PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με την απεγκατάσταση του Panda

eirini-uom
04-09-2007, 03:59
γεια σε ολους,
κατεβασα το panda anti-virus πριν καμια εβδομαδα και το απεγκατεστησα μεσω προσθαφαιρεσης προγραμματων στο control panel. υπαρχει ενα προβληματακι ομως.καθε φορα που ανοιγω τον υπολογιστη βγαζει ενα μικρο παραθυρο στο κεντρο (αυτο παρακατω).με λιγα λογια παει να εγκατασταθει.το registry δεν βρισκει τιποτα ...και γενικα ουτε το ψαξιμο βρισκει...εχει κανεις καμια ιδεα πως να το εξαφανισω??ειναι σπασιμο νευρων...:-(
thanks σε όποιον έχει κάτι να πει :-)

http://img356.imageshack.us/img356/4250/pandaho0.png (http://imageshack.us)

einstein_pg
04-09-2007, 12:28
Υπάρχουν κάποια προγράμματα που ξεκινούν όταν ξεκινούν και τα Windows. Συνήθως ρυθμίζεις για το κάθε πρόγραμμα, μέσα από τις ρυθμίσεις του ίδιου του προγράμματος αν θες να ξεκινά ή όχι μαζί με τα Windows.
Τώρα αφού έχεις κάνει απεγκατάσταση, για κάποιο λόγο έχει μείνει ο Installer του Panda σε αυτά τα προγράμματα. Για να το βγάλεις μπορεις να πας Έναρξη--->Εκτέλεση---> (Γράφεις msconfig)
Στο παράθυρο που θα σου βγάλει πας στην καρτέλα Εκκίνηση και ψάχνεις να βρεις κάτι που να έχει σχέση με το Panda και το ξετικάρεις! Για να δεις αν δούλεψε κάνεις επανεκκίνηση.

Προσοχή μην απενεργοποιήσεις κάποιο άλλο πρόγραμμα που είναι απαραίτητο για τη λειτουργία των Windows, γιατί μετά δεν θα μπορώ να σε βοηθήσω!

:wavey:

eirini-uom
04-09-2007, 20:37
Δεν έχει κάτι σχετικό με Panda εκεί. Και με αναζήτηση δεν βρίσκει κανένα τέτοιο αρχείο. Που να έχει κολλήσει αυτό το pop up κι εμφανίζεται συνέχεια; Αφού ούτε στη registry υπάρχει. Επίσης, δεν θέλω να το εγκαταστήσω πάλι γιατί ζητάει μετά να εγκαταστήσω το Kaspersky και δεν θέλω. Πολύ περέργο πάντως.

ted
05-09-2007, 04:53
Αν δεν κάνω λάθος, το σήμα αυτό που φαίνεται στο παράθυρο, το χρησιμοποιεί το Kaspersky. Η Panda χρησιμοποιεί ένα άλλο κλασσικό σήμα στην εγκατάσταση. Αλλά από την άλλη δεν είμαι σίγουρος αν στο Kaspersky έχει επιλογή για ελληνικά σε αντίθεση με το panda.
Τσέκαρε το πάντως μήπως παίζει αυτό το ενδεχόμενο, δηλαδή μήπως είναι του Kaspersky δουλειά κι όχι του Panda.

eirini-uom
05-09-2007, 18:27
thx guys.τελικα το εγκατεστησα και το εσβησα απο το δικο του uninstall....με το control panel δεν σβηνεται ο οδηγος εγκαταστασης γιαυτο ειχε μεινει

einstein_pg
05-09-2007, 20:39
Μάλλον επέλεξα την δύσκολη λύση τελικά!:baby:

Αλήθεια, τι έλεγε το Panda; Μάλλον δεν θα ήταν καλό για να το απεγκαταστήσεις μέσα σε μια βδομάδα...

Το Kaspersky πάντως είναι εγγύηση, και εγώ αυτό έχω.

eirini-uom
05-09-2007, 23:15
einstein δεν επελεξες την δυσκολη λυση απλα δεν υπηρχε στο κονφιγκ:-) ....το απεγκατεστησα γιατι πρωτον εχω το spy sweeper και δεν ηθελα να το απεγκαταστησω(το panda απαιτει να σβησεις τα παντα!) και δευτερον ζητουσε να πληρωσω με καρτα για key(πολυ μπερδεμα)....
ειχα σβησει οτι φακελο μπορεις να φανταστεις του panda ακομα και στο registry μπηκα(με πολυ θαρος!!!) και ο οδηγος παλι εκει:angryfire . εψαξα πολυ στο νετ και απ οτι ειδα εχει προβλημα απεγκαταστασης:sleep: ....αλλοι το διεγραφαν απο το πανελ και αυτο φορτωνε και ετρεχε οταν ανοιγαν pc:wow: .
Συνιστω να ΜΗΝ το κατεβασει κανεις ποτε!!!μου ανοιξε πολλα προβληματα παντως.kaspersky for ever ο ρωσσος ειναι κορυφη. thanks για ολα:wavey:

ekeinos
06-09-2007, 00:49
το panda ειναι το καλυτερο αντιβιωτικο.Για να δουλεψει ομως ,πρεπει να μην υπαρχει κανενα αλλο προγραμμα τετοιου ειδους κατα την εγκατασταση του.Δεν συνεργαζεται με κανενα,Ποσο μαλλον με το kaspersky που και αυτο ειναι ιδιοτροπο απο μονο του.Αφου γλιτωσες το format,εισαι τυχερη.

eirini-uom
06-09-2007, 15:02
αν εχεις το panda φιλε μου (μου μαλλον αυτο εχεις) δοκιμασε να το βγαλεις και βλεπουμε. κατι εχουν κανει ωστε να μην μπορει να βγει απο το pc.και πες οτι καποιος εχει trial panda και ληγει τελος παντων.τι κανει??μενει χωρις αντιβιωτικο?:)ειναι σκετο μαρτυριο!δεν το ξαναβαζω ουτε για αστειο...φιλακια:)

Global Touch
06-09-2007, 17:12
... Ποσο μαλλον με το kaspersky που και αυτο ειναι ιδιοτροπο απο μονο του.

Θα μπορούσες να καταθέσεις περισσότερες απόψεις σχετικά με το επίχειρημα;

understracker
06-09-2007, 17:29
Καλά που να δεις τα norton τι κάνουνε. Σου gamane ακόμα και το security center και αφήνουν και 1-2 services στο services.msc έτσι για να τις βλέπεις.

//Καλά άμα τρέξεις τον uninstaller που σου δίνουν στην σελίδα? ΕΕΕ, πανηγύρι! :baby:

Επίσης το kaspersky εμένα μου γαμάει το MFT του NTFS.

Global Touch
06-09-2007, 18:23
Εξ'ορισμού, το Kaspersky κρατά data αρχεία με πληροφορίες για κάθε non-critical δεδομένο. Απενεργοποιήστε την.

understracker
06-09-2007, 21:48
Εξ'ορισμού, το Kaspersky κρατά data αρχεία με πληροφορίες για κάθε non-critical δεδομένο. Απενεργοποιήστε την.

Πως το κάνω αυτό?
ΚAV ή NOD32 και γιατί.

Global Touch
13-09-2007, 10:53
Εξαρτάται ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς: KAV ή KIS; Ποια έκδοση, 6 ή 7; Σε κάθε περίπτωση, θα το βρεις από τις ρυθμίσεις και τη διαχείριση των logs και data diles. Εκεί θα απενεργοποιήσεις την επιλογή «log non-critical events».

Το NOD32 έχει πολύ πιο ελαφριά βάση δεδομένων (αναγνωρίζει με signatures μικρότερο δείγμα ιών) από ότι το Kaspersky, στηρίζεται όμως πολύ στις τεχνολογίες που ανιχνεύουν προενεργά. Από την άλλη, το Kaspersky έχει υψηλότερους χρόνους ανίχνευσης που μπορούν όμως να μειωθούν κάπως με τη σωστή παραμετροποίηση της εφαρμογής. Έχει μεγαλύτερη βάση δεδομένων.

Σε επερχόμενο blog post, θα αναφερθώ σε κάποια πρόσφατα περιστατικά φίλων όπου το NOD32 δεν φάνηκε αντάξιο των περιστάσεων. Δεν αναφέρομαι στον εντοπισμό, έγινε επιτυχώς και από τις δύο εφαρμογές - δυστυχώς μετά τη μόλυνση, διότι οι υπολογιστές δεν διέθεταν επαρκή προστασία και οι χρήστες τους δεν γνώριζαν στοιχειώδη πράγματα ώστε να αποφύγουν τη μόλυνση. Εκεί που το Kaspersky φάνηκε ανώτερο, ήταν ο καθαρισμός.