PDA

Επιστροφή στο Forum : βοήθεια είμαι σε δίλλημα

tx265
02-11-2007, 12:02
λοιπόν παίδες. έχω ένα renault megane cabrio μοντέλο του 2000 με πολλά extra και σε πραγματικά άριστη κατάσταση και 98000 Km και επειδή άρχισα ένα άθλημα του βουνού σκέφτομαι να πάρω τζιπάκι αλλά δεν ξέρω αν αξίζει ???

ένας έμπορος μου το κάνει ανταλλαγή με ένα suzuki jimny μοντέλου του 2003 με 50000 km cabrio αλλά και με hard top (το απλό-όχι η spor η έκδοση) χωρίς aircondition και με 2500€ παραπάνω (να μου δώσει)!

Το renault είναι πιο όμορφο, έχει πολύ καλύτερα κρατήματα και πολύ περισσότερο γκάζι αλλά είναι μοντ.2000 και έχει αρκετά χιλιόμετρα. Απ' την άλλη το jimny είναι πιο καινούργιο, με τα μισά χιλιόμετρα και σίγουρα δεν θα πονάει η μέση μου γιατι το megane είναι χαμηλωμένο και με σκληρές αναρτήσεις.Αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα με κουράσει η έλειψη ταχύτητας στο jimny και η μεταπωλητική του αξία.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ????????????????????????????

Η γνώμη σας θα βοηθήσει πολύ!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

dexter
02-11-2007, 13:47
ego leo katse eki pou kathese an ine gia to jimny giati ine tromera argo

13th Warrior
02-11-2007, 19:11
Koita me 11000 vriskeis Jimny me ola ta extra. To diko sou mporeis na to pouliseis ekei gurw(10000-12000). Panw katw ta idia einai. Des sto www.car.gr aggelies me to jimny. Pithanon na vreis kati kalutero.

tom_0101100
06-11-2007, 21:59
Δική μου γνώμη να κρατήσεις το renault, το θεώρω πολύ πιο αξιόπιστο, και ακόμα δεν ξέρεις αν του έχει πειραξει το χιλιομετρητή ή τι προβλήματα έχει παρουσιάσει στο παρελθόν.

13th Warrior
07-11-2007, 18:07
Δική μου γνώμη να κρατήσεις το renault, το θεώρω πολύ πιο αξιόπιστο, και ακόμα δεν ξέρεις αν του έχει πειραξει το χιλιομετρητή ή τι προβλήματα έχει παρουσιάσει στο παρελθόν.

Logika xiliometra fainontai kai i suzuki vgazei kala 4x4. Emena proswpika den mou aresoun ta metaxeirismena alla afou to thelei...

tom_0101100
07-11-2007, 21:31
Αν το άτομο που του δίνει το αυτοκίνητο δεν είναι ιδιώτης τοτε τα χιλιόμετρα ειναι κατά 80% πειραγμένα εκτός αν είναι ελάχιστα. Ακόμα δεν μας εχει πει ποιό είναι αυτό το άθλημα.

dexter
08-11-2007, 12:06
pantos skepsou an to athlima ontos sou aresi kai oxi na pas mia fora kai meta na min xanapas pote alla na exis pari to jeep

xfousteris
08-11-2007, 20:48
Eidika to Jimny tha soy vgalei to ladi sto taksidi.Einai sketh taleporia.An thes Jeep kane ypomonh kai oikonomia kai pare kanena sovaro poy na mporeis na kaneis kai aneta taksidia kai off road eksormiseis

dexter
09-11-2007, 01:13
Eidika to Jimny tha soy vgalei to ladi sto taksidi.Einai sketh taleporia.An thes Jeep kane ypomonh kai oikonomia kai pare kanena sovaro poy na mporeis na kaneis kai aneta taksidia kai off road eksormiseis

oli i protasi mou thimizi wrangler kai cherokee to palio vevea (to makri)

tx265
09-11-2007, 09:12
το άθλημα παιδιά είναι παραπέντε ή paragliding (αλεξίπτωτο πλαγιάς)!
το συγκεκριμένο jimny ακόμα δεν το έχω δει. Μάλλον θα το δω σήμερα και θα σας πω την κατάστασή του. Και είναι από έμπορο.
όσο αφορά την διάρκεια του αθλήματος κατά 90% τουλάχιστον θα συνεχίσω γιατί κάνω εδώ και 2 μήνες την βασική εκπαίδευση και είμαι ενθουσιασμένος. Είναι πολύ μικρές οι πιθανότητες να σταματήσω...ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται και έτσι θέλω να πιστεύω !
όσο για το να πάρω ένα μεγαλύτερο jeep... (τύπου cherokee κτλ) σίγουρα το προτιμώ αλλά όχι μόνο είναι πανάκριβα και δεν θέλω να πάρω μοντέλο 95 ή κάτι τέτοιο, θέλω να πάρω κάτι σε μοντέλο 2002 και πάνω, αλλά επίσης είναι και πολύ ακριβότερη η συντήρηση τους, η κατανάλωση κτλ. !
Ενας ακόμη λόγος που θέλω να πάρω φτηνότερο αυτοκίνητο (τύπου jeep) είναι και για να εξοικονομήσω λεφτά για να πάρω το απαραίτητο εξοπλισμό για το παραπέντε (περίπου 2000 €).
Τι εννοείς ότι θα μου βγάλει το λάδι στην οδήγηση και στα ταξίδια ?
εννοείς από θέμα επιτάχυνσης, γκάζι κτλ ? εννοείς κρατήματα ? χώρους αποσκευών και επιβατών ? ποιο απ' όλα ?
Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια !

13th Warrior
09-11-2007, 17:43
Τι εννοείς ότι θα μου βγάλει το λάδι στην οδήγηση και στα ταξίδια ?
εννοείς από θέμα επιτάχυνσης, γκάζι κτλ ? εννοείς κρατήματα ? χώρους αποσκευών και επιβατών ? ποιο απ' όλα ?

Vasika ola tha ta ennoei... Mou fainontai liga ta kuvika tou...

dexter
09-11-2007, 20:38
mono ta kivika kitas arxika na poume oti auto to amaxi vgeni edo kai pola xronia xoris ananeosi (an kano lathos diorthoste me) kai epipleo kitaxa se ena periodiko exi 85 hp kai kani 14,6 gia ta 0-100 kai exi teliki 140 eksou kai to sou vgazi to ladi sto taxidi an kai tis metrisis ton kartaskeuaston pou grafoun ta periodika den tis polipisteuo alla alla ante na exoun apoklisi 2 deuterolepta pros ta kato enoite ara 10 14,6 mpori na ine kai parapano gia auto kita gia kana vitara idios auto to jlx pou mou aresi kiolas pou ine kai auto sketika ftino apo axiopistia den xero vevea gia to sigkekrimeno montelo apla mou aresi opios xeri as pi kai plaka plaka ta ftinotera jeep ine ta suzuki alla tautoxrona ine kai kala alithia mia kai to efere i sizitisi tin epitaxinsi sta periodika tin metrane xekinontas me terma gazi kai to ftanoun sta kokina i me allo tropo giati sto dromo safos pianoun perisotera xiliometra tora gia tin epitaxinsi den xero alla...

KOSTASGAVALAS
19-11-2007, 10:35
To JIMMY einai kalo mono gia to γιο μου που ειναι 17 μηνων να παιζει...ακουσε με ...η παιρνεις αυτοκινητο η μην παιρνεις τιποτα...

Για να κανεις off road πρεπει να πας και καπου μεσω ασφαλτου που το jimmy απλα δεν παει...εκτος και αν εχεις τη απειρη υπομονη που θελει το συγκεριμενο αυτοκινητο για να πας καπου...μην ξεχνας οτι η κανονικη ταχυτητα αυτου του αμαξιου για να πηγαινεις και οικονομικα και με ασφαλεια ειναι γυρω στα 110 χλμ / ωρα...χωρις προσπερασεις και αλλα τετοια γιατι απλως δεν προσπερναει ουτε 2cv.....einai ενα αυτοκινητο που οποιος το εχει παρει προσπαθει να το ξεφορτωθει δες οι αγγελιες ειναι γεματες τετοια καροτσακια........δεν ειναι για σενα...τωρα με 22000 καινουριο υπαρχει το sportage που ειναι ποιημα και με κινητηρα καλο....οπως και σε μεταχειρισμενα ειναι καλα αυτοκινητακια τα βρισκεις με 12000-15000 ευρω...

και το παλιο vitara mh nomizeis υπηρεσιακη 120 exei...to eixe o πεθερος μου...πολυ ανασφαλες αυτοκινητο μιλαμε.....σαν ιστιοπλοιοκο συμπεριφερεται ....αστα...για μενα to kia sportage apotelei mia ισοροπημενη επιλογη και αρκετα οικονομικη....

apocalypse3000
19-11-2007, 12:45
Afou sou aresei i off road katastasi, psaksou gia kanena palio 4x4, typou pajero niva i vitara pou einai kseftyla kai kratas kai to amaksi sou :)

dexter
19-11-2007, 14:16
eeee oxi kai niva

KOSTASGAVALAS
19-11-2007, 15:52
To Niva Einai To Kalytero 4Χ4 ΚΑΙ ΜΟΝΟ 4Χ4 ΠΟΥ ΥπΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ και σε τετοια τιμη!!!!....για διαβαστε και τα τεστ????

Δεν ειναι τυχαιο που πραγματικοι κυνηγοι και σε οσους αρεσει το δασος που εχουν ΜΟΝΟ τετοια....

13th Warrior
19-11-2007, 19:33
To Niva Einai To Kalytero 4Χ4 ΚΑΙ ΜΟΝΟ 4Χ4 ΠΟΥ ΥπΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ και σε τετοια τιμη!!!!....για διαβαστε και τα τεστ????

Δεν ειναι τυχαιο που πραγματικοι κυνηγοι και σε οσους αρεσει το δασος που εχουν ΜΟΝΟ τετοια....

Ela xalara... To niva einai kalo 4x4 gt einai sxedon tzampa kai den lupasai na tou allakseis ta fwta. I mixani einai ligaki skata kai oso afora tin anesi to sunagwnizontai ta trikukla tou '50. @tx265: An thes mporeis vevaia na pairneis ena niva se kathe eksormisi. O eksoplismos sou einai akrivoteros...

dexter
19-11-2007, 20:17
Ela xalara... To niva einai kalo 4x4 gt einai sxedon tzampa kai den lupasai na tou allakseis ta fwta. I mixani einai ligaki skata kai oso afora tin anesi to sunagwnizontai ta trikukla tou '50. @tx265: An thes mporeis vevaia na pairneis ena niva se kathe eksormisi. O eksoplismos sou einai akrivoteros...

e giauto asto gia tous kinigous edo leme na afisoume to jimni giati ine argo kai de tha ton exipireti kai esi mas les gia lada niva kai apo tin alli na exi kai ta dio ine mperdema xoros gia stathmeusi 2 autokiniton (tha se vrizi oli i gitonia an den exis garage) dio asfalies ti na po gia emena auto den simferi kalitera ena kalo jeepaki

13th Warrior
19-11-2007, 23:04
e giauto asto gia tous kinigous edo leme na afisoume to jimni giati ine argo kai de tha ton exipireti kai esi mas les gia lada niva kai apo tin alli na exi kai ta dio ine mperdema xoros gia stathmeusi 2 autokiniton (tha se vrizi oli i gitonia an den exis garage) dio asfalies ti na po gia emena auto den simferi kalitera ena kalo jeepaki

Auto katalaves ap'osa eipa? xaxxaxax
To niva kata tin gnwmi mou einai gtp. Stin thesi tou paidiou tha epairna i to vitara i to panjero. Telos.

tx265
20-11-2007, 09:27
Γεια χαρά και καλημέρα.

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την βοήθεια εως τώρα και επειδή βλέπω μεγάλη αρνητικότητα για το jimny έχω αποφασίσει να μην το πάρω μάλλον (παρόλα αυτά θελω κάποια στιγμή να κάνω ένα test drive να δω πόσο αργό είναι κτλ). Όσο για τα άλλα 4x4 που μου προτείνεται είναι πολυ ακριβά για μένα. Δεν ψάχνω να βρω αμάξι γιατί δεν έχω ή κάτι τέτοιο. Είμαι ευχαριστημένος με το megane και ο λόγος που θέλω να το αλλάξω (όπως ανέφερα και στην αρχή αυτού του διαλόγου) είναι να πάρω ένα αυτοκίνητο που να είναι ψηλό και να πηγαίνει σε ανώμαλο δρόμο και επίσης για να "βγάλω" 2000€περίπου η και παραπάνω για να πάρω εξοπλισμό. Μπορώ να πάρω ένα vitara με αυτά τα λεφτά αλλά θα είναι πολύ παλιό. Γενικά ότι δοκιμάσω να πάρω από αυτά που μου προτείνεται θα είναι πολύ παλιό για να μπορέσω να το αποκτήσω. Εγώ διαθέτω κοντά στα 8000€-9000€ για να "βγάλω" και τα 2000€ και θέλω να πάρω το λιγότερο μοντέλο 2000. Για το niva έχω ακούσει και εγώ τα καλύτερα για off road καταστάσεις αλλά πέρα του ότι δεν ξέρω πως πάει και στο δρόμο, το θεωρώ πολύ άσχημο !!! Σαν σπιρτόκουτο είναι !!!

τι λέτε για αυτό ???

http://www.car.gr/ads/cars/one.php?id=118018

Πείτε μου αν μπορείτε γενικά την γνώμη σας...! Από όλα τα θέματα που το jimny δεν επαρκεί και αν αυτό είναι καλό ! Α... και αν θα μπορέσω να το πουλήσω αν και όταν χρειαστεί εύκολα (γιατί το jimny θα μπορέσω να το πουλήσω ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ ) !

Καλή μέρα σε όλους και πάλι !

KOSTASGAVALAS
20-11-2007, 11:07
EXO ΤΕΣΤ ΓΙΑΥΤΟ ΣΕ περιοδικο που το βγαζει αρκετα καλο....και κινητηρας mercedes....mono proseje giati yparxei kai ekdosi δικινητη σε αυτο το μοντελο...!!!

dexter
20-11-2007, 15:42
Quote:
Originally Posted by dexter

Auto katalaves ap'osa eipa? xaxxaxax
To niva kata tin gnwmi mou einai gtp. Stin thesi tou paidiou tha epairna i to vitara i to panjero. Telos.

aaa sory ekana lathos antigrafi auto ithela na valo kai iki pai i apantisi mou

tx265
21-11-2007, 16:09
Ακυρο για το παραπάνω αμάξι.(το corando εννοώ).
Όσο καλό ή όχι και αν είναι ο συγκεκριμένος έμπορος δεν θέλει να δώσει λεφτά παραπάνω (μόνο ανταλλαγή δηλαδή) και αυτό ούτε με συμφέρει ούτε εξυπηρετεί τον σκοπό μου.

ΑΚΟΜΑ δεν οδήγησα το jimny ή εστω κανένα παρόμοιο τζιπακι για να σας πω την γνώμη μου. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πόσο αργό είναι κτλ

Θα δούμε...

KOSTASGAVALAS
23-11-2007, 15:08
Einai Pio ΑΡΓΟ και απο το 600ακι της φιαΤ...και σε 0-100 και σε τελικη...αυτο τα λειι ολα!!!! 140 μεφ=γιστη ταχυτητα....στους κοφτες δηλαδη.....φαντασου 120 στις 5500 χιλιαδες στρεφες...το μοτερ να βρυχαται γαι να φτασεις τα 120 χλμ...ΕΛΕΟΣ

dexter
23-11-2007, 15:46
gia na katalavis lita na dis ti ginete arxika tis prosperasis xexnates ektos ki an prokite gia gerasmeno giadouri. pes oti ise sto fanari kai perimenis ayto anavei prasino kai patas gkazi ostoso esi diavazis tin efimerida sou tin telionis pinis to kafedaki sou pernis tilefonono tou filous sou ta lete kai xafnika kitas to konter kai vlepis 90 km/h kai to fanari mprosta kokino

Pastelor
29-11-2007, 21:52
λοιπόν παίδες. έχω ένα renault megane cabrio μοντέλο του 2000 με πολλά extra και σε πραγματικά άριστη κατάσταση και 98000 Km και επειδή άρχισα ένα άθλημα του βουνού σκέφτομαι να πάρω τζιπάκι αλλά δεν ξέρω αν αξίζει ???

ένας έμπορος μου το κάνει ανταλλαγή με ένα suzuki jimny μοντέλου του 2003 με 50000 km cabrio αλλά και με hard top (το απλό-όχι η spor η έκδοση) χωρίς aircondition και με 2500€ παραπάνω (να μου δώσει)!

Το renault είναι πιο όμορφο, έχει πολύ καλύτερα κρατήματα και πολύ περισσότερο γκάζι αλλά είναι μοντ.2000 και έχει αρκετά χιλιόμετρα. Απ' την άλλη το jimny είναι πιο καινούργιο, με τα μισά χιλιόμετρα και σίγουρα δεν θα πονάει η μέση μου γιατι το megane είναι χαμηλωμένο και με σκληρές αναρτήσεις.Αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα με κουράσει η έλειψη ταχύτητας στο jimny και η μεταπωλητική του αξία.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ????????????????????????????

Η γνώμη σας θα βοηθήσει πολύ!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Tha dwseis thn vila gia na pareis thn paragka?
Na ksereis pws an proxwriseis se auth thn antallagh meta to pantreutikes to Jimny...
Prospathise na mazepseis kapoia xrhmata na pareis kati kalhtero k fisika me A/C.
Tha agorazes spiti xwris WC?

tx265
30-11-2007, 08:54
"Tha dwseis thn vila gia na pareis thn paragka?
Na ksereis pws an proxwriseis se auth thn antallagh meta to pantreutikes to Jimny...
Prospathise na mazepseis kapoia xrhmata na pareis kati kalhtero k fisika me A/C.
Tha agorazes spiti xwris WC?"

Pastelor, έχεις δίκιο. Τα έχω σκεφτεί πολύ όλα αυτά και σίγουρα έχω αποκλείσει το jimny. Σίγουρα αν αλλάξω αυτοκίνητο θα πάρω ένα λιγότερο καλό από αυτό που έχω αλλά όχι jimny ή terios ! Και ο λόγος που έχω αποφασίσει να αλλάξω έχει αναλυθεί σ'αυτο το forum και πιστεύω ότι αξίζει κάποια "θυσία"... αλλά όχι τέτοια ώστε να πάρω κάτι πολύ κατώτερο !!!
Όσο για το aircondition, εμένα προσωπικά το καλοκαίρι με κουράζει πολύ... το χρησιμοποιώ ελάχιστα, κυριολεκτικά ελάχιστα εως ποτέ. Αλλά αν ένα αυτοκίνητο δεν έχει aircondition, δύσκολα θα το αγοράσει κάποιος άλλος στο μέλλον. Η δυσκολία αυτή τη στιγμή είναι να δώσω το cabrio στα λεφτά που το θέλω. 1ον γιατί είναι cabrio και σε λίγο θα χιονίσει... και 2ον γιατί είναι πολύ ανώτερο από τα άλλα που κυκλοφορούν και, εκ των πραγμάτων, είναι και σε ψηλότερη τιμή. Την άνοιξη ή το καλοκαίρι θα μπορώ να το δώσω και 12.000€ αλλά πρέπει να περιμένω... αλλιώς θα το δώσω χαμηλώτερα! Ανάλογα αν βρω καμία καλή προσφορά ή ευκαιρία.Δεν το σκοτώνω το αμάξι για πολύ λιγότερα επειδή απλά βιάζομαι...

tx265
13-12-2007, 12:58
Γεια χαρά.

Μάλλον θα βρω τα λεφτά από αλλού για τον εξοπλισμό !!!!!! (ή ας ελπίσω τουλάχιστον να μην στραβώσει στο τέλος)!

Οπότε, αν όλα πάνε καλά, θα πάρω κάτι καλύτερο εφόσον διαθέτω 2.000€ παραπάνω.Και επειδή σκεφτόμουν το κόστος συντήρησης, την κατανάλωση και φυσικά την εμπορικότητα κάποιων αυτοκινήτων, σκέφτηκα για το honda HR-V. Ξέρω ότι είναι πιο πολύ σαν ψηλή κούρσα παρά off road αλλά στην ουσία κάτι τέτοιο ψάχνω ! Και έχει και τετρακίνηση αν ποτέ χρειαστεί. Ξέρω ότι δεν θα μπορώ να μπω στην άμμο ή να κάνω πραγματικό off road, αλλά απ'την άλλη είναι ψηλό για ανώμαλο δρόμο και η αίσθηση που έχεις όταν το οδηγάς είναι περισσότερο ενός κανονικού επιβατικού παρά ενός τζιπ... Οπότε είναι και πιο ξεκούραστο για διαδρομές μέσα στην πόλη κτλ.! Θέλω απλά να μάθω αν αξίζει γενικά και πως περίπου συμπεριφέρεται σε απλές συνθήκες χιονιού ή λάσπης. (εντάξει για άμμο ούτε που το αναφέρω)

Πείτε μου την γνώμη σας για αυτό !!!

Υ.Γ. Κάντε και μία προσευχή να κάτσει η φάση που σκέφτομαι και να πάρω τα λεφτά γιατί αλλιώς πάλι θα σας πρήζω για αυτοκινητάκια κτλ !

isolove
21-02-2008, 17:09
Γρηγορο το megane?
Σε σχεση με τι?με τρακτερ?

tx265
22-02-2008, 10:21
Σώπα ρε τσάκαλε... Γρήγορε...!!!

ΣΣΣΣΣΣ.............!!!!!!!!!!!!!

...και αν διάβαζες λίγο προσεκτικά θα έβλεπες ότι η σύγκριση από θέμα ταχύτητας ήταν μεταξύ του megane και του jimny !

ΟΕΟ !!!

LordOfDarkness
22-02-2008, 20:34
mpa krato amaksi sou to jimmy ine entelos mapa gia jeep.

dexter
23-02-2008, 11:50
mpa krato amaksi sou to jimmy ine entelos mapa gia jeep.

gia jeep den ine mapa gia autokinito opiasdipote alis xrisis ine asxeto

tserkezos
04-03-2008, 12:57
Ρε παιδια βοηθατε!
Εχω μαζεψει γυρω στα 10000 και δεν εχω κατασταλαξει ακομα!!!
Ειμαι μεταξυ aygo και picanto αλλα αν εχετε δει κατι καλυτερο να μου το πειτε!!!!:smokin:

hfaistion
11-03-2008, 13:49
καλα το ρωτας κιολας?το aygo βεβαια.ποιοτητα

dexter
11-03-2008, 14:07
Ρε παιδια βοηθατε!
Ειμαι μεταξυ aygo και picanto αλλα αν εχετε δει κατι καλυτερο να μου το πειτε!!!!:smokin:

an sou elega hunday getz

supermario
12-03-2008, 14:42
Ρε παιδια βοηθατε!

aygo με κλειστά μάτια.είναι toyota μην το ξεχνάς.και είναι και πιο όμορφο

tserkezos
13-03-2008, 10:53
an sou elega hunday getz

Δε μ αρεσει καθολου εμφανισιακα αλλιως θα το ψαχνα!
Κατι αλλο ειδα και το 107 και μου αρεσε!
Πως το βλεπετε?

dexter
13-03-2008, 11:30
emena pantos emfanisiaka mou aresi pio poli to getz para to aygo i to aderfaki tou to 107

supermario
13-03-2008, 12:14
to aygo i to aderfaki tou to 107

aderfaki toy aygo einai kai to c1 (nomizw)

dexter
13-03-2008, 13:02
aderfaki toy aygo einai kai to c1 (nomizw)

nai tridima ine c1 107 aygo

Morgoth
13-03-2008, 16:07
Πήγαινε σε μια αντιπροσωπεία Hyundai να δεις το i10. Πολύ καλύτερο από τα υπόλοιπα της κατηγορίας.

dexter
13-03-2008, 16:49
Πήγαινε σε μια αντιπροσωπεία Hyundai να δεις το i10. Πολύ καλύτερο από τα υπόλοιπα της κατηγορίας.

pisteuo oti to getz axizi perisotero apo to i10

Pastelor
13-03-2008, 19:54
File Kalispera.
Apo thn stigmh pou koitas to Aygo kalhtera na pareis to 107.
Pios o logos na dwseis 800eyro parapanw na pareis to Aygo enw pernwntas to 107 exeis parei to idio amaksi 800 eyro katw...
Sto idio ergostasio kataskeuazontai k ta 3 mikra kai epetrepse mou na pw oti to 107 einai pio omorfo apo to Aygo kai pisteuw oti den einai tyxaio oti apo ta 3 mikra to 107 to 2007 eixe makran tis perissoteres pwlhseis...
Emena pantws kai na mou xarizane TOYOTA den tha to epairna...
Den spaei den xalaei lene to TOYOTA alla epeita apo ereyna me arketa megalo deigma fanike oti o mesos odhgos toyota einai 45+++ se hlikia me meso oro taxythtas ta 40 xiliometra...pws na spasei meta o kinithras?
Dwse ena toyota se ena kaulogkazo pitsirika na doume posa toyota tha girisoun pisw.Apla h toyota ekane kati poly eksipno sthn ellada ths metapoliteushs k eftiakse onoma sthn Ellada...Den kserw file poso katexeis apo mixanologika alla endeiktika tha sou pw oti ta toyota den exoun oute ena stoixeiwdes zamfor sto empros systhma anarthsewn... :)
Auta kaloriziko kai kalotaksido opoio k an einai to neo sou autokinhto kai zwnh panta giati an den mas skwtwsei to atyxhma tha mas skwtwsoun oi aerosakoi...

Morgoth
13-03-2008, 20:57
File Kalispera.
Apo thn stigmh pou koitas to Aygo kalhtera na pareis to 107.
Pios o logos na dwseis 800eyro parapanw na pareis to Aygo enw pernwntas to 107 exeis parei to idio amaksi 800 eyro katw...
Sto idio ergostasio kataskeuazontai k ta 3 mikra kai epetrepse mou na pw oti to 107 einai pio omorfo apo to Aygo kai pisteuw oti den einai tyxaio oti apo ta 3 mikra to 107 to 2007 eixe makran tis perissoteres pwlhseis...
Emena pantws kai na mou xarizane TOYOTA den tha to epairna...
Den spaei den xalaei lene to TOYOTA alla epeita apo ereyna me arketa megalo deigma fanike oti o mesos odhgos toyota einai 45+++ se hlikia me meso oro taxythtas ta 40 xiliometra...pws na spasei meta o kinithras?
Dwse ena toyota se ena kaulogkazo pitsirika na doume posa toyota tha girisoun pisw.Apla h toyota ekane kati poly eksipno sthn ellada ths metapoliteushs k eftiakse onoma sthn Ellada...Den kserw file poso katexeis apo mixanologika alla endeiktika tha sou pw oti ta toyota den exoun oute ena stoixeiwdes zamfor sto empros systhma anarthsewn... :)
Auta kaloriziko kai kalotaksido opoio k an einai to neo sou autokinhto kai zwnh panta giati an den mas skwtwsei to atyxhma tha mas skwtwsoun oi aerosakoi...

Νταξ, είπαμε http://img454.imageshack.us/img454/1234/shiftyjp0.gif Τα Toyota μπορεί να μην είναι 100% αξιόπιστα (όπως είναι τα Honda και τα Mazda) έχουν όμως την καλύτερη αντιπροσωπεία στη χώρα μας με 6 χρόνια εγγύηση και σε υποστηρίζουν άψογα τεχνικώς. Και κακά τα ψέματα αν και δεν είναι τέλειοι είναι πολύ μπροστά σε αξιοπιστία από γερμαναράδες, γάλλους, ιταλούς (vag έχω αλλά καλό είναι να παραδεχόμαστε κάποια πράγματα).
Και όσο για το ζαμφόρ που λες, είναι γεγονός πως τα Toyota μέχρι σήμερα δεν στρίβουν (πλην του Auris) όμως δεν παίρνεις Toyota για να πηγαίνεις τάπα. Είναι το αμάξι του συνταξιούχου εξ'άλλου, γνωστό αυτό.

Όσο για το Getz που λες Dexter, επειδή το έχω οδηγήσει δεν το προτείνω και ιδιαίτερα. Το τιμόνι έχει αίσθηση κάνουλας, στρίβεις και δεν ξέρεις ούτε στο περίπου που πας, τα φρένα από αποτελεσματικότητα μάλλον τρομάζουν και φυσικά δεν είσαι ποτέ σίγουρος για το αν θα σταματήσει ή όχι καθώς η αίσθησή τους είναι σαν να πατάς σταφύλια, τα πλαστικά στο εσωτερικό είναι σκληρά σαν ξύλο, κατάμαυρα και με παλιό σχεδιασμό και όσο για την ανάρτηση παίρνει κλίσεις βαποριού με πάνω από 80χλμ. Μόνο θετικό ο καινούριος κινητήρας με τα 90πόσα άλογα που είναι πολύ καλός και οι πολύ μεγάλοι χώροι του.

Το i10 είναι πιο καινούριο προσεγμένο αυτοκίνητο, με πολύ πιο καλά υλικά, πιθανώς καλύτερα μελετημένο στον τομέα της ασφάλειας, με δισκόφρενα και στους 4 τροχούς, οτιδήποτε πάνω του είναι 6 χρόνια πιο σύγχρονο από το Getz που ποτέ δεν ήταν κανένα καινοτόμο αμάξι, και σαφώς αξιόπιστο και φτηνό στη συντήρηση.
Από τα 3δυμα αξίζει να πάρεις το φτηνότερο. Δεν ξέρω αν είναι το 107 ή το C1, ολόιδια είναι έτσι και αλλιώς οπότε δεν βλέπω το λόγο. Το Toyota έχει 4 επιπλέον χρόνια εγγύηση από τα άλλα, όμως σιγά μη βγάλει ένα τόσο απλό αμάξι βλάβες 800 ευρώ σε 4 χρόνια.

supermario
15-03-2008, 09:41
i10?
Re paidia Hyundai tou lete na parei?Pou to fteineis kai kanei lakouba?Eleos...
Proswpika exw akousei ta xeirotera.Oti "bouliazei" h lamarina sto plysimo,oti xekollane ta fanaria to plysimo kai tetoia diafora.De lew,wraia amaxia,se kales times,me axiologous kinitires,alla apo poiotita kataskevis einai mapa

supermario
15-03-2008, 09:49
oso gia to thema tis axiopistias tis toyota den nomizw pws einai akribws etsi.
kai min xehnate posoi gkaziarides nearoi exoun yaris.kai as mou pei kapoios ena pio axiopisto "mikro" .einai akyro stis times tou (akribo) alla einai eggyisi kai gnwsti poiotita.ok ta ypoloipa amaxia tis einai gia syntaxiouxous (plin tou ekpliktikou auris) alla entaxei min yperbaloume.an paroume ws paradeigma to yaris,exei megali axiopistia san etairia.

tserkezos
15-03-2008, 10:55
Ρε παιδια τελικα <<διαισθανομαι>> οτι δν εχω τοσα λεφτα
στη διαθεση μου και παω για κατι οικονομικοτερο
(μεχρι 4000).Επειδη η αγορα <<ξεσκιζεται>> σε πληθος
απο τετοιου ειδους αμαξια μηπως εχετε κατι στο νου σας
για ενα τετοιο αυτοκινητο.Δεν με ενδιαφερει να ειναι καλο
οσον αφορα τις επιδοσεις.Απλα μικρο εμφανισιμο και καπως
ανετο.Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας στην προηγουμενη
συζητηση! :-)

Pastelor
15-03-2008, 13:13
oso gia to thema tis axiopistias tis toyota den nomizw pws einai akribws etsi.
kai min xehnate posoi gkaziarides nearoi exoun yaris.kai as mou pei kapoios ena pio axiopisto "mikro" .einai akyro stis times tou (akribo) alla einai eggyisi kai gnwsti poiotita.ok ta ypoloipa amaxia tis einai gia syntaxiouxous (plin tou ekpliktikou auris) alla entaxei min yperbaloume.an paroume ws paradeigma to yaris,exei megali axiopistia san etairia.

File kala ola auta pou les alla egw otan vgika sthn Attikh Odo me yaris na to paw apo Geraka sthn Kalithea meta ta 100 ekana to stauro mou...kai epsaxna na vrw thn agkyra...
Oso gia tous karagkiozides pou les me Yaris rwthse tous na matheis posa leuta eskasan gia na kanoun to Yaris autokinhto kai oxi kouti me 4 rodes kai ena kinhthra....H TOYOTA tha eprepe na vgazei deltio typou na mhn ipervainoun ta 60 xlm osoi exoun toyota...An theleis Iapwniko aytokinhto pare Honda oi anthrwpoi kseroun na ta sthsoun prin ta vgaloun...den apeuthinontai se asxetous agorastes.BTW egw den tha agora pote asiatiko autokinhto k gia kanena logo eyrwph kai pali eyrwph.Na peis oti htan k fthna toulaxiston ta iapwnika....ton kouko ahdoni plirwneis kai les k eyxaristw sto telos...Thyma ellina ;p
Filika panta :)

supermario
15-03-2008, 16:08
File kala ola auta pou les alla egw otan vgika sthn Attikh Odo me yaris na to paw apo Geraka sthn Kalithea meta ta 100 ekana to stauro mou...kai epsaxna na vrw thn agkyra...
Oso gia tous karagkiozides pou les me Yaris rwthse tous na matheis posa leuta eskasan gia na kanoun to Yaris autokinhto kai oxi kouti me 4 rodes kai ena kinhthra....H TOYOTA tha eprepe na vgazei deltio typou na mhn ipervainoun ta 60 xlm osoi exoun toyota...An theleis Iapwniko aytokinhto pare Honda oi anthrwpoi kseroun na ta sthsoun prin ta vgaloun...den apeuthinontai se asxetous agorastes.BTW egw den tha agora pote asiatiko autokinhto k gia kanena logo eyrwph kai pali eyrwph.Na peis oti htan k fthna toulaxiston ta iapwnika....ton kouko ahdoni plirwneis kai les k eyxaristw sto telos...Thyma ellina ;p

prosopika exw paraggeilie to mazda 2 kai to perimenw mesa maiou.koita mporei na einai etsi pou ta les,alla min xehnas oti polles sxoles odigwn exoun yaris.den tha ta dialegan an den mporousan na antexoun tis aidies tou kathe protari.den exw dei ekpedeutiko polo px.oson afora tin europi,mono oi germanoi yparxoun gia emena.ta gallika kai ta italika einai moufes,kai eidika ta gallika exoun akribo service (ektos bebaia ferrari kai laborghini).eggyisi einai kai ta saab (den xerw ti xwra tous,nomizw pantws skandinabika).etsi ki alliws oi europaioi exoun perissoteres fores aposirei montela logo problimatwn.
ego den sou lew oti ta iaponika einai alanthasta,allah axiopistia tous einai toulaxiston 2 klik,oxi ena klik,panw apo ta europaika

dexter
15-03-2008, 23:19
prosopika exw paraggeilie to mazda 2 kai to perimenw mesa maiou.koita mporei na einai etsi pou ta les,alla min xehnas oti polles sxoles odigwn exoun yaris.den tha ta dialegan an den mporousan na antexoun tis aidies tou kathe protari.den exw dei ekpedeutiko polo px.oson afora tin europi,mono oi germanoi yparxoun gia emena.ta gallika kai ta italika einai moufes,kai eidika ta gallika exoun akribo service (ektos bebaia ferrari kai laborghini).eggyisi einai kai ta saab (den xerw ti xwra tous,nomizw pantws skandinabika).etsi ki alliws oi europaioi exoun perissoteres fores aposirei montela logo problimatwn.
ego den sou lew oti ta iaponika einai alanthasta,allah axiopistia tous einai toulaxiston 2 klik,oxi ena klik,panw apo ta europaika

tora pou to anaferate ta autokinita ton sxolon odigisi ine idika ftiagmena i kanonika giati exoun kei deuteri petaliera (sti thesi tou sinodigou)

13th Warrior
16-03-2008, 02:49

Xalarwse ligaki...
Prwton, exw Yaris 1.3lt kai pistepse me exw dokimasei tis antoxes tou... Ontws gia megales taxutites panw apo 150km/h den exei ta teleia kratimata. Omws den einai to amaksi pou tha to pareis kai tha trexeis stin ethniki (+ panw apo 120km/h einai paranomo na trexeis).... Stoxos twn kataskeuastwn itan na ftiaksoun ena amaksi polis kai to exoun petuxei mia xara. Exei epitaxunsi, einai aksiopisto, aneto, den kaiei ta malliokefala sou.... Ti allo thes?? To Yaris pou exw to trexw kathimerina sta 100km/h kai den eixa pote provlima. Mia xara ta paei se autin tin taxutita kai gia arketa parapanw. Twra pws se fovise den mporw na katalavw....
Deuteron, min mperdeueis ta Iapwnika me ta upoloipa asiatika tou stul kia, hundai klp. Kamia sxesi... Einai ola tous polu aksiopista, me polu kales apodoseis kai den exoun na zilepsoun tpt apo ta antistoixa eurwpaika.

supermario
16-03-2008, 14:31
tora pou to anaferate ta autokinita ton sxolon odigisi ine idika ftiagmena i kanonika giati exoun kei deuteri petaliera (sti thesi tou sinodigou)

ennow tin antoxi tou kibwtiou kai tou diskou tou symplekti sta "diafora" twn ekpaideuomenwn

dexter
16-03-2008, 19:17
ennow tin antoxi tou kibwtiou kai tou diskou tou symplekti sta "diafora" twn ekpaideuomenwn

nai to katalava aplosrotisa an ine idiki kataskevi i aplos to agorazoun kanoniko kai tou vazoun tin petaliera meta

Pastelor
18-03-2008, 11:47

Koita file otan ksexwriseis thn aksiopistia me to sthsimo enos autokinhtou ta ksanaleme... ;)
Den kserw an htan tyxaio to oti pires mazda alla pistepse me den exoun kamia sxesh me ta TOYOTA...einai poly pio mprosta ta mazda.
Kai oso afora to akrivo service twn gallikwn mallon exeis na pas se galliko synergeio kamia 15etia...Perastika stous filous mas tous germanous...kai kalh tyxh sto synergeio!Ematha oti o Gratsias xtizei kainourio spiti k exei anagkh apo leuta...

Pastelor
18-03-2008, 13:23
Xalarwse ligaki...
Prwton, exw Yaris 1.3lt kai pistepse me exw dokimasei tis antoxes tou... Ontws gia megales taxutites panw apo 150km/h den exei ta teleia kratimata. Omws den einai to amaksi pou tha to pareis kai tha trexeis stin ethniki (+ panw apo 120km/h einai paranomo na trexeis).... Stoxos twn kataskeuastwn itan na ftiaksoun ena amaksi polis kai to exoun petuxei mia xara. Exei epitaxunsi, einai aksiopisto, aneto, den kaiei ta malliokefala sou.... Ti allo thes?? To Yaris pou exw to trexw kathimerina sta 100km/h kai den eixa pote provlima. Mia xara ta paei se autin tin taxutita kai gia arketa parapanw. Twra pws se fovise den mporw na katalavw....
Deuteron, min mperdeueis ta Iapwnika me ta upoloipa asiatika tou stul kia, hundai klp. Kamia sxesi... Einai ola tous polu aksiopista, me polu kales apodoseis kai den exoun na zilepsoun tpt apo ta antistoixa eurwpaika.

File fantasou ena apeiro odhgo mesa se ena yaris pou nomizei oti einai o makinen...
Pes mou mia diafora enos toyota k enos KIA?
Sthn poiothta?Sto sthsimo?Ston kinhthra?Sto marspie?
Afou to vlepeis oti k stis diafimhseis tous avantaroun to sthsimo kai oi 2...o enas prospathei na vgalei to Auris galliko me tis strofes...kai h KIA travaei "xeirofrena" k milaei gia streptikh akampsia...Kai ante piase twra ton GAllo pou eftiakse kai kinhthra me thn BMW...me ti kardia na paw na parw toyota re file? ;)
Gia na ta leme ola omws epaggelmatismo pou vriskeis sthn Toyota diskola vriskeis se allh etairia sthn Ellada!Alla auto den ftanei giati an exeis na epilekseis anamesa se mia katsarola me 4 rodes k ena autokinhto sigoura tha epilekseis to autokinhto.
Filika panta etsi? :)

Morgoth
19-03-2008, 04:34
Και όμως φίλε Pastelor η Toyota έχει προχωρήσει πολύ τα τελευταία χρόνια και στον τομέα της οδικής συμπεριφοράς. Για να καταλάβεις, το πιο γρήγορο αυτοκίνητο στα σλάλομ των 4 Τροχών μέχρι σήμερα ανεξαρτήτου κατηγορίας είναι ένα κοινό Yaris 1.3 MkII.
Το ότι η διαφημιστική τους καμπάνια είναι άθλια δεν σημαίνει ότι το ίδιο το προϊόν δεν είναι καλό. Τα υλικά κατασκευής των Toyota πλέον, ακόμα κι αν είναι σκληρά στην αφή και όχι τπτ σπουδέο στην όψη εξασφαλίζουν πως τίποτα δεν θα τρίξει ακόμα και μετά από πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα ενώ τίποτα μηχανικό δεν θα παρουσιάσει σοβαρή βλάβη, κι αν αυτή τύχει να εμφανιστεί θα αντιμετωπιστεί με τον καλύτερο τρόπο από την αντιπροσωπεία. Εκεί ποντάρουν οι αγοραστές Toyota κυρίως, στη σιγουριά ότι το αυτοκίνητο σε καμία περίπτωση δεν θα τους ταλαιπωρήσει από μηχανολογικής άποψης είτε βγάλει πρόβλημα είτε όχι. Η οδική τους συμπεριφορά δεν είναι κορυφαία είναι όμως πια αξιοπρεπέστατη αν και τα τιμόνια είναι σαν playstation. Το πρόβλημα των γιαπωνιών είναι ότι επιμένουν ατμοσφαιρικά όταν είναι πασιφανές πλέον το πλεονέκτημα της υπερτροφοδότησης.
Όσο για τον Γάλλο σιγά τα βήματα που έχει κάνει δυστυχώς. Τα βασικά μοντέλα της Peugeot, το 207 και το 308 χρησιμοποιούν αρχαίες λύσεις στις αναρτήσεις τους - ημιάκαμπτα είναι, όσο καλές κι αν είναι οι υλοποιήσεις τους. Μόνο η Citroen με την υδροπνευματική ανάρτηση εμφανίζει καινοτομίες σε αυτό τον τομέα (νέα C5 και C6, έπη). Για τη Renault ας μη μιλήσουμε γιατί έχει φαγωθεί να σπρώξει τετραδιεύθυνση ως κορυφαίο χαρακτηριστικό στη νέα (για άλλη μια φορά εκκεντρική) Laguna, κάτι που όμως θα έχουν μόνο οι πανάκριβες εκδόσεις οπότε τι να το κάνουμε; Άσε που οι άνθρωποι σ αυτή την εταιρεία μάλλον δεν ξέρουν να σχεδιάζουν αυτοκίνητα (εξαιρουμένου του Clio).
Θέματα αξιοπιστίας κλπ πλέον τα έχουν λύσει και οι Γάλλοι αλλά όπως και να το κάνουμε οι Ιάπωνες (και οι Κορεάτες πλέον) είναι ένα βήμα μπροστά σε αυτόν τον τομέα.

dexter
19-03-2008, 18:25
[QUOTE=Morgoth;624301]Το πρόβλημα των γιαπωνιών είναι ότι επιμένουν ατμοσφαιρικά όταν είναι πασιφανές πλέον το πλεονέκτημα της υπερτροφοδότησης.QUOTE]

ego auto den pisteuo oti ine mionektima kai na sou doso ena (apo ta pola) paradigma tha protimouses to s2000 upertrofodotoumeno

Morgoth
19-03-2008, 18:43
ego auto den pisteuo oti ine mionektima kai na sou doso ena (apo ta pola) paradigma tha protimouses to s2000 upertrofodotoumeno

Υπάρχει turbo kit της Greddy που πάει το S2000 sta 300 άλογα και τη ροπή 1.5 φορά πάνω. Γιατί όχι; Εξ'άλλου δεν χάνει τίποτα ένας ατμοσφαιρικός κινητήρας αν υπερπληρωθεί, απλώς από το σημείο που τουρμπίζει και μετά ανεβαίνει η καμπύλη της ροπής του. Και καθώς οι τουρμπίνες πλέον ελέγχονται ηλεκτρονικά από αισθητήρες και όχι όπως 20 χρόνια πριν που γινόνταν ένα μπαμ στην απόδοση τη στιγμή που ανέβασε πίεση και ο κώλος ή τα μούτρα έφευγαν περίπατο, δεν υπάρχουν προβλήματα ελέγχου της δύναμης στα σύγχρονα αμάξια αφού αυτή έρχεται ελεγχόμενα. Επομένως αφού είναι εφικτό με αρκετά μικρότερο κόστος μάλιστα από την κατασκευή κινητήρα που να αντέχει τις τριβές στις 9.000 στροφές ή ακόμα και την προσθήκη τουρμπίνας σε ένα τέτοιο κινητήρα, γιατί όχι; Με την τακτική αυτή της Honda-ατμόσφαιρας καταλήγεις να παίρνεις αμάξι 50.000 ευρώ που σε μια προσπέραση είναι καλύτερο ένα GTI των 30.000 και όταν πρόκειται να δώσεις τόσα λεφτά για αυτοκίνητο συνήθως τα κοιτάς όλα εκτός κι αν είσαι πορωμένος με αυτό.

Pastelor
20-03-2008, 12:26
Και όμως φίλε Pastelor η Toyota έχει προχωρήσει πολύ τα τελευταία χρόνια και στον τομέα της οδικής συμπεριφοράς. Για να καταλάβεις, το πιο γρήγορο αυτοκίνητο στα σλάλομ των 4 Τροχών μέχρι σήμερα ανεξαρτήτου κατηγορίας είναι ένα κοινό Yaris 1.3 MkII.
Το ότι η διαφημιστική τους καμπάνια είναι άθλια δεν σημαίνει ότι το ίδιο το προϊόν δεν είναι καλό. Τα υλικά κατασκευής των Toyota πλέον, ακόμα κι αν είναι σκληρά στην αφή και όχι τπτ σπουδέο στην όψη εξασφαλίζουν πως τίποτα δεν θα τρίξει ακόμα και μετά από πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα ενώ τίποτα μηχανικό δεν θα παρουσιάσει σοβαρή βλάβη, κι αν αυτή τύχει να εμφανιστεί θα αντιμετωπιστεί με τον καλύτερο τρόπο από την αντιπροσωπεία. Εκεί ποντάρουν οι αγοραστές Toyota κυρίως, στη σιγουριά ότι το αυτοκίνητο σε καμία περίπτωση δεν θα τους ταλαιπωρήσει από μηχανολογικής άποψης είτε βγάλει πρόβλημα είτε όχι. Η οδική τους συμπεριφορά δεν είναι κορυφαία είναι όμως πια αξιοπρεπέστατη αν και τα τιμόνια είναι σαν playstation. Το πρόβλημα των γιαπωνιών είναι ότι επιμένουν ατμοσφαιρικά όταν είναι πασιφανές πλέον το πλεονέκτημα της υπερτροφοδότησης.
Όσο για τον Γάλλο σιγά τα βήματα που έχει κάνει δυστυχώς. Τα βασικά μοντέλα της Peugeot, το 207 και το 308 χρησιμοποιούν αρχαίες λύσεις στις αναρτήσεις τους - ημιάκαμπτα είναι, όσο καλές κι αν είναι οι υλοποιήσεις τους. Μόνο η Citroen με την υδροπνευματική ανάρτηση εμφανίζει καινοτομίες σε αυτό τον τομέα (νέα C5 και C6, έπη). Για τη Renault ας μη μιλήσουμε γιατί έχει φαγωθεί να σπρώξει τετραδιεύθυνση ως κορυφαίο χαρακτηριστικό στη νέα (για άλλη μια φορά εκκεντρική) Laguna, κάτι που όμως θα έχουν μόνο οι πανάκριβες εκδόσεις οπότε τι να το κάνουμε; Άσε που οι άνθρωποι σ αυτή την εταιρεία μάλλον δεν ξέρουν να σχεδιάζουν αυτοκίνητα (εξαιρουμένου του Clio).
Θέματα αξιοπιστίας κλπ πλέον τα έχουν λύσει και οι Γάλλοι αλλά όπως και να το κάνουμε οι Ιάπωνες (και οι Κορεάτες πλέον) είναι ένα βήμα μπροστά σε αυτόν τον τομέα.

Nai ontws exoun hmiakampto aksona pisw alla re file petyxhmenh syntagh den thn allazeis...toulaxiston otan ksereis na thn magirepseis...kai to varos tou autokinhtou autou dikaiologei ton hmiakampto aksona k oxi twn pollaplwn sindesmwn an htan elafrytero...

nektarios
04-05-2008, 02:47
paides,exw provilma..i kopela mou mou poulaei to amaxi tis.suzuki swift tou '92,1300 cc,exei allaxei mixani,lastixa,sasman,perasmeno kteo..k propantws kalodiatirimeno!mono 75000 xlm.akouste kai timi..1600$!na to parw?h' na kratisw ta lefta k sto telos tou kalokairiou na parw kati pio kainourio gyrw sta 3000?axizei na to kanw??
perimenw apantisi...