PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!! Part ΙΙ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

orestisp
23-08-2008, 20:44
Εγώ θα έλεγα:

Dell
Hp
IBM
Sony Vaio
Toshiba
Asus

Mε περίπου σειρά προτίμησης...

Δεν συμφωνώ στα IBM, Sony Vaio, Toshiba,
ειδικά τα Sony είναι πεταμένα λεφτά.
Τα IBM επίσης είναι ψιλοαπαράδεκτα τουλάχιστον
για ελληνικά δεδομένα στο τι προσφέρουν σε λογισμικό.
Και τα Toshiba επίσης σε πιάνουν από τον κώλο χωρίς λόγο.
Τα Acer τα συμπαθώ αλλά δεν έχουν καλό service.
Hp είναι τα καλύτερα, έχεις αυτόματες αναβαθμίσεις για
Windows σε όλα τα λογισμικά και καλά περιφερειακά.

mitsman
23-08-2008, 21:17
@Giovanni:
Η κάρτα γραφικών είναι on board.. Δεν εχω σκεφτεί καποιο τρόπο να την τσεκάρω...:-(

Giovanni
23-08-2008, 22:17
@Giovanni:
Η κάρτα γραφικών είναι on board.. Δεν εχω σκεφτεί καποιο τρόπο να την τσεκάρω...:-(

den mporw na se voithisw se avto koita3e sto google.Apla tha sou elega na kathariseis ligo to eswteriko tou pc sou.Eixa paromio provlima me ena laptop pou htan onboard h karta kai epidei den to kathariza, twra apla doulevoun ola ektos apo tin othonh pou to mono pou kanei einai na vlepis ena iperoxo mavro xroma:p

Giovanni
23-08-2008, 22:21
Δεν συμφωνώ στα IBM, Sony Vaio, Toshiba,
ειδικά τα Sony είναι πεταμένα λεφτά.
Τα IBM επίσης είναι ψιλοαπαράδεκτα τουλάχιστον
για ελληνικά δεδομένα στο τι προσφέρουν σε λογισμικό.
Και τα Toshiba επίσης σε πιάνουν από τον κώλο χωρίς λόγο.
Τα Acer τα συμπαθώ αλλά δεν έχουν καλό service.
Hp είναι τα καλύτερα, έχεις αυτόματες αναβαθμίσεις για
Windows σε όλα τα λογισμικά και καλά περιφερειακά.

Den tha koita3eis mono to logismiko alla tha koita3eis gia service kai an einai a3iopisth h etairia,gia avto aloste plironeis onoma,an paris kapio onoma tha 3eris oti to exei perash apo tous pio pollous elegxous(toulaxisto avto prepei),prin ftash sta xeria sou,toulaxisto avto thimame stin logikh sxediash pou mas eixan anaferei gia tous diaforous elegxous .

Kaka
24-08-2008, 11:55
Ρε παιδια να ρωτησω κατι γιατι ειμαι ψιλοασχετος,αρκετα συχνα (1 φορα την μερα κατα μ.ο.) μου παγωνει η οθονη και δεν αντιδραει ουτε με ctrl+alt+delete οποτε αναγκαζομαι να το κλεισω απο κατω,τι μπορει να φταει?Μαλλον το προβλημα πρεπει να ειναι στο hardware γιατι ειχα κανει προσφατα format και συνεχισε να το κανει.Thanks in advance...

iluvatar
24-08-2008, 12:10
Ρε παιδια να ρωτησω κατι γιατι ειμαι ψιλοασχετος,αρκετα συχνα (1 φορα την μερα κατα μ.ο.) μου παγωνει η οθονη και δεν αντιδραει ουτε με ctrl+alt+delete οποτε αναγκαζομαι να το κλεισω απο κατω,τι μπορει να φταει?Μαλλον το προβλημα πρεπει να ειναι στο hardware γιατι ειχα κανει προσφατα format και συνεχισε να το κανει.Thanks in advance...

1. Θερμοκρασία. Ελεγξε ανεμιστηράκια αν κινούνται όλα , βάλε πρόγραμμα για έλεγχο θερμοκρασίας και δες μήπως ανεβάζεις 50+.

2. Μνήμες; Εαν έχεις τουλάχιστον δύο βγάλε την μια και δες εαν το κάνει.
Εαν όχι δοκίμασε να βγάλεις την άλλη.

3. Κάρτα γραφικών. Δοκίμασε διάφορους καινούργιους drivers.

Τέλος δοκίμασε να μην είσαι στο δίκτυο για μια ημέρα να δεις εαν το κάνει,
και κάνε και έναν καλό έλεγχο για ιούς. Βάλε και κανα βοήθημα να βλέπεις
την χρήση μνήμης μήπως κάποιο πρόγραμμα στην μπουκώνει και τεζάρει το
μηχάνημα.

Ποντάρω όμως θερμοκρασία. Διότι θέλει να το δουλέψεις λίγο και μετά
σου πετάει το πρόβλημα αφού ανεβάσει θερμοκρασία σε σχετικά random
χρόνους.

με εκτίμηση

Kaka
24-08-2008, 12:33
Οκ ευχαριστω για την εμπεριστατομένη απαντηση και εγώ μαλλον το 1ο πιστευω οτι ειναι, αν και φοβαμαι και λιγο τις μνήμες γιατι τις τσιγκουνεύτικα και εβαλα κατι φτηνές,τελος παντων θα δουμε...

SpartanGeorge
24-08-2008, 12:56
Οκ ευχαριστω για την εμπεριστατομένη απαντηση και εγώ μαλλον το 1ο πιστευω οτι ειναι, αν και φοβαμαι και λιγο τις μνήμες γιατι τις τσιγκουνεύτικα και εβαλα κατι φτηνές,τελος παντων θα δουμε...

περνεις ενα live cd ubuntu
και κανεις boot απο αυτο
στην αρχη αντι να επιλεξεις να αρχισει το live πατα memory test

orestisp
24-08-2008, 13:04
Den tha koita3eis mono to logismiko alla tha koita3eis gia service kai an einai a3iopisth h etairia,gia avto aloste plironeis onoma,an paris kapio onoma tha 3eris oti to exei perash apo tous pio pollous elegxous(toulaxisto avto prepei),prin ftash sta xeria sou,toulaxisto avto thimame stin logikh sxediash pou mas eixan anaferei gia tous diaforous elegxous .

Αυτό είναι το τι σου λέει το marketing της εταιρίας.
Στην πραγματικότητα στα ηλεκτρονικά οι μεγάλες
εταιρίες είναι πεταμένα λεφτά.
Για παράδειγμα αν πάρεις οθόνη Sony θα δώσεις τα
διπλά από μια LG και η ποιότητα θα είναι ίδια μη σου
πω και χειρότερη.
Τώρα το service είναι άλλη ιστορία και έχει να κάνει
με την ποιότητα υπηρεσιών των αντιπροσώπων και
όχι με την ίδια την εταιρία, τουλάχιστον άμεσα.

Alan Don
24-08-2008, 14:57
At Kaka ::

Επειδη εχω διορθωσει πολλους υπολογιστες στην ζωη μου (<---επικληση στην αυθεντια , ξερετε τωρα,,,,) σου λέω να κοιταξεις αν ειναι ο δισκος σου ή οι δίσκοι σου οκ ....πολλές φορες τετοια κολήματα προαλούνται απο χαλασμενα σεκτορακια στους δίσκους....

Kaka
24-08-2008, 23:01
Ευχαριστω ολους αλλα μαλλον ο illuvatar εχει δικιο(αν και δεν εχω live cd των ubundu να τσεκαρω την μνήμη) γιατι τσεκαρα την θερμοκρασία και ξεκιναει καμια 40αρια και μετα απο λιγη ωρα παει πανω απο 50 οπότε μαλλον με βλεπω για καινουργια ψυχτρα(αν εχετε καποια να προτεινετε παρακαλω μην ντρεπεστε...:D )

SpartanGeorge
24-08-2008, 23:03
Ευχαριστω ολους αλλα μαλλον ο illuvatar εχει δικιο(αν και δεν εχω live cd των ubundu να τσεκαρω την μνήμη) γιατι τσεκαρα την θερμοκρασία και ξεκιναει καμια 40αρια και μετα απο λιγη ωρα παει πανω απο 50 οπότε μαλλον με βλεπω για καινουργια ψυχτρα(αν εχετε καποια να προτεινετε παρακαλω μην ντρεπεστε...:D )

καλα το 50 δεν ειναι αφυσικο για κανα pentium 4

asxoliastos
24-08-2008, 23:58
Εχω ενα turbox laptopaki το οποιο μεσω vista εχει μια χαρα ήχο
το θεμα ειναι οτι με ubuntu 8.04(για παλαιοτερες διανομες δεν ξερω)
δεν εχω ηχο.Η καρτα ηχου μου ειναι η:
82801H (ICH8) HD audio controller

οτι αλλες πληροφοριες θελετε σχετικα με το Pc πεστε μου να σας πω.

thnx in advance
///////////////****************///////////////
also asked here
http://foss.uoa.gr/forum/viewtopic.php?f=6&t=86

TopGear
25-08-2008, 01:32

thnx in advance
also asked here

Κλασσικό πρόβλημα με Ubuntu. Μου το κάνει συνέχεια στο σταθερό pc μου. Ή έστω ανά 2 login. Δε μπορώ να βρω τρόπο να το φτιάξω με τίποτα. Όταν είχα Suse (πριν κανά 1,5 χρόνο) δεν είχα τέτοια προβλήματα. Επίσης καμιά φορά κολλάει ο firefox, μαυρίζει, το ίδιο κάνουν και τα videos με όποιον player κι αν τα ανοίγω κτλ. :angryfire :angryfire

Kaka
25-08-2008, 11:47
καλα το 50 δεν ειναι αφυσικο για κανα pentium 4

53 βαθμοι για core duo στα 2,20GHz ειναι normal?:wavey:

orestisp
25-08-2008, 12:03
Κλασσικό πρόβλημα με Ubuntu. Μου το κάνει συνέχεια στο σταθερό pc μου. Ή έστω ανά 2 login. Δε μπορώ να βρω τρόπο να το φτιάξω με τίποτα. Όταν είχα Suse (πριν κανά 1,5 χρόνο) δεν είχα τέτοια προβλήματα. Επίσης καμιά φορά κολλάει ο firefox, μαυρίζει, το ίδιο κάνουν και τα videos με όποιον player κι αν τα ανοίγω κτλ. :angryfire :angryfire

Όπα περίμενε.
Επειδή και εγώ έχω ubuntu, το έχω κάνει να δουλέψει τέλεια
με surround ήχο, ειδικά εφέ και 1.000.000 ηχεία που έχω στο
δωματιό μου μια χαρά.
Μιλάμε πάντα για το ubuntu 8.04, όχι παλαιότερες εκδόσεις.
Απλά ίσως το συγκεκριμένο chipset του Φώτη (ICH8) να έχει
προβλήματα με drivers.
Πάντως το ICH7 υποστηρίζεται άμεσα, μου κάνει εντύπωση που
το ICH8 έχει πρόβλημα.
Μάλλον έχει κάνει μαλακία αυτός που έγραψε τον driver.

Raziel
25-08-2008, 12:04
Παιδια χρειαζομαι επειγοντος τη βοηθεια σας. Γραφω απο ενα ιντερνετ καφε. Εκανα φορματ χτες το βράδυ (για πρωτη φορα στη ζωη μου) και ολα καλα μονο που δεν εχω ιντερνετ. Εχω συνδεση φορθνετ adsl 24. παω να συνδεσω το ρουτερ αλλα δεν το δεχεται. Λεει να ελεγξω τη θυρα εθερνετ, αν εχει ρευμα και αν εχει εγκατασταθει η καρτα δικτυου κανονικά. Τα πρωτα δυο οκ το τριτο δεν ξερω να το ελεγξω. :blush: Τι κανω; Σας παρακαλω δεν εχω ιντερνετ-βοηθηστε με. Ευχαριστώ. :wavey:

orestisp
25-08-2008, 12:11
Παιδια χρειαζομαι επειγοντος τη βοηθεια σας. Γραφω απο ενα ιντερνετ καφε. Εκανα φορματ χτες το βράδυ (για πρωτη φορα στη ζωη μου) και ολα καλα μονο που δεν εχω ιντερνετ. Εχω συνδεση φορθνετ adsl 24. παω να συνδεσω το ρουτερ αλλα δεν το δεχεται. Λεει να ελεγξω τη θυρα εθερνετ, αν εχει ρευμα και αν εχει εγκατασταθει η καρτα δικτυου κανονικά. Τα πρωτα δυο οκ το τριτο δεν ξερω να το ελεγξω. :blush: Τι κανω; Σας παρακαλω δεν εχω ιντερνετ-βοηθηστε με. Ευχαριστώ. :wavey:

Για τι λειτουργικό μιλάμε.
Αν είσαι από Windows κατέβασε το PC Wizard και δες αν βλέπει την κάρτα δικτύου σου.
Αν είσαι σε Linux γράψε σε terminal:

lspci
και ψάξε πάλι να βρεις τη συσκευή.

Αν τη βλέπεις τότε λογικά έπρεπε να δουλεύει άμεσα και ίσως υπάρχει πρόβλημα hardware.
Όπως και να χει δες το μοντέλο είτε από συσκευασία είτε με τα παραπάνω και κατέβασε drivers.

Αν και κάρτα δικτύου είναι, τι διάολο... :confused:

St3f@n0s
25-08-2008, 12:14

8a kaneis dexi klik sto my computer kai pas properties
meta 8a pas hardware device manager
kapou leei network adapters
Ekei an anoixeis prepei na sou deixnei thn karta diktuou...
AN den thn deixnei briskeis to cd ths motherboard sou kai kaneis apo ekei install tou drivers...
Alliws pas sto run plhktrologeis dxdiag kai briskeis sto prwto para8uro pou sou deixnei to montelo ths sto:system model...(gia na breis montelo motherboard)
Meta xanaerxesai sto netcafee mpaineis sto site ths kataskeuastrias etairias kai katebazeis drivers...

An h karta diktuou dne einai mamhsia alla einai epipros8eth tote briskeis montelo ths kartas diktuou pou exeis agorasei kai pali briskeis drivers...

:wavey:

Raziel
25-08-2008, 12:14
windows XP εχω. Δεν εχω ιντερνετ πως να το κατεβασω; απο το καφε που ειμαι δεν εχω σιντι η δισκετα. κατ αλλο μπορω να κανω? Κανονικα μετα το φορμα αυτοματα επρεπε να εχω ιντερνετ η κανω κατι?

orestisp
25-08-2008, 12:17
windows XP εχω. Δεν εχω ιντερνετ πως να το κατεβασω; απο το καφε που ειμαι δεν εχω σιντι η δισκετα. κατ αλλο μπορω να κανω? Κανονικα μετα το φορμα αυτοματα επρεπε να εχω ιντερνετ η κανω κατι?

flashάκι... :D

orestisp
25-08-2008, 12:22

thnx in advance
also asked here

Φώτη δοκίμασε αυτό ρε μια...
http://ubuntuanswers.wordpress.com/2007/12/29/no-sound-with-a-family-rev-03-sound-card-gstreamer-error-message/

asxoliastos
25-08-2008, 13:27
Φώτη δοκίμασε αυτό ρε μια...
http://ubuntuanswers.wordpress.com/2007/12/29/no-sound-with-a-family-rev-03-sound-card-gstreamer-error-message/
ειναι ηδη checked τα unsupported updates(hardy-backports)

και για την εντολη
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
E: Couldn't find package linux-backports-modules-generic

orestisp
25-08-2008, 13:33
ειναι ηδη checked τα unsupported updates(hardy-backports)

και για την εντολη
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
E: Couldn't find package linux-backports-modules-generic

Αυτό δούλεψε;
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=3768914&postcount=60
Έστω και χωρίς το soundon.
System->Preferences->Sound και βάλτα όλα (εκτός του τελευταίου) στο OSS.

Για δοκίμασε και αυτό:
https://help.ubuntu.com/community/HdaIntelSoundHowto

asxoliastos
25-08-2008, 14:03
kai pali tipota...
ta dokimasa kai ta dio

kai to dmesg δεν μου βγαζει λαθος στο snd_

θα βαλω vista ...

orestisp
25-08-2008, 15:38
kai pali tipota...
ta dokimasa kai ta dio

kai to dmesg δεν μου βγαζει λαθος στο snd_

θα βαλω vista ...

Ρε φίλε μήπως να δοκιμάσεις ένα format στο ubuntu και να ξαναδοκιμάσεις;
Τέσπα θα το δούμε όταν έρθω από κει ή εσύ από δω.
Αλλά μου κάνει φοβερή εντύπωση να μην υποστηρίζεται.
Αν δεν γίνεται ίσως το 8.10 κάτι να σώσει.

asxoliastos
25-08-2008, 16:11
και format εκανα
ουτε αυτο πετυχε
το μονο που πετυχε ηταν να χασω παραλιγο τα αρχεια μου
ευτυχως που τα ειχα κρατησει και στον εξωτερικο σκληρο.

εχω δοκιμασει τα παντα.δεν ξερω τι να πω
θα πεταξω το pc απο το 4ο.

attempts:
* εγκατεστησα τους καινουργιους drivers του alsa
* format
* πηραξα το alsa-base
* χριστοπαναγιασα τα turbox και την intel
* και το προφανες μου εριξα 3 upper-cat λεγωντας οτι ειμαι ηλιθιος
αλλα και παλι τιποτα τιποτα και τιποτα.

δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο επισης μου βγαζει 2 codecs
Codec: SigmaTel ID 7698
Codec: Generic 11c1 ID 1040
το δευτερο ειναι το by default αν δεν δουλεψει με το 1ο???

και το πιο κουλο
το ring του kernell δεν μoυ βγαζει προβλημα στο snd_
και το ακομα pio koylo τα ubuntu βλεπουν τη καρτα ηχου και τα codecs
αλλα ηχος γιοκ
(δεν εχω τιποτα mute...:D)

BuenosDias
25-08-2008, 21:22
μTorrent
το ανοίγω και κάτω βγάζει κόκκινο τριγωνάκι, λέει δεν υπάρχει θύρα, πάω στις επιλογές πατάω τυχαία θύρα και ενώ αλλάζω τόσες αυτο επιμένει
το κλείνω το ξανα ανοίγω και τωρα βγαζει πορτοκαλί τρίγωνο και λέει
"Δεν υπάρχουν εισερχόμενες συνδέσεις. Αν το εικονίδιο δεν γίνει πράσινο ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις ρυθμίσεις στο δίκτυό σας"

καμιά ιδέα;

το firewall των windows το εχει στις εξαιρέσεις του

SpartanGeorge
25-08-2008, 21:31
μTorrent
το ανοίγω και κάτω βγάζει κόκκινο τριγωνάκι, λέει δεν υπάρχει θύρα, πάω στις επιλογές πατάω τυχαία θύρα και ενώ αλλάζω τόσες αυτο επιμένει
το κλείνω το ξανα ανοίγω και τωρα βγαζει πορτοκαλί τρίγωνο και λέει
"Δεν υπάρχουν εισερχόμενες συνδέσεις. Αν το εικονίδιο δεν γίνει πράσινο ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις ρυθμίσεις στο δίκτυό σας"

καμιά ιδέα;

το firewall των windows το εχει στις εξαιρέσεις του

διαλεγεις μια θυρα και μετα
την κανεις forward απο το router σου

Hellhammer
25-08-2008, 21:33
ρε μαλακες..θελω να κανω φορματ στο λαπτοπ και οταν βαζω το cd των xp και bootαρει το install σε καποια στιγμη σταματαει και πεταει οτι το *ταδε αρχειο λειπει κλπ και κοβεται εκει η εγκατασταση.σε αλλο cd περναει αυτο το σταδιο και πεταει μπλε οθονη με κινεζικα...

any ideas?

*ταδε αρχειο ειναι διαφορετικο πολλες φορες π.χ. setupreg.hiv

BuenosDias
25-08-2008, 21:35
την κανεις forward απο το router σου

Τι κάνω και πως; :confused:

Raziel
25-08-2008, 21:40
Εχω ευχαριστα νεα. Εχω ιντερνετ επρεπε να εγκαταστησω κατι ντραιβερς απο ενα σιντι.

Αλλα εχω ενα τελευταιο προβληματακι. π.χ οταν παω να κατεβασω τη "μπαρα" δεξια για να κατεβω τη σελιδα η κινηση δεν ειναι φυσικη αλλα σπαστη-κυματοειδης. Επισης αν παω να μετακινησω ενα τετραγωνο στην επιφανεια εργασίας επισης δεν κινηται φυσικα αλλα "σπαστα". Πριν το φορματ ολα ηταν μια χαρα πανω σε αυτο το θεμα. καμια ιδεα? Θενκς.

Hellhammer
25-08-2008, 21:42
Εχω ευχαριστα νεα. Εχω ιντερνετ επρεπε να εγκαταστησω κατι ντραιβερς απο ενα σιντι.

Αλλα εχω ενα τελευταιο προβληματακι. π.χ οταν παω να κατεβασω τη "μπαρα" δεξια για να κατεβω τη σελιδα η κινηση δεν ειναι φυσικη αλλα σπαστη-κυματοειδης. Επισης αν παω να μετακινησω ενα τετραγωνο στην επιφανεια εργασίας επισης δεν κινηται φυσικα αλλα "σπαστα". Πριν το φορματ ολα ηταν μια χαρα πανω σε αυτο το θεμα. καμια ιδεα? Θενκς.

εγκαταστησε τους drivers γραφικων bro

Raziel
25-08-2008, 21:49
εγκαταστησε τους drivers γραφικων bro

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ φιλε ολα καλα. :wavey:

Hellhammer
25-08-2008, 21:52
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ φιλε ολα καλα. :wavey:

να'σαι καλα ρε τι συζητας..εδω στο δικο μου μπηκανε δαιμονια χαχαχα

St3f@n0s
25-08-2008, 22:00
ρε μαλακες..θελω να κανω φορματ στο λαπτοπ και οταν βαζω το cd των xp και bootαρει το install σε καποια στιγμη σταματαει και πεταει οτι το *ταδε αρχειο λειπει κλπ και κοβεται εκει η εγκατασταση.σε αλλο cd περναει αυτο το σταδιο και πεταει μπλε οθονη με κινεζικα...

any ideas?

*ταδε αρχειο ειναι διαφορετικο πολλες φορες π.χ. setupreg.hiv

Den pas na kaneis kana restore lew egw h restore se paliotero shmeio kai meta na skaseis to format...
To ekana auto kai doulepse...
Palia sto mexiko milame panta...:tounge: :smokin:

Hellhammer
25-08-2008, 22:07
Den pas na kaneis kana restore lew egw h restore se paliotero shmeio kai meta na skaseis to format...
To ekana auto kai doulepse...
Palia sto mexiko milame panta...:tounge: :smokin:

bro δεν μπαινει καν win οποτε restore παιζει..για καποιο λογο ενιωσε...αλλα για να δουμε

sfagmenos
25-08-2008, 22:12
Τι κάνω και πως; :confused:

πατησε πανω στο τριγωνακι και λογικα θα σου εμφανισει τι πρεπει και πως

αν παλι οχι δες εδω (http://portforward.com/routers.htm)

:wavey: :D

St3f@n0s
25-08-2008, 22:16
πατησε πανω στο τριγωνακι και λογικα θα σου εμφανισει τι πρεπει και πως

αν παλι οχι δες εδω (http://portforward.com/routers.htm)

:wavey: :D

Epipleon enas odhgos pou exhgei kapoia pragmata se periprwsh pou 8elei na dei kati parapanw einai auth...

http://www.noob.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=54&Itemid=10

larry_tsoukou
25-08-2008, 22:29
ψαχνω να αγορασω ενα καινουριο επιτραπεζιο πισι.μιας και δε ξερω απο μαρκες ουτε και απο καρτες γραφικων θελω τη βοηθεια σας.
για αρχη εχω βρει εναν ετοιμο turbox και ενα ημιετοιμο(μονο οθονη του λειπει) απο mediamarkt.

turboX
Επεξεργαστής:Intel Core2 Quad 6600
Μνήμη:2 GB DDR2
Σκληρός Δίσκος:1280GB(2x640GB)
Κάρτα Γραφικών:9600GT 512MB
Οθόνη:TFT 19 inches

848,95 €

MediaMarkt
Hewlett Packard Q9300
Επεξεργαστής:Intel Core2 Quad 9300 (2.5ghz)
Μνήμη:2 GB DDR2
Σκληρός Δίσκος:500GB
Κάρτα Γραφικών:nvidia geforce 9500gs 512mb

749€

//επειδη να φτιαξω μονος μου υπολογιστη λιγο δυσκολο γιαυτο προτιμησα κατι ετοιμο.απο αυτους τους 2 ποιος ειναι καλυτερος σχετικα?εκει γυρω στα 800 λεω να δωσω.με ενδιαφερει και η καρτα γραφικων (πχ για κανενα Call...:blush: :blush: :blush: :blush: )

//επισης RAM να κοιταξω να βαλω 4GB η και με 2 ειμαι υπερπληρης?

Alan Don
25-08-2008, 23:11
να προτεινω ?? το πρωτο ειναι πολυ καλο ....αν ειχες 3 γιγα ραμ θα ηταν σουπερ αλλα και με δυο γιγα δεν θα ζοριστεις ... εχω καπως χειροτερο μηχανημα και τα τρεχει ολα τα παιχνιδια μια χαρα ...

larry_tsoukou
25-08-2008, 23:17
η καρτα γραφικων που εχει καλη?να μη κοιταξω 1Gb?

TopGear
26-08-2008, 01:48
Το δικό μου τι σας λέει; Θα κοστίσει, αλλά δε με πολυνοιάζει, έχω πάρα πολλά χρόνια να το αλλάξω και πιστεύω να γίνει σύντομα, οπότε βγάζω απωθημένα χρόνων ψάχνοντας για γερό μηχάνημα...Εννοείται χωριστά κομμάτια που θέλω εγώ και θα συναρμολογήσω, όχι έτοιμο προϊόν δικό τους.

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - Cpu
Intel Core 2 Quad Core Q9450
2.66 Ghz Lga775 - 1333 Fsb - Box---------------------------------------------------253.00 Euros

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ
Gigabyte Ga-ep45 - Ds4--------------------------------------------------------------144.50euros

ΜΝΗΜΗ Ram
kingston Kvr800d2n5/2g 2gb Pc6400 800mhz Value Ram 34.00 Euros X 2-----------------68.00 Euros

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ
Msi N9600gt-t2d512 512mb Pci-e Retail------------------------------------------------124.90euros

nighthawk
26-08-2008, 09:21
Άλλαξε κάρτα γραφικών...Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε 4850(145 euro από πλαίσιο).

orestisp
26-08-2008, 10:42
Επεξεργαστή πάρε από το πλαίσιο αυτό...
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=1057758
...και αγόρασε δικιά σου ψύχτρα καλύτερα...

Για γραφικά θα πρότεινα αυτό...
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513338

ironman
26-08-2008, 10:52
κατι ψιλοασχετο. θελω ν ανεβασω μια φωτο στο imageshack αλλα τη θελω σε jpeg κι οχι jpg μορφη που μου βγαζει. πως το επιλεγω αυτο;;:confused:

orestisp
26-08-2008, 11:12
κατι ψιλοασχετο. θελω ν ανεβασω μια φωτο στο imageshack αλλα τη θελω σε jpeg κι οχι jpg μορφη που μου βγαζει. πως το επιλεγω αυτο;;:confused:

Το ίδιο πράμα είναι ...

asxoliastos
27-08-2008, 18:18
to msn mou gamietai
sinexeia mou leei 8100306

ξερει κανεις πως αντιμετωπιζεται???

St3f@n0s
27-08-2008, 18:23
Exei dokimasei kaneis na allaxei glwssa se vista...
Apo agglika na ta kanei ellhnika(ennow olo to menu kai xoi na pros8esei glwssa(dhladh start=enarxh,control panel=pinakas elegxou kai alla polla))...
Kai an ta katafere parakaleitai na moirastei auth thn empeiria mazi mou...:D

mad_nassos
27-08-2008, 18:25
to msn mou gamietai

μπορείς απλά να βάλεις άλλο messenger...

Mercury (http://mercury.im/)
emesene (http://www.emesene.org/download.html)
Pidging (http://pidgin.im/download/)
aMSN (http://www.amsn-project.net/download.php)
κτλ, κτλ...

beatblaster666
27-08-2008, 18:28
to msn mou gamietai

Καταρχήν μην κάνεις άλλο ποστ.Είσαι στα 1666.:p

Δοκίμασε αυτό:
Start > Run
γράψε regsvr32 Softpub.dll Mssip32.dll Initpki.dll και πάτα οκ.

Στείλε να πεις αν έφτιαξε.

asxoliastos
27-08-2008, 18:43
Καταρχήν μην κάνεις άλλο ποστ.Είσαι στα 1666.:p

Δοκίμασε αυτό:
Start > Run
γράψε regsvr32 Softpub.dll Mssip32.dll Initpki.dll και πάτα οκ.

Στείλε να πεις αν έφτιαξε.
το δυο πρωτα πετυχαν
το τριτο πηρε τα αρχιδια μου

το msn δεν ενιωσε σταλα

beatblaster666
27-08-2008, 18:53
το δυο πρωτα πετυχαν
το τριτο πηρε τα αρχιδια μου

το msn δεν ενιωσε σταλα

Ποια έκδοση του msn έχεις?Συνήθως αυτό το πρόβλημα παρουσιαζόταν στο 7.5.

asxoliastos
27-08-2008, 18:59
Ποια έκδοση του msn έχεις?Συνήθως αυτό το πρόβλημα παρουσιαζόταν στο 7.5.
αυτο που εχουν απο default τα vista το live messenger...

κανενας αλλος messenger για vista υπαρχει?

//ubuntu no sound vista no msn.

mad_nassos
27-08-2008, 19:02
κανενας αλλος messenger για vista υπαρχει?

Στην πίσω σελίδα σου έγω γράψει 3-4... :sleep: :sleep:

beatblaster666
27-08-2008, 19:10
Πάμε άλλη πιθανή λύση...

1. Open Internet Explorer
2. Select Tools, choose Internet Options
3. Select Advanced tab, Scroll down to SSL 2.0 and make
sure its checked.

Αν είναι checked κάντο uncheck πάτα apply και ok.
Μετά πήγαινε και κάντο check , apply , ok.
Ελπίζω να σου δουλέψει.

asxoliastos
27-08-2008, 19:20
Στην πίσω σελίδα σου έγω γράψει 3-4... :sleep: :sleep:

κανενα δεν δουλευει
οταν μπαινω ubuntu μπαινει κανονικα...

Πάμε άλλη πιθανή λύση...

1. Open Internet Explorer
2. Select Tools, choose Internet Options
3. Select Advanced tab, Scroll down to SSL 2.0 and make
sure its checked.

Αν είναι checked κάντο uncheck πάτα apply και ok.
Μετά πήγαινε και κάντο check , apply , ok.
Ελπίζω να σου δουλέψει.

ειναι ηδη unchecked...

beatblaster666
27-08-2008, 19:22
κανενα δεν δουλευει

ειναι ηδη unchecked...

Το βήμα τρία το είδες???
Make sure it's checked.....

asxoliastos
27-08-2008, 19:33
Το βήμα τρία το είδες???
Make sure it's checked.....

και παλι τιποτα...
τιποτα πετιεται οπως ειναι προγραμματισμενο
με το password στην port κρεμασμενο

αει στα διαλα

mad_nassos
27-08-2008, 19:52
κανενα δεν δουλευει

Τα Vista σου την παλεύουν?? :confused: :confused:

mad_nassos
27-08-2008, 20:29
Το βρήκα μέσω Λαμίας. Και καλά έπρεπε όταν πατάω επιλογές, να εμφανίζει κάτι πάνω δεξιά "try new yahoo now" κτλ. Προφανώς αυτό δεν υπήρχε. Έψαξα με χίλιους τρόπους να αλλάξω γλώσσα, το έκανα, έβαλα Αγγλικά και όταν πάτησα apply, μου το έβγαλε "new yahoo, upgrade now", οπότε το έκανα. :wavey:

Πώς το έκανες αυτό, μου άλλαξε και μου έχει σπάσει τα νεύρα!!! :angryfire :angryfire
Πώς αλλάζω γλώσσα;;; Δεν μπορώ να βάλω το new yahoo με τίποτα!!! :angryfire :angryfire :angryfire

TopGear
27-08-2008, 23:08
Πώς το έκανες αυτό, μου άλλαξε και μου έχει σπάσει τα νεύρα!!! :angryfire :angryfire
Πώς αλλάζω γλώσσα;;; Δεν μπορώ να βάλω το new yahoo με τίποτα!!! :angryfire :angryfire :angryfire

Δεν το θυμάμαι ακριβώς πώς το έκανα, απλά άλλαζα κάτι κουλές ρυθμίσεις. Θα το ψάξω λίγο και θα σου απαντήσω.

Spat
28-08-2008, 11:43
Paidia SOS !
klatare to laptop mou :o :-( :

ekei pou to eixa afhsei sto kentriko menu enos game (Heroes of Might and Magic 5, 2o expansion) gia kana 10 lepto, gurizw meta na sunexisw thn kapsa kai ti na dw ? eixe kolhsei to game...ok lew paw sthn epifaneia ergasias kai ti na dw kai kei...eixe kolhsei olo to pc (laptop dld..)

opote ksafnika mou vgazei mia maurh o8onh pou mou eixe na epileksw :
1)safe mode
2)safe mode me diktuo
3)safe mode me kati allo

4)epanafora stis teleutaies gnwstes swstes ru8miseis
5)kanonikh ekinhsh twn windows

epeidh leei ta windows den ksekinhsan swsta,logw kapoias prosfaths alaghs logismikou/programmatos kai mou elege na epileksw to to 5) an egine kapoia eprosmenh epanekinhsh h epese to reuma h an ekana egw kapoia epanekinhsh gia na glitwsw dika mou arxeia kai to 6 an den kserw giati ginontai ola ayta...

kai pathsa 5..lew to polu polu na me ksanavgalei pali edw kai na pathsw 4)..

arxise loipon to laptop na bootarei kai edeixne oti deixnei kanonika otan to anoigw,me ka8etes riges apo panw,diaforwn xrwmatwn ( :wow: ) ...kai genika aliwmenh thn eikona...

e apo tote ka8e fora to anoigw,arxizei na fortwnei ta windows panta me diaforwn xrwmatwn ka8etes riges apo panw,meta arxizei na kanei enan elegxo stous sklhrous pou ton kanei kamia fora ama kleiseis to laptop epeidh exei kolhsei kai meta skalwnei..mou vgazei olomaurh o8onh prin paei sthn epilogh user kai telos :-(

apo tis polles epanekinhseis, se kapoia fash mou ksanapetakse ekeinh thn maurh o8onh me tis epiloges kai pathsa to 4 alla tpt...
meta pali se maurh o8onmh me petaei

oute se safe mode me afhnei na mpw...

please help giati to laptop einai Acer kai den einai oti kalutero na to steilw Italia kai na meinw etsi gia kana mhna++

opoios exei thn paramikrh idea,as thn pei =/

beatblaster666
28-08-2008, 11:48
Paidia SOS !
klatare to laptop mou :o :-( :

ekei pou to eixa afhsei sto kentriko menu enos game (Heroes of Might and Magic 5, 2o expansion) gia kana 10 lepto, gurizw meta na sunexisw thn kapsa kai ti na dw ? eixe kolhsei to game...ok lew paw sthn epifaneia ergasias kai ti na dw kai kei...eixe kolhsei olo to pc (laptop dld..)

opote ksafnika mou vgazei mia maurh o8onh pou mou eixe na epileksw :
1)safe mode
2)safe mode me diktuo
3)safe mode me kati allo

4)epanafora stis teleutaies gnwstes swstes ru8miseis
5)kanonikh ekinhsh twn windows

epeidh leei ta windows den ksekinhsan swsta,logw kapoias prosfaths alaghs logismikou/programmatos kai mou elege na epileksw to to 5) an egine kapoia eprosmenh epanekinhsh h epese to reuma h an ekana egw kapoia epanekinhsh gia na glitwsw dika mou arxeia kai to 6 an den kserw giati ginontai ola ayta...

kai pathsa 6..lew to polu polu na me ksanavgalei pali edw kai na pathsw 5)..

arxise loipon to laptop na bootarei kai edeixne oti deixnei kanonika otan to anoigw,me ka8etes riges apo panw,diaforwn xrwmatwn ( :wow: ) ...kai genika aliwmenh thn eikona...

e apo tote ka8e fora to anoigw,arxizei na fortwnei ta windows panta me diaforwn xrwmatwn ka8etes riges apo panw,meta arxizei na kanei enan elegxo stous sklhrous pou ton kanei kamia fora ama kleiseis to laptop epeidh exei kolhsei kai meta skalwnei..mou vgazei olomaurh o8onh prin paei sthn epilogh user kai telos :-(

apo tis polles epanekinhseis, se kapoia fash mou ksanapetakse ekeinh thn maurh o8onh me tis epiloges kai pathsa to 5 alla tpt...
meta pali se maurh o8onmh me petaei

oute se safe mode me afhnei na mpw...

please help giati to laptop einai Acer kai den einai oti kalutero na to steilw Italia kai na meinw etsi gia kana mhna++

opoios exei thn paramikrh idea,as thn pei =/

To 4 μαν μου το 4.
Πάτα 5-6 φορές συνεχόμενα το F8 κατά την εκκίνηση για να σου ξαναβγει η μαύρη οθόνη και μετά επέλεξε τις τελευταίες ρυθμίσεις που λειτούργησαν δηλαδή το 4.

Spat
28-08-2008, 11:51
To 4 μαν μου το 4.
Πάτα 5-6 φορές συνεχόμενα το F8 κατά την εκκίνηση για να σου ξαναβγει η μαύρη οθόνη και μετά επέλεξε τις τελευταίες ρυθμίσεις που λειτούργησαν δηλαδή το 4.

sorry man...
meta ton ari8mo 3 einai to 4 opws ma8ame sto dhmotiko..

ekana edit to post mou...
to exw pathsei to 4 alla tpt :-(

otan to patas,sunexizei na vgazei o8ones me ka8etes alla kai orizonties riges kai meta pali trws maurh o8onh... =\

beatblaster666
28-08-2008, 11:53
sorry man...
meta ton ari8mo 3 einai to 4 opws ma8ame sto dhmotiko..

ekana edit to post mou...
to exw pathsei to 4 alla tpt :-(

Τπτ?
Ούτε σε safe mode μπορείς να μπεις?
Στο BIOS?

Spat
28-08-2008, 12:00
To 4 μαν μου το 4.

Τπτ?
Ούτε σε safe mode μπορείς να μπεις?
Στο BIOS?

otan paw me f8 sthn ,aurh o8onh kai paw safe mode me vgazei se mia maurh o8onh me mia _ panw aristera na anavosvhnei...

epeidh den mou exei ksanatuxei tetoio prob kai to xeirotero pou exw antimetwpisei lunotane me ena format mexri x8es, 8es na mou 8umiseis pws mpeneis sto Bios ? :blush:

//soz alla eimai prwtarhs se klatarisma pc...:baby:

beatblaster666
28-08-2008, 12:08
otan paw me f8 sthn ,aurh o8onh kai paw safe mode me vgazei se mia maurh o8onh me mia _ panw aristera na anavosvhnei...

epeidh den mou exei ksanatuxei tetoio prob kai to xeirotero pou exw antimetwpisei lunotane me ena format mexri x8es, 8es na mou 8umiseis pws mpeneis sto Bios ? :blush:

//soz alla eimai prwtarhs se klatarisma pc...:baby:

Ελπίζω να αφήνεις λίγο χρόνο να φορτώσει σε safe mode έτσι?
Για να μπεις στο BIOS συνήθως στην αρχή σου εμφανίζεται ένα μήνυμα κάτω δεξιά press DEL to run setup.Εκεί πατάς delete και μπαίνεις.
Λέω συνήθως γιατί μπορεί να διαφέρει απο pc se pc.

Trifyllenia
28-08-2008, 12:11
to msn mou gamietai

http://messenger-support.spaces.live.com/blog/cns!8B3F39C76A8B853F!13932.entry

και κοίτα τα βήματα για τα Vista

Spat
28-08-2008, 12:16
Ελπίζω να αφήνεις λίγο χρόνο να φορτώσει σε safe mode έτσι?
Για να μπεις στο BIOS συνήθως στην αρχή σου εμφανίζεται ένα μήνυμα κάτω δεξιά press DEL to run setup.Εκεί πατάς delete και μπαίνεις.
Λέω συνήθως γιατί μπορεί να διαφέρει απο pc se pc.

aa , emena mou leei f2 katw aristera...
nai me afhnei na mpw kai to eixa dokimasei kai x8es alla den katafera na kanw kati apo ekei..gia pes kamia idea tou ti mporw na kanw apo Bios
//ekana x8es load setup defaults alla den voh8hse pou8ena...

//nai to afhnw to safe ligo na fortwsei...e 8elei panw apo 3-4 lapta gia na arxisei na fortwsei ? don't think so :-(

beatblaster666
28-08-2008, 12:19
aa , emena mou leei f2 katw aristera...
nai me afhnei na mpw kai to eixa dokimasei kai x8es alla den katafera na kanw kati apo ekei..gia pes kamia idea tou ti mporw na kanw apo Bios

//nai to afhnw to safe ligo na fortwsei...e 8elei panw apo 3-4 lapta gia na arxisei na fortwsei ? don't think so :-(

Βασικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι από BIOS εκτός από το να δεις μία όλες τις ρυθμίσεις μήπως άλλαξες κάτι χωρίς να το καταλάβεις.
Ποιο μοντέλο έχεις?

Spat
28-08-2008, 12:41
Βασικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι από BIOS εκτός από το να δεις μία όλες τις ρυθμίσεις μήπως άλλαξες κάτι χωρίς να το καταλάβεις.
Ποιο μοντέλο έχεις?

poio modelo. apo ti ??
ola ? genika exw Acer Aspire 5684 WLMi me Intel core duo 1,83 GHz, Geforce 7600 kai 120 sklhro..

stf
28-08-2008, 13:23
Basika auto poy perigrafeis me tis grames kai ta xromatakia kapws moy brwmaei....kameno!
Dokimase na to afiseis kamia writsa sbhsto na krywsei mpas kai eixe yperthermanthei kai arxise na kanei koula.
An synexisei na kanei ta idia, tote malon einai hardware kai pithanotata to chip twn grafikwn...

Spat
28-08-2008, 14:16
Basika auto poy perigrafeis me tis grames kai ta xromatakia kapws moy brwmaei....kameno!
Dokimase na to afiseis kamia writsa sbhsto na krywsei mpas kai eixe yperthermanthei kai arxise na kanei koula.
An synexisei na kanei ta idia, tote malon einai hardware kai pithanotata to chip twn grafikwn...

to exw afhsei re man..
x8es egine to olo skiniko...

les na kahke tpt ? elega na kanw epanafora susthmatos stis arxikes ru8miseis se 1-2 meres...alla an exei kaei tpt, oute ayto 8a exei nohma

twra pou to les , ayto to kalokairi, mou eixe klhsei to laptop 2-3 fores xwris logo kai mallon 8a eftaige k 8ermokrasia,alla apo tote to exw se dwmatio me air condition kai den anevazei polu...
//nai kserw ,den einai ayth h lush, h vash einai h lush alla shmasia exei oti den anevaze 8ermokrasia

ti les ? =/

TopGear
28-08-2008, 15:02

Πάτα επιλογές πάνω δεξιά. Σου βγάζει διάφορες επιλογές.

Στο μέσον της σελίδας αριστερά έχει μια στήλη που γράφει mail, στοιχεία λογαριασμού κτλ. Πάτα στο στοιχεία λογαριασμού.

Σου ζητάει κωδικό. Πληκτρολόγησε τον. Θα εμφανίσει μια καρτέλα με τα στοιχεία σου. Πάτα επεξεργασία εκεί που λέει στοιχεία μέλους.

Σου βγάζει στο μέσον με μπλε γράμματα κάτι χρονικές ζώνες και στο πλάϊ γράφει πρωτιμώμενα περιεχόμενα. Πάτα επάνω τους (θα τα πιάσει όλα μαζί).

Στο νέα ρύθμιση, επίλεξε Yahoo Us In English και πάτησε τελείωσε. Μετά δήλωσε ότι συμφωνείς (I accept).

Θα σε βάλει σε μία νέα πλατφόρμα που λέει welcome to my Yahoo. Κάνε sign out. Μπες στο www.yahoo.com. Πάτα στα δεξιά εκεί που λέει mail, messenger, radio κτλ (διάλεξε το mail).

Βάλε τα στοιχεία σου και κάνε login. Σου εμφανίζει μια "διαφήμιση" του νέου yahoo. Πάτα στο upgrade now και σε αυτό που θα σου βγάλει πήγαινε στο go to my mail.

Πλέον είσαι στο νέο yahoo αλλά στα αγγλικά. Για να το γυρίσεις στα ελληνικά πήγαινε στο my account πάνω αριστερά εκεί που γράφει sign out και switch to classic yahoo. Ξαναπληκτρολόγησε τα στοιχεία σου σε αυτό που θα σε βγάλει.

Στο member information πάτα edit. Πάτα επάνω εκεί που λέει preferred content και στις ρυθμίσεις επίλεξε Yahoo! Ελλάδα.

Επιλέγεις Finish, μετά το "Δέχομαι", σε ξαναβγάζει στην καρτέλα με τα στοιχεία του λογαριασμού σου, πατάς τελείωσε, κάνεις sign out και μπαίνεις πλέον στο mail σου από το www.yahoo.gr.

Έτσι το είχα κάνει. :cool:

mad_nassos
28-08-2008, 15:12
Πάτα επιλογές πάνω δεξιά. Σου βγάζει διάφορες επιλογές.

Στο μέσον της σελίδας αριστερά έχει μια στήλη που γράφει mail, στοιχεία λογαριασμού κτλ. Πάτα στο στοιχεία λογαριασμού.

Σου ζητάει κωδικό. Πληκτρολόγησε τον. Θα εμφανίσει μια καρτέλα με τα στοιχεία σου. Πάτα επεξεργασία εκεί που λέει στοιχεία μέλους.

Σου βγάζει στο μέσον με μπλε γράμματα κάτι χρονικές ζώνες και στο πλάϊ γράφει πρωτιμώμενα περιεχόμενα. Πάτα επάνω τους (θα τα πιάσει όλα μαζί).

Στο νέα ρύθμιση, επίλεξε Yahoo Us In English και πάτησε τελείωσε. Μετά δήλωσε ότι συμφωνείς (I accept).

Θα σε βάλει σε μία νέα πλατφόρμα που λέει welcome to my Yahoo. Κάνε sign out. Μπες στο www.yahoo.com. Πάτα στα δεξιά εκεί που λέει mail, messenger, radio κτλ (διάλεξε το mail).

Βάλε τα στοιχεία σου και κάνε login. Σου εμφανίζει μια "διαφήμιση" του νέου yahoo. Πάτα στο upgrade now και σε αυτό που θα σου βγάλει πήγαινε στο go to my mail.

Πλέον είσαι στο νέο yahoo αλλά στα αγγλικά. Για να το γυρίσεις στα ελληνικά πήγαινε στο my account πάνω αριστερά εκεί που γράφει sign out και switch to classic yahoo. Ξαναπληκτρολόγησε τα στοιχεία σου σε αυτό που θα σε βγάλει.

Στο member information πάτα edit. Πάτα επάνω εκεί που λέει preferred content και στις ρυθμίσεις επίλεξε Yahoo! Ελλάδα.

Επιλέγεις Finish, μετά το "Δέχομαι", σε ξαναβγάζει στην καρτέλα με τα στοιχεία του λογαριασμού σου, πατάς τελείωσε, κάνεις sign out και μπαίνεις πλέον στο mail σου από το www.yahoo.gr.

Έτσι το είχα κάνει. :cool:

Είσαι θεούλης, με έσωσες!!! :D :D :D :wavey:

asxoliastos
28-08-2008, 15:28
http://messenger-support.spaces.live.com/blog/cns!8B3F39C76A8B853F!13932.entry

και κοίτα τα βήματα για τα Vista

:love2: :love2: :love2: :love2:
το autotuning εφταιγε
εχω msn

L.S.F.
28-08-2008, 15:34
tha mporousa na vrw apo kapou windows xp sp2 spasmena?i k authentika for free?

St3f@n0s
28-08-2008, 15:35
tha mporousa na vrw apo kapou windows xp sp2 spasmena?i k authentika for free?

How about this???

http://www.forums.gr/showthread.php?t=12251

larry_tsoukou
28-08-2008, 17:46
na rotiso kati.
exo sindesi to router apo tin otenet(ensirmasto) me ena asirmato router pou pira kai vgazo apo to asirmato ena ethernet ston epitrapezio.etsi exo kai asirmato diktio gia to laptop mou.
pos tha valo kodiko gia na mi mou klevoun asirmati sindesi?
vazo kai mia foto mipos to xo vrei idi kai mou lete

http://imageshack.gr/view.php?file=j1vfybyt65bz16gx1u9i.jpg

SpartanGeorge
28-08-2008, 17:52
na rotiso kati.
exo sindesi to router apo tin otenet(ensirmasto) me ena asirmato router pou pira kai vgazo apo to asirmato ena ethernet ston epitrapezio.etsi exo kai asirmato diktio gia to laptop mou.

θα πας στη σελιδα του ασυρματου ρουτερ και θα το ρυθμισεις

larry_tsoukou
28-08-2008, 17:52
θα πας στη σελιδα του ασυρματου ρουτερ και θα το ρυθμισεις

thanx filosh!elpizo na to vro...

asxoliastos
28-08-2008, 17:53
na rotiso kati.

δεν ξερω που κανεις configuration του router σου
π.χ εγω μπαινω εδω 192.168.1.1
use:admin
pass:admin

και μετα πας στο wireless ή στο security session και βαζεις κωδικο για το wireless

//ελπιζω αυτο να εννουσες..

larry_tsoukou
28-08-2008, 17:58

και μετα πας στο wireless ή στο security session και βαζεις κωδικο για το wireless

nai mia xara.mpika kai mou vgazei kati protokolla kati tetoia telos panton.gia tsekare

http://imageshack.gr/view.php?file=owoqaahbrymt395coyvf.jpg

TalL_Guy
28-08-2008, 18:00

thnxx tora mpeno ke ego sto router sou :baby: :baby:

asxoliastos
28-08-2008, 18:02
nai mia xara.mpika kai mou vgazei kati protokolla kati tetoia telos panton.gia tsekare

ναι λογικα πρεπει να πας ή στο security settings ή στο access control
εκει λογικα πρεπει να σου λεει να επιλεξει ενα security mode
και οταν επιλεξει ενα να σου λεει να βαλεις καπου μια passphrase

ολα αυτα λογικα γτ δεν ξερω πως ρυθμιζεις το συγκεκριμενο router που εχεις
αλλα λογικα ετσι γινεται.γενικοτερα ψαξε για passphrase.

asxoliastos
28-08-2008, 18:03
thnxx tora mpeno ke ego sto router sou :baby: :baby:
στο router μου???
wtf are you talking about????

larry_tsoukou
28-08-2008, 18:16

exo kollisei edo.
mipos prepei na valo sto RADIOUS server ip to ip tou router kai sto RADIOUS server pass ton kodiko gia to diktio to asirmato???

//exeikai ayti tin epilogi|
http://www.imageshack.gr/view.php?file=dmhx7hii29ck2zey8twe.jpg

mitsman
28-08-2008, 18:18
Καλησπέρα παιδιά,
αντιμετωπίζω ένα μικρό προβλημα με τον υπολογιστή μου και δε μπορώ να εξακριβώσω τι φταίει...Μου έχει εμφανίσει 2-3 φορές μια μαύρη οθόνη. Τις 2 φορές όταν εβγαλε την οθόνη των XP στο boot και την άλλη όταν άνοιξα καποιες εφαρμογές μαζεμένες-οχι όμως αρκετά βαριές. Οι θερμοκρασιές είναι σε νορμαλ επίπεδα και υποθέτω ότι είναι θέμα καθαρά ΧΡ ή σκληρού...Φυσικά θέλω και τη γνώμη σας πριν κάνω φορματ! Επίσης ολα τα κομμάτια εκτός του σκληρού είναι ενός εξαμήνου...
Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

Είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα σήμερα...ενώ έβλεπα ταινία κόλησε η εικόνα και μετα έγινε μαύρη.Το λαμπάκι του δίσκου είναι αναμένο και το σύστημα νεκρό, αφού τα Caps Lock Κλπ δεν αντιδρούν...Τι μπορεί να φταίει???:-(

SpartanGeorge
28-08-2008, 18:21
//exeikai ayti tin epilogi|
http://www.imageshack.gr/view.php?file=dmhx7hii29ck2zey8twe.jpg

λογικα εδω το Key

larry_tsoukou
28-08-2008, 18:41
done.thanx dudes!!!

mitsman
28-08-2008, 22:22
Καλησπέρα παιδιά,
αντιμετωπίζω ένα μικρό προβλημα με τον υπολογιστή μου και δε μπορώ να εξακριβώσω τι φταίει...Μου έχει εμφανίσει 2-3 φορές μια μαύρη οθόνη. Τις 2 φορές όταν εβγαλε την οθόνη των XP στο boot και την άλλη όταν άνοιξα καποιες εφαρμογές μαζεμένες-οχι όμως αρκετά βαριές. Οι θερμοκρασιές είναι σε νορμαλ επίπεδα και υποθέτω ότι είναι θέμα καθαρά ΧΡ ή σκληρού...Φυσικά θέλω και τη γνώμη σας πριν κάνω φορματ! Επίσης ολα τα κομμάτια εκτός του σκληρού είναι ενός εξαμήνου...
Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!
Είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα σήμερα...ενώ έβλεπα ταινία κόλησε η εικόνα και μετα έγινε μαύρη.Το λαμπάκι του δίσκου είναι αναμένο και το σύστημα νεκρό, αφού τα Caps Lock Κλπ δεν αντιδρούν...Τι μπορεί να φταίει???:-( :-( :-( :-(

St3f@n0s
29-08-2008, 00:36
:-( :-( :-( :-(

Man katarxas t sklhro exeis...Marka me noiazei mono...

8a pas sto site ths ekastote etairias kai 8a katebaseis 1 hdd diagnostic tool pou sou parexei kai 8a elegxeis me auto gia bad sectors...

Kati allo den mporw na skeftw...:wavey:

Ektos apo to Iero format...

mitsman
29-08-2008, 00:57
Ευχαριστω για την απαντηση....
Απλα φοβαμαι μην είναι προβλημα μνημών,psu η mobo....τα οποια πληρωσα πριν ενα εξαμηνο....:-(
Seagate SATA2 ειναι ο σκληρος....:wavey:

St3f@n0s
29-08-2008, 01:00
Ευχαριστω για την απαντηση....
Απλα φοβαμαι μην είναι προβλημα μνημών,psu η mobo....τα οποια πληρωσα πριν ενα εξαμηνο....:-(
Seagate SATA2 ειναι ο σκληρος....:wavey:

Kai na einai exoun egguhsh...
Se ola ta sobara magazia dinoun 3 xronia egguhsh gia ta perissotera merh tou pc ektos apo tis mnhmes pou pleon paizoun lifetime kai diskous(3 oi wd,5 oi seagate kai 5 oi wd oi raptores)...:wavey:

mitsman
29-08-2008, 02:38
Απλα αμα ειναι το motherboard και το παω στο eshop θα περιμενω κανα 2μηνο να κανει 2354235 ταξιδια....:mad:

mad_nassos
29-08-2008, 03:39
στο router μου???
wtf are you talking about????

Kαλά άκουσες..
Συνήθως ο κόσμος αλλάζει τους κωδικούς του, ή αν δεν τους έχει αλλάξει, απλά δεν τους κοινοποιεί... :baby: :baby: :tounge:

larry_tsoukou
29-08-2008, 04:09
Kαλά άκουσες..
Συνήθως ο κόσμος αλλάζει τους κωδικούς του, ή αν δεν τους έχει αλλάξει, απλά δεν τους κοινοποιεί... :baby: :baby: :tounge:

ξανασκεψου το.παιρνεις ενα ρουτερ απο οτενετ και σου λεει το πασσ για να μπεις στη σελιδα ειναι ταδε.παιρνω και γω το ιδιο.παλι ιδιο ειναι το πασσ.

stf
29-08-2008, 14:20
ξανασκεψου το.παιρνεις ενα ρουτερ απο οτενετ και σου λεει το πασσ για να μπεις στη σελιδα ειναι ταδε.παιρνω και γω το ιδιο.παλι ιδιο ειναι το πασσ.

Nai, etsi ginotan palia. Ypotithetai omws oti meta tha empene o pelaths sto config tou router kai tha allaze to password apo to default.
Omws oloi to blepan kati san ena koutaki pou to bazw kai doulebei kai den mpainan ston kopo na allaksoun kwdikous.
Epidh ta krousmata tou na mpainei o kathenas sto asyrmato tou geitona htan yperbolika pola, gi auto kai pleon h otenet toulaxiston tous router pou stelnei tous kanei preconfigure me random pass,ssid,wep key ta opoia kolaei se ena autokolitaki panw sto router. (fysika pali o pelaths ofeilei na mpei meta na ta allaksei an thelei 100% asfaleia)...

Skepsou to ekshs: an oi trapezes dinan se olous gia pin to "1234" apo default kai oi pelates den mpainan ston kopo na to allaksoun poses kompines pistebeis oti tha eixes akousei na symbainoun? :p
Apla otan prokeitai gia router den isxyei to "einai polla ta lefta larry"!:p

Dreamsurfer
29-08-2008, 15:29
Είχα βάλει πριν λίγο καιρό αυτό εδώ (http://mokitieus.blogspot.com/2007/12/uoamail-notifier-firefox-add-on.html) στο firefox μου,το οποίο έπαψε να λειτουργεί όταν εγκατέστησα τον firefox 3.Από τότε δεν έχω βγάλει άκρη.Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για την τελευταία έκδοση του firefox ή κάνω εγώ κάτι λάθος;

bofh
29-08-2008, 16:02
Είχα βάλει πριν λίγο καιρό αυτό εδώ στο firefox μου,το οποίο έπαψε να λειτουργεί όταν εγκατέστησα τον firefox 3.Από τότε δεν έχω βγάλει άκρη.Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για την τελευταία έκδοση του firefox ή κάνω εγώ κάτι λάθος;

Genika me ton Firefox3 polla plugins poy eixes stamathsane na doyleyoyne, kai epeidh exoyne allaksei arketa pragmata prepie na bgoyne kainoyrgia. An kaneis ypomonh tha ftiaxtoyne ta antistoixa se Firefox3. An pragmatika to thes akomh .. tote bale kai enan firefox2 .. kai exe ton me to plugin!

mad_nassos
29-08-2008, 17:49
Είχα βάλει πριν λίγο καιρό αυτό εδώ (http://mokitieus.blogspot.com/2007/12/uoamail-notifier-firefox-add-on.html) στο firefox μου,το οποίο έπαψε να λειτουργεί όταν εγκατέστησα τον firefox 3.Από τότε δεν έχω βγάλει άκρη.Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για την τελευταία έκδοση του firefox ή κάνω εγώ κάτι λάθος;

Λειτουργεί και στο Firefox 3 η version 0.4
Το 'χω περάσει και στα 2 pc και λειτουργεί κανονικά... :baby: :baby:

beatblaster666
29-08-2008, 18:03
Λειτουργεί και στο Firefox 3 η version 0.4
Το 'χω περάσει και στα 2 pc και λειτουργεί κανονικά... :baby: :baby:

Επειδή αν δεν έχεις λογαριασμό δεν μπορείς να το κατεβάσεις , μπορείς να το ποστάρεις εδώ ?

mad_nassos
29-08-2008, 18:38
Επειδή αν δεν έχεις λογαριασμό δεν μπορείς να το κατεβάσεις , μπορείς να το ποστάρεις εδώ ?

Δεν είμαι σπίτι man, όταν πάω θα το ανεβάσω.. ;-) :wavey:

Einstais
30-08-2008, 23:28
epeidh variemai na vrw thread me programmatistikes vlakeies

otan thelete na valete grafiko perivallon se efarmogh, ti xrhsimopoieite?

mexri twra evaza gtk, p leitourgei kai gia windows k gia unix kai einai gnwsto. alla epeidh kukloforoun polla....

mad_nassos
31-08-2008, 04:11

Δεν είμαι σπίτι man, όταν πάω θα το ανεβάσω.. ;-) :wavey:

Δεν μπορώ να το ανεβάσω, γιατί απλά έχει μόνο επιλογή Add to Firefox, επομένως δεν μπορώ να το κατεβάσω ως αρχειάκι, εκτός αν ξέρετε εσείς κάποιο τρόπο... :baby: :baby:

larry_tsoukou
31-08-2008, 15:52
piga na valo xthes o malakas ena programma arxaio kai mallon giauto krasharane ta vista.to thema einai oti tora den anoigoun ta windows oute kan me asfali leitourgia.petaei sinexeia tin idia mple othoni pou leei kati gia update se bios, de drivers kati tetoio.logika tha kserete ti ennoo.sto telos leei kai kati tetoia

Collecting data for crash dump...
Initializing disk for crash dump...
Physical memory dump complete

kaneis kamia idea???

asxoliastos
31-08-2008, 16:11
piga na valo xthes o malakas ena programma arxaio kai mallon giauto krasharane ta vista.to thema einai oti tora den anoigoun ta windows oute kan me asfali leitourgia.petaei sinexeia tin idia mple othoni pou leei kati gia update se bios, de drivers kati tetoio.logika tha kserete ti ennoo.sto telos leei kai kati tetoia

Collecting data for crash dump...
Initializing disk for crash dump...
Physical memory dump complete

kaneis kamia idea???

Να ξερω επακριβως πως λυνεται και τετοιο να πω την αληθεια δεν ξερω.
Αλλα αν εχεις καποιο αλλο λειτουργικο συστημα και εχεις φτιαξει ενα χωρο
να βλεπεις το προγραμμα που εγκατεστησες στο χωρο των windows.Τοτε μπορεις να μπεις στο ενα
λειτουργικο και να επαναφερεις τον υπολογιστη σου στην προηγουμενη κατασταση διαγραφωντας το προγραμμα...

Δεν ξερω αν θα δουλεψει αλλα ειναι μια ιδεα..

Επισης στην τελυταια γραμμη της μπλε οθονης σου λεει τι προκαλει το προβλημα?
Αν ναι τοτε gogglare to και ισως βρεις τι εφτιαξε και κανωντας και μια προσευχη ισως βρεις και λυση..

larry_tsoukou
31-08-2008, 16:21
kanena update sta bios tha thelei.kserei kaneis pos ginetai?exo psaksei sto net,kati exo vrei.me to update tha xathoun oti exo apothikefsi sto skliro???

nikoslg
31-08-2008, 19:18
kanena update sta bios tha thelei.kserei kaneis pos ginetai?exo psaksei sto net,kati exo vrei.me to update tha xathoun oti exo apothikefsi sto skliro???

Συνήθως κατεβάζεις το αρχείο για το update, το γράφεις σε μια δισκέτα και το φορτώνεις μέσα από το bios setup... Δεν έχει να κάνει με τα δεδομένα στο σκληρό σου δίσκο...δεν σβήνεται τίποτα από εκεί, μόνο οι ρυθμίσεις στο bios setup μπαίνουν στα defaults.

Synthelectric
31-08-2008, 19:18
update στο bios επειδή έβαλες ένα παλιό πρόγραμμα, μου φαίνεται χλωμό. Που ξέρεις βέβαια; Repair με το cd των sVista?

larry_tsoukou
31-08-2008, 19:19
tha xathei omnos o skliros?exo asus kai ap oti diavasa sto vivliaraki exei ena programma asus ez flash 2

larry_tsoukou
31-08-2008, 19:57
τωρα γραφω απο το καινουριο πισι.παω να το ανοιξω να βγαλω φωτο και ευτυχως μου βγαζει επιλογη ανοιγμα των windows με προοηγουμενες ρυθμισεις και πρωτη φορα ανοιξε.εβγαλα αμεσως το προγραμμα και ελπιζω να εφτιαξε.ισως τους παρω αυριο να τους ρωτησω αν πρεπει να κανω απντειτ στα μπαιος για μελλοντικα προβληματα

http://imageshack.gr/view.php?file=cs2qqoibpiby3cynoyqm.jpg

Synthelectric
01-09-2008, 05:09
Δες αυτό http://vistabusiness.windowsreinstall.com/repairstartup/repairstartup.htm

Al-lou
01-09-2008, 10:41
Μεταφερω εδω την απορια μου απο το thread της αρχιτεκτονικης γιατι μαλλον δεν το ειδε κανεις εκει:o

εχω ενα μικρο προβλημα με τον spim του εργαστηριου, γιατι δεν μπορει να ανοιξει το αρχειο και να φορτωσει τον κωδικα οταν κανω file->open. Υπαρχει καποια ειδικη ρυθμιση που πρεπει να αλλαξω για να μου τα ανοιξει???
στον παλιο μου υπολογιστη που ειχα windows xp παιζει κανονικα, τωρα που εχω windows vista τι ρυθμισεις πρεπει να κανω? :confused:

beatblaster666
01-09-2008, 10:43
Για όποιον γνωρίζει ας απαντήσει στο φίλο μου εδώ.

geia sas paidia! exo tromero provlima:
pira ena kenourio vaio(vgn-sr190), poli oreo mixanima. mexri tora epeza ubuntu, ala ipa na allaxw kai na dokimasw openSUSE. egathistw mia xara, ola otan bootare, den evlepa tipota. provlima me to display diladi. to pernw psixrema ke ipa na valw ubuntu kai na xexasw tis allages.

egathistw loipon ubuntu, ola teleia. ksana sto boot, ola kala, vgenei to logotipo tou ubuntu, gemizei i bara, ke me to akougondai ta tibanakia gia na valeis to username/password pali to display trelenetai kai den fenetai tipota pali.
to leitourgiko einai ekei.tibanakia, ktl, kai episis an to pexw tiflos kai grapso username kai password, akougetai to ixaki pou kanei otan pernas afti ti fasi, ke vgeneis sto normal desktop.

erwtw loipon, eixe kaneis pote paromoio provlima? an to exei ksanapathi pote kaneis tha mou pei ti lisi ke tha teliwsw se 5 lepta, alliws tha faw 5 meres mexri na to katafetw.

ps: afou to pexw tiflos, kai eisagw ta username/password, stin othoni mou fenondai o cursor, kai se oli tin othoni epanalamvanetai o cursor me ena ekatosto tou desktop girw apo to pondiki. kounietai to pondiki, kounietai ke i eikona , ala afou epanalamvanetai i eikona(san skakiera an katalavenete ti sas lew) den vgazeis poli noima. prospathisa na paw sta display settings ke na allaxw tis analiseis-kai afou mou vgikane ta matia- allaxa 2-3 analiseis ke den egine tipota ikanopiitiko.
alli pliroforia xrisimi ine oti ine ena 13.3 widescreen display, me karta othonis mia intel tis seiras

to miso mou vasileio se opion me voithisei! afta, efxaristw

zoo
01-09-2008, 12:24
Για όποιον γνωρίζει ας απαντήσει στο φίλο μου εδώ.

Να πεις στον ΦωτηΜ,
Επειδή συχνά πυκνά δημιουργούνται αυτά τα προβλήματα με τις οθόνες των λαπτοπ....μάλλον χρειάζεται να "παίξει" με τον xorg-server....συνήθως τέτοιου στυλ προβλήματα διορθώνονται με command line σε recovery και εντολές για επανεγκατάσταση του xorg....τις εντολές για να ξαναπεράσει τον xorg δεν τις θυμάμαι...αλλά με ένα άλλο pc ψάχνοντας στο ubuntuforum θα βρεί αντίστοιχα προβλήματα....
ελπίζω να φτιαχτεί το πρόβλημα γιατί αυτά είναι πολύ σπαστικά...

Trifyllenia
01-09-2008, 12:27
Να πεις στον ΦωτηΜ,
Επειδή συχνά πυκνά δημιουργούνται αυτά τα προβλήματα με τις οθόνες των λαπτοπ....μάλλον χρειάζεται να "παίξει" με τον xorg-server....συνήθως τέτοιου στυλ προβλήματα διορθώνονται με command line σε recovery και εντολές για επανεγκατάσταση του xorg....τις εντολές για να ξαναπεράσει τον xorg δεν τις θυμάμαι...αλλά με ένα άλλο pc ψάχνοντας στο ubuntuforum θα βρεί αντίστοιχα προβλήματα....
ελπίζω να φτιαχτεί το πρόβλημα γιατί αυτά είναι πολύ σπαστικά...

Πολύ σωστός και επειδή μου έτυχε το πρόβλημα check this:

http://forums.gr/showpost.php?p=600385&postcount=11

Guest
02-09-2008, 12:26
gia na kanoume format se peiratika windows, prepei na vroume ena authentiko cd twn windows prwta kai afou ginei to format, pws ta energopoioume pali???

TopGear
02-09-2008, 12:33
gia na kanoume format se peiratika windows, prepei na vroume ena authentiko cd twn windows prwta kai afou ginei to format, pws ta energopoioume pali???

Αρκεί το πειρατικό cd για να γίνει format. Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω.

Guest
02-09-2008, 13:00
Αρκεί το πειρατικό cd για να γίνει format. Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω.

kai an den exeis to peiratiko cd??? :tounge:
meta omws den prepei na ta energopoihseis xana???pws to kaneis auto??

TopGear
02-09-2008, 13:16
kai an den exeis to peiratiko cd??? :tounge:
meta omws den prepei na ta energopoihseis xana???pws to kaneis auto??

Αν δεν έχεις το πειρατικό cd, βρίσκεις ένα άλλο πειρατικό ή κατεβάζεις κάποιο "σπασμένο" όπως κάνω κι εγώ.

Κάνω install, όταν μου ζητάει κατά την εγκατάσταση, βάζω ένα key που είχε όταν το κατέβασα και όλα οκ. Για τα updates και τίποτα notifications της Microsoft, χρησιμοποιώ ένα προγραμματάκι, το muBlinder.

Guest
02-09-2008, 14:06
Αν δεν έχεις το πειρατικό cd, βρίσκεις ένα άλλο πειρατικό ή κατεβάζεις κάποιο "σπασμένο" όπως κάνω κι εγώ.

Κάνω install, όταν μου ζητάει κατά την εγκατάσταση, βάζω ένα key που είχε όταν το κατέβασα και όλα οκ. Για τα updates και τίποτα notifications της Microsoft, χρησιμοποιώ ένα προγραμματάκι, το muBlinder.

thanks topgear an mporeis steile to link apo auto pou eixes katevasei...;-)
edit: gia na mhn fanei edw steile se prive

giannis88
02-09-2008, 14:13
paidia oligon ti asxeto alla gia na min anigoume kainouria themata gia doste kaneis plirofories ama kserete gia piratiko nova pou spaei meso internet

Al-lou
02-09-2008, 16:19
Μεταφερω εδω την απορια μου απο το thread της αρχιτεκτονικης γιατι μαλλον δεν το ειδε κανεις εκει:o

εχω ενα μικρο προβλημα με τον spim του εργαστηριου, γιατι δεν μπορει να ανοιξει το αρχειο και να φορτωσει τον κωδικα οταν κανω file->open. Υπαρχει καποια ειδικη ρυθμιση που πρεπει να αλλαξω για να μου τα ανοιξει???
στον παλιο μου υπολογιστη που ειχα windows xp παιζει κανονικα, τωρα που εχω windows vista τι ρυθμισεις πρεπει να κανω? :confused:

Ρε παιδια κανεις??? please αν ξερει καποιος κατι ας ποσταρει...!!!:wavey:

BuenosDias
02-09-2008, 19:22
Στο u torrnet δεν θελω να κατεβουν τα τορεντ που εχω βάλει, οπότε παταω pause, αυτό σημαίνει ότι ούτε ανεβαίνουν; Γιατί θέλω να ανέβουν...

Bebis
02-09-2008, 19:40
Στο u torrnet δεν θελω να κατεβουν τα τορεντ που εχω βάλει, οπότε παταω pause, αυτό σημαίνει ότι ούτε ανεβαίνουν; Γιατί θέλω να ανέβουν...

Dokimase ekei pou deixnei ta files na ta epilexeis kai na kaneis dexi click kai "Don't Download"... tha stamatisei na katevazei kai tha thewrisei oti exei oloklirwsei to download...tha mporei na kanei seed me o,ti exei katevasei mexri ekeino to shmeio...

SpartanGeorge
02-09-2008, 19:41

οχι..
πας στα file και επιλεγεις don't download

//btw γιατι ρωτας και δεν κοιτας την upload speed? :tounge:

BuenosDias
02-09-2008, 20:07
Πήγα στα αρχεία που λαμβάνονται, διάλεξα διακοπή, αλλά δεν ανεβαίνουν
Αν όμως τα αφήσω να κατεβαίνουν τότε ταυτόχρονα τα βλέπω και να ανεβαίνουν

Mr. Iso
02-09-2008, 20:19

Η διακοπή σταματάει εντελώς το αρχείο, ότι κ να κάνει... Η παύση κρατάει τους seeders-leechers ώστε να ξεκινήσει πιο εύκολα ξανά η λειτοργεία του...Κάτι που μπορείς να κάνεις είναι να πατήσεις δεξί κλικ πανω στο αρχείο που δεν θες να κατεβάσεις άλλο κ στις επιλογές να βάλεις ταχύτητα μεταφόρτωσης 1 kb..Μη βάλεις μηδέν γιατί αυτό είναι το αυτόματο κ πάει κατευθειαν στη μέγιστη ταχύτητα... Ε, πόσο να κατεβάσει με 1kb/s...??!!!:p

Bebis
02-09-2008, 20:24

Οταν λέω αρχεία, εννοώ να επιλέξεις το tab "Files" για κάθε τόρρεντ, και να κάνεις σ'αυτό που σου δείχνει (τα αρχεία για το κάθε τόρρεντ) δεξί κλικ "Don't Download".
Αφού το κάνεις αυτό θα θεωρήσεις πως το τορρεντ είναι σαν να έχει κατέβει και άρα πρέπει να το κάνεις seeding...δηλαδή να πατήσεις "Play" για το τόρρεντ..

St3f@n0s
02-09-2008, 20:35
Sto laptop ekana format...
Paw na energopoihsh ta Toshiba Notifications mesw internet kai mou leei oti to proion einai hdh registered...
Twra pws ta energopoiei kaneis xana???
Na kanoume update kanan driver...:sleep:

BuenosDias
02-09-2008, 20:37
Οταν λέω αρχεία, εννοώ να επιλέξεις το tab "Files" για κάθε τόρρεντ, και να κάνεις σ'αυτό που σου δείχνει (τα αρχεία για το κάθε τόρρεντ) δεξί κλικ "Don't Download".
Αφού το κάνεις αυτό θα θεωρήσεις πως το τορρεντ είναι σαν να έχει κατέβει και άρα πρέπει να το κάνεις seeding...δηλαδή να πατήσεις "Play" για το τόρρεντ..

Μάλιστα
Don't Download φαντάζομαι ειναι το "μην κατεβάσεις" που μου εμφανίζει στα ελληνικά. Ε, το πάτησα και διέγραψε το αρχείο που κατέβαινε :tounge: :D
Καλά δεν τρέχει τίποτα, άστο

Bebis
02-09-2008, 20:44
Μάλιστα
Don't Download φαντάζομαι ειναι το "μην κατεβάσεις" που μου εμφανίζει στα ελληνικά. Ε, το πάτησα και διέγραψε το αρχείο που κατέβαινε :tounge: :D
Καλά δεν τρέχει τίποτα, άστο
Αυτό συμβαίνει σε μένα αλλά μετά από ερώτηση του προγράμματος... δηλαδή να το σβήσει για να μην πιάνει χώρο... δηλαδή μόλις πατήσεις να μην κατεβάσει τότε με ρωτάει (τώρα πια δεν με ρωτάει γιατί είχε διαλέξει να κρατήσει τις ρυθμίσεις...

Edit : epsaxa ligo kai mallon yparxei mia epilogi pou mporeis na allaxeis (gia mellontika). Stis epiloges pas Advanced -> "diskio.use_partfile" kai dineis timi "true"... auto shmainei pws tha krataei ta dedomena apo arxeia pou exeis valei san "don't download"...

Allekos
03-09-2008, 09:38
exo ena provlima otan zorizetai to mixanima anevazei thermokrasia kai kleinei mono tou.Se periptosi pou den exei arpaksei kanenas epeksergastis poies epiloges exo gia na ftiaxtei to provlima?na ipotheso oti meso software den ginetai tpt etsi?me kamia psixtra kano douleia?

thanks

larry_tsoukou
03-09-2008, 11:27
e sigoura.dokimase na allakseis trofodotiko

giannis88
03-09-2008, 11:51
dokimase na allakseis trofodotiko?
dokimase prota na deis an pataei kala to anemistiraki kai se defteri fasi an exei thermo agogimi pasta o epeksergastis

ME DREAMBOX EXEI ASXOLITHEI KANEIS?

BuenosDias
03-09-2008, 13:22
exo ena provlima otan zorizetai to mixanima anevazei thermokrasia kai kleinei mono tou.Se periptosi pou den exei arpaksei kanenas epeksergastis poies epiloges exo gia na ftiaxtei to provlima?na ipotheso oti meso software den ginetai tpt etsi?me kamia psixtra kano douleia?

thanks

Ο υπολογιστής καλά κάνει και κλείνει, γιατι αυτό σημαίνει ότι αν δεν κλείσει θα καεί τίποτα εκεί μέσα! Οπότε και να γίνεται, μην αλλάξεις τίποτα όσον αφορά το software, αλλά δες αν σου λειτουργεί το ανεμιστηράκι
Έχεις δει τι θερμοκρασία φτάνει πριν κλείσει;

Bebis
03-09-2008, 13:31

thanks

Άνοιξε τον και καθάρισε τον πρώτα.. μπορεί απλά να έχει πιάσει (πολύ) σκόνη το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή...
Εναλλακτικά μπορεί να μπορείς να ανεβάσει το όριο ασφάλειας από το bios αν το υποστηρίζει η μητρική σου...

NorthPole
03-09-2008, 13:58

thanks

ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα κ γω στο desktop

ανοιγεις το μηχανημα βγαζεις ανεμιστηρακι και ψυκτρα του επεξεργαστη και τα καθαριζεις οσο καλυτερα γινεται να φυγει η σκονη μετα τα βαζεις στη θεση τους και εισαι μια χαρα μην ανεβασεις το οριο απο το bios γτ μπορει να σ καει ο επεξεργαστης αφου θα κλεινει σε μεγαλυτερη θερμοκρασια(σοβαρα εχει συμβει αυτο) το μονο που ισως χρειαστει να παρεις ειναι μια κεραμικη κρεμα(η κρεμα αργυρου ετσι νομιζω οτι λεγεται) για να αντικαταστησεις αυτη που ειχε η ψυκτρα στο σημειο που ακουμπουσε τον επεξεργαστη (αφου σκουπισεις την αλλη πρωτα) αν δεν θες ασε την παλια κρεμα οπως ειναι αυτα

Dreamsurfer
04-09-2008, 19:52
Χθες πήγα να αλλάξω θέση στον υπολογιστή της αδερφής μου και όταν τον επανασύνδεσα εμφανίστηκε το εξής πρόβλημα.
Στην οθόνη εμφανίζεται διαρκώς ένα μήνυμα που μου λέει να αλλάξω την ανάλυση του input video που στέλνει το pc.

Πώς όμως θα αλλάξω την ανάλυση της οθόνης αν δεν ξεκινήσει το λειτουργικο να πάω στις ρυθμίσεις;;:confused:

Any suggestions?

ChristosG
04-09-2008, 20:05
Yparxei tropos na kanw to pc mou na anoigei kathe mera stis 09.00 as poume?

St3f@n0s
04-09-2008, 20:33

http://www.pcworld.com/article/124169/answer_line_schedule_your_system_to_start_automati cally.html////

Diabase edw man...
Ta leei wraia...:D

Einstais
04-09-2008, 21:40
http://www.lifsoft.com/

kapou exw kai to serial, an sou kanei

orestisp
04-09-2008, 22:03
Χθες πήγα να αλλάξω θέση στον υπολογιστή της αδερφής μου και όταν τον επανασύνδεσα εμφανίστηκε το εξής πρόβλημα.
Στην οθόνη εμφανίζεται διαρκώς ένα μήνυμα που μου λέει να αλλάξω την ανάλυση του input video που στέλνει το pc.

Πώς όμως θα αλλάξω την ανάλυση της οθόνης αν δεν ξεκινήσει το λειτουργικο να πάω στις ρυθμίσεις;;:confused:

Any suggestions?

2 απανοτά restart -> safe mode

Dreamsurfer
05-09-2008, 01:41
2 απανοτά restart -> safe mode

Τί εννοείς δυο απανωτά;
Πάτησα 2 φορες τη μία αμέσως μετά την άλλη το πλήκτρο reset στο tower αλλα δε μπαίνει safe mode.

Bebis
05-09-2008, 02:26
Τί εννοείς δυο απανωτά;
Πάτησα 2 φορες τη μία αμέσως μετά την άλλη το πλήκτρο reset στο tower αλλα δε μπαίνει safe mode.

kane reset kai enw exoun arxisei na fortwnoun ta windows tote kane pali reset... wste na entopistei provlima stin ekkinisi tous kai na sou dwsei tin epilogi gia safe mode...

Enallaktika pata F8 otan xekinaei to pc...:D

Dreamsurfer
05-09-2008, 13:04
Τίποτα...:-(
Μπήκα safe mode και άλλαξα από κει την ανάλυση αλλά αφού κάνω επανεκκίνηση το πρόβλημα παραμένει.
Επίσης το display είναι πολύ περίεργο.Το πάνω μέρος μου φαίνεται χαμηλά στην οθόνη και το κάτω εμφανίζεται ψηλά...:confused:

Bebis
05-09-2008, 13:08
Mhpws gia auto ftaiei h othoni? na metatopiseis to pedio pou deixnei...apo ta koumpia tis othonis... h' an einai apo tis kainouries tis tft pata to "auto"...

Xm...giati den anoigeis to kouti na deis an vgike h karta grafikwn apo tin thesi tis... anoixe to kouti, piese tin karta mesa sto slot kai dokimase pali...

Dreamsurfer
05-09-2008, 13:14
Mhpws gia auto ftaiei h othoni? na metatopiseis to pedio pou deixnei...apo ta koumpia tis othonis... h' an einai apo tis kainouries tis tft pata to "auto"...

Xm...giati den anoigeis to kouti na deis an vgike h karta grafikwn apo tin thesi tis... anoixe to kouti, piese tin karta mesa sto slot kai dokimase pali...

Δεν φταίει η οθόνη.Έφερα και δεύτερη για δοκιμή.Εκεί μεν η οθόνη είναι στη θέση της αλλά το πρόβλημα της ανάλυσης παραμένει.
Το πρόβλημα με το μετατοπισμένο πεδίο να σου πω την αλήθεια δημιουργήθηκε αφού πάτησα το ayto μπας και διορθωθεί τίποτα.
Το κουτί το άνοιξα και η κάρτα γραφικών είναι στη θέση της.Αν έχει άλλο προβληματάκι η καρτούλα δεν το ξέρω...

Άσε,έχω δοκιμάσει τα πάντα...:-(

SpartanGeorge
05-09-2008, 13:16
Δεν φταίει η οθόνη.Έφερα και δεύτερη για δοκιμή.Εκεί μεν η οθόνη είναι στη θέση της αλλά το πρόβλημα της ανάλυσης παραμένει.
Το πρόβλημα με το μετατοπισμένο πεδίο να σου πω την αλήθεια δημιουργήθηκε αφού πάτησα το ayto μπας και διορθωθεί τίποτα.
Το κουτί το άνοιξα και η κάρτα γραφικών είναι στη θέση της.Αν έχει άλλο προβληματάκι η καρτούλα δεν το ξέρω...

Άσε,έχω δοκιμάσει τα πάντα...:-(

βγαζεις την καρτα, φυσας, ξαναβαζεις

Dreamsurfer
05-09-2008, 14:17
βγαζεις την καρτα, φυσας, ξαναβαζεις

Done...
Δεν άλλαξε τίποτα.

Πλησιάζει η χρήση του πατροπαράδοτου τρόπου(κουτουλιά)...:mad:

stf
05-09-2008, 17:54
Katarxas bebewsou oti thn othonh thn exeis syndesei sthn idia eksodo ths kartas othonhs sthn opoia htan syndedemenh prin to metakinhseis (kapoies kartes othonhs exoun parapanw apo mia eksodous). To na to exeis syndesei se allh eksodo tha mporouse na dikaiologisei thn allagh meta th metafora.

An den einai kati tetoio:

Elenxeis oti to bisma kai to kalodio ths othonhs einai ok (kanonika apo to kalodio ths othonhs h othonh stelnei sto pc to ti analyseis kai refresh rate ypostirizei kata thn egkatastash twn driver kai o driver frontizei na mhn ths stelnei parapanw oso anaxnebei oti einai h idia othonh syndedemenh.)

Meta:

Patas F8 sthn arxh kai sou bgazei to boot menu.
Epilegeis to "Enable VGA mode" (oxi safe mode!)

Apo edw kai katw yparxoun oi ekshs enallaktikes (se auth pou tha sou doulepsei stamatas!):

- Pas kai allazeis analysh kai paizei katefthian. (sxetika apithano na doulepsei, alla den xaneis kati na dokimaseis!:p )
- Pas sto device manager, kaneis "check for hardware changes" (den kaneis restart an zitisei) kai meta pas kai allazeis analysh kai kaneis restart.
- kaneis uninstall ton driver ths kartas othonhs, bootareis se kanoniko mode kai ton ksanabazeis. (to poio klasiko pou paizei sxedon panta)
- peirazeis to registry kai allazeis analysh (diskolo, eksartatai apo ton driver to pou einai h rythmish!)

Epishs exe ypopshn sou oti peran apo thn analysh yparxei sobarh pithanothta na mhn aresei to refresh rate sthn othonh...

TopGear
06-09-2008, 17:21
Σε Vista έχω εκταταστήσει το WinRar 3.71. Πάω να τρέξω το keygen για να μην υπάρχει η trial version και όταν πάει να τρέξει βγάζει "couldn't open target file for writing".

Αντιθέτως στον δικό μου υπολογιστή με XP SP3 τρέχει κανονικά.

Τι παίζει;

understracker
06-09-2008, 17:29
Σε Vista έχω εκταταστήσει το WinRar 3.71. Πάω να τρέξω το keygen για να μην υπάρχει η trial version και όταν πάει να τρέξει βγάζει "couldn't open target file for writing".

Τι παίζει;

Πήγαινε το στο ιδιο directory με το winar.exe και ξαναδοκίμασε.

St3f@n0s
06-09-2008, 17:29

Τι παίζει;

Dikos mou eisai...:D
Den xerw man...
7zip kai ta muala sta kagkela...
Exw 38 meres left...:D

TopGear
06-09-2008, 17:38
Πήγαινε το στο ιδιο directory με το winar.exe και ξαναδοκίμασε.

Ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα. Fail.

St3f@n0s
06-09-2008, 17:39
Ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα. Fail.

Ama breis lush steilthn...:D

TopGear
06-09-2008, 17:52
Ama breis lush steilthn...:D

Mωρέ μακάρι...Ξέρεις κανά καλό freeware archiving-compression πρόγραμμα;

SpartanGeorge
06-09-2008, 17:56
Mωρέ μακάρι...Ξέρεις κανά καλό freeware archiving-compression πρόγραμμα;

οπως σου πανε και πιο πανω
http://www.7-zip.org/

TopGear
06-09-2008, 17:57
οπως σου πανε και πιο πανω
http://www.7-zip.org/

Sorry, αλλά έτσι όπως το έγραψε φάνηκε σαν να εννούσε ότι το 7zip λήγει σε 38 μέρες. :blush: :blush:

St3f@n0s
06-09-2008, 18:00
Sorry, αλλά έτσι όπως το έγραψε φάνηκε σαν να εννούσε ότι το 7zip λήγει σε 38 μέρες. :blush: :blush:

Twra pou to les...:D
Htan kapws mperdemeno...
To 7zip pantws thn douleia tou thn kanei...
Mono na anoigw arxeia zip 8elw...
Twra ti alla mporei na kanei den me endiaferoun epi tou parontos...:D

petros13
06-09-2008, 18:32
ekana format kai to pc mou den exei ka8olou hxo.....checkara tous drivers kai fainetai oti m leipoun aytoi me to kitrino shmadaki sth foto:
http://img148.imageshack.us/img148/476/scrnshtjg5.jpg (http://imageshack.us)
http://img148.imageshack.us/img148/476/scrnshtjg5.a7c4e1c6c2.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=148&i=scrnshtjg5.jpg)

tous vrhka tous ekana kanonika set up omws den egine tpt......an mporei kapoios na voh8hsei :angryfire

St3f@n0s
06-09-2008, 18:34
Traba ena dexi klik update driver(mia fora eixe piasei edw)...:D

petros13
06-09-2008, 18:36
Traba ena dexi klik update driver(mia fora eixe piasei edw)...:D
to dokimasa kai den epiase:-(

St3f@n0s
06-09-2008, 18:37
to dokimasa kai den epiase:-(

H karta hxou pou exeis einai onboard h se pci karta???
Apla rwtaw:blush:

petros13
06-09-2008, 18:39
H karta hxou pou exeis einai onboard h se pci karta???
Apla rwtaw:blush:8a se gelasw kai de to 8elw....me to pc den exw tis kalyteres sxeseis:D

St3f@n0s
06-09-2008, 18:43
Ti leitourgiko exei to mhxanhma???

St3f@n0s
06-09-2008, 18:51
http://www.zhangduo.com/unknowndeviceidentifier.html

Des auto man...

Den to exw dokimasei alla leei pws 8a sou bgalei epakribws ti einai to kitrino erwthmatiko kai na psaxeis meta sto katallhlo site gia drivers...

Ap'o,ti diabazw thn kanei thn douleia tou...:wavey:

petros13
06-09-2008, 18:53
Ti leitourgiko exei to mhxanhma???
windows xp professional (an ennoeis ayto :p )

//thanx filos

petrospug
06-09-2008, 21:09
Καλησπερα
Τις τελευταιες 2 μερες στο site του sokos οταν -οχι παντα- παταω στο λινκ που εχει πανω για τις νεες δημοσιευσεις μου πεταει ο firefox ενα διαφημιστικο popup -διαφορετικο καθε φορα.
Το θεμα ειναι οτι εχω antivirus-spyware-firewall δεν εχουν βρει τιποτα και δεν πεταει γενικα popups σε καποιο αλλο site.Επισης ο firefox κανονικα τα popups τα μπλοκαρει..
Τι μπορει να συμβαινει?Μπορει να ειναι θεμα του sokos?

SpartanGeorge
06-09-2008, 21:24
Καλησπερα
Τις τελευταιες 2 μερες στο site του sokos οταν -οχι παντα- παταω στο λινκ που εχει πανω για τις νεες δημοσιευσεις μου πεταει ο firefox ενα διαφημιστικο popup -διαφορετικο καθε φορα.
Το θεμα ειναι οτι εχω antivirus-spyware-firewall δεν εχουν βρει τιποτα και δεν πεταει γενικα popups σε καποιο αλλο site.Επισης ο firefox κανονικα τα popups τα μπλοκαρει..

το εχω παθει και εγω οταν κανω login και ειμαι με opera
οποτε κατι παιζει απο το site
αυτο που εκανα εγω ηταν στον opera να του πω να μην ανοιγει Pop up απο αυτο το site

Mr. Iso
07-09-2008, 14:34
Καλησπερα

Μμμ, κ έλεγα ότι κάτι σημαντικό είχα ξεχάσει να πώ....:blush: :blush:

Σχετικά με τα pop-up που εμφανίζονται... (http://di.forum.sokosnet.com/viewtopic.php?t=514)

Klinika_Nekros
07-09-2008, 18:51
write dvd 10 11 W2
μου έχει αλλάξει τον αδόξαστο παίδες
με το nero γράφει κανονικά ενώ με το Clown-DVD τπτ

VALE46
07-09-2008, 20:09
re guys kanw format se ena filo.ebala ena cd xp sp2(oxi au8entika)kai ekei pou sou leei an sumfwneis me to license agreement pata f8 to pataw kai den to dexetai,gia tin akribeia den kanei tpt.to page up,down douleuei opws kai to esc kai to f8 san koumpi genika douleuei.ti paizei?

St3f@n0s
07-09-2008, 20:22
re guys kanw format se ena filo.ebala ena cd xp sp2(oxi au8entika)kai ekei pou sou leei an sumfwneis me to license agreement pata f8 to pataw kai den to dexetai,gia tin akribeia den kanei tpt.to page up,down douleuei opws kai to esc kai to f8 san koumpi genika douleuei.ti paizei?

http://thepiratebay.org/torrent/4260446/Windows_XP_PRO_SP3_VistaVG__Black___Blue_Ultimate_ Style___SATA-R

Gia arxh mexri na breis lush arxise na katebazeis ta black xp me sp3(ta black exoun tsoparismenh registry kai einai pio grhgora-leitourgika)...

Exeis seeders opote me kalh sundesh problhma den 8a exeis...

Twra pame sto problhma...
Kane kana ka8arismo sto cd mhpws kollaei(an kai den paizei afou to upoloipo menu einai kanoniko alla leme twra)...:wavey:

Mr. Iso
07-09-2008, 20:37

Για ρίξε μια ματιά μήπως είναι απενεργοποιημένα τα πλήκτρα Functions (F)... Υπαρχει ένα πλήκτρο κάπου δεξιά συνήθως που λεει F Lock, για πάτα το κ ξαναδοκίμασε... (Αντιστοιχα κοίτα το λαμπάκι (F) αν είναι αναμένο ή σβηστό...)

SpartanGeorge
08-09-2008, 12:19
εδω και καμια μερα στα vista μου βγαινει στο shutdown οτι εχει να κανει updates
http://i69.photobucket.com/albums/i78/Spartan-Sensei/misc/Capture-6.jpg

παταω, λεει ξερω γω Installing..., κλεινει το Pc
το ανοιγω μετα
και το ξαναβγαζει.......

any ideas?

St3f@n0s
08-09-2008, 12:30

το ανοιγω μετα
και το ξαναβγαζει.......

any ideas?

Tsekare xeirokinhta mesw tou windows update an uparxei kati na ginei install...

SpartanGeorge
08-09-2008, 12:37
Tsekare xeirokinhta mesw tou windows update an uparxei kati na ginei install...

http://i69.photobucket.com/albums/i78/Spartan-Sensei/Capture.jpg :sleep:

Klinika_Nekros
08-09-2008, 12:40

το ανοιγω μετα
και το ξαναβγαζει.......

any ideas?

ίδιο bug υπήρχε και στα xp
μαλακίες της micro$oft :sleep:

L.S.F.
09-09-2008, 14:07
paidia ellinika se firefox 3 se ubuntu den exei?

St3f@n0s
09-09-2008, 14:46

8es o firefox na diabazei ellhnika keimena h na exei ellhniko menu???

orestisp
09-09-2008, 15:02

http://download.mozilla.org/?product=firefox-3.0.1&os=linux&lang=el

Δεν το κάνεις install αποσυμπιέζεις το φάκελο και τρέχεις το εκτελέσιμο.
Σε deb πακέτο δεν ξέρω αν υπάρχει.

Predator
09-09-2008, 17:26
Παιδια χρειαζομαι βοηθεια...

Πιστευα οτι φταιει μονο το antivir αλλα τελικα...

Ο υπολογιστης μου σε ξεκαρφωτες στιγμες κανει εναν ετσι κ επανεκκινει,χωρις να βγαζει μπλε οθονες κτλ, κατευθειαν...

Ειδικοτερα,αυτο το κανει στανταρ οταν παω να scan-αρω τους δισκους μου με οποιοδηποτε προγραμμα,antivir,spybot....

Ξερετε τι μπορει να φταιει κ τι μπορω να κανω??

St3f@n0s
09-09-2008, 17:48
Παιδια χρειαζομαι βοηθεια...

Πιστευα οτι φταιει μονο το antivir αλλα τελικα...

Ο υπολογιστης μου σε ξεκαρφωτες στιγμες κανει εναν ετσι κ επανεκκινει,χωρις να βγαζει μπλε οθονες κτλ, κατευθειαν...

Ειδικοτερα,αυτο το κανει στανταρ οταν παω να scan-αρω τους δισκους μου με οποιοδηποτε προγραμμα,antivir,spybot....

Ξερετε τι μπορει να φταιει κ τι μπορω να κανω??

Skase gia arxh ena defrag,ena cleanup kai ena disk check gia telos.
Meta analogws ti marka einai traba sto site ths ekastote etairias kai katebase diagnostic tool gia ton sklhro sou na psaxeis ki etsi gia bad sectors.
An ta peraseis auta ta test,apla apokleisame tous sklhrous.
Atopo apagwgh sou lene meta...:D :D :D :wavey:

mitsman
11-09-2008, 15:49
καλημέρα,
θα ήθελα βοήθεια σε ένα απλό πρόβλημα. Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση ενός modem της Sagem που δίνει ο ΟΤΕ για μια σύνδεση σε ISDN γραμμή. Το λαμπάκι του DSL είναι αναμένο και το έκανα setup κανονικά. Όμως δεν εμφανίζεται στο control panel ενώ κάθε φορά που πάω να συνδεθώ μου πετάει Σφάλμα 633..θύρα κλειστή κλπ....Ενώ αν καταφέρει να κάνει κατι παραπάνω πετάει μήνυμα "Ανοιγμά θύρας.." και μετά από λίγο πετάει το γνωστό Pop up "Η εφαρμογή explorer.exe πρέπει να τερματιστεί κλπ κλπ κλπ" καμμία ιδέα????:-(

Ευχαριστω για μια ακόμη φορά

Predator
11-09-2008, 17:29
Skase gia arxh ena defrag,ena cleanup kai ena disk check gia telos.
Meta analogws ti marka einai traba sto site ths ekastote etairias kai katebase diagnostic tool gia ton sklhro sou na psaxeis ki etsi gia bad sectors.
An ta peraseis auta ta test,apla apokleisame tous sklhrous.
Atopo apagwgh sou lene meta...:D :D :D :wavey:

Μου το κανει συνεχεια με το msn.Μολις το βαλω μετα απο μερικα λεπτα κλεινει κατευθειαν ο υπολογιστης κ επανεκκινει!!

Τα δοκιμασα ολα αυτα που λες,εβγαλα και ξαναβαλα το msn,εξεταση με spybot & antivir μεσω ασφαλους λειτουργιας,εκανα μεχρι και επαναφορα συστηματος 15 μερες πριν και δυστυχως παλι τα ιδια εχω...

Καμια αλλη ιδεα....??

St3f@n0s
11-09-2008, 17:35
Ti8etai 8ema 8ermokrasias???
Epexergasth kuriws...

lakis00
11-09-2008, 18:14
Μου το κανει συνεχεια με το msn.Μολις το βαλω μετα απο μερικα λεπτα κλεινει κατευθειαν ο υπολογιστης κ επανεκκινει!!

Τα δοκιμασα ολα αυτα που λες,εβγαλα και ξαναβαλα το msn,εξεταση με spybot & antivir μεσω ασφαλους λειτουργιας,εκανα μεχρι και επαναφορα συστηματος 15 μερες πριν και δυστυχως παλι τα ιδια εχω...

Καμια αλλη ιδεα....??

Πιθανόν είναι θέμα θερμοκρασίας. Αρχικά θα σου έλεγα να το ανοίξεις και να καθαρίσεις τα ανεμιστηράκια από σκόνη και να δείς αν όντως δουλεύουν.
Ύστερα μπορείς να απενεργοποιήσεις τις αυτόματες επανεκκινήσεις των windows από Πίνακας ελέγχου--> Σύστημα --> Για προχωρημένους--> Εκκίνηση και αποκατάσταση-->και μετά ξετικάρεις την αυτόματη επανεκίνηση.
Τέλος μπορείς να ανεβάσεις την θερμοκρασία του συστήματος σου από τα BIOS πρέπει να έχει μια επιλογή ανάλογα την μητρική anti-burning η κάτι τέτοιο και ανεβάζεις από εκεί την θερμοκρασία.

Πάντως αρχικά θα σου έλεγα έναν καθαρισμό στον ανεμιστήρα του επεξεργαστή

mitsman
12-09-2008, 00:12
καλημέρα,
θα ήθελα βοήθεια σε ένα απλό πρόβλημα. Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση ενός modem της Sagem που δίνει ο ΟΤΕ για μια σύνδεση σε ISDN γραμμή. Το λαμπάκι του DSL είναι αναμένο και το έκανα setup κανονικά. Όμως δεν εμφανίζεται στο control panel ενώ κάθε φορά που πάω να συνδεθώ μου πετάει Σφάλμα 633..θύρα κλειστή κλπ....Ενώ αν καταφέρει να κάνει κατι παραπάνω πετάει μήνυμα "Ανοιγμά θύρας.." και μετά από λίγο πετάει το γνωστό Pop up "Η εφαρμογή explorer.exe πρέπει να τερματιστεί κλπ κλπ κλπ" καμμία ιδέα????

Ευχαριστω για μια ακόμη φορά

:-( Kammia voitheia please?

strangelove
12-09-2008, 01:21
Γεια σας παιδια! Έχω στο pc μου ένα partition 6 giga στο οποιο εχω εγκαταστησει τα windows και διαφορα προγραμματα. Προσπαθησα να εγκαταστησω το Nero και μου εβγαλε οτι δεν υπαρχει χωρος στο δισκο, πραγμα που ηταν περιεργο γιατι μολις ειχα κανει format κ ηταν εγκατεστημενα πολυ λιγα προγραμματα.
Έψαξα στο ιντερνετ και βρηκα για το αρχειο pagefile.sys και οτι επρεπε να μειωσω την virtual memory. Την μειωσα στο 512, αλλα εξακολουθουσε να γεμιζει ο δισκος. Μετα βρηκα ενα προγραμμα το sequoia view που μου εδειξε οτι εχω 2.5 giga στα windows, 1 giga στα documents και περιπου 600 ΜΒ στο αρχειο pagefile.sys. Γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω, γιατι φαινεται οτι και μετα τις ρυθμισεις με τη virtual memory το αρχειο συνεχιζει να μεγαλωνει... :-(

Alan Don
12-09-2008, 11:42
to pagefile ειναι ενα αρχειο που χρησιοποιει ο υπολογιστης οταν μπουκωσει η μνημη ραμ .ειναι ενα κομματι του δίσκου που το χρησιμοποιει ως ραμ γιατι αλλιως το λειτουργικο θα κολλουσε. δεν ξερω αν χρειαζεται και αν πρεπει να κανεις και πολλα ...ισως μια μνημη ραμ ή ενας μεγαλυτερος δίσκος να εκαναν την δουλεια τους....

orestisp
12-09-2008, 11:45
Γεια σας παιδια! Έχω στο pc μου ένα partition 6 giga στο οποιο εχω εγκαταστησει τα windows και διαφορα προγραμματα. Προσπαθησα να εγκαταστησω το Nero και μου εβγαλε οτι δεν υπαρχει χωρος στο δισκο, πραγμα που ηταν περιεργο γιατι μολις ειχα κανει format κ ηταν εγκατεστημενα πολυ λιγα προγραμματα.
Έψαξα στο ιντερνετ και βρηκα για το αρχειο pagefile.sys και οτι επρεπε να μειωσω την virtual memory. Την μειωσα στο 512, αλλα εξακολουθουσε να γεμιζει ο δισκος. Μετα βρηκα ενα προγραμμα το sequoia view που μου εδειξε οτι εχω 2.5 giga στα windows, 1 giga στα documents και περιπου 600 ΜΒ στο αρχειο pagefile.sys. Γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω, γιατι φαινεται οτι και μετα τις ρυθμισεις με τη virtual memory το αρχειο συνεχιζει να μεγαλωνει... :-(

Να μεγαλώσεις το partition των windows και να μην πειράξεις το pagefile αρχείο.
Αν δεν γίνεται αγόρασε μεγαλύτερο σκληρό.
6 GB είναι υπερβολικά λίγος χώρος για ένα λειτουργικό.

beatblaster666
12-09-2008, 21:05
Ε ρε μαν μου 6 gb για windows?
Εννοείται να μεγαλώσεις το partition.
Δηλαδή μετά πως θα έκανες defragment με τόσο λίγο χώρο?:wavey: :wavey:

nikos_pOlo
13-09-2008, 19:20
Καλησπέρα.
Έχω το εξης πρόβλημα.Πρόσφατα έβαλα forthnet σπίτι κ χρησιμοποιώ το dlink router που δίνεται με την συγκεκριμένη προσφορά(δεν θυμάμαι το μοντέλο).Έχω συνδέσει ενσύρματα 2 desktop κ λειτουργούν μια χαρά.Όταν
όμως πάω να συνδεθώ ασύρματα, δεν μπορώ να συνδεθώ, είτε επείδη δεν μου δίνει διεύθυνση IP είτε μου λέει πως το δίκτυο είναι εκτός εμβέλειας(πράγμα αδύνατο αφού είμαι λίγα μέτρα μονο απο το router).
Πρέπει να τονίσω πως τα 2 desktop έχουν το Panda Internet Security 2008 και ότι έχω προσπαθήσει να συνδεθώ ασύρματα και με laptop φίλων μου και δεν μπορώ...(με λίγα λόγια αποκλείω το ενδεχόμενο να έχει κάποιο πρόβλημα τo laptop μου)
Ας μου πει κάποιος τι φταίει ή τουλάχιστον αν χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση στο Panda.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Alan Don
13-09-2008, 21:21
**ερωτημα ...:
πως μπορω να μαθω αν πραγματι εχει καει ο επεξεργαστης σε εναν υπολογιστή ....?

stf
13-09-2008, 21:38
**ερωτημα ...:
πως μπορω να μαθω αν πραγματι εχει καει ο επεξεργαστης σε εναν υπολογιστή ....?

eksartatai..... exeis proxeirh motherboard pou na ton pernei kai na mhn se niazei an tha kaei kai ayth?...

Alan Don
13-09-2008, 21:43
mono etsi ?
βασικα εχω μια προχειρη μαδερμπορντ αλλα δεν ξερω αν θα ταιριαζει .... με πηρε φιλος τηλ και μου ειπε "καηκε μαλλον ο επεξεργαστης μου , πως το ελεγχουμε ? "

πραγματι , περα απο την απαγωγη εις ατοπον ....πως αλλιως?

stf
13-09-2008, 22:10
mono etsi ?
βασικα εχω μια προχειρη μαδερμπορντ αλλα δεν ξερω αν θα ταιριαζει .... με πηρε φιλος τηλ και μου ειπε "καηκε μαλλον ο επεξεργαστης μου , πως το ελεγχουμε ? "

πραγματι , περα απο την απαγωγη εις ατοπον ....πως αλλιως?

o monos sigouros tropos einai na ton baleis na doulepsei, apla exe ypopshn sou oti poles fores xalasmenes cpu mporoun na kapsoun to motherboard pou tous bazeis.

Alan Don
13-09-2008, 22:34
ok eyxaristo

dhg
14-09-2008, 12:54
Καλημέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω pc - προορίζεται κυρίως για gaming:

Θήκη:
Coolermaster RC-1000-KWN1 Cosmos Window Silver/Black

Τροφοδοτικό:
Enermax EIN720-AWT 720W Infiniti Crossfire

Επεξεργαστής:
Intel Core 2 Duo E8600 3.33 GHz LGA775 - 1333 FSB - Box
ή
Intel Core 2 Quad Core Q9550 2.83 GHZ LGA775 - 1333 FSB – Box

Ψύκτρα:
Zerotherm BTF80 Universal CPU Cooler

Μητρική:
Gigabyte GA-X48T-DQ6

Μνήμη:
OCZ OCZ3P16004GK 4GB (2x2GB) PC-12800 1600MHZ Platinum Edition Dual Channel Kit

Σκληρός:
Seagate Barracuda 7200.11 ST3750330AS 750GB Sata2

Κάρτες γραφικών:
2 x Gainward 9580 HD4870 Golden Sample 512MB PCI-E retail

Βρίσκομαι σε δίλημμα κυρίως όσον αφορά τον επεξεργαστή. Πείτε καμιά γνώμη και για τα υπόλοιπα.

Ευχαριστώ.

Octopus Handjob
14-09-2008, 13:02
Καλημέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω pc - προορίζεται κυρίως για gaming:

Θήκη:
Coolermaster RC-1000-KWN1 Cosmos Window Silver/Black

Τροφοδοτικό:
Enermax EIN720-AWT 720W Infiniti Crossfire

Επεξεργαστής:
Intel Core 2 Duo E8600 3.33 GHz LGA775 - 1333 FSB - Box
ή
Intel Core 2 Quad Core Q9550 2.83 GHZ LGA775 - 1333 FSB – Box

Ψύκτρα:
Zerotherm BTF80 Universal CPU Cooler

Μητρική:
Gigabyte GA-X48T-DQ6

Μνήμη:
OCZ OCZ3P16004GK 4GB (2x2GB) PC-12800 1600MHZ Platinum Edition Dual Channel Kit

Σκληρός:
Seagate Barracuda 7200.11 ST3750330AS 750GB Sata2

Κάρτες γραφικών:
2 x Gainward 9580 HD4870 Golden Sample 512MB PCI-E retailΒρίσκομαι σε δίλημμα κυρίως όσον αφορά τον επεξεργαστή. Πείτε καμιά γνώμη και για τα υπόλοιπα.

Ευχαριστώ.

Εγώ γενικά το βλέπω πολύ τουμπανέα το pc. Κοίταξα στο νετ το τροφοδοτικό σου που δεν το ήξερα και έχει ικανοποιητική ισχύ. 650/720W. Απλά θα σου πρότεινα αντί για ένα μεγάλο σκληρό να πάρεις δύο με τη μισή χωρητικότητα ο καθένας, γιατί πλέον οι αξιόπιστοι δίσκοι εκλείπουν και δεν ξέρεις τί γίνεται... Όσον αφορά επεξεργαστές, ο quad core δεν είναι τετραπλός επεξεργαστής αλλά δύο διπύρηνοι επεξεργαστές. Είναι φρέσκοι σχετικά στην αγορά και έχω ακούσει για κάποια προβλήματα συμβατότητας, είτε με software είτε με hardware. Μπορεί να είναι ράδιο αρβύλα, αλλά θα προτιμούσα έναν top διπύρηνο επί του παρόντος.

dhg
14-09-2008, 13:14
Εγώ γενικά το βλέπω πολύ τουμπανέα το pc. Κοίταξα στο νετ το τροφοδοτικό σου που δεν το ήξερα και έχει ικανοποιητική ισχύ. 650/720W. Απλά θα σου πρότεινα αντί για ένα μεγάλο σκληρό να πάρεις δύο με τη μισή χωρητικότητα ο καθένας, γιατί πλέον οι αξιόπιστοι δίσκοι εκλείπουν και δεν ξέρεις τί γίνεται... Όσον αφορά επεξεργαστές, ο quad core δεν είναι τετραπλός επεξεργαστής αλλά δύο διπύρηνοι επεξεργαστές. Είναι φρέσκοι σχετικά στην αγορά και έχω ακούσει για κάποια προβλήματα συμβατότητας, είτε με software είτε με hardware. Μπορεί να είναι ράδιο αρβύλα, αλλά θα προτιμούσα έναν top διπύρηνο επί του παρόντος.

Σχετικά με τους επεξεργαστές σκεφτόμουν ότι αφού το pc θα κοστίσει ένα σεβαστό ποσό, να είναι ανταγωνιστικό σε βάθος χρόνου, και γι αυτό ταλαντεύομαι μεταξύ του 9550 και του 8600. Τώρα, όσον αφορά τους σκληρούς, δεν έχεις κι άδικο, αν και τόσο Seagate όσο και Western Digital που έχω στο pc μου, δεν μου έχουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα, οπότε τις εμπιστεύομαι.

Mr. Iso
14-09-2008, 13:48
Σχετικά με τους επεξεργαστές σκεφτόμουν ότι αφού το pc θα κοστίσει ένα σεβαστό ποσό, να είναι ανταγωνιστικό σε βάθος χρόνου, και γι αυτό ταλαντεύομαι μεταξύ του 9550 και του 8600. Τώρα, όσον αφορά τους σκληρούς, δεν έχεις κι άδικο, αν και τόσο Seagate όσο και Western Digital που έχω στο pc μου, δεν μου έχουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα, οπότε τις εμπιστεύομαι.

Θα σου πρότεινα τον Duo Core κ όχι τον Quad γιατί απλούστατα ακόμη δεν υπάρχει λειτουργικό ή πρόγραμμα (κ κυρίως παιχνίδι) που να μπορεί να διαχειριστεί στην μέγιστη απόδοση τέσσερις πυρίνες... Κοινώς, η μισή σχεδόν δύναμη του τετραπύρινου πηγαίνει λίγο τσάμπα... Οπότε διπύρινο προς ώρας, κ σε κανά δυο χρονάκια που θα βγουν προγράμματα κ παιχνίδια για τετραπύρινο, ρίχνει 200€ κ τον παίρνει (καλά, θα έχει πέσει κάτω απο τα 200 τότε η τιμή του)...
Κατ' εμέ, aftermarket ψύκτρα για τη CPU δεν θες... Τα ανεμιστηράκια που δίνει η Intel με τους επεξεργαστές τις αντέχουν κ κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά, όσο κ να τον ζορίσεις τον επεξεργαστή... Κ το κουτί που διάλεξες έχει αρκετά ανεμηστηράκια για να ψύξει όλα τα τέρατα που θες να του βάλεις επάνω...
Η μητρική σπέρνει, δεν τίθεται θέμα,(εύγε νεε μου που διάλεξες Gigabyte) το ίδιο κ οι μνήμες σου.. Το καλό με τις μνήμες σου είναι ότι έχουν υψηλά timings τα ρολογια τους οπότε με ένα overclocking θα φτάσουν στο θεο... Κ οι OCZ τραβάνε τρελό overclocking... Για το σκληρό εγώ θα σου προτεινα Western Digital, αλλά αφού λες ότι οι Seagate σου βγήκανε καλοί, τότε το κρίμα στο λαιμό σου..:p
Γιατί όμως ΑΤΙ ρε φίλε...??? Γιατί όχι Nvidia...??? Άμα ζοριστούνε πολύ αρχίζουν κ σηκώνουν τρελές θερμοκρασίες... Συν ότι σε απολυτους χρόνους οι ΑΤΙ ναι μεν φαίνονται καλύτερες αλλά στα μεγάλα ζορια οι Nvidia εχουν πολύ κελύτερ απο δοση κ τις αφήνουν έτη πίσω...

Klinika_Nekros
14-09-2008, 14:00
western digital >>>>>> seagate σε ποιότητα και ας έχεις τον baracuda με 11.000 rpm ( υποτήθεται )
μητρική πολύ καλή
στην θέση σου θα έβαζα nVidia γτ δν απέχει σε τιμή από AΤΙ και είναι άνετα πιο εμπιστεύσιμη
επεξεργαστής επίσης τα σπάει ( όποιος και από τους 2 ) , αν και επειδή τονθέλεις για gaming ο Quad μπορεί να αντέξει πιο πολύ σε βάθος χρόνου , αντίθετα με τον Duo που θα μπορεί να αξιοποιήσεις άμεσα τις δυνατότητες του

dhg
14-09-2008, 14:01
Θα σου πρότεινα τον Duo Core κ όχι τον Quad γιατί απλούστατα ακόμη δεν υπάρχει λειτουργικό ή πρόγραμμα (κ κυρίως παιχνίδι) που να μπορεί να διαχειριστεί στην μέγιστη απόδοση τέσσερις πυρίνες... Κοινώς, η μισή σχεδόν δύναμη του τετραπύρινου πηγαίνει λίγο τσάμπα... Οπότε διπύρινο προς ώρας, κ σε κανά δυο χρονάκια που θα βγουν προγράμματα κ παιχνίδια για τετραπύρινο, ρίχνει 200€ κ τον παίρνει (καλά, θα έχει πέσει κάτω απο τα 200 τότε η τιμή του)...
Κατ' εμέ, aftermarket ψύκτρα για τη CPU δεν θες... Τα ανεμιστηράκια που δίνει η Intel με τους επεξεργαστές τις αντέχουν κ κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά, όσο κ να τον ζορίσεις τον επεξεργαστή... Κ το κουτί που διάλεξες έχει αρκετά ανεμηστηράκια για να ψύξει όλα τα τέρατα που θες να του βάλεις επάνω...
Η μητρική σπέρνει, δεν τίθεται θέμα,(εύγε νεε μου που διάλεξες Gigabyte) το ίδιο κ οι μνήμες σου.. Το καλό με τις μνήμες σου είναι ότι έχουν υψηλά timings τα ρολογια τους οπότε με ένα overclocking θα φτάσουν στο θεο... Κ οι OCZ τραβάνε τρελό overclocking... Για το σκληρό εγώ θα σου προτεινα Western Digital, αλλά αφού λες ότι οι Seagate σου βγήκανε καλοί, τότε το κρίμα στο λαιμό σου..:p
Γιατί όμως ΑΤΙ ρε φίλε...??? Γιατί όχι Nvidia...??? Άμα ζοριστούνε πολύ αρχίζουν κ σηκώνουν τρελές θερμοκρασίες... Συν ότι σε απολυτους χρόνους οι ΑΤΙ ναι μεν φαίνονται καλύτερες αλλά στα μεγάλα ζορια οι Nvidia εχουν πολύ κελύτερ απο δοση κ τις αφήνουν έτη πίσω...

Για να γίνει η συστοιχία καρτών της nVidia (SLI) χρειάζεται και μια κατά πολύ ακριβότερη μητρική, ενώ σχεδόν όλες οι μητρικές υποστηρίζουν συστοιχία καρτών ATI (Crossfire). Επίσης, άκουσα καλά λόγια για τις ΑΤΙ, και πράγματα του στυλ έχουν αφήσει πολύ πίσω την nVidia κοκ. Κι εγώ για nVidia σκεφτόμουν στην αρχή, αλλά λίγο το ένα λίγο το άλλο με κάνανε να αλλάξω γνώμη. Αν και τώρα με προβλημάτισες...
Όσον αφορά την ψύκτρα, δε βαριέσαι. Λίγη ψύξη παραπάνω δε νομίζω να βλάψει. Κι άλλωστε δεν είναι κ κανένα κομμάτι καθοριστικό για τη διαμόρφωση της τιμής. Για τους επεξεργαστές, μάλλον η έμπνευσή μου ήταν ατυχής. Ούτε ένας δεν μ πρότεινε να προτιμήσω τον 9550, άρα μάλλον θα καταλήξω στον 8600. :tounge:

Mr. Iso
14-09-2008, 14:24
Για να γίνει η συστοιχία καρτών της nVidia (SLI) χρειάζεται και μια κατά πολύ ακριβότερη μητρική, ενώ σχεδόν όλες οι μητρικές υποστηρίζουν συστοιχία καρτών ATI (Crossfire). Επίσης, άκουσα καλά λόγια για τις ΑΤΙ, και πράγματα του στυλ έχουν αφήσει πολύ πίσω την nVidia κοκ. Κι εγώ για nVidia σκεφτόμουν στην αρχή, αλλά λίγο το ένα λίγο το άλλο με κάνανε να αλλάξω γνώμη. Αν και τώρα με προβλημάτισες...
Όσον αφορά την ψύκτρα, δε βαριέσαι. Λίγη ψύξη παραπάνω δε νομίζω να βλάψει. Κι άλλωστε δεν είναι κ κανένα κομμάτι καθοριστικό για τη διαμόρφωση της τιμής. Για τους επεξεργαστές, μάλλον η έμπνευσή μου ήταν ατυχής. Ούτε ένας δεν μ πρότεινε να προτιμήσω τον 9550, άρα μάλλον θα καταλήξω στον 8600. :tounge:

Χμ, γι αυτό που είπες ότι "λίγη ψύξη παραπάνω ποτέ δεν έβλαψε κανέναν". έχεις δει επεξεργαστή σπασμένο στα 3 απο υπερβόλικα δυνατή, γι αυτόν, ψύκτρα...???:cool: Βάλε πτρώτα επάνω το εργοστασιακό ανεμιστηράκι, κα αν δεις ότι ανεβάζει πολύ θερμοκρασίες, νάλε τότε ένα aftermarket.. Γιατί κ ο επεξεργαστής θέλει κ ένα κατώταρο όριο θερμοκρασίας για να δουλέψει σωστά.. Αν παρακρυώσει, αρχίζει κ τον πίνει...
Για τον τετραπύρινο, θυμίσου αυτό που σου είπα, σε ένα δυο χρόνια θα είναι αποδίδει τα μέγιστα γιατί θα υπάρχουν τα αντίστοιχα προγράμματα να τον αξιοποιήσουν... Για τώρα, διπύρινο..
Αυτό που λες ότι για μητρική με SLI θες πολλά παραπάνω € απ' ότι με Crossfire, για δες την ASUS Stricker II NSE... Τα ίδια με την μητρική που διάλεξες εσύ, αλλά με SLI επάνω.. Οκ είναι Asus, αλλά μια χαρά είναι κ αυτές κ πολύ αξιόπιστες...
Οι ΑΤΙ πρέπει να κοπιάσουν πολύ για να φτάσουν ξανά τις Nvidia... Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης αποδοσης... Να ξέρεις πάντως ότι μια ΑΤΙ αντίστοιχης αποδοσης με μια Nvidia στα απλά κ εύκολα αποδίδει λίγο καλύτερα, αλλά μόλις αρχίσουν τα ζόρια εκεί φαίνεται η πραγματική ποιότητα των Nvidia που δεν κατλαβαίνουν χριστό κ βγάζουν φτερά... Άσε που που θες ένα aircondition μονο του για να ψύξεις μια ATI που ζορίζεται...:p

dhg
14-09-2008, 14:37
Χμ, γι αυτό που είπες ότι "λίγη ψύξη παραπάνω ποτέ δεν έβλαψε κανέναν". έχεις δει επεξεργαστή σπασμένο στα 3 απο υπερβόλικα δυνατή, γι αυτόν, ψύκτρα...???:cool: Βάλε πτρώτα επάνω το εργοστασιακό ανεμιστηράκι, κα αν δεις ότι ανεβάζει πολύ θερμοκρασίες, νάλε τότε ένα aftermarket.. Γιατί κ ο επεξεργαστής θέλει κ ένα κατώταρο όριο θερμοκρασίας για να δουλέψει σωστά.. Αν παρακρυώσει, αρχίζει κ τον πίνει...
Για τον τετραπύρινο, θυμίσου αυτό που σου είπα, σε ένα δυο χρόνια θα είναι αποδίδει τα μέγιστα γιατί θα υπάρχουν τα αντίστοιχα προγράμματα να τον αξιοποιήσουν... Για τώρα, διπύρινο..
Αυτό που λες ότι για μητρική με SLI θες πολλά παραπάνω € απ' ότι με Crossfire, για δες την ASUS Stricker II NSE... Τα ίδια με την μητρική που διάλεξες εσύ, αλλά με SLI επάνω.. Οκ είναι Asus, αλλά μια χαρά είναι κ αυτές κ πολύ αξιόπιστες...
Οι ΑΤΙ πρέπει να κοπιάσουν πολύ για να φτάσουν ξανά τις Nvidia... Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης αποδοσης... Να ξέρεις πάντως ότι μια ΑΤΙ αντίστοιχης αποδοσης με μια Nvidia στα απλά κ εύκολα αποδίδει λίγο καλύτερα, αλλά μόλις αρχίσουν τα ζόρια εκεί φαίνεται η πραγματική ποιότητα των Nvidia που δεν κατλαβαίνουν χριστό κ βγάζουν φτερά... Άσε που που θες ένα aircondition μονο του για να ψύξεις μια ATI που ζορίζεται...:p

Χμ, οπότε προτείνεις την Asus + 2 x nVidia από Gigabyte + 2 x ATI? Γενικά, μάλλον θα το τρώνε το ζόρι τους οι κάρτες γραφικών, οπότε είναι σημαντικό να μη "σκάνε" όταν πρέπει να δουλέψουν σε απαιτητικούς ρυθμούς.

// όσο γι αυτό με την ψύξη, μάλλον δε θέλω να δω επεξεργαστή σε τέτοια κατάσταση :p

SpartanGeorge
14-09-2008, 17:29
μπορει να μου πει καποιος
πως αλλαζεις background σε ενα odp ???

μη πω τιποτα για το open office τωραα :angryfire :angryfire

TopGear
14-09-2008, 18:02
Λοιπόν. Πρόβλημα.

Είχα ανοιχτό το pc το βράδυ. Ξυπνάω το πρωί και είχε κολλήσει. Δεν κουνιόταν mouse, keyboard, τίποτα.

Κάνω reset από κάτω. Μόλις επανεκκινεί, αρχίζει και κάνει chkdsk στον D (ένα δεύτερο σκληρό 250Gb που έχω) και έβρισκε κάτι errors τύπου sector 3123414 unreadable κτλ. Τέλειωσε αυτή η παπαριά και πάει να κάνει load τα windows.

Εμφάνισε τη μπλε οθόνη αλλά είχε κολλήσει πάλι για κανά 20'. Ξανά reset.

Τότε ξεκίνησε να ακούγεται από μέσα για κανά 15'' ένα συνεχόμενο τοκ τοκ (πιθανώς σκληρός;), μετά σταματούσε και πάλι τα ίδια.

Πλέον όταν ξεκινά το pc κολλάει πολύ, μετά εμφανίζει τον grub loader και πάλι κολλάει. Εν τω μεταξύ ακούγεται περιστασιακά ξανά αυτό το τοκ τοκ.

WTF????????

s0ur
14-09-2008, 18:19
Λοιπόν. Πρόβλημα.

Είχα ανοιχτό το pc το βράδυ. Ξυπνάω το πρωί και είχε κολλήσει. Δεν κουνιόταν mouse, keyboard, τίποτα.

Κάνω reset από κάτω. Μόλις επανεκκινεί, αρχίζει και κάνει chkdsk στον D (ένα δεύτερο σκληρό 250Gb που έχω) και έβρισκε κάτι errors τύπου sector 3123414 unreadable κτλ. Τέλειωσε αυτή η παπαριά και πάει να κάνει load τα windows.

Εμφάνισε τη μπλε οθόνη αλλά είχε κολλήσει πάλι για κανά 20'. Ξανά reset.

Τότε ξεκίνησε να ακούγεται από μέσα για κανά 15'' ένα συνεχόμενο τοκ τοκ (πιθανώς σκληρός;), μετά σταματούσε και πάλι τα ίδια.

Πλέον όταν ξεκινά το pc κολλάει πολύ, μετά εμφανίζει τον grub loader και πάλι κολλάει. Εν τω μεταξύ ακούγεται περιστασιακά ξανά αυτό το τοκ τοκ.

WTF????????
Sou kahke o skliros.
Ti marka einai? (gia na 3eroume na min paroume)
Dokimase na ton vgaleis kai na kaneis boot.

mImIs_GaLoTsAs
14-09-2008, 20:31
kserei kanenas kanena programmataki gia na eleutherwnei ram?

beatblaster666
14-09-2008, 20:44
kserei kanenas kanena programmataki gia na eleutherwnei ram?

Το είχα βάλει εδώ αρχκά για Firefox , αλλά χρησιμοποιείται για όλα τα προγράμματα.Δεν το έχω τσεκάρει , διάβασε λεπτομέρειες στο λινκ (http://www.forums.gr/showpost.php?p=708353&postcount=18).

mImIs_GaLoTsAs
14-09-2008, 20:45
wraios re thanks!! tha to psaxw!!

zoo
14-09-2008, 22:54
Παιδιά θα αναφέρω ό,τι πιο άκυρο μου έχει συμβεί....έχει σχέση με υπολογιστή αλλά όχι με πρόβλημα...
Ξέρω ότι δεν θα με πιστέψουν οι περισσότεροι από δω,αλλά είναι αλήθεια και έχω και αποδείξεις...
Είπα να δω το ματς ΠΑΟΚ-ΑΕΚ...πατάω σε live streaming όπου μου λέει να κατεβάσω ένα player...αν και δεν κατεβάζω ποτέ τέτοια,λέω δε γαμιέται...το κατεβάζω και ξεκινάει η εγκατάσταση μέσω ιντερνετ...όταν τελειώνει μου πετάει ενα παραθυράκι με κάποιες λεπτομέριες για το πρόγραμμα φαντάζομαι γιατί το έκλεισα χωρίς να δω...με το που πάτησα το Χ...βαράει το τηλέφωνο....λέω όπα τι γίνεται...πάω να δω στην αναγνώριση και έλεγε "ΕΚΤΟΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ",αρχίζω να σκέφτομαι διάφορα...κλείνω αμέσω το ρούτερ και κάθομαι πάνω από το τηλέφωνο...μπαίνει ο τηλεφωνητής και μου αφήνει μια γυναίκα ένα μήνυμα,σε γλώσσα που δεν μπορώ να αναγνωρίσω και μάλλον είναι κάποια ασιατική(κινέζικα,γιαπωνέζικα δεν έχω ιδέα) βγάζω τα πάντα από την πρίζα για κάμποση μέχρι να συνηδιτοποιήσω τι έγινε...σκέφτομαι να ξανακούσω το μήνυμα...λέω θα είναι στάνταρ ηχογραφημένο...Ε ΔΕΝ ΗΤΑΝ!!!ο λόγος της έχει παύση μεγάλη σαν να σκέφτεται...!!!!αυτή την στιγμή είμαι πιο σαστισμένος από ποτέ...μου έχει καταριφθεί το ότι μέσω DSL δεν μπορούν να πάρουν τον αριθμό σου αν και πρακτικά είναι αδύνατο...και έχω και ένα ασιατικό μήνυμα στον τηλεφωνητή μου...επίσης θεωρώ αδύνατο να είναι άσχετο αυτό που κατέβασα με το τηλεφώνημα...έγινε σε δευτερόλεπτα.,.,,
Επίσης έσβησα ότι μπορούσα να σβήσω από το πρόγραμμα,κοίταξα και έσβησα και από την ρετζιστρι ό,τι είχε στο όνομα του αρχείου,και λέω μετα να κάνω μια αναζήτηση σε μέρος του ονόματος του προγράμματος για πιθανά υπόλοιπα με παραλαγμένο το όνομα...ε και βρήκα κάποια κουλά...κάτι αρχεία που δεν ήξερα ούτε τη μορφή ήταν και 2 αρχεία με την ίδια φωτογραφία σε έγχρωμη και ασπρόμαυρο με κάτι το οποίο έδειχνε ένα μέρος...και μόνο το έγχρωμο όταν το άνοιγες έκανε shortcut στον ευατό του...κλασσικές μλκιες..κοίταξα την ημερομηνία ότι ήταν σημερινή περίπου όταν το έπαθα αυτό και τα έσβησα και αυτά....
Ακού τώρα τις δικές σας εξηγήσεις....έχω απορία πραγματικά να μου δώσετε μια λογική εξήγηση τουλάχιστον για το τηλεφώνημα...για ιους και βλακείες δεν με νοιάζει...αλλά το τηλεφώνημα...

understracker
14-09-2008, 23:32
Αν δεν είχες modem στον υπολογιστή συνδεδεμένο στο τηλέφωνο δεν υπάρχει πρόβλημα. Μέσω του DSL router/modem δεν είναι δυνατόν να γίνει κλήση. Τώρα αν σε πήρε κάποιος τηλέφωνο η χρέωση είναι δική του, όχι δική σου.

zoo
14-09-2008, 23:35
Αν δεν είχες modem στον υπολογιστή συνδεδεμένο στο τηλέφωνο δεν υπάρχει πρόβλημα. Μέσω του DSL router/modem δεν είναι δυνατόν να γίνει κλήση. Τώρα αν σε πήρε κάποιος τηλέφωνο η χρέωση είναι δική του, όχι δική σου.

Δεν νομίζω να τίθεται θέμα εφόσον δεν είχα επαφή με το τηλέφωνο για χρεώσεις κλπ...εμένα άλλο με προβληματίζει ΠΩΣ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ????
Δεν είμαι ούτε χαζό,ούτε άσχετο....δεν έδωσα στοιχεία ούτε τπτ...

understracker
14-09-2008, 23:38
Έχεις VoIP τηλέφωνο ή απλό PSTN?

zoo
14-09-2008, 23:38
Έχεις VoIP τηλέφωνο ή απλό PSTN?

Απλό PSTN....

L.S.F.
15-09-2008, 13:27
katevasa ena ypotithemeno crack gia windows xr sp2.an to treksw enw exoun perasei oi 30 meres prothesmia pou sou dinoun ta authentika windows gia na ta energopoiiseis,tha doulepsoun i mpa??

TopGear
15-09-2008, 13:58
Sou kahke o skliros.
Ti marka einai? (gia na 3eroume na min paroume)
Dokimase na ton vgaleis kai na kaneis boot.

Western Digital 7200rpm 8MB Buffer 250GB

//Γενικά κόλλησε και η μητρική. Πάω για καινούριο. :D :D Θα είναι εντελώς διαστημόπλοιο όσον αφορά σε δυνατότητες σε σχέση με το παλιό. Θα βγάλω το άχτι μου τόσα χρόνια που είχα τον προηγούμενο και θα φορτώσω ό,τι καλύτερο μπορώ (σε κάποιες "λογικές" τιμές πάντα). :D

//Ζητάω μια συμβουλή. Αξίζει να πάρω lightscribe έναντι labelflash αλλά να είναι ATAPI το DVD-RW αντί SATA;

//Μνήμη 6400 στα 800MHZ προφανώς καλύτερη από αυτήν στα 667MHZ ε;

SpartanGeorge
15-09-2008, 14:37
ρε σεις κανω
restart το pc και δεν κανει το γνωστο
τουτ στην αρχη
και δεν ανοιγει και τπτ
τι μπορει να φταιει?? :confused:

Alan Don
15-09-2008, 14:57
ΑΤ σπαρτανγιώργο
* epeidh to eixa pαθει προσφατα....

μπορεινα φταιει η σκονη.... βγαλε -φυσα καλα και ξαναβαλε ολες τις συσκευες ...

καρτες - δισκους μνημες ραμ - ψυχτρα επεξεργαστη

αφου το κανεις ολο αυτο δες (που ειναι καλο να το κανεις ετσι και αλλιως) τσεκαρε αν το τροφοδοτικο σου ειναι οκ....δοκιμαζοντας με ενα αλλο προφανως αν μπορεις να βρεις.

εμενα παρα πολλες φορες κολλαει λογω σκονης

χτες ας πουμε κολλησε λογω υπερβολικης σκονης στην καρτα γραφικων

L.S.F.
15-09-2008, 15:26
ρε σεις κανω
restart το pc και δεν κανει το γνωστο
τουτ στην αρχη
και δεν ανοιγει και τπτ
τι μπορει να φταιει?? :confused:

egw otan eixa parei to hub kollouse ligo prin to tout to pc..twra kathe fora pou to kleinw aposindew k to hub k afou anoiksei to syndew pali..episis exw akousei to idio peristatiko na ginetai k me disketa i cd..

SpartanGeorge
15-09-2008, 15:34
εβγαλα καποιες συσκευες
τις καθαρισα και τις ξαναβαλα
και ανοιξε

αν και πιστευω δεν ηταν η σκονη καθως το ειχα καθαρισει πριν απο λιγο καιρο
μαλλον κατι ειχε κουνηθει
γιατι μου το ειχε ξανακανει αυτο μια φορα πριν απο μερικες μερες
που ειχε φαει μια μπουνια ολη δικη του (κατα λαθος.... προσπαθουσα να πετυχω ενα κουνουπι :p :p :blush: )

Incubus
15-09-2008, 15:36
εβγαλα καποιες συσκευες
τις καθαρισα και τις ξαναβαλα
και ανοιξε

αν και πιστευω δεν ηταν η σκονη καθως το ειχα καθαρισει πριν απο λιγο καιρο
μαλλον κατι ειχε κουνηθει
γιατι μου το ειχε ξανακανει αυτο μια φορα πριν απο μερικες μερες
που ειχε φαει μια μπουνια ολη δικη του (κατα λαθος.... προσπαθουσα να πετυχω ενα κουνουπι :p :p :blush: )

Με μπουνιά; :p

SpartanGeorge
15-09-2008, 15:40
Με μπουνιά; :p

οχυυυ
δεν ηταν ακριβως μπουνια
απλα εφαγε ενα τετραδιο Α4 στην απο πανω μερια του πυργου
(αλλα με δυναμη :p )

φταιω εγω που ειχε κατσει πανω το κουνουπι??? :p

(ηταν μεγαλο κουνουπι :p )

TopGear
15-09-2008, 21:56
Έχει κολλήσει το pc φίλου κατά τη διάρκεια εγκατάστασης SP2 μέσω της πλατφόρμας των αυτόματων ενημερώσεων. Η μπάρα προόδου παραμένει σταθερή, ακούγεται ο επεξεργαστής που προσπαθεί, αλλά τίποτα. Πάτησε άκυρο, όμως δεν άλλαξε κάτι.

Το μόνο που του είπα να δει είναι ο χώρος στον C. Μειώνεται συνεχώς. Να ελπίζω ότι θα δει ότι πχ δεν επαρκεί και θα κάνει rollback τη διαδικασία; Επίσης, πριν μπει το SP2 του είπα να κάνει ένα system restore.

//Εντάξει, ένιωσε το μηχάνημα. Οκ.

////'Οσον αφορά σε μένα. Τι προτείνετε; Αυτήν (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513338) (προσέξτε τι γράφει με κόκκινα γράμματα) ή αυτή (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513361); Θα μπουν πάνω σε τη αυτή (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526755) τη μητρική.

Mr. Iso
15-09-2008, 23:50
////'Οσον αφορά σε μένα. Τι προτείνετε; Αυτήν (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513338) (προσέξτε τι γράφει με κόκκινα γράμματα) ή αυτή (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513361); Θα μπουν πάνω σε τη αυτή (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526755) τη μητρική.

Παρόλου που η 9800 δεν γράφει αναλυτικά στοιχεία, μιας κ μιλάμε για ίδια σειρά της ίδιας εταιρείας τότε δια της ατόπου απαγωγής 9800>9600... Ε κ για δέκα ευρώ που κοστίζει παραπάνω, πάρτη κ για την ελάχιστα μεγαλύτερη αποδοσή που μπορεί να έχει κ να λες ότι έχεις κ 9800... :p
Η μητρική σου τις παίρνει κ τις δύο... Την έξοδο S/PDIF που σου λεει με κοκκινα γράμματα η 9600 ότι πρέπει να έχει η μητρική ή η κάρτα ήχου, η μητρική που θες να το βάλεις επάνω έχει, οπότε όλα οκ, μην αγχώνεσαι...

Για τους τύπους να ξέρεις ότι αυτή είναι στο περίπου είναι ψηφιακή έξοδος ήχου για σύνδεση του προσαρμογέα ήχου με άλλα εσωτερικά εξαρτήματα που Η/Υ, κ η γραφικών στο ζητάει για να παίρνει κ αυτή ήχο κ να μπορεί η έξοδος HDMI να έχει κ ήχο, γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση κ βίντεο κ εικόνα πάνε μέσω ενός καλωδίου... Κοινώς αν θες τον ήχο σου στην τηλεόραση κάνεις την σύνδεση, αν τον θες στο ηχοσύστημα, ρίξε κατευθείαν καλώδιο απο το output της κάρτας ήχου...

TopGear
16-09-2008, 00:15
Παρόλου που η 9800 δεν γράφει αναλυτικά στοιχεία, μιας κ μιλάμε για ίδια σειρά της ίδιας εταιρείας τότε δια της ατόπου απαγωγής 9800>9600... Ε κ για δέκα ευρώ που κοστίζει παραπάνω, πάρτη κ για την ελάχιστα μεγαλύτερη αποδοσή που μπορεί να έχει κ να λες ότι έχεις κ 9800... :p
Η μητρική σου τις παίρνει κ τις δύο... Την έξοδο S/PDIF που σου λεει με κοκκινα γράμματα η 9600 ότι πρέπει να έχει η μητρική ή η κάρτα ήχου, η μητρική που θες να το βάλεις επάνω έχει, οπότε όλα οκ, μην αγχώνεσαι...

Για τους τύπους να ξέρεις ότι αυτή είναι στο περίπου είναι ψηφιακή έξοδος ήχου για σύνδεση του προσαρμογέα ήχου με άλλα εσωτερικά εξαρτήματα που Η/Υ, κ η γραφικών στο ζητάει για να παίρνει κ αυτή ήχο κ να μπορεί η έξοδος HDMI να έχει κ ήχο, γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση κ βίντεο κ εικόνα πάνε μέσω ενός καλωδίου... Κοινώς αν θες τον ήχο σου στην τηλεόραση κάνεις την σύνδεση, αν τον θες στο ηχοσύστημα, ρίξε κατευθείαν καλώδιο απο το output της κάρτας ήχου...

Σ'ευχαριστώ. Αύριο παραγγέλνω τον καινούριο. :D :D Έβγαλα διάφορα απωθημένα όσον αφορά στο τι υλικά θα βάλω. Αν κρίνω από τις προδιαγραφές, θα λιώσω, ειδικά τον πρώτο καιρό. Και επεξεργαστής που φυσάει...Τςςςςς. :D

//Προτίμησα μνήμη στα 800MHZ, καλύτερα ε από 667; Η μητρική πώς σου φαίνεται;

Mr. Iso
16-09-2008, 00:40
Σ'ευχαριστώ. Αύριο παραγγέλνω τον καινούριο. :D :D Έβγαλα διάφορα απωθημένα όσον αφορά στο τι υλικά θα βάλω. Αν κρίνω από τις προδιαγραφές, θα λιώσω, ειδικά τον πρώτο καιρό. Και επεξεργαστής που φυσάει...Τςςςςς. :D

//Προτίμησα μνήμη στα 800MHZ, καλύτερα ε από 667; Η μητρική πώς σου φαίνεται;

Επεξεργαστή ποιόν...???
Μνήμη φυσικά κ καλύτερα 800άρα... Ελπίζω Kingstone ή OCZ... 2 Dimms των 1Gb να φανταστώ...???
Η μητρική απλά σπέρνει... Πολύ σωστή επιλογή... Είναι Gigabyte, δλδ είναι κορυφή, τα πάει καλά με ότι κ να τις βάλεις επάνω, δεν καταλαβαίνει Χριστό απο ζόρια, αντέχει κ για τα εγγόνια σου κ τραβάει κ τρελό overclocking...Yeehaaa...

Για πες μια κ τα υπόλοιπα κομμάτια του PC...

TopGear
16-09-2008, 00:49
Επεξεργαστή ποιόν...???
Μνήμη φυσικά κ καλύτερα 800άρα... Ελπίζω Kingstone ή OCZ... 2 Dimms των 1Gb να φανταστώ...???
Η μητρική απλά σπέρνει... Πολύ σωστή επιλογή... Είναι Gigabyte, δλδ είναι κορυφή, τα πάει καλά με ότι κ να τις βάλεις επάνω, δεν καταλαβαίνει Χριστό απο ζόρια, αντέχει κ για τα εγγόνια σου κ τραβάει κ τρελό overclocking...Yeehaaa...

Για πες μια κ τα υπόλοιπα κομμάτια του PC...

RAM (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553829) Θα βάλω 2 τέτοιες για να φτάσει στα 4GB
Επεξεργαστής (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558249)
Τροφοδοτικό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700180)
Οθόνη (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168007) Έχει αντίθεση 8000:1 και δεν είναι wide.
Σκληρός δίσκος (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301630)
E μετά πήρα κι ένα UPS στα 800W της Mustek, απλό πληκτρολόγιο-ποντίκι, DVD-RW.

Για δες λίγο στη μητρική εκεί που λέει "πατήστε να δείτε τους συμβατούς τύπους μνήμης". Δε λέει για Kingston 2GB, αλλά εφόσον λέει παίρνει max ως 16GB (άρα 4x4GB), λογικά θα σηκώνει και τις 2άρες κι ας μην το γράφει στο site ε;

Mr. Iso
16-09-2008, 01:18
RAM (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553829) Θα βάλω 2 τέτοιες για να φτάσει στα 4GB
Επεξεργαστής (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558249)
Τροφοδοτικό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700180)
Οθόνη (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168007) Έχει αντίθεση 8000:1 και δεν είναι wide.
Σκληρός δίσκος (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301630)
E μετά πήρα κι ένα UPS στα 800W της Mustek, απλό πληκτρολόγιο-ποντίκι, DVD-RW.

Για δες λίγο στη μητρική εκεί που λέει "πατήστε να δείτε τους συμβατούς τύπους μνήμης". Δε λέει για Kingston 2GB, αλλά εφόσον λέει παίρνει max ως 16GB (άρα 4x4GB), λογικά θα σηκώνει και τις 2άρες κι ας μην το γράφει στο site ε;

Ε, ναι μπορεί να μην το γράφει αλλά κατά 99,9999% δεν θα υπάρχει πρόβλημα... Άλλωστε ποτέ αυτές οι λίστες δεν είναι πλήρεις... Συν ότι δεν είσαι ο μονος που θα βάλει σε Gigabyte μητρική Dimm των 2Gb...
Αλλάάά, γιατί να βάλεις 4Gb..??? Τα XP μπορούν να διαχειριστούν μέχρι 3,2, οπότε τ άλλα πηγαίνουν ψιλοχαμένα... Βέβαια, τα έχει καβάτζα για το μέλλον κ για όποτε βάλεις Vista (αυτό άστο για αργότερα) που μπορούν αν διαχειριστουν κ παραπανω... (Ή για να κάνεις τη γραφικών να τσιμπάει έξτρα μνήμη απο εκεί...)
Επίσης αφου φτιάχνεις που φτιάχνεις κ γαμώ τα PC γιατί να μη βάλεις κάτι καλύτερο σε μνήμη..??? Πχ να βάλεις DDR3... Προσωπική μου άποψη είναι να δώσει κάτι παραπάνω κ να έχεις ναι μεν λιγότερη (αλλά κ πάλι αρκετή) μνήμη αλλά πολύ πιο γρήγορη... Βάλε πχ 2 απο αυτά (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554727) ή 2 απο αυτά (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555280)...

Για επεξεργαστή, ξέχασε τον τον τετραπύρινο... Αν δεις 3-4 σελίδες πιο πριν τα έλεγα κ σε έναν άλλο που ήθελε να πάρει Quad... Τα σημερινά λειτουργικά-προγράμματα-παιχνίδια-εφραμογές δεν μπορουν να διαχειριστούν όλη την δύναμη των τετραπύρινων γιατί δεν είναι σχεδιασμένα για αυτό το πράγμα... Οπότε πάρε δiπύρινο, που μπορούν να τον εκμεταλευτουν πολύ πολύ καλύτερα... Προτείνω αυτόν (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558264)... Λιγότερα λεφτά, πολύ καλύτερη αποδοση...

Τροφοδοτικό βάλε ένα μικρότερο... Είναι υπερβολικά πολλά τα 1100W... Ακόμη κ με την 9800 που τραβάει πολύ, κ πάλι αυτή μου φαίνεται υπερβολική λύση... Πάρε κατι στα 800W καλύτερα...

Για δίσκο εγώ θα πρότεινα Western Digital γιατί εν αντιθέση με τους Seagate τους έχω δουλέψει πάρα πολύ κ τους εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια... Βέβαι κοστίζουν κάτι παραπάνω... Πχ ο αντίστοιχος στο 1Tb της Western (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303728) Είναι 30€ παραπάνω, αλλά εγώ προσωπικά θα τον προτιμουσα... Βέβαια αν έχεις δουλέψει τους Seagate κ σου έχουν βγεί μια χαρά τότε ότι προτιμάς, πάρε αυτους... Μια πρόταση πάντως που έχω για τους δίσκους, όποια μάρκα κ να πάρεις, αντί για 1Τb πάρε στην ίδια τιμή δύο μικρότερους (πχ 2 Χ 640Gb ) κ βάλτους σε συστοιχία RAID 0... (ουσιαστικά τους κάνει ένωση)(οκ, εγώ δεν το έχω κάνει ακόμη, αλλά απ όσο ξέρω κ αποδίδει καλύτερα, κ με τα ίδια λεφτά έχεις λίγο περισσότερο χώρο, πχ αντί για 1Tb έχεις 1,3Tb...)

Οθόνη καλά κάνεις, κ εγώ τις έχω σιχαθεί τις Wide..Μου τη σπάνε.. Κ έχουν ξεσκιστεί όλοι να βγάζουν συνέχεια Wide...Αγκρρρ...
Πληκτρολόγιο-ποντίκι αν σε φτάνουν τα λεφτά πάρε ασύρματα... Θα σε χιλιοβολέψουνε... Απο προσωπική εμπειρία...
DVD-RW προτίμησε αν μπορείς Plextor...

Ελπίζω τώρα βέβαια να μη σε μπέρδεψα περισσότερο...:blush: :blush: Όλα αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις... Αλλά τα περισσότερα απο αυτά που σου πρότεινα τα έχω δουλέψει, κ γι αυτό τα προτείνω...:wavey: :wavey:

St3f@n0s
16-09-2008, 01:23
Re MR ISO epeidh ta les polu wraia mou exhgeis pws 8a mpoun oi ddr3 mnhmes se mobo pou dexetai ddr2???:blush: :blush: :blush:

Mr. Iso
16-09-2008, 01:31
Re MR ISO epeidh ta les polu wraia mou exhgeis pws 8a mpoun oi ddr3 mnhmes se mobo pou dexetai ddr2???:blush: :blush: :blush:

Ντάξει κύριος μη βαράς.... :blush: Ένα λάθος κάναμε κ εμείς...:blush: Είναι κ λίγο αργά, ξέρεις τώρα... Μπερδεύτηκα ρε κ νόμισα ότι έλεγε την 1η φορά που το διάβασα DDR3... Αχουυυ...:p :D :D
Καλά ρε θηρίο, κάθησες κ διάβασες όλο αυτό το σεντόνι...???!!!!:o

Top Gear, άκυρο τότε αυτό που είπα για τις μνήμες... Βάλε τις Kingstone που έλεγες κ εσύ... Μια χαρά είναι...;-)

St3f@n0s
16-09-2008, 01:38
Ντάξει κύριος μη βαράς.... :blush: Ένα λάθος κάναμε κ εμείς...:blush: Είναι κ λίγο αργά, ξέρεις τώρα... Μπερδεύτηκα ρε κ νόμισα ότι έλεγε την 1η φορά που το διάβασα DDR3... Αχουυυ...:p :D :D

Top Gear, άκυρο τότε αυτό που είπα για τις μνήμες... Βάλε τις Kingstone που έλεγες κ εσύ... Μια χαρά είναι...;-)

Nai re...
Apla sas eblepa toshn wra na exete wraia suzhthsh(kai emena mou aresoun autes oi suzhthseis) kai eipa na mhn petaxtw mias kai panw katw wraia ta legate...
Alla mhn kaneis tetoio la8os...
To ekana egw se pelath kai eutuxws pou htan psuxraimos gt agorase mhxanhma 1500 kai tou edwsa la8os mnhmes...:D

Na pw ki egw thn gnwmh mou...
Egw pleon protimw ton gamistero sunduasmo:

Asus(mobo)
Intel(cpu)+psuxtra fusika(den empisteuomai pote tis mamhsies)
ATI(vga)
OCZ h Corsair(mnhmes)
Sklhroi gia emena to idio einai(tuxera einai auta)(oloi to idio skata einai,einai na mhn sou tuxei:angryfire )
Se trofodotika,floppyz,dvdia protimhseis den paizoun...
Kouti an mporeis full...:wavey:

Opws blepete dinw markes only...
Montela...Oso akribotera toso to kalutera(sxedon panta) alla exei kai ena mpatzet h upo8esh opote ola einai upokeimenika...:wavey:

TopGear
16-09-2008, 01:44
Ε, ναι μπορεί να μην το γράφει αλλά κατά 99,9999% δεν θα υπάρχει πρόβλημα... Άλλωστε ποτέ αυτές οι λίστες δεν είναι πλήρεις... Συν ότι δεν είσαι ο μονος που θα βάλει σε Gigabyte μητρική Dimm των 2Gb...
Αλλάάά, γιατί να βάλεις 4Gb..??? Τα XP μπορούν να διαχειριστούν μέχρι 3,2, οπότε τ άλλα πηγαίνουν ψιλοχαμένα... Βέβαια, τα έχει καβάτζα για το μέλλον κ για όποτε βάλεις Vista (αυτό άστο για αργότερα) που μπορούν αν διαχειριστουν κ παραπανω... (Ή για να κάνεις τη γραφικών να τσιμπάει έξτρα μνήμη απο εκεί...)
Επίσης αφου φτιάχνεις που φτιάχνεις κ γαμώ τα PC γιατί να μη βάλεις κάτι καλύτερο σε μνήμη..??? Πχ να βάλεις DDR3... Προσωπική μου άποψη είναι να δώσει κάτι παραπάνω κ να έχεις ναι μεν λιγότερη (αλλά κ πάλι αρκετή) μνήμη αλλά πολύ πιο γρήγορη... Βάλε πχ 2 απο αυτά (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554727) ή 2 απο αυτά (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555280)...

Για επεξεργαστή, ξέχασε τον τον τετραπύρινο... Αν δεις 3-4 σελίδες πιο πριν τα έλεγα κ σε έναν άλλο που ήθελε να πάρει Quad... Τα σημερινά λειτουργικά-προγράμματα-παιχνίδια-εφραμογές δεν μπορουν να διαχειριστούν όλη την δύναμη των τετραπύρινων γιατί δεν είναι σχεδιασμένα για αυτό το πράγμα... Οπότε πάρε δiπύρινο, που μπορούν να τον εκμεταλευτουν πολύ πολύ καλύτερα... Προτείνω αυτόν (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558264)... Λιγότερα λεφτά, πολύ καλύτερη αποδοση...

Τροφοδοτικό βάλε ένα μικρότερο... Είναι υπερβολικά πολλά τα 1100W... Ακόμη κ με την 9800 που τραβάει πολύ, κ πάλι αυτή μου φαίνεται υπερβολική λύση... Πάρε κατι στα 800W καλύτερα...

Για δίσκο εγώ θα πρότεινα Western Digital γιατί εν αντιθέση με τους Seagate τους έχω δουλέψει πάρα πολύ κ τους εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια... Βέβαι κοστίζουν κάτι παραπάνω... Πχ ο αντίστοιχος στο 1Tb της Western (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303728) Είναι 30€ παραπάνω, αλλά εγώ προσωπικά θα τον προτιμουσα... Βέβαια αν έχεις δουλέψει τους Seagate κ σου έχουν βγεί μια χαρά τότε ότι προτιμάς, πάρε αυτους... Μια πρόταση πάντως που έχω για τους δίσκους, όποια μάρκα κ να πάρεις, αντί για 1Τb πάρε στην ίδια τιμή δύο μικρότερους (πχ 2 Χ 640Gb ) κ βάλτους σε συστοιχία RAID 0... (ουσιαστικά τους κάνει ένωση)(οκ, εγώ δεν το έχω κάνει ακόμη, αλλά απ όσο ξέρω κ αποδίδει καλύτερα, κ με τα ίδια λεφτά έχεις λίγο περισσότερο χώρο, πχ αντί για 1Tb έχεις 1,3Tb...)

Οθόνη καλά κάνεις, κ εγώ τις έχω σιχαθεί τις Wide..Μου τη σπάνε.. Κ έχουν ξεσκιστεί όλοι να βγάζουν συνέχεια Wide...Αγκρρρ...
Πληκτρολόγιο-ποντίκι αν σε φτάνουν τα λεφτά πάρε ασύρματα... Θα σε χιλιοβολέψουνε... Απο προσωπική εμπειρία...
DVD-RW προτίμησε αν μπορείς Plextor...

Ελπίζω τώρα βέβαια να μη σε μπέρδεψα περισσότερο...:blush: :blush: Όλα αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις... Αλλά τα περισσότερα απο αυτά που σου πρότεινα τα έχω δουλέψει, κ γι αυτό τα προτείνω...:wavey: :wavey:

Ευχαριστώ ρε για τις συμβουλές, δε με μπέρδεψες καθόλου.

Καταρχήν έλεγα να πάρω διπύρηνο επεξεργαστή, αλλά κάποια άλλα παιδιά μου προτείνανε τετραπύρηνο για μελλοντική αξιοποίηση. Δλδ καλύτερα να τον έχεις για το μέλλον αν βγει κανά SP3 των Vista ή τίποτα καινούρια Windows Spavy (όνομα που σκέφτηκα). :D Να εγκαταστήσω κατευθείαν Vista ή XP λέτε; Τα Vista με ενσωματωμένο SP1 από ELMS τα έχει δοκιμάσει κανείς; Γιατί τα XP SP2 όλο μου έβγαζαν αυτό το σπαστικότατο πρόβλημα (http://www.forums.gr/showpost.php?p=696490&postcount=824)...

Τροφοδοτικό, το σκεφτόμουν για μεγάλο, με σκοπό να αντέχει και να μην έχει πρόβλημα. Ούτως ή άλλως 20 ευρώ πάνω ή κάτω, δε μου κάνουν πρόβλημα. Προφανώς δεν είχες ενδοιασμό για TAGAN, right; ;-) Γιατί κοιτούσα κυρίως για αυτά (και μου έχουν πει και έχουν αποδειχθεί πολύ γερά) και τα αμέσως μικρότερα ήταν 700άρια...:-( Άλλωστε αν διαλέξεις κατηγορία 800άρια, όλα έχουν τις ίδιες τιμές, οπότε δεν είναι καλύτερο με ίδια τιμή να πάρω 1100;

Για σκληρό τώρα. Ό,τι είχα δουλέψει ήταν Western Digital. Έναν 20άρη 8ετίας που αντέχει ακόμη το σκυλί, έναν 80άρη από το 2004 που επίσης αντέχει και ένα 250 το 2005 περίπου που τα έφτυσε και έχασα άπειρα δεδομένα. Προτίμησα Seagate αυτήν τη φορά για λόγους εγγύησης (5 έτη) αλλά και επειδή μου λέγανε κρατάνε καλύτερα.

//Γενικά θέλω να έχω δυνατό-ανταγωνιστικό μηχάνημα και για κάποια χρόνια μετά. Και για αυτόν τον λόγο και επειδή έβγαλα απωθημένα που είχα 4,5+ χρόνια να κάνω αναβάθμιση. Ο παλιός ήταν ένας AthlonXP 2600+, γραφικά μια AGP στα 128, μητρική ASUS A7N8X-X αρκετά καλή θα έλεγα και μνήμη 1GB.

Bebis
16-09-2008, 01:56
Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις πάνω από 600€ (χωρίς οθόνη)...
Quad μόνο για video editing... ούτε για παιχνίδια ούτε για τίποτα άλλο, πεταμένα λεφτά, πάρε ένα 2πύρινο υψηλότερα χρονισμένο.Έτσι κι αλλιώς ο πρώτος πηρύνας είναι που κάνει την διαφορά σ'αυτό που αντιλαμβάνεσαι...

WD + Seagate είναι ίδια εταιρεία (η 2η αγόρασε την 1η).
4GB μνημη προτείνω και γω... τα 1,2 παραπάνω (από τα 2) αξίζουν ακόμα και αν δεν βλέπουν τα υπόλοιπα 0,8. Στην τελική μελλοντικά θα θέλεις 64bit OS.

PSU μακριά από tagan... πάνω από 700W είναι πλεονασμός.. ακόμα και αν κάνεις o/c πάνω από 500W σπάνια χρησιμοποιείς...άρα με 700αρακι είσαι κομπλέ...

Και μακριά από eshop..γιατί είδα πολλά λινκς...

Mr. Iso
16-09-2008, 01:59
Nai re...
Apla sas eblepa toshn wra na exete wraia suzhthsh(kai emena mou aresoun autes oi suzhthseis) kai eipa na mhn petaxtw mias kai panw katw wraia ta legate...
Alla mhn kaneis tetoio la8os...
To ekana egw se pelath kai eutuxws pou htan psuxraimos gt agorase mhxanhma 1500 kai tou edwsa la8os mnhmes...:D

Na pw ki egw thn gnwmh mou...
Egw pleon protimw ton gamistero sunduasmo:

Asus(mobo)
Intel(cpu)+psuxtra fusika(den empisteuomai pote tis mamhsies)
ATI(vga)
OCZ h Corsair(mnhmes)
Sklhroi gia emena to idio einai(tuxera einai auta)(oloi to idio skata einai,einai na mhn sou tuxei:angryfire )
Se trofodotika,floppyz,dvdia protimhseis den paizoun...
Kouti an mporeis full...:wavey:

Opws blepete dinw markes only...
Montela...Oso akribotera toso to kalutera(sxedon panta) alla exei kai ena mpatzet h upo8esh opote ola einai upokeimenika...:wavey:

Όντως, το να ψάχνεις Gigabyte με DDR3 είναι σαν ψύλος στ άχυρα... 3-4 μοντέλα κ απο 200€ κ πάνω...

Ώπα ώπα, όχι ΑΤΙ ρε... 1) Έχουν μείνει αρκετά πίσω σε σχέση με τις nVidia, 2) ανεβάζουν τρελές θερμοκρασίες στα ζόρια, 3) Εστω μια ΑΤΙ κ μια Nvidia, ίσης κατηγορίας... Σε απολυτους χρόνους στα εύκολα εώς μέτρια η ΑΤΙ αποδίδει λίγο καλύτερα... Στα ζόρια (κ αφου έχει αρχίσει να ψήνεται) η Nvidia της αλλάζει τα πετρίλαια...
Κ με την εργοστασιακή της Intel, κάνεις καλή δουλειά, αρκεί όμως να έχει κ το υπόλοιπο κουτί καλή ψύξη, κοινώς 2-3 ανεμηστήρες 12cm καλά τοποθέτημένους...
Αυτό για τους σκληρους πλάκα πλάκα ισχύει... Είναι να είσαι λίγο άτυχος-γκαντέμης κ τότε θα σου χαλάσουν κ οι καλύτεροι...:p

Ευχαριστώ ρε για τις συμβουλές, δε με μπέρδεψες καθόλου.

Καταρχήν έλεγα να πάρω διπύρηνο επεξεργαστή, αλλά κάποια άλλα παιδιά μου προτείνανε τετραπύρηνο για μελλοντική αξιοποίηση. Δλδ καλύτερα να τον έχεις για το μέλλον.

Τροφοδοτικό, το σκεφτόμουν για μεγάλο, με σκοπό να αντέχει και να μην έχει πρόβλημα. Ούτως ή άλλως 20 ευρώ πάνω ή κάτω, δε μου κάνουν πρόβλημα. Προφανώς δεν είχες ενδοιασμό για TAGAN, right; ;-)

Για σκληρό τώρα. Ό,τι είχα δουλέψει ήταν Western Digital. Έναν 20άρη 8ετίας που αντέχει ακόμη το σκυλί, έναν 80άρη από το 2004 που επίσης αντέχει και ένα 250 το 2005 περίπου που τα έφτυσε και έχασα άπειρα δεδομένα. Προτίμησα Seagate αυτήν τη φορά για λόγους εγγύησης (5 έτη) αλλά και επειδή μου λέγανε κρατάνε καλύτερα.

//Γενικά θέλω να έχω δυνατό-ανταγωνιστικό μηχάνημα και για κάποια χρόνια μετά. Και για αυτόν τον λόγο και επειδή έβγαλα απωθημένα που είχα 4,5+ χρόνια να κάνω αναβάθμιση. Ο παλιός ήταν ένας AthlonXP 2600+, γραφικά μια AGP στα 128, μητρική ASUS A7N8X-X αρκετά καλή θα έλεγα και μνήμη 1GB.

Κοίτα, όταν λές μελλοντική αξιοποίηση τετραπήρινου, τότε μιλάμε για κάμποσα χρονάκια, 2-3 χρόνια τουλάχιστον...Κοινώς όταν η Microsoft βγάλει τα επόμενα Windows... Μέχρι τότε κ οι 4 πυρήνες θα υπολειτουργουν.. Ή έστω οι δυο θα βουλεύουν φουλ κ οι άλλοι δύο μισοι... Δεν είναι κρίμα...???

Τα TAGAN δεν τα ξέρω... Κ γενικότερα απο τροφοδοτικά δεν έχω κάποια συγκεκριμένη μάρκα να σου προτείνω.. Ότι πιστεύεις εσύ... Απλά σκέψου πως ότι πληρώνεις παίρνεις... Αφου είναι στην ίδια τιμή σχεδόν κ τα 1000+ τότε μια χαρά, τσίμπα ένα...

Για τους δίσκους, κ εγώ έχω ακουσει καλά πράγματα για τους Seagate, αλλά τόσα χρόνια τους Western Digital,με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο κ δύσκολα τους αλλάζω... Μη σε πάρω όμως στο λαιμό μου... Όπως είπες κ εσύ είχες τόσους κ ήταν σκυλιά, κ έτυχε ο 250 κ χάλασε κ τα έχασες όλα...
Ότι κ να επιλέξεις πάντως σκέψου αυτό που σου είπα με τους δύο μικρότερους κ το RAID...;-)

//Για το πρόβλημα με τα XP SP2... Αν κ δεν μου έχει τύχει (σπασμένα τα δικά μου γαρ) αφου κ τα ξανακατέβασες κ ρώτησες κ δεν απάντησαν τότε προτείνω: Σπασμένα XP SP2 κ μετά ένα patch που υπάρχει το οποίο κάνει τα προγράμματα αναγνώρισης της MS να τα βλέπουν σαν αυθεντικά...;-)

St3f@n0s
16-09-2008, 01:59
Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις πάνω από 600€ (χωρίς οθόνη)...
Quad μόνο για video editing... ούτε για παιχνίδια ούτε για τίποτα άλλο, πεταμένα λεφτά, πάρε ένα 2πύρινο υψηλότερα χρονισμένο.Έτσι κι αλλιώς ο πρώτος πηρύνας είναι που κάνει την διαφορά σ'αυτό που αντιλαμβάνεσαι...

WD + Seagate είναι ίδια εταιρεία (η 2η αγόρασε την 1η).
4GB μνημη προτείνω και γω... τα 1,2 παραπάνω (από τα 2) αξίζουν ακόμα και αν δεν βλέπουν τα υπόλοιπα 0,8. Στην τελική μελλοντικά θα θέλεις 64bit OS.

Well said...++++++

St3f@n0s
16-09-2008, 02:05
Ώπα ώπα, όχι ΑΤΙ ρε... 1) Έχουν μείνει αρκετά πίσω σε σχέση με τις nVidia, 2) ανεβάζουν τρελές θερμοκρασίες στα ζόρια, 3) Εστω μια ΑΤΙ κ μια Nvidia, ίσης κατηγορίας... Σε απολυτους χρόνους στα εύκολα εώς μέτρια η ΑΤΙ αποδίδει λίγο καλύτερα... Στα ζόρια (κ αφου έχει αρχίσει να ψήνεται) η Nvidia της αλλάζει τα πετρίλαια...
Κ με την εργοστασιακή της Intel, κάνεις καλή δουλειά, αρκεί όμως να έχει κ το υπόλοιπο κουτί καλή ψύξη, κοινώς 2-3 ανεμηστήρες 12cm καλά τοποθέτημένους...
Αυτό για τους σκληρους πλάκα πλάκα ισχύει... Είναι να είσαι λίγο άτυχος-γκαντέμης κ τότε θα σου χαλάσουν κ οι καλύτεροι...:p

To pio baru paixnidi pou paizw einai to PRO...:D
Enas filos mou pou psaxnetai me kartes grafikwn phre 3870 sapphire sta 170 kai mexri twra den tou kollaei pou8ena(bebaia kai to upoloipo pc tou spernei alla problhma den exei)...
To full tower swzei zwes,neura kai alla polla...
Kai xwris anemisthra alla me 2 trupes exei kaluterh psuxh apo ola ta mesaia...

Ότι κ να επιλέξεις πάντως σκέψου αυτό που σου είπα με τους δύο μικρότερους κ το RAID...;-)

As balei tote seagate me 32 mb buffer pou einai gamhsterotatoi...:baby:

TopGear
16-09-2008, 02:10
Enas filos mou pou psaxnetai me kartes grafikwn phre 3870 sapphire sta 170 kai mexri twra den tou kollaei pou8ena(bebaia kai to upoloipo pc tou spernei alla problhma den exei)...

Κουτάκι που διάλεξα (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808588)

Και για φαντεζί βραδιές :D :D και επειδή έχει ανεμιστήρες (αν και θα βάλω και άλλον έναν τρίτο 120mm)

Και μόλις είχα σκεφτεί να βάλου 2 τέτοιους (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301632) που πάλι είναι 32ΜΒ όπως ο 1Τ, αλλά αν φτου κακά σκάσει ο ένας, να έχω τον άλλον και να μη χαλάσει ολόκληρος και μοναδικός δίσκος. Βέβαια σου πιάνει μια θέση παραπάνω...Είναι όμως κανά 15 ευρώ πιο φτηνά.

//Αυτό με το RAID είναι εύκολο να γίνει; Δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ, δεν ξέρω πώς να το στήσω, γενικά είμαι λίίίίίίίγο αδαής στο τι κάνει και πώς λειτουργεί...:blush: :blush:

Mr. Iso
16-09-2008, 02:13

Ε ντάξει, άμα είναι για PRO κάνεις δουλειά κ με την ενσωματωμένη της μητρικής...:p :p Εδώ όμως το παιδί θέλει μηχάνημα που να κόβει κόλους... Οπότε η νέες γενίες της Nvidia είναι μονόδρομος...

Ας βάλει τότε WD με 32 mb buffer που είναι γαμηστερότατοι...:baby: :baby:

Μια κ χώθηκες, για πες, αυτό που του πρότεινα με τους δίκους, μπας κ το έχεις δοκιμάσει εσύ...??? Έχει πράγματι καλύτερη απόδοση...??? (δλδ αντί για 1 Χ 1Tb να βάλει 2 Χ 640Gb σε RAID 0)

Mr. Iso
16-09-2008, 02:16

Και για φαντεζί βραδιές :D :D και επειδή έχει ανεμιστήρες (αν και θα βάλω και άλλον έναν τρίτο 120mm)

Και μόλις είχα σκεφτεί να βάλου 2 τέτοιους (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301632) που πάλι είναι 32ΜΒ όπως ο 1Τ, αλλά αν φτου κακά σκάσει ο ένας, να έχω τον άλλον και να μη χαλάσει ολόκληρος και μοναδικός δίσκος. Βέβαια σου πιάνει μια θέση παραπάνω...Είναι όμως κανά 15 ευρώ πιο φτηνά.

//Αυτό με το RAID είναι εύκολο να γίνει; Δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ, δεν ξέρω πώς να το στήσω, γενικά είμαι λίίίίίίίγο αδαής στο τι κάνει και πώς λειτουργεί...:blush: :blush:

Καλά ε, πολύ τζιτζι το κουτί... Μια χαρά...

Αυτό με το RAID ναι είναι εύκολο, μέσα απο το BIOS γίνεται, 2-3 πραγματα πας κ αλλάζεις μονο κ είναι οκ... Στο manual της μητρικής πρέπει να έχει αναλυτικές οδηγίες αν κολησεις κάπου...

St3f@n0s
16-09-2008, 02:17

Krata xwro na baleis kai auto omws...:D

http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/6212343/2/istockphoto_6212343_big_empty_lunapark_wheel_on_su nny_day.jpg

Kala ki emena exei kati froufrou (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650677) alla ta exw apenergopoihsei...

Eukolo einai(ola ginontai mesw hardware)...
An 8es mirror tote nai...
An 8es stripping tsampa kopos...
Pare ena 80arh na xwseis to logismiko na krathseis tous allous xwris partition kai blakeies...
Auto exw kanei egw...

TopGear
16-09-2008, 02:20
Καλά ε, πολύ τζιτζι το κουτί... Μια χαρά...

Αυτό με το RAID ναι είναι εύκολο, μέσα απο το BIOS γίνεται, 2-3 πραγματα πας κ αλλάζεις μονο κ είναι οκ... Στο manual της μητρικής πρέπει να έχει αναλυτικές οδηγίες αν κολησεις κάπου...

Παίζει πάντως να πάρω τελικά τους 500άρηδες ώστε να τους έχω αρχικά έστω σκέτους και μετά στο μέλλον να κάνω το configuration με το RAID.

Να χτυπήσω Vista από την αρχή λες; Ή ΧΡ τίγκα με SP3; Θέλω να βάλω τα γνήσια του ELMS αλλά ανέφερα παραπάνω ένα σημαντικό πρόβλημα που με ψιλοαποτρέπει...Άραγε τα Vista το έχουν αυτό; Και μιας που το αναφέραμε, στο install προφανώς θα είναι ίδια ε με τα XP στην όλη διαδικασία;

TopGear
16-09-2008, 02:23
Pare ena 80arh na xwseis to logismiko na krathseis tous allous xwris partition kai blakeies...
Auto exw kanei egw...

Μirror? Stripping? :confused: :blush: :blush:

Πίστεψε με, κι εγώ είχα 80 άρη για το λογισμικό και 250 για Data. Και τα έφτυσε ο 250...Οπότε σκέφτηκα να πάρω 2 500άρηδες και τουλάχιστον στις αρχές να αποθηκεύω ό,τι θέλω στο σπασμένο partition του ενός και σε ολόκληρο τον άλλο κι όποτε γεμίσουν βλέπω τι κάνω (άλλωστε για να γεμίσουν 500GB θα πρέπει να ξεχάσω το DVD-RW :D :D). Ίσως τότε να αγοράσω καινούριο σκληρό ή blu ray και να τα σώσω όλα σε δισκάκια. :cool: :cool:

St3f@n0s
16-09-2008, 02:23
Ας βάλει τότε WD με 32 mb buffer που είναι γαμηστερότατοι...:baby: :baby:

Μια κ χώθηκες, για πες, αυτό που του πρότεινα με τους δίκους, μπας κ το έχεις δοκιμάσει εσύ...??? Έχει πράγματι καλύτερη απόδοση...??? (δλδ αντί για 1 Χ 1Tb να βάλει 2 Χ 640Gb σε RAID 0)

Esu milhses gia 640 kai upe8esa oti milame mono gia 500arhdes...
Oi 32arhdes tis wd einai sto1 terra mono an 8umamai kala...:blush:

Auto me to raid einai eukolo...
Raid 0 den exw dokimasei...
Giati ekei kerdizeis apodosh kai oxi asfaleia...
An krasarei o enas einai sa na krasaroun kai oi 2 ka8ws apo8hkeuei dedomena kai stous 2 tautoxrona opte exeis 1 kommati enos arxeiou ston ena kai allo kommati ston allon(toulaxiston auto sumbainei se megala arxeia(px:tainies))...
Mono mirroring leei...
Tigka asfaleia...
True story (http://foss.uoa.gr/):smokin:

Mr. Iso
16-09-2008, 02:26
Krata xwro na baleis kai auto omws...:D

http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/6212343/2/istockphoto_6212343_big_empty_lunapark_wheel_on_su nny_day.jpg

Kala ki emena exei kati froufrou (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650677) alla ta exw apenergopoihsei...

Εμένα δεν έχει φρου φου... (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805739) :-( Κλαψ κλαψ κλαψ...:-(:tounge: :D :D
Αλλά ρη δουλειά του την κάνει μια χαρά.. Κ για μετρήσεις θερμοκρασίας κ ταχύτητας ανεμηστήρων είχε πρόγραμμα η μητρική, οπότε όλα κομπλέ...

Auto exw kanei egw...

Γιατί αξίζει μονο για mirroring ρε...???:confused: :confused: Εγώ για stripping του έλεγα...:sleep: