PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!! Part ΙΙ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

NorthPole
14-01-2009, 03:06
i epanfora pos ginetai???:confused: sto startup tha psakso ga perierga arxeia e??malista.pantos to antivirus prepei na xei psofisei opote tha valo allo

την τελευταια φορα που το εκανα αυτο πας εναρξη βοηθηματα εργαλεια συστηματος και καπου εκει ειναι η επαναφορα μετα την ανασυγκροτηση νομιζω(defragment)

το pc ευτυχως κραταει απο μονο του ημερομηνιες ανασυγκροτησης και εχει και μια οταν εγιναν clean install τα windows οποτε με λιγη τυχη θα βρεις καποιο που να μην σου δημιουργει προβλημα

Klinika_Nekros
14-01-2009, 03:09
δηλαδή;;;:o

δλδ μάλλον θέλουν reinstall οι drivers ή έχει παιχτεί μαλακία στο ρέτζιστρι
[και δω σκάει ορέστης και αρχίζει και σου λέει για τα καλά των ubuntu :tounge: ]

NorthPole
14-01-2009, 03:11
pedia prin ligo kero apegatesthsa apo to pc to norton antivirus(prospathisa toul.:p ),alla ap oti fenetai exoun meinei apominaria sto pc ki molis to anoigo mou vgazei sthn epifaneia ergasias 2-3 asxeta minimata,patao ok ki feygoun,alla einai polu ekneyristiko ki xronovoro mias ki se kathe programma pou pao na anoi3o klp mou vgazei 1-2 tetiou typou minimata,prepei na patao ok synexia:angryfire ..(as poume norton does not support repair.. den ta thymamai ki kala gt den exo to pc ayto edo ayth th stigmh..asxeta telios).vrisko diaforous fakelous tou programmatos aytou..alla den mporo na ta sviso gt periexoun .dll arxeia..pos svhnontai ayta ta arxeia:confused:genika kamia idea gia na papsoun na emfanizontai ayta ta minimata..prospathisa alla den katafera kati ki mou xoun spasei ta neyra..:blush: :-(

eyxaristo ek ton proteron gia opoiadhpote voitheia:-)

pas sto command line kai ta sbhneis apo kei h alliws katebazeis kapoio programma gia clean unistall(pou otan leei oti sbhnei kati to kanei)

std08097
14-01-2009, 03:13
δλδ μάλλον θέλουν reinstall οι drivers ή έχει παιχτεί μαλακία στο ρέτζιστρι
[και δω σκάει ορέστης και αρχίζει και σου λέει για τα καλά των ubuntu :tounge: ]

Επειδή έχω δοκιμάσει και reinstall πάλι μου γράφει το ίδιο πράγμα.Δεν ολοκληρώνει τη εγκατάσταση..
Αυτό έχεις καμιά ιδέα πως μπορώ να το λύσω;

Καλά τα ubundu αλλά δε μπορείς να παίξεις και παιχνίδια..:p

NorthPole
14-01-2009, 03:27
ενας τροπος ειναι να σβησεις τα drivers και να τα περασεις απο recovery console

βεβαια μπορεις και να πας απο safe mode και να δοκιμασεις να κανεις οτι εχεις κανει μεχρι στιγμης ισως πιασει

NorthPole
14-01-2009, 03:28
i epanfora pos ginetai???:confused: sto startup tha psakso ga perierga arxeia e??malista.pantos to antivirus prepei na xei psofisei opote tha valo allo

την τελευταια φορα που το εκανα αυτο πας εναρξη βοηθηματα εργαλεια συστηματος και καπου εκει ειναι η επαναφορα μετα την ανασυγκροτηση νομιζω(defragment)

το pc ευτυχως κραταει απο μονο του ημερομηνιες ανασυγκροτησης και εχει και μια οταν εγιναν clean install τα windows οποτε με λιγη τυχη θα βρεις καποιο που να μην σου δημιουργει προβλημα

std08097
14-01-2009, 03:30
ενας τροπος ειναι να σβησεις τα drivers και να τα περασεις απο recovery console

βεβαια μπορεις και να πας απο safe mode και να δοκιμασεις να κανεις οτι εχεις κανει μεχρι στιγμης ισως πιασει

Όταν λές recovery console;;Επίσης απο safe mode νομίζω δεν μπορείς να κάνεις install..Ή κάνω λάθος;;

lefteris13
14-01-2009, 10:27
pas sto command line kai ta sbhneis apo kei h alliws katebazeis kapoio programma gia clean unistall(pou otan leei oti sbhnei kati to kanei)

h entolh pou tha xrhsimopoihso gia to proto poia einai akrivos ki oson afora to 2o pou les mporeis na mou proteineis kapoio sygekrimeno programma:confused:

thanks in advance:-)

kapios gia ayto..dexomai ki apo allous apanthseis:p :D

Alan Don
14-01-2009, 22:51
Paidia ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Εχω ενα εξωτερικο σκληρο στον οποιο εβαλα προσωρινα ολα ολα ολα ολα μου τα αρχεια . τα παντα για την σχολη . ολη η μουσικη και οι ταινιες ...τα παντα...

και σκαλωσε μετα απο μια ανασυγκροτηση ....μπορει και να ειναι τυχαια βεβαια ...πως μπορω να δω το περιεχομενο του ..???

ΥΠΕΡΕΠΕΙΓΟΝ!

xoumopoulada
14-01-2009, 22:58
Paidia ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Εχω ενα εξωτερικο σκληρο στον οποιο εβαλα προσωρινα ολα ολα ολα ολα μου τα αρχεια . τα παντα για την σχολη . ολη η μουσικη και οι ταινιες ...τα παντα...

και σκαλωσε μετα απο μια ανασυγκροτηση ....μπορει και να ειναι τυχαια βεβαια ...πως μπορω να δω το περιεχομενο του ..???

ΥΠΕΡΕΠΕΙΓΟΝ!
Όταν λες σκάλωσε;

Alan Don
15-01-2009, 01:04
loipon.....xrisimopoio to ZAR 8.3 για να σωσω τον δισκο....

οταν τελειωσει ...(σαν να λεμε αυριο ...) θα σας πω αποτελεσματα ετσι για το αρχειο

VALE46
15-01-2009, 15:29
kalo mesimeri paidia.Sto desktop me xp kai ubuntu etrwga grub menu erro stage 1.5,to afisa kapoies meres kleisto kai simera to xananoixa kai mpika xp kai meta apo ligo trww mple o8oni kai leei oti kanei restart gia logous asfaleias kai stis leptomereies grafei:
dump error physical memory ti paizei xerei kaneis?
euxaristw

mitsos_156
15-01-2009, 21:09
Evala prosfata to 8.10 (btw den 3erw polla apo linux alla eimai entypwsiasmenos) kai kata thn egkatastash diale3a English. Ola ok einai apla den exei perasei ta greek strings kai den tis exw dia8esimes gia grapsimo alla se kapoies periptwseis oute gia diavasma!
Borei kapoios na mou pei poio paketo prepei na katevasw h genika ti prepei na kanw! thnx

std08097
16-01-2009, 01:59
Όταν λές recovery console;;Επίσης απο safe mode νομίζω δεν μπορείς να κάνεις install..Ή κάνω λάθος;;

ξερει κανεις;;;;

xoumopoulada
16-01-2009, 04:35
ξερει κανεις;;;;
Να κάνεις install τι πράγμα; drivers κάρτας γραφικών;
Μην δοκιμάζεις ότι να ναι για να μην έχεις πρόβλημα. Αν θες drivers μπές στην nvidia ή στο site της μάρκας του laptop και κατέβασε απο εκεί τους τελευταίους drivers. Αρχικά αυτό..
Κάντους install και ως εδώ κομπλέ.

Το πρόβλημα που είδα απο προηγούμενα post σου οτι έχεις είναι ενα σπασοκρασάρισμα ελεεινότατο.

Το συγκεκριμένο λοιπόν με το πρόγραμμα οδήγησης οθόνης το είχα κι εγώ και έχω και κάρτα nvidia (συγκεκριμένα 8600m gt), με το παιχνίδι fallout 3.
Όρισα το paging file μου να είναι σε ένα partition του δίσκου το οποίο είναι σχεδόν άδειο και όχι στο partition που ήταν και στο οποίο έχω τα αρχεία και τον χαμό μου. Απο τότε λοιπόν δεν κρασάρει σχεδόν ποτέ.

Μαγκιά το λές; Τύχη; Κωλοφαρδία; Πάντως μια φορά ψιλολειτούργησε. Δοκίμασε το!

Και παίξε το fallout 3 έτσι για να νιώσεις και να γουστάρεις!
:wavey:

Potemkin
16-01-2009, 13:17
na rwthsw an kserei kaneis,,,enas ksadelfos mou eixe sto sklhro kati photo apo erga tou se mia prosfath ekthesh pou eixe kanei(einai ksuloglypths o anthrwpos)
Den gnwrizw ti akrivws tou epathe alla mou eipe oti tou xalase kai o texnikos tou eipe pws to panepisthmio exei tropo leei na anakthsei auta p eixe mesa.opoios gnwrizei se poion mporw na apeuthunthw h ti na ton sumvouleusw ton ksadelfo na kanei as m pei:):)

lakis00
16-01-2009, 15:54
na rwthsw an kserei kaneis,,,enas ksadelfos mou eixe sto sklhro kati photo apo erga tou se mia prosfath ekthesh pou eixe kanei(einai ksuloglypths o anthrwpos)
Den gnwrizw ti akrivws tou epathe alla mou eipe oti tou xalase kai o texnikos tou eipe pws to panepisthmio exei tropo leei na anakthsei auta p eixe mesa.opoios gnwrizei se poion mporw na apeuthunthw h ti na ton sumvouleusw ton ksadelfo na kanei as m pei:):)

Σε τέτοιες περιπτώσεις άμα οφείλεται η βλάβη σε πλακέτα αρκετά μαγαζιά αναλαμβάνουν να αλλάξουν την παλιά αγοράζοντας εσύ έναν ακριβώς ίδιο δίσκο ο οποίος θα πρέπει να είναι της ίδιας σειράς. Διαφορετικά υπάρχουν εταιρίες που κάνουν data restore αλλα πάει πολλά λεφτά πληρώνεις με το Mb.( Αυτό άμα δεν τον αναγνωρίζει καν το pc, καμένος)

xoumopoulada
16-01-2009, 16:48
Με ενδιαφέρει και εμένα πααααρα πολύ κάτι τέτοιο εάν γίνεται.. Ειδικά αν γίνεται στο Πανεπιστήμιο. Έχω ένα σκληρό 250GB με πολύ σημαντικό υλικό..
:-(

simo89
16-01-2009, 17:01
Γεία σας και απο εμένα εχώ προβλημα με την καμερα...εννω στο Εkiga δουλευει στο skype την ανοιγω και είναι πρασινη εχω την Creative Live Cam Vista IM αν μπορει να καπιος να μου πει τι να κανω για να φτιαξει η καμερα:confused: ...ευχαριστω.Εχω ubuntu8.10

giannis88
16-01-2009, 17:18
το πανεπιστήμιο δεν ξέρω αν το κάνει αλλά υπάρχουν εταιρίες για αυτό
πληρώνεις βέβαια αλλά αφού είναι η δουλειά του σιγά

std08097
16-01-2009, 18:28
Να κάνεις install τι πράγμα; drivers κάρτας γραφικών;
Μην δοκιμάζεις ότι να ναι για να μην έχεις πρόβλημα. Αν θες drivers μπές στην nvidia ή στο site της μάρκας του laptop και κατέβασε απο εκεί τους τελευταίους drivers. Αρχικά αυτό..
Κάντους install και ως εδώ κομπλέ.

Το πρόβλημα που είδα απο προηγούμενα post σου οτι έχεις είναι ενα σπασοκρασάρισμα ελεεινότατο.

Το συγκεκριμένο λοιπόν με το πρόγραμμα οδήγησης οθόνης το είχα κι εγώ και έχω και κάρτα nvidia (συγκεκριμένα 8600m gt), με το παιχνίδι fallout 3.
Όρισα το paging file μου να είναι σε ένα partition του δίσκου το οποίο είναι σχεδόν άδειο και όχι στο partition που ήταν και στο οποίο έχω τα αρχεία και τον χαμό μου. Απο τότε λοιπόν δεν κρασάρει σχεδόν ποτέ.

Μαγκιά το λές; Τύχη; Κωλοφαρδία; Πάντως μια φορά ψιλολειτούργησε. Δοκίμασε το!

Και παίξε το fallout 3 έτσι για να νιώσεις και να γουστάρεις!

Οταν πάω να βάλω μμια νέα εκδοση driver όταν γεμίσει η μπάρα γράφει τα εξής:

The system has not been modified.To install this program at a later time,run the installation again.

Αυτό μου βγάζει όποτε πάω να κάνω install τους drivers..Οπότε;
Όσο για το νέο partition θα πρέπει να κάνω format εεε;;;

Η κάρτα γραφικών μου είναι nvidia 9500gt..
Ευχαριστώ

xoumopoulada
16-01-2009, 18:50
Αυτό μου βγάζει όποτε πάω να κάνω install τους drivers..Οπότε;
Όσο για το νέο partition θα πρέπει να κάνω format εεε;;;

Η κάρτα γραφικών μου είναι nvidia 9500gt..
Ευχαριστώ
Για κάνε μια μπαλικταριά,
μέσα στο φακελό με τους τωρινούς drivers έχει ενα αρχειο .inf, κάντο copy, paste και overwrite στο φακελό που κατέβασες και έκανες extract με τους καινούριους drivers. Και κανε πάλι install.

std08097
16-01-2009, 18:57
Για κάνε μια μπαλικταριά,
μέσα στο φακελό με τους τωρινούς drivers έχει ενα αρχειο .inf, κάντο copy, paste και overwrite στο φακελό που κατέβασες και έκανες extract με τους καινούριους drivers. Και κανε πάλι install.

Θα το κοιτάξω αυτό που λές αλλα να σου πω ακόμη ότι πριν είχα κάνει unistall και παλι install τους drivers τους αρχικούς.Πάλι το ιδιο μου είχε γράψει..

Predator
16-01-2009, 23:07
Ενας φιλος μου εχει laptop και του παρουσιασε το εξης αλυτο προβλημα:

Οταν το κανει εκκινηση,του βγαζει την οθονη με τα γνωστα: "Ασφαλης λειτουργια", "Κανονικη εκκινηση", κτλ...
αλλα ο,τι μα ο,τι κ αν επιλεξει του βγαζει για λιγο μια μπλε οθονη με κινεζικα γραμματα πανω αριστερα κ κατι τελειες που αυξανονται σε πληθος κ μετα απο λιγο ξαναβγαινει η οθονη με τις επιλογες κ παλι τα ιδια.

Δεν μπαινει με καμια στα windows φυσικα...

Καμια ιδεα...??

PiCoMiKe
16-01-2009, 23:56

Οταν το κανει εκκινηση,του βγαζει την οθονη με τα γνωστα: "Ασφαλης λειτουργια", "Κανονικη εκκινηση", κτλ...
αλλα ο,τι μα ο,τι κ αν επιλεξει του βγαζει για λιγο μια μπλε οθονη με κινεζικα γραμματα πανω αριστερα κ κατι τελειες που αυξανονται σε πληθος κ μετα απο λιγο ξαναβγαινει η οθονη με τις επιλογες κ παλι τα ιδια.

Καμια ιδεα...??Dr.WEB Live CD (http://www.freedrweb.com/livecd)

Giorgos~7~
17-01-2009, 20:20
Παιδια help!
Αγορασα χθες το DVB-T/Analog TV Tuner απο Fujitsu Siemens...
To εγκατεστησα,βρηκε τα καναλια κανονικα αλλα οταν παταω play μου βγαζει ενα μηνυμα κ λεει Failed to render filters...
Οποιος εχει καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει ας απαντησει...

Bebis
17-01-2009, 20:48
kati me ta graphics settings prepei na paizei..des ti rythmiseis exeis gia kwdikopoiisi klp...

Spike
17-01-2009, 21:59
Λοιπον,

εχω ηδη εναν SATA δισκο στο pc μου και windowsXP.
Εβαλα μολις εναν καινουριο 2ο sata II, τον οποιον τον αναγνωριζουν τα Bios, τον αναγνωρισαν τα XP μολις ανοιξαν (δλδ εβγαλαν new device κλπ κλπ)
αλλα δεν φαινεται στη λιστα devices του my computer.

Συνεπως δεν μπορω να τον κανω NTFS και να τον χειριστω γενικοτερα.

Εκανα κατι πραματα στο system->hardware αλλα δεν καταφερα κατι τελικα :/

Any ideas??

Bebis
17-01-2009, 22:03
Δεξί κλικ στο My computer -> Manage -> Disk management. Αν εκεί στον δείχνει μάλλον απλά θέλει να τον κάνεις φορμάτ στο fs που θες...

Mr. Iso
17-01-2009, 22:09
Λοιπον,

εχω ηδη εναν SATA δισκο στο pc μου και windowsXP.
Εβαλα μολις εναν καινουριο 2ο sata II, τον οποιον τον αναγνωριζουν τα Bios, τον αναγνωρισαν τα XP μολις ανοιξαν (δλδ εβγαλαν new device κλπ κλπ)
αλλα δεν φαινεται στη λιστα devices του my computer.

Συνεπως δεν μπορω να τον κανω NTFS και να τον χειριστω γενικοτερα.

Εκανα κατι πραματα στο system->hardware αλλα δεν καταφερα κατι τελικα :/

Any ideas??

Πίνακας Ελέγχου > Επιδόσεις κ Συντήρηση > Εργαλεία Διαχείρησης > Διαχείρηση Υπολογιστή > Διαχείρηση Δίσκων

Δες αν τον βλέπει εκεί κανονικά...
Σε περίπτωση που στον δείχνει γκρι (ανενεργό) πάτα δεξί κλικ κ ενεργοποιήση... Απο εκεί μετά κάν' του φορμάτ... Αλλιώς κατευθείαν απο εκεί φορμάτ...
Αν δεν βγάλεις άκρη έτσι, ψάξε με τα εργαλεία που έχει εκεί μπας κ σε βοηθήσει κάτι...

Spike
17-01-2009, 22:24
Ευχαριστω πολυ και τους 2. :wavey:

Καλο βραδυ!!

mple
17-01-2009, 22:43
Γεια σας!!
Ειχε μπει καποιος ιος στο pc ο οποιος δεν διαγραφόταν και ουτε το antivirus το ανιχνευε,μετα απο αρκετες προσπαθειες κατεληξα στο format..
μετα το format οταν παω να μπω στο hard disc μου λεει:Τα windows δεν ειναι δυνατο να βρουν το recycled/boot.com.Βεβαιωθειτε οτι πληκτρολογησατε το ονομα σωστα και προσπαθηστε αργοτερα.
Πρεπει να ειναι ακομη ο ιος?Τι αλλο να κανω?help απο καποιον που το εχει παθει και ξερει:-(

SpartanGeorge
17-01-2009, 22:45
Γεια σας!!
Ειχε μπει καποιος ιος στο pc ο οποιος δεν διαγραφόταν και ουτε το antivirus το ανιχνευε,μετα απο αρκετες προσπαθειες κατεληξα στο format..
μετα το format οταν παω να μπω στο hard disc μου λεει:Τα windows δεν ειναι δυνατο να βρουν το recycled/boot.com.Βεβαιωθειτε οτι πληκτρολογησατε το ονομα σωστα και προσπαθηστε αργοτερα.
Πρεπει να ειναι ακομη ο ιος?Τι αλλο να κανω?help απο καποιον που το εχει παθει και ξερει:-(

εκανες το format Και τελειωσε και η εγκατασταση των windows?

mple
17-01-2009, 23:16
εκανες το format Και τελειωσε και η εγκατασταση των windows?

ναι τελειωσε..Εβαλα και ta drivers..απλα δεν εχω προσβαση στον σκληρο και μου βγαζει το παραπανω μηνυμα..
???

Allekos
18-01-2009, 12:08
exo parei enan ipologisti metaxeirismeno palio pentum 4 sta 1.8gh pos boro na do an trexei sosta dil einai etoimos gia xrisi kai den exei kanan io pou kathisterei to mixanima i den thelei format??vevaia mia lisi einai to format kateutheian alla tha protimousa na to apofigo(variemai) :)

Alan Don
18-01-2009, 14:42
format kateytheian. allios....leitoyrgise ton kai des apo tin empeiria soy ti xriazetai na kaneis

PiCoMiKe
18-01-2009, 15:40
ναι τελειωσε..Εβαλα και ta drivers..απλα δεν εχω προσβαση στον σκληρο και μου βγαζει το παραπανω μηνυμα..
???
Kane reset sto BIOS sou: Anoikse to kouti, cgale thn mpataria apo to CMOS sth mhtrikh kai an einai dunatos vraxukuklwse me ena mikro kalwdio kai tis epafes ths upodoxhs.
Boot n Nuke ton sklhro sou: Katevazei to image apo edw (http://www.dban.org/), to kais se CD, bootareis apo to CD kai kaneis wipe ton sklhro pou 8eleis.
Egka8istas to OS pou 8eleis.

Predator
18-01-2009, 16:38
Dr.WEB Live CD (http://www.freedrweb.com/livecd)

Ωραια το κατεβασα,ειναι ενα .iso αρχειο.Το κανω extract με PowerIso και μετα?
Πως το κανω bootable CD?
Αν απλα αντιγραψω τα αρχεια σε CD δε βλεπω να κανει αυτα που λεει.

PiCoMiKe
18-01-2009, 16:48
Ωραια το κατεβασα,ειναι ενα .iso αρχειο.Το κανω extract με PowerIso και μετα?
Πως το κανω bootable CD?
Αν απλα αντιγραψω τα αρχεια σε CD δε βλεπω να κανει αυτα που λεει.Apla to kais se CD, burn image kapou prepei na leei, tools -> burn kai meta bootareis to pc apo to CD.

Pi8anon na xreiastei na mpeis apo to BIOS gia na valeis to CD-ROM 1st boot priority.

Predator
18-01-2009, 17:42
Apla to kais se CD, burn image kapou prepei na leei, tools -> burn kai meta bootareis to pc apo to CD.

Pi8anon na xreiastei na mpeis apo to BIOS gia na valeis to CD-ROM 1st boot priority.

Το δοκιμασα αυτο, εβαλα κ το cd εγκαταστασης των windows και ολα μου λενε οτι δε βρισκουν το σκληρο δισκο...

Καηκε ο σκληρος μαλλον ε....??

Παπαλα?Φινιτο?Καπουτ? Δεν υπαρχει σωτηρια?

PiCoMiKe
18-01-2009, 17:54
Το δοκιμασα αυτο, εβαλα κ το cd εγκαταστασης των windows και ολα μου λενε οτι δε βρισκουν το σκληρο δισκο...

Καηκε ο σκληρος μαλλον ε....??

Παπαλα?Φινιτο?Καπουτ? Δεν υπαρχει σωτηρια?Etsi fainetai, an den ton vlepei kai to BIOS.. :(

Mikeee
18-01-2009, 18:23
Kane reset sto BIOS sou: Anoikse to kouti, cgale thn mpataria apo to CMOS sth mhtrikh kai an einai dunatos vraxukuklwse me ena mikro kalwdio kai tis epafes ths upodoxhs.
Boot n Nuke ton sklhro sou: Katevazei to image apo edw (http://www.dban.org/), to kais se CD, bootareis apo to CD kai kaneis wipe ton sklhro pou 8eleis.

thanks a lot..luthike to problem eutuxws!!!:wavey:

Spike
18-01-2009, 19:17
Καλησπερα και παλι,

Εχω εναν σκληρο με XP σε ενα απο τα 3 partitions του. Τα αλλα 2 εχουνε απλα δεδομενα.
Και εβαλα και 2ο σκληρο.

Αυτο που θελω να κανω ειναι:
-Στον σκληρο με τα XP να κρατησω το partition των XP και να κανω τα αλλα 2 ενα.
-Και να κανω μερικα partitions στον αλλο μολις φορμαρισμενο σκληρο.

Θα θελα, να τα κανω αυτα (κυριως για το 1ο εχω απορια) χωρις να απεγκαταστησω τα ηδη υπαρχοντα XP.

Και κυριως για θεμα γνωσεων αν εχει κανεις την ορεξη να αναφερει ολους τους δυνατους τροπους που μπορουν να κανουν τα παραπανω, πχ με καποιο προγραμμα, με το cd του OS, κλπ..

TopGear
18-01-2009, 19:47
Καλησπερα και παλι,

Εχω εναν σκληρο με XP σε ενα απο τα 3 partitions του. Τα αλλα 2 εχουνε απλα δεδομενα.
Και εβαλα και 2ο σκληρο.

Αυτο που θελω να κανω ειναι:
-Στον σκληρο με τα XP να κρατησω το partition των XP και να κανω τα αλλα 2 ενα.
-Και να κανω μερικα partitions στον αλλο μολις φορμαρισμενο σκληρο.

Θα θελα, να τα κανω αυτα (κυριως για το 1ο εχω απορια) χωρις να απεγκαταστησω τα ηδη υπαρχοντα XP.

Και κυριως για θεμα γνωσεων αν εχει κανεις την ορεξη να αναφερει ολους τους δυνατους τροπους που μπορουν να κανουν τα παραπανω, πχ με καποιο προγραμμα, με το cd του OS, κλπ..

Εάν δεν σε ενδιαφέρει να χάσεις τα δεδομένα στα 2 partitions, πήγαινε my computer->δεξί κλικ->manage->storage->disk management και κάνε δεξί κλικ σε κάθε partition (εκτός από αυτό τον XP) και μετά delete volume. Θα σε προειδοποιήσει ότι αυτό θα διαγράψει όλα τα δεδομένα. Έπειτα από αυτό, θα είναι ένα μεγάλο τμήμα μαύρο χρώμα, ένα νέο "unallocated" partition. Κάνε δεξί κλικ σε αυτό και διάλεξε new volume και φτιάξε με ό,τι γράμμα και όνομα θες το νέο σου partition.

Αν δε θες να χάσεις ό,τι έχεις μέσα, ήξερα το partition magic ότι μάλλον έκανε για αυτή τη δουλειά (επιλέγοντας merge partitions), απλά να ξέρεις μετά, ότι θα άλλαζαν τα paths προσπέλασης για κάθε δεδομένο που θα είχες (σε περίπτωση δλδ που είχες κάποιο πρόγραμμα εγκατεστημένο εκεί, δε θα σου έτρεχε).

Predator
19-01-2009, 00:19

Καμια ιδεα...??

Επειδη το εψαξα λιγο στο ιντερνετ κ ειδα οτι ειναι γνωστο προβλημα,
αναφερω οτι βγαζει στο laptop προβλημα στο boot μπλε οθονη με το μηνυμα
"unmountable boot volume" και κανει διαρκως επανεκκινησεις.
Στο site της hp λεει καποια βηματα που μπορεις να κανεις αλλα ο,τι κ αν δοκιμασω μου λεει οτι δεν αναγνωριζει συνδεδεμενο σκληρο δισκο.

Και ερωτω:
Υπαρχει η δυνατοτητα με καποιο τροπο πχ μεσω USB hard drive να μπω στα windows ωστε να μπορεσω να εφαρμοσω καποιο check disk στο σκληρο αυτον του laptop και να μη χασω τα αρχεια του??

Ευχαριστω

mple
19-01-2009, 00:50

thanks a lot!!Eutuxws luthike to problima..

DexterGr
19-01-2009, 01:01
Επειδη το εψαξα λιγο στο ιντερνετ κ ειδα οτι ειναι γνωστο προβλημα,
αναφερω οτι βγαζει στο laptop προβλημα στο boot μπλε οθονη με το μηνυμα
"unmountable boot volume" και κανει διαρκως επανεκκινησεις.
Στο site της hp λεει καποια βηματα που μπορεις να κανεις αλλα ο,τι κ αν δοκιμασω μου λεει οτι δεν αναγνωριζει συνδεδεμενο σκληρο δισκο.

Και ερωτω:
Υπαρχει η δυνατοτητα με καποιο τροπο πχ μεσω USB hard drive να μπω στα windows ωστε να μπορεσω να εφαρμοσω καποιο check disk στο σκληρο αυτον του laptop και να μη χασω τα αρχεια του??

Ευχαριστω

Στη θέση σου θα έμπαινα με ένα Ubuntu Live CD και θα έβλεπα αν αναγνωρίζει καταρχάς το δίσκο στο Linux. Αν ναι, πέρνα από κει τα αρχεία σε έναν εξωτερικό σκληρό. Αν όχι, μπες με το Recovery Disc των Windows και κάνε repair. Αν δεν κάνει τίποτα δουλειά σημαίνει πως το πρόβλημα θα είναι πια στο hardware και ίσως έγινε κάνα τράνταγμα/πέσιμο και κουνήθηκε κάτι στο σκληρό (κεφαλή ή απλά βγήκε καλώδιο).

Περίμενε βέβαια και καμιά πιο normal συμβουλή, αλλά εγώ αυτά θα έκανα.

EDIT: Πάνω κάτω σου έχει προτείνει και ο συνάδελφος πιο πίσω τα ίδια απ' ό,τι βλέπω και δεν έγινε τίποτα. Οπότε μάλλον πάπαλα. :/

Spike
19-01-2009, 04:06
Εάν δεν σε ενδιαφέρει να χάσεις τα δεδομένα στα 2 partitions, πήγαινε my computer->δεξί κλικ->manage->storage->disk management και κάνε δεξί κλικ σε κάθε partition (εκτός από αυτό τον XP) και μετά delete volume. Θα σε προειδοποιήσει ότι αυτό θα διαγράψει όλα τα δεδομένα. Έπειτα από αυτό, θα είναι ένα μεγάλο τμήμα μαύρο χρώμα, ένα νέο "unallocated" partition. Κάνε δεξί κλικ σε αυτό και διάλεξε new volume και φτιάξε με ό,τι γράμμα και όνομα θες το νέο σου partition.

Αν δε θες να χάσεις ό,τι έχεις μέσα, ήξερα το partition magic ότι μάλλον έκανε για αυτή τη δουλειά (επιλέγοντας merge partitions), απλά να ξέρεις μετά, ότι θα άλλαζαν τα paths προσπέλασης για κάθε δεδομένο που θα είχες (σε περίπτωση δλδ που είχες κάποιο πρόγραμμα εγκατεστημένο εκεί, δε θα σου έτρεχε).

Ευχαριστω Top!

Και για να δημιουργησω partitions στον νεο αδειο σκληρο, αρκει να το κανω με το cd των windows, σωστα?

TopGear
19-01-2009, 04:15
Ευχαριστω Top!

Και για να δημιουργησω partitions στον νεο αδειο σκληρο, αρκει να το κανω με το cd των windows, σωστα?

Partition magic. ;-)

Alan Don
19-01-2009, 04:18
Ευχαριστω Top!

σωστα.

μπορεις να το κανεις με το partition magic - to gparted ή με την διαχειρηση δισκων των Windows

kala_na_pername
20-01-2009, 00:53
Hello guys, pls help an kserei kapoios..

Egw mia MB conroe presler fsb1066, kai ena SATA skliro kai trexw XP.

thelw na kanw format me XP kai to cd mu leei oti den briskei disko...

o sata controler omws mu leei oti einai energopiimenos..

episeis otan paw sto bios, ton exei san booting device alla den nomizw oti ton anagnwrizei ws sata giati sto IDE config sto BIOS, dixnei san primary master to cd drive kai tpt allo.. ola t alla dn einai available kai oute to SATA1 kai 2.

episeis ta windows t anoigei kanonika kai to pc leitourgei koble..

o,ti q's, pls ask me...

Synthelectric
20-01-2009, 01:08
sto cd ths motherboard sou, h sto site ths etaireias pou thn ftiaxnei, tha exei odhgous gia ton sata controller ths motherboard. Tous grafeis se floppy kai otan kanei boot to cd twn windows, kapou leei sthn arxh press F6 to include third party drivers - additional drivers h kati tetoio. Patas loipon F6 kai bazeis tote th disketa sto floppy. auto psaxnei, fortwnei tous drivers kai voila! blepeis disko!!!

kala_na_pername
20-01-2009, 01:16
tnx a lot.. mono apo floppy etsi..? apo flashaki? giati etsi prepei na parw eksoteriko floppy..

Synthelectric
20-01-2009, 01:33
epeidh kai egw thn eixa pathei, exontas ek twn ysterwn bgalei to floppy apo to pc, nai thelei floppy.

NOS
20-01-2009, 11:26
εχω το εξης θεμα.
απο το λαπτοπ με vista στο ρουτερ το δικο μου συνδεομαι μια χαρα ασυρματα αλλα αν επιλεξω αλλο δικτυο απο αυτα που πιανει,τοτε ενω μου λεει οτι συνδεθηκε μια χαρα δεν ανοιγει καμια σελιδα και γενικα βγαζει καποιο σφαλμα ,καποιο προβλημα με το DNS.

Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?καμια ιδεα να δοκιμασω??

Trifyllenia
20-01-2009, 12:42
εχω το εξης θεμα.
απο το λαπτοπ με vista στο ρουτερ το δικο μου συνδεομαι μια χαρα ασυρματα αλλα αν επιλεξω αλλο δικτυο απο αυτα που πιανει,τοτε ενω μου λεει οτι συνδεθηκε μια χαρα δεν ανοιγει καμια σελιδα και γενικα βγαζει καποιο σφαλμα ,καποιο προβλημα με το DNS.

Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?καμια ιδεα να δοκιμασω??

Έχεις αφήσει να παίρνει αυτόματα IP ? Ή έχεις βάλει τις ίδιες ρυθμίσεις με το desktop σου?

NOS
20-01-2009, 13:08
den exo peiraksei kati.

xoumopoulada
20-01-2009, 16:45
den exo peiraksei kati.
Λέει συνδέθηκε σκέτο; Ή λέει περιορισμένη κλπ;
Είπες έχεις vista. Κάτω δεξιά εμφανίζεται μαζί με τις οθόνες και η υδρόγειος ή είναι μόνο οι 2 οθόνες;
Αν είναι η υδρόγειος τοτε στις ρυθμίσεις του browser έλεγξε να έχεις την επιλογή χωρίς διαμεσολαβητή.

Ενσύρματα μπαίνεις κανονικά και ασύρματα όχι;;;

//edit: Τώρα πρόσεξα οτι μπαίνεις σε άααλλο (και μάλλον άαααλλου) δίκτυο! :p
Οπότε υποθέτω φταίει το κλειδί. Αν έμπαινες κανονικά πριν απο του άλλου, τότε ίσως και να το άλλαξε (ή να το κλείδωσε).

giannis88
20-01-2009, 18:55
sto cd ths motherboard sou, h sto site ths etaireias pou thn ftiaxnei, tha exei odhgous gia ton sata controller ths motherboard. Tous grafeis se floppy kai otan kanei boot to cd twn windows, kapou leei sthn arxh press F6 to include third party drivers - additional drivers h kati tetoio. Patas loipon F6 kai bazeis tote th disketa sto floppy. auto psaxnei, fortwnei tous drivers kai voila! blepeis disko!!!
εναλακτικά και χωρίς floppy
κατεβάζεις το προγραματάκι nlite
και ενσωματώνεις στην εγκατάσταση των windows τους drivers, παίζει και άλλη μόντα αλλα πιστεύω αξίζει το nlite γιατί μπορείς να δημιουργήσεις cd με πολλά πρόσφατα καθώς και τους driver που θα χρειαστείς

Mr. Iso
20-01-2009, 21:09
Απορία: Τι σκατά φταίει κ μπουκώνει η τοπική σύνδεση στο pc...???

Εξηγούμαι: Το PC είναι συνδεδεμένο με LAN Με το Router... Κάποιες φορές (το τελ διάστημα αυτό γίνεται συχνά) ενώ η τοπική σύνδεση φαίνεται ότι λειτουργεί κανονικά κ χωρίς κανένα σφάλμα, ουσιαστικά δεν έχω Internet... Skype, MSN, κλπ βγαίνουν εκτός σύνδεσης, οι browsers φορτώνουν για αρκετή ώρα, μέχρι να πετάξουν σφάλμα σύνδεσης, η ταχύτητες στο μTorrent μηδενίζονται...
Πατώντας επιδιόρθωση στην τοπική σύνδεση δεν γίνεται τπτ κ βγάζει αδυναμία επιδιόρθωσης, κ η μονη λύση είναι το κλείσιμο της κ η ενεργοποιηση της τοπικής σύνδεσης εκ νέου...

Τι στο καλό μπορεί να φταίει....???
Έτοιμος είμαι να το κάνω το pc φλαμπέ...

understracker
20-01-2009, 21:39

Εξηγούμαι: Το PC είναι συνδεδεμένο με LAN Με το Router... Κάποιες φορές (το τελ διάστημα αυτό γίνεται συχνά) ενώ η τοπική σύνδεση φαίνεται ότι λειτουργεί κανονικά κ χωρίς κανένα σφάλμα, ουσιαστικά δεν έχω Internet... Skype, MSN, κλπ βγαίνουν εκτός σύνδεσης, οι browsers φορτώνουν για αρκετή ώρα, μέχρι να πετάξουν σφάλμα σύνδεσης, η ταχύτητες στο μTorrent μηδενίζονται...
Πατώντας επιδιόρθωση στην τοπική σύνδεση δεν γίνεται τπτ κ βγάζει αδυναμία επιδιόρθωσης, κ η μονη λύση είναι το κλείσιμο της κ η ενεργοποιηση της τοπικής σύνδεσης εκ νέου...

Μήπως φταίει ο driver του adaptor? Για ψάξε να βρείς τον τελευταίο διαθέσιμο... (Επίσης αν έχεις κάνει υπερχρονισμό το pc δοκίμασε να το βάλεις στα default. Μερικά περιφερειακά υπολειτουργούν αν υπάρχουν λάθος χρονισμοί στο BIOS)

DexterGr
20-01-2009, 22:07
Πάντως αν το utorrent έχει πολλά connections η γραμμή κρεμάει γενικά. Δες κι αυτό... Εκτός αν γίνεται και όταν είναι κλειστό οπότε πάω πάσο.

TopGear
20-01-2009, 22:11

Αν έχεις Zone Alarm 8+ σε Vista, βγάλτο. Κατά τύχη το ανακάλυψα κι εγώ. Έκανα restart το pc συνέχεια για να νιώθει το Internet. Απλά σε μένα μηδενιζόταν κυρίως το μtorrent και οι browsers σερνόντουσαν.

Mr. Iso
20-01-2009, 22:14
Μήπως φταίει ο driver του adaptor? Για ψάξε να βρείς τον τελευταίο διαθέσιμο... (Επίσης αν έχεις κάνει υπερχρονισμό το pc δοκίμασε να το βάλεις στα default. Μερικά περιφερειακά υπολειτουργούν αν υπάρχουν λάθος χρονισμοί στο BIOS)

Μπα, overclocking δεν του έχω κάνει ακόμη...
Χμμ, για τον driver δεν το είχα σκεφτεί... Του έκανα ένα update κ ελπίζω να τελείωσαν εδώ τα βάσανα μου...

Απορία, με τους επεξεργαστές Core i7 της Intel, τι παίζει...???
Εννοώ, απ' ότι είδα έχουν μικρή μεν cache αλλά είναι L3, κ ότι στο fsb τους λεει GT/s... Τι στο καλό είναι αυτό..??? Giga- τι(???) ανα sec...???

Απορία 2, GeForce 9400GT με 1G DDR2 με 60€ ή GeForce 9600GT με 512 DDR3 με 105€...???/

TopGear
20-01-2009, 22:18
Απορία 2, GeForce 9400GT με 1G DDR2 με 60€ ή GeForce 9600GT με 512 DDR3 με 105€...???/

Ενδιάμεσο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513373) :D :D

(Εγώ έχω μία 9800 στο 1GB της Asus και σπέρνει)

Mr. Iso
20-01-2009, 22:20
Πάντως αν το utorrent έχει πολλά connections η γραμμή κρεμάει γενικά. Δες κι αυτό... Εκτός αν γίνεται και όταν είναι κλειστό οπότε πάω πάσο.

Αυτό το ξέρω, κ επειδή έχω βάλει τα connections του uTorrent στις μέγιστες τιμές, μπούκωνε καμιά φορά, αλλά όχι η Τοπική Σύνδεση, αλλά το router, κ με ένα restart ένιωθε αμέσως... Κ γινόταν αν είχα τα torrent να seedάρουν για κανά δυό μέρες συνεχόμενα...
Σύν ότι όπως υπέθεσες, το κάνει κ χωρίς το uTorrent ανοιχτό...

Τεσπα, έκανα update τον driver της καρτας δικτύου κ ελπίζω να ξεμπέρδεψα...

Mr. Iso
20-01-2009, 22:22
Ενδιάμεσο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513373) :D :D

(Εγώ έχω μία 9800 στο 1GB της Asus και σπέρνει)

Έχεις ένα δίκιο, αλλά εμένα ο προβληματισμός μου δεν είναι στον επεξεργαστή της κάρτας, αλλά κυρίως στη μνήμη...
ΔΛΔ πολύ μνήμη αλλά DDR2 ή λιγότερη αλλά DDR3...????

TopGear
20-01-2009, 22:24
Έχεις ένα δίκιο, αλλά εμένα ο προβληματισμός μου δεν είναι στον επεξεργαστή της κάρτας, αλλά κυρίως στη μνήμη...
ΔΛΔ πολύ μνήμη αλλά DDR2 ή λιγότερη αλλά DDR3...????

Εκτιμώ επειδή ακόμη τα παιχνίδια έχουν ψωμί να αυξήσουν γραφικά και δεν τα πολυσχεδιάζουν για DDR3, πάρε την 1GB και έπειτα όταν θα πέφτουν οι τιμές κατακόρυφα, χτυπάς την DDR3. Τι στον διάολο, 1GB είναι, σε βγάζει άνετα για καμιά διετία.

understracker
20-01-2009, 22:28
Δεν είναι η ποσότητα της ram που έχει πάνω στην κάρτα γραφικών το θέμα, αλλά η ίδια αρχιτεκτονική της GPU. Επίσης αν η ram είναι υπερβολικά μεγάλη και έχει μικρό width (128 bit ας πουμε) πάλι δεν κάνεις σωστή αξιοποίησή της.

// Για περαιτέρω (http://www.playtool.com/pages/vramwidth/width.html) μελέτη...

Mr. Iso
20-01-2009, 22:33
Εκτιμώ επειδή ακόμη τα παιχνίδια έχουν ψωμί να αυξήσουν γραφικά και δεν τα πολυσχεδιάζουν για DDR3, πάρε την 1GB και έπειτα όταν θα πέφτουν οι τιμές κατακόρυφα, χτυπάς την DDR3. Τι στον διάολο, 1GB είναι, σε βγάζει άνετα για καμιά διετία.

Ξέρεις τι, έλεγα μπας κ κάνω καμιά αναβάθμιση στο Pc κ δεν λέει να πάρεις μια κάρτα γραφικών τώρα κ σε κανά 12μηνο-18μηνο να μην παίζει τα μισά παιχνίδια...

Όχι βέβαια ότι το τωρινό Pc έχει πρόβλημα, αλλά επειδή έχει κλατάρει το Pc του αδερφου μου (7ετίας γαρ) κ έλεγα να του δώσω το δικό μου (εκτός δίσκων) κ να ρίξω κανά 400άρι να παρω καινούργιο (δλδ mobo,cpu,ram,gpu)

Το άλλο που ρώταγα πιο πριν, για τους i7 καμιά ιδέα...???

//
Δεν είναι η ποσότητα της ram που έχει πάνω στην κάρτα γραφικών το θέμα, αλλά η ίδια αρχιτεκτονική της GPU. Επίσης αν η ram είναι υπερβολικά μεγάλη και έχει μικρό width (128 bit ας πουμε) πάλι δεν κάνεις σωστή αξιοποίησή της.

// Για περαιτέρω (http://www.playtool.com/pages/vramwidth/width.html) μελέτη...

Ναι ρε, αυτό το ξέρω, αλλά εδώ είναι κ ίδια αρχιτεκτονική, κ επίσης και οι δύο έχουν width 256 bit... Εξου κ το δίλημα...

L.S.F.
21-01-2009, 02:02
paidia mipws kserei kaneis pws mporw na anoiksw arxeia me kataliksi .nfo??thnx

SpartanGeorge
21-01-2009, 02:03

http://filext.com/file-extension/nfo

St3f@n0s
21-01-2009, 02:04

Me text editor leei pws anoigei...

http://www.fileinfo.net/extension/nfo

Dokimase notepas gia arxh...

understracker
21-01-2009, 02:42
Ναι ρε, αυτό το ξέρω, αλλά εδώ είναι κ ίδια αρχιτεκτονική, κ επίσης και οι δύο έχουν width 256 bit... Εξου κ το δίλημα...

Χμμ από ότι βλέπω οι 9500 δεν έχουν unified shader processors. Νομίζω μια κάρτα που αξίζει τα λεφτά της είναι αυτή εδώ (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514252)

Synthelectric
22-01-2009, 13:56
Καλημέρα!
Άλλαξα κάρτα ήχου.
Έβαλα Drivers από το site του κατασκευαστή.
Έλεγξα ρυθμίσεις - συνδέσεις - ηχεία..
Όλα λειτουργούν ρολόι. ΟΛΑ εκτός..
Εκτός του ήχου στο Real Player.
Πείραξα τις ρυθμίσεις... Έκανα uninstall - install - registry cleanup...
Δε Δουλεύει!! Σε linux ΟΛΑ μια χαρά.

Έχει καμιά ιδέα κανείς????

17. Trezegoal
22-01-2009, 14:57
Καλημέρα!
Άλλαξα κάρτα ήχου.

moy xe tyxei kai mena file. den eixa ixo sta windows. opos perigrafeis kai se mena ola mia xara, eixa kanei kai 2 format, tpt omos. sta windows den eixa ixo, sta ubuntu ola mia xara...

den katafera na to lyso to provlima. eixa kanei oti pappades eixa vrei se kathe forum, eixa rotisei toys pantes tpt omos...

L.S.F.
22-01-2009, 16:59
paidia mipws kserete pws mporw na "diavazw" ta kena se ena keimeno k otan exei parapanw apo ena na to diagrafw??thnx

Synthelectric
22-01-2009, 17:32
to xe balei o stamatopoulos sthn eisagwgh ston programmatismo.. hehe!
Rwta kanena prwtoeth an thelei na sou dwsei ylopoihsh tou. Pantws den kserw kati se etoimo..

xoumopoulada
22-01-2009, 17:33
paidia mipws kserete pws mporw na "diavazw" ta kena se ena keimeno k otan exei parapanw apo ena na to diagrafw??thnx

Με ανακατεύθυνση του αρχείου που θές

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main(void)
{
FILE * ouf;
int kena=0;
int ekt=0;
char ch;

ouf = fopen("nomorespaces.txt","w+");

if(ouf==NULL)
printf("W ma!!! mc yo! whadefak? Don't mess wit da black people. YO");
else
{
while((ch=getchar())!=EOF)
{
if(ch!=' '&&ekt==0)
fputc(ch,ouf);
else if(ch==' '&&kena==0)
{
fputc(ch,ouf);
kena++;
ekt = 1;
}
else if(ekt==1&&ch!=' ')
{
kena = 0;
ekt = 0;
fputc(ch,ouf);
}
}
}

fclose(ouf);
return 0;
}

Κάψιμο;;;;

L.S.F.
22-01-2009, 17:39
xaxa..thanks guys..exw kati paromoio se python(gtp glwssa) k ithela na parw mia idea..:wavey:

Mr. Iso
23-01-2009, 02:20
Καλημέρα!
Άλλαξα κάρτα ήχου.

Αφου είναι μονο στον Real Player, συνέχισε να ψάχνεις τις ρυθμίσεις του Real Player... Κ δες στο Site του κατασκευαστή μήπως υπάρχει κάποιο Manual Που να λεει αν υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με τον Real Player ή μήπως το αναφέρει πχ στα specifications...

Μια καλή ίδεα είναι να πας στα Tools του Real Player, στην καρτέλα Hardware κ να πατήσεις στο μέσον εκεί που λεει Settings... Στο παράθυρο που θα σου βγάλει, παίξει ενεργοποιώτνας ή απενεργοποιώντας τις προσφερόμενες επιλογές μπας κ παίξει... (Αυτές οι επιλογές είναι ακριβώς για την περίπτωση που η κάρτα ήχου κ ο Real Player έχουν ασυμβατότητα...)

larry_tsoukou
24-01-2009, 01:05
loipon mia aporia kai go.
exoume ena pc me 2 sklirous.
ayto pou thelo na kano einai na valo kai stous 2 sklirous xp oste ston ena na exo programmata kai ston allo mono paixnidia.
pos to kano ayto??

PiCoMiKe
24-01-2009, 01:08
loipon mia aporia kai go.
exoume ena pc me 2 sklirous.
ayto pou thelo na kano einai na valo kai stous 2 sklirous xp oste ston ena na exo programmata kai ston allo mono paixnidia.
pos to kano ayto??Egka8istas se enan sklhro ka8e fora (exeis aposundesei ton allo dld) ta XP kai meta ekkinontas to pc dialegeis apo to Boot Menu apo poion disko 8a bootareis.

Sto Boot Menu des apo th mhtrikh sou pws mpaineis, sunh8ws einai F8 sto ksekinhma.

larry_tsoukou
24-01-2009, 01:13
dld tha kano egkatastasi ta xp opos ksero ston ena skliro kai meta tha prepei na anoikso to pirgo na vgalo to skliro kai na valo ton allo kai na ksanakano to idio???
meta tha ta vlepei kai ta 2 omos otan anoigei to pc?

TopGear
24-01-2009, 01:32
dld tha kano egkatastasi ta xp opos ksero ston ena skliro kai meta tha prepei na anoikso to pirgo na vgalo to skliro kai na valo ton allo kai na ksanakano to idio???
meta tha ta vlepei kai ta 2 omos otan anoigei to pc?

Αν βάλεις τους 2 σκληρούς στο ίδιο pc, ναι, θα βλέπει και τα 2.

larry_tsoukou
24-01-2009, 01:37
Αν βάλεις τους 2 σκληρούς στο ίδιο pc, ναι, θα βλέπει και τα 2.

nai ayto thelo na kano.kai dld tha mou leei mono tou poio na anoiksei??i tha prepei na mpaino me to f8 kathe fora na epilego ,pou elege o picomike?

Mr. Iso
24-01-2009, 04:42
nai ayto thelo na kano.kai dld tha mou leei mono tou poio na anoiksei??i tha prepei na mpaino me to f8 kathe fora na epilego ,pou elege o picomike?

Όχι, όταν βρίσκει δύο λειτουργικά σου εμφανίζει μονο του μενου για να διαλέξεις απο ποιο θες να εκινήσεις...
ΑΛΛΑ...
Επειδή μιλάμε για το ίδιο λειτουργικο στο μενου απλά θα βλέπεις δύο φορές το "Windows XP Profesional"
Οπότε θα πρέπει να δοκιμάσεις μερικές φορές να δεις πιο είναι πιο...
Επίσης αν πας στο "Υπολογιστής μου" > Ιδιοτητες > Για προχωρημένους > Εκίνηση κ Αποκατάσταση , στην πρώτη πρώτη επιλογή θα σου έχει κ τα δύο λειτουργικά που έχει το Pc σου, κ μπορείς αν έχει βρει απο πριν ποιο είναι ποιο, να πειράξεις το όνομα του λίγο ώστε να μην τα μπερδεύεις...
Προσοσχή, να πειράξεις μονο το κομμάτι που είναι μέσα στα αυτάκια (" ")...!!!!

PiCoMiKe
24-01-2009, 04:59
Exw Ubuntu 8.10 64bit se enan SATA sklhro kai Vista Business 32bit se allon SATA sklhro.

Alla de mou vgazei kana menu apo mono tou, prepei na pathsw egw f8.

Auto pou les Mr.Iso pisteuw sumvainei otan egka8istas ena leitouriko ston ena sklhro, exontas sundedemeno kai ton allo sklhro.
Etsi to leitourgiko pou egka8istas vlepei ston allo sklhro an uparxei leitourgiko kai diamorfwnei analoga to MBR tou.

Mou exoun sumvei polla tragika pragmata sto parel8on kai den eimai sigouros gia auta pou lew.
Sigoura pantws protimw to f8 kai na exw ka8ara ane3arthta MBR se ka8e sklhro.

std08097
24-01-2009, 05:31
Παιδιά πως ακριβώς κάνω επαναφορά συστήματος στα vista;
Ευχαριστώ

xoumopoulada
24-01-2009, 05:33
Παιδιά πως ακριβώς κάνω επαναφορά συστήματος στα vista;
Ευχαριστώ
Έναρξη -> πογράμματα -> βοηθήματα -> εργαλεία συστήματος -> επαναφορά συστήματος.
Διαλέγεις σημείο επαναφοράς κλπ κλπ!

std08097
24-01-2009, 05:37
Έναρξη -> πογράμματα -> βοηθήματα -> εργαλεία συστήματος -> επαναφορά συστήματος.
Διαλέγεις σημείο επαναφοράς κλπ κλπ!

ευχαριστώ..και κάτι άλλο.όταν βάλω το cd των windows για να διορθώσει αρχεία που λείπουν και τέτοια,πρέπει να κάνω back up πρίν; μπορει να τα χασω;

Mr. Iso
24-01-2009, 05:53
Exw Ubuntu 8.10 64bit se enan SATA sklhro kai Vista Business 32bit se allon SATA sklhro.

Alla de mou vgazei kana menu apo mono tou, prepei na pathsw egw f8.

Auto pou les Mr.Iso pisteuw sumvainei otan egka8istas ena leitouriko ston ena sklhro, exontas sundedemeno kai ton allo sklhro.
Etsi to leitourgiko pou egka8istas vlepei ston allo sklhro an uparxei leitourgiko kai diamorfwnei analoga to MBR tou.

Mou exoun sumvei polla tragika pragmata sto parel8on kai den eimai sigouros gia auta pou lew.
Sigoura pantws protimw to f8 kai na exw ka8ara ane3arthta MBR se ka8e sklhro.

Μμμμ, κοιταααα, τώρα που το λες παίζει να έχεις κ δίκιο...:blush:
Εγώ είχα κάνει το τρισμέγιστο να βάλω δύο φορές Windows στον ίδιο δίσκο κ μου το έβγαζε αυτό το μενου...
Οπότε μήπως να αφήσει τους δίσκους κ τους δύο συνδεδεμένους όταν θα περνάει τα Windows...??? Παίζει βέβαια το κεφάλι του να γίνει κανα μπέρδεμα, αλλά αν όλα πάνε καλά θα έχει έτοιμο μενου...:tounge: :tounge:

Mr. Iso
24-01-2009, 05:56
ευχαριστώ..και κάτι άλλο.όταν βάλω το cd των windows για να διορθώσει αρχεία που λείπουν και τέτοια,πρέπει να κάνω back up πρίν; μπορει να τα χασω;

Δεν θεωρείται κ απαραίτητο... Μονο αρχεία συστήματος θα πειράξει, οπότε τα υπόλοιπα δεν κινδυνεύουν... Αν θες πάντως κάνε...
Αλλά τι θέλεις να φτιάξεις μέσα απο Repair menu..??? Άντε κανα MBR να σου διορθώσει κ αυτό αααανννν τύχει....

std08097
24-01-2009, 06:04
Δεν θεωρείται κ απαραίτητο... Μονο αρχεία συστήματος θα πειράξει, οπότε τα υπόλοιπα δεν κινδυνεύουν... Αν θες πάντως κάνε...
Αλλά τι θέλεις να φτιάξεις μέσα απο Repair menu..??? Άντε κανα MBR να σου διορθώσει κ αυτό αααανννν τύχει....

Βασικά κάτι πείραξα μέσα απο το system32 γιατί μου πέταγε μπλε οθόνη, και κατάφερα να μα μην την πετάει πια, αλλά πλέον πατάω να ανοιξει ας που με την επαναφορά συστήματος και μου λέει με ποιο πρόγραμμα θελετε να το ανοίξουμε και τέτοια...

Mr. Iso
24-01-2009, 06:16
Βασικά κάτι πείραξα μέσα απο το system32

Αν θυμόσουν τι είναι αυτό το κάτι ίσως να βόηθαγε...

πατάω να ανοιξει ας που με την επαναφορά συστήματος και μου λέει με ποιο πρόγραμμα θελετε να το ανοίξουμε και τέτοια...

w00t...???
Πατάς απαναφορά συστήματος κ σου λεει με ποιο πρόγραμμα ν ανοιξει...???
Πρέπει να τα έχεις κάνει αρκετά μπάχαλο...

Πάντως δεν νομίζω μεσα απο Recovery Mode απο το CD της εγκατάστασης να καταφέρεις κ τπτ... Όχι ότι έχεις να χάσεις κ τπτ αν το δοκιμάσεις...

Αφου δεν σου κάνει επαναοφρά πάντως, μπορείς αν θυμηθείς τι έσβησες να το βρείς απο το Internet ή απο άλλο pc με ίδιο λειτουργικό κ να το περάσεις ξανά μεσα... Κ μετά να μπείς απο safe mode (για να μη σου πετάει μπλε οθόνη) κ να κάνεις απο εκεί επαναφορά συστήματος...

larry_tsoukou
24-01-2009, 15:30
Όχι, όταν βρίσκει δύο λειτουργικά σου εμφανίζει μονο του μενου για να διαλέξεις απο ποιο θες να εκινήσεις...
ΑΛΛΑ...
Επειδή μιλάμε για το ίδιο λειτουργικο στο μενου απλά θα βλέπεις δύο φορές το "Windows XP Profesional"
Οπότε θα πρέπει να δοκιμάσεις μερικές φορές να δεις πιο είναι πιο...
Επίσης αν πας στο "Υπολογιστής μου" > Ιδιοτητες > Για προχωρημένους > Εκίνηση κ Αποκατάσταση , στην πρώτη πρώτη επιλογή θα σου έχει κ τα δύο λειτουργικά που έχει το Pc σου, κ μπορείς αν έχει βρει απο πριν ποιο είναι ποιο, να πειράξεις το όνομα του λίγο ώστε να μην τα μπερδεύεις...
Προσοσχή, να πειράξεις μονο το κομμάτι που είναι μέσα στα αυτάκια (" ")...!!!!

ok thanx guys!tha to dokimaso!

PiCoMiKe
24-01-2009, 16:15
Μμμμ, κοιταααα, τώρα που το λες παίζει να έχεις κ δίκιο...:blush:
Εγώ είχα κάνει το τρισμέγιστο να βάλω δύο φορές Windows στον ίδιο δίσκο κ μου το έβγαζε αυτό το μενου...p
Οπότε μήπως να αφήσει τους δίσκους κ τους δύο συνδεδεμένους όταν θα περνάει τα Windows...??? Παίζει βέβαια το κεφάλι του να γίνει κανα μπέρδεμα, αλλά αν όλα πάνε καλά θα έχει έτοιμο μενου...:tounge: :tounge:To idio eixa kanei kai malista to ena leitourgiko eixe grapsei ta boot arxeia ston allo sklhro kai ta epsaxne to BIOS kai den ta evriske kai bootara me to CD ka8e fora, dld oti na'nai :P

larry_tsoukou
24-01-2009, 18:03
telika ti na kano paidia???na afiso kai tous 2sklirous sindemenous?

St3f@n0s
24-01-2009, 18:05
telika ti na kano paidia???na afiso kai tous 2sklirous sindemenous?

Bale fina...

std08097
24-01-2009, 19:23
Αν θυμόσουν τι είναι αυτό το κάτι ίσως να βόηθαγε...

w00t...???
Πατάς απαναφορά συστήματος κ σου λεει με ποιο πρόγραμμα ν ανοιξει...???
Πρέπει να τα έχεις κάνει αρκετά μπάχαλο...

Πάντως δεν νομίζω μεσα απο Recovery Mode απο το CD της εγκατάστασης να καταφέρεις κ τπτ... Όχι ότι έχεις να χάσεις κ τπτ αν το δοκιμάσεις...

Αφου δεν σου κάνει επαναοφρά πάντως, μπορείς αν θυμηθείς τι έσβησες να το βρείς απο το Internet ή απο άλλο pc με ίδιο λειτουργικό κ να το περάσεις ξανά μεσα... Κ μετά να μπείς απο safe mode (για να μη σου πετάει μπλε οθόνη) κ να κάνεις απο εκεί επαναφορά συστήματος...

Βασικά δεν θυμάμαι τι έσβησα..
Πήρα έναν εξωτερικό σκληρό τώρα για να περάσω τα αρχεία μου και δεν τον αναγνωρίζει..τι μπορώ να κάνω;;
και τον nero να ανοιξω για να γράψω σε dvd μου ζητάει με ποιο πρόγραμμα να το ανοίξει..Υπάρχει αλλος τρόπος να πάρω τα αρχεία μου ή τον π*****ο;;;

std08097
24-01-2009, 19:35
Basika dn anagnwrizei tpt.Oti usb vazw, mou leei me ti programma na to anoiksei..
Peite mou oti yparxei kapoios tropos na swsw ta arxeia mou..Please..

xoumopoulada
24-01-2009, 19:54
Basika dn anagnwrizei tpt.Oti usb vazw, mou leei me ti programma na to anoiksei..
Peite mou oti yparxei kapoios tropos na swsw ta arxeia mou..Please..
Βάλε το cd του λειτουργικού μέσα στο drive.
Πάτα έναρξη->εκτέλεση
και πάτα έκει μέσα αυτό: sfc /scannow
Για δοκίμασε..

std08097
24-01-2009, 20:04
Βάλε το cd του λειτουργικού μέσα στο drive.
Πάτα έναρξη->εκτέλεση
και πάτα έκει μέσα αυτό: sfc /scannow
Για δοκίμασε..

C:\Windows\System32\sfc.exe
Η εφαρμογή δεν βρέθηκε...

Αν δεν φτιάξουμε το συστεμ 32 δεν υπάρχει τρόπος να τα πάρω τα αρχεία;;

\\Οταν πατήσω ιδιότητες στον σκληρό μου,στην καρτελα υλικό, αναγνωρίζει τον εξωτερικό δίσκο, και λέει η συσκευή λειτουργεί κανονικά..

\\Αν δοκιμάσω να κάνω επικόλληση όλο το system32 ενός άλλου Η/Υ.Έχει xp όμως..

std08097
24-01-2009, 21:07
Τίποτα..Όλο το system 32 αντέγραψα και απολύτως τπτ..
Έχω απελπιστεί..Ας απάντησει κάποιος..Ευχαριστώ..

xoumopoulada
24-01-2009, 22:58
Τίποτα..Όλο το system 32 αντέγραψα και απολύτως τπτ..
Έχω απελπιστεί..Ας απάντησει κάποιος..Ευχαριστώ..
To sfc το βρήκες τελικά;; Είπες οτι αντέγραψες το system 32 απο άλλον. Αφού το έκανες αυτό, δοκίμασες αυτό που σου είπα;

std08097
25-01-2009, 04:17
To sfc το βρήκες τελικά;; Είπες οτι αντέγραψες το system 32 απο άλλον. Αφού το έκανες αυτό, δοκίμασες αυτό που σου είπα;

Το αντέγραψα από xp.. Όχι δεν μου το βρίσκει..
Πάντως ψάχνοντας χειροκίνητα στο system32 υπάρχει το sfc αλλά όταν πατάω να ανοίξει μου ζητάει με ποιο πρόγραμμα να το ανοίξει..

xoumopoulada
25-01-2009, 04:56
Το αντέγραψα από xp.. Όχι δεν μου το βρίσκει..
Πάντως ψάχνοντας χειροκίνητα στο system32 υπάρχει το sfc αλλά όταν πατάω να ανοίξει μου ζητάει με ποιο πρόγραμμα να το ανοίξει..
Απο safe mode δοκίμασες να μπείς;;;

std08097
25-01-2009, 05:03
Απο safe mode δοκίμασες να μπείς;;;

oute apo safe mode..

xoumopoulada
25-01-2009, 05:20
oute apo safe mode..
Κάτι πρόστυχο έχει παιχτεί!
Κοίτα, κάνε 1 πραγματακι δοκιμαστικά
Πάτα έναρξη->εκτέλεση και γράψε Command και πάτα enter
Πάτα σε αυτό που θα σου βγάλει cd/Windows και enter
Μετά πάτα regedit και enter
Αν είσαι τυχερός και ανοίξει τότε βρές τη γραμμή που λέει HKEY_CLASSES_ROOT και κάνε πάνω της double click
Μετά βρές τη γραμμή που λέει exefile (όχι αυτή που λέει .exe, ακόοοομα πιο κάτω) και κάνε double click
Μετά double click στο shell
Double click στο open
Click στο command
Στα δεξιά τώρα σου έχει μια γραμμή που λέει default (ή προεπιλογή ανάλογα τη γλώσσα)
Double click στο default
Σβήσε αυτό που γράφει στο value (δεδομένα τιμής) και γράψε εσυ αυτο "%1" %* (όπως το βλέπεις! απο το " μέχρι και το *)
Μετά βρες μέσα στον κατάλογο που είσαι ήδη (HKEY_CLASSES_ROOT) το .exe και κανε click
Δεξιά τώρα double click στο default και γράψε στο value (δεδομένα τιμής) τη λέξη exefile

Και πές μου αν έγινε τίποτα..

//edit: αν δεν ανοίξει το regedit τότε δοκίμασε, αφού πατήσεις cd\windows να πατήσεις και αυτά
//copy regedit.exe regedit.com και enter
//regedit.com και enter
//και μετά συνέχισε με τα επόμενα βήματα κανονικά

yoou

std08097
25-01-2009, 05:28
Κάτι πρόστυχο έχει παιχτεί!
Κοίτα, κάνε 1 πραγματακι δοκιμαστικά
Πάτα έναρξη->εκτέλεση και γράψε Command και πάτα enter
Πάτα σε αυτό που θα σου βγάλει cd/Windows και enter
Μετά πάτα regedit και enter
Αν είσαι τυχερός και ανοίξει τότε βρές τη γραμμή που λέει HKEY_CLASSES_ROOT και κάνε πάνω της double click
Μετά βρές τη γραμμή που λέει exefile (όχι αυτή που λέει .exe, ακόοοομα πιο κάτω) και κάνε double click
Μετά double click στο shell
Double click στο open
Click στο command
Στα δεξιά τώρα σου έχει μια γραμμή που λέει default (ή προεπιλογή ανάλογα τη γλώσσα)
Double click στο default
Σβήσε αυτό που γράφει στο value (δεδομένα τιμής) και γράψε εσυ αυτο "%1" %* (όπως το βλέπεις! απο το " μέχρι και το *)
Μετά βρες μέσα στον κατάλογο που είσαι ήδη (HKEY_CLASSES_ROOT) το .exe και κανε click
Δεξιά τώρα double click στο default και γράψε στο value (δεδομένα τιμής) τη λέξη exefile

Και πές μου αν έγινε τίποτα..

//edit: αν δεν ανοίξει το regedit τότε δοκίμασε, αφού πατήσεις cd\windows να πατήσεις και αυτά
//copy regedit.exe regedit.com και enter
//regedit.com και enter
//και μετά συνέχισε με τα επόμενα βήματα κανονικά

yoou

οταν γράφω cd/Windows
μου γράφει:
Invalid Switch- /Windows

Τωρα που δοκίμασα με backslash αντι για slash άνοιξε νομίζω..Εσύ είχες κάνει λάθος ή είναι άλλο πράγμα;

xoumopoulada
25-01-2009, 05:30
οταν γράφω cd/Windows
μου γράφει:
Invalid Switch- /Windows

Τωρα που δοκίμασα με backslash αντι για slash άνοιξε νομίζω..Εσύ είχες κάνει λάθος ή είναι άλλο πράγμα;
Όπου / άλλαξε το με το \
:D

edit: Ή κανε cd windows (έτσι με το κενο)
edit2: Το / θα έφταιγε (συνηθεια το linux!)

std08097
25-01-2009, 05:38
Όπου / άλλαξε το με το \
:D

edit: Ή κανε cd windows (έτσι με το κενο)
edit2: Το / θα έφταιγε (συνηθεια το linux!)

Με δουλεύεις ρε Φίλε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Είσαι καταπληκτικός.....!!:D :D :D Εκεί που άλλαξα την τιμή,(όχι στο .exe είχε ένα path που πέρναγε μέσα από ένα προγραμματάκι spools.exe και μετά έγραφε "%1 %*.Αυτό το προγραμματάκι είχα δοκιμάσει να το διαγράψω αλλά δεν διαγραφοταν οπότε το έχω βγάλει στην επ. εργασίας..Τώρα ανοίγουν τα εκτελέσιμα!!!!!!!!!Θα δοκιμάσω για τον εξ. σκληρό!!!
Σε ευχαριστώ πολύ..Αλήθεια τι έτος είσαι;;

xoumopoulada
25-01-2009, 05:48
Με δουλεύεις ρε Φίλε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Είσαι καταπληκτικός.....!!:D :D :D Εκεί που άλλαξα την τιμή,(όχι στο .exe είχε ένα path που πέρναγε μέσα από ένα προγραμματάκι spools.exe και μετά έγραφε "%1 %*.Αυτό το προγραμματάκι είχα δοκιμάσει να το διαγράψω αλλά δεν διαγραφοταν οπότε το έχω βγάλει στην επ. εργασίας..Τώρα ανοίγουν τα εκτελέσιμα!!!!!!!!!Θα δοκιμάσω για τον εξ. σκληρό!!!
Σε ευχαριστώ πολύ..Αλήθεια τι έτος είσαι;;
Ωραίος ρε man, είσαι master!
Τσέκαρε και τον σκληρό, ελπίζω να είναι κομπλέ αν όχι κατι παρόμοιο θα παίζει.
Προγραμματάκια για τη registry υπάρχουν πολλά, εγώ σου προτείνω το registry mechanic αν το βρείς. Έχε ενα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!
2o έτος είμαι, το δικό σου έτος το μαρτυράει το username σου mr. 08!

TopGear
25-01-2009, 15:28
Σε Windows Vista SP1 ELMS:

1. Ανοίγω Winamp, βάζω να παίξουν καμιά 15αριά τραγούδια από 1 άλμπουμ, πατάω save playlist, τη σώζει, αλλά μετά όταν πάω να την ανοίξω με το Winamp, τη φορτώνει, αλλά περνάει γρήγορα γρήγορα τα τραγούδια χωρίς να παίζει τίποτα, χωρίς να σταματάει ποτέ. :mad: :mad:

2. Το έχω ρωτήσει και παλαιότερα. Στην sidebar των Windows (αυτή με τα gadgets), το weather δουλεύει ποτέ; :angryfire Όλο offline μου βγάζει και δε δείχνει καμία θερμοκρασία! Ενώ σε αρκετά screenshots, το έχω δει να δουλεύει περίφημα. :mad: Και δε θέλω να πετάξω στο desktop το Yahoo Widget Engine που είχα στα XP...

std08097
25-01-2009, 17:32
Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο link ή κάποιες οδηγίες για το πως θα εγκαταστήσω και vista και ubuntu στο ίδιο pc;;

Επίσης το cd που έχω για τα vista λέει,dvd-rom ανάκτησης για προιοντα windows vista.Τι σημαίνει αυτό.Αν κάνω format δεν θα μπορώ να τα εγκαταστήσω;

Ευχαριστώ..

Theio_Vrefos
25-01-2009, 21:19
Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο link ή κάποιες οδηγίες για το πως θα εγκαταστήσω και vista και ubuntu στο ίδιο pc;;

Επίσης το cd που έχω για τα vista λέει,dvd-rom ανάκτησης για προιοντα windows vista.Τι σημαίνει αυτό.Αν κάνω format δεν θα μπορώ να τα εγκαταστήσω;

Ευχαριστώ..

http://apcmag.com/how_to_dualboot_vista_with_linux_vista_installed_f irst.htm

std08097
26-01-2009, 01:30
http://apcmag.com/how_to_dualboot_vista_with_linux_vista_installed_f irst.htm

Σε ευχαριστώ πολύ..Να ρωτήσω και κάτι άλλο..Ότι αρχεία υπάρχουν στα vista ή ότι αποθηκεύεται σε κάποιο λειτουργικό, θα υπάρχει και στο άλλο μετά ή όχι;;

και αυτό:

afanacloub
26-01-2009, 18:44
Καλησπέρα,αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: στο λογαριασμό μου στα sun,όταν πάω να εκτελέσω την εντολή mkdir dir_name , βγάζει μήνυμα command not found. όλες οι υπόλοιπες εντολές τρέχουν κανονικά.έχει να κάνει με το .cshrc αρχείο? Γενικά όταν ανοίγω ένα τερματικό, βλέπω αυτό:

stty: Command not found.
/etc/hostname: Permission denied.
:/home/users/stdxxxxx>

Τι πρέπει να κάνω??

Bebis
26-01-2009, 20:20
Καλησπέρα,αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: στο λογαριασμό μου στα sun,όταν πάω να εκτελέσω την εντολή mkdir dir_name , βγάζει μήνυμα command not found. όλες οι υπόλοιπες εντολές τρέχουν κανονικά.έχει να κάνει με το .cshrc αρχείο? Γενικά όταν ανοίγω ένα τερματικό, βλέπω αυτό:

stty: Command not found.
/etc/hostname: Permission denied.
:/home/users/stdxxxxx>

Τι πρέπει να κάνω??

Τράβα μια βόλτα από το γραφείο Α24* για να σου κανονίσουν τον λογαριασμό σου.

*Μήπως λέω λάθος νούμερο;

Allekos
27-01-2009, 00:59
thelo tin voitheia sas :epeidi den ekleise kala to laptop (vista) mou zitaei to cd egatastasis to opoio den exo kai exei kai kati alles epiloges opos safe mode ktl.pos boro na to diorthoso??thanks in advance

xoumopoulada
27-01-2009, 02:50
thelo tin voitheia sas :epeidi den ekleise kala to laptop (vista) mou zitaei to cd egatastasis to opoio den exo kai exei kai kati alles epiloges opos safe mode ktl.pos boro na to diorthoso??thanks in advance
Επιλογή για κανονική εκκίνηση των windows δεν έχει;

Allekos
27-01-2009, 10:16
Επιλογή για κανονική εκκίνηση των windows δεν έχει;

exei alla den bainei sta windows vgazei mauri othoni.

xoumopoulada
27-01-2009, 14:46
exei alla den bainei sta windows vgazei mauri othoni.
Κοίτα μια κλασσική κίνηση για τέτοιου είδους προβλήματα είναι να ελέγξεις αν μπαίνει απο ασφαλή λειτουργία. Αν ναι, τότε μέσω του msconfig βγάζεις κάθε ύποπτο. Η κάνεις ένα chkdsk αν γουστάρεις. Ή ένα system restore (επαναφορά συστήματος). Αλλά δεν λές για ποιό λόγο δεν έκλεισε καλά. Δηλαδή τι έγινε πιο πρίν και το προκάλεσε, οπότε απλά υποθέσεις κάνω!

Allekos
27-01-2009, 15:55
apoti katalava giati den einai diko mou to laptop ekleise logo thermokrasias

io_
27-01-2009, 16:57
To msn messanger mou vgazei ta parakatw:

"Δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση της κάμεράς σας. Βεβαιωθείτε ότι η κάμερά σας δεν χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή από άλλο πρόγραμμα και, στη συνέχεια, προσπαθήστε ξανά."

"Ο υπολογιστής σας δεν έχει κάρτα ήχου ή δεν έχει επιλεγεί κάρτα ήχου."

"Το Messenger δεν είναι διαθέσιμο αυτή τη στιγμή. Δοκιμάστε ξανά αργότερα. (0x8ac70004)"

To prwto otan paw na kanw video, k to deutero stin klisi...

Gnwrizei kaneis ti mporei na ftaiei?

cunt
27-01-2009, 22:26
help...

to laptop m ta xei paiksei tis 3 teleytaies meres..
2 fores m xei kanei to ekshs apaisio pragma: otan kathetai poly wra aprago meta apo ligo h othonh svhnei ( mexri edw kala, ayto to kanei etsi k alliws - mpainei se katastash anamonhs/idle dn kserw pws akrivws legetai ayto ) alla h mlkia einai oti meta den anavei me tpt...
to pc einai kanonika anameno k egw pataw koumpia, pontikia k mlkies k dn antapokrinetai...telika anagkazomai k kanw epanekinhsh kratwntas pathmeno to power kati p dn einai katholou kalo.
genikws epeidh m xei faei k alles 2 fores skalwma p dn katalavaine tpt oute apo task manager oute apo alt F4 k dn kserw k egw ti allo, to ksanakana k alles 2 fores me apotelesma na xw kanei ayth th mlkia me to koumpaki 4 fores tis teleytaies 3 meres...
k entaksei h mlkia p trwei kollhma pes format....ayto to pragma me thn othonh ti skata pistevete oti einai?

ypopshn oti to laptop to exw 5 mhnes k to exw anoixto arketes wres th mera..
epishs apo thn prwth mera p to phra to exw syndedemeno sthn mpriza xwris na exw th mpataria panw, dn kserw an voithane ayta ta stoixeia..

thanx in advance:-( :-(

Synthelectric
27-01-2009, 22:36
leitourgiko systhma??
drivers an einai windows exeis ta panta?
acpi problem an eisai se linux, kane update h psakse sto net. Pes kai kana model etaireia klp..

SpartanGeorge
27-01-2009, 23:40
help...

to laptop m ta xei paiksei tis 3 teleytaies meres..
2 fores m xei kanei to ekshs apaisio pragma: otan kathetai poly wra aprago meta apo ligo h othonh svhnei ( mexri edw kala, ayto to kanei etsi k alliws - mpainei se katastash anamonhs/idle dn kserw pws akrivws legetai ayto ) alla h mlkia einai oti meta den anavei me tpt...
to pc einai kanonika anameno k egw pataw koumpia, pontikia k mlkies k dn antapokrinetai...telika anagkazomai k kanw epanekinhsh kratwntas pathmeno to power kati p dn einai katholou kalo.
genikws epeidh m xei faei k alles 2 fores skalwma p dn katalavaine tpt oute apo task manager oute apo alt F4 k dn kserw k egw ti allo, to ksanakana k alles 2 fores me apotelesma na xw kanei ayth th mlkia me to koumpaki 4 fores tis teleytaies 3 meres...
k entaksei h mlkia p trwei kollhma pes format....ayto to pragma me thn othonh ti skata pistevete oti einai?

ypopshn oti to laptop to exw 5 mhnes k to exw anoixto arketes wres th mera..
epishs apo thn prwth mera p to phra to exw syndedemeno sthn mpriza xwris na exw th mpataria panw, dn kserw an voithane ayta ta stoixeia..

thanx in advance:-( :-(

δεξι, properties, screen saver, power management

cunt
28-01-2009, 16:34
paidia to pragma ginetai arketa kako..
twra prin apo ligo efage pali trelo kollhma k eixe pagwsei sto desktop k dn eniwthe tpt...akoma k to roloi me tous deixtes twn vista edeixne 15 lepta pisw kserw gw (enw h wra katw deksia sth mpara htan kanonikh:confused: )

.....anagkasthka na to kleisw gia allh mia fora me to xeri mias k dn epiane tpt..
to power management de nomizw na me voithisei giati de fainetai na nai thema rythmisewn alla ti lete na kanw k kala? na allaksw thn isoropia battery life/ performance (an k to xw sth mpriza), na to valw na go to sleep nwritera/katholou? skata...panta otan exeis na kaneis kati symvainoun aytes oi mlkies:angryfire

ypopshn oti einai ena h.p G7000 me vista

xoumopoulada
28-01-2009, 16:51
paidia to pragma ginetai arketa kako..
twra prin apo ligo efage pali trelo kollhma k eixe pagwsei sto desktop k dn eniwthe tpt...akoma k to roloi me tous deixtes twn vista edeixne 15 lepta pisw kserw gw (enw h wra katw deksia sth mpara htan kanonikh:confused: )

.....anagkasthka na to kleisw gia allh mia fora me to xeri mias k dn epiane tpt..
to power management de nomizw na me voithisei giati de fainetai na nai thema rythmisewn alla ti lete na kanw k kala? na allaksw thn isoropia battery life/ performance (an k to xw sth mpriza), na to valw na go to sleep nwritera/katholou? skata...panta otan exeis na kaneis kati symvainoun aytes oi mlkies:angryfire

ypopshn oti einai ena h.p G7000 me vista
Περίεργα όλα αυτά που λες. Όπως είδα στο προηγούμενο post σου αναφέρεις τις 3 τελευταίες μέρες. Αν πιο πριν δεν είχες πρόβλημα, γιατί δεν δοκιμάζεις μια επαναφορά συστήματος;
Μπορεί να εγκαταστάθηκε κάτι που να τα έκανε όλα τόσο "ομορφα"! (Πχ. το πολυαγαπημένο service pack 1 - Αν δεν το είχες πιο πρίν)

cunt
28-01-2009, 17:03
thanx.
pws kanw epanafora systhmatos/posh wra pairnei?
fantazomai oti de xanw tpt apo arxeia etsi?

xoumopoulada
28-01-2009, 17:12
thanx.
pws kanw epanafora systhmatos/posh wra pairnei?
fantazomai oti de xanw tpt apo arxeia etsi?
Όχι δεν χάνεις αρχεία μην το φοβάσαι αυτό. Κάπου αν πάς έναρξη και βρείς τα εργαλεία συστήματος. Κάποιο απο αυτά είναι και η επαναφορά συστήματος (system restore). Για δες το. Απο τις δυνατές ημερομηνίες επαναφοράς βάλε κάποια πιο πρίν απο τοτε που είχες το πρόβλημα.

(Κάθε σημείο δυνατής επαναφοράς συστήματος γράφει και το ποιά αλλαγή έγινε στο σύστημα, οποτε άν θέλεις δές και τι γράφει στη μέρα που εμφανίστηκε το πρόβλημα σου, έτσι για να δω αν τελικά ήταν το service pack 1)

cunt
28-01-2009, 17:34
thanx, tha riksw ena restore an k de vlepw na exei egkatastasthei s.p..
mono windows update leei k scheduled checkpoint..:-(

jimmaras_ilion
29-01-2009, 01:43
Παίδες πως μπορεί κάποιος να κάνει forward όλα τα mail που ήδη έχει και αυτά που του στέλνουν από τον λογαριασμό της σχολής σε hotmail????

VALE46
29-01-2009, 01:58
Παίδες πως μπορεί κάποιος να κάνει forward όλα τα mail που ήδη έχει και αυτά που του στέλνουν από τον λογαριασμό της σχολής σε hotmail????

ftiaxe ena arxeio .forward kai grapse mesa:
std0XXX@di.uoa.gr
my_mail@hotmail.com

kai eisai kople

jimmaras_ilion
29-01-2009, 16:05
std0XXX@di.uoa.gr
my_mail@hotmail.com

kai eisai kople

thanx!!!!

auti i allagi tha mou ta ferei ola ta mail apo to std acount sto hotmail etsi???

VALE46
29-01-2009, 16:10
thanx!!!!

auti i allagi tha mou ta ferei ola ta mail apo to std acount sto hotmail etsi???

gia tin akribeia oti mail sou rxetai sto std 8a rxetai kai sto hotmail:wavey:

a kai afora ta mail pou 8a sou r8oun apo otan to ftaixeis kai meta.Oxi osa exeis idi...

ChristosG
29-01-2009, 17:27
std0XXX@di.uoa.gr
my_mail@hotmail.com

kai eisai kople

kai pou to ftiaxneis ayto to arxeio? pws to onomazeis? pou prepei na vrisketai?

SpartanGeorge
29-01-2009, 17:49
kai pou to ftiaxneis ayto to arxeio? pws to onomazeis? pou prepei na vrisketai?

1) ειπαμε .forward
2) στο home folder σου

ChristosG
29-01-2009, 19:07
1) ειπαμε .forward
2) στο home folder σου

nomiza oti einai arxeio typou forward :p

jimmaras_ilion
29-01-2009, 22:28
jim@jim-desktop:~$ scp /home/jim/inheritance.cpp std0****@linux03.di.uoa.gr:~/public_html/
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ @@@@@@@@@
@ WARNING: REMOTE HOST IDENTIFICATION HAS CHANGED! @
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ @@@@@@@@@
IT IS POSSIBLE THAT SOMEONE IS DOING SOMETHING NASTY!
Someone could be eavesdropping on you right now (man-in-the-middle attack)!
It is also possible that the RSA host key has just been changed.
The fingerprint for the RSA key sent by the remote host is
a0:84:77:c4:44:48:2f:41:02:04:17:52:06:34:b6:c9.
Please contact your system administrator.
Add correct host key in /home/jim/.ssh/known_hosts to get rid of this message.
Offending key in /home/jim/.ssh/known_hosts:3
RSA host key for linux03.di.uoa.gr has changed and you have requested strict checking.
Host key verification failed.
lost connection

Τί είναι αυτό????

xoumopoulada
29-01-2009, 22:33
Τί είναι αυτό????
Για δες εδώ
http://www.cyberciti.biz/faq/warning-remote-host-identification-has-changed-error-and-solution/

terezoulini
30-01-2009, 00:19
std0XXX@di.uoa.gr
my_mail@hotmail.com

kai eisai kople

dn eimai sigourh an paizei rolo alla mallon prepei na mpoun me thn anapodh seira ta mail...

VALE46
30-01-2009, 01:17
dn eimai sigourh an paizei rolo alla mallon prepei na mpoun me thn anapodh seira ta mail...

ti na sou pw egw etsi ta xw kai douleuei to sustima:D

kostasdelegate
30-01-2009, 19:17
Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση!!

Πως μπορώ να δω πληροφορίες για την μνήμη του πολογιστή μου!!
Θέλω να δω την συχνότητά της!!

Ευχαριστώ!!

NOS
30-01-2009, 19:55
εγω να ρωτησω κατι αλλο,
απο που μπορω να δω το μοντελο της motherboard ενος upologisti για να ψαξω για drivers gia ton ixo?exei ensomatomeni karta ixou ara kapoio driver tis motherboard prepei na bro giati den paizei ixo!

Bebis
30-01-2009, 19:57
@κοστας_delegate
Μπορείς να κατεβάσεις το CPU-z (http://www.cpuid.com/cpuz.php) και να το τρέξεις να δεις αυτό που θες... δεν θέλει εγκατάσταση.

@NOS dokimase kai sy to cpuz ...

Klinika_Nekros
30-01-2009, 20:08
εγω να ρωτησω κατι αλλο,
απο που μπορω να δω το μοντελο της motherboard ενος upologisti για να ψαξω για drivers gia ton ixo?exei ensomatomeni karta ixou ara kapoio driver tis motherboard prepei na bro giati den paizei ixo!

εκτέλεσε dxdiag
και κοιτα στην καρτέλα ήχος

NOS
30-01-2009, 20:10
εκτέλεσε dxdiag
και κοιτα στην καρτέλα ήχος

se command prompt??

kostasdelegate
30-01-2009, 20:19
@κοστας_delegate
Μπορείς να κατεβάσεις το CPU-z (http://www.cpuid.com/cpuz.php) και να το τρέξεις να δεις αυτό που θες... δεν θέλει εγκατάσταση.

Μια χαρά δούλεψε!!
Ευχαριστώ!!

Klinika_Nekros
30-01-2009, 20:41
se command prompt??

σε εκτέλεση/run (κάτω από την αναζήτηση στο σταρτ μενού των xp , λογικά και των βίστα)

eleos_pia
31-01-2009, 16:13
gia 3-4 fora mou sumbainei auto .. paw na anoiksw to pc kai bgazei mia o8onh pou mou leei oti egine kapoio la8os kai mou zhtaei na epileksw : kanonikh epanekkinhsh, leitourgia me diktuo,leitourgia me tis pio prosfates ru8miseis.. ktl ktl.. opoia epilogh kai na pathsw paei na mpei sta windows kai ksanabgazei auth thn o8onh.. ti na kanw?tis alles fores eixa kanei format..

Klinika_Nekros
31-01-2009, 17:43
επειδή το zone alarm μου πέθανε
να ξαναβάλω ZA ή να βάλω κομόντο ?
( windows xp sp2 με 1580 ραμ και 3200+ amd cpu )

Spike
31-01-2009, 18:00
Παιδια τι επαθε το google???
Οτι κιαν πατησω σε οποιοδηποτε site που βγαζει σαν αποτελεσμα εχει απο κατω
"Αυτός ο ιστότοπος μπορεί να βλάψει τον υπολογιστή σας."
Με ολους τους browsers το ιδιο.

Και σε καμμια περιπτωση δεν μπορω να μπω σε καποιο site.

Ετσι στο ακυρο... wtf?? :confused:

Synthelectric
31-01-2009, 18:02
Τα παιξε ο ΓΟΥΓΛΗΣ χωριαννννοίίί!!!!!

Spike
31-01-2009, 18:04
Τα παιξε ο ΓΟΥΓΛΗΣ χωριαννννοίίί!!!!!

OMG δεν ειμαι μονο εγω δλδ??
Ειναι γενικο το κακο!!

Πω πω τι στιγμες κρισης της τεχνολογιας και του νεου αιωνα ζουμε!!??! :o :o
(:sleep: )

// Νταξ googlarete και μετα καντε copy-paste την διευθυνση του site κατευθειαν πανω στην address bar.
Πω ρε πουστη τελικα ειμαι πολυ εξυπνος!! :smokin: :tounge:

Hellscream
ta paikse o googlhs...

Hellhammer
ρε εχει ιδεα κανεις τι διαολο παιζει με την Μysql και τους ελληνικους χαρακτηρες;;

Theio_Vrefos
31-01-2009, 18:14
ρε εχει ιδεα κανεις τι διαολο παιζει με την Μysql και τους ελληνικους χαρακτηρες;;

Ένας Ιωαννίδης μόνο ξέρει αδερφέ.

xoumopoulada
31-01-2009, 21:08
gia 3-4 fora mou sumbainei auto .. paw na anoiksw to pc kai bgazei mia o8onh pou mou leei oti egine kapoio la8os kai mou zhtaei na epileksw : kanonikh epanekkinhsh, leitourgia me diktuo,leitourgia me tis pio prosfates ru8miseis.. ktl ktl.. opoia epilogh kai na pathsw paei na mpei sta windows kai ksanabgazei auth thn o8onh.. ti na kanw?tis alles fores eixa kanei format..
Μην κάνεις format για αυτό το πρόβλημα!!! Είναι άδικο και κρίμα!
Τι windows έχεις;
Πάτα μαζι το πλήκτρο των windows+R, σε αυτό που θα σου βγάλει γράψε msconfig και πατα enter. Απο το παραθυρο που θα εμφανιστεί, θέλω να μου πεις αν μπορείς τι γράφει στην καρτέλα Γενικά (τι εχει επιλεγμένο), και στην καρτέλα Εκκίνιση υπολογιστή.

Predator
31-01-2009, 21:12
Τι windows έχεις;
Πάτα μαζι το πλήκτρο των windows+R, σε αυτό που θα σου βγάλει γράψε msconfig και πατα enter. Απο το παραθυρο που θα εμφανιστεί, θέλω να μου πεις αν μπορείς τι γράφει στην καρτέλα Γενικά (τι εχει επιλεγμένο), και στην καρτέλα Εκκίνιση υπολογιστή.

Επειδη το χω κ γω το προβλημα σε laptop,ποιο εννοεις πληκτρο των windows?

xoumopoulada
31-01-2009, 21:18
Επειδη το χω κ γω το προβλημα σε laptop,ποιο εννοεις πληκτρο των windows?
Αυτό που όταν το πατάς σου ανοίγει το μενού κατω αριστερά (έναρξη)!
Απλά το είπα έτσι επειδή είναι συντόμευση ο συνδυασμός αυτών των 2 πλήκτρων. Εναλλακτικά μπορείς να πας έναρξη->εκτέλεση (για xp), η έναρξη->προγράμματα->βοηθήματα->εκτέλεση (για vista)

Predator
31-01-2009, 21:53
Επειδη σωστα καταλαβα τι λες,

εχω αλλο προβλημα εγω,οποτε ακυρο.
Νομιζα οτι κ του αλλου παιδιου δεν μπαινει καν στα windows

St3f@n0s
31-01-2009, 22:36
Xerei kaneis ti paixthke shmera me thn mhxanh anazhthshs tou google kai ton epine olo to meshmeri?

MitsMan90
01-02-2009, 03:35
Xerei kaneis ti paixthke shmera me thn mhxanh anazhthshs tou google kai ton epine olo to meshmeri?

Το Google έβαλε στην μαύρη λίστα ολόκληρο το Ιnternet! (http://www.zougla.gr/news.php?id=22387):o

PiCoMiKe
01-02-2009, 05:08
Xerei kaneis ti paixthke shmera me thn mhxanh anazhthshs tou google kai ton epine olo to meshmeri?"This site may harm your computer" on every search result?!?! (http://googleblog.blogspot.com/2009/01/this-site-may-harm-your-computer-on.html)

H anakoinwsh apo thn Google.

eleos_pia
01-02-2009, 11:18
Επειδη σωστα καταλαβα τι λες,

εχω αλλο προβλημα εγω,οποτε ακυρο.
Νομιζα οτι κ του αλλου παιδιου δεν μπαινει καν στα windows
ma oute emena mpainei sta windows:baby:

Τι windows έχεις;

loipon , exw windows xp.. to plhktro pote na to pathsw?afou pathsw thn epilogh repair kai ton tomo pou 8elw na dior8wsw etsi?

kostasdelegate
01-02-2009, 13:25
Καλημέρα,

Θέλω να ρωτήσω για τον ανεμιστήρα!!

Ο ανεμιστήρας που βρίσκεται στο πίσω μέρος του πύργου πρέπει να στέλνει αέρα προς το εσωτερικό ή το εξωτερικό μέρος του πύργου;;

Ευχαριστώ!!

St3f@n0s
01-02-2009, 13:39
98% twn periptwsewn bgazei aera...
Bebaia exw dei kai 2 koula koutia pou eixan allo susthma rohs alla genika bgazoun...

aikate88
01-02-2009, 14:41
geiaaa :p

exw prob sto laptop :-(
vsk mou eixe xalasei o skliros kai pira xthes kainourio
ton vidwsa stin thesi tou paliou kai ton evala, alla vazw to cd gia na valw ta windows kai mou vgazei error meta apo ligo oti to cd einia vromiko kai de mporei na valei ta arxeia. meta dokimasa me cd tou patera mou kai elege oti de vriskei skliro. evala ena live cd tou ubuntu kai mpika kanonika. lew mpas kai thelei na tou kanw kana partition prwta (to opoio tha kanw mesw tou live cd). ama einai ontos auto, ti tipo partition prepei na ginei? kthxbb :-)

xoumopoulada
01-02-2009, 15:50
ma oute emena mpainei sta windows:baby:

loipon , exw windows xp.. to plhktro pote na to pathsw?afou pathsw thn epilogh repair kai ton tomo pou 8elw na dior8wsw etsi?
Ωπ! Δεν κατάλαβα οτι δεν μπαίνει καν στα windows! Δηλαδή ούτε σε safe mode δεν μπαίνει;;
Εάν κάποια απο τις επιλογές που σου βγάζει λέει enable vga, δοκίμασε να την πατήσεις!

giannis88
01-02-2009, 16:12
geiaaa

exw prob sto laptop
vsk mou eixe xalasei o skliros kai pira xthes kainourio
ton vidwsa stin thesi tou paliou kai ton evala, alla vazw to cd gia na valw ta windows kai mou vgazei error meta apo ligo oti to cd einia vromiko kai de mporei na valei ta arxeia. meta dokimasa me cd tou patera mou kai elege oti de vriskei skliro. evala ena live cd tou ubuntu kai mpika kanonika. lew mpas kai thelei na tou kanw kana partition prwta (to opoio tha kanw mesw tou live cd). ama einai ontos auto, ti tipo partition prepei na ginei? kthxbb

ama to cd pou litourgei den sou vriskei skliro einai to sinithes thema me ta sata drivers

i mia lisi einai na beis sto bios kai na allakseis to sata controler se ide mipos kai litourgisei
kai i alli einai na dimiourgiseis meso tou nlite cd windows pou tha periexei kai tous sata drivers

aikate88
01-02-2009, 17:15
ama to cd pou litourgei den sou vriskei skliro einai to sinithes thema me ta sata drivers

i mia lisi einai na beis sto bios kai na allakseis to sata controler se ide mipos kai litourgisei
kai i alli einai na dimiourgiseis meso tou nlite cd windows pou tha periexei kai tous sata drivers

euxaristw! tha to dokimasw

roumdic
02-02-2009, 08:24
Τα XP ενός φίλου δεν την πάλευαν αργήσαν υπερβολικά να φορτώσουν και τα συνηθισμένα.
Χρησιμοποίησα το gparted(θεϊκό) για να χωρίσσω το δίσκο σε (palia win+data)+adeio_xwro.
Εγκατέστησα νεα XP στον aderio_xwro και όταν τον ανοίγω πετάει ntldr is missing.
Λογικά πρέπει να αλλάξω το boot loader να βλέπει το ntldr των νεων XP αλλά πώς το κάνω?:confused:

std08097
02-02-2009, 18:09
geia sas. ektelestike to windows update ap ton ypologisth moy kai katevasa dyo enymerwseis.Ekana epanekinish kai otan ksanaanoigei to pc deixnei na fortwnoun kapoia arxeia se mia maurh othonh kai mou vgazei meta afou akoustei o hxos twn windows"Parametroi twn enhmerwsewn den rythmistikan swsta.Anairesh allagwn.Mhn apenergopoihsete to pc sas."
kai meta kanei epanekinhsh kai pali to idio.
What is going on?

\\Βασικα με το που το άνοιξα με ασφαλή λειτουργια και μπηκε στο desktop μετα το άνοιξα κανονικά και δεν έβγαλε τπτ..Δεν ξέρω τι συνέβη..

TopGear
02-02-2009, 21:50
Αν θέλω να βάλω 3 GB μνήμες σε 1 μηχάνημα και είναι όλες του 1GB, λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα αν τις βάλω τις 2 σε θέσεις 1-3 και την άλλη στη θέση 2 ή 4, right? :confused:

SephirotH
02-02-2009, 22:00
Exw edw kai kairo to exhs provlhma:
Kapoios kwlosynduasmos router kai svista den me afhnei na mpw msn.
Exw dokimasei ka8e sunduasmo sta settings tou router kai exw apenergopoihsei ka8e firewall sta svista.
Xerei kaneis ti mporei na paizei?
Sto laptop pou einai sundedemeno asurmata me to router den paizei kanena provlhma.
Linksys wag200g router exw.

Bebis
02-02-2009, 22:03
Exw dokimasei ka8e sunduasmo sta settings tou router kai exw apenergopoihsei ka8e firewall sta svista.
Sto laptop pou einai sundedemeno asurmata me to router den paizei kanena provlhma.

Μήπως έχεις απλά βάλει στον ΙΕ "work offline" ?
καμια φορά συμβαίνει και αυτό...

Αν θέλω να βάλω 3 GB μνήμες σε 1 μηχάνημα και είναι όλες του 1GB, λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα αν τις βάλω τις 2 σε θέσεις 1-3 και την άλλη στη θέση 2 ή 4, right? :confused:

Εξαρτάται καθαρά από τη μητρική σου κάρτα... δες το manual της, θα λέει σίγουρα.

xoumopoulada
02-02-2009, 22:13
Και εκτός αυτού που σου είπε ο bebis, πρέπει να είναι σωστή η ημερομηνία και η ώρα για να μπαινει. Κουλό; Ισχύει πάντως..

SephirotH
02-02-2009, 22:37
Ta dokimasa both, no result.
Basika otan kanw connectivity test mou ta exei ola tikarismena, ektos apto wireless..

TopGear
02-02-2009, 22:37
Εξαρτάται καθαρά από τη μητρική σου κάρτα... δες το manual της, θα λέει σίγουρα.

Μωρέ το ξέρω αυτό που λες...Δεν είναι για μένα, για φιλαράκι...

Λέει αυτό:
http://i41.tinypic.com/k3215i.jpg

(Βασικά αυτός έχει 2 x 512 στα 667. Και θέλει να το μεγαλώσει. Οπότε ή θα βάλει 2 x 1 στα 667 και θα ισχύει το dual mode ή θα βγάλει εντελώς τις 512 και να βάλει 2 ή 3 του 1 GB στα 800 που άλλωστε έχουν ολόϊδια τιμή. Απλά αν βάλει 3η να το κάνει σαν 1 ή σαν 2 x 512 στα 800;Θα έχει σημαντική διαφορά η 800άρα; Εκτός αν βάλεις 2 x 2Gb που κάνουν πάλι ίδια τιμή :D)

aektzis1924
03-02-2009, 14:42
re paides molis me eidopoihsan apo thn ACER oti katastrafhke h mhtrikh tou lamptop mou!!!!!!!:angryfire :angryfire :angryfire :angryfire
kai gia na baloun allh prepei na skasw 465 europoula!!!:angryfire :angryfire
gia peite ti mou proteinete na kanw...sumferei na to ftiaksw h oxi???an to ftiaksw paizei pali na xalasei grigora???
shmeiwteon to phra,prin ena xrono k 1 mhna,990 euro kati tetoio...pes 1000!!!
an einai gia kainourgio gia peite kamia kalh prosfora...me protimhsh 17aras othonhs!!!
thx:wavey:

St3f@n0s
03-02-2009, 14:48
re paides molis me eidopoihsan apo thn ACER oti katastrafhke h mhtrikh tou lamptop mou!!!!!!!:angryfire :angryfire :angryfire :angryfire
gia peite ti mou proteinete na kanw...sumferei na to ftiaksw h oxi???an to ftiaksw paizei pali na xalasei grigora???
an einai gia kainourgio gia peite kamia kalh prosfora...me protimhsh 17aras othonhs!!!

Re mhn tous parei o diaolos kana patera egguhsh exeis???
An th stigmh pou to paredwses h egguhsh htan se isxu tote na pane na gamh8oun...
Einai malakia na tous skaseis lefta...:angryfire :angryfire :angryfire

aektzis1924
03-02-2009, 14:52
Re mhn tous parei o diaolos kana patera egguhsh exeis???
An th stigmh pou to paredwses h egguhsh htan se isxu tote na pane na gamh8oun...
Einai malakia na tous skaseis lefta...:angryfire :angryfire :angryfire

re stefane den htan se isxu!!!mou xalase to pc 10 meres afou perase o xronos....:mad: :mad: :mad:
opote gia pes twra ti les na kanw...

St3f@n0s
03-02-2009, 15:00
re stefane den htan se isxu!!!mou xalase to pc 10 meres afou perase o xronos....:mad: :mad: :mad:
opote gia pes twra ti les na kanw...

Pisteuw pws to katallhlo atomo gia thn aporia sou einai o Spat(thn exei pa8ei 3-4 fores(exw xasei to metrhma pleon)) me ena acer alla eutuxws eixe epektash egguhshs...
Egw pantws sou lew pws den axizei ka8ws paizei na sou xanabgei problhmatiko kai na xanatrexeis meta...
Perimene kai kanan allon na se sumboulepsei...
Perastika...:-(

aektzis1924
03-02-2009, 15:08
Pisteuw pws to katallhlo atomo gia thn aporia sou einai o Spat(thn exei pa8ei 3-4 fores(exw xasei to metrhma pleon)) me ena acer alla eutuxws eixe epektash egguhshs...
Egw pantws sou lew pws den axizei ka8ws paizei na sou xanabgei problhmatiko kai na xanatrexeis meta...
Perimene kai kanan allon na se sumboulepsei...
Perastika...:-(

euxaristw re!!!
kai o spat se acer???katalaba gtp einai h acer!!!:angryfire
kai egw pros agora allou gernw gi auto k rwthsa an uparxei k kamia kalh prosfora twra!!!apo markes oi kaluteres einai toshiba k sony vaio???
tha perimenw na akousw k kanenan allon xristiano....gia na apofasisw!!!:mad:

St3f@n0s
03-02-2009, 15:13
euxaristw re!!!
kai egw pros agora allou gernw gi auto k rwthsa an uparxei k kamia kalh prosfora twra!!!apo markes oi kaluteres einai toshiba k sony vaio???

Mhn bgazoume kai kako onoma(pisteuw pws ola se 8ema texnologias einai ka8arh tuxh)...
Exw dei acer na kratei 6 xronia toumpano kiolas kai sony sto 2mhno na crasharei...
Meta paei xeka8ara protimhsh gia neo lapitop...
Ta sony 8ewrountai axiopista alla den einai h kaluterh value-for-money agora(kat'eme panta)...
Egw toshibaki exw edw kai 1 xrono kai eimai komple(hardwarika-ka8ws softwarika tou skaw format ka8e trimhno gia na xairomai:D )...
Eimai ths apopshs oti toshiba kai hp einai oi kaluteres epiloges..Ta acer apla einai ta pio toumpana pou mporeis na breis sthn idia timh en sugkrisei me tis loipes etairies...:wavey:

aektzis1924
03-02-2009, 15:42
Mhn bgazoume kai kako onoma(pisteuw pws ola se 8ema texnologias einai ka8arh tuxh)...
Exw dei acer na kratei 6 xronia toumpano kiolas kai sony sto 2mhno na crasharei...
Meta paei xeka8ara protimhsh gia neo lapitop...
Ta sony 8ewrountai axiopista alla den einai h kaluterh value-for-money agora(kat'eme panta)...
Egw toshibaki exw edw kai 1 xrono kai eimai komple(hardwarika-ka8ws softwarika tou skaw format ka8e trimhno gia na xairomai:D )...
Eimai ths apopshs oti toshiba kai hp einai oi kaluteres epiloges..Ta acer apla einai ta pio toumpana pou mporeis na breis sthn idia timh en sugkrisei me tis loipes etairies...:wavey:

nai ontws k egw gi auto phra acer gt sta idia pragmata ta alla eixan kana 200 toulaxiston parapanw!!!
a kai kati allo...an to ftiaksw oti exw mesa tha mou xathoun???:confused: :mad:

St3f@n0s
03-02-2009, 15:46
nai ontws k egw gi auto phra acer gt sta idia pragmata ta alla eixan kana 200 toulaxiston parapanw!!!
a kai kati allo...an to ftiaksw oti exw mesa tha mou xathoun???:confused: :mad:

Kanonika oxi(alla epeidh einai ektos egguhshs mporei na sou poun 1002)(pantws an eixes proswpikes stigmes mesa psaxou sto youtube(paizei na se doume:p ))...
Poia einai akribws h blabh xereis?
Gt mporei na sou eipe sta biastika oti einai mobo alla meta na sou pei:"suggnwmh xerete phre ligo kai karta grafikwn"...:D :D :D

aektzis1924
03-02-2009, 15:57
Kanonika oxi(alla epeidh einai ektos egguhshs mporei na sou poun 1002)(pantws an eixes proswpikes stigmes mesa psaxou sto youtube(paizei na se doume:p ))...
Poia einai akribws h blabh xereis?
Gt mporei na sou eipe sta biastika oti einai mobo alla meta na sou pei:"suggnwmh xerete phre ligo kai karta grafikwn"...:D :D :D

re sy ' tha se parw ston gamo mou na mou peis kai tou xronou' !!!:p
giatros eprepe na gineis...."eeee exei authn thn arrwstia kai mallon....tha pethanei"!!!:p
pantws oxi tetoies stigmes den exw sto pc.koita den milhsan me emena me thn adelfh m k apo thl den m eipe k polla polla!!!:mad:

xoumopoulada
03-02-2009, 17:37
euxaristw re!!!
Μη γενικεύεις!! Η acer είναι πολύ πιο ψηλά σε εκτίμηση απο όλες τις υπόλοιπες για μένα! Γιατί για όλους τους άλλους πληρώνεις πχ το "sony" που γράφει επάνω πιο πολύ απο τα πράγματα που έχει μέσα! Η acer έχει τούμπανα μοντέλα σε φυσιολιγικότατες τιμές.
Και το service της (μεσω της info-quest) με έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένο.

Εντάξει όσον αφορά το θέμα σου, οτι χάλασε 10 μέρες μετα την εγγύηση... Ρε φίλε είσαι πολύ μεγάλος γκαντέμης! Τι να πώ! Σε καταράστηκαν 10 γύφτοι!
Ψάξε να δείς μήπως υπάρχει κάποιο παραθυράκι για να στο βάλουν μέσα στην εγγύηση.. Να κάνουν καμια πουστιά γιατί είναι πραγματικά κρίμα.... Ίσως και να καταλάβουν αν τους το φέρεις ήρεμα.

Αντίστοιχο πρόβλημα έπαθε φίλος.. Πήρε το laptop στην τουαλέτα να χέσει και έβαλε μέσα στην οθόνη περιοδικό και έσπασε τους κρύσταλλους στην οθόνη! 350 ευρώ για να του το φτιάξουν! Μλκία!!!!!

Αν πάντως δεν καταφέρεις κάτι πιστεύω είναι πολλά τα λεφτά... Αν το laptop σε ενδιαφέρει μονο σαν εργαλείο για απλά πράγματα τοτε φτιάξτο. Αν όχι τότε γάμα το, πάρε καινούριο! (acer :p)

Yo!

giannis88
03-02-2009, 19:09
pire to laptop stin toualeta na xesei?
na fadasto otan einai me ti gomena to vazei kapelo

xoumopoulada
03-02-2009, 19:16
pire to laptop stin toualeta na xesei?
na fadasto otan einai me ti gomena to vazei kapelo
Λίγοι το κάνουν νομίζεις.....

giannis88
03-02-2009, 19:24
ti na sou po katse na vro kai gomena kai na do ti tha to kano to laptop
axxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

Bebis
03-02-2009, 19:46

Ola ta hlektrika & hlektronika proionta pou exoun agorastei entos tis Eurwpaikis Enwsis epivalletai na exoun eggyisi 2 etwn.

Pes tous na tsakistoun na to ftiaxoun... den exw diavasei ola ta alla minimata.

giannis88
03-02-2009, 19:51
more dikio exeis
alla otan agorazeis kati ipotithete oti simfoneis me tous orous
allios kaneis apo prin to samata gia na xeis to kefali sou isixo

aektzis1924
03-02-2009, 20:00
koita tote pou phga na agorasw lamptop to prwto pragma tous eipa htan na dw osa exoun eggyhsh panw apo 1 xrono.k m eipe exoume ena ths turbo-x k oute ton afhsa na sunexisei.bebaia an hksera auto p eipes oti epibaletai na exei 2 xronia egguhsh isws(!!!) epimenontas kati na ginotan.alla k autos enas pwlhths htan,tha m elege an den s aresei phgaine allou.
alla twra opws eipe k o aimar se apodeikseis ktl leei 1xrono egguhsh opote den nomizw na mporw na kanw kati.
k peite oti den bgazw akrh me tous blakes ti proteinete???ftiaksimo h kainourgio???:confused: :confused:

Gcc
03-02-2009, 20:41
Παιδια θελω να μου πειτε τη γνωμη σας γι αυτο:
Θέλει μια ξαδερφη μου να βαλει Ιντερνετ αλλα χωρις να εχει τηλεφωνο συνδεδεμενο απλα τη γραμμη για τον υπολογιστη θα χρησιμοποιει.
Νομιζω πως οι εταιριες πλην του ΟΤΕ βαζουν τη συνδεση αυτη πανω απο παγιο ΟΤΕ αλλιως σου λενε να παρεις το πακετο με απεριοριστες κλησεις κ.τ.λ.... για να μην εχεις παγιo ΟΤΕ.
Γινεται να το αποφυγει???
Το Διοδος είναι καλό αλλά μπορει να υπάρχει και τροπος να γλιτωσει τα παγια του Pstn?

kostasdelegate
03-02-2009, 22:09
Καλησπέρα!!

Μα ρωτήσω πως μπορώ να δω τα watt και την μάρκα του τροφοδοτικού μου;;

Ευχαριστώ!!

giannis88
03-02-2009, 23:55
sto aftokolito pou exei sto plai {prepei na anikseis to kouti}

psychastheneia7
04-02-2009, 10:43
Παιδια.
Μπορω να δω ποτε ειναι το τελευταιο mail που εστειλα μεσω webmail?
Τελος παντων υπαρχει καποιος τροπος να εχω πληροφοριες για mail που εστειλα?

Ειναι ψιλοσοβαρο γιατι εχω στειλει ενα επειγον mail και δεν ξερω αν εχει σταλθει και ειναι δυσκολο να το ξαναστειλω

delaguarda
04-02-2009, 11:12
Παιδια.
Μπορω να δω ποτε ειναι το τελευταιο mail που εστειλα μεσω webmail?
Τελος παντων υπαρχει καποιος τροπος να εχω πληροφοριες για mail που εστειλα?

Ειναι ψιλοσοβαρο γιατι εχω στειλει ενα επειγον mail και δεν ξερω αν εχει σταλθει και ειναι δυσκολο να το ξαναστειλω

Βασικά όταν συνδέεσαι στο webmail σου αν επιλέξεις να συνδεθείς με την επιλογή di.uoa.gr(folder) θα έχεις τη δυνατότητα να βλέπεις τα σταλμένα(το πότε,το σε ποιον κ.τ.λ)
Τώρα για αυτά που έχεις ήδη στείλει μέσω της επιλογής di.uoa.gr νομίζω ότι ο στέφανος είναι ο πιο κατάλληλος να σου πει.

TopGear
04-02-2009, 13:12
Παιδια θελω να μου πειτε τη γνωμη σας γι αυτο:
Θέλει μια ξαδερφη μου να βαλει Ιντερνετ αλλα χωρις να εχει τηλεφωνο συνδεδεμενο απλα τη γραμμη για τον υπολογιστη θα χρησιμοποιει.
Νομιζω πως οι εταιριες πλην του ΟΤΕ βαζουν τη συνδεση αυτη πανω απο παγιο ΟΤΕ αλλιως σου λενε να παρεις το πακετο με απεριοριστες κλησεις κ.τ.λ.... για να μην εχεις παγιo ΟΤΕ.
Γινεται να το αποφυγει???
Το Διοδος είναι καλό αλλά μπορει να υπάρχει και τροπος να γλιτωσει τα παγια του Pstn?

Το μόνο που μπορεί να γίνει κατά τη γνώμη μου είναι

1. Να έχει γραμμή ΟΤΕ με πάγια και να ζητήσει Internet μόνο από άλλη εταιρεία και χρέωση μόνο πάγια ΟΤΕ (κανά 30 ευρώ/μήνα, άρα 15 το δίμηνο) και την χρέωση για παροχή Internet που κοστίζει κανά 20ευρω.

2. Να πάει σε άλλη εταιρεία στο full πακέτο με χωριστό νούμερο εκτός ΟΤΕ (πχ 211, 213 κτλ), χωρίς πάγια, απλά την μηνιαία χρέωση η οποία παίζει από 35-40 ευρώ μ.ο.

Αν το καλοσκεφτείς, μία η άλλη είναι, οπότε είτε έχοντας γραμμή τηλεφώνου ΟΤΕ, είτε όχι, ας καταλήξει στη δεύτερη περίπτωση (φορητότητα ή νέα σύνδεση) και να έχει και τηλέφωνο όποτε το χρειαστεί, καθώς πλέον προσφέρουν δωρεάν αστικά, υπεραστικά και 60' προς κινητά.

Gcc
04-02-2009, 14:04
Το μόνο που μπορεί να γίνει κατά τη γνώμη μου είναι

1. Να έχει γραμμή ΟΤΕ με πάγια και να ζητήσει Internet μόνο από άλλη εταιρεία και χρέωση μόνο πάγια ΟΤΕ (κανά 30 ευρώ/μήνα, άρα 15 το δίμηνο) και την χρέωση για παροχή Internet που κοστίζει κανά 20ευρω.

2. Να πάει σε άλλη εταιρεία στο full πακέτο με χωριστό νούμερο εκτός ΟΤΕ (πχ 211, 213 κτλ), χωρίς πάγια, απλά την μηνιαία χρέωση η οποία παίζει από 35-40 ευρώ μ.ο.

Αν το καλοσκεφτείς, μία η άλλη είναι, οπότε είτε έχοντας γραμμή τηλεφώνου ΟΤΕ, είτε όχι, ας καταλήξει στη δεύτερη περίπτωση (φορητότητα ή νέα σύνδεση) και να έχει και τηλέφωνο όποτε το χρειαστεί, καθώς πλέον προσφέρουν δωρεάν αστικά, υπεραστικά και 60' προς κινητά.

Κι εγω ετσι πιστευα αλλα πηρα τηλεφωνο στη Forthnet και υπαρχει πακετο μονο για Ιντερνετ που πληρωνεις 25Ε το μηνα για 24αρα γραμμη με αριθμο απο Forthnet.
Βεβαια για να φτιαχτει η γραμμη θες 35Ε επιπλεον την πρωτη φορα....
Πιστευω ειναι καλο για την ξαδερφη μου

St3f@n0s
04-02-2009, 14:14
Ola ta hlektrika & hlektronika proionta pou exoun agorastei entos tis Eurwpaikis Enwsis epivalletai na exoun eggyisi 2 etwn.

Pes tous na tsakistoun na to ftiaxoun... den exw diavasei ola ta alla minimata.

Mporeis na to breis kapou se hlektronikh(kai egkurh fusika)morfh auto???
Den se amfisbhtw apla exw mia periptwsh xalasmenou proiontro(den einai donhths:p ) pou xalase 3 mhnes meta thn lhxh tou enos etous kai mou kanane tsalimia...
Pshnomai na paw na tous to gkremisw to mpourdelo...:D :D :D

Bebis
04-02-2009, 14:35
Mporeis na to breis kapou se hlektronikh(kai egkurh fusika)morfh auto???
Den se amfisbhtw apla exw mia periptwsh xalasmenou proiontro(den einai donhths:p ) pou xalase 3 mhnes meta thn lhxh tou enos etous kai mou kanane tsalimia...
Pshnomai na paw na tous to gkremisw to mpourdelo...:D :D :D

Δες αυτό το νήμα (http://thelab.gr/showthread.php?t=53173&highlight=%E5%E3%E3%FD%E7%F3%E7+%E5%F4%FE%ED) και αυτό το ποστ (http://thelab.gr/showpost.php?p=725237&postcount=55). Γενικά ψάξε στο συγκεκριμένο φόρουμ.. το έχω δει γραμμένο πολλές φορές.
Αλλά στο πρώτο θρεντ λέει για ΦΕΚ κλπ...άρα δεν χρειάζεται να ψάξεις αλλού...

St3f@n0s
05-02-2009, 11:56
2 apories:

Αααα)Ka8ws koitazw gia o8ones desktop(olo lew pws prepei na xefortw8w authn pou exw kai olo to anabalw) blepw pws oi lg exoun egguhsh 0 pixel pleon kai stis 22ares:o (pragma pou tis ka8ista polu deleastikes)...Xerete omws apo pote isxuei auto(enhmerwtika kuriws),ka8ws egw 8umomoun pws auto isxue mexri 20 intses opote an isxuei auto allazoun ta dedomena...

Bbbb)Se nokia N73 music edition(pws skata legetai)(dustuxws oxi diko mou:-( ) exei ws kuria glwssa ta agglika kai ta ellhnika pou8ena...Prospa8hsame na kanoume anaba8mish logismikou sta ellhnika mpas kai apokthsei ellhniko menou kai keimenografo(bebaiws-bebaiws) alla paparia...Kamia idea:sleep:

Daytona
05-02-2009, 12:23
Σχετικα με το Α. Αυτη (http://hellas.lge.com/ir/html/ABboards.do?action=read&group_code=AB&list_code=PRE_MENU&seq=6233&page=1&target=pressreleases_read.jsp) ειναι η ανακοινωση της εταιριας.

Mr. Iso
05-02-2009, 18:31
Σχετικά με το Β. (:tounge: )
Λογικό είναι να μην σου περνάει ελληνικό μενου, γιατί η αναβάθμιση ψάχνει για νεότερη έκδοση του υπάρχοντος λογισμικού... Το μενου που έχει κ ελληνικά έχει άλλον κωδικο-σειριακό αριθμό απο αυτό που έχεις τώρα, οπότε δεν μπαίνει καν στη διαδικασία να ψάξει γι αυτό...

Η μονη λύση.. Πήγαινε στο service της Nokia...

Synthelectric
05-02-2009, 20:30
Έχω μια απορία.. Είχα διαβάσει κάποτε ότι αν εκτυπώσεις κάτι μπορεί μετά από ανάλυση να βρεθεί το μοντέλο του εκτυπωτή.
Επίσης ότι τα CD/DVD-Recorder αφήνουν ένα στοιχείο (Serial Number μάλλον) στο CD που γράφουν.
Και η απορία μου, το CD που άφησαν για προκήρυκση (βαριέμαι να βάλω ξ ..) δε θα μπορούσε να ταυτοποιεί τη συσκευή???

giannis88
05-02-2009, 23:06
kai ama to recorder pou grapsan to cd einai kameno kai dialimeno kai petameno sto vitho tis thalasas?

Synthelectric
06-02-2009, 00:41
Ναι σίγουρα! Απλά από επιστημονική περιέργεια το σκέφτομαι, με αφορμή αυτό και τις σκέψεις που είχα μόλις άκουσα πώς την έστειλαν σε Cd.

TopGear
06-02-2009, 00:43
Ναι σίγουρα! Απλά από επιστημονική περιέργεια το σκέφτομαι, με αφορμή αυτό και τις σκέψεις που είχα μόλις άκουσα πώς την έστειλαν σε Cd.

Ακόμη και να ισχύει, όταν αγοράζει κανείς dvd recorder, τον ρωτάνε και το όνομά του; :tounge: :tounge: Και καλά αν υποννοείς ότι μπορούν να τον βρουν μέσω συσκευής κτλ.

delaguarda
06-02-2009, 12:20
Προσπαθώ να συνδεθώ με το laptop μου(καρτα δικτύου:Intel Pro 3945ABG και windows xp) στο ασύρματο δίκτυο του σπιτιού μου(έχω ένα Linksys router) και ενώ το εμφανίζει κανονικά στα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα που εντοπίζει, όταν πάω να συνδεθώ(μετά από 5sec προσπάθειας σύνδεσης) μου πετάει το μήνυμα ότι "Τα windows δεν μπορούν να συνδεθούν σε αυτό το τύπο δικτύου.Μπορεί το δίκτυο να μην είναι πλέον διαθέσιμο.Ανανεώστε τη λίστα των ασύρματων δικτύων".
Μετά από την ανανέωση πάλι τα ίδια και ξανά τα ίδια.Στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου του laptop που είδα, λέει ότι λειτουργεί κανονικά(δηλαδή είναι ενεργοποιημένη και δεν χρειάζεται επιδιόρθωση).Θυμάμαι όμως ότι και σε άλλα 2 οικιακά ασύρματα δίκτυα που είχα προσπαθήσει να συνδεθώ,το ίδιο μήνυμα και πάλι είχε βγάλει.
Μετά από κάποιο googlarisma δεν βρήκα κάποιον με το ίδιο πρόβλημα!
Any ideas??

xoumopoulada
06-02-2009, 12:32
Προσπαθώ να συνδεθώ με το laptop μου(καρτα δικτύου:Intel Pro 3945ABG και windows xp) στο ασύρματο δίκτυο του σπιτιού μου(έχω ένα Linksys router) και ενώ το εμφανίζει κανονικά στα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα που εντοπίζει, όταν πάω να συνδεθώ(μετά από 5sec προσπάθειας σύνδεσης) μου πετάει το μήνυμα ότι "Τα windows δεν μπορούν να συνδεθούν σε αυτό το τύπο δικτύου.Μπορεί το δίκτυο να μην είναι πλέον διαθέσιμο.Ανανεώστε τη λίστα των ασύρματων δικτύων".
Μετά από την ανανέωση πάλι τα ίδια και ξανά τα ίδια.Στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου του laptop που είδα, λέει ότι λειτουργεί κανονικά(δηλαδή είναι ενεργοποιημένη και δεν χρειάζεται επιδιόρθωση).Θυμάμαι όμως ότι και σε άλλα 2 οικιακά ασύρματα δίκτυα που είχα προσπαθήσει να συνδεθώ,το ίδιο μήνυμα και πάλι είχε βγάλει.
Μετά από κάποιο googlarisma δεν βρήκα κάποιον με το ίδιο πρόβλημα!
Any ideas??
Στα laptop μπορεί κάποιες φορές, ενώ είναι ενεργοποιημένη η κάρτα δικτύου, να μην είναι ενεργοποιημένη η κεραία. Αν και δύσκολο αυτό στην περίπτωση σου, αφού λες οτι αρχικά το εντοπίζει. Τσέκαρε το πάντως.
Αλλιώς, μήπως τυχαίνει να το κλείδωσες πρόσφατα το router σου;
Τί laptop έχεις;

delaguarda
06-02-2009, 12:51
Στα laptop μπορεί κάποιες φορές, ενώ είναι ενεργοποιημένη η κάρτα δικτύου, να μην είναι ενεργοποιημένη η κεραία. Αν και δύσκολο αυτό στην περίπτωση σου, αφού λες οτι αρχικά το εντοπίζει. Τσέκαρε το πάντως.
Αλλιώς, μήπως τυχαίνει να το κλείδωσες πρόσφατα το router σου;
Τί laptop έχεις;

Βασικά είναι ένα της DELL.Στο router έχω βάλει WPA 2 enctyption για ασύρματη ασφάλεια βάζοντας μια λέξη δικιά μου στο paraphrase.Έχω βάλει την επιλογή να γίνεται πρόσβαση από οποιονδήποτε υπολογιστή(φαντάζομαι ότι θα ζητάει το paraphrase πρώτα).Πάντως επειδή διάβασα κάπου ότι μπορεί να υπάρχει κάποιος διακόπτης για να ενεργοποιήσω την κάρτα,έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα γύρω γύρω από το laptop.

xoumopoulada
06-02-2009, 13:12
Βασικά είναι ένα της DELL.Στο router έχω βάλει WPA 2 enctyption για ασύρματη ασφάλεια βάζοντας μια λέξη δικιά μου στο paraphrase.Έχω βάλει την επιλογή να γίνεται πρόσβαση από οποιονδήποτε υπολογιστή(φαντάζομαι ότι θα ζητάει το paraphrase πρώτα).Πάντως επειδή διάβασα κάπου ότι μπορεί να υπάρχει κάποιος διακόπτης για να ενεργοποιήσω την κάρτα,έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα γύρω γύρω από το laptop.
Δεν χρειάζεται να είναι διακόπτης, συνήθως είναι και συνδυασμός του fn με κάποιο άλλο πλήκτρο. (fn+F2 ισως;; Για δές!). Αν και ξαναλέω ότι λογικά δεν φταίει αυτό αφου σου αναγνωρίζει το δίκτυο.
Αν το κλείδωμα το έβαλες πρόσφατα και πιο πρίν έμπαινες ασύρματα χωρίς κλειδί, τότε εκεί που σου δείχνει τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα, κάνε δεξί κλίκ στο δικό σου και μέσα απο τις ρυθμίσεις όρισε το ως wpa 2 και βάλε και το κλειδί!

Και πές αν είχε αποτέλεσμα!

delaguarda
06-02-2009, 13:16
Δεν χρειάζεται να είναι διακόπτης, συνήθως είναι και συνδυασμός του fn με κάποιο άλλο πλήκτρο. (fn+F2 ισως;; Για δές!). Αν και ξαναλέω ότι λογικά δεν φταίει αυτό αφου σου αναγνωρίζει το δίκτυο.
Αν το κλείδωμα το έβαλες πρόσφατα και πιο πρίν έμπαινες ασύρματα χωρίς κλειδί, τότε εκεί που σου δείχνει τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα, κάνε δεξί κλίκ στο δικό σου και μέσα απο τις ρυθμίσεις όρισε το ως wpa 2 και βάλε και το κλειδί!

Και πές αν είχε αποτέλεσμα!

Τελικά κατάφερα να συνδεθώ με το δικτυό μου βάζοντας ως security mode το WPA και όχι το WPA2 και encryption ΤKIP αντι για AES(λέτε να είναι λιγότερο ασφαλές??)
Τώρα όμως ο internet explorer αρνείται πεισματικά να φορτώσει οποιαδήποτε σελίδα.Τι πρέπει να αλλάξω πάλι?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

SpartanGeorge
06-02-2009, 22:28
καταραμενη forthnet
ολη μερα εχω προβλημα με τη συνδεση σημερα... :angryfire :baby: :baby:

για δειτε αυτα τα στατιστικα απο το ρουτερ και πειτε μηπως βλεπετε τπτ
down / up
Noise Margin 5.1 dB 6.1 dB
Line Attenuation 49.5 dB 28.6 dB
Output Power 12.4 dBm 18.9 dBm

kostasdelegate
06-02-2009, 22:56
Νομίζω το line attenuation σου είναι αρκετα΄μεγάλο!!
Εγώ έχω 19
Συνέδεσε το ρούτερ κατευθείαν σε πρίζα τηλεφώνου χωρίς πολύμπριζο ενδιάμεσα!!
Και όσο πιο μικρό καλώδιο τόσο καλύτερα!!
Αυτά μου είχαν πει από forthnet!!

SpartanGeorge
06-02-2009, 23:01
Νομίζω το line attenuation σου είναι αρκετα΄μεγάλο!!
Εγώ έχω 19
Συνέδεσε το ρούτερ κατευθείαν σε πρίζα τηλεφώνου χωρίς πολύμπριζο ενδιάμεσα!!
Και όσο πιο μικρό καλώδιο τόσο καλύτερα!!
Αυτά μου είχαν πει από forthnet!!

δε γινεται
ειναι πολυ μακρια η πριζα :-( :-(

Henry14
06-02-2009, 23:54
καταραμενη forthnet
ολη μερα εχω προβλημα με τη συνδεση σημερα... :angryfire :baby: :baby:

για δειτε αυτα τα στατιστικα απο το ρουτερ και πειτε μηπως βλεπετε τπτ
down / up
Noise Margin 5.1 dB 6.1 dB
Line Attenuation 49.5 dB 28.6 dB
Output Power 12.4 dBm 18.9 dBm

βασικα, το noise margin ειναι το SNR (σαγκριωτης:tounge: )
<6dB: κακό, είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν προβλήματα συγχρονισμού και αποσυνδέσεων
και καλα σε συνδυασμο με κακο (σχετικα μεγαλο) line attenuation προκαλει προβληματα συγχρονισμου

φυσιολογικη τιμη θεωρειται πανω απο 10 dB- προσωρινο ειναι και λογικα θα ειναι οκ σε λιγο (αν δεν ειναι ηδη:blush: )

SpartanGeorge
06-02-2009, 23:58
βασικα, το noise margin ειναι το SNR (σαγκριωτης:tounge: )
<6dB: κακό, είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν προβλήματα συγχρονισμού και αποσυνδέσεων
και καλα σε συνδυασμο με κακο (σχετικα μεγαλο) line attenuation προκαλει προβληματα συγχρονισμου

φυσιολογικη τιμη θεωρειται πανω απο 10 dB- προσωρινο ειναι και λογικα θα ειναι οκ σε λιγο (αν δεν ειναι ηδη:blush: )

συνηθως χαμηλο ειναι απο οτι θυμαμαι :-(

delaguarda
07-02-2009, 15:25
Τελικά κατάφερα να συνδεθώ με το δικτυό μου βάζοντας ως security mode το WPA και όχι το WPA2 και encryption ΤKIP αντι για AES(λέτε να είναι λιγότερο ασφαλές??)
Τώρα όμως ο internet explorer αρνείται πεισματικά να φορτώσει οποιαδήποτε σελίδα.Τι πρέπει να αλλάξω πάλι?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Τελικά όλα καλά, λύθηκε το πρόβλημα!

SephirotH
08-02-2009, 11:58
Xerei kaneis pou apo8hkeuontai ta bookmarks tou opera?

// Thnx re spartan.:wavey:

SpartanGeorge
08-02-2009, 12:22
Xerei kaneis pou apo8hkeuontai ta bookmarks tou opera?

bookmarks->manage->file->export

Gcc
09-02-2009, 00:52
εχω ενα ξαφνικο προβλημα με το ubuntu μου:
πατάω Places->Computer και λεει "Couldn't display "computer:"."
"Nautilus cannot handle computer: locations."

Επισης δεν μου βρισκει το 2ο σκληρο , τι γινεται γαμωτο???

Octopus Handjob
10-02-2009, 21:07
Λοιπόν το πρόβλημά μου είναι μάλλον δυσεπίλυτο, αν επιδέχεται κιόλας λύσης. Ξεσκονίζοντας παλιές σακούλες σε μια ντουλάπα βρήκα ένα παιχνίδι για DOS που είχα, το Constructor. Αυθεντικότατο μάλιστα, τότε (το 1997) δεν υπήρχαν torrents (νομίζω). Σκέφτηκα ωραία, καλό παιχνίδι θα είναι, θα δω και πως εγκαθιστούσε προγράμματα ο πατέρας μου στο DOS, ευκαιρία να ασχοληθώ. Αφού κατάφερα να το εγκαταστήσω λοιπόν, πάω στον φάκελο C:\ACCLAIM\CN, εκτελώ το GAME.EXE (ή απλά GAME) και μου πετάει στο prompt

Error = Constructor CD must be in Drive.

Πάω να μπω και στο δίσκο D: που περιέχει το CD, τα ίδια. Το prompt το έχω τρέξει σε Windows XP.

//Με DOS4GW GAME.EXE τα ίδια.
Κάποια ιδέα; Όταν εκτελώ το GAME.EXE από το δίσκο ακούγεται κανονικά να γίνεται spin, αλλά δε μου βρίσκει τον ίδιο το δίσκο, απ' ό,τι λέει.

xoumopoulada
11-02-2009, 02:04
Λοιπόν το πρόβλημά μου είναι μάλλον δυσεπίλυτο, αν επιδέχεται κιόλας λύσης. Ξεσκονίζοντας παλιές σακούλες σε μια ντουλάπα βρήκα ένα παιχνίδι για DOS που είχα, το Constructor. Αυθεντικότατο μάλιστα, τότε (το 1997) δεν υπήρχαν torrents (νομίζω). Σκέφτηκα ωραία, καλό παιχνίδι θα είναι, θα δω και πως εγκαθιστούσε προγράμματα ο πατέρας μου στο DOS, ευκαιρία να ασχοληθώ. Αφού κατάφερα να το εγκαταστήσω λοιπόν, πάω στον φάκελο C:\ACCLAIM\CN, εκτελώ το GAME.EXE (ή απλά GAME) και μου πετάει στο prompt

Error = Constructor CD must be in Drive.

Πάω να μπω και στο δίσκο D: που περιέχει το CD, τα ίδια. Το prompt το έχω τρέξει σε Windows XP.

//Με DOS4GW GAME.EXE τα ίδια.
Κάποια ιδέα; Όταν εκτελώ το GAME.EXE από το δίσκο ακούγεται κανονικά να γίνεται spin, αλλά δε μου βρίσκει τον ίδιο το δίσκο, απ' ό,τι λέει.
Δοκίμασες να ορίσεις συμβατότητα στο εκτελέσιμο (πχ. για windows 98 ή 95);
Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει! Θα δοκίμαζα κουλά πράγματα πάντως!

mad_nassos
11-02-2009, 20:24
Απορία: Μπορεί ένα laptop να παίρνει 2 μνήμες?? Βρίσκω μέχρι 2GB για το δικό μου.. Έχει ήδη 2GB, αλλά εγώ θέλω να το κάνω 4άρι...

Επίσης: Έχω την MSI P6N SLI. Γράφει το κουτί
Dual Channel DDR2 1066
4 DIMM for Dual Channel DDR2 1066/800/667/533
SDRAM up to 8GB
Να πάρω 4 τέτοιες (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553808)
2 τέτοιες (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553931)
2 τέτοιες (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553829)
ή κάτι άλλο?? :baby: :baby:

xoumopoulada
11-02-2009, 20:34
Απορία: Μπορεί ένα laptop να παίρνει 2 μνήμες?? Βρίσκω μέχρι 2GB για το δικό μου.. Έχει ήδη 2GB, αλλά εγώ θέλω να το κάνω 4άρι...

Dual Channel DDR2 1066
SDRAM up to 8GB
Αμέ γίνεται!
2 ναί! 4 δεν παίζει(έ;)!
Άν βρείς καλές τιμές, πάρε κάποια με 1GB ταχύτητα διαύλου.
Λεπτομέρειες βέβαια, αλλα αφου θα πάρεις που θα πάρεις!

mad_nassos
11-02-2009, 21:01
Αμέ γίνεται!
2 ναί! 4 δεν παίζει(έ;)!
Άν βρείς καλές τιμές, πάρε κάποια με 1GB ταχύτητα διαύλου.
Λεπτομέρειες βέβαια, αλλα αφου θα πάρεις που θα πάρεις!

Το Laptop μου έχει μια μνήμη Dell με ακριβώς αυτά τα χαρακτηριστικά νομίζω: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553831

psychakias
11-02-2009, 22:11
to mp3 m kakarwse
to thema einai oti den douleyei
alla molis to valw sto pc vgazei thn arxikh eikona kai meta thn xanavgazei kai pali kai pali
drivers kai ola ta loipa ta dokimase
an kai anavei molis to valw sto usb to pc den to anagnwrizei
kamia idea??

Synthelectric
12-02-2009, 03:05
Before committing always run the theme against :
gtk-engine/tests/twf
StarOffice (menu and preferences)
Firefox and Thunderbird (menu and preferences)

Τι εννοεί ο ποιητής με το "Before committing always run the theme against :" ? Το έχω ξαναπετύχει αυτό το run-against. Μπορει κάποιος να το εξηγήσει please?

TopGear
12-02-2009, 13:16
Έχω πχ 1 σελίδα σε Acrobat αρχείο. Όπου αυτός που το έφτιαξε, έβαλε φόντο μπλε και γράμματα επάνω. Εγώ αν το βάλω να το εκτυπώσει σε κλίμακα του γκρι, θα μου εκτυπώσει το μπλε σαν σκιάσεις με μαύρο-γκρι και τα γράμματα λευκά.

Υπάρχει τρόπος να κάνω εκτύπωση σελίδων, χωρίς να υπάρχει το φόντο (backround color δλδ); Εκεί που αν εκτύπωνα το γαλάζιο σε κλίμακα του γκρι, να εκτυπώσει λευκό και προφανώς να αντιστραφούν τα χρώματα στα γράμματα (πιο σκούρα).

eleos_pia
13-02-2009, 12:31
esvisa ton upologisti mi-kanonika giati skalwse kai molis ton anoiksa mou emfanise mhnuma oti exei katastrafei h leipei to \windows\system32\config\system
brika sto diktyo kapoies plhrofories gia to pws na to dior8wsw alla stin arxi leei na kanw back up ta arxeia mou kai den exw idea pws na to kanw.. (kai prepei na to kanw).. as mou dwsei kapoios ta fwta tou.. thnx!:wavey:

Mr. Iso
13-02-2009, 13:41

Dual Channel DDR2 1066
SDRAM up to 8GB

Για το λάπτοπ, λογικά ναι, θα έχει δύο θέσεις μνήμης..Καλύτερα όμως να το κοιτάξεις στο manual πριν τις αγοράσεις...

Για την μητρική, απο αυτές τις 3, πάρες μια τετράδα απο τις πρώτες....
Αν βρείς τις ίδιες αλλά σε 2G τότε πάρε ένα τέτοιο ζευγάρι...

to mp3 m kakarwse
to thema einai oti den douleyei
alla molis to valw sto pc vgazei thn arxikh eikona kai meta thn xanavgazei kai pali kai pali
drivers kai ola ta loipa ta dokimase
an kai anavei molis to valw sto usb to pc den to anagnwrizei
kamia idea??

Δοκίμασε όταν το συνδέεις στο pc να του κάνεις κανά φορμάτ, μπας κ στρώσει...
Αλλιώς στο service της εταιρείας...

Έχω πχ 1 σελίδα σε Acrobat αρχείο. Όπου αυτός που το έφτιαξε, έβαλε φόντο μπλε και γράμματα επάνω. Εγώ αν το βάλω να το εκτυπώσει σε κλίμακα του γκρι, θα μου εκτυπώσει το μπλε σαν σκιάσεις με μαύρο-γκρι και τα γράμματα λευκά.

Υπάρχει τρόπος να κάνω εκτύπωση σελίδων, χωρίς να υπάρχει το φόντο (backround color δλδ); Εκεί που αν εκτύπωνα το γαλάζιο σε κλίμακα του γκρι, να εκτυπώσει λευκό και προφανώς να αντιστραφούν τα χρώματα στα γράμματα (πιο σκούρα).

Ψάξε στις ρυθμίσεις του εκτυπωτή σου αν έχει επιλογή να τυπώσει σε αρνητικά χρώματα...
Ουσιαστικά αυτό κάνει την εκτύπωησ όπως είναι ένα αρνητικό ενός φιλμ... Οι ανοιχτόχρωμες περιοχές βγαίνουν σκουρες, κ οι σκουρες ανοιχτόχρωμες...
Αν το συνδιάσεις κ με κλίμακα του γκρι, νομίζω ότι θα έχεις καλό αποτέλεσμα...

esvisa ton upologisti mi-kanonika giati skalwse kai molis ton anoiksa mou emfanise mhnuma oti exei katastrafei h leipei to \windows\system32\config\system
brika sto diktyo kapoies plhrofories gia to pws na to dior8wsw alla stin arxi leei na kanw back up ta arxeia mou kai den exw idea pws na to kanw.. (kai prepei na to kanw).. as mou dwsei kapoios ta fwta tou.. thnx!:wavey:

Στο πως θα κάνεις το back-up απορείς...???
Πρέπει να έχεις έναν επιπλέον σκληρό (εσωτερικό ή εξωτερικό, δεν παίζει ρόλο) κ να περάσεις εκεί με αντιγραφή-επικόληση όλα τα αρχεία σου, κ ότι άλλο θες εσύ να κρατήσεις, ώστε σε περίπτωση που κάτι παει στραβα, να μην χάσεις τα δεδομένα σου...

mad_nassos
13-02-2009, 18:02
Για το λάπτοπ, λογικά ναι, θα έχει δύο θέσεις μνήμης..Καλύτερα όμως να το κοιτάξεις στο manual πριν τις αγοράσεις...

Για την μητρική, απο αυτές τις 3, πάρες μια τετράδα απο τις πρώτες....
Αν βρείς τις ίδιες αλλά σε 2G τότε πάρε ένα τέτοιο ζευγάρι...

Ήμουν κωλόφαρδος και βρήκα 10 ευρώ φτηνότερα 2 μνήμες με 2GB, και τα ίδια χαρακτηριστικά που είχαν οι πρώτες...

Το manual του laptop δεν λέει πόσες παίρνει. Λέει ότι σηκώνει μέχρι 4GB και σου δέιχνει αναλυτικά διαδικασία τοποθέτησης, αλλά δεν διευκρινίζει τίποτα... :baby: :baby:
Μάλλον θα το ανοίξω και θα μαντέψω... :tounge:

eleos_pia
14-02-2009, 23:11
[/QUOTE]Στο πως θα κάνεις το back-up απορείς...???
Πρέπει να έχεις έναν επιπλέον σκληρό (εσωτερικό ή εξωτερικό, δεν παίζει ρόλο) κ να περάσεις εκεί με αντιγραφή-επικόληση όλα τα αρχεία σου, κ ότι άλλο θες εσύ να κρατήσεις, ώστε σε περίπτωση που κάτι παει στραβα, να μην χάσεις τα δεδομένα σου...[/QUOTE]

profanws gnwrizw na kanw back up ME ANOIXTO UPOLOGISTH :D :D

Mr. Iso
15-02-2009, 02:15
profanws gnwrizw na kanw back up ME ANOIXTO UPOLOGISTH :D :D

Καλά, μη βαράς...:D :D
Μια καλή λύση είναι αν σου βρίσκεται ένα cd με Linux... Θα εκινήσεις απο αυτό χωρίς να κάνεις εγκατάσταση, θα κάνεις το back-up σου κ μετά επανεκίνηση...
Εναλακτικά, βγάζεις τον δίσκο απο το Pc κ τον βάζεις σε ένα άλλο, αντιγράφεις τα αρχεία σου κ μετά τον ξαναβάζεις στο Pc σου...

Allekos
15-02-2009, 13:41
iparxoun kapoies rithmiseis pou boro na kano sto μtorrent gia kaliteres taxitites??

Alan Don
15-02-2009, 15:57
nai ...upload limit sto 70 % tis taxititas upload soy

SpartanGeorge
15-02-2009, 16:06
nai ...upload limit sto 70 % tis taxititas upload soy

unlimited και κατεβαζω οσο παει :p
οποτε δεν εχει σημασια

giannis88
15-02-2009, 16:21
αυτό το όριο υποτίθετε είναι για να έχεις καλύτερο surfing

Alan Don
15-02-2009, 17:48
oxi ....den einai μονο aytos o logos

ειναι οτι πρεπει να αφησεις λίγο χωρο για τις εξερχομενες αιτησεις να κυκλοφορουν ανετα

Δηλαδη οταν το πισι σου ζηταει απο ενα αλλο ενα πακετο , στέλνει με το upload σου μια αιτηση . Αν δεν εχει χωρο το καναλι του Upload τον ηπιεσ ...το λενε παντου αυτο οπου εχουν οδηγιες για ρυθμιση του απλοντ

Mr. Iso
15-02-2009, 22:23
Προτείνω καλύτερα στο 50% του μέγιστου upload που αντέχει η γραμμή...
Εγώ εκεί έχω δει τη μέγιστη ταχύτητα λήψης... Κ σερφάρεις κ άνετα...

Alan Don
15-02-2009, 23:35
αναλογα ποσο ειναι το μεγιστο απλοντ σου ...

παντως πανω απο 70% μην το βαλεις για κανενα λογο

Synthelectric
16-02-2009, 00:41
Παιδιά καλησπέρα!
Έχω ένα πρόβλημα με τροφοδοτικό που μου κάνει νερά.. Πάει για πέταμα.
Εδώ (http://support.asus.com/PowerSupplyCalculator/PSCalculator.aspx?SLanguage=en-us) αν βάλλω τα parts του pc μου, μου βγάζει ότι θέλει 680 watt. Αυτό που είχα για 2 χρόνια και πλέον ψοφάει, ήταν μόλις 400watt. Επειδή από τα 600watt στα 700watt υπάρχει αρκετά μεγάλη διαφορά τιμής, τι λέτε να κάνω? Με τα 600 θα είμαι καλυμμένος?

PS.Με τα 400 δούλευα κανονικά μέχρι χτες....

std08097
16-02-2009, 23:44
Γεια σας..
Τι συμβαίνει όταν δεν μπορείς να μπεις στην registry;;
Γρφω regedit στην εκτέλεση και δεν μου ανοίγει τίποτα..
Ξέρετε τι συμβαίνει;

Mr. Iso
17-02-2009, 01:39
Παιδιά καλησπέρα!
Έχω ένα πρόβλημα με τροφοδοτικό που μου κάνει νερά.. Πάει για πέταμα.
Εδώ (http://support.asus.com/PowerSupplyCalculator/PSCalculator.aspx?SLanguage=en-us) αν βάλλω τα parts του pc μου, μου βγάζει ότι θέλει 680 watt. Αυτό που είχα για 2 χρόνια και πλέον ψοφάει, ήταν μόλις 400watt. Επειδή από τα 600watt στα 700watt υπάρχει αρκετά μεγάλη διαφορά τιμής, τι λέτε να κάνω? Με τα 600 θα είμαι καλυμμένος?

PS.Με τα 400 δούλευα κανονικά μέχρι χτες....

Κοίτα, αν έχεις σκοπό να βάλεις δύο κάρτες γραφικών, πάρε 700άρι... Αλλιώς κατά τη γνώμη μου κ με το 600άρι θα είσαι καλυμένος άνετα, κ μελοντικά...