0s
16-04-2010, 01:21
Telika eftiaxe to Γιουτιουμπιον...To olo zhthma htan o flash sto youtube pou ton epine me ton opera...To dior8wsan edw kai kana 2 wres...

Oson afora ta .pf arxeia sto prefetch esbhsa osa den eixan skopo uparxhs(apegkatesthmena programmmata) kai ola komple...

SpartanGeorge
16-04-2010, 01:29
Από opera
To fix the YouTube issue, click Help->Check for Updates. Opera will load a new browser.js file with the fix. Update is invisible, immediate.

Pan-kun
16-04-2010, 02:00
Από opera

At last, τι κουλο ηταν τουτο, καθε φορα που εμπαινα youtube εσβηνα το script για να δω το βιντεο :tounge:
Ειμαι και γαμω τους μπακαλιδες.

TopGear
16-04-2010, 03:12
Χρησιμοποιώ το aTubeCatcher (που είχε προτείνει παλιά ο understracker) για μετατροπή αρχείων flv, επειδή το Super έχει αρχίσει και κάνει νερά, γιατί ενώ παλιότερα μου δούλευε και μετέτρεπε σε 3gp για το κινητό μου (Sony), πλέον πετάει error. Αρχίζω να αναρωτιέμαι και για το aTubeCatcher, μόνο που αυτό ή δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ εγώ ή δε δουλεύει πράγματι. Κατεβάζω ένα βίντεο απ'το youtube και αν πατήσω να είναι σε άλλο format, πετάει error (όταν διαλέγω την πάνω επιλογή για download). Αν έχω ήδη κατεβάσει το βίντεο (είτε με Real Player είτε με κάποιο addon του Firefox) και χρησιμοποιήσω την κάτω επιλογή του aTubeCatcher για μετατροπή από το σκληρό μου, πετάει ξανά error και μου αφήνει "zombie" αρχεία στον output folder. Τι παίζει και μ'αυτό πάλι;

//Τελικά χρησιμοποίησα το Format Factory που είχε προτείνει ο xalandri-pao. Έχει και πάρα πολλές επιλογές και έκανε τη δουλειά. Εξαιρετικό.

sphlanx
16-04-2010, 14:34
Έχει καταφέρει κανείς να συνδέσει το webmail.uoa.gr με iPhone?

Είτε πάω να μπώ απο το mail προγραμμα είτε απο τον Safari μου λέει username/password incorrect. Έχει κανείς άλλος τέτοιο πρόβλημα?

understracker
16-04-2010, 16:38
Έχει καταφέρει κανείς να συνδέσει το webmail.uoa.gr με iPhone?

Είτε πάω να μπώ απο το mail προγραμμα είτε απο τον Safari μου λέει username/password incorrect. Έχει κανείς άλλος τέτοιο πρόβλημα?

Λόγω της δομής του δικτύου του Ε.Κ.Π.Α., οι διακομιστές εισερχόμενης και εξερχόμενης αλληλογραφίας του παλαιού σχήματος, που χρησιμοποιούνται από προγράμματα όπως το Outlook και το Thunderbird για αποστολή και λήψη μηνυμάτων, δεν είναι απευθείας προσβάσιμοι από εξωτερικά δίκτυα. Μπορείτε παρόλα αυτά να λαμβάνετε τα μηνύματά σας μέσω POP3 ενεργοποιώντας ασφαλείς συνδέσεις μέσω SSL στις ρυθμίσεις του προγράμματος ηλεκτρονικής αλληλογραφίας.

Για παράδειγμα, στο Outlook Express θα πρέπει να ενεργοποιήσετε το SSL στην κατηγορία Advanced / Για προχωρημένους των ρυθμίσεων του λογαριασμού σας, διατηρώντας πάντα τον διακομιστή mail.<domain>.uoa.gr για την εισερχόμενη αλληλογραφία. Την επιλογή αυτή μπορείτε να τη βρείτε από το μενού Tools → Accounts... → Mail → (επιλέγοντας το λογαριασμό του Ε.Κ.Π.Α.) Properties → Advanced → "This server requires a secure connection (SSL)" (κάτω από το "Incoming Mail (POP3):"). Η θύρα του POP3/SSL είναι 995.

Σημειώστε ότι η αποστολή μηνυμάτων μέσω των διακομιστών SMTP του παλαιού σχήματος από εξωτερικά δίκτυα δεν είναι δυνατή. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε το διακομιστή εξερχόμενης αλληλογραφίας του δικτύου στο οποίο συνδέεστε.

http://www.noc.uoa.gr/module.php?id=faq

TopGear
17-04-2010, 04:54
Έχω ένα θεματάκι με το history στο Ubuntu. Κανονικά, όταν πατάς history, θα πρέπει να σου βγάζει αριστερά τον αύξων αριθμό της εντολής και δίπλα την αντίστοιχη εντολή που είχες δώσει παλιότερα. Εμένα, ο αύξων αριθμός ξεκινάει απ'το 46! Ακόμη και να κάνω history -c, πάλι, από εκεί ξεκινάει. Πώς μπορώ να το φτιάξω αυτό; Να ξεκινάει απ'το 1 δηλαδή;

Κοίταξα στο .bashrc μήπως έχει εκεί κάτι για history και γράφει:

# for setting history length see HISTSIZE and HISTFILESIZE in bash(1)

//Άκυρο, απλά έκλεισα το tty και έφτιαξε. Πλέον θέλω μόνο να μειώσω τον αριθμό του history.

Eπίσης, πώς μπορώ να ρυθμίσω τον gvim έτσι, ώστε κάθε φορά να μου ανοίγει με τις προηγούμενες ρυθμίσεις και όχι με τις default? Δοκίμασα διάφορα, αλλά δε μου λειτούργησαν, κάθε φορά ανοίγει με λευκό φόντο κτλ κτλ κτλ...

SpartanGeorge
17-04-2010, 11:59
Έχω ένα θεματάκι με το history στο Ubuntu. Κανονικά, όταν πατάς history, θα πρέπει να σου βγάζει αριστερά τον αύξων αριθμό της εντολής και δίπλα την αντίστοιχη εντολή που είχες δώσει παλιότερα. Εμένα, ο αύξων αριθμός ξεκινάει απ'το 46! Ακόμη και να κάνω history -c, πάλι, από εκεί ξεκινάει. Πώς μπορώ να το φτιάξω αυτό; Να ξεκινάει απ'το 1 δηλαδή;

Κοίταξα στο .bashrc μήπως έχει εκεί κάτι για history και γράφει:

//Άκυρο, απλά έκλεισα το tty και έφτιαξε. Πλέον θέλω μόνο να μειώσω τον αριθμό του history.

Eπίσης, πώς μπορώ να ρυθμίσω τον gvim έτσι, ώστε κάθε φορά να μου ανοίγει με τις προηγούμενες ρυθμίσεις και όχι με τις default? Δοκίμασα διάφορα, αλλά δε μου λειτούργησαν, κάθε φορά ανοίγει με λευκό φόντο κτλ κτλ κτλ...

ρυθμίσεις σε ένα .vimrc αρχείο στο homefolder σου (λειτουργεί στον vim, φαντάζομαι είναι το ίδιο και στον gvim)

Επίσης βάλε αυτά στο .bashrc αρχείο σου

# don't put duplicate lines in the history. See bash(1) for more options
export HISTCONTROL=ignoredups
# ... and ignore same sucessive entries.
export HISTCONTROL=ignoreboth
export HISTCONTROL=erasedups

Octopus Handjob
19-04-2010, 16:06
Έχω ένα λάπτοπ HP Pavillion dv6000 4ετίας το οποίο παρουσίασε πρόσφατα την πρώτη του φθορά, η οποία ατυχώς είναι ουσιώδης. Συγκεκριμένα, έχει φύγει λίγο η γόμωση του καλώδιου φόρτισης στο σημείο στο οποίο πιάνει πάνω στον ορθογώνιο αντάπτορα και από την κατεύθυνση που πάει στο ρεύμα. Με το τελευταίο εννοώ ότι μπορείτε να φανταστείτε το καλώδιο φόρτισης να διαχωρίζεται από τον ορθογώνιο αντάπτορα. Η μία πλευρά, η οποία είναι και αποσπώμενη από τον αντάπτορα, πάει στην είσοδο τροφοδοσίας του laptop και η άλλη, που ατυχώς δεν είναι αποσπώμενη ώστε να έβρισκα έτοιμο ανταλλακτικό, πηγαίνει στο ρεύμα. Ιδού και μία σχετική φωτογραφία:

http://i128.photobucket.com/albums/p190/Bulgarian_Toothpaste/laptopcharger.jpg

Αυτή η δυσάρεστη κατάσταση έχει σαν αποτέλεσμα πότε να φορτίζεται η μπαταρία και πότε να μη φορτίζεται. Ως εκ τούτου, δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το laptop αποδοτικά. Η ερώτηση που έχω να κάνω είναι η εξής: Ποιά θα ήταν η έξυπνη κίνηση που θα μπορούσα να κάνω ώστε να αποκατασταθεί η φθορά; Έχω καταλάβει ότι το κόστος ενός καινούριου αντάπτορα δεν είναι ασήμαντο, είναι κάπου στα 50 ευρώ. Οπότε δε θα ήθελα, αν υπάρχει κάποια εναλλακτική, να δώσω αυτά τα χρήματα. Ακόμα όμως και αν τελικά χρειαστεί να τον αντικαταστήσω, που θα πρέπει να απευθυνθώ; Σε αντιπροσωπεία της HP; Στο ΠΛΑΙΣΙΟ που τον είχα αγοράσει το 07 (Στουρνάρη - RIP);

TalL_Guy
19-04-2010, 16:16
Έχω ένα λάπτοπ HP Pavillion dv6000 4ετίας το οποίο παρουσίασε πρόσφατα την πρώτη του φθορά, η οποία ατυχώς είναι ουσιώδης. Συγκεκριμένα, έχει φύγει λίγο η γόμωση του καλώδιου φόρτισης στο σημείο στο οποίο πιάνει πάνω στον ορθογώνιο αντάπτορα και από την κατεύθυνση που πάει στο ρεύμα. Με το τελευταίο εννοώ ότι μπορείτε να φανταστείτε το καλώδιο φόρτισης να διαχωρίζεται από τον ορθογώνιο αντάπτορα. Η μία πλευρά, η οποία είναι και αποσπώμενη από τον αντάπτορα, πάει στην είσοδο τροφοδοσίας του laptop και η άλλη, που ατυχώς δεν είναι αποσπώμενη ώστε να έβρισκα έτοιμο ανταλλακτικό, πηγαίνει στο ρεύμα. Ιδού και μία σχετική φωτογραφία:

http://i128.photobucket.com/albums/p190/Bulgarian_Toothpaste/laptopcharger.jpg
Αυτή η δυσάρεστη κατάσταση έχει σαν αποτέλεσμα πότε να φορτίζεται η μπαταρία και πότε να μη φορτίζεται. Ως εκ τούτου, δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το laptop αποδοτικά. Η ερώτηση που έχω να κάνω είναι η εξής: Ποιά θα ήταν η έξυπνη κίνηση που θα μπορούσα να κάνω ώστε να αποκατασταθεί η φθορά; Έχω καταλάβει ότι το κόστος ενός καινούριου αντάπτορα δεν είναι ασήμαντο, είναι κάπου στα 50 ευρώ. Οπότε δε θα ήθελα, αν υπάρχει κάποια εναλλακτική, να δώσω αυτά τα χρήματα. Ακόμα όμως και αν τελικά χρειαστεί να τον αντικαταστήσω, που θα πρέπει να απευθυνθώ; Σε αντιπροσωπεία της HP; Στο ΠΛΑΙΣΙΟ που τον είχα αγοράσει το 07 (Στουρνάρη - RIP);

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Laptop-Acc/PSU-Protection/Fortron-NET40-Adaprer-NET40.htm

25,40euro στο πλαισιο εχει ενας που χρησιμοποιω εγω.
Τωρα αυτη η φθορα ειναι φυσιολογικη να συμβει.Εχω δει απο κακομεταχειριση να συμβαινει και στον χρονο πανω,κυριως λογω του οτι ο ιδιοκτητης ειχε την ταση να σερνει το τροφοδοτικο οταν μετεφερε το laptop,η απλα το αφηνε να κρεμεται στον αερα.Αποτι βλεπω (γτ μου αφησε το παλιο μετασχηματιστη-φορτιστη μηπως και το φτιαξω)ειναι λεπτα συρματακια αυτα μεσω των οποιων περναει το ρευμα.Φανταζομαι με μονωτικη ταινια ισως δωσεις μια παραταση,αλλα αφου εφυγε η πιο σκληρη γομωση που ειχε απο πριν τωρα δυσκολα τα πραματα.Αν βρεις το βυσμα απο αλλο φορτιστη,αλλα να εχει και λειγα εκατοστα καλωδιο ωστε να το πλεξεις με τον φορτιστη σου και να κανει καλυτερη επαφη θα ειναι καλυτερα τα πραματα.Γνωμη μου παρε εναν καινουριο απο το πλαισιο.Το μονο τους ελαττωμα ειναι οτι επειδη εχει 10 διαφορετικα βυσμτα τα οποια τα τοποθετεις εσυ στην ακρη του καλωδιου,τεινουν να βγαινουν ευκολα,μιας και ειναι αποσπωμενα.Αν τα κολησεις με μονωτικη ομως δεν θα εχεις προβλημα.

terezoulini
19-04-2010, 17:47
den exw akrivws prob me to pc mou, alla eipa na rwthsw edw..
exei kaneis nea username kai password gia nod antivirus? gt ta palia dn douleuoun pleon kai osa vrika itan out of date.. :p

TopGear
19-04-2010, 21:32
den exw akrivws prob me to pc mou, alla eipa na rwthsw edw..
exei kaneis nea username kai password gia nod antivirus? gt ta palia dn douleuoun pleon kai osa vrika itan out of date.. :p

http://minodlogin.blogspot.com/

Το εγκαθιστάς και κάθε φορά που ξεκινάνε τα windows, ψάχνει αυτόματα για licences.

Credits στον understracker... :adore: :adore:

sphlanx
19-04-2010, 22:37
Ξερει κανεις πως να ρυθμίσει την ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΗ αλληλογραφια της σχολής μας σε iPhone?

To smtp.uoa.gr, mail.di.uoa.gr, ktl ktl δεν δουλεύουν.

Καμμιά ιδέα?

p.s. replies του στυλ "πέτα το" "ζήτω τα HTC και το android" "γαμιέται ο Steve Jobs" είναι off-topic!

understracker
19-04-2010, 22:56
Ξερει κανεις πως να ρυθμίσει την ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΗ αλληλογραφια της σχολής μας σε iPhone?

To smtp.uoa.gr, mail.di.uoa.gr, ktl ktl δεν δουλεύουν.

Καμμιά ιδέα?

p.s. replies του στυλ "πέτα το" "ζήτω τα HTC και το android" "γαμιέται ο Steve Jobs" είναι off-topic!

Δεν έχει smtp το di. Πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλο. πχ της συνδεσής σου στο internet, του yahoo, του gmail κτλ.

noegr
20-04-2010, 01:09
Δεν είναι ακριβώς πρόβλημα
αλλά έβαλα επιτέλους τα windows 7 x64 (thx to msdnaa) Και παρόλλα αυτά στο system Propertie μου βγάζει 4gb (3,25 usable)
δοκίμασα με Memory Remap και enabled Και disabled δοκίμασα και το MSCONFIG αλλά τίποτα...
Τα έχει καταφέρει κανείς με αυτό το πρόβλημα?

SpartanGeorge
20-04-2010, 01:14
αλλά έβαλα επιτέλους τα windows 7 x64 (thx to msdnaa) Και παρόλλα αυτά στο system Propertie μου βγάζει 4gb (3,25 usable)
δοκίμασα με Memory Remap και enabled Και disabled δοκίμασα και το MSCONFIG αλλά τίποτα...

Σίγουρα έβαλες 64bit?

TopGear
20-04-2010, 02:13
Κατέβασα ένα αρχείο και μου το έβαλε με κατάληξη .chm. Είμαι σε Ubuntu. Πώς ανοίγουν αυτά τα αρχεία;

NorthPole
20-04-2010, 02:23
https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/3235
Κατέβασα ένα αρχείο και μου το έβαλε με κατάληξη .chm. Είμαι σε Ubuntu. Πώς ανοίγουν αυτά τα αρχεία;

TopGear
20-04-2010, 02:45
https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/3235

Thanks, δούλεψε.

noegr
20-04-2010, 02:57
Σίγουρα έβαλες 64bit?

Δεν είμαι τόσο χαζός ρε...
http://img24.imageshack.us/img24/2839/80556528.png (http://img24.imageshack.us/i/80556528.png/)

TopGear
20-04-2010, 03:28
Δεν είμαι τόσο χαζός ρε...
http://img24.imageshack.us/img24/2839/80556528.png (http://img24.imageshack.us/i/80556528.png/)

Άσχετο με τη λύση του προβλήματός σου, αλλά είδες διαφορά σε σχέση με τα 32-bit; Σε ταχύτητα, απόδοση, καλύτερη εκμετάλλευση του επεξεργαστή και της μνήμης κτλ; Γιατί ψήνομαι κάπως που έχω και τον 4πύρηνο...Βέβαια αυτό που με αποθαρρύνει, είναι τα προγράμματα που πρέπει να βάλω και αγγίζουν τα 20gb περίπου (εντάξει, δεν θα τα βάλω και όλα, αλλά αρκετά από αυτά) και τα έχω μόνο σε 32-bit. :-( Συν ότι θα θέλω καμιά φορά, έστω πολύ αραιά και κανά παιχνιδάκι.

noegr
20-04-2010, 03:39
Άσχετο με τη λύση του προβλήματός σου, αλλά είδες διαφορά σε σχέση με τα 32-bit; Σε ταχύτητα, απόδοση, καλύτερη εκμετάλλευση του επεξεργαστή και της μνήμης κτλ; Γιατί ψήνομαι κάπως που έχω και τον 4πύρηνο...Βέβαια αυτό που με αποθαρρύνει, είναι τα προγράμματα που πρέπει να βάλω και αγγίζουν τα 20gb περίπου (εντάξει, δεν θα τα βάλω και όλα, αλλά αρκετά από αυτά) και τα έχω μόνο σε 32-bit. :-( Συν ότι θα θέλω καμιά φορά, έστω πολύ αραιά και κανά παιχνιδάκι.χτες τα βαλα μαν....
Δεν έχω ασχοληθεί πολύ ακόμα..
Πάντως υποτίθεται ότι τα win 7 τα πάνε πολύ καλά σε θέμα συμβατότητας σε σχέση με τα παλιά 64Bit συστήματα της MS. Και στο laptop που τα έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής..
Και το 2K μια χαρά το παίζει...
Αν διόρθωσουν και το θεματάκη με τους unsigned drivers Θα ναι όλα τζι τζι

SpartanGeorge
20-04-2010, 11:37
Άσχετο με τη λύση του προβλήματός σου, αλλά είδες διαφορά σε σχέση με τα 32-bit; Σε ταχύτητα, απόδοση, καλύτερη εκμετάλλευση του επεξεργαστή και της μνήμης κτλ; Γιατί ψήνομαι κάπως που έχω και τον 4πύρηνο...Βέβαια αυτό που με αποθαρρύνει, είναι τα προγράμματα που πρέπει να βάλω και αγγίζουν τα 20gb περίπου (εντάξει, δεν θα τα βάλω και όλα, αλλά αρκετά από αυτά) και τα έχω μόνο σε 32-bit. :-( Συν ότι θα θέλω καμιά φορά, έστω πολύ αραιά και κανά παιχνιδάκι.

32bit εφαρμογές παίζουν σε 64bit λειτουργικό.

TopGear
20-04-2010, 19:57
32bit εφαρμογές παίζουν σε 64bit λειτουργικό.

Ωραίος. Thanks. Αν και όταν είχα δοκιμάσει μεμονωμένα προγράμματα, δε μου δουλέψανε κάποια από αυτά. Έβγαλαν error στο setup.

Synthelectric
20-04-2010, 20:01
exw ta 64bit win7 edw kai poly kairo.
Den exw brei kati na mhn trexei..
Apo palia paixnidia (AOE klp) kainourgia (COD klp..)
programmata mousikhs (ableton, reason)
mikroapps (winrar kai o,ti allo)
pragmatika tipota pou na exei problhma. Entaksei fantazomai kapoia tha xoun alla mexri twra tpt.. A kai drivers mia xara ektos apo tv tuner.... pou genika exoun problhma me anw twn 3GB mnhmhs........ gmt,,

TopGear
20-04-2010, 20:28
exw ta 64bit win7 edw kai poly kairo.
Den exw brei kati na mhn trexei..
Apo palia paixnidia (AOE klp) kainourgia (COD klp..)
programmata mousikhs (ableton, reason)
mikroapps (winrar kai o,ti allo)
pragmatika tipota pou na exei problhma. Entaksei fantazomai kapoia tha xoun alla mexri twra tpt.. A kai drivers mia xara ektos apo tv tuner.... pou genika exoun problhma me anw twn 3GB mnhmhs........ gmt,,

Φτου γμτ, δεν το ήξερα, θα πετούσα τα 64bit αφού λες τρέχουν και παιχνίδια κτλ.

Αφού λειτουργούν και τα setups των 32bit για 64bit συστήματα, τρέχουν το ίδιο καλά τα windows αν περάσω μέσα drivers-προγράμματα για 32 ή καλύτερα των 64; Δλδ με των 32 τρέχουν το ίδιο καλά και γρήγορα ή απλώς καλύπτουν το θέμα ασυμβατότητας;

understracker
20-04-2010, 21:26

Υπάρχει περίπτωση να είναι limitation του chipset. Με απλά λόγια το chipset δεν μπορεί να κάνει maping 64bit διευθύνσεις. Τι chipset έχεις?

Synthelectric
20-04-2010, 21:46
Φτου γμτ, δεν το ήξερα, θα πετούσα τα 64bit αφού λες τρέχουν και παιχνίδια κτλ.

Αφού λειτουργούν και τα setups των 32bit για 64bit συστήματα, τρέχουν το ίδιο καλά τα windows αν περάσω μέσα drivers-προγράμματα για 32 ή καλύτερα των 64; Δλδ με των 32 τρέχουν το ίδιο καλά και γρήγορα ή απλώς καλύπτουν το θέμα ασυμβατότητας;

drivers kata protimhsh bazw 64bit (basika den brhka kapoia syskeuh (kai exw kai palies) pou na mhn eixe 64bit driver estw gia vista arxika).
Apo th meria twn programmatwn trexoun kanonikotata..

eleos_pia
21-04-2010, 01:31
exw ena laptop psilopalio kai tou perasa ubuntu kai de sundeetai sto internet, kamia voh8eia?

NorthPole
21-04-2010, 01:37
exw ena laptop psilopalio kai tou perasa ubuntu kai de sundeetai sto internet, kamia voh8eia?

postare thn aporia sou alla me perissotera stoixeia (modelo laptop epe3argasths ekdosh ubuntu klp) sto foss.uoa.gr/forum
ekei 8a se boh8hsoun

kala_na_pername
21-04-2010, 03:44
drivers kata protimhsh bazw 64bit (basika den brhka kapoia syskeuh (kai exw kai palies) pou na mhn eixe 64bit driver estw gia vista arxika).
Apo th meria twn programmatwn trexoun kanonikotata..

++++, exw 64-bita win 7 edw kai kana mina, trexoun koble ta panta ola, psithite paidia!:metal:

larry_tsoukou
21-04-2010, 23:18
periliptika.Exo enan kanourio sxetika desktop me vista.I enos i 2 xronon einai.4 pirinos me asus mitriki kai 9600gt grafikon.
Tora teleutaia otan ton anoigo iparxei priptosi etsi opos eimai ston firefox na kollisei o ipologistis.Ta panta ola kollane kai den nomizo ftaei o firefox.Episis pote den exo kataferei na kano full scan me to karspesky.Panta quick scan mporo kai kano.Full den exei teleiosei pote!panta kollaei to pc.

Tora omos merikes fores den anoigei KAN.Kanei enan ixo periergo kai den bootarei katholou.Oute i othoni deixnei tpt.

Kai erxomai na rotiso.Tis ptaei?
I karta grafikon de nomizo toso.Pio poli fovamai mipos einai o skliros pou mou gamaei to pc.Ipotithetai kainourios einai(mazi me to pc to pira) apo plaisio western 0.6TB.Mipos einai ta gamo vista????????Elpizo na einai ta vista pantos gia na ta allakso osonoupo

understracker
21-04-2010, 23:21
periliptika.exo enan kanourio sxetika desktop me vista.i enos i 2 xronon einai.4 pirinos me asus mitriki kai 9600gt grafikon.
Tora teleutaia otan ton anoigo iparxei priptosi etsi opos eimai ston firefox na kollisei o ipologistis.ta panta ola kollane kai den nomizo ftaei o firefox.episis pote den exo kataferei na kano full scan me to karspesky.panta quick scan mporo kai kano.full den exei teleiosei pote!panta kollaei to pc.

Tora omos merikes fores den anoigei kan.kanei enan ixo periergo kai den bootarei katholou.oute i othoni deixnei tpt.

Kai erxomai na rotiso.tis ptaei?
I karta grafikon de nomizo toso.pio poli fovamai mipos einai o skliros pou mou gamaei to pc.ipotithetai kainourios einai(mazi me to pc to pira) apo plaisio western 0.6tb.mipos einai ta gamo vista????????elpizo na einai ta vista pantos gia na ta allakso osonoupo

Πετάει και bsod? Ή απλά κολλάει?

larry_tsoukou
21-04-2010, 23:52
Πετάει και bsod? Ή απλά κολλάει?

bsod einai blue screen i vlakeia eipa?
Petakse mia xthes.

To metakinisa ligo mipos ginetai tpt me ta kalodia kai etsi opos to metakinisa eida terastia skoni.Ti na po.format tha tou kano pantos kai vlepome.
Tora anoikse.Kai pali ayto me to full scan mou fainetai poli ipopto...

understracker
22-04-2010, 00:02
bsod einai blue screen i vlakeia eipa?
Petakse mia xthes.

To metakinisa ligo mipos ginetai tpt me ta kalodia kai etsi opos to metakinisa eida terastia skoni.Ti na po.format tha tou kano pantos kai vlepome.
Tora anoikse.Kai pali ayto me to full scan mou fainetai poli ipopto...

Δοκίμασε πρώτα με ένα memtest. Συνήθως τέτοιες συμπεριφορές σημαίνουν αστάθεια στην μνήμη. Δεν έχουν σχέση με το λειτουργικό.

http://www.memtest.org/

Πιθανότατα κάποια μνήμη έχει πρόβλημα και κάτω από load φαίνεται. Λογικά και άμα τρέξεις το prime95 (http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=103)στο blend (torture test) θα σου πετάξει αμέσως σφάλμα.

Potemkin
22-04-2010, 00:38
Καλησπερα,εγω εχω το εξης προβλημα: στον υπολογιστη της αδελφης μου,πηγε καποια μερα να κανει boot και κολλησε σε μια κλασσικη μπλε οθονη που ελεγε κατι ακαταλαβιστικα (ουτε ελληνικα ουτε αγγλικα)+ ενα registry error καπου.Σε safe mode παλι στο ιδιο καταληγω οπως και στην επιλογη φορτωση παλαιοτερων ρυθμισεων.Προσπαθοντας λοιπον να της το φτιαξω,πηγα στο bios εβαλα να κανει boot απο cd και εβαλα τ cd windows ετσι ωστε να παω στο recovery console και να φτιαξω το registry απο εκει.Ωστοσο ,το recovery console μου ζητα να συνδεθει με την εγκατασταση των windows που ηδη εχω και με το που το κανει αυτο καταληγει παλι σε registry error.Προσπαθησα και τις αλλες επιλογες του cd οπως εγκατασταση εκ νεου των windows αλλα παλι καταληγω σε registry error.Ξερει κανεις τι μπορω να κανω και σε τι οφειλεται το προβλημα?Ευχαριστω εκ των προτερων!

understracker
22-04-2010, 01:55
Καλησπερα,εγω εχω το εξης προβλημα: στον υπολογιστη της αδελφης μου,πηγε καποια μερα να κανει boot και κολλησε σε μια κλασσικη μπλε οθονη που ελεγε κατι ακαταλαβιστικα (ουτε ελληνικα ουτε αγγλικα)+ ενα registry error καπου.Σε safe mode παλι στο ιδιο καταληγω οπως και στην επιλογη φορτωση παλαιοτερων ρυθμισεων.Προσπαθοντας λοιπον να της το φτιαξω,πηγα στο bios εβαλα να κανει boot απο cd και εβαλα τ cd windows ετσι ωστε να παω στο recovery console και να φτιαξω το registry απο εκει.Ωστοσο ,το recovery console μου ζητα να συνδεθει με την εγκατασταση των windows που ηδη εχω και με το που το κανει αυτο καταληγει παλι σε registry error.Προσπαθησα και τις αλλες επιλογες του cd οπως εγκατασταση εκ νεου των windows αλλα παλι καταληγω σε registry error.Ξερει κανεις τι μπορω να κανω και σε τι οφειλεται το προβλημα?Ευχαριστω εκ των προτερων!

Registry error σε fresh install με format του partition ή χωρίς? Αν είχες κάνει φορμάτ τότε έχεις κάποιο πρόβλημα hardware. Είτε RAM είτε σκληρό. Αν όχι δοκίμασες να κάνεις chkdsk /p C: από τη revocery console?

Octopus Handjob
22-04-2010, 01:58
Καλησπέρα.

Έχει παρουσιαστεί η ανάγκη να παίρνει και ο πατέρας μου Internet και η μέχρι στιγμής συνδεσμολογία του Internet στο σπίτι μου παρουσιάζει προβλήματα. Συγκεκριμένα, έχω κατασκευάσει 2 .png αρχεία τα οποία πιθανότατα θα εξηγήσουν ακριβώς την κατάσταση.

Το πρώτο αποτελεί κατά κάποιον τρόπο επικίνδυνη παραβίαση των προσωπικών μου δεδομένων, η ανάγκη όμως τα έχει φερει ώστε να είναι μεγάλη βοήθεια. Πρόκειται ουσιαστικά για ένα sketch του σπιτιού μου:

http://i128.photobucket.com/albums/p190/Bulgarian_Toothpaste/homesketch.png

Το Internet και γενικά όλες οι τηλεπικοινωνίες στο σπίτι βρίσκονται στον μπλε κύκλο ο οποίος έιναι τιτλοφορούμενος Ε.Π.Ι.Σ (Ευρύτερη Περιοχή Ιντερνετικής Συνδεσμολογίας). Οι τηλεπικοινωνίες έρχονται αστο σπίτι μου από τον ΟΤΕ μέσω καλωδίου το οποίο έρχεται από την είσοδο, κολλάει στον τοίχο και παράλληλα με αυτόν πηγάινει στην Ε.Π.Ι.Σ, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα να έχουμε ίντερνετ και τηλέφωνο. Χρήσιμη είναι και μια σχηματική αναπαράσταση της Ε.Π.Ι.Σ:

http://i128.photobucket.com/albums/p190/Bulgarian_Toothpaste/epis.png

Το NETMOD τοποθετήθηκε από τον ΟΤΕ όταν πρωτοήρθα στο σπίτι ώστε να μετατραπεί η γραμμή από απλή αναλογική (PSTN) σε ψηφιακή (ISDN). Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος πως χρειάζεται πλέον, αλλά αν το αφαιρέσω θα χάσω τη δυνατότητα να έχω 2 τηλεφωνικές συσκευές συνδεδεμένες, καθώς μία θα πηγαίνει στο splitter (γι' αυτό δεν είμαι απόλυτα σίγουρος και αυτή τη στιγμή δε μπορώ να το δοκιμάσω, ενδέχεται δηλαδή αυτό που λέω να μη λειτουργεί καν).

Η επιθυμία μου είναι η εξής απλή. Να μπορεί το laptop που βρίσκεται στο δωμάτιο 2 (πρβλ. πρώτη εικόνα) να συνδεθεί στο Internet. Αυτό έχουμε προσπαθήσει να το κάνουμε μέχρι στιγμής στο σπίτι με τον απλό τρόπο, ασύρματα. Πρόκεται για ένα πολύ παλιό όμως laptop, ένα IBM Thinkpad 600, το οποίο δεν έχει ούτε ασύρματο ούτε ethernet interface, επομένως βασιζόμαστε σε ένα USB wireless adapter ο οποίος φτάνει μέχρι περίπου το πράσινο σημαδάκι που έχω σημειώσει στην πρώτη εικόνα. Μέχρι στιγμής, το netgear ρούτερ βρίσκεται στην κάτω δεξιά πλευρά του E.Π.Ι.Σ, πάνω στο γραφείο του δωματίου 1. Με το configuration αυτό, το laptop μια πιάνει Internet και δυο δεν πιάνει. Συνδέεται, αποσυνδέεται, γενικά παρουσιάζει αστάθεια και δεν είναι αξιόπιστο. Αύριο θα βάλω ένα δικό μου πιο σύγχρονο laptop στη θέση του εν λόγω thinkpad και θα διερευνήσω αν μπορώ να πιάσω από το ασύρματό μου, αλλά δεν είμαι αισιόδοξος. Με ένα μακρύτερο Ethernet καλώδιο θα μπορούσα να το φτάσω μέχρι το κίτρινο σημαδάκι, και αυτό θα είναι η επόμενη προσπάθειά μου, όμως και πάλι δεν είμαι αισιόδοξος.

Λόγω της προαναφερθείσας απαισιοδοξίας δημιουργώ και το εν λόγω post. Αν δε λειτουργήσει η όλη φάση ασύρματα, ο μόνος τρόπος να συνδεθεί το Thinkpad στο Internet φαίνεται να είναι ενσύρματα (no shit). Σκεφτόμασταν πριν κάποιον καιρό, όταν έπαιζε η περίπτωση να βάλουμε Conn-X TV, να περάσουμε μια δεύτερη παροχή Ο.Τ.Ε στο σημείο που βρίσκεται το κόκκινο σημαδάκι, ώστε να μπορούσε να συνδεθεί και ο αποκωδικοποιητής που χρειάζεται το Conn-X TV. Κατόπιν, συνειδητοποιήσαμε ότι δε βλέπουμε γενικά τηλεόραση, οπότε το Conn-X TV θα ήταν αγνή σπατάλη χρημάτων και χρόνου. Παρ' όλ' αυτά, εγώ θα ήθελα να εξερευνήσω την προοπτική του να έβαζα μια δεύτερη παροχή Ο.Τ.Ε (προσοχή: όχι δεύτερο νούμερο, αλλά δεύτερη πρίζα Ο.Τ.Ε, όπως είναι η πρώτη που φαίνεται στη δεύτερη εικόνα) είτε στο σημείο που βρίσκεται το κόκκινο σημαδάκι είτε κάπου αλλού εγγύως του δωματίου #2. Με αυτόν τον τρόπο, με το φτωχό μου το μυαλό λέω εγώ, θα μπορούσα να βάλω ένα splitter ακόμα, να συνδέσω σε αυτό ένα USB modem από αυτά που έδίνε ο Ο.Τ.Ε και έχω κρατήσει (ακόμα και αν δεν είναι ADSL2+, στα τέτοια μου, ο πατέρας μου που βρίσκεται στο δωμάτιο #2 αρχεία κειμένου παίρνει και στέλνει ο άνθρωπος στη δουλειά του) και να καθαρίσω με την όλη υπόθεση ενσύρματα.

Ένας φίλος μου όμως έχει την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο δε γίνεται. Δηλαδή υποστηρίζει ότι δεν είναι εφικτό να βάλεις δεύτερη πρίζα Ο.Τ.Ε χωρίς να έχεις και δεύτερο αριθμό. Εγώ σκεφτόμουν ότι ίσως από το καλώδιο το οποίο μπαίνει στην είσοδό μου να μπορούσα να κάνω μια διακλάδωση η οποία να φτάνει στο δωμάτιο #2 και να δημιουργηθεί έτσι ένα τέτοιο πριζάκι.

Ήρθε η ώρα λοιπόν να ρωτήσω την κοινότητα του φόρουμ: Είναι δυνατό να κάνω κάτι τέτοιο; Η σύνδεση μιας τέτοιας πρίζας θα υπονοούσε την ανάγκη αγοράς από τον ΟΤΕ ενός δευτέρου NETMOD, ή μήπως η ύπαρξη ενός δευτέρου splitter-ακίου θα με βοηθούσε στο να ξεφορτωθώ ακόμη και το ήδη υπάρχον NETMOD, αφού θα συνέδεα σε αυτό και το δεύτερο τηλέφωνο (ξαναλέω ότι δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό που λέω είναι καν σωστό); Επίσης, σκέφτομαι μήπως με κάποιον τρόπο, ίσως ένα πολύ μακρύ τηλεφωνικό καλώδιο που ο ίδιος φίλος μου είπε ότι μπορεί να μου φέρει και με μια ασύρματη κάρτα δικτύου για το PC μου (στο δωμάτιο #1), να μπορούσα να τοποθετήσω το router κάπου στο διάδρομο. Σε περιπτωση που αντιμετώπιζα προβλήματα με την ασύρματη κάρτα λόγω της απόστασης, ένα εξίσου μακρύ ethernet καλώδιο θα μου δημιουργούσε απώλειες;

Γενικώς έχω απορίες ως προς το πώς θα μπορούσα να λύσω αυτό το πρόβλημα, καθώς λόγω της απόστασης των δύο δωματίων δε διαφαίνεται ασύρματη λύση.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

P.S: Στη δεύτερη εικόνα δε φαίνεται το καλώδιο τροφοδοσίας του ρούτερ και των τηλεφώνων, τα οποία παίρνουν όλα ρεύμα από ένα πολύπριζο που βρίσκεται στο κέντρο της Ε.Π.Ι.Σ.

NorthPole
22-04-2010, 02:18
me kokkinh teleia symvolizetai trypa ston toixo gia internet toy patera s
to allo xrwma einai oti nomizw oti exeis kanei hdh esy gia internet diko sou

kitrinh teleia == modem-router
pernas ena sxetika makry ethernet apo ton toixo gia na exei internet o pateras sou
kai allo ena gia na exeis esy
kai ta 2 ethernet syndeodai se switch prin synde8oun ston ypologisth
ara synolo 2 ethernet toulaxiston 10metra(sthn pra3h den xanei poly to exw kanei spiti)
2 switch
2 trypes ston toixo
kostos peripou 50 eyrw

h egatastash pou les gia na moirazetai to diktyo metaferetai apo to dwmatio sou sthn eisodo

vevaia boreis kai na valeis wifi me router sthn eisodo h na syndeseis usb wifi adapter sto router pou 8a valeis sthn eisodo kai otan dn to 8elete na to bgazete an exeis 8ema me aktinovolia

h na pareis ayto http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615258&u=LINKSYS-PLS300-EU-POWERLINE-AV-4-PORT-NETWORK-ADAPTER
kai gia ka8e ypologisth pou 8es na pros8eseis na vazeis ena tetoio
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616191&u=EDIMAX-HP-8502K-POWERLINE-85MBPS-ETHERNET-ADAPTER
taxythta peripou idia me poly makry ethernet (isws elaxista xamhloterh)
kostos gyrw sta 150-200 eyrw alla xwris trypes kai to metafereis se opoia priza 8es

http://www.e-shop.gr/sort_search.phtml?stuff=powerline&x=0&y=0

giannis88
22-04-2010, 04:50
η απλή λύση του repeater δεν σας καλύπτει?

noegr
22-04-2010, 11:57
Υπάρχει περίπτωση να είναι limitation του chipset. Με απλά λόγια το chipset δεν μπορεί να κάνει maping 64bit διευθύνσεις. Τι chipset έχεις?

έχω την asus p5q pro και το limitation το χα τσεκάρει, είναι 4 dimms με μέγιστο 16GB συνολικά..
Και ξαφνικά εκεί που ξυπνάω σήμερα και πάω στα properties βλέπω ότι γράφει ότι αναγνωρίζει κανονικά τα 4gb...
Whatever?

Ευχαριστώ πάντως όσους προσφέρθηκαν να βοηθήσουν

Potemkin
22-04-2010, 11:58
Registry error σε fresh install με format του partition ή χωρίς? Αν είχες κάνει φορμάτ τότε έχεις κάποιο πρόβλημα hardware. Είτε RAM είτε σκληρό. Αν όχι δοκίμασες να κάνεις chkdsk /p C: από τη revocery console?
tnx για την απαντηση σε πρωτη φαση.Οχι δεν ειχε κανει φορματ.Το προβλημα ειναι οτι δν μπορω να μπω στο revocery console.Παταω τ R οταν βαζω το cd των windows και μου ζηταει με ποια εγκατασταση να συνδεθει.Με το που παταω 1 και παει να συνδεθει τσουπ πεταει παλι την μπλε οθονη με το registry error,οποτε δν εχω ιδεα τι αλλο μπορω να κανω.

larry_tsoukou
22-04-2010, 14:53
Δοκίμασε πρώτα με ένα memtest. Συνήθως τέτοιες συμπεριφορές σημαίνουν αστάθεια στην μνήμη. Δεν έχουν σχέση με το λειτουργικό.

http://www.memtest.org/

Πιθανότατα κάποια μνήμη έχει πρόβλημα και κάτω από load φαίνεται. Λογικά και άμα τρέξεις το prime95 (http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=103)στο blend (torture test) θα σου πετάξει αμέσως σφάλμα.

memtest kai prime den edosan sfalma!Opote?Diskos i vista?I skoni ksero go? :P

understracker
22-04-2010, 15:30
memtest kai prime den edosan sfalma!Opote?Diskos i vista?I skoni ksero go? :P

Πόσο τα έτρεξες? Αν δεν έχεις πρόβλημα άσε το prime να τρέχει 24 ώρες συνεχώς (μπορείς να κάνεις άλλες δουλειές ενδιάμεσα). Επίσης άσε ένα βράδυ και το memtest (7-8 passes). Για το δίσκο δοκίμασε τα διαγνωστικά της εταιρίας του για windows http://www.tacktech.com/display.cfm?ttid=287 . Επίσης δοκίμασε να κάνεις ένα all programs->accessories->(administrative) command promt και εκεί γράψε chkdsk /F C: . Όταν κάνεις reboot θα σου checkarei τον filesystem. Μπορείς με την επιλογή /R να ψάξεις και για bad sectors.

Με το http://www.cpuid.com/hwmonitor.php μπορείς να δείς τις θερμοκρασίες όσο στρεσάρεις το σύστημα με το prime.

tnx για την απαντηση σε πρωτη φαση.Οχι δεν ειχε κανει φορματ.Το προβλημα ειναι οτι δν μπορω να μπω στο revocery console.Παταω τ R οταν βαζω το cd των windows και μου ζηταει με ποια εγκατασταση να συνδεθει.Με το που παταω 1 και παει να συνδεθει τσουπ πεταει παλι την μπλε οθονη με το registry error,οποτε δν εχω ιδεα τι αλλο μπορω να κανω.

Θα σου πρότεινα και εσένα το memtest. Ίσως αυτό είναι όλα σου τα προβλήματα και ύστερα ένα clean install των windows που μάλλον έχουν σπάσει τελείως. Live cd ubuntu μπορείς να τρέξεις ή κρασάρει το σύστημα?

έχω την asus p5q pro και το limitation το χα τσεκάρει, είναι 4 dimms με μέγιστο 16GB συνολικά..
Και ξαφνικά εκεί που ξυπνάω σήμερα και πάω στα properties βλέπω ότι γράφει ότι αναγνωρίζει κανονικά τα 4gb...
Whatever?

Ευχαριστώ πάντως όσους προσφέρθηκαν να βοηθήσουν

Στή σελίδα της motherboard βλέπω ότι μια version bios είχε πρόβλημα με το memory remapping. Μηπως να δοκίμαζες να φλασάρεις το τευλευταίο BIOS http://dlsvr04.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5Q_Pro/P5Q-ASUS-PRO-2102.zip ?

Για το πως γίνεται κοίτα το manual

http://dlsvr04.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5Q_Pro/E4427_P5Q_Pro_manual.zip (section 3.1)

Αλλά μην κάνεις update μέσα από windows! Είτε από utility του bios είτε από DOS utility.

Hellhammer
22-04-2010, 19:59
Μονο το δικο μου msn λεει

your contact list is not available right now ;

SpartanGeorge
22-04-2010, 20:03
Μονο το δικο μου msn λεει

your contact list is not available right now ;

Εμένα δεν το λέει

γιατί δεν συνδέεται καν :p

Hellhammer
22-04-2010, 20:13
Εμένα δεν το λέει

γιατί δεν συνδέεται καν :p

ΧΑΧΑΧΑΑ θεος...δεν εχεις η δεν μπαινει? :p

SpartanGeorge
22-04-2010, 20:15
ΧΑΧΑΧΑΑ θεος...δεν εχεις η δεν μπαινει? :p

Δεν μπαίνω :p
Έχει πρόβλημα εδώ και ώρες. Καμιά φορά συνδέεται αλλά με ξαναπετάει μετά από λίγο.

TalL_Guy
22-04-2010, 20:30
Εβγαλα απο εδω (http://www.extreme.outervision.com/PSUEngine) οτι το pc Μου καταναλωνει περιπου 208w
Και αλλα 39w λεει η οθονη οτι θελει για την κατασταση πληρους λειτουργιας.

Τι ups θα πρεπει να παρω,ωστε σε τυχον διακοπη ρευματος να αποθηκευσω οτι κανω,και απλα να κλεισω μετα το pc?
Η και χωρις διακοπη,να μην εχω προβλημα απο υπερτασεις και οιλα αυτα τα κακα???

Octopus Handjob
22-04-2010, 20:35
Παιδιά όσον αφορά τη διαχείρισή μου του ίντερνετ βρήκα μία λύση από ένα φίλο αρκετά καλή. Μου πρότεινε να ξεβιδώσω την ήδη υπάρχουσα κεραία του ρούτερ μου και να βιδώσω μία Asus που μου έδωσε, η οποία έχει μια μακριά καλωδιακή απόληξη και έναν πομπό που μοιάζει πιο πολύ με σουβέρ παρά με κεραία:

http://i128.photobucket.com/albums/p190/Bulgarian_Toothpaste/Asus.jpg

Η κεραία αυτή πλέον βρίσκεται στο κίτρινο κομμάτι των illustrations που έφτιαξα και είναι αρκετά δυνατή ώστε ο πατέρας μου στο δωμάτιο #2 να παίρνει το Internet που χρειάζεται.

Σχετικά με το θέμα της φθοράς του καλωδίου του λάπτοπ μου, αγόρασα σήμερα ένα καινούριο από το Πλαίσιο το οποίο μου κάνει τη δουλειά μια χαρά, επομένως αν υπάρχει κάποιος ο οποίος ενδιαφέρεται για ένα φορτιστή για HP laptops που δίνει 65 W και πιστεύει ότι το κατέχει ηλεκτρολογικά και μπορεί να βάλει στην άκρη του καινούρια γόμωση, μου τον ζητά και τον παίρνει, δεν τον χρειάζομαι άλλο πια.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

TopGear
22-04-2010, 23:04
Εβγαλα απο εδω (http://www.extreme.outervision.com/PSUEngine) οτι το pc Μου καταναλωνει περιπου 208w
Και αλλα 39w λεει η οθονη οτι θελει για την κατασταση πληρους λειτουργιας.

Τι ups θα πρεπει να παρω,ωστε σε τυχον διακοπη ρευματος να αποθηκευσω οτι κανω,και απλα να κλεισω μετα το pc?
Η και χωρις διακοπη,να μην εχω προβλημα απο υπερτασεις και οιλα αυτα τα κακα???

Νομίζω εξαρτάται κυρίως απ'το τροφοδοτικό. Αν δηλαδή λέει καταναλώνεις 208, εγώ θα σου πρότεινα τουλάχιστον 500αρι τροφοδοτικό και αντίστοιχα 600άρι ups.

Εμένα έβγαλε 316W (αν το τροφοδοτικό είναι καινούριο και περίπου 417 αν έχει περάσει 1 χρόνος, οπότε προσθέτεις aging +15%-20%). Το τροφοδοτικό που έχω είναι 1100 και πήρα ups 1000άρι.

Potemkin
23-04-2010, 00:44
τελικα καταφερα να φτιαξω το ρημαδοpc με το registry problem.Χρησιμοποιησα ενα Hiren's boot cd το οποιο εχει μεσα πολλα χρησιμα εργαλεια για boot.Ειχε ενα registry restore ,ωστοσο ηθελε και ενα format γιατι ειχαν μικροπροβληματα τα windows οταν καταφεραν να λειτουργησουν και παλι αφου εσωσα τα παντα σε εξωτερικο :p .Εφοσον ειναι freeware ολα αυτα που περιεχει to κανω λινκ αν το θελει κανεις EDW (http://rs472.rapidshare.com/files/375872702/Hiren_s.BootCD.10.4-vaggospat13.rar)

understracker
23-04-2010, 00:55
τελικα καταφερα να φτιαξω το ρημαδοpc με το registry problem.Χρησιμοποιησα ενα Hiren's boot cd το οποιο εχει μεσα πολλα χρησιμα εργαλεια για boot.Ειχε ενα registry restore ,ωστοσο ηθελε και ενα format γιατι ειχαν μικροπροβληματα τα windows οταν καταφεραν να λειτουργησουν και παλι αφου εσωσα τα παντα σε εξωτερικο :p .Εφοσον ειναι freeware ολα αυτα που περιεχει to κανω λινκ αν το θελει κανεις EDW (http://rs472.rapidshare.com/files/375872702/Hiren_s.BootCD.10.4-vaggospat13.rar)

To θέμα είναι πως εμφάνισε πρόβλημα η registry in the first place. Τι έκανε η αδερφή σου πριν συμβεί αυτό? Το λέω γιατί αν είναι πρόβλημα hardware θα ξανασπάσουν τα windows.

Potemkin
23-04-2010, 01:03
Ναι οντως την ιδια απορια εχω και εγω.Απο πλευρας κακομεταχειρησης μπορω να πω οτι φταινε τα ανιψια μου που ειναι 3 χρονων και τον ανοιγοκλειναν συνεχεια χωρις να πολυπαιρνει ειδηση η αδελφη μου.Τους ειχε πετυχει να το κανουν κ απο τοτε εκλεινε την πορτα του δωματιου με το pc.Δεν γνωριζω αν κατι τετοιο π εκαναν τα μικρα μπορει να το προκαλεσει το προβλημα στη registry αλλα φανταζομαι ειναι πολυ πιθανο.

St3f@n0s
23-04-2010, 16:38
Enas filos sto msn exei kollhsei mia malakia kai stelnei pantou ena link

* foto :D http://vipphotosonline.net/image.php?= "logariasmos hotmail tou receiver"

Pws skata antimetwpizetai...

Sevasmios
23-04-2010, 16:43

* foto :D http://vipphotosonline.net/image.php?= "logariasmos hotmail tou receiver"

Σταματάς να βλέπεις τσόντες και να πατάς όσο πιο γρήγορα μπορείς κάθε pop-up που βλέπεις. Κατα τ'άλλα δεν έχω ιδέα

Giovanni
23-04-2010, 16:57

na vgalei to msn kai na valei amsn (http://www.amsn-project.net/)

Adrianiotiss
23-04-2010, 18:21
Καλησπερα παιδια... Θελω να κανω format σε λαπτοπ hp pavillion dv6500. Ομως οταν το αγορασα δε μου ειχανε δωσει cd των vista, αλλα νομιζω οτι μπορω να τα παρω μεσα απο το λαπτοπ. Το θεμα ειναι οτι δε ξερω πως... Ξερει κανεις??? Ευχαριστω πολυ

TalL_Guy
23-04-2010, 18:41
Καλησπερα παιδια... Θελω να κανω format σε λαπτοπ hp pavillion dv6500. Ομως οταν το αγορασα δε μου ειχανε δωσει cd των vista, αλλα νομιζω οτι μπορω να τα παρω μεσα απο το λαπτοπ. Το θεμα ειναι οτι δε ξερω πως... Ξερει κανεις??? Ευχαριστω πολυ
αν τα κατεβασεις και τα γραψεις σε ενα dvd,ναι ισως τοτε να τα παρεις μεσα απο το λαπτοπ..αλλο τροπο δεν ξερω.κατεβασε τα απο το msdnaa

Adrianiotiss
23-04-2010, 18:51
αν τα κατεβασεις και τα γραψεις σε ενα dvd,ναι ισως τοτε να τα παρεις μεσα απο το λαπτοπ..αλλο τροπο δεν ξερω.κατεβασε τα απο το msdnaa

υπαρχει η επιλογη να βαλω τα 7, αλλα δεν εχουν βγει oι drivers για το συγκεκριμενο μοντελο για windows 7. Εχω την εντυπωση βεβαια οτι τα 7 βρισκουν μονα τους τους drivers , αλλα δε ειμαι σιγουρος. Ξερεις κατι γι αυτο???

Giovanni
23-04-2010, 21:28
υπαρχει η επιλογη να βαλω τα 7, αλλα δεν εχουν βγει oι drivers για το συγκεκριμενο μοντελο για windows 7. Εχω την εντυπωση βεβαια οτι τα 7 βρισκουν μονα τους τους drivers , αλλα δε ειμαι σιγουρος. Ξερεις κατι γι αυτο???

ta windows 7 sini8os den exou provlima me ta drivers,
to allo pou mporeis na kaneis einai ,na kaneis format me to recovery partition

kostasdelegate
25-04-2010, 14:24
Καλησπέρα
Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως στέλνω φαξ μέχω των windows 7. Με αυτό το πρόγραμμα που έχει ενσωματωμένο.
Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;
Αρκεί το ρούτερ που έχω για το ίντερνετ έτσι;
Ευχαριστώ!

Giovanni
25-04-2010, 14:37
Καλησπέρα
Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως στέλνω φαξ μέχω των windows 7. Με αυτό το πρόγραμμα που έχει ενσωματωμένο.
Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;
Αρκεί το ρούτερ που έχω για το ίντερνετ έτσι;
Ευχαριστώ!

logiaka mono mesa apo to modem 8a mporeis kai oxi apo to router/ethernet.

http://windows.microsoft.com/en-us/windows7/Set-up-your-computer-to-send-and-receive-faxes

....What you need

If you're planning to send and receive faxes at home, you first need to outfit your PC with a fax modem.A fax modem is a relatively inexpensive piece of add-on hardware that allows your computer to communicate with a fax machine over a standard phone line. The devices are sold at major computer stores and come in two varieties: internal and external.

Internal fax modems plug directly into your computer motherboard, similar to the way a video or sound card is plugged in. External fax modems are small devices that connect to the serial or USB ports.

If you're at work, another option is to see if your employer has a fax server—a dedicated computer equipped with multiple fax modems. Sending a fax using a fax server doesn't require you to add any special hardware to your PC. You just set up a connection with the fax server and go.

kostasdelegate
25-04-2010, 15:08
Ok! Ευχαριστώ!
Θα προσπαθήσω από το laptop!

std04131
26-04-2010, 23:07
εχω ενα avi αρχειο που ειναι 106 mb και θελω να το μετατρεψω σε αλλου τυπου βιντεο με αρκετα μικροτερο μεγεθος για να το στειλω μεσω msn.το flv ειναι καλο;ή υπαρχει κανας τυπος με μικροτερο μεγεθος;

Spike
27-04-2010, 18:20
Παιδες εχω σε linux πολλα αρχεια text και θελω στο περιεχομενο τους
να αλλαξω μια λεξη σε μια αλλη. Δλδ πχ θελω στο κειμενο μεσα τους να κανω ολα
τα "Μητσος" -> "Κιτσος".
Απο terminal ποια ειναι η εντολη για να το κανω?

SpartanGeorge
27-04-2010, 18:24
Παιδες εχω σε linux πολλα αρχεια text και θελω στο περιεχομενο τους
να αλλαξω μια λεξη σε μια αλλη. Δλδ πχ θελω στο κειμενο μεσα τους να κανω ολα
τα "Μητσος" -> "Κιτσος".
Απο terminal ποια ειναι η εντολη για να το κανω?

cat arxeio | sed "s/mitsos/kitsos/"

Spike
27-04-2010, 18:31
cat arxeio | sed "s/mitsos/kitsos/"

sed: -e expression #1, char 15: unterminated `s' command

SpartanGeorge
27-04-2010, 18:45

-e?
Το έγραψες όπως το έχω πιο πάνω? Που το τρέχεις?

Spike
27-04-2010, 18:48
-e?
Το έγραψες όπως το έχω πιο πάνω? Που το τρέχεις?

ακριβως οπως το ειχες! με το δικο μου αρχειο νταξ :P
Ubuntu 8.10!
Επισης αλλο ερωτημα, αυτο που εγραψες πιανει και αντι για ενα αρχειο με *
(για ολα του dir), ή θα εχει προβλημα με το pipe, δε θυμαμαι :blush:

SpartanGeorge
27-04-2010, 18:58
ακριβως οπως το ειχες! με το δικο μου αρχειο νταξ :P
Ubuntu 8.10!
Επισης αλλο ερωτημα, αυτο που εγραψες πιανει και αντι για ενα αρχειο με *
(για ολα του dir), ή θα εχει προβλημα με το pipe, δε θυμαμαι :blush:

Έχεις / στο τέλος πριν τα αυτάκια?

(18:57)[~/Desktop]$ cat ble
mitsos asdas
kit mitsos
(18:57)[~/Desktop]$ cat ble | sed "s/mitsos/kitsos"
(18:57)[~/Desktop]$ cat ble | sed "s/mitsos/kitsos/"
kitsos asdas
kit kitsos

Spike
27-04-2010, 19:06
Έχεις / στο τέλος πριν τα αυτάκια?

(18:57)[~/Desktop]$ cat ble
mitsos asdas
kit mitsos
(18:57)[~/Desktop]$ cat ble | sed "s/mitsos/kitsos"
(18:57)[~/Desktop]$ cat ble | sed "s/mitsos/kitsos/"
kitsos asdas
kit kitsos

Να σου πω ακριβως γτι κατι δε θυμαμαι καλα.
Θελω να αλλαξω ολα τα "GL/glut.h" σε "freeglut.h" και εκανα:
$ cat tade.cpp | sed "s/'GL/glut.h'/freeglut.h/".
Εχω βαλει δλδ μονα αυτακια στο 1ο επειδη το το string που θελω να αλλαξω
εχει μεσα του "/". Αλλα προφανως κατι κανω λαθος

//Νταξει το βρηκα. Εκανα GL\/glut.h

Τωρα πως μπορω να το κανω αυτο σε πολλα αρχεια με μια εντολη?
Γτι αποτι βλεπω αυτο θελει και ανακατευθυνση οποτε θα τα γραψει ολα σε ενα. + αυτο
που ειπα παραπανω.

SpartanGeorge
27-04-2010, 19:44
Να σου πω ακριβως γτι κατι δε θυμαμαι καλα.
Θελω να αλλαξω ολα τα "GL/glut.h" σε "freeglut.h" και εκανα:
$ cat tade.cpp | sed "s/'GL/glut.h'/freeglut.h/".
Εχω βαλει δλδ μονα αυτακια στο 1ο επειδη το το string που θελω να αλλαξω
εχει μεσα του "/". Αλλα προφανως κατι κανω λαθος

//Νταξει το βρηκα. Εκανα GL\/glut.h

Τωρα πως μπορω να το κανω αυτο σε πολλα αρχεια με μια εντολη?
Γτι αποτι βλεπω αυτο θελει και ανακατευθυνση οποτε θα τα γραψει ολα σε ενα. + αυτο
που ειπα παραπανω.

for file in `\ls .` ; do cat $file | sed "s/GL\/glut.h/freeglut.h/" > temp ; mv temp $file ; done

Spike
27-04-2010, 19:56
for file in `\ls .` ; do cat $file | sed "s/GL\/glut.h/freeglut.h/" > temp ; mv temp $file ; done

epic. thx dude! ;)

CroW
28-04-2010, 09:37
Paidia evala ta windows 7 professional apo to elms kai thelw na allaksw ti glwssa apo agglika se ellinika..epsaksa ligo alla dn vrika ekeino to kommati me tis odigies pou eixe eipwthei paliotera...tha itan eukolo na me voithisei kapoios??euxaristw ek twn prwterwn....

//ok to vrika...!!einai edw (http://forums.gr/showthread.php?p=996186#post996186)...Apla dn mporw na to kanw..Grafw tin prwth entoli kai m vgazei san minima :
"An error occured trying to open - dism /online /add-package /packagepath:C:\lanpac\lp.cab Error:0x8007065e

Error:1630

Data of this type is not supported.

The DISM log file can be found at C:\Windows\Logs\DISM\dism.log"

Mr. Iso
28-04-2010, 19:50
Paidia evala ta windows 7 professional apo to elms kai thelw na allaksw ti glwssa apo agglika se ellinika..epsaksa ligo alla dn vrika ekeino to kommati me tis odigies pou eixe eipwthei paliotera...tha itan eukolo na me voithisei kapoios??euxaristw ek twn prwterwn....

//ok to vrika...!!einai edw (http://forums.gr/showthread.php?p=996186#post996186)...Apla dn mporw na to kanw..Grafw tin prwth entoli kai m vgazei san minima :
"An error occured trying to open - dism /online /add-package /packagepath:C:\lanpac\lp.cab Error:0x8007065e

Error:1630

Data of this type is not supported.

The DISM log file can be found at C:\Windows\Logs\DISM\dism.log"

Σίγουρα ακολουθησες σωστά το 1ο βήμα...??? δλδ να φτιάξεις τον φάκελο lanpac στον C: κ να βάλεις εκεί μέσα μονο το αρχείο cab που βρίσκεται στο φάκελο el-gr του cd με τις γλώσσες...

δοκίμασε να το ξανακάνεις απο την αρχή... αν τα κάνεις ακριβώς έτσι κ στο ξαναβγάλει (που δεν το νομίζω), πες τι λεει μέσα το log file που σου βγάζει... (αυτό που σου λεει "can be found at...")

// απ' ότι βλέπω εδώ (http://www.forums.gr/showthread.php?30140-Msdnaa-%F3%F5%ED%E4%F1%EF%EC%DE-%F4%EF%F5-%F4%EC%DE%EC%E1%F4%FC%F2-%EC%E1%F2-%C4%F9%F1%E5%DC%ED-%F0%F1%FC%F3%E2%E1%F3%E7-%F3%E5-%EB%EF%E3%E9%F3%EC%E9%EA%FC-%F4%E7%F2-Microsoft/page53) κ το restart μάλλον πιάνει...:tounge:

CroW
28-04-2010, 20:10
Σίγουρα ακολουθησες σωστά το 1ο βήμα...??? δλδ να φτιάξεις τον φάκελο lanpac στον C: κ να βάλεις εκεί μέσα μονο το αρχείο cab που βρίσκεται στο φάκελο el-gr του cd με τις γλώσσες...

δοκίμασε να το ξανακάνεις απο την αρχή... αν τα κάνεις ακριβώς έτσι κ στο ξαναβγάλει (που δεν το νομίζω), πες τι λεει μέσα το log file που σου βγάζει... (αυτό που σου λεει "can be found at...")

// απ' ότι βλέπω εδώ (http://www.forums.gr/showthread.php?30140-Msdnaa-%F3%F5%ED%E4%F1%EF%EC%DE-%F4%EF%F5-%F4%EC%DE%EC%E1%F4%FC%F2-%EC%E1%F2-%C4%F9%F1%E5%DC%ED-%F0%F1%FC%F3%E2%E1%F3%E7-%F3%E5-%EB%EF%E3%E9%F3%EC%E9%EA%FC-%F4%E7%F2-Microsoft/page53) κ το restart μάλλον πιάνει...:tounge:

Το δοκίμασα με 100 restart...Μου βγάζει το ίδιο..και δεν βάζω λάθος ούτε το μονοπάτι, ούτε δεν μπαίνω σαν administrator sto cmd...Κανονικά τα κάνω όλα..Απότι είδα όμως (γιατί το έλιωσα το google μήπως βγάλω άκρη..) το είχαν και άλλοι λίιιιιγοι γενικά...Αυτό που μ βγάζει όταν γράφω την πρώτη εντολή είναι αυτό ακριβώς που έχω στο πιο πάνω ποστ μου...:(

//Το ποστ που έχεις στο link που μου έδωσες έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με μενα :wavey:!!

TopGear
30-04-2010, 02:27
Εδώ (http://www.forums.gr/showthread.php?15422-%C2%EF%DE%E8%E5%E9%E1...-%F0%F1%EF%E2%EB%DE%EC%E1%F4%E1-%EC%E5-%F4%EF%ED-%F5%F0%EF%EB%EF%E3%E9%F3%F4%DE-%EC%EF%F5!!!-Part-%C9%C9/page613) είχα μια ενδιαφέρουσα κουβεντούλα με τον understracker.

Έχω βάλει τον boot loader όταν εγκατέστησε Ubuntu 9.10, στον ίδιο σκληρό που εγκατέστησα το linux.

Επίσης, έχω και win 7. Σκέφτηκα να περάσω Ubuntu 10.04, αλλά επειδή διάβασα κάπου ότι είναι καλύτερο να γίνει fresh install, ποιος είναι ο πιο ασφαλής τρόπος ώστε να μην έχω πρόβλημα με τον boot loader και γενικά να μου επιτρέπει να μπω και windows; Στα posts εκείνα είχε γραφτεί ότι απλά αν σβήσω το partition του linux και περάσω ξανά την νέα έκδοση δε θα υπάρξει πρόβλημα. Ομοίως και για windows. Αλλά όσο να'ναι, θέλω να ξέρω στα σίγουρα, πριν κάνω κάτι, γιατί ο χρόνος είναι λίγος για format και στα 2 λειτουργικά.

understracker
30-04-2010, 22:23
Εδώ (http://www.forums.gr/showthread.php?15422-%C2%EF%DE%E8%E5%E9%E1...-%F0%F1%EF%E2%EB%DE%EC%E1%F4%E1-%EC%E5-%F4%EF%ED-%F5%F0%EF%EB%EF%E3%E9%F3%F4%DE-%EC%EF%F5!!!-Part-%C9%C9/page613) είχα μια ενδιαφέρουσα κουβεντούλα με τον understracker.

Έχω βάλει τον boot loader όταν εγκατέστησε Ubuntu 9.10, στον ίδιο σκληρό που εγκατέστησα το linux.

Επίσης, έχω και win 7. Σκέφτηκα να περάσω Ubuntu 10.04, αλλά επειδή διάβασα κάπου ότι είναι καλύτερο να γίνει fresh install, ποιος είναι ο πιο ασφαλής τρόπος ώστε να μην έχω πρόβλημα με τον boot loader και γενικά να μου επιτρέπει να μπω και windows; Στα posts εκείνα είχε γραφτεί ότι απλά αν σβήσω το partition του linux και περάσω ξανά την νέα έκδοση δε θα υπάρξει πρόβλημα. Ομοίως και για windows. Αλλά όσο να'ναι, θέλω να ξέρω στα σίγουρα, πριν κάνω κάτι, γιατί ο χρόνος είναι λίγος για format και στα 2 λειτουργικά.

Σβήνεις το παλίο και βάζεις το καινούριο. Δεν θα υπάρξει θέμα εκτός και αν υπάρχει κάποιο bug στο update-grub (σπάνιο) και δεν πάρει σωστά τις ρυθμίσεις. Αν αυτό συμβεί απλά θα χρειαστείς να κάνεις recovery τον bootloader των windows από το dvd τους.

TopGear
30-04-2010, 22:34
Σβήνεις το παλίο και βάζεις το καινούριο. Δεν θα υπάρξει θέμα εκτός και αν υπάρχει κάποιο bug στο update-grub (σπάνιο) και δεν πάρει σωστά τις ρυθμίσεις. Αν αυτό συμβεί απλά θα χρειαστείς να κάνεις recovery τον bootloader των windows από το dvd τους.

Άρα δλδ προτείνεις μέσω disk management από windows να σβήσω το partition του linux και του swap, μετά τα ξαναφτιάχνω με gparted και ξαναπερνάω linux απ'την αρχή βάζοντας τον grub στον ίδιο σκληρό που το εγκαθιστώ; Μην τρέχουμε κιόλας, δεν υπάρχει πολύς χρόνος.

Προς το παρόν το έβαλα να κάνει upgrade και περιμένω. Απλά μου ήρθε αυτή η απορία επειδή γράφηκε ότι είναι καλύτερο να γίνει fresh install.

TopGear
01-05-2010, 04:19
Πώς μπορώ να αλλάξω το backround στην login screen σε Ubuntu; Μου τη σπάει αυτό το backround με το δέντρο στην έκδοση 10.04.

Επίσης, υπάρχει τρόπος να μεταφέρω δεξιά τα κουμπιά ελαχιστοποίησης, μεγιστοποίησης και κλεισίματος παραθύρου;

CroW
02-05-2010, 12:26
Καλημέρα...Έβαλα πρόσφατα τα windows 7 professional και έχω το εξής πρόβλημα..έχω 2.1 speakers κατέβασα τους τελευταίους drivers της realtek και δεν έχει καν επιλογή για 2.1....δηλαδή ουσιαστικά το subwoofer μένει αχρησιμοποίητο :S:S!!! Έχει κανείς καμμιά ιδέα για το τι πρέπει να κάνω? Ή να ελπίζω στο να βγουν νέοι drivers από τη Microsoft :P??

TopGear
02-05-2010, 13:33
Καλημέρα...Έβαλα πρόσφατα τα windows 7 professional και έχω το εξής πρόβλημα..έχω 2.1 speakers κατέβασα τους τελευταίους drivers της realtek και δεν έχει καν επιλογή για 2.1....δηλαδή ουσιαστικά το subwoofer μένει αχρησιμοποίητο :S:S!!! Έχει κανείς καμμιά ιδέα για το τι πρέπει να κάνω? Ή να ελπίζω στο να βγουν νέοι drivers από τη Microsoft :P??

1. Κατέβασες drivers απ'το site της realtek (http://www.realtek.com/downloads/);
2. Είναι digital drivers ή AC'97;
3. Δε χρησιμοποιείς τους default (έστω και απαρχαιωμένους) που είχε η κάρτα ήχου σου ή της μητρικής σου (αν η κάρτα ήχου σου είναι ενσωματωμένη);

CroW
02-05-2010, 14:02
1. Κατέβασες drivers απ'το site της realtek (http://www.realtek.com/downloads/);
2. Είναι digital drivers ή AC'97;
3. Δε χρησιμοποιείς τους default (έστω και απαρχαιωμένους) που είχε η κάρτα ήχου σου ή της μητρικής σου (αν η κάρτα ήχου σου είναι ενσωματωμένη);

1. Nαι
2. Digital drivers
3. Δεν τους χρησιμοποιώ γιατί τα windows 7 με το που τα εγκατέστησα έκαναν μόνα τους εγκατάσταση(από το internet)τους νέους driver της realtek

TopGear
02-05-2010, 14:59
3. Δεν τους χρησιμοποιώ γιατί τα windows 7 με το που τα εγκατέστησα έκαναν μόνα τους εγκατάσταση(από το internet)τους νέους driver της realtek

Και δε δουλεύουν; Κάνε απεγκατάσταση και ξαναπέρασε τους default αν είναι.

Trifyllenia
02-05-2010, 15:23
Παιδιά έπειτα από ψάξιμο και αναζήτηση απόψεων και σε άλλα fora, βάζω το θέμα και εδώ, μήπως έχει τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο. Σχετίζεται με τον Grub2.

Όλα είναι μια χαρά με τον Grub, δεν έχω κανένα πρόβλημα βλέπει και το Linux και τα Windows 7.

To περίεργο όμως είναι το πού βλέπει πλέον τα Windows 7.

Όλο το προηγούμενο διάστημα (με εγκατεστημένα ubuntu 9.04 κ μετά 9.10) μου εμφάνιζε 2 εγγραφές για τα Windows κατά την έναρξη εκεί που είναι από ποιό λειτουργικό θέλω να μπω.
Windows 7 (/dev/sda1) και Windows 7 (/dev/sda2) και επέλεγα να μπω από το Windows 7 (/dev/sda1) που εκεί ουσιαστικά είχα εγκατεστημένο το λειτουργικό των Windows και μάλιστα το είχα και με Flag:boot. Αν καμιά φορά πατούσα καταλάθος από βιασύνη την κάτω επιλογή, δηλ. Windows 7 (/dev/sda2) ... δε θυμάμαι τι συνέβαινε.... Έχω μια εντύπωση ότι και από εκεί έμπαινε κανονικά σε Windows.

Χτες έκανα εγκατάσταση, από την αρχή στο partition για το linux, το νέο ubuntu 10.04. Mε αυτή την αλλαγή επήλθε και μια περίεργη αλλαγή στον grub...

Όταν επιλέγω Windows 7 (/dev/sda1) όπου εκεί έχω εγκατεστημένο το λειτουργικό δε με πηγαίνει σε Windows αλλά μου εμφανίζει απλά έναν κέρσορα να αναβοσβήνει. Για να μπω σε Windows, πρέπει να επιλέξω τη δεύτερη επιλογή Windows 7 (/dev/sda2)... η οποία είναι απλά ένα σκέτο partition με data! (ταινιές, προγράμματα, anime κλπ ). Και όμως με βάζει κανονικά.

Ποιά είναι η γνώμη σας? Γιατί έγινε αυτό το κουλό?

================

Παραθέτω τα αποτελέσματα της εντολής

sudo fdisk -l && cat /boot/grub/grub.cfg

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xf7512b6e

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 1 11607 93232128 7 HPFS/NTFS
/dev/sda2 11608 24422 102936487+ 7 HPFS/NTFS
/dev/sda3 24423 37169 102390277+ 7 HPFS/NTFS
/dev/sda4 37170 60800 189816007+ f W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5 49947 60800 87184755 7 HPFS/NTFS

Disk /dev/sdb: 500.1 GB, 500107862016 bytes
Disk identifier: 0x5837e3ea

/dev/sdb1 * 1 10199 81923436 83 Linux
/dev/sdb2 10200 35695 204796620 7 HPFS/NTFS
/dev/sdb3 35696 60049 195623505 7 HPFS/NTFS
/dev/sdb4 60050 60801 6040409+ 5 Extended
/dev/sdb5 60050 60801 6040408+ 82 Linux swap / Solaris
#
# DO NOT EDIT THIS FILE
#
# It is automatically generated by /usr/sbin/grub-mkconfig using templates
# from /etc/grub.d and settings from /etc/default/grub
#

### BEGIN /etc/grub.d/00_header ###
if [ -s $prefix/grubenv ]; then
load_env
fi
set default="5"
if [ ${prev_saved_entry} ]; then
set saved_entry=${prev_saved_entry}
save_env saved_entry
set prev_saved_entry=
save_env prev_saved_entry
set boot_once=true
fi

function savedefault {
if [ -z ${boot_once} ]; then
saved_entry=${chosen}
save_env saved_entry
fi
}

function recordfail {
set recordfail=1
if [ -n ${have_grubenv} ]; then if [ -z ${boot_once} ]; then save_env recordfail; fi; fi
}
insmod ext2
set root='(hd1,1)'
search --no-floppy --fs-uuid --set edc33a8e-6e7c-4d79-9ca0-ee1524c80afa
if loadfont /usr/share/grub/unicode.pf2 ; then
set gfxmode=1280x1024
insmod gfxterm
insmod vbe
if terminal_output gfxterm ; then true ; else
# For backward compatibility with versions of terminal.mod that don't
# understand terminal_output
terminal gfxterm
fi
fi
insmod ext2
set root='(hd1,1)'
set locale_dir=($root)/boot/grub/locale
set lang=en
insmod gettext
if [ ${recordfail} = 1 ]; then
set timeout=-1
else
set timeout=10
fi
### END /etc/grub.d/00_header ###

### BEGIN /etc/grub.d/05_debian_theme ###
set menu_color_normal=white/black
set menu_color_highlight=black/light-gray
### END /etc/grub.d/05_debian_theme ###

### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.32-21-generic' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
insmod ext2
set root='(hd1,1)'
linux /boot/vmlinuz-2.6.32-21-generic root=UUID=edc33a8e-6e7c-4d79-9ca0-ee1524c80afa ro vga=775 quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.32-21-generic
}
menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.32-21-generic (recovery mode)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
insmod ext2
set root='(hd1,1)'
echo 'Loading Linux 2.6.32-21-generic ...'
linux /boot/vmlinuz-2.6.32-21-generic root=UUID=edc33a8e-6e7c-4d79-9ca0-ee1524c80afa ro single vga=775
echo 'Loading initial ramdisk ...'
}
### END /etc/grub.d/10_linux ###

### BEGIN /etc/grub.d/20_memtest86+ ###
menuentry "Memory test (memtest86+)" {
insmod ext2
set root='(hd1,1)'
linux16 /boot/memtest86+.bin
}
menuentry "Memory test (memtest86+, serial console 115200)" {
insmod ext2
set root='(hd1,1)'
linux16 /boot/memtest86+.bin console=ttyS0,115200n8
}
### END /etc/grub.d/20_memtest86+ ###

### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ###
menuentry "Windows 7 (loader) (on /dev/sda1)" {
insmod ntfs
set root='(hd0,1)'
search --no-floppy --fs-uuid --set 9436928736926a4e
chainloader +1
}
menuentry "Windows 7 (loader) (on /dev/sda2)" {
insmod ntfs
set root='(hd0,2)'
search --no-floppy --fs-uuid --set e61858f41858c4e9
chainloader +1
}
### END /etc/grub.d/30_os-prober ###

### BEGIN /etc/grub.d/40_custom ###
# This file provides an easy way to add custom menu entries. Simply type the
# menu entries you want to add after this comment. Be careful not to change
# the 'exec tail' line above.
### END /etc/grub.d/40_custom ###

Στον ένα σκληρό μου (/dev/sda) έχω τα εξής partitions:

/dev/sda1, partition flags: bootable (εδώ έχω εγκατεστημένο το OS των Windows 7)
/dev/sda2, /dev/sda3/, /dev/sda4, /dev/sda5 που έχω μέσα απλά data (μουσική κλπ)

Και στον άλλο σκληρό (/dev/sdb) έχω:

/dev/sdb1, partition flags: bootable (εδώ έχω εγκατεστημένο το Linux)
/dev/sdb2, /dev/sdb3/, /dev/sdb4, /dev/sdb5 που έχω μέσα πάλι απλά data

manta-rini
02-05-2010, 15:54
Άρα δλδ προτείνεις μέσω disk management από windows να σβήσω το partition του linux και του swap, μετά τα ξαναφτιάχνω με gparted και ξαναπερνάω linux απ'την αρχή βάζοντας τον grub στον ίδιο σκληρό που το εγκαθιστώ; Μην τρέχουμε κιόλας, δεν υπάρχει πολύς χρόνος.

Προς το παρόν το έβαλα να κάνει upgrade και περιμένω. Απλά μου ήρθε αυτή η απορία επειδή γράφηκε ότι είναι καλύτερο να γίνει fresh install.

Κάνε απλά reformat το partition μέσα από το setup του ubuntu (επέλεξε manual στο partitioning) και θέσε το ώς root '/' γιατί θα έχει mount point ένα /media/kati. Το swap δεν χρειάζεται να το πειράξεις θα το αναγνωρίσει μόνο του. Μην πάς στην ομόνοια μέσω λαμίας... ;)

understracker
03-05-2010, 02:57
Παιδιά έπειτα από ψάξιμο και αναζήτηση απόψεων και σε άλλα fora, βάζω το θέμα και εδώ, μήπως έχει τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο. Σχετίζεται με τον Grub2.

Όλα είναι μια χαρά με τον Grub, δεν έχω κανένα πρόβλημα βλέπει και το Linux και τα Windows 7.

To περίεργο όμως είναι το πού βλέπει πλέον τα Windows 7.

Όλο το προηγούμενο διάστημα (με εγκατεστημένα ubuntu 9.04 κ μετά 9.10) μου εμφάνιζε 2 εγγραφές για τα Windows κατά την έναρξη εκεί που είναι από ποιό λειτουργικό θέλω να μπω.
Windows 7 (/dev/sda1) και Windows 7 (/dev/sda2) και επέλεγα να μπω από το Windows 7 (/dev/sda1) που εκεί ουσιαστικά είχα εγκατεστημένο το λειτουργικό των Windows και μάλιστα το είχα και με Flag:boot. Αν καμιά φορά πατούσα καταλάθος από βιασύνη την κάτω επιλογή, δηλ. Windows 7 (/dev/sda2) ... δε θυμάμαι τι συνέβαινε.... Έχω μια εντύπωση ότι και από εκεί έμπαινε κανονικά σε Windows.

Χτες έκανα εγκατάσταση, από την αρχή στο partition για το linux, το νέο ubuntu 10.04. Mε αυτή την αλλαγή επήλθε και μια περίεργη αλλαγή στον grub...

Όταν επιλέγω Windows 7 (/dev/sda1) όπου εκεί έχω εγκατεστημένο το λειτουργικό δε με πηγαίνει σε Windows αλλά μου εμφανίζει απλά έναν κέρσορα να αναβοσβήνει. Για να μπω σε Windows, πρέπει να επιλέξω τη δεύτερη επιλογή Windows 7 (/dev/sda2)... η οποία είναι απλά ένα σκέτο partition με data! (ταινιές, προγράμματα, anime κλπ ). Και όμως με βάζει κανονικά.

Ποιά είναι η γνώμη σας? Γιατί έγινε αυτό το κουλό?

================

Παραθέτω τα αποτελέσματα της εντολής

sudo fdisk -l && cat /boot/grub/grub.cfg

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
Disk identifier: 0xf7512b6e

/dev/sda1 * 1 11607 93232128 7 HPFS/NTFS
/dev/sda2 11608 24422 102936487+ 7 HPFS/NTFS
/dev/sda3 24423 37169 102390277+ 7 HPFS/NTFS
/dev/sda4 37170 60800 189816007+ f W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5 49947 60800 87184755 7 HPFS/NTFS

Disk /dev/sdb: 500.1 GB, 500107862016 bytes
Disk identifier: 0x5837e3ea

/dev/sdb1 * 1 10199 81923436 83 Linux
/dev/sdb2 10200 35695 204796620 7 HPFS/NTFS
/dev/sdb3 35696 60049 195623505 7 HPFS/NTFS
/dev/sdb4 60050 60801 6040409+ 5 Extended
/dev/sdb5 60050 60801 6040408+ 82 Linux swap / Solaris
#
# DO NOT EDIT THIS FILE
#
# It is automatically generated by /usr/sbin/grub-mkconfig using templates
# from /etc/grub.d and settings from /etc/default/grub
#

### BEGIN /etc/grub.d/00_header ###
if [ -s $prefix/grubenv ]; then
load_env
fi
set default="5"
if [ ${prev_saved_entry} ]; then
set saved_entry=${prev_saved_entry}
save_env saved_entry
set prev_saved_entry=
save_env prev_saved_entry
set boot_once=true
fi

function savedefault {
if [ -z ${boot_once} ]; then
saved_entry=${chosen}
save_env saved_entry
fi
}

function recordfail {
set recordfail=1
if [ -n ${have_grubenv} ]; then if [ -z ${boot_once} ]; then save_env recordfail; fi; fi
}
insmod ext2
set root='(hd1,1)'
if loadfont /usr/share/grub/unicode.pf2 ; then
set gfxmode=1280x1024
insmod gfxterm
insmod vbe
if terminal_output gfxterm ; then true ; else
# For backward compatibility with versions of terminal.mod that don't
# understand terminal_output
terminal gfxterm
fi
fi
insmod ext2
set root='(hd1,1)'
set locale_dir=($root)/boot/grub/locale
set lang=en
insmod gettext
if [ ${recordfail} = 1 ]; then
set timeout=-1
else
set timeout=10
fi
### END /etc/grub.d/00_header ###

### BEGIN /etc/grub.d/05_debian_theme ###
set menu_color_normal=white/black
set menu_color_highlight=black/light-gray
### END /etc/grub.d/05_debian_theme ###

### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.32-21-generic' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
insmod ext2
set root='(hd1,1)'
linux /boot/vmlinuz-2.6.32-21-generic root=UUID=edc33a8e-6e7c-4d79-9ca0-ee1524c80afa ro vga=775 quiet splash
}
menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.32-21-generic (recovery mode)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
insmod ext2
set root='(hd1,1)'
echo 'Loading Linux 2.6.32-21-generic ...'
linux /boot/vmlinuz-2.6.32-21-generic root=UUID=edc33a8e-6e7c-4d79-9ca0-ee1524c80afa ro single vga=775
echo 'Loading initial ramdisk ...'
}
### END /etc/grub.d/10_linux ###

### BEGIN /etc/grub.d/20_memtest86+ ###
menuentry "Memory test (memtest86+)" {
insmod ext2
set root='(hd1,1)'
linux16 /boot/memtest86+.bin
}
menuentry "Memory test (memtest86+, serial console 115200)" {
insmod ext2
set root='(hd1,1)'
linux16 /boot/memtest86+.bin console=ttyS0,115200n8
}
### END /etc/grub.d/20_memtest86+ ###

### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ###
menuentry "Windows 7 (loader) (on /dev/sda1)" {
insmod ntfs
set root='(hd0,1)'
search --no-floppy --fs-uuid --set 9436928736926a4e
chainloader +1
}
menuentry "Windows 7 (loader) (on /dev/sda2)" {
insmod ntfs
set root='(hd0,2)'
search --no-floppy --fs-uuid --set e61858f41858c4e9
chainloader +1
}
### END /etc/grub.d/30_os-prober ###

### BEGIN /etc/grub.d/40_custom ###
# This file provides an easy way to add custom menu entries. Simply type the
# menu entries you want to add after this comment. Be careful not to change
# the 'exec tail' line above.
### END /etc/grub.d/40_custom ###

Στον ένα σκληρό μου (/dev/sda) έχω τα εξής partitions:

/dev/sda1, partition flags: bootable (εδώ έχω εγκατεστημένο το OS των Windows 7)
/dev/sda2, /dev/sda3/, /dev/sda4, /dev/sda5 που έχω μέσα απλά data (μουσική κλπ)

Και στον άλλο σκληρό (/dev/sdb) έχω:

/dev/sdb1, partition flags: bootable (εδώ έχω εγκατεστημένο το Linux)
/dev/sdb2, /dev/sdb3/, /dev/sdb4, /dev/sdb5 που έχω μέσα πάλι απλά data

H λύση πρέπει να είναι εδώ πίσω στην συμπεριφορά των windows και του system partition.

http://www.forums.gr/showthread.php?15422-%C2%EF%DE%E8%E5%E9%E1...-%F0%F1%EF%E2%EB%DE%EC%E1%F4%E1-%EC%E5-%F4%EF%ED-%F5%F0%EF%EB%EF%E3%E9%F3%F4%DE-%EC%EF%F5!!!-Part-%C9%C9/page613

To update-grub "πρέπει" να βρίσκει 2 boot loaders. Διαφορετικά δεν έχω ιδέα.

std04131
04-05-2010, 10:49
πως μπορω να ανοιξω αρχειο xls στο ubuntu;δοκιμαζω με το spreadsheet αλλα τα βγαζει ακαταλαβιστικα.

Giovanni
04-05-2010, 13:23
πως μπορω να ανοιξω αρχειο xls στο ubuntu;δοκιμαζω με το spreadsheet αλλα τα βγαζει ακαταλαβιστικα.

κατέβασε τη τελευταία έκδοση openoffice 3.2.0
http://download.openoffice.org/index.html

Giovanni
04-05-2010, 17:50
Πώς μπορώ να αλλάξω το backround στην login screen σε Ubuntu; Μου τη σπάει αυτό το backround με το δέντρο στην έκδοση 10.04.

sudo -u gdm gconftool-2 --set --type string /desktop/gnome/background/picture_filename /path tou background pou 8eleis na valeis

Giovanni
04-05-2010, 23:56

επιπλέον μπορείς να δεις και αυτό
http://epidermis.tuxfamily.org/

με το πιο πάνω πρόγραμμα μπορείς να αλλάξεις όλοι την εμφάνιση του ubuntu,π.χ. μπορείς να το κάνεις να φαίνεται σαν MAC .

TopGear
05-05-2010, 00:11
επιπλέον μπορείς να δεις και αυτό
http://epidermis.tuxfamily.org/

με το πιο πάνω πρόγραμμα μπορείς να αλλάξεις όλοι την εμφάνιση του ubuntu,π.χ. μπορείς να το κάνεις να φαίνεται σαν MAC .

Ωραίος, ευχαριστώ πολύ.

//Τελικά βρήκα κι άλλο τρόπο, χρησιμοποίησα το Ubuntu Tweak. Πολύ βολικό!

NorthPole
05-05-2010, 14:32
δουλευει κανεις στην iquest η εχει γνωστο εκει μεσα?
η στα multirama αγιας παρασκευης ?
αν ναι αν μπορει ας μου στειλει π.μ. ειναι αναγκη να επιταχυνθει η επισκευη ενος mac

Excessium
06-05-2010, 18:02
Καηκε το UPS STOP Θελω αλλο STOP To PSU μου ειναι 650watt STOP

supermario
06-05-2010, 18:29
πως να βάλω το deamon tools στα win 7??? ή κάτι αντίστοιχο ??? μου πετάει ένα λάθος code 14 κτλ. το ίδιο και τα acohol 52 & 120

Sevasmios
06-05-2010, 20:09
πως να βάλω το deamon tools στα win 7??? ή κάτι αντίστοιχο ??? μου πετάει ένα λάθος code 14 κτλ. το ίδιο και τα acohol 52 & 120

To Daemon Tools Lite 4335 έκδοση παίζει σε windows 7. Πρέπει να κατεβάσεις την χ64 αν έχεις 64bit windows.

supermario
06-05-2010, 22:08
To Daemon Tools Lite 4335 έκδοση παίζει σε windows 7. Πρέπει να κατεβάσεις την χ64 αν έχεις 64bit windows.

μπά! ούτε τώρα δουλεύει

TopGear
06-05-2010, 22:23
μπά! ούτε τώρα δουλεύει

Εγώ έχω win7 32 bit και δουλεύει μια χαρά το daemon tools. Στις αρχές κατά τον 15αύγουστο, όταν είχα βάλει win7 έβγαζε και καλά θέμα compatibility (παρόλο που δούλευε πάλι σωστά το πρόγραμμα), πλέον το διορθώσανε κι αυτό.

supermario
06-05-2010, 22:29
μα και εμενα μου δουλευε.εκανα φορματ και παω να το βαλω και βγαζει αυτες τις βλακειες. το ιδιο και το alcohol. ελεος

θα το πίξω στα upadates τώρα μπας και νιώσει το υπέροχο αυτό λειτουργικό με το όνομα windows

TopGear
06-05-2010, 22:43
μα και εμενα μου δουλευε.εκανα φορματ και παω να το βαλω και βγαζει αυτες τις βλακειες. το ιδιο και το alcohol. ελεος

θα το πίξω στα upadates τώρα μπας και νιώσει το υπέροχο αυτό λειτουργικό με το όνομα windows

Δεν ξέρω γιατί. Εγώ μετά από format, δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Σίγουρα έχεις την τελευταία έκδοση;

supermario
06-05-2010, 23:53
ένιωσε από μόνο του. τι να πω?

TalL_Guy
07-05-2010, 01:03
ρε παιδια η τελλας που εχω εδω στον πειραια ανοιγει τα μισα sites...τι σκατα γινεται??? παλι "αναβαθμισεις" κανουν?

Excessium
07-05-2010, 01:24
Καηκε το UPS STOP Θελω αλλο STOP To PSU μου ειναι 650watt STOP
Μην το αποφευγετε! :p

Sevasmios
07-05-2010, 01:40
ρε παιδια η τελλας που εχω εδω στον πειραια ανοιγει τα μισα sites...τι σκατα γινεται??? παλι "αναβαθμισεις" κανουν?

Έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα.

TopGear
07-05-2010, 01:45
Μην το αποφευγετε! :p

Ψάξε για ups 600άρι ή 800άρι λογικά.

TopGear
07-05-2010, 02:21

Έτσι έχω κάνει το configuration του υπολογιστή μου.

Ωστόσο, ανά τους καιρούς έχει κάνει διάφορα updates στον kernel. Στον grub όμως μου έχει ακόμη τον αρχικό 2.6.31.19, ενώ πριν λίγο είδα έκανε ένα update σε 2.6.32.1 (αν θυμάμαι καλά). Όταν bootάρει, έχουν περαστεί τα updates και απλά έχει κολλήσει στην grub screen ο παλιός kernel ή παρά τα updates που έχουν γίνει, εγώ έχω τον αρχικό kernel; Υπάρχει (χωρίς ρίσκο) τρόπος, να το αλλάξω αυτό; Και αν το κάνω, μετά θα μπορώ πάλι να ξανακάνω format είτε σε windows είτε σε linux, χωρίς να επηρεάσει το ένα το άλλο; Όπως δηλαδή ισχύει τώρα, που αν φορμάρω ένα από τα δύο, δε θα χαλάσουν και τα 2 λειτουργικά, όπως γινόταν παλιά.

understracker
07-05-2010, 02:30
Έτσι έχω κάνει το configuration του υπολογιστή μου.

Ωστόσο, ανά τους καιρούς έχει κάνει διάφορα updates στον kernel. Στον grub όμως μου έχει ακόμη τον αρχικό 2.6.31.19, ενώ πριν λίγο είδα έκανε ένα update σε 2.6.32.1 (αν θυμάμαι καλά). Όταν bootάρει, έχουν περαστεί τα updates και απλά έχει κολλήσει στην grub screen ο παλιός kernel ή παρά τα updates που έχουν γίνει, εγώ έχω τον αρχικό kernel; Υπάρχει (χωρίς ρίσκο) τρόπος, να το αλλάξω αυτό; Και αν το κάνω, μετά θα μπορώ πάλι να ξανακάνω format είτε σε windows είτε σε linux, χωρίς να επηρεάσει το ένα το άλλο; Όπως δηλαδή ισχύει τώρα, που αν φορμάρω ένα από τα δύο, δε θα χαλάσουν και τα 2 λειτουργικά, όπως γινόταν παλιά.

Αν επιλέξεις τον νέο kernel bootarei κανονικά? Αν ναι αφαίρεσε τον παλιό από το synaptic. Θα σου αφαιρέσει και τις αντίστοιχες entries στον grub.

TopGear
07-05-2010, 02:39
Αν επιλέξεις τον νέο kernel bootarei κανονικά? Αν ναι αφαίρεσε τον παλιό από το synaptic. Θα σου αφαιρέσει και τις αντίστοιχες entries στον grub.

Δεν το δοκίμασα καθόλου, δεν ήξερα πώς. Και να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν βάλω τον νέο kernel αν θα bootάρει. Και αν δεν bootάρει, πώς θα επαναφέρω τον παλιό; Το λέω γιατί ο χρόνος δεν επαρκεί, τώρα που παίζει και Syspro.

Αν τους βάλω ταυτόχρονα και τους δύο και δοκιμάσω να μπω στον καινούριο;

Κοίτα τι βρήκα από το synaptics στην κατηγορία kernel.
264342643526436

Βρήκα και αυτό. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν είναι αυτό που ψάχνουμε.
26437

understracker
07-05-2010, 03:30
Δεν το δοκίμασα καθόλου, δεν ήξερα πώς. Και να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν βάλω τον νέο kernel αν θα bootάρει. Και αν δεν bootάρει, πώς θα επαναφέρω τον παλιό; Το λέω γιατί ο χρόνος δεν επαρκεί, τώρα που παίζει και Syspro.

Αν τους βάλω ταυτόχρονα και τους δύο και δοκιμάσω να μπω στον καινούριο;

Κοίτα τι βρήκα από το synaptics στην κατηγορία kernel.
264342643526436

Βρήκα και αυτό. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν είναι αυτό που ψάχνουμε.
26437

Δεν μιλάω για τα kernelοειδή στο universe. Μιλάω για το package http://packages.ubuntu.com/lucid/linux-image-2.6.32-21-generic. Πως επιλέγεις τον νέο kernel? Μα από το menu του grub θα σου έχει κάτι τέτοιο

http://wlmtips.com/wp-content/uploads/2008/06/grubmenuold.jpg

Από εκεί επιλέγεις τον μεταγενέστερο. Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά αυτό που ρωτάς (ή έχει αλλάξει ο τρόπος που εμφανίζει το grub menu στο lucid) και απαντάω αρλούμπες.

Υ.Γ.

Για να αφαιρέσεις τον παλιό αφαιρείς το linux-image-2.6.31-19-generic package από το synaptic.

TopGear
07-05-2010, 03:36
Δεν μιλάω για τα kernelοειδή στο universe. Μιλάω για το package http://packages.ubuntu.com/lucid/linux-image-2.6.32-21-generic. Πως επιλέγεις τον νέο kernel? Μα από το menu του grub θα σου έχει κάτι τέτοιο

http://wlmtips.com/wp-content/uploads/2008/06/grubmenuold.jpg

Από εκεί επιλέγεις τον μεταγενέστερο. Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά αυτό που ρωτάς (ή έχει αλλάξει ο τρόπος που εμφανίζει το grub menu στο lucid) και απαντάω αρλούμπες.

Υ.Γ.

Για να αφαιρέσεις τον παλιό αφαιρείς το linux-image-2.6.31-19-generic package από το synaptic.

Πολύ απλά, δεν μου εμφανίζει καν τον καινούριο για να τον επιλέξω. Αυτό είναι το πρόβλημα.

Ενώ παλιά μου τσαμπουνούσε 5-6 kernels κι εγώ διάλεγα τον τελευταίο και πάνω πάνω, τώρα παρά τα updates, δεν μου εμφανίζει τίποτα.

Λες να φταίει ότι έχω τον grub στο ίδιο partition με το linux όπως μου είπες;

//edit Βρήκα αυτά. Είναι τσεκαρισμένα όμως.
26438

Λες να πρέπει να αφαιρέσω τον παλιό και αν μπει, να μπει με τον καινούριο;

understracker
07-05-2010, 03:37
Πολύ απλά, δεν μου εμφανίζει καν τον καινούριο για να τον επιλέξω. Αυτό είναι το πρόβλημα.

Ενώ παλιά μου τσαμπουνούσε 5-6 kernels κι εγώ διάλεγα τον τελευταίο και πάνω πάνω, τώρα παρά τα updates, δεν μου εμφανίζει τίποτα.

Λες να φταίει ότι έχω τον grub στο ίδιο partition με το linux όπως μου είπες;

Τρέξε ένα
uname -a στην κονσόλα και δες τι kernel τρεχεις. Μπορεί να τον αλλάζει απλά να μην κρατάει τις παλιές εκδόσεις.

TopGear
07-05-2010, 03:42
Τρέξε ένα
uname -a στην κονσόλα και δες τι kernel τρεχεις. Μπορεί να τον αλλάζει απλά να μην κρατάει τις παλιές εκδόσεις.

2.6.31.19 ακόμη.

Είδα όμως ότι έχει και τσεκαρισμένα πχ 2.6.31.20, 2.6.31.21, 2.6.31.22 κτλ. Για linux-image μιλάω. Και τα αντίστοιχα headers τους.

understracker
07-05-2010, 03:53
Τρέξε ένα

sudo update-grub
και κάνε μου copy paste ότι σου γράφει.

TopGear
07-05-2010, 03:57
Τρέξε ένα

sudo update-grub
και κάνε μου copy paste ότι σου γράφει.

Searching for GRUB installation directory ... found: /boot/grub
Searching for default file ... found: /boot/grub/default
Testing for an existing GRUB menu.lst file ... found: /boot/grub/menu.lst
Searching for splash image ... none found, skipping ...
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.32-22-generic-pae
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.32-21-generic-pae
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.31-21-generic-pae
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.31-20-generic-pae
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.31-19-generic-pae
Found GRUB 2: /boot/grub/core.img
Found kernel: /boot/memtest86+.bin
Updating /boot/grub/menu.lst ... done

understracker
07-05-2010, 04:09
Searching for GRUB installation directory ... found: /boot/grub
Searching for default file ... found: /boot/grub/default
Testing for an existing GRUB menu.lst file ... found: /boot/grub/menu.lst
Searching for splash image ... none found, skipping ...
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.32-22-generic-pae
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.32-21-generic-pae
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.31-21-generic-pae
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.31-20-generic-pae
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.31-19-generic-pae
Found GRUB 2: /boot/grub/core.img
Found kernel: /boot/memtest86+.bin
Updating /boot/grub/menu.lst ... done

Χρειάζεται να κάνεις το παρακάτω για να φορτώσει ο grub2

https://help.ubuntu.com/community/Grub2#Upgrading%20to%20GRUB%202

TopGear
07-05-2010, 04:16
Χρειάζεται να κάνεις το παρακάτω για να φορτώσει ο grub2

https://help.ubuntu.com/community/Grub2#Upgrading%20to%20GRUB%202

Αν το κάνω, να βάλω τον grub 2 στο δίσκο που υπάρχει και ο 1; Γιατί σε κάποιο σημείο λέει να διαλέξουμε πού να βάλουμε τον grub 2; Πώς μπορώ να δω που έχω βάλει εγώ τον grub τώρα; Νομίζω είναι στον sdb, απλά για σιγουριά.

understracker
07-05-2010, 04:22
Αν το κάνω, να βάλω τον grub 2 στο δίσκο που υπάρχει και ο 1; Γιατί σε κάποιο σημείο λέει να διαλέξουμε πού να βάλουμε τον grub 2; Πώς μπορώ να δω που έχω βάλει εγώ τον grub τώρα; Νομίζω είναι στον sdb, απλά για σιγουριά.

sudo grub
find /boot/grub/stage1

Θα σου επιστρέψει σε ποίον σκληρό είναι εγκατεστημένος ο grub.

TopGear
07-05-2010, 04:26
sudo grub
find /boot/grub/stage1
Θα σου επιστρέψει σε ποίον σκληρό είναι εγκατεστημένος ο grub.

Error 15: File not foundΠολύ μπελάαααααααααααααςςςςςςςς... :-(

Linux πάντως και swap κτλ, είναι περασμένα στον sdb. Και θυμάμαι είχες πει για να μην έχω πρόβλημα να μη μου bootάρει το σύστημα, είτε windows, είτε Ubuntu, να βάλω τον boot loader στο ίδιο partition με το Ubuntu.

Εντάξει, όχι ότι υπάρχει θέμα με τον παλιό kernel, απλά πάνε στράφι τα updates.

understracker
07-05-2010, 04:42
Πέρασε τα 10.04 με clean install οταν έχεις χρόνο. Είναι λίγο Frankenstein η αναβάθμιση απο grub σε grub 2.

TopGear
07-05-2010, 04:45
Πέρασε τα 10.04 με clean install οταν έχεις χρόνο. Είναι λίγο Frankenstein η αναβάθμιση απο grub σε grub 2.

Ναι, το φαντάστηκα...Είδα και κάτι άρθρα παρακάτω. Απλά αναρωτιέμαι, όταν έβαλα τα 9.10, γιατί μου πέρασε τον grub 1 και όχι τον 2; Anyway, 1000 ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

understracker
07-05-2010, 04:46
Ναι, το φαντάστηκα...Είδα και κάτι άρθρα παρακάτω. Απλά αναρωτιέμαι, όταν έβαλα τα 9.10, γιατί μου πέρασε τον grub 1 και όχι τον 2; Anyway, 1000 ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Αν έκανες upgrade και όχι clean install δεν είναι ότι τον πέρασε, απλά δεν τον αναβάθμισε.

TopGear
07-05-2010, 04:49
Αν έκανες upgrade και όχι clean install δεν είναι ότι τον πέρασε, απλά δεν τον αναβάθμισε.

Τα 9.10 τα έκανα clean install τέλη Ιανουαρίου. Τώρα την έκδοση 10.04 έκανα upgrade, λόγω χρόνου.

understracker
07-05-2010, 05:04
Τα 9.10 τα έκανα clean install τέλη Ιανουαρίου. Τώρα την έκδοση 10.04 έκανα upgrade, λόγω χρόνου.

Σίγουρα έκανες install τα 9,10 και όχι τίποτα 9,04? Περίεργο μου φαίνεται να έβαλε το grub1....

TopGear
07-05-2010, 05:28
Σίγουρα έκανες install τα 9,10 και όχι τίποτα 9,04? Περίεργο μου φαίνεται να έβαλε το grub1....

Ναι. Στάνταρ. Είχα κατεβάσει την τελευταία έκδοση καιρό πριν και την πέρασα. Δεν είχα καν την 9.04. Και μένα μου φάνηκε κάπως που πέρασε τον grub1 όταν έμαθα μετά από καιρό ότι έπρεπε να περαστεί ο 2, αλλά δεν το'ψαξα περαιτέρω.

Giovanni
07-05-2010, 14:56

δεν μπορείς να κάνεις κατευθείαν upgrade από 9.04 σε 10.04,

understracker
08-05-2010, 00:16
δεν μπορείς να κάνεις κατευθείαν upgrade από 9.04 σε 10.04,

Ναι αλλά αν πας με ενδιάμεσο upgrade τότε κρατάει τον grub 1

std04131
08-05-2010, 12:26
παιδες δεν ξερω αν εχει συμβει σε κανεναν αλλα Pls help οποιος ξερει.εχω μια lumix φωτογραφικη ψηφιακη και ενω μπορω μεσα απο την καμερα να διαγραψω ο,τι θελω κανονικα,οταν την συνδεσω με το pc δε με αφηνει γιατι εχει λεει προστασια εγγραφης και να την αφαιρεσω.πως γινεται αυτο;ξε-τικαρω το κουμπακι που σχετιζεται με αυτο στις ιδιοτητες αλλα μου λεει οτι δε γινεται.pls βοηθεια.
//επισης,γιατι οταν παω να παιξω ενα βιντεο(Ενταξει δεν ειναι καμερα βιντεο αλλα μπορεις να τραβηξεις μικρα 15λεπτα)κολλαει;εννοω οταν παω να το αναπαραγαγω στο pc...

TopGear
08-05-2010, 13:14
παιδες δεν ξερω αν εχει συμβει σε κανεναν αλλα Pls help οποιος ξερει.εχω μια lumix φωτογραφικη ψηφιακη και ενω μπορω μεσα απο την καμερα να διαγραψω ο,τι θελω κανονικα,οταν την συνδεσω με το pc δε με αφηνει γιατι εχει λεει προστασια εγγραφης και να την αφαιρεσω.πως γινεται αυτο;ξε-τικαρω το κουμπακι που σχετιζεται με αυτο στις ιδιοτητες αλλα μου λεει οτι δε γινεται.pls βοηθεια.

Μήπως παίρνει κάρτα secure digital; Αυτές στο πλάϊ, έχουν ένα μικρό διακοπτάκι. Αν αυτό είναι μετατοπισμένο στο lock on, δε μπορείς να διαγράψεις. Επίσης, δοκίμασε να κάνεις format την κάρτα μέσα απ'το μενού της ψηφιακής και δες αν σ'αφήνει (σε περίπτωση που δε θες όλα τα αρχεία, αλλιώς σώσε τα κάπου και προσπάθησε το).

//επισης,γιατι οταν παω να παιξω ενα βιντεο(Ενταξει δεν ειναι καμερα βιντεο αλλα μπορεις να τραβηξεις μικρα 15λεπτα)κολλαει;εννοω οταν παω να το αναπαραγαγω στο pc...

Πιθανώς να'χει παλιώσει και να έχει βγει αυτή η βλάβη.

std04131
10-05-2010, 01:33

BuenosDias
10-05-2010, 11:21
Tι σημαίνει:

Windows σφάλμα συστήματος
Υπάρχει μια διένεξη διεύθυνσης IP με ένα άλλον σύστημα στο δίκτυο;

stefanostam
10-05-2010, 13:07
Tι σημαίνει:

Windows σφάλμα συστήματος
Υπάρχει μια διένεξη διεύθυνσης IP με ένα άλλον σύστημα στο δίκτυο;

Ότι την ίδια IP που έχει πάρει τώρα ο υπολογιστής σου χρησιμοποιεί και άλλο μηχάνημα στο ίδιο δίκτυο . Δοκίμασε μέσα απο τις ρυθμίσεις να αλλάξεις την ip σου ή να βρείς ποιο pc την έχει πάρει και να αλλάξεις την ip απο εκείνο..

Αν είναι στο σπίτι μπορείς να το κλείσεις επίσης και θα λειτουργήσεις κανονικά.

stefanostam
10-05-2010, 13:10
Και άλλη μια ερώτηση: Στο pc που έχω ubuntu έχω έναν σκληρό δίσκο . Αρχικά είχα κάνει 2 partition ένα για data και άλλο ενα για το λειτουργικό σύστημα που είναι απο 70 giga το καθένα . Στο partition με το λειτουργικό που αρχικά ήταν windows xp και είχε 70 giga στα 20 απο αυτά έβαλα ubuntu . Και επειδή τώρα τελειώνει ο χώρος απο τα 20 gb θέλω να χρησιμοποιήσω και μερικά ακόμη...Πως το φτιάχνω αυτό ;

thanks

SpartanGeorge
10-05-2010, 13:35
Και άλλη μια ερώτηση: Στο pc που έχω ubuntu έχω έναν σκληρό δίσκο . Αρχικά είχα κάνει 2 partition ένα για data και άλλο ενα για το λειτουργικό σύστημα που είναι απο 70 giga το καθένα . Στο partition με το λειτουργικό που αρχικά ήταν windows xp και είχε 70 giga στα 20 απο αυτά έβαλα ubuntu . Και επειδή τώρα τελειώνει ο χώρος απο τα 20 gb θέλω να χρησιμοποιήσω και μερικά ακόμη...Πως το φτιάχνω αυτό ;

thanks

gparted και κανεις resize

stefanostam
10-05-2010, 14:48
gparted και κανεις resize

Όταν κάνω δεξί κλικ πάνω σε αυτό το partition τότε οι μόνες επιλογές που μου δίνει είναι το unmount (που προφανώς δεν μπορώ να κάνω γιατί το χρησιμοποιώ) manage flags και properties...

Πως θα γίνει το resize ?

SpartanGeorge
10-05-2010, 15:10
Όταν κάνω δεξί κλικ πάνω σε αυτό το partition τότε οι μόνες επιλογές που μου δίνει είναι το unmount (που προφανώς δεν μπορώ να κάνω γιατί το χρησιμοποιώ) manage flags και properties...

Πως θα γίνει το resize ?

Δοκιμασε να το κανεις με live cd ωστε να μην ειναι mounted το partition.

stefanostam
10-05-2010, 15:14
Δοκιμασε να το κανεις με live cd ωστε να μην ειναι mounted το partition.

Θα το δοκιμάσω με κάποιο flashaki γιατί είναι netbook και δεν έχει cd πάνω του...Ελπίζω να δουλέψει...

Σε ευχαριστώ πολύ

giannis88
10-05-2010, 18:31
παιδιά καλησπέρα εδώ και λίγες μέρες εντελώς ξαφνικά οι package manager του ubuntu 9.04 αρνούνται να συνδεθούν σε κάποιο server. Κάποιος που να χει συναντήσει κάτι παρόμοιο?

Giann@ros
11-05-2010, 00:34
Προσπαθώ να ακούσω online ραδιοφωνο (πχ στο e-radio.gr) και ενω ο browser μου ανοιγει το παραθυρο δεν αποθηκευει στο buffer... εχω κανει επανεγγατασταση τα plug ins και μεσω firefox και manually (copy paste)...

ξερουμε τι παιζει??

understracker
11-05-2010, 02:07
Προσπαθώ να ακούσω online ραδιοφωνο (πχ στο e-radio.gr) και ενω ο browser μου ανοιγει το παραθυρο δεν αποθηκευει στο buffer... εχω κανει επανεγγατασταση τα plug ins και μεσω firefox και manually (copy paste)...

ξερουμε τι παιζει??

http://i90.photobucket.com/albums/k251/understracker/forumsgr/e-radio.jpg

Ούτε εμένα κάνει buffering αλλά μια χαρά ακούω μουσική.

TopGear
11-05-2010, 02:57
2 θέματα.

1. Το Ubuntu με τίποτα δε μου αναγνωρίζει το πολυμηχάνημα στη λειτουργία scanner. Σαν εκτυπωτής, δουλεύει μια χαρά όμως.
2. Όταν επιλέγω να ανοίξω το synaptics, μου βγάζει το παράθυρο του κωδικού, γράφω τον κωδικό και μετά τίποτα. Δεν ανοίγει καθόλου! Πρέπει να το κάνω τουλάχιστον 5-6 φορές και ίσως να ελαχιστοποιήσω πρώτα οποιδήποτε ανοιχτό παράθυρο έχω. Γιατί τέτοιο σπάσιμο νεύρων;

TalL_Guy
11-05-2010, 03:24
σας δουλευει το hotmail στο hotmail.com??

Giovanni
11-05-2010, 03:28
2 θέματα.

1. Το Ubuntu με τίποτα δε μου αναγνωρίζει το πολυμηχάνημα στη λειτουργία scanner. Σαν εκτυπωτής, δουλεύει μια χαρά όμως.

κατέβασε μερικά προγράμματα από το synaptic για scanner

2. Όταν επιλέγω να ανοίξω το synaptics, μου βγάζει το παράθυρο του κωδικού, γράφω τον κωδικό και μετά τίποτα. Δεν ανοίγει καθόλου! Πρέπει να το κάνω τουλάχιστον 5-6 φορές και ίσως να ελαχιστοποιήσω πρώτα οποιδήποτε ανοιχτό παράθυρο έχω. Γιατί τέτοιο σπάσιμο νεύρων;

μου το κάνει και μένα αλλά όταν βάζω λάθος κωδικό:-)

Giovanni
11-05-2010, 03:31
σας δουλευει το hotmail στο hotmail.com??
από firefox ναι

Sudavar
11-05-2010, 03:35
Και από opera όλα ok.

TopGear
11-05-2010, 04:13
κατέβασε μερικά προγράμματα από το synaptic για scanner

Το δοκίμασα, did not work. :-(

μου το κάνει και μένα αλλά όταν βάζω λάθος κωδικό:-)

Είμαι σίγουρος ότι βάζω τον σωστό.

Giovanni
11-05-2010, 04:56

Πιο μοντέλο είναι;κοίταξε λίγο εδώ http://www.linux-drivers.org/printer_scanner.html

TopGear
11-05-2010, 05:09
Πιο μοντέλο είναι;κοίταξε λίγο εδώ http://www.linux-drivers.org/printer_scanner.html

Thanks, θα το κοιτάξω, απ'το πρωϊ μάλλον, γιατί τώρα ψιλοτρεκλίζουμε απ'την νύστα... :sleep: :sleep:

SpartanGeorge
11-05-2010, 14:46

Τωρα πια το ubuntu εχει το Ubuntu Software Center.
Synaptic πας αν θες κατι ειδικο νομιζω.

mbot13
13-05-2010, 23:45
Στο Word που έχω (έκδοση 2003) δεν είναι εγκατεστημένη η ορθογραφία για τα ελληνικά, οπότε ότι και να γράψω στα ελληνικά δεν βγάζει λάθος. Πως μπορώ να κατεβάσω τον έλεγχο αυτό;

TopGear
14-05-2010, 00:03
Στο Word που έχω (έκδοση 2003) δεν είναι εγκατεστημένη η ορθογραφία για τα ελληνικά, οπότε ότι και να γράψω στα ελληνικά δεν βγάζει λάθος. Πως μπορώ να κατεβάσω τον έλεγχο αυτό;

Ψάξε για proofing tools 2003.

//Μόλις το μεσημέρι μου ζήτησε ο αδερφός μου ακριβώς το ίδιο πράγμα. ;-)

mbot13
14-05-2010, 00:20
Ψάξε για proofing tools 2003.

//Μόλις το μεσημέρι μου ζήτησε ο αδερφός μου ακριβώς το ίδιο πράγμα. ;-)

Ok thanks!!! Το βρήκα...

giannis88
15-05-2010, 01:42
παιδιά καλησπέρα εδώ και λίγες μέρες εντελώς ξαφνικά οι package manager του ubuntu 9.04 αρνούνται να συνδεθούν σε κάποιο server. Κάποιος που να χει συναντήσει κάτι παρόμοιο?

για την ιστορία το πρόβλημα ήταν ένας proxy που χα βάλει για να κάνω κάτι κολοτρυπιδιές και τον είχα ορίσει ως γενικό proxy. Λύθηκε...

Κάτι άλλο τώρα και πολύ σημαντικό
ξέρεις κανείς πουθενά που να μπορώ να βρω ανταλλακτικό ανεμιστήρα για λαπτοπ hp εκτός από ebay?

γιατί ολόκληρες γενιές laptop βγήκαν με ελαττωματικούς ανεμιστήρες και δεν είναι κακό κάποια στιγμή να κάνω κάτι για την επίλυση του ζητήματος

Spike
16-05-2010, 18:25
The problem is:
Εχω Ubuntu 10.04 και ολα ηταν ομορφα κι ωραια μεχρι να συμβει κατι και ξαφνου ο ηχος αρχισε
να χαλαει. Hardware υποθετω δεν ειναι, καθως εχω κι αλλο OS στο ιδιο pc, και δεν παρουσιαζει
κανα προβλημα.
Οταν λεω ο ηχος χαλασε, εννοω οτι προσθετει παρασιτα/βρωμα στον ηχο. Οσο πιο δυνατος και
μπασος ειναι ο ηχος, τοσο πιο πολυ μου σπαει τα @@.
Τωρα για να πω την αληθεια, χρονικα πιστευω πως συναιβει οταν εκανα χαρουμενιες - install
compiz πραματα.
Αλλο αποδεικτικο στοιχειο που εχει να κανει με καποια αλφα αλλαγη στον ηχο, ειναι οτι οταν
το εκανα install, το κλασικο "μπιπ μπιπ" στο terminal, αλλαξε σε αλλο ηχο, και μετα εξαφανι-
στηκε πληρως.

Οποτε ερωτω, υπαρχει περιπτωση αυτη η εγκατασταση να δημιουργησε καποιο προβλημα στον
ηχο? Αν ναι, προτεινετε απλο uninstall κι ο θεος βοηθος (το χω κανει εν μερη), ή καποια αλλη
πιο συγκεκριμενη λυση.

//Λυθηκε το ατιμο το προβλημα #@$% το Sound Volume που πηγαινει πανω απο 100%. ;\

Radiostath
17-05-2010, 06:34
Kalispera.

Twra teleytaia to utorrent moy kanei nera. Ekei poy katevaza me 1,2 mbps katevazw max me 400.

So router den allaksa kati.

Mporei na moy pei kaneis tis swstes rythmiseis gia to utorrent, mipws me kamia ananewsh ths ekdoshs ta xalasa ta options poy eixa????? ????An mporei kapoios as valei kapoio link gia odhgies eite moy leei kateytheian apo edw.

TopGear
17-05-2010, 19:57
Kalispera.

Twra teleytaia to utorrent moy kanei nera. Ekei poy katevaza me 1,2 mbps katevazw max me 400.

So router den allaksa kati.

Mporei na moy pei kaneis tis swstes rythmiseis gia to utorrent, mipws me kamia ananewsh ths ekdoshs ta xalasa ta options poy eixa????? ????An mporei kapoios as valei kapoio link gia odhgies eite moy leei kateytheian apo edw.

http://www.portforward.com/

Cataphract
19-05-2010, 01:01
Vuze/Azureus problem σε Acer Aspire One με Linpus.

Είχα το (χα)Vuze 4.κάτι και ενώ κατέβαζε ωραία και καλά, ξαφνικά σταμάτησε ένα τορρεντ στη μέση. Ένα άλλο που έβαλα δεν το ξεκινάει καν.

Δοκίμασα να κάνω το update που με πρήζει τόσο καιρό, update failed έλεγε. Κατέβασα το azureus, τα ίδια μου κάνει. Ξαφνικά σταμάτησε να κατεβάσει και έχει μουλαρώσει (ούτε το eMule).

kyri@kos
19-05-2010, 02:58
Γεια σας..Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση των windows 7 στο pc μου, αλλά όταν μπαίνει στη διαδικασία "expanding files" μου πετάει τοεξής μήνυμα:"Windows cannot access the installation sources. Verify that the installation sources are accessible, and restart the installation"..Και δεν μπορώ να ολοκληρώσω την εγκατάσταση. Εχει συμβεί ποτέ σε κανέναν? Έχει κανείς άποψη?

Ευχαριστώ πολύ..

SpartanGeorge
19-05-2010, 03:00
Vuze/Azureus problem σε Acer Aspire One με Linpus.

Είχα το (χα)Vuze 4.κάτι και ενώ κατέβαζε ωραία και καλά, ξαφνικά σταμάτησε ένα τορρεντ στη μέση. Ένα άλλο που έβαλα δεν το ξεκινάει καν.

Δοκίμασα να κάνω το update που με πρήζει τόσο καιρό, update failed έλεγε. Κατέβασα το azureus, τα ίδια μου κάνει. Ξαφνικά σταμάτησε να κατεβάσει και έχει μουλαρώσει (ούτε το eMule).

Δεν ξερω για το Vuze.

Θες να δοκιμασεις το rtorrent?
http://libtorrent.rakshasa.no/wiki/RTorrentUserGuide
(ειναι terminal based)

Sevasmios
19-05-2010, 11:23
Το Azureus από τότε που έγινε Vuze χάλασε. Μερικές φόρες δεν πιάνει ταχύτητα στα torrent, άλλες φορές χάνει τους peers και έχει τρελά memory leak.

TopGear
19-05-2010, 12:31
Ρε γμτ, ώρες ώρες φορτώνω και λέω windows και πάλι windows.

Στην αρχή μου τα έπαιζε όλα τα βίντεο ψιλοκανονικά, οποιοδήποτε πρόγραμμα. Έπειτα δεν έπαιζε υπότιτλους, μετά ούτε εικόνα. Μόνο ήχος ακουγόταν.

Έφτιαξε από μόνο του(!!!) κάποια στιγμή πριν ένα μήνα και σήμερα πάλι είδα τυχαία ότι από εικόνα μαύρο και μόνο ο ήχος ακούγεται πάλι!

Τι στο καλό πια; :angryfire :angryfire :angryfire

Παλιότερα πάλι στο προηγούμενο pc, τις μισές φορές που έκανα login υπήρχε γενικά ήχος στο σύστημα, τις άλλες μισές όχι, έπαιζε τα μισά βίντεο, στα άλλα μαύριζε η οθόνη πάντα και έπρεπε να κάνεις force quit.

SpartanGeorge
19-05-2010, 13:34
Εγω λεω να το ξαναπερασεις απο την αρχη...
Δεν δικαιολογουνται ολα τα κουλα που (μονο εσυ φαινεται να) εχεις.