PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!! Part ΙΙ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

quantum
10-12-2009, 18:40
ο firefox βγαζει το εξης
"δεν γνωριζει το τροπο να ανοιξει αυτη την διευθηνση
επειδη το πρωτοκολλο ΤΤΡ δεν εχει συσχετιστει με καποιο προγραμμα"
γνωριζει καποιος πως λυνεται αυτο?

Incubus
10-12-2009, 18:57
ο firefox βγαζει το εξης
"δεν γνωριζει το τροπο να ανοιξει αυτη την διευθηνση
επειδη το πρωτοκολλο ΤΤΡ δεν εχει συσχετιστει με καποιο προγραμμα"
γνωριζει καποιος πως λυνεται αυτο?

Κάτι μου λέει ότι το link που πατάς αντί για http γράφει ttp :p Οπότε copy-paste το link και προσθέτεις ένα h στην αρχή :reporter:

quantum
10-12-2009, 19:04
εχεις δικιο.ευχαριστω

Ven
11-12-2009, 01:09
Ισως δεν ειναι το πλεον καταλληλο topic, αλλα ειχα αυτο το προβλημα για μηνες αν και παιδια ειχαν προσπαθησει να βοηθησουν. Λοιπον για snow leopard αν πηγαινες να εγκαταστησεις κατι με sudo install απο macports σου εβγαζε αυτο
$ sudo port install sth
---> Computing dependencies for sth: Unable to execute port: can't read "build.cmd": Failed to locate 'make' in path: '/opt/local/bin:/opt/local/sbin:/bin:/sbin:/usr/bin:/usr/sbin' or at its MacPorts configuration time location, did you move it?
Λοιπον ειναι μεγαλη παραλειψη, δεν σου λενε οτι το xcode που κατεβασες απο την apple δεν κανει install το Unix development package. Πρεπει να κανεις install το xcode απο το δισκο του snow leopard, ειναι στα optional installs. Το βρηκα εντελως στην τυχη, check εδω (https://trac.macports.org/ticket/21062) οποιος ενδιαφερεται η εχει το ιδιο προβλημα..

dukewalker
11-12-2009, 21:29
κατά το bootάρισμα μου εμφανίζει το εξής μήνυμα:

Initializing and establishing link...
PXE-E61:Media Test failure,check cable
PXE-MOF:Exiting Intel Boot Agent

DISK BOOT FAILURE,INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER

εκεί "κολλάει" και το μόνο π μπορώ να κάνω είναι να πατήσω το κουμπί του πύργου...με το οποίο σβήνει ο η/υ...

Να προσθέσω στο πρόβλημά μου ότι:

ΕΚΚΙΝΗΣΗ
πατάω το κουμπί για να ανοίξει ο η/υ και με το που αναβει το κλασσικό φωτάκι και αρχίζει να γρυλλίζει,σβήνει...(σαν να μην άνοιξε ποτέ)
...μετά από 2-3 δευτερόλεπτα,αρχίζει η εκκίνηση...(χωρίς να έχω ξαναπατήσει το κουμπί)

επίσης,μια φορά(κατα την αρχική ανίχνευση του hardware),μου γράφει από κάτω

"CMOS checksum error."

"Press F1 to continue."

Πατάω για να συνεχίσει και αργοτερα μ βγαζει αυτά π έχω γράψει στο quoted message...

ΚΑΜΙΑ ιδέα?

TeraBite
12-12-2009, 03:39
Να προσθέσω στο πρόβλημά μου ότι:

ΕΚΚΙΝΗΣΗ
πατάω το κουμπί για να ανοίξει ο η/υ και με το που αναβει το κλασσικό φωτάκι και αρχίζει να γρυλλίζει,σβήνει...(σαν να μην άνοιξε ποτέ)
...μετά από 2-3 δευτερόλεπτα,αρχίζει η εκκίνηση...(χωρίς να έχω ξαναπατήσει το κουμπί)

επίσης,μια φορά(κατα την αρχική ανίχνευση του hardware),μου γράφει από κάτω

"CMOS checksum error."

"Press F1 to continue."

Πατάω για να συνεχίσει και αργοτερα μ βγαζει αυτά π έχω γράψει στο quoted message...

ΚΑΜΙΑ ιδέα?

Koitakse apo oloi thn perigrafh manteuw oti prepei na exei xalasei h mpataria ths mobo an mporeis dokimase mia allh h agorase mia den einai akrives...alliws prospa8hse na 8umh8eis an allakses kamia ru8mish sta BIOS... kane kai kanena restore defaults gia dokimh sta BIOS...:boss:

TopGear
12-12-2009, 16:52
Κλασσικό (επαναλαμβανόμενο για πολλούς εδώ μέσα) θεματάκι.

Πέρασα το std account μου στο Thunderbird 3.0 (σήμερα το αναβάθμισα σε αυτήν την έκδοση).

Στον incoming server είπαμε:mail.di.uoa.gr
Στον outgoing server βάζουμε τον outgoing server του παρόχου μας, σωστά;

Εγώ έχω hol. Είναι smtp.hol.gr. Πάει να στείλει mail και μου ζητάει "insert password for stdxxxxx in smtp.hol.gr (κάτι τέτοιο).

Ό,τι κωδικό και να βάλω, αποτυγχάνει.

Why? :confused: :confused: :confused:

understracker
12-12-2009, 17:13
Κλασσικό (επαναλαμβανόμενο για πολλούς εδώ μέσα) θεματάκι.

Πέρασα το std account μου στο Thunderbird 3.0 (σήμερα το αναβάθμισα σε αυτήν την έκδοση).

Στον incoming server είπαμε:mail.di.uoa.gr
Στον outgoing server βάζουμε τον outgoing server του παρόχου μας, σωστά;

Εγώ έχω hol. Είναι smtp.hol.gr. Πάει να στείλει mail και μου ζητάει "insert password for stdxxxxx in smtp.hol.gr (κάτι τέτοιο).

Ό,τι κωδικό και να βάλω, αποτυγχάνει.

Why? :confused: :confused: :confused:

tools->account settings->Outgoing server (SMTP)->edit->security and authentication

Έχεις βάλει το username της σύνδεσή σου στην hol? Είναι stdxxxxx και αυτό?

TopGear
12-12-2009, 18:38
tools->account settings->Outgoing server (SMTP)->edit->security and authentication

Έχεις βάλει το username της σύνδεσή σου στην hol? Είναι stdxxxxx και αυτό?

Α όχι. Δεν είναι std.

Απλά το std ήταν για της σχολής.

Οπότε μάλλον αυτό που λες είναι. Παλιότερα όμως, δεν είχε πρόβλημα απ'όσο θυμάμαι. Ευχαριστώ. :wavey: :wavey:

//Μάλλον πέτυχε, μου έβγαλε sent. Απλά δεν το έχω λάβει ακόμη.

Octopus Handjob
14-12-2009, 02:05
Γνωρίζει κανείς αν, με εγκατεστημένα Windows 7 Professional Αγγλικά, υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει "εξελληνισμός" αυτών, ακόμα και αν χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί το ανάλογο DVD εγκατάστασης; Δηλαδή, αν κατεβαστεί και "καεί" ένα DVD Ελληνικών Win 7, κατόπιν γίνεται να παίξει κάτι σε στυλ "repair" των Αγγλικών Win 7 ώστε αυτά να "εξελληνιστούν", ή η μόνη λύση είναι το clean install;

Synthelectric
14-12-2009, 02:22
des to windows 7 language pack. To exei sto Msdnaa

Octopus Handjob
14-12-2009, 11:22
Θα ήθελα να κάνω μια χαζή ερώτηση, της οποίας πιθανό είναι να ξέρω ήδη την απάντηση.

Έστω το ακόλουθο σενάριο: οι φάκελοι του Λειτουργικού μου βρίσκονται σε ένα σκληρό δίσκο, και ένα εκτελέσιμο που τρέχω βρίσκεται σε ένα δεύτερο σκληρό δίσκο, το οποίο δε "φοράει" κανένα Λειτουργικό. Τότε, θα πρέπει να περιμένω κάποια καθυστέρηση ή ποιοτική υστέρηση της εκτέλεσης του προγράμματος σε σχέση με αυτήν που θα λάμβανε χώρα αν το συγκεκριμένο binary βρισκόταν στον ίδιο σκληρό δίσκο με τους φακέλους του Λειτουργικού;

Προσωπικά υποθέτω ότι κάτι τέτοιο δε συμβαίνει, καθώς απ' ό,τι ξέρω από τα Λειτουργικά, όταν εκτελείται ένα binary, έρχονται σελίδες του στην κύρια μνήμη, η οποία προφανώς είναι κοινή για όλους τους δίσκους. Ρωτάω παρ' όλ' αυτά για να είμαι σίγουρος.

understracker
14-12-2009, 15:02
Θα ήθελα να κάνω μια χαζή ερώτηση, της οποίας πιθανό είναι να ξέρω ήδη την απάντηση.

Έστω το ακόλουθο σενάριο: οι φάκελοι του Λειτουργικού μου βρίσκονται σε ένα σκληρό δίσκο, και ένα εκτελέσιμο που τρέχω βρίσκεται σε ένα δεύτερο σκληρό δίσκο, το οποίο δε "φοράει" κανένα Λειτουργικό. Τότε, θα πρέπει να περιμένω κάποια καθυστέρηση ή ποιοτική υστέρηση της εκτέλεσης του προγράμματος σε σχέση με αυτήν που θα λάμβανε χώρα αν το συγκεκριμένο binary βρισκόταν στον ίδιο σκληρό δίσκο με τους φακέλους του Λειτουργικού;

Προσωπικά υποθέτω ότι κάτι τέτοιο δε συμβαίνει, καθώς απ' ό,τι ξέρω από τα Λειτουργικά, όταν εκτελείται ένα binary, έρχονται σελίδες του στην κύρια μνήμη, η οποία προφανώς είναι κοινή για όλους τους δίσκους. Ρωτάω παρ' όλ' αυτά για να είμαι σίγουρος.

Θα είναι πιο γρήγορη η εκτέλεση γιατί θα φορτωθεί πιο γρήγορα το εκτελέσιμο στην Κ.Μ. Στην ουσία θα έχεις το εκτελέσιμο να φορτώνεται από τον ένα σκληρό και ότι χρειάζεται για να τρέξει (windows libraries κτλ) να φορτώνεται από τον άλλο. Αν το εκτελέσιμο είναι στον σκληρό με το λειτουργικό ο σκληρός πρέπει να ικανοποιήσει αιτήσεις και για μεταφορά του εκτελέσιμου αλλά και για μεταφορά στοιχείων του λειτουργικού + αιτήσεις στο pagefile + αιτήσεις άλλων προγραμμάτων.

Πολλοί στέλνουν το pagefile σε άλλο σκληρό για να είναι πιο γρήγορη η πρόσβαση σε αυτό. (από άποψη ταχύτητας του δίσκου)

Gcc
15-12-2009, 03:07
Παλιότερα είχα κατεβασει ενα torrent το οποίο ανοιξα με το μ-τορρεντ κατεβασα το αρχείο και μετά εσβησα το torrent απ το desktop.
Eγινε ομως καποιο λαθος και υπάρχει ακόμα ένα αρχείο με το όνομα εκεινου του torrent στο desktop και οταν παω να το διαγράψω μου λεει οτι δεν υπάρχει αυτό το αρχείο σε αυτη τη θεση. Για την ακριβεια μου βγαζει "This is no longer located in C\Users\George\Desktop". Verify item's location and try again.

Ξερει κανεις καποια προγραμμα που να σβήνει τετοιου είδους αρχεία ζόμπυ??

TopGear
15-12-2009, 11:17
Παλιότερα είχα κατεβασει ενα torrent το οποίο ανοιξα με το μ-τορρεντ κατεβασα το αρχείο και μετά εσβησα το torrent απ το desktop.
Eγινε ομως καποιο λαθος και υπάρχει ακόμα ένα αρχείο με το όνομα εκεινου του torrent στο desktop και οταν παω να το διαγράψω μου λεει οτι δεν υπάρχει αυτό το αρχείο σε αυτη τη θεση. Για την ακριβεια μου βγαζει "This is no longer located in C\Users\George\Desktop". Verify item's location and try again.

Δοκίμασε σε safe mode.

aleretou
15-12-2009, 14:00

δοκίμασε το unlocker

http://www.softpedia.com/get/System/System-Miscellaneous/Unlocker.shtml

sleep_not
15-12-2009, 15:00
Επειδη ειχα διαπιστωσει πιθανο προβλημα με το ασυρματο router μου, αποφασισα να δοκιμασω ενα αλλο ασυρματο που ειχα. Το configuration εγινε απο το λαπτοπ σε windows και ολοκληρωθηκε επιτυχως. Στο ιδιο μηχανημα ομως σε ubuntu, ενω βλεπει το δικτυο και συνδεεται κανονικα σε αυτο, μπορει να συνδεθει στο skype αλλα δεν κανει καμια αλλη δικτυακη δραστηριοτητα. Ξερει κανεις ποιο ειναι το προβλημα;

aekmeli
15-12-2009, 17:59
thelw na metaferw arxeia apo to Desktop(Vista) sto laptop(Windows7) kai apo oti fenete prepei na ftia3w ena topiko diktuo.Exei kaneis odhgies????????

understracker
15-12-2009, 18:09
thelw na metaferw arxeia apo to Desktop(Vista) sto laptop(Windows7) kai apo oti fenete prepei na ftia3w ena topiko diktuo.Exei kaneis odhgies????????

http://practicallynetworked.com/sharing/xp_filesharing/index.htm

Επειδη ειχα διαπιστωσει πιθανο προβλημα με το ασυρματο router μου, αποφασισα να δοκιμασω ενα αλλο ασυρματο που ειχα. Το configuration εγινε απο το λαπτοπ σε windows και ολοκληρωθηκε επιτυχως. Στο ιδιο μηχανημα ομως σε ubuntu, ενω βλεπει το δικτυο και συνδεεται κανονικα σε αυτο, μπορει να συνδεθει στο skype αλλα δεν κανει καμια αλλη δικτυακη δραστηριοτητα. Ξερει κανεις ποιο ειναι το προβλημα;

Είναι κλειστή η port 80? Αν κάνεις ping ένα host από το Terminal νιώθει?

Gcc
15-12-2009, 18:18
δοκίμασε το unlocker

http://www.softpedia.com/get/System/System-Miscellaneous/Unlocker.shtml

Δεν έπιασε :-(

Δοκίμασε σε safe mode.
Απο Win7 πως μπαινω σε safe mode?? :baby:

aekmeli
15-12-2009, 18:20
http://practicallynetworked.com/sharing/xp_filesharing/index.htm

Ta XP ti sxesh exoun ??????

Giovanni
15-12-2009, 18:34

dokimase apo to powershell(se administrator mode) me tin entoli "rm"

understracker
15-12-2009, 19:02
Ta XP ti sxesh exoun ??????

dokimase apo to powershell(se administrator mode) me tin entoli "rm"

Δυο λύσεις:

Άνοιξε μια command prompt, γράψε del, άσε κενό και κάνε drag n drop το αρχείο που θες να διαγράψεις. Σκότωσε τον explorer.exe από το task manager και πάτα enter στην command prompt. Αν αυτό δεν δουλέψει:

Μπες από linux με ntfs witting support και διέγραψε το με rm. Όχι από το γραφικό γιατί θα το πάει στον .Trash και θα έχεις περίεργα.

Φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον χειρισμό του ntfs από τα windows. Συνήθως τέτοια αρχεία (0 μέγεθος που δεν διαγράφονται) δημιουργούνται από σπασμένα downloads με τον firefox. Δεν ξέρω πως και γιατί αλλά μόνο έτσι σβήνονται.

Gcc
15-12-2009, 20:55
Δυο λύσεις:

Άνοιξε μια command prompt, γράψε del, άσε κενό και κάνε drag n drop το αρχείο που θες να διαγράψεις. Σκότωσε τον explorer.exe από το task manager και πάτα enter στην command prompt. Αν αυτό δεν δουλέψει:

Μπες από linux με ntfs witting support και διέγραψε το με rm. Όχι από το γραφικό γιατί θα το πάει στον .Trash και θα έχεις περίεργα.

Φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον χειρισμό του ntfs από τα windows. Συνήθως τέτοια αρχεία (0 μέγεθος που δεν διαγράφονται) δημιουργούνται από σπασμένα downloads με τον firefox. Δεν ξέρω πως και γιατί αλλά μόνο έτσι σβήνονται.

Το πρωτο το είχα δοκιμάσει και μόνος μου και δεν έπιασε, ουτε με explorer ουτε χωρίς..
Στο δεύτερο τι ακριβως εννοείς??Να μπω τερμιναλ και να κανω cd μέχρι το path του αρχείου αυτου και να το κάνω rm ή δεν θα με αφήσει επειδη ειναι αλλο το λειτουργικό σε αυτό το δισκο??
Αυτο το ntfs witting support ειναι πρόγραμμα προσπέλασης??

understracker
15-12-2009, 21:35
Το πρωτο το είχα δοκιμάσει και μόνος μου και δεν έπιασε, ουτε με explorer ουτε χωρίς..
Στο δεύτερο τι ακριβως εννοείς??Να μπω τερμιναλ και να κανω cd μέχρι το path του αρχείου αυτου και να το κάνω rm ή δεν θα με αφήσει επειδη ειναι αλλο το λειτουργικό σε αυτό το δισκο??
Αυτο το ntfs witting support ειναι πρόγραμμα προσπέλασης??

Ναι με cd μέχρι το αρχείο και σβήσιμο με rm.

Είναι ntfs writing support (mistype) και νομίζω από το 2007 και μετά όλες οι διανομές το υποστηρίζουν natively μέσω της ntfs-3g (http://en.wikipedia.org/wiki/NTFS-3G) module. To ubuntu σίγουρα.

Εφόσον δεν κάνεις αδρανοποίηση τα windows (hibernation) για να τεθεί το dirty bit στο partition τους με αποτέλεσμα να μην μπορεί να το κάνει mount, απλά το κάνεις mount. Σε ubuntu πας στο places-> computer και κάνεις διπλό κλικ πάνω του. Έτσι γίνεται mount στο /media/<partition name>

Όλα αυτά μπορούν να γίνουν και από live cd.

TopGear
15-12-2009, 21:40

F8 υποθέτω κατά το booting, δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι σε σχέση με τα άλλα windows.

sleep_not
15-12-2009, 22:23
Είναι κλειστή η port 80? Αν κάνεις ping ένα host από το Terminal νιώθει?

Εκανα ping το router αλλα δεν. Ολα τα πακετα χαθηκαν.
Την port πως να την ελεγξω;

understracker
15-12-2009, 22:32
Εκανα ping το router αλλα δεν. Ολα τα πακετα χαθηκαν.
Την port πως να την ελεγξω;

Μήπως μπλοκάρει κανένα firewall την σύνδεση? Είσαι μέσω wireless ή wired? Δοκίμασε και wired.

Sevasmios
15-12-2009, 22:58
Ψάχνω για ένα πρόγραμμα (free η όχι δεν με ενδιαφέρει) το οποίο να φτιάχνει και να κάνεις edit .ico αρχεία. Επίσης να τρέχει σε Vista, ξέρει κάποιος κάτι καλό?

//Δεν είναι απολύτως σχετικό με το thread αλλά δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω.

Βρέθηκε πρόγραμμα.

Gcc
15-12-2009, 23:15
Ναι με cd μέχρι το αρχείο και σβήσιμο με rm.

Είναι ntfs writing support (mistype) και νομίζω από το 2007 και μετά όλες οι διανομές το υποστηρίζουν natively μέσω της ntfs-3g (http://en.wikipedia.org/wiki/NTFS-3G) module. To ubuntu σίγουρα.

Εφόσον δεν κάνεις αδρανοποίηση τα windows (hibernation) για να τεθεί το dirty bit στο partition τους με αποτέλεσμα να μην μπορεί να το κάνει mount, απλά το κάνεις mount. Σε ubuntu πας στο places-> computer και κάνεις διπλό κλικ πάνω του. Έτσι γίνεται mount στο /media/<partition name>

Όλα αυτά μπορούν να γίνουν και από live cd.

Οκ, ξερω τη διαδικασία, εφόσων μου λες οτι υποστηρίζεται by default τοτε είναι ευκολο..
Ευχαριστώ πολύ :metal:

F8 υποθέτω κατά το booting, δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι σε σχέση με τα άλλα windows.

Γιατι ήξερα λες πώς γίνονταν στα άλλα windows?? :dance3:

TopGear
15-12-2009, 23:45
Γιατι ήξερα λες πώς γίνονταν στα άλλα windows?? :dance3:

Εγώ κυρίως στα vista είχα αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα.

Καμιά φορά ενώ έσβηνα το αρχείο, παρέμενε το εικονίδιο και παρόλο που το ξαναέσβηνα, μου έλεγε ό,τι έλεγε και σε σένα.

Με safe mode όμως το κατάφερα αμέσως.

Cataphract
16-12-2009, 01:13
Ρε παιδιά έχω απαυδήσει.

Προσπαθώ να κάνω install στο Αcer που έχει Linpus (έχω ανοίξει το full menu) κανένα IDE για C/C++ και μου έχει φύγει ο τάκος.

Καμιά εύκολη λύση;

understracker
16-12-2009, 01:21
Ρε παιδιά έχω απαυδήσει.

Προσπαθώ να κάνω install στο Αcer που έχει Linpus (έχω ανοίξει το full menu) κανένα IDE για C/C++ και μου έχει φύγει ο τάκος.

Καμιά εύκολη λύση;

http://www.geany.org/

Δοκίμασε να κάνεις compile το geany από sources.

Cataphract
16-12-2009, 01:30
http://www.geany.org/

Δοκίμασε να κάνεις compile το geany από sources.

Αυτό δοκίμασα εξ'αρχής (κατέβασα και gcc & g++) αλλά έχω φάει πίκρα...
Δεν έχει κανά manual της προκοπής.

understracker
16-12-2009, 01:42
Αυτό δοκίμασα εξ'αρχής (κατέβασα και gcc & g++) αλλά έχω φάει πίκρα...
Δεν έχει κανά manual της προκοπής.

http://www.geany.org/manual/index.html#installation.

Μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις build και τις ανάλογες libraries...

Δες με το ./configure τι σου λείπει και προχωράς...

btw δεν έχει κάποιου είδους package manager αυτό το linux? :-(

Cataphract
16-12-2009, 01:49
http://www.geany.org/manual/index.html#installation.

Μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις build και τις ανάλογες libraries...

Δες με το ./configure τι σου λείπει και προχωράς...

btw δεν έχει κάποιου είδους package manager αυτό το linux? :-(

Έχει το yum και την παλεύει αλλά λείπουν πολλά... π.χ. ./configure δεν υπάρχει...

Καλά το κόβω να κάνω κώδικα με notepad και g++ -o όπως παλιές καλές εποχές στα SUN στον 1ο όροφο...

understracker
16-12-2009, 02:14
Έχει το yum και την παλεύει αλλά λείπουν πολλά... π.χ. ./configure δεν υπάρχει...

Καλά το κόβω να κάνω κώδικα με notepad και g++ -o όπως παλιές καλές εποχές στα SUN στον 1ο όροφο...

yum έχει?

yum -y install autoconf automake
yum -y install make
yum -y install subversion
svn co https://geany.svn.sourceforge.net/svnroot/geany/trunk geany
cd geany
./autogen.sh

και μετά λογικά θα σου λέει τι λείπει. Αν ο package manager τα έχει όλα απλά μόλις βρίσκεις τι λείπει το βάζεις με τον yum και ξανατρέχεις το ./autogen.sh ή το ./configure

http://www.geany.org/Download/SVN

gool luck

//Αφού το linpus είναι fedora based λογικά θα ισχυούν για το yum αυτά εδώ (http://www.linuxformat.gr/?q=forum/yum-%CE%BC%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-yum).

Την εντολή

yum -y install geany

την δοκίμασες?

Cataphract
16-12-2009, 03:05
yum έχει?

yum -y install autoconf automake
yum -y install make
yum -y install subversion
svn co https://geany.svn.sourceforge.net/svnroot/geany/trunk geany
cd geany
./autogen.sh

και μετά λογικά θα σου λέει τι λείπει. Αν ο package manager τα έχει όλα απλά μόλις βρίσκεις τι λείπει το βάζεις με τον yum και ξανατρέχεις το ./autogen.sh ή το ./configure

http://www.geany.org/Download/SVN

gool luck

//Αφού το linpus είναι fedora based λογικά θα ισχυούν για το yum αυτά εδώ (http://www.linuxformat.gr/?q=forum/yum-%CE%BC%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-yum).

Την εντολή

yum -y install geany

την δοκίμασες?

Παρ'όλο που κάνει install το glib, μου πετάει Error ότι δεν υπάρχει, και όταν πάω να κάνω πάλι install, μου λέει ότι το έχει!

Τώρα κάνω την τελευταία εντολή. Αν και μ'αυτό δεν δουλέψει, στα τσακίδια.

Χίλια ευχαριστώ μαν, είσαι ο άρχοντας του thread :love2:

//Δούλεψε. <st3f@n0s>Σ'αγαπάω</st3f@n0s>

understracker
16-12-2009, 03:14
Παρ'όλο που κάνει install το glib, μου πετάει Error ότι δεν υπάρχει, και όταν πάω να κάνω πάλι install, μου λέει ότι το έχει!

Τώρα κάνω την τελευταία εντολή. Αν και μ'αυτό δεν δουλέψει, στα τσακίδια.

Χίλια ευχαριστώ μαν, είσαι ο άρχοντας του thread :love2:

The configure script supports several common options, for a detailed list, type:

$ ./configure --help

Ίσως χρειάζεται να ορίσεις με το χέρι που είναι η εγκατάσταση της glib μέσω του ./configure με κάποιο switch του τύπου

./configure --with-glib-dir = /usr/lib/glib2.3.6

Το παραπάνω είναι random.

//Ok then. Btw δεν ξέρω πως το λέει.

Synthelectric
16-12-2009, 13:40
http://www.laughparty.com/funny-pictures/15MB-Hard-Drive-1222.jpg
lete na mporw na balw ta windows 7 edw?

aekmeli
16-12-2009, 17:30
kapoios kati ????????????

Synthelectric
16-12-2009, 18:10
google it... (http://www.google.gr/search?hl=el&safe=off&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&hs=TMb&q=windows+home+network+&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF %83%CE%B7&meta=&aq=f&oq=)

Klinika_Nekros
16-12-2009, 23:23
Klinika got huge prob
έκανε format σε πισι
διέγραψε το προϋπάρχων παρτίσιον
και έσπάσε σε 2
μετά όμως
το κακό πισι
ενώ έβαλα το σιντι με τα xp ( sp 3 )
ενώ βγάζει " γίνεται λήψη διαγνωστικών "
και θεωρώ φρόνιμο ότι θα μπει στην εγκατάσταση
μαυρίζει η οθόνη
και μένει έτσι :/

any ideaz ?

sleep_not
17-12-2009, 22:27
Μήπως μπλοκάρει κανένα firewall την σύνδεση? Είσαι μέσω wireless ή wired? Δοκίμασε και wired.

Δοκιμασα ethernet και την ειδε κατευθειαν τη συνδεση και δουλεψε τελος παντων. Βγαζω ομως το καλωδιο, συνδεομαι στο ασυρματο και φρυδια παλι..

//Βασικα και με το καλωδιο τωρα που το ξαναβλεπω δεν την παλευει περισσοτερο και με πεταει συνεχεια. Να ειναι προβλημα υλικου μου;

understracker
18-12-2009, 00:49
Δοκιμασα ethernet και την ειδε κατευθειαν τη συνδεση και δουλεψε τελος παντων. Βγαζω ομως το καλωδιο, συνδεομαι στο ασυρματο και φρυδια παλι..

//Βασικα και με το καλωδιο τωρα που το ξαναβλεπω δεν την παλευει περισσοτερο και με πεταει συνεχεια. Να ειναι προβλημα υλικου μου;

Αν έχει κανένα firmware το router να το κάνεις upgrade κάνε το.

Klinika got huge prob
έκανε format σε πισι
διέγραψε το προϋπάρχων παρτίσιον
και έσπάσε σε 2
μετά όμως
το κακό πισι
ενώ έβαλα το σιντι με τα xp ( sp 3 )
ενώ βγάζει " γίνεται λήψη διαγνωστικών "
και θεωρώ φρόνιμο ότι θα μπει στην εγκατάσταση
μαυρίζει η οθόνη
και μένει έτσι :/

any ideaz ?

Δεν έχω δει ποτέ αυτό το μήνυμα για τα διαγνωστικά. Τι λήψη διαγνωστικών!?

Klinika_Nekros
18-12-2009, 02:56
Δεν έχω δει ποτέ αυτό το μήνυμα για τα διαγνωστικά. Τι λήψη διαγνωστικών!?

όπως βάζεις το σιντι
μετά από αυτό το μύνημα το πετάει το black screen

"setup is inspecting your computer's hardware configuration..."

understracker
18-12-2009, 03:01
όπως βάζεις το σιντι
μετά από αυτό το μύνημα το πετάει το black screen

Αυτό το CD δουλεύει σε άλλο υπολογιστή ή σε κάποια virtual machine? Αν αποσυνδέσεις τον σκληρό με τα partitions, συνεχίζει να έχει πρόβλημα?

Klinika_Nekros
18-12-2009, 09:25
Αυτό το CD δουλεύει σε άλλο υπολογιστή ή σε κάποια virtual machine? Αν αποσυνδέσεις τον σκληρό με τα partitions, συνεχίζει να έχει πρόβλημα?

το cd bootαρε κανονικά πριν το φορμάτ
τώρα ούτε καν bootάρει :-(

std04131
18-12-2009, 13:26
2 αποριουλες:

1)καθαρα εγκυκλοπαιδικα,γιατι λενε "δισκος 500 Gb" και ειναι 465gb;

2)για να κανω partition με ubuntu χρειαζεται να γινουν επανεγκατασταση τα windows;το ειχα κανει πριν καιρο και δε θυμαμαι...

The_Big_Brother
18-12-2009, 14:05
2 αποριουλες:

1)καθαρα εγκυκλοπαιδικα,γιατι λενε "δισκος 500 Gb" και ειναι 465gb;

2)για να κανω partition με ubuntu χρειαζεται να γινουν επανεγκατασταση τα windows;το ειχα κανει πριν καιρο και δε θυμαμαι...

1)γιατί είναι μαλάκες και σου πουλάνε
500*1000*1000*1000=5.000.000.000 bytes
και όχι
500*1024*1024*1024=536870912000 bytes,
καθαρά κερδοσκοπικό τρίκ του τύπου "σύνδεση adsl μέχρι 24Mbps"

2) όχι, κάνεις ένα resize και δεν πειράζει τίποτα στα windows
Το πρόβλημα είναι άμα πάς να περάσεις ξανά τα windows που γράφουν πάλι στον boot loader και εξαφανίζουν την επιλογή λειτουργικού κατά την εκκίνηση

understracker
18-12-2009, 14:18
το cd bootαρε κανονικά πριν το φορμάτ
τώρα ούτε καν bootάρει :-(

Αν αποσυνδέσεις τον σκληρό από πάνω δουλεύει? Επίσης το partitioning πως το έκανες? Ίσως να προσπαθεί να διαβάσει τον σκληρό και κάτι να μην του αρέσει. Με ubuntu live cd μπορείς να κάνεις boot? Αν ναι χρησιμοποίησε τον partition editor και ξανακάνε repartitioning.

std04131
18-12-2009, 14:27
1)γιατί είναι μαλάκες και σου πουλάνε
500*1000*1000*1000=5.000.000.000 bytes
και όχι
500*1024*1024*1024=536870912000 bytes,
καθαρά κερδοσκοπικό τρίκ του τύπου "σύνδεση adsl μέχρι 24Mbps"

2) όχι, κάνεις ένα resize και δεν πειράζει τίποτα στα windows
Το πρόβλημα είναι άμα πάς να περάσεις ξανά τα windows που γράφουν πάλι στον boot loader και εξαφανίζουν την επιλογή λειτουργικού κατά την εκκίνηση

να σαι καλα:wavey:

Klinika_Nekros
18-12-2009, 14:51
Αν αποσυνδέσεις τον σκληρό από πάνω δουλεύει? Επίσης το partitioning πως το έκανες? Ίσως να προσπαθεί να διαβάσει τον σκληρό και κάτι να μην του αρέσει. Με ubuntu live cd μπορείς να κάνεις boot? Αν ναι χρησιμοποίησε τον partition editor και ξανακάνε repartitioning.

diskpart ( γτ fdisk δν είχε )
αυτό λες να φταίει ?

// και έφτιαξα 2 παρτ
διαγράφοντας το παλιό που είχε

/// αν ανοίξω το κουτι θα λήξει η εγγυηση ?? :confused: ( turbo-x είναι )

std04131
18-12-2009, 16:06
egkatestisa sto desktop ubuntu 9.10.kserei kaneis pws mporw na to rythmisw wste na allazw apo ellinika grammata se agglika me alt+shift;

//ενταξει ακυρο το βρηκα

understracker
18-12-2009, 17:08
diskpart ( γτ fdisk δν είχε )
αυτό λες να φταίει ?

// και έφτιαξα 2 παρτ
διαγράφοντας το παλιό που είχε

/// αν ανοίξω το κουτι θα λήξει η εγγυηση ?? :confused: ( turbo-x είναι )

Μην το ρισκάρεις τότε. Δοκίμασε να κάνεις partitioning μέσα από live cd ubuntu. Πρέπει να έχεις έτσι? Ξεκινάει με αυτό?

http://gallery.techarena.in/data/513/space-for-xp-partition.jpg

Προσωπικά κάνω πάντα έτσι partitioning γιατί ο partition editor (gparted) είναι πιο καθαρός από αυτόν των XP.

Klinika_Nekros
18-12-2009, 17:53
Μην το ρισκάρεις τότε. Δοκίμασε να κάνεις partitioning μέσα από live cd ubuntu. Πρέπει να έχεις έτσι? Ξεκινάει με αυτό?

http://gallery.techarena.in/data/513/space-for-xp-partition.jpg

Προσωπικά κάνω πάντα έτσι partitioning γιατί ο partition editor (gparted) είναι πιο καθαρός από αυτόν των xp.

οκ ευχαριστώ

S1lV3r._.RAnG3r
19-12-2009, 23:49
Ayto prwth fora symvainei. Den mporw na kanw Cntrl+F ston Mozilla. An einai dynaton dax dn yparxei :(:confused:

H' mallon pataw Cntrl+F k dn kanei tpt. Xerei kaneis gia poio logo ginetai ayto?

// φιξντ

eleos_pia
20-12-2009, 15:53
hola!
loipon, pira kainourio pc kai mou to setare enas filos kai mou evale windows 7.omws prospa8w na egkatastisw drivers apo suskeues pou idi eixa, me simantikotero to usb adapter gia to wireless, kai den ginetai i ekgatastash giati den einai sumvatoi oi drivers. mpainw mesw windows xp mode tous trexw kanonika, ginetai i egkatastash, sunde8ika kai sto internet, alla den mporw na xrisimopoihsw autes tis suskeues, oute kai na sunde8w sto internet, mesw twn 7.prepei diladi na exw mia anoixth o8oni me to windows xp mode sunexws gia na kanw ta panta.mipws na ta bgalw ta 7 kai na valw ta windows xp ? kai exw ena cd twn xp ap to palio mou pc me to serial number ekeinou, 8a ginei kanonika i egkatastasi ?
euxaristw:mad:

Pan-kun
20-12-2009, 16:09
hola!
loipon, pira kainourio pc kai mou to setare enas filos kai mou evale windows 7.omws prospa8w na egkatastisw drivers apo suskeues pou idi eixa, me simantikotero to usb adapter gia to wireless, kai den ginetai i ekgatastash giati den einai sumvatoi oi drivers. mpainw mesw windows xp mode tous trexw kanonika, ginetai i egkatastash, sunde8ika kai sto internet, alla den mporw na xrisimopoihsw autes tis suskeues, oute kai na sunde8w sto internet, mesw twn 7.prepei diladi na exw mia anoixth o8oni me to windows xp mode sunexws gia na kanw ta panta.mipws na ta bgalw ta 7 kai na valw ta windows xp ? kai exw ena cd twn xp ap to palio mou pc me to serial number ekeinou, 8a ginei kanonika i egkatastasi ?
euxaristw:mad:

Βρες μεσω των XP στο internet drivers συμβατα με windows 7 και περνατα στα W7

eleos_pia
20-12-2009, 18:51
Βρες μεσω των XP στο internet drivers συμβατα με windows 7 και περνατα στα W7

to ekana hdh.. den paizei i suskeui ka8olou sta w7..:angryfire

understracker
20-12-2009, 18:58
to ekana hdh.. den paizei i suskeui ka8olou sta w7..:angryfire

Ποιος adapter είναι? Επίσης τον driver για τα 7 τον βάζεις σε XP mode ή κανονικά σε περιβάλλον 7? Τα 7 αρνούνται να περάσουν driver αν δεν είναι WHQL πάντως.

eleos_pia
21-12-2009, 14:33
Ποιος adapter είναι? Επίσης τον driver για τα 7 τον βάζεις σε XP mode ή κανονικά σε περιβάλλον 7? Τα 7 αρνούνται να περάσουν driver αν δεν είναι WHQL πάντως.

einai o BELKIN WIRELESS G+MIMO NETWORK USB ADAPTER.ton evala stin arxi sta 7 kai enw fainetai na ginetai i egkatastasi den sundeetai.ton evala kai sto xp mode kai epaikse.alla den ginetai twra na prepei na mpainw se windows xp mode gia na kanw ti douleia mou , ama einai vazw xp kai teleiwnei i upo8esi swsta?
gia tin wra pantws molis evala linux kai vrika thn ugeia mou:metal:

understracker
21-12-2009, 15:14
einai o BELKIN WIRELESS G+MIMO NETWORK USB ADAPTER.ton evala stin arxi sta 7 kai enw fainetai na ginetai i egkatastasi den sundeetai.ton evala kai sto xp mode kai epaikse.alla den ginetai twra na prepei na mpainw se windows xp mode gia na kanw ti douleia mou , ama einai vazw xp kai teleiwnei i upo8esi swsta?
gia tin wra pantws molis evala linux kai vrika thn ugeia mou:metal:

Ποια version είναι? http://en-us-support.belkin.com/app/answers/popup/a_id/381/

scarlet_rose
21-12-2009, 20:54
paides paw na kanw install windows profesional service pack 2 sto hp laptop moy kai moy leei oti den blepei to sklhro.......

einai ena hp compaq nx7400

jerei kanhs ti mpori na paizei?

understracker
21-12-2009, 21:51
paides paw na kanw install windows profesional service pack 2 sto hp laptop moy kai moy leei oti den blepei to sklhro.......

einai ena hp compaq nx7400

jerei kanhs ti mpori na paizei?

http://www.forums.gr/showthread.php?p=523581

Χρησιμοποίησε cd με windows xp sp3 καλύτερα γιατί έχει το UAA update preinstalled.

Excessium
21-12-2009, 22:44
Mετα απο καμποσο ψαξιμο σχετικα με το θεμα (http://www.forums.gr/showpost.php?p=958370&postcount=5555), κατεληξα στην HD4850 της Ati (http://www.skroutz.gr/s/82616/Sapphire-Radeon-HD4850-1GB-Dual-Slot-Fansink.html).
Εχετε υποψιν site να κοιταξω τιμες περα απο το skroutz?

3o ψαξιμο, 4770 τελικη προσφορα (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/XFX-4770-SVGA-PCI-Express-512-MB-HD-477A-YDFC.htm) :3some:
comments?

BuenosDias
21-12-2009, 23:53
Δε γίνονται αυτά
Ανοιξα το λαπτοπ, έκανα κάτι αναβαθμίσεις μσν firefox αντιικο πάω μετα να γράψω κάτι και το αριστερό βελάκι από τα 4 βελάκια του πληκτρολογίου δεν κάνει τίποτα...
πάει πέθανε; :confused:

understracker
22-12-2009, 00:14
Δε γίνονται αυτά
Ανοιξα το λαπτοπ, έκανα κάτι αναβαθμίσεις μσν firefox αντιικο πάω μετα να γράψω κάτι και το αριστερό βελάκι από τα 4 βελάκια του πληκτρολογίου δεν κάνει τίποτα...
πάει πέθανε; :confused:

reboot έκανες? Μπορείς να δοκιμάσεις πχ στο BIOS? Λογικά κάπου μπορείς να πλοηγηθείς με αριστερό βελάκι.

BuenosDias
22-12-2009, 01:31
reboot έκανες? Μπορείς να δοκιμάσεις πχ στο bios? Λογικά κάπου μπορείς να πλοηγηθείς με αριστερό βελάκι.

πουθενά...
πάει το αριστερό, πέθανε :-(

Panoylhs
22-12-2009, 02:01
..εμ, κάνει ήχο ο σκληρός του λαπ τοπ μου..να αρχίσω να ανυσηχώ? :confused: ..

understracker
22-12-2009, 02:24
3o ψαξιμο, 4770 τελικη προσφορα (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/XFX-4770-SVGA-PCI-Express-512-MB-HD-477A-YDFC.htm) :3some:
comments?

Καλή είναι αλλά μην περιμένεις να παίξεις και Crysis warhead στο high. Mainstream ~ Low θα είναι.

..εμ, κάνει ήχο ο σκληρός του λαπ τοπ μου..να αρχίσω να ανυσηχώ? :confused: ..

http://www.tacktech.com/display.cfm?ttid=287

Τρέξε διαγνωστικά.

S1lV3r._.RAnG3r
23-12-2009, 12:06
Σε ποιο ταμπ του browser μπορω να κανω ===> προβολη πηγαιου κωδικα?

Σε Μοτζιλα

TopGear
23-12-2009, 12:47
Σε ποιο ταμπ του browser μπορω να κανω ===> προβολη πηγαιου κωδικα?

Σε Μοτζιλα

Τι εννοείς;

Για να εμφανίσεις πηγαίο κώδικο, απλά πας view -> page source. Δεν ανοίγει σε διαφορετικό tab, αλλά windowed, αν ρωτάς αυτό.

Panoylhs
24-12-2009, 03:24
Καλή είναι αλλά μην περιμένεις να παίξεις και Crysis warhead στο high. Mainstream ~ Low θα είναι.

http://www.tacktech.com/display.cfm?ttid=287

Τρέξε διαγνωστικά.

..και αν η απάντηση είναι αυτή?

Toshiba does not provide diagnostic tools for hard drives, currently.

:p :-(

Excessium
24-12-2009, 14:50
Eχω ενα θεμα με το ανεμιστηρακι της cpu (με ψυκτρα zalman 9500):
Θελω να ελεγχεται "δυναμικα" η ταχυτητα του αναλογα με την θερμοκρασια κλπ, αλλα το προβλημα ειναι οτι εχει δικο της ρυθμιστη (τον οποιο εχω βαλει στο εσωτερικο του πυργου), ο οποιος μαλλον καπως μπερδευει τα πραγματα.
Αν τον βαλω στο χαμηλοτερο δυνατο (1350rpm), εως και 1900 στροφες, τοτε δεν αλλαζει με τιποτα. Αν τον βαλω τερμα (2400), τοτε κανει κατι λιγα, δηλαδη αυξομοιωνεται περιπου μεταξυ 1900-2400 αναλογα με την θερμοκρασια. Υπαρχει τροπος να το κανω να βρισκεται μεταξυ 1350 και 2400?
(Και κατα προτιμηση, 1350-1900)

Aπο bios κλπ οι αυτοματοι ρυθμιστες υποτιθεται οτι ειναι enabled.

Επισης, μετρωντας θερμοκρασιες, βλεπω οτι ειτε idle, ειτε κατα τη διαρκεια benchmark, οι 2 πυρηνες ειναι 4-8 βαθμους πιο κατω απο τους 2 πρωτους. Υπαρχει καποια εξηγηση benchmarιστικη, η μηπως ειναι θεμα οτι δεν πιανει καλα η ψυκτρα πχ?

Τελος, speedfan και ΗWMonitor δινουν 5-10 βαθμους αποκλιση στους πυρηνες. Ποιο να εμπιστευτω? :p

ps: CPU temps: 24oC
Core temps 27-33 στο Speedfan, 38-42 στο HWMonitor. Τι διαφορα εχουν οι CPU και Core temps?

TopGear
24-12-2009, 15:24
Eχω ενα θεμα με το ανεμιστηρακι της cpu (με ψυκτρα zalman 9500):
Θελω να ελεγχεται "δυναμικα" η ταχυτητα του αναλογα με την θερμοκρασια κλπ, αλλα το προβλημα ειναι οτι εχει δικο της ρυθμιστη (τον οποιο εχω βαλει στο εσωτερικο του πυργου), ο οποιος μαλλον καπως μπερδευει τα πραγματα.
Αν τον βαλω στο χαμηλοτερο δυνατο (1350rpm), εως και 1900 στροφες, τοτε δεν αλλαζει με τιποτα. Αν τον βαλω τερμα (2400), τοτε κανει κατι λιγα, δηλαδη αυξομοιωνεται περιπου μεταξυ 1900-2400 αναλογα με την θερμοκρασια. Υπαρχει τροπος να το κανω να βρισκεται μεταξυ 1350 και 2400?
(Και κατα προτιμηση, 1350-1900)

Aπο bios κλπ οι αυτοματοι ρυθμιστες υποτιθεται οτι ειναι enabled.

Επισης, μετρωντας θερμοκρασιες, βλεπω οτι ειτε idle, ειτε κατα τη διαρκεια benchmark, οι 2 πυρηνες ειναι 4-8 βαθμους πιο κατω απο τους 2 πρωτους. Υπαρχει καποια εξηγηση benchmarιστικη, η μηπως ειναι θεμα οτι δεν πιανει καλα η ψυκτρα πχ?

Τελος, speedfan και ΗWMonitor δινουν 5-10 βαθμους αποκλιση στους πυρηνες. Ποιο να εμπιστευτω? :p

ps: CPU temps: 24oC
Core temps 27-33 στο Speedfan, 38-42 στο HWMonitor. Τι διαφορα εχουν οι CPU και Core temps?

Δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις αυτό σε ψύκτρα με δικό της ρυθμιστή. Αν δεν είναι pwm, νομίζω εσύ δε μπορείς να το κάνεις αυτόματο (εκτός και αν υπάρχει καμιά πολύ εξειδικευμένη). Οπότε ρύθμισε το στο δυνατότερο και άφησέ το εκεί.

Θεωρώ ότι το HwMonitor είναι καλύτερο, αλλά δοκίμασε και το Everest (www.lavalys.com), είναι το πιο πετυχημένο σε τέτοια.

Excessium
24-12-2009, 16:27
Κανω διαφορα με την καρτα γραφικων (4770) και παρατηρησα οτι στο Gpu-z λεει στο bus interface "PCI-E 16x @ 16x" ενω σε ολες τις αλλες αναφορες που εχω βρει στο ιντερνετ γραφει "PCI-E 2.0 16x @16x 2.0".
Θα πρεπει να ανησυχω οτι εχω βαλει την καρτα σε λαθος ρυθμισεις στο bios οσον αφορα στο PCI-E? :p

TopGear
24-12-2009, 20:05
Κανω διαφορα με την καρτα γραφικων (4770) και παρατηρησα οτι στο gpu-z λεει στο bus interface "pci-e 16x @ 16x" ενω σε ολες τις αλλες αναφορες που εχω βρει στο ιντερνετ γραφει "pci-e 2.0 16x @16x 2.0".
Θα πρεπει να ανησυχω οτι εχω βαλει την καρτα σε λαθος ρυθμισεις στο bios οσον αφορα στο pci-e? :p

Υποθέτω αν είχες βάλει την κάρτα σε λάθος υποδοχή, δε θα δούλευε καν. Απλά τα χαρακτηριστικά της κάρτας λογικά θα είναι pci e 2.0 (αλλά μπορεί να δουλεύει και σε pci e για λόγους συμβατότητας), ίσως η μητρική σου είναι για pci e.

Sevasmios
24-12-2009, 21:28
Κανω διαφορα με την καρτα γραφικων (4770) και παρατηρησα οτι στο Gpu-z λεει στο bus interface "PCI-E 16x @ 16x" ενω σε ολες τις αλλες αναφορες που εχω βρει στο ιντερνετ γραφει "PCI-E 2.0 16x @16x 2.0".
Θα πρεπει να ανησυχω οτι εχω βαλει την καρτα σε λαθος ρυθμισεις στο bios οσον αφορα στο PCI-E? :p

Οι PCI-e 2.0 κάρτες δουλεύουν μια χαρά και σε PCI-e 1.0 (αρκεί να είναι x16 το port) απλά δεν εκμεταλεύεσαι πλήρως τις δυνατότητες της κάρτας.

98% πιθανότητα η Mobo σου δεν έχει PCI-e 2.0, μόνο 1.0

Excessium
24-12-2009, 21:44
Οι pci-e 2.0 κάρτες δουλεύουν μια χαρά και σε pci-e 1.0 (αρκεί να είναι x16 το port) απλά δεν εκμεταλεύεσαι πλήρως τις δυνατότητες της κάρτας.

98% πιθανότητα η mobo σου δεν έχει pci-e 2.0, μόνο 1.0

Ναι αυτο ψαχνω τωρα, ειχα την εντυπωση οτι ειχα 2.0..
Asus p5w dh deluxe ειναι η mobo.

Δεν εχω 2.0 τελικα, QQ μου :metal:
Χανω ομως πραγματικα κατι ιδιαιτερο?
Βρηκα κατι thread σε forum απο το 2007 (:p) που ελεγαν οτι εχει απειροελαχιστη διαφορα. Ποσο εχει αλλαξει μεχρι τωρα αυτο?
(Υπενθυμιζω, εχω q6600 και HD4770, overclocked ελαφρως και τα 2.)

TopGear
24-12-2009, 22:44
(Υπενθυμιζω, εχω q6600 και HD4770, overclocked ελαφρως και τα 2.)

Γενικά το overlocking μειώνει το χρόνο του εξαρτήματος, πολύ ή λίγο (ανάλογα απ'το επίπεδο που το υπερφορτώνεις).

Να το ξέρεις. Αν δεν το χρειάζεσαι, μην το κάνεις. Q6600 και 4770, δεν νομίζω ότι σου είναι απαραίτητο.

Pan-kun
27-12-2009, 18:48
Σημερα μου εμφανιστηκε πρωτη φορα οτι το avast μπλοκαρε συνδεση με ενα "ad.yieldmanager.com". Εψαξα λιγο στο firewall και βρηκα οτι το windows live messanger ειναι connected με αυτο.
Ψαχνοντας λιγο στο internet βρηκα οτι ειναι καποιο spyware/malware.
Τα Ad-aware, avast, δεν βρηκαν κατι και δοκιμασα και ccleaner μπας και γινει τιποτα, αλλα ακομα υπαρχει.
Στο internet βρηκα ενα προγραμμα ειδικα για το συγκεκριμενο, αλλα δυστυχως μονο τον εντοπισμο εκανε δωρεαν:p

Εχει κανεις καμια ιδεα για το τι πρεπει να κανω για να το αφαιρεσω; Ειναι σιγουρα κατι κακο ή κατι ακυρο;

NorthPole
27-12-2009, 19:06
Σημερα μου εμφανιστηκε πρωτη φορα οτι το avast μπλοκαρε συνδεση με ενα "ad.yieldmanager.com". Εψαξα λιγο στο firewall και βρηκα οτι το windows live messanger ειναι connected με αυτο.
Ψαχνοντας λιγο στο internet βρηκα οτι ειναι καποιο spyware/malware.
Τα Ad-aware, avast, δεν βρηκαν κατι και δοκιμασα και ccleaner μπας και γινει τιποτα, αλλα ακομα υπαρχει.
Στο internet βρηκα ενα προγραμμα ειδικα για το συγκεκριμενο, αλλα δυστυχως μονο τον εντοπισμο εκανε δωρεαν:p

Εχει κανεις καμια ιδεα για το τι πρεπει να κανω για να το αφαιρεσω; Ειναι σιγουρα κατι κακο ή κατι ακυρο;

ψαξε το ιδιο προγραμμα που το βγαζει σε torrent

Pan-kun
27-12-2009, 19:27
ψαξε το ιδιο προγραμμα που το βγαζει σε torrent

Δυστυχως το εψαξα αλλα δε βρηκα κατι.

Βρηκα αυτο βασικα:
Is ad.yieldmanager.com spyware?
Although ad.yieldmanager.com is not considered spyware or malware, in the hands of an attacker it can prove to be harmful. So it's up to you if you want your surfing habits or sensitive information to be shared across multiple domains or sold to third-parties for malicious purposes.

Απλα ειναι παραξενο που πεταξε security message οτι το μπλοκαρε. Οποτε παιζει κανα trojan ή false positive. Το μπλοκαρα και σε ολα τα browser οποτε φανταζομαι να μην εχω προβλημα.

TopGear
28-12-2009, 14:02
Έχω φάει ένα σκάλωμα με firefox.

Αρκετά συχνά όταν πάω να τον ανοίξω δεν ανοίγει καθόλου. Όσες φορές κι αν πατήσω. Πάω στο sysinternals process utilities και βλέπω ότι με κάποιο τρόπο, τρέχει ήδη στο backround, οπότε πρώτα πρέπει να κάνω kill process κι έπειτα να ανοίξω firefox.

Επιπλέον σε αρκετά sites όταν πάω να ανοίξω μια φωτό ή εδώ στο forum όταν πατάω στα smilies το more για να τα δω όλα, δεν κάνει τίποτα και δεν ανοίγει καθόλου το νέο παράθυρο (κι ας έχω κάνει το ακριβώς παραπάνω βήμα).

Συν αν πατήσω πχ δεξί κλικ να δω επιλογές μου εμφανίζει ένα λευκό κενό ή όλο κενό χωρίς επιλογές.
http://i48.tinypic.com/2uibwwl.png

Έκανα uninstall, ξανά install, το πρόβλημα παραμένει. Δεν έχω πειράξει κάτι που να το επηρέασε, ξαφνικά κάποια μέρα πριν κανά 10ήμερο άρχισε να το κάνει.

understracker
29-12-2009, 04:10
Έχω φάει ένα σκάλωμα με firefox.

Αρκετά συχνά όταν πάω να τον ανοίξω δεν ανοίγει καθόλου. Όσες φορές κι αν πατήσω. Πάω στο sysinternals process utilities και βλέπω ότι με κάποιο τρόπο, τρέχει ήδη στο backround, οπότε πρώτα πρέπει να κάνω kill process κι έπειτα να ανοίξω firefox.

Επιπλέον σε αρκετά sites όταν πάω να ανοίξω μια φωτό ή εδώ στο forum όταν πατάω στα smilies το more για να τα δω όλα, δεν κάνει τίποτα και δεν ανοίγει καθόλου το νέο παράθυρο (κι ας έχω κάνει το ακριβώς παραπάνω βήμα).

Συν αν πατήσω πχ δεξί κλικ να δω επιλογές μου εμφανίζει ένα λευκό κενό ή όλο κενό χωρίς επιλογές.
http://i48.tinypic.com/2uibwwl.png

Έκανα uninstall, ξανά install, το πρόβλημα παραμένει. Δεν έχω πειράξει κάτι που να το επηρέασε, ξαφνικά κάποια μέρα πριν κανά 10ήμερο άρχισε να το κάνει.

Σβήσε το προφίλ του firefox. http://support.mozilla.com/el/kb/Profiles#Where_is_my_profile_stored_

Οι PCI-e 2.0 κάρτες δουλεύουν μια χαρά και σε PCI-e 1.0 (αρκεί να είναι x16 το port) απλά δεν εκμεταλεύεσαι πλήρως τις δυνατότητες της κάρτας.

98% πιθανότητα η Mobo σου δεν έχει PCI-e 2.0, μόνο 1.0

Δεν παράγει αρκετό bandwidth η 4770 για να μπουκώσει η 16x. Είναι για next generation κάρτες το πρότυπο.

TopGear
29-12-2009, 12:27
Σβήσε το προφίλ του firefox. http://support.mozilla.com/el/kb/Profiles#Where_is_my_profile_stored_

Δεν ξέρω αν λύθηκε το πρόβλημα με την running backround process, αλλά αυτό με τα κουτάκια που έχω δείξει και παραπάνω υπάρχει ακόμη. Και όταν πάω να ανοίξω κάποια (όχι όλα) links που ανοίγουν νέο window πχ αυτό με τα smilies. :angryfire :angryfire

Και που το έκανα, έχασα όλα τα passwords, τις ρυθμίσεις μου, τα addons κτλ. Ενώ αν τα επαναφέρω με το mozbackup, επανέρχεται και το πρόβλημα. Και το θέμα είναι να μη χάσω τα πάντα και τα ξαναπερνάω απ'την αρχή...

//Δε λύθηκε ούτε η backround process :angryfire :angryfire

//Έκανα uninstall τον firefox πλήρως, έσβησα profiles κτλ κτλ και ξανά απ'την αρχή. Αυτό με το κενό εξακολουθεί και υπάρχει, όπως επίσης και αν πάω να ανοίξω link που οδηγεί σε new window (smilies). Έχω την τελευταία έκδοση firefox (3.6.5).

http://i47.tinypic.com/15i24ao.png

TopGear
29-12-2009, 13:12
Επειδή αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι που τα ξαναπερνάω όλα απ'την αρχή στον firefox, μπορεί κάποιος να μου θυμίσει τι ρυθμίσεις κάνω στο webmail και στο eclass για να μη μου εμφανίζεται κάθε φορά αυτό το πράγμα και να συνδέομαι κατευθείαν;

http://i45.tinypic.com/f9ledi.png

Octopus Handjob
29-12-2009, 15:19
Επειδή αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι που τα ξαναπερνάω όλα απ'την αρχή στον firefox, μπορεί κάποιος να μου θυμίσει τι ρυθμίσεις κάνω στο webmail και στο eclass για να μη μου εμφανίζεται κάθε φορά αυτό το πράγμα και να συνδέομαι κατευθείαν;

http://i45.tinypic.com/f9ledi.png

Δε βλέπω γιατί πρέπει να σου εμφανίζεται συνέχεια αυτό. Αν πάω από "I understand the risks" και "add security exception" δε μου εμφανίζεται συνέχεια αυτό, παρά μόνο την πρώτη φορά, που δεν αναγνωρίζει το πιστοποιητικό του Πανεπιστημίου.

TopGear
29-12-2009, 15:42
Δε βλέπω γιατί πρέπει να σου εμφανίζεται συνέχεια αυτό. Αν πάω από "I understand the risks" και "add security exception" δε μου εμφανίζεται συνέχεια αυτό, παρά μόνο την πρώτη φορά, που δεν αναγνωρίζει το πιστοποιητικό του Πανεπιστημίου.

Παλιότερα ο stf νομίζω είχε πει να κάνουμε μια μικρορυθμισούλα και θα λυνόταν το πρόβλημα.

Βέβαια εγώ τα έκανα όλα αυτά για να εγκαταστήσω ξανά σωστά τον firefox που μου έβγαζε τα προβλήματα που περιγράφω στην προηγούμενη σελίδα. Τα προβλήματα ωστόσο δεν έχουν λυθεί ακόμη, οπότε με βλέπω να τραβάω το ξεγυρισμένο moz restore και να επαναφέρω ξανά τις ρυθμίσεις που είχα παλιά (αφού ούτως ή άλλως, δεν έχω βρει λύση).

nikos_pOlo
30-12-2009, 12:55
Καλημέρα,
έχω το εξής πρόβλημα . Έχω 2 δίσκους στο PC μου όπου στο ένα έχω Ubuntu 9.10, και στον άλλο Windows 7 . Από πρόβλημα που προέκυψε στα Windows, αναγκάστηκα να κάνω format και να ξανα κάνω εγκατάσταση τα Windows . Τώρα όμως , όταν ανοίγω τον Υπολογιστή, δεν μου εμφανίζει την επιλογή να διαλέξω λειτουργικό σύστημα . Τί φταίει ???:confused:

SpartanGeorge
30-12-2009, 12:58
Καλημέρα,
έχω το εξής πρόβλημα . Έχω 2 δίσκους στο PC μου όπου στο ένα έχω Ubuntu 9.10, και στον άλλο Windows 7 . Από πρόβλημα που προέκυψε στα Windows, αναγκάστηκα να κάνω format και να ξανα κάνω εγκατάσταση τα Windows . Τώρα όμως , όταν ανοίγω τον Υπολογιστή, δεν μου εμφανίζει την επιλογή να διαλέξω λειτουργικό σύστημα . Τί φταίει ???:confused:

http://ubuntuguide.net/how-to-restore-grub-2-after-reinstalling-windows-xpvistawin7

SpartanGeorge
30-12-2009, 13:18
Ξέρει κανείς σε chrome πως κάνουμε accept κάποιο certificate?

Klinika_Nekros
30-12-2009, 15:02
Ξέρει κανείς σε chrome πως κάνουμε accept κάποιο certificate?

http://dev.chromium.org/developers/design-documents/ssl-client-authentication

giannis88
30-12-2009, 15:13
δεν είναι ακριβώς πρόβλημα
έχει κανείς υπόψη κάνα καλό eshop του εξωτερικού ή κάναν καλό ebay seller (για hardware μιλάμε)??

ironman
30-12-2009, 15:52
χρησιμοποιω εδω και καιρο το ConvertXtoDVD αλλα εδω και 2 μερες μολις παταω μετατροπη για να αρχισει
μου πεταει ενα error του στυλ

Αccess violation at address 009CA72E in module 'ConvertXtoDVD.exe'.
Read of address 00000000

ξερει κανεις τι παιζει;

BuenosDias
01-01-2010, 13:43
Είμαι σε ενα λαπτοπ που δεν εχει αντιικο και περνάω τα avira AntiVir
Βλέπω όμως και κατι που βγάζει το λαπτοπ, ένα McAfree Security Center (το οποίο λέει έχει λήξει)
τι ειναι αυτό;
πρέπει να το απενεργοποιήσω για να περάσω το avira;

γιατί το avira ζητάει τα προσωπικά στοιχεία;

kyri@kos
01-01-2010, 19:17
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά και καλά!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι..Σε ένα σκληρό δίσκο τα δεδομένα γράφονται.Όταν τα διαγράφουμε δεν φεύγουν απ τη μνήμη απλά δεν μπορούμε πλέον να τα προσπελάσουμε μέχρι να γραφτεί κάτι άλλο από πάνω.Έτσι δεν είναι???

stathisq
01-01-2010, 19:59
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά και καλά!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι..Σε ένα σκληρό δίσκο τα δεδομένα γράφονται.Όταν τα διαγράφουμε δεν φεύγουν απ τη μνήμη απλά δεν μπορούμε πλέον να τα προσπελάσουμε μέχρι να γραφτεί κάτι άλλο από πάνω.Έτσι δεν είναι???

ετσι ειναι....2 φορες εχω κανει φορματ καταλαθος:spank::spank: και τελικα εσωσα ολα τα δεδομενα που ειχα γραμενα στο δισκο...

SpartanGeorge
01-01-2010, 20:10
by μνήμη you mean δίσκος

Panoylhs
01-01-2010, 20:37
..ξέρετε κανένα pdf to docx converter? googlara και ότι βρήκα ήθελε συνδρομή ή δεν δούλευε :-( ..

kyri@kos
01-01-2010, 21:06
ετσι ειναι....2 φορες εχω κανει φορματ καταλαθος:spank::spank: και τελικα εσωσα ολα τα δεδομενα που ειχα γραμενα στο δισκο...

ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΚΤΗΣΩ....
Same problem

aleretou
01-01-2010, 21:25
Same problem

προτείνω το πρόγραμμα getdataback....και εύχομαι σε όλους καλή χρονιά!

stathisq
01-01-2010, 22:48
Same problem

και τις 2 φορες τη δουλεια την εκανα με το active file recovery...
ψαξε σε κανενα τρακερ και θα το βρεις...στη χρηση ειναι ευκολο...(δεν ειμαι σπιτι μου αυτες τις μερες για να σου πω περισσοτερα)...
και προσοχη!!!οταν κανεις ανακτηση τα αρχεια ΜΗΝ πας να τα γραψεις πανω στον ιδιο δισκο αλλα σε καποιον αλλο!!
ισως αργησει λιγο αλλα λογικα θα τα ανακτησεις ολα...

TopGear
02-01-2010, 05:18
Έκανα format σήμερα και ξαναπέρασα τα 7.

Έβαλα σαν non-unicode γλώσσα, τα greek (σκέτο). Ωστόσο, ανοίγω κάποια .txt μερικές φορές και τα γράμματα μου φαίνονται ιερογλυφικά. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση; :angryfire :angryfire

kyri@kos
02-01-2010, 13:43
και τις 2 φορες τη δουλεια την εκανα με το active file recovery...
ψαξε σε κανενα τρακερ και θα το βρεις...στη χρηση ειναι ευκολο...(δεν ειμαι σπιτι μου αυτες τις μερες για να σου πω περισσοτερα)...
και προσοχη!!!οταν κανεις ανακτηση τα αρχεια ΜΗΝ πας να τα γραψεις πανω στον ιδιο δισκο αλλα σε καποιον αλλο!!
ισως αργησει λιγο αλλα λογικα θα τα ανακτησεις ολα...

Έχω βρει κάτι αρχεία που είναι κάμποσα gb αλλά χωρίς τίτλους.Εχει ακαταλαβίστικους τίτλους..Και σε σένα το ίδιο έκανε ή είχες ακριβώς το όνομα των φακέλων σου και των αρχείων σου?

green_hat
02-01-2010, 18:33
Έχω βρει κάτι αρχεία που είναι κάμποσα gb αλλά χωρίς τίτλους.Εχει ακαταλαβίστικους τίτλους..Και σε σένα το ίδιο έκανε ή είχες ακριβώς το όνομα των φακέλων σου και των αρχείων σου?
Και εμένα καμιά φορά μου εμφανίζει ακαταλαβίστικους τίτλους, αλλά και μερικά που μου έχουν κανονικό τίτλο μπορεί να είναι κατεστραμμένα.

kyri@kos
02-01-2010, 19:30
Και εμένα καμιά φορά μου εμφανίζει ακαταλαβίστικους τίτλους, αλλά και μερικά που μου έχουν κανονικό τίτλο μπορεί να είναι κατεστραμμένα.

Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα αυτά που χρειάζομαι βρίσκονται στο φάκελο Files recognised by signatures

ή μπορεί να βρίσκονται και οπουδήποτε αλλού.Μιλώ στο συγκεκριμένο πρόγραμμα..

Ladybird!!
02-01-2010, 19:54
Έχω το εξής πρόβλημα: Κάποιες φορές ενώ πατάω στο πληκτρολόγιο για παράδειγμα το "κ" μου εμφανίζει "3", πατάω μετά το "α"μου εμφανίζει "&" κ.ο.κ. Γενικότερα δηλαδή εμφανίζει άλλα γράμματα και αριθμούς από αυτά που αντιστοιχούν σε κάθε πλήκτρο. Αυτό μου το εμφάνιζε από παλιά αραιά και που και τώρα έχει φτάσει κάθε μήνα να γίνεται αυτό. Κάνω επαναφορά συστήματος και λύνεται το πρόβλημα, ωστόσο γνωρίζει κανείς τι παθαίνει και συμβαίνει αυτό τόσο συχνά; (έχω vista)
Ευχαριστώ!

NorthPole
02-01-2010, 22:09
Έχω το εξής πρόβλημα: Κάποιες φορές ενώ πατάω στο πληκτρολόγιο για παράδειγμα το "κ" μου εμφανίζει "3", πατάω μετά το "α"μου εμφανίζει "&" κ.ο.κ. Γενικότερα δηλαδή εμφανίζει άλλα γράμματα και αριθμούς από αυτά που αντιστοιχούν σε κάθε πλήκτρο. Αυτό μου το εμφάνιζε από παλιά αραιά και που και τώρα έχει φτάσει κάθε μήνα να γίνεται αυτό. Κάνω επαναφορά συστήματος και λύνεται το πρόβλημα, ωστόσο γνωρίζει κανείς τι παθαίνει και συμβαίνει αυτό τόσο συχνά; (έχω vista)
Ευχαριστώ!

modelo ypologisth?

green_hat
02-01-2010, 23:11
Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα αυτά που χρειάζομαι βρίσκονται στο φάκελο files recognised by signatures

ή μπορεί να βρίσκονται και οπουδήποτε αλλού.Μιλώ στο συγκεκριμένο πρόγραμμα..
Για το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν ξέρω. Απλά σε όλα τα προγράμματα μπορεί να σου επαναφέρει ένα αρχείο με ακαταλαβίστικους τίτλους και να λειτουργεί. Συνήθως στην αρχή σου έχει επιλογή για το που θέλεις να σου επαναφέρει τα αρχεία σου. Πρόσεξες τι σου έλεγε; Συγκεκριμένα για το πρόγραμμά σου:

the detected files, when this option is turned on, will be placed into the files recognized by signatures virtual folder and will have abstract filenames

Ladybird!!
03-01-2010, 00:32
Ευχαριστώ!

modelo ypologisth?

laptop fujitsu siemens

Master_User
03-01-2010, 00:36
to eixa kai go auto pata Fn + num (numlock i kati tetxio)
kai tha gini ;)
basika kita prota na grafis kratontas patimeno to fn koumpi an grafi kanonika ok
patas aktalathos koumpia (fn + num) kai se ginete auto

Ladybird!!
03-01-2010, 00:50
Το δοκίμασα!!Αυτό ήταν τελικά!!Και παιδευόμουν τόσο καιρό!!Νόμιζα ότι ήταν τίποτα πιο σοβαρό!!Ευχαριστώ πολύ!! :wavey:

TopGear
03-01-2010, 05:37
Έκανα format σήμερα και ξαναπέρασα τα 7.

Έβαλα σαν non-unicode γλώσσα, τα greek (σκέτο). Ωστόσο, ανοίγω κάποια .txt μερικές φορές και τα γράμματα μου φαίνονται ιερογλυφικά. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση; :angryfire :angryfire

Anyone?

Ακόμη κι εδώ μου τα χαλάει!!!

http://i49.tinypic.com/9ji268.png

Γιατί; Την προηγούμενη φορά που εγκατέστησα τα 7, δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και είμαι σίγουρος ότι δεν άλλαξα κάτι.

//Δεν ξέρω αν ήταν αυτό, αλλά πείραξα κάτι στο system locale και μάλλον έφτιαξε.

http://i45.tinypic.com/6th6hw.png

BuenosDias
03-01-2010, 16:19
laptop fujitsu siemens

και γω αυτό έχω αλλά με άλλο πρόβλημα
το δεξί βελάκι έγινε υπερευαισθητο και το αριστερό δε δουλεύει
αλλά το δικό σου πρόβλημα είναι το ότι παταγες το num καταλάθος

εγώ μάλλον θέλω άλλο πληκτρολόγιο :p

sleep_not
03-01-2010, 19:29
laptop fujitsu siemens

Πανδημια επεσε; Και γω εχω ενα τετοιο αλλα απλα θελω να του κανω partition για να αποθηκευσω κατι φωτογραφιες πριν κανω format. Τι προγραμμα μου προτεινετε;

//win 7 x64

noegr
03-01-2010, 23:21
Προβληματάκι
Έχω δυο Dimmάκια ολόιδια , έκαστο των 2gb
Έχω win xp 32bit και κάρτα γραφικών με ddr5 1gb
Το ξέρω πως τα xp 32bit δεν υποστηρίζουν 4gb ram Και κάποθ διάβασα πως σε αυτά τα συνολικά 4 Gb που υποστηρίζουν συμπεριλαμβάνεται και η μνήμη της gpu. Δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να αναγνωρ΄ζει 3gb?
Γιατά στα Properties του my computer αλλά και σε πολλά αλλα προγράμματα δείχενι ότι έχω μόνο 2.
Τις δοκίμασα και ξεχωριστά τις μνήμες και λειτουργούν σωστά(δηλαδή δεν τις έχω κάψει), στο bios αναγνωρίζει ότι με Μemory remap Θα είχα κανονικά 3072mb μνήμης αλλά στα xp τπτ...

Α και κάτι άλλο..
Τι διαφορά έχουν αυτές οι δύο οθόνες ώστε να έχουν 40€ διαφορά?
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169577
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169562

TopGear
03-01-2010, 23:41
Προβληματάκι
Το ξέρω πως τα xp 32bit δεν υποστηρίζουν 4gb ram Και κάποθ διάβασα πως σε αυτά τα συνολικά 4 Gb που υποστηρίζουν συμπεριλαμβάνεται και η μνήμη της gpu. Δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να αναγνωρ΄ζει 3gb?
Γιατά στα Properties του my computer αλλά και σε πολλά αλλα προγράμματα δείχενι ότι έχω μόνο 2.
Τις δοκίμασα και ξεχωριστά τις μνήμες και λειτουργούν σωστά(δηλαδή δεν τις έχω κάψει), στο bios αναγνωρίζει ότι με Μemory remap Θα είχα κανονικά 3072mb μνήμης αλλά στα xp τπτ...

Λογικά θα έπρεπε να σου αναγνωρίζει 3gb. Δεν καταλαβαίνω γιατί στο κάνει. Μήπως είναι καμιά υποδοχή μνήμης καμμένη; Δες και με το everest (www.lavalys.com) τι σου βγάζει.

Α και κάτι άλλο..

Η πρώτη δέχεται και ψηφιακή είσοδο, ενώ η δεύτερη μόνο αναλογική.

Επίσης η πρώτη έχει και δυνατότητα στήριξης σε τοίχο (νομίζω αυτό σημαίνει το vesa) και ζυγίζει λιγότερο. Πιθανώς και οι γωνίες θέασης και τα hz είναι διαφορετικά.

noegr
04-01-2010, 01:15
Η πρώτη δέχεται και ψηφιακή είσοδο, ενώ η δεύτερη μόνο αναλογική.

Επίσης η πρώτη έχει και δυνατότητα στήριξης σε τοίχο (νομίζω αυτό σημαίνει το vesa) και ζυγίζει λιγότερο. Πιθανώς και οι γωνίες θέασης και τα hz είναι διαφορετικά.

Αξίζει να πάρω τη δεύτερη για την ψηφιακή είσοδο?
FullHD δεν είναι και οι δύο?

TopGear
04-01-2010, 01:42
Αξίζει να πάρω τη δεύτερη για την ψηφιακή είσοδο?
FullHD δεν είναι και οι δύο?

Υποθέτω πώς αξίζει αυτή με ψηφιακή, ειδικά αφού λες έχεις 1gb ddr5 γραφικών. Εγώ έχω μια 9800GT στο 1gb και επειδή έψαχνα οθόνη τετράγωνη και όχι wide, πήρα μία πραγματικά καλή samsung, αλλά ξέχασα να δω τη σύνδεση κι έμεινα με την αναλογική.

Εγώ θα σου πρότεινα και τις παρακάτω με 50.000 dynamic contrast και χρόνο απόκρισης 2ms.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168060
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168062

Master_User
04-01-2010, 05:47
Προβληματάκι

Α και κάτι άλλο..

mipos den ta topothetises sosta bgalta kai ksanabalta alios bale cpu-z tha se pi h memtest ;)
i pane bios ekei pou leei Advanced, Chipset Configuration-> Memory Remap Feature kai bale enable

St3f@n0s
05-01-2010, 19:22
8umatai kaneis sas ti skata allazoume sto bios se laptop otan den anagnwrizei ton sklhro kai tou allazoume to mode h ti allo???

Xerw xerw sas boh8hsa polu...

Exw kollhsei twra kai den mou erxetai...:mad:

Ola auta enw kaneis format...
Den ti8etai 8ema gia drivers gia flashaki alla kati allo htan...Pws to lene re gamwto...:mad:

understracker
05-01-2010, 19:52
8umatai kaneis sas ti skata allazoume sto bios se laptop otan den anagnwrizei ton sklhro kai tou allazoume to mode h ti allo???

Xerw xerw sas boh8hsa polu...

Exw kollhsei twra kai den mou erxetai...:mad:

Ola auta enw kaneis format...
Den ti8etai 8ema gia drivers gia flashaki alla kati allo htan...Pws to lene re gamwto...:mad:

Βάζεις τους σκληρούς από ACHI mode σε IDE ή κάνεις slipstream drivers.

Niko$
06-01-2010, 16:42
Έκανα φορμάτ και ξανάβαλα τα windows xp sp3 όπως ακριβώς και πριν και τώρα και δουλεύουν τα 2 από τα 5 ηχεία..τι στο καλό να κάνω??
Πόσες ρυθμίσεις άλλαξα στον πίνακα ελέγχου στα ηχεία, τι drivers κατέβασα τίποτα :boss:
Μέχρι πριν δούλευαν κανονικά όλα... ηχεία Logitech X530 και κάρτα ήχου είναι στη μητρική ASUS SLI

:boss::boss::boss:

Gcc
08-01-2010, 00:07
Καλησπέρα!
Εχω δύο απορίες άσχετες μεταξύ τους:

1) Εχω εναν σκληρό καινουργιο sata στον οποίον εχω win 7 και έναν πιο παλιό IDE με ubuntu. Αυτός λοιπόν ο δευτερος έχει σαν καλωδιο δεδομένων αυτό το μεγάλο κλασσικο των IDE που είναι με ταινία απο πίσω και για ρεύμα έχω βαλει μετατροπέα από sata σε molex για να τον ταιζω από το τροφοδοτικο. Το πρόβλημα που έχω είναι οτι μερικές φορές οταν πάει να φορτώσει απο grub για ubuntu δεν μου διαβαζει καθόλου ο σκληρος, δεν φορτωνει το λειτουργικο και δεν αναβει το λαμπάκι του δίσκου(είναι σαν να μην δουλευει δηλαδη) με αποτελεσμα να αναγκάζομαι να κάνω reset αρκετες φορές μπας και νιώσει. Ειναι σαν να μην κάνει επαφή ώρες-ωρες και υποψιάζομαι οτι μπορεί να φταίει η ταινια δεδομένων του IDE. Μια μερα που ανοιξα το tower ηταν λιγάκι ξεκουμπωμένη απο τη μια μεριά αλλα τωρα είναι οκ, τι μπορει να φταίει και τη μια διαβάζει ενω την αλλη οχι???

2) Υπάρχει τρόπος να κάνουμε κάποιο μηχάνημα της σχολής να έχει χρωματιστό editor??Δεν εννοω απλα ένα φόντο ή αλλο χρωμα γραμματοσειράς ή φόντου. Εννοω να λειτουργει σαν τους καλούς editors και να έχει χρωματική διαφοροποίηση ανάλογα με τις συνθήκες, statements κ.τ.λ
Ας πουμε να χρωματιζει με ενα χρώμα το if-else, με αλλο χρώμα τα σχόλια, με αλλο χρωμα το for κ.τ.λ
Το λεω γιατι το είδα στο αντίστοιχο putty του αδερφου μου που ειναι Πληροφορική Κρητης. Είχε μπει σε linux μέσω putty και ηταν έτσι...

TopGear
08-01-2010, 03:44
Καλησπέρα!
Εχω δύο απορίες άσχετες μεταξύ τους:

2) Υπάρχει τρόπος να κάνουμε κάποιο μηχάνημα της σχολής να έχει χρωματιστό editor??Δεν εννοω απλα ένα φόντο ή αλλο χρωμα γραμματοσειράς ή φόντου. Εννοω να λειτουργει σαν τους καλούς editors και να έχει χρωματική διαφοροποίηση ανάλογα με τις συνθήκες, statements κ.τ.λ
Ας πουμε να χρωματιζει με ενα χρώμα το if-else, με αλλο χρώμα τα σχόλια, με αλλο χρωμα το for κ.τ.λ
Το λεω γιατι το είδα στο αντίστοιχο putty του αδερφου μου που ειναι Πληροφορική Κρητης. Είχε μπει σε linux μέσω putty και ηταν έτσι...

Καταρχήν δυνατό το τμήμα της Κρήτης...

Πες το compilers και λειτουργικά θα λιώσει πολύ άσχημα. :tounge:

Μήπως είχε ανοίξει κανά gvim editor και είχε βάλει χρώματα; Γιατί κι εγώ παλιότερα το έκανα και είχε διάφορα themes.

Gcc
08-01-2010, 17:13
Καταρχήν δυνατό το τμήμα της Κρήτης...

Πες το compilers και λειτουργικά θα λιώσει πολύ άσχημα. :tounge:

Μήπως είχε ανοίξει κανά gvim editor και είχε βάλει χρώματα; Γιατί κι εγώ παλιότερα το έκανα και είχε διάφορα themes.

Σαν τα δικά μας λειτουργικά δεν είναι ομως, τα ειδα φετος τα δικα τους, ειναι λιγάκι πιο soft(πολύ λιγο ομως)..
Compilers εκει ειναι κορμου και ειναι πολύ βαρβατοι οντως

Οχι με pico δουλευε μεσω putty ρε συ γι αυτο και μου φάνηκε περιεργο!

bofh
09-01-2010, 03:23
Μάλλον θα είχανε βάλει εκεί πέρα latest έκδοση του nano (αυτό είναι το όνομα του pico από την GNU έκδοση του) η οποία υποστηρίζει syntax highlighting. Ο απλός pico ή παλιές εκδόσεις του nano δεν το έχουνε αυτό.

SpartanGeorge
09-01-2010, 03:39

Χρησιμοποίησε vi / vim :wavey:

TopGear
09-01-2010, 14:28
Έχει εξαφανιστεί ο Recycle Bin από το desktop του αδερφού μου. Πώς τον βρίσκουμε ξανά; Δεν του τον εμφανίζει καθόλου.

Σε Windows Vista είναι. Πάει να σβήσει κάτι, βγάζει το confirmation dialog κι από κει και πέρα ο Recycle δεν είναι πουθενά.

Δοκιμάσαμε με ένα sidebar gadget που λέγεται Recycle Bin μήπως εμμέσως τον προσπελάσουμε, αλλά και πάλι όταν σβήσαμε κάτι δοκιμαστικά, δεν πήγε εκεί (στο sidebar gadget), πήγε στον "χαμένο" κάδο.

//Solved

Morgoth
09-01-2010, 16:19
Τα windows 7 αποφάσισαν σήμερα ότι θα μου ήταν χρήσιμος ένας ακόμα σκληρός δίσκος κι έτσι... μου χάρισαν έναν!
Στα καλά καθούμενα εμφανίστηκε ένας νέος δίσκος Q: ο οποίος φυσικά δεν υπάρχει πουθενά και μάλιστα μου προτείνουν να τον κάνω format γιατί δεν είναι στα πρότυπα των windows.
Και γαμώ;

http://img192.imageshack.us/img192/788/diskt.jpg

Gcc
09-01-2010, 16:55
Τα windows 7 αποφάσισαν σήμερα ότι θα μου ήταν χρήσιμος ένας ακόμα σκληρός δίσκος κι έτσι... μου χάρισαν έναν!
Στα καλά καθούμενα εμφανίστηκε ένας νέος δίσκος Q: ο οποίος φυσικά δεν υπάρχει πουθενά και μάλιστα μου προτείνουν να τον κάνω format γιατί δεν είναι στα πρότυπα των windows.
Και γαμώ;

Δεν υπάρχουν τα 7, έλεγαν οτι ειναι καλύτερα απ τα vista αλλα εμενα προσωπικά μου φαίνονται αισθητα χειρότερα...

Pan-kun
09-01-2010, 19:07
Σα δε ντρεπεστε. Εδω σας χαριζει σκληρους δισκους και εχετε και παραπονο.

CAPTAIN PICARD
09-01-2010, 22:44
:confused:Καλησπέρα! Δεν είμαι φοιτητής του τμήματός σας αλλά παρακολουθώ μερικές φορές τις συζητήσεις στο forums.gr και σκέφτηκα μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σε κάτι (μιας και φαίνεστε πολύ δυνατό team). Πως κάνω format στο σκληρό δίσκο, δηλαδή τι επιλογές κάνω στις αρχικές μαύρες σελίδες? Μετά είναι εύκολη η εγκατάσταση των Windows? Απαντήστε μου σε 6 περίπου γραμμές για να μη σας κουράζω.

St3f@n0s
09-01-2010, 23:38
Pes mia logismiko pou 8es na egkatasthseis, hardware(desktop laptop) kai o,tidhpote allh pitsikoulia mporei na fanei xrhsimh kai 8a labeis pio katatopistikes odhgies...

Yparxoun polla tutorials sto internet analogws ti psaxneis...

Googlare apla : How to install windows "tade" tutorial...

SpartanGeorge
09-01-2010, 23:44
Βασικά τι windows θες να βάλεις? Για να μιλάς για μαύρες οθόνες, XP?

TopGear
10-01-2010, 19:11
Μου φέρανε ένα μικρό netbook Dell να περάσω windows XP, το οποίο δεν είχε καν windows απ'ό,τι κατάλαβα ή ήταν corrupted. Στην αρχή βγάζει μόνο αυτό:

http://i50.tinypic.com/2wnuvr4.jpg

Το μόνο stick που έχω είναι ένα 8gb. Το έκανα bootable με το προγραμμα WinSetupFromUsb (απ'τον δικό μου υπολογιστή).

Βάζω το stick στο netbook, ρυθμίζω το boot priority, μου βγάζει τα βήματα των windows κανονικότατα (άρα δεν έχω κάνει εγώ κάποιο λάθος), αλλά στο τελευταίο βήμα του πρώτου σταδίου εγκατάστασης των windows (αυτό με την μπλε οθόνη), μου έχει:

7327 MB Disk 0 at Id 0 on bus 0 on atapi

(δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στο δίσκο)

7656 ΜΒ δίσκου στη disk [MBR]

C: Διαμέρισμα 1 (Kingston) [NTFS] 7660MB (7002 MB διαθέσιμα)Τι σημαίνει το πρώτο; Δε βλέπει το σκληρό; Έχει καταστραφεί ο σκληρός του; Επίσης, (αν ξεπεράσουμε αυτό το εμπόδιο) το Kingston το βλέπει ως C. Πώς μπορώ να του αλλάξω γράμμα;

xe3r
10-01-2010, 19:55
Και γαμώ;

:p Μηπως εχεις βαλει κανεναν εξωτερικο?πχ εγω που εχω το my passport της WD μου τον ανοιγει σαν 2..Εναν με δεδομενα και ενα με τα προγραμματα της WD..

NorthPole
10-01-2010, 19:58
:confused:Καλησπέρα! Δεν είμαι φοιτητής του τμήματός σας αλλά παρακολουθώ μερικές φορές τις συζητήσεις στο forums.gr και σκέφτηκα μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σε κάτι (μιας και φαίνεστε πολύ δυνατό team). Πως κάνω format στο σκληρό δίσκο, δηλαδή τι επιλογές κάνω στις αρχικές μαύρες σελίδες? Μετά είναι εύκολη η εγκατάσταση των Windows? Απαντήστε μου σε 6 περίπου γραμμές για να μη σας κουράζω.

απαιτουμενα: cd με το λειτουργικο που θες να γραψεις (αφου μιλας για μαυρες οθονες μαλον αναφερεσαι στα ΧΡ)
backup με τα αρχεια που θες να κρατησεις
βηματα
1)οταν ανοιγει ο υπολογιστης πας στο bios (στα περισσοτερα συστηματα desktop και laptop πατας το del για να γινει αυτο)
2)ρυθμιζεις το boot priority καταλληλα ωστε να ξεκιναει απο το cd
3)βαζεις το cd με το λειτουργικο στο drive και ξεκινας τον υπολογιστη
4)θα σου βγαλει καποια στιγμη ενα press any key to boot from cd πατα καποιο πληκτρο
5)περιμενε να φορτωσουν τα αρχεια που θες
6)θα σε βγαλει σε μια οθονη με επιλογες πατας enter για να γραψεις windows
7)οταν βγει ενα κειμενο πατα f8 για να δεχτεις την αδεια χρησης
8)θα σε βγαλει σε μια οθονη που σου λεει κατι για partitions

αν σου βγαλει μονο ενα partition πηγαινε στο 9
αν σου βγαλει παραπανω απο 1 δες ποιο εχει windows και διεγραψε μονο αυτο
απο δω και κατω οταν μιλαμε για partition αναφερομαστε στο partition που εχει τα xp ξεχνας οσα αλλα εχει ειναι σαν να μην υπαρχουν
9)διαλεξε να σβησεις το υπαρχον partition
10)δημιουργησε ενα αλλο στο unpartitioned space και καντο format σε ntfs
11)επελεξε να γραψεις windows στο partition που μολις δημιουργησες
12)αφου γραφτουν θα κανει restart μονο του
13)μετα εχει ωραια γραφικουλια που σου εξηγουν τα παντα και αφορουν ρυθμισεις ωρας γλωσσας και internet απο κει και περα διαβαζεις τι σου λενε και προχωρας

για αποριες post it
κατατοπιστικο tutorial http://www.petri.co.il/install_windows_xp_pro.htm

CAPTAIN PICARD
10-01-2010, 21:16
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ.

TopGear
11-01-2010, 12:04
Μου φέρανε ένα μικρό netbook Dell να περάσω windows XP, το οποίο δεν είχε καν windows απ'ό,τι κατάλαβα ή ήταν corrupted. Στην αρχή βγάζει μόνο αυτό:

http://i50.tinypic.com/2wnuvr4.jpg

Το μόνο stick που έχω είναι ένα 8gb. Το έκανα bootable με το προγραμμα WinSetupFromUsb (απ'τον δικό μου υπολογιστή).

Βάζω το stick στο netbook, ρυθμίζω το boot priority, μου βγάζει τα βήματα των windows κανονικότατα (άρα δεν έχω κάνει εγώ κάποιο λάθος), αλλά στο τελευταίο βήμα του πρώτου σταδίου εγκατάστασης των windows (αυτό με την μπλε οθόνη), μου έχει:

Τι σημαίνει το πρώτο; Δε βλέπει το σκληρό; Έχει καταστραφεί ο σκληρός του; Επίσης, (αν ξεπεράσουμε αυτό το εμπόδιο) το Kingston το βλέπει ως C. Πώς μπορώ να του αλλάξω γράμμα;

Στο Bios βλέπω στο main:

Fixed HDD: STEC PATA 8GB - (PM)
HDD Size: 0MB

Τι σημαίνει αυτό;

zof
11-01-2010, 23:16
Paidia exw to exhs problhma :

Exw ubuntu 9.4 kai mia mera peiraxa tis puthmiseis hxou (ebaza kati sth tyxh gt den exw kai megalh idea me to thema) giati den ebgaze hxo kai meta ola koble, doulepse
xafnika omws mia mera hxos giok (xwris na peiraxw tpt)
Mhpws ftaiei kanena update pou egine (apo ta aytomata)
ti na kanw?? :/

Morgoth
15-01-2010, 01:41
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι που μου φαίνεται άρρωστο.
Τέλειωσε το toner του εκτυπωτή μου (το μελάνι δλδ).
Το ανταλλακτικό κάνει 81 ευρώ.
Ο εκτυπωτής (για την ακρίβεια το επόμενο μοντέλο απ αυτό που έχω μιας και έχει αλλάξει) κάνει 59 ευρώ και φυσικά έχει στη συσκευασία καινούριο toner (μελάνι).

Για του λόγου το αληθές
http://www.plaisio.gr/Consumables/Ink-Toner/Laser/Samsung-Ml-2010-Ml-2510-ML-2010D3.htm
http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Laser-Printers/Samsung-Ml1640-134460010045.htm

Πόσο παράλογο είναι αυτό;! Μήπως εγώ έχω τρελαθεί και βλέπω λάθος κάτι; :sos:

NorthPole
15-01-2010, 02:43
Paidia exw to exhs problhma :

Exw ubuntu 9.4 kai mia mera peiraxa tis puthmiseis hxou (ebaza kati sth tyxh gt den exw kai megalh idea me to thema) giati den ebgaze hxo kai meta ola koble, doulepse
xafnika omws mia mera hxos giok (xwris na peiraxw tpt)
Mhpws ftaiei kanena update pou egine (apo ta aytomata)
ti na kanw?? :/
ποσταρε εδω
https://foss.uoa.gr/forum/viewtopic.php?f=6&t=86&p=2251&hilit=%CE%B7%CF%87%CE%BF%CF%82#p2251

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι που μου φαίνεται άρρωστο.
Τέλειωσε το toner του εκτυπωτή μου (το μελάνι δλδ).
Το ανταλλακτικό κάνει 81 ευρώ.
Ο εκτυπωτής (για την ακρίβεια το επόμενο μοντέλο απ αυτό που έχω μιας και έχει αλλάξει) κάνει 59 ευρώ και φυσικά έχει στη συσκευασία καινούριο toner (μελάνι).

Για του λόγου το αληθές
http://www.plaisio.gr/Consumables/Ink-Toner/Laser/Samsung-Ml-2010-Ml-2510-ML-2010D3.htm
http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Laser-Printers/Samsung-Ml1640-134460010045.htm

Πόσο παράλογο είναι αυτό;! Μήπως εγώ έχω τρελαθεί και βλέπω λάθος κάτι; :sos:

δεν ειδα πουθενα στον εκτυπωτη να λεει οτι εχει toner μεσα

Synthelectric
15-01-2010, 03:10
se ena kwlo-xerox pou eixa kapote, to toner ontws htan pio akribo apo ton ektypwth ALLA, o ektypwths kainourgios eixe toner cartidge mikroterhs posothtas apo to antallaktiko (peripou miso) ara kalytera na to psakseis apo auth thn apopsh.

Morgoth
15-01-2010, 03:11
δεν ειδα πουθενα στον εκτυπωτη να λεει οτι εχει toner μεσα

Γράφει στα χαρακτηριστικά
Toner 1
και σίγουρα έχει γιατί έχω το προηγούμενο μοντέλο εκτυπωτή που είναι σχεδόν ίδιο.

59 εκτυπωτής και toner μαζί, 81 toner σκέτο
παράνοια.

se ena kwlo-xerox pou eixa kapote, to toner ontws htan pio akribo apo ton ektypwth ALLA, o ektypwths kainourgios eixe toner cartidge mikroterhs posothtas apo to antallaktiko (peripou miso) ara kalytera na to psakseis apo auth thn apopsh.

Θα το τσεκάρω, thx. Αν και το μαμά αυτού που έχω τώρα, κράτησε μια χαρά για 1000 σελίδες, όσο κρατάνε δλδ γενικώς τα toners.

xalandri-pao13
15-01-2010, 18:35
twra teleutaia mou emfanizetai to minima:

to progranna odigisis othonis tade stamatise na antapokrinetai.
to programma odigisis othonis tade anaktithike me epityxia.

gia poio logo sumbainei auto??einai kati anisixitiko??

understracker
15-01-2010, 19:03

Έχεις ATI κάρτα γραφικών? Δες μήπως αν έχει εξωτερική τοφοδοσία έχει φύγει κανένα καλώδιο και κάνε και ένα upgrade στους drivers. Υποψιάζομαι ότι το μήνυμα είναι από την λειτουργία VPU recover.

xalandri-pao13
15-01-2010, 19:08
Έχεις ATI κάρτα γραφικών? Δες μήπως αν έχει εξωτερική τοφοδοσία έχει φύγει κανένα καλώδιο και κάνε και ένα upgrade στους drivers. Υποψιάζομαι ότι το μήνυμα είναι από την λειτουργία VPU recover.

nvidia exw.

understracker
15-01-2010, 19:11
nvidia exw.

Μια από τα ίδια κάνε. Είτε προβληματικός driver, είτε πρόβλημα τοφοδοσίας της κάρτας, είτε θερμοκρασία της κάρτας γραφικών πρέπει να είναι. Έχεις δει ποτέ artifacts (http://www.playtool.com/pages/artifacts/artifacts.html) στην οθόνη σου?

xalandri-pao13
15-01-2010, 19:20
Μια από τα ίδια κάνε. Είτε προβληματικός driver, είτε πρόβλημα τοφοδοσίας της κάρτας, είτε θερμοκρασία της κάρτας γραφικών πρέπει να είναι. Έχεις δει ποτέ artifacts (http://www.playtool.com/pages/artifacts/artifacts.html) στην οθόνη σου?

exw dei pio palia.oxi twra pou arxise na bgazei ayto to minima.
oson afora tin thermokrasia mesw tou everest eida oti einai 56 bathmoi.einai polu i ligo i kanoniko???

euxaristw gia tin boitheia.

understracker
15-01-2010, 19:25
exw dei pio palia.oxi twra pou arxise na bgazei ayto to minima.
oson afora tin thermokrasia mesw tou everest eida oti einai 56 bathmoi.einai polu i ligo i kanoniko???

euxaristw gia tin boitheia.

Καλά είναι. Βέβαια δοκίμασε το και κάτω από load πχ με το http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/ και δες πόσο σου λέει ότι πάει. Πάντως πάνω από 80-90 δεν είναι καλό σημάδι να πηγαίνει.

xalandri-pao13
15-01-2010, 19:39
Καλά είναι. Βέβαια δοκίμασε το και κάτω από load πχ με το http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/ και δες πόσο σου λέει ότι πάει. Πάντως πάνω από 80-90 δεν είναι καλό σημάδι να πηγαίνει.

mou ebgale megisti thermokrasia=69.opote ntaksei.
opote an einai kati tha paizei me tous drivers.

Wishmaster!!!
16-01-2010, 17:21
Είναι βλακεία που ποστάρω εδώ αλλά δεν βρήκα το thread των "how to's"..
Έκανα πρόσφατα αναβάθμιση του gcc compiler σε σύστημα ubuntu 8.10 και από 4.2.4 έγινε 4.3.2. Το κακό είναι ότι πλέον δεν τρέχει η εργασία μου.. :-(
Πώς γίνεται να εγκαταστήσω τον παλιό?..Προφανώς υπάρχει κάποια ασυμβατότητα. Please help..

SpartanGeorge
16-01-2010, 17:31
Είναι βλακεία που ποστάρω εδώ αλλά δεν βρήκα το thread των "how to's"..
Έκανα πρόσφατα αναβάθμιση του gcc compiler σε σύστημα ubuntu 8.10 και από 2.4.2 έγινε 4.3.2. Το κακό είναι ότι πλέον δεν τρέχει η εργασία μου.. :-(
Πώς γίνεται να εγκαταστήσω τον παλιό?..Προφανώς υπάρχει κάποια ασυμβατότητα. Please help..

Τι λες να γράψεις την εργασία σου σύμφωνα με τα standards της C?

Wishmaster!!!
16-01-2010, 19:19
Τι λες να γράψεις την εργασία σου σύμφωνα με τα standards της C?

Είναι σε c++ btw..
Other way?

xalandri-pao13
17-01-2010, 16:33

i katastasi exei epeidinwthei kai to kako einai oti gia deyteri fora me blepw na min exw pc kata tin diarkeia tis eksetastikis(stin proigoumeni to xa steilei gia allagi sto anemistiraki).twra mou bgazei kati kokkines i ble koukkides etsi sto akyro.alles fores i othoni gemizei apo kapoia akyra xrwmatista sximata(prpei na einai ta artifacts pou anefere o understracker se ena post tou) kai anagkastika kleinw to pc.

mexri twra exw kanei:
-epanafora systimatos stis ergostasiakes rythmiseis pou sou kanei to pc opws itan otan to agorases.
-epanegkatastasi twn drivers gia karta grafikwn
-update twn drivers tis kartas grafikwn

to problima den exei luthei.kserei kaneis kapoio tropo wste na luthei??

understracker
17-01-2010, 17:50
i katastasi exei epeidinwthei kai to kako einai oti gia deyteri fora me blepw na min exw pc kata tin diarkeia tis eksetastikis(stin proigoumeni to xa steilei gia allagi sto anemistiraki).twra mou bgazei kati kokkines i ble koukkides etsi sto akyro.alles fores i othoni gemizei apo kapoia akyra xrwmatista sximata(prpei na einai ta artifacts pou anefere o understracker se ena post tou) kai anagkastika kleinw to pc.

mexri twra exw kanei:
-epanafora systimatos stis ergostasiakes rythmiseis pou sou kanei to pc opws itan otan to agorases.
-epanegkatastasi twn drivers gia karta grafikwn
-update twn drivers tis kartas grafikwn

to problima den exei luthei.kserei kaneis kapoio tropo wste na luthei??

Μάλλον κάηκε η κάρτα γραφικών... Βάλε το http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/ σε stability test και κοίτα με το everest τα voltages. Τι σου βγάζει?

skoubri!
17-01-2010, 18:08
Kαλησπερα,

ξέρει κανείς πως μπορώ να έχω υδατογράφημα σαν φόντο κειμένου σε επιλεγμένες σελίδες στο word 2003?

Δλδ τι ενεργεια πρεπει να κανω για να εξαιρεσω καποιες σελιδες απο το φοντο αυτο?

Synthelectric
17-01-2010, 19:56
prepei na wriseis alla sections.
http://www.tips4pc.com/Word-2007/how_to_use_a_custom_watermark_on.htm
den kserw gia to an einai idio kai sto 2003.

xalandri-pao13
17-01-2010, 21:01
Μάλλον κάηκε η κάρτα γραφικών... Βάλε το http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/ σε stability test και κοίτα με το everest τα voltages. Τι σου βγάζει?

to fur otan to bazw se stability test petaei sfalma kai den kanei tipota.
twra pou postarw to pc einai se safemode me upostiriksi diktiou.ama anoiksei kanonika petaei ksafnika ayta tis poluxrwmes malakies kai kollaei kai oute to ctr alt delete kanei kati.

understracker
17-01-2010, 21:12
to fur otan to bazw se stability test petaei sfalma kai den kanei tipota.
twra pou postarw to pc einai se safemode me upostiriksi diktiou.ama anoiksei kanonika petaei ksafnika ayta tis poluxrwmes malakies kai kollaei kai oute to ctr alt delete kanei kati.

Βρές καμία κάρτα γραφικών και δες αν με αυτή δουλεύει. Κάνε uninstall τους drivers της nvidia πρίν βάλεις την καινούρια ας είναι και αυτή nvidia για να γλιτώσεις προβλήματα.

Μάλλον κάρτα γραφικών είναι αλλά μην σε πάρω στο λαιμό μου. Αν έχεις εγγύηση πήγαινέ το στο μαγαζί. Αν δεν έχεις πειραματίσου.

xalandri-pao13
17-01-2010, 21:21
Βρές καμία κάρτα γραφικών και δες αν με αυτή δουλεύει. Κάνε uninstall τους drivers της nvidia πρίν βάλεις την καινούρια ας είναι και αυτή nvidia για να γλιτώσεις προβλήματα.

Μάλλον κάρτα γραφικών είναι αλλά μην σε πάρω στο λαιμό μου. Αν έχεις εγγύηση πήγαινέ το στο μαγαζί. Αν δεν έχεις πειραματίσου.

1)einai laptop
2)exei liksei i egguisi

ola skata.

tespa.euxaristw file gia tin boitheia.

understracker
17-01-2010, 22:00
1)einai laptop
2)exei liksei i egguisi

ola skata.

tespa.euxaristw file gia tin boitheia.

Ο πακέτοο... Ποιό laptop είναι?

xalandri-pao13
17-01-2010, 22:40
Ο πακέτοο... Ποιό laptop είναι?

hp pavilion dv9kati

xalandri-pao13
18-01-2010, 01:30
kserei kaneis kapoio grigoro service???diladi i episkeui na ginetai mesa se 1-3 meres.min pei kapoios ta multirama gt apo ayta exw asximi empeiria oson afora tin grigorada.

understracker
18-01-2010, 02:06
kserei kaneis kapoio grigoro service???diladi i episkeui na ginetai mesa se 1-3 meres.min pei kapoios ta multirama gt apo ayta exw asximi empeiria oson afora tin grigorada.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά μάλλον πάει για αλλαγή μητρικής και το θέμα είναι ότι μάλλον δεν θα έχουν στην Ελλάδα και θα κάνουν παραγγελία οπότε σίγουρα θα πάει καμιά βδομάδα... Δοκίμασε στην επίσιμη αντιπροσωπία info-quest να σου πουν.

std04131
18-01-2010, 18:18
παιδια δουλευα ωραια και καλα στα windows στο laptop κατεβαζοντας για σηματα απο το αλλο μαγαζι και ξαφνικα πεταει μια μπλε οθονη και κανει restart.μετα το restart παω να ξαναμπω,και παλι μπλε οθονη πριν μπει στα windows.απο ubuntu(εχω partition)μπαινω κανονικα αλλα πηγα να ανοιξω το partition των windows μεσω ubuntu και δε με αφηνει.καμια ιδεα;

understracker
18-01-2010, 21:33
παιδια δουλευα ωραια και καλα στα windows στο laptop κατεβαζοντας για σηματα απο το αλλο μαγαζι και ξαφνικα πεταει μια μπλε οθονη και κανει restart.μετα το restart παω να ξαναμπω,και παλι μπλε οθονη πριν μπει στα windows.απο ubuntu(εχω partition)μπαινω κανονικα αλλα πηγα να ανοιξω το partition των windows μεσω ubuntu και δε με αφηνει.καμια ιδεα;

sudo apt-get install gparted

Μετά πας στο system -> administration -> partition editor

επέλεγε το partition των windows και καθάρισε το "dirty" bit. Μετά μάλλον θα σε αφήσει να κάνεις mount το partition.

std04131
18-01-2010, 21:50

επέλεγε το partition των windows και καθάρισε το "dirty" bit. Μετά μάλλον θα σε αφήσει να κάνεις mount το partition.

θα το δοκιμασω ευχαριστω πολυ.μετα απο αυτο υπαρχει περιπτωση και να μπαινω στα windows ή αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο;

//μου σκαλωνει εδω κατα την εγκατασταση:o

Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
The following packages were automatically installed and are no longer required:
linux-headers-2.6.27-7 sendmail-base linux-headers-2.6.27-7-generic m4
procmail sensible-mda sendmail-cf
Use 'apt-get autoremove' to remove them.
Suggested packages:
xfsprogs reiser4progs jfsutils ntfsprogs
The following NEW packages will be installed:
gparted
0 upgraded, 1 newly installed, 0 to remove and 152 not upgraded.
Need to get 351kB of archives.
After this operation, 2261kB of additional disk space will be used.
0% [Connecting to gr.archive.ubuntu.com (147.102.222.211)]

understracker
18-01-2010, 21:56
θα το δοκιμασω ευχαριστω πολυ.μετα απο αυτο υπαρχει περιπτωση και να μπαινω στα windows ή αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο;

To bsod των windows είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Δοκίμασε σε safe mode γιατί δεν βλέπω διαφορετικά να μπορείς να κάνεις κάτι. Δεδομένου ότι το linux δουλεύει ίσως έχεις πρόβλημα με τον σκληρό που τρέχουν τα windows. Μπορεί να είναι και κάρτα γραφικών σε περίπτωση που το linux τρέχει σε vesa και οπότε η κάρτα γραφικών δεν στρεσάρεται, τέλος υπάρχει περίπτωση να είναι και ram. Τρέξε memtest.

//Δεν έχεις internet στο linux μήπως?

std04131
18-01-2010, 21:58
απ οτι ειδα στη μπλε οθονη βγαζει κατι του στυλ less_or_equal...θα το ψαξω.αλλα η κωλο εγκατασταση μπορεις να υποθεσεις γιατι κολλαει;

std04131
18-01-2010, 21:59
To bsod των windows είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Δοκίμασε σε safe mode γιατί δεν βλέπω διαφορετικά να μπορείς να κάνεις κάτι. Δεδομένου ότι το linux δουλεύει ίσως έχεις πρόβλημα με τον σκληρό που τρέχουν τα windows. Μπορεί να είναι και κάρτα γραφικών σε περίπτωση που το linux τρέχει σε vesa και οπότε η κάρτα γραφικών δεν στρεσάρεται, τέλος υπάρχει περίπτωση να είναι και ram. Τρέξε memtest.

//Δεν έχεις internet στο linux μήπως?

δεν νομιζω να ειναι αυτο εχω εγκαταστησει κι αλλα πακετο του στυλ vlc κτλ

understracker
18-01-2010, 22:00
απ οτι ειδα στη μπλε οθονη βγαζει κατι του στυλ less_or_equal...θα το ψαξω.αλλα η κωλο εγκατασταση μπορεις να υποθεσεις γιατι κολλαει;

IRQL_LESS_OR_EQUAL: Είτε RAM είτε πρόβλημα με περιφερειακή συσκευή. Αν δεν έχεις Internet στο linux μήπως πέθανε η κάρτα δικτύου?

δεν νομιζω να ειναι αυτο εχω εγκαταστησει κι αλλα πακετο του στυλ vlc κτλ

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

και ξαναδοκίμασε.

std04131
18-01-2010, 22:06
IRQL_LESS_OR_EQUAL: Είτε RAM είτε πρόβλημα με περιφερειακή συσκευή.

περιφερειακη συσκευη δεν ειχα κατι οποτε μαλλον RAM ε;και τι κανω σε αυτην την περιτπτωση το κλαιω;

//οσο για το update,το κανω και επανερχομαι με τα αποτελεσματα...

std04131
18-01-2010, 22:15
στο μεν update καπου παλι κολλησε στο δε upgrade εφτασε μεχρι 80-82% και σταματησε με διαφορα failed to fetch.και φυσικα παλι δεν μπορει να κανει install το package.κοιτα να δεις απο τη μια στιγμη στην αλλη.

αυτο το θεμα της ram τωρα απο που μπορει να προεκυψε στα ξαφνικα;και τι μπορω να κανω τωρα;

std04131
18-01-2010, 22:27
irql_less_or_equal: Είτε ram είτε πρόβλημα με περιφερειακή συσκευή. Αν δεν έχεις internet στο linux μήπως πέθανε η κάρτα δικτύου?

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

και ξαναδοκίμασε.

τελικα ειναι irql_not_less_or_equal

//οσο για το ubuntu:μηπως ειναι θεμα του ftp?γιατι παω να μπω στο gr.archive.ubuntu.com και δεν μπαινει...απο κει παει να κατεβασει και το προγραμμα που ειπες παραπανω.

understracker
18-01-2010, 22:32
περιφερειακη συσκευη δεν ειχα κατι οποτε μαλλον RAM ε;και τι κανω σε αυτην την περιτπτωση το κλαιω;

//οσο για το update,το κανω και επανερχομαι με τα αποτελεσματα...

Πήγαινε στο system->administration->software sources καθάρισέ τα όλα (σε όλα τα tabs)-να σημειώσεις πως ήταν πριν τα κάνεις untick- (screenshot??) και ύστερα αφού κάνει τα διάφορα update και κάνεις και ένα

sudo apt-get update

Ξαναεπαναφέρε τα όπως ήταν αρχικά.

edit

Μην ξεχάσεις να πατάς ΟΚ για να εφαρμόζονται οι αλλαγές. :baby:

στο μεν update καπου παλι κολλησε στο δε upgrade εφτασε μεχρι 80-82% και σταματησε με διαφορα failed to fetch.και φυσικα παλι δεν μπορει να κανει install το package.κοιτα να δεις απο τη μια στιγμη στην αλλη.

Κάπου έχει γίνει μπλέξιμο με τα software sources. Κάνε αυτό που σου λέω παράπανω.

αυτο το θεμα της ram τωρα απο που μπορει να προεκυψε στα ξαφνικα;και τι μπορω να κανω τωρα;

Το βάζεις και τρέχει memtest (στον grub όταν κάνεις boot το pc το έχει ή αν θες την τελευταία έκδοση την κατεβάζεις (http://www.memtest.org/).) Από εκεί βρίσκεις αν έχεις καμμένη RAM (το αφήνεις 9 passes τουλάχιστον για είσαι σίγουρος -ας φαίνεται υπερβολικό, δεν είναι) και αν έχεις καμμένη RAM υπολογίζεις σε ποίο DIMM σου έβγαλε το πρόβλημα ως εξής: Αν έχεις 2 GB RAM σε 2 DIMM του 1 GB και το πρόβλημα είναι στο 512 ΜΒ τότε θα είναι στο πρώτο DIMM (αφού 512 < 1024). Αφήνεις μόνο το DIMM που υπολογίζεις ότι έχει πρόβλημα πάνω στην motherboard και τρέχεις ξανά memtest για να το επαληθεύσεις. Εφόσον σου βγάλει πρόβλημα το πας στο μαγαζί που το πήρες και ζητάς αντικατάσταση.

Υπάρχει περίπτωση η RAM να σου βγάζει πρόβλημα από λάθος χρονισμούς στο BIOS. Συνήθως αυτό θα γίνει στο πρώτο pass αν λάθος χρονισμοί είναι το θέμα. Αν έχεις πειράξει το BIOS* δοκίμασε να το κάνεις reset στις default ρυθμίσεις. Τέλος υπάρχει περίπτωση να σου κάνει προβλήματα λόγω ελλιπής τροφοδοσίας δηλαδή το τροφοδοτικό να πνέει τα λοίσθια. Στο BIOS έχει κάποια διαγνωστικά που σου λέει τις διάφορες τάσεις και τις θερμοκρασίες. Πρέπει όλα να είναι στο +- 5 % του προτεινόμενου πχ το +12V δεν πρέπει να είναι κάτω από 11.4 αν και από την πείρα μου ούτε κάτω από 11,75 δεν πρέπει να πηγαίνει.

*Μερικές DDR2 RAM χρειάζεται να θέτεις με το χέρι την τάση τροφοδοσίας στο BIOS γιατί δεν είναι 1,8V που είναι το πρότυπο αλλά μεγαλύτερη. Συνήθως το γράφουν πάνω τους ποια είναι η τάση λειτουργίας τους. Πχ λένε 4-4-4-12 (<-performance timings) 2.0V Επίσης σε μερικές motherboard χρειάζεται να δίνεις παραπάνω τάση στο chipset για να υποστηρίζει τις RAM. (0.1 ~ 0.2 V ανάλογα με τα πόσα DIMM έχει πάνω)

std04131
18-01-2010, 22:39
thank you πολυ για τις υποδειξεις! θα τα δοκιμασω ολα(Γαμω την γκαντεμια)

BuenosDias
19-01-2010, 01:48
αν σε ένα μοντεμ, ενσύρματο, με το που το βάζεις στην πρίζα ανάβει το φωτάκι του: dsl, Ethernet, usb
ασχέτος αν εχει καλώδιο στο Ethernet, και στο usb
ειναι μόνιμα ανοιχτά
και δεν αναβει το φωτάκι του power
και αν θυμηθεί να ανάψει, αναβοσβήνει ως κόκκινο όμως

σήμαινει ότι πρέπει να το πάω στην ανακύκλωση;
δε μου μοιαζει για ξεσυντονισμένο...

understracker
19-01-2010, 02:40
αν σε ένα μοντεμ, ενσύρματο, με το που το βάζεις στην πρίζα ανάβει το φωτάκι του: dsl, Ethernet, usb
ειναι μόνιμα ανοιχτά

Έχει κάποιου είδους web interface? Μπορείς να συνδεθείς σε αυτό?

BuenosDias
19-01-2010, 02:55
Έχει κάποιου είδους web interface? Μπορείς να συνδεθείς σε αυτό?

τι ειναι αυτο
πως το βρίσκω
κτλ...

understracker
19-01-2010, 03:31
τι ειναι αυτο
πως το βρίσκω
κτλ...

Χτυπάς μια IP του στύλ 192.168.1.1 στον browser. Πρέπει να την γράφει πάνω στην ετικέτα του αν έχει τέτοια. Πως λειτουργεί αυτό το modem?

Αν το συνδέσεις μέσω ethernet λογικά δεν χρειάζεται κάποιον driver.

TeraBite
19-01-2010, 05:02
ειναι μόνιμα ανοιχτά

Αν είναι siemens όπως το παλίο μου που έκανε το ίδιο μάλλον έχει βραχυκυκλώσει απο κάποια αύξηση της τάσης του ρευματος...(τουλάχιστον αυτό έγινε σε μένα και τώρα βρίσκεται στην χωματερή)... πάντως δοκίμασε κανένα reset κακό δεν κάνει...:baby:

TeraBite
19-01-2010, 05:03
Χτυπάς μια IP του στύλ 192.168.1.1 στον browser. Πρέπει να την γράφει πάνω στην ετικέτα του αν έχει τέτοια. Πως λειτουργεί αυτό το modem?

Αν το συνδέσεις μέσω ethernet λογικά δεν χρειάζεται κάποιον driver.

σε μερικα ειναι και 192.168.1.250(ή 255)... αν συνδεέται μπορεί απλά να έχει καεί το ledακι και όλα οκ...:wavey:

NorthPole
19-01-2010, 05:11
ειναι μόνιμα ανοιχτά

1)einai modem h modem-router?
2)marka?
3)when all else fails gyrna to ston isp sou kai pi8anotata 8a sou dwsoun allo

std04131
19-01-2010, 11:34

λοιπον τελικα οντως δεν εφταιγε το συστημα μου αλλα το ftp γιατι σημερα το εγκατεστησε κανονικα.πως κανω delete αυτο το dirty bit που λες;

understracker
19-01-2010, 16:00
λοιπον τελικα οντως δεν εφταιγε το συστημα μου αλλα το ftp γιατι σημερα το εγκατεστησε κανονικα.πως κανω delete αυτο το dirty bit που λες;

Νομίζω σου είπα ψιλοβλακεία. Δοκίμασε να κάνεις ένα boot σε safe mode στα windows μήπως καθαρίσει το partition. Αλλιώς μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις chkdsk.

http://opensuse.swerdna.org/susentfs.html#dirty

Αν δεν δουλέψει καν η safe mode, τότε πας μέσω recovery console:

Για XP:

http://support.microsoft.com/kb/314058 : Option 2: Starting the Windows Recovery Console from the Windows XP CD-ROM

Για Vista:

http://www.vistax64.com/tutorials/67612-check-disk-chkdsk.html : To Run chkdsk from the Vista Installation DVD Recovery Console -

SpartanGeorge
19-01-2010, 19:14
Να ρωτήσω.
Αν πάρω ένα blu-ray drive από εδώ για το pc μου, θα μπορεί να παίζει blu-ray discs από Αμερική (region 1)?

understracker
19-01-2010, 19:24
Να ρωτήσω.
Αν πάρω ένα blu-ray drive από εδώ για το pc μου, θα μπορεί να παίζει blu-ray discs από Αμερική (region 1)?

Μπα. Μόνο με το anyDVD HD (http://www.slysoft.com/el/anydvd.html) θα κάνεις δουλεία.

//Μπορείς να αλλάξεις region code αλλά χάνεις την εγγύηση.

BuenosDias
19-01-2010, 19:41
ευχαριστώ για τις απαντήσεις
ακριβώς αυτό έχω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=118814
siemens adsl cl-110

TeraBite
19-01-2010, 20:14
siemens adsl cl-110

Ακριβώς σαν το δικό μου το παλιό... Γενικά είναι προβληματικά και αφού σου κάνει τα ίδια με μένα μάλλον έχει τινάξει τα πέταλα...:boss:

understracker
19-01-2010, 20:27
siemens adsl cl-110

Αν το συνδέσεις με ethernet στο pc δεν δίνει διεύθυνση μέσω του DHCP? http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=118814&garpg=2

BuenosDias
19-01-2010, 22:02
μπήκα στο λινκ που έδωσες
και εκει βρήκα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εμένα
και οι λύσεις ειναι:
κάνεις τον κινέζο και δε λες ότι έχουν περάσει τα 2 χρόνια εγγύηση και στο αλλάζουν τζάμπα
σε ρωτάνε, μαθαίνουν ότι δεν έχεις εγγυηση και αγοράζεις άλλο
ή σου κάνουν καποια προσφορά αυτοί

οπότε για να δω αν με συμφέρει η προσφορά που θα μου κάνουν
για πείτε κανα καλό, που να συνδέει επάνω του σίγουρα δύο υπολογιστές να δω τις τιμές

SpartanGeorge
20-01-2010, 03:54
Μετά από μια πολύ μικρή έρευνα που έκανα για το blu-ray, έχω προβληματιστεί. Τι λέτε? Αξίζει?

Επίσης ποιά είναι η κατάσταση σε linux, γιατί διάβασα για διάφορα προβλήματα.

NorthPole
20-01-2010, 05:27
μπήκα στο λινκ που έδωσες
και εκει βρήκα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εμένα
και οι λύσεις ειναι:
κάνεις τον κινέζο και δε λες ότι έχουν περάσει τα 2 χρόνια εγγύηση και στο αλλάζουν τζάμπα
σε ρωτάνε, μαθαίνουν ότι δεν έχεις εγγυηση και αγοράζεις άλλο
ή σου κάνουν καποια προσφορά αυτοί

οπότε για να δω αν με συμφέρει η προσφορά που θα μου κάνουν
για πείτε κανα καλό, που να συνδέει επάνω του σίγουρα δύο υπολογιστές να δω τις τιμές

poulaei ena linksys-cisco to eshop pou einai poly kalo(alla 70 eyrw)
gia 2 ypologistes kai panw pare ena opoiodhpote modem router me 1 usb 1 ethernet kai pare ena switch kai eisai gg

Μετά από μια πολύ μικρή έρευνα που έκανα για το blu-ray, έχω προβληματιστεί. Τι λέτε? Αξίζει?

san poiothta a3izei apeira
alla einai poly akrivo gmt
proteinw adi gia blue ray na pareis e3wteriko kai na katevazeis oti tainia 8es :p

green_hat
20-01-2010, 06:44

Πράγματι σε linux αρκετά προβλήματα. Εκτός του ότι σου βγαίνει η πίστη μέχρι να βάλεις όλα τα απαραίτητα για να παίξει, συνηθισμένο πρόβλημα είναι ότι μπορεί να μην παίζει ήχο σε μερικές ταινίες.. Οπότε βλέπω από win με powerdvd player.

SpartanGeorge
20-01-2010, 12:55
Είχα δει αυτό
https://help.ubuntu.com/community/RestrictedFormats/BluRayAndHDDVD
και αυτό
http://bluraysucks.com/
αλλά δεν ήξερα πόσα ισχύουν και πόσο πρόσφατα είναι.
Πάντως αν έχει τόσα προβλήματα σε linux, δεν το πολυσυζητάω.
Άλλο να μπαίνεις windows να παίξεις κανά παιχνίδι, αλλά όχι και για να δεις ταινίες :p

Lauril
20-01-2010, 14:07
Η Ε.Ε έβγαλε ανακοίνωση που επιβεβαιώνει κάποιες φήμες. Στις επόμενες μέρες
πρέπει να είστε πολύ προσεκτικοί να μην ανοίξετε κανένα μήνυμα που
θα σας έρθει με τον τίτλο "ΚΑΛΟΥΝ" ή "invito" ανεξάρτητα από το ποιος σας το
έστειλε, φίλος ή όχι. Είναι ένας ιός που ανοίγει ως ολυμπιακή φλόγα και
καίει τον σκληρό σας δίσκο. Αυτός ο ιός θα σας έρθει από ένα
άτομο από τη λίστα των επαφών σας και γι 'αυτό πρέπει να στείλετε αυτό το
e-mail σε όσους ξέρετε. Έτσι αν πάρετε τέτοιο μήνυμα, μην το ανοίξετε και
σβήστε αμέσως τον υπολογιστή σας. Είναι ο χειρότερος ιός όπως
ανακοινώθηκε το από το CNN και η MICROSOFT το επιβεβαιώνει ως τον πιο
καταστροφικό ιό μέχρι σήμερα. Ανακαλύφθηκε προχτές το απόγευμα από τη McAfee
και δεν υπάρχουν ακόμη λύσεις. Καταστρέφει ολοκληρωτικά όλα τα VITAL INFO
του HARD DISK! Όλους Κάντε αντίγ! ραφο και στείλτε το σ '.
2.. ΣΟΒΑΡΗ ΠΡΟΕΙ ΔΟΠΟΙΗΣΗ !!!!!!!
Παρακαλώ να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί, κυρίως
εάν χρησιμοποιείτε αλληλογραφία μέσω internet, όπως Yahoo, Hotmail, AOL κτλ.
Η πληροφορία κυκλοφόρησε από την Microsoft και την Norton.
Παρακαλώ στείλτε την σε όλους όσους γνωρίζετε και έχουν πρόσβαση στο
Διαδίκτυο. Ίσως λάβετε ένα φαινομενικά άκακο
e-mail με παρουσίαση Πάουερ Πόιντ (PowerPoint) και τίτλο:
«Lifeisbeautiful. Pps ».
Εάν το λάβετε, μην ανοίξετε το επισυναπτόμενο του για
κανένα λόγο και διαγράψτε το αμέσως!
Εάν ανοίξετε το αρχείο, ένα μήνυμα θα εμφανισθεί
στην οθόνη σας λέγοντας: Itistoolatenow,
yourlifeisnolongerb eautiful,
δηλαδή: Τώρα πια είναι αργά, η ζωή σας δεν είναι πλέον όμορφη!
Ως επακόλουθο θα χάσετε τα πάντα στον υπολογιστή σας και το άτομο που σας το
έστειλε θ '
αποκτήσει πρόσβαση στο όνομά σας, στο e-mail σας και στο κωδικό ασφαλείας
σας. Αυτός είναι νέος ιός, ο οποίος ξεκίνησε πρόσφατα να κ! υκλοφορεί!
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ
ΚΑΝΟΥΜΕ Ο, ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΓΙΑ! ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣ! ΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΙΟΣ!
Η Microsoft επιβεβαίωσε ήδη τη σοβαρότητα του προβλήματος κι ανάφερε ότι τα
προγράμματα antivirus δεν είναι
ικανά να τον καταστρέψουν.
Ο ιός δημιουργήθηκε από έναν χάκερ ο οποίος αυτοαποκαλείται »lifeowner«.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ
ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΑΣ!

Από mail που μου ήρθε. Τώρα κατά πόσον ισχύει δεν ξέρω, αλλά φυλάμε τα ρούχα μας για να έχουμε τα μισά ;-)

SpartanGeorge
20-01-2010, 14:22
Από mail που μου ήρθε. Τώρα κατά πόσον ισχύει δεν ξέρω, αλλά φυλάμε τα ρούχα μας για να έχουμε τα μισά ;-)

Έλεος :tounge:
Από το κείμενο και μόνο φαίνεται τι μούφα είναι :tounge:

std04131
20-01-2010, 14:45
πωπω ελεος δεν εχουν βαρεθει;

giannis88
20-01-2010, 15:06
παιδιά υπάρχει κανείς που ναι είναι μάστορας σε css ? για το "απλό πρόβλημα" των equal columns αναφέρομαι

Sevasmios
20-01-2010, 15:21
Θα κάψει σαν ολυμπιακή φλόγα τον σκληρό μου? Και μετά σου λένε ότι η μαλακία έχει όρια.

SpartanGeorge
20-01-2010, 15:43
παιδιά υπάρχει κανείς που ναι είναι μάστορας σε css ? για το "απλό πρόβλημα" των equal columns αναφέρομαι

http://www.ejeliot.com/blog/61/

giannis88
20-01-2010, 15:51
http://www.ejeliot.com/blog/61/
ευχαριστώ αλλά επειδή είναι συγκεκριμένο το πρόβλημα δεν νομίζω να με καλύπτουν αυτα

Mr. Iso
20-01-2010, 15:52

@@ μέντολες... αυτό είναι προπέρσυνο ή περσυνό... Καλά ακόμη αυτό γυρνάει στα inboxes..???:o

SpartanGeorge
20-01-2010, 16:02
ευχαριστώ αλλά επειδή είναι συγκεκριμένο το πρόβλημα δεν νομίζω να με καλύπτουν αυτα

Δεν κατάλαβα...
Equal height columns με css δεν θες?

giannis88
20-01-2010, 16:28
Δεν κατάλαβα...
Equal height columns με css δεν θες?
ναι αλλά συνάμα να υπάρχει στο ένα και ένα flash και άλλα λοιπά. Μάλλον με javascript θα καλυπτούμε. οι περισσότερες css λυσεις αν δεν κάνω λάθος ψευδοδημιουργούν την εντυπωση οτι ειναι ισα και οχι οτι ειναι ίσα πραγματικά...

SpartanGeorge
20-01-2010, 16:37
ναι αλλά συνάμα να υπάρχει στο ένα και ένα flash και άλλα λοιπά. Μάλλον με javascript θα καλυπτούμε. οι περισσότερες css λυσεις αν δεν κάνω λάθος ψευδοδημιουργούν την εντυπωση οτι ειναι ισα και οχι οτι ειναι ίσα πραγματικά...

Δεν καταλαβαίνω πάλι...
Αυτό που σου δώσα είναι για να είναι ίδιου ύψους οι στήλες.
Δεν κοιτάει τι περιεχόμενο θα έχει κάθε στήλη.

giannis88
20-01-2010, 16:48
Δεν καταλαβαίνω πάλι...
Αυτό που σου δώσα είναι για να είναι ίδιου ύψους οι στήλες.
Δεν κοιτάει τι περιεχόμενο θα έχει κάθε στήλη.
το πρόβλημα όμως είναι ότι για να λειτουργήσει σωστά το flash δεν αρκεί να φαίνεται ότι έχει το ίδιο μέγεθος με την δίπλα στήλη. αλλά πρέπει να υπάρχει κάπου αυτό το μέγεθος

Lauril
20-01-2010, 18:02
@@ μέντολες... αυτό είναι προπέρσυνο ή περσυνό... Καλά ακόμη αυτό γυρνάει στα inboxes..???:o

Εμένα σήμερα μου ήρθε. Ό,τι να 'ναι δηλαδή!!:spank:

Sevasmios
21-01-2010, 17:45
Καταφερα σήμερα το πρωί να κολήσω ιό στο μηχάνημα (τι σου κάνει η αυπνία) ο οποίος έχει δημιουργήσει κάποια entry στην registry. Έχω έαν restore point από χθές το βράδυ (προ ιού) αμα κάνω system restore, θα φέρει και την registry όπως ήταν χθές το βράδυ?

Sevasmios
21-01-2010, 19:54
Καταφερα σήμερα το πρωί να κολήσω ιό στο μηχάνημα (τι σου κάνει η αυπνία) ο οποίος έχει δημιουργήσει κάποια entry στην registry. Έχω έαν restore point από χθές το βράδυ (προ ιού) αμα κάνω system restore, θα φέρει και την registry όπως ήταν χθές το βράδυ?

Φτιάχτηκε, 2 ώρες ψάχνωντας και καθαρίζοντας registry entries.

Είμαι σαν χειρούργος με τα safe mode και το delete.

BuenosDias
21-01-2010, 21:53
aγόρασα τελικά ένα router ενσύρματο και ασύρματο

ένας υπολογιστής vista πήγε να μπει στο ασυρματο και του έβγαλε την εξής εικόνα

Home
ακάλυπτος υπολογιστής και μπορω να δω αλλους υπολογιστές και συσκευές

Work

Public
χρησιμοοποίησε public αν εισαι άμεσα συνδεδεμένος στο ιντερνετ, περιορισμός στο να βρει άλλους υπολογιστές και συσκευές

κλείδωσα το δικτυο και την πρώτη φορά που μπήκα στο δικτυο
μετα απο μερικά δευτερόλεπτα μου ζήτησε τον κωδικό
τον έγραψα και μπήκα
μετά έκανα αποσύνδεση
και ξαναέκανα σύνδεση και συνδέθηκε χωρις να ζητήσει κωδικό
γιατί;

//
κάποια σελίδα που μπορώ να δω με πόση ταχύτητα κατεβάζω;

understracker
21-01-2010, 23:08

Home

Work

Public
χρησιμοοποίησε public αν εισαι άμεσα συνδεδεμένος στο ιντερνετ, περιορισμός στο να βρει άλλους υπολογιστές και συσκευές

κλείδωσα το δικτυο και την πρώτη φορά που μπήκα στο δικτυο
μετα απο μερικά δευτερόλεπτα μου ζήτησε τον κωδικό
τον έγραψα και μπήκα
μετά έκανα αποσύνδεση
και ξαναέκανα σύνδεση και συνδέθηκε χωρις να ζητήσει κωδικό
γιατί;

Αποθηκεύει τον κωδικό κάνοντας ένα προφίλ με βάση το SSID του δικτύου.

//
κάποια σελίδα που μπορώ να δω με πόση ταχύτητα κατεβάζω;

Μπορείς να δεις με ποια ταχύτητα upstream/downstream συνδέεσαι. Λογικά θα είναι κάπου σχετικά με την σύνδεση ADSL. Ανάλογα με ποιο router είναι. Τώρα ποια είναι η μέγιστη ταχύτητα που κατεβάζεις μπορείς να το δείς μέσω κάποιου speedtest.

http://www.speedtest.net/

BuenosDias
22-01-2010, 00:00

Home

Work

Public

Από το παραπάνω κομμάτι λείπει μια ερώτηση :blush:

Η ερώτηση είναι, ποιο από τα παραπάνω να διαλέξω; :p

understracker
22-01-2010, 00:11
Από το παραπάνω κομμάτι λείπει μια ερώτηση :blush:

Η ερώτηση είναι, ποιο από τα παραπάνω να διαλέξω; :p

Αυτό έχει σχέση με το αν θα ενεργοποιήσει το files and printer sharing για την local network connection (ethernet με το router δηλαδής). Αν δεν σκοπεύεις να κάνεις διαμοιρασμό εκτυπωτών και αρχείων βάλε public διαφορετικά home.

BuenosDias
22-01-2010, 00:15
και κάτι ακόμα

καταρχάς
σε ένα ασύρματο router τα λαμπάκια internet ethernet και wireless πρέπει να ειναι μονίμως παράσινα; γιατί εμένα αναβοσβήσουν

και 2ον
το router ειναι το thomson TG585 V7
στη μια πλευρά του εχει ενα κουμπάκι με το εικονίδιο του ασυρμάτου δικτύου
τι κάνει αυτό;

TeraBite
22-01-2010, 02:44
Φτιάχτηκε, 2 ώρες ψάχνωντας και καθαρίζοντας registry entries.

Είμαι σαν χειρούργος με τα safe mode και το delete.

Pali tsontes katevazes?:tounge:

TeraBite
22-01-2010, 02:46
και κάτι ακόμα

καταρχάς
σε ένα ασύρματο router τα λαμπάκια internet ethernet και wireless πρέπει να ειναι μονίμως παράσινα; γιατί εμένα αναβοσβήσουν

και 2ον
τι κάνει αυτό;

to apenergopoiei(energopoiei) sthn periptwsh pou den to xreiazese:boss:
//to wifi

TopGear
22-01-2010, 03:01
και κάτι ακόμα

καταρχάς

και 2ον
τι κάνει αυτό;

Τα ethernet και wireless εφόσον είναι ενεργοποιημένα (δηλαδή το έχεις συνδέσει μέσω ethernet το router και έχεις ανοιχτή και την ασύρματη σύνδεση), θα πρέπει να είναι πάντοτε αναμμένα.

Το internet (ή DSL το αναφέρουν), σε άλλα router ανάβει μόνιμα, σε άλλα αναβοσβήνει και καλά transmitting/receiving.

Το κουμπάκι wifi, απλά ενεργοποιεί ή απενεργοποιεί το ασύρματο δίκτυο.

understracker
22-01-2010, 03:12
και κάτι ακόμα

καταρχάς

Και σε μένα αναβοσβήνουν.

και 2ον
τι κάνει αυτό;

Είτε απενεργοποιεί το wireless ή έχει κάποια λειτουργία "easy connect". Έχει και εμένα κάτι παρόμοιο αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ γιατί έχω wpa2 encryption.

NorthPole
22-01-2010, 04:29
και κάτι ακόμα

καταρχάς

και 2ον
τι κάνει αυτό;

exeis kapoio link gia to sygekrimeno router?
gnk psaxnw router me koubi gia na kleinei to wireless otan dn to xreiazesai

std04131
22-01-2010, 11:32
ΓΑΜΩ ΤΗ ΠΟΥΤΑΝΑ ΜΟΥ ΓΑΜΩ!!!!!!!δε μου φτανει που το μισο laptop χαλασε,σημερα το πρωι πηγα να ξεκινησω το desktop και με το που παταω το κουμπι του πυργου,μετα απο 2 sec σβηνει.τι μπορει να φταιει;

TopGear
22-01-2010, 12:35
ΓΑΜΩ ΤΗ ΠΟΥΤΑΝΑ ΜΟΥ ΓΑΜΩ!!!!!!!δε μου φτανει που το μισο laptop χαλασε,σημερα το πρωι πηγα να ξεκινησω το desktop και με το που παταω το κουμπι του πυργου,μετα απο 2 sec σβηνει.τι μπορει να φταιει;

Τροφοδοτικό; :confused:

std04131
22-01-2010, 12:38
Τροφοδοτικό; :confused:

τι να σου πω...παντως τωρα αναψε:o:o:o
μηπως καμια επαφη δεν πιανει σωστα.απλα νομιζα οτι και αυτο να συνεβαινε ή θα δουλευε κανονικα ή δε θα αναβε καθολου.να δουμε,θα ξανασυμβει τωρα;θα το εχω υποψην παντως αυτο για το τροφοδοτικο.:wavey:

TopGear
22-01-2010, 12:47
τι να σου πω...παντως τωρα αναψε:o:o:o
μηπως καμια επαφη δεν πιανει σωστα.απλα νομιζα οτι και αυτο να συνεβαινε ή θα δουλευε κανονικα ή δε θα αναβε καθολου.να δουμε,θα ξανασυμβει τωρα;θα το εχω υποψην παντως αυτο για το τροφοδοτικο.:wavey:

Δεν ξέρω να σου πω για επαφή, αν όλα λειτουργούσαν φυσιολογικά πχ χτες και ξαφνικά σήμερα στα έκανε αυτά, δε μπορώ να σκεφτώ πώς μπορεί να αποσυνδέθηκε η επαφή. Αν το άναβες και παρουσίαζε αδυναμία να κρατήσει τάση και να το διατηρήσει ανοιχτό, ενδεχομένως είναι τροφοδοτικό. Έχε τον νου σου.

Αν χρειαστεί πάντως να το αλλάξεις, πάρε κανένα τουλάχιστον 600w.

Πόσα χρόνια το έχεις το τωρινό σου και πόσα w είναι;

std04131
22-01-2010, 12:51
Δεν ξέρω να σου πω για επαφή, αν όλα λειτουργούσαν φυσιολογικά πχ χτες και ξαφνικά σήμερα στα έκανε αυτά, δε μπορώ να σκεφτώ πώς μπορεί να αποσυνδέθηκε η επαφή. Αν το άναβες και παρουσίαζε αδυναμία να κρατήσει τάση και να το διατηρήσει ανοιχτό, ενδεχομένως είναι τροφοδοτικό. Έχε τον νου σου.

Αν χρειαστεί πάντως να το αλλάξεις, πάρε κανένα τουλάχιστον 600w.

Πόσα χρόνια το έχεις το τωρινό σου και πόσα w είναι;

πριν 3-4 μηνες ειχα κανει μια αναβαθμιση σε καρτα γραφικων κτλ.ειχα ενα 500 το οποιο ομως δεν την σηκωνε και ο τυπας που μου εκανε την αναβαθμιση μου εβαλε ενα 550 λεει(τωρα αν ηταν καλη ποιοτητα ή καιρο χρησιμοποιημενο δεν το ξερω,παντως γενικα δε νομιζω να θελει να με δουλεψει διοτι εχουμε σχεσεις γενικοτερα).μπορει φυσικα να αρχιζει να τα φτυνει οποτε θα τον παρω να γκρεμοτσακιστει να το αλλαξει:mad:

οσο για το πρωτο που λες,σημερα ηρθε η οικιακη βοηθος και ειναι πιθανο κατι να μετακινησε(αν και η πιθανοτητα αυτη οντως τεινει στο μηδεν,ποση μετακινηση πια;; απλα για παραδειγμα η οθονη δεν αναβε εξαιτιας μικρης μετακινησης του καλωδιου,αλλα δεν ξερω κατα ποσο μι τετοια μικρη μετακινηση θα δημιουργουσε το φαινομενο να ξεκιναει και να σβηνει σε 2 sec.λογικα τοτε δε θα αναβε καθολου ετσι δεν ειναι; )

TopGear
22-01-2010, 12:55
πριν 3-4 μηνες ειχα κανει μια αναβαθμιση σε καρτα γραφικων κτλ.ειχα ενα 500 το οποιο ομως δεν την σηκωνε και ο τυπας που μου εκανε την αναβαθμιση μου εβαλε ενα 550 λεει(τωρα αν ηταν καλη ποιοτητα ή καιρο χρησιμοποιημενο δεν το ξερω,παντως γενικα δε νομιζω να θελει να με δουλεψει διοτι εχουμε σχεσεις γενικοτερα).μπορει φυσικα να αρχιζει να τα φτυνει οποτε θα τον παρω να γκρεμοτσακιστει να το αλλαξει:mad:

οσο για το πρωτο που λες,σημερα ηρθε η οικιακη βοηθος και ειναι πιθανο κατι να μετακινησε(αν και η πιθανοτητα αυτη οντως τεινει στο μηδεν,ποση μετακινηση πια;; )

Το μόνο που θα μπορούσε να κάνει η οικιακή βοηθός είναι μετακινώντας το κουτί, να τράβηξε λίγο το καλώδιο τροφοδοσίας από την πρίζα στον πύργο (και συνεπώς στο τροφοδοτικό). Δεν είναι και καμιά επαφή που "πιάνει" δυνατά, με λίγη δύναμη, μπορεί να αποσυνδεθεί.

Πάντως όσον αφορά στην αναβάθμιση, αν σου έλεγε ότι το 500άρι δε φτάνει, τι σου έβαλε 550, τα 50w θα λύνανε ως εκ θαύματος το πρόβλημα; Ας πήγαινες σε 600 ~ 650 να είχες το κεφάλι σου ήσυχο απ'την αρχή.

std04131
22-01-2010, 12:57
Το μόνο που θα μπορούσε να κάνει η οικιακή βοηθός είναι μετακινώντας το κουτί, να τράβηξε λίγο το καλώδιο τροφοδοσίας από την πρίζα στον πύργο (και συνεπώς στο τροφοδοτικό). Δεν είναι και καμιά επαφή που "πιάνει" δυνατά, με λίγη δύναμη, μπορεί να αποσυνδεθεί.

Πάντως όσον αφορά στην αναβάθμιση, αν σου έλεγε ότι το 500άρι δε φτάνει, τι σου έβαλε 550, τα 50w θα λύνανε ως εκ θαύματος το πρόβλημα; Ας πήγαινες σε 600 ~ 650 να είχες το κεφάλι σου ήσυχο απ'την αρχή.

τι να σου πω,μου ειπε οτι δε χρειαζοταν παραπανω...και η αληθεια ειναι οτι ενα προβλημα που παρουσιαζε με μπλε οθονη και επανεκκινηση δεν το ξαναεμφανισε...αλλα απο κει και περα μπορει απλα ο λαλακας να μην ηθελε να βαλει κατι περισσοτερο γιατι αυτο δε μου το χρεωσε(λογω του προβληματος με τη μπλε οθονη που ειπα πριν).παντως θα ειμαι standby να τον χεσω πατοκορφα

understracker
22-01-2010, 16:08

οσο για το πρωτο που λες,σημερα ηρθε η οικιακη βοηθος και ειναι πιθανο κατι να μετακινησε(αν και η πιθανοτητα αυτη οντως τεινει στο μηδεν,ποση μετακινηση πια;; απλα για παραδειγμα η οθονη δεν αναβε εξαιτιας μικρης μετακινησης του καλωδιου,αλλα δεν ξερω κατα ποσο μι τετοια μικρη μετακινηση θα δημιουργουσε το φαινομενο να ξεκιναει και να σβηνει σε 2 sec.λογικα τοτε δε θα αναβε καθολου ετσι δεν ειναι; )

To διπλό-τριπλό reboot μου θυμίζει πρόβλημα με λανθασμένους χρονισμούς μνήμης RAM. Εμένα αν το του βάλεις λάθος χρονισμούς έτσι κάνει και πρέπει να το βγάλεις από την πρίζα. Τώρα για το πως οι χρονισμοί αλλάξανε....?? Αρχίζει η μπαταρία cmos και τα φτύνει? Αλλά όπως λέει και ο topgear μπορεί να είναι τροφοδοτικό. Γιατί δεν κοιτάς τις τάσεις με το everest (http://www.lavalys.com/products.php?ps=UE&lang=en&page=1)?

Sevasmios
22-01-2010, 16:12

Κοίτα πριν λίγο καιρό άλλαξα και εγώ κάρτα γραφικών που στα specifications έλεγε τουλάχιστον 550W τροφοδοτικό. 550W θέλει η κάρτα, το υπόλοιπο μηχάνημα από που θα πάρει ρεύμα? (προφανώς και δεν τραβάει ποτέ και τα 550W αλλά άμα έχεις game ή κατι παρόμοιο ανοιχτό τότε τραβάει και θα έχεις προβλήματα). Έμενα μου πρότειναν τουλάχιστον 650W για να είμαι σίγουρος.

std04131
22-01-2010, 16:13
θα το τσεκαρω thanks.μια το λαπτοπ,μια το desktop,α στα διαλα.

Sevasmios
22-01-2010, 16:14
θα το τσεκαρω thanks.μια το λαπτοπ,μια το desktop,α στα διαλα.

Πια κάρτα γραφικών έβαλες?

std04131
22-01-2010, 17:07
Πια κάρτα γραφικών έβαλες?

9800 gt...

Sevasmios
22-01-2010, 17:24
9800 gt...

550w πρέπει να είναι αρκετά τότε

BuenosDias
22-01-2010, 18:33
exeis kapoio link gia to sygekrimeno router?
gnk psaxnw router me koubi gia na kleinei to wireless otan dn to xreiazesai

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=236918

Octopus Handjob
22-01-2010, 20:47
Συγκροτώ μια πρόταση που θέλω να κάνω στο αφεντικό μου για έναν υπολογιστή και κοιτώντας για DDR2 μνήμες έπεσα σε αυτήν (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Kingston-Ddr2-1Gb-Dimm-1066-Hyperx-KHX8500D2-1G.htm), που μάλλον είναι ό,τι καλύτερο έχει να προσφέρει η Kingston σε 1GB DDR2. Επειδή έχω ελάχιστες γνώσεις από hardware, μήπως μπορεί να μου πει κανείς αν πρέπει να ανησυχώ που το voltage της συγκεκριμένης μνήμης είναι στα 2.20 Volts; Ή είναι φυσιολογική τιμή για μνήμη χρονισμένη στα 1066 Mhz;

understracker
22-01-2010, 20:54
Συγκροτώ μια πρόταση που θέλω να κάνω στο αφεντικό μου για έναν υπολογιστή και κοιτώντας για DDR2 μνήμες έπεσα σε αυτήν (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Kingston-Ddr2-1Gb-Dimm-1066-Hyperx-KHX8500D2-1G.htm), που μάλλον είναι ό,τι καλύτερο έχει να προσφέρει η Kingston σε 1GB DDR2. Επειδή έχω ελάχιστες γνώσεις από hardware, μήπως μπορεί να μου πει κανείς αν πρέπει να ανησυχώ που το voltage της συγκεκριμένης μνήμης είναι στα 2.20 Volts; Ή είναι φυσιολογική τιμή για μνήμη χρονισμένη στα 1066 Mhz;

Ανάλογα με την motherboard. Πρέπει να μπορεί να υποστηρίζει αλλαγή στα voltages και να κάνει overvoltage στα DIMM. Κάθε P965, P35, P43 και P45 motherboard νομίζω το κάνει. Κοίτα στο manual της και στην QVL list για RAM. Για να δουλέψει στα 1066 πρέπει να ενεργοποιηθεί το extreme memory profile από το BIOS (ίσως δεν γίνεται αυτόματα) διαφορετικά πάει στο SPD στα 800 Mhz. Βέβαια και στα 800 MHz κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να θέλει 2.20 V οπότε όποια συχνότητα και να τρέχει πρέπει να τρέχουν σε αυτά τα volt διαφορετικά μπορεί να δεις λάθη στο memtest.

Το overvoltage πρέπει να το κάνεις με το χέρι στο BIOS, δεν γίνεται αυτόματα.

TopGear
22-01-2010, 21:01

Ανάλογα με την motherboard. Πρέπει να μπορεί να υποστηρίζει αλλαγή στα voltages και να κάνει overvoltage στα DIMM. Κάθε P965, P35, P43 και P45 motherboard νομίζω το κάνει. Κοίτα στο manual της και στην QVL list για RAM. Για να δουλέψει στα 1066 πρέπει να ενεργοποιηθεί το extreme memory profile από το BIOS (ίσως δεν γίνεται αυτόματα) διαφορετικά πάει στο SPD στα 800 Mhz. Βέβαια και στα 800 MHz κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να θέλει 2.20 V οπότε όποια συχνότητα και να τρέχει πρέπει να τρέχουν σε αυτά τα volt διαφορετικά μπορεί να δεις λάθη στο memtest.

Το overvoltage πρέπει να το κάνεις με το χέρι στο BIOS, δεν γίνεται αυτόματα.

Εγώ έχω μια Ρ45 και νομίζω δεν την έχει στις συμβατές την hyperX. Αν θυμάμαι έλεγε τάση ως 1,80V. Βέβαια αν το κάνω αυτόματα, δεν ξέρω αν πιάσει.

understracker
22-01-2010, 21:07
Εγώ έχω μια Ρ45 και νομίζω δεν την έχει στις συμβατές την hyperX. Αν θυμάμαι έλεγε τάση ως 1,80V. Βέβαια αν το κάνω αυτόματα, δεν ξέρω αν πιάσει.

Έχω αυτές

http://www.crucial.com/store/partspecs.aspx?imodule=BL2KIT25664AA80A

σε αυτή

http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=2847

την motherboard (δεν υπάρχουν στην QVL) και για να δουλέψει σε 4-4-4-12 στα 800 Mhz (extreme memory profile) θέλει 2,0 V στα DIMM και +0,1V (1.2V) στο Chipset.

Octopus Handjob
22-01-2010, 21:12
Μάλιστα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω αν αυτή (http://www.motherboardpro.com/ASUS-P5QL-VM-EPU-LGA-775-ASUS-Intel-G41-ICH7-uATX-ASUS-Motherboard-Retail-p-1302.html) η motherboard υποστηρίζει Voltage 2,20 Volts για μνήμες π.χ. Kingston HyperX? Μου αρέσει αυτή η κάρτα γιατί έχει ενσωματωμένο chipset γραφικών Intel Graphics Media Accelerator X4500 το οποίο τρέχει μόνο του HD, οπότε γλιτώνω το κόστος και μιας κάρτας γραφικών (δεν παίζει παιχνίδια το αφεντικό).

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποιο από όλα αυτά (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/with%28POWER_W=500%20W%29.htm) τα τροφοδοτικά θεωρείται πιο αξιόπιστο.

Συγγνώμη για το bold, αλλά στον firefox του αφεντικού δε μπορώ να το απενεργοποιήσω. Μου 'χει σπάσει τα νεύρα.

understracker
22-01-2010, 21:51
Μάλιστα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω αν αυτή (http://www.motherboardpro.com/ASUS-P5QL-VM-EPU-LGA-775-ASUS-Intel-G41-ICH7-uATX-ASUS-Motherboard-Retail-p-1302.html) η motherboard υποστηρίζει Voltage 2,20 Volts για μνήμες π.χ. Kingston HyperX? Μου αρέσει αυτή η κάρτα γιατί έχει ενσωματωμένο chipset γραφικών Intel Graphics Media Accelerator X4500 το οποίο τρέχει μόνο του HD, οπότε γλιτώνω το κόστος και μιας κάρτας γραφικών (δεν παίζει παιχνίδια το αφεντικό).

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποιο από όλα αυτά (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/with%28POWER_W=500%20W%29.htm) τα τροφοδοτικά θεωρείται πιο αξιόπιστο.

Συγγνώμη για το bold, αλλά στον firefox του αφεντικού δε μπορώ να το απενεργοποιήσω. Μου 'χει σπάσει τα νεύρα.

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/CoolerMaster-Silent-Pro-PSU-500W.htm

To cooler master (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/CoolerMaster-Silent-Pro-PSU-500W.htm). 34A στα +12V και 5 χρόνια εγγύηση. Μπορεί να σηκώσει μέχρι και μία HD4850/HD5770 νομίζω.

Τώρα θα σου έλεγα πως αν θες HD για ενσωματωμένη πήγαινε σε AMD σύστημα, όχι σε Intel γιατί έχουν κάτι ωραίες HD4200 ενσωματωμένες που υποστηρίζουν bitstream hardware acceleration (http://mpc-hc.sourceforge.net/DXVASupport.html) στα HD videos. Οι ενσωματωμένες intel δεν την παλεύουν και τόσο.

http://www.overclock.net/amd-motherboards/641246-amd-785g-vs-intel-g41-43-a.html

Τώρα για την μνήμη, όπως φαίνεται εδώ (http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=wlBGtZNOPfeanWHH), την υποστηρίζει. Και επίσης νομίζω πως αν η motherboard είναι αυτή (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Asus-P5QL-VM-EPU-s775-DDR2-VGA-G43-90-MIB8R0-G0EAY0KZ.htm) το link που μου έδωσες είναι από παλιότερη έκδοση γιατί εκείνη φοράει το G41.

TopGear
22-01-2010, 22:10
Έχω αυτές

http://www.crucial.com/store/partspecs.aspx?imodule=BL2KIT25664AA80A

σε αυτή

http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=2847

την motherboard (δεν υπάρχουν στην QVL) και για να δουλέψει σε 4-4-4-12 στα 800 Mhz (extreme memory profile) θέλει 2,0 V στα DIMM και +0,1V (1.2V) στο Chipset.

Εγώ όπως ίσως θυμάσαι (που σε έχω πρήξει τόσες φορές :D :D :blush: :blush:), έχω αυτή (http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Utility_Model.aspx?ProductID=2840#anchor_os).

Το είχα ψάξει παλιότερα και δεν έλεγε κάτι για τις hyperX. Ακόμη και στο site της Kingston, δεν είχε. Βέβαια για crucial, δεν ξέρω, αν βάλω γενικά άλλες μνήμες, θα βάλω 2x2Gb. Το θέμα είναι ότι στο bios μέχρι 1,8V τις έχει φυσιολογικές τις τάσεις, μετά για >2.0V το έχει κάπως πιο κοκκινισμένο και το έχει σαν σε overlock mode.

Σκεφτόμουν όμως μόνο για 1066 που πιάνουν συνήθως στα 2,2. Οι 800 που έχω τώρα είναι στα 1,8 και δεν το πολυσκέφτομαι να αλλάξω για να βάλω πάλι 800άρες.

Εσένα σου δουλεύει στα 2,0V; Η μητρική σου δίνει τέτοια τάση (σύμφωνα με το site του κατασκευαστή); Γιατί εμένα δε λέει ότι υποστηρίζει > 1,8V.

Εγώ έχω 2 τέτοιες (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553829). Πόσο μεγαλύτερη διαφορά έχουν αυτές (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553830) (που είναι επίσης CL5) ή αυτές (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553802) (αυτές είναι CL4 βέβαια).

(Πριν κανά 8-10μηνο, τις είχαν πιο φτηνές τις μνήμες :mad: :mad:)

Octopus Handjob
22-01-2010, 22:42
Επειδή με τους AMD επεξεργαστές δεν έχω παίξει ποτέ μου, αν θέλατε να στήσετε ένα σύστημα AMD με τις μόνες απαιτήσεις γραφικών που θα υπήρχαν να είναι για high definition, τί συνδυασμό μητρικής και επεξεργαστή θα επιλέγατε; Βλέπω διάφορες επιλογές στο πλαίσιο αλλά έχω χαθεί και λίγο.Συγκλίνω προς τον ακόλουθο συνδυασμό:

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-MA785GM-US2H-AM2-VGA.htm

(Μόνο 2 έτη εγγύηση όμως ρε γαμώτο)

και

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/AMD-Phenom-II-X4-925-AM3-2-8GHz-Cache-6MP-Box-HDX925WFGIBOX.htm

Το target μηχάνημα μάλλον θα τρέχει Win XP 32 bit, παρά τις προσπάθειες μου να πειστεί ο επικείμενος κάτοχός του για το ότι αξίζει τον κόπο να πάρει Windows 7 στα 64 bit.

VALE46
22-01-2010, 23:26
kalispera paidia!i aporia m afora ubuntu!loipon ws gnwston to emesene 1.0 de paizei pleon opote katebasa to emene 1.6!to trexw mesw script kai edw 8elw help!pws ginetai na to egktastisw kanonika???euxaristw

understracker
22-01-2010, 23:39
Επειδή με τους AMD επεξεργαστές δεν έχω παίξει ποτέ μου, αν θέλατε να στήσετε ένα σύστημα AMD με τις μόνες απαιτήσεις γραφικών που θα υπήρχαν να είναι για high definition, τί συνδυασμό μητρικής και επεξεργαστή θα επιλέγατε; Βλέπω διάφορες επιλογές στο πλαίσιο αλλά έχω χαθεί και λίγο.Συγκλίνω προς τον ακόλουθο συνδυασμό:

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-MA785GM-US2H-AM2-VGA.htm

(Μόνο 2 έτη εγγύηση όμως ρε γαμώτο)

και

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/AMD-Phenom-II-X4-925-AM3-2-8GHz-Cache-6MP-Box-HDX925WFGIBOX.htm

Το target μηχάνημα μάλλον θα τρέχει Win XP 32 bit, παρά τις προσπάθειες μου να πειστεί ο επικείμενος κάτοχός του για το ότι αξίζει τον κόπο να πάρει Windows 7 στα 64 bit.

Μotherboard: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Asus-M4A78TD-M-Evo-AM3-DDR3-VGA-785G.htm
PSU: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/CoolerMaster-Silent-Pro-PSU-500W.htm
RAM: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Ddr3-4Gb-Kit-TW3X4G1333C9DHX.htm
CPU: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/AMD-Phenom-II-X4-925-AM3-2-8GHz-Cache-6MP-Box-HDX925WFGIBOX.htm

Highlights:

4GB RAM γιατί έτσι και αλλιώς παραπάνω δεν θα τα χρησιμοποιήσουν τα windows xp 32bit
Καλό PSU με χώρο για τοποθέτηση μια mid-range κάρτας γραφικών στο μέλλον και
95Watt TDP AMD CPU (phenom 925) γιατί οι 125 watt (>=955) ψήνονται στον stock cooler.

Συνολικό κόστος αγορών:
387,29 €

NorthPole
22-01-2010, 23:47
kalispera paidia!i aporia m afora ubuntu!loipon ws gnwston to emesene 1.0 de paizei pleon opote katebasa to emene 1.6!to trexw mesw script kai edw 8elw help!pws ginetai na to egktastisw kanonika???euxaristw

ti ennoeis kanonika?
to trexeis mesw script ara 8ewritika boreis na ftia3eis ena launcher gia to app

epishs rwta sto foss ths sxolhs

(foss.uoa.gr)

ekei einai pi8anotero na sou apadhsoun

understracker
22-01-2010, 23:56
ti ennoeis kanonika?
to trexeis mesw script ara 8ewritika boreis na ftia3eis ena launcher gia to app

epishs rwta sto foss ths sxolhs

(foss.uoa.gr)

ekei einai pi8anotero na sou apadhsoun

Επίσης δεν λέει και την διανομή ubuntu... Μήπως υπάρχει σε τπτ backports το 1.6? Λέω εγώ τώρα... :sleep: