PDA

Επιστροφή στο Forum : [split] στρατιωτική θητεία

Σελίδες : 1 [2] 3

nightcrawler
28-09-2011, 15:55
τεθωρακισμένα νομίζω :/

τεθωρακισμενα ειναι αλλα τους λενε ετσι λογω μπερε..γιωταδες χαχα:)

Morgoth
28-09-2011, 16:26
Πω ρε δεν πάει κανένας άλλος από di Θήβα; Δεν έχω βύσμα, γι αυτό απόρησα κι όλας που με πάνε εκεί ενώ όλους τους άλλους διαβιβάσεις. Είχατε καταθέσει το πτυχίο με τη διακοπή αναβολής ή μπα;

paris7891
28-09-2011, 16:31
oloi p pame apo edo diavivaseis dn exoume teleiosei t sxoli akoma(gia ton stefano dn ksero) mia anlitiki dosame mono m auta p exoume perasei.

Lauril
28-09-2011, 16:32
Πω ρε δεν πάει κανένας άλλος από di Θήβα; Δεν έχω βύσμα, γι αυτό απόρησα κι όλας που με πάνε εκεί ενώ όλους τους άλλους διαβιβάσεις. Είχατε καταθέσει το πτυχίο με τη διακοπή αναβολής ή μπα;

Εγώ. 24/10

Morgoth
28-09-2011, 16:34
oloi p pame apo edo diavivaseis dn exoume teleiosei t sxoli akoma(gia ton stefano dn ksero) mia anlitiki dosame mono m auta p exoume perasei.

Μάλλον έτσι εξηγείται.

Εγώ. 24/10

Σειρούλα εσύ μπαίνεις κανονικό Πυροβολικό εκεί ή Ε.Π. ; Πτυχίο έχεις πάρει;

St3f@n0s
28-09-2011, 16:40

9 menoun gia ptuxio gamw th xamenh exetastikh...

Lauril
28-09-2011, 16:52
Μάλλον έτσι εξηγείται.

Σειρούλα εσύ μπαίνεις κανονικό Πυροβολικό εκεί ή Ε.Π. ; Πτυχίο έχεις πάρει;

Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2011 Δ΄ ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 113/2011 την 24/10/2011 σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Πυροβολικού (ΚΕΠΒ) (ΘΗΒΑ).

Έχετε επιλεγεί Πυροβολικό.

Έχω πάρει. Τι είναι Ε.Π.??

St3f@n0s
28-09-2011, 16:56
Έχω πάρει. Τι είναι Ε.Π.??

Ereunas plhroforikhs...

Morgoth
28-09-2011, 16:57
ΕΠ εννοώ έρευνας πληροφορικής, αλλά σε έχει κανονικό πυροβολικό βλέπω. Καλά τελικά παίζει τρελή rand() στο στρατό.

//Στεφανε αραξε θα παρεις και τις 10 φοιτητικες (όποτε σκαει εξεταστικη γιατι ειναι και λιγο ρευστο το πραμα :p)
διαβιβασεις λενε ειναι κυριλε πολυ

paris7891
28-09-2011, 17:03
ΕΠ εννοώ έρευνας πληροφορικής, αλλά σε έχει κανονικό πυροβολικό βλέπω. Καλά τελικά παίζει τρελή rand() στο στρατό.

//Στεφανε αραξε θα παρεις και τις 10 φοιτητικες (όποτε σκαει εξεταστικη γιατι ειναι και λιγο ρευστο το πραμα :p)

auto ti simainei oti exeis sunolika 10 meres adeia p mporeis n pareis gia exetaseis?

nightcrawler
28-09-2011, 17:05
απλα μια παρατηρηση για τις φοιτητικες,δν ειναι υποχρεωμενοι να στις δωσουν αν κ τις περισσοτερες φορες τις εγκρινουν απλα ειναι να μν σου κατσει ο κολλημενος.

stratis1988
28-09-2011, 17:48
και εγώ παρουσιάζομαι αυλώνα 27/10 αλλά στο υγειονομικό.δεν είναι λίγο άσχετο;;;; :p ξέρει κανείς τι παίζει με υγειονομικό;

nightcrawler
28-09-2011, 17:54
το κεντρο του υγεινομικου ειναι στην Αρτα.συνηθως γιατρους παιρνουν νοσηλευτες κτλ.αυλωνα ειναι τεθωρακισμενα απλα ετσι οπως τα βγαζει δν ξερω αν αυτο που εμφανιζει-εννοει ειναι η μετεκπαιδευση.

stratis1988
28-09-2011, 18:03
Είσαι σίγουρος ότι είναι ακόμα στην Άρτα γιατί από ό,τι ξέρω έχουν κλείσει αρκετά στρατόπεδα γενικά και έχει εφαρμοστεί ένα σχέδιο Καλλικράτης και για το στρατό(π.χ οι διαβιβάσεις ήταν Καλαμάτα και πήγαν Αυλώνα και αυτές)

nightcrawler
28-09-2011, 18:16
ε οχι τοσο up to date δν ειμαι...παιζει να εχεις κ δικιο γιατι κατι ειχα διαβασει..οσοι ηξερα που πηγαν αρτα λογω ειδικοτητων κ στο κεντρο κ στα μετεπειτα στρατοπεδα περνουσαν ζωαρα γιατι δν τους επρηζε κανεις..

std04131
28-09-2011, 18:23
είστε υπόχρεος για κατάταξη στρατό ξηράς με την 2011 δ΄ εσσο (νοέμβριος) δυνάμει της εδυεθα/γεσ 113/2011 την 25/10/2011 σε 2/39 σύνταγμα ευζώνων 'σχης καραχρήστος' (2/39 σe 'σχησ καραχρηστοσ') (μεσολογγι).
έχετε επιλεγεί πεζικό.

κανένας εδώ παιδιά;

gonzalez
28-09-2011, 18:24
Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2011 Δ΄ ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 113/2011 την 22/11/2011 σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Εφοδιασμού Μεταφορών (ΚΕΕΜ) (ΣΠΑΡΤΗ).
Έχετε επιλεγεί Εφοδιασμού Μεταφορών.

Τι είναι αυτό...???

HeavenShallBurn
28-09-2011, 18:24

και εγώ θήβα είμαι καυλιάρη μου;) απλά δεν ξέρουν ακόμα πότε θα μπούμε οι κορίνθιοι..από βδομάδα μου παν

TopGear
28-09-2011, 18:29

18 κανονικές και 18 φοιτητικές δεν ήταν ρε σεις; Το αλλάξανε;

trooper7
28-09-2011, 20:48
18 κανονικές και 18 φοιτητικές δεν ήταν ρε σεις; Το αλλάξανε;

Me 12mino prepei na bikes esy...

15 kanonikes-12 eidikes kai 2-4 meres oi aimodotikes.
Aytes einai oi adeies twra

TopGear
28-09-2011, 21:10
Me 12mino prepei na bikes esy...

15 kanonikes-12 eidikes kai 2-4 meres oi aimodotikes.
Aytes einai oi adeies twra

Ε ναι, είχα μπει πριν 2-3 χρόνια εγώ. Οι αιμοδοτικές γενικά είναι και στην κρίση του διοικητή τι θα δώσει. Και αν θυμάμαι καλά, δικαιούσαι 1 φορά ανά 3μηνο ή 4μηνο. Επίσης, τιμητικές, ΑΝ παίξει κανά άγημα ή διάφορα άλλα τέτοια, εκτός αν τα κόψανε κι αυτά. :p

Mr. Iso
29-09-2011, 06:12
Και η αιμοδοσία Τιμητικές (κ άγραφες) είναι. Επίσης τιμητική παίζει αμα σκάσει κανας στρατηγός επιθεώρηση κ το βρεί το στρατόπεδο και γαμώ (λογικό αφου μια βδομάδα πριν θα τρέχουν όλοι πρωί-βράδυ να συγυρίσουν κ τον τελευταίο θάμνο).

Επίσης μην μπερδεύετε Κέντρο Εκπαιδεύσεως με Μονάδα.
πχ μιας κ πολλοί είστε Διαβιβάσεις το Κέντρο Εκπαιδεύσεως ήταν Καλαμάτα (χάσατε μλκες ευκαιρία, το στρατοπεδο ήταν σαν ξενοδοχείο, με θέα, αραλίκι, κλπ) κ πήγε στην Αυλώνα. Η Μονάδα Διαβιβάσεων όμως παραμένει απο αρχαία χρόνια στο Χαϊδάρι.
Γενικά μετά το Κέντρο πιθανόν να πάτε μια βόλτα απο Χαϊδάρι, ή αλλιώς κατευθείαν σε κάποια άλλη μονάδα κανονικά. Συνήθως σε κανα γραφείο θα είστε ή στο (κάτι σαν) τηλεφωνικό κέντρο. σκοπιες αγγαρείες κλπ μέσα στο προγραμμα βέβαια, αλλά όχι πολλά.

Morgoth κουφάλα αμα χωρίς βύσμα μπήκες ΕΠ παίξε τζοκερ, λοττο,κινο, λαικό, κρατικό, κ ότι άλλο βρεις μπροστά σου.
Το ξύσιμο τις χιλιετίας. Ακόμη κ παραμεθώριο πας σε ταξιαρχία 99% αρα σε καμια πρωτευουσα νομού θα είσαι.
Κάνε κανά κονέ να μας βάλεις κ εμάς του χρόνου.
Είναι κ άλλο ένα παιδί απο di (του '06).

panbit
29-09-2011, 16:49
είστε υπόχρεος για κατάταξη στρατό ξηράς με την 2011 δ΄ εσσο (νοέμβριος) δυνάμει της εδυεθα/γεσ 113/2011 την 25/10/2011 σε 2/39 σύνταγμα ευζώνων 'σχης καραχρήστος' (2/39 σe 'σχησ καραχρηστοσ') (μεσολογγι).
έχετε επιλεγεί πεζικό.

κανένας εδώ παιδιά;

μαζί θα είμαστε.. εγώ μπαίνω μια μέρα μετά!

floyd21
29-09-2011, 17:21
απλα μια παρατηρηση για τις φοιτητικες,δν ειναι υποχρεωμενοι να στις δωσουν αν κ τις περισσοτερες φορες τις εγκρινουν απλα ειναι να μν σου κατσει ο κολλημενος.

Ισχύει.

και εγώ παρουσιάζομαι αυλώνα 27/10 αλλά στο υγειονομικό.δεν είναι λίγο άσχετο;;;; :p ξέρει κανείς τι παίζει με υγειονομικό;

Ζωάρα, αλλά εξαρτάται ΠΑΝΤΑ που θα υπηρετήσεις.

Αδερφέ κι εγώ πτυχίο κατέθεσα, επ μπήκα αλλα δε παρέμεινα.
Απο τους 210, κράτησαν τους 64!
Αλλά μας στείλαν είτε υλικου πολέμου είτε διαβιβάσεις.

Ελπίζω να παραμείνεις φίλε.

εΠΙΣΗΜΩς η εκπαιδευση ειναι 20 μερες αλλα συνηθως στις 17-18 βγαινεις με αδεια .

Την τρίτη παρασκευή ορκίζεσαι, είτε μπαίνεις δευτέρα, είτε πέμπτη.
Για αυτό διαφέρει και καλά.

TOOL
29-09-2011, 18:30
έχετε επιλεγεί πεζικό.

κανένας εδώ παιδιά;

Τσολιάς(εύζωνας) μάλλον...

Επίσης το κέντρο υγειονομικού στην άρτα έχει κλήσει.Όπως και το κέντρο διαβιβάσεων της καλαμάτας.Άρα σε όσους λέει για αυλώνα διαβιβάσεις παίζει να μεταφέρθηκε εκεί το κέντρο.

//Καλή θητεία σε όλους μας!

paris7891
29-09-2011, 18:38
Τσολιάς(εύζωνας) μάλλον...

Επίσης το κέντρο υγειονομικού στην άρτα έχει κλήσει.Όπως και το κέντρο διαβιβάσεων της καλαμάτας.Άρα σε όσους λέει για αυλώνα διαβιβάσεις παίζει να μεταφέρθηκε εκεί το κέντρο.

//Καλή θητεία σε όλους μας!

oxi re aplos legetai etsi t kentro....de s pairnoun ante etsi euzona

VSTi
29-09-2011, 19:20
Καλησπέρα,
Εγώ Ναύπλιο 24/10!
Καλή μας θητεία!

TOOL
29-09-2011, 20:08
oxi re aplos legetai etsi t kentro....de s pairnoun ante etsi euzona

Το λέω γιατί πήραν και 1 φίλο μου εκεί που είναι 1.90 ύψος και αν θυμάμαι καλά όταν κόβαμαι αναβολή ζητάγαν και ύψος.

//std04 τι ύψος έχεις αν επιτρέπεται;

//κανά διαφορέτικό κέντρο εκτός από αυτά που ακούσαμε;; είναι κανείς;

std04131
29-09-2011, 20:10
ωραια θα βαλω τη φουστανελα και θα φυλαω σκοπια στο di :P
θα ειμαι ετοιμος και για τα βλαχικα μετα,ποιες σπουδες και μλκιες!

TOOL
29-09-2011, 20:11
ωραια θα βαλω τη φουστανελα και θα φυλαω σκοπια στο di :P
θα ειμαι ετοιμος και για τα βλαχικα μετα,ποιες σπουδες και μλκιες!

για δες το edit μου απο πάνω

Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2011 Δ΄ ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 113/2011 την 22/11/2011 σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Εφοδιασμού Μεταφορών (ΚΕΕΜ) (ΣΠΑΡΤΗ).
Έχετε επιλεγεί Εφοδιασμού Μεταφορών.

Τι είναι αυτό...???

Εκεί εκπαιδεύονται για οδηγοί νομίζω.

Volcano
29-09-2011, 23:06
Πάμε να τρολλάρουμε τον Αυλώνα! Και γω παιδες 26/10 διαβιβάσεις

gonzalez
29-09-2011, 23:09
Ναι κάτι τέτοιο άκουσα...Ελπίζω να έχει τίποτα τέτοιο (http://www.youtube.com/watch?v=0YPabCzxMXM) στην εκπαίδευση :P :cop:.

std04131
30-09-2011, 00:21
για δες το edit μου απο πάνω

μετριο υψος. 1.81 περιπου

Morgoth
30-09-2011, 01:25
Αδερφέ κι εγώ πτυχίο κατέθεσα, επ μπήκα αλλα δε παρέμεινα.
Απο τους 210, κράτησαν τους 64!
Αλλά μας στείλαν είτε υλικου πολέμου είτε διαβιβάσεις.

Άσε εψαξα τα μαθα και με επιασε ενα βαρος στο στηθος. Θελει βυσμα ή μεταπτυχιακό για να μεινεις ΕΠ μετά το κέντρο οπότε τη βλέπω τη δουλειά να μη τραβαει. Ας περασει το 9μηνο κι οτι θελει ας ειναι.

nightcrawler
30-09-2011, 01:34
Άσε εψαξα τα μαθα και με επιασε ενα βαρος στο στηθος. Θελει βυσμα ή μεταπτυχιακό για να μεινεις ΕΠ μετά το κέντρο οπότε τη βλέπω τη δουλειά να μη τραβαει. Ας περασει το 9μηνο κι οτι θελει ας ειναι.

το καλο εξαρχης κ να μην σε παρουν ΕΠ αν σε κοψουν πας διαβιβασεις συνηθως που ειναι πολυ πιο χαλαρα απο τα αλλα οπλα.

floyd21
30-09-2011, 12:43
το καλο εξαρχης κ να μην σε παρουν ΕΠ αν σε κοψουν πας διαβιβασεις συνηθως που ειναι πολυ πιο χαλαρα απο τα αλλα οπλα.

Η υλικού πολέμου που είναι ακόμα πιο χαλαρά... :sleep:

_spartacus_
30-09-2011, 13:02
Διαβιβάσεις Αυλώνα κι εγώ... Μεγαλώνει το team ;)

TOOL
30-09-2011, 13:06
Υπάρχει άτομο που το καλέσαν πεζικό σε διαφορετικό κέντρο από του μεσολογγίου; Αν όχι τότε μάλλον απλό πεζικό θα ναι στο μεσολογγι και όχι αναγκαστικά εύζωνες.

κανένας για ΚΕΕΔ υπάρχει από σχολή;
κανένας πεζοναύτης αυλώνα;

HeavenShallBurn
30-09-2011, 13:23
25/10 Έρευνας Πληροφορικής στο ΚΕΠΒ εγώ..τώρα μόλις την είδα την λυπητερή ;)

gonzalez
30-09-2011, 13:31
Να ρωτήσω κάτι? Όσοι πήγατε ΕΠ ( έρευνα πληροφορικής ) έχετε πάρει πτυχίο?
Ή είναι ψιλό-random και σε όποιον κάτσει απλά?

Morgoth
30-09-2011, 13:50

Μαζί θα σαπίσουμε ψηλέ. Όπου δεις γιωτόγυαλο-προφυλακτήρα εγώ θα είμαι

Να ρωτήσω κάτι? Όσοι πήγατε ΕΠ ( έρευνα πληροφορικής) έχετε πάρει πτυχίο?
Ή είναι ψιλό-random και σε όποιον κάτσει απλά?

Με πτυχίο αλλά και πάλι random είναι, δε νομίζω ότι υπάρχει λογική στο στρατό.

floyd21
30-09-2011, 17:54
Μαζί θα σαπίσουμε ψηλέ. Όπου δεις γιωτόγυαλο-προφυλακτήρα εγώ θα είμαι

Με πτυχίο αλλά και πάλι random είναι, δε νομίζω ότι υπάρχει λογική στο στρατό.

Ζηλεύω όσους υπηρετήσουν μ' εσάς τους δυο.
Απο την 1η κιόλας ημέρα, θα το συμπεράνεις και μόνος σου τον παραλογισμό...

tragoktonos
01-10-2011, 14:28
Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2011 Δ΄ ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 113/2011 την 25/10/2011 σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Τεθωρακισμένων (ΚΕΤΘ) (ΑΥΛΩΝΑ).
Έχετε επιλεγεί Ειδικές Δυνάμεις.

ΠΑΙΖΟΝΑΦΤΗΣ????ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΓΑΜΩ!!!!

TOOL
01-10-2011, 17:58
Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2011 Δ΄ ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 113/2011 την 25/10/2011 σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Τεθωρακισμένων (ΚΕΤΘ) (ΑΥΛΩΝΑ).

Χωρίς να έχεις δηλώσει σε πήρανε; Ένας φίλος είχε δηλώσει και τελικά τον φωνάξαν στο πεζικό.
Να τα τα commandα του DI!

std04131
01-10-2011, 17:59
δε νομιζω οτι γινεται να σε παρουν χωρις να εχεις δηλωσει.κουλο μου ακουγεται.εκτος αν ειχες τσεκαρει το σχετικο κουτακι

TOOL
01-10-2011, 18:01
δε νομιζω οτι γινεται να σε παρουν χωρις να εχεις δηλωσει.κουλο μου ακουγεται.εκτος αν ειχες τσεκαρει το σχετικο κουτακι

Για να οδύρεται...μάλλον κάτι άλλο περίμενε...

//πάντως αν δε θες να κάτσεις εκεί μέσα μπορείς να την κοπανήσεις μετά την ορκομωσία.

std04131
01-10-2011, 18:03
για να οδύρεται...μάλλον κάτι άλλο περίμενε...

ή απλά είναι ποζέρι :d

TOOL
01-10-2011, 18:04
ή απλά είναι ποζέρι :d

χαχαχααχ ναι....με πήραν φαντάρο...έλεος...μα καλά που κατάλαβαν ότι έκοψα την αναβολή μου;;;;; Πωωωω!!!

//βασικά παίζει να είναι ποζέρι γιατί ένας φίλος μου δήλωσε και δεν τον πήραν.και φαντάζομαι ότι πρώτα παίρνουν όσους δηλώνουν και μετά ότι κενές θέσεις περισσέψουν τις γεμίζουν στην τύχη.

zoo
01-10-2011, 18:27
Παιδιά και εγώ έχω ένδειξη ΕΠ...απλά φέτος μάλλον για όσους πάρουν θα συμβεί το εξής...τέλος το Γουδί...πάνε Λαμία για εκπαίδευση στην ειδικότητα και όχι για 2 εβδομάδες, μάλλον 4 εβδομάδες...το ΚΕΥΠ λαμίας που κανονικά πήγαιναν οι ΕΠ μέχρι πρόσφατα έχει μάλλον γίνει ΚΕΚ για ειδικότητες και εκεί μετέφεραν και το Σώμα Έρευνας Πληροφορικής...δεν ξέρω τι γίνεται και γιατί, πάντως δεν ξέρω κατά πόσο αυτοί που θα μπούνε εκεί τελικά θα είναι τα πράγματα όπως μέχρι πέρυσι δεδομένης της Λαμίας και όχι της Σχολής Αξιωματικών στο Γουδί...

Δείτε και εδώ την πηγή:

http://kbatzeli.blogspot.com/2011/07/blog-post_22.html

Το βάζω και απευθείας να μην ανοίγετε λίνκ...
-------------------------------------------------------
Δεν έχει αποφασιστεί το κλείσιμο του ΚΕΥΠ Λαμίας
Αθήνα, 22 Ιουλίου 2011

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Δεν έχει αποφασιστεί το κλείσιμο του ΚΕΥΠ Λαμίας διαβεβαίωσε ο Υφυπουργός Εθνικής Άμυνας Κ. Σπηλιόπουλος τη Βουλευτή Φθιώτιδας Κατερίνα Μπατζελή που έθεσε το ζήτημα για το μέλλον του Κέντρου Νεοσυλλέκτων στη Λαμία.
Στα πλαίσια αναδιοργάνωσης των Κέντρων Εκπαίδευσης και εξορθολογισμού των δαπανών, αρκετά από τα κέντρα κατάταξης θα αναδιοργανωθούν, μεταξύ των οποίων και εκείνο της Λαμίας.
Από Κέντρο Κατάταξης μετατρέπεται σε Ειδικό Κέντρο Εκπαίδευσης (ΕΚΕ) για το Σώμα Υλικού Πολέμου, για τις ειδικότητες που χρειάζονται εκπαίδευση, διατηρείται δηλαδή η Σχολή Δοκίμων Υλικού. Ενώ προστίθεται η ειδικότητα του Σώματος Έρευνας και Πληροφορικής.
Η βασική εκπαίδευση θα γίνεται πλέον στη Θήβα για τρεις περίπου εβδομάδες ενώ η εκπαίδευση στο ΕΚΕ Λαμίας θα είναι περίπου ένα μήνα.
«Η ύπαρξη και λειτουργία του ΚΕΥΠ είναι πολύ σημαντική για την οικονομία της περιοχής και προς αυτή τη κατεύθυνση φαίνεται ότι κινείται και η απόφαση του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας», τόνισε η Βουλευτής Φθιώτιδας Κατερίνα Μπατζελή.

-------------------------------------------------------

Στην υγεία μας...

Έρχεται λαμία για όσους επιλεγούν μετά και όχι το εξωτικό Γουδί ...χαχαχα

paris7891
01-10-2011, 21:51
paraponietai giati t tethorakismena einai to pio fail apo tis eidikes dunameis

sfagmenos
01-10-2011, 23:55

oi pezonautes sunithws pane volo ekei einai mauroskoufides pou simainei grasa kai tanks...

TOOL
01-10-2011, 23:59
oi pezonautes sunithws pane volo ekei einai mauroskoufides pou simainei grasa kai tanks...

Μπα, αυλώνα είναι το κέντρο των πεζοναυτών από το φεβρουάριο του 2010.Το ξέρω γιατί στο κέντρο βόλο τελευταία σειρά πήγε ο αδερφός μου.

Thirio_+
02-10-2011, 12:57
loipon , dilwsa pezonautis kai me piran ereunas pliroforikis. to thema einai oti sti thiva ta matwnoun , exw filaraki pou bike augousto kai mou leei epi leksi : "re file sikwthika na kanw vima gt den eixa ti allo na kanw toses meres" . episis den sinexizoun oloi EP , tous perisoterous tous pane diavivaseis kai mporei na orgosoun oli tin ellada . ase pou einai oloi vismata kai vlepeis kati malakismena me ifaki ipourgou (piga episkeptirio) na paraponiountai oti einai diskola . kseftiles moggoloi . gia auto den ithela na paw gt tha meinei retsinia

to kalo me tous pezonautes einai oti panta exeis kati na kaneis . pas aulwna kai meta kateutheian volo . den kaneis paramethorio , to stratopedo (Gewrgoulas) einai mes ton volo (N.Iwnia) , einai pio kathara , exei kalitero fagito , kai pleon s vgazoun pio sixna eksw. ase pou zeis polles katastaseis kai psinesai.

kai sou menei kai o beres.. ;) .

ama exete ipsiles vlepeis min pate katholou fantaroi.. mporeite na apalageite nomima kai poli eukola. ciao

bujar
02-10-2011, 13:00
ama exete ipsiles vlepeis min pate katholou fantaroi.. mporeite na apalageite nomima kai poli eukola. ciao

πως?

10chars

chronopete
02-10-2011, 13:14

Και εγω ΕΠ 25/10...
Τα λεμε στην Θηβα ψηλε!

tragoktonos
02-10-2011, 13:56
οχι ρε δεν το δηλωσα ελεος δηλαδη!!!!!!!θα προσπαθησω να το αλαξω.....:angryfire

HeavenShallBurn
02-10-2011, 14:23
Και εγω ΕΠ 25/10...
Τα λεμε στην Θηβα ψηλε!

Της πουτάνας!!κανονίζουμε να μπούμε παρέα την ίδια ώρα αγορίνα μου!

giannis88
02-10-2011, 14:28
έχω πάει στη ζωή μου σε ότι πανηγύρι/συναυλία/γήπεδο/μαζική συνάθροιση υπάρχει.
τόση γυφτιά-βλαχιά-υποκουλτούρα όση είδα σήμερα στη Θήβα δεν έχω ξαναδεί. μόνο με τις συγκεντρώσεις του συντάγματος συγκρίνεται που και πάλι η αναλογία δεν ήταν έτσι.

floyd21
02-10-2011, 15:12

Τα πάντα γίνονται.

και φαντάζομαι ότι πρώτα παίρνουν όσους δηλώνουν και μετά ότι κενές θέσεις περισσέψουν τις γεμίζουν στην τύχη.

Αυτό.
Το ίδιο γίνεται και με τους ΕΛΔΥΚάριους οπότε προσέξτε μη σας στείλουν εκεί μετά.

paraponietai giati t tethorakismena einai to pio fail apo tis eidikes dunameis

Δε θεωρούνται ειδικοδυναμίτες οι μαύροι.

Έχει και αλλού, Λάρισα ας πουμε.
Την μοιρα της πυροβολαρχίας.

loipon , dilwsa pezonautis kai me piran ereunas pliroforikis. to thema einai oti sti thiva ta matwnoun , exw filaraki pou bike augousto kai mou leei epi leksi : "re file sikwthika na kanw vima gt den eixa ti allo na kanw toses meres" . episis den sinexizoun oloi EP , tous perisoterous tous pane diavivaseis kai mporei na orgosoun oli tin ellada . ase pou einai oloi vismata kai vlepeis kati malakismena me ifaki ipourgou (piga episkeptirio) na paraponiountai oti einai diskola . kseftiles moggoloi . gia auto den ithela na paw gt tha meinei retsinia

to kalo me tous pezonautes einai oti panta exeis kati na kaneis . pas aulwna kai meta kateutheian volo . den kaneis paramethorio , to stratopedo (Gewrgoulas) einai mes ton volo (N.Iwnia) , einai pio kathara , exei kalitero fagito , kai pleon s vgazoun pio sixna eksw. ase pou zeis polles katastaseis kai psinesai.

Καλά, στα αρχίδια μας ο μπερές.
Εκτος αν σκέφτεσαι σώματα ασφαλείας, οπότε καλά κάνεις γιατι τσιμπάς μόρια.

Της πουτάνας!!κανονίζουμε να μπούμε παρέα την ίδια ώρα αγορίνα μου!

Αν μπείτε ίδια ώρα, σημαίνει ίδια ουρά και παίζει πολύ και ίδιος θάλαμος. :-)

TOOL
02-10-2011, 15:53

Δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες.Πεζοναύτες είναι σαν ειδικές δυνάμεις.Να ξέρεις ότι δεν θα έχεις χρόνο για ξεκούραση αρκετό.Αλλά ναι δεν θα σαπίσεις.Θα κάνεις την γυμναστικούλα σου και θα κάνεις γενικά πράγματα(θα κάνεις θητεία στρατιώτη).Αρκεί να μη την στρατο-ψωνήσεις και αποκτήσεις και εσύ υφάκι "είμαι πρασινομπερές και γαμάω".
Όσο για το που θα κάνεις θητεία ως πεζοναύτης αυτό παίζεται.Παρουσιάζεσαι αυλώνα, κάνεις ΠΕΝ ή αυλώνα ή βόλο και μετά η πλειοψηφία μένει αυλώνα,πολλοί πάνε βόλο και λίγοι πάνε λάρισσα πάνω κάπου σύνορα κάτι ελάχιστοι,όλυμπο κλπ.

nightcrawler
02-10-2011, 15:59
ειναι σαν αλλα δν ειναι ειδικες δυναμεις διοικητικα κτλ.

TOOL
02-10-2011, 16:01
ειναι σαν αλλα δν ειναι ειδικες δυναμεις διοικητικα κτλ.

Μπας και ήσουν πράσινος;

nightcrawler
02-10-2011, 16:02
Μπας και ήσουν πράσινος;

ψηλα ψηλα τα πρασινα μπερε,οχι.κατι ξερω ομως.

floyd21
02-10-2011, 16:05
ψηλα ψηλα τα τζόκει τα λελέ,οχι.κατι ξερω ομως.

fixed .

Spat
02-10-2011, 20:45
Kaneis pou na parousiazetai telh Oktobrh Nauplio ? :p
elate na ginoume poloi :p

VSTi
03-10-2011, 12:43
Kaneis pou na parousiazetai telh Oktobrh Nauplio ? :p
elate na ginoume poloi :p

Ναυπλιο και εγω!!! 24/10

DimKaz
15-10-2011, 11:12
Tethorakismena Aulwna , Ygeionomiko...... 25/11/2011 .... kaneis edw???

TalL_Guy
15-10-2011, 15:20
εκανες λογαριασμο για να μας πεις αυτο?
συγχαρητηρια!

TOOL
22-10-2011, 18:43
τελευταίο σ/κ και μετά θα μετράμε ανάποδα...
Καλή θητεία σε όλους!

oM1Nu5
23-10-2011, 22:18
Από εδώ (http://www.army.gr/default.php?pname=9_page_Diakoph(anabolhs&la=1) βρήκα (για να κόψω την αναβολή μου):

Υπενθυμίζεται ότι κατά το πέρας ή τη διακοπή της αναβολής λόγω σπουδών πρέπει απαραίτητα οι σπουδαστές να υποβάλλουν πιστοποιητικά γραμματικών - τεχνικών γνώσεων (απόφοιτοι TEI - AEI, μεταπτυχιακές σπουδές, διδακτωρικό δίπλωμα) καθόσον πρόθεση-απόφαση της ηγεσίας είναι να συνδέονται άμεσα οι γραμματικές - τεχνικές γνώσεις τόσο με την επιλογή σε Όπλα- Σώματα, όσο και με την απονομή ειδικoτήτων κατά τη διάρκεια της θητείας τους.

Εγώ που δεν έχω πάρει πτυχίο όμως ακόμα τι πρέπει να υποβάλλω αντί γι' αυτό; Το πιστοποιητικό στρατολογικής χρήσης που δίνει η γραμματεία επαρκεί;

paris7891
23-10-2011, 22:20
Από εδώ (http://www.army.gr/default.php?pname=9_page_Diakoph(anabolhs&la=1) βρήκα (για να κόψω την αναβολή μου):

Υπενθυμίζεται ότι κατά το πέρας ή τη διακοπή της αναβολής λόγω σπουδών πρέπει απαραίτητα οι σπουδαστές να υποβάλλουν πιστοποιητικά γραμματικών - τεχνικών γνώσεων (απόφοιτοι TEI - AEI, μεταπτυχιακές σπουδές, διδακτωρικό δίπλωμα) καθόσον πρόθεση-απόφαση της ηγεσίας είναι να συνδέονται άμεσα οι γραμματικές - τεχνικές γνώσεις τόσο με την επιλογή σε Όπλα- Σώματα, όσο και με την απονομή ειδικoτήτων κατά τη διάρκεια της θητείας τους.

Εγώ που δεν έχω πάρει πτυχίο όμως ακόμα τι πρέπει να υποβάλλω αντί γι' αυτό; Το πιστοποιητικό στρατολογικής χρήσης που δίνει η γραμματεία επαρκεί;

nai..........10fi :p

TopGear
23-10-2011, 22:22

Αυτό και έχει και μια αναλυτική αν θες καλού κακού.

Morgoth
24-10-2011, 03:27
Μην ξεχάσετε να γεμίσετε τα mp3 player σας με Manowar.
Άρρωστος με πυρετό λίγο πριν μπω. Τι άλλο στη ζωή.

std04131
24-10-2011, 19:28
Μην ξεχάσετε να γεμίσετε τα mp3 player σας με Manowar.
Άρρωστος με πυρετό λίγο πριν μπω. Τι άλλο στη ζωή.

χαχα ελα ρε αποκλειεται.κι εγω το ιδιο και μπαινω αυριο μεσολογγι.γκινια τρελη.

SephirotH
24-10-2011, 20:11
Ela ela paradexteite oti arrwstenete apto fovo sas pou tha ginete epitelous antres....
ARRWSTAINOUN OI ANTRES RE?:p

std04131
24-10-2011, 20:28
Ela ela paradexteite oti arrwstenete apto fovo sas pou tha ginete epitelous antres....
ARRWSTAINOUN OI ANTRES RE?:p

[με gay φωνη]αρρωσταινουν,αρρωσταινουν!

TOOL
12-11-2011, 11:24
Υπάρχουν πουθενά στο internet οι μεταθέσεις όσων μπήκαν με την 2011 Δ1 ΕΣΣΟ;

St3f@n0s
12-11-2011, 11:36
Mpaaaa...

Esu pou hsouna kamari mou???

//Diabibaseis prwtos loxos... ZWARA...
Ekana kai gamw tous upnous...

TOOL
12-11-2011, 16:06
Mpaaaa...

Esu pou hsouna kamari mou???

//Diabibaseis prwtos loxos... ZWARA...
Ekana kai gamw tous upnous...

Το θέμα είναι που θα πάω τώρα, όχι που ήμουν.Μεγάλο πεύκο ήμουν.

Morgoth
30-11-2011, 20:37
Ζεστή σοκολάτα μόνο από stefanostam πλέον.- Έχει πάει την Cadbury βήματα μπροστά, πρέπει να στείλουμε ποτηράκι στο εργοστάσιο για δείγμα, θα τον προσλάβουν σίγουρα.
Τώρα που θα κατέχει τη δουλειά θα επαυξηθεί το περιεχόμενο του καταλόγου της μελλοντικής επιχείρησης συνασπισμένων di-ιτών, με ροφήματα πέρα από πιτόγυρα. Πιάσαμε την καλή θαρρώ:grouphug:

Trifyllenia
30-11-2011, 21:26
Ζεστή σοκολάτα μόνο από stefanostam πλέον.- Έχει πάει την Cadbury βήματα μπροστά, πρέπει να στείλουμε ποτηράκι στο εργοστάσιο για δείγμα, θα τον προσλάβουν σίγουρα.
Τώρα που θα κατέχει τη δουλειά θα επαυξηθεί το περιεχόμενο του καταλόγου της μελλοντικής επιχείρησης συνασπισμένων di-ιτών, με ροφήματα πέρα από πιτόγυρα. Πιάσαμε την καλή θαρρώ:grouphug:

Μιας που πήρε κ ο J πτυχίο... 2015 Μαϊάμι. Οκ καβατζώνουμε λοιπόν stefanostam για ζεστές σοκολάτες κ αν είναι καλά παιδιά θα σκεφτώ στην επιχείρηση να μπει κ ο ripper κ y not κ ο Μπάκας...

Μέχρι τότε... πάρτε ρε άδειες γαμώτο σας που μου θυμηθήκατε να μπείτε όλοι τώρα στρατό.....

(Βυσματωθείτε επίσης αμάν πια! :baby:)

floyd21
02-12-2011, 21:13
Μιας που πήρε κ ο J πτυχίο... 2015 Μαϊάμι. Οκ καβατζώνουμε λοιπόν stefanostam για ζεστές σοκολάτες κ αν είναι καλά παιδιά θα σκεφτώ στην επιχείρηση να μπει κ ο ripper κ y not κ ο Μπάκας...

Μπήκα ήδη.

Theio_Vrefos
31-12-2011, 05:44
ΣΕΠ Θήβα 2/2 :P

Morgoth
02-01-2012, 19:41
http://img717.imageshack.us/img717/8186/dido.jpg

http://el.wiktionary.org/wiki/πούτσα (http://el.wiktionary.org/wiki/πούτσα)

trooper7
02-01-2012, 21:34
Kai san ΣΕΠ poutsa einai h efages kamia metataksh?

std04131
02-01-2012, 23:26
τι διδυμοτειχο ρε φλωρουμπα;εδω μιλαμε για νεοχωρι ορεστιαδας 616 μαυρο στρατοπεδο να ουμε!

trooper7
03-01-2012, 01:51
τι διδυμοτειχο ρε φλωρουμπα;εδω μιλαμε για νεοχωρι ορεστιαδας 616 μαυρο στρατοπεδο να ουμε!
Pwpwpwpwpw:-(
Kollitari einai ekei kai mou ta leei twra sthn adeia!!!
Kala kouragia man...

std04131
03-01-2012, 11:13
Pwpwpwpwpw:-(
Kollitari einai ekei kai mou ta leei twra sthn adeia!!!
Kala kouragia man...

thanks m8.θα περασει ο καιρος που θα παει!!

Morgoth
03-01-2012, 15:33
Και σαν ΕΠ μαλαστούπι πέφτει γιατί εκτός από το καθημερινό 8ωρο στο γραφείο (που είναι σα να δουλεύεις κανονικά) κάνουμε και τις κανονικές υπηρεσίες (6ωρη σκοπιά ή 8ωρο θαλαμοφυλίκι, οπότε βγαίνει 14-16 ώρες τη μέρα σε υπηρεσία) + αγγαρείες του λόχου + ανά δεύτερη μέρα διανυκτέρευση στο γραφείο πληροφορικής (βαράει το τηλέφωνο συνέχεια άρα δεν κοιμάσαι εκτός από random σπαστά μισάωρα). 4 μέσα 1 έξω, την οποία συνήθως καθόμαστε μέσα για να κοιμηθούμε γιατί δε παλεύεται. Πάντα σε θερμοκρασίες κατάψυξης.

Βάγγουρα τα χω ακούσει για τη μονάδα σου ρε φίλε. Γκαντεμιά. Υπομονή.

Αγγούρι.

Spat
03-01-2012, 16:56
88 ΤΜΧ Kaspakas Lhmnou kai den eimai kala !!!
to pio pshlo dentro einai o maintanos kai La8os Htan Mana Na Orkistw Stratiwths :p
Opws mou eipe enas palios Mhxanikarios: Sto Mhxaniko oti kineitai to xairetame kai oti den kineitai to vafoume !!!

std04131
03-01-2012, 19:04
201 και σημερα λελε :P

daimonios..
03-01-2012, 19:32
paliovysmaties

Spat
04-01-2012, 00:15
201 και σημερα λελε :P

mexri na gurisw apo thn adeia (einai +4 kanonikes ) , 8a exw spasei thn 200ra ! :D

std04131
04-01-2012, 04:06
mexri na gurisw apo thn adeia (einai +4 kanonikes ) , 8a exw spasei thn 200ra ! :D

κι εγω!την αλλη τεταρτη γυρναω.ποιος μας πιανει μετα,ουτε 200 μερες ρεεεε!!!

floyd21
06-01-2012, 18:05
Πω, αν είχα τις μέρες σας θα είχα αυτοκτονήσει.

Spat
08-01-2012, 17:20
Πω, αν είχα τις μέρες σας θα είχα αυτοκτονήσει.
Peprapatas sto dasos kai akous Stanish ? :p

197 + shmera ! paei h 200ra ... and going and going ..

TopGear
08-01-2012, 17:36
Peprapatas sto dasos kai akous Stanish ? :p

197 + shmera ! paei h 200ra ... and going and going ..

Ρε μην τις μετράτε, τότε είναι που φαίνονται αιώνας.

Παλιότερα το προηγούμενο site του ναυτικού είχε και εφαρμογή για υπολογισμό υπολοίπου θητείας! Χαχα, ούτε καν να σε κουράζει να μετράς! :p

std04131
08-01-2012, 19:02
εχει και το fb.λελεδομετρο λεγεται :P

St3f@n0s
09-01-2012, 22:53
ΘΑ ΠΗΞΕΙ Η ΜΟΥΝΑ ΣΑΣ

std04131
10-01-2012, 01:00
ΘΑ ΠΗΞΕΙ Η ΜΟΥΝΑ ΣΑΣ

μπραβο ρε :-(:-(:-(

floyd21
10-01-2012, 03:07
ΘΑ ΠΗΞΕΙ Η ΜΟΥΝΑ ΣΑΣ

Πηξ λα τελαμων.

smokejohn
19-01-2012, 20:06
31/1 Διαβιβάσεις Αυλώνα

path
19-01-2012, 20:38
5/2 Ethniki Amuna

std04131
19-01-2012, 23:00
5/2 Ethniki Amuna

ταξιαρχος;

TopGear
20-01-2012, 00:18
5/2 Ethniki Amuna

ΓΕΕΘΑ, ΓΕΣ ή ΥΠΕΘΑ;

ΓΕΕΘΑ παίζει χωσιματάκι, έχουν νυχτερινά πεζά περίπολα.
ΓΕΣ παίζει να ήταν αν θυμάμαι καλά, 5 μέσα, 1 έξω, σκοπιά, περίπολο και πολλή αγγαρεία.
ΥΠΕΘΑ εντάξει, εύκολα.

mars
20-01-2012, 09:06
Για ΓΕΕΘΑ που ξέρω πήγαινε λόχο μεταφορών αν μπορείς θα κάνεις ζωάρα οπουδήποτε αλλού άστο έχει χώσιμο μέχρι και 10 μέσα, είναι κρίμα να είσαι έτσι στην Εθνική άμυνα...

*_DaDiRa_*
20-01-2012, 09:29
Επίσης για μένα απαράδεκτο είναι να την καις κιόλας. Κάποιοι έχυσαν το αίμα τους για να μπορείς εσύ να την καις και αυτό εσύ οφείλεις να το σεβαστείς.

Αν δεν πας φαντάρος δεν έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη πιστεύω.

Χωρίς να έχω παρακολουθήσει το θέμα πιστεύω πως αν ο στρατός είναι έτσι όπως πρέπει να είναι τότε,ναι,έχεις δίκιο

ironman
28-02-2012, 22:47
απο Κω εχει κανεις τπτ εμπειριες;; παει ενας φιλος μου τωρα 80 τυπεθ και ανελαβα να βρω infos:p

κατι καταγγελιες των φανταρων βρηκα στο indymedia, καλα θα περασει:violence:

trooper7
29-02-2012, 16:54
απο Κω εχει κανεις τπτ εμπειριες;; παει ενας φιλος μου τωρα 80 τυπεθ και ανελαβα να βρω infos:p

κατι καταγγελιες των φανταρων βρηκα στο indymedia, καλα θα περασει:violence:
Ylikopolemos einai?
An dn kanw lathos kala einai. 1-1 kai xalara mesa.
As vgei o ripper sto thlefwno pou htan ekei.

ironman
29-02-2012, 17:06
Ylikopolemos einai?
An dn kanw lathos kala einai. 1-1 kai xalara mesa.
*As vgei o ripper sto thlefwno pou htan ekei.*

*τι να σου πω δεν εχω παει ακομα στρατο και δεν τις ξερω τις ορολογιες, 80 τυπεθ μου πε τρεχα γυρευε απο κει και περα*:p
λογικα κατι με τροφιμα θα κανει γιατι εχει σπουδασει γεωπονικο επεξεργασια τροφιμων

trooper7
29-02-2012, 17:23
*

*τι να σου πω δεν εχω παει ακομα στρατο και δεν τις ξερω τις ορολογιες, 80 τυπεθ μου πε τρεχα γυρευε απο κει και περα*:p
λογικα κατι με τροφιμα θα κανει γιατι εχει σπουδασει γεωπονικο επεξεργασια τροφιμων
Nai perimene esy na kaneis o,ti spoudaseis:p
Tespa ekei einai 3 swmata: ylikou polemou, efodiasmou metaforwn kai texniko.
Kala tha einai, twra pou bainoun kai kathe 2mino logika tha exoun kosmo...

larry_tsoukou
29-02-2012, 19:43
80++ kai simera poustonea

floyd21
05-03-2012, 19:10
80++ kai simera poustonea

Πολλές είναι.

TOOL
13-03-2012, 21:32
Κανά υποψήφιο αλεξιπτωτιστή έχουμε;

Κανείς; :(

Morgoth
12-05-2012, 19:18
Day 200, report on test subject

Αισθητή μείωση της εγκεφαλικής δραστηριότητας, πτώση νοημοσύνης. Έλλειψη λογικής και κριτικής ικανότητας. Απώλεια αίσθησης του χιούμορ, επιπέδου ανθρώπου των σπηλαίων "χαχα μαλακαμαλακα ουγκ μαλακα σκατα χαχα". Κατά τη διάρκεια του ύπνου παραμιλάει "Μάλιστα μάλιστα διατάξτε μάλιστα". Τρέφεται αποκλειστικά με καφείνη και λάσπη (τροφή μαγειρίων).

Zombie transformation 73% complete.

floyd21
26-05-2012, 19:15
Λελε είσαι πλέον ρε.

Theio_Vrefos
27-05-2012, 20:44
Είμαι σχεδόν στο 50% της θητείας μου ως Έρευνας-Πληροφορικής. Είμαστε αρκετά καλύτερα από τους κανονικούς στρατιώτες εδώ, λιγότερα χωσίματα και μόνο υπηρεσίες ΓΕΠ (γραφείο έρευνας-πληροφορικής). Τα θετικά είναι ότι έχεις ίντερνετ. Τα αρνητικά ότι κάνεις την δουλειά για 5-6 εδώ μέσα, ενώ αυτοί πίνουνε καφέ.

Morgoth
27-05-2012, 20:47
που (pm);

έτσι είναι οι φαντάροι τα κάνουν όλα όσο ευέλπιδες σμυ και εποπ πίνουν καφέ.

Theio_Vrefos
27-05-2012, 20:50
Μπες msn ρε μαλάκα.

Morgoth
27-05-2012, 20:59
δεν εχω msn στο στρατο βρε παπαρα
οπως και να χει εισαι τυχερος που στο γεπ σου δεν κανετε αλλα πραματα γιατι στο διδυμοτειχο εκανα εναλλαξ γεπ / υπηρεσια λοχου + λατζες καθαριοτητες τα παντα

οαση

doctor4
27-05-2012, 21:09
Γνωρίζει κανείς αν η θητεία ως ΔΕΑ αναγνωρίζεται γενικά αργότερα ως προυπηρεσία? Κυρίως στο εξωτερικό? (κάτι τέτοια διάβαζα στο νετ και το σκεφτόμουν λόγω και του ότι πληρώνεσαι κατα τη διάρκεια της θητείας σου).

nightcrawler
27-05-2012, 21:16
στο εξωτερικο γενικα εντυπωσιαζονται με το να εχεις κανει στρατο γιατι νομιζουν οτι ειναι κατι ουαο,πειθαρχια οργανωση κτλ.αλλα για προυπηρεσια δν ξερω ακομα και για ΔΕΑ.κανεις παραπνω θητεια και στα υπερτσουρεκωνουν στην εκπαιδευση.

doctor4
27-05-2012, 21:21
στο εξωτερικο γενικα εντυπωσιαζονται με το να εχεις κανει στρατο γιατι νομιζουν οτι ειναι κατι ουαο,πειθαρχια οργανωση κτλ.αλλα για προυπηρεσια δν ξερω ακομα και για ΔΕΑ.κανεις παραπνω θητεια και στα υπερτσουρεκωνουν στην εκπαιδευση.

thanks man απλά διάβασα ότι και καλά το θεωρούν ένδειξη για team leading skills κτλ...και ότι μετράει αρκέτα στο βιογραφικό σου και λέω αφού θα το φάμε το αγγούρι ας κερδίσουμε και κάτι τουλάχιστον. είναι ενα 5μηνο παραπάνω βέβαια αλλά τουλάχιστον πληρώνεσαι και είσαι το μεσημέρι σπίτι σου.

nightcrawler
27-05-2012, 21:24
thanks man απλά διάβασα ότι και καλά το θεωρούν ένδειξη για team leading skills κτλ...και ότι μετράει αρκέτα στο βιογραφικό σου και λέω αφού θα το φάμε το αγγούρι ας κερδίσουμε και κάτι τουλάχιστον. είναι ενα 5μηνο παραπάνω βέβαια αλλά τουλάχιστον πληρώνεσαι και είσαι το μεσημέρι σπίτι σου.

ναι αυτο ειπα οτι αν για τον απλο σκοπανθρωπο το θεωρουν καπως ουαου φαντασου να τους εξηγησεις κ τον τιτλο και καλα τι κανει ο ΔΕΑ.καλα για την τελευταια προταση μετα το αλλα μην παιρνεις κ ορκο,αν εισαι αβυσματιστος ειδικα.

Theio_Vrefos
27-05-2012, 21:24
δεν εχω msn στο στρατο βρε παπαρα
οπως και να χει εισαι τυχερος που στο γεπ σου δεν κανετε αλλα πραματα γιατι στο διδυμοτειχο εκανα εναλλαξ γεπ / υπηρεσια λοχου + λατζες καθαριοτητες τα παντα

οαση

Καθαριότητες κάνουμε κανονικά, δε μετράνε για υπηρεσία. Θαλαμοφύλακας, φρουρές και παπαριές δε κάνουμε.

Theio_Vrefos
27-05-2012, 21:26
Παιδιά στους ΔΕΑ η εκπαίδευση δεν είναι και τόσο τραγική όσο νομίζετε.

Είναι απλό:
1) άμα αφού βγειτε θα μπορέσετε να βρειτε δουλειά -> κανονική θητεία.
2) άμα αφού βγείτε ΔΕ θα μπορέσετε να βρείτε δουλειά -> ΔΕΑ.

Φυσικά το παραπάνω ισχύει εφόσον δεν κάνουν περαιτέρω μειώσεις στους ΔΕΑ λόγω κρίσης και παπαριές.

stefanostam
27-05-2012, 21:48
Καθαριότητες κάνουμε κανονικά, δε μετράνε για υπηρεσία. Θαλαμοφύλακας, φρουρές και παπαριές δε κάνουμε.

Δεν κάνετε γιατί έχετε άτομα και μπορούν και κάνουν εκείνοι. Αν δεν είχατε η διπλουπηρεσία θα πήγαινε σύννεφο :P

Theio_Vrefos
27-05-2012, 21:51
Δεν κάνετε γιατί έχετε άτομα και μπορούν και κάνουν εκείνοι. Αν δεν είχατε η διπλουπηρεσία θα πήγαινε σύννεφο :P

Ναι, ενδέχεται να αρχίσουμε σε λίγες μέρες που θα μας φύγουν 2-3.

stefanostam
27-05-2012, 22:07
Ναι, ενδέχεται να αρχίσουμε σε λίγες μέρες που θα μας φύγουν 2-3.

Επιστροφές σε Βανιάνο;

doctor4
27-05-2012, 22:22
Παιδιά στους ΔΕΑ η εκπαίδευση δεν είναι και τόσο τραγική όσο νομίζετε.

Είναι απλό:
1) άμα αφού βγειτε θα μπορέσετε να βρειτε δουλειά -> κανονική θητεία.
2) άμα αφού βγείτε ΔΕ θα μπορέσετε να βρείτε δουλειά -> ΔΕΑ.

Φυσικά το παραπάνω ισχύει εφόσον δεν κάνουν περαιτέρω μειώσεις στους ΔΕΑ λόγω κρίσης και παπαριές.

Πιστεύεις ότι δεν αξίζει να πας για ΔΕΑ και μετά να βγεις κανονικά για αναζήτηση εργασίας?
Επειδή το ψάχνω τελευταία το θέμα ήθελα να δω τα υπερ και τα κατα.
Στα υπέρ βάζω ότι γυρνάς σπίτι σου το μεσημέρι(αν έχεις ένα βύσματακι) και πληρώνεσαι συν την οποια αναγνωριση στο βιογραφικό σου για εξωτερικό.
Στα κατά ίσως να έιναι η εκπαίδευση και οι 5 παραπάνω μήνες που νομίζω ότι τους κάνεις όμως κοντά στο σπίτι σου.

Γενικά συγκεντρώνω πληροφορίες μιας και ο καιρός κοντοζυγώνει.

DexterGr
28-05-2012, 12:54
Πιστεύεις ότι δεν αξίζει να πας για ΔΕΑ και μετά να βγεις κανονικά για αναζήτηση εργασίας?
Επειδή το ψάχνω τελευταία το θέμα ήθελα να δω τα υπερ και τα κατα.
Στα υπέρ βάζω ότι γυρνάς σπίτι σου το μεσημέρι(αν έχεις ένα βύσματακι) και πληρώνεσαι συν την οποια αναγνωριση στο βιογραφικό σου για εξωτερικό.
Στα κατά ίσως να έιναι η εκπαίδευση και οι 5 παραπάνω μήνες που νομίζω ότι τους κάνεις όμως κοντά στο σπίτι σου.

Γενικά συγκεντρώνω πληροφορίες μιας και ο καιρός κοντοζυγώνει.

Τα έχει μαζεμένα εδώ (http://www.thiteia.org/index.php?option=com_content&view=article&id=64&Itemid=71).

std04131
31-05-2012, 20:35
2011 Δ1 ΕΣΣΟ αντε γαμω το κερατο μια 50αρα μερες σχεδον...

Niko$
08-06-2012, 13:24
Ο αγαπημένος σας Niko$ παρουσιάζεται στις 9 Ιουλίου στη Θήβα.

nightcrawler
15-07-2012, 18:32
το βαζω και δω και οποιος το δει

http://www.forums.gr/showthread.php?39065-%C3%E5%ED%E9%EA%DD%F2-%E1%F0%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%F7%E5%F4%E9%EA%DC-%EC%E5-%F4%E7-%F3%F7%EF%EB%DE-%C9%C9%C9&p=1294826&viewfull=1#post1294826

Morgoth
15-07-2012, 18:39
το βαζω και δω και οποιος το δει

http://www.forums.gr/showthread.php?39065-%C3%E5%ED%E9%EA%DD%F2-%E1%F0%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%F7%E5%F4%E9%EA%DC-%EC%E5-%F4%E7-%F3%F7%EF%EB%DE-%C9%C9%C9&p=1294826&viewfull=1#post1294826

Δώσε μία όταν κόψεις την αναβολή για να έχεις πιθανότητες να επιλεγείς για Διαβιβάσεις (αν δεν έχεις τελειώσει για πτυχίο) ή για ΕΠ (αν έχεις τελειώσει με υποχρεώσεις για πτυχίο) και έχε και μία μαζί σου στο κέντρο (στο κέντρο γίνεται η τελική επιλογή και μπορείς πχ να φας μετάταξη από ΕΠ σε Διαβιβάσεις)

// α εσυ εννοεις βεβαιωση για να δειξεις οτι χρησιμοποιησες την αναβολη για σπουδες
νταξει δε τη παλευω πια μετα απο 9 μηνες εχει κλαταρει το 99% των εγκεφαλικων μου λειτουργιων

nightcrawler
15-07-2012, 18:44
ευχαριστω,οταν παω ελπιζω να εχω τελειωσει.

//ναι αυτο ελεγα:)

std04131
26-07-2012, 02:06
απολελε 2011 δ1...πως περασε ο καιρος...κουραγιο σε οσα παιδια ειναι μεσα τωρα!

Potemkin
01-08-2012, 17:08
Αν εχω αναβολη ως το 2015 και παρω πτυχιο τωρα μετα μπορω να κανω μεταπτυχιακο ως τοτε που ληγει η αναβολη η οχι?

Octopus Handjob
01-08-2012, 17:21
Αν εχω αναβολη ως το 2015 και παρω πτυχιο τωρα μετα μπορω να κανω μεταπτυχιακο ως τοτε που ληγει η αναβολη η οχι?

Ναι, και μπορείς αν σπουδάζεις περί την περίοδο που λήγει η αναβολή να προσκομίσεις στο αντίστοιχο στρατολογικό γραφείο έγγραφα της σχολής (Πιστοποιητικό για στρατολογική χρήση, Πιστοποιητικό Φοιτητικής Ιδιότητας κ.ο.κ) για να πάρεις επέκταση της αναβολής. Χύνω

isoDItis
26-09-2012, 21:20
Μιας και πλησιαζει ο καιρος να ρωτησω,τον εχουν παρει κανεναν να παρουσιαστει ερευνα πληροφορικης χωρις να ειχε παρει το πτυχιο οταν εκοψε αναβολη?Ρωταω γιατι ολους τους φιλους μ απο μηχανικους η/υ στην Πατρα τους εχουν παρει ΕΠ χωρις να ειχαν πτυχιο οταν εκοψαν.Ισχυει αυτο σε μας η παλι κατουρησαμε σε πηγαδι?Εγω παντως κατεθεσα και μια βεβαιωση με ολα τα μαθηματα περασμενα για καλο και για κακο.

Morgoth
27-09-2012, 16:58
Αν έχεις βεβαίωση απ τη γραμματεία ότι έχεις περάσει τον αριθμό μαθημάτων που απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου νομίζω μπορούν κανονικά να σε πάρουν ΕΠ. Αλλά είναι λίγο ράντομ η κατάσταση γιατί μετά μετράνε με μόρια τα πτυχία και κρατάνε αυτούς που έχουν τα περισσότερα (αριθμός θέσεων ποικίλλει από 30-60 ανάλογα τη φουρνιά)

Πάντως τώρα τι ΕΠ και τρεχαγυρευε, εδώ είδα σε άλλο φόρουμ ότι το ΓΕΣ έχει εκδώσει βιβλιαράρα

http://www.scribd.com/doc/31115834/paisios

Διαβάστε για να ξέρετε τι λογική παίζει εκεί που πάτε να υπηρετήσετε.
Μέχρι και για μάχη Παΐσιου με μοναχό Σαολίν γράφει στη σελίδα 46.

St3f@n0s
27-09-2012, 17:06
Petuxa neopa shmera di pou eipe oti parousiazetai noembrio.

Prospa8hsa mesa se 3 lepta na tou metalampadeusw apostagma sofias 9 mhnwn.

Holy Diver
27-09-2012, 17:21
Αν έχεις βεβαίωση απ τη γραμματεία ότι έχεις περάσει τον αριθμό μαθημάτων που απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου νομίζω μπορούν κανονικά να σε πάρουν ΕΠ. Αλλά είναι λίγο ράντομ η κατάσταση γιατί μετά μετράνε με μόρια τα πτυχία και κρατάνε αυτούς που έχουν τα περισσότερα (αριθμός θέσεων ποικίλλει από 30-60 ανάλογα τη φουρνιά)

Πάντως τώρα τι ΕΠ και τρεχαγυρευε, εδώ είδα σε άλλο φόρουμ ότι το ΓΕΣ έχει εκδώσει βιβλιαράρα

http://www.scribd.com/doc/31115834/paisios

Διαβάστε για να ξέρετε τι λογική παίζει εκεί που πάτε να υπηρετήσετε.
Μέχρι και για μάχη Παΐσιου με μοναχό Σαολίν γράφει στη σελίδα 46.

axaxaxaxaxaxaxax me monaxo saolin:p

batigoal
27-09-2012, 17:36
To giwrgakh apo to Thivet.

nightcrawler
27-09-2012, 17:45
η μεγαλυτερη παραγωγη στα χρονικα ηταν ειναι και θα ειναι αυτη.απο αποψη ηθοποιων,πλοκης,σεναριου και ολα τα σχετικα

http://www.youtube.com/watch?v=oGbIYT8ECb4

υπαρχει και σε σπαστα βιντεο για να χαρειτε τις στιγμες σταδιακα

http://www.youtube.com/watch?v=iSGCb_R8XAA&feature=mfu_in_order&list=UL

Κανακης,Σεφερλης,Μαζω,Ευθυμιαδης ,Πυρρος τι να λεμε τωρα.

noegr
27-09-2012, 19:04
η μεγαλυτερη παραγωγη στα χρονικα ηταν ειναι και θα ειναι αυτη.απο αποψη ηθοποιων,πλοκης,σεναριου και ολα τα σχετικα

http://www.youtube.com/watch?v=oGbIYT8ECb4

υπαρχει και σε σπαστα βιντεο για να χαρειτε τις στιγμες σταδιακα

http://www.youtube.com/watch?v=iSGCb_R8XAA&feature=mfu_in_order&list=UL

Κανακης,Σεφερλης,Μαζω,Ευθυμιαδης ,Πυρρος τι να λεμε τωρα.

το χα δει πριν μπω, έπος...
Απο πότε κάνεις χασίσι αμαλία?

isoDItis
13-10-2012, 19:08
δεν μπαινει κανεις diτης φανταρος φετος?Συνηθως γινοταν χαμος τετοια περιοδο στο thread.Για πειτε καμια πληροφορια για διαβιβασεις μιας και οι μισοι απο εδω εκει πηγαν απο οτι βλεπω.Μετρησε καθολου σχολη/πτυχιο να παρετε καμια καλη ειδικοτητα και να μπειτε σε κανα γραφειο η μπα?

noegr
13-10-2012, 20:47
δεν μπαινει κανεις diτης φανταρος φετος?Συνηθως γινοταν χαμος τετοια περιοδο στο thread.Για πειτε καμια πληροφορια για διαβιβασεις μιας και οι μισοι απο εδω εκει πηγαν απο οτι βλεπω.Μετρησε καθολου σχολη/πτυχιο να παρετε καμια καλη ειδικοτητα και να μπειτε σε κανα γραφειο η μπα?

έγω πάντως ήμουν χειριστής ερμή. Θέλω να πιστεύω ότι βοήθησε η σχολή(γιατί πτυχίο δεν είχα ακόμα) αλλά στην εκπαίδευση της ειδικότητας στο χαιδαρι οι περισσότεροι ήταν άσχετοι με το αντικείμενο μεν, σπουδαγμένοι δε. Προσωπικά εμένα μου έκατσε ζάχαρη γιατί όταν πήγα στη μονάδα
1) ήταν λίγοι φαντάροι εκεί από πριν και είχαν κλείσει οι περισσότερες υπηρεσίες(σκοπιές και μαλακίες)
2) κάνανε τα βρωμοεπόπια την υπηρεσία του ερμή και είχαν αρχίσει να βαριούνται
3) ήμουν ο μόνος με την ειδικότητα αυτή στη μονάδα,

Οπότε πήγα, έκανα 2-3 υπηρεσίες σε ένα φυλάκιο και μετά ξεκίνησα να κάνω υπηρεσίες στον ερμή.
Τι είναι οι υπηρεσίες στον ερμή θα μου πεις
Λοιπόν ο ερμής ήταν στο στρατόπεδο της ΔΗΠ(Διμοιρία Ηλεκτρονικού Πολέμου, διαβιβαστές και αυτοί αλλά όχι της μονάδας μου) μακριά από το στρατόπεδο. Είχαμε τον κλωβό του ερμή και εγώ ήμουν υπεύθυνος να ελέγχω αν όλα πήγαιναν καλά, δηλαδή να κοιτάω αν οι ενδείξεις εκπομπής και λήψης καθώς και η θερμοκρασία ήταν στα επιτρεπτά όρια. Αν ήταν καλώς, αν δεν ήταν ενημέρωνα την μονάδα. Επίσης έκανα δύο εφόδους (γιατί όπως είπαμε την υπηρεσία την κάνανε τα εποπια παλια) και δύο αλλαγές σκοπιάς, Τον πρώτο μήνα έκανα μια υπηρεσία εγώ, μια ένας εποπ, τον δεύτερο μήνα μια εγώ, μια ένας άλλος φαντάρος που ήρθε και μια ένας εποπ, και τον τέταρτο μήνα και μετά την κάναμε μόνο φαντάροι και προς το τέλος κάναμε και δυο δυο υπηρεσίες. Γενικά ήταν ζωάρα, από το απόγευμα και μετά δεν σε έλεγχε κανείς και σπάνια είχε προβλήματα το σύστημα ΑΛΛΑ ειδικά στην αρχή που ήμουν μόνος είχα γαμηθεί στη δουλειά γιατί φτιάχναμε την αποθήκη που έμενα(σκάψιμο, βάψιμο και πάρα πολύ κουβάλημα), γενικά το σύστημα σπάνια είχε προβλήματα αλλά είναι να μην σου τύχει(ας πούμε στο άλλο παιδί έτυχε να φυσάει πάρα πολυ και παραλίγο να ρίξει μια κεραία και μέχρι να έρθουν οι άλλοι να τον βοηθήσουν στη κυριολεξία κράταγε τη κεραία μόνος του) και το γεγονός ότι έκανα πρωτοχρονιά και πάσχα μόνος μου.

Βέβαια όλα αυτά ήταν τυχερά. Άλλα ατομα που ήμασταν μαζί στην ειδικότητα στο χαιδαρι κατέληξαν σκοπάνθρωποι στις μονάδες τους.
Επίσης μη νομίζεις ότι άμα είσαι σε γραφείο δεν θα κάνεις άλλες υπηρεσίες. Απλά θα τρως όλο σου το πρωινό στο γραφείο ενώ οι άλλοι θα ψωλάρουν και το απόγευμα θα κάνεις κανονικά την υπηρεσία σου.
Αυτά, καλός πολίτης.

υγ. επίσης από την εμπειρία μου κατέληξα ότι καλύτερη ειδικότητα είναι χειριστής ραντάρ εδάφους(ρανταρίστας, 15 μέρες στο φυλάκιο 15 μέρες σπίτι σου) και από τις χειρότερες χειριστής μέσων ηλεκτρονικού πολέμου(η ΔΗΠ που λέγαμε, εκεί τα στάζαν τα παιδιά)

isoDItis
13-10-2012, 22:39
Ευχαριστώ για την απάντηση!!Η αληθεια ειναι οτι απο τα λιγα που ειχα διαβασει στο internet λεγαν οτι χειριστής μέσων ηλεκτρονικού πολέμου ειναι η πιο βυσματικη αλλα αλλιως μου τα λες εσυ.Μαλλον ολα θεμα μοναδας ειναι.Βασικα απο οτι εχω καταλαβει το ζητημα ειναι να πας καπου που θα υπαρχει η ειδικότητά σου για να μην καταληξεις εντελως σκοπανθρωπος η εστω να σε κανουν τηλεφωνητη.Αν και αυτο που ησουν εσυ ακουγετε καλο απο την αποψη να δεις και λιγο εξοπλισμο σχετικο με την σχολη μιας και το di εχει τσακωθει με την λεξη εργαστηριο.

Savael
14-10-2012, 14:33
/*Stratiwtiki thitia */
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <time.h>i
int main () {
int Visma,politiko,stratiwtiko,thriskeutiko;
if (Visma==politiko) {
printf("Gamw tis thities");
}
else if (Visma==thriskeutiko) {
printf("Akoma pio gamw tis thities");
}
else if (VIsma==stratiwtiko){
printf("Ntaksei kati tha kanoume");
}
else
srand ( time(NULL) );
printf("Ola einai pithana");
}

printf("Kalo kouragio kai kalos politis!");
}

Klinika_Nekros
14-10-2012, 16:53
δεν θα κάνει κομπάιλ σαβαελ ...

Savael
14-10-2012, 18:36
ενταξει βγαλε το int απο την main η πετα ενα return στο τελος ρε αδερφε

Swordbrother
14-10-2012, 18:58

Αν είσαι διαβιβαστής (ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΑΒΙΒΑΣΤΗΣ) θα σου έλεγα με κλειστά μάτια να έρθεις Κύπρο που είμαι τώρα και εγώ....Ό,τι ακούσεις για την καλύτερη μονάδα στην Ελλάδα ισχύει εδώ κάτω x10.
Παίρνεις και γύρω στα 240ευρώ και βγαίνεις Λευκωσία.
Ισχύει το παλιός-νέος, αλλά όχι πολύ έντονα εδώ και ΜΟΝΟ εδώ.
Χαλαρώνεις με το που μπει η επόμενη ΕΣΣΟ και έχεις πολλήηηηη περισσότερη άδεια....
Στείλε πμ να σου πω περισσότερα.
Στις 20 του μήνα κλείνω 2 μήνες εδώ πέρα και σου λέω πως μια χαρά την παλεύω πλέον.

Morgoth
14-10-2012, 19:13
Προσοχή μεραρχία Διδυμότειχου αν τύχει σε κανέναν, η πούτσα είναι μόνιμη και σκληρή για τους φαντάρους εκεί πέρα από τον τελευταία γιωτά μέχρι τον μεγαλύτερο κομάντο. Ακόμα κλαίω τα βράδια στο μαξιλάρι μου.

Mr. Iso
17-10-2012, 23:35
Καλά φέτος δεν μπαίνει κανένας??
Ας κάνω την αρχή εγώ λοιπόν:
13/11/2012 Kέντρο Εκπαιδεύσεως Εφοδιασμού-Μεταφορών. Έχετε επιλεγεί σαν Πεζικό.

Παπάργια τελικά μέτρησε το "φοιτητής DI". Μαζί με τους βρωμοπόδαρους να γίνουμε οδηγοί, μάγειρες κ αρτοποιείς. (αν κ νομίζω για να γίνεις αυτά πρέπει να σε έχουνε επιλέξει κ σαν σώμα Εφοδιασμού-Μεταφορών που έλεγε σε κάτι άλλους, οπότε τυφεκιοφόροι, αποθηκάριοι κ γραφείς μένουνε). Κανένας άλλος ρεεεε??
Κ μπαίνουμε κ Τρίτη κ 13.!!

Swordbrother, επειδή για Κύπρο με έχει ψήσει ένας ξάδερφος που μπήκε τον περασμένο Νοέμβρη, για πες κανα info παραπάνω. Γιατί κ σε κάτι στρατιωτικά φόρουμ λέγανε ότι πιά έχει χαλάσει λίγο κ εκεί κάτω.

Gravity
18-10-2012, 09:54

Παπάργια τελικά μέτρησε το "φοιτητής DI". Μαζί με τους βρωμοπόδαρους να γίνουμε οδηγοί, μάγειρες κ αρτοποιείς. (αν κ νομίζω για να γίνεις αυτά πρέπει να σε έχουνε επιλέξει κ σαν σώμα Εφοδιασμού-Μεταφορών που έλεγε σε κάτι άλλους, οπότε τυφεκιοφόροι, αποθηκάριοι κ γραφείς μένουνε). Κανένας άλλος ρεεεε??

Swordbrother, επειδή για Κύπρο με έχει ψήσει ένας ξάδερφος που μπήκε τον περασμένο Νοέμβρη, για πες κανα info παραπάνω. Γιατί κ σε κάτι στρατιωτικά φόρουμ λέγανε ότι πιά έχει χαλάσει λίγο κ εκεί κάτω.

ποτε σου ρθε το χαρτι? και ποτε την ειχες κοψει?

bujar
18-10-2012, 13:01
Διαβιβασεις αυλωνα κουφαλες. ποιοι αλλοι ειναι για 14/11??

paris7891
18-10-2012, 13:07
tha pixete poustonea.........

dj Skoplus
18-10-2012, 13:43
Travate na ginete antres mwre

isoDItis
18-10-2012, 13:43
Διαβιβασεις αυλωνα κουφαλες. ποιοι αλλοι ειναι για 14/11??
και εγω 14/11 διαβιβασεις σειρα!!

bujar
18-10-2012, 13:54
και εγω 14/11 διαβιβασεις σειρα!!

Θα γινουμε κολλητοι, θα κουμπαριασουμε και θα λεμε ιστοριες απο τον στρατο μουχαχαχαχα

St3f@n0s
18-10-2012, 13:57
tha pixete poustonea.........

Poses kai shmera na metrane re???

isoDItis
18-10-2012, 17:38
Θα γινουμε κολλητοι, θα κουμπαριασουμε και θα λεμε ιστοριες απο τον στρατο μουχαχαχαχα
μονο για το di να μην μου μιλας!!τωρα ειμαι επαρχια αλλα πριν μπουμε θα στειλω κανα πμ ,γτ εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολη η πρωτη μερα χωρις παρεα.

bujar
18-10-2012, 18:03
μονο για το di να μην μου μιλας!!τωρα ειμαι επαρχια αλλα πριν μπουμε θα στειλω κανα πμ ,γτ εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολη η πρωτη μερα χωρις παρεα.

Come on. Where is the fun in that.

Swordbrother
18-10-2012, 21:20

Apla an eisai maouni min kateveis katw kai xalaseis ta psyxologika sou sta tagmata.
To kalutero pou mporeis na pas einai o loxos dioikisews sto syntagma alla den xerw poso pithano einai auto....

Ti na sou pw, an exeis orexi na se rixnei to ka8e 18xrono vlaxadero kateva.
Isxuei to palios-neos oso den paei.

Theio_Vrefos
19-10-2012, 17:10
Μετά από 4 μήνες Ξάνθη και 4 μήνες ΚΕΠΥΕΣ - 0 και σήμερα :D
Απολύομαιιιιιιιιιιι

Mithrandir6
20-10-2012, 20:59
για να μετρήσει το di για τη θητεία,πρέπει να έχω πάρει πτυχίο;;;

trooper7
20-10-2012, 21:10
Pouthena de tha metrisei.
To poly poly na pas diavivaseis. Pou se pairnoun kai xwris na to exeis parei.
SEP kai na meineis dyskola xwris vysma...

isoDItis
20-10-2012, 21:46
για να μετρήσει το di για τη θητεία,πρέπει να έχω πάρει πτυχίο;;;
βρες κονε για αεροπορια στο Δοκιμι και ασε το di.Καλα μονο τους μηχανικους H/υ απο Πατρα παιρνουν χωρις μεταπτυχιακο και βυσμα στο ΣΕΠ?

Mithrandir6
20-10-2012, 21:48
λες αν μπορούσα να ρωτούσα εδώ πέρα αν μετράει το di και μλκίες; :p :p :p

trooper7
20-10-2012, 22:02
βρες κονε για αεροπορια στο Δοκιμι και ασε το di.Καλα μονο τους μηχανικους H/υ απο Πατρα παιρνουν χωρις μεταπτυχιακο και βυσμα στο ΣΕΠ?
Boroun na paroun kai apo allou alla logika tha fas metataksh.
Kserw atoma apo to tmhma pou bhkane SEP kai meinane kai atoma pou efagan metataksh.
Prosfata paradeigmata pou emeinan einai to vrefos kai o Morgoth...As poun an eixan vysma:redcard:

Mr. Iso
21-10-2012, 21:16

Χαρτί δεν ήρθε ακόμη, απ' όσο ξέρω, γιατί δήλωσα κατοικία στην Καλαμάτα, κ επαρχία αργεί λίγο. Λογικά γύρω στις 28 θα πρέπει να έρθει. Αθήνα πάντως σε κάποιους ξέρω ότι ήρθε ήδη. Την είχα κόψει την αναβολή 16 Αυγούστου. Το που μπαίνω το είδα στο stratologia.gr Μπαίνεις κ εσύ ρε??

Apla an eisai maouni min kateveis katw kai xalaseis ta psyxologika sou sta tagmata.
To kalutero pou mporeis na pas einai o loxos dioikisews sto syntagma alla den xerw poso pithano einai auto....

Ti na sou pw, an exeis orexi na se rixnei to ka8e 18xrono vlaxadero kateva.
Isxuei to palios-neos oso den paei.

Αυτά τα γενικά τα ξέρω λιγάκι γιατί είχα ξάδερφο πέρυσι εκεί (Δ1-2011). Κ εγώ υπολόγιζα ότι θα είμαι διαβιβαστής κ θα είμαι πιο νορμάλ αμα ερχόμουνα κάτω. Όλοι για σύνταγμα λένε ότι είναι κομπλέ, πολυ καλύτερα όχι μόνο απο τα τάγματα, αλλά κ από τις μισές και βάλε μονάδες της Ελλάδος.
Μαούνι τι είναι ρε? Οδηγός? Για το παλιό-νέος το έχω ακούσει, αλλά μου πε ο Ξα ότι επειδή είμαι ψιλομεγάλος (24) σε σχέση με τους περισσότερους που πανε πιτσιρίκια(18-20) παίζει αρκετά να μπω τπτ γραφείο, βοηθός επιλοχία για υπηρεσίες, κλπ κλπ Ισχύει, κυρίως αμα έχω γίνει οδηγός, ή παπάρια?? Ααα επίσης, σημαντικό, φοιτητικές άδειες κατάφερες να πάρεις?? Γιατί έχει ακουστεί ότι δίνουν ζόρικα κάτω.

Swordbrother
31-10-2012, 15:30
Αυτά τα γενικά τα ξέρω λιγάκι γιατί είχα ξάδερφο πέρυσι εκεί (Δ1-2011). Κ εγώ υπολόγιζα ότι θα είμαι διαβιβαστής κ θα είμαι πιο νορμάλ αμα ερχόμουνα κάτω. Όλοι για σύνταγμα λένε ότι είναι κομπλέ, πολυ καλύτερα όχι μόνο απο τα τάγματα, αλλά κ από τις μισές και βάλε μονάδες της Ελλάδος.
Μαούνι τι είναι ρε? Οδηγός? Για το παλιό-νέος το έχω ακούσει, αλλά μου πε ο Ξα ότι επειδή είμαι ψιλομεγάλος (24) σε σχέση με τους περισσότερους που πανε πιτσιρίκια(18-20) παίζει αρκετά να μπω τπτ γραφείο, βοηθός επιλοχία για υπηρεσίες, κλπ κλπ Ισχύει, κυρίως αμα έχω γίνει οδηγός, ή παπάρια?? Ααα επίσης, σημαντικό, φοιτητικές άδειες κατάφερες να πάρεις?? Γιατί έχει ακουστεί ότι δίνουν ζόρικα κάτω.

Ναι ισχύει πως αν είσαι μεγαλύτερος έχεις καλύτερη αντιμετώπιση και μπορεί να σε καβατζώσουν στις θέσεις που είπες αλλά μην το δένεις κόμπο.
Στην κύπρο έχει κωλυόματα και οι θέσεις είναι ρευστές.
Μπορεί να σε κάνουν κηπουρό χωρίς πολλά πολλά αν το θέλουν και αν έχουν έλλειψη, ανεξάρτητα την ειδικότητά σου. Δεν αποκλείεται να είσαι και οδηγός και γραφέας πάντως.
Για φοιτητική άδεια ούτε καν το έψαξα γιατί όταν την ήθελα δεν είχα κλείσει ούτε μήνα στο νησί.
Γενικά πάντως είναι κάπως δυσκολο να σου δώσουν άδεια, αν δεν επείγει κάτι, πέρα από τις ημερομηνίες που έχουν κλείσει για τον πολύ λαό.

Το μόνο σίγουρο είναι πως κάνεις λιγότερη θητεία.
Παίρνεις δύο 12ήμερες και μια 15ημερη και μόλις επαναπατρίζεσαι άλλες 10.
Χώρια τις 5 ορκωμοσίας και τις 5 με το που πας στο κλιμάκιο στην Αυλώνα.

Πάντως στο ξαναλέω αν είναι να πας σε τάγμα σκέψου το πολύ καλά.
Μόνο σε όποιον είναι διαβιβάσεις το προτείνω με χίλια.

(Μαούνια λένε ειρωνικά τους πεζικάριους. Απ΄'οτι μου είχαν πει είναι έντομο,κάτι σαν κοριός κτλ.)

Mr. Iso
01-11-2012, 00:58
Ναι ισχύει πως αν είσαι μεγαλύτερος έχεις καλύτερη αντιμετώπιση και μπορεί να σε καβατζώσουν στις θέσεις που είπες αλλά μην το δένεις κόμπο.
Στην κύπρο έχει κωλυόματα και οι θέσεις είναι ρευστές.
Μπορεί να σε κάνουν κηπουρό χωρίς πολλά πολλά αν το θέλουν και αν έχουν έλλειψη, ανεξάρτητα την ειδικότητά σου. Δεν αποκλείεται να είσαι και οδηγός και γραφέας πάντως.
Για φοιτητική άδεια ούτε καν το έψαξα γιατί όταν την ήθελα δεν είχα κλείσει ούτε μήνα στο νησί.
Γενικά πάντως είναι κάπως δυσκολο να σου δώσουν άδεια, αν δεν επείγει κάτι, πέρα από τις ημερομηνίες που έχουν κλείσει για τον πολύ λαό.

Το μόνο σίγουρο είναι πως κάνεις λιγότερη θητεία.
Παίρνεις δύο 12ήμερες και μια 15ημερη και μόλις επαναπατρίζεσαι άλλες 10.
Χώρια τις 5 ορκωμοσίας και τις 5 με το που πας στο κλιμάκιο στην Αυλώνα.

Πάντως στο ξαναλέω αν είναι να πας σε τάγμα σκέψου το πολύ καλά.
Μόνο σε όποιον είναι διαβιβάσεις το προτείνω με χίλια.

(Μαούνια λένε ειρωνικά τους πεζικάριους. Απ΄'οτι μου είχαν πει είναι έντομο,κάτι σαν κοριός κτλ.)

Αχά, όμορφα πράγματα. Τι εσσο είσαι ρε??
Αυτό για τις θέσεις μου το έχουνε πει. Ο ξα (ΠΖ) πήγε κάτω οδηγός, έμεινε λίγο έτσι, μετά τον κάνανε διαβιβστή κ μετά ΑΜ. Ή κάτι τέτοιο τέλως πάντως. Έχω ακούσει ότι μπορεί να καταλήξεις μέχρι κ στο πυροβολικό αμα τους λείπουνε εκεί άτομα. (ή μούφες λέγανε?) Πάντως στη Σπάρτη θα κοιτάξω να πάρω ειδικότητα οδηγός, μπας κ την διατηρήσω κ κάτω.

Για τις άδειες που είπες, οι δυο 12ήμερες είναι Χριστουγέννων κ Πάσχα, σωστά? Η 15ήμερη τι είναι? Κ οι 5 επίσης μετά την Αυλώνα είναι η γνωστή τιμητική πριν το ταξίδι? (btw κλιμάκιο Αυλώνα? για δώσε τπτ info αν ψήνεσαι, κ γενικά για την όλη διαδικασία.)
Πάντως αν εξαιρέσεις τις εορταστικές, εκτός απο φοιτητική, άλλη άδεια δεν σκοπεύω να ζητήσω, οπότε αυτό ελπίζω να είναι ένα +1 στο να καταφέρω να μου δώσουνε. Άλλωστε κ να πάρεις άδεια εκεί, τι να την κάνεις? Δεν είμαστε για άσκοπα πήγαινε-ελα.

Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει κανένας τρόπος να ξέρεις (ή μαντέψεις) που θα σε στείλουνε? Προφανώς χωρίς κανα βυσμα.

//

Τελικά τώρα που κατέβηκα κάτω για 28η το χαρτί το είχανε πάρει ήδη οι δικοί μου απο την αστυνομία, τουλάχιστον 2-3 μέρες πριν πάω (25), άρα όταν έκανα το προηγούμενο ποστ ότι δεν έχει έρθει, παίζει να ήτανε ήδη κάτω στο ΑΤ. Δεν σου ήρθε ακόμη εσένα ρε??

Swordbrother
01-11-2012, 16:05
Αχά, όμορφα πράγματα. Τι εσσο είσαι ρε??
Αυτό για τις θέσεις μου το έχουνε πει. Ο ξα (ΠΖ) πήγε κάτω οδηγός, έμεινε λίγο έτσι, μετά τον κάνανε διαβιβστή κ μετά ΑΜ. Ή κάτι τέτοιο τέλως πάντως. Έχω ακούσει ότι μπορεί να καταλήξεις μέχρι κ στο πυροβολικό αμα τους λείπουνε εκεί άτομα. (ή μούφες λέγανε?) Πάντως στη Σπάρτη θα κοιτάξω να πάρω ειδικότητα οδηγός, μπας κ την διατηρήσω κ κάτω.

Για τις άδειες που είπες, οι δυο 12ήμερες είναι Χριστουγέννων κ Πάσχα, σωστά? Η 15ήμερη τι είναι? Κ οι 5 επίσης μετά την Αυλώνα είναι η γνωστή τιμητική πριν το ταξίδι? (btw κλιμάκιο Αυλώνα? για δώσε τπτ info αν ψήνεσαι, κ γενικά για την όλη διαδικασία.)
Πάντως αν εξαιρέσεις τις εορταστικές, εκτός απο φοιτητική, άλλη άδεια δεν σκοπεύω να ζητήσω, οπότε αυτό ελπίζω να είναι ένα +1 στο να καταφέρω να μου δώσουνε. Άλλωστε κ να πάρεις άδεια εκεί, τι να την κάνεις? Δεν είμαστε για άσκοπα πήγαινε-ελα.

Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει κανένας τρόπος να ξέρεις (ή μαντέψεις) που θα σε στείλουνε? Προφανώς χωρίς κανα βυσμα.

//

Τελικά τώρα που κατέβηκα κάτω για 28η το χαρτί το είχανε πάρει ήδη οι δικοί μου απο την αστυνομία, τουλάχιστον 2-3 μέρες πριν πάω (25), άρα όταν έκανα το προηγούμενο ποστ ότι δεν έχει έρθει, παίζει να ήτανε ήδη κάτω στο ΑΤ. Δεν σου ήρθε ακόμη εσένα ρε??

321 είμαι, σε 10 μέρες κλείνω 4 μήνες θητείας.
Κοίτα, το κάθε στρατόπεδο σε χρησιμοποιεί για να καλύψει τις ανάγκες του.
Μπορεί να είσαι άτυχος και να σε αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο ή το αντίθετο και να τελειώσεις τη θητεία σου κάπου συγκεκριμένα.
Για το πυροβολικό που λες δε γνωρίζω κάτι αλλά συνήθως αν είναι να σε πάνε αλλού το κάνουν για εκπαίδευση και όχι μόνιμα.

Για τις άδειες.
Παίρνεις 5 ορκωμοσίας από το κέντρο..
Γυρνάς και πας στο άθλιο το κλιμάκιο.
Παρατημένο και μες τη βρώμα επειδή κανείς δεν κάθεται για πολύ και το έχουν όλοι γτπ.
Με το που πας θα σε διώξουν για 5 μέρες.
Γυρνάς και θα δεις πότε θα πετάξεις για το νησί.
Μπορεί να κάτσεις από 1-2 έως 10+ μέρες αν είσαι άτυχος.
Θα πηγαίνεις κάθε πρωι και κατά τη μία το μεσημέρι θα σε διώχνουν αν θέλεις να πας με διανυκτέρευση σπίτι σου :P. Οι μη Αθηναίοι τον είχαν πιει.
Να βγαίνεις έστω και αν είναι για να παςΧαλκίδα. Μην κάνεις το λάθος και κάτσεις μέσα για να φας.

Γενικά στο μησί έχεις τρεις 12μερες άδειες. Την πρώτη θα την πάρεις με το που κλείσεις δίμηνο και την επόμενη μετά από 1-1,5 μήνα.
Μόλις μπαίνει η επόμενη εσσο χαλαρώνεις γενικά από σκοπιές και καθαριότητες.
Οι 15+ μέρες που σου λέω είναι η τελευταία (τρίτη) άδειά σου που απλά έχεις παλιώσει και παρασιτείς στο στρατόπεδο. Σου δίνουν κάτι παραπάνω σε αυτή.
Μετά επαναπατρίζεσαι και παίρνεις 10 μέρες.

Εξαρτάται από το διοικητή αν θα σου δώσει κάποια φοιτητική ή όχι.
Δεν ξέρω πόσο συμφέρει να τη σπάσεις και να χαλάσεις κάποιο εισιτήριο για λίγες μέρες.
Άσε που μόλις γυρίσεις θα κάνεις τις σκοπιές που δεν έκανες.

Ναι αυτη είναι η μαλακία.
Δεν ξέρω να σου πω τι θα σου κάτσει για πεζικό.
Γι'αυτό προτείνω μόνο σε όποιον είναι διαβιβάσεις να κατέβει.

Έτσι όπως βλέπω να περνάνε τα παιδιά στα τάγματα θα σου έλεγα μην κάνεις το λάθος.
Δεν ξέρω τις αντοχές σου πάντως εγώ δεν θα την πάλευα.
Αν έχεις όρεξη το πρωτο δίμηνο να σου σπάσουν τα @@ πάντως κατέβα.

Στείλε πμ ό,τι άλλο θες.

Mr. Iso
13-12-2012, 20:31
14 μέρες άδεια είναι καλές?? :grin:

Excessium
13-12-2012, 20:51
Ναι, εχεις χρονο να βρεις τον σοκο :p

TopGear
13-12-2012, 20:51

Κάτσε ρε, 18 δεν έχει; σύνολο; Συν φοιτητικές αν πάρεις;

Ή σου παίξανε τίποτα off; :p

Welcome back. :cheers:

Mr. Iso
13-12-2012, 21:03
Κάτσε ρε, 18 δεν έχει; σύνολο; Συν φοιτητικές αν πάρεις;

Ή σου παίξανε τίποτα off; :p

Welcome back. :cheers:

Ποιες φοιτητικές κ κανοικές ρε, την Παρασκευή ορκιστήκαμε. Μονάδα δεν έχω δει ακόμη από κοντά. :p
5μέρες είναι η τιμητική γιατί πάω ΕΛΔΥΚ (Κύπρο) κ 9 η εορταστική.

Ναι, εχεις χρονο να βρεις τον σοκο :tounge:
Θα έρθεις να μου κάνεις την πτυχιακή?? :p

Excessium
13-12-2012, 21:10
Θα έρθεις να μου κάνεις την πτυχιακή?? :p
Τωρα που πέρασα ηλεκτρονική δεν έχεις leverage

TopGear
13-12-2012, 21:14
Ποιες φοιτητικές κ κανοικές ρε, την Παρασκευή ορκιστήκαμε. Μονάδα δεν έχω δει ακόμη από κοντά. :p
5μέρες είναι η τιμητική γιατί πάω ΕΛΔΥΚ (Κύπρο) κ 9 η εορταστική.

Δεν το'ξερα ρε, νόμιζα είχες ορκιστεί ήδη κι ήσουν Κύπρο κιόλας.

Mr. Iso
13-12-2012, 21:23
Τωρα που πέρασα ηλεκτρονική δεν έχεις leverage
Ήθελες κάτι αρχεία είπαμε, εεε??

Δεν το'ξερα ρε, νόμιζα είχες ορκιστεί ήδη κι ήσουν Κύπρο κιόλας.
Μπα, αυτή η ΕΣΣΟ (κ νομίζω κ η προηγουμεν) άργησαν να ορκιστούν. 25 μέρες μας κράτησαν. (όχι ότι μας χάλασε κ πολύ, αρκετά καλό το φαΐ του ΚΕΕΜ, χαλαροί κ οι αξιωματικοί, άνετα καθόμασταν όλο το 9μηνο εκεί).
Κ έκατσε κ το timing έτσι που μόλις γυρνάγαμε απο την 5άρα θα έπρεπε ή να μας ξαναδιώξουν για Χριστούγεννα ή να μας στείλουνε για 9 μέρες Κύπρο κ να ξαναέρθουμε για Πρωτοχρονιά. Κ πως τους έκοψε (ευτυχώς) κ μας τις ένωσαν κ θα πάμε μια κ καλή ή 27-29 ή στη χειρότερη μετά την αλλαγή του χρόνου.

Btw, η 323 μάλλον θα είμαστε το ρεζίλι του στρατού, καθότι ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΜΠΕΡΕ (no money - no party). Πφφφφφ.

trooper7
13-12-2012, 22:25
Nai eseis tha eiste to rezili.
Ki emas de mas edwsan roufianous kai nekrotampela kai ta pirame meta apo 3 mines sth monada mas.

EM Iso?
Koita na vreis ton Sword na sou pei ta katatopia...

Mr. Iso
13-12-2012, 22:52
Nai eseis tha eiste to rezili.
Ki emas de mas edwsan roufianous kai nekrotampela kai ta pirame meta apo 3 mines sth monada mas.

EM Iso?
Koita na vreis ton Sword na sou pei ta katatopia...

Α εμείς ρουφιάνους πήραμε, που έχουν τα μαύρα τους τα χάλια με κάτι γράμματα τεράστια, που διαβάζονται κ από το φεγγάρι, αλλά τεσπα. Νεκροτάμπελα ούτε κ εμείς. Κ εμάς για το μπερέ μας είπανε ότι θα πάρουμε στη μονάδα, κ ελπίζω να γίνει το καλό που τους θέλω, γιατί ντάξει με στολή εξόδου κ τζόκεϋ είμαστε σα βλαμένα. :p

Όχι, ΠΖ είμαι, απλά παρουσιάστηκα εκεί.
Το Sword εννοείται πως θα τον πρήξω άμα πάω κάτω, γι' αυτό να κοιτάξει να προετοιμάζεται απο τώρα. :D

noegr
14-12-2012, 03:04
Οι εσσο του 12 κάνουν 4 βδομάδες κέντρο και 3 σπεν
Επίσης παίρνουν μόνο ενα ζευγάρι αρβύλες(αν και το δικό μου το δεύτερο ζευγάρι ήταν 3 νούμερα μικρότερο) και γενικά πολύ λιγότερα πράγματα...
Γελοιότητες...
Α όσο για το μπερέ εμείς στον αυλώνα με τους κομπλεξικούς τους μαυροσκούφιδες δεινοπαθήσαμε σεπτέμβρη μήνα που δεν μας άφηναν να φορέσουμε τζόκευ(παρόλο που ήμασταν διαβιβάσεις)

pete
19-12-2012, 23:27
Γεία σας μάγκες!! 2011 Β' ΕΣΣΟ ( 315 ), 35 Μοίρα Καταδρομών , Σταυροβούνι , Κύπρος. Έρχεται όποιος θέλει, μένει όποιος αντέχει (κυρίως ψυχικά) καθώς στην θητεία μου είδα παιδιά 2μετρα, φουσκωτούς να κλαίνε. Όλα είναι σχετικά.
Καλό φαγητό, 250 γιούργια το μήνα, εμπλοκή, "καψώνι" και γυμναστική. Έξοδοι σε Λάρνακα και Λευκωσία με κύπριες διψασμένες για Έλληνες! Βόλτες στην Λύδρας στην Λευκωσία για όποιον ξέρει και στάση στον "Εθνοφρουρό" για σεφταλιές καθώς και βουτιές στις Φοινικούδες στην Λάρνακα το καλοκαίρι. Γενικά στο νησί είναι πολύ καλά να κάνεις τη θητεία σου. Καλά να περνάτε!

Κύπρος, Θράκη, Κορυτσά,
Ίμβρος, Τένεδος, νησιά,
Πράσινα μπερέ ορμούν,
Κι οι εχθροί τα προσκυνούν» ΛΟΚ

St3f@n0s
01-02-2013, 13:50
http://www.army.gr/default.php?pname=enimerosi_ep&la=1

Ama mpei kanas plhroforikarios as dei ki auto mpas kai kaloperasei...

mad_nassos
17-04-2013, 14:00
Έχει κανείς ιδέα πώς μπορώ να δω μέχρι πότε έχω αναβολή?

Έχω πάρει 40 τηλέφωνα στη Στρατολογική Υπηρεσία, αλλά δεν το σκηώνει ποτέ κανείς..

TopGear
17-04-2013, 14:37

Έχω πάρει 40 τηλέφωνα στη Στρατολογική Υπηρεσία, αλλά δεν το σκηώνει ποτέ κανείς..

Όταν είχες πάει λόγω σπουδών να ζητήσεις αναβολή, σου'χανε δώσει λογικά ένα πιστοποιητικό. Το'χεις κάπου φυλαγμένο;

Απ'όσο θυμάμαι πάντως είναι 9ετής η αναβολή που δίνανε. Παλιά ήταν 6 χρόνια, αλλά έχουν γίνει 9. Από κει κι έπειτα, δεν ξέρω αν δίνουνε κι άλλη λόγω μεταπτυχιακού, διδακτορικού κτλ.

Αν δεν το σηκώνουν στη Στρατολογική, μάλλον θ'αναγκαστείς να πας μια βόλτα από κει. Καλύτερα πάντως, μη γίνει κανά μπέρδεμα κιόλας απ'το τηλέφωνο.

sfagmenos
17-04-2013, 14:55

kapoy to eixa vrei mesa edw : http://www.army.gr

Evazes to asm sou kai sou elege mexri pote exeis anavolh.

Alla twra dn to vriskw....:im_afraid:

Morgoth
17-04-2013, 15:08

Εδώ:

http://www.stratologia.gr/userForm.php?mode=katataxi

Νομίζω ότι και από ΚΕΠ μπορείς να ζητήσεις έντυπο στρατολογικής ενημερότητας / αναβολής / κάτι τέτοιο.

Αν και προτείνω Ι5, αν σας ενδιαφέρει να διατηρήσετε το IQ σας ανέπαφο.

mad_nassos
17-04-2013, 16:50
Όταν είχες πάει λόγω σπουδών να ζητήσεις αναβολή, σου'χανε δώσει λογικά ένα πιστοποιητικό. Το'χεις κάπου φυλαγμένο;

Απ'όσο θυμάμαι πάντως είναι 9ετής η αναβολή που δίνανε. Παλιά ήταν 6 χρόνια, αλλά έχουν γίνει 9. Από κει κι έπειτα, δεν ξέρω αν δίνουνε κι άλλη λόγω μεταπτυχιακού, διδακτορικού κτλ.

Αν δεν το σηκώνουν στη Στρατολογική, μάλλον θ'αναγκαστείς να πας μια βόλτα από κει. Καλύτερα πάντως, μη γίνει κανά μπέρδεμα κιόλας απ'το τηλέφωνο.

Α ναι μου είχαν δώσει πιστοποιητικό?? :baby:

Υποτίθεται ότι πλέον έχει μέχρι τα 28 είτε είσαι Πτυχίο είτε είσαι Μεταπτυχιακό, αλλά δεν ξέρω αν ήμουν με τον παλιό νόμο ή με τον καινούριο και θέλω να το παρατείνω στα 28 οπωσδήποτε!!!

ΑΣΜ? Ωχ τρέχα γύρευε... :bath1:

Εδώ:

http://www.stratologia.gr/userForm.php?mode=katataxi

Νομίζω ότι και από ΚΕΠ μπορείς να ζητήσεις έντυπο στρατολογικής ενημερότητας / αναβολής / κάτι τέτοιο.

Αν και προτείνω Ι5, αν σας ενδιαφέρει να διατηρήσετε το IQ σας ανέπαφο.

Ναι υπάρχει κι αυτό: http://www.stratologia.gr/userForm.php?mode=anavoli
αλλά δεν ξέρω πού είναι το ΑΣΜ.
Παίζει να είχα κάνει τη διαδικασία μέσω ΚΕΠ και δε θυμάμαι αν έχω κρατήσει χαρτιά κτλ, θα ψάξωωωω!!!

++ για το Ι5, αλλά δεν είναι εύκολη απόφαση...

TopGear
17-04-2013, 17:02
Α ναι μου είχαν δώσει πιστοποιητικό?? :baby:

Υποτίθεται ότι πλέον έχει μέχρι τα 28 είτε είσαι Πτυχίο είτε είσαι Μεταπτυχιακό, αλλά δεν ξέρω αν ήμουν με τον παλιό νόμο ή με τον καινούριο και θέλω να το παρατείνω στα 28 οπωσδήποτε!!!

Ε άρα καλά είπα 9 χρόνια περίπου. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι από 2002 και μετά ήταν αυτό μέχρι 28, πιο πριν ήταν 6 χρόνια. Αλλά και πάλι, σου'διναν αν πήγαινες, τουλάχιστον μέχρι να φτάσεις τα 9. Εσύ πότε πήγες και ζήτησες περίπου πρώτη φορά;

Πιστοποιητικό δίνουν οπωσδήποτε, δηλαδή πάει κάποιος για αναβολή, την παίρνει και μετά αν γίνει κανά λάθος και τον καλέσουν νωρίτερα, να μη μπορεί να το αποδείξει; Το θέμα είναι που τα έχεις αυτά τα χαρτιά...Θα διαπιστώσεις απευθείας κιόλας μέχρι πότε σου'χει χορηγηθεί αναβολή.

ΑΣΜ? Ωχ τρέχα γύρευε... :bath1:

Ε θα το χρειαστείς αυτό. Αν βρεις τα παραπάνω χαρτιά, θα το γράφουν επάνω.

Ναι υπάρχει κι αυτό: http://www.stratologia.gr/userForm.php?mode=anavoli
αλλά δεν ξέρω πού είναι το ΑΣΜ.
Παίζει να είχα κάνει τη διαδικασία μέσω ΚΕΠ και δε θυμάμαι αν έχω κρατήσει χαρτιά κτλ, θα ψάξωωωω!!!

++ για το Ι5, αλλά δεν είναι εύκολη απόφαση...

Γι'αυτό, αν δε βρίσκεις ΑΣΜ, πήγαινε από κοντά. Μη γίνει κανά μπέρδεμα μέσω τηλεφώνου.

TOOL
17-04-2013, 17:55
Εμένα που μπήκα σχολή το 2005 και είχα πάρει αναβολή τότε, μου χαν δώσει αναβολή μέχρι το 2013. Δίναν γενικά αρκετή...

sogeking
17-04-2013, 18:15
και γω που μπήκα το 09, 8 χρόνια (αν δεν κάνω τρομερό λάθος) πήρα αναβολή.

Α παίδες δεν χρειάζεται το ΑΣΜ..για την ακρίβεια που το δοκίμασα σου ζητάει εν εκ των ΑΣΜ,ΑΦΜ ή αριθμό ταυτότητας.Οπότε με την ταυτότητα που είναι το πιο απλό το τσέκαρα.

mad_nassos
18-04-2013, 01:32
και γω που μπήκα το 09, 8 χρόνια (αν δεν κάνω τρομερό λάθος) πήρα αναβολή.

Α παίδες δεν χρειάζεται το ΑΣΜ..για την ακρίβεια που το δοκίμασα σου ζητάει εν εκ των ΑΣΜ,ΑΦΜ ή αριθμό ταυτότητας.Οπότε με την ταυτότητα που είναι το πιο απλό το τσέκαρα.

Θεούλης, έπιασε!!

noegr
18-06-2013, 16:16
Έχουμε κανά καλόπαιδο ακόμα κύπρο?
Του ρθε ενός φίλου μου μετάθεση για ΕΛΔΥΚ και θέλω κάποιες πληροφορίες...

TopGear
18-06-2013, 16:31

Πρέπει να'ναι ο Iso κάτω, αλλά ποιος τον βρίσκει...

solar
04-09-2013, 21:09
παιδες ξερω πως οι πτυχιουχοι μας μπορουν να μπουν ερευνας πληροφορικης αμα καταθεσουν βεβαιωση ολοκληρωσης σπουδων!
Εγω εχω κοψει την αναβολη μου για Νοεμβρη αλλα ο βαθμος της πτυχιακης μου που ειναι το μονο που μου μενει για πτυχιο θα μπει τελος του μηνα...
Τι κανω?? Που και μεχρι ποτε πρεπει να καταθεσω την βεβαιωση ολκληρωσης σπουδων??
γενικα τι ξερετε επι του θεματος??

Swordbrother
06-09-2013, 04:30

Καλά Παναγιώτη,τώρα λίγο αργά :P.... αλλά άμα σε κάτι μπορώ να βοηθήσω πες μου.

DexterGr
11-10-2013, 11:55
BUMP μιας και βγήκαν οι κατατάξεις για Νοέμβρη.

14/11 Πυροβολικό Θήβας εγώ, lulz.

solar
11-10-2013, 11:57
παιδες εφτασε η ωρα και μπαινω 11/11 στο συνταγμα ευζωνων στο μεσολογγι!
Τι ξερετε για εκει?
εχει παει κανεις δικος μας??

η μαλακια ειναι οτι εκκρεμει μονο να περαστει ο βαθμος της πτυχιακης μου για να παρω βεβαιωση ολοκληρωσης σπουδων αλλα η γραμματεια μας τα χαλαει... ελπιζω αν σκασω μυτη με το χαρτι κατι να γινει μετα...
προς το παρων αναμενω πληροφοριες απο εσας

St3f@n0s
11-10-2013, 12:21

Θα πήξει η μούνα σου.

paolo
11-10-2013, 12:38

DexterGr εχεις παρει πτυχιο?

DexterGr
11-10-2013, 12:52
DexterGr εχεις παρει πτυχιο?

Όταν έκοψα αναβολή περίμενα 1 μάθημα ακόμα, οπότε επίσημα όχι. Ελπίζω να έχει ανοίξει η γραμματεία μέχρι τότε και αν πάω την πρώτη μέρα με βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών στο χέρι, να γίνει τίποτα.

paolo
11-10-2013, 13:01
Εγω εχω να παραδωσω πτυχιακη και με εστειλαν σπαρτη. Παντως οσοι εχουν πτυχιο στο χερι (γνωστοι μου ) πηγαν θηβα. Καλη θητεια σε ολους

charisma
11-10-2013, 15:52
11/11, ΕΠ Θηβα

dukewalker
11-10-2013, 16:04
η μαλακια ειναι οτι εκκρεμει μονο να περαστει ο βαθμος της πτυχιακης μου για να παρω βεβαιωση ολοκληρωσης σπουδων αλλα η γραμματεια μας τα χαλαει... ελπιζω αν σκασω μυτη με το χαρτι κατι να γινει μετα...

Ελπίζω να έχει ανοίξει η γραμματεία μέχρι τότε και αν πάω την πρώτη μέρα με βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών στο χέρι, να γίνει τίποτα.

Ως άσχετος ρωτώντας, τι διαφορά έχει στο στρατό το να έχετε τη βεβαίωση όταν μπαίνετε?

thodoris_di
11-10-2013, 16:14
13/11 κεντρο τεθωρακισμενων αυλωνα, οπλο: διαβιβασεις
καμια ενημερωση εχουμε παιδες τι παιζει εκει;

xalandri-pao13
11-10-2013, 16:14
11/11 tripoli...eytyxws prolabainw na dw to derby...

isoDItis
11-10-2013, 16:27
Ως άσχετος ρωτώντας, τι διαφορά έχει στο στρατό το να έχετε τη βεβαίωση όταν μπαίνετε?

Εξαρταται.
Αμα σε εχουν παρει ΕΠ μεγαλη γτ αλλιως δεν μενεις.Αν σε εχουν παρει διαβιβασεις σχετικη για να παραμεινεις και να παρεις καμια σχετικη ειδικοτητα, και αν σε εχουν καλεσει οπουδηποτε αλλου καμια.Καλυτερα να μην κανεις καν αιτηση για πτυχιο,να παρεις και τις φοιτητικες αδειες,12 μερες ειναι αυτες.Τα παραπανω ισχυουν οταν δεν υπαρχει βυσμα ετσι,αλλιως αλλαζουν τα δεδομενα.

Διαβιβασεις ζωαρα στο κεντρο!!οπλο μια φορα θα δειτε και αυτα στημενα στο πεδιο βολης.Ουτε να σας χρεωσουν ουτε οπλοασκησεις ουτε τπτ.Μονο πολυ παρελαση εχει και πρηζει.Κατ αλλα τπτ απολυτως.

nighttrap
11-10-2013, 16:28
Οσοι πατε ΕΠ Θηβα θα πατε κατα 99% 3η μοιρα οπου ειναι ξενοδοχειο οι εγκαταστασεις σε συγκριση με τις αλλες εχει και αιθουσα internet οπου εκει ειναι και υπηρεσια για ΕΠ κυριως 2 ή 4 ατομα νομιζω επιλεγουν. Τα στελεχη ειναι οκ ατομα εκτος απο κατι γυναικες λοχιες οπου θα φατε γαμιση αν τους μπειτε ασχημα.

Οσοι πατε Μεσολογγι Συνταγμα Ευζωνων ετοιμαστειτε ψυχολογικα γιατι θα σας σταξουν. Ειχα μιλησει και με ατομα της σειρας μου που παρουσιαστηκαν εκει και φαγανε πουτσα μου ειπαν.

thodoris_di
11-10-2013, 16:41
Εξαρταται.
Αμα σε εχουν παρει ΕΠ μεγαλη γτ αλλιως δεν μενεις.Αν σε εχουν παρει διαβιβασεις σχετικη για να παραμεινεις και να παρεις καμια σχετικη ειδικοτητα, και αν σε εχουν καλεσει οπουδηποτε αλλου καμια.Καλυτερα να μην κανεις καν αιτηση για πτυχιο,να παρεις και τις φοιτητικες αδειες,12 μερες ειναι αυτες.Τα παραπανω ισχυουν οταν δεν υπαρχει βυσμα ετσι,αλλιως αλλαζουν τα δεδομενα.

Διαβιβασεις ζωαρα στο κεντρο!!οπλο μια φορα θα δειτε και αυτα στημενα στο πεδιο βολης.Ουτε να σας χρεωσουν ουτε οπλοασκησεις ουτε τπτ.Μονο πολυ παρελαση εχει και πρηζει.Κατ αλλα τπτ απολυτως.

οκ φιλε thanks για την απαντηση θα δειξει κ στο κεντρο πως θα παει! Καλη θητεια σε οσους μπαινουν!

toubaliban
11-10-2013, 17:47
Καλαμάτα μπαίνει κανείς από σας τους νέους; Εγώ δεν θεωρούμαι εκ φύσεως νέος πλέον... Τι παίζει εκεί; Διαβιβάσεις αρχίδια ε; Με βλέπω Έβρο οπλίτη.

Υ.Γ Μετά από Ολλανδία με τον ΠΑΟΚ η μοίρα με στέλνει κέντρο στην Καλαμάτα. Μοίρα έχεις πολύ πλάκα

S1lV3r._.RAnG3r
11-10-2013, 18:42
Καλαμάτα μπαίνει κανείς από σας τους νέους; Εγώ δεν θεωρούμαι εκ φύσεως νέος πλέον... Τι παίζει εκεί; Διαβιβάσεις αρχίδια ε; Με βλέπω Έβρο οπλίτη.

Υ.Γ Μετά από Ολλανδία με τον ΠΑΟΚ η μοίρα με στέλνει κέντρο στην Καλαμάτα. Μοίρα έχεις πολύ πλάκα
Για να παρουσιαστείς στο κέντρο ως διαβιβαστής πρέπει να το έχεις δηλώσει από το περιοδεύον σου, έτσι νομίζω.
Κατα πάσα πιθανότητα δεν έχει νεοσύλλεκτους ΔΒ στην Καλαμάτα, καθώς το κέντρο που παρουσιάζονται (όλοι)οι οπλίτες Διαβιβάσεων είναι Αυλώνα Αττικής.

Μην νομίζεις πως έχει τεράστια διαφορά από το Πεζικό πάντως, με εξαίρεση πολύ λίγες ειδικότητες...

isoDItis
11-10-2013, 19:30
Ενα οπλο του στρατου ξηρας ειναι οι διαβιβασεις οπως τα τεθωρακισμενα,το πυροβολικου κλπ.Δεν κανεις τπτ ιδιαιτερο για να σε παρουν.Απλα σε παιρνουν.Τωρα καλαματα ειχε παλια διαβιβασεις,μετα το εκλεισαν και ξανανοιξε φετος για πεζικο λογω Σαμαρα.Ειναι μακραν οι καλυτερες εγκαταστασεις απο τα κεντρα,αλλα πεζικο οποτε κλαφτα.Και εννοειται οτι εχει μεγαλη διαφορα το πεζικο απο τις διαβιβασεις στις μοναδες.Ημουν διαβιβαστης στο κεντρο και μετα μεταταξη πεζικο βαρυοπλιτης γτ αυτο το λεω.

S1lV3r._.RAnG3r
11-10-2013, 20:08
Anyway, αυτό που χρειάζεται είναι ψυχραιμία, υπομονή και "λακωνικότητα"... Και περνάνε οι μέρες... Καλή θητεία Toubaliban!

noegr
11-10-2013, 20:29
Γενικά πάντως ο στρατός είναι ένα τεράστιο λαχείο. Οπότε μην πολύ λαμβάνετε υπ οψιν όσα διαβάζεται ή σας λένε φίλοι και γνωστοί. Στα κέντρα οι περισσότεροι αράζουν, μετά την μετάθεση παίζει ρόλο η κωλοφαρδία και το βύσμα. Άτομα με την ίδια ειδικότητα μπορεί να κάνουν εντελώς διαφορετική θητεία σε διαφορετικές (ή ακόμα και στις ίδιες μονάδες). Οπότε οπλιστείτε με υπομονή και ετοιμαστείτε να χάσετε 9 μήνες από τη ζωή σας. Καλή θητεία σε όλους

ΥΓ. Και οταν με το καλό γίνεται παλιοί να θυμάστε πόσο σας την έσπαγαν οι παλιοί όταν ήσασταν νέοι και να φροντίσετε να συμπεριφέρεστε στους νέους όπως θέλατε να συμπεριφέρονται σε σας(και όρους πουστόνεα κτλ να τους λέτε μόνο για πλάκα και αφού έχετε γνωριστεί με τα παιδιά)
ΥΓ2. Καλό είναι να μην δηλώσετε κάτι διαφορετικό από ΧΟ γιατί μπορεί να μπείτε στο μάτι κανενός μαλάκα. Ναι, το ξέρω, εκπτώσεις στις αξίες και τα ιδανικά μας αλλά σκοπός είναι να περάσει όσο το δυνατόν πιο ανετα αυτό το καταραμένο 9μηνο.

ΥΓ3. Και όποιος πάει σάμο διαβιβάσεις να μου πει να του πω ποια μουνόπανα να προσέχει...

mariosx
11-10-2013, 20:51
Αν πάτε ΕΔ πάντως δεν νομίζω να είναι χάσιμο χρόνου.

toubaliban
12-10-2013, 01:04
Anyway, αυτό που χρειάζεται είναι ψυχραιμία, υπομονή και "λακωνικότητα"... Και περνάνε οι μέρες... Καλή θητεία Toubaliban!

Ευχαριστώ. Όλα καλά θα πάνε. Και Έβρο να πάω, πάλι ΠΑΟΚ θα είμαι

trooper7
12-10-2013, 16:04
Oti eipe o noegr!
Kalamata frontise o Samaras na einai zwara apo egkatastaseis alla ΠΖ touba ti fovasai, komanta den eiste ekei ston ΜΠΑΟΚ?

toubaliban
12-10-2013, 20:29
Oti eipe o noegr!
Kalamata frontise o Samaras na einai zwara apo egkatastaseis alla ΠΖ touba ti fovasai, komanta den eiste ekei ston ΜΠΑΟΚ?

Άμα ήμουν κομάντο, δεν θα χα περάσει στο di...

understracker
22-10-2013, 13:31
Ένα δώρο αποφάσισε να κάνει η τουρκική κυβέρνηση στους νέους φαντάρους μειώνοντας τη στρατιωτική τους θητεία από 15 σε 12 μήνες. Ο νέος νόμος θα ισχύσει από την 1 Ιανουαρίου 2014 και θα επηρεάσει 280 χιλιάδες στρατιώτες από τους συνολικά 379 χιλιάδες στρατιώτες .

Μέχρι σήμερα όσοι νέοι δεν είχαν κάποια ανώτατη εκπαίδευση ήταν υποχρεωμένοι να υπηρετήσουν στο στρατό για 15 μήνες, κάτι που πλέον αποτελεί παρελθόν.

Ωστόσο αυτό που δεν αλλάζει με τη νέα νομοθεσία είναι η διάρκεια θητείας για όσους νέους είναι απόφοιτοι Πανεπιστημίου. Οι απόφοιτοι Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων θα κάνουν -το μέχρι σήμερα- εξάμηνο ως απλοί φαντάροι ή ένα χρόνο εάν θέλουν να αναλάβουν το αξίωμα του ανθυπολοχαγού .

Σημειώνεται ότι στην Τουρκία η θητεία στο στρατό είναι υποχρεωτική για όσους νέους είναι άνω των 20 ετών και είναι υγιείς

http://www.protothema.gr/world/article/321612/tourkia-stous-12-mines-meionetai-i-stratiotiki-thiteia/

thodoris_di
24-10-2013, 19:38
Καλησπερα μαγκες,ξερετε αν γινεται αναστολη σπουδων για το μεταπτυχιακο προγραμμα για 2 εξαμηνα αν καποιος καταταγει στο στρατο;

ironman
03-12-2013, 12:45
οι εσσο ποσες ειναι τωρα;
γιατι εδω λεει 4 http://www.army.gr/default.php?pname=Article&art_id=48362&cat_id=175
ενω εδω 6 http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/katataksi_1.asp

isoDItis
03-12-2013, 13:36
οι εσσο ποσες ειναι τωρα;
γιατι εδω λεει 4 http://www.army.gr/default.php?pname=Article&art_id=48362&cat_id=175
ενω εδω 6 http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/katataksi_1.asp

6 ειναι.απλα στο army θα ξεχασαν να το ενημερωσουν.καταλληλο επισημο σαιτ ειναι το www.stratologia.gr. και προσεχε οχι σκετο stratologia.gr γτ σε βγαζει σε παλια εκδοση που δεν ενημερωνεται.το καταφεραν κι αυτο

doctor4
18-12-2013, 16:51
Μπορεί κάποιος πριν την κατάταξη του, αν είναι για πολεμική αεροπορία να δηλώσει μετάταξη σε στρατό ξηράς??
Παίζει το σενάριο ή όχι??

dukewalker
03-09-2014, 22:15
Όλοι διαβιβάσεις και έρευνας πληροφορικής μπαίνετε εδώ μέσα ρε?:P

(still reading...)

trooper7
03-09-2014, 23:08
Και Υλικού Πολέμου!

dukewalker
10-09-2014, 00:23
Ρε βυσματίες, δώστε τα φώτα σας λίγο.
Στα σώματα (που είναι λιγότερα απ'ότι βλέπω) τη βγάζεις καλύτερα απ'ότι στα όπλα?
Έχω ακούσει ότι σε κάτι "εφοδιασμού μεταφορών" πέρασαν καλά.

Επίσης, απ'ότι έχω ακούσει, συνήθως το τελευταίο 3μηνο το βγάζεις κάπου κοντά/μέσα στο νομό σου.
Ισχύει αυτό ως κανόνας ή θέλει βύσμα επίσης?

Τέλος, μπαίνει κανένας Νοέμβρη?

Αυτά, θα επανέλθω.

isoDItis
10-09-2014, 00:50
Στα σώματα (που είναι λιγότερα απ'ότι βλέπω) τη βγάζεις καλύτερα απ'ότι στα όπλα?

Επίσης, απ'ότι έχω ακούσει, συνήθως το τελευταίο 3μηνο το βγάζεις κάπου κοντά/μέσα στο νομό σου.

Αυτά, θα επανέλθω.

E σωματα ειναι σιγουρα καλυτερα αλλα και διαβιβασεις αν πας απο οπλα,κομπλε εισαι.Μακρια απο πεζικο και τεθωρακισμενα βασικα.Και παντα μιλαμε για πιθανοτητες.Ολα εχουν μαυρα και καλα στρατοπεδα.Τελευταιο 3μηνο σπιτι τους,μονο οι 8μηνοι.Αν εισαι 9μηνος δεν γυριζεις πισω ΕΚΤΟΣ απο καμια 20αρια στρατοπεδα που ειναι τα πιο μακρινα στην Ελλαδα και δικαιουνται μεταθεση.

//Ολα τα παραπανω βεβαια με χοντρο βυσμα δεν εχουν κανενα νοημα.

dukewalker
10-09-2014, 01:37
E σωματα ειναι σιγουρα καλυτερα αλλα και διαβιβασεις αν πας απο οπλα,κομπλε εισαι.Μακρια απο πεζικο και τεθωρακισμενα βασικα.Και παντα μιλαμε για πιθανοτητες.Ολα εχουν μαυρα και καλα στρατοπεδα.Τελευταιο 3μηνο σπιτι τους,μονο οι 8μηνοι.Αν εισαι 9μηνος δεν γυριζεις πισω ΕΚΤΟΣ απο καμια 20αρια στρατοπεδα που ειναι τα πιο μακρινα στην Ελλαδα και δικαιουνται μεταθεση.

//Ολα τα παραπανω βεβαια με χοντρο βυσμα δεν εχουν κανενα νοημα.

thanks!

9μηνος κανονικά είμαι θαρρώ, δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν 8μηνοι.

sogeking
10-09-2014, 01:41
Μπαίνω και γω Νοέμβρη.

//Υπάρχει και 3μηνο για τους Έλληνες τους εξωτερικού :tounge:

trooper7
10-09-2014, 01:49

Αυτά, θα επανέλθω.
1000% kalytera sta swmata. Me liga logia makria apo ΠΖ, ΠΒ ΚΑΙ ΤΘ.

Den isxyei to 3mino. Oi 8minoi, oi me kat'eksairesh metathesi kai ta vismata pou ola ginontai thn opoiadhpote xronikh stigmh.

Alla o kanonas einai enas. O dioikhths mavrizei h ftiaxnei ta stratopeda.

dukewalker
10-09-2014, 01:52
Βασική ερώτηση.
Κινητό μπαίνει μέσα ή είναι αφορμή για πολλές φυλακές?
Στο σάιτ γράφει να έχει κανείς τηλεκάρτες μαζί (...)

isoDItis
10-09-2014, 02:03
Βασική ερώτηση.
Κινητό μπαίνει μέσα ή είναι αφορμή για πολλές φυλακές?
Στο σάιτ γράφει να έχει κανείς τηλεκάρτες μαζί (...)

To σαιτ ειναι απο το 2000 μαλλον!!Τι τηλεκαρτες ρε?Κινητο χωρις καμερα για το κεντρο και μετα παρε και iphone στην μοναδα αμα θες.8μηνος δες εδω αν εισαι. http://www.army.gr/default.php?pname=Diarkeia_Thiteias&la=1 .

ironman
14-09-2014, 10:24
κι εγω Νοεμβρη :p

Θα μας αφηνουν να βλεπουμε κανα ματσακι ευρωλιγκα οι καραβαναδες ή θα παθουμε καταθλιψη φετος;

Klinika_Nekros
15-09-2014, 18:31
Μπαίνω αύριο με ένα αλκατέλ της πούτσας στην Θήβα.
Godspeed αγάπες

ironman
15-09-2014, 19:00
αντε καλη θητεια μαν
ΕΠ σε πηρανε;

Void
15-09-2014, 20:18
Godspeed αγάπες

Καλή δύναμη ρε Τζόναρε.

dukewalker
15-09-2014, 22:35
Godspeed αγάπες

Καλή θητεία Γιάννη, δείξε το δρόμο ρε

ironman
09-10-2014, 13:38
για πειτε κανα μαγαζι με στρατιωτικα που να μη μας πιασει και τον κωλο απο τιμες

//λογικα μεσα στη μερα βγαινουν οι καταταξεις για Νοεμβρη

charisma
09-10-2014, 15:17
monastiraki tha vreis ta panta...
twra kathe magazi exei kalyteres times/poiotites se diaforetiko proion
min parasyrtheis k agoraseis o,ti sou poune vevaia:P
googlare k tha vreis liste me to ti tha xreisteis, ama sou 3efygei tpt, sou fernoun se episkeptirio, i agorazeis se exodo
thiva eixe kai stratiwtiko pratirio mesa sto kentro.

nighthawk
09-10-2014, 15:50
Βασικά σε όλα τα κέντρα έχει πρατήριο με τιμές ψιιλοακριβές.
Καλύτερα Μοναστηράκι ή από κανένα γνωστό-φίλο.
Και μην πάρεις υπερβολικά πράγματα.

isoDItis
09-10-2014, 16:43
βασικα το μονο που χρειαζεσαι απο αυτα τα μαγαζια ειναι καλτσες-μπλουζες κοντομανικες-μακρυμανικες.Και αυτα αφου δεις τι μπορεις να παρεις απο φιλους.Τπτ αλλο μην αγορασεις απο αυτους.βαλιτσες,σεντονια και μλκιες.Ολα τα αλλα,λουκετα,sleeping bag βερνικια κλπ απο σουπερ μαρκετ και κανα jumbo.Και το μονο που πρεπει να ειναι χακι ειναι τα ρουχα σου,ολα τα αλλα αν τα εχεις ηδη,ας ειναι και ροζ.

mad_nassos
09-10-2014, 19:02
Guys άσχετο με τα προηγούμενα, κάνω Master σε Πανεπιστήμιο της Αγγλίας.
Υποτίθεται ότι δεν δίνουν επιπλέον αναβολή πια για Μεταπτυχιακό, αλλά μόνο για Διδακτορικό.

Αν λήγει η αναβολή σε 1 χρόνο και χρειάζεται για να τελειώσω ενάμιση, έχετε ιδέα τι παίζει σα λύση;

sogeking
09-10-2014, 19:13
Υποτίθεται ότι δεν δίνουν επιπλέον αναβολή πια για Μεταπτυχιακό, αλλά μόνο για Διδακτορικό.

Αν λήγει η αναβολή σε 1 χρόνο και χρειάζεται για να τελειώσω ενάμιση, έχετε ιδέα τι παίζει σα λύση;
Δεν γυρνάς Ελλάδα μέχρι να τελειώσεις τις σπουδές σου :tounge:

//Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, αλλά είχα ακούσει πως σε τέτοια περίπτωση αν έρχεσαι Ελλάδα μέσω χώρας της ΕΕ είναι σχεδόν απίθανο να δουν ότι δεν έχεις πάει στρατό.Αν επιστρέψεις Ελλάδα από χώρα εκτός ΕΕ, επειδή γίνεται ένας κάποιος έλεγχος υπάρχει περίπτωση να δουν ότι είσαι ανυπότακτος.

isoDItis
09-10-2014, 19:16

Εστω οτι ληγει η αναβολη σου δεκεμβριο του 2015.Θα σαι καλεσουν με την δευτερη ΕΣΣΟ δλδ Μαρτιο του 16.Με μια απλη υπευθυνη δηλωση,παιρνεις αναβολη για κοινωνικους λογους για να μπεις με την επομενη δλδ Μαιο του 16.Αμα χρειαζεσαι παραπανω ευκολα δινουν μια 6μηνη ψυχολογικη(αγχος για τις σπουδες κλπ) αλλα θελει τρεξιμο με γιατρους στα στρατιωτικα νοσοκομεια.

quailtropz
09-10-2014, 19:55
Εεμ.. Τι φάση;

Όντως δεν δίνουν πλέον αναβολή για μεταπτυχιακές σπουδές; Υπάρχει κάπου(ξέρω φεκ ή τι σκατά) γραμμένο αυτό;
Το πιο κοντινό που μπόρεσα να βρω είναι αυτό (http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/anavoli_1.asp), που λέει:

Διάρκεια αναβολής

Έως 21ο έτος ηλικίας για υποψήφιους ΑΕΙ, ΤΕΙ, μαθητές Ενιαίου Λυκείου ή ΤΕΕ
Έως 24ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΙΕΚ ή Εσπερινών Λυκείων
Έως 25ο έτος ηλικίας για σπουδαστές Ανωτέρων Σχολών
Έως 28ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΑΕΙ - ΤΕΙ
Έως 28ο έτος ηλικίας για μεταπτυχιακούς σπουδαστές
Έως 31ο έτος ηλικίας για λήψη διδακτορικού τίτλου
Έως 33ο έτος ηλικίας για ιατρική ειδικότητα και διαπρέποντες επιστήμονες

Η αναβολή κατάταξης που έχει χορηγηθεί σε σπουδαστή ανώτερης σχολής μπορεί να παραταθεί μόνο εφόσον αυτός εγγραφεί σε ανώτατη σχολή ή για απόκτηση μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών, έως την ημερομηνία που υποχρεούται να καταταγεί στις Ένοπλες Δυνάμεις.

isoDItis
09-10-2014, 19:59
Εεμ.. Τι φάση;

Όντως δεν δίνουν πλέον αναβολή για μεταπτυχιακές σπουδές; Υπάρχει κάπου(ξέρω φεκ ή τι σκατά) γραμμένο αυτό;
Το πιο κοντινό που μπόρεσα να βρω είναι αυτό (http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/anavoli_1.asp), που λέει:

Διάρκεια αναβολής

Έως 21ο έτος ηλικίας για υποψήφιους ΑΕΙ, ΤΕΙ, μαθητές Ενιαίου Λυκείου ή ΤΕΕ
Έως 24ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΙΕΚ ή Εσπερινών Λυκείων
Έως 25ο έτος ηλικίας για σπουδαστές Ανωτέρων Σχολών
Έως 28ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΑΕΙ - ΤΕΙ
Έως 28ο έτος ηλικίας για μεταπτυχιακούς σπουδαστές
Έως 31ο έτος ηλικίας για λήψη διδακτορικού τίτλου
Έως 33ο έτος ηλικίας για ιατρική ειδικότητα και διαπρέποντες επιστήμονες

Η αναβολή κατάταξης που έχει χορηγηθεί σε σπουδαστή ανώτερης σχολής μπορεί να παραταθεί μόνο εφόσον αυτός εγγραφεί σε ανώτατη σχολή ή για απόκτηση μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών, έως την ημερομηνία που υποχρεούται να καταταγεί στις Ένοπλες Δυνάμεις.

Απλα η αναβολη για μεταπτυχιακο ειναι μεχρι τα 28 οπως και αυτη του πτυχιου!!Αρα δεν εχει νοημα,κρατας την πρωτη και κανεις μεταπτυχιακο αμα σε παιρνει.