PDA

Επιστροφή στο Forum : Προεδρικά διατάγματα - Επαγγελματικά Δικαιώματα

Σελίδες : 1 2 [3]

dfray87
30-01-2008, 14:59
Μια συνοψη των τελευταιων γεγονοτων για να μπορεσω να ενημερωσω οσους περισσοτερους συμφοιτητες μου μπορω? Λετε πως εχει συσταθει επιτροπη στην οποια θα συμμετεχουν 5 προεδροι πληροφορικων, ΕΚΠΑ ΑΠΘ ΑΣΟΕΕ ΠΑΠΕΙ ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ? Μπορειτε να μου πειτε ποτε εγινε αυτο αν γνωριζεται? γιατι με το νεο ακαδημαικο ετος αλλαξε ο προεδρος της σχολης μας φετος, υπαρχει ενδεχομενο να υπαρχει καποια αγνοια, για αυτο ρωταω. Θελω αυτες τις πληροφοριες σχετικα με το τι εχει γινει για να μπορεσω να ενημερωσω και τις παραταξεις για την επομενη συνελευση. Πιστευω πως μια πολυ καλη λυση ειναι φυσικα η αμεση συνεργασια μεταξυ των τμηματων.

koumpi
30-01-2008, 15:34
Αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω λάθος θα με διορθώσουνε:p ) αυτό με την επιτροπή των Προέδρων εμάς μας ανακοινώθηκε τον Οκτώβριο και λογικά κάπου εκεί κοντά θα έγινε κιόλας.

emufear
30-01-2008, 16:02
Αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω λάθος θα με διορθώσουνε:p ) αυτό με την επιτροπή των Προέδρων εμάς μας ανακοινώθηκε τον Οκτώβριο και λογικά κάπου εκεί κοντά θα έγινε κιόλας.

Η αρχική επιτροπή αποτελείτο μόνο από ΤΕΕ-τζίδες, η επιτροπή που θα έχει τη συμμετοχή των πληροφορικάριων ενημερωθήκαμε λίγο πριν τις διακοπές ότι θα συσταθεί και δεν έχει συνεδριάσει από όσο γνωρίζω.

dfray87
30-01-2008, 16:17
Ρωταω γιατι βλεποντας τα δικα σας ποστ διαπιστωσα τι γινεται.....Συγκεκριμενα ειπα και σε στελεχη παραταξεων, οτι αποφασιστηκε να γινει νεα επιτροπη στην οποια θα ειναι και οι 5 προεδροι των προαναφερθεντων τμηματων πληροφορικης(και εμεις μεσα), και τους φανηκε προτογνωρο καθως δεν το ειχαν ξαναακουσει αυτο το τελευταιο νεο. Το κακο ειναι πως σε εμας αμφιβαλλω αν κανενας απο τους φοιτητες ηξερε για αυτα τα ΠΔ. Παντως στην τελευταια συνελευση, ασχετα με τα ΠΔ, επειδη συζητιοταν αρκετα το θεμα της μετονομασιας, ψηφιστηκε το πλαισιο της ΔΑΠ το οποιο προτεινε την μετονομασια της σχολης μας σε μηχανικους πληροφορικης. Βοηθηστε με αν μου λειπουν και αλλα στοιχεια να παραθεσω στους συμφοιτητες μου- παραταξεις- και προεδρο της σχολης....Γνωμη μου, πιστευω πως η αμεση συννενοηση των προεδρων των τμηματων μας θα βοηθουσε παρα πολυ

Einstais
30-01-2008, 16:25
..... το οποιο προτεινε την μετονομασια της σχολης μας σε μηχανικους πληροφορικης.

join the club!
Χαχα καλό αλλά μάγκα μου αν θες να ρίξεις πραγματικό γέλιο με το τι έχει προκαλέσει η δικτατορία του ΤΕΕ στο Ελλαδιστάν δες αυτό:

Τμήμα μηχανικών οικονομίας και διοίκησης......χμμμμ, μηχανικοί διοίκησης... (http://www.fme.aegean.gr/)

Το μόνο που μένει είναι να ιδρυθεί το πρώτο τμήμα "Φιλολόγων Μηχανικών"

(Πάντως εγώ είμαι υπέρ της μετονομασίας γιατί είναι best response (http://en.wikipedia.org/wiki/Best_response)...)

emufear
30-01-2008, 16:26
Μου κάνει τρομερή εντύπωση να μην έχει γνώση ο πρόεδρος του τμήματός σας ακόμα κι αν άλλαξε πρόσφατα. Μάλλον έχει κρατηθεί λίγο στη ζούλα στη δική σας περίπτωση. Όσον αφορά τα στοιχεία που χρειάζεσαι, είναι ότι αρχικά ετοιμάστηκε ένα Π.Δ. καταστροφικό για τους Πληροφορικάριους. Ο πρόεδρος του τμήματός μας ξεσήκωσε όλα τα τμήματα Πληροφορικής και αντιτάχθηκαν στο κάταπτυστο (sic) ΠΔ το οποίο μετά από εκατέρωθεν διαβουλεύσεις και αποφάσεις και κείμενα, αποσύρθηκε και συστάθηκε εκ νέου η επιτροπή.

dfray87
30-01-2008, 17:16
Οποτε λογικα το μονο πραγμα που μενει απο μερους μας (απο μας και απο σας και απο ολους), ειναι να συνταξουμε κειμενα σχετικα με την λειτουργια της σχολης, δηλαδη επιχειρηματα τα οποια να υποστηριζουν τηνς μετονομασια μας, οπως το προγραμμα σπουδων και τετοια. Δεν μου ρχετε στο μυαλο κατι επιπλεον που μενει να κανουμε.....Παντως με μια συντομη ματια που εριξα, ειδα πως εμεις σαν πληροφορικη-ΑΠΘ πρεπει να περασουμε 49 υποχρεωτικα μαθηματα+πτυχιακη, μεσα σε 4 χρονια, ενω οι ΗΜΜΥ του ΑΠΘ 45μαθηματα+πτυχιακη ΣΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ....και οσον αφορα το περιεχομενο μαθηματων τα μαθηματα μας πιστευω οτι μπορουν να υποστηριξουν και με το παραπανω αυτον τον τομεα. Να σας παραθεσω μονο τις κατευθυνσεις που εχουμε.

1.
"Πληροφοριακά Συστήματα",
2.
"Δίκτυα-Επικοινωνίες-Αρχιτεκτονική Συστημάτων"
3.
"Ψηφιακά Μέσα" και
4.
"Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση "

Δεν νομιζω να φαινεται πουθενα ο "εντονος" θεωρητικος χαρακτηρας, οπως υποστηριζουν οι πολυτεχνιτες....ισα ισα..
Επισης οπως βλεπετε στην 4η κατευθυνση, εχουμε την υποδομη να διδαξουμε, αν και μας θεωρουν, απο οτι διαβασα σε προηγουμενα ποστ "ΜΗ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ"... ειδα και το δικο σας προγραμμα σπουδων και ειναι επισης ικανο και "δυνατο"...

dfray87
30-01-2008, 17:18
Ειχα μια συζητηση με ενα παιδι που ο αδερφος του ειναι ΗΜΜΥ...και τι
με λεει? Του ελεγα για το θεμα αυτο, και μου λεει "ε μα πως, αυτα
ειναι αρμοδιοτητα των μηχανικων, εσεις προγραμματισμο κανετε..απο που
κι ως που να ασχολειστε με hardware και τηλεπικοινωνιες? αυτοι τα
εχουν σαν ειδικοτητες...κατι τετοια...Αυτη την εικονα εχουν για μας οι
περισσοτεροι εκει "εξω"

emufear
30-01-2008, 17:25
Αν πιάσεις όλο το thread από την αρχή θα βρεις τέτοια κείμενα που εξηγούν τι είμαστε. ;-);-)

dfray87
30-01-2008, 17:34
Δυστυχως εχω διαβασει ολες τις σελιδες του thread και εχω δει την εικονα που εχουν για μας ολοι "αυτοι".....Εσεις εχετε συζητησει με τον προεδρο σας για το τι θα προτεινει στην επιτροπη,τι ενεργεις θα κανετε, τι στοιχεια θα παραθεσει στην επιτροπη κτλ?

gavos
30-01-2008, 18:08
Παντως με μια συντομη ματια που εριξα, ειδα πως εμεις σαν πληροφορικη-ΑΠΘ πρεπει να περασουμε 49 υποχρεωτικα μαθηματα+πτυχιακη, μεσα σε 4 χρονια, ενω οι ΗΜΜΥ του ΑΠΘ 45μαθηματα+πτυχιακη ΣΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ....

Το πλήθος των μαθημάτων δεν είναι καν ένδειξη -πόσο μάλλον απόδειξη- για την ποιότητα των σπουδών σε οποιοδήποτε τμήμα. Οι τίτλοι των μαθημάτων είναι απλά ένδειξη.. Οι σχολές Πληροφορικής στην Ελλάδα δεν έχουν κοινό προσανατολισμό (δεν ξέρω για τους ΗΜΜΥ) και άνετα κάποιες θα μπορούσες να τις χαρακτηρίσεις "θεωρητικές".. Δεν ξέρω τί μπορεί να σημαίνει βέβαια αυτό για τα επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα ή στην ουσία..

dfray87
30-01-2008, 18:36
Το ανεφερα αυτο για να δειξω οτι για την αναβαθμιση της σχολης μπορει να μην χρειαζονται καν αλλαγες..ισως κανα εργαστηριο επιπλεον....Η ποιοτητα σπουδων ειναι αλλο θεμα, αλλα δεν ειναι αυτο θεμα τωρα, καθως δεν σημαινει πως η ποιοτητα των ΗΜΜΥ ειναι ανωτερη απο των δικων μας σπουδων......Εγω απλα μιλησα για την δικια σας και την δικια μας σχολη, οι οποιες βλεπω εχουν κοινο προσανατολισμο. Ισως για αυτο ΔΕΝ πρεπει να γινουν ολες οι πληροφορικες μηχανικοι, αλλα μονο οσες εχουν το καταλληλο προγραμμα σπουδων....

gavos
30-01-2008, 19:17
Το ανεφερα αυτο για να δειξω οτι για την αναβαθμιση της σχολης μπορει να μην χρειαζονται καν αλλαγες..ισως κανα εργαστηριο επιπλεον....Η ποιοτητα σπουδων ειναι αλλο θεμα, αλλα δεν ειναι αυτο θεμα τωρα, καθως δεν σημαινει πως η ποιοτητα των ΗΜΜΥ ειναι ανωτερη απο των δικων μας σπουδων......Εγω απλα μιλησα για την δικια σας και την δικια μας σχολη, οι οποιες βλεπω εχουν κοινο προσανατολισμο. Ισως για αυτο ΔΕΝ πρεπει να γινουν ολες οι πληροφορικες μηχανικοι, αλλα μονο οσες εχουν το καταλληλο προγραμμα σπουδων....

Είναι μεγάλο το ζήτημα.. Γιατί να γίνουμε σόνι και καλά μηχανικοί; Όποιος κλάδος διεκδικεί επαγγελματικά δικαιώματα πρέπει να γίνει "..μηχανικών"; Ή επειδή στην Ελλάδα είναι πολλοί άρρωστοι πρέπει να αρρωστήσουμε και οι υπόλοιποι;

Όσο για την ποιότητα σπουδών, είναι ο λόγος που ανέφερα ότι δεν ξέρω τί επίπτωση έχει σε επαγγελματικό επίπεδο .. Στην Ελλάδα; Ή στην ουσία;

anthikos
30-01-2008, 20:26
Ειχα μια συζητηση με ενα παιδι που ο αδερφος του ειναι ΗΜΜΥ...και τι
με λεει? ...

Πάμε μωρή πατρίδα :smokin: :smokin: :D

Αυτό που πρέπει να κάνετε όπως κάναμε κι εμείς εδώ, άσχετα από τις ενέργειες των Προέδρων των Τμημάτων μας, είναι να το κάνετε θέμα των φοιτητών. Σε μας άγγιξε τη συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών, οι οποίοι παρακολουθούσαν το θέμα στενά!

Και το να γίνουμε μηχανικοί δεν είναι λύση, είναι απλά μια λύση "στα χαρτιά" (κάθε είδους). Επί της ουσίας δε θα αλλάξει τίποτα σε σχέση με την ποιότητα σπουδών μας, εκτός και αν οι φοιτητές το απαιτήσουν.

Οπότε μην αρκείστε στις λύσεις της ΔΑΠ.

Thirio_+
30-01-2008, 20:38
pisteuo einai mia xara lisi na ginoume mixanikoi . se emena toulaxiston kala akougetai...

dfray87
30-01-2008, 20:39
Πάμε μωρή πατρίδα :smokin: :smokin: :D

Και το να γίνουμε μηχανικοί δεν είναι λύση, είναι απλά μια λύση "στα χαρτιά" (κάθε είδους). Επί της ουσίας δε θα αλλάξει τίποτα σε σχέση με την ποιότητα σπουδών μας, εκτός και αν οι φοιτητές το απαιτήσουν.

Οπότε μην αρκείστε στις λύσεις της ΔΑΠ.
Σαλονικιος?

Η λυση φυσικα δεν ειναι το να γινουμε μηχανικοι....το θεμα ειναι να εχουμε επαγγελματικα δικαιωματα.....Ομως ποια ειναι η πιο αμεση και ευκολη λυση να τα αποκτησουμε κι εμεις?? δυστυχως πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολη η δημιουργια επιμελητηριου(για την καθιερωση των επ. δικαιωματων μας). Ενα επιμελητηριο εξ'ολοκληρου καινουριο ειναι πολυ δυσκολο να δημιουργηθει, και στην περιπτωση που γινει, παλι θα υπαρχουν προβληματα μεταξυ αυτου και ΤΕΕ. Τελικα κοιτωντας και το μεγαλυτερο συμφερον χωρις μεγαλες απωλειες(χρονος) ισως θα ταν η μετονομασια σε μηχανικοι, καθως οπως ειπαν και αλλοι,με αυτο τον τροπο τα επ. δικαιωματα ενσωματονονται αυτοματα σε μας. Ετσι κι αλλιως δεν βρισκω λογο του να μην γινουμε, εδω υπαρχουν μεσα στο ΤΕΕ καθε "ακυρη"(χωρις παρεξηγηεις προς τους υπολοιπους φοιτητες) σχολη...Εχω δει μηχανικος οικονομιας κ διοικησης(χιος), μηχανικος παραγωγης και διοικησης(κομοτηνη) πρωτον αυτες, που δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η εννοια του μηχανικου σε αυτες τις σχολες ?!?!?!?! Αξιζει να παλεψουμε παντως...

Εδω η επιστημη κ τεχνολογια υλικων(Ιωαννινα μονο) με προσπαθεια που εκανε, μπηκε τελικα(πολυ προσφατα) στο ΤΕΕ και το ξερω απο πρωτο χερι... ΠΟΙΑ? μια σχολη που ακομα και τωρα ειχε 12600 μορια βαση,που δεν ειχε ικανο προγραμμα σπουδων και το μορφοποιησε το περασμενο ετος, που στην ουσια υπαρχει ΚΙΟΛΑΣ αντιστοιχος κλαδος(και ομοια μαθηματα) μεσα στο προγραμμα σπουδων των Πολιτικων μηχανικων..και γιατι? επειδη ειχε 5 χρονια? ας βαλει το ΤΕΕ και Μηχανικους Γεωπονους αν ειναι τοτε...Κι αυτοι 5 ετη ειναι.....υποτιθεται νομιζω πως το ΤΕΕ ειναι ανοιχτο στην ενσωματωση νεων επιστημων, ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΝ ιδιων, για λογους...(ποιος ξερει ισως και συμφεροντων)

gavos
30-01-2008, 21:10
Σαλονικιος?
δυστυχως πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολη η δημιουργια επιμελητηριου(για την καθιερωση των επ. δικαιωματων μας). Ενα επιμελητηριο εξ'ολοκληρου καινουριο ειναι πολυ δυσκολο να δημιουργηθει, και στην περιπτωση που γινει, παλι θα υπαρχουν προβληματα μεταξυ αυτου και ΤΕΕ.

Παρακολουθούσα την προηγούμενη βδομάδα ΒΟΥΛΗ TV που είχε μια συνεδρίαση με φορείς και καλά που είχαν σχέση με την πληροφορική για να πουν την άποψή τους για το microsoft agreement λίγες ώρες πριν το επικυρώσουν στη βουλή.. Δε θυμάμαι τί είπαν ακριβώς πάντως άκουσα για την ανάγκη σύστασης επιμελητηρίου πληροφορικής κ τηλεπικοινωνιών.. Ήταν ενδιαφέρουσα συζήτηση.. Τα ψιλοέχωσε ο βασιλάκος.. Η υπέρτατη πουστιά ήταν ότι τους ενημερώσανε να πάνε το προηγούμενο βράδυ ενώ έπρεπε να διαβάσει αρκετές σελίδες από την συμφωνία και να συνεδριάσει για να αποφασίσει την τελική του θέση ο κάθε φορέας.. Να έβλεπες κάτι άτομα πολιτικούς, χάος.. Δεν έχουν ιδέα από τεχνολογία γενικότερα..

dfray87
30-01-2008, 23:39
Καπως ειναι ειναι...Μακαρι να βρεθουν φιλοτιμοι ανθρωποι(+πολιτικοι) και να προωθησουν την δημιουργια επιμελητηριου....Αλλα το οτι ακουστηκε η αναγκη δημιουργιας επιμελητηριου, δεν σημαινει απολυτα οτι θα το κανουν ;) ;) αλλωστε τους ξερουμε τους πολιτικους πως δουλευουν....ΠΡαγματικα υπαρχει ενα χαος...ειμαστε πολυ πισω στον τομεα αυτο, και το χειροτερο ειναι πως ενω το ξερουν αυτο, δεν κανουν τιποτα!!!!

Δυστυχως δεν παρακολουθησα την ομιλια Μπιλ Γκειτς, αν και θα θελα να δω τι ειπε, πως "τα εχωσε" οπως ειπες κι εσυ....

gavos
31-01-2008, 00:03
Δυστυχως δεν παρακολουθησα την ομιλια Μπιλ Γκειτς, αν και θα θελα να δω τι ειπε, πως "τα εχωσε" οπως ειπες κι εσυ....
Βασιλάκο λέω τον πρόεδρο ελλήνων χρηστών internet.. Αυτόν που κάνει την εκπομπή Ψηφιακή ελλάδα στην ετ1..

jesu
31-01-2008, 01:07
Πλάκα θα χε να τα χωνε ο Μπιλ Γκειτς πάντως.....

dfray87
31-01-2008, 01:45
Βασιλάκο λέω τον πρόεδρο ελλήνων χρηστών internet.. Αυτόν που κάνει την εκπομπή Ψηφιακή ελλάδα στην ετ1..

Α ειπα κι εγω...!!! σορρυ αλλα δεν ειδα καθολου τηλεοραση τελευταια

dfray87
31-01-2008, 23:08
Kατι ακουστηκε για συναντηση των προεδρων μας προς την παρασκευη(ατυπη μαλλον)....

dfray87
07-02-2008, 01:23
Παιδια για να δειτε καποιοι ανθρωποι ποσο γελοιοι γινονται....
Πηρα την αποφαση να επικοινωνησω με το Τ.Ε.Ε.
Εστειλα email στα αρμοδια τμηματα για να μου απαντησουν στο ερωτημα μου το οποιο ηταν: Ποια τα κριτηρια και γενικα η διαδικασια για την ενταξη ενος Πανεπιστημιακου τμηματος ΑΕΙ στο ΤΕΕ και η μετονομασια τους σε μηχανικου.....

Και μου απαντησαν: Συμφωνα με το μητρωο του ΤΕΕ , εγραφονται ολοι οι αποφοιτοι Πολυτεχνικων τμηματων, και αντιστοιχων τμηματων του εξωτερικου...

Λοιπον, ενα εχω να πω...Η μου απαντησε ρομποτ, ή αυτοι οι ανθρωποι υποτιμουν την νοημοσυνη μας...νομιζουν οτι ειναι υπερανω, κι εγω δεν ξερω τι νομιζουν....Πραγματικα νευριασα οταν ειδα οτι κανουν την παπια....

Στην συνεχεια απαντησα σε αυτο το αθλιο μηνυμα που μου εστειλαν για απαντηση με ακομα πιο σοβαρο υφος, δινοντας τους πολυ αναλυτικα να καταλαβουν τι ρωταω , και για να μην μου το παιζουν παπιες, εστειλα σαν παραδειγμα, την προσφατη εισαγωγη της σχολης "Επιστημη και τεχνολογια υλικων (Ιωαννινα)",στο ΤΕΕ και την μετονομασια τους σε "Μηχανικους της επιστημης των υλικων"(η οποια σχολη να σας παραθεσω πως μεχρι τωρα ειχε βαση γυρω στο 12600!!!!)..Φυσικα ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΕΡΕΣ!!!!!!!!!!

Επισης για να ξερετε εχει ξεκινησει και η διαδικασια εισαγωγης στο ΤΕΕ της σχολης "Βιολογικων εφαρμογων και τεχνολογιων(Ιωαννινα)", οπως επισης εχει ξεκινησει και η δημιουργια πολυτεχνικης σχολης(κτιριο) στα Ιωαννινα καθως προσφατα επεσε χρηματοδοτηση των 6.300.000 ευρω, κι επειδη για να λειτουργησει χρειαζονται 3 πολυτεχνικες σχολες, προσπαθουν να χωσουν στο παιχνιδι και την Πληροφορικη των Ιωαννινων....τοσο απλα...ουτε προσπαθουν να βγαλουν το φιδι απο την τρυπα οπως εμεις, ουτε τιποτα!!!!! Το μονο που εκαναν οι φοιτητες των σχολων ειναι, πηγαν στο ΤΕΕ Ηπειρου, δωσαν το προγραμμα σπουδων τους για εκριση, οι αρμοδιοι το ενεκριναν, και "εγενετω Μηχανικοι των υλικων"....

Η διαδικασια λοιπον οπως βλεπετε με παραδειγματα αλλων σχολων, ειναι ευκολη...ΑΠΛΑ ΣΕ ΜΑΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΠΑΠΙΕΣ.....

jesu
07-02-2008, 05:02
Σωματείο Μισθωτών Τεχνικών. (http://www.somtechnik.gr/)

Το βάζω γιατί νομίζω ενδιαφέρει άμεσα τους φοιτητές του τμήματος και αποτελεί μια αρκετά πρωτοπόρα και επιτυχημένη προσπάθεια.

Το ΣΜΤ συμπεριλαμβάνει και εργαζομένους του τομέα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών ιδιωτικού τομέα και μάλιστα αυτή την εποχή παλεύει για συλλογική σύμβαση εργασίας στο χώρο αυτό.
Στην περίπτωση των εργαζομένων σε τεχνικές εταιρείες πέτυχε την υπογραφή σύμβασης εργασίας η οποία κυρήχθηκε μάλιστα υποχρεωτική (δηλ. να ισχύει για όλους τους εργαζομένους στον κλάδο ανεξάρτητα από το αν είναι μέλη του σωματείου ή οχι).Ο ΣΤΕΑΤ που είναι ένωση των εργοδοτών των τεχν. εταιρειών μήνυσε το σωματείο επειδή η σύμβαση αφορούσε και τους εργαζομένους με δελτίο παροχής υπηρεσιών (οι οποίοι αποτελούν τη μεγάλη πλειοψηφία των εργαζομένων στο χώρο αυτό) και οι οποίοι τελούν σε καθεστώς "μαύρης εργασίας", αλλά τελικά η μήνυση απορρίφθηκε από το δικαστήριο και η σύμβαση εφαρμόζεται κανονικά.

Η δράση μέσα από τέτοια σωματεία αποτελεί μια σοβαρή εναλλακτική για τους αποφοίτους που υπερβαίνει τα όποια τσαλίμια του ΤΕΕ που αναφέρει κι ο φίλος πάνω ή τις λογικές περί πολυδιάσπασης τμημάτων και πτυχίων, χωρισμού σε μηχανικούς και πληροφορικάριους κλπ.

stefanostam
08-02-2008, 19:22
Τελικά με το όλο θέμα της μετονομασίας της σχολής μας σε μηχανικούς πληροφορικής και την εξίσωση του πτυχίου μας με αυτό των μηχανολόγων τι έγινε τελικά;

dfray87
08-02-2008, 21:40
Κανενα νεο ακομα....οπως ειδες προσπαθησα εγω να κανω μια επικοινωνια με το ΤΕΕ....αλλα βλεπεις...

dfray87
14-02-2008, 18:18
Παιδια νεα.....ΕΠικοινωνησα μολις με την υπευθυνη του ΤΕΕ. Συζητησαμε πολλα πραγματα περι του θεματος.

stefanostam
17-02-2008, 19:53
Παιδια νεα.....ΕΠικοινωνησα μολις με την υπευθυνη του ΤΕΕ. Συζητησαμε πολλα πραγματα περι του θεματος.

Αλήθεια θα μας πείς τι συζητήσατε ή ο έλεγες ειρωνικά ότι συζητήσατε;;

dfray87
18-02-2008, 02:16
Oxι ρε...κανονικα μιλησαμε και ρωτησα διαφορα θεματα...βεβαια παντα εβλεπα οτι πηγαινε να με βγαλει εμενα "τρελο" του στυλ, οταν τις ελεγα για τα επαγγελματικα δικαιωματα που διεκδικουμε , αυτα που εχουν και οι ΗΜΜΥ μου απαντουσε "και τι σχεση εχετε εσεις με αυτους και το ενα και το αλλο" ενω εγω εξηγουσα ποσες φορες συγκεκριμενα πραγματα...η το αλλο, ελεγα καποια πραγματα τα οποια τα ειχα δει μεσα απο αυτα τα προεδρικα διαταγματα και μου ελεγε "δεν ξερω απο που τα φανταζεστε αυτα...." και τις ελεγα "δεν τα φανταζομαι καθολου, εχω μπροστα μου τα προεδρικα διαταγματα"

Βασικα εβγαλα ενα συμπερασμα...απο αυτα που μου ειπε καταλαβα οτι το ΤΕΕ απλα εγκρινει αν ειναι επαρκες το προγραμμα σπουδων... Η οργανωση που θα κανει ολη την διαδικασια ειναι "μια επιτροπη" απο οτι μου ειπε, που συμφωνα με αυτα που εψαξα πρεπει να ενοουσε την Σ.Α.Π.Ε.(συμβουλιο ανωτατης πανεπιστημιακης εκπαιδευσης), αυτη καθοριζουν τα παντα.....

Αν βρει κανεις περισσοτερες πληροφοριες για αυτη την επιτροπη ας τις παραθεσει εδω περα να μαθουμε κι αλλα

path
18-02-2008, 21:39
στην αθηνα υπαρχει πολυτεχνικη σχολη που να μην συνεδεεται/διοικειται απο το ΕΜΠ?

το ΤΕΕ εχει καμια σχεση με το ΕΜΠ? με την εννοια της επιροης.. το ξερω οτι οι αποφοιτοι του γραφονται εκει......

νομιζω καταλαβενετε που το παω..........................

αν ηταν στην επαρχια η σχολη μας πιστευετε οτι θα ειχαμε τις ιδιες δυσκολιες για την μετανομασια μας???

dfray87
18-02-2008, 23:29
KΟιτα να δεις...ασχετα με αυτο που ρωτησες, απο οτι μου ειπαν απο ΤΕΕ δεν γραφονται ολα τα πολυτεχνικα τμηματα στο ΤΕΕ...συγκεκριμενα για το τμημα της κοζανης(Μηχανικοι πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων) μου ειπε οτι δεν ειναι γραμμενο στο ΤΕΕ(μου φανηκε πολυ περιεργο μιας και δεν το ειχα ξανακουσει)

path
19-02-2008, 02:17
κατι ασχετο για το συγκεκριμενο αλλα σχετικο με επαγγελματικα δικαιωματα...

ξερω για διαφορα πανεπιστημια στο εξωτερικο... συγκεκριμενα αγγλια..
τα οποια ειναι τυπου ''δεν με ξερει ουτε η μανα μου'' και δινουν πτυχιο μηχανικου(ηλεκτρολογου.μηχανολογου) σε 4 χρονια με μαστερ....3 το πτυχιο...

προσοχη!!! δεν ειναι πολυτεχνια!!! πανεπιστημια ειναι!!!
university of psaksegireuopoulos

επισης επειδη ειναι 4 χρονια αναγνωριζονται στην ελλαδα και μαλιστα μπορουν να βγαλουν αδεια ηλεκτρολογου/μηχανολογου η και των δυο εφοσον κανουν καποια επιπλεον(?) μαθηματα (ναι το εχω ακουσει και αυτο δυστηχως)

επειδη αυτα μου τα εχει πει παιδι που εχει φυγει εξωτερικο για ακριβως αυτον τον λογο....

γνωριζει κανεις τιποτα αλλο?

καποιο λακο πρεπει να εχει η φαβα...

Kertran
19-02-2008, 03:26
κανέναν λάκκο, τα engineering schools παγκοσμίως είναι συνήθως 3 χρόνια bachelor και ένα μάστερ full time ή δύο χρόνια part time. στις ελληνικές σχολές τις ονομαζόμενες πολυτεχνικές έχει γίνει η μαγκιά της ένωσης προπτυχιακού και μεταπτυχιακού κι έχει προκύψει η λεγόμενη 5 ετης φοίτηση. δηλαδή τα πτυχία τα 5 ετή ουσιαστικά είναι με μεταπτυχιακό. welcome to greece.

killer_instinct
19-02-2008, 03:42
KΟιτα να δεις...ασχετα με αυτο που ρωτησες, απο οτι μου ειπαν απο ΤΕΕ δεν γραφονται ολα τα πολυτεχνικα τμηματα στο ΤΕΕ...συγκεκριμενα για το τμημα της κοζανης(Μηχανικοι πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων) μου ειπε οτι δεν ειναι γραμμενο στο ΤΕΕ(μου φανηκε πολυ περιεργο μιας και δεν το ειχα ξανακουσει)

Δεν πρέπει να ισχύει αυτό καθώς σύμφωνα με το site του ΤΕΕ (http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/TEE_MEMBERS) ισχύει το εξής:

Τακτικά μέλη του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας είναι υποχρεωτικά όλοι οι ελληνικής ιθαγένειας διπλωματούχοι του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου, των πολυτεχνικών σχολών της χώρας και των ισότιμων σχολών του εξωτερικού. Προϋπόθεση για την εγγραφή μέλους στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας είναι η κατοχή άδειας άσκησης επαγγέλματος μηχανικού.

dfray87
19-02-2008, 03:42
κανέναν λάκκο, τα engineering schools παγκοσμίως είναι συνήθως 3 χρόνια bachelor και ένα μάστερ full time ή δύο χρόνια part time. στις ελληνικές σχολές τις ονομαζόμενες πολυτεχνικές έχει γίνει η μαγκιά της ένωσης προπτυχιακού και μεταπτυχιακού κι έχει προκύψει η λεγόμενη 5 ετης φοίτηση. δηλαδή τα πτυχία τα 5 ετή ουσιαστικά είναι με μεταπτυχιακό. welcome to greece.

Δεν νομιζω...χωρις να θελω να προσβαλω γεωπονους, αλλα θες να μου πεις οτι το πτυχιο τους θεωρειται προπτυχιακο+μεταπτυχιακο????

dfray87
19-02-2008, 03:44
Δεν πρέπει να ισχύει αυτό καθώς σύμφωνα με το site του ΤΕΕ (http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/TEE_MEMBERS) ισχύει το εξής:

Δεν ξερω τι ισχυει και τι οχι φιλε μου...Εγω ξερω οτι πηρα τηλεφωνο στα κεντρικα στην αθηνα, ΣΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΤΕΕ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ,και μου ειπαν αυτα που ανεφερα.....

Και αμα δεις το λινκ που μου εστειλες, δεν βλεπω πουθενα να γραφει οτι ειναι εγγεγραμμενα τακτικα μελη με τιτλο "μηχανικοι πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων"

dfray87
19-02-2008, 03:48
Το θεμα ειναι οτι πρεπει να παψει να μας ανησυχει το ΤΕΕ γιατι το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι μαλλον πρεπει να ασχοληθουμε λιγο με το Σ.Α.Π.Ε.(Συμβουλιο ανωτατης πανεπιστημιακης εκπαιδευσης) οπως ειπα και πιο πανω καπου....Αυτοι θα καθορισουν το τι θα γινουμε....το ΤΕΕ απλα δινει την "γνωμη" του για το αν πρεπει να γινουμε.....

Επισης κατι ακομα σημαντικο για να μην ξεχνιομαστε...Τα επαγγελματικα μας δικαιωματα δεν θα καθοριστουν απο το ΤΕΕ...αλλα απο προεδρικα διαταγματα και ΜΟΝΟ.

emufear
19-02-2008, 04:07
Ούτε από αυτά τα ΠΔ θα καθοριστεί ούτε από το ΣΑΠΕ. Από αυτά θα καθοριστεί το κείμενο που θα αναφέρεται στις σχολές όσον αφορά το υπουργείο παιδείας και το τι προσφέρουν ως γνώση.

Απλά θα αποτελέσουν πρόδρομο για το τι θα προκύψει από τα ΠΔ των αρμόδιων υπουργείων (κυρίως το Μεταφορών και επικοινωνιών).

Αγαπητέ dfray87 μια και σε νοιάζει τόσο πολύ το θέμα, πιάσε το νήμα από την αρχή για να μην έχεις κενά στην πληροφόρησή σου! :wavey::wavey:

//edit:
Δε σε μαλώνω dude. Για καλό το είπα. Καλημέρες.

dfray87
19-02-2008, 04:14
Ενταξει μην με μαλωνεις κιολας φιλε :p....περα απο την πλακα...καταλαβετε λιγο τι σας λεω...δεν προσπαθησα να επιβαλω αυτα που ειπα....Εγω απλως σας ειπα οτι: Πηρα τηλεφωνο την υπευθυνη του τμηματος που ασχολειται με αυτα τα θεματα στο ΤΕΕ...και ρωτησα οοοοοολλαααα αυτα που εχουμε αποριες και μου εξηγησε ακριβως τι παιζει....και συγκεκριμενα μου εμεινε αυτη η φραση που μου εμεινε μπορω να πω: "Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΕΔΡΙΚΑ ΔΙΑΤΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΤΙΘΕΝΤΕ ΑΠΟ ΤΟ Σ.Α.Π.Ε."

Εγω συμφωνω οτι μπορει να ειναι κι αλλα πραγματα, αλλα απλα ειπα τι μου ειπαν απο το ΤΕΕ.

Οσο για το νημα? το εχω πιασει απο την αρχη, εχω διαβασει το τοπικ απο την αρχη, και εχω στην διαθεση μου ολα τα κρατικα εγγραφα που μπορεσα να βρω σχετικα με το θεμα...

dfray87
19-02-2008, 04:30
Η αρχική επιτροπή αποτελείτο μόνο από ΤΕΕ-τζίδες, η επιτροπή που θα έχει τη συμμετοχή των πληροφορικάριων ενημερωθήκαμε λίγο πριν τις διακοπές ότι θα συσταθεί και δεν έχει συνεδριάσει από όσο γνωρίζω.

Κατι ασχετο...νομιζω πως αυτη η επιτροπη θα ειχε διωρια 3 μηνες για να ανασυνταξει τα κειμενα και γενικα να κανει τις συζητησεις(στην οποια θα συμετειχαν και οι προεδροι των τμηματων μας)....Αν αυτο εγινε τον οκτωβριο δηλαδη....κατι μου λεει πως θα πρεπε να υπαρχουν αποτελεσματα τωρα?!?! θα πρεπε μηπως να ξερουμε κατι? εχετε κανα νεο απο αυτο?

Kertran
19-02-2008, 04:35
Δεν νομιζω...χωρις να θελω να προσβαλω γεωπονους, αλλα θες να μου πεις οτι το πτυχιο τους θεωρειται προπτυχιακο+μεταπτυχιακο????

οι γεωπόνοι δεν είναι engineering school. ξαναδιάβασε το ποστ μου. αναφέρομαι σε engineering schools.

emufear
19-02-2008, 04:39
Κατι ασχετο...νομιζω πως αυτη η επιτροπη θα ειχε διωρια 3 μηνες για να ανασυνταξει τα κειμενα και γενικα να κανει τις συζητησεις(στην οποια θα συμετειχαν και οι προεδροι των τμηματων μας)....Αν αυτο εγινε τον οκτωβριο δηλαδη....κατι μου λεει πως θα πρεπε να υπαρχουν αποτελεσματα τωρα?!?! θα πρεπε μηπως να ξερουμε κατι? εχετε κανα νεο απο αυτο?

Όπως διάβασες εδώ (http://www.forums.gr/showpost.php?p=562106&postcount=469) και εδώ (http://www.forums.gr/showpost.php?p=567959&postcount=493) ούτε καν έγινε τον Οκτώβριο. Δεν υπάρχει νέο λοιπόν.

Επίσης υπάρχει και το edit για να μην ποστάρεις συνέχεια (πάλι φιλικά απλά μεγαλώνει το thread χωρίς λόγο).

dfray87
19-02-2008, 15:15
Όπως διάβασες εδώ (http://www.forums.gr/showpost.php?p=562106&postcount=469) και εδώ (http://www.forums.gr/showpost.php?p=567959&postcount=493) ούτε καν έγινε τον Οκτώβριο. Δεν υπάρχει νέο λοιπόν.

Επίσης υπάρχει και το edit για να μην ποστάρεις συνέχεια (πάλι φιλικά απλά μεγαλώνει το thread χωρίς λόγο).

Σορρυ δικο μου λαθος...απο την βιασυνη μου εγραψα απανωτα posts....Ξερω τι κανει το edit μην ανυσηχεις το εχω χρησιμοποιησει.....Παντως οπως ειδες αυτο για τον οκτωβριο δεν το εβγαλα απο το κεφαλι μου, το ειπε καποιος πιο πανω, κι εγω απλα ρωτησα αν ισχυει η αν εχει γινει κατι...Παντως οκ καλα ειναι να μενουμε ενημερωμενοι, και μαρεσε πολυ η ιδεα που μεσω αυτου του φορουμ γινεται αυτη η δουλεια....Πιστευω ειναι πολυ καλο γιατι μεσα απο την συνεργασια μπορουμε να πετυχουμε πολλα καλα αποτελεσματα

emufear
25-02-2008, 19:50
Έχουμε νεότερα. (http://www.forums.gr/showthread.php?p=611247#post611247)

dfray87
28-02-2008, 20:22
Σορρυ αλλα δεν πολυκαταλαβα το αποτελεσμα....Δλδ τωρα εγινε κατι ? σε πιο θεμα προχωρησαμε?

Void
29-02-2008, 00:26
Σορρυ αλλα δεν πολυκαταλαβα το αποτελεσμα....Δλδ τωρα εγινε κατι ? σε πιο θεμα προχωρησαμε?

Τώρα συμφωνήθηκε στην επιτροπή που ασχολείται με το θέμα (η οποία αποτελείτε από τους προέδρους των τμημάτων πληροφορικής αλλά και από μηχανικούς) να αποσταλεί στο υπουργείο πρός έγκριση ένα κείμενο περίπου ίδιο με αυτό που έγραψαν οι πρόεδροι των τμημάτων πληροφορικής αρχικά που υπερασπιζόταν ικανοποιητικά τα επαγγελματικά μας δικαιώματα. Αναμένουμε νεότερα...

dfray87
29-02-2008, 18:13
........να αποσταλεί στο υπουργείο πρός έγκριση ένα κείμενο περίπου ίδιο με αυτό που έγραψαν οι πρόεδροι των τμημάτων πληροφορικής αρχικά που υπερασπιζόταν ικανοποιητικά τα επαγγελματικά μας δικαιώματα. Αναμένουμε νεότερα...

Eλπιζω οι αλλαγες που εγιναν να ειναι μικρες και οχι σημαντικες στο τελικο κειμενο που ειχε συνταξει ο κ. Σφηκοπουλος....Οποτε αναμενουμε εγκριση του υπουργειου τωρα ε? μια χαρα νομιζω ειμαστε

path
12-03-2008, 23:00
kana neo?...

the_tall
13-03-2008, 00:24
kana neo?...

Το προσχέδιο προεδρικού διατάγματος που συντάχθηκε εκ νέου από την αρμόδια επιτροπή κατοχυρώνει απόλυτα τους απόφοιτους των τμημάτων Πληροφορικής. Το μονό που μένει είναι και η ψήφιση του, κάτι που όμως μου είπαν είναι διαδικαστικό...

:wavey: :wavey:

path
13-03-2008, 08:46
apo poious psifizete?

the_tall
13-03-2008, 15:43
Από το Υπουργείο Παιδείας...

dfray87
13-03-2008, 18:48
Το προσχέδιο προεδρικού διατάγματος που συντάχθηκε εκ νέου από την αρμόδια επιτροπή κατοχυρώνει απόλυτα τους απόφοιτους των τμημάτων Πληροφορικής. Το μονό που μένει είναι και η ψήφιση του, κάτι που όμως μου είπαν είναι διαδικαστικό...

:wavey: :wavey:

Δηλαδη παμε καλα ε? ωραια χαιρομαι...αυτο σημαινει δηλαδη οτι συμφωνα με το προσχεδιο, στα εργα πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων θα εχουμε τα ιδια επ. δικαιωματα που ειχαν και οι ηλεκτρολογοι μηχ.? και οτι θα μπορουμε να αναλαμβανουμε εργα πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων?

emufear
13-03-2008, 19:20
Δηλαδη παμε καλα ε? ωραια χαιρομαι...αυτο σημαινει δηλαδη οτι συμφωνα με το προσχεδιο, στα εργα πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων θα εχουμε τα ιδια επ. δικαιωματα που ειχαν και οι ηλεκτρολογοι μηχ.? και οτι θα μπορουμε να αναλαμβανουμε εργα πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων?

Άμα διαβάσετε το παρακάτω post που έχω κάνει και δείτε το κείμενο του Σφηκόπουλου το οποίο με ελάχιστες αλλαγές (αφού πέρασε πρώτα από τη Σύγκλητο του ΕΚΠΑ) ψηφίστηκε από την επιτροπή και τώρα απομένει η έγκρισή του από το υπουργείο παιδείας.

Έχουμε νεότερα. (http://www.forums.gr/showthread.php?p=611247#post611247)

Έκτοτε δεν έχει υπάρξει κάτι καινούριο.

path
13-03-2008, 23:35
Από το Υπουργείο Παιδείας...

ennousa apo poia atoma

o upourgos paidias?

mi xwsei ti mouri tou kanas EMPiths lamogio:angryfire :

emufear
13-03-2008, 23:50
ennousa apo poia atoma

o upourgos paidias?

mi xwsei ti mouri tou kanas EMPiths lamogio:angryfire :

Δεν υπάρχει θέμα ψήφισης. Σε τέτοιες περιπτώσεις απλά υπογράφει ο αρμόδιος υφυπουργός στην περίπτωσή μας κατά πάσα αυτός είναι ο Ταλιαδούρος.

// πρόλαβα

killer_instinct
13-03-2008, 23:50
Γενικά τα Προεδρικά διατάγματα είναι αποφάσεις υπουργού/ών και δεν "ψηφίζονται" όπως είπε ο the_tall πριν από λίγο.

Προφανώς εννοούν πως θα πάνε στον υπουργό για υπογραφή.

eliasv
14-03-2008, 15:23
Και με το θέμα της ονομασίας σε σχολή μηχανικών τι γίνεται; Για να το θέσω καλύτερα, με το θέμα του να μπορέσουμε να κατοχυρώσουμε κι εμείς το επίδομα των μηχανικών, με οποιοδήποτε τρόπο και αν γίνει αυτό, έχει υπάρξει κάποια πρόοδος;

dfray87
14-03-2008, 21:56
ΗΜΜΜ....Βλεπω ενα προβληματακι τωρα....Κατι μου λεει οτι εμεις σαν ΑΠΘ θα πρεπει να κανουμε καμια μετατροπη στο ονομα.....Γιατι, για τον μοναδικο λογο οτι δεν αναφερεται στο ονομα μας, απο οτι βλεπω στο ΚΕΙΜΕΝΟ, δεν εχουμε κανενα δικαιωμα στις τηλεπικοινωνιες!!! (?!?!?!?), το οποιο το βρισκω αδικο καθως το προγραμμα σπουδων μας πληρει τις προυποθεσεις για ασχολια με δικτυα και τηλεπικοινωνιες (καθως κιολας υπαρχουν εργαστηρια μας εξειδικευμενα σε αυτον τον τομεα καθως επισης και συγκεκριμενη κατευθυνση με μαθηματα αποκλειστικα αυτου του τομεα)!!!! δεν ξερω τι θα παιξει εδω περα παιδια!!! θα ρωτησω συναδελφους και καθηγητες να δουμε τι μπορει να γινει ( αρε ελλαδαρα με την τυπικοτητα σου, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΘΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΤΑΜΠΕΛΑ"(ΟΝΟΜΑ) ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ)!!!!!!

//edit: w8 να το ριξω παλι μια ματια!!!

kafros
14-03-2008, 23:23
ΗΜΜΜ....Βλεπω ενα προβληματακι τωρα....Κατι μου λεει οτι εμεις σαν ΑΠΘ θα πρεπει να κανουμε καμια μετατροπη στο ονομα.....Γιατι, για τον μοναδικο λογο οτι δεν αναφερεται στο ονομα μας, απο οτι βλεπω στο ΚΕΙΜΕΝΟ, δεν εχουμε κανενα δικαιωμα στις τηλεπικοινωνιες!!! (?!?!?!?), το οποιο το βρισκω αδικο καθως το προγραμμα σπουδων μας πληρει τις προυποθεσεις για ασχολια με δικτυα και τηλεπικοινωνιες (καθως κιολας υπαρχουν εργαστηρια μας εξειδικευμενα σε αυτον τον τομεα καθως επισης και συγκεκριμενη κατευθυνση με μαθηματα αποκλειστικα αυτου του τομεα)!!!! δεν ξερω τι θα παιξει εδω περα παιδια!!! θα ρωτησω συναδελφους και καθηγητες να δουμε τι μπορει να γινει ( αρε ελλαδαρα με την τυπικοτητα σου, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΘΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΤΑΜΠΕΛΑ"(ΟΝΟΜΑ) ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ)!!!!!!

ego pali sto keimeno eida na anaferei kai gai tilepoikinoniaka sistimata kai epeksergasia simaton kai tilepikinoniakes diatakseis k alla polla sxetika me tilepikinonies..ektos an katalava lathos :confused:

emufear
15-03-2008, 00:23
Δίκιο έχει ο κάφρος.

eliasv
15-03-2008, 09:30
Μιλώ για το Τμήμα Πληροφορικής στην Αθήνα (όχι ότι δεν με ενδιαφέρει και για τις άλλες σχολές). Εμείς στο di.uoa.gr θα μπορέσουμε να κατοχυρώσουμε και οικονομικά δικαιώματα όπως τα επιδόματα των μηχανικών;

dfray87
15-03-2008, 14:24
Δίκιο έχει ο κάφρος.

Βασικα απο οτι βλεπω εχουμε κι εμεις καποια δικαιωματα αλλα δεν ισχυει αυτο που λες. Εγω μιλησα για την διαφορα 1ου και 2ου αρθρου. Ενα πραγμα το οποιο ειδα ειναι οτι δεν εχουμε δικαιωμα για μελετη κτλ. εργων τηλεπικοινωνιων !?!?!?! αυτο δεν μπορω να καταλαβω, για αυτο ελεγα "α ρε ελλαδαρα με την τυπικοτητα σου" ριξτε το λιγο μια ματια παλι και εξηγηστε μου αν εγω δεν καταλαβα σωστα

dfray87
15-03-2008, 14:26
Μιλώ για το Τμήμα Πληροφορικής στην Αθήνα (όχι ότι δεν με ενδιαφέρει και για τις άλλες σχολές). Εμείς στο di.uoa.gr θα μπορέσουμε να κατοχυρώσουμε και οικονομικά δικαιώματα όπως τα επιδόματα των μηχανικών;

Επειδη πηρα τηλεφωνο στο ΤΕΕ οπως ειχα πει πιο παλια και ρωτησα καποια πραγματα, δεν παιζει κατι τετοιο...Το οτι πηραμε επ. δικαιωματα οπως αυτα που ειχαν οι ΗΜΜΥ (σχεδον), δεν σημαινει οτι και στα επιδοματα θα μαστε ιδιοι. Απο την στιγμοι που ΔΕΝ μπαινουμε στο ΤΕΕ δεν γινεται τιποτα τετοιο. Η μονη λυση θα ηταν να μετονομαστουμε, αν και παλι παιζεται αυτο, γιατι ρωτησα στο ΤΕΕ το εξης " Το τμημα μηχανικων πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων της κοζανης ανηκει στο ΤΕΕ?" και μου απαντησε ΟΧΙ. Που σημαινει οτι επειδη μια σχολη λεγεται "μηχανικοι" δεν σημαινει αναγκαστικα οτι θα ειναι και στο ΤΕΕ.

path
15-03-2008, 19:48
απο το ΤΕΕ το βρηκα

α) Το τμήμα Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δι-
κτύων έχει ως αποστολή την καλλιέργεια και προαγωγή,
με την διδασκαλία και έρευνα, των επιστημονικών περιο-
χών των ηλεκτρονικών υπολογιστών, των τηλεπικοινω-
νιών και δικτύων, την κατάρτιση εξειδικευμένων επιστη-
μόνων μηχανικών σε θέματα σύγχρονης τεχνολογίας στα
επιστημονικά πεδία των Η/Υ. της πληροφορικής, των τη-
λεπικοινωνιών και των δικτύων (λογισμικού, υλικού, τηλε-
ματικής, τηλεπικοινωνιών και δικτύων) και την παροχή
τεκμηριωμένων πληροφοριών και στοιχείων σε φορείς
του δημοσίου τομέα, που διευκολύνουν τη συνεργασία
και στηρίζουν την συ μμετοχή της χώρας μας στις διεθνείς
εξελίξεις της κοινωνίας της πληροφόρησης. Οι πτυχιού-
χοι έχουν ως κύριο αντικείμενο ενασχόλησης την επεξερ-
γασία, αποθήκευση, ανάκληση και μετάδοση πληροφο-
ρίας με οποιαδήποτε μορφή, τη σχεδίαση, εγκατάσταση,
συντήρηση και υποστήριξη νέων τηλεπικοινωνιακών συ-
στημάτων και δικτύων, για την ανάπτυξη νέων τεχνολο-
γιών και υπηρεσιών της κοινωνίας της πληροφόρησης,
καιτη σύνταξη μελετών που αφορούν: στην ανάπτυξη και
διαχείριση συστημάτων πληροφοριών, εφαρμογές λογι-
σμικού, εφαρμογές τεχνολογίας υλικού, συστημάτων
τηλεματικής, συστημάτων τηλεπικοινωνιών, δικτύων, εφαρ-
μογές υπολογισμών υψηλής αποδόσεως, ιατρικών πλη-
ροφοριακών συστημάτων και εφαρμογές τεχνητής νοη-
μοσύνης. Οι πτυχιούχοι εξειδικεύονται ως αναλυτές συ-
στημάτων πληροφοριών και λογισμικού, ως αναλυτές και
σχεδιαστές συστημάτων επικοινωνιών, ως μηχανικοί εφαρ-
μογής τηλεπικοινωνιακών συστημάτων, και ως τεχνικοί δι-
κτύων (ενσύρματων και ασύρματων), μπορούν δε να απα-
σχολούνται ως εξειδικευμένα στελέχη σε εταιρείες-ερευ-
νητικά κέντρα που δραστηριοποιούνται στις εφαρμογές ή
και στην έρευνα, στις τηλεπικοινωνίες και την τηλεπληρο-
φορική και έχουν ως αντικείμενο την παραγωγή τηλεπι-
κοινωνιακού υλικού, λογισμικού για δημόσια δίκτυα, τον
σχεδιασμό, εγκατάσταση και υποστήριξη συστημάτων
υπολογιστών και δικτύων, την ανάπτυξη τηλεπικοινωνια-
κών εφαρμογών ή την εμπορία και υποστήριξη τηλεπικοι-
νωνιακού εξοπλισμού, σε επιχειρήσεις και οργανισμούς
που χρησιμοποιούν δημόσια ή ιδιωτικά πληροφοριακά
και κυρίως κινητά τηλεπικοινωνιακά συστήματα. Οι πτυχι-
ούχοι μπορούν να εγγράφονται στο Τεχνικό Επιμελητή-
ριο Ελλάδος, στο Μητρώο Εργοληπτικών Επιχειρήσεων,
στο Μητρώο Κατασκευαστών καθώς και στο Μητρώο με-
λετητών και μελετητικών γραφείων της Γνωμοδοτικής
Επιτροπής Μελετών για τα αντίστοιχα έργα και μελέτες,

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/NOMOTHESIA_P/2000_FEK72A_%D0%C482_OCR.PDF

ποια η διαφορα δικτυων και τηλεπικοινωνιων???

νομιζω ο ορος τηλεπικοινωνιες τα καλυπτει και τα δικτυα:confused:

dfray87
15-03-2008, 20:58
απο το ΤΕΕ το βρηκα

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/NOMOTHESIA_P/2000_FEK72A_%D0%C482_OCR.PDF

HMMM...Ισως στις τηλεποκοινωνιες περιλαμβανονται ΟΤΕ, δορυφορικα συστηματα και τετοια φανταζομαι, ενω δικτυα οτι εχει σχεση με ιντερνετ (ισως). Οριστε, βρικαμε μια μαυρη τρυπα στις γραφειοκρατικες μπουρδες. Παντως κι εγω στο μυαλο μου σαν ενα τα ειχα....Πανε να τα χωριζουνε τα παντα και κανουν βλακειες(τα υπουργεια,η κυβερνηση κτλ..)

path
15-03-2008, 21:18
λες και ο ΟΤΕ δεν εχει σχεση με το ιντερνετ->δικτυα->τηλεπικοινωνιες

εγω λεω να μετανομαστουμε σε

τμημα πληροφορικης και ποτπουριακων

λιγο απο ολα βρε αδερφε

dfray87
15-03-2008, 22:00
λες και ο ΟΤΕ δεν εχει σχεση με το ιντερνετ->δικτυα->τηλεπικοινωνιες

εγω λεω να μετανομαστουμε σε

τμημα πληροφορικης και ποτπουριακων

λιγο απο ολα βρε αδερφε

Χαχα...γαματο!!!! Ξερω οτι εχουν ολα σχεση, αλλα προσπαθησα να κανω μια υποθεση με ποια λογικη τα διαχωριζουν.....

eliasv
15-03-2008, 22:54
Ευχαριστώ για την απάντηση. Πάντως πιστεύω ότι αξίζει να το προσπαθήσουμε ως τμήμα.

jesu
16-03-2008, 04:59

ε κλασσική περίπτωση υπερειδίκευσης και διάσπασης επιστημονικών κλάδων.Ακόμα κι αν είναι μόνο στ'όνομα κι όχι στο ίδιο το επιστημονικό αντικείμενο.

eliasv
17-03-2008, 14:42
Ήθελα να προσθέσω ότι το θέμα της ονομασίας του τμήματός μας σε μηχανικούς, πέρα από την πιθανότητα ένταξής μας στο ΤΕΕ, μας δίνει και άλλα πλεονεκτήματα. Για παράδειγμα, όσοι από εμάς ενδιαφέρονται να μπουν σε κάποια θέση στο Δημόσιο, θα μπορούν να συμμετέχουν και στις θέσεις των μηχανικών πληροφορικής.

dfray87
17-03-2008, 23:58
Ήθελα να προσθέσω ότι το θέμα της ονομασίας του τμήματός μας σε μηχανικούς, πέρα από την πιθανότητα ένταξής μας στο ΤΕΕ, μας δίνει και άλλα πλεονεκτήματα. Για παράδειγμα, όσοι από εμάς ενδιαφέρονται να μπουν σε κάποια θέση στο Δημόσιο, θα μπορούν να συμμετέχουν και στις θέσεις των μηχανικών πληροφορικής.

+φωνω
Κι εγω επιθυμω μετονομασια!!!! αλλα ειναι δυσκολη και χρονοβορα διαδικασια απο οτι ρωτησα

eliasv
18-03-2008, 16:23
+φωνω
Κι εγω επιθυμω μετονομασια!!!! αλλα ειναι δυσκολη και χρονοβορα διαδικασια απο οτι ρωτησα

Δεν θα πρέπει όμως να μεθοδευτεί μια τέτοια κίνηση, όσο κι αν πάρει χρονικά;

emufear
18-03-2008, 16:36
Δεν θα πρέπει όμως να μεθοδευτεί μια τέτοια κίνηση, όσο κι αν πάρει χρονικά;

Έτσι ξεκίνησε η όλη ιστορία, με τη μεθόδευση μιας τέτοιας κίνησης. Αν έχεις το κουράγιο δες όλο το thread από την αρχή του θα μάθεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα. ;-)

eliasv
19-03-2008, 00:42
Έτσι ξεκίνησε η όλη ιστορία, με τη μεθόδευση μιας τέτοιας κίνησης. Αν έχεις το κουράγιο δες όλο το thread από την αρχή του θα μάθεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα. ;-)

Το ξέρω, το έχω διαβάσει αρκετές φορές. Αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω, αν συνεχίζει να είναι μέσα στους στόχους μας και αυτό.

emufear
19-03-2008, 00:49
Το ξέρω, το έχω διαβάσει αρκετές φορές. Αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω, αν συνεχίζει να είναι μέσα στους στόχους μας και αυτό.

Κοίτα η αλήθεια είναι πως με τόσα μέτωπα ανοιχτά στο θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων (και όχι μόνο) έχει παγώσει αρκετά η ιστορία.

eliasv
21-03-2008, 03:41
Κοίτα η αλήθεια είναι πως με τόσα μέτωπα ανοιχτά στο θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων (και όχι μόνο) έχει παγώσει αρκετά η ιστορία.

Καταλαβαίνω. Όπως όμως διάβασα σήμερα στο in.gr, σύντομα θα αναγνωριστεί σε όλους τους αποφοίτους των πολυτεχνικών σχολών η κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου, λόγω πενταετούς φοίτησης. Άρα οι δικοί μας απόφοιτοι θα έχουν ακόμα ένα μείον σε σχέση με αυτούς (Και μεταπτυχιακό τίτλο, και μεγαλύτερους μισθούς και αυξημένη δυνατότητα συμμετοχής σε διαγωνισμούς). Και να πω ότι η σχολή μας είναι εύκολη ή ότι δεν γίνεται καλή δουλειά... Ελπίζω να μην εγκαταλειφθούν αυτές οι προσπάθειες και ειλικρινά αυτό δεν το λέω για μένα, απλά τη νοιάζομαι αυτή τη σχολή και δεν θέλω να θαφτεί ούτε η ίδια ούτε οι νέοι συνάδελφοι.

emufear
21-03-2008, 03:51
Καταλαβαίνω. Όπως όμως διάβασα σήμερα στο in.gr, σύντομα θα αναγνωριστεί σε όλους τους αποφοίτους των πολυτεχνικών σχολών η κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου, λόγω πενταετούς φοίτησης. Άρα οι δικοί μας απόφοιτοι θα έχουν ακόμα ένα μείον σε σχέση με αυτούς (Και μεταπτυχιακό τίτλο, και μεγαλύτερους μισθούς και αυξημένη δυνατότητα συμμετοχής σε διαγωνισμούς). Και να πω ότι η σχολή μας είναι εύκολη ή ότι δεν γίνεται καλή δουλειά... Ελπίζω να μην εγκαταλειφθούν αυτές οι προσπάθειες και ειλικρινά αυτό δεν το λέω για μένα, απλά τη νοιάζομαι αυτή τη σχολή και δεν θέλω να θαφτεί ούτε η ίδια ούτε οι νέοι συνάδελφοι.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Εξάλλου είμαστε η μόνη χώρα που ο διαχωρισμός computer scientist / computer engineer συνεπάγεται διαφορετική διάρκεια σπουδών και διαφορετικά δικαιώματα.

dfray87
21-03-2008, 14:08

΅Ωχ !!!!!!!!!! με τιποτα δεν πρεπει να γινει αυτο!!!!!!! ε ρε γλεντια.....

Dejan
21-03-2008, 15:09
ξεφτιλιζετε το μαστερ στο πολυτεχνειο....
ναι κανουν πολαααααα παραπανω, και το τελευταιο εξαμηνο εχουν μονο την πτυχιακη
Να πω και εγω ελεος με τα δικαιωματα...

emufear
31-03-2008, 18:08
Επιπλοκή στο θέμα των Επαγγελματικών Δικαιωμάτων (http://www.forums.gr/showthread.php?p=631050#post631050)

kafros
02-04-2008, 17:19
επιτέλους πέσαν οι πρώτες υπογραφές :) ας γκρινιάζει όσο θέλει το ΤΕΕ... καιρός είναι να πάρουν απόφαση οτι δεν υπάρχουν μόνο αυτοί στον κόσμο...

stefanostam
02-04-2008, 18:49
Οκ τώρα με βάση αυτό που ψηφίστηκε αν κατάλαβα καλά δέχονται ότι έχουμε την "ικανότητα" να αναλάβουμε κ εμεις έργα..Η σχολή μας προβλέπεται να γίνει και αυτή πενταετής έτσι ώστε να μπορούμε τα 2 πτυχία να έχουν την ίδια βαρύτητα;;

Lost
02-04-2008, 19:09
Ωραία! :) Ας μην ξεχνάμε ότι η σχολή μας δεν ειναι ιδιου επιπέδου με τα ΤΕΙ και αξίζουμε να έχουμε αυτό το δικαίωμα!
Μπράβο σε όσους πήγαν!:-)

(Το τι μουρμούρα άκουσα απο την αδερφή μου, που είναι ΕΜΠ δε λέγεται..:p :D )

:wavey:

emufear
02-04-2008, 21:41
Οκ τώρα με βάση αυτό που ψηφίστηκε αν κατάλαβα καλά δέχονται ότι έχουμε την "ικανότητα" να αναλάβουμε κ εμεις έργα..Η σχολή μας προβλέπεται να γίνει και αυτή πενταετής έτσι ώστε να μπορούμε τα 2 πτυχία να έχουν την ίδια βαρύτητα;;

Το κείμενο που ψηφίστηκε και τώρα αναμένεται να εγκριθεί από τον υπουργό και μετά να πάει στον ΠτΔ για υπογραφή, θα καθορίζει τα προσόντα που προσφέρει το κάθε τμήμα στους φοιτητές του.

Με αρχική βάση αυτό θα χτιστούν αργότερα νέα ΠΔ από τα αρμοδιότερα υπουργεία (Μεταφορών και Επικοινωνιών κ.α.) που θα καθορίζουν τα επαγγελματικά δικαιώματα. Οπότε έχουμε ακόμα πολλές μάχες να δώσουμε και πρέπει να είμαστε σε επιφυλακή και ενωμένοι όπως σήμερα! :wavey:

dfray87
28-08-2008, 12:32
Κανα νεο? εγινε τιποτα ολο αυτο τον καιρο?

MUSCGR
14-10-2008, 13:55
exw xronia na grapsw sto forum, apofoitos pleon, alla na 2 endiaferonta arthra pou ithela na moirastw:

http://troktiko.blogspot.com/2008/10/blog-post_2367.html

http://troktiko.blogspot.com/2008/10/blog-post_8737.html

oxi gia kati pou den kseroume, alla gia kati pou mas thimizei kati...kalhspera!

grad0482
05-11-2008, 11:33
Σας παραθέτω ένα e-mail από την mailing-list της ΕΠΕ

Καταρχήν κάποιες διευκρινήσεις:

* Τα επιμελητήρια ΔΕΝ κατοχυρώνουν επαγγελματικά δικαιώματα. Αυτό το κάνει η πολιτεία νομοθετώντας. Σκοπός των Επιμελητηρίων είναι (Ν.2081/1992, αρ.1, παρ.2) "η προστασία και η ανάπτυξη των επαγγελμάτων... η παροχή προς την Πολιτεία γνωμοδοτικών εισηγήσεων για κάθε οικονομικό θέμα, περιλαμβανομένων και των σχετικών νομοσχεδίων... η παροχή στα μέλη τους και σε κάθε ενδιαφερόμενο γνωμοδοτικών εισηγήσεων και πληροφοριών για κάθε οικονομικό θέμα."
* Επίσης, τα επαγγελματικά δικαιώματα ΔΕΝ κατοχυρώνονται από το υπουργείο παιδείας (όπως λανθασμένα επικρατεί) αλλά από νόμο ή διάταγμα του αρμόδιου υπουργείου. Τα περίφημα διατάγματα του ΥΠΕΠΘ απλώς απαριθμούν τις επαγγελματικές "δυνατότητες" των αποφοίτων και ΔΕ δεσμεύουν τη διοίκηση (δηλ. το αρμόδιο υπουργείο).

Επί της ουσίας:

1. Τα ΕΡΓΑ πληροφορικής του δημοσίου ΔΕΝ έχουν θεσμοθετηθεί ακόμη άρα δεν υπάρχουν αντίστοιχα δικαιώματα.
2. Οι ΜΕΛΕΤΕΣ των έργων πληροφορικής του δημοσίου έχουν θεσμοθετηθεί (Ν.3316/2005) αλλά το αρμόδιο υπουργείο (ΥΠΕΧΩΔΕ) δε δημιούργησε ακόμη το αντίστοιχο μητρώο μελετητών που απαιτείται για να λειτουργήσει στην πράξη αυτός ο νόμος άρα και εδώ τα όποια δικαιώματα δεν έχουν ακόμη καθοριστεί.
3. Τα ΕΡΓΑ και οι ΜΕΛΕΤΕΣ πληροφορικής του ιδιωτικού τομέα ΔΕΝ έχουν θεσμοθετηθεί άρα δεν υπάρχουν ούτε και εδώ επαγγελματικά δικαιώματα.

Με βάση λοιπόν τα παραπάνω το ΕΘΕΠΕ δε θα μας κατοχυρώσει άμεσα τα επαγγελματικά δικαιώματα αλλά

* θα μπορεί να παράσχει προς την πολιτεία "γνωμοδοτική εισήγηση" για αυτά τα θέματα. Όπως δηλαδή κάνει επίσημα το ΤΕΕ παρότι οι προτάσεις του είναι "ενάντια στην προστασία και την ανάπτυξη του επαγγέλματος του πληροφορικού".
* θα μπορεί ως επίσημος σύμβουλος της πολιτείας να συμμετέχει σε επιτροπές και να παίρνει μέρος στις διάφορες αποφάσεις που σχετίζονται με την αρμοδιότητά του. Άρα θα έχει και τη δυνατότητα να αλλάξει τα σημεία 1,2,3 παραπάνω και εμμέσως να δημιουργήσει επαγγελματικά δικαιώματα

Και κάποιες σημειώσεις:

1. Πέρα από τα έργα πληροφορικής ο πληροφορικός μπορεί να ασκήσει και άλλα επαγγέλματα (π.χ. εκπαίδευση, εμπόριο, έρευνα, κλπ.) αλλά αυτά δεν υπάγονται σε ένα επιμελητήριο πληροφορικής.
2. Η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος που δίνει ένα επιμελητήριο αφορά ένα κατοχυρωμένο επάγγελμα και δεν εξαρτάται από τη σχέση εργασίας του κατόχου της. Για παράδειγμα, για να επιβλέψει ένας μηχανικός ένα έργο χρειάζεται να έχει άδεια άσκησης ανεξάρτητα από το αν είναι ελεύθερος επαγγελματίας, μισθωτός, ή δημόσιος υπάλληλος. Η λειτουργία δηλαδή του ΕΘΕΠΕ δε θα αφορά μόνο τους ελεύθερους επαγγελματίες.
3. Το e-ΤΕΕ δεν είναι επιμελητήριο ούτε και δίνει άδεια άσκησης επαγγέλματος. Επομένως, οι όποιες ενεργειές του αναφορικά με τα σημεία 1,2,3 παραπάνω θα ωφελήσουν αποκλειστικά και μόνο τα μέλη ενός επιμελητηρίου (στην προκειμένη περίπτωση του ΤΕΕ) και όχι το σύνολο των μελών του e-ΤΕΕ.

Ελπίζω να έλυσα κάποιες απορίες

Σωκράτης

Jackfrost
05-11-2008, 11:48
Αυτό είναι το σημαντικότερο ίσως thread του φόρουμ...

Να ρωτήσω κάτι, είχα διαβάσει μια συνέντευξη του υπουργού που έλεγε (στη καθημερινή) ότι οι πρώτες μεταρυθμίσεις θα γίνουν στους τομείς τις πληροφορικής για να εξισωθούν τα δικαιώματα με αυτά τις ευρώπης, κλπ. Αυτό το είχα διαβάσει πριν κατι μήνες, ξέρεις κανείς κάτι;

grad0482
07-11-2008, 00:50
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο που συνοψίζει την αγγλοσαξονική οπτική της
(πολυδιασπασμένης για τους αγγλοσάξονες) πληροφορικής και δείχνει
γλαφυρά τους "γείτονες" και σφετεριστές του πεδίου μου (πάντα οι
γείτονες μπαίνουν στο χωράφι σου).

Απλώς βάλτε ένα κύκλο γύρο από τα computer engineering - computer
science - software engineering στο σχήμα δίνει το άρθρο, και θα
καταλάβετε τι εννοώ.

http://compsci.ca/blog/6-degrees-of-computer-science/

St3f@n0s
07-11-2008, 01:11

καταλάβετε τι εννοώ.

Den to katalabainw auto me tous kuklous...:blush:

Jackfrost
07-11-2008, 11:52

καταλάβετε τι εννοώ.

Πολύ ενδιαφέρον.:wavey:

di\n@
07-11-2008, 12:14
Αυτό είναι το σημαντικότερο ίσως thread του φόρουμ...

Να ρωτήσω κάτι, είχα διαβάσει μια συνέντευξη του υπουργού που έλεγε (στη καθημερινή) ότι οι πρώτες μεταρυθμίσεις θα γίνουν στους τομείς τις πληροφορικής για να εξισωθούν τα δικαιώματα με αυτά τις ευρώπης, κλπ. Αυτό το είχα διαβάσει πριν κατι μήνες, ξέρεις κανείς κάτι;

Για να απαντησω και σε αυτο που ρωτας μαλλον ο υπουργος με αυτη τη διατυπωση εννοει (ευθαρσως) οτι τα ΚΕΣ(τα ιδιωτικα κολλεγια που ειναι στην ελλαδα BCA κλπ )που εδρευουν σε καποια χωρα της ευρωπαικης ενωσης,
θα εχουν ισα δικαιωματα με τα ελληνικα πανεπιστημια.Τα ΚΕΣ κατευθυνονται
περισσοτερο στους τομεις της πληροφορικης και της διοικησης επιχειρησεων.
Αυτος ειναι και λογος των τωρινων κινητοποιησεων.

//ισως να εννοουσε και κατι αλλο βεβαια αλλα το απο πανω σιιγουρα ισχυει

Jackfrost
07-11-2008, 13:04
Για να απαντησω και σε αυτο που ρωτας μαλλον ο υπουργος με αυτη τη διατυπωση εννοει (ευθαρσως) οτι τα ΚΕΣ(τα ιδιωτικα κολλεγια που ειναι στην ελλαδα BCA κλπ )που εδρευουν σε καποια χωρα της ευρωπαικης ενωσης,
θα εχουν ισα δικαιωματα με τα ελληνικα πανεπιστημια.Τα ΚΕΣ κατευθυνονται
περισσοτερο στους τομεις της πληροφορικης και της διοικησης επιχειρησεων.
Αυτος ειναι και λογος των τωρινων κινητοποιησεων.

//ισως να εννοουσε και κατι αλλο βεβαια αλλα το απο πανω σιιγουρα ισχυει

Ωχ, η υποβάθμιση δηλαδή της υποβάθμισης...αυτό εννοούσε λες; Εγώ νόμιζα ότι εμείς θα εξισονόμασταν με πολυτεχνείο και τα κολλέγια μα τα ΤΕΗ...υπάρχει τέτοια περίπτωση;:wavey:

di\n@
07-11-2008, 13:09
Ωχ, η υποβάθμιση δηλαδή της υποβάθμισης...αυτό εννοούσε λες; Εγώ νόμιζα ότι εμείς θα εξισονόμασταν με πολυτεχνείο και τα κολλέγια μα τα ΤΕΗ...υπάρχει τέτοια περίπτωση;:wavey:

KAMIA περιπτωση τετοια!
Δεν ξερω τι εννουσε παντως αυτα που σου λεω κανει στην πραξη,
καθως τωρα υποχρεωνεται και απο την ΕΕ!
Το πολυτεχνειο απλα πολεμαει να αναγνωριστει ο 5ος χρονος σε μαστερ

Jackfrost
07-11-2008, 13:16
Ωχ...και εγώ (ο αδαής) που το είχα πάρει για θετικό...καμμία κατοχύρωση δηλαδή, ότι τύχει λάχει, σημειώτέον, όπως είπες, ότι ο κλάδος μας είναι ο νο. 1 σε αριθμό ΙΕΚ...καλά...φφφφφ....

iluvatar
14-11-2008, 15:13
Βγήκαν τα αποτελέσματα )(?) εδώ (http://review.epe.org.gr/doc.php?q=5)

τα πολυτεχνεία πήραν πολύ μικρή βαθμολογία..

Εμείς πάλι παίξαμε στο 0.60 αλλά υπάρχουν τμήματα με 0.70!

di\n@
14-11-2008, 15:53
Βγήκαν τα αποτελέσματα )(?) εδώ (http://review.epe.org.gr/doc.php?q=5)

τα πολυτεχνεία πήραν πολύ μικρή βαθμολογία..

Εμείς πάλι παίξαμε στο 0.60 αλλά υπάρχουν τμήματα με 0.70!

πολυ καλο!λολ ουτε καν ηξερα οτι υπηρχε αυτο!
αξιζαμε παραπανω νομιζω στον 2ο τομεα και αρκετα παρακατω στον τριτο
Τον κορμο δεν τον λαμβανουν υποψη ομως?
Δεν πρεπει να ειναι και πολυ ενημερωμενοι αλλα και παλι καλα

TalL_Guy
14-11-2008, 16:35

αν πατησεις στη βαθμολογια τα βγαζει σε αυξουσα σειρα,και μας περνανε και κατι ΤΕι,οποτε οντως δεν πρεπει να ειναι και τοσο ενημερωμενοι,αλλιως υπαρχει προβλημα :baby:

The_Big_Brother
14-11-2008, 20:03

έτσι βγαίνει ο βαθμός

Μάθημα πιθανότητα παρακολούθησης πληρότητα θεωρητικού μέρους πληρότητα πρακτικού μέρους
Ανάλυση 1.00 1.00 0.50
Γραμμική Άλγεβρα 1.00 1.00 0.50
Διακριτά Μαθηματικά 1.00 1.00 0.50
Πιθανότητες 1.00 1.00 0.50
Ψηφιακή Σχεδίαση 1.00 1.00 1.00
Ψηφιακά Ηλεκτρονικά 1.00 1.00 1.00
Οργάνωση και Αρχιτεκτονική Υπολογιστών 1.00 1.00 1.00
Δομημένος Προγραμματισμός 1.00 1.00 1.00
Αντικειμενοστραφής Προγραμματισμός 1.00 1.00 0.50
Αρχές Γλωσσών και Μεταφραστές 0.50 1.00 1.00
Λειτουργικά Συστήματα 1.00 1.00 1.00
Κατανεμημένα Συστήματα 0.00 0.00 0.00
Δομές Δεδομένων 1.00 1.00 1.00
Βάσεις Δεδομένων 1.00 1.00 1.00
Πληροφοριακά Συστήματα 0.20 1.00 0.50
Θεωρία Αλγορίθμων και Πολυπλοκότητας 1.00 1.00 1.00
Θεωρία Υπολογισμού 1.00 1.00 0.50
Θεωρία Πληροφορίας και Κωδικοποίησης 0.50 1.00 0.50
Υπολογιστική Λογική 0.80 1.00 1.00
Ψηφιακές Επικοινωνίες 0.10 1.00 1.00
Δίκτυα Υπολογιστών 1.00 1.00 1.00
Τεχνολογία Δικτύων Επικοινωνιών 0.10 0.30 0.50
Τεχνολογίες Διαδικτύου 0.80 1.00 1.00
Ψηφιακή Επεξεργασία Σήματος 0.50 1.00 1.00
Σήματα και Συστήματα 1.00 1.00 0.50
Τεχνολογία Λογισμικού 0.80 1.00 1.00
Ευφυή Συστήματα 0.80 1.00 1.00
Ασφάλεια Συστημάτων και Επικοινωνιών 0.60 1.00 0.50
Επικοινωνία Ανθρώπου Υπολογιστή 0.80 1.00 1.00
Πολυμέσα 0.00 0.00 0.00
Ψηφιακή Επεξεργασία Εικόνων 0.10 1.00 1.00
Γραφικά 0.50 1.00 1.00
Αγγλικά 0.00 0.00 0.00
Διδακτική της Πληροφορικής 0.50 1.00 1.00
Νομικά Θέματα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών 0.50 1.00 0.00
Διοίκηση Έργων Πληροφορικής 0.50 1.00 0.00

αν πατησεις στη βαθμολογια τα βγαζει σε αυξουσα σειρα,και μας περνανε και κατι ΤΕι,οποτε οντως δεν πρεπει να ειναι και τοσο ενημερωμενοι,αλλιως υπαρχει προβλημα :baby:

Ναί άμα τα ΤΕΙ παίρνουν 1 στο πρακτικό μέρος του Αντικειμενοστραφή και εμείς 0.5 (πώς γένειν αυτό άραγε?), και παίρνουν όλοι μια μονάδα απο τα Αγγλικά και Διοίκηση Έργων ενώ εμείς 0, ή παίρνουμε όλοι 1 στις Βάσεις Δεδομένων που εμείς με την Ανάπτυξη Λογισμικού έπρεπε να πάρουμε 5 μονάδες, λογικό είναι :p

Υποθέτω ότι τον ενδιαφέρει αυτό τον σύλλογο για σχολιασμό
στην επόμενη συνέλευση - προτάσεις - ενέργειες (?)

Είμαστε ικανοποιημένοι ;

όπως βλέπεις ο μόνος τρόπος να αυξηθεί η βαθμολογία στην παρακολούθηση και το πρακτικό μέρος είναι να μπούν υποχρεωτικές παρουσίες και να αυξηθούν οι εργασίες, άρα ευχαριστούμε δεν θα πάρουμε :p :D

Jackfrost
17-11-2008, 17:05
Ποιος εκδίδει αυτές τις πίπες; Ποιο χαζό τρόπο αξιόλογησης δεν έχω δει, συγγνώμη, ωραία ένωση πληροφορικών έχουμε, έχει τεητζήδες εκεί και θέλουν να τους αβαντάρουνε;

Καταρχάς εξορισμού θα πρεπε να αξιολογούμαστε σε άλλη κλίμακα με τα τεή...γιατί δε βάζουν και τα λύκεια μέσα να τα αξιολογούνε και αυτά;

Δηλαδή το Τεή Σερών έχει ίδια βαθμολογία με μας; Εγώ είμαι ο πρώτος που τα χώνω στο πρόγραμμα σπουδών μας και στο πόσο μας εξοπλίζει για τον εργασιακό χώρο (πίπες δηλαδή...) αλλά όχι και να διαβάζουμε πίπες. Καταρχάς δε συμπεριλαμβάνεται σε αυτό το τρόπο πουθενά η αξιολόγηση του εργασιακού προσωπικού, δηλαδή των καθηγητών μέσα ως παράγοντας και πουθενά η υποδομή εν γένη της σχολής. Ίδιο δηλαδή είναι να σου κάνει μάθημα ο Papadimitriou ο θεωρητικός των αλγόριθμων στο ΜΙΤ και ίδιο, για παράδειγμα, ο Θεωδορίδης; Αυτό που συμπεριλαμβάνεται σε αυτή τη βαθμολογία; Που συμπεριλαμβάνεται ακόμα το επίπεδο δυσκολίας του μαθήματος και το επίπεδο των φοιτητών;

Με λίγα λόγια του κώ...λου τα εννιάμερα βαθμολογία, κρίμα που την εκδίδει η ΕΠΕ που υποτίθεται μας εκπροσωπεί...με τέτοια μεθοδολογία που χρησιμοποιήσανε ούτε φιλόλογοι στόκοι να τη φτιάχνανε....αλλά όπως φαίνεται πιο στόκοι βγαίνουν εκεί στην ΕΠΕ....

grad0482
17-11-2008, 22:45
Ποιος εκδίδει αυτές τις πίπες; Ποιο χαζό τρόπο αξιόλογησης δεν έχω δει, συγγνώμη, ωραία ένωση πληροφορικών έχουμε, έχει τεητζήδες εκεί και θέλουν να τους αβαντάρουνε;

Καταρχάς εξορισμού θα πρεπε να αξιολογούμαστε σε άλλη κλίμακα με τα τεή...γιατί δε βάζουν και τα λύκεια μέσα να τα αξιολογούνε και αυτά;

Δηλαδή το Τεή Σερών έχει ίδια βαθμολογία με μας; Εγώ είμαι ο πρώτος που τα χώνω στο πρόγραμμα σπουδών μας και στο πόσο μας εξοπλίζει για τον εργασιακό χώρο (πίπες δηλαδή...) αλλά όχι και να διαβάζουμε πίπες. Καταρχάς δε συμπεριλαμβάνεται σε αυτό το τρόπο πουθενά η αξιολόγηση του εργασιακού προσωπικού, δηλαδή των καθηγητών μέσα ως παράγοντας και πουθενά η υποδομή εν γένη της σχολής. Ίδιο δηλαδή είναι να σου κάνει μάθημα ο Papadimitriou ο θεωρητικός των αλγόριθμων στο ΜΙΤ και ίδιο, για παράδειγμα, ο Θεωδορίδης; Αυτό που συμπεριλαμβάνεται σε αυτή τη βαθμολογία; Που συμπεριλαμβάνεται ακόμα το επίπεδο δυσκολίας του μαθήματος και το επίπεδο των φοιτητών;

Με λίγα λόγια του κώ...λου τα εννιάμερα βαθμολογία, κρίμα που την εκδίδει η ΕΠΕ που υποτίθεται μας εκπροσωπεί...με τέτοια μεθοδολογία που χρησιμοποιήσανε ούτε φιλόλογοι στόκοι να τη φτιάχνανε....αλλά όπως φαίνεται πιο στόκοι βγαίνουν εκεί στην ΕΠΕ....

ΝΕΟΣ! χαλαρωσε λιγάκι:)
είναι αξιολόγηση προγραμματων και όχι καθηγητών ή υποδομών!
Για κοίτα το παρακάτω
http://review.epe.org.gr/

Είναι μια δουλειά που ανέλαβαν κάποια παιδιά από την ΕΠΕ, χωρίς βέβαια να πληρωθούν για τον κόπο τους και ούτε βέβαια μπορώ να ισχυριστώ ότι είναι τέλεια. Βλέπεις η ΕΠΕ δεν αποτελείται από κρατικοδίαιτους συνδικαλιστές αλλά από άτομα που χρησιμοποιούν τον ελευθερο χρόνο τους για να κάνουν κάτι ωφέλιμο!
Επειδή πιστεύω ότι δεν είσαι στόκος θα ήθελα να γραφτείς στην ΕΠΕ και να βοηθήσεις όσο μπορείς στην προσπάθεια της ΕΠΕ. Επειδή παρακολουθώ το forum πιστεύω ότι πολλοί από εσάς θα μπορούσατε να βοηθούσατε τα μέγιστα στην προσπάθεια της ΕΠΕ για δημιουργία Επιμελητηρίου Πληροφορικής και κατοχύρωσης των επαγγελματικών δικαιωμάτων μας!
Εμεινα έκπληκτος από τον αγώνα σας πέρυσι για το προεδρικό διαταγμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων! Σε κανα μήνα θα βγει αυτό το προεδρικό διάταγμα και πιστεύω ότι θα είναι προς την σωστή κατεύθυνση.

Λοιπόν μπορείτε να πάρετε την μοίρα σας (μας) στα χερια σας?

φιλικά

απόφοιτος 2001 (τόσα χρόνια και δεν έχει αλλάξει τίποτα..)

The Gravedigger
17-11-2008, 23:12
προφανώς αυτοί που κάνανε έρευνα πίνουν μπάφους και παίζουν pro.:tounge:

το αρχαιότερο τμήμα Ηλεκτρολόγων μηχανικών (Πολυτεχνείο Πάτρας) να παίρνει τις χαμηλότερες βαθμολογίες στα προγράμματα σπουδών ηλεκτρικής ενέργειας και εγκαταστάσεων....

γι αυτό η ΔΕΗ δεν πάει καλά, έπρεπε να είχε προσλάβει από το ΤΕΙ Σερρών, Λαμίας...:tounge:

grad0482
17-11-2008, 23:57
προφανώς αυτοί που κάνανε έρευνα πίνουν μπάφους και παίζουν pro.:tounge:

το αρχαιότερο τμήμα Ηλεκτρολόγων μηχανικών (Πολυτεχνείο Πάτρας) να παίρνει τις χαμηλότερες βαθμολογίες στα προγράμματα σπουδών ηλεκτρικής ενέργειας και εγκαταστάσεων....

γι αυτό η ΔΕΗ δεν πάει καλά, έπρεπε να είχε προσλάβει από το ΤΕΙ Σερρών, Λαμίας...:tounge:

H ΔΕΗ δεν πάει καλά γιατί αγοράζει το ρεύμα ακριβότερα από όσο το πουλάει..

Το αρχαιότερο τμήμα είναι το Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής που ιδρύθηκε το 1980! Το τμήμα ηλεκτρολόγων της Πάτρας πρόσθεσε το "Μηχανικών Η/Υ' στο τίτλο του στα μέσα της δεκαετίας του 90!!
Εσυ που τελειώνεις το di διδάσκεσαι πολλά περισσότερα μαθήματα Πληροφορικής από τον Ηλεκτρολόγο του τμήματος αυτού..
Βέβαια αυτός ξέρει πολλά περισσότερα ηλεκτρολογικά.Έτσι αν χαλάσει η πρίζα, για να παίξεις pro κάλεσε έναν ηλεκτρολόγο!
Αν ξεμείνεις από μπάφο πήγαινε στο Μενίδι!
Για όλα υπάρχουν λύσεις :p

The Gravedigger
18-11-2008, 01:21
Με τα αποτελέσματα της αξιολόγησης που παραθέτεις , απαξιώνονται αυθαίρετα, ένα σωρό πανεπιστημιακά και πολυτεχνικά τμήματα που έχουν κάνει σημαντικές έρευνες και είναι αναγνωρισμένα στο εξωτερικό.

Το τμήμα της πάτρας έχει ιδρυθεί από το http://www.ece.upatras.gr/tmima_gr/istoria.php 1967, με κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα.Είναι αρχαιότερη σχολή από τους μηχανικούς Η/Υ και πρόσφατα συνεργάζεται με το Hopkins.

http://www.ece.upatras.gr/yphresies_gr/dikaiomata.php

Αυτά για να μη νομίζεις οτι οι Ηλεκτρολόγοι είναι απλά για να αλλάζουν λάμπες...

grad0482
18-11-2008, 11:14
Με τα αποτελέσματα της αξιολόγησης που παραθέτεις , απαξιώνονται αυθαίρετα, ένα σωρό πανεπιστημιακά και πολυτεχνικά τμήματα που έχουν κάνει σημαντικές έρευνες και είναι αναγνωρισμένα στο εξωτερικό.

Το τμήμα της πάτρας έχει ιδρυθεί από το /tmima_gr/istoria.php 1967, με κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα.Είναι αρχαιότερη σχολή από τους μηχανικούς Η/Υ και πρόσφατα συνεργάζεται με το Hopkins.

http://www.ece.upatras.gr/yphresies_gr/dikaiomata.php

Αυτά για να μη νομίζεις οτι οι Ηλεκτρολόγοι είναι απλά για να αλλάζουν λάμπες...

όχι δεν είναι μόνο για να αλλάζουν λάμπες. Και δεν θέλω να απαξιώνω το τμήμα αυτό. Αλλα επαγγελματικά δικαιώματα που? Στην Πληροφορική? Αφού δεν υπάρχουν..
Επίσης ένας που δεν έχει τελειώσει κατεύθυνση Πληροφορικής τι μαθήματα Πληροφορικής και πόσα έχει διδαχτεί?

Trifyllenia
18-11-2008, 12:21
Άλλη απορία

πιθανότητα παρακολούθησης, πληρότητα θεωρητικού μέρους, πληρότητα πρακτικού μέρους

σε αυτά με βάση ποιά στοιχεία δώθηκαν οι βαθμοί?

Πολύ αοριστία μου ακούγεται ....

Πηγαίνατε σε κάθε τμήμα της Ελλάδας και βλέπετε πόσοι δηλώνουν-παρακολουθούν από κοντά ή με άλλα μέσα όπως η τηλεμετάδοση (παρακολούθηση) τι αγγούρι τρώνε οι φοιτητές εκεί, τι εκφωνήσεις ασκήσεων υπάρχουν (πρακτικό μέρος), τι διαλέξεις γίνονται (θεωρητικό μέρος) ? Ή απλά κοιτάγατε τι αναγράφει ο καθένας στην ιστοσελίδα του τμήματός του ? :sleep:

===

Εγώ βλέπω αντί να είμαστε ενωμένοι, αδικούμαστε και μεταξύ μας.... Ντροπή μόνο, τίποτα άλλο

grad0482
18-11-2008, 21:34
Άλλη απορία

πιθανότητα παρακολούθησης, πληρότητα θεωρητικού μέρους, πληρότητα πρακτικού μέρους

σε αυτά με βάση ποιά στοιχεία δώθηκαν οι βαθμοί?

Πολύ αοριστία μου ακούγεται ....

Πηγαίνατε σε κάθε τμήμα της Ελλάδας και βλέπετε πόσοι δηλώνουν-παρακολουθούν από κοντά ή με άλλα μέσα όπως η τηλεμετάδοση (παρακολούθηση) τι αγγούρι τρώνε οι φοιτητές εκεί, τι εκφωνήσεις ασκήσεων υπάρχουν (πρακτικό μέρος), τι διαλέξεις γίνονται (θεωρητικό μέρος) ? Ή απλά κοιτάγατε τι αναγράφει ο καθένας στην ιστοσελίδα του τμήματός του ? :sleep:

===

Εγώ βλέπω αντί να είμαστε ενωμένοι, αδικούμαστε και μεταξύ μας.... Ντροπή μόνο, τίποτα άλλο

Δεν ήμουν στην όμάδα που δημιουργησε αυτο το review και δεν ξέρω να σου απαντήσω υπευθυνα. Μόλις πληροφορηθώ θα σου πω..

με ποιους θα πρέπει να είμαστε ενωμένοι? Με το ΤΕΕ που ήθελε να είμαστε οι φιλιπινέζες των μηχανικών (στην πρότασή τους για τα επαγγελματικά δικαιώματα πριν ένα χρόνο αυτό ήθελαν..)
Το ποιος είναι πληροφορικός θα πρέπει να γίνει με έρευνα βάση το τι σπούδασε ο καθένας και όχι για το τι δηλώνει ή για το αν μια συντεχνία βαπτίζει αυθαίρετα τα μέλη τους να είναι Πληροφορικοί και άλλους να τους αποκλειεί..
Εγώ βλέπω ότι οι μόνο αδικημένοι είναι οι πτυχιούχοι Πληροφορικής των ΑΕΙ. θα φτάσουμε τώρα στο σημείο να μην διαφέρουμε από τα κολέγια..

Trifyllenia
18-11-2008, 21:38
με ποιους θα πρέπει να είμαστε ενωμένοι? Με το ΤΕΕ που ήθελε να είμαστε οι φιλιπινέζες των μηχανικών

obviously not! Αυτό κατάλαβες από το post μου?! ?!

Εγώ βλέπω ότι οι μόνο αδικημένοι είναι οι πτυχιούχοι Πληροφορικής των ΑΕΙ. θα φτάσουμε τώρα στο σημείο να μην διαφέρουμε από τα κολέγια..

ehem τον χαζό κάνεις?
Προφανώς και εννοώ εμάς (σχολές Πληροφορικής ΑΕΙ - προφανώς λόγω ΕΠΕ το λέω έλεος!)

Και αντί να είμαστε ενωμένοι πάνε και κάνουν ένα τέτοιο κομπάρσικο review που βάζουν τους Μηχανικούς σε καλύτερη θέση και κάτι ΤΕΙ της πλάκας και το ΕΚΠΑ το έχουν χεσμένο κ κάνουν και αδικίες μεταξύ σχολών Πληροφορικής ΑΕΙ.

Αυτό σου λέω!!

di\n@
18-11-2008, 21:39
Δεν ήμουν στην όμάδα που δημιουργησε αυτο το review και δεν ξέρω να σου απαντήσω υπευθυνα. Μόλις πληροφορηθώ θα σου πω..

με ποιους θα πρέπει να είμαστε ενωμένοι? Με το ΤΕΕ που ήθελε να είμαστε οι φιλιπινέζες των μηχανικών (στην πρότασή τους για τα επαγγελματικά δικαιώματα πριν ένα χρόνο αυτό ήθελαν..)
Το ποιος είναι πληροφορικός θα πρέπει να γίνει με έρευνα βάση το τι σπούδασε ο καθένας και όχι για το τι δηλώνει ή για το αν μια συντεχνία βαπτίζει αυθαίρετα τα μέλη τους να είναι Πληροφορικοί και άλλους να τους αποκλειεί..

καλα για τα πολυτεχνεια ουτε λογος(αν και μεταξυ μας το χαντακωμα τους στην αξιολογιση δε μου φαινεται και πολυ αντικειμενικο)
αλλα καποια ΤΕΙ παραεχουν υψηλη βαθμολογια
(αν και παιζει στην τελικη αυτοι να ξερουν περισσοτερα πραγματα απο μας
σε αυτα που ζητανε στην αγορα εργασιας)

grad0482
19-11-2008, 02:44
καλα για τα πολυτεχνεια ουτε λογος(αν και μεταξυ μας το χαντακωμα τους στην αξιολογιση δε μου φαινεται και πολυ αντικειμενικο)
αλλα καποια ΤΕΙ παραεχουν υψηλη βαθμολογια
(αν και παιζει στην τελικη αυτοι να ξερουν περισσοτερα πραγματα απο μας
σε αυτα που ζητανε στην αγορα εργασιας)

συνάδελφοι ξαναδιαβάστε το http://review.epe.org.gr/doc.php?q=4
"Τα 36 αυτά μαθήματα αποτελούν δηλαδή το σύνολο των υποχρεωτικών μαθημάτων ενός ιδανικού προγράμματος σπουδών και όχι το σύνολο όλων των μαθημάτων που θα έπρεπε αυτό να προσφέρει. Η επιλογή του συγκεκριμένου προγράμματος βασίσθηκε σε διεθνή πρότυπα σπουδών και ήταν μια συλλογική προσπάθεια πολλών Πληροφορικών που έχουν γνωρίσει και συγκρίνει μέσα από τις σπουδές τους αρκετά προγράμματα σπουδών τόσο του εσωτερικού όσο και του εξωτερικού. Τα μαθήματα αυτά προσφέρουν έναν πλούσιο κορμό γνώσεων που κάθε πτυχιούχος πληροφορικής σήμερα θα έπρεπε να κατέχει."

Σύμφωνα με τα παραπάνω το "χαντάκωμα¨είναι αντικειμενικό!
Το ότι το τμήμα μας δεν έχει τόσο καλή βαθμολογία οφείλεται στα υποχρεωτικά μαθήματα όπως Φυσικές,Αναλυση 2 και 3 και ηλεκτρομαγνητισμός που υπήρχαν στο τμήμα μας όταν έγινε αυτή η αξιολόγηση..

Στα ΤΕΙ δεν κάνουν θεωρητικά μαθήματα (π.χ Θεωρία υπολογισμού) και μπαίνουν κατευθείαν σε γλώσσες προγραμματισμού και σε εφαρμογές διαδικτύου. Γι αυτό ίσως στην αγορά έχουν ένα προβάδισμα..

Συμπερασματικά πρέπει να πω ότι αυτή η αξιολόγηση που έγινε από την ΕΠΕ είναι ένα καλό εργαλείο. Μπορεί κάποιος να αμφισβητήσει διάφορες μετρικές (π.χ γιατί τα Αγγλικά θα πρέπει να περιλαμβάνονται στα μαθήματα Πληροφορικής) αλλά αυτή τη λογική έπρεπε να ακολουθήσει το κράτος για να καθορίσει το ποιος είναι Πληροφορικός και ποιος δεν είναι.

Τέλος πρέπει να πω ότι τα τμήματα Πληροφορικής (καθηγητές και φοιτητές
) πρέπει να κινηθούν προς την κατεύθυνση της ίδρυσης του ΕΠιμελητηρίου Πληροφορικής καθώς και της παρέμβασης προς το κράτος για κάθε νόμο που βγαίνει (έργα Πληροφορικής κτλ).

Αλλιώς δεν πρέπει να γκρινιάζουμε για τα κολέγια,γιατί δεν διαφέρουμε τίποτα
από αυτά. Και η επόμενη πρόταση μου είναι να μετονομαστεί το τμήμα σε DI College of Athens.

Καληνύχτα ..

grad0482
21-11-2008, 14:12
http://babelfish.yahoo.com/translate_url?doit=done&tt=url&intl=1&fr=bf-res&trurl=http%3A%2F%2Fwww.elpais.com%2Farticulo%2Fsoc iedad%2FMiles%2Finformaticos%2Fpiden%2Freconocimie nto%2Facademico%2Fprofesional%2Felpepusoc%2F200811 19elpepusoc_6%2FTes&lp=es_en&btnTrUrl=Translate

grad0482
21-11-2008, 14:13
http://babelfish.yahoo.com/translate_url?doit=done&tt=url&intl=1&fr
=bf-res&trurl=http%3A%2F%2Fwww.elpais.com%2Farticulo%2Fsoc iedad%2FMiles%
2Finformaticos%2Fpiden%2Freconocimiento%2Facademic o%
2Fprofesional%2Felpepusoc%2F20081119elpepusoc_6%
2FTes&lp=es_en&btnTrUrl=Translate

dfray87
16-01-2009, 04:04
Ειχα καιρο να μπω στο φορουμ σας να παρακολουθησω την συζητηση σας. Με ενδιαφερει απιστευτα πολυ το θεμα, και πραγματικα απο την μερια της σχολης μου δεν μπορω να πω οτι βλεπω καποιο ενδιαφερον για το θεμα. Αν και για να μην τους αδικω, καλυτερα θα ηταν να πω πως υπαρχει μια αδιαφορια. Δεν υπαρχει ενημερωση, και δυστηχως οι παραταξεις προωθουν μονο τα δικα τους, μεσω των πλαισιων!!!!!

dfray87
07-02-2009, 19:32
Καλησπερα και παλι.

Μπορει καποιος να μου παραθεσει το τελικο προεδρικο διαταγμα? Το ψαχνω μεσα στις διαφορες σελιδες, αλλα δεν μπορω να βρω ποιο ειναι το τελικο και ποιο οχι.

Ευχαριστω

grad0482
10-04-2009, 15:47
Καλησπερα και παλι.

Μπορει καποιος να μου παραθεσει το τελικο προεδρικο διαταγμα? Το ψαχνω μεσα στις διαφορες σελιδες, αλλα δεν μπορω να βρω ποιο ειναι το τελικο και ποιο οχι.

Ευχαριστω

Βγήκε το προεδρικό διάταγμα για τις επαγγελματικές δεξιότητες πτυχιούχων και μηχανικών..

isoDItis
10-04-2009, 22:16
δηλαδη αν καταλαβα καλα λειπει η λεξη κατασκευη απο μας ή υπαρχει και καποια παγιδα?Τελικως ειμαστε ευχαριστημένοι?

alfisti
11-04-2009, 01:08
Εμένα μια χαρά μου φάνηκε από την πρόχειρη ανάγνωση που του έκανα.. Όποιος ξέρεις κάτι παραπάνω ας μας το πει...

dclf34
11-04-2009, 01:47
Ρωτήστε κανέναν δικηγόρο

Νομίζω ότι όχι απλά δεν είναι ίδια... αλλά κρύβονται πολλά .. εις βάρος σας

Περαστικά !!!

grad0482
11-04-2009, 18:45
Το ΠΔ είναι πολύ μεγάλη νίκη για τα μη-πολυτεχνικά τμήματα. Εκδόθηκε τελικά με τη μορφή που είχαν προτείνει οι κύκλοι της "πληροφορικής" και δεν συμπεριλαμβάνει τις αστείες διατάξεις που επιδίωκαν οι "μηχανικοί ΗΥ" (για τον επιβλέπων μηχανικό, κλπ.). Μην ξεχνάτε ότι το ΤΕΕ στις 7/4/2008 είχε ζητήσει να απουσυρθεί το διάταγμα με την παρούσα μορφή.

Όσο για τις "γραμματικές" διαφορές/λετομέρειες αυτές ήταν γνωστές από την πρώτη στιγμή και ήταν αναπόφευκτες δεδομένου ότι το ΠΔ ήθελε να κινηθεί στη λογική της διαφοροποίησης των μηχανικών ΗΥ από τους πληροφορικούς (άρθρο 1 και 2 αντίστοιχα). Έπρεπε λοιπόν τα δυο άρθρα να μοιάζουν διαφορετικά και αυτό ακριβώς έκαναν. Στην πράξη όμως ο οποισδήποτε καταλαβαίνει ότι τα δύο άρθρα είναι απλές αναδιατυπώσεις του ίδιου πράγματος.

Τέλος, μην ξεχνάτε ότι ΔΕΝ πρόκειται για επαγγελματικά "δικαιώματα" αλλά για επαγγελματικές "δυνατότητες". Τα πραγματικά δικαιώματα έρχονται με πράξεις της Διοίκησης (μητρώα, μελέτες, έργα, εγκαταστάσεις, κλπ.) και όχι από το ΥΠΕΠΘ. Αυτό που είχε επομένως σημασία στο εν λόγω ΠΔ ήταν να μη συμπεριληφθεί κάποια διάταξη που θα μας αποκλείει ή θα μας περιορίζει στο μέλλον έναντι των μηχανικών. Και αυτό νομίζω επιτεύχθηκε απόλυτα!

Ρωτήστε κανέναν δικηγόρο

Νομίζω ότι όχι απλά δεν είναι ίδια... αλλά κρύβονται πολλά .. εις βάρος σας

Περαστικά !!!

και μεταξύ μας καλά να πάθουμε γιατί δεν είμαστε ενωμένοι

hint: η διαφορετικότητα των λέξεων είναι το κλειδι

αντε ... πληρώστε κανένα δικηγόρο με γνώσεις Πληροφορικής και Μηχανικής να σας τα διαβάσει (πάρτε πρώτα την άδεια του Μηχανικού για να λείψετε 5 λεπτά καθώς θα θέτετε σε λειτουργία το έργο σας ... μετά μπορεί να το προσέχει αυτός)

ΥΓ Δυστυχώς έχω μια χαρά. Δικαιώθηκα για όσα φωναζω δυστυχώς. Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που ευχομαι να ήμουν ψεύτης

α) ΗΜΜΥ Ενέργειας με το συγκεκριμένο ΠΔ που θα μας παίρνει τις δουλειές
β) Φυσικούς, Οικονομολογους που πήραν την Ιδιωτική Εκπαίδευση κομπιουτερ
γ) Μαθηματικούς και Θεολογους που πήραν τις θέσεις στον ΑΣΕΠ καθηγητών

grad0482
11-04-2009, 18:48
Το ΠΔ δεν το βλέπουμε αποσπασματικά ως ένα στιγμιαίο γεγονός αλλά ως το αποτέλεσμα μιας μακράς διαδικασίας που ξεκίνησε επίσημα πριν από τουλάχιστον 2 χρόνια επί υπουργείας Γιαννάκου και χρειάστηκε να περάσει αρκετός καιρός με μεγάλες διαμάχες μεταξύ ΤΕΕ, ΣΑΠΕ και τμημάτων πληροφορικής για να καταλήξουμε σήμερα, και αφού έχουν αλλάξει δύο υπουργοί, στο αποτέλεσμα που είδαμε στο ΦΕΚ. Μην κάνουμε λοιπόν το λάθος να ερμηνεύσουμε τα πράγματα δογματικά. Πρέπει αντ'αυτού να δούμε από ποιο σημείο ξεκινήσαμε και σε ποιο σημείο καταφέραμε να καταλήξουμε.

Για όσους λοιπόν δε θυμούνται, το αρχικό σχέδιο του ΠΔ το 2007 μιλούσε για πληροφορικούς που θα εργάζονταν "υπό την ευθύνη του αρμόδιου μηχανικού".
http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=299

Τότε λοιπόν οι Πρόεδροι των τμημάτων Πληροφορικής για πρώτη φορά ενώθηκαν και εναντιώθηκαν απέναντι στην επιχειρούμενη υποβάθμιση των πληροφορικών. Το νέο σχέδιο ΠΔ που προτάθηκε στο ΣΑΠΕ (και στο οποίο είχαμε καταθέσει κι εμείς τις θέσεις μας) ήταν σαφώς βελτιωμένο και δεν ανέφερε οποιαδήποτε διάκριση.
http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=307

Αυτό εξόργισε το ΤΕΕ που για πρώτη φορά στα χρονικά αναγκάστηκε να βγάλει μια τραγική ανακοίνωση που μιλούσε απροκάλυπτα για ανωτερότητα των μηχανικών, έβαλε ευθέως κατά του ΣΑΠΕ, και ζητούσε από το ΥΠΕΠΘ να μη δεχτεί την πρόταση του ΣΑΠΕ αλλά να ορίσει νέα επιτροπή για να φτιάξει νέο σχέδιο ΠΔ.
http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PRESS/DELTIA_TYPOY/Tab/20080407pliroforiki.doc

Το ΣΑΠΕ (με πρόεδρο το Μασσαλά που σημειωτέον είναι και ο ίδιος μηχανικός!) ανταπέδωσε με ανακοίνωσή του τα πυρά εναντίον του ΤΕΕ και το ξεπρόστιασε για τη στάση του. Το ίδιο κάναμε φυσικά κι εμείς.
http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=310

Από τότε λοιπόν, από τον Απρίλιο του 2008, περιμέναμε υπομονετικά να βγει αυτό το ΠΔ και ελπίζαμε να μην περάσουν οι θέσεις του ΤΕΕ. Και αυτό και έγινε! Σαφώς και το ΠΔ θα μπορούσε να ήταν ακόμη καλύτερο, θα μπορούσε να μην παίζει με τις λέξεις, θα μπορούσε να διαφοροποιεί τα τμήματα ανάλογα με τις πραγματικές σπουδές τους και όχι τον τίτλο τους, και άλλα πολλά. Όλα αυτά όμως είναι λεπτομέρειες μπροστά σε αυτό που θα είχαμε πάθει αν περνούσε η θέση του ΤΕΕ και το ΠΔ επέτρεπε στους μηχανικούς να μας επιβλέπουν. Ένα τέτοιο προηγούμενο θα μας ακολουθούσε μια ζωή και θα επηρέαζε τη διαμόρφωση κάθε μελλοντικού ΠΔ που θα ορίζει τα πραγματικά επαγγελματικά δικαιώματα σε έργα και μελέτες.

Εννοείται λοιπόν πως θα μιλάμε για μεγάλη νίκη... ή καλύτερα, για τη μεγάλη ήττα του ΤΕΕ. Η ψεύτικη εικόνα που καλλιεργεί εδώ και δεκαετίες ότι οι μηχανικοί είναι οι μόνοι αρμόδιοι για τα έργα έχει καταρρεύσει. Η πλάστιγγα όλο και γέρνει εις βάρος του και δε θα αργήσει η στιγμή που οι πληροφορικοί θα έχουν τον πρώτο λόγο στα έργα.

Ας μη μαλώνουμε λοιπόν για το μοίρασμα της πίτας... θα έρθει και η ώρα για αυτό αργότερα. Αυτό που προέχει αυτή τη στιγμή είναι να καταρρεύσει η αυτοδυναμία του ΤΕΕ. Πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι αν δεν καταργηθεί η διάκριση μηχανικού/επιστήμονα και η διάκριση μηχανικού/πληροφορικού δεν πρόκειται ποτέ να βρούμε λύσεις σε προβλήματα όπως το επιμελητήριο, τα επαγγεματικά δικαιώματα, κλπ.

Σε αυτή λοιπόν την κατεύθυνση το ΠΔ ήταν πολύ μεγάλη επιτυχία.

Το ΠΔ είναι πολύ μεγάλη νίκη για τα μη-πολυτεχνικά τμήματα. Εκδόθηκε τελικά με τη μορφή που είχαν προτείνει οι κύκλοι της "πληροφορικής" και δεν συμπεριλαμβάνει τις αστείες διατάξεις που επιδίωκαν οι "μηχανικοί ΗΥ" (για τον επιβλέπων μηχανικό, κλπ.). Μην ξεχνάτε ότι το ΤΕΕ στις 7/4/2008 είχε ζητήσει να απουσυρθεί το διάταγμα με την παρούσα μορφή.

Όσο για τις "γραμματικές" διαφορές/λετομέρειες αυτές ήταν γνωστές από την πρώτη στιγμή και ήταν αναπόφευκτες δεδομένου ότι το ΠΔ ήθελε να κινηθεί στη λογική της διαφοροποίησης των μηχανικών ΗΥ από τους πληροφορικούς (άρθρο 1 και 2 αντίστοιχα). Έπρεπε λοιπόν τα δυο άρθρα να μοιάζουν διαφορετικά και αυτό ακριβώς έκαναν. Στην πράξη όμως ο οποισδήποτε καταλαβαίνει ότι τα δύο άρθρα είναι απλές αναδιατυπώσεις του ίδιου πράγματος.

Τέλος, μην ξεχνάτε ότι ΔΕΝ πρόκειται για επαγγελματικά "δικαιώματα" αλλά για επαγγελματικές "δυνατότητες". Τα πραγματικά δικαιώματα έρχονται με πράξεις της Διοίκησης (μητρώα, μελέτες, έργα, εγκαταστάσεις, κλπ.) και όχι από το ΥΠΕΠΘ. Αυτό που είχε επομένως σημασία στο εν λόγω ΠΔ ήταν να μη συμπεριληφθεί κάποια διάταξη που θα μας αποκλείει ή θα μας περιορίζει στο μέλλον έναντι των μηχανικών. Και αυτό νομίζω επιτεύχθηκε απόλυτα!

Einstais
12-04-2009, 00:25
apo mailing list ths epe

2009/4/11 Socrates D*********
Το Υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών αναθεωρεί τη νομοθεσία περί αδειών ασκήσεων επαγγέλματος ραδιοηλεκτρονικού και ραδιοτεχνίτη, ίδρυση και λειτουργία ραδιοηλεκτρονικών εργαστηρίων και έθεσε σε δημόσια διαβούλευση τρία σχέδια -- ενός νόμου και δύο υπουργικών αποφάσεων.
http://www.yme.gr/?aid=1827&tid=298

Το θέμα μας αφορά άμεσα διότι οι πληροφορικοί έχουν συμπεριληφθεί σε αυτό το επάγγελμα. Πρόκειται ουσιαστικά για την πρώτη φορά που πληροφορικός (μη μηχανικός) θα μπορεί να αποκτήσει "άδεια ασκήσεως" σε επάγγελμα σχετικό με το αντικείμενό μας. Η προθεσμία για κατάθεση σχολίων είναι η 20η Απριλίου και η διαμόρφωση του κειμένου μας θα γίνει στο wiki
http://epe.wik.is/index.php?title=Δημόσια_Διαβούλευση_για_Άδεια_Άσκη σης_Ραδιοηλεκτρονικού

Σωκράτης

Υ.Γ. Αυτό ακριβώς είναι μια πράξη της Διοίκησης που δίνει ουσιαστικά επαγγελματικά δικαιώματα. Και δεν πρόκειται για δεξιότητες ή δυνατότητες αλλά για πραγματική άδεια άσκησης.

DimiJimi
20-04-2009, 01:50
an katalavainw kala den yparxoun dikaiwmata enos apofoitou pliroforikis kai tilepikoinwniwn oute gia tin meleti eggatastasis wi-fi diktyou an autos den exei kanei toulaxiston metaptyxiako se thema "sxetiko"??? me tis radioepikoinwnies enw ena memonwmeno asyrmato diktyo enos spitiou mporoun na to episkeuasoun akoma kai p.x. apofoitoi texnikis epagglmatikis sxolis eidikotitas "pradiofwnias-tileorasis".

p.s. i prothesmia gia katathesi sxoliwn einai simera :(

dfray87
20-04-2009, 20:50
Δηλαδη παλι εχουμε επιπλοκες στο ολο θεμα. Οσο παμε να το ξεδιαλυνουμε τοσο μπερδευει????? ελεος. Και γιατι? επειδη δηλαδη θελουν απλα να μας διαχωρισουν??? Δηλαδη πχ. εγω που εχω επιλεξει κατευθυνση "Δικτυα-επικοινωνιες-και αρχιτεκτονικες συστηματων" ας πουμε, παρολο που θα ασχοληθω εις βαθος αυτα τα εξαμηνα, επειδη δεν θα εχω μεταπτυχιακο, αναιρουνται ολα αυτα???? Με ποια λογικη?

Einstais
29-04-2009, 16:13
Επιστολή της ΕΠΕ προς το ΥΜΕ σχετικά με χρορήγηση αδειών ασκήσεων επαγγέλματος ραδιοηλεκτρονικού και ραδιοτεχνίτη, ίδρυση και λειτουργία ραδιοηλεκτρονικών εργαστηρίων (http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=361)

clerdi
08-05-2009, 13:24
Na rwtisw kati..Akousa oti gia ti sxoli mas paleyoun na ti kanoun tmhma Mhxanikwn Pliroforikis kai Tilep/niwn me 5eti foithsh..Kai malista oti se kapoio vathmo toxoun kataferei..Twra apolythika apo strato kai dn eixa kapoia epafi..
Isxyei kati tetoio?

clerdi
08-05-2009, 15:23
Βγήκε το προεδρικό διάταγμα για τις επαγγελματικές δεξιότητες πτυχιούχων και μηχανικών..

Βάση αυτού του προεδρικού διατάγματος κατοχυρωνόμαστε ως προς το πεδίο στο οποίο "επιτρέπεται" να κινηθούμε..Αυτό μας δίνει όμως και το δικαιώμα της "υπογραφής"..? Καλά λεει για μελέτες, σχεδιασμό, ανάλυση κτλ., αλλά μας δίνει και το δικαίωμα της κατοχύρωσης του έργου αυτού που θα φέρουμε σε πέρας ή θα υποκείμεθα πάντα σε Διπλωματούχο Μηχανικό?

Predator
08-05-2009, 17:56
Το δικαιωμα της διδασκαλιας χωρις εξετασεις μας το δινει?

grad0482
22-05-2009, 11:08
Βάση αυτού του προεδρικού διατάγματος κατοχυρωνόμαστε ως προς το πεδίο στο οποίο "επιτρέπεται" να κινηθούμε..Αυτό μας δίνει όμως και το δικαιώμα της "υπογραφής"..? Καλά λεει για μελέτες, σχεδιασμό, ανάλυση κτλ., αλλά μας δίνει και το δικαίωμα της κατοχύρωσης του έργου αυτού που θα φέρουμε σε πέρας ή θα υποκείμεθα πάντα σε Διπλωματούχο Μηχανικό?

Το λεγόμενο δικαίωμα της υπογραφής θα κατοχυρωθεί με επομενους νόμους απο τα υπουργεία Μεταφορών,Εσωτερικών και Αναπτυξης.. Το προεδρικό διάταγμα είναι η βάση πάνω στην οποία θα στηριχθούμε για να κερδίσουμε αυτά που ήθελε να κερδίσει μόνο το ΤΕΕ για την πάρτη του. Το ΤΕΕ ουσιαστικά έχασε γιατί δεν πέρασε το δικό του (οι μηχανικοί να είναι επικεφαλής κτλ..)

Κατα τη γνώμη μου οι φοιτητές των τμημάτων πρεπει να κινηθούν μαζί με τα τμηματα Πληροφορικής και τους καθηγητές προς την κατεύθυνση του Επιμελητηρίου Πληροφορικής. Αυτός πρέπει να είναι ο στόχος μας..

dfray87
12-08-2009, 16:58
Παντως εγω ακομα και τωρα διακρινω αρκετες διαφορες στο Προεδρικο διαταγμα, σχετικα με τα επαγγελματικα μας δικαιωματα. Συγκεκριμενα, το βρισκω αδικο, ενω το προγραμμα σπουδων των μηχανικων πληροφορικης της Κοζανης προηλθε ουσιαστικα, απο το ΑΠΘ(απο την σχολη μας), και ειναι καρμπον πανομοιοτυπο, να διαφερουμε ως προς τα επαγγελματικα μας δικαιωματα. Το ιδιο και για τους μηχανικους πληροφορικης (οχι ηλεκτρολογους) της Πατρας.

Προτεινω αναδιοργανωση και συνενοηση

SpartanGeorge
12-08-2009, 17:31
Προτεινω αναδιοργανωση και συνενοηση

Και αυτο το κανεις κοντα 15αυγουστο? :tounge: :tounge:

dfray87
14-09-2009, 23:36
Και αυτο το κανεις κοντα 15αυγουστο? :tounge: :tounge:

Eμ ποτε θα το προτεινα? μεσα στην χρονια? τα λεμε τωρα, για να μην τα ψαχνουμε μεσα στην χρονια....

SpartanGeorge
15-09-2009, 00:57
Eμ ποτε θα το προτεινα? μεσα στην χρονια? τα λεμε τωρα, για να μην τα ψαχνουμε μεσα στην χρονια....

καλα νταξει
ουτε καν εσυ δεν ειδες την απαντηση μου τοτε :tounge:
περιμενεις να την εβλεπε καποιος αλλος στο μεσο των διακοπων του? :tounge: :tounge:

dfray87
29-09-2009, 02:01
καλα νταξει
ουτε καν εσυ δεν ειδες την απαντηση μου τοτε :tounge:
περιμενεις να την εβλεπε καποιος αλλος στο μεσο των διακοπων του? :tounge: :tounge:

:tounge: :tounge: :tounge: :tounge:

Einstais
10-12-2009, 19:09
apo mailing list ths epe

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Σας ενημερώνουμε για ένσταση που έχει υποβάλει η ΕΠΕ
σχετικά με προκήρυξη θέσης "Δικτύων" από τον ΟΤΕ:
http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=381

Ανάλογες έγγραφες καταγγελίες-διαμαρτυρίες έχουν γίνει
πρόσφατα (και για τον ίδιο λόγο) και:

- κατά του Εθνικού Οπτικο-ακουστικού Αρχείου:
http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=369,

- κατά διακρίσεων του ΑΣΕΠ:
http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=362 και

- κατά της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού (που προκάλεσε
και σχετική επερώτηση του βουλευτή του ΣΥ.ΡΙΖ.Α.,
κ. Θ. Δρίτσα):
http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=377.

Η ΕΠΕ συνεχίζει να μάχεται απτόητα και ακούραστα για τα
επαγγελματικά δικαιώματα των Ελλήνων Πληροφορικών και την
ισότιμη αντιμετώπισή τους στην αγορά εργασίας.

Συναδελφικά,

--
Το Δ.Σ. της ΕΠΕ

sphlanx
10-12-2009, 20:20
Από ότι φαίνεται παιδιά, η υποβάθμιση του πτυχίου μας γίνεται πλέον πραγματικότητα. Ερχόμαστε δεύτεροι αν όχι τρίτοι στη λίστα. Το ΤΕΕ και τα συντεχνιακά του κόλπα καλά τα κατάφεραν :(

Δηλαδή απο τις προκυρήξεις που υπάρχουν στα λινκς, π.χ. στον ΟΤΕ πολύ απλά δεν έχουμε ΚΑΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΑΙΤΗΣΗ.

Οι προσπάθειες τις ΕΠΕ αν και τίμιες, δεν νομίζω οτι θα λειφθούν σοβαρά υπόψη κυρίως απο τον ιδιωτικό τομέα. Αν ο διευθυντής του ΙΤ department της εταιρίας είναι μηχανικός και μέλος του ΤΕΕ πολύ που χέστηκε για την διασφάλιση της "επιστημονικότητας".

//Βασικά οι περιπτώσεις όπως αυτή του εθνικού οπτικοακουστικού αρχείου δεν με απασχολούν ιδιαίτερα, γιατι προφανώς είναι αποτέλεσμα ασχετοσύνης κάποιου αρμόδιου, και τέτοια φαινόμενα σίγουρα θα εξαληφθούν σιγά σιγά. Εκεί η παρέμβαση της ΕΠΕ σίγουρα μπορεί να έχει αποτέλεσμα. Το επικίνδυνο είναι για μένα η περίπτωση του ΟΤΕ. Δεν ξέρω μου δίνει την εντύπωση οτι γίνεται ξεκάθαρη κατηγοριοποίηση των πτυχίων και εμείς μπαίνουμε δυστηχώς στην δεύτερη κατηγορία.

Einstais
10-12-2009, 20:45
pistevw oti prepei na uprarksei kapoia antistoixh kinhsh apo to sullogo twn apofoitwn
kai sto thema tou asep, apo to idio to tmhma

dclf34
11-12-2009, 03:41
Πρέπει να κινηθεί ο σύλλογος σας

Και πρέπει επίσης να αρχίσει να αντιμετωπίζει την ΕΠΕ ως σύμμαχο

dclf34
14-12-2009, 16:17
Ποιος ασχολείται με το θέμα απαξίωσης του πτυχίου σας ?
http://www.forums.gr/showthread.php?t=24392&page=37

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος σύλλογος για να το δει?

Προς: Αξιότιμο Σύλλογο Πληροφορικής και Επικοινωνιών ΕΚΠΑ

Δεδομένου του Παραρτήματος Α παρακαλώ τον σύλλογο σας να μεριμνήσει για το θέμα που έχει προκύψει με την επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων Πληροφορικής των ΑΕΙ και να μας ενημερώσει με το πως προτίθεται να διαφυλάξει την ακεραιότητα του πτυχιούχου Πληροφορικής.

Περιμένουμε με αγωνία την απάντηση σας και αισθανόμαστε πως ο Σύλλογος Πληροφορικής ΕΚΠΑ θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην διαμόρφωση του επαγγελματικού status quo. Το μέλλον κρίνεται δυσοίωνο για όλους τους απόφοιτους Πληροφορικής. Παρακαλούμε θερμά για τις άμεσες ενέργειες σας.

Με κάθε τιμή,
Αγωνιστικά

Παράρτημα Α
έγγραφες καταγγελίες-διαμαρτυρίες

προκήρυξη θέσης "Δικτύων IP" από τον ΟΤΕ (χωρις να δέχεται απόφοτους τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ): http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=381

Εθνικού Οπτικο-ακουστικού Αρχείου http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=369,

Διακρίσεων του ΑΣΕΠ: http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=362

κατά της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=377.

Einstais
14-12-2009, 17:21
Ποιος ασχολείται με το θέμα απαξίωσης του πτυχίου σας ?
http://www.forums.gr/showthread.php?t=24392&page=37

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος σύλλογος για να το δει?

o sullogos apofoitwn exei enhmerwthei ;-)

dclf34
15-12-2009, 03:28
+++++++++++++

Einstais
11-01-2010, 03:47
gia checkarete apo mailing list ths epe

Τα προβλήματα είναι δύο

α) ότι Ηλεκτρολόγοι, Αυτοματιστές κτλ ΤΕΙ θα παίρνουν επαγγελματικά
δικαιώματα Πληροφορικής

β) ότι θα έχουν άδεια άσκησης επαγγέλματος που θα καλύπτει και συστήματα
Πληροφορικής

το πρόβλημα δεν είναι ότι θα μπαίνουν στο ΤΕΕ ....

Το Σχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα των πτυχιούχων α) Ηλεκτρολογίας, β) Μηχανολογίας, γ) ΕνεργειακήςΤεχνολογίας και δ) Αυτοματισμού
Καθορισμός επαγγελματικών δικαιωμάτων των πτυχιούχων Μηχανικών των Τμημάτων α) Ηλεκτρολογίας, β) Μηχανολογίας, γ) Ενεργειακής Τεχνολογίας και δ) Αυτοματισμού της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.)

http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=6501:2010-01-08-18-38-37&catid=336:2009-12-02-06-42-26&Itemid=674

Πτυχιούχοι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί

{...}

3.10 Στη μελέτη, επίβλεψη μελέτης, εγκατάσταση, κατασκευή, επίβλεψη κατασκευής, επίβλεψη λειτουργίας και συντήρηση δικτύων επικοινωνίας και συστημάτων πληροφορικής.
3.15 Στη μελέτη, επίβλεψη και εγκατάσταση ψηφιακών, ηλεκτρονικών και τηλεπικοινωνιακών συστημάτων, καθώς και συλλογή, επεξεργασία δεδομένων και σημάτων.
{....}
Πτυχιούχοι Μηχανικοί Αυτοματισμού
{....}

3.6 Εκπόνηση μελέτης, επίβλεψη μελέτης, ανάλυση, σχεδιασμό, ανάπτυξη, κατασκευή, επίβλεψη έργων και εργασιών αυτοματισμού, καθώς και επίβλεψη λειτουργίας συστημάτων αυτοματισμού στη βιομηχανία, στην παραγωγή, στη μεταφορά και χρήση ηλεκτρικής ενέργειας, σε ηλεκτρικά μεταφορικά μέσα, καθώς και σε εγκαταστάσεις αυτοματισμού και ελέγχου παραγωγής και διάθεσης ηλεκτρικής ενέργειας, που αφορούν περιπτώσεις αυτοματοποίησης ηλεκτρονικών πληροφοριακών συστημάτων σε αιολικές μηχανές, φωτοβολταϊκές μονάδες, συστήματα τηλεπικοινωνιών, λήψης και μετάδοσης δεδομένων.

3.7 Ανάλυση, προγραμματισμό και τεχνική υποστήριξη έργων αυτοματισμού και εργασιών αυτοματοποίησης ηλεκτρικών, ηλεκτρονικών, υπολογιστικών, καταγραφικών, θερμοϋδραυλικών και πνευματικών συστημάτων και εγκαταστάσεων.

{....}
ΣΧΕΔΙΟ ΠΡΟΕΔΡΙΚΟΥ ΔΙΑTΑΓΜΑΤΟΣ Καθορισμός Επαγγελματικών Δικαιωμάτων των Πτυχιούχων Μηχανικών Τεχνολογικής Εκπαίδευσης των Τμημάτων α) Πολιτικών Δομικών Έργων, β) Πολιτικών Έργων Υποδομής, γ) Τοπογραφίας, δ) Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων

Οι Πτυχιούχοι Μηχανικοί των τμημάτων Πολιτικών Δομικών Έργων και Τοπογραφίας ή Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίαςλαμβάνουν την άδεια άσκησης του επαγγέλματός τους, μετά από επιτυχή συμμετοχή στις εξετάσεις πιστοποίησης επαγγελματικής επάρκειας της ειδικότητάς τους στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος, που διεξάγονται κατ’ έτος, σύμφωνα με το άρθρο 4 παρ. 3 του Π.Δ. 27.11/14.12.1926, κατ’ αντιστοιχία με τις εξετάσεις των Διπλωματούχων Μηχανικών.
{....}
http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=6496:2010-01-08-17-45-41&catid=336:2009-12-02-06-42-26&Itemid=674

.... δόμηση και συντήρηση Συστημάτων Γεωγραφικών Πληροφοριών (GIS)....

aektzis21
15-01-2010, 22:12
gia checkarete apo mailing list ths epe

Για εμάς τι μένει?
οδοκαθαριστές?σκουπιδιάρηδες?Ψήστες...... :confused:

Einstais
22-01-2010, 14:09
http://www.forthnet.gr/templates/newsPosting.aspx?p=283432

Sevasmios
22-01-2010, 14:42
Να ρωτήσω κάτι: Πέρσι είχε βγει ένα διάταγμα που έλεγε ότι το πτυχίο μας αναβαθμίζεται στο επίπεδο των Αποφύτων δικτύων απο το ΕΜΠ (αν θυμάμε καλά).
Οι δικοί μας που έχουν πάρει πτυχίο από τομέα τηλεποικοινονιών γράφονται στα Τεχνικό Επιμελητήριο?

Incubus
22-01-2010, 16:32
Να ρωτήσω κάτι: Πέρσι είχε βγει ένα διάταγμα που έλεγε ότι το πτυχίο μας αναβαθμίζεται στο επίπεδο των Αποφύτων δικτύων απο το ΕΜΠ (αν θυμάμε καλά).
Οι δικοί μας που έχουν πάρει πτυχίο από τομέα τηλεποικοινονιών γράφονται στα Τεχνικό Επιμελητήριο?

Ούτε καν. Και το ΠΔ που βγήκε δεν έλεγε τίποτα για "αναβάθμιση", πρώτον γιατί δεν είμαστε κατώτεροι για να ζητάμε αναβάθμιση και δεύτερον γιατί τα επαγγελματικά μας δικαιώματα αναφέρονταν ξεχωριστά από τους αποφοίτους σχολών μηχανικών.

wrath1337
22-01-2010, 16:54
http://www.forthnet.gr/templates/newsPosting.aspx?p=283432

Με αφορμη αυτο, πηρα τηλεφωνο για περισσοτερες πληροφοριες.
Με ενημερωσαν οτι εμεις οι πληροφορικοι, μπορουμε να συμμετασχουμε ουσιαστικα στην κατηγορια iv) Δεκατέσσερις (14) με ειδικότητα διερεύνησης Ψηφιακών Πειστηρίων.
Οι υπολοιπες κατηγοριες και 31 θεσεις, καταλαμβανονται μονο απο Πολυτεχνικους ή Μαθηματικους/Φυσικους που εχουν κανει master σε καποιον απο τους τομεις που αναφερονται. Παντως, αντιστοιχα μπορουμε να συμμετασχουμε και εμεις σε καποια αλλη κατηγορια, εφοσον εχουμε και εμεις καποιο σχετικο master ( π.χ. μηχανικη δικτυων ή κατι αντιστοιχο).
Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι η 2η κατηγορια αναφερεται σε "Μηχανικοί Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής". Τετοιο τμημα υπαρχει μονο 1 στην Ελλαδα, και ειναι αυτο της Πατρας. Μονο αυτοι λοιπον μπορουν να δηλωσουν εκει... Και γαμω?:P:damnmate:

Einstais
22-01-2010, 17:34
Με ενημερωσαν οτι εμεις οι πληροφορικοι, μπορουμε να συμμετασχουμε ουσιαστικα στην κατηγορια iv) Δεκατέσσερις (14) με ειδικότητα διερεύνησης Ψηφιακών Πειστηρίων.
Οι υπολοιπες κατηγοριες και 31 θεσεις, καταλαμβανονται μονο απο Πολυτεχνικους ή Μαθηματικους/Φυσικους που εχουν κανει master σε καποιον απο τους τομεις που αναφερονται. Παντως, αντιστοιχα μπορουμε να συμμετασχουμε και εμεις σε καποια αλλη κατηγορια, εφοσον εχουμε και εμεις καποιο σχετικο master ( π.χ. μηχανικη δικτυων ή κατι αντιστοιχο).
Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι η 2η κατηγορια αναφερεται σε "Μηχανικοί Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής". Τετοιο τμημα υπαρχει μονο 1 στην Ελλαδα, και ειναι αυτο της Πατρας. Μονο αυτοι λοιπον μπορουν να δηλωσουν εκει... Και γαμω?:P:damnmate:

nai ayto pws sas fainetai? enas fusikos/ mathimatikos me master na finetai dektos san plhroforikos?

THE_RIDDLE
23-01-2010, 00:51

Που ειναι το περιεργο? Μια χαρα φωτογραφικη προκηρυξη ειναι!!!:angryfire:angryfire Καπως ετσι γινονται οι στοχευμενες προσληψεις. Δεν υπαρχει πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα απο αυτο. Οχι οτι οι υπολοιπες κατηγοριες δεν ειναι στοχευμενες που πετανε εξω ενα σωρο πληροφορικες.

nai ayto pws sas fainetai? enas fusikos/ mathimatikos me master na finetai dektos san plhroforikos?

Μωρε αυτο το εχουμε ξαναδει. Το να μην γινεται δεκτος ενας πληροφορικος ομως αν δεν εχει τελειωσει συγκεκριμενο τμημα (μηχανικου) ειναι τρεις χειροτερο...

Einstais
26-01-2010, 13:13
http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=387

green_hat
26-01-2010, 15:12
Είχε γίνει κάτι αντίστοιχο με μία προκήρυξη του ΟΤΕ. Τελικά τι έγινε; Άλλαξε η προκήρυξη ή ούτε γάτα ούτε ζημιά;

v@lkyrja
26-01-2010, 15:14
:adore::grouphug:

Einstais
26-01-2010, 15:26
Είχε γίνει κάτι αντίστοιχο με μία προκήρυξη του ΟΤΕ. Τελικά τι έγινε; Άλλαξε η προκήρυξη ή ούτε γάτα ούτε ζημιά;

gia aythn dn kserw
gia mia allh gia to emporiko nautiko apo oti diavazw sth mailing list

Ενημερωτικά σας αναφέρω ότι, μετά τη διαμαρτυρία-καταγγελία της
ΕΠΕ για την προκήρυξη της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού (Ασπροπύργου),
(δείτε το ιστορικό στο: http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=377)
και μετά από διπλή επερώτηση στη Βουλή, σήμερα λάβαμε νέα
προκήρυξη, σωστή αυτή τη φορά, η οποία όχι απλά ανακοινώθηκε
στον Τύπο, αλλά κοινοποιήθηκε και στην ΕΠΕ (με explicit αναφορά της
ΕΠΕ στο διαβιβαστικό έγγραφο) για να την προωθήσουμε
στα μέλη μας! (θα σταλεί εντός της ημέρας στο epe-info@epe)

Cataphract
26-01-2010, 15:38
Δύο γάμα, μαλάκα αγράμματε πληροφορικάριε, δύο γάμα.

Einstais
26-01-2010, 15:42
Δύο γάμα, μαλάκα αγράμματε πληροφορικάριε, δύο γάμα.

γμτ ειχα την εντυπωση οτι το εφτιαξα

//εδιτ οχι τοχω φτιαξει στο πρωτο ποστ εδω και καιρο αλλα το αλλο παραμενει
do the rest with the forum policy

//εδιτ2 solved by klinika

papia
27-01-2010, 01:15

υπάρχει γενικότερο θέμα με την προκύρηξη της ΕΛΑΣ και τις πιστοποιήσεις που ζητάει. Αν κανείς έχει πιο άμεση επικοινωνία με την ΕΠΕ θα με ενδιέφερε πολύ να βοηθήσω στο κομμάτι αυτό (pm me) κυρίως γιατί αν περάσει θα δημιουργήσει προηγούμενο στο χώρο με κακές για εμάς συνέπειες.

annag
27-01-2010, 15:58
υπάρχει γενικότερο θέμα με την προκύρηξη της ΕΛΑΣ και τις πιστοποιήσεις που ζητάει. Αν κανείς έχει πιο άμεση επικοινωνία με την ΕΠΕ θα με ενδιέφερε πολύ να βοηθήσω στο κομμάτι αυτό (pm me) κυρίως γιατί αν περάσει θα δημιουργήσει προηγούμενο στο χώρο με κακές για εμάς συνέπειες.

Είναι σίγουρο ότι δε μπορούν να κάνουν αίτηση απόφοιτοι του τμήματός μας?
Αναφέρεται συγκεκριμένα:
"Οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί – μηχανικοί υπολογιστών, οι μηχανικοί
ηλεκτρονικών υπολογιστών και πληροφορικής και οι μηχανικοί τηλεπικοινωνιών
και δικτύων, πτυχίο αντίστοιχου Τμήματος Πολυτεχνείου ή Πανεπιστημίου"
πηγή: http://www.astynomia.gr

Είναι σαν να λέει ότι για τις τρεις πρώτες ειδικότητες μπορούν να κάνουν αίτηση απόφοιτοι σχετικού τμήματος Πολυτεχνείου ή Πανεπιστημίου. Χωρίς φυσικά να αναφέρεται ρητά.
Όποιος ξέρει περισσότερα ας ενημερώσει γιατί δυστυχώς τα τηλέφωνα που αναφέρονται είναι συνεχώς κατειλλημένα.

Einstais
27-01-2010, 16:06
Είναι σίγουρο ότι δε μπορούν να κάνουν αίτηση απόφοιτοι του τμήματός μας?
Αναφέρεται συγκεκριμένα:
"Οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί – μηχανικοί υπολογιστών, οι μηχανικοί
ηλεκτρονικών υπολογιστών και πληροφορικής και οι μηχανικοί τηλεπικοινωνιών
και δικτύων, πτυχίο αντίστοιχου Τμήματος Πολυτεχνείου ή Πανεπιστημίου"
πηγή: http://www.astynomia.gr

Είναι σαν να λέει ότι για τις τρεις πρώτες ειδικότητες μπορούν να κάνουν αίτηση απόφοιτοι σχετικού τμήματος Πολυτεχνείου ή Πανεπιστημίου. Χωρίς φυσικά να αναφέρεται ρητά.
Όποιος ξέρει περισσότερα ας ενημερώσει γιατί δυστυχώς τα τηλέφωνα που αναφέρονται είναι συνεχώς κατειλλημένα.
nai,rwtisan kai apo to alumni. einai sigouro

annag
27-01-2010, 16:12
nai,rwtisan kai apo to alumni. Einai sigouro

Πολύ ωραία, τουλάχιστον δε θα τρέχουμε να μαζεύουμε χαρτιά τσάμπα.
Τι να πει κανείς....
Για ότι νεότερο παρακαλώ ενημερώστε εδώ στο φόρουμ.

papia
27-01-2010, 18:39
Πολύ ωραία, τουλάχιστον δε θα τρέχουμε να μαζεύουμε χαρτιά τσάμπα.
Τι να πει κανείς....
Για ότι νεότερο παρακαλώ ενημερώστε εδώ στο φόρουμ.

Άποψή μου είναι πως αν κάποιος ενδιαφέρεται να κάνει αίτηση και αν απορριφθεί για τέτοιο λόγο να το κυνηγήσουμε μετά συλλογικά.

annag
27-01-2010, 18:58
Άποψή μου είναι πως αν κάποιος ενδιαφέρεται να κάνει αίτηση και αν απορριφθεί για τέτοιο λόγο να το κυνηγήσουμε μετά συλλογικά.

Το επίσης τρελό στην όλη υπόθεση είναι πως είναι αδύνατο να βρει κανείς κάποιον να του απαντήσει υπεύθυνα και σίγουρα! Έλεος δηλαδή!

Liakos13
27-01-2010, 23:13
Απάντηση ΟΤΕ στην επιστολή διαμαρτυρίας (http://alumniclub.di.uoa.gr/?p=333)

Εριστικό ή μου φάνηκε?:afro:

Einstais
27-01-2010, 23:17
Εριστικό ή μου φάνηκε?:afro:

giati to les kale ayto??:p

emufear
27-01-2010, 23:21
Απάντησε ο ΟΤΕ (http://alumniclub.di.uoa.gr/?p=333). Το θέμα με την ΕΛΑΣ είναι μπάχαλο και ακόμα το ψάχνουμε. Γραφτείτε και στη λίστα του συλλόγου αποφοίτων (http://cgi.di.uoa.gr/%7Emailman/listinfo.cgi/alumni-list), αν θέλετε, γιατί συζητιούνται διάφορα εκεί. :wavey:

// edit:

@Liakos13: Κάπως υποτιμητικό θα το χαρακτήριζα. Σαν να διώχνουν μια ενοχλητική μύγα.

Liakos13
27-01-2010, 23:23
giati to les kale ayto??:p

Eίναι στανταρ μια σκύλα που είναι βύσμα τρελό.Ρώτησε τον υπεύθυνο και της είπε ξεφωρτόσου τους...Και αυτή σαν καλή σκύλα που δεν ξέρει το λυπάμαι,συγγνώμη και τις λοιπές έστω τυπικές μαλακίες,είπε να το διασκεδάσει και μιλάει με ύφος "Όχι μαλάκα μου!Είπαμε εμπ τέλος!" και ξαναγράφει πληροφορίες που ήδη ξέρεις και το ξέρει πως τις ξέρεις...φάση helpdesk connx "Έχέτε ανοίξει το Pc σίγουρα ε?"...

Απανχωνισμός ή σε νησί αγαμία for ever:afro:?

NorthPole
28-01-2010, 00:40
malon se nhsi me gymnous gay mayrous forever

TOOL
28-01-2010, 02:30
Σύμφωνα με αυτό (http://www.forums.gr/showpost.php?p=989794&postcount=2047) δλδ πάλι τα @@ μας παίρνουμε; Κατάλαβα λάθος;

Morgoth
28-01-2010, 02:40
Σύμφωνα με αυτό (http://www.forums.gr/showpost.php?p=989794&postcount=2047) δλδ πάλι τα @@ μας παίρνουμε; Κατάλαβα λάθος;

Καλά κατάλαβες. Απλά θέλουν άνθρωπο απ το Πολυτεχνείο end of discussion they don' give a fuk.

S1lV3r._.RAnG3r
28-01-2010, 03:17
Καλά κατάλαβες. Απλά θέλουν άνθρωπο απ το Πολυτεχνείο end of discussion they don' give a fuk.

Ti kanei niaou niaou... Ta lamogia kai oi texnokrates toy TEE!

Με γνώμονα τα ανωτέρω, η Υπηρεσιακή Λειτουργία, στην οποία ανήκει η θέση που προκηρύχθηκε, εισηγήθηκε στη Διοίκηση τις απαιτήσεις και τις προδιαγραφές της συγκεκριμένης θέσης, οι οποίες περιγράφονται στη σχετική προκήρυξη και αφορούν αποκλειστικά Μηχανικό Τηλεπικοινωνιών ΑΕΙ, απόφοιτο Πολυτεχνικής Σχολής 5ετούς φοίτησης με βασικό γνωστικό αντικείμενο τις Τηλεπικοινωνίες και τα Δίκτυα και, επιπλέον, κάτοχο άδειας άσκησης επαγγέλματος της αντίστοιχης ειδικότητας.

Tespa, h apanthsh toy OTE kateme htan ligo o,ti na nai. Dld xwris dieykriniseis sxetika me ayto:
Καταλήγοντας, πιστεύουμε πως για την καταλληλότερη στελέχωση των θέσεων του ΟΤΕ πρέπει να δίδετε την ευκαιρία σε όλους τους ικανούς επιστήμονες χωρίς ανεδαφικούς και αντιεπιστημονικούς αποκλεισμούς.

Se ayto vevaia, mporei na isxyristei kapoios(antilogos) pws enas apofoitos DI exei perasei 5-6 ma8hmata sxetika me ta diktya, enws enas apofoitos hl h/y patras xerw gw exei perasei 20(pfff thewries, thewries, oloklhrwmata, fourier, Laplace ousiastikh diafora elaxisth)...

Gia thn mh yparxh adeias askhsews epagg, pisteyw pws einai thema allwn organismwn klp k exypakouetai pws einai tragiko, paraggwnistiko k a8lio.

Kai dax xlrwste. Yparxoun kai kaylteres portokalies apo ton OTE...

Epishs, thymamai persi sto PSES oloi apekthsan matlab apo kana 2 flashakia re paidia, mhn fernete tn katastrofh:p ... G to sygekrimeno, ayto einai o pio eukolos tropos:metal::wavey::sleep:

path
28-01-2010, 04:12
γνωριζουμε αν ενας diιτης με 1 μεταπτυχιακο σχετικο με δικτυα-επικοινωνιες αν γινεται δεκτος σε τετοιες περιπτωσεις? η και παλι πορτα χωρις 2η κουβεντα?

καπου εδω μεσα ειχα διαβασει οτι di+μεταπτυχιακο > εμπ.. ισχυει η μπαρουφες?

// εννοειται πως συμφωνω να απαιτουμε τα μεγιστα ξεκινωντας απο το πτυχιο μας και μονο.

NorthPole
28-01-2010, 04:49
γνωριζουμε αν ενας diιτης με 1 μεταπτυχιακο σχετικο με δικτυα-επικοινωνιες αν γινεται δεκτος σε τετοιες περιπτωσεις? η και παλι πορτα χωρις 2η κουβεντα?

καπου εδω μεσα ειχα διαβασει οτι di+μεταπτυχιακο > εμπ.. ισχυει η μπαρουφες?

// εννοειται πως συμφωνω να απαιτουμε τα μεγιστα ξεκινωντας απο το πτυχιο μας και μονο.

axaxaxaxa megista apo to ptyxio kai mono axaxaa kalo kalo
(mhn para3eneyesai molis teleiwsa ta grafika se 1 mera diabasma kai exw lalhsei ligo :metal:)

papia
28-01-2010, 11:44
Το επίσης τρελό στην όλη υπόθεση είναι πως είναι αδύνατο να βρει κανείς κάποιον να του απαντήσει υπεύθυνα και σίγουρα! Έλεος δηλαδή!

Η μόνη σίγουρη και υπεύθυνη απάντηση είναι η γραπτή, η οποία δίνεται μετά από επίσης γραπτή ερώτηση σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Οποιαδήποτε άλλη προφορική απάντηση είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.

annag
28-01-2010, 11:51
Η μόνη σίγουρη και υπεύθυνη απάντηση είναι η γραπτή, η οποία δίνεται μετά από επίσης γραπτή ερώτηση σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Οποιαδήποτε άλλη προφορική απάντηση είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.

Παραθέτω και προφορική απάντηση από το αρχηγείο της αστυνομίας για να τονίσω πόσο μπάχαλο είναι η κατάσταση την οποία συζητάμε. Η απάντηση λοιπόν σε ερώτηση μου για το αν μπορούν απόφοιτοι πανεπιστημίων αντικειμένου πληροφορικής να κάνουν αίτηση ήταν η εξής: "Δεν υπάρχει κανείς που να μπορεί να δώσει ξεκάθαρη απάντηση, κάντε ότι σας φωτίσει ο θεός." Τα συμπεράσματα δικά σας. :)

path
28-01-2010, 13:44
Μονο ο θεος ξερει ποιος εχει μεσο κλπ

Klinika_Nekros
28-01-2010, 13:51
Παραθέτω και προφορική απάντηση από το αρχηγείο της αστυνομίας για να τονίσω πόσο μπάχαλο είναι η κατάσταση την οποία συζητάμε. Η απάντηση λοιπόν σε ερώτηση μου για το αν μπορούν απόφοιτοι πανεπιστημίων αντικειμένου πληροφορικής να κάνουν αίτηση ήταν η εξής: "Δεν υπάρχει κανείς που να μπορεί να δώσει ξεκάθαρη απάντηση, κάντε ότι σας φωτίσει ο θεός." Τα συμπεράσματα δικά σας. :)

ήμαρτον ...
ελλάς το μεγαλείο σου
ώρες ώρες καλά κάνει ο νούλης και λέει για εξωτερικό

Μονο ο θεος ξερει ποιος εχει μεσο κλπ

ο θεός και ο μάκης ( το χει και σε ντιβιντι )

green_hat
28-01-2010, 17:09
Ρε παιδιά εννοείται πως για να μπεις στη διώξη ηλεκτρονικού εγκλήματος θέλεις μέσο... Άρα και του ΕΜΠ να ήμασταν, χωρίς μέσο, πάλι δεν θα μπαίναμε... Οπότε τι σκάμε...

TOOL
28-01-2010, 19:08

Έχει διαφορά να πεις "απόφοιτος πανεπιστημιου με αντικείμενο πληροφορικη" από ότι να πεις "απόφοιτος πανεπιστημιου με αντικείμενο πληροφορικη & τηλεπικοινωνίες".

Δεν σπουδάζουμε όλοι σκέτη πληροφορική εδώ μέσα.Εκεί είναι το γαμώτο...

Dj Cool - T
28-01-2010, 20:01
Έχει διαφορά να πεις "απόφοιτος πανεπιστημιου με αντικείμενο πληροφορικη" από ότι να πεις "απόφοιτος πανεπιστημιου με αντικείμενο πληροφορικη & τηλεπικοινωνίες".

Δεν σπουδάζουμε όλοι σκέτη πληροφορική εδώ μέσα.Εκεί είναι το γαμώτο...

Κανείς δεν σπουδάζει σκέτη πληροφορική εδώ μέσα από την στιγμή που ο κορμός περιέχει και μαθήματα τηλεπικοινωνιών.

TalL_Guy
28-01-2010, 20:16
Κανείς δεν σπουδάζει σκέτη πληροφορική εδώ μέσα από την στιγμή που ο κορμός περιέχει και μαθήματα τηλεπικοινωνιών.
3oμιτης speaking ;-)

Einstais
03-02-2010, 20:39
apo mailling list ths epe

Σας ενημερώνουμε για την παρέμβαση του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Φώτη Κουβέλη
με αφορμή την καταγγελία της ΕΠΕ σχετικά με προκήρυξη στην ΕΛΛΑΣ.

Η παρέμβαση του βουλευτή:
http://www.epe.org.gr/various/kouvelis-prokiriksi-ELLAS.pdf

Η σχετική καταγγελία:

Στέφανος Καρασ*****

Επίσης το μεσημέρι η εκπομπή του
Σπύρου Φρεμεντίτη στην ΕΡΤ Ζητήται στο
ραδιόφωνο της ΝΕΤ 105,8 φιλοξένησε το
Νεκτάριο Μου**** και εμένα με
αφιέρωμα στην Πληροφορική. Η εκπομπή
ήταν ένα άριστο βήμα στο να εκφράσουμε
τις θέσεις της ΕΠΕ για το Επιμελητήριο
τις προσλήψεις που γίνονται από ΕΛΑΣ &
ΟΤΕ, για τις προοπτικές του
επαγγέλματος του Πληροφορικού κ.α.

Δημήτρης Κυ****
Αντιπρόεδρος ΔΣ

Einstais
05-02-2010, 00:29
apo mailing list epe

Η μία ενέργεια είναι η αποστολή επιστολής προς την Υπουργό Παιδείας από:
1. Τον Βουλευτή ΠΑΣΟΚ Ηρακλείου Βασίλη Κεγκέρογλου
2. Τον Βουλευτή ΠΑΣΟΚ Ιωαννίων Μιχάλη Παντούλα
3. Τον Βουλευτή ΠΑΣΟΚ Καβάλας Μιχάλη Τιμοσίδη
με την οποία ζητούν την άρση της αδικίας που έγινε με την "τροπολογία Λυκουρέντζου". Τη σχετική επιστολή που μας κοινοποιήθηκε επισυνάπτω στο παρόν μήνυμα.

Η δεύτερη ενέργεια αφορά και πάλι το Βουλευτή ΠΑΣΟΚ Ηρακλείου Βασίλη Κεγκέρογλου ο οποίος κατέθεσε αναφορά για το θέμα που έχει προκύψει για τις προσλήψεις στην ΕΛΑΣ την οποία κοινοποίησε στην ΕΠΕ με το μήνυμα που ακολουθεί και θα βρείτε στο τέλος του παρόντος.

ΠΡΟΣ:
ΕΝΩΣΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΠΡΟΕΔΡΟ:
κ. Δ. ΤΣΙΓΚΟ

ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΑΣ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ 989/29-01-2010 ΠΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΕ Ο ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ,
(κατατέθηκε αυτούσιο το έγγραφο σας με ημερ. 25/01/2010) ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ 35 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΩΝ ΙΔΙΩΤΩΝ ΩΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ & ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ
ΓΕΝΙΚΩΝ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ (αρ. πρωτ. 6000/2/2920-γ/18-01-2010)

ΜΟΛΙΣ ΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΡΜΟΔΙΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ.

ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ,
ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

, Πλατεία Ελευθερίας 33,Β’ Όροφος 71202 Ηράκλειο
( 2810 331.333 2810 333.900 ΦΑΞ 2810 333.901
: www.kegeroglou.gr E-Mail: info@kegeroglou.gr

Einstais
09-02-2010, 14:51
Αίτημα για αναγνώριση των πτυχίων σε επίπεδο μάστερ (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=10146913)

Νόμο που να ορίζει ότι τα πτυχία των αποφοίτων τους είναι επιπέδου μάστερ ζητούν οι πολυτεχνικές σχολές, το γεωπονικό πανεπιστήμιο και το Τεχνικό Επιμελητήριο, διαφορετικά απειλούν με κινητοποιήσεις, όπως τόνισαν χθες, κατά τη διάρκεια Συνόδου, που έγινε στο ΕΜΠ.

Liakos13
22-02-2010, 20:30
EBΓΑΛΕ ΤΟ ΣΥΓΧΩΡΟΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΛΕΓΙΑ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ
ΝΕΟ ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΙ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΑ ΚΟΛΕΓΙΑ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ!

Στη τελική ευθεία αναγνώρισης των κολεγίων μπαίνει η χώρα μας με νέο Προεδρικό Διάταγμα, που αυτή την στιγμή βρίσκεται προς υπογραφή στο Συμβούλιο της Επικρατείας. Το συγκεκριμένο ΠΔ ενσωματώνει πλήρως, πλέον, την κοινοτική οδηγία 36/05 και με αυτόν τον τρόπο κατεδαφίζει το άρθρο 16 του Συντάγματος παραγκωνίζοντας, για πολλοστή φορά, το ελληνικό νομοθετικό πλαίσιο μπροστά στην “επιτακτικότητα” συγχρονισμού με το κοινοτικό. Και βέβαια δεν βρισκόμαστε προ εκπλήξεως, το κάθε άλλο, καθώς το πρώτο βήμα έγινε επί κυβερνήσεως ΝΔ, όταν ενέταξε στο υπ.Παιδείας τα κολέγια, αναβαθμίζοντας τα από μαγαζιά σε εκπαιδευτικά ιδρύματα. Θεωρούμε σημαντικό να αναλύσουμε τις εξελίξεις για τα κολέγια, όχι με στείρα νομική προσέγγιση, άλλα με μια πιο σφαιρική, κοινωνική. Να δούμε, δηλαδή, στις μέρες μας, ποιον χαρακτήρα επιδιώκεται να αποκτήσει η παιδεία και πιο συγκεκριμένα η ανώτατη εκπαίδευση.
Ας θυμηθούμε, λοιπόν, πρώτιστα, τι δήλωνε το ευρωπαϊκό δικαστήριο κατά την καταδικαστική απόφαση εναντίον της Ελλάδας, επειδή παραβίαζε την κοινοτική νομοθεσία για την αναγνώριση των διπλωμάτων: “με το σύστημα της οδηγίας 89/48 (προπάτορα της οδηγίας 36/05), ένα δίπλωμα αναγνωρίζεται όχι λόγω της ουσιαστικής αξίας της εκπαιδεύσεως που πιστοποιεί, αλλά διότι καθιστά δυνατή την πρόσβαση σε νομοθετικά κατοχυρωμένο επάγγελμα”. Ξεκάθαρη δήλωση αδιαφορίας για την ποιότητα και ευρύτητα της εκπαίδευσης, δήλωση που σημαίνει ότι, αν η αγορά εργασίας επιτάσσει για κάποιο επάγγελμα, συγκεκριμένες γνώσεις και, τυπικά, το δίπλωμα τις έχει κατοχυρωμένες, τότε αναγνωρίζεται. Η επιστημονική επάρκεια δεν τους απασχολεί. Μία δήλωση υποταγής στις διαθέσεις των καπιταλιστών, των οποίων μόνο ενδιαφέρον αποτελεί η κάλυψη των αναγκών της αγοράς εργασίας.
Σε προηγούμενο κείμενο είχαμε γράψει πως: “Δεν χρειαζόμαστε άτομα με παιδεία, χρειαζόμαστε άτομα να ξέρουν τόσα, όσα χρειάζονται σε ‘μας για να βγάζουμε κέρδος λένε οι καπιταλιστές…[...] Σαφώς όλα αυτά δεν ευνοήθηκαν απ’ τις εκάστοτε κυβερνήσεις. Την αναγνώριση των κολεγίων την προβλέπει η κοινοτική οδηγία 36/05 της Ε.Ε. Παρόλο που γνωρίζουμε τη δυσκολία της κατάστασης, αυτό δεν μας αρκεί για να αποδεχτούμε την μετατροπή της εκπαίδευσης από επιστημονική και ερευνητική σε μετάδοση μόνο της γνώσης που είναι αναγκαία για την ομαλή λειτουργία του καπιταλιστικού συστήματος”. Η τότε απόφαση του ευρωπαϊκού δικαστηρίου για την χώρα μας, όπως και τα άρθρα του νέου ΠΔ επιβεβαιώνουν αυτή τη θέση στο ακέραιο.
To υπ. Παιδείας πρόσφατα ανακοίνωσε, δια στόματος της υπουργού Α. Διαμαντοπούλου και του υφυπουργού, τις αλλαγές που επίκεινται στον χώρο της ανώτατης εκπαίδευσης. Μίλησε για το νέο Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων, δομημένο με βάση το ευρωπαϊκό, για τον αναβαθμισμένο ρόλο του ΕΚΕΠΙΣ, ως υπεύθυνο πιστοποίησης όλων των φορέων που παρέχουν δια βίου εκπαίδευση[sic], όπως και το αναβαθμισμένο χαρακτήρα των κολεγίων, ως ιδρύματα “μετα-δευτεροβάθμιας” εκπαίδευσης και τον χαρακτηρισμό τους, πλέον και επίσημα, ως ΚΕΣ. Όμως τα λόγια φαίνονται λίγα, όταν τα άρθρα του νέου ΠΔ δείχνουν τι ακριβώς θα συμβεί στην ανώτατη εκπαίδευση.
Στην πραγματικότητα, το ΕΚΕΠΙΣ(Εθνικό Κέντρο Πιστοποίησης Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης), αυτό που καλείται να κάνει είναι να υπογράφει πως τα συγκεκριμένα κολέγια είναι γνήσια παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων. Το ΠΔ, συγκεκριμένα, ορίζει πως το ΕΚΕΠΙΣ μόνο σε περίπτωση αμφιβολιών(;) με την βοήθεια της αντίστοιχης ξένης αρχής επαληθεύει: α)Κατά πόσον η εκπαίδευση στο ίδρυμα που παρείχε την κατάρτιση έχει πιστοποιηθεί επισήμως από το εκπαιδευτικό ίδρυμα που βρίσκεται στο κράτος μέλος καταγωγής του τίτλου. β)Κατά πόσον οι τίτλοι εκπαίδευσης που έχουν εκδοθεί από το παράρτημα είναι οι ίδιοι με εκείνους που θα είχαν χορηγηθεί εάν η εκπαίδευση είχε πραγματοποιηθεί εξ ολοκλήρου στο κράτος μέλος καταγωγής του τίτλου. γ)Κατά πόσον οι τίτλοι εκπαίδευσης προσδίδουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα στην επικράτεια του κράτους μέλους που χορήγησε τον τίτλο.
Η κοινοτική οδηγία 36/05 ενσωματώνεται πλήρως. Το διάταγμα δεν ενδιαφέρεται καθόλου για το “που και πως” πραγματοποιήθηκαν οι σπουδές εφόσον αυτές οδηγούν σε αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων στη χώρα καταγωγής των τίτλων σπουδών. Πράγμα που σημαίνει ότι, η φοίτηση σε ένα παράρτημα ξένου πανεπιστημίου στην Ελλάδα, θεωρείται σαν να πραγματοποιήθηκε στο ξένο πανεπιστήμιο, και επομένως καταλήγει στα ίδια δικαιώματα με αυτά που υπάρχουν στην χώρα καταγωγής του πανεπιστημίου. Το “πτυχίο” το απονέμει το ξένο ίδρυμα. Ουσιαστικά τα κολέγια ανάγονται σε πανεπιστήμια, τα οποία, εφόσον έχουν δίδακτρα, δεν είναι τίποτα άλλο από ιδιωτικά πανεπιστήμια. Τέλος, οι απόφοιτοι των κολεγίων θα μπορούν να συμμετάσχουν σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ, για διορισμό στο δημόσιο, αφού το παλαιότερο ΠΔ 44/2005 προβλέπει ότι στις εξετάσεις γίνονται δεκτοί οι κάτοχοι πτυχίων ευρωπαϊκών πανεπιστημίων, άρα και των παραρτημάτων τους σύμφωνα με το νέο ΠΔ(άρθρο 4).
Επαληθεύεται λοιπόν, μόνο σε περίπτωση “αμφιβολιών”, με την βοήθεια του ενοικιαστή του franchise, αν πληροί το κολέγιο-αγοραστής τις προϋποθέσεις! Οι ελληνικές αρχές δεν ασχολούνται καθόλου με την ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης, καθώς αυτή θεωρείται de facto «ικανοποιητική», εφόσον η χώρα κράτος μέλος ΕΕ αναγνωρίζει τους τίτλους, άρα και τα επαγγελματικά προσόντα, που παρέχουν τα γονικά ιδρύματα! Τα παραρτήματα-κολέγια επομένως την περνάνε λάδι χωρίς κανένα εκπαιδευτικό κριτήριο, παρά μόνο αυτό της επαλήθευσης του franchising, το οποίο είναι καθαρά εμπορικό!
Θα ήταν αδύνατον να μην άνοιγε η πόρτα και στα κολέγια-παραρτήματα αμερικανικών πανεπιστημίων. Στο άρθρο 3 του ΠΔ γίνεται λόγος για τίτλους εκπαίδευσης που βεβαιώνουν επιτυχώς περατωθείσα επαγγελματική εκπαίδευση που έχει αποκτηθεί “κατά κύριο” λόγο στην Κοινότητα. Ενώ παρακάτω δηλώνεται ότι “εξομοιώνεται προς τίτλο εκπαίδευσης κάθε τίτλος εκπαίδευσης που χορηγείται από τρίτη χώρα, εφόσον ο κάτοχός του διαθέτει στο συγκεκριμένο επάγγελμα τριετή επαγγελματική πείρα στο έδαφος του κράτους μέλους, το οποίο αναγνώρισε τον εν λόγω τίτλο”. Ούτε εδώ υπάρχει κόλλημα, καθώς τα αμερικάνικα πανεπιστήμια δημιουργούν ειδικές εργασιακές δομές-φαντάσματα στις ευρωπαϊκές χώρες για αυτό το σκοπό. Η μόνη διαφορά λοιπόν με τα ευρωπαϊκά παραρτήματα είναι πως, ο απόφοιτος των αμερικάνικων, υποχρεούται να έχει τριετή «επαγγελματική πείρα». Και το πρόβλημα θεωρείται λήξαν.
Το ΣΑΕΠ(Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων) αντίστοιχα, είναι υπεύθυνο για να δέχεται αιτήσεις για πιστοποίηση επαγγελματικών προσόντων και να κατατάσσει τα διπλώματα σε κάποιο απ' τα 8 επίπεδα σπουδών που ορίζει η Ε.Ε, με παρόμοια τυπική διαδικασία. Αν υπάρξει κάποιο κόλλημα (express σπουδές, διαφορετικοί τομείς γνώσεων από τον τίτλο σπουδών) “μπορεί” να ζητήσει το πολύ 3ετή άσκηση προσαρμογής. Είναι εμφανές ότι, αυτό που επιδιώκεται, είναι η κατάταξη των πτυχίων ανάλογα με τις δυνατότητες άσκησης επαγγέλματος και μόνο.
Πλέον θα υπάρχουν πάρα πολλοί νέοι που θα έχουν τα ίδια περίπου “επαγγελματικά προσόντα”. Οι εργοδότες θα μπορούν να επιλέξουν από μία πληθώρα νέων εργαζομένων. Και η μεγάλη προσφορά έχει ως συνέπεια την μείωση της τιμής της εργατικής δύναμης. Σαν αποτέλεσμα εξασφαλίζονται πολλοί και φτηνοί εργαζόμενοι. Με απλά λόγια από τις αλλαγές στην εκπαίδευση αυτός που κερδίζει πάλι είναι ο εργοδότης σε βάρος των εργαζομένων.
Όλες αυτές τις μεταρρυθμίσεις, δηλαδή την πλήρη αναγνώριση των κολεγίων ως ιδιωτικά πανεπιστήμια, την δόμηση “Εθνικού” Πλαισίου Προσόντων όμοιο του κοινοτικού και τα αποτελέσματα τους, η υπουργός, μας τα παρουσίασε στον πρόσφατο “διάλογο” με τους κοινωνικούς φορείς με ένα ωραίο περιτύλιγμα εξευρωπαϊσμού και υποτιθέμενων αυστηρών ελέγχων. Το έργο το έχουμε ξαναδεί πολλές φορές!
Οι πρώτες αντιδράσεις των κολεγιαρχών(μαγαζάτορες) με δηλώσεις τους είναι πως θα προσφύγουν εκ νέου στο ευρωπαϊκό δικαστήριο, καθώς θεωρούν πως, με τον χαρακτηρισμό “μετά-δευτεροβάθμια εκπαίδευση”, τα μαγαζιά τους κατατάσσονται χαμηλότερα απ' τα αντίστοιχα ξένα πανεπιστήμια άρα και τα ελληνικά! Τέτοια αδικία είναι δυνατόν; Η υφυπουργός όμως ακόμη και σε αυτό το σημείο έσπευσε να τους καθησυχάσει. Γιατί άλλωστε να χαλάσει αυτή την αγαστή συνεργασία;
Όσο για τα ΜΜΕ, ήδη έχουν αρχίσει να ωραιοποιούν τις μεταρρυθμίσεις στα πλαίσια και αυτά του “εξευρωπαϊσμού”. Επίσης υπάρχει μια σαφής τάση να μετατίθεται το ενδιαφέρον στις διαβαθμίσεις των δημόσιων ιδρυμάτων και να μην ακούγετε λέξη για τα κολέγια. Αυτό γίνεται σε πλαίσια συντεχνιακής προσέγγισης όπου το κάθε δημόσιο ίδρυμα(ΑΕΙ,ΤΕΙ,Πολυτεχνείο) αποσκοπεί στο όσο δυνατόν μεγαλύτερο πλασάρισμα στην κλίμακα των επιπέδων προσόντων, άρα και την καλύτερη εξασφάλιση των αποφοίτων του. Αυτή η συντεχνιακή προσέγγιση δεν θα ωφελήσει σε τίποτα, αυτή τη κρίσιμη ώρα, την παιδεία.
Μήπως γίνεται προφανές πως υποβαθμίζεται η δημόσια εκπαίδευση; Πλέον ακόμη περισσότερο η εκπαίδευση και η επαγγελματική αποκατάσταση κρίνεται με οικονομικά κριτήρια. Αναρωτηθήκαμε στην αρχή τι ρόλο επιδιώκουν να έχει η παιδεία. Ξεκάθαρα διαπιστώνουμε ότι οι διάφοροι “μεταρρυθμιστές” επιδιώκουν η παιδεία να έχει το ρόλο του τροφοδότη της αγορά εργασίας και των εργοδοτών με εργαζόμενους, που θα ξέρουν τόσα, όσα χρειάζονται για να κάνουν τη δουλειά τους σε φτηνή τιμή.
Η επιστήμη γελοιοποιείται, χάνει την αξία της. Αυτό που μετράει είναι η κάλυψη των “αναγκών” του επαγγέλματος. Η επιστήμη όμως είναι κάτι πολύ ανώτερο κοινωνικά για να μεταφράζεται σε “κάλυψη προσόντων για επάγγελμα”. Ο αγώνας για το δικαίωμα στη μόρφωση και την ολοκλήρωση της προσωπικότητας περνάει μέσα από την ανάπτυξη των επιστημών και την διάδοση τους. Η θυσία της επιστήμης στο βωμό των “επαγγελματικών προσόντων” θα έχει ως αποτέλεσμα την “μερικοποίηση” του ανθρώπου. Την απόκτηση δηλαδή μερικών αποσπασματικών γνώσεων, όσων χρειάζονται, για να καλύπτονται οι ανάγκες των εργοδοτών στην αγορά εργασίας. Αν χρειαστούν περισσότερες, τότε θα εκπαιδευτείς με κάποιο τρόπο για να τις συμπληρώσεις. Δια βίου μάθηση δηλαδή...
Μοναδικό όπλο αντίστασης των φοιτητών, όπως και των εργαζομένων, απέναντι στο νέο μεγάλο βήμα προς τη διάλυση της παιδείας είναι ο αγώνας. Οι φοιτητές πρέπει να διεκδικήσουν την παιδεία και τη ζωή που έχουν ανάγκη. Η κατάσταση είναι δύσκολη και δεν το κρύβουμε, δεν πρέπει όμως να παραιτηθούμε. Τα χρονικά όρια στενεύουν. Η απάντηση πρέπει να είναι δυναμική και άμεση!

AΜΦΙΔΡΟΜΟ
http://amfidromo.blogspot.com/

The_Big_Brother
06-03-2010, 23:45
Αίτημα για αναγνώριση των πτυχίων σε επίπεδο μάστερ (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=10146913)

Ένα παπάρι φαίνεται να παίρνουν τα Πολυτεχνεία απο το Υπουργείο Παιδείας (http://news247.gr/a/4!122298)
:p

Liakos13
09-03-2010, 00:41
ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ
Άμεση και δυναμική απάντηση σε όσους λυμαίνονται τις ζωές μας!

-Δια χειρός κυβέρνησης και κατ' απαίτηση ΕΕ έρχεται η νέα αντιλαϊκή λαίλαπα στην χώρα μας. Μετά από τις “διαρροές” των ΜΜΕ, η κυβέρνηση ανακοίνωσε τα πρώτα δύο πακέτα μέτρων με την ταμπέλα “μέτρα διάσωσης της εθνικής οικονομίας”, τα οποία περικλείουν τόσο μειώσεις μισθών όσο και ραγδαία αύξηση της έμμεσης φορολογίας(ΦΠΑ-καύσιμα-ποτά-τσιγάρα). Ας δούμε λοιπόν πως έχει η κατάσταση.
-Η προηγούμενη κυβέρνηση της ΝΔ μόλις πήρε την εξουσία κατηγόρησε την προηγούμενη του Σημίτη για λογιστικές αλχημείες που έκρυβαν το διογκωμένο έλλειμμα (τσίμπησε και μερικές μονάδες) και εμφανίστηκε ενώπιον της Κομισιόν για να διαπραγματευτεί τα νέα σκληρά μέτρα λιτότητας –πάγωμα μισθών, περικοπή επιδομάτων δημοσίων υπαλλήλων- εις βάρος της εργαζόμενης κοινωνίας. Ο Αλογοσκούφης πήρε τότε τα εύσημα της Κομισιόν. Ακολούθως η κυβέρνηση της ΝΔ χάρισε 28 δις στις ελληνικές τράπεζες, οι οποίες παρουσιάζουν υψηλά κέρδη και, μετά και τις μισθολογικές περικοπές αναμένεται να εκτοξευτούν στα ύψη. Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ την επαύριο των εθνικών εκλογών έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Κατηγόρησε τον Αλογοσκούφη για παραποίηση των στατιστικών στοιχείων, φούσκωσε κατά τι το έλλειμμα και άρχισε τις διαπραγματεύσεις με την Κομισιόν για νέα μέτρα λιτότητας. Άπαντες γνώριζαν τις λογιστικές αλχημείες. Όλες οι κυβερνήσεις του ευρώ, καμιάς εξαιρουμένης, χρησιμοποίησαν τέτοιες μεθόδους για να περιορίσουν τεχνητά το έλλειμμά τους. Σε αυτή τη συγκυρία, όμως, οι χρηματιστηριακοί κολοσσοί που λυμαίνονται τον πλανήτη προέβησαν σε κερδοσκοπική επίθεση σε τίτλους συμβεβλημένους με τα ομόλογα του ελληνικού δημοσίου (swap). Το αποτέλεσμα ήταν να εκτιναχθεί το επιτόκιο δανεισμού της χώρας και να καθίσταται αδύνατο να καλυφθεί το έλλειμμα στα επόμενα χρόνια στο ύψος που προβλέπει το σύμφωνο σταθερότητας (3%).
-Τώρα, το πολιτικό προσωπικό του γερμανικού και γαλλικού χρηματιστικού κεφαλαίου (Μέρκελ, Σαρκοζί) ζητούν επιτακτικά από την κυβέρνηση να σαρώσει το ασφαλιστικό και να περικόψει σε σημαντικό βαθμό τις κοινωνικές δαπάνες, για να εγγυηθούν τον δανεισμό του ελληνικού κράτους. Απαιτούν οι εργασιακές συνθήκες στην Ελλάδα να μετατραπούν σε σύγχρονο εργασιακό μεσαίωνα προς όφελος του κεφαλαίου. Μετρούν τις αντιστάσεις στα νέα μέτρα, υπολογίζουν το χρόνο και το βαθμό της αντίδρασης. Οι εργαζόμενοι στην Ελλάδα αποτελούν σήμερα τα πειραματόζωα για την γενικευμένη επίθεση που θα δεχτούν και οι εργαζόμενοι της υπόλοιπης Ευρώπης αύριο. Ως μελλοντικοί ή ήδη εργαζόμενοι δεν πρέπει να μείνουμε άπραγοι μπροστά σε ότι φέρνουν ή επιφυλάσσουν οι καπιταλιστές για το μέλλον το δικό μας και των γονιών μας,το οποίο κρίνεται εξαιρετικά δυσοίωνο...
-Σημαντικό ρόλο όπως πάντα διαδραματίζουν τα αστικά ΜΜΕ που πάντα σκοπό έχουν να αποβλακώσουν τον κόσμο ώστε να θεωρήσει τον εαυτό του συνυπεύθυνο και να μην αντιδράσει. Το τρομοκρατικό σφυροκόπημα από τα παπαγαλάκια των τηλεοράσεων καθημερινό και ανελέητο: «Επίκειται εθνική χρεοκοπία, θα έχουμε στάση πληρωμών». Η εργαζόμενη κοινωνία πρέπει να αντιληφθεί ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος, πρέπει να συναινέσει, να υποταχθεί σε μια εκ βάθρων ανατροπή εργασιακών και ασφαλιστικών δικαιωμάτων. «Ο κλοιός των διεθνών “κερδοσκόπων” στενεύει γύρω από τη χώρα, η Ε.Ε. απαιτεί νέα μέτρα για το έλλειμμα, “Εθνική ενότητα τώρα!!” για να σωθεί η πατρίδα», κραυγάζουν σε όλους τους τόνους οι κήρυκες της άρχουσας τάξης. Σε αυτή την κατεύθυνση μαγειρεύουν στημένα γκάλοπ που εμφανίζουν την συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού να αποδέχεται τα νέα μέτρα εις βάρος της!
-Σε αυτό το σημείο πήρε θέση στην σκηνή ο ίδιος ο πρωθυπουργός που σε παρόμοιο κλίμα “συναισθηματικής” φόρτισης ανακοίνωσε τις αυξήσεις της έμμεσης φορολογίας κατά σειρά για καύσιμα από το 4,5% στο 5%, για ποτά-τσιγάρα από το 9% στο 10%, και για τον γενικό ΦΠΑ από το 19% στο 21%. Επίσης σύμφωνα με τα νέα μέτρα περικόπτονται κατά 30% ο 13ος και 14ος μισθός και το επίδομα αδείας για τους δημοσίους υπαλλήλους. Περικόπτονται επίσης κατά 12% τα επιδόματά τους με εξαίρεση τα οικογενειακά επιδόματα και τα επιδόματα ειδικών συνθηκών. Κατά 7% μειώνονται οι μισθοί των υπαλλήλων στον ευρύτερο δημόσιο τομέα και στις εταιρείες που το δημόσιο κατέχει την πλειοψηφία του μετοχικού κεφαλαίου. Μέτρα αντίστοιχης υφής ανακοινώθηκαν και για τα συνταξιοδοτικά όρια. Συνέχεια έπεται με την ασφάλιση, που πλέον από κοινωνική κατάκτηση θα αποτελεί προσωπική υπόθεση(βλέπε Η.Π.Α).
-Είναι φανερό πως έρχονται και άλλα πακέτα μέτρων, όσο και αν μας παρα-μυθιάζουν για το αντίθετο, όπως επίσης και ότι ο δρόμος για την γενίκευση αυτών των μέτρων και στον ιδιωτικό τομέα είναι στρωμένος με ροδοπέταλα. Σχετικές δηλώσεις έκανε ο Α. Αλταφάζ, εκπρόσωπος τύπου του αρμόδιου για τις οικονομικές υποθέσεις επιτρόπου Όλι Ρεν, λέγοντας πως τη μείωση των μισθών και στον ιδιωτικό τομέα την θεωρεί αναπόφευκτη και πως επίσης,εκεί στοχεύει η Κομισιόν. Και όλα αυτά για την υποτιθέμενη ανταγωνιστικότητα της ελληνικής οικονομίας! Για τα μέτρα δήλωσε χαρακτηριστικά “έχουν φιλοκοινωνική διάσταση διότι χάρη σ αυτά, τα ελληνικά δημόσια οικονομικά θα ξαναγίνουν υγιή και βιώσιμα αφού θα ευνοήσουν σε βάθος χρόνου την ανάπτυξη και την αύξηση της ανταγωνιστικότητας” Τι μας δηλώνει λοιπόν εδώ αυτός o κύριος; Σκύψε το κεφάλι Έλληνα νέε, εργαζόμενε, ρίξε το επίπεδο ζωής σου ώστε τα αφεντικά σου να έχουν επιπλέον οφέλη και να περάσουν λάδι την οικονομική κρίση, που το καπιταλιστικό σύστημα, του οποίου είναι οι στυλοβάτες και το περηφανεύονται δημιούργησε!
-Οι σχέσεις ΝΔ-ΠΑΣΟΚ μοιάζουν καλύτερες από ποτέ, με αποτέλεσμα να βλέπουμε προσωπικότητες όπως ο Κ.Μητσοτάκης να συγχαίρει τον Γ.Παπανδρέου για την γενναιότητα που υπέδειξε σε αυτή την δύσκολη κατάσταση για την πατρίδα και εν συνεχεία να ζητάει με θέρμη την συνέχεια της αντιλαϊκής επίθεσης! Οι υποτιθέμενες “διαφωνίες” της ΝΔ είναι στα ψιλά γράμματα και μόνο σκοπό έχουν να παραπλανήσουν τον κόσμο. Από τα πλαίσια της «εθνικής ενότητας» και ομοψυχίας δεν είναι δυνατόν να έλειπε ο παμμέγιστος λαϊκιστής Γ.Καρατζαφέρης. Ως γνωστόν για το κόμμα της ακροδεξιάς όταν τίθεται έστω και ψευδεπίγραφα θέμα «εθνικής» σημασίας τότε οι λαϊκισμοί περισσεύουν.
-Ήδη όμως στην χώρα έχει ξεσπάσει σωρεία κινητοποιήσεων κατά των νέων μέτρων. Η οργή είναι μεγάλη και οι λαϊκές μάζες προς το παρόν δεν πείθονται από τους μηχανισμούς εξαπάτησης. Εργαζόμενοι και φοιτητές κατεβαίνουν στους δρόμους έχοντας κηρύξει απεργίες και καταλήψεις. Από την περασμένη Πέμπτη έγιναν μαζικές πορείες με χιλιάδες ανθρώπους, που δεν θα δεχτούν την καταστρατήγηση των δικαιωμάτων τους. Δικαιώματα που κατακτήθηκαν με κόπο και ιδρώτα, με αίμα Αγωνιστών! Απεργιακές κινητοποιήσεις καλέστηκαν και την Παρασκευή και την Δευτέρα. Την Παρασκευή πραγματοποιήθηκε βεβιασμένα και ο “διάλογος” για την ψήφιση των επικείμενων μέτρων. Την ίδια στιγμή οι οργισμένοι εργαζόμενοι αποδοκίμασαν και γιαούρτωσαν τον εργατοπατέρα Γ.Παναγόπουλο που επιτελούσε τον γνωστό του φιλοεργοδοτικό ρόλο. Λίγο αργότερα οι ομάδες των ΜΑΤ εφόρμησαν άνανδρα και δεν δίστασαν να χτυπήσουν βάναυσα ακόμα και ηλικιωμένους όπως τον αγωνιστή Μ.Γλέζο, ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.
-Είναι επιβεβλημένο οι φοιτητές να συμπορευτούν με τον αγώνα των εργαζομένων σε αυτό το κρίσιμο σημείο του αγώνα για το εργατικό κίνημα. Έμπρακτη συμπαράσταση με καταλήψεις και συμμετοχή στις διαδηλώσεις. Ο φοιτητής είναι ο μελλοντικός εργαζόμενος και αυτός που θα υποστεί περισσότερο την εργοδοτική τρομοκρατία. Οι εξελίξεις τον αγγίζουν άμεσα. Γνωρίζουμε τι σημαίνει ΕΕ και καπιταλιστές και από το κοντινό μας περιβάλλον, το πανεπιστημιακό. Το νέο Προεδρικό Διάταγμα για την εκπαίδευση βρίσκεται και αυτό στο ΣτΕ και περιμένει έγκριση για να αρχίσει τη λειτουργία του σε βάρος της παιδείας, δηλαδή της ελληνικής κοινωνίας(αναλυτικό κείμενο στο amfidromo.blogspot.com). Παράλληλα το άσυλο, το σπίτι των κοινωνικών αγώνων, καταστρατηγείται διαρκώς από δυνάμεις της αστυνομίας με πιο πρόσφατο το περιστατικό που ο πρύτανης Μουντζούρης και ο αντιπρύτανης Σπαθής, τα ξημερώματα Κυριακής 21/2 κάλεσαν ορδές ομάδας Δ να εισβάλλουν στη Πολυτεχνειούπολη με αφορμή ένα γεγονός που έλαβε χώρα την Πέμπτη 19/2! Η παιδεία είναι και αυτή στο στόμα του λύκου για τα καλά!
-Επομένως για ποια συνεργασία μιλάνε; Εκμεταλλευτή και εκμεταλλευομένου; Δεν υφίσταται καμία εθνική ενότητα με αυτούς που πλουτίζουν εις βάρος μας, παρά μόνο αλληλεγγύη μεταξύ φοιτητών και εργαζομένων!

ΦΟΙΤΗΤΕΣ-ΕΡΓΑΤΙΑ ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΡΟΘΙΑ!

ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 11 MΑΡΤΙΟΥ
ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ!
ΑΜΦΙΔΡΟΜΟ

S1lV3r._.RAnG3r
09-03-2010, 02:28
EBΓΑΛΕ ΤΟ ΣΥΓΧΩΡΟΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΛΕΓΙΑ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ
ΝΕΟ ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΙ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΑ ΚΟΛΕΓΙΑ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ!

Στη τελική ευθεία αναγνώρισης των κολεγίων μπαίνει η χώρα μας με νέο Προεδρικό Διάταγμα, που αυτή την στιγμή βρίσκεται προς υπογραφή στο Συμβούλιο της Επικρατείας. Το συγκεκριμένο ΠΔ ενσωματώνει πλήρως, πλέον, την κοινοτική οδηγία 36/05 και με αυτόν τον τρόπο κατεδαφίζει το άρθρο 16 του Συντάγματος παραγκωνίζοντας, για πολλοστή φορά, το ελληνικό νομοθετικό πλαίσιο μπροστά στην “επιτακτικότητα” συγχρονισμού με το κοινοτικό. Και βέβαια δεν βρισκόμαστε προ εκπλήξεως, το κάθε άλλο, καθώς το πρώτο βήμα έγινε επί κυβερνήσεως ΝΔ, όταν ενέταξε στο υπ.Παιδείας τα κολέγια, αναβαθμίζοντας τα από μαγαζιά σε εκπαιδευτικά ιδρύματα. Θεωρούμε σημαντικό να αναλύσουμε τις εξελίξεις για τα κολέγια, όχι με στείρα νομική προσέγγιση, άλλα με μια πιο σφαιρική, κοινωνική. Να δούμε, δηλαδή, στις μέρες μας, ποιον χαρακτήρα επιδιώκεται να αποκτήσει η παιδεία και πιο συγκεκριμένα η ανώτατη εκπαίδευση.
Ας θυμηθούμε, λοιπόν, πρώτιστα, τι δήλωνε το ευρωπαϊκό δικαστήριο κατά την καταδικαστική απόφαση εναντίον της Ελλάδας, επειδή παραβίαζε την κοινοτική νομοθεσία για την αναγνώριση των διπλωμάτων: “με το σύστημα της οδηγίας 89/48 (προπάτορα της οδηγίας 36/05), ένα δίπλωμα αναγνωρίζεται όχι λόγω της ουσιαστικής αξίας της εκπαιδεύσεως που πιστοποιεί, αλλά διότι καθιστά δυνατή την πρόσβαση σε νομοθετικά κατοχυρωμένο επάγγελμα”. Ξεκάθαρη δήλωση αδιαφορίας για την ποιότητα και ευρύτητα της εκπαίδευσης, δήλωση που σημαίνει ότι, αν η αγορά εργασίας επιτάσσει για κάποιο επάγγελμα, συγκεκριμένες γνώσεις και, τυπικά, το δίπλωμα τις έχει κατοχυρωμένες, τότε αναγνωρίζεται. Η επιστημονική επάρκεια δεν τους απασχολεί. Μία δήλωση υποταγής στις διαθέσεις των καπιταλιστών, των οποίων μόνο ενδιαφέρον αποτελεί η κάλυψη των αναγκών της αγοράς εργασίας.
Σε προηγούμενο κείμενο είχαμε γράψει πως: “Δεν χρειαζόμαστε άτομα με παιδεία, χρειαζόμαστε άτομα να ξέρουν τόσα, όσα χρειάζονται σε ‘μας για να βγάζουμε κέρδος λένε οι καπιταλιστές…[...] Σαφώς όλα αυτά δεν ευνοήθηκαν απ’ τις εκάστοτε κυβερνήσεις. Την αναγνώριση των κολεγίων την προβλέπει η κοινοτική οδηγία 36/05 της Ε.Ε. Παρόλο που γνωρίζουμε τη δυσκολία της κατάστασης, αυτό δεν μας αρκεί για να αποδεχτούμε την μετατροπή της εκπαίδευσης από επιστημονική και ερευνητική σε μετάδοση μόνο της γνώσης που είναι αναγκαία για την ομαλή λειτουργία του καπιταλιστικού συστήματος”. Η τότε απόφαση του ευρωπαϊκού δικαστηρίου για την χώρα μας, όπως και τα άρθρα του νέου ΠΔ επιβεβαιώνουν αυτή τη θέση στο ακέραιο.
To υπ. Παιδείας πρόσφατα ανακοίνωσε, δια στόματος της υπουργού Α. Διαμαντοπούλου και του υφυπουργού, τις αλλαγές που επίκεινται στον χώρο της ανώτατης εκπαίδευσης. Μίλησε για το νέο Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων, δομημένο με βάση το ευρωπαϊκό, για τον αναβαθμισμένο ρόλο του ΕΚΕΠΙΣ, ως υπεύθυνο πιστοποίησης όλων των φορέων που παρέχουν δια βίου εκπαίδευση[sic], όπως και το αναβαθμισμένο χαρακτήρα των κολεγίων, ως ιδρύματα “μετα-δευτεροβάθμιας” εκπαίδευσης και τον χαρακτηρισμό τους, πλέον και επίσημα, ως ΚΕΣ. Όμως τα λόγια φαίνονται λίγα, όταν τα άρθρα του νέου ΠΔ δείχνουν τι ακριβώς θα συμβεί στην ανώτατη εκπαίδευση.
Στην πραγματικότητα, το ΕΚΕΠΙΣ(Εθνικό Κέντρο Πιστοποίησης Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης), αυτό που καλείται να κάνει είναι να υπογράφει πως τα συγκεκριμένα κολέγια είναι γνήσια παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων. Το ΠΔ, συγκεκριμένα, ορίζει πως το ΕΚΕΠΙΣ μόνο σε περίπτωση αμφιβολιών(;) με την βοήθεια της αντίστοιχης ξένης αρχής επαληθεύει: α)Κατά πόσον η εκπαίδευση στο ίδρυμα που παρείχε την κατάρτιση έχει πιστοποιηθεί επισήμως από το εκπαιδευτικό ίδρυμα που βρίσκεται στο κράτος μέλος καταγωγής του τίτλου. β)Κατά πόσον οι τίτλοι εκπαίδευσης που έχουν εκδοθεί από το παράρτημα είναι οι ίδιοι με εκείνους που θα είχαν χορηγηθεί εάν η εκπαίδευση είχε πραγματοποιηθεί εξ ολοκλήρου στο κράτος μέλος καταγωγής του τίτλου. γ)Κατά πόσον οι τίτλοι εκπαίδευσης προσδίδουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα στην επικράτεια του κράτους μέλους που χορήγησε τον τίτλο.
Η κοινοτική οδηγία 36/05 ενσωματώνεται πλήρως. Το διάταγμα δεν ενδιαφέρεται καθόλου για το “που και πως” πραγματοποιήθηκαν οι σπουδές εφόσον αυτές οδηγούν σε αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων στη χώρα καταγωγής των τίτλων σπουδών. Πράγμα που σημαίνει ότι, η φοίτηση σε ένα παράρτημα ξένου πανεπιστημίου στην Ελλάδα, θεωρείται σαν να πραγματοποιήθηκε στο ξένο πανεπιστήμιο, και επομένως καταλήγει στα ίδια δικαιώματα με αυτά που υπάρχουν στην χώρα καταγωγής του πανεπιστημίου. Το “πτυχίο” το απονέμει το ξένο ίδρυμα. Ουσιαστικά τα κολέγια ανάγονται σε πανεπιστήμια, τα οποία, εφόσον έχουν δίδακτρα, δεν είναι τίποτα άλλο από ιδιωτικά πανεπιστήμια. Τέλος, οι απόφοιτοι των κολεγίων θα μπορούν να συμμετάσχουν σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ, για διορισμό στο δημόσιο, αφού το παλαιότερο ΠΔ 44/2005 προβλέπει ότι στις εξετάσεις γίνονται δεκτοί οι κάτοχοι πτυχίων ευρωπαϊκών πανεπιστημίων, άρα και των παραρτημάτων τους σύμφωνα με το νέο ΠΔ(άρθρο 4).
Επαληθεύεται λοιπόν, μόνο σε περίπτωση “αμφιβολιών”, με την βοήθεια του ενοικιαστή του franchise, αν πληροί το κολέγιο-αγοραστής τις προϋποθέσεις! Οι ελληνικές αρχές δεν ασχολούνται καθόλου με την ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης, καθώς αυτή θεωρείται de facto «ικανοποιητική», εφόσον η χώρα κράτος μέλος ΕΕ αναγνωρίζει τους τίτλους, άρα και τα επαγγελματικά προσόντα, που παρέχουν τα γονικά ιδρύματα! Τα παραρτήματα-κολέγια επομένως την περνάνε λάδι χωρίς κανένα εκπαιδευτικό κριτήριο, παρά μόνο αυτό της επαλήθευσης του franchising, το οποίο είναι καθαρά εμπορικό!
Θα ήταν αδύνατον να μην άνοιγε η πόρτα και στα κολέγια-παραρτήματα αμερικανικών πανεπιστημίων. Στο άρθρο 3 του ΠΔ γίνεται λόγος για τίτλους εκπαίδευσης που βεβαιώνουν επιτυχώς περατωθείσα επαγγελματική εκπαίδευση που έχει αποκτηθεί “κατά κύριο” λόγο στην Κοινότητα. Ενώ παρακάτω δηλώνεται ότι “εξομοιώνεται προς τίτλο εκπαίδευσης κάθε τίτλος εκπαίδευσης που χορηγείται από τρίτη χώρα, εφόσον ο κάτοχός του διαθέτει στο συγκεκριμένο επάγγελμα τριετή επαγγελματική πείρα στο έδαφος του κράτους μέλους, το οποίο αναγνώρισε τον εν λόγω τίτλο”. Ούτε εδώ υπάρχει κόλλημα, καθώς τα αμερικάνικα πανεπιστήμια δημιουργούν ειδικές εργασιακές δομές-φαντάσματα στις ευρωπαϊκές χώρες για αυτό το σκοπό. Η μόνη διαφορά λοιπόν με τα ευρωπαϊκά παραρτήματα είναι πως, ο απόφοιτος των αμερικάνικων, υποχρεούται να έχει τριετή «επαγγελματική πείρα». Και το πρόβλημα θεωρείται λήξαν.
Το ΣΑΕΠ(Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων) αντίστοιχα, είναι υπεύθυνο για να δέχεται αιτήσεις για πιστοποίηση επαγγελματικών προσόντων και να κατατάσσει τα διπλώματα σε κάποιο απ' τα 8 επίπεδα σπουδών που ορίζει η Ε.Ε, με παρόμοια τυπική διαδικασία. Αν υπάρξει κάποιο κόλλημα (express σπουδές, διαφορετικοί τομείς γνώσεων από τον τίτλο σπουδών) “μπορεί” να ζητήσει το πολύ 3ετή άσκηση προσαρμογής. Είναι εμφανές ότι, αυτό που επιδιώκεται, είναι η κατάταξη των πτυχίων ανάλογα με τις δυνατότητες άσκησης επαγγέλματος και μόνο.
Πλέον θα υπάρχουν πάρα πολλοί νέοι που θα έχουν τα ίδια περίπου “επαγγελματικά προσόντα”. Οι εργοδότες θα μπορούν να επιλέξουν από μία πληθώρα νέων εργαζομένων. Και η μεγάλη προσφορά έχει ως συνέπεια την μείωση της τιμής της εργατικής δύναμης. Σαν αποτέλεσμα εξασφαλίζονται πολλοί και φτηνοί εργαζόμενοι. Με απλά λόγια από τις αλλαγές στην εκπαίδευση αυτός που κερδίζει πάλι είναι ο εργοδότης σε βάρος των εργαζομένων.
Όλες αυτές τις μεταρρυθμίσεις, δηλαδή την πλήρη αναγνώριση των κολεγίων ως ιδιωτικά πανεπιστήμια, την δόμηση “Εθνικού” Πλαισίου Προσόντων όμοιο του κοινοτικού και τα αποτελέσματα τους, η υπουργός, μας τα παρουσίασε στον πρόσφατο “διάλογο” με τους κοινωνικούς φορείς με ένα ωραίο περιτύλιγμα εξευρωπαϊσμού και υποτιθέμενων αυστηρών ελέγχων. Το έργο το έχουμε ξαναδεί πολλές φορές!
Οι πρώτες αντιδράσεις των κολεγιαρχών(μαγαζάτορες) με δηλώσεις τους είναι πως θα προσφύγουν εκ νέου στο ευρωπαϊκό δικαστήριο, καθώς θεωρούν πως, με τον χαρακτηρισμό “μετά-δευτεροβάθμια εκπαίδευση”, τα μαγαζιά τους κατατάσσονται χαμηλότερα απ' τα αντίστοιχα ξένα πανεπιστήμια άρα και τα ελληνικά! Τέτοια αδικία είναι δυνατόν; Η υφυπουργός όμως ακόμη και σε αυτό το σημείο έσπευσε να τους καθησυχάσει. Γιατί άλλωστε να χαλάσει αυτή την αγαστή συνεργασία;
Όσο για τα ΜΜΕ, ήδη έχουν αρχίσει να ωραιοποιούν τις μεταρρυθμίσεις στα πλαίσια και αυτά του “εξευρωπαϊσμού”. Επίσης υπάρχει μια σαφής τάση να μετατίθεται το ενδιαφέρον στις διαβαθμίσεις των δημόσιων ιδρυμάτων και να μην ακούγετε λέξη για τα κολέγια. Αυτό γίνεται σε πλαίσια συντεχνιακής προσέγγισης όπου το κάθε δημόσιο ίδρυμα(ΑΕΙ,ΤΕΙ,Πολυτεχνείο) αποσκοπεί στο όσο δυνατόν μεγαλύτερο πλασάρισμα στην κλίμακα των επιπέδων προσόντων, άρα και την καλύτερη εξασφάλιση των αποφοίτων του. Αυτή η συντεχνιακή προσέγγιση δεν θα ωφελήσει σε τίποτα, αυτή τη κρίσιμη ώρα, την παιδεία.
Μήπως γίνεται προφανές πως υποβαθμίζεται η δημόσια εκπαίδευση; Πλέον ακόμη περισσότερο η εκπαίδευση και η επαγγελματική αποκατάσταση κρίνεται με οικονομικά κριτήρια. Αναρωτηθήκαμε στην αρχή τι ρόλο επιδιώκουν να έχει η παιδεία. Ξεκάθαρα διαπιστώνουμε ότι οι διάφοροι “μεταρρυθμιστές” επιδιώκουν η παιδεία να έχει το ρόλο του τροφοδότη της αγορά εργασίας και των εργοδοτών με εργαζόμενους, που θα ξέρουν τόσα, όσα χρειάζονται για να κάνουν τη δουλειά τους σε φτηνή τιμή.
Η επιστήμη γελοιοποιείται, χάνει την αξία της. Αυτό που μετράει είναι η κάλυψη των “αναγκών” του επαγγέλματος. Η επιστήμη όμως είναι κάτι πολύ ανώτερο κοινωνικά για να μεταφράζεται σε “κάλυψη προσόντων για επάγγελμα”. Ο αγώνας για το δικαίωμα στη μόρφωση και την ολοκλήρωση της προσωπικότητας περνάει μέσα από την ανάπτυξη των επιστημών και την διάδοση τους. Η θυσία της επιστήμης στο βωμό των “επαγγελματικών προσόντων” θα έχει ως αποτέλεσμα την “μερικοποίηση” του ανθρώπου. Την απόκτηση δηλαδή μερικών αποσπασματικών γνώσεων, όσων χρειάζονται, για να καλύπτονται οι ανάγκες των εργοδοτών στην αγορά εργασίας. Αν χρειαστούν περισσότερες, τότε θα εκπαιδευτείς με κάποιο τρόπο για να τις συμπληρώσεις. Δια βίου μάθηση δηλαδή...
Μοναδικό όπλο αντίστασης των φοιτητών, όπως και των εργαζομένων, απέναντι στο νέο μεγάλο βήμα προς τη διάλυση της παιδείας είναι ο αγώνας. Οι φοιτητές πρέπει να διεκδικήσουν την παιδεία και τη ζωή που έχουν ανάγκη. Η κατάσταση είναι δύσκολη και δεν το κρύβουμε, δεν πρέπει όμως να παραιτηθούμε. Τα χρονικά όρια στενεύουν. Η απάντηση πρέπει να είναι δυναμική και άμεση!

AΜΦΙΔΡΟΜΟ
http://amfidromo.blogspot.com/

Pame pali:

1) H katastash toys tha einai mia zwh aiwroymenh k dn tha empneei sigoyria ws pros ta epaggelmatika dikaiwmata. Gia logoys p poikiloyn.

2) H nootropia toy Ellhna ergodoth einai ekeinh pou se arketes periptwseis paraggwnizei ta kollegiopaida poy den tha akoloy8hsoyn thn doyleia toy mpampa toys.

3) Ta perissotera kollegia den tha apokthsoyn pote to kyros kapoiwn sxolwn dhmosioy panephsthmioy eite giati steroudai paidagwgwn, eite giati h paideia einai ena agatho pou den agorazetai eite mpla mpla.

4) Oi eksygxronistes exoyn katastrepsei ayth thn xwra. Kathe prospatheia apoprosanatolismou sxetika me ayto to thema einai mataia.

5) Den eimai se thesh na gnwrizw an eimaste ypoxrewmenoi na thespisoume nomous p na kathorizoyn isa epagg. dikaiwmata 'h tn anagnwrish tn ptyxiwn tn kollegiwn eilikrina.
Exw akousie omws pws EIMASTE se kapoio vathmo.

Se ayth thn xwra oloi theloun na ginoun episthmones. Mikroi megaloi sta kafenia.

Einstais
02-04-2010, 14:50
Επίθεση Πανάρετου στο Τεχνικό Επιμελητήριο
Οι θέσεις του για αλλαγή θεσμικού πλαισίου στο ΤΕΕ λίγες ημέρες πριν από τις εκλογές σε αυτό εξόργισαν την ΠΑΣΚ Μηχανικών

Στο ΠαΣοΚ όμως δεν κατακρίνουν όλοι τον κ. Πανάρετο. Εχουν αρχίσει να ακούγονται και φωνές υποστήριξης του υφυπουργού Παιδείας, ο οποίος τα έβαλε με τη «σκληρή συντεχνία του ΤΕΕ», όπως λένε.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artid=323682&dt=02/04/2010#ixzz0jwVlG7bP

annag
13-04-2010, 11:02
Κάποια απ'τα νέα μέτρα για τους εκπαιδυετικούς: (πηγή: www.in.gr)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
* Καθιερώνεται Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής-Διδακτικής Κατάρτισης, που θα χορηγείται κατά τη διάρκεια των σπουδών ή και μετά την αποφοίτηση.

* Θεσπίζεται Πιστοποιητικό Διοικητικής Επάρκειας για όσους προσβλέπουν σε θέσεις διοίκησης της εκπαίδευσης.

* Ενεργοποιείται ο θεσμός του «Δόκιμου Εκπαιδευτικού» με διετή θητεία. Οι εκπαιδευτικοί θα μονιμοποιούνται έπειτα από αξιολόγηση, αφού κριθεί αν είναι κατάλληλοι για διδασκαλία ή για διοικητική θέση.

* Θεσπίζεται η αξιολόγηση των σχολείων και των εκπαιδευτικών. Αρχικά θα γίνεται αυτοαξιολόγηση, ενώ σε διάστημα διετίας θα θεσπιστεί πλήρες σύστημα αξιολόγησης που θα αφορά και τα διευθυντικά στελέχη των σχολείων.

* Προσλήψεις θα γίνονται μόνο μέσω ΑΣΕΠ και σε όσες σχολικές μονάδες παρουσιάζουν πραγματικά κενά. Κάθε σχολική μονάδα θα έχει οργανικές θέσεις, βάσει των οποίων θα γίνονται οι προσλήψεις.

* Προβλέπονται μεταβατικές διατάξεις για τους εκπαιδευτικούς που είναι εγγεγραμμένοι στις σημερινές λίστες, οι οποίες σταματούν να τροφοδοτούνται από τον Ιούνιο. Σύμφωνα με πληροφορίες, όσοι εκπαιδευτικοί από τις τωρινές λίστες δεν απορροφηθούν κατά το μεταβατικό διάστημα, θα έχουν δικαίωμα να εγγραφούν στη λίστα επιτυχόντων του ΑΣΕΠ με τη βάση, είτε να ξαναδώσουν εξετάσεις μέσω ΑΣΕΠ. Η προϋπόθεση της επιτυχίας στον διαγωνισμό ΑΣΕΠ θα ισχύει πιθανότατα και για τους εκπαιδευτικούς του ιδιωτικού τομέα.

* Μεταθέσεις θα γίνονται μόνο σε πραγματικά κενά και κανένας εκπαιδευτικός δεν θα μετακινείται εάν δεν υπάρχει αντικαταστάτης του. Οι αποσπάσεις ουσιαστικά καταργούνται και οι ελάχιστες που θα γίνονται θα αποφασίζονται με επιστημονικά κριτήρια.

* Θα ισχύσει αύξηση μοριοδότησης σε όσους εκπαιδευτικούς επιλέξουν δυσπρόσιτο σχολείο να διδάξουν, με υποχρεωτική παραμονή 2-3 έτη.

* Περιορίζεται δραστικά η ωρομίσθια απασχόληση.

* Στο εξής τα σχολεία θα πρέπει να καταρτίζουν «εκπαιδευτικό πλάνο», το οποία θα γνωστοποιείται και στις οικογένειες των μαθητών, ενώ στο τέλος του έτους θα πρέπει να γίνεται απολογισμός.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Καλά δε φαίνονται? Τουλάχιστον φαίνεται να λύνεται το θέμα της διδακτικής κατάρτισης, αν θεωρήσουμε ότι θα
μπορέσουμε και οι απόφοιτοι να παρακολουθήσουμε και να εξεταστούμε σε τέτοια μαθήματα στη σχολή μας.

Einstais
15-04-2010, 10:10
Καταγγελία για την έκδοση πιστοποιητικών από Πολυτεχνικές Σχολές περί ισοδυναμίας του πτυχίου Μηχανικού με μεταπτυχιακό τίτλο Master (http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=399)

//oso kalo h kako neo mporei na einai vevaia

di\n@
29-04-2010, 12:58
http://www.uom.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=3570&tmima=1

Το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας προκυρήσσει θέση προγραμματιστή
και ζητά αποκλειστικά απόφοιτο σχολής ΗΜΜΥ, απαξιώνοντας ταυτόχρονα
τους αποφοίτους Εφαρμοσμένης πληροφορικής του ίδιου του Πανεπιστημίου, τους
αποφοίτους πληροφορικής του Αριστοτέλειου, και όλων των άλλων σχολών πληροφορικής.

Φωτογραφική προκήρυξη προφανώς, αλλά πολύ θράσος. Φανταστείτε να έβγαινε τέτοια
προκήρυξη από το ΕΚΠΑ

Einstais
02-05-2010, 01:54
επιστολη επε σχετικα μετα Σχέδια Προεδρικών Διαταγμάτων τμημάτων του τεχνολογικού τομέα της ανώτατης εκπαίδευσης (http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=402)

Heavy_Load
06-05-2010, 02:26
Κάποια απ'τα νέα μέτρα για τους εκπαιδυετικούς: (πηγή: www.in.gr)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
* Καθιερώνεται Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής-Διδακτικής Κατάρτισης, που θα χορηγείται κατά τη διάρκεια των σπουδών ή και μετά την αποφοίτηση.

..............

Καλά δε φαίνονται? Τουλάχιστον φαίνεται να λύνεται το θέμα της διδακτικής κατάρτισης, αν θεωρήσουμε ότι θα
μπορέσουμε και οι απόφοιτοι να παρακολουθήσουμε και να εξεταστούμε σε τέτοια μαθήματα στη σχολή μας.

To bold τι σημαινει? Οτι αλλαζει αυτη η τραγικη διαταξη που δινει επαρκεια μονο στο τμημα Διδακτικης της Τεχνολογιας του Πειραια, και μπορουμε να δωσουμε μια εξετασουλα για να την παρουμε ολοι (απολυτα λογικο γαμω την πουτανα μου) ή ειμαι υπερβολικα αισιοδοξος οτι για μια φορα σ αυτο το μπουρδελοκρατος θα επικρατησει η λογικη?

understracker
28-05-2010, 19:40
Άκυρo στα Πολυτεχνεία από ΥπΕΠΘ (http://troktiko.blogspot.com/2010/05/o_6820.html)

Υ.Γ.

Άποψή μου είναι ότι δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να θεωρηθούν master τα πτυχία των σχολών 5ετούς φοίτησης αφού το master έχει έννοια εμβάθυνσης σε συγκεκριμένο αντικείμενο. Στις σχολές 5ετούς φοίτησης όμως δεν σημαίνει πως το 5ο έτος εμβαθύνεις κάπου έστω και αν, όπως γίνεται στο ΕΜΠ, επιλέξεις ένα συγκεριμένο τομέα. Το ότι είσαι τριτοτομίτης δεν σημαίνει ότι έχεις εμβαθύνει στις Ασύρματες Ζεύξεις πχ.

understracker
29-05-2010, 01:21
http://www.diorismos.gr/Dpages/geem/viewitem.php?id=12411&type=procs&position=gov

Εδώ δέχονται Φυσικούς με ΜΔΕ στο Ρ/Η αλλά όχι πληροφορικούς με τέτοιο δίπλωμα? :S

Επίσης να προσθέσω ότι τα μαθήματα του Ρ/Η είναι σαν τίτλοι τουλάχιστον ίδια με μαθήματα επιλογής 3ου τομέα στο di.

http://cgi.di.uoa.gr/~reweb/odigos.htm

pussycatering
13-06-2010, 04:49
http://troktiko.blogspot.com/2010/06/blog-post_1238.html

"Αφορμή για αυτό το email είναι τα πρόσφατα δημοσιεύματα σε γνωστά blogs σχετικά με την εγκυρότητα των Master αλλά και την 15η Σύνοδο των Πρυτάνεων. Θέλω να... θέσω την άποψη μου για όλα όσα συμβαίνουν εδώ και χρόνια εις βάρος χιλιάδων αποφοίτων από καταξιωμένα ΑΕΙ και ΤΕΙ του εσωτερικού και του εξωτερικού.

Αρχικά να θίξω την μελέτη της EΠΕ σχετικά με την πληρότητα σπουδών Πληροφορικής. ( http://review.epe.org.gr και τα αποτελέσματα στο http://review.epe.org.gr/doc.php?q=5&d=al ). Θα μου πείτε τι σχέση έχει η μελέτη Πληροφορικής με τα Master. Ακολουθήστε λίγο τον συνειρμό των σκέψεων μου και θα καταλάβατε. Η εν λόγω μελέτη είναι βασισμένη στο πρόγραμμα σπουδών που προτείνει η ACM και η IEEE και είναι η μοναδική στην Ελλάδα. Δείχνει ότι τα περισσότερα τμήματα των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών στερούνται βασικών μαθημάτων Πληροφορικής και ως εκ τούτου δεν νοούνται ότι διδάσκουν σωστά το αντικείμενο. Μόνο 2 κατευθύνσεις εξ αυτών καταφέρνουν και διδάξουν οριακά την Πληροφορική 1) ΕΜΠ-ΗΜΜΥ-Πληροφορικής 2) ΑΠΘ-ΗΜΜΥ-κατεύθυνση Ηλεκτρονικών και Υπολογιστών.

Τα προγράμματα σπουδών των πολυτεχνείων HMMY είναι υπέρογκα και καλύπτουν πολλές θέσεις μελών ΔΕΠ που σημαίνουν άμεσα την φορολόγηση μας. Ενδεικτικά στο ΕΜΠ-ΗΜΜΥ υπάρχουν 150 μαθήματα μεταξύ αυτών Μαθηματικά, Φυσικής, Ηλεκτρολογίας, Πληροφορικής, Τηλεπικοινωνίας, Ενέργειας, Μηχανολογίας. Ο φοιτητής οφείλει να παρακολουθήσει ένα από τους 4 τομείς που υπάρχουν

1ος) Ενέργεια,

2ος) Πληροφορική,

3ος )Επικοινωνίες,

4ος)Ηλεκτρονικής

Το πτυχίο που θα πάρει θα του δίνει την δυνατότητα να ΜΠΟΡΕΙ να ασκηθεί και στα 4 αντικείμενα (!) λες και τα διδάχθηκε και τα 150 μαθήματα.

Σε αντίθεση με ένα Φυσικό που κάνει 4 έτη ΦΥΣΙΚΗΣ και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ασκηθεί ή να έχει δικαίωμα πχ σε Ενεργειακές Μελέτες. Το παράδοξο είναι ότι ο Φυσικός έχει πολλές φορές πολλά περισσότερα μαθήματα σχετικά με το αντικείμενο της Ενέργειας από ένα απόφοιτο ΕΜΠ-ΗΜΜΥ του τομέα Πληροφορικής. Ο απόφοιτος όμως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός τομέα Πληροφορικής ΜΠΟΡΕΙ, μεταξύ άλλων, να απολαμβάνει το δικαίωμα ενεργειακής μελέτης, μελέτης ηλεκτρολογικής, μελέτης τηλεπικοινωνιών, ηλεκτρομηχανολογικής κ.α που μεταφράζονται σε υπογραφές και χρήματα.

Είναι πολύ άτιμο: ένα τμήμα μπορεί και θεραπεύει 10 επιστημονικά αντικείμενα και αποδίδει τίτλους και επαγγελματικά δικαιώματα: Φυσικής, Πληροφορικής, Ηλεκτρολογίας, Τηλεπικοινωνίας, Μηχανολογίας και Ενέργειας ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Αν αυτό δεν είναι αντισυνταγματικό τι είναι; Άνιση μεταχείριση των αποφοίτων. Αυτό το καθεστώς-πόρνη με το οποίο πόρνευσαν ΤΕΕ, Πολυτεχνεία και οι κυβερνήσεις που έχουν περάσει. Ένα καθεστώς που δημιουργεί ταξικότητες που ξεκινούν από τις πανελλήνιες λες και ένα Πανεπιστήμιο των 11000 μορίων είναι υποδεέστερο από τις Πανελλήνιες. Από την μια φοιτητές με 4 καθαρά έτη σπουδών σε ένα αντικείμενο χωρίς δικαιώματα και από την άλλη υπερεπιστήμονες – υπερμηχανικοί –υπερξερόλες που κάνουν τα πάντα, με την δικαιολογία των 19000 μορίων. Μια λογική που συνεπάγει ότι ο επιστήμονας του Παιδαγωγικού (βάση μορίων πανελλαδικών) είναι και γιατρός και δικηγόρος και ότι άλλο .

Το δίκαιο θα ήταν ο απόφοιτος πολυτεχνικών σχολών να παίρνει δίπλωμα μόνο σε μια ειδικότητα. Ζούμε στο 2010 και ακόμα και στο Berkeley και στο MIT που έχουν ενώσει τις σχολές Πληροφορικής με Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς το πτυχίο έχει ΜΙΑ κατεύθυνση και δεν παίρνει δικαίωμα για όλα.

Επίσης σε ένα απόφοιτο ΗΜΜΥ δίνεται η δυνατότητα να λάβει μέρος στον ΑΣΕΠ καθηγητών και σαν ΠΕ19 και σαν ΠΕ17. Πάλι αντισυνταγματικό και άνιση μεταχείριση των αποφοίτων. Η έπαρση του ΤΕΕ και των Πολυτεχνείων είναι αδικαιολόγητη αφού ισχυρίζονται ότι και πολλές ειδικότητες μπορούν να έχουν με ένα μόνο πτυχίο αλλά και να είναι ταυτόχρονα παιδαγωγοί-εκπαιδευτές σε 2 ΠΕ. Έλεος ! Το δίκαιο θα ήταν να υπάρχει συγκεκριμένος κύκλος που θα βγάζει μόνο παιδαγωγούς ΗΜΜΥ, όπως προτείνεται από το νέο πολυνομοσχέδιο.

Διάβασα με υπομονή όλη την καταγγελία που έγινε από την Ένωση Πληροφορικών και νομίζω ότι συμφωνώ στο ότι δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο στήριξης για την ισότητα αυτή. Αν μη τι άλλο, η επιχειρηματολογία είναι στηριγμένη σε έγγραφο προκήρυξης (!) του 1978 και όχι σε κάποιον νόμο η προεδρικό διάταγμα. Αν το ΥπΕΠΘ δεχόταν αυτή την διάκριση θα σήμαινε ότι καταργείται κάθε έννοια ακαδημαϊκότητας αφού δεν υπάρχουν διακριτοί κύκλοι σε ένα πρόγραμμα σπουδών. Έτσι όπως τα σκέφτηκε το ΤΕΕ και τα Πολυτεχνεία θα μπορούν και τα υπόλοιπα ΑΕΙ να πουν ότι αφού στην Αγγλία 3+1 έτη = BSc και MSc
τότε και στην Ελλάδα 4 έτη = BSc και MSc.
Και οι γιατροί θα έλεγαν 3+1+2 =BSc+MSc+PhD .

Ας σοβαρευτούμε. Το δίκαιο θα ήταν 2 διακριτοί κύκλοι σπουδών: ένας κύκλος 4 ετών προπτυχιακού και ένα κύκλος 1 έτους μεταπτυχιακού. Ας μην ξεχνάμε ότι η επιλογή για MSc πρέπει να γίνεται και με άλλα κριτήρια και δεν αποτελεί πάντα φυσική συνέχεια από προπτυχιακό (βλ. συμμετοχές σε συνέδρια, συγγραφή papers, ερευνητική δραστηριότητα κ.α) αλλά ούτε είναι για όλους, κάτι το οποίο οφείλει να κριθεί πρώτα από την ακαδημαϊκή κοινότητα με την επιλογή του υποψηφίου.

Επίσης στo αποδεικτικο Μαστερ τα Πολυτεχνεια μιλάνε για ECTS όταν τα ιδια δεν τα ECTS των φοιτητών που κάνουν κατατακτήριες στις σχολές τους ή στα μεταπτυχιακά τους και τους υποχρεώνουν να παρακολουθήσουν εξτρά μαθήματα. Με την λογική των ECTS κάθε Φυσικός θα έπρεπε με 2 χρόνια μαξιμουμ να παίρνει πτυχίο Μηχανολόγου Μηχανικού και κάθε Πληροφορικός ΤΕΙ ή ΑΕΙ θα έπρεπε με 1 έτος να έπαιρνε πτυχίο Ηλεκτρολόγου και κάθε Ηλεκτρονικός ΤΕΙ με 2 χρόνια πτυχίο Ηλεκτρολόγου. Τελικά το δέχονται ή όχι το ECTS τα πολυτεχνεία και ποιοι άραγε τους καλύπτουν;

Επειδή θέλω να πιστεύω ότι ζούμε σε κράτος ισοπολιτείας αν ακούει κάποιος αρμόδιος ας μεριμνήσει

Α) για να αρθεί η αδικία των πολλαπλών ειδικοτήτων των αποφοίτων ΗΜΜΥ αφού είναι αντισυνταγματική

Β) για να αρθεί η αδικία των πολλαπλών ΠΕ που έχουν οι ΗΜΜΥ (ΠΕ Πληροφορικής και ΠΕ Ηλεκτρονικής) που έχουν σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ αφού είναι αντισυνταγματική

Γ) για να σπάσει το πρόγραμμα σπουδών των πολυτεχνείων σε 4 έτη και να δημιουργηθεί ξεχωριστός μεταπτυχιακός κύκλος ώστε να μην αισθάνονται αδικημένοι, στον οποίο να περνάνε και οι ίδιοι αλλά και άλλοι φοιτητές με δίκαιη ποσόστωση

Δ) για να αλλάξουν καθεστώς οι κατατακτήριες και να δίνεται η δυνατότητα σε ένα φοιτητή που κάνει κατατακτήριες πχ από Χημικό στους Χημικούς Μηχανικούς να παίρνει πτυχιο βάσει ECTS με 1-2 παραπάνω έτη (και όχι με άλλα 5 όπως ισχύει τώρα)

Ε) Υπάρχει θέμα παρανομίας με το eΤΕΕ. Το παράρτημα του ΤΕΕ είναι παράνομο και πρέπει να αποδωθούν ευθύνες. Υπάρχει καταγγελία εδώ http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=336 και εδώ http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=370

Με τις ευχές μου για ΔΙΚΑΙΗ Ελλάδα και όχι για κοντόφθαλμο συμφέρον"
ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

pussycatering
16-06-2010, 00:11
πηγή http://www.emprosnet.gr/Opinions/letters/?EntityID=f480d035-74b7-491a-a5c1-307704139bc6

Εντελώς διαφορετική προσέγγιση στο θέμα της εξομοίωσης των διπλωμάτων πενταετούς φοίτησης με μάστερ καταθέτει ο πρόεδρος του διοικητικού συμβουλίου της Ένωσης Πληροφορικών Ελλάδας, Θωμάς Μαυροφίδης, με αφορμή τα δημοσιεύματα του «Ε» για τη συνάντηση των πρυτάνεων Πολυτεχνείων και Κοσμητόρων Πολυτεχνικών Σχολών που έγινε στο Πλωμάρι.
Ο κ. Μαυροφίδης, στην επιστολή του που ακολουθεί, υποστηρίζει πως «αυθαίρετα», σύμφωνα και με το υπουργείο Παιδείας, έχουν δοθεί βεβαιώσεις μάστερ, ενώ διαπιστώνει ότι εν τέλει πίσω απ’ τις συντεχνιακές αντιπαραθέσεις κρύβονται τα μεγάλα έργα πληροφορικής και το ποιος - με τι πτυχίο δηλαδή - θα τα αναλάβει.

Αγαπητό «Ε»,

Με ενδιαφέρον διάβασα το ρεπορτάζ για την «15η Σύνοδο Πρυτάνεων Πολυτεχνείων και Κοσμητόρων Πολυτεχνικών Σχολών Ελλάδας». Είναι καλό για τον τόπο μας όταν επιλέγεται ως χώρος για σημαντικές εκδηλώσεις, κι αποτελεί ένα ακόμα βήμα προβολής της Λέσβου.
Δυστυχώς, όμως, στην περίπτωσή μας δεν είναι απλά τα πράγματα και πρέπει να διευκρινίσουμε κάποια σημεία. Η σύνοδος αυτή (όπως κι οι 14 προηγούμενες) δεν καλύπτεται από κάποια θεσμική υπόσταση. Με δυο λόγια, στο επίπεδο του επίσημου ελληνικού κράτους δεν εκπροσωπεί τίποτε.
Παρ’ όλα αυτά όμως, δεν διστάζει να αυτοπροβάλλεται ως «όργανο», και μάλιστα να προσπαθεί να διαστρεβλώσει το ακαδημαϊκό (κι όχι μόνο) πλαίσιο. Χαρακτηριστική είναι η αναφορά που γίνεται στην εξομοίωση των διπλωμάτων των τμημάτων πενταετούς φοίτησης με masters. Περισσότερο μάλιστα που κάποιοι εκ των συμμετεχόντων σ’ αυτές τις συνόδους έχουν ήδη εκδώσει παράνομα πιστοποιητικά master σε αποφοίτους των Τμημάτων τους, ουσιαστικά κοροϊδεύοντάς τους: ήδη το υπουργείο Παιδείας έχει επίσημα (στη Βουλή, 22/4/2010) διευκρινίσει ότι κάθε τέτοιο πιστοποιητικό είναι «… χωρίς θεσμική κατοχύρωση, δηλαδή δεν αποτελεί μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης αναγνωρισμένο από το υπουργείο Παιδείας … και σε καμμιά περίπτωση δεν μπορεί να αξιοποιηθεί σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ ή σε άλλο δημόσιο οργανισμό», όπως κατά λέξη αναφέρει ο υφυπουργός κ. Πανάρετος. Άρα, έχουμε μια δεύτερη εμφάνιση της τακτικής «χωρίς θεσμική υπόσταση». Και άρα, οι υπογράφοντες αυτά τα πιστοποιητικά καταχρώνται του δημόσιου λειτουργήματός τους και της εμπιστοσύνης του Ελληνικού Κράτους.
Για να το πούμε απλά και να καταλάβει καθένας τι γίνεται: αν το Μετσόβιο Πολυτεχνείο π.χ. προκηρύξει μια θέση που απαιτεί master, μεταξύ δυο υποψηφίων, ενός αποφοίτου Πολυτεχνείου με «βεβαίωση master» κι ενός αποφοίτου πανεπιστημίου με master, το ίδιο το Πολυτεχνείο υποχρεούται να επιλέξει τον δεύτερο. Κι έπειτα, τίθενται τα ερωτήματα: Τα τμήματα πενταετούς φοίτησης δίνουν καθόλου πτυχία ή όχι - και πότε τα δίνουν αν δίνουν απευθείας masters; Τα Πολυτεχνεία της χώρας, αφού πιστεύουν ότι δίνουν masters, γιατί έχουν και μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών; Αν οι απόφοιτοι των πενταετών τμημάτων δικαιούνται master αυτοδίκαια, οι απόφοιτοι της Ιατρικής τι δικαιούνται άραγε;
Προς τι αυτή η παράλογη συμπεριφορά; Αλλά, δεν είναι καθόλου παράλογη. Δυστυχώς, αυτή είναι η κορυφή του παγόβουνου: πίσω από όλα αυτά κρύβεται η αδιάκοπη προσπάθεια του ΤΕΕ να απαξιώσει τις σπουδές όλων των αποφοίτων ΑΕΙ και ΤΕΙ που δεν είναι «μηχανικοί», με μια πρόσφατη εμμονή στα θέματα της Πληροφορικής: προσπάθειες να εξομοιωθούν οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί με τους Μηχανικούς Η/Υ, να γίνουν συμπτύξεις αναλόγων Τμημάτων κ.λπ.. Αυτός βέβαια είναι ένας προφανής παραλογισμός. Τι σχέση έχει ένας Μηχανικός Η/Υ με δίκτυα υψηλής τάσης, δίκτυα διανομής κ.λπ.., ή ένας Ηλεκτρολόγος Μηχανικός με μνήμες, κεντρικές μονάδες επεξεργασίας ή - χειρότερα - με το λογισμικό;
Ακόμα πιο πίσω, όμως, κρύβεται η λυδία λίθος: οι χρηματοδοτήσεις σε έργα πληροφορικής για την ανάπτυξη της χώρας. Η δημιουργία υψηλών προδιαγραφών υποδομών τηλεπικοινωνιακών δικτύων αποτελεί την βασιλική οδό προς την έξοδο από την κρίση, αυτό το ξέρουν όλοι. Και τώρα που τα δημόσια έργα σε μεγάλο βαθμό αφορούν στην ανάπτυξη της πληροφορικής, το ΤΕΕ προσπαθεί να κατοχυρώσει στα μέλη του νέα επαγγελματικά δικαιώματα· προφανώς για να εκτελεστούν κι αυτά τα δημόσια έργα με την γνωστή σε όλους ποιότητα που διέκρινε κι όλα τα προηγούμενα.
Από την πλευρά μας, η Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας, που είναι ο επιστημονικός και συνδικαλιστικός φορέας όλων των Πληροφορικών Πολυτεχνείων, Πανεπιστημίων και ΑΤΕΙ, συνεχίζουμε την προσπάθεια για την ίδρυση ενός Εθνικού Επιμελητηρίου Πληροφορικής & Επικοινωνιών, ώστε να υπάρχει ένας θεσμοθετημένος, αξιόπιστος σύμβουλος του Ελληνικού Κράτους στην προσπάθεια για ανάπτυξη του τόπου, με υψηλά ποιοτικά κριτήρια και καταλογισμό συγκεκριμένων ευθυνών.
Πως απάντησε σ’ αυτή μας την προσπάθεια το ΤΕΕ; Με την «ίδρυση» του «e-TEE», που παραμένει αδιευκρίνιστο το τι είναι. Σίγουρο είναι, πάντως, ότι πρόκειται για έναν ακόμα φορέα «χωρίς θεσμική υπόσταση». Κι επειδή ακριβώς, ένα πλέγμα καταστάσεων «χωρίς θεσμική υπόσταση» έχει φέρει τη χώρα μας στη σημερινή κατάσταση, καθένας πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του για να μη διαιωνίζονται αυτά τα φαινόμενα. Αναμένει κανείς από τους ακαδημαϊκούς της χώρας να πρωτοπορούν σε έναν τέτοιο αγώνα αντί να τον υπονομεύουν.

Φιλικά,
Θωμάς Μαυροφίδης
Πρόεδρος του Δ.Σ. της Ένωσης Πληροφορικών Ελλάδας

katsa
29-06-2010, 13:46
ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ

Παιδία το είδατε το ΠΔ 51/2010

Πρόκειται για το διαγωνισμό που είχε βγει για τις 100 θέσεις στην Ελληνική Αστυνομία.
Όπως και πολλοί άλλοι έκανα κ εγώ το χαρτιά μου εκεί για τις θέσεις ηλεκτρολόγων μηχανικών − μηχανικών υπολογιστών, μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών και πληροφορικής και μηχανικών τηλεπικοινωνιών και δικτύων και απορρίφθηκα γιατί το πτυχίο μου δεν ήταν σχετικό.
Αλλά τα πτυχία όπως διαβάζεται στο άρθρο 1 σελ 1927 των φυσικών και των μαθηματικών τους κάνουν και μπορούν να καταθέσουν τα χαρτιά τους για θέση μηχανικού αρκεί να έχουν μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών σχετικό με την πληροφορική (για να καλύψουν το γνωστικό αντικείμενο).

Το μεταπτυχιακό από τους πληροφορικάριους σωστά δε χρειάζεται γιατί φυσικά και έχουν καλύψει το γνωστικό αντικείμενο ΑΛΛΑ αυτοί να μπορούν να κάνουν τα χαρτιά για τις θέσεις μηχανικών και εμείς ΟΧΙ.

ΝΤΡΟΠΗ

ΠΡΟΤΑΣΗ
Κάτι πρέπει να γίνει !!!!!!!
Με αφορμή αυτού του ΦΕΚ και των επαγγελματικών δικαιωμάτων μας θα πρέπει να γίνει κάποια δίκη και να κερδίσουμε το δικαίωμα (που έδωσαν κ στους μαθηματικούς και φυσικούς ) να μπορούμε να κάνουμε τα χαρτιά μας σε θέσεις μηχανικών σχετικές με πληροφορική.

Ένας αν κερδίσει μία τέτοια δική με το δεδικασμένο θα μπορούν να δικαιωθούν όλοι οι συνάδερφοι για τέτοιες θέσεις.

BM85
10-07-2010, 18:57
Ρε παιδια τωρα εχω αρχισει πραγματικα να ανησυχω...
Εγω εβγαλα 18507 μορια,γεγονος που δε μου επιτρεπει να μπω στουσ ΗΜΜΥ του ΕΜΠ προφανως.
Σκεφτομαι λοιπον σοβαρα να γραφτω στη σχολη Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων του Καποδιστριακου.
Αυτα που διαβαζω ομως δε βοηθανε...Ουσιαστικα οι αποφοιτοι της σχολης αυτης εχουν καποιο μελλον??? Διοτι απο αυτα που λεγονται σε forums προκυπτει οτι οι αποφοιτοι ΑΕΙ με αντικειμενο Πληροφορικη καταντουν να ειναι τα κοροιδα που χαλασαν 4 χρονια για να βγουν απ'τη σχολη τους χωρις κανενα δικαιωμα η προοπτικη...
Ειμαι αναγκασμενος δηλαδη να παω πολυτεχνειο για να κανω κατι εδω περα????

Sevasmios
10-07-2010, 19:12
Εγω εβγαλα 18507 μορια,γεγονος που δε μου επιτρεπει να μπω στουσ ΗΜΜΥ του ΕΜΠ προφανως.
Σκεφτομαι λοιπον σοβαρα να γραφτω στη σχολη Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων του Καποδιστριακου.
Αυτα που διαβαζω ομως δε βοηθανε...Ουσιαστικα οι αποφοιτοι της σχολης αυτης εχουν καποιο μελλον??? Διοτι απο αυτα που λεγονται σε forums προκυπτει οτι οι αποφοιτοι ΑΕΙ με αντικειμενο Πληροφορικη καταντουν να ειναι τα κοροιδα που χαλασαν 4 χρονια για να βγουν απ'τη σχολη τους χωρις κανενα δικαιωμα η προοπτικη...

Πρώτα απ' όλα φίλε μου μην πελαγώνεις. Ξέρουμε όλοι ότι τα πράγματα στην Ελλάδα είναι σκατά. Δεν ξέρω τι δικαιώματα έχει το πτυχίο μας ή το πτυχίο του πολυτεχνείου αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο και ασχολήσε δεν έχει σημασία που θα πας, κάτι θα καταφέρεις.

Στην τελική για τον ιδιωτικό τομέα που ξέρω, το πτυχίο είναι λίγο καλύτερο από ένα αναγκαίο κωλόχαρτο - σημασία έχει τι ξέρεις να κάνεις.

BM85
10-07-2010, 19:37
Πρώτα απ' όλα φίλε μου μην πελαγώνεις. Ξέρουμε όλοι ότι τα πράγματα στην Ελλάδα είναι σκατά. Δεν ξέρω τι δικαιώματα έχει το πτυχίο μας ή το πτυχίο του πολυτεχνείου αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο και ασχολήσε δεν έχει σημασία που θα πας, κάτι θα καταφέρεις.

Στην τελική για τον ιδιωτικό τομέα που ξέρω, το πτυχίο είναι λίγο καλύτερο από ένα αναγκαίο κωλόχαρτο - σημασία έχει τι ξέρεις να κάνεις.

Καταλαβαινω τι λες αλλα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο αυτο ισχυει στην πραγματικοτητα...
Απ'ο,τι εχω καταλαβει εχει κηρυχθει ενας ατυπος "πολεμος" αναμεσα σε πολυτεχνειακες και πανεπιστημιακες σχολες,το κυρος των πτυχιων τους κλπ.
Το θεμα ειναι οτι μου εχει φυγει η ψυχη στο διαβασμα για να βγαλω ο,τι εβγαλα (καταραμενη φυσικη με εκαψες παλι) και δεν εχω διαθεση να ριξω ολον αυτον τον κοπο στα σκουπιδια τελειωνοντας μια σχολη (της οποιας το αντικειμενο βρισκω ειλικρινα ενδιαφερον) που μου δινει το προνομιο να δουλεψω στο σουβλατζιδικο της γειτονιας,οσο αψογα και να τα κανει τα σουβλακια του ο ατιμος,πιστευω οτι αξιζω κατι παραπανω...

Redbill
10-07-2010, 19:48

Κοίτα... Έπειδή γενικά το έχω ψάξει το θέμα νομίζω ότι το Πολυτεχνείο (σε όποια πόλη και να είναι) έχει πολύ καλύτερες προοπτικές στην αγορά εργασίας από κάθε πανεπιστημιακή σχολή... Εξάλλου από το Πολυτεχνείο με το που πέρνεις το πτυχίο σου έχεις και εγγραφή στο Τεχνικό Επιμελητήριο που σου προσφέρει στάνταρ bonus για όλη τη διάρκεια του εργασιακού σου βίου.
Παρόμοιο δίλημμα είχε και ο αδερφός μου πέρσι, που έδωσε εξετάσεις και είχε πάνω-κάτω τα μόριά σου. Τελικά, και μετά από συζητήσεις, με πολύ πιο έμπειρους από εμάς στον επαγγελματικό τομέα, αποφάσισε χωρίς επιπλέον συζήτηση να δηλώσει επαρχία Πολυτεχνείο παρά να μπει στο Πανεπιστήμιο που δεν έχει όλα αυτά τα θετικά...
Αν θες την συμβουλή μου λοιπόν μην χάσεις την ευκαιρία να μπεις Πολυτεχνείο και ας είναι Θεσσαλονίκη, Πάτρα ή οπουδήποτε αλλού... Εξάλλου τα μόριά σου σου προσφέρουν τη δυνατότητα αυτή και είναι κρίμα ο τόσο καλός βαθμός να πάει χαμένος με το να χάσεις ένα κομμάτι του μπαίνοντας σε σχολή που τον εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο... Think it και δεν θα βγεις χαμένος!

Roxalas
10-07-2010, 19:55
Καταλαβαινω τι λες αλλα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο αυτο ισχυει στην πραγματικοτητα...
Απ'ο,τι εχω καταλαβει εχει κηρυχθει ενας ατυπος "πολεμος" αναμεσα σε πολυτεχνειακες και πανεπιστημιακες σχολες,το κυρος των πτυχιων τους κλπ.
Το θεμα ειναι οτι μου εχει φυγει η ψυχη στο διαβασμα για να βγαλω ο,τι εβγαλα (καταραμενη φυσικη με εκαψες παλι) και δεν εχω διαθεση να ριξω ολον αυτον τον κοπο στα σκουπιδια τελειωνοντας μια σχολη (της οποιας το αντικειμενο βρισκω ειλικρινα ενδιαφερον) που μου δινει το προνομιο να δουλεψω στο σουβλατζιδικο της γειτονιας,οσο αψογα και να τα κανει τα σουβλακια του ο ατιμος,πιστευω οτι αξιζω κατι παραπανω...

aυτό που συμβαίνει είναι ότι οι μηχανικοί έχουν μία ισχυρή συντεχνία που το κράτος θέλει να τα χει καλά μαζί της.Για αυτό άμα δεις στο νέο ασφαλιστικό π.χ οι μηχανικοί έχουν πιο ευνοική μεταχείριση.

Κατά την άποψη διαφόρων,πρέπει ή να μπούμε και μεις στη συντεχνία ή να φτιάξουμε δικιά μας...

Αν θες γενικά προνόμια, χώσου σε κανα πολυτεχνειο τώρα σε συμφέρει πιο πολύ.Για μένα κάνε αυτό που γουστάρεις.Έτσι θα μείνεις και πιο καθαρός.Γιατί αυτό που ο ένας τρώει τον άλλο μας πάει ευθεία στο γκρεμό.

Dj Cool - T
10-07-2010, 19:56
Όλα αυτά που λέτε είναι φοβερά γενικά. Αν σου αρέσει το αντικείμενο και τα καταφέρνεις καλά, θα δεις ότι όχι μόνο θα υστερείς αλλά θα είσαι και περιζήτητος όταν πάρεις το πτυχίο σου. Αν πάλι μπεις στη σχολή μας, πασχίζεις 5-6 χρόνια να την τελειώσεις και μετά βγεις στην αγορά εργασίας ψάχνωντας μια εργασιούλα στο δημόσιο (που έτσι όπως πάει κανείς δεν θα θέλει σε μερικούς μήνες) τότε ναι πήγαινε Πολυτεχνείο, βοηθάει στο βόλεμα καλύτερα! ;-)

Συμπερασματικά μην αποφασίζετε με βάση αυτά που ακούτε και διαβάζετε. Αποφασίστε τι είναι αυτό που θα σας αρέσει να διαβάζετε τα επόμενα 5 χρόνια της ζωής σας. Τι νόημα θα έχει να πας Πολυτεχνείο στην επαρχία, να μην σου αρέσει, να σε κουράσουν τα μαθήματα φυσικής και μαθηματικών και τελικά να την παρατήσεις ή να βρίζεις την ώρα που πήγες? Ή το αντίστοιχο και για την σχολή μας βέβαια. Κάνε την σωστή επιλογή με βάση το τι σε τραβάει να είσαι καλός και είναι παραπάνω από σίγουρο ότι θα βρεις τον δρόμο σου στην αγορά εργασίας ότι και αν κάνουν οι μαλάκες με δικαιώματα κλπ (που btw δεν είναι και τελειωμένος πόλεμος ακόμα, για να πεις ότι είναι σίγουρο το αποτέλεσμα).

Redbill
10-07-2010, 20:10
Όλα αυτά που λέτε είναι φοβερά γενικά. Αν σου αρέσει το αντικείμενο και τα καταφέρνεις καλά, θα δεις ότι όχι μόνο θα υστερείς αλλά θα είσαι και περιζήτητος όταν πάρεις το πτυχίο σου. Αν πάλι μπεις στη σχολή μας, πασχίζεις 5-6 χρόνια να την τελειώσεις και μετά βγεις στην αγορά εργασίας ψάχνωντας μια εργασιούλα στο δημόσιο (που έτσι όπως πάει κανείς δεν θα θέλει σε μερικούς μήνες) τότε ναι πήγαινε Πολυτεχνείο, βοηθάει στο βόλεμα καλύτερα! ;-)

Συμπερασματικά μην αποφασίζετε με βάση αυτά που ακούτε και διαβάζετε. Αποφασίστε τι είναι αυτό που θα σας αρέσει να διαβάζετε τα επόμενα 5 χρόνια της ζωής σας. Τι νόημα θα έχει να πας Πολυτεχνείο στην επαρχία, να μην σου αρέσει, να σε κουράσουν τα μαθήματα φυσικής και μαθηματικών και τελικά να την παρατήσεις ή να βρίζεις την ώρα που πήγες? Ή το αντίστοιχο και για την σχολή μας βέβαια. Κάνε την σωστή επιλογή με βάση το τι σε τραβάει να είσαι καλός και είναι παραπάνω από σίγουρο ότι θα βρεις τον δρόμο σου στην αγορά εργασίας ότι και αν κάνουν οι μαλάκες με δικαιώματα κλπ (που btw δεν είναι και τελειωμένος πόλεμος ακόμα, για να πεις ότι είναι σίγουρο το αποτέλεσμα).

Εγώ για να το ξεκαθαρίσω μίλησα να πας Πολυτεχνείο σε αντίστοιχη σχολή υπολογιστών/πληροφορικής και όχι σε μία οποιαδήποτε (εκτός και αν δεν καίγεσαι για την πληροφορική). Οπότε σε αυτή την περίπτωση το αντικείμενο (π.χ. στους Ηλεκτρολόγους Θεσσαλονίκης, Πάτρας ή Ξάνθης) είναι το ίδιο, άρα και τα μαθήματα ίδια! Δεν θα έχει διαφορά ούτε στα μαθηματικά ούτε στη φυσική... Η διαφορά έγκειται στη δύναμη του πτυχίου και στην εγγραφή σε ένα επιμελητήριο με πολλαπλά οφέλη...

BM85
10-07-2010, 20:18
Εγώ για να το ξεκαθαρίσω μίλησα να πας Πολυτεχνείο σε αντίστοιχη σχολή υπολογιστών/πληροφορικής και όχι σε μία οποιαδήποτε (εκτός και αν δεν καίγεσαι για την πληροφορική). Οπότε σε αυτή την περίπτωση το αντικείμενο (π.χ. στους Ηλεκτρολόγους Θεσσαλονίκης, Πάτρας ή Ξάνθης) είναι το ίδιο, άρα και τα μαθήματα ίδια! Δεν θα έχει διαφορά ούτε στα μαθηματικά ούτε στη φυσική... Η διαφορά έγκειται στη δύναμη του πτυχίου και στην εγγραφή σε ένα επιμελητήριο με πολλαπλά οφέλη...

Ουσιαστικα αυτο που λες ειναι οτι σαν αντικειμενο δεν θα εχει τραγικη διαφορα αν μπω Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων Αθηνας η Ηλεκτρολογους Πατρας ας πουμε (γιατι αν ειναι να μπω Πολυτεχνειο εκει θα στοχεψω)...

Redbill
10-07-2010, 20:42
Ουσιαστικα αυτο που λες ειναι οτι σαν αντικειμενο δεν θα εχει τραγικη διαφορα αν μπω Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων Αθηνας η Ηλεκτρολογους Πατρας ας πουμε (γιατι αν ειναι να μπω Πολυτεχνειο εκει θα στοχεψω)...

Προφανώς και δεν έχει διαφορά... Σίγουρα δεν είναι οι ίδιες σχολές αλλά το πρόγραμμα σπουδών είναι παρεμφερές και πολύ υψηλού επιπέδου... Αυτό το ξέρω και από τον αδερφό μου που είναι μέσα... Η διαφορά τους, όπως σου είπα, είναι η αναγνώριση και τα δικαιώματα!

TalL_Guy
10-07-2010, 20:43
καλα το τεε δεν ειναι μονο ωφελη,ειναι και υποχρεωσεις.νομιζω απο την εγγραφη κιολας στο τμημα,πληρωνεις το μηνα στο ταμειο των μηχανικων φραγκα,καθως και για τη συνδρομη του περιοδικου.

Επι τις ουσιας,δεν θα σε παρου/απορριψουν σε μια δουλεια επειδη εχεις πτυχιο πολυτεχνειου/πανεπιστημιου/ΙΕΚ

το θεμα ειναι τι κατεχεις στην πιατσα,τι γνωσεις εχεις και τι μπορεις να κανεις(με αποδειξεις ολα αυτα,οχι λογια του αερα)
Εσεις θα προσλαμβανατε καποιον για δουλεια απλα και μονο επειδη ειναι του πολυτεχνειου η του πανεπιστημιου?(μονο για κατι βυσματοθηκες πολυπριζες νομιζω ειναι αυτα).

//αλλωστε ειναι γνωστη νομιζω η φραση σε συνεντευξη κοπελας αποφοιτου απτο ΜΙΤ
"ΜΑΣΑΧΟΥΣΕΤΣ????που πατε και τα βρισκετε ρε παιδια αυτα????..

Redbill
10-07-2010, 21:10
Επι τις ουσιας,δεν θα σε παρου/απορριψουν σε μια δουλεια επειδη εχεις πτυχιο πολυτεχνειου/πανεπιστημιου/ΙΕΚ

το θεμα ειναι τι κατεχεις στην πιατσα,τι γνωσεις εχεις και τι μπορεις να κανεις(με αποδειξεις ολα αυτα,οχι λογια του αερα)
Εσεις θα προσλαμβανατε καποιον για δουλεια απλα και μονο επειδη ειναι του πολυτεχνειου η του πανεπιστημιου?(μονο για κατι βυσματοθηκες πολυπριζες νομιζω ειναι αυτα).

Εννοείται ότι αυτό που μετράει είναι το "τι ψάρια πιάνεις", εν τέλει. Απλά, σε αυτή την περίπτωση όπου μιλάμε για το ίδιο άτομο (και όχι σε σύγκριση με κάποιον άλλο), θα ήταν καλύτερο να έχει πτυχίο Πολυτεχνείου... Το βλέπω καθημερινά ότι όταν λέει κάποιος ότι "έχω τελειώσει Πολυτεχνείο" κάνει αμέσως κλικ στους άλλους... Όπως και να το κάνουμε η αναγνώριση είναι διαφορετική, και ας έχεις τις ίδιες γνώσεις, την ίδια αγάπη για το αντικείμενο και να είσαι το ίδιο "τζιμάνι", και στις δύο περιπτώσεις...

TalL_Guy
10-07-2010, 21:20
Εννοείται ότι αυτό που μετράει είναι το "τι ψάρια πιάνεις", εν τέλει. Απλά, σε αυτή την περίπτωση όπου μιλάμε για το ίδιο άτομο (και όχι σε σύγκριση με κάποιον άλλο), θα ήταν καλύτερο να έχει πτυχίο Πολυτεχνείου... Το βλέπω καθημερινά ότι όταν λέει κάποιος ότι "έχω τελειώσει Πολυτεχνείο" κάνει αμέσως κλικ στους άλλους... Όπως και να το κάνουμε η αναγνώριση είναι διαφορετική, και ας έχεις τις ίδιες γνώσεις, την ίδια αγάπη για το αντικείμενο και να είσαι το ίδιο "τζιμάνι", και στις δύο περιπτώσεις...
Κοιταξε να δεις πως βλεπω εγω το πραμα:
Ναι η κυρακατινα και οποιος γενικοτερα ειναι εξω απτον χορό,οταν ακουει τη σχολη που σπουδαζεις,κανει την αντιστοιχια με τις βασεις εισαγωγης και αναλογα με το ποσα μορια εχει ανεβενεις και στα ματια του.Αυτο γινεται αργοτερα με τα τετραγωνικα,το αμαξι και γενικοτερα το τι εχεις,και αν εχεις φτασει 35 σου κανουν προξενια πιο ευκολα οι συγγενεις/γνωστοι..

Σαν χαρτι,αυτο της ΣΗΜΜΥ ειναι πολυεργαλειο,με την εννοια οτι στα χαρτια εισαι ικανος για πολυ περισσοτερα πραματα,μεταξυ τους διαφορετικα.Πχ εγκαταστασεις ηλεκτρολογικες,μελετες ηλεκτρολογικες,ενεργεια,πληροφορικη,τηλεπικοινωνιε ς.Πραγματα που τωρα πουλανε και γιαυτο αμεσα εισαι χρησιμος στην αγορα εργασιας

Ενα χαρτι πληροφορικης λεει αυτο που γραφει ο τιτλος ακριβος.Αν καποιος σκεφτοταν καριερα στο δημοσιο,ας εμπεναι απευθειας στις ΣΕΛΕΤΕ πως λεγονται,οπου γινεσαι καθηγητης σε ΕΠΑΛ.

Ενας εργοδοτης θα χρειαστει σιγουρα τον μηχανικο (σαν εξωτερικο συνεργατη εστω) γιατι αυτος εχει την υπογραφη για πολλα πραματα.
Εναν πληροφορικαριο μονο η αξια του στην πιατσα μπορει να τον ανεβασει επαγγελματικα.

Αν ξεκολλισουμε λιγο απο το μπουκωμα της πρωτης-δευτερης δουλειας,οπου καποιος θα δυσκολευτει να σε προσλαβει,μιας και το μονο που ξερεις ειναι εργασιες ακαδημαικου τπου,ενω τουλαχιστον ο αποφοιτος ΣΗΜΜΥ εχει την τζιφρα,και ας το πηρε με 5 το πτυχιο,θα δουμε οτι αργοτερα εξαρταται καθαρα το που δουλευες και ι μισθοδοσια εχεις.

Συμπερασμα.
Κανε αυτο ακριβως που θες.Μην ακουσεις τι λενε σε σχολεια,φροντηστηρια και καθηγητες.Κανε αυτο που θες,ουτως η αλλως δεν θα βγεις χαμενος.Χαμενος θα εισαι αν πρεπει να επαναλαβεις πανελληνιες και τετοιες διαδικασιες.Στην ελλαδαρα ο πολυτεχνιτης εχει πλεονεκτιματα και ειναι πιο ευελικτος,αυτο ειναι γεγονος.

Εμας πχ στο σχολειο μας λεγαν οτι φυσικο ειναι πολυ καλη σχολη,το γεωλογικο ειναι σπουδαια επιστημη,το μαθηματικο εχει παρα πολλες προοπτικες,πραγματα που εγω τουλαχιστον ειδα οτι στην πραγματικη ελλαδα ειναι μακρυα απο αληθινα.

TalL_Guy
10-07-2010, 22:29
http://www.youtube.com/watch?v=RxMU1WevemU&feature=related

Redbill
11-07-2010, 12:45
Κοιταξε να δεις πως βλεπω εγω το πραμα:
Ναι η κυρακατινα και οποιος γενικοτερα ειναι εξω απτον χορό,οταν ακουει τη σχολη που σπουδαζεις,κανει την αντιστοιχια με τις βασεις εισαγωγης και αναλογα με το ποσα μορια εχει ανεβενεις και στα ματια του.Αυτο γινεται αργοτερα με τα τετραγωνικα,το αμαξι και γενικοτερα το τι εχεις,και αν εχεις φτασει 35 σου κανουν προξενια πιο ευκολα οι συγγενεις/γνωστοι..

Σαν χαρτι,αυτο της ΣΗΜΜΥ ειναι πολυεργαλειο,με την εννοια οτι στα χαρτια εισαι ικανος για πολυ περισσοτερα πραματα,μεταξυ τους διαφορετικα.Πχ εγκαταστασεις ηλεκτρολογικες,μελετες ηλεκτρολογικες,ενεργεια,πληροφορικη,τηλεπικοινωνιε ς.Πραγματα που τωρα πουλανε και γιαυτο αμεσα εισαι χρησιμος στην αγορα εργασιας

Ενα χαρτι πληροφορικης λεει αυτο που γραφει ο τιτλος ακριβος.Αν καποιος σκεφτοταν καριερα στο δημοσιο,ας εμπεναι απευθειας στις ΣΕΛΕΤΕ πως λεγονται,οπου γινεσαι καθηγητης σε ΕΠΑΛ.

Ενας εργοδοτης θα χρειαστει σιγουρα τον μηχανικο (σαν εξωτερικο συνεργατη εστω) γιατι αυτος εχει την υπογραφη για πολλα πραματα.
Εναν πληροφορικαριο μονο η αξια του στην πιατσα μπορει να τον ανεβασει επαγγελματικα.

Αν ξεκολλισουμε λιγο απο το μπουκωμα της πρωτης-δευτερης δουλειας,οπου καποιος θα δυσκολευτει να σε προσλαβει,μιας και το μονο που ξερεις ειναι εργασιες ακαδημαικου τπου,ενω τουλαχιστον ο αποφοιτος ΣΗΜΜΥ εχει την τζιφρα,και ας το πηρε με 5 το πτυχιο,θα δουμε οτι αργοτερα εξαρταται καθαρα το που δουλευες και ι μισθοδοσια εχεις.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... Αυτές είναι οι καταστάσεις που επικρατούν έξω... Και γι' αυτό το λόγο (επειδή δεν θα σε κρίνουν πάντα γνώστες του αντικειμένου και του επιπέδου σπουδών σου, αλλά και επειδή εν τέλει προτιμούν και κάποιον που έχει δικαίωμα υπογραφής) προτρέπω το παιδί να προτιμήσει χωρίς συζήτηση το Πολυτεχνείο (κι εφόσον του δίνεται η δυνατότητα με τα μόριά του)...

Συμπερασμα.
Κανε αυτο ακριβως που θες.Μην ακουσεις τι λενε σε σχολεια,φροντηστηρια και καθηγητες.Κανε αυτο που θες,ουτως η αλλως δεν θα βγεις χαμενος.Χαμενος θα εισαι αν πρεπει να επαναλαβεις πανελληνιες και τετοιες διαδικασιες.Στην ελλαδαρα ο πολυτεχνιτης εχει πλεονεκτιματα και ειναι πιο ευελικτος,αυτο ειναι γεγονος.

Εμας πχ στο σχολειο μας λεγαν οτι φυσικο ειναι πολυ καλη σχολη,το γεωλογικο ειναι σπουδαια επιστημη,το μαθηματικο εχει παρα πολλες προοπτικες,πραγματα που εγω τουλαχιστον ειδα οτι στην πραγματικη ελλαδα ειναι μακρυα απο αληθινα.

Μπορεί τελικά να κάνεις ότι θέλεις και πηγαίνοντας στο Πολυτεχνείο... Έτσι κι αλλιώς δεν μιλάμε για δύο διαφορετικές επιστήμες, αλλά για την ίδια με διαφορετική αντιμετώπιση από τους έξω...

gavos
11-07-2010, 16:13
Αν θες την συμβουλή μου λοιπόν μην χάσεις την ευκαιρία να μπεις Πολυτεχνείο και ας είναι Θεσσαλονίκη, Πάτρα ή οπουδήποτε αλλού... Εξάλλου τα μόριά σου σου προσφέρουν τη δυνατότητα αυτή και είναι κρίμα ο τόσο καλός βαθμός να πάει χαμένος με το να χάσεις ένα κομμάτι του μπαίνοντας σε σχολή που τον εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο... Think it και δεν θα βγεις χαμένος!

Αδυνατώ να κατανοήσω τη λογική του χαμένου μέρους των μορίων, και την εκμετάλλευση στο έπακρο. Ανάλογα τη σχολή, τα μόριά της έχουν μικρή εώς ουδεμία σχέση με την ποιότητα της ιδίας ή των αποφοίτων της. Κατά τη γνώμη μου τα μόρια είναι αφύσικο να τα σκέφτεται επενδυτικά ένας μετα βίας 18χρονος. Το μόνο που πρέπει να σκέφτεται είναι που θα γουστάρει περισσότερο, κάτι που αποτελεί τη δική μου συμβουλή. Το γούστο είναι που θα σε κάνει καλό.

Dj Cool - T
11-07-2010, 16:58
Επίσης RedBill από που κι ως που έχουνε τα ίδια μαθήματα σχολές Πληροφορικής και σχολές Ηλεκτρολόγων? Ένα πρόγραμμα σπουδών έχετε ανοίξει ποτέ? :p

Morgoth
11-07-2010, 17:08
Επίσης RedBill από που κι ως που έχουνε τα ίδια μαθήματα σχολές Πληροφορικής και σχολές Ηλεκτρολόγων? Ένα πρόγραμμα σπουδών έχετε ανοίξει ποτέ? :p

Θοδωρή το ΕΜΠ έχει προσαρμόσει στον οδηγό σπουδών του ως μαθήματα επιλογής ολόκληρο το πρόγραμμα σπουδών των πανεπιστημιακών σχολών πληροφορικής. Ξεκίνησαν ως ηλεκτρολόγοι με τον κορμό μαθημάτων τους να αναφέρεται σε τέτοια θέματα ηλεκτρολογικού τύπου, κότσαραν όμως μετά το μηχανικοί υπολογιστών και σιγά-σιγά προσάρτησαν τα πάντα μέσα. Μπορείς πλέον από το ΕΜΠ να μάθεις ό,τι μαθαίνεις και σε μια σχολή πληροροφικής. Έχουν τεράστιο εύρος μαθημάτων πια. Δίνουν ίδιες επιλογές μάθησης με εμάς σε θέματα πληροφορικής και ταυτόχρονα έχουν περισσότερα κατοχυρωμένα εργασιακά δικαιώματα. Στην χώρα των συντεχνιών και του ρουσφετιού οι τυπικές κατοχυρώσεις καμιά φορά είναι σημαντικότερες από την πραγματική γνώση, η οποία όπως είπα δεν διαφέρει από αυτή που παίρνουμε εμείς (αν επιλέξεις κατεύθυνση πληροφορικής εκεί).
Γνωρίζω τουλάχιστον 2 άτομα στους ηλεκτρολόγους μηχανικούς ΕΜΠ που ήξεραν να κάνουν εργασίες δύσκολων μαθημάτων της σχολής μας, χωρίς να ασχολούνται με το άθλημα εκτός των απαιτήσεων της σχολής τους. Άρα, αν επιλέξεις κατεύθυνση πληροφορικής σίγουρα μαθαίνεις αξιόλογα πράγματα και εκεί.

Εμείς κάνουμε καλύτερα πάρτυ όμως :grouphug:

Dj Cool - T
11-07-2010, 17:15
Θοδωρή το ΕΜΠ έχει προσαρμόσει στον οδηγό σπουδών του ως μαθήματα επιλογής ολόκληρο το πρόγραμμα σπουδών των πανεπιστημιακών σχολών πληροφορικής. Ξεκίνησαν ως ηλεκτρολόγοι με τον κορμό μαθημάτων τους να αναφέρεται σε τέτοια θέματα ηλεκτρολογικού τύπου, κότσαραν όμως μετά το μηχανικοί υπολογιστών και σιγά-σιγά προσάρτησαν τα πάντα μέσα. Μπορείς πλέον από το ΕΜΠ να μάθεις ό,τι μαθαίνεις και σε μια σχολή πληροροφικής. Έχουν τεράστιο εύρος μαθημάτων πια. Δίνουν ίδιες επιλογές μάθησης με εμάς σε θέματα πληροφορικής και ταυτόχρονα έχουν περισσότερα κατοχυρωμένα εργασιακά δικαιώματα. Στην χώρα των συντεχνιών και του ρουσφετιού οι τυπικές κατοχυρώσεις καμιά φορά είναι σημαντικότερες από την πραγματική γνώση, η οποία όπως είπα δεν διαφέρει από αυτή που παίρνουμε εμείς (αν επιλέξεις κατεύθυνση πληροφορικής εκεί).
Γνωρίζω τουλάχιστον 2 άτομα στους ηλεκτρολόγους μηχανικούς ΕΜΠ που ήξεραν να κάνουν εργασίες δύσκολων μαθημάτων της σχολής μας, χωρίς να ασχολούνται με το άθλημα εκτός των απαιτήσεων της σχολής τους. Άρα, αν επιλέξεις κατεύθυνση πληροφορικής σίγουρα μαθαίνεις αξιόλογα πράγματα και εκεί.

Εμείς κάνουμε καλύτερα πάρτυ όμως :grouphug:

Ναι αλλά ο κορμός τους παραμένει να έχει μαθήματα φυσικο/μαθηματικών που δεν έχουμε εμείς (και ούτε θέλουμε). Αυτό έλεγα και πιο πάνω και ο RedBill μου πέταξε ότι κάνουν τα ίδια μαθήματα.

Morgoth
11-07-2010, 17:19
Το βασικό πρόγραμμα σπουδών μας δεν είναι ίδιο, εμείς έχουμε πολλά περισσότερα πράγματα προγραμματισμού σε υποχρεωτική μορφή. Αυτοί τα έχουν στη σχολή τους επίσης, αλλά είναι στην επιλογή του καθενός αν θα τα επιλέξει. Αντιθέτως τα 2-3 πρώτα χρόνια τους είναι γεμάτα με μαθήματα τύπου φυσικομαθηματικών. Βέβαια κι εμείς θεωρώ ότι έχουμε σχετικά πολλά άχρηστα για εμάς μαθήματα τέτοιου τύπου που δεν θα έπρεπε να είναι στον κορμό μας.

Gcc
11-07-2010, 17:34
Το βασικό πρόγραμμα σπουδών μας δεν είναι ίδιο, εμείς έχουμε πολλά περισσότερα πράγματα προγραμματισμού σε υποχρεωτική μορφή. Αυτοί τα έχουν στη σχολή τους επίσης, αλλά είναι στην επιλογή του καθενός αν θα τα επιλέξει. Αντιθέτως τα 2-3 πρώτα χρόνια τους είναι γεμάτα με μαθήματα τύπου φυσικομαθηματικών. Βέβαια κι εμείς θεωρώ ότι έχουμε σχετικά πολλά άχρηστα για εμάς μαθήματα τέτοιου τύπου που δεν θα έπρεπε να είναι στον κορμό μας.

Όσο κι αν φαίνονται αχρηστα δεν ειναι καθόλου και οτι κι αν κάνεις αργότερα θα τα βρεις μπροστά σου...
Αυτό το κατάλαβα φετος που επιασα δουλεια, μεχρι τωρα κ εγω έτσι νόμιζα και δεν ήθελα να ακουω για μαθηματικα.
Και κώδικα να θες να γραφεις μονο, υα μαθηματικά ειναι μεσα :p

// Όσο για το πολυτεχνείο εγω πιστευω πως δεν συγκρινόμαστε γιατι ο ο κορμός μιας σχολής μαρτυρα την ταση της. Κακα τα ψέματα αλλα αυτοι δεν ασχολουνται μ την επιστημη της Πληροφορικής

Redbill
11-07-2010, 17:41

Αυτό είναι που προσπαθώ να πω κι εγώ τόση ώρα... Δεν είπα ότι το πρόγραμμα σπουδών είναι το ίδιο... Προς Θεού... Απλά επειδή και αυτοί έχουν στο επιστημονικό πεδίο τους και την πληροφορική (εκτός των άλλων), έχουν και τα περισσότερα από τα μαθήματα που διδάσκονται στις κορυφαιές σχολές πληροφορικής. Αυτό το ξέρω και από μέσα από τα Πολυτεχνεία της επαρχίας.
Από εκεί και πέρα δεν νομίζω να έχει νόημα να το "ψειρίζουμε" και τόσο μετρώντας ένα-ένα τα μαθήματα των σχολών... Το νόημα αυτής της συζήτησης είναι (κατά τη γνώμη μου) ότι πηγαίνοντας σε μία πολυτεχνειακή σχολή που περιέχει και το κομμάτι της πληροφορικής, έχεις πάει σε σχολή που και σε καλύπτει από πλευράς αντικειμένου, αλλά έχει και περισσότερη αναγνώριση στους έξω (ακόμα και αν αυτοί που σε κρίνουν θεωρούνται άσχετοι με το θέμα)...
Και, γενικά, θεωρώ ότι αν κάποιος έχει τα μόρια για να φτάσει σχολή του αντικειμένου του στο Πολυτεχνείο είναι κρίμα να μην το εκμεταλλευτεί, και να πει "θα πάω Πανεπιστήμιο, επειδή δε σκέφτομαι επαρχία"... Απλή λογική...

Dj Cool - T
11-07-2010, 17:45
Οπότε σε αυτή την περίπτωση το αντικείμενο (π.χ. στους Ηλεκτρολόγους Θεσσαλονίκης, Πάτρας ή Ξάνθης) είναι το ίδιο, άρα και τα μαθήματα ίδια! Δεν θα έχει διαφορά ούτε στα μαθηματικά ούτε στη φυσική...

Να κι' όμως που το είπες! :p

Morgoth
11-07-2010, 17:51
Το γιγάντιο ψέμα του Πολυτεχνείου, που αντικατοπτρίζει και τη σαπίλα/διαφθορά της ελληνικής κοινωνίας, είναι ότι ανεξάρτητα απ τον τομέα που θα επιλέξουν (διαλέγουν κατευθύνσεις) μπορούν να υπογράψουν μελέτες (οι κωλοϋπογραφές μας φάγανε σε αυτή τη χώρα) για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ τομέα που πραγματεύεται η σχολή τους.
Το πρόγραμμα σπουδών του κορμού τους ΔΕΝ δικαιολογεί κάτι τέτοιο καθώς χρειάζεται σαφώς περισσότερη εξειδίκευση για να είσαι σε θέση να εκτιμήσεις ένα έργο.
Ο κορμός τους δεν παρέχει γνώσεις αρκετές για την υπογραφή ούτε έργων πληροφορικής ούτε ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων. Διαλέγοντας τις κατάλληλες κατευθύνσεις (ενέργεια, υπολογιστικά συστήματα, θεωρητική πληροφορική, έχουν πολλά) ναι μάλιστα αποκτούν πολύ καλή κατάρτιση. Γι αυτό και θα έπρεπε να αποκτούν δικαιώματα μόνο για τον τομέα που επέλεξαν. ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ έχουν και κατεύθυνση ενέργειας και πληροφορικής, ΟΛΟΙ όμως μπορούν να υπογράφουν για τα πάντα.

Ελλάδα :grouphug:

Redbill
11-07-2010, 17:53
Να κι' όμως που το είπες! :p

Μα ποιός θα μπορούσε να πιστέψει ότι έχουν τα ίδια μαθήματα ακριβώς???? Εδώ η ίδια σχολή και αναπροσαρμόζει κάθε τόσο το πρόγραμμα σπουδών της με νέα μαθήματα... Το παιδί που ενδιαφέρεται ρώτησε για το κομμάτι της πληροφορικής, που τον νοιάζει... Και γι' αυτό του απάντησα... Εκεί έχουν μεγάλες ομοιότητες και τα μαθηματικά και η φυσική, που χρησιμοποιούν, είναι παρόμοια... :p

Einstais
15-07-2010, 01:21
, αλλά και επειδή εν τέλει προτιμούν και κάποιον που έχει δικαίωμα υπογραφής)

kai emeis exoume

//ektws apo hlektrologiko sxedio pou dinoun mono oi hlektrologoi(dld kai sketo mhxaniko upologistwn patras na peraseis den thaxeis) k einai asxeto me thn plhroforikh

nvs
25-07-2010, 22:22
Πάντως μην συγκρίνετε πια προγράμματα σπουδών. Αυτές είναι συγκρίσεις που είχαν νόημα πριν από 5-10-15 χρόνια όταν η «πληροφορική» ήταν τελείως ρευστή και ασαφής. Τότε μπορούσε να πεις ότι η μία σχολή ήταν καλή γιατί έκαναν «αυτά», ενώ στην άλλη τα «άλλα».

Τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να σταθεροποιείται η κατάσταση με δύο συνέπειες: Πρώτον η «πληροφορική» έχει μπει παντού, με αποτέλεσμα παιδιά κάθε βαθμίδας (ΑΕΙ, ΑΤΕΙ, ΙΕΚ, εξωτερικού κλπ κλπ κλπ) να είναι πολύ ικανότερα όταν έχουν παραπάνω προϋπηρεσία σε κάποιο αντικείμενο από ό,τι όταν έχουν πολλά χρόνια σπουδών, όσον αφορά τις ανάγκες εργασίας. Δηλαδή, ενώ οι «ανάγκες» είναι πολύ χαμηλές, οι απαιτήσεις παραμένουν υψηλές όχι επειδή χρειάζεται, αλλά επειδή δεν υπάρχουν άλλα κριτήρια για να επιλεχθεί ο κατάλληλος. Δεύτερον, ο ακαδημαϊκός χώρος δεν εκτοπίζεται το ίδιο γρήγορα σε κάθε αντικείμενο. Οπότε ο μέσος καθηγητής που δεν έχει σχέση με εταιρείες και δεν είναι ιδιαίτερα ενεργός, προλαβαίνει να διδάσκει τα ίδια πράγματα πολλά χρόνια συνεχόμενα χωρίς να υπάρχει μέτρο σύγκρισης και άμεσες συνέπειες στο εκάστοτε ίδρυμα.

Αυτό επιτρέπει έμμεσα ευκολότερη εξομάλυνση των σπουδών σε όλα τα πανεπιστήμια, οπότε τελικά για τα παιδιά που δίνουν εισαγωγικές, εγώ θα έκανα το εξής sum up:

- Είτε κάποιος επιλέγει πληροφορική επειδή του άρεσαν οι «υπολογιστές» και η «τεχνολογία», όπως την αντιλαμβάνεται στα 18 του, οπότε η επιλογή είναι υποκεινούμενη από επιθυμία. Σε αυτήν την περίπτωση, δεν έχει ιδιαίτερο λόγο να προτιμήσει είτε πολυτεχνείο είτε πανεπιστήμιο. Ίσως και το πανεπιστήμιο να είναι υποσυνείδητα προτιμητέο ως πιο «καθαρής» πληροφορικής.

- Είτε επιλέγει πληροφορική γιατί «έχει λεφτά», «έχει καριέρα», όπως ο «μέσος» γιατρός, ο παιδαγωγός κλπ.

Στην δεύτερη περίπτωση, δεν έχει νόημα να μην κάνει την «βέλτιστη» επιλογή από άποψη «πρακτικής χρησιμότητας», «καριέρας», «prestige», «επαγγελματικών δικαιωμάτων» κοκ. Οπότε εκεί δεν έχει λόγο να μην πάει πολυτεχνείο και να μην διαλέξει τα κατάλληλα μαθήματα πληροφορικής.

Στην ουσία η σύγκρουση είναι περισσότερο: διαλέγω «επειδή θέλω», ή διαλέγω «επειδή με συμφέρει» πάρα το πρόγραμμα σπουδών του DI ή του ΗΜΜΥ.

Einstais
06-10-2010, 18:02
den diavasa to keimeno gt variemai:p
alla mias k mou hrthe to mail postarw to link na uparxei
Διαμαρτυρία στο σχέδιο σχετικά με τη δομή του Νέου Λυκείου (http://pekap.posterous.com/29569963)

Trifyllenia
21-10-2010, 23:54
Νέα απάντηση Υπουργείου Παιδείας σχετικά με την Παιδαγωγική Επάρκεια

http://alumniclub.di.uoa.gr/?p=541

Σε συνέχεια προηγούμενης επιστολής που είχε αποστείλει ο Σύλλογος Αποφοίτων στο Υπουργείο Παιδείας για τo ζήτημα της Παιδαγωγικής Επάρκειας, λάβαμε απαντητική επιστολή.

Με αυτή την διασαφήνιση του Υπουργείου, γίνεται προφανής η συνεχιζόμενη αδικία κατά των αποφοίτων μας. Ο Σύλλογος συνεχίζει τις κινήσεις για την επίλυση του ζητήματος.

sxizoφρeneia658
25-10-2010, 11:05
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=12748

Αυτό πόσο ισχύει?Χρειάζομαι άμεσα απάντηση,αν κάποιος γνωρίζει κάτι.

Trifyllenia
25-10-2010, 15:17
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=12748

Αυτό πόσο ισχύει?Χρειάζομαι άμεσα απάντηση,αν κάποιος γνωρίζει κάτι.

Noμίζω πως ναι

σχετικό άρθρο επίσης: http://www.skai.gr/news/greece/article/154953/epitahynsi-tis-aporrofisi-epityhodon-asep-/

Trifyllenia
01-07-2011, 16:51
To Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών με σημερινή του ανακοίνωση δίνει Πρόγραμμα Σπουδών Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας

http://www.aueb.gr/pages/news/anakoinosi_id.php?id=1117&date=1-7-20111030

Διαβάστε το και ο Σύλλογος φοιτητών κ ετοιμαστείτε/τρέξτε από τώρα για να είστε έτοιμοι τον Σεπτέμβρη. Καταλαβαίνω ότι έχετε διαβάσματα κ εξεταστική, αλλά αξίζει να ενημερωθεί ο Πρόεδρος του DI αλλά κ ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ

TalL_Guy
01-07-2011, 17:48
To Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών με σημερινή του ανακοίνωση δίνει Πρόγραμμα Σπουδών Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας

http://www.aueb.gr/pages/news/anakoinosi_id.php?id=1117&date=1-7-20111030

Διαβάστε το και ο Σύλλογος φοιτητών κ ετοιμαστείτε/τρέξτε από τώρα για να είστε έτοιμοι τον Σεπτέμβρη. Καταλαβαίνω ότι έχετε διαβάσματα κ εξεταστική, αλλά αξίζει να ενημερωθεί ο Πρόεδρος του DI αλλά κ ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ
μηπως να μπει στις προτασεις του συλλογου και να φυγει σημερα mail προς τον προεδρο?
μας δουλευουν κανονικα μου φαινεται...

S1lV3r._.RAnG3r
01-07-2011, 18:53
μηπως να μπει στις προτασεις του συλλογου και να φυγει σημερα mail προς τον προεδρο?

Όντως, τραγικό. Και άκρως υποτιμητικό.

nightcrawler
02-07-2011, 07:45

ε στην Ασοεε εχουν κ τα κονε αφου οι περισσοτεροι της κυβερνησης ειναι απο κει..κ δν εννοω μονο υπουργους ή υφυπουργους αλλα κ γενικους γραμματεις

di\n@
02-07-2011, 12:11
δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα, ο νόμος της Διαμαντοπούλου
έλεγε ότι κάθε σχολή θα πρέπει να έχει πρόγραμμα σπουδών διδακτικής
ώστε να πάρουν διδακτική επάρκεια οι απόφοιτοι και να μη χρειάζεται να μπουν
σελετε κλπ. Το ΟΠΑ απλά το εφάρμοσε. Πού το κακό?

//και έχουν τα κονέ για ποιο λόγο?να φτιάξουν εντάξουν τη διδακτική στο πρόγραμμα σπουδών τους? :p

Einstais
02-07-2011, 12:45
egw ayto pou katalavainw einai oti tha kanoun 2 extra examhna styl aspete,
kati to opoio legan na kanoun kai edw, kai einai thetiko,
kai kati to opoio ostoso den lunei thn adikia me ta psifiaka tou peiraia
genika h lush einai naxeis korh vouleyth sto tmhma, opote perimenoume tous epomenous eisakteous :P

Trifyllenia
02-07-2011, 20:24
Προς επίλυση σχετικών αποριών:

Όπως πολύ σωστά είπε η dina είναι απλά εφαρμογή του νόμου του Υπουργείου για την επίλυση του σχετικού ζητήματος. Κανονικά πρέπει να κάνει κ το ΕΚΠΑ ακριβώς το ίδιο. Είναι όμως θέμα του Πρύτανη να το επιλύσει γρήγορα κ να δώσει βοήθεια στην οργάνωση κάθε Τμήματος.

Κοινώς αυτό θα γίνει σε ΟΛΑ τα Πανεπιστήμια αργά ή γρήγορα. Το ΟΠΑ το έκανε άμεσα. Ας πάρει λίγο μπρος κ το ΕΚΠΑ για να μην μένει πίσω στις εξελίξεις.

Πχ βάλτε το στο fb του Σφηκόπουλου να το δει, στείλτε τα σχετικά mails ως Σύλλογοι κλπ. :)

// Σχετικά άρθρα αλλά κ κριτικές:

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=402674

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=397779

http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4564973

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank24_4_10_1004.php

oppie
14-07-2011, 18:30
Eimai kai gw enas palios apofoitos tou DI poy synexizei tis spoudes tou sto exoteriko kai egine prosfata enas dialogos poy theorw endiaferon na moirastw mazi sas.

M: Myself
O: Other guy.

O: Are you an engineer?
M: That's a hard question to answer.
O: What do you mean?
M: Technically in my country I'm not considered an engineer. However, the curriculum of my department has all the required courses for Computer Engineering degrees according to ACM.
O: Did you have Electronics?
M: Yes.
O: Signal Processing?
M: Yes.
O: Mathematical analysis?
M: Yes. Twice.
O: Then, you are an engineer.

N0N4M3
14-07-2011, 18:41
auto pisteuw leei polla...

jimmaras_ilion
16-07-2011, 13:50
Το κάνω bump:
Σχετικά με αυτό--> http://www.aueb.gr/pages/news/anakoinosi_id.php?id=1117&date=1-7-20111030 <-- έχει κάνει κάποιος κάποια σχετική κίνηση;

Μήπως θα έπρεπε να πιέσουμε πριν το κλείσιμο της γραμματείας τον Αύγουστο να το έχουμε λήξει το θέμα;

Μήπως θα έπρεπε να ξεκινήσουμε μια σειρά από μαζικά mail;

Γιατί δεν έχω δει κάποια ενημέρωση να έχει ποσταριστεί...

Και όχι μόνο ο Σύλλογος αποφοίτων,αλλά και ο σύλλογος ο δικός μας...

DexterGr
16-07-2011, 19:10
Αυτό θυμάμαι ότι είχε συζητηθεί με το Σφηκόπουλο τον Σεπτέμβρη του 09, και είχε πει ότι αυτή ακριβώς η σκέψη υπάρχει και για μας, και ότι θα κανόνιζαν συνάντηση με τους προέδρους των υπόλοιπων τμημάτων Πληροφορικής για να το συζητήσουν. Προφανώς δεν έγινε κάτι, αλλά νομίζω αξίζει να ενημερωθεί ο Γεωργιάδης. Ας του στείλει το link κάποιος που έχει πρόσβαση στο mail του Συλλόγου, αλλιώς τα μαζικά mail μια χαρά ιδέα μου ακούγεται.

jimmaras_ilion
16-07-2011, 19:13
Αυτό θυμάμαι ότι είχε συζητηθεί με το Σφηκόπουλο τον Σεπτέμβρη του 09, και είχε πει ότι αυτή ακριβώς η σκέψη υπάρχει και για μας, και ότι θα κανόνιζαν συνάντηση με τους προέδρους των υπόλοιπων τμημάτων Πληροφορικής για να το συζητήσουν. Προφανώς δεν έγινε κάτι, αλλά νομίζω αξίζει να ενημερωθεί ο Γεωργιάδης. Ας του στείλει το link κάποιος που έχει πρόσβαση στο mail του Συλλόγου, αλλιώς τα μαζικά mail μια χαρά ιδέα μου ακούγεται.

Εγώ έστειλα από το mail μου...αν και δεν έχω λάβει κάποια απάντηση ακόμα...αλλά λογικά καλό θα είναι να κινηθούμε σύντομα...

TalL_Guy
16-07-2011, 19:59
καλα οποιος πιστευει οτι θα μπει στην εκπαιδευση μετα τα νεα μετρα για τους καθηγητες πληροφορικης,καλα θα κανει να το ξεχασει.
καταργειται η πληροφορικη σαν μαθημα,που ειναι ηδη κορεσμενη απο μαθηματικους-φυσικους με μεταπτυχιακο πληροφορικης+εχουν παιδαγωγικη επαρκεια.
κοινως,αν δεν αρχισουν να παιρνουν συνταξη αυτοι που θα απομεινουν στα σχολεια(γιατι πολλους απλα θα τους μεταταξει σε δημοσιες υπηρεσιες σαν χειριστες Η/Υ),δεν προκειται να μπει κανενας νεος.

puc1c1

giannis88
16-07-2011, 20:15
καλα οποιος πιστευει οτι θα μπει στην εκπαιδευση μετα τα νεα μετρα για τους καθηγητες πληροφορικης,καλα θα κανει να το ξεχασει.
καταργειται η πληροφορικη σαν μαθημα,που ειναι ηδη κορεσμενη απο μαθηματικους-φυσικους με μεταπτυχιακο πληροφορικης+εχουν παιδαγωγικη επαρκεια.
κοινως,αν δεν αρχισουν να παιρνουν συνταξη αυτοι που θα απομεινουν στα σχολεια(γιατι πολλους απλα θα τους μεταταξει σε δημοσιες υπηρεσιες σαν χειριστες Η/Υ),δεν προκειται να μπει κανενας νεος.

puc1c1

true. η παιδαγωγική επάρκεια είναι ποιο useless από ποτέ.

jimmaras_ilion
16-07-2011, 20:31
Η απάντηση που έλαβα από τον Γεωργιάδη:

ευχαριστώ για το μήνυμα και την ενημέρωση.
Επί του θέματος,το οποίο είναι ομολογουμένως
πολύ σημαντικό για τους φοιτητές του Τμήματός μας
αλλά και πολλών άλλων Τμημάτων του Πανεπιστημίου μας,
γνωρίζω τα παρακάτω.
1. Το Υπουργείο μας απέστειλε μία εγκύκλιο με σκέψεις-κατευθύνσεις
για το πώς πρέπει να οργανωθούν τα προγράμματα σπουδών ώστε
να καλύπτουν και το κεφάλαιο της παιδαγωγικής-διδακτικής επάρκειας.
Το κείμενο είχε κενά και μάλλον υπερβολές.
2.Η Σύγκλητος και η Κοσμητεία συζήτησαν επί του θέματος το οποίο
παραμένει ανοικτό διότι επηρεάζει καθοριστικά τα νυν προγράμματα
σπουδών.
3.Η νέα νομοθετική πρόταση για τα ΑΕΙ δημιουργεί νέα δεδομένα και για
το συγκεκριμένο θέμα.
Κάθε πανεπιστήμιο οφείλει να ρυθμίσει ανοικτά θέματα για τους φοιτητές του και ευελπιστώ και εμείς ως Τμήμα και Πανεπιστήμιο να πράξουμε
τα δέοντα και όσο γίνεται ταχύτερα

clock_shadow
19-07-2011, 18:41
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι...
Υπάρχει συλλογική σύμβαση εργασίας προγραμματιστών??
Μπήκα στο site της ΕΠΕ αλλά με ένα πρόχειρο ψάξιμο δε βρήκα τίποτα...πολλά άρθρα για καθηγητηλίκι βρήκα....
Υπάρχει κάτι άλλο??
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread εδώ που το βάζω....sorry, μετακινήστε το άμα είναι λάθος...

jesu
21-07-2011, 08:04
Συζήτηση στο indymedia για συνδικαλισμό πληροφορικάριων, για όποιον ενδιαφέρεται. (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1320829)

@clock_shadow: δεν υπάρχει ΣΣΕ για πληροφορικάριους. Μάλιστα το Σωματείο Μισθωτών Τεχνικών, στο οποίο γράφονται και πληροφορικάριοι ελλείψει εξειδικευμένου κλαδικού σωματείου πλην ΣΕΤΗΠ - ΠΑΜΕ, είχε κάνει κάποια καμπάνια γι'αυτό το θέμα (βλ. αφίσα (http://1.bp.blogspot.com/_JctqsHIrs5U/SE7tCTxDD-I/AAAAAAAAALI/M9DyIOhf-nw/s1600/afisa-pliroforiki-2.jpg)). Γενικά στην Ελλάδα οι πληροφορικάριοι δεν υπάρχουν νομικά-θεσμικά σαν εργασιακός κλάδος, όπως π.χ. οι δημοσιογράφοι, οι τεχνικοί, οι οικοδόμοι κ.ο.κ. Βέβαια, είναι λίγο φάση αυγό-κότα, γιατί συνήθως για να θεωρείται ένας κλάδος ...κλάδος (:p), πρέπει να έχει κάνει κάποιο κλαδικό αγώνα με κλαδικό σωματείο. Οι υπόλοιποι κλάδοι δηλαδή που υπογράφουν ως τέτοιοι ΣΣΕ, έτσι έχουν προκύψει. Τώρα το πρόβλημα είναι οτι με το Μνημόνιο παίρνουν πούλο οι ΣΣΕ (και προωθούνται οι επιχειρησιακές και οι ατομικές = μισθοί κάτω από ΣΣΕ και ΓΣΣΕ), από την άλλη το καλό είναι οτι γίνονται τελευταία χρόνια όλο και πιο σοβαροί συνδικαλιστικοί αγώνες σε επιχειρήσεις του κλάδου, βλ. Altec, InternetQ, Vodafone, Wind, Intracom.

Η ΕΠΕ είναι επαγγελματική ένωση, οπότε δεν έχει να κάνει με εργασιακά δικαιώματα (όπως η ΣΣΕ), αλλά με επαγγελματικά (πού μπορείς να δουλέψεις κλπ).

clock_shadow
21-07-2011, 13:58
Ευχαριστώ, να'σαι καλά!!
Κοινώς...επειδή πήγα σε μια συνέντευξη τις προάλλες και μου είπαν ότι θα με πληρώνουν με ό,τι προβλέπει η συλλογική σύμβαση εργασίας, προφανώς θα εννοούν τα 850 ευρώ του ειδικευόμενου εργάτη... ωραία!! :metal: