PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπουδές Ψυχολογίας

euphoria
30-10-2007, 15:59
Καλησπερα!Ειμαι καινουργια στα forums και θα ηθελα να μου πει καποιος τι γνωριζει για τις σπουδες ψυχολογιας.εχει μελλον σαν επαγγελμα?ποιο θεωρειται το καλυτερο παν/μιο?γνωριζετε κατι για την στρατιωτικη ψυχολογία (ΣΣΑΣ?)

Dracul
31-10-2007, 10:51
Όσον αφορά τη ψυχολογία, πρέπει να μου πεις κάτι πρώτα. Σου αρέσει;

euphoria
02-11-2007, 18:18
Ναι!Μου αρεσει!Και δεν μου αρεσει επειδη ειμαι στην ηλικι(17) οπου οι περισσοτεροι εχουν ανησυχιες και υπαρξιακα προβληματα!Δεν το κανω δλδ για να ανακαλυψω τον ιδιο μου τον εαυτο.Γνωριζω πως ειναι πολυ δυσκολη επιστημη αλλα επειδη και η δευτερη μου σκεψη, η νομικη ειναι εξισου απαιτητικη (και ισως περισσοτερο) θεωρω πως θα με ενδιεφερε περισσοτερο η ψυχολογια.Βρισκω ιδιαιτερα ελκυστικο τον τομεα της ερευνας

Narcissa
02-11-2007, 19:15
Καλησπέρα!Και γω την σκεφτομουν,αλλά πολύ ανεργεία....Η πάντειος έχει μια πολύ καλή σχολή αλλά για επαγγελματική αποκατάσταση μόνο (ΣΣΑΣ)

*monica*
08-11-2007, 19:33
kalhspera,eimai kai egw kainourgia sto forums kai me endiaferei kai emena polu h psyhologia kai 8a sumfwnhsw apoluta me thn euphoria..h psyhologia einai mia apisteuta foberh episthmh pou oso pio polu thn gnwrizeis toso pio polu 8es na dieisduseis s'authn!!!

angelina
21-11-2007, 22:02
Καλησπέρα και από εμένα. :wavey:
Είμαι καινούρια στο forum και γράφτηκα με αφορμή να σου απαντήσω και να σε ενημερώσω όσο μπορώ για τις σπουδές στην ψυχολογία. Είμαι τεταρτοετής στο Πάντειο Πανεπιστήμιο στο τμήμα της Ψυχολογίας. Ηταν η πρώτη μου επιλογή και πιο συγκεκριμένα ήξερα ότι θέλω να ασχοληθώ με την παιδοψυχολογία. Δεν ξέρω κατά πόσο είσαι ενημερωμένη για αυτή την επιστήμη. Η ψυχολογία και οι πρώτες σπουδές είναι πολύ γενικές, έχει όμως πάρα πολλές ενότητες και ειδικότητες που μπορείς να ακολουθήσεις στο μεταπτυχιακό σου. Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου ? Ή απλά σου αρέσει η ψυχολογία γενικότερα ? Γιατί όσον αφορά την εύρεση εργασίας , έχει μεγάλη σημασία τι μεταπτυχιακό και τι ειδίκευση έχεις. Για παράδειγμα , κατά την άποψή μου , θα υπάρξει μία αύξηση στη ζήτηση ψυχολόγων από τις επειχηρήσεις για το τμήμα της Διαχείρισης Ανθρώπινου Δυναμικού . Από την άλλη, αν θέλεις να ακολουθήσεις την κλινική ή τη συμβουλευτικ'ή ψυχολογία, θα έχεις τη δυνατότητα να ιδιωτεύσεις .
Η γνώμη μου είναι να σκεφτείς πολύ καλά αν σου αρέσει η ψυχολογία, επειδή σαν δουλειά είναι πάρα πολύ δύσκολη και μόνο αν σου αρέσει πολύ θα καταφέρεις να σταθείς και να αντέξεις .
Όσον αφορά τις σπουδές έχει ένα τμήμα ψυχολογίας στο Πάντειο. στο Πανεπιστήμιο Κρήτης και στο Πανεπιστήμιο Θεσαλονίκης και στην Αθήνα έχει επιπλέον το τμήμα Φιλοσοφία Πρόγραμμα Ψυχολογίας. Μπορείς να το ψάξεις και να διαλέξεις όποιο σου αρέσει περισσότερο ή όποιο σε βολεύει .
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο και ό,τι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις.

trouble
03-01-2008, 16:55
Kai egw eimai edw gia oti exeis san erwtisi, alla ean ginete pio akrivis gia na sou apadame swsta.

Nai exei lefta, kai polu mellwn h epistimi afti. Nai einai endiaferousa, alla exei ena kako, PREPEI na boris na tin adeksis!

B.A, B.Sc. M.A, M.ed, P.hD stin psixologia exw. Olla apo to eksoteriko kathos eimai Ellinokanados kai irtha meta apo tis spoudes mou stin Ellada.

samantha
06-01-2008, 14:13
η ψυχολογια με ενδιαφερει και εμενα..ειναι πολυ ενδιαφερον τομεας το εχω ψαξει πολυ και ειναι αυτο που θελω να ακολουθησω..!:-)

omega
08-01-2008, 01:50
Για να μπορουμε να μελετησωμε κατι,πρεπει να το βλεπωμε.Να το αγκιζωμε.Σχετικα με την ψυχη που ειναι αορατη ,για να την μελετησωμε θα πρεπει να κανωμεν υποθεσι.

Ας υποθεσωμε λοιπον πως η ψυχη ειναι ενας κυκλος.Παιρνομε ενα διαβητη σχεδιαζωμε ενα κυκλο στον πινακα και μαρκαρωμε το κεντρο του με το γραμμα (Ψ).
Λιγο πιο πανω σχεδιαζομε ακομα εναν κυκλο και μαρκαρωμε το κεντρο του με το γραμμα (Ω).Εδω το μαρκαραμε με το γραμμα (Ω),γιατι το κεφαλι μας με τους ωμους μας φτιαχνει το γραμμα (Ω).
Εχωμε λοιπον 2 φανταστικους κυκλους.Τον κυκλο της ψυχης και τον κυκλο του πνευματος.Οι κυκλοι αυτοι δεν εφαπτωντε .Συνδεωμε τωρα τα κεντρα τους με μια ευθεια γραμμη.Δεν μπορουμε να υπολογισωμε την αποστασι απο κεντρο σε κεντρο,αλλα ουτε την αποστασι απο περιφερεια σε περιφερεια.Απλως οριζουμε πως απεχουν αποστασι (χ)=αγνωστη.Και οι 2 κυκλοι ευρισκοντε μεσα σε ενα μεγαλο κυκλο που ειναι ορατος και λεγεται (ΣΩΜΑ).
Απο την γενεσι του ανθρωπου,ετσι ακριβως εχουν οι κυκλοι.Εχουν διαφορετικο φορτιο μεταξυ τους,αλλα ισσοροπουν.Ο κυκλος της ψυχης εχει (ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΦΟΡΤΙΟ),του πνευματος εχει (ΘΕΤΙΚΟ ΦΟΡΤΙΟ)και του σωματος εχει(ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΦΟΡΤΙΟ).
Η θετικη αγωγη του ανθρωπου ειναι αναγκαια.Σωστα λογια στην αρχη απο τους γωνεις,και μετεπειτα απο τους δασκαλους στο σχολειο.Με αυτον τον τροπο αυξανωμε συνεχως το φορτιο του πνευματος,για να μπορεση να αντισταθη στα κτηπηματα της ψυχης.Γιατι οπως ειναι φυσικο,το (ΑΡΝΗΤΙΚΟ)φορτιο της ψυχης βομβαρδιζει συνεχως το (ΘΕΤΙΚΟ)φορτιο του πνευματος.
Αν δεν τροφοδοτησωμεν τον κυκλο του πνευματος με +=θετικο φορτιο,τοτε ο ανθρωπος αυτος θα συμπεριφερεται (ΑΡΝΗΤΙΚΑ).Δηλαδη θα δοιηκειται απο την ψυχη του.Σ'αυτη την περιπτωσι ο κυκλος του πνευματος κατεβαινη προς τα κατω,και αν δεν το προλαβουν οι ψυχολογοι θα αγκιξη τον κυκλο της ψυχης και μπορη ακομα να γινη και ομοκεντρος με τον κυκλο της ψυχης.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα ο ανθρωπος να συμπεριφερεται σαν ενα αγριο ζωο της ζουγκλας.
Αν ομως τροφοδοτουμε συνεχως το πνευμα με +,τοτε η αρνιτικοτητα της ψυχης αντι να φερη κοντα της τον κυκλο του πνευματος,χανει σταδιακα την δυναμι αρνητικοτητας,και αρχιζει να ανεβαινη να συναντηση τον κυκλο του πνευματος.Εδω εχωμε την μεγαλη νικη των ψυχολογων.Ο ανθρωπος γινεται πιο κοινωνικος,πιο θετικος.Την στιγμη που αγκιζει τον κυκλο του πνευματος παραγεται ο σπυνθηρας της σοφιας και εξηπναδας.Αρχιζει να φωτηζεται σιγα σιγα ο εγκεφαλος.Αν καταφερει να γινη ομοκεντρος με τον κυκλο του πνευματος,τοτε εχωμε ενα (Ω) πολυ φωτηνο.Η ανωδος του κυκλου ψυχης λεγεται καθαρσι,εξαγνησμος.
Αρα η αποστολη του ψυχολογου ειναι να ανηψωνη τον κυκλο της ψυχης του ανθρωπου.Να την εξαγνηζη.Να την καθαριζη.Να την κανη πιο ελαφρια.Να της μειωνη σταδιακα το βαρος της.
Σιγουρα ο κυκλος της ψυχης απο την γενεσι του ανθρωπου εχει μια ποσοτητα αρνητικου φορτιου.Η οποια θα κανη τον ανθρωπο αγριο ζωο,αν η κοινωνια
γυρω απο τον ανθρωπο δεν τον τροφοδοτηση με ΣΩΣΤΗ ΑΓΩΓΗ=ΣΥΝ ΑΓΩΓΗ= ΘΕΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ.

Τα ανωθεν γραφομενα μου τα δωριζω στην Angelina,και της ευχωμε καλο πτυχιο,καλη προοδο και να γεμιση την ελλαδα απο αγγελους και αγγελινες,

trouble
24-01-2008, 09:13
I wonder if this last post was the reason she was banned?

marilita
20-02-2008, 13:04
Hi!Ειμαι καινουργια εδω και θα συμφωνησω οτι η ψυχολογια ειναι μια ενδιαφερουσα επιστημη...τυγχαινει να σπουδαζω κι εγω στο ΦΠΨ Προγραμμα Ψυχολογιας...παντως μεχρι τον 2ο χρονο που ειμαι εγω τα βρισκεις ολα πολυ βαρετα...

Spartan73
20-02-2008, 13:15
Hi!Ειμαι καινουργια εδω και θα συμφωνησω οτι η ψυχολογια ειναι μια ενδιαφερουσα επιστημη...τυγχαινει να σπουδαζω κι εγω στο ΦΠΨ Προγραμμα Ψυχολογιας...παντως μεχρι τον 2ο χρονο που ειμαι εγω τα βρισκεις ολα πολυ βαρετα...

Να σε ρωτησω κατι σχετικα με την ψυχολογια? Γιατι ειμαι και λιγο ασχετος με το θεμα.

Roxalas
20-02-2008, 13:44

εχω μια καλη φιλη που σπουδαζει στη παντειο...καθε φορα πρωσπαθει η κακομοιρα να με πεισει οτι ειναι επιστημη:tounge: τελικα εχω ψιλοπιστει οτι αξιζει...

Spartan73
20-02-2008, 13:46
εχω μια καλη φιλη που σπουδαζει στη παντειο...καθε φορα πρωσπαθει η κακομοιρα να με πεισει οτι ειναι επιστημη:tounge: τελικα εχω ψιλοπιστει οτι αξιζει...

Εμ αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει Ροχαλα φιλε μου...Αλλα μην μασας!! :tounge: :wavey:

Roxalas
20-02-2008, 13:52
Εμ αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει Ροχαλα φιλε μου...Αλλα μην μασας!! :tounge: :wavey:

εγω παντως πιστευω οτι οι ιδιοι η ψυχολογοι ειναι η πιο psycho απο ολους:baby:

Spartan73
20-02-2008, 13:54
εγω παντως πιστευω οτι οι ιδιοι η ψυχολογοι ειναι η πιο psycho απο ολους:baby:

Εγω αναρωτιεμαι αν ψυχολογουν και τους εαυτους τους καμια φορα...:baby:

necromancer_t
24-02-2008, 02:58
Εγω αναρωτιεμαι αν ψυχολογουν και τους εαυτους τους καμια φορα...:baby:

Μπα!!!Αφου ειναι αψυχολογητοι οι ανθρωποι!!!:D

Τωρα σοβαρα, να μας πει ο trouble κατι, ως ψυχολογος!!!Εχεις βοηθηθει καθολου απο τις γνωσεις σου, για να εξηγησεις τα συναισθηματα, τις πραξεις και τις σκεψεις σου;;Ειναι μια απορια που ειχα παντα για τους ψυχολογους(και προφανως και ο spartan!)!

chryssa
28-02-2008, 14:52
Μπα!!!Αφου ειναι αψυχολογητοι οι ανθρωποι!!!:D

Τωρα σοβαρα, να μας πει ο trouble κατι, ως ψυχολογος!!!Εχεις βοηθηθει καθολου απο τις γνωσεις σου, για να εξηγησεις τα συναισθηματα, τις πραξεις και τις σκεψεις σου;;Ειναι μια απορια που ειχα παντα για τους ψυχολογους(και προφανως και ο spartan!)!

AN KAI H ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΓΙΑ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΚΑΡΙΕΡΑ, ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ ΜΕΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΟΥΣ ΟΜΩΣ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ - ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ- ΦΟΡΤΙΖΕΙ ΤΗΝ ΟΡΘΗ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΛΕΟΝΕΚΤΙΚΗ ΘΕΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΔΑΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΣΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ. Ο ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ... ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ Η ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΑΦΕΘΕΙ. ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΛΑ ΔΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥΣ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΛΥΨΑ ΚΑΠΩΣ!:-)

chryssa
04-03-2008, 14:47
Kai egw eimai edw gia oti exeis san erwtisi, alla ean ginete pio akrivis gia na sou apadame swsta.

Nai exei lefta, kai polu mellwn h epistimi afti. Nai einai endiaferousa, alla exei ena kako, PREPEI na boris na tin adeksis!

B.A, B.Sc. M.A, M.ed, P.hD stin psixologia exw. Olla apo to eksoteriko kathos eimai Ellinokanados kai irtha meta apo tis spoudes mou stin Ellada.

Συγγνώμη που παίρνω το θάρρος να ρωτήσω, αλλά με τόσες σπουδές (στην αγαπημένη μου μάλιστα επισστήμη) γιατί δεν έμεινες εκεί αφού οι προοπτικές καριέρας είναι σαφώς καλύτερες? Αν βέβαια η απάντηση εμπίπτει σε προσωπικά δεδομένα, αγνόησε την ερώτηση. Αλήθεια σε ποιο τομέα έχεις ειδίκευση? Πάντως χαίρομαι όπως και να χει που δεν ξέχασες την φτωχομάνα Ελλάδα και ακόμη περισσότερο που είσαι μέλος στο φόρουμ !

Spartan73
04-03-2008, 16:25
AN KAI H ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΓΙΑ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΚΑΡΙΕΡΑ, ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ ΜΕΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΟΥΣ ΟΜΩΣ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ - ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ- ΦΟΡΤΙΖΕΙ ΤΗΝ ΟΡΘΗ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΛΕΟΝΕΚΤΙΚΗ ΘΕΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΔΑΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΣΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ. Ο ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ... ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ Η ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΑΦΕΘΕΙ. ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΛΑ ΔΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥΣ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΛΥΨΑ ΚΑΠΩΣ!:-)

Δεν ξερω αλλα το "μα αφεθεις" δεν σημαινει οτι πραττεις πρωτα και μετα δεχεσαι τις συνεπειες των πραξεων σου? Και θελω να ρωτησω κατι.....
Γιατι οι ψυχολογοι συνηθως δεν συμφωνουν στα συμπερασματα που βγαζουν?

sapesgym9
05-03-2008, 14:17
η ψυχολογια ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα επιστημη

sapesgym6
05-03-2008, 14:17
kalispera kai apo mena!!!!!!! emena mou aresi i psihologia kai thelo na gino psihologos

Spartan73
05-03-2008, 14:18
η ψυχολογια ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα επιστημη

Ψυχολογος εισαι? Γιατι τοσο καιρο ψαχνω εναν ψυχολογο να μου λυσει καποιες αποριες αλλα κανεις δεν προσφερεται να παρει! :confused:

sapesgym6
05-03-2008, 14:20
kalispera kai apo mena!!!!!!kai emena mou aresi auti i epistimi kai thelo na to akolithiso

kyriaki87
12-04-2008, 20:35
Βασικά αυτό το επάγγελμα έχει μέλλον. Βέβαια στην ελλάδα τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά σε σχέση με το εξωτερικό σε όλα τα επίπεδα όπως και η θέση του ψυχολόγου.
Σπουδάζω ψυχολογία αλλά το σίγουρο είναι ότι το θέμα είναι να το αγαπάς αυτό το επάγγελμα για να το κάνεις.
Σίγουρα μαθαίνεις πολλές θεωρίες αλλά το θέμα είναι πρακτικά τι θες να κάνεις και αυτό είναι στο΄χέρι του καθένα.Όπως και σημαντική είναι η μέθοδος θεραπείας δλδ τι προσσέγγιση θα ακολουθήσεις.

christina22
14-04-2008, 17:09
Και εγώ ενδιαφέρομαι πολύ για την ψυχολογια και θα ηθελα να μάθω....είναι αλήθεια αυτό που ακούω ότι θα υπάρχει μεγάλη ζητηση σε ψυχολόγους για σχολεία τα επόμενα χρόνια???

psytolis
05-09-2008, 15:11
geia sas k apo mena paidia hthela na sas pw oti thaumazw tn epistimh auth kai skeftome na tin akolouthisw.pira kapoies plirofories apo tis sizitiseis sas exw akoma arketes na mou lithoun gia auto pou paw na akolouthisw.
tha hthela lipon na mou apantisete mia apo tis simantikoteres erwtiseis gia mena,to pws kapoios mpwreii na katalavei tn zoi enos psyhologou ta provlimata pou antimetopizei kathimerina genikotera ton tropw zois tou. to proto pragma pou skeftika htan na parakolouthisw diafora seminaria na episkeftw klinikes nosokomia me kapoio tropo h k akoma na episkefto psyhologo gia na dw to pws ergazete. euxaristw

NordicWarrior
17-09-2008, 12:13
Δεν θα ήταν γρηγορότερο, καλύτερο και πιο αξιόπιστο να πάρεις ένα τηλέφωνο και να ρωτήσεις στη σχολή;

Starborn
05-10-2008, 16:21
Protou po otidipote kai giati prepei na to vgalo apo mesa mou giati allios tha skaso.... :P Latrevo to member title tou Nordic Warrior :D Scandinavia for the win!

Anyway! Vrethika sto forum kathos epsaxna diafores plirofories gia to thema tis psixologias.... eimai 17 fetos, dino exetaseis kai i proti mou epilogi einai i Psyxologia! To exo apo xronia afto to "mikroviaki" kai thelo para poli na spoudaso aftin tin epistimi, tin theoro apistefta endiaferousa!

Afto pou ithela na rotiso afora ta 4 sinolika tmimata psyxologeias pou exoume stin Ellada (Panteio, Thessaloniki, Rethymno kai to Programma Psyxologias stin Athina).

Exo akousei poli kala logia kai gia Panteio kai gia Rethymno, gia Thessaloniki den gnorizo kai polla (kai meno kai ekei, fantasou :P ) alla anarotiemai poli gia to programma Psyxologias pou exei to tmima Filosofias, Paidagogikis, Psyxologias tou Kapodistriakou. Xero pos afto to ptixeio theoreitai isotimo me ta antistoixa ton ipoloipon tmimaton psixologias, omos gnorizei kapoios parapano plirofories gia to tmima? Einai ontos isotimo kai poso kalo einai, kata tin gnomi sas panta!

Efharisto poli gia oles tis apantiseis :D

neraidoulini!
10-12-2008, 18:20
Αγαπητη euphoria,η ψυχολογια εχει μελλον σαν επαγγελμα.Πραγματικα.Γιατι πως να το κανουμε τωρα,απο τη στιγμη που αρχισαν να την αναγνωριζουν αναμεσα σε ολες τις αλλες επιστημες,αρχισε να παιρνει τα πανω της!Μην κοιτας που στην Ελλαδα ο κοσμος νομιζει πως αν καποιος επισκεφτεται ψυχολογο ειναι σιγουρα για δεσιμο ,και φοβαται ο καθενας να παει σε ψυχολογο μπας και τον βγαλουν τρελο!Να δεις σε λιγο καιρο ολοι θα τρεχουν στους ψυχολογους!Τωρα για στρατιωτικη ψυχολογια δεν ξερω,αλλα εκτος απο την ψυχολογια Παντειου,καλη επιλογη ειναι και το τμημα προγραμμα ψυχολογιας στη φιλοσοφικη σχολη.Αν παλι σε ενδιαφερει η σχολικη αλλα και κλινικη ψυχολογια μπορεις να επιλεξεις παλι τη φιλοσοφικη σχολη τμημα ΦΠΨ που ειναι πολυ καλο αλλα δυστυχως χρειαζεται οπωσδηποτε μεταπτυχιακο για να γινεις ψυχολογος..Αυτα..Παντως ειναι πολυ καλη επιλογη.

rountis
07-02-2009, 08:48
ean sas endiaferei akoulouthisteto aksizei 100%
eimai deuteroetis kai ksipnao me xara gia na pao stin sxoli mou.
methenoume tosa endiaferon pragmata kathe mera kai kati kainourgio
kai kati akoma ean niazeste pio polli gia to apotelesma (diladi i tampela pou tha exete otan teliosete) min asxolithite ean niazeste gia ta pragmata pou tha mathete stin diarkeia ton spoudon tote eiste se kalo dromo.

:wavey:
ola oraia ola kala auta pou lete oloi. tin triti grafo koinoniki psihologia tin tetarti grafo peiramatikh psixologia kai tin pempti grafo psixanalisi.....:-( i ili stin eksetastiki den pezete olokliro to vivlio mas evale se kathe mathima 200 selides. :p

neraidoulini!
07-02-2009, 20:14
Καλη επιτυχια!:wavey: Φοβερη η κοινωνικη ψυχολογια μου αρεσει πολυ!

Tempus
05-05-2009, 19:21
Να σας καλησπερήσω με τη σειρά μου..Είμαι και εγώ ένας 17χρονος μαγεμένος απο την επιστήμη της ψυχολογίας.Καταρχήν ήθελα να ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο..Στα μηχανογραφικά αναφέρονται οι σχολές για τις οποίες μιλήσατε πριν.Στο πανεπιστήμιο όμως των Ιωαννίνων αναφέρεται και τμήμα ψυχολογίας το οποίο δε βρίσκεται στο μηχανογραφικό.Μήπως ξέρει κανείς τον λόγο?

nick_psych
28-08-2009, 19:55
Geia sas filoi! Eimai tetarto etos sto programma psychologias tou panepistimioy athinwn. Epeidi kukloforei arketi parafilologia sxetika me to pws mporeis na gineis psyxologos stin ellada as xekatharisoume ligo to topio. Loipon stin Ellada mporeis na gineis psyxologos MONO apo tis 4 panepistimiakes sxoles payxologias pou einai : Tmima Psyxologias Aristoteleioy Panepistimioy
Tmima Psyxologias Padeioy Panepistimioy
Tmima Psyxologias Panepistimiou Kritis
Tmima(Programma)Psyxologias Panepistimiou Athinwn
Apo ta Φ.Π.Ψ μπορεις να καταλάβεις θεσεις μονο φιλολογικών αντικειμενων και ΔΕΝ ισχυουν οι φημες οτι με ενα μεταπτυχιακο παιρνεις αδεια ασκησεως επαγγελματος ψυχολογου.
Σχετικα με το Φ.Π.Ψ Προγραμμα Ψυχολογιας του Πανεπιστημιου Αθηνων που ανεφερα πιο πανω, είναι καθαρο τμημα Ψυχολογιας, απλα ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ εξαρταται απο τον τομεα Ψ του Φ.Π.Ψ. Ειναι απολυτως ισοτημα με τα αλλα 3 τμηματα Ψυχολογιας.
Αυτα, ελπιζω να βοηθησα καπως!!:wavey:

argyal
18-11-2010, 13:05
geia s!!!!
eida oti grafeis oti asxolhse me tn tomea tis paidopsuxologias...h paidopsuxologia ein kt p m aresei para pl....k 8 h8l n se rwthsw....t panteio panepisthmio einai arketa kalo stn tomea tis psuxologias???

Mizz_Death_elli
05-12-2010, 21:43
Loipon eimai kainouria kai gw sto forum kai eipa na grafto epeidei eida gia tis spoudes tis psuxologias. Eimai sxedon 17 xronon kai pao 2ra lukeiou ithela na spoudaso psuxologia sto SSAS alla thelei athlitikes dokimasies kai ksero oti dn tha ta katafero. Thelo na spoudaso stin athina sto panteio mallon egklimatologia i psuxologia lene oti uparxei klados egklimatologikis psuxologias kai dikastikis mipos kserete an alitheuei? H'an kapoios spoudazei sto panteio mporei na m pei tous kladous tis psuxologias

kos_myl
19-04-2011, 01:43
Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω πληροφορίες για τις κατατακτήριες εξετάσεις στο Πρόγραμμα Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ. Ενδιαφέρομαι αλλά νιώθω "ξένος" στο χώρο καθώς προέρχομαι απο σχολή πολυτεχνικής φύσεως. Όποιος/α γνωρίζει οτιδήποτε θα με βοηθούσε πολύ να με πληροφορήσει. Ευχαριστώ.

χρήστος
10-06-2011, 16:57
Geia sas exw teliwsei to lykeio alla epal...kai thelw na spudasw psixologia para poli alla dn vriskw kamia sxoli pou i ekpedeusi na einai sta ellinika, na einai ellhnika kai ta vivlia kai ola, kai na mn einai poli akrivi i sxoli..sas parakalw vreite mou mia lush giati thelw na to akolouthisw auto to epagelma euxaristw

skam
10-06-2011, 18:46
Αφού ενδιαφέρεσαι για σπουδές στα Ελληνικά ξεκίνα να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες, για να μην βγάζουμε και τα μάτια μας, αν θέλουμε να διαβάσουμε τι γράφεις.
Οι σπουδές σε ιδιωτικά τμήματα, τουλάχιστον στην Ελλάδα, δεν είναι και η καλύτερη λύση. Πολλά χρήματα και αμφίβολη αξία πτυχίου. Για αυτό ξανασκέψου το.
Από δημόσιες πανεπιστημιακές βρήκα τις ποιο κάτω. Ρίξε μια ματιά αλλά μάλλον θα χρειαστεί να περάσεις με κατακτήτριες εξετάσεις.
http://www.soc.uoc.gr/psycho/
http://www.ppp.uoa.gr/
http://www.psy.auth.gr/
http://www.panteion.gr/index.php/psychology-mainmenu

Αν τελικά καταλήξεις σε ιδιωτική σχολή, φρόντισε να εξασφαλίσεις ότι η σχολή δίνει πτυχίο αναγνωρισμένο από την Ελληνική πολιτεία, που σου επιτρέπει να εξασκήσεις το επάγγελμα. Και σε αυτό όπως καταλαβαίνεις, δεν πρέπει να αρκεστείς στην "ενημέρωση" της σχολής...

margo
01-10-2011, 23:38
Γεια σας!! Πάω Τρίτη λυκείου, είμαι στην Τεχνολογική κατεύθυνση και έχω σαν μάθημα επιλογής την Βιολογία γενικής παιδείας. Το επάγγελμα που μου αρέσει είναι η ψυχολογία και συγκεκριμένα θέλω να γίνω οικογενειακός σύμβουλος. Όμως δεν μπορώ να επιλέξω την σχολή Ψυχολογίας διότι δεν είμαι στην θεωρητική κατεύθυνση ούτε έχω σαν μάθημα επιλογής την ιστορία. Θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να γίνω οικογενειακή σύμβουλος. Για παράδειγμα σκεφτόμουν να περάσω στην σχολή νηπιαγωγών και μετά να κάνω μεταπτυχιακό παιδοψυχολογία. Από την άλλη όμως δεν είναι κρίμα να χάσω τέσσερα χρόνια για κάτι που δεν είναι ο κύριος μου στόχος και μάλιστα δεν έχει και επαγγελματική αποκατάσταση?? Σας παρακαλώ πείτε μου τι μπορώ να κάνω...έχω αγχωθεί πολύ γιατί πλησιάζουν οι πανελλήνιες και ακόμα δεν ξέρω σε ποια σχολή πρέπει να επιλέξω… :(

Sefi
05-10-2011, 11:41
Γεια σας, με ενδιαφέρει πάρα πολύ να σπουδάσω ψυχολογία με στόχο την παιδοψυχολογία,
και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει:θα πρέπει να έχω τελειώσει ψυχολογία και να κάνω μεταπτυχιακό σε παιδοψυχολογία;
Να σημειώσω επίσης ότι έχω τελειώσει Οικονομικό, οπότε θα δώσω κατατακτήριες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

(το ίδιο ισχύει για αναπτυξιολόγος ή υπάρχει άλλη σχολή γι΄αυτό;)

hablador
20-11-2011, 18:39
Καλησπερα παιδια.Ειμαι 18 χρονων και φετος τελειωνω το σχολειο (με πολυ καλο βαθμο).Πανελληνιες δε θα δωσω για 2 λογους.Ειμαι αρκετα πισω και δεν εχω το κουραγιο να αρχιζω απο το 0 καθως μετα το σχολειο θα μπω αμεσως στρατο και μολις απολυθω σκεφτομαι πολυ εντονα να φυγω για σπουδες στο εξωτερικο.Επειδη ειαι μπερδεμενος αυτο το διαστημα με το τι θελω και το τι δε θελω εχω καταληξει στην πληροφορικη (οπου τη βαζω δευτερη γιατι ειναι πολυ της τεχνολογικης) και στη ψυχολογια οπου παντοτε μου αρεσε.Πρωτα απ'ολα για τον εαυτο μου και τις ανασφαλειες που εχω και επισης γιατι την βρισκω αρκετα ενδιαφερουσα δουλεια και ειμαι προθυμος να το υποστηριξω.Τι πιστευετε πρεπει να κανω ?

VasilikiVr
17-05-2012, 02:47
Gia sas fetos teleiwnw dhladh se liges meres ksekinoun oi eksetaseis, borw na pw pws exw trelo anxos kathos thelw para polu na perasw psuxologia kai fovamai mhn apotuxw.. Kserw einai duskolo kai prepei na prospathisw arketa gia na petuxw afton ton polupothito stoxo.. exw mia aporia omws apo filosofikh sxolh athinwn ΦΠΨ borw na efarmwsw to epaggelma tou psuxologou me ena metaptuxiako? episis exw diakrinei pws uparxei sto kapodistriako ΦΙΛΟΣ. ΠΑΙΔ/ΚΗΣ & ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ(ΠΡΟΓ.ΨΤΧΟΛ.) ΑΘΗΝΑΣ kai ΦΙΛΟΣ. ΠΑΙΔ/ΚΗΣ & ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ den borw na katalavw poia einai h diafora tous.. borei kapoios na me vohthisei?

irw
26-05-2012, 21:54
Καλήσπερα,
Η ψυχολογία ήταν και για μένα πρώτη και μοναδική επιλογή και αφού τελείωσα το πανεπιστήμιο κρήτης(το οποίο και συστήνω χωρίς δέυτερη σκέψη)είναι πάλι η πρώτη επιλογή!Με ενδιαφέρει η παιδοψυχολογία αλλα στην Ελλάδα οι επιλογές ειναι λίγες και πιο συγκεκριμένα εχω βρει μόνο ενα πρόγραμμα στο ιδιοτικό κολλέγιο icps το οποίο όμως είναι ασαφές αν αναγνωρίζεται!Εχεις καμία ιδέα? :bird:

nick_psych
30-05-2012, 23:08
Απο το Πρόγραμμα Ψυχολογίας βγαίνεις κανονικα και με το νόμο ψυχολόγος με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και ειναι πληρως ισότιμο με τα αλλα 3 αντιστοιχα τμηματα. Ειναι τμήμα ψυχολογιας, απλα διοικητικα εξαρτάται απο το Φ.Π.Ψ, εχουμε δηλαδη κοινη γραμματεια.
Είμαι απόφοιτος του συγκεκριμενου τμηματος, μπορεις να το δηλωσεις χωρις ενδυασμο.

GiorgosAth
15-07-2012, 16:33
Φιλοι μου καλησπερα σας.
Το ονομα μου ειναι Γιωργος, ειμαι 32 ετων, εχω τελειωσει το Οικονομικο της Νομικης, και θελω να κανω στη ζωη μου κατι που θα με γεμιζει. Στα 18 μου ηθελα να σπουδασω ψυχολογια, ομως δε μου "επετραπει". Τωρα ειμαι εγκλοβισμενος, σε computers, χαρτια και σημασιες που δε μου λενε κατι. Το μονο που θελω να ξερω ειναι αν καποιος απο εσας εχει αναλογη εμπειρια-ριζικο. Απλα σκεφτομαι να ακολουθησω αυτο το αντικειμενο, αλλα ακομα δεν τον επιδιωκω. Για να εχω μια πρωτη εικονα, οι σπουδες στην Ελλαδα σε καταρτιζουν επαρκως, ή πρεπει να πας εξωτερικο. Εχω αναγκη τις εμπειριες σας και τις γνωμες σας. Σας ευχαριστω πολυ.

Χαρά
02-09-2012, 17:20
Γεια σας,

Θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος/οι φοιτητης/ες Ψυχολογιας του τμηματος Θεσσαλονικης (αν ειναι απο καποιο αλλο και παλι δεν πειραζει) μπορουσαν να δωσουν συγκεκριμενες πληροφοριες οσον αφορα στη σχολη αυτη καθε αυτη. Δηλαδη;

-Τα υπερ και τα κατα
- Καθηγητες. Καλοι ή οχι;
-Μαθηματα (Εχω μπει στη διαδικασια να ριξω μια ματια στον οδηγο σπουδων). Ωραια, ενδιαφεροντα, στις εξετασεις ενθαρρυνεται περισσοτερο η στεγνη αποστηθιση οπως δυστυχως συμβαινει σε μεγαλο αριθμο σχολων ενω χρειαζεται και πρακτικη και πιο συνθετη σκεψη.
-Κτηριο
-Σεμιναρια που πραγματοποιουνται και αν εχετε παρακολουθησει ποια η γνωμη σας
-Οτιδηποτε αλλο σας ερχεται στον μυαλο. Τα μεγαλα ποστ μας αρεσουν.

Αυτο που ζηταω δηλαδη ειναι μια γενικοτερη κριτικη της σχολης στην οποια εσεις οι ιδιοι σπουδαζετε και οσες περισσοτερες λεπτομερειες, οχι δηλαδη γενικα και αοριστα ουτε τι εχει ακουσει καποιος για την ταδε σχολη απο καποιον αλλο, διοτι αυτο δεν θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμο, οπως και το γιατι θελω να σπουδασω ή να ξερω πως δεν παμε εκει για να λυσουμε τα προβληματα μας. Αυτα μου ειναι ηδη γνωστα και γι'αυτο το λογο δεν τα ρωταω.

Ευχαριστω εκ των προτερων:)

trelokabero
05-09-2012, 18:51
Θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος/οι φοιτητης/ες Ψυχολογιας του τμηματος Θεσσαλονικης (αν ειναι απο καποιο αλλο και παλι δεν πειραζει) μπορουσαν να δωσουν συγκεκριμενες πληροφοριες οσον αφορα στη σχολη αυτη καθε αυτη.

κοίτα στο γκουγλ μήπως υπάρχει φόρουμ του τμήματος που σε ενδιαφέρει, γιατί αυτό εδώ είναι της πληροφορικής και δε νομίζω να βρει πολλούς να σε κατατοπίσουν..