PDA

Επιστροφή στο Forum : Φοιτητικο ιντερνετ ή πακετο ιντερνετ και σταθερης τηλεφωνίας στο σπίτι

Σελίδες : [1] 2

coyote
30-08-2007, 17:01
Πλησιαζει ο καιρος ληξης των συμβασεων φοιτητικου ιντερνετ για τους περισσοτερους πρωτοετεις φοιτητες και μη.
Ετσι εδω και καιρο, εχω την εξης απορια :
φοιτητικο ιντερνετ ή πακετο ιντερνετ και σταθερης τηλεφωνίας στο σπίτι?

Οσον αφορα το πρωτο ειναι τραγικες οι προσφορες των παροχων εδω και καιρο.
Οσον αφορα το δευτερο,
Προτεινω μεσα απο το thread να κανουμε την καταλληλη ερευνα αγορας με τα διαφορα στοιχεια,
και θα ανανεωνω το πρωτο post αναλογα με την εταιρια και τις προσφορες που παρεχει, αρνητικα και θετικα με αυτα που συζηταμε.
---------------------------------------------------------------------------

coyote
30-08-2007, 17:07
η πρωτη φολα κατα τη γνωμη μου ειναι η Vodafone, η οποια δεν καταργει τα παγια του οτε εκτος απο ενα προγραμμα της οπου κρατας αριθμους κινητων και τα λοιπα.
Απο κει και περα, αν εχετε δικτυο HOL στην περιοχη σας η vodafone το χρησιμοποιει και προσφερει υψηλες ταχυτητες με τα ανησυχητικα ΕΩΣ 12mbit ειδάλλως αν δεν εχει δικτυο, πληρωνετε τα ιδια χρηματα και χρησιμοποιειτε το δικτυο του οτε 786Κbps

Telinformatix
30-08-2007, 17:10
forthnet....2play!Ας πει κάποιος και την άποψη του για αυτό το πακέτάκι...

Tar Palantir
30-08-2007, 17:16
egw tha elega na perimenoume tis nees prosfores gia foithtiko internet pou logika tha ginoun me to neo akadhmaiko etos kai meta na doume.
giati mallon kathe xrono ananewnoun tis prosfores...

coyote
30-08-2007, 17:18

τωρα που το κοιταω φαινεται καλο αλλα οι κλησεις προς κινητα?
ειναι ανα λεπτο ?οι χρεωσεις που εχει

επισης μια χερωση προς VODAFONE οχι κινητο ειναι 0,9€ ανα sec δηλαδη τι ειναι αυτο?
το δικτυο της vodafone σταθερης χρεωνεται εξωφρενικα σαν τα παλια 090?

YoMa-Sensei
30-08-2007, 17:27

the best an den asxoleisai me kinita opws egw.

Telinformatix
30-08-2007, 17:28
Εγώ τη βλέπω αρκετά καλή προσφορά και μάλλον θα πάω προς τα εκεί, κινητά προτιμώ να παίρνω από το κινητό μου πιο φθηνα έρχεται...
edit με πρόλαβες Yoma...:wavey:

chryssanthoula
30-08-2007, 17:28
H Wind δίνει φοιτητικό πακέτο για 3G Data Card με δωρεάν PCMCIA για laptops ή USB Modem(για desktop), είναι λιγάκι ακριβό αλλα εχεις ιντερνετ παντού... More info στο site (http://www.wind.com.gr/pages.fds?langid=1&pageid=1366) της Wind.

St3f@n0s
30-08-2007, 17:35
H Wind δίνει φοιτητικό πακέτο για 3G Data Card με δωρεάν PCMCIA για laptops ή USB Modem(για desktop), είναι λιγάκι ακριβό αλλα εχεις ιντερνετ παντού... More info στο site (http://www.wind.com.gr/pages.fds?langid=1&pageid=1366) της Wind.

Edw eimaste...Epeidh mporw na ekferw apopsh gia auto sas lew na meinete makria apo auth thn figoura ka8ws figouara einai...

Ta pagia mesa exoun kana 2-3 extra orous apo auta pou diafhmizei to site
kai oles oi sundeseis me ta dwrean mb sou meiwnoun elaxista to kostos twn extra mb

Einai too much gia 1 foithth(ektos ki an to katexete to a8lhma me to reusto opote paw paso)

Spat
30-08-2007, 18:22
Edw eimaste...Epeidh mporw na ekferw apopsh gia auto sas lew na meinete makria apo auth thn figoura ka8ws figouara einai...

Ta pagia mesa exoun kana 2-3 extra orous apo auta pou diafhmizei to site
kai oles oi sundeseis me ta dwrean mb sou meiwnoun elaxista to kostos twn extra mb

Einai too much gia 1 foithth(ektos ki an to katexete to a8lhma me to reusto opote paw paso)

Milhse h empeiria :p
Den kserw gia sas.alla emena mia xara me volepse h Otenet 1 xrono..

//Stef,den mporw na mpw msn :angryfire

coyote
30-08-2007, 18:35
poso xrono kata meso oro kanei i forthnet gia na energopoihsei ti sundesh sto internet?

coyote
30-08-2007, 18:36
Milhse h empeiria :p
Den kserw gia sas.alla emena mia xara me volepse h Otenet 1 xrono..

//Stef,den mporw na mpw msn :angryfire

kaneis de borei na bei msn .. .
epishs egw me otenet de borousa na bw gia 3 wres . . .

Spat
30-08-2007, 18:39

Nai...ayto mporw na to kata8esw kai gw :D
Pantws se mena (me Otenet panta) den argouse na mpei..mia xara htan panta:wavey:

anthix
30-08-2007, 18:54
poso xrono kata meso oro kanei i forthnet gia na energopoihsei ti sundesh sto internet?

apla paketa i ayta toy dyktiou tis?

Dreamsurfer
30-08-2007, 18:59

Από ότι μου είπε η υπάλληλος στο παίσιο (καλό κομμάτι;-) ) θέλει 20 μέρες για να αλλάξεις σε μια από τις απλές της forthnet και μετα κάνεις αίτηση για να αλλάξεις σε 24mb σε άλλες 20 μέρες!

Είναι σε προσφορά το πακετάκι μέχρι 30 σεπτέμβρη αλλά κάθεσαι να μείνεις χωρις internet μέσα στην εξεταστικι??:-(

coyote
30-08-2007, 19:01
Από ότι μου είπε η υπάλληλος στο παίσιο (καλό κομμάτι;-) ) θέλει 20 μέρες για να αλλάξεις σε μια από τις απλές της forthnet και μετα κάνεις αίτηση για να αλλάξεις σε 24mb σε άλλες 20 μέρες!

Είναι σε προσφορά το πακετάκι μέχρι 30 σεπτέμβρη αλλά κάθεσαι να μείνεις χωρις internet μέσα στην εξεταστικι??:-(

giati se upoxrewnei na termatiseis tin palia sou sundesh?
mexri na ginei i grafiokratia?

Spat
30-08-2007, 19:02

Ka8olou kako
//Xwris internet kai me thn upallhlo, NAI ! :smokin: :smokin: :smokin:
//Me varese to diavasma sto kefali :-(

inferno13
30-08-2007, 19:05
Ka8olou kako
//Xwris internet kai me thn upallhlo, NAI ! :smokin: :smokin: :smokin:
//Me varese to diavasma sto kefali :-(

.....se poio kefali? :D

se kales prosfores panta kati tha vromaei.....

mad_nassos
30-08-2007, 19:06

Αν και ο ίδιος είμαι ικανοποιημένος από την forthnet (όχι από το συγκεκριμένο πακέτο), έχω ένα φίλο που του πέφτει συνεχώς η σύνδεση... Τώρα αν έχει κάνει βλακεία δεν ξέρω.. Και σίγουρα δεν φταίει η περιοχή, γιατί μένει λίγα τετράγωνα πιο πέρα από μένα... Αλλά δυστυχώς άλλα παραδείγματα δεν έχω... Απλά το αναφέρω μήπως το έχει παρατηρήσει κι άλλος... :baby: :baby:

Telinformatix
30-08-2007, 19:07
giati se upoxrewnei na termatiseis tin palia sou sundesh?
mexri na ginei i grafiokratia?
Δεν το νομίζω εμένα μου είπανε 3 μέρες...

Dreamsurfer
30-08-2007, 19:10
Δεν το νομίζω εμένα μου είπανε 3 μέρες...

Δεν αποκλείω το γκομενάκι να μην ήταν ενημερωμένο...:-(
Πάντως πρέπει να διακόψεις εσύ ο ίδιος τη σύνδεση σου πειν κάνεις την αίτηση....(Σύμφωνα με το γκομενάκι πάντα:D )

Bebis
30-08-2007, 19:11
O monos logos pou exw sixathei tin forthnet einai to oti den ypirxe pragmatiki diathesimotita stin perioxi kai par'ola auta sto site elege oti ypirxe, tilefwna gia na ginw syndromitis me pairnan kathe vdomada kai sto telos douleva tin tilefwnitria giati itan kai asxeti..
Epipleon, den tirei tin seira protaireotitas .. kai enw kapoioi stin perioxi exoun kanei aitisi edw kai 3 mines exypiretountai autoi pou kanan prin 20 meres...
Eixe kai ena provima me to diktyo tis prin 2 vdomadoules me to exwteriko... isws mpoukwsei kai ligo giati oloi tha katevazoun san treloi...

Edit : tin syndromi sou me OTE stin termatizei h forthnet moni tis... ta rythmizei ekeini, symfwna me to neo RUO. kanonika meneis 1 mera xwris internet..an ola ginoun swsta...

Telinformatix
30-08-2007, 19:31
O monos logos pou exw sixathei tin forthnet einai to oti den ypirxe pragmatiki diathesimotita stin perioxi kai par'ola auta sto site elege oti ypirxe, tilefwna gia na ginw syndromitis me pairnan kathe vdomada kai sto telos douleva tin tilefwnitria giati itan kai asxeti..
Epipleon, den tirei tin seira protaireotitas .. kai enw kapoioi stin perioxi exoun kanei aitisi edw kai 3 mines exypiretountai autoi pou kanan prin 20 meres...
Eixe kai ena provima me to diktyo tis prin 2 vdomadoules me to exwteriko... isws mpoukwsei kai ligo giati oloi tha katevazoun san treloi...

Edit : tin syndromi sou me OTE stin termatizei h forthnet moni tis... ta rythmizei ekeini, symfwna me to neo RUO. kanonika meneis 1 mera xwris internet..an ola ginoun swsta...
Μπράβο κάτι τέτοιο μου είπαν και εμένα τα αναλαμβάνει όλα η forthnet αρκεί να κάνεις την αίτηση...δεν ξέρω τώρα,είναι δελεαστική προσφορά αλλά την φοβάμαι και εγώ λίγο για αυτό δεν την έχω κάνει μέχρι τώρα...

karambeu
30-08-2007, 20:16
Mia einai i lusi-Conn-x Talk plhrwneis akribotera sigoura alla exeis ta panta ki exeis to kefali sou hsyxo afou exeis kai texniki yposthriksh kaluteri apo oles tis alles kai eggyhmenes taxythtes-mporei oi taxythtes na nai mikroteres apo tis ypoloipes alla toulaxiston einai eggyhmenes...

P.S:Douleuw sto 134 alla eimai arketa antikeimenikos afou prwta eixa faei sth mapa Vivodi kai Forthnet(kai lew eixa faei sth mapa gt h men Vivodi htan pragmatika gtp se ola enw h Forthnet mexri prin 3 mhnes sernotan h taxythta,pleon einai kala alla synexizei na exei anyparkti texniki ypostiriksi!)

Ama pantws apofasisei na kanei kaneis conn-x as mou steilei pm ama thelei na ton eksyphrethsw...

di\n@
30-08-2007, 20:26
Mia einai i lusi-Conn-x Talk plhrwneis akribotera sigoura alla exeis ta panta ki exeis to kefali sou hsyxo afou exeis kai texniki yposthriksh kaluteri apo oles tis alles kai eggyhmenes taxythtes-mporei oi taxythtes na nai mikroteres apo tis ypoloipes alla toulaxiston einai eggyhmenes...

P.S:Douleuw sto 134 alla eimai arketa antikeimenikos afou prwta eixa faei sth mapa Vivodi kai Forthnet(kai lew eixa faei sth mapa gt h men Vivodi htan pragmatika gtp se ola enw h Forthnet mexri prin 3 mhnes sernotan h taxythta,pleon einai kala alla synexizei na exei anyparkti texniki ypostiriksi!)

Ama pantws apofasisei na kanei kaneis conn-x as mou steilei pm ama thelei na ton eksyphrethsw...

καραμπε δε σε ρωτησα εσενα!
ψηνεσαι για school powered by connx?
εγω κατενθουσιαστηκα!θελω κι εγωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
κριμα που δεν πηγαινω δημοτικο:-( :-( :-(
αυτο για την τεχνικη υποστηρηξη :D :D :D :D
δεν υπαρχει καλυτερη τεχνικη υποστηρηξη απο αυτην της οτενετ
(οποτε με την επικειμενη συγχωνευση φτου και ξελευτερια!)
που λες καραμπε θα μπει και το voip σε λιγο καιρο,και το talk without connx
k to school:baby: δουλειες με φουντες:D

Tythora
30-08-2007, 20:36
αυτο για την τεχνικη υποστηρηξη :D :D :D :D
δεν υπαρχει καλυτερη τεχνικη υποστηρηξη απο αυτην της οτενετ

http://forums.therandirhodesshow.com/style_emoticons/default/sheeple.gif

Θέλω να πεθάνω από τα γέλια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!http://www.nilpo.com/board/images/smiles/synth-rofl.gif

St3L105
30-08-2007, 20:37
re pedia ego ime apo kipro k tora ton oktovri erxome stin sxoli sas. oposdipotetha prepi na valo k internet. ti mou protinete esis?? ida kati paketa tis diodos gia fitites alla den ksero pio ine to pio aksiopisto..
protinete mou esis..:wavey:

Gravity
30-08-2007, 20:39
Οτι και να διαλεξετε μην περασει καθολου απο το μυαλο σας να βαλετε vivodi!
ΣΚΑΤΑ ΣΤΗ VIVODI!!!!!!!!

coyote
30-08-2007, 20:41
re pedia ego ime apo kipro k tora ton oktovri erxome stin sxoli sas. oposdipotetha prepi na valo k internet. ti mou protinete esis?? ida kati paketa tis diodos gia fitites alla den ksero pio ine to pio aksiopisto..
protinete mou esis..:wavey:

loipon
ta kainouria paketa tha bgoun konta stis egrafes mas.
apo kei kai pera

otenet: αθλιος εξοπλισμος
forthnet και λοιπες εταιριες: για το φοιτητικο περιμενουν τον οτε να δωσει την εγκριση κανουν τον διπλασιο χρονο ενεργοποιησης.

εμενα στην οτενετ μετα τα μπινελικια καταφερα να μπω σε γραμμη προτεραιοτητας και μου το ενεργοποησαν μια μερα μετα(αφου ειχαν περασει αλλες 23)

Ολες σκατα ειναι.Ολες αναργανωτες.
Ολες αθλια εξυπηρετηση.
Θελω το ιντερνετ της Κορεας . . .

St3f@n0s
30-08-2007, 20:43
Οτι και να διαλεξετε μην περασει καθολου απο το μυαλο σας να βαλετε vivodi!
ΣΚΑΤΑ ΣΤΗ VIVODI!!!!!!!!

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

5 mhnes thn eixa faei sth mapa.Sthn arxh kai sto telos neuriasa(problhmata sthn energopoihsh kai brisimo sthn apodesmeush)...
Kata th diarkeia kala einai...An kai exei gtp ru8miseis kai an exeis problhma perimeneis toulaxiston 15 lepta sto thlefwno na sou apanthsei o ka8e asxetos...:angryfire :angryfire :angryfire

di\n@
30-08-2007, 20:52
Θέλω να πεθάνω από τα γέλια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

χαχαχαχχαχαχ κι ομως!εχει τις λιγοτερες αναμονες!

understracker
30-08-2007, 21:15
loipon
ta kainouria paketa tha bgoun konta stis egrafes mas.
apo kei kai pera

otenet: αθλιος εξοπλισμος
forthnet και λοιπες εταιριες: για το φοιτητικο περιμενουν τον οτε να δωσει την εγκριση κανουν τον διπλασιο χρονο ενεργοποιησης.

εμενα στην οτενετ μετα τα μπινελικια καταφερα να μπω σε γραμμη προτεραιοτητας και μου το ενεργοποησαν μια μερα μετα(αφου ειχαν περασει αλλες 23)

Ολες σκατα ειναι.Ολες αναργανωτες.
Ολες αθλια εξυπηρετηση.
Θελω το ιντερνετ της Κορεας . . .

Μπορώ να έχω οtenet φοιτητικό με router speedtouch και να μην πληρώνω το router αορίστως?

di\n@
30-08-2007, 21:19
Μπορώ να έχω οtenet φοιτητικό με router speedtouch και να μην πληρώνω το router αορίστως?

για το μοντελο του ρουτερ δεν ξερω αν μπορεις να διαλεξεις
η αν περνεις οτι εχουν διαθεσιμο αλλα
αν δεις στο διοδος η τιμη αοριστου ειανι ακριβως η ιδια με αυτην με το απλο
μοντεμ!απλα στην προπληρωμη αρχικα δινεις παραπανω χρηματα,
οση δλδ η διαφορα του απλου απο το ασυρματο!

understracker
30-08-2007, 21:34
για το μοντελο του ρουτερ δεν ξερω αν μπορεις να διαλεξεις
η αν περνεις οτι εχουν διαθεσιμο αλλα
αν δεις στο διοδος η τιμη αοριστου ειανι ακριβως η ιδια με αυτην με το απλο
μοντεμ!απλα στην προπληρωμη αρχικα δινεις παραπανω χρηματα,
οση δλδ η διαφορα του απλου απο το ασυρματο!

Ήταν τελείως ρητορική η ερωτησούλα... :blush: :baby:

Tythora
30-08-2007, 21:44
Ήταν τελείως ρητορική η ερωτησούλα... :blush: :baby:

Αμα δουλεύεις ολη μέρα γι' άυτό το πράγμα, οι συνήθειες δεν ξεχνιούνται ακόμα και σε ρητορικές ερωτήσεις!:tounge:

@di/n@: Εχει τις λιγοτερες αναμονές γιατί δεν έχει επόπτες εκεί, έχει τη Σκύλα και τη Χάρυβδη κλωνοποιημένες σε πολλά αντίγραφα!:p

Σορυ για το σπαμ, αλλα δεν γινεται, ακόμα γελάω με αυτό της τεχνικής υποστήριξης Οτενετ!!!!:D :D

BuenosDias
30-08-2007, 21:45

Εμείς είχαμε forthnet στο τηλέφωνο (και πάγια στον Οτε), τώρα που ήρθε δίκτυο και δω (Αγία Παρασκευή) κάναμε αίτηση και για internet (με μηνιαίο πάγιο μόνο στη forthnet), μας είπανε ότι θέλει 20 μέρες, αλλά η αίτηση έγινε τέλος Ιουλίου-αρχες Αυγούστου, internet ακόμα δεν ήρθε, και μια φίλη μου στην ίδια περιοχή που έκανε λίγο νωρίτερα αίτηση ούτε αυτή έχει.
Τα 24mb ισχύουν μόνο για όσους μένουν στην περιοχή που έχει το δίκτυο της η forthnet, για εμάς πχ εδώ, η εταιρία μου είπε από 11~14 mb

Όσον αφορά έλλειψη internet μες την εξεταστική, η tellas προσφέρει internet χωρίς κάρτες ή πάγια, με ένα απλό username και κωδικό και χρέωση Οτε για αστική κλίση.

Βέβαια ξέχασα να ρωτήσω αν αλλάζει η χρέωση αυτή, αν κάποιου τα τηλεφωνήματα χρεώνονται σε άλλη εταιρία και όχι στον Οτε, και απλά πληρώνει και το πάγιο του Οτε. Ελπίζω να μην δω κανέναν περίεργο λογαριασμό στο τέλος του μήνα ...

Gravity
30-08-2007, 21:59
@St3f@n0s

Egw exw 8mini sumbasi tha prepei na tous ksexesw gia na mou to kopsoun i tha kopei mono tou??

di\n@
30-08-2007, 22:04
μπα Τυθορα απαγορευεται να ενημερωνω για πακετα οτενετ γτι
θεωρειται ανταγωνιστικο μεχρι στιγμης!
δεν ξερω τι λες εσυ εγω παντως την αγαπαω:love2: :love2: :love2:
και για να μη κανω σπαμ ας δωσω και μια συμβουλη:
μακρια απο τελλας!
μακριααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα ααααααααα!
για μενα η καλυτερη εταιρεια για double play ειναι η hol αυτη τη στιγμη
απο αποψη τιμης κ αξιοπιστιας !η forthnet ακολουθει αλλα
χανει πολυ στην εξυπηρετηση πελατων και λιγο στην αξιοπιστια
(για οτε-οτενετ δε λεω θα με πειτε προκατειλημενη:blush: )
και απο κει και περα οποιαδηποτε αλλη εταιρεια ειναι κομπαρσα για να μην
πω ανυπαρκτη.Εκτος απο την τελλας βεβαια που ειναι και ξεδιαντροπη
ΕΕΤΤ : 801-11-000-80 (αυτο ειανι οντως απο συνηθεια)
εχει και αλλο τηλεφωνο αλλα θα το δωσω για να δικαιολογησω αλλο σπαμ:D :D

BuenosDias
30-08-2007, 22:13
μακρια απο τελλας!

Ήταν η μόνη λύση για να έχω προσωρινά internet μέχρι να αξιωθεί η forthnet να μου κάνει την ενεργοποίηση

St3f@n0s
30-08-2007, 22:13
@St3f@n0s

Egw exw 8mini sumbasi tha prepei na tous ksexesw gia na mou to kopsoun i tha kopei mono tou??

Koita...Epeidh einai mpaxalo ekei mesa prepei na kaneis ta exhs pragmata...
-Na steileis mail,fax kai o,ti allo sou zhthsoune kana 2 ebdomades prin teleiwsei h sundesh sou...Mail mesw tou customerservice...
-Na epikoinwnhseis mazi tous mia ebdomada prin teleiwsei h sundesh sou ka8ws egw tous eixa steilei 2 fores to idio fax kai tis 2 fores eixe paixtei mlkia(th 1 den htan euanagnwsth h fwtotupia ths tautothtas mou kai thn allh den to eixan labei kan)...Trelo mpaxalo...
-Upomonh kai na euxesai na apodesmeuteis kateu8eian...

An kai to kalutero pou exeis na kaneis einai na pas apo ekei(E8nikhs antistasews kamposo sto xalandri kai na zhthseis etsi thn apodesmeush sou)...

Emena epeidh den mou anagnwrisan ta 2 fax mou zhtagan aprilh mhna 64 euro ta 2mb...Tous ta epsala(me ton patera fusika)kai fugame kurioi...:D :D :D

Bebis
30-08-2007, 22:21
[...]
Τα 24mb ισχύουν μόνο για όσους μένουν στην περιοχή που έχει το δίκτυο της η forthnet, για εμάς πχ εδώ, η εταιρία μου είπε από 11~14 mb

Όσον αφορά έλλειψη internet μες την εξεταστική, η tellas προσφέρει internet χωρίς κάρτες ή πάγια, με ένα απλό username και κωδικό και χρέωση Οτε για αστική κλίση.

Βέβαια ξέχασα να ρωτήσω αν αλλάζει η χρέωση αυτή, αν κάποιου τα τηλεφωνήματα χρεώνονται σε άλλη εταιρία και όχι στον Οτε, και απλά πληρώνει και το πάγιο του Οτε. Ελπίζω να μην δω κανέναν περίεργο λογαριασμό στο τέλος του μήνα ...

Δεν είναι έτσι με την φόρθνετ και τα 24. To 24mbps είναι το μέγιστο θεωρητικά εύρος ζώνης που μπορείς να πετύχεις με adsl2+. Απο κει και πέρα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η απόσταση σου από το dslam καθώς και η ποιότητα του χάλκινου καλωδίου μέχρι το σπίτι σου και γενικά η καλωδίωση. Τα 11-14mbps ειναι μια καλη ταχύτητα αν απέχεις γύρω στα 3χλμ (σε καλωδίωση) από το dslam. Στην πράξη είναι πολύ λίγοι αυτοί που καταφέρνουν τα 24, ή και πάνω από 20mbps... αλλά τι να τα κάνεις τόσα; (σημείωση : πέρυσι είχα 100mbps σύνδεση και με το pc μου στο δωματιό μου άγγιζα τα 37mbps καθαρά... οκ, ναι κατέβαιναν σε ελάχιστη ώρα οι ταινίες αλλά δεν κατέβαζες τα πάντα γιατί απλά δεν είχες την ώρα να τα δεις/ακούσεις/μελετήσεις)

Αν η φορθνετ δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή, τότε σε συνδέει μέσω ΟΤΕ στο 1mbps.

Όσο για την "αστική χρέωση" για τις υπηρεσίες ιντερνετ χωρίς συνδρομή, δεν κοστίζουν όσο κοστίζει ένα αστικό τηλεφώνημα ίσης διάρκειας.... είναι πολύ μεγαλύτερο το κόστος... βέβαια για επείγουσες καταστάσεις είναι οκ...

otto
30-08-2007, 22:23
Εγώ σπίτι έχω conn-x στα 1024 (21.5 το μήνα, δε δικαιούμαι φοιτητικό στο 6ο έτος) και για κλήσεις απεριόριστο cosmoline me 14.80 το μήνα.

Δε βάζω conn-x talk κι ας είναι στην ίδια τιμή (παρότι το πουλάω :p ) γιατί από φέτος που θα δικαιούμαι φοιτητικό, μπορεί να μη συνεχίσω το conn-x αλλά να προτιμήσω το φοιτητικό ως φθηνότερο.

Όσον αφορά κλήσεις προς κινητά, βάζω μπροστά 1777 γιατί ο ΟΤΕ έχει τις φθηνότερες τιμές από οποιαδήποτε άλλη εταιρία και χωρίς ελάχιστη χρέωση. Για κλήσεις προς εξωτερικό OTE & Cosmoline δεν έχουν τρελές διαφορές.

Πάντως πηγαίνετε σε οποιαδήποτε εταιρία θέλετε για κλήσεις (ή και ίντερνετ, αν και εγώ προτιμώ το conn-x που μου ενεργοποιήθηκε αμέσως - Δευτέρα ενώ το είχα παραγγείλει μόλις Παρασκευή βράδυ και μου δουλεύει πάντα), αλλά δε συνιστώ με τίποτα να φύγετε από το πάγιο του ΟΤΕ. Γιατί μετά κλειδώνεσαι για 12 μήνες σε μια άλλη εταιρία, δε μπορείς να εκμεταλλευτείς καλύτερες προσφορές άλλων εταιριών που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια, κι άμα δεν είσαι ικανοποιημένος (πολύ πιθανό) δε μπορείς να φύγεις.

BuenosDias
30-08-2007, 22:33
To 24mbps είναι το μέγιστο θεωρητικά εύρος ζώνης που μπορείς να πετύχεις με adsl2+. Απο κει και πέρα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η απόσταση σου από το dslam καθώς και η ποιότητα του χάλκινου καλωδίου μέχρι το σπίτι σου και γενικά η καλωδίωση.

Ναι, αυτό εννοούσα, αλλά δεν το είπα σωστά.

Όσο για την "αστική χρέωση" για τις υπηρεσίες ιντερνετ χωρίς συνδρομή, δεν κοστίζουν όσο κοστίζει ένα αστικό τηλεφώνημα ίσης διάρκειας.... είναι πολύ μεγαλύτερο το κόστος... βέβαια για επείγουσες καταστάσεις είναι οκ...

Μμμμ, δε νομίζω, επί λέξη αυτό που έγραψα μου είπανε.
Δεν αναφέρομαι γενικά σε τέτοιου είδους internet, αλλά για τη συγκεκριμένη εταιρία.
Άλλη εταιρία μπορεί να έχει άλλη χρέωση.

BlackClad
30-08-2007, 23:03
Ολες οι εταιριες ειναι για το πεος βασικα, καμια εγγυηση ποιοτητας και καμια αξιοπιστια...
Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν κανει αιτηση στην forthnet 3 μηνες τωρα ακομα και στα Πατησια ( κεντρο κεντρο δηλαδη) και δεν εχει παει ακομα...
Επισης εχει απειρες αποσυνδεσεις και η εξυπηρετηση ειναι σκατα τελειως. Κατα τη γνωμη μου μεινετε μακρυα, εχουν πεσει απειρες αιτησεις και δεν μπορουν να καλυψουν κανεναν...
Μια ειναι η εγγυηση: ΟΤΕΝΕΤ και τα μυαλα στα καγκελα...

Dirk
30-08-2007, 23:04
Loipon paidia na pw kai ego tin istoria mou pou isws voithisei....
21 Iouniou 2007:Energopoiw tin statheri tilefonia tis Forthnet me 17,50(aperiorista astika-yperastika) me skopo meta apo dyo meres na kano kai tin aitis gia to 2-play opos lene...
23 Iouniou 2007:Exo steilei idi tin aitisi gia tin energopoihsh tou 2-play kai mathaino opos fanatazomoun allwste oti meta apo 30 meres tha exo 4-10 Mbps...poly wraia lew....
25 Iouliou:Pairnw tilefono to tmima eksipiretisis tis Forthnet gia na mathw gia tin poreia tis aitisis kai giati stis kliseis tou statherou exei thoryvous....To sikwnoun meta apo 40 LEPTA!!
"Tha diorthothei o thoryvos, einai prosorino provlima sto diktyo kai to internet tha exoume epikoinonisei mazi sas mexri telos Iouliou sigoura.."
31 Iouliou:Pairnw tilefono to tmima eksipiretisis tis Forthnet...to sikwnoun meta apo 35 LEPTA!!!Ti ginetai me tin aitisi lew....
"H aitisi sas opos kai pollwn allwn pelatwn mas exei synantisei mixanografiko provlima kai vrisketai akoma sto arxiko stadio..."
Wraia lew pota tha kseroume?
"Tha exoume apantiseis se 4 evdomades gia to pote tha proxorisei i aitisi!!!!"
-----------TA PAIRNW STO KRANIO------------
1 Augoustou:Akyrwnw tin aitisi 2-play , vgazw kai to stathero giati mopu ti varese
kai paides evala to connex-talk!!Symferei den symferei....Apoikw to 134 oti thelo , to sikwnoun se deuterolepta...1024 kai aperiorista astika yperastika kai ISDN 55 eyrw to mina....
AYTA!!
Thelei prosoxi paidia gia tin epilogi alla geniki gnomi mou einai pws o OTE einai einai megalos , o OTE einai makrys , stin Wall Street tou kanoun ... ktl ktl.

Giovanni
31-08-2007, 13:10
Το καλύτερο forum για ενημέρωση γενικά για θέματα adsl. www.adslgr.com. Ότι θέλετε να μάθετέ για οποιαδήποτέ εταιρία στην Ελλάδα.

karambeu
31-08-2007, 16:06
Ολες οι εταιριες ειναι για το πεος βασικα, καμια εγγυηση ποιοτητας και καμια αξιοπιστια...
Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν κανει αιτηση στην forthnet 3 μηνες τωρα ακομα και στα Πατησια ( κεντρο κεντρο δηλαδη) και δεν εχει παει ακομα...
Επισης εχει απειρες αποσυνδεσεις και η εξυπηρετηση ειναι σκατα τελειως. Κατα τη γνωμη μου μεινετε μακρυα, εχουν πεσει απειρες αιτησεις και δεν μπορουν να καλυψουν κανεναν...
Μια ειναι η εγγυηση: ΟΤΕΝΕΤ και τα μυαλα στα καγκελα...

Loipon paidia na pw kai ego tin istoria mou pou isws voithisei....
21 Iouniou 2007:Energopoiw tin statheri tilefonia tis Forthnet me 17,50(aperiorista astika-yperastika) me skopo meta apo dyo meres na kano kai tin aitis gia to 2-play opos lene...
23 Iouniou 2007:Exo steilei idi tin aitisi gia tin energopoihsh tou 2-play kai mathaino opos fanatazomoun allwste oti meta apo 30 meres tha exo 4-10 Mbps...poly wraia lew....
25 Iouliou:Pairnw tilefono to tmima eksipiretisis tis Forthnet gia na mathw gia tin poreia tis aitisis kai giati stis kliseis tou statherou exei thoryvous....To sikwnoun meta apo 40 LEPTA!!
"Tha diorthothei o thoryvos, einai prosorino provlima sto diktyo kai to internet tha exoume epikoinonisei mazi sas mexri telos Iouliou sigoura.."
31 Iouliou:Pairnw tilefono to tmima eksipiretisis tis Forthnet...to sikwnoun meta apo 35 LEPTA!!!Ti ginetai me tin aitisi lew....
"H aitisi sas opos kai pollwn allwn pelatwn mas exei synantisei mixanografiko provlima kai vrisketai akoma sto arxiko stadio..."
Wraia lew pota tha kseroume?
"Tha exoume apantiseis se 4 evdomades gia to pote tha proxorisei i aitisi!!!!"
-----------TA PAIRNW STO KRANIO------------
1 Augoustou:Akyrwnw tin aitisi 2-play , vgazw kai to stathero giati mopu ti varese
kai paides evala to connex-talk!!Symferei den symferei....Apoikw to 134 oti thelo , to sikwnoun se deuterolepta...1024 kai aperiorista astika yperastika kai ISDN 55 eyrw to mina....
AYTA!!
Thelei prosoxi paidia gia tin epilogi alla geniki gnomi mou einai pws o OTE einai einai megalos , o OTE einai makrys , stin Wall Street tou kanoun ... ktl ktl.

Oxi gia na deite oti kanoume kali douleia ekei sto 134!!!:D
Oloi conn-x,gia aithseis se mena pm na parw kai bonus!!!:p

coyote
31-08-2007, 19:06
για το conn-x talk υπαρχει μονο ενα πακετο?
Ποσταρεις το λινκ?

Λοιπον:
Βρισκομαι εδω:
δημιουργια προγραμματος conn-x talk (http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=456&hop=h)

Ξεκιναω τα βηματα και επιλεγω τα 2048Kbps με τα 29.5 €
για ρουτερ επιλεγω το ασυρματο modem router που ειναι δωρεαν
εδω:
ζώνη απεριόριστων αστικών και υπεραστικών κλήσεων κάθε μέρα, όλη μέρα, 24 ώρες 7 ημέρες*
*δεν συνδυάζεται με κάποιο από τα πακέτα χρόνου ομιλίας

αυτο τι σημαινει?

Αν επιλεξω αυτο το μηνιαιο τελος ειναι 29.5 €.
Δλδ δεν συμπεριλαμβανει το πακετο?

Αλλα παγια στον ΟΤΕ πληρωνω?

karebeu κανε τα κουμαντα σου . . .

karambeu
31-08-2007, 19:36
@coyote:
Sou grafei oti de syndyazetai me kapoia apo ta katw paketa OTE 120,240 pou einai logiko afou exeis 24/7 dwrean astikes kai uperastikes kliseis...

Twra,oson afora ta pagia,tha plirwneis 29,5 gia thn 2048 + 14,90 gia tis aperioristes 24/7 + to pagio tis grammis sou tou OTE(an i grammi sou einai PSTN einai 14,75 , an einai ISDN einai 18,9).

Ayto pou tha plirwneis apo kei kai pera einai oi kliseis se kinita,oi diethneis(mporeis na xeis ekptwsi) kai telos oi kliseis se pelates allwn etairiwn eksoloklirou(pou den exoun pagio OTE diladi)...

Pantws aneksartita apo to an to an eimai egw pou tha sou poulisw i oxi...kalytera na kaneis paraggelia apo to 134 para apo to internet...

DiMiS
01-09-2007, 10:03
http://www.worldpoliticsreview.com/Images/commentarynews/broadbandspeedchart.jpg

Θέλω να μετακομίσω Ιαπωνία. Τώρα όμως!

di\n@
01-09-2007, 10:12
@coyote:
Sou grafei oti de syndyazetai me kapoia apo ta katw paketa OTE 120,240 pou einai logiko afou exeis 24/7 dwrean astikes kai uperastikes kliseis...

Twra,oson afora ta pagia,tha plirwneis 29,5 gia thn 2048 + 14,90 gia tis aperioristes 24/7 + to pagio tis grammis sou tou OTE(an i grammi sou einai PSTN einai 14,75 , an einai ISDN einai 18,9).

Ayto pou tha plirwneis apo kei kai pera einai oi kliseis se kinita,oi diethneis(mporeis na xeis ekptwsi) kai telos oi kliseis se pelates allwn etairiwn eksoloklirou(pou den exoun pagio OTE diladi)...

Pantws aneksartita apo to an to an eimai egw pou tha sou poulisw i oxi...kalytera na kaneis paraggelia apo to 134 para apo to internet...

καλα ετσι κι αλλιως κι απο το ιντερνετ παιρνουν απο το 134 για επιβεβαιωση
αλλα καλυτερα παρε στο 134 και ζητα τον καραμπε!
καραμπε καλη η ενημερωση i'm proud of u:D :D

karambeu
01-09-2007, 10:35
καλα ετσι κι αλλιως κι απο το ιντερνετ παιρνουν απο το 134 για επιβεβαιωση
αλλα καλυτερα παρε στο 134 και ζητα τον καραμπε!
καραμπε καλη η ενημερωση i'm proud of u:D :D

Eyxaristw,eyxaristw...:p

Trifyllenia
01-09-2007, 12:17
http://www.worldpoliticsreview.com/Images/commentarynews/broadbandspeedchart.jpg

Θέλω να μετακομίσω Ιαπωνία. Τώρα όμως!

Ψήσου :cool:
Δε θυμάμαι πού το λέγαμε, αλλά οι τύποι δεν κατεβάζουν ξέρω γω τις ταινίες.
Τις κάνουν απλά copy-paste τσακ - μπαμ στο desktop :D :blush:

DiMiS
01-09-2007, 14:34
Ψήσου :cool:
Δε θυμάμαι πού το λέγαμε, αλλά οι τύποι δεν κατεβάζουν ξέρω γω τις ταινίες.
Τις κάνουν απλά copy-paste τσακ - μπαμ στο desktop :D :blush:

Ρε φοβάμαι μη μου'ρθει ξαφνικό όταν δω τις ταχύτητες και πάθω σοκ και με τρέχετε σε ιαπωνικά νοσοκομεία... θα λέει ο γιατρός "θέλει ξεκούραση" και θα του απαντάω "domo, domo, harahetta, baka"! Εδώ τις προάλλες μου τετραπλασίασε την ταχύτητα η HOL (δωρεάν, ατςςςς! :cool: ), και κατέβηκαν σε μία μέρα όλα αυτά που κατέβαζα όλη την προηγούμενη βδομάδα, και μετά καθόμουνα και δεν είχα τι να κατεβάσω... καταθλιπτική κατάσταση!

Άσε τα manga κιόλας... πω, παράδεισος... θα αγοράσω ένα σπίτι-κουβούκλιο, από αυτά που έχουνε για να κοιμάσαι μόνο, θα στήσω laptop με dsl, θα πηγαίνω για ψώνια και θα επιστρέφω Ελλάδα με τρεις βαλίτσες tankoubon και 500 γίγα downloads! :D

DiMiS's list of "Things I Want To Do When I Grow Up", nr. 1 :sleep:

coyote
01-09-2007, 14:41
εντωμεταξυ εμαθα απο φιλο μου οτι στην κορεα εχουν εξωφρενικες ταχυτητες στο σπιτι αλλα στις σχολες τους εχουν αθλια δικτυα...

coyote
01-09-2007, 14:50
εντωμεταξυ το conn-x με το φοιτητικο adsl της οτενετ στο 1 mb εχουν 3€ διαφορα μονο.
κολοκυθια.
Οποτε πρεπει να περιμενουμε απο πρωτη οκτωβρη τις νεες προσφορες του διοδος και κρινουμε...

Jiminho
01-09-2007, 16:19
Oxi gia na deite oti kanoume kali douleia ekei sto 134!!!:D
Oloi conn-x,gia aithseis se mena pm na parw kai bonus!!!:p

kala re karambeu dn ntrepesai ligo? psaxneis gia pelates akoma k edw? dhladh emeis pou douleuoume sto telemarketing ti 8a kanoume? :tounge:

alh8eia olo to di sto 134 exei paei? kaneis sto telemarketing???? :wavey:

coyote
02-09-2007, 13:09
Με τη Hol τι γινεται?
Ολο αυτο το πανυγηρακι των προηγουμενων μηνων με τις προσφορες τι ηταν?
Αξιζει καθολου?

di\n@
02-09-2007, 14:55
Με τη Hol τι γινεται?
Ολο αυτο το πανυγηρακι των προηγουμενων μηνων με τις προσφορες τι ηταν?
Αξιζει καθολου?

to double play της hol ειναι το καλυτερο αυτη τη στιγμη!
μπορει να κανει κανα διμηνο να ενεργοποιησει,αλλα δε σε αφηνει χωρις ιντερνετ
για πανω απο μερα.Μεχρι να μπεις στο ιδιοκτητο δικτυο της ,δλδ οταν εισαι σε μεταβατικο σταδιο,για μια βδομαδα εχεις 512 και το τηλεφωνο
δε λειτουργει πολυ καλα
(εως καθολου)αλλα μετα απο μια βδομαδα ολα ρολοι(στις περισοτερες
περιπτωσεις).Η τηλεφωνια ειναι voip αλλα παραδοξως μια χαρα ποιοτητα εχει!

Incubus
02-09-2007, 15:04
to double play της hol ειναι το καλυτερο αυτη τη στιγμη!
μπορει να κανει κανα διμηνο να ενεργοποιησει,αλλα δε σε αφηνει χωρις ιντερνετ
για πανω απο μερα.Μεχρι να μπεις στο ιδιοκτητο δικτυο της ,δλδ οταν εισαι σε μεταβατικο σταδιο,για μια βδομαδα εχεις 512 και το τηλεφωνο
δε λειτουργει πολυ καλα
(εως καθολου)αλλα μετα απο μια βδομαδα ολα ρολοι(στις περισοτερες
περιπτωσεις).Η τηλεφωνια ειναι voip αλλα παραδοξως μια χαρα ποιοτητα εχει!

Έχω HOL Double Play μέσω full llu στα 12/1 και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος. Από τα 12 τα 10 τα πιάνει με μετρήσεις που έχω κάνει, και γενικά δεν εχω παρατηρήσει να πέφτει κάτω από τα 8. Επίσης, η τηλεφωνία είναι πολύ καλή, αν και έχω παρατηρήσει ηχώ σε μερικές περιπτώσεις που καλείς από κινητό.

Από άποψη ενεργοποίησης, αν θυμάμαι καλά ξεκίνησε σε λίγο λιγότερο από μήνα από τη στιγμή της αίτησης. Όντως, χωρις internet δεν έμεινα σχεδόν καθόλου (πέρα από ένα Σ/Κ). Όμως, επί μια βδομάδα δεν είχαμε τηλέφωνο καθόλου. Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι μια φορά που έπεσε το ρεύμα (:-() μόλις επανήλθε το router δεν συγχρόνιζε και έπρεπε να περιμένω μέχρι την άλλη μέρα το μεσημέρι που το έφτιαξαν. Τώρα τι έπαιξε δεν ξέρω, αλλά μου είπαν ότι και καλά δεν συμβαίνει να μη συγχρονίζει το router άμα πέφτει το ρεύμα και ήμουν η εξαίρεση. Τώρα κρίνετε και αποφασίστε. Γενικά πάντως, είμαι ικανοποιημένος.

// Για το ότι ήταν λιγότερο από μήνα δεν είμαι σίγουρος, αλλά κάπου εκεί κοντά πρέπει να ήταν

mad_nassos
05-09-2007, 04:21
AYTA!!

Να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με αυτό, και σχετικά γενικότερα με τις νέες συνδέσεις. Σχετικά με αυτό παραπάνω, τι διαφορά έχει είτε έχεις ISDN είτε PSTN? :confused: Νόμιζα ότι είχε διαφορά πριν εμφανιστεί το ADSL, τότε που πάλευαν όλοι με ταχύτητες της τάξεως του 56, κι όποιος είχε ξέρω 'γω 112 (ούτε που θυμάμαι πώς ήταν), είχε και καλά ΤΗΝ ταχύτητα... Το δεύτερο που θέλω να ρωτήσω, αν ισχύει όπως ήταν και πέρυσι, είναι το εξής: Όταν πάρεις ένα νέο πακέτο, πρέπει να περιέχεται αναγκαστικά και modem?? :confused: Δηλαδή εγώ που έχω ένα χρόνο Forthnet στα 2048, αν θέλω να πάρω άλλο πακέτο, ή να συνεχίσω το ίδιο, πρέπει να πάρω το πακέτο με το modem? :confused: Και του χρόνου τα ίδια?? Να γεμίσω modem και να πληρώνω και δεν ξέρω πόσα €υρά παραπάνω?? Αν λέω ασυναρτισίες, μην παρεξηγείτε... :D :D :D :blush:
:baby: :baby:

tragikos
05-09-2007, 09:11
Να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με αυτό, και σχετικά γενικότερα με τις νέες συνδέσεις. Σχετικά με αυτό παραπάνω, τι διαφορά έχει είτε έχεις ISDN είτε PSTN? :confused: Νόμιζα ότι είχε διαφορά πριν εμφανιστεί το ADSL, τότε που πάλευαν όλοι με ταχύτητες της τάξεως του 56, κι όποιος είχε ξέρω 'γω 112 (ούτε που θυμάμαι πώς ήταν), είχε και καλά ΤΗΝ ταχύτητα... Το δεύτερο που θέλω να ρωτήσω, αν ισχύει όπως ήταν και πέρυσι, είναι το εξής: Όταν πάρεις ένα νέο πακέτο, πρέπει να περιέχεται αναγκαστικά και modem?? :confused: Δηλαδή εγώ που έχω ένα χρόνο Forthnet στα 2048, αν θέλω να πάρω άλλο πακέτο, ή να συνεχίσω το ίδιο, πρέπει να πάρω το πακέτο με το modem? :confused: Και του χρόνου τα ίδια?? Να γεμίσω modem και να πληρώνω και δεν ξέρω πόσα €υρά παραπάνω?? Αν λέω ασυναρτισίες, μην παρεξηγείτε... :D :D :D :blush:
:baby: :baby:

Έχει σημασία αν έχεις ISDN ή PSTN γιατί μπορεί να σου δώσουν διαφορετικό μόντεμ.
Αν πάρεις άλλο πακέτο, το οποίο σημαίνει να κάνεις αίτηση διακοπής στη μία εταιρεία και αίτηση νέας σύνδεσης στην άλλη, θα πάρεις και νέο μόντεμ.
Αν κάνεις αίτηση για ανανέωση στην ίδια εταιρεία δεν σου ξαναστέλνουν μόντεμ.

mad_nassos
05-09-2007, 12:54
Έχει σημασία αν έχεις ISDN ή PSTN γιατί μπορεί να σου δώσουν διαφορετικό μόντεμ.
Αν πάρεις άλλο πακέτο, το οποίο σημαίνει να κάνεις αίτηση διακοπής στη μία εταιρεία και αίτηση νέας σύνδεσης στην άλλη, θα πάρεις και νέο μόντεμ.
Αν κάνεις αίτηση για ανανέωση στην ίδια εταιρεία δεν σου ξαναστέλνουν μόντεμ.

Δεν εννοούσα αυτό για το ISDN και το PSTN.. Θυμάμαι πού όταν διάλεξα πακέτο, έπρεπε να πάρω το σωστό.. Αλλά θέλω να ξέρω ποια είναι η πρακτική διαφορά... Δηλαδή τι διαφορά θα έχω εγώ με PSTN από κάποιον που θα πάρει το ίδιο πακέτο DSL, αλλά θα έχει PSTN... Αν υπάρχει αυτή η διαφορά...
Αυτό για την ανανέωση ισχύει στάνταρ?? Και υπάρχει και η διαφορά στην τιμή?? Ή στην κάνουν?? :-(

di\n@
05-09-2007, 15:16
Δεν εννοούσα αυτό για το ISDN και το PSTN.. Θυμάμαι πού όταν διάλεξα πακέτο, έπρεπε να πάρω το σωστό.. Αλλά θέλω να ξέρω ποια είναι η πρακτική διαφορά... Δηλαδή τι διαφορά θα έχω εγώ με PSTN από κάποιον που θα πάρει το ίδιο πακέτο DSL, αλλά θα έχει PSTN... Αν υπάρχει αυτή η διαφορά...
Αυτό για την ανανέωση ισχύει στάνταρ?? Και υπάρχει και η διαφορά στην τιμή?? Ή στην κάνουν?? :-(

εσυ θα μπορεις να εισαι στον ιντερνετ και να μιλας στο τηλεφωνο ταυτοχρονα
,ο αλλος θα μπορει να ειναι στο ιντερνετ και ναμιλαει σε 2 τηλεφωνα ταυτοχρονα
Παλια με dial up συνδεση στο ιντερνετ εσυ που ειχες απλη γραμμη
δεν μπορουσες να χρησιμοποιεις το τηλεφωνο ταυτοχρονα ,ενω ο αλλος μπορουσε γτι το ενα καναλι ηταν στο ιντερνετ κ το αλλο ηταν ελευθερο.
Επισης ηθελα να πω οτι οποιος αγορασει το pc magazine με το δωρακι
ειναι μεγαλος βλακας!:angryfire :angryfire :angryfire

ChemicaL BurN
05-09-2007, 15:49

gia poio logo an epitrepetai? :smokin: :p

mad_nassos
05-09-2007, 17:16
εσυ θα μπορεις να εισαι στον ιντερνετ και να μιλας στο τηλεφωνο ταυτοχρονα
,ο αλλος θα μπορει να ειναι στο ιντερνετ και ναμιλαει σε 2 τηλεφωνα ταυτοχρονα
Παλια με dial up συνδεση στο ιντερνετ εσυ που ειχες απλη γραμμη
δεν μπορουσες να χρησιμοποιεις το τηλεφωνο ταυτοχρονα ,ενω ο αλλος μπορουσε γτι το ενα καναλι ηταν στο ιντερνετ κ το αλλο ηταν ελευθερο.

Αυτό για παλιά το ήξερα... Πλέον δεν ήξερα τι ουσία έχει... Αυτό που λες ότι μπορεί να μιλάει σε 2 τηλ ταυτόχρονα...

Τέλος πάντων, τελικά σχετικά με τις διάφορες προσφορές, καταλήξαμε κάπου? Αρκετοί μιλάνε για OnDSL φοιτιτικό ή Connex (πώς γράφεται το αναθεματισμένο??:mad: :tounge: ), αλλά απ' ό,τι βλέπω το OnDSL είναι μέχρι 1024, και το Conn-x στα 2048 είναι 30 ευρουλάκια το μήνα.. Εμείς που δεν μας φτάνει το 1024, έχουμε καλύτερη λύση?? Εγώ είμαι ένα χρόνο τώρα με Forthnet στα 2048 και ακόμα κι αυτό λίγο μου φαίνεται... :D :baby: :baby:
Απ' ό,τι βλέπω στο site μιλάει μόνο για μία σύνδεση που φτάνει τα 24Mpbs, και για άλλες ταχύτητες έχει μόνο για ανανέωση... Και μάλιστα λέει static και dynamic που δεν έχω ιδέα τι είναι... Με λίγα λόγια, ή συνεχίζω στα 2048, ή πληρώνω τα κέρατά μου για 4Mbps ή παραπάνω αν πάω σε Conn-x πχ, ή πάω στο νέο της Forthnet με τα 24Mbps (που δεν θα πιάσω ποτέ....:-( )???:confused:
Δεν υπάρχουν λύσεις καλύτερες από πέρυσι μέχρι φέτος?? Τι σκατά, στα ίδια μείναμε?? Ή δεν τα έχω ψάξει καλά??
Κάτι τελευταίο αν μπορει να με διαφωτίσει κανείς, γιατί στο conn-x αν πας στα πακέτα προσφορών λέει "Απεριόριστη παροχή Internet: OnDSL Home."
22221

nighthawk
05-09-2007, 22:21
Γιατί ρε παιδιά είμαι βλάκας??Πάντως έτσι κι αλλιώς θα το έπαιρνα εγώ!!

SpartanGeorge
05-09-2007, 22:23
τι δωρακι εχει ρε σεις? :p

nighthawk
05-09-2007, 23:13
Δωρεάν adsl για 2 μήνες με την προϋπόθεση να μην έχεις ξαναβάλει ποτέ πιο πριν adsl..

coyote
06-09-2007, 00:35
Αυτό για παλιά το ήξερα... Πλέον δεν ήξερα τι ουσία έχει... Αυτό που λες ότι μπορεί να μιλάει σε 2 τηλ ταυτόχρονα...

Τέλος πάντων, τελικά σχετικά με τις διάφορες προσφορές, καταλήξαμε κάπου? Αρκετοί μιλάνε για OnDSL φοιτιτικό ή Connex (πώς γράφεται το αναθεματισμένο??:mad: :tounge: ), αλλά απ' ό,τι βλέπω το OnDSL είναι μέχρι 1024, και το Conn-x στα 2048 είναι 30 ευρουλάκια το μήνα.. Εμείς που δεν μας φτάνει το 1024, έχουμε καλύτερη λύση?? Εγώ είμαι ένα χρόνο τώρα με Forthnet στα 2048 και ακόμα κι αυτό λίγο μου φαίνεται... :D :baby: :baby:
Απ' ό,τι βλέπω στο site μιλάει μόνο για μία σύνδεση που φτάνει τα 24Mpbs, και για άλλες ταχύτητες έχει μόνο για ανανέωση... Και μάλιστα λέει static και dynamic που δεν έχω ιδέα τι είναι... Με λίγα λόγια, ή συνεχίζω στα 2048, ή πληρώνω τα κέρατά μου για 4Mbps ή παραπάνω αν πάω σε Conn-x πχ, ή πάω στο νέο της Forthnet με τα 24Mbps (που δεν θα πιάσω ποτέ....:-( )???:confused:
Δεν υπάρχουν λύσεις καλύτερες από πέρυσι μέχρι φέτος?? Τι σκατά, στα ίδια μείναμε?? Ή δεν τα έχω ψάξει καλά??
Κάτι τελευταίο αν μπορει να με διαφωτίσει κανείς, γιατί στο conn-x αν πας στα πακέτα προσφορών λέει "Απεριόριστη παροχή Internet: OnDSL Home."
22221

perimene 1 oktwbri na vgoyn ta nea foititika.
tha exoyn ginei kai oi ekloges, tha dei kai o vourloumis an voleuetai kai meta vlepoume . . .

mad_nassos
06-09-2007, 00:46
perimene 1 oktwbri na vgoyn ta nea foititika.
tha exoyn ginei kai oi ekloges, tha dei kai o vourloumis an voleuetai kai meta vlepoume . . .

4-5 Οκτώβρη λίγει η συνδρομή μου ρεεεεεεε!!!!

di\n@
06-09-2007, 10:15
Δωρεάν adsl για 2 μήνες με την προϋπόθεση να μην έχεις ξαναβάλει ποτέ πιο πριν adsl..

εσυ εχεις dsl ομως ε?:blush: :blush:
δε θα βαλεις το connx trial,e?
θελω να τα παρω ολα αυτα που εχουν το δωρακι και να
τα καψω!δε φανταζεστε τι προβλημα μας εχουν δημιουργησει!
να κανουμε υπερωριες με το ζορι μες στην εξετστικη
γι αυτη τη βλακια:-( :-(

coyote
06-09-2007, 13:02
4-5 Οκτώβρη λίγει η συνδρομή μου ρεεεεεεε!!!!

egw exw otenet kai borw na to kratisw plirwnontas sto logariasmo toy ote mexri na apofrasisw na alla3w programma

dangerous minds
07-09-2007, 00:04
Πάντως τα νέα πακέτα του ΟΤΕ για σταθερή τηλεφωνία που θα βγουν από 12 και μετά λένε. Τσεκάρετε τα γιατί έχει κ αστικουπεραστικά απεριόριστα χωρις connx και πακέτα για κινητά. Οπότε αν συνδυαστουν με ένα φθηνό φοιτιτικό net είναι σχετικά κοντά σε άλλων εταιριών προσφορές.

Αλλά ελπίζω να μη μας ταράξουν και εμάς στη δουλειά όπως το adsl-connx.....

nighthawk
07-09-2007, 00:27
εσυ εχεις dsl ομως ε?:blush: :blush:
δε θα βαλεις το connx trial,e?
θελω να τα παρω ολα αυτα που εχουν το δωρακι και να
τα καψω!δε φανταζεστε τι προβλημα μας εχουν δημιουργησει!
να κανουμε υπερωριες με το ζορι μες στην εξετστικη
γι αυτη τη βλακια:-( :-(

Σ'αυτό έχεις δίκιο..Αλλά γενικά είναι καλή προωθητική ενέργεια από τη μεριά του ΟΤΕ..

St3f@n0s
26-09-2007, 20:16
http://insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=205653

Mou steilane auto kai euxaristw to 8eo pou den trabhxa ki egw ta idia...

Kafte tous reeeeee.:angryfire :angryfire :angryfire

Octopus Handjob
26-09-2007, 21:04
Paketo. Me to conn-x talk eimai poly ikanopoihmenos. Dwrean klhseis apo 20:00 ews 08:00 kai 1 mbps. Twra me tis nees prosfores 8a diplasiasw thn taxythta m sthn idia timh (plhrwnw 55euro to mhna kai o,ti prokyptei apo klhseis pera apo tis wres pou leme, pou den ginontai synh8ws), kai stous neous syndromhtes (oxi se mena) prosferetai dwrean eksoplismos.

Katanow oti ayta pou lew akougontai san foumara mprosta sta paketa twn idiwtikwn etaireiwn, alla otan eimai ypopshfios syndromhths kai me grafoun st' arxidia tous, anarwtiemai ti 8a ginei an kai opote ginw syndromhths...

To epimy8io gia mena einai dystyxws pws oi loghs loghs idiwtikes etaireies to mono pou ekanan htan na prokalesoun mia mini krish ston OTE me apoleies xiliadwn syndromhtwn alla den exoun to diktyo na tous yposthriksoun.

Ayta eixa na pw, kai epishs oti oi prosfores tou DIODOS einai apla geloies, den aksizei kaneis na asxoleitai.

Edit: For stefanos: Egw file tous ekopsa to bhxa se aytous ths vivodi ston deytero mhna (pou argoporhsan) kai akoma me pairnoun thlefwna gia to pote 8a ginei h syndesh -insert "taka-taka smiley" here-. Me diafora h xeiroterh etaireia pou mporei na epileksei kaneis.

Alan Don
26-09-2007, 21:21
Εγω μολις εκανα αιτηση για ΟΝ telecoms 16 μεγα και απεριοριστες κλησεις σε σταθερα παγκοσμιως 32 ευρω το μηνα , μια χαρα...περιμενω να ενεργοποιηθει

nighthawk
26-09-2007, 21:33
Εγω μολις εκανα αιτηση για ΟΝ telecoms 16 μεγα και απεριοριστες κλησεις σε σταθερα παγκοσμιως 32 ευρω το μηνα , μια χαρα...περιμενω να ενεργοποιηθει

Λογικά 2,3 βδομάδες........
Το μεγάλο μειονέκτημα αυτών των εταιριών...:-( :-(

Octopus Handjob
26-09-2007, 21:52

http://i128.photobucket.com/albums/p190/Bulgarian_Toothpaste/24818BPThe-Simpsons-Nelson-Haha-Pos.jpg

Alan Don
26-09-2007, 21:54
h eikona δen fainetai

δεν με πειραζουν οι 20 εργασιμες ...στο παπαρι μου
οταν εβαλα ντιεσελ μ τον οτε εκανε 2-3 μηνες εχω οτε 1,5 χρονο τον οτε οι 20 μερες θα με χαλασουν

hooligan13
26-09-2007, 22:24
egw eimai polu euxaristhmenos
tou xronou pali 8a tous pshfisw

Alan Don
26-09-2007, 22:35
αυτο που κολλαει ?

hooligan13
26-09-2007, 22:37
nai auto se peira3e.
ola ta alla pou lew kollane kapou nomizeis.

Alan Don
26-09-2007, 22:50
οκ ...δεν παρακολουθω τοσο το καφενειο σορρυ ...κιπ ον γουοκιν

Octopus Handjob
26-09-2007, 22:52
nai auto se peira3e.
ola ta alla pou lew kollane kapou nomizeis.

hahaha:D

The message you have entered is too short. Please lengthen your message to at least 10 characters.

kapotas
26-09-2007, 23:54
egw mallon 8a kanw ths forthnet to 2play.39 euro to mhna me 24mbps kai dwrean aperiosristes astikes.
kai hprosfora ths on einai polu kalh alla eida oti 8elei 65 euro telos energopoishs.
kai den einai dwrean oles oi e8nikes klhseis."mono" gia 15 xwres einai.

giannis88
27-09-2007, 00:24
stous orous simvoleou anaferei oti an ginei alogisti xrisi ton kliseon arxizei i xreosi
sta poli psila gramata

nighthawk
27-09-2007, 00:24
Και τόσο international είσαι??
Τι επαγγέλεσαι??
Εισαγωγές-εξαγωγές??
:D :wavey: :D :D :tounge:

Octopus Handjob
27-09-2007, 00:47
stous orous simvoleou anaferei oti an ginei alogisti xrisi ton kliseon arxizei i xreosi
sta poli psila gramata

To "alogisth" na mas ekshghsoun prepei.

Enwsitis21
27-09-2007, 00:49
To "alogisth" na mas ekshghsoun prepei.

Kanena 2 oro to poli tha nai kai meta sou poianou kai to lolo. Einai manoules se auta.

Moses
27-09-2007, 00:55
Erwthsh:

Estw oti egw eimai se neo spiti kai den exw thlefwno katholou. Epithymw na valw 2play apo forthnet gia na exw thlefwno kai internet apo to diktyo ths forthnet!

Mporei afto na ginei apefthias? H prepei prwta na anoiksw grammh ston OTE kai meta na kanw aithsh gia 2play?

ChemicaL BurN
27-09-2007, 00:57
Erwthsh:

Estw oti egw eimai se neo spiti kai den exw thlefwno katholou. Epithymw na valw 2play apo forthnet gia na exw thlefwno kai internet apo to diktyo ths forthnet!

Mporei afto na ginei apefthias? H prepei prwta na anoiksw grammh ston OTE kai meta na kanw aithsh gia 2play?

prepei na valeis prwta grammh ote :cool:

BuenosDias
27-09-2007, 00:57
sta poli psila gramata

Για ποια εταιρία μιλάς;

Enwsitis21
27-09-2007, 00:58
Erwthsh:

Makaroi na kano lathos alla nomizo prota OTE. Pare ena tilefono stin forthnet gia na eisai sigouros.

ChemicaL BurN
27-09-2007, 00:58
Για ποια εταιρία μιλάς;

nomizw to lene kai 4net kai tellas apla ayto einai kai kala an to xrhsimopoieis gia epagelmatikh xrhsh...
den exei parousiastei fainomeno xrewshs pou na exw diavasei se adslgr

Moses
27-09-2007, 00:59
Thx!

prepei na valeis prwta grammh ote :cool:

Kai afto isxyei apo oles tous paroxous me dika tous diktya?

di\n@
27-09-2007, 23:00
Thx!

Kai afto isxyei apo oles tous paroxous me dika tous diktya?

Ενας φιλος μου δεν ειχε καθολου τηλεφωνο και τον ενεργοποιησε απο την
αρχη η forthnet στο 2play της μεσα σε 20 μερες

ChemicaL BurN
28-09-2007, 21:18
Ενας φιλος μου δεν ειχε καθολου τηλεφωνο και τον ενεργοποιησε απο την
αρχη η forthnet στο 2play της μεσα σε 20 μερες

oxi den isxuei gia olous tous paroxous px h tellas kanei arithmodotish
oso gia t 4net ti na pw prin 15 meres tous to eixa rwthsei..pare ena thl kalou kakou...

tulip
29-09-2007, 20:01
Geia sas. Psaxno internet me 2048kb toulaxiston kai router oposdipote. eseis ti proteinete?

Predator
29-09-2007, 20:26
Τελικα απο εμπειριες που εχετε ακουσει,ποσες μερες μενει κανεις χωρις καθολου ADSL internet αν βαλει π.χ. forthnet 2play ενω εχει αλλη εταιρεια μονο για ιντερνετ??

BuenosDias
29-09-2007, 21:07
Τελικα απο εμπειριες που εχετε ακουσει,ποσες μερες μενει κανεις χωρις καθολου ADSL internet αν βαλει π.χ. forthnet 2play ενω εχει αλλη εταιρεια μονο για ιντερνετ??

Είχα otenet, δεν είχε λήξει (είχα 10-15 μέρες ακόμα)
Παρόλα αυτα έκανα αίτηση forthnet
Τη διαγραφή από την οτενετ την έκανε η forthnet, 30~35 μέρες δεν είχα internet (έμπαινα με κωδικό από tellas)
Την ημέρα που η forthnet μας έβαλε στο δίκτυό της μείναμε για λίγες ώρες χωρίς τηλέφωνο
Στη συνέχεια η forthnet έστειλε το κουτί με το modem και τα άλλα στην μεταφορική η οποία έκανε 2 μέρες να τα φέρει
Στη διάρκεια αυτών των 2 ημερών δεν μπορούσα να μπω στο internet με κωδικό άλλης εταιρίας

kapotas
29-09-2007, 22:10
Τη διαγραφή από την οτενετ την έκανε η forthnet, 30~35 μέρες δεν είχα internet (έμπαινα με κωδικό από tellas)
Την ημέρα που η forthnet μας έβαλε στο δίκτυό της μείναμε για λίγες ώρες χωρίς τηλέφωνο
Στη συνέχεια η forthnet έστειλε το κουτί με το modem και τα άλλα στην μεταφορική η οποία έκανε 2 μέρες να τα φέρει
Στη διάρκεια αυτών των 2 ημερών δεν μπορούσα να μπω στο internet με κωδικό άλλης εταιρίας

autes oi uphresies pshfiakhs thleorashs uparxoun?giati phra x8es sth forthnet kai mou eipan oti akoma den einai dia8esimes.kai 30 meres xwris internet?sou ekopsan thn otenet kai se afhsan ksekremasto?

BuenosDias
30-09-2007, 02:37
autes oi uphresies pshfiakhs thleorashs uparxoun?

Δεν είχα ακούσει κάτι τέτοιο για τη forthnet.

kai 30 meres xwris internet?sou ekopsan thn otenet kai se afhsan ksekremasto?

Κοίτα, έκανα την αίτηση τέλος Ιουλίου, οπότε τον Αύγουστο έλειπα και δε με ενδιέφερε. Αλλά μια φορά αρχές Αυγούστου που πήγα να μπω στο Internet, δε μπορούσα. Αρα μου κάνανε διακοπή από την Οτενετ

Για internet όταν ξεκίνησε η εξεταστική, είχα από μια προσφορά της tellas όπου δίνει στους πάντες ένα pass και ένα username, και έχεις internet με ταχυτητα ~45kb. Μικρή ταχύτητα, αλλά στην ανάγκη με βόλεψε (χρέωση αστικού τηλεφωνήματος)

ksekremasto

ξεκρέμαστη :p

Predator
30-09-2007, 12:00
30 μερες χωρις ιντερνετ.....???

Ελεος........

di\n@
30-09-2007, 22:12

τωρα ομως οι αξιοπιστες εταιρειες δεν αφηνουν πανω απο μερα τον πελατη
χωρης ιντερνετ!
συγκεκριμενα η forhtnet εχει αρχισει και το κανει!
παιρνει μια μερα τηλ μια κυρια και μου λεει :
"εχω connx και δε μπορω να μπω στο ιντερνετ! αλλα η γραμμη μου ειναι οκ"
μπαινω στο συστημα και τι να δω? η κυρια ειχε ενεργοποιηθει κανονικοτατα
στην forthnet με εξωτερικη φορητοτητα μαλιστα,παρολοπου ειχε
κανει αιτηση 4 μηνες πριν και την ειχε μαλιστα ακυρωσει
(οποιος ακυρωσει αιτηση σε αλλο παροχο να ξερει οτι δεν λαμβανουν
υποψη το ακυρωτικο που να εχει το Βουρλουμη μπαρμπα)
ενεργοποιηθηκε λοιπον χωρις να το εχει καταλαβει!
αντε λοιπον να την πεισω οτι δεν ανηκει πλεον στον οτε:confused:

BuenosDias
30-09-2007, 22:20
ενεργοποιηθηκε λοιπον χωρις να το εχει καταλαβει!

Δηλαδή περίμενε 4 μήνες και μετά μέσα σε μια μερα της κάνανε την ενεργοποίηση;

di\n@
30-09-2007, 22:24
Δηλαδή περίμενε 4 μήνες και μετά μέσα σε μια μερα της κάνανε την ενεργοποίηση;

αυτη ειχε κανει την αιτηση αλλα εβλεπε οτι δεν την ενεργοποιυσαν και
πηρε connx !ξαφνικα ομως μετα απο 4 μηνες δε μπορουσε να μπει με
τους κωδικους της οτενετ επειδη την ενεργοποιησαν χωρις ομως
να την αφησουν χωρις ιντερνετ επειδη την ιδια μερα αποσυνδεθηκε απο τον οτε
και αμεσως ενεργοποιηθηκε στην forthnet!και αυτο δεν ειναι τυχαιο
φυσικα,η εταιρεια συνεννοειται με τον οτε για το ποτε θελει
να ενεργοποιησει τους πελατες της οποτε η αποσυνδεση και η συνδεση αντιστοιχα γινεται την ιδια μερα!τωρα για το οτι η καημενη συνδεθηκε
παρα τη θεληση της αφου ειχε ακυρωσει και εφαγε κ την ποινη απο τον οτε
επειδη δεν ειχε ληξει το εξαμηνο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο!
//ο λογος που καθυστερουν οι ενεργοποιησεις ειναι η περιορισμενη
διαθεσιμοτητα στα δικτυα των αλλων εταιρειων

kapotas
30-09-2007, 22:32
Δεν είχα ακούσει κάτι τέτοιο για τη forthnet.

Κοίτα, έκανα την αίτηση τέλος Ιουλίου, οπότε τον Αύγουστο έλειπα και δε με ενδιέφερε. Αλλά μια φορά αρχές Αυγούστου που πήγα να μπω στο Internet, δε μπορούσα. Αρα μου κάνανε διακοπή από την Οτενετ

Για internet όταν ξεκίνησε η εξεταστική, είχα από μια προσφορά της tellas όπου δίνει στους πάντες ένα pass και ένα username, και έχεις internet με ταχυτητα ~45kb. Μικρή ταχύτητα, αλλά στην ανάγκη με βόλεψε (χρέωση αστικού τηλεφωνήματος)

ξεκρέμαστη :p

apla eixa dei mia diafhmish h opoia elege kai gia pshfiakh thleorash kai eixa thn entupwsh oti to eixe sto double play.
apla epeidh koitazw kai thn prosfora ths on telecoms kai mou fainetai arketa kalo paketo gt exei kai auto me ton pshfiako dekth.an kai 8eloun 65 euro gia telos energopoihshs.kai genika den kserw an to internet ths einai kalo.egw pantws pou exw foithtiko ths forthnet einai arketa kalo.

sorry apla ek paradromhs mou ksefuge to ksekremastos :blush: :blush: :blush:

BuenosDias
02-10-2007, 22:30
Κάποιος που έχει forthnet 2play μπορεί να μου πει τι ταχύτητες πιάνει;

Εν τω μεταξύ πριν λίγο έφαγε ένα κράξιμο :D η forthnet από τον πατέρα μου, που τους τηλεφωνείς και περιμένεις από 20-40 (μπορεί και 50) λεπτά για να το σηκώσουν, και μόλις το σηκώσουν σου λένε καλέστε στην εξυπηρέτηση (άλλο ένα μισάωρο εκεί)

Και κάτι ακόμα, το 2play σε δεσμεύει για 1 χρόνο;

emufear
02-10-2007, 22:41
Μου στείλανε sms ότι θα ενεργοποιηθεί χτες αλλά ακόμα τίποτα. ΑΘΛΙΑ τηλεφωνική εξυπηρέτηση όπως ανέφερες. Θα γράψω για ταχύτητες αν ενεργοποιηθεί ποτέ.

jammin
03-10-2007, 17:04
για τα παραπανω ποστ.
εχω γυρω στους 6 μηνες το 2play και σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος
αν και πανω απο 4mbit ταχυτητα δεν εχω πιασει.
φυσιολογικο μιας και μενω πετραλωνα και οι γραμμες ειναι παμπαλαιες συν οτι εχω τραβηξει και 15 μετρα καλωδιο απο τη γραμμη στον υπολογιστη.
απο φιλους κοντα μου το περισσοτερο που μπορει να πιασει στην περιοχη ειναι γυρω στα 6
παντως απο τις τηλεφωνικες γραμμες μην περιμενετε να βρειτε ακρη εκτος οτι το προσωπικο ειναι ανεπαρκες δεν ξερει τι λεει.
μου ειχαν κανει ενεργοποιηση στις 25 του μηνα και τους κωδικους τους πηρα μετα απο μια βδομαδα και 20 τηλεφωνηματατα
ΥΠΟΜΟΝΗ

HUN73R
08-10-2007, 17:22
telika to ola se ena pou dinei i On Telecoms a3izei?
akousa oti eixe kapoia kena asfaleias to router tous alla dior8w8hkan omws me tis yphresies ti paizei? eina ontws 12Mbps i estw plhsiazei ta 10Mbps? kai to shmantikotero: poso kairo kanei na energopoih8ei?

BuenosDias
12-10-2007, 20:11
Έχω μια θεία που είναι 3 λαλούν και 2 χορεύουν και δεν ξέρω αν φταίει αυτή ή η εταιρία
Έχει Altec Telecoms και ενώ έχει κάνει συμβόλαιο που λέει 17 ευρω παγιο κάθε μήνα για όλες τις αστικές και υπεραστικές, της ήρθε ένας λογαριασμός 40 ευρω γιατί της είπαν ότι οι κλήσεις προς τηλέφωνα που δεν έχουν πάγιο ΟΤΕ (αφού ανήκουν σε κάποια άλλη εταιρία) χρεώνονται κανονικά
Έχει κάποιος Altec Telecoms να μου πει αν ισχύει κάτι τέτοιο;
Επίσης έχει χρέωση από κάποια χρονική διάρκεια και μετά;

di\n@
12-10-2007, 20:20
Έχω μια θεία που είναι 3 λαλούν και 2 χορεύουν και δεν ξέρω αν φταίει αυτή ή η εταιρία
Έχει Altec Telecoms και ενώ έχει κάνει συμβόλαιο που λέει 17 ευρω παγιο κάθε μήνα για όλες τις αστικές και υπεραστικές, της ήρθε ένας λογαριασμός 40 ευρω γιατί της είπαν ότι οι κλήσεις προς τηλέφωνα που δεν έχουν πάγιο ΟΤΕ (αφού ανήκουν σε κάποια άλλη εταιρία) χρεώνονται κανονικά
Έχει κάποιος Altec Telecoms να μου πει αν ισχύει κάτι τέτοιο;
Επίσης έχει χρέωση από κάποια χρονική διάρκεια και μετά;

μολις σημερα ετυχε να δω εναν αντιστοιχο λογαριασμο!
ο πελατης ειχε altec αλλα οι αριθμοι που δεν ειχαν παγιο στον οτε
χρεωνονταν κανονικα
παντως αυτο μπορει να το διαπιστωσει και η ιδια γιατι αυτες οι κλησεις
δεν ειναι αστικες/υπεραστικες αλλα κλησεις προς αλλα σταθερα δικτυα

και κατι για να παρηγορησω τους πελατες των εναλακτικων
υπομονη με τις αναμονες στην τεχνιικη υποστηριξη!
υπαρχουν και χειροτερα!
οπως για παραδειγμα να μην μπαινεις καν σε αναμονη λες κ παιρνεις λαθος νουμερο:angryfire :angryfire
και οταν τα καταφερνεις να σου το κλεινουν στα μουτρα:angryfire :angryfire
η να σου λενε "δε μπορω τωρα παρτε σε λιγο"
η να σου λενε "μια στιγμη" κ να μην το σηκωνουν μεχρι να βαρεθεις κ αν το κλεισεις
η να σου λενε "ααααα οχι σε αλλο νουμερο πρεπει να καλεσετε"χωρις να ειναι ετσι!

αχ τα χρυσα μου :angryfire :angryfire

BuenosDias
12-10-2007, 20:28
Ισχύει κάτι τέτοιο για τη forthnet; (πχ Forthnet 2play)

killer_instinct
12-10-2007, 20:29
H 4net έχει βάλει στο φοιτητικό νομίζω τα 24mbps.
Για τσεκάρετέ το όσοι ενδιαφέρεστε.

di\n@
12-10-2007, 20:42

:o :o

Ισχύει κάτι τέτοιο για τη forthnet; (πχ Forthnet 2play)

η forthnet διαφημιζει οτι οι απεριοριστες εινα προς ολα τα δικτυα
τωρα το αν το τηρει,λογικα ναι,αλλα δεν ξερω με σιγουρια
δες τα pm σου

Mr. Iso
15-10-2007, 23:06
Ρε παιδιά, τελικά στις πολύ υψηλές ταχύτητες τι παίζει...??? Πόση απόλεια έχουμε...???
Σκέφτομαι να βάλω το 2play της Forthnet με τα 24 Mbps αλλά άκουσα ότι λογικά το καθαρό downloading θα είναι περίπου 8-10 Mbps...Τόσο να περιμένω....???
(Αν βοηθάει καθόλου η περιοχή, μένω Ζωγράφου...)

mad_nassos
16-10-2007, 00:02

Πράγματι το έχει βάλει!! Αλλά νομίζω με την ίδια ακριβώς τιμή!!!! :wow: :confused: :sleep:

Δίοδος (https://diodos.gsrt.gr/PackagesISP.aspx?isp=16&f=s)
Forthnet.gr (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009757)

Δεν τα είδα αναλυτικά, αλλά νομίζω δεν έχει καμία διαφορά... :mad:

Πάντως, αν και κι εγώ έκανα αίτηση στη Forthnet να μου το μετατρέψουν από 2Mbps σε 24Mbps (γιατί είμαι από πέρυσι συνδρομητής) έχω ακούσει ότι η Forthnet πήρε πολλά δάνεια και μπήκε μέσα μ' αυτή τη δουλειά.. Αλλά εγώ το δοκίμασα να κάνω την αίτηση για 3 λόγους:
1ον) Πληρώνω λιγότερα με 24Mbps παρά με τα 2Mbps που έχω ήδη!!! :wow:
2ον) Αρκετοί γνωστοί μου είναι αρκετά ευχαριστημένοι με τα 24Mbps και λένε ότι αν και άργησε ή αν και το ένα ή αν και το άλλο, τους φαίνεται ακόμα ίσως η καλύτερη προσφορά...
3ον) Ένα χρόνο με τα 2Mbps δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα και είμαι αρκετά ευχαριστημένος...
:wavey:

Bebis
16-10-2007, 00:21
To κακό με την 4νετ είναι πως α. έχει άθλια τεχνική υποστήριξη, οι συνδρομητές είναι και beta testers ταυτόχρονα χωρίς να το ξέρουν b. δεν τηρείται σειρά προτεραιότητας άρα δεν έχει σχέση πότε έκανες αίτηση αλλά αν έτυχε να είσαι από αυτούς που ενεργοποιήθηκαν και c. όλοι τρέχουν στην 4νετ με τα εως 24mbps που δεν θα τα δεις ποτέ και έτσι προκαλείται συμφόριση στο δίκτυο της και τα dslam της.
Υπομονή, τέλος του μήνα ανακοινώνει και ο πΟΤΕ τα φοιτητικά του πακέτα (που αμφιβάλλω αν θα είναι διαφορετικά από τα υπάρχοντα).

Και η vivodi έβγαλε φοιτητικό με "εως 24" https://diodos.gsrt.gr/PackagesISP.aspx?isp=22&f=s

Δυστυχώς όμως η κατάσταση είναι το δίλημα ανάμεσα στην αβεβαιότητα των φθηνών mbps των εναλλακτικών και της ακριβής τεχνικής αξιοπιστίας του πΟΤΕ. Αν έχεις γερά νεύρα και υπομονή πήγαινε σε εναλλακτικούς.. προσωπικά δεν μπορώ να μείνω πάνω από 1 μέρα χωρίς νετ και έτσι μένω στον πΟΤΕ

Edit : το "εως Χ mbps" εξαρτάται από την απόσταση του σπιτιού σου απ΄το dslam, και συγκεκριμένα όχι η ευθεία απόσταση αλλά το μήκος της καλωδίωσης που μπορεί να είναι πολύ περισσότερο (καθώς δεν φευγει ένα καλώδιο σε ευθεία απ'το σπίτι σου για το dslam ούτε ακολουθεί πάντα τον γρηγορότερο δρόμο). Επιπλέον, εξαρτάται από το attentuation της γραμμής και το SNR (signal-to-noise ratio) και διαφορέτικά ρουτεράκια συγχρονίζουν σε διαφορετικές ταχύτητες στο ίδιο attentuation kai SNR.

Octopus Handjob
16-10-2007, 00:38
Shmera ekana epafh me ton ote wste prin lhksei h syndesh mou tou conn-x talk stis 1 noembrh (1 mbps kai 20:00 ews 08:00 dwrean klhseis se sta8era astika kai yperastika) na mou exoun balei mia kainouria sth diplasia taxythta kai me to idio thlefwniko ka8estws. Me tis nees prosfores eimai sthn idia timh, me ta elaxista thlefwna pou xrewnomai kai me kati pagia tou styl anagnwrish klhsewn eimai sta 50 euro to mhna mazi me to pagio. Kalo poso gia dimelh oikogeneia.

Na katagrapsw kapoia arnhtika mexri stigmhs omws 8a h8ela:

An den eisai neos syndromhths de sou prosferoun surplus eksoplismo (ki egw twra psilokaigomai gia wireless/ethernet router)

Apo th stigmh pou kaneis thn aithsh kai mexri na se syndesoun stamatoun na isxyoun oi dwrean klhseis apo 20:00 ews 08:00. Wtf?

marktheshark
23-10-2007, 01:21
Είμαι μεταξύ NetOne και On Telecoms για 2play, αποκλείω την Forthnet λόγω χρέωσης τηλεφωνημάτων προς Ευρώπη.

Έχει κάποιος άποψη για κάποια από τις 2, ή και τις 2;

Bebis
23-10-2007, 02:14
Palaiotera ypirxe provlima tin me On Telecoms kai ta router pou edine... mporouses na mpeis me telnet apto exwteriko diktyo, to router eixe default username & pswd, kai gia na anoixeis ports eprepe na tilefwniseis na sto kanoyn ekeinoi...

Kalh h prospatheia pou kanei twra, na symmorfothei... stin geitonia mou pantws einai i teleutaia apo apopsi diathesis ports (meta tin vivodi pou einai teliws afanti).

killer_instinct
23-10-2007, 03:47
Ρε παιδιά, τελικά στις πολύ υψηλές ταχύτητες τι παίζει...??? Πόση απόλεια έχουμε...???
Σκέφτομαι να βάλω το 2play της Forthnet με τα 24 Mbps αλλά άκουσα ότι λογικά το καθαρό downloading θα είναι περίπου 8-10 Mbps...Τόσο να περιμένω....???
(Αν βοηθάει καθόλου η περιοχή, μένω Ζωγράφου...)

Δες αυτό το threadίδιο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48807)! ;)
Εξαρτάται από την απόσταση από τον πΟΤΕ της περιοχής σου.
Αν μπορείς να δεις το attenuation της σύνδεσής σου (μέσω του web interface του ρούτερ σου) μπορείς να πας εδώ (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) και να δεις θεωρητικά στα πόσα κλεδώνει το ρούτερ σου.

marktheshark
23-10-2007, 11:33
Palaiotera ypirxe provlima tin me On Telecoms kai ta router pou edine... mporouses na mpeis me telnet apto exwteriko diktyo, to router eixe default username & pswd, kai gia na anoixeis ports eprepe na tilefwniseis na sto kanoyn ekeinoi...

Kalh h prospatheia pou kanei twra, na symmorfothei... stin geitonia mou pantws einai i teleutaia apo apopsi diathesis ports (meta tin vivodi pou einai teliws afanti).

Νομίζω αυτό το prob δεν υφίσταται πλέον.

Στο ADSLgr.com στα πιο πρόσφατα posts οι χρήστες δηλώνουν αρκετά ικανοποιημένοι, επίσης βλέπω αρκετούς που είναι πελάτες NETONE που πιάνουν και μεγάλα upload (1Mbps) αλλά απευθείας σύγκριση και των δύο (πρόσφατη), δεν έχω...

karambeu
23-10-2007, 13:09
Shmera ekana epafh me ton ote wste prin lhksei h syndesh mou tou conn-x talk stis 1 noembrh (1 mbps kai 20:00 ews 08:00 dwrean klhseis se sta8era astika kai yperastika) na mou exoun balei mia kainouria sth diplasia taxythta kai me to idio thlefwniko ka8estws. Me tis nees prosfores eimai sthn idia timh, me ta elaxista thlefwna pou xrewnomai kai me kati pagia tou styl anagnwrish klhsewn eimai sta 50 euro to mhna mazi me to pagio. Kalo poso gia dimelh oikogeneia.

Na katagrapsw kapoia arnhtika mexri stigmhs omws 8a h8ela:

An den eisai neos syndromhths de sou prosferoun surplus eksoplismo (ki egw twra psilokaigomai gia wireless/ethernet router)

Apo th stigmh pou kaneis thn aithsh kai mexri na se syndesoun stamatoun na isxyoun oi dwrean klhseis apo 20:00 ews 08:00. Wtf?

Vasika sto lew ayto giati douleuw sto 134-kapoia malakia exoun kanei sto pliroforiako systima kai gi ayto prepei prwta na katargithei to conn-x talk kai meta molis ginei kai i anavathmisi to ksanapernane...
Kai ontws einai malakia pou meta to eksamino de dikaiousai eksoplismo...egw de tha tous ton xarisw meta to telos tou eksaminou pantws...tha diakopsw tin adsl kai meta tha ksanakanw aitisi(tha meinw vevaia kamia vdomada dixws internet,alla ti na kaneis...)

Octopus Handjob
23-10-2007, 13:52
Opws eixa pei ekana mia aithsh anaba8mishs ths taxythtas mou sthn Otenet apo 1 mbps se 2 mbps. Programma Conn-x Talk. Mou eixan pei oti gia na ginei h anaba8mish 8a meinw to poly mia mera ektos internet. De me xalase, giati internet cafe an xreiastw yparxoun dekades kai mporw na piasw kai asyrmata geitonwn me to laptop.

E loipon oi an8rwpoi mesa se ena lepto prox8es to prwi me anaba8misan.

To mono asxhmo einai oti den eftiaksan kai to thlefwno taytoxrona.

Sas to lew omws pws an synexisoun oi vivodi/forthnet ktl etsi kai o ote eksyphretei emena kai den kserw posous akoma toso amesa, o kosmos 8a gyrisei ston ote kai 8a xei kai dikio.

virusman
23-10-2007, 16:20
Opws eixa pei ekana mia aithsh anaba8mishs ths taxythtas mou sthn Otenet apo 1 mbps se 2 mbps. Programma Conn-x Talk. Mou eixan pei oti gia na ginei h anaba8mish 8a meinw to poly mia mera ektos internet. De me xalase, giati internet cafe an xreiastw yparxoun dekades kai mporw na piasw kai asyrmata geitonwn me to laptop.

E loipon oi an8rwpoi mesa se ena lepto prox8es to prwi me anaba8misan.

To mono asxhmo einai oti den eftiaksan kai to thlefwno taytoxrona.

Sas to lew omws pws an synexisoun oi vivodi/forthnet ktl etsi kai o ote eksyphretei emena kai den kserw posous akoma toso amesa, o kosmos 8a gyrisei ston ote kai 8a xei kai dikio.

δεν νομίζω να εξυπηρετεί τόσο άμεσα... εγώ έχω κάνει φοιτητικό otenet και έχουν περάσει ένας μήνας και 2 ημέρες και δεν μου έχει ενεργοποιηθεί ακόμα!!!:angryfire :angryfire :angryfire

otto
23-10-2007, 16:48

Έτσι να ανεβαίνουν οι πωλήσεις!! :D

Octopus Handjob
23-10-2007, 20:08
δεν νομίζω να εξυπηρετεί τόσο άμεσα... εγώ έχω κάνει φοιτητικό otenet και έχουν περάσει ένας μήνας και 2 ημέρες και δεν μου έχει ενεργοποιηθεί ακόμα!!!:angryfire :angryfire :angryfire

Oles oi etaireies, tou OTE symperilambanomenou, ta grafoun st' @@ tous ta foithtika paketa giati den tous symferoun.:mad:

Egw pote den asxolh8hka me ta foithtika paketa, idiaitera twra pou 8elw na syndyasw kai thlefwno, kai de mou exei katsei asxhma. Pikra bebaia, na eisai foithths kai na se talaipwroun gia to paketo pou sou analogei.

Shmera mou energopoihsan kai to thlefwno. Ti wra einai? 20:08? *trexei sto akoustiko*

Feanar_Gilestel
24-10-2007, 17:53
Ρε παιδιά,μου έστειλε sms η Forthnet οτι θα ενεργοποιήσει την υπηρεσία 2play την Δευτέρα που μας πέρασε,60 μέρες μετά την κατάθεση αίτησης.Αλλά το κουφό είναι άλλο...Είμαι για τρίτη μέρα χωρίς σταθερό,ενώ η dsl μου δουλεύει κανονικά!!! -το 1Μbit της HOL,όχι η 24άρα της Forthnet- Το έχει πάθει και κανένας άλλος ή να αρχίσω τα τηλέφωνα και τα γαμωσταυρίδια;Γιατί απ'όσο ξέρω είναι υποχρεωμένοι να μέσα σε μια μέρα να κάνουν την μεταφορά γραμμής απο την ΕΕΤ,αλλιώς πέφτει πρόστιμο...

Sorreah
24-10-2007, 18:08
Προσωπικά, ενεργοποιήθηκα εχθές, και για τις 4 ώρες που δεν είχα τηλέφωνο, είχα ίντερνετ με την παλιά μου σύνδεση πάνω στην adsl2+ γραμμή. Τώρα, για τις μέρες, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό :P.

YoMa-Sensei
24-10-2007, 18:11
40 waiting days and counting.

killer_instinct
24-10-2007, 18:22
Ρε παιδιά,μου έστειλε sms η Forthnet οτι θα ενεργοποιήσει την υπηρεσία 2play την Δευτέρα που μας πέρασε,60 μέρες μετά την κατάθεση αίτησης.Αλλά το κουφό είναι άλλο...Είμαι για τρίτη μέρα χωρίς σταθερό,ενώ η dsl μου δουλεύει κανονικά!!! -το 1Μbit της HOL,όχι η 24άρα της Forthnet- Το έχει πάθει και κανένας άλλος ή να αρχίσω τα τηλέφωνα και τα γαμωσταυρίδια;Γιατί απ'όσο ξέρω είναι υποχρεωμένοι να μέσα σε μια μέρα να κάνουν την μεταφορά γραμμής απο την ΕΕΤ,αλλιώς πέφτει πρόστιμο...

Αν η μεταφορά σου είναι από ΟΤΕ σε 4net ξεκίνα το κλασικό δρομολόγιο.
Γράψε μια καταγγελία και πες πως σύμφωνα με το ισχύον RUO (ΦΕΚ 620/Β/25-4-2007) οφείλετε να μου ενεργοποιήσετε τη νέα υπηρεσία μέσα στην ίδια μέρα που έχω διακοπή της παλιάς.
Όπως λένε και στο adslgr.com (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=94858):

Όλες οι διαδικασίες που προβλέπονται στην Προσφορά Αναφοράς στοχεύουν στην ελαχιστοποίηση του χρόνου, κατά τον οποίο ο τελικός καταναλωτής μένει χωρίς φωνητικές ή/και ευρυζωνικές υπηρεσίες, όταν αυτός αιτηθεί αλλαγή παρόχου ή / και λαμβανομένων υπηρεσιών. Συγκεκριμένα, ο ΟΤΕ και οι εμπλεκόμενοι κατά περίπτωση τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι οφείλουν να ολοκληρώσουν τις απαραίτητες ενέργειες (διακοπή προηγούμενης υπηρεσίας, ενεργοποίηση νέας υπηρεσίας) εντός της ίδιας ημέρας.

Στείλτηνα με φαξάκι/email στη Forthnet (http://www.forthnet.gr/templates/formtemplate.aspx?p=99285) και στην ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/Contact/), γράφοντας πάνω "Κοινοποίηση στην Εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιών και ταχυδρομείων".

Και περιμένεις μετά. :p

Και μιας και μου το θύμησες κάτσε να τους πάρω ένα τηλεφωνάκι κι εγώ να τ΄ακούσουν! :)

edit:
Τι το ήθελα;
Τους πήρα και με συγχίσανε! :angryfire:angryfire:angryfire

Dreamsurfer
26-10-2007, 00:41
Σήμερα μου ενεργοποιήθηκε adsl σύνδεση forthnet σε λιγότερο από δυο βδομάδες από τότε που έκανα την αίτηση.Δεν έμεινα ούτε μια μέρα χωρίς internet.Η ταχύτητα είναι στα 8mbps αλλά ελπίζω μόλις αντικαταστήσω το ηλίθιο modem που μου είχε δώσει η otenet με ένα router της προκοπής κάτι περισσότερο θα γινει...Ούτε δυσαρεστημένος λοιπόν αλλά ούτε και στα ουράνια πετάω με την ταχύτητα που έπιασα...

Bebis
26-10-2007, 01:15
an exeis modem gia adsl1 logiko einai na pianeis mono 8mb. toso einai to orio... an pareis kainourio modem pou na ypostirizei adsl2+ tote tha deis tis pragmatikes taxytites pou ftaneis...

inferno13
01-11-2007, 22:29
loipon.... exw connex sto 1 mbps kai plerwnw 21.5 / mina (kalos malakas eimai :D)
lew twra pou ligei i sundesi na valw me ta idia lefta forthnet sta 24 mbps...

ti lete?... emena mia xara mou fainetai pantos...

// to kserw pws den tha piasw 24mbps alla panw apo 1 tha einai sigoura...

BuenosDias
02-11-2007, 00:17
// to kserw pws den tha piasw 24mbps alla panw apo 1 tha einai sigoura...

Καλά μη βάζεις το χέρι σου και στη φωτιά.
Εγώ πάνω από 1 δεν πιάνω την ημέρα που το θέλω(φτάνω μέχρι λίγο πιο κάτω από το 1) :-(
Το να πιάσω ταχύτητα πολύ αργά το βράδυ, δε με ενδιαφέρει.
Θα τους πάρω και ένα τηλέφωνο να δω τι παίζει.

inferno13
02-11-2007, 00:19
Καλά μη βάζεις το χέρι σου και στη φωτιά.
Εγώ πάνω από 1 δεν πιάνω την ημέρα που το θέλω(φτάνω μέχρι λίγο πιο κάτω από το 1) :-(
Το να πιάσω ταχύτητα πολύ αργά το βράδυ, δε με ενδιαφέρει.
Θα τους πάρω και ένα τηλέφωνο να δω τι παίζει.

twra anatrepeis ola ta dedomena.....:-(
einai gtp i forthnet? na tin apofugw?
menw kai se kolo-perioxi.....:angryfire

John_Kouts
02-11-2007, 00:20
dn exw diavasei ta parapanw post.mporeis na syndiaseis k ta 2.Internet "foithtiko" k statherh thlefwnia me stathero poso kathe mhna "kanoniko".Egw ayto exw.(altec k sta 2)

Octopus Handjob
06-11-2007, 02:21
Deite to post (http://www.forums.gr/showpost.php?p=546215&postcount=1227) ayto tou apo panw kyriou.

TopGear
08-11-2007, 15:01
Ερώτηση σχετική-ψιλοάσχετη: έχω το double play της HOL που είναι πακέτο τηλεφωνίας και Internet μαζί. Στις υπηρεσίες τηλεφωνίας, παρέχεται και η αναγνώριση κλήσεων. Ξέρει κανείς πώς μπορώ να έχω αναγνώριση κλήσεων στην οθόνη του σταθερού μου; Γιατί προς το παρόν μόνο μέσω ενός υπομενού του router στον υπολογιστή, μπορώ να βλέπω τις κλήσεις που έχω.

Mr. Iso
08-11-2007, 22:25
Μπορεί όποιος έχει Forthnet 2Play να μου πει απόψεις-εντυπώσεις..... Σκέφτομαι να βάλω.... Κ είναι από τις πρώτες εταιρείες στα υπόψιν μου.....

jammin
08-11-2007, 22:41
Μπορεί όποιος έχει Forthnet 2Play να μου πει απόψεις-εντυπώσεις..... Σκέφτομαι να βάλω.... Κ είναι από τις πρώτες εταιρείες στα υπόψιν μου.....

sxetika eimai ikanopoihmenos apo th forthnet kai exw kleisei konta ena eksamhno san sundromhths an kai skeftomai na to koitaksw pros on meria.
stis xrewseis na ksereis oti den einai dwrean ta thlefwna stul 184 ktl alla kata ta alla ola komple genika sta astika kai yperastika.
gia thn taxuthta tou internet sthn perioxh mou genika (menw petralwna) pianei gyrw sta 4-8mbits oxi parapanw twra gia thn perioxh sou den mporw na sou pw.
h eksuphrethsh tous einai athlia kai tha varetheis na perimeneis sto thlefwno.
akoma den exw provlhma diakopwn sth grammh mou kati pou eixa antimetwpisei me thn otenet.
oso gia to xrono energopoihshs an den exeis mperdemata me ton pote gyrw ston 1 mhna tha sou parei.
pantws tha htan kalo na rwthseis kapoion sthn perioxh sou gt tha mporei na sou pei kalytera apo pleuras diktuou ekei kai an meneis se palia polukatoikia me sapia kalwdia mhn perimeneis polla apo pleyras taxythtas mias kai ta ews 24 egw ta thewrw asteia gia perioxes styl petralwnwn :angryfire

Mr. Iso
08-11-2007, 22:47
Thx man....;-) Βασικά μέσω ενός προγράμματος είδα ότι από τα 24Mbit εγώ θα έχω καθαρά 1.8Mbit παρίπου, αλλά οκ....:mad: :mad: Μάλλον λόγω παλιά πολυκατοικίας κ περιοχής...(Τέρμα Ζωγράφου...)

btw, οι χρεώσεις για τηλεφωνήματα που δεν καλύπτονται από τα δωρεάν, πόσο είναι....????

jammin
08-11-2007, 23:15
Thx man....;-) Βασικά μέσω ενός προγράμματος είδα ότι από τα 24Mbit εγώ θα έχω καθαρά 1.8Mbit παρίπου, αλλά οκ....:mad: :mad: Μάλλον λόγω παλιά πολυκατοικίας κ περιοχής...(Τέρμα Ζωγράφου...)

btw, οι χρεώσεις για τηλεφωνήματα που δεν καλύπτονται από τα δωρεάν, πόσο είναι....????

koita sto site gia standar alla gia ta kinhta einai gyrw sta 0,20e/min(gia cosmote kai vodafone einai ligo pio fthna apo oti gia wind) kai gia ta tupou 184 0,084e mou ta xrewse den kserw an paei me xronoxrewsh h' einai ana thlefwnhma.
oso gia taxythta h vlakeia einai oti den tha ksereis prin sou valoun kai na tous rwthseis dld tha nsou poun oti den kseroun egw pantws logw kai hlithias syndeshs exw travhksei gyrw sta 10m kalwdio apo thn grammh sto pc exw gyrw sta 3-4 .apo atoma pou menoun konta mou ftanei to polu sta upervolika kefia gyrw sta 8.
genika tha sou elega na koitakseis kai gia on ektws oti einai 5e pio fthnh sou dinei kai to paketaki ths tv.

Mr. Iso
09-11-2007, 00:23
koita sto site gia standar alla gia ta kinhta einai gyrw sta 0,20e/min(gia cosmote kai vodafone einai ligo pio fthna apo oti gia wind) kai gia ta tupou 184 0,084e mou ta xrewse den kserw an paei me xronoxrewsh h' einai ana thlefwnhma.
oso gia taxythta h vlakeia einai oti den tha ksereis prin sou valoun kai na tous rwthseis dld tha nsou poun oti den kseroun egw pantws logw kai hlithias syndeshs exw travhksei gyrw sta 10m kalwdio apo thn grammh sto pc exw gyrw sta 3-4 .apo atoma pou menoun konta mou ftanei to polu sta upervolika kefia gyrw sta 8.
genika tha sou elega na koitakseis kai gia on ektws oti einai 5e pio fthnh sou dinei kai to paketaki ths tv.

Για την ON, σου δίνει μεν το πακετάκι της TV...Αλλά αν θυμάμαι καλά είναι μόνο για τα 3 ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ (κ ίσως ένα ή δύο άλλα) κ πληρώνεις ανά ταινία (που θες να δείς εκτός προγράμματος) 1,8€ περίπου... Συν ότι για την ON δεν έχω ακούσει κ τα καλύτερα...΄Κ αποτελεί κ το "άλλο μαγαζί" του πΟΤΕ...(φτου, γιακ, κακό...:p )

Κάτι άλλο που θυμήθηκα..: άκουσα ότι πέφτει σιγμιαία η σύνδεση ανά συχνά χρονικά διαστήματα....(πολύ συχνά όμως) Είναι αλήθεια....???

Mr. Iso
09-11-2007, 00:44
BTW, με σημερινή ανακοίνωση η ForthNet ανακοίνωσε την αύξηση του συνολικού της Bandwidth στα 10Gbps.... Ήδη κάποιοι χρήστες αναφέρουν αύξηση των ταχυτήτων κ μείωση των ping....

Πηγή 1 (http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=214153)
Πηγή 2 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=146125)

Ρε θα το βάλω το 2play...Δεν θα μου γλυτώσει....:blush: :D :D

mad_nassos
09-11-2007, 00:49
Παιδιά, θα πω κι εγώ την εμπειρία μου με τη Forthnet, γιατί μάλλον καλό είναι να τη μάθαιτε...
Καταρχάς ήμουν συνδρομητής στα 2048 από πέρυσι τον Οκτώβρη, και για ένα χρόνο ήμουν 100% ικανοποιημένος!! Δεν χρειάστηκε ποτέ να πάρω έστω ένα τηλέφωνο, όλα δούλευαν ρολόι!! Δεν με είχε πετάξει καν ούτε μία φορά έξω από το Internet...
Είπα να βάλω κι εγώ 24άρι, αλλά όχι Double Play, ή όπως λέγεται αυτό... Απλά internet 24άρι... Και ο λόγος ήταν όχι επειδή δεν μου έφταναν τα 2048, αλλά επειδή το 24άρι είναι πιο φτηνό... Κι έτσι δελεάστηκα! Φτηνότερο internet σε χαμηλότερη τιμή, και μάλιστα από την εταιρία που είμαι ήδη συνδρομητής!!!
Τελικά όμως είχαμε προβλήματα...
Η αίτηση ενώ θέλει 1 μήνα κανονικά, εμένα μου πήρε 1,5 μήνα.. Δεν με ένοιαξε όμως καθόλου, γιατί μου είπαν ότι εφόσον είμαι στη Forthnet, θα έχω internet μέχρι να γίνει η αλλαγή.. Και θα μου το κόψουν για ένα 24ωρο το πολύ... Οπότε αν και έλειγε η συνδρομή μου 4 Οκτωρίου, και η καινούρια θα ερόταν περίπου 11, θα είχα κανονικά internet μέχρι τις 10...
Τελικά μου κόπηκε 24 αν δεν κάνω λάθος. Παίρνω τηλ και μου είπαν ότι ΜΑΛΛΟΝ γίνεται ενεργοποίηση της νέας υπηρεσίας... Την επόμενη μέρα πάλι χωρίς internet... Παίρνω και μου λένε ότι ενεργοποιήθηκε η νέα υπηρεσία!! Το router όμως δεν είχε καν αναμένο το λαμπάκι ADSL.. Άρα δεν συγχρώνιζε... Τους έπαιρνα τηλ κάθε κάθε μέρα!! Μέχρι και 4:00 τα ξημερώματα τους πήρα 2 φορές... Με πρίζανε να δοκιμάζω στην κεντρική πρίζα, κτλ κτλ.. Δώσανε βλάβη.. Τίποτα... Στο τέλος τους λέω: Δεν φταίει η συνδεσμολογία μου!! Μια χαρά είναι!! Κάντε κάτι! Και δώσανε βλάβη στον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ απάντησε ότι όλα ΟΚ.. Οπότε μετά από 12-13 μέρες χωρίς internet τους πήρα και τους είπα ότι έχω συμβόλαιο και ότι αν η Forthnet δεν μπορεί να βρει λύση, τότε είναι άχρηστοι, και ότι από το τηλέφωνο μπορούν να βοηθήσουν κάποιον μόνο στο πώς να βάλει φιλτράκι στο τηλέφωνο... Μίλαγα μισή ώρα με έναν τεχνικό και τον έβρισα και του είπα ότι θα τους κάνω και καταγγελία αν δεν το φτιάξουν μέσα στη βδομάδα!! Και την επόμενη μέρα πήγα στα γραφεία, με στείλανε σε τεχνικό (όχι στα λυκειόπαιδα που σηκώνουν τα τηλέφωνα), και παίζει να του γυάλισα γιατί ήταν γκέι :p και του είπα τι παίζει... Και μου είπε θα στείλει τεχνικό σπίτι μου... Με παίρνουν τηλ στο κινητό το βράδυ και μου κλείνουν ραντεβού για τεχνικό.. Και τελικά γύρισα σπίτι 4:30 τα ξημερώματα (αφού πέρασα Ubuntu στον xameno) και είδα ότι το λαμπάκι ADSL είχα ανάψει!! Το έφτιαξα, έβαλα κωδικούς και βλακείες, και τώρα έχω internet!!!

Συμπέρασμα:
1ον) Κι ο Άγιος φοβέρα θέλει!
2ον) Η Forthnet δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με όλους τους δυνδρομητές και τα ρείχνει στον ΟΤΕ για να κερδίσει χρόνο κατά την άποψή μου...

Αυτά!! :wavey: :wavey: :wavey:

jammin
09-11-2007, 00:51
Για την ON, σου δίνει μεν το πακετάκι της TV...Αλλά αν θυμάμαι καλά είναι μόνο για τα 3 ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ (κ ίσως ένα ή δύο άλλα) κ πληρώνεις ανά ταινία (που θες να δείς εκτός προγράμματος) 1,8€ περίπου... Συν ότι για την ON δεν έχω ακούσει κ τα καλύτερα...΄Κ αποτελεί κ το "άλλο μαγαζί" του πΟΤΕ...(φτου, γιακ, κακό...:p )

Κάτι άλλο που θυμήθηκα..: άκουσα ότι πέφτει σιγμιαία η σύνδεση ανά συχνά χρονικά διαστήματα....(πολύ συχνά όμως) Είναι αλήθεια....???

koita auto to provlhma to eixa me thn otenet se kathimerinh vash ana 2-3 wres.
twra me th forthnet exei meiwthei sxetika (to polu mia fora th mera) alla apo oti exw katalavei ftaine kai ta kalwdia pou xrhsimopoiw ara den mporw na sou pw me sigouria mias kai stous filous mou edw konta pou exoun forthnet den emfanizetai sxedon katholou.kai gia thn on den exeis teliws adiko an kai skeftomai na to tolmhsw
aaaaa kati pou exei akoma kalo h forthnet oti de se desmeuei gia ena xrono opws oi alles ara mporeis na allakseis opote theleis

tenderhearted
09-11-2007, 00:54
koita auto to provlhma to eixa me thn otenet se kathimerinh vash ana 2-3 wres.
twra me th forthnet exei meiwthei sxetika (to polu mia fora th mera) alla apo oti exw katalavei ftaine kai ta kalwdia pou xrhsimopoiw ara den mporw na sou pw me sigouria mias kai stous filous mou edw konta pou exoun forthnet den emfanizetai sxedon katholou.kai gia thn on den exeis teliws adiko an kai skeftomai na to tolmhsw
aaaaa kati pou exei akoma kalo h forthnet oti de se desmeuei gia ena xrono opws oi alles ara mporeis na allakseis opote theleis

An anaferesai sto paketo forthnet2play tote kaneis lathos.
Se desmeuei gia ena xrono kai an fugeis nwritera plhrwneis 70euro.:angryfire:-(

BuenosDias
09-11-2007, 02:12

Θα πάρεις τηλέφωνο να τους ρωτήσεις.
Και μόλις σου πούνε ότι δεν υπάρχει καμία δέσμευση θα τους απαντήσεις επί λέξη.
Μα στην αίτηση γράφετε:

"2.2 Η διάρκεια της παρούσας σύμβασης ορίζεται σε 12 μήνες. (...) Μετά το πέρας των 12 μηνών η σύμβαση μετατρέπεται αυτόματα σε αορίστου διαρκείας"

"7.11 (...) Σε περίπτωση που η καταγγελία πραγματοποιηθεί πριν τη λήξη της σύμβασης από την ημερομηνία έναρξης παροχής της υπηρεσίας, ο συνδρομητής οφείλει να καταβάλλει στη Forthnet τέλος διακοπής ύψους 70 ευρω"

Πως στην ευχή εννοούν αυτοί το "καμία δέσμευση"????? :mad:

Dejan
09-11-2007, 02:24
gia thn taxuthta tou internet sthn perioxh mou genika (menw petralwna) pianei gyrw sta 4-8mbits oxi parapanw twra gia thn perioxh sou den mporw na sou pw.

ποσο συγχρονιζεις? και που βλεπεις οτι τοσο πιανεις?
ρε παιδια γιατι απο rapidashre πιανω 300kbyte/s και σε δυνατο τορεντ αγγιζει τα 1600 Κbytes/s? Tετοια διαφορα...?, τοσο χαλια ειναι το rapidshare?
φορθνετ double play

Mr. Iso
09-11-2007, 04:43
ποσο συγχρονιζεις? και που βλεπεις οτι τοσο πιανεις?
ρε παιδια γιατι απο rapidashre πιανω 300kbyte/s και σε δυνατο τορεντ αγγιζει τα 1600 Κbytes/s? Tετοια διαφορα...?, τοσο χαλια ειναι το rapidshare?
φορθνετ double play

Βασικά απ' ότι έχει πάρει τ αυτί μου, αν χρησιμοποιείς Free Account στο Rapidshare, τότε υπάρχει περιορισμός στη μέγιστη ταχύτητα που μπορείς να πιάσεις... Αντιθέτως αν έχεις κανονικό Account που το πληρώνεις, τότε δεν έχεις κανέναν περιορισμό στην ταχύτητα... Μήπως εσύ έχεις Free Account....????

jammin
09-11-2007, 13:47
Θα πάρεις τηλέφωνο να τους ρωτήσεις.
Και μόλις σου πούνε ότι δεν υπάρχει καμία δέσμευση θα τους απαντήσεις επί λέξη.
Μα στην αίτηση γράφετε:

"2.2 Η διάρκεια της παρούσας σύμβασης ορίζεται σε 12 μήνες. (...) Μετά το πέρας των 12 μηνών η σύμβαση μετατρέπεται αυτόματα σε αορίστου διαρκείας"

"7.11 (...) Σε περίπτωση που η καταγγελία πραγματοποιηθεί πριν τη λήξη της σύμβασης από την ημερομηνία έναρξης παροχής της υπηρεσίας, ο συνδρομητής οφείλει να καταβάλλει στη Forthnet τέλος διακοπής ύψους 70 ευρω"

Πως στην ευχή εννοούν αυτοί το "καμία δέσμευση"????? :mad:

otan eixa kanei thn aithsh energopoihshs (ton perasmeno aprilio) htan ena apo ta prgmata pou eixa koitaksei mias kai den hthela na desmeutw.tetoio oro den thumamai na eixe sto sumvolaio malista htan kati pou diafhmize h forthnet tote.den kserw an allakse argotera tha psaksw ta sumvolaia gia sigouria.

Dejan
09-11-2007, 16:35
Βασικά απ' ότι έχει πάρει τ αυτί μου, αν χρησιμοποιείς Free Account στο Rapidshare, τότε υπάρχει περιορισμός στη μέγιστη ταχύτητα που μπορείς να πιάσεις... Αντιθέτως αν έχεις κανονικό Account που το πληρώνεις, τότε δεν έχεις κανέναν περιορισμό στην ταχύτητα... Μήπως εσύ έχεις Free Account....????

ναι φιλε free εχω, δεν το ξερα οτι παιζει και αυτο

Alan Don
09-11-2007, 17:08
me thn on εχω τραβηξει λιγο τα πανδεινα .....μια δεν εχω τηλ μια το ιντερνετ σερνεται ...τελοσπαντων ελπιζω να διορθωθει ?!?!

Alan Don
09-11-2007, 17:09
ναι στο ραπιντσερ αν δεν πληρωνεις ειναι περιορισμενη η ταχυτητα...
γιατι αυτοι που πληρωνουν εχουν προτεραιοτητα...

Mr. Iso
09-11-2007, 17:49
ναι φιλε free εχω, δεν το ξερα οτι παιζει και αυτο

ΡΕ συ, δεν είναι τπτ... 15€ το χρόνο (νομίζω) είναι για να πάρεις ένα Premium Account....Βέβαια είναι μέσω πιστωτικής, (που είναι πάντα κάτι επίφοβο για συναλαγές μέσω Internet) αλλά αν θές μεγαλύτερες ταχύτητες στο Rapidshare είναι ο μόνος δρόμος.....

Excessium
09-11-2007, 21:58
me to "up to 24mbps" paketo internet ths forthnet pianw taxythtes 900-1500KBytes/s stis kalyteres periptwseis dld kapou anamesa 6-12mbps(poly spania panw apo 10)
parolauta, se tyxaies stigmes diakoptetai h syndesh, k epanerxetai meta apo 1 lepto..katantaei psilospastiko

epishs na anaferw oti me double play den yparxei dynatothta gia ISDN (pros to paron toulaxiston)

Mr. Iso
10-11-2007, 16:50
me to "up to 24mbps" paketo internet ths forthnet pianw taxythtes 900-1500KBytes/s stis kalyteres periptwseis dld kapou anamesa 6-12mbps(poly spania panw apo 10)
parolauta, se tyxaies stigmes diakoptetai h syndesh, k epanerxetai meta apo 1 lepto..katantaei psilospastiko

epishs na anaferw oti me double play den yparxei dynatothta gia ISDN (pros to paron toulaxiston)

Σε ποιά περιοχή μένεις εσύ....???
Πόσο συχνά κάνει αυτό το κολπάκι η σύνδεση...??? Το είχα ακούσει ότι συμβαίνει που κ που αλλά μέχρι τώρα κανείς δεν το είχε επιβαιβεώσει κ πίστευα ότι είναι μεμονωμένες περιπτώσεις....:-( :-(

Trifyllenia
10-11-2007, 16:54

Ισχύει όντως ότι πολλοί αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα με την forthnet..
Παρ'όλ'αυτά όπως διάβασα και στο adslgr και όπως μου είπανε κ άλλα παιδά που πήραν τηλ για το πρόβλημα τους είπαν ότι αυτές τις μέρες γίνονται κάποιες εργασίες και θα αυξηθούν οι ταχύτητες.

Επίσης διάβασα και αυτό :

http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=214153

Φυσικά, όχι πως θα πιάσει τέτοιες ταχύτητες, αλλά δε θα σέρνεται κιόλας :tounge:

17. Trezegoal
10-11-2007, 16:58
i forthnet exei katantisei koyrastiki tora teleytaia...

i taxytita einai eleini...

to internet diakoptete ores ores kai moy xei tyxei na perimeno mexri kai 5 ores gia na epanelthei...

kai alla tetoia oraia...

as elpisoyme meta tis "anavathmiseis" na niosei ligo...

Mr. Iso
10-11-2007, 16:59
Ισχύει όντως ότι πολλοί αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα με την forthnet..
Παρ'όλ'αυτά όπως διάβασα και στο adslgr και όπως μου είπανε κ άλλα παιδά που πήραν τηλ για το πρόβλημα τους είπαν ότι αυτές τις μέρες γίνονται κάποιες εργασίες και θα αυξηθούν οι ταχύτητες.

Επίσης διάβασα και αυτό :

http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=214153

Φυσικά, όχι πως θα πιάσει τέτοιες ταχύτητες, αλλά δε θα σέρνεται κιόλας :tounge:

Reposted (http://www.forums.gr/showpost.php?p=548022&postcount=149):tounge: :wavey: :wavey:

Ήδη πολλοί χρήστες της Forthnet λένε ότι οι ταχύτητες πάνε προς το καλύτερο μ αυτή την αναβάθμιση... Αν δεν ήταν κ αυτός ο καταραμένος ο πΟΤΕ στη μέση τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.....:-( :mad:

St3f@n0s
10-11-2007, 17:02
Reposted (http://www.forums.gr/showpost.php?p=548022&postcount=149):tounge: :wavey: :wavey:

Ήδη πολλοί χρήστες της Forthnet λένε ότι οι ταχύτητες πάνε προς το καλύτερο μ αυτή την αναβάθμιση... Αν δεν ήταν κ αυτός ο καταραμένος ο πΟΤΕ στη μέση τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.....:-( :mad:

Gia exhga ligo pou ftaiei o OTE???:confused:

17. Trezegoal
10-11-2007, 17:04

Ontos den kolaei ayto gia ton OTE...

Oytos i allos i forthnet exei diko tis diktyo...

Opote einai ligo eos poly akyro ayto...

Mr. Iso
10-11-2007, 17:13

Φταίει στο ότι από το DSLam μέχρι το σπίτι του καθενός το δίκτυο είναι του πΟΤΕ το οποίο στις περισσότερες περιοχές είναι απαρχιωμένο (κοινώς για τα μπάζα) καθ'ότι είναι το κλασικό χάλκινο συνεστραμένο ζεύγος που έχει εγκατασταθεί από το τότε που εμείς δεν ήμασταν καν στ @@ του πατέρα μας.... (Από το DSLam κ΄μέχρι το κέντρο του πΟΤΕ ντάξει, υπάρχει γομάρι σύνδεση οπότε δεν παίζει πρόβλημα...)
Θα τους κόστιζε πολύ να κάνουν σιγά σιγά μια αναβάθμιση σε πολύ παλιές γραμμές που όταν εγκαταστάθηκαν δεν υπήρχε καν η έννοια Internet στην Ελλάδα...??? Η πολυκατοικία που μένω τώρα (κ γενικότερα η ευρύτερη περιοχή) είναι 20ετίας κ πανω... Πώς λοιπόν να μη μου κόψει από τα 24Mbps που θέλω εγώ......???:-( :-(

// Αυτό για τον ΟΤΕ στο προηγούμενο ποστ δεν το είπα μόνο για την περίπτωση της Forthnet... Είχε σχέση γενικότερα με τα προβλήματα των Ευρυζωνικών συνδέσεων στην Ελλάδα..... Μου βγήκε η πίκρα ρε παιδάκι μου....:tounge: :tounge: :D

killer_instinct
10-11-2007, 17:31

Όσον αφορά τις ταχύτητες, όπως σου είπαν, εξαρτάται πόσο απέχεις από το κέντρο του πΟΤΕ της περιοχής σου.

Σχετικά με τις αποσυνδέσεις τώρα είναι το κλασικό πρόβλημα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=112092) που έχουν πολλοί συνδρομητές της 4net στο ιδιόκτητό της.
Αν το S/N ratio (δηλαδή ο λόγος του καθαρού σήματος προς τον θόρυβο) είναι κάτω από 6 decibel τότε διατρέχεις κίνδυνο αποσύνδεσης γιατί το router σου δεν μπορεί να συγχρονίσει. Αν σου συνεχίζεται πάρε τηλ στα τζιμάνια που έχουν στην τεχνική υποστήριξη. :D

Mr. Iso
10-11-2007, 19:19
Τι γνώμη έχετε για το 2Play από τη HOL με 24Mbps (http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=3&itmID=50)....???

Το έχει δοκιμάσει κανένας ή έχει ακούσει τπτ...??? Είναι μιά καλή αντιπρόταση στο 2Play της Forthnet.... Κ με 5€/μήνα φθηνότερα....:D :D
Μήπως αφού έχω ήδη Internet από τη HOL να προτιμήσω αυτήν κ για 2Play μπας κ ξεμπερδεύω ευκολότερα κ νωρίτερα....????

nightcrawler
10-11-2007, 20:31
καμια προταση μονο για ιντερνετ εχετε,εκτος τα φοιτητικα δεν δικαιουμε δευτερο..

TopGear
10-11-2007, 20:37
Τι γνώμη έχετε για το 2Play από τη HOL με 24Mbps (http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=3&itmID=50)....???

Το έχει δοκιμάσει κανένας ή έχει ακούσει τπτ...??? Είναι μιά καλή αντιπρόταση στο 2Play της Forthnet.... Κ με 5€/μήνα φθηνότερα....:D :D
Μήπως αφού έχω ήδη Internet από τη HOL να προτιμήσω αυτήν κ για 2Play μπας κ ξεμπερδεύω ευκολότερα κ νωρίτερα....????

Λοιπόν. Είμαι και δεν είμαι ευχαριστημένος. Από Internet πάει περίφημα, πάρα πολύ καλά...Από τηλεφωνία τώρα...Στην αρχή όταν το έβαλα (Ιούλιο), έπαιζε πρόβλημα με το συγχρονισμό router-τηλεφώνου και δεν είχα τηλέφωνο για 10 μέρες, μετά είχα για 5, μετά δεν είχα για 5, ώσπου οριστικά είχα. Από αρχές Αυγούστου που έγινε αυτό, μετά περιοδικά ανά 10 μέρες δεν είχα τηλέφωνο για 1 ώρα την ημέρα. Ευτυχώς έχει κόψει και αυτό.

Όμως:

1.Το τηλέφωνο συνδέεται πάνω στο router, το router τροφοδοτείται από ρεύμα, συνεπώς αν δεν έχεις ρεύμα, δεν έχεις τηλέφωνο...

2.Για να έχεις αναγνώριση κλήσης στο τηλέφωνο (δλδ στην οθόνη του τηλεφώνου-στον υπολογιστή έχεις χαλαρά αναγνώριση μέσω του μενού του router), πρέπει να συνδέσεις ένα τηλέφωνο απευθείας πάνω στο router (το οποίο σημειωτέον έχει 1 υποδοχή). Άρα:
α. Ή έχεις μόνο ένα τηλέφωνο και λειτουργεί η αναγνώριση (τα duplex είναι νεκρά)
β. Ή συνδέεις όλα τα τηλέφωνα με τον τρόπο που σου λέει (έναν δικό τους τρόπο που γράφει το βιβλιαράκι του), αλλά χάνεις την αναγνώριση από όλα τα τηλέφωνα του σπιτιού (στην οθόνη), τα οποία όμως πλέον λειτουργούν.

Εγώ το ψάχνω να δω κανάν τρόπο συνδεσμολογίας, αλλά δεν έχει δουλέψει τίποτα. Έβαλα έναν αντάπτορα τηλεφωνικών γραμμών (2 θυληκά σε ένα αρσενικό) απευθείας πάνω στο router, έτσι ώστε και να είναι θεωρητικά ένα τηλέφωνο απευθείας πάνω στο router και να είναι συνδεδεμένα και τα duplex, αλλά πάλι μου τρώει την αναγνώριση, ενώ τα τηλέφωνα δουλεύουν κανονικά...

Από κει και πέρα σκέψου το. Η τηλεφωνία είναι κάπως μύλος, όσον αφορά στα παραπάνω και μόνο, αλλά στο σύνολο σε σχέση με τα προβλήματα της forthnet, πιστεύω είναι καλύτερο αυτό, ειδικά αν δε σε νοιάζει η αναγνώριση κλήσης στην οθόνη του τηλεφώνου και σε βολεύει από το pc (εμένα πχ δεν εξυπηρετεί τους δικούς μου αυτό, γιατί θέλουν να ξέρουν ποιος τους παίρνει αν λείπουν και προφανώς δεν ξέρουν να χειρίζονται υπολογιστή). Γενικά αν δεν ίσχυαν αυτά που σου είπα ή βρουν τρόπο να τα ξεπεράσουν, είναι η καλύτερη προσφορά για internet+τηλέφωνο. Καμία σχέση με τα προβλήματα των forthnet, vivodi, otenet, on κτλ.

//Κι εγώ είχα Internet από τη HOL και ενεργοποίησα το 2play. Κανά 20ήμερο θα σου πάρει.

killer_instinct
10-11-2007, 20:49
Πάντως, εν γένει, στα double, triple, forple κτλ το τηλέφωνο είναι VoIP. Με μεταγωγή πακέτου δλδ και όχι κυκλώματος, όπως είναι του πΟΤΕ τουλάχιστον στις εσωτερικές κλήσεις.
Με ό,τι θετικά και αρνητικά έχει αυτό.

1.Το τηλέφωνο συνδέεται πάνω στο router, το router τροφοδοτείται από ρεύμα, συνεπώς αν δεν έχεις ρεύμα, δεν έχεις τηλέφωνο...

Αυτό ισχύει και στην netOne. Γενικά, με ένα UPSάκι, αν είσαι διατεθειμένος να βάλεις, κάπως τα κουτσοβολεύεις.

/*RaDioHeAD*\
10-11-2007, 21:25
Για τα πακέτα υψηλών ταχυτήτων dsl [και ΟΧΙ τηλεφωνίας, βλ. doyble play κλπ] έχει κανείς άποψη? Σκέφτομαι για την 24άρα της hol..

TopGear
10-11-2007, 22:19
Για τα πακέτα υψηλών ταχυτήτων dsl [και ΟΧΙ τηλεφωνίας, βλ. doyble play κλπ] έχει κανείς άποψη? Σκέφτομαι για την 24άρα της hol..

Βάλε, βάλε. Εγώ είχα παλιά μόνο internet από HOL, ήταν πολύ πολύ καλό, μετά έβαλα και πακέτο και τηλεφωνίας (με τα μικροπροβλήματα που ανέφερα παραπάνω), αλλά το internet σταθερά καλό.

Mr. Iso
11-11-2007, 04:52
@ Top Gear

Αν αυτά είναι μόνο τα προβλήματα της τηλεφωνίας θα το βάλω asap... Μόνος μένω στο σπίτι κ έχω μόνο ένα τηλ. οπότε η αναγνώριση θα μου είναι μιά χαρά... (Αν ανακαλύψω κ κανά κολπάκι για αναγνώριση σε περισσότερα από ένα τηλ. I 'l let you know....;-) ) Αρκεί μόνο να μην κάνει αυτά τα σπαστικά που ανέφερες στην αρχή...

Μέχρι να ενεργοποιηθεί το 2Play θα έχω Internet...???(Από την HOL έχω)

@ /*RaDioHeAD*\

Κ εγώ HOL θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια σχεδόν.... Έχω ένα χρόνο τώρα κ δεν είχα ποτέ πρόβλημα....Βέβαια είχα 1Mbps αλλά όπως είπε κ ο Top Gear κ στα 24 μιά χαρά τα πάει.....
Η άλλη αξιόλογη πρόταση είναι τα 24Mbps της Forthnet, άν όμως έχουν πράγματι λυθεί τα προβλήματα σταθερότητας που είχε μέχρι πρόσφατα....
Καλά λόγια έχω ακούσει κ για τη NetOne αλλά δεν ξέρω τι ταχύτητες προσφέρει, αλλά η ποιότητα υπηρεσιών που προσφέρει είναι πάρα πολύ καλή...
Vivodi θα έλεγα μακριά καθώς είναι μακράν η χειρότερη από άποψη ποιότητας προσφερόμενων υπηρεσιών...
Οι υπόλοιπές εταιρείες (ΟΝ, ΟΤΕ,Tellas,κλπ) έχουν χαμηλότερες ταχύτητες (8 κ 16 Mbps)...ΟΤΕ 'ντάξει σταθερότητα κ πολύ καλή ποιότητα,σπάνια προβλήματα, τεχνική υποστήριξη.. ΟΝ παρόμοια καθότι αποτελεί το "άλλο μαγαζί" του ΟΤΕ.. Tellas φτου, γιακ, κακό, μακριάάάά... Άλλες δεν θυμάμαι τώρα....

TopGear
11-11-2007, 05:28
@ Top Gear

Αν αυτά είναι μόνο τα προβλήματα της τηλεφωνίας θα το βάλω asap... Μόνος μένω στο σπίτι κ έχω μόνο ένα τηλ. οπότε η αναγνώριση θα μου είναι μιά χαρά... (Αν ανακαλύψω κ κανά κολπάκι για αναγνώριση σε περισσότερα από ένα τηλ. I 'l let you know....;-) ) Αρκεί μόνο να μην κάνει αυτά τα σπαστικά που ανέφερες στην αρχή...

Μέχρι να ενεργοποιηθεί το 2Play θα έχω Internet...???(Από την HOL έχω)

Στην αρχή μου τα έκανε αυτά τα κόλπα και είχα στραβώσει άγρια. Δλδ έπαιρνα από καρτοτηλέφωνο να πιάσω γραμμή στην τεχνική υποστήριξη και περίμενα ώρα. Οι "μόνιμες" διακοπές ήταν μόνο στην αρχή για καμιά βδομάδα-10 μέρες, μετά επαναλαμβανόμενα όπως σου είπα ανά 10 μέρες, δεν είχα τηλέφωνο για καμιά ώρα, όμως εδώ και ένα μήνα έχουν εκλείψει αυτά και θέλω να πιστεύω ότι ήταν επειδή το 2play ήταν ακόμη στις πρώτες μέρες κυκλοφορίας του. Αφού όμως δε σε απασχολεί το θέμα της αναγνώρισης, οκ! Βάλε! εκτιμώ πως είναι η καλύτερη προσφορά σε σχέση με τις άλλες εταιρείες.

Αφού προς το παρόν έχεις μόνο Internet (κι εγώ αρχικά μόνο Internet είχα στο 1MBPS), θα διατηρήσεις ανέπαφο το Internet σου (τουλάχιστον με μένα έτσι είχανε κάνει γιατί ήμουν και παλιός συνδρομητής από τέλη 2005, αλλά καλού κακού ρώτα το). Κανά 3-4 μέρες πριν την ενεργοποίηση της υπηρεσίας, θα διαπιστώσεις ότι το Internet σου είναι σε "default" κατάσταση δλδ κάπου 630/520 και ότι το τηλέφωνό σου αντί για το κλασσικό τουτ τουτ κτλ, θα κάνει παρατεταμένο τουτ ως σήμα αναμονής. Φρόντισε τότε να κάνεις σωστά τη συνδεσμολογία που γράφει το βιβλιαράκι και να βάλεις ως username και password στο router, κάτι serial και pin που θα σου στείλουν (αν θες το κάνεις καλύτερα και από την πρώτη στιγμή που θα λάβεις τον καινούριο εξοπλισμό μέσω courier), γιατί δε θα δουλεύει σωστά. Μετά από αυτές τις 3-4 μέρες θα δεις την ταχύτητα του Internet, εκεί που την έχεις ζητήσει. Μπορείς βέβαια να παρακολουθείς και την πορεία της αίτησής σου από το account που έχεις στην HOL.

Mr. Iso
11-11-2007, 05:40
Στην αρχή μου τα έκανε αυτά τα κόλπα και είχα στραβώσει άγρια. Δλδ έπαιρνα από καρτοτηλέφωνο να πιάσω γραμμή στην τεχνική υποστήριξη και περίμενα ώρα. Οι "μόνιμες" διακοπές ήταν μόνο στην αρχή για καμιά βδομάδα-10 μέρες, μετά επαναλαμβανόμενα όπως σου είπα ανά 10 μέρες, δεν είχα τηλέφωνο για καμιά ώρα, όμως εδώ και ένα μήνα έχουν εκλείψει αυτά και θέλω να πιστεύω ότι ήταν επειδή το 2play ήταν ακόμη στις πρώτες μέρες κυκλοφορίας του. Αφού όμως δε σε απασχολεί το θέμα της αναγνώρισης, οκ! Βάλε! εκτιμώ πως είναι η καλύτερη προσφορά σε σχέση με τις άλλες εταιρείες.

Αφού προς το παρόν έχεις μόνο Internet (κι εγώ αρχικά μόνο Internet είχα στο 1MBPS), θα διατηρήσεις ανέπαφο το Internet σου (τουλάχιστον με μένα έτσι είχανε κάνει γιατί ήμουν και παλιός συνδρομητής από τέλη 2005, αλλά καλού κακού ρώτα το). Κανά 3-4 μέρες πριν την ενεργοποίηση της υπηρεσίας, θα διαπιστώσεις ότι το Internet σου είναι σε "default" κατάσταση δλδ κάπου 630/520 και ότι το τηλέφωνό σου αντί για το κλασσικό τουτ τουτ κτλ, θα κάνει παρατεταμένο τουτ ως σήμα αναμονής. Φρόντισε τότε να κάνεις σωστά τη συνδεσμολογία που γράφει το βιβλιαράκι και να βάλεις ως username και password στο router, κάτι serial και pin που θα σου στείλουν (αν θες το κάνεις καλύτερα και από την πρώτη στιγμή που θα λάβεις τον καινούριο εξοπλισμό μέσω courier), γιατί δε θα δουλεύει σωστά. Μετά από αυτές τις 3-4 μέρες θα δεις την ταχύτητα του Internet, εκεί που την έχεις ζητήσει. Μπορείς βέβαια να παρακολουθείς και την πορεία της αίτησής σου από το account που έχεις στην HOL.

Ώπα, τον παλιό εξοπλισμό πότε τον παραδίδω πίσω...??? Δλδ ενώ ακόμη θα είμαι στο 1Mbps θα μου δώσουν τον νέο εξοπλισμό, θα τον συνδέσω κανονικά για να έχω Internet, μετά θα γίνει αυτό που είπες με το Internet κ το τηλ. κ μετά από 3-4 μέρες που θα ολοκληρωθεί η αίτηση μου θα έχω τα 24(λεμε τώρα:p )...???
Τουλάχιστον απ ότι κατάλαβα δεν μένεις καθόλου χωρίς τηλ. έστω κ για μερικές ώρες...Σωστά...???

{ Σόρρυ που σε πρήζω λιγάκι, αλλά για να μην καταλήξω μετά στο "Ε, δεν ήξερες, ε δε ρώταγες....???":blush: :D :D }

TopGear
11-11-2007, 05:53
Ώπα, τον παλιό εξοπλισμό πότε τον παραδίδω πίσω...??? Δλδ ενώ ακόμη θα είμαι στο 1Mbps θα μου δώσουν τον νέο εξοπλισμό, θα τον συνδέσω κανονικά για να έχω Internet, μετά θα γίνει αυτό που είπες με το Internet κ το τηλ. κ μετά από 3-4 μέρες που θα ολοκληρωθεί η αίτηση μου θα έχω τα 24(λεμε τώρα:p )...???
Τουλάχιστον απ ότι κατάλαβα δεν μένεις καθόλου χωρίς τηλ. έστω κ για μερικές ώρες...Σωστά...???

{ Σόρρυ που σε πρήζω λιγάκι, αλλά για να μην καταλήξω μετά στο "Ε, δεν ήξερες, ε δε ρώταγες....???":blush: :D :D }

Σου στέλνουν καμιά βδομάδα μετά την αίτησή σου τον καινούριο εξοπλισμό. Είναι πιο σύγχρονο μοντέλο της Fritz, με 2 τηλεφωνικές υποδοχές (μια για το παλιό νούμερο 210 που έχεις και μία για το 213 που θα σου δώσουν κι αυτοί), θύρα Ethernet, wireless, 4 LAN κτλ. Το συνδέεις αυτό στο pc σου και συνεχίζεις κανονικά να έχεις Internet όπως παλιά. Τους στέλνεις τον εξοπλισμό πίσω μέσω courrier (πληρώνουν αυτοί τα λεφτά) και αν θυμάμαι καλά τους στέλνεις και την γραπτή αίτηση για το douple play μέσα στο κουτί (αφού δεν αρκεί μόνο η παραγγελία από το τηλέφωνο, προφανώς χρειάζονται και έγγραφη αίτηση). Νομίζω πώς δεν μένεις καθόλου χωρίς τηλέφωνο. Αν διαπιστώσεις ότι δεν λειτουργεί, σημαίνει ότι πλέον το τηλέφωνό σου πέρασε στην κυριότητα της HOL (άρα λειτουργεί το 2play και απλά περιμένεις και το Internet να αναβαθμιστεί αν δεν έχει γίνει ταυτόχρονα), κάνε την συνδεσμολογία που θα σου έχει μέσα στο βιβλιαράκι, γιατί διαφέρει λίγο σε σχέση με το παλιό Fritz. Επίσης στο ξαναλέω, έχε υπόψιν σου πως αν δεν έχεις ρεύμα, δε θα έχεις και τηλέφωνο. Όσο για την "default" κατάσταση που μένεις στο Internet είναι για κανά 3-4 μέρες πριν ολοκληρωθεί πλήρως η ενεργοποίηση του 2play πχ ζητάς 15/11 το 2play; Για σχεδόν 15 μέρς θα είσαι στο 1Mbps (όπως είχες δλδ). Κατά τις 3-5/12 θα δεις ότι μέχρι τις 6-7/12 (αν σκεφτείς ότι απαιτείται κανά 20ήμερο για να ολοκληρωθούν όλα) ίσως να είσαι σε ταχύτητα 620/530 περίπου και μετά θα δεις τα 24Mbps.

Πάρε τηλέφωνο και κάνε έτσι την παραγγελία, ώστε να την βάλουν μπροστά και να μη χάνεις χρόνο. Όταν σου στείλουν τον νέο εξοπλισμό, μαζί με τον παλιό που θα επιστρέψεις, στείλε και τη γραπτή αίτηση για τα τυπικά.

Όμως ρώτα:

α.αν θα μείνεις καθόλου χωρίς Internet (πες ότι είσαι παλιός συνδρομητής και όταν είχες ρωτήσει κάτι ανάλογο μια φορά σου είχαν πει ότι για αυτόν και μόνο το λόγο, ότι δλδ είσαι παλιός, δε θα σου κοπεί-κανονικά ακόμη και για αναβάθμιση στο κόβουν κανά 20 μέρες και μετά ξαφνικά το βλέπεις αναβαθμισμένο)

β.αν θα μείνεις καθόλου χωρίς τηλέφωνο, που δεν πιστεύω πλέον.

γ.Ζήτα από την αρχή αναγνώριση κλήσης.

Άμα τα διασφαλίσεις αυτά ή κάνε επιτόπου την παραγγελία ή στείλε μου ξανά να σου πω τι να κάνεις. Πάρε το 13844 για την παραγγελία και επίλεξε τις πωλήσεις (νομίζω είναι το 1).

Mr. Iso
11-11-2007, 05:57
Σου στέλνουν καμιά βδομάδα μετά την αίτησή σου τον καινούριο εξοπλισμό. Είναι πιο σύγχρονο μοντέλο της Fritz, με 2 τηλεφωνικές υποδοχές (μια για το παλιό νούμερο 210 που έχεις και μία για το 213 που θα σου δώσουν κι αυτοί), θύρα Ethernet, wireless, 4 LAN κτλ. Το συνδέεις αυτό στο pc σου και συνεχίζεις κανονικά να έχεις Internet όπως παλιά. Τους στέλνεις τον εξοπλισμό πίσω μέσω courrier (πληρώνουν αυτοί τα λεφτά) και αν θυμάμαι καλά τους στέλνεις και την γραπτή αίτηση για το douple play μέσα στο κουτί (αφού δεν αρκεί μόνο η παραγγελία από το τηλέφωνο, προφανώς χρειάζονται και έγγραφη αίτηση). Νομίζω πώς δεν μένεις καθόλου χωρίς τηλέφωνο. Αν διαπιστώσεις ότι δεν λειτουργεί, σημαίνει ότι πλέον το τηλέφωνό σου πέρασε στην κυριότητα της HOL (άρα λειτουργεί το 2play και απλά περιμένεις και το Internet να αναβαθμιστεί αν δεν έχει γίνει ταυτόχρονα), κάνε την συνδεσμολογία που θα σου έχει μέσα στο βιβλιαράκι, γιατί διαφέρει λίγο σε σχέση με το παλιό Fritz. Επίσης στο ξαναλέω, έχε υπόψιν σου πως αν δεν έχεις ρεύμα, δε θα έχεις και τηλέφωνο.

Πάρε τηλέφωνο και κάνε έτσι την παραγγελία, ώστε να την βάλουν μπροστά και να μη χάνεις χρόνο. Όταν σου στείλουν τον νέο εξοπλισμό, μαζί με τον παλιό που θα επιστρέψεις, στείλε και τη γραπτή αίτηση για τα τυπικά.

Όμως ρώτα:

α.αν θα μείνεις καθόλου χωρίς Internet (πες ότι είσαι παλιός συνδρομητής και όταν είχες ρωτήσει κάτι ανάλογο μια φορά σου είχαν πει ότι για αυτόν και μόνο το λόγο, ότι δλδ είσαι παλιός, δε θα σου κοπεί-κανονικά ακόμη και για αναβάθμιση στο κόβουν κανά 20 μέρες και μετά ξαφνικά το βλέπεις αναβαθμισμένο)

β.αν θα μείνεις καθόλου χωρίς τηλέφωνο, που δεν πιστεύω πλέον.

γ.Ζήτα από την αρχή αναγνώριση κλήσης.

Άμα τα διασφαλίσεις αυτά ή κάνε επιτόπου την παραγγελία ή στείλε μου ξανά να σου πω τι να κάνεις. Πάρε το 13844 για την παραγγελία και επίλεξε τις πωλήσεις (νομίζω είναι το 1).

Απλά είσαι ΘΕΟΣ.......Thanks a lot man.....
Από Δευτέρα θα τους πάρω τηλ...
Κ πάλι χίλια ευχαριστώ....

TopGear
11-11-2007, 06:02
Απλά είσαι ΘΕΟΣ.......Thanks a lot man.....
Από Δευτέρα θα τους πάρω τηλ...
Κ πάλι χίλια ευχαριστώ....

Τίποτα ρε συ, απλά θεώρησα καλό να σε προειδοποιήσω γιατί καλοκαιριάτικα μαρτύρησα σε κάποιες φάσεις. Δλδ είχε μπει το 2play κατά τις αρχές Ιουλίου, δούλεψε κανά 10ήμερο το τηλέφωνο, μετά κόπηκε, έφευγα 21/7 προγραμματισμένες διακοπές και δε μπορούσα να τις αναβάλλω, 2 μέρες μετά εφεύγε κι ο αδερφός μου (οπότε οι γονείς θα ήταν χωρίς τηλέφωνο γιατί κανείς δεν θα ήξερε να συννενοηθεί μαζί τους), μετά έφτιαξε κτλ κτλ κτλ. Τώρα δεν παρατηρώ τέτοια προβλήματα καθόλου και ελπίζω να διόρθωσαν όσα είχαν.

BuenosDias
11-11-2007, 23:58
Να ρωτήσω κάτι;
Υπάρχει κανείς στο πρόγραμμα 2play της forthnet που να είναι 3 μέρες χωρίς σταθερό τηλέφωνο; (το internet δουλεύει μια χαρά)

Μου λύθηκε η απορία εδώ
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=145022 :-(

/*RaDioHeAD*\
25-11-2007, 00:33
Παιδιά μια ερώτηξη..

Αν γίνω συνδρομητής σε ένα απ'τα shared LLU πακέτα[συγκεκριμένα στο HOL Hibox, 24mbit ΜΟΝΟ internet και όχι τηλεφωνία] ποιες χρεώσεις θα συνεχίσω να έχω?

Δηλαδή θα πληρώνω σίγουρα τα 18 ευρώ που είναι το hibox και τα όσα πληρώνω κάθε μήνα για την τηλεφωνία. Θα συνεχίσω να χρεώνομαι για την DSL γραμμή του OTE? ή οτηδήποτε έχει να κάνει με dsl περιλαμβάνεται στα 18 ευρώ της HOL?

Ξέρει κανείς?:baby:

understracker
25-11-2007, 00:56
Παιδιά μια ερώτηξη..

Αν γίνω συνδρομητής σε ένα απ'τα shared LLU πακέτα[συγκεκριμένα στο HOL Hibox, 24mbit ΜΟΝΟ internet και όχι τηλεφωνία] ποιες χρεώσεις θα συνεχίσω να έχω?

Δηλαδή θα πληρώνω σίγουρα τα 18 ευρώ που είναι το hibox και τα όσα πληρώνω κάθε μήνα για την τηλεφωνία. Θα συνεχίσω να χρεώνομαι για την DSL γραμμή του OTE? ή οτηδήποτε έχει να κάνει με dsl περιλαμβάνεται στα 18 ευρώ της HOL?

Ξέρει κανείς?:baby:

Αν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σου για το ιδιόκτητο της Hol θα σε βάλουν στο ιδιόκτητο. Άν όχι λένε ότι θα σε βάλους σε γραμμή APYS (δηλαδή του οτέ) αλλά εκεί πρέπει να προσέξεις τις χρεώσεις. Θα πληρώσεις 17,90 μόνο αν επιλέξεις γραμμή 768/192.

Εκτός δικτύου hellas online

Ταχύτητα Μηνιαία χρέωση

768/192 Kbps € 17,97
1024/ 256 Kbps € 21,34
2048/256Kbps € 29,88
4096/256Kbps € 37,08
8192/384Kbps € 46,95

/*RaDioHeAD*\
25-11-2007, 01:00
Αν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σου για το ιδιόκτητο της Hol θα σε βάλουν στο ιδιόκτητο. Άν όχι λένε ότι θα σε βάλους σε γραμμή APYS (δηλαδή του οτέ) αλλά εκεί πρέπει να προσέξεις τις χρεώσεις. Θα πληρώσεις 17,90 μόνο αν επιλέξεις γραμμή 768/192.

Ναι είμαι στο ιδιόκτητο σίγουρα, τσεκαρισμένο;-)

Άρα ουσιαστικά το "shared" σημαίνει ότι η dsl γραμμή πάει 100% στον εναλλακτικό παροχό[βλ. hol] και η τηλεφωνία μένει στον ΟΤΕ.. right?

thnx

understracker
25-11-2007, 01:07
Ναι είμαι στο ιδιόκτητο σίγουρα, τσεκαρισμένο;-)

Άρα ουσιαστικά το "shared" σημαίνει ότι η dsl γραμμή πάει 100% στον εναλλακτικό παροχό[βλ. hol] και η τηλεφωνία μένει στον ΟΤΕ.. right?

thnx

Ναι λογικά αυτό σημαίνει. Αλλά μπορείς να το ρωτήσεις κιόλας. Αλλά από ότι βλέπω κάτι extra που έχει για πακέτα τηλεφωνίας είναι "Προεπιλογή φορέα" που σημαίνει ότι θα σου έρχεται πάγιο ΟΤΕ. Εξάλλου το hibox το έχει κάτω από το internet. Και νομίζεις άμα γλίτωνες το πάγιο ΟΤΕ δεν θα το διαλαλούσε? ;-)

Για τηλεφωνία και internet μαζί έχει το double play...

/*RaDioHeAD*\
25-11-2007, 01:24
Ναι λογικά αυτό σημαίνει. Αλλά μπορείς να το ρωτήσεις κιόλας. Αλλά από ότι βλέπω κάτι extra που έχει για πακέτα τηλεφωνίας είναι "Προεπιλογή φορέα" που σημαίνει ότι θα σου έρχεται πάγιο ΟΤΕ. Εξάλλου το hibox το έχει κάτω από το internet. Και νομίζεις άμα γλίτωνες το πάγιο ΟΤΕ δεν θα το διαλαλούσε? ;-)

Για τηλεφωνία και internet μαζί έχει το double play...

yep i know..

Απλά επειδή:
1on η τηλεφωνική μου γραμμή είναι ISDN και θέλω να την κρατήσω ISDN[πράγμα που δεν υποστηρίζει κανένας άλλος παροχός αν πας σε FULL LLU] και
2ον δεν έχω ακούσει ούτε έναν που είναι ευχαριστημένος από την τηλεφωνία σε 2play-style πακέτα [full llu δλδ]
θέλω να κρατήσω την τηλεφωνία μου όπως έχει [συγκεκριμένα έχω ΟΤΕ με προεπιλογή φορέα στην forthnet] και να πάρω το hibox της hol που είναι η καλύτερη προσφορά που παίζει στην αγορά αυτήν την εποχή σε μεγάλες ταχύτητες..

Το πάγιο του ΟΤΕ για την ISDN τηλεφωνική γραμμή προφανώς και θα μείνει[15 ευρώ or something].. Το θέμα είναι αν θα συνεχίσω να πληρώνω το πάγιο της adsl γραμμής που πληρώνω τώρα που είμαι με 2mbit conn-x[ουσιαστικά στον λογαριασμό μου υπάρχει μία χρέωση για την γραμμή dsl και μία για την σύνδεση].. Το λογικό είναι πως όχι..

Anyway θα πάρω να τους ρωτήσω από Δευτέρα[τι τα κλείνουνε τα τηλεφωνικά κέντρα τις κυριακές μωρε?:p]

Mr. Iso
25-11-2007, 19:34
@ /*RaDioHeAD*\

Χμ, επειδή κάπου μπλέχτηκε το θέμα.... Στον λογαριασμό του ΟΤΕ θα πληρώνεις κανονικά το πάγιο του ISDN σύν το πάγιο του εύρους DSL που πλήρωνες μέχρι τώρα.... (As far as i know...) Επειδή μέχρι τώρα είχες Conn-X είναι δύσκολο να δεις πόσο θα είναι.... Λογικά καμιά 30€ λόγο aDSL+ISDN....

Πάντως σκέψου το για 2Play της HOL... Εγώ τώρα θα κάνω αίτηση αλλά ρωτώντας κ εδώ μέσα, δεν είχαν κανένα σοβαρό παράπονο.....

di\n@
25-11-2007, 20:12
yep i know..

Απλά επειδή:
1on η τηλεφωνική μου γραμμή είναι ISDN και θέλω να την κρατήσω ISDN[πράγμα που δεν υποστηρίζει κανένας άλλος παροχός αν πας σε FULL LLU] και
2ον δεν έχω ακούσει ούτε έναν που είναι ευχαριστημένος από την τηλεφωνία σε 2play-style πακέτα [full llu δλδ]
θέλω να κρατήσω την τηλεφωνία μου όπως έχει [συγκεκριμένα έχω ΟΤΕ με προεπιλογή φορέα στην forthnet] και να πάρω το hibox της hol που είναι η καλύτερη προσφορά που παίζει στην αγορά αυτήν την εποχή σε μεγάλες ταχύτητες..

Το πάγιο του ΟΤΕ για την ISDN τηλεφωνική γραμμή προφανώς και θα μείνει[15 ευρώ or something].. Το θέμα είναι αν θα συνεχίσω να πληρώνω το πάγιο της adsl γραμμής που πληρώνω τώρα που είμαι με 2mbit conn-x[ουσιαστικά στον λογαριασμό μου υπάρχει μία χρέωση για την γραμμή dsl και μία για την σύνδεση].. Το λογικό είναι πως όχι..

Anyway θα πάρω να τους ρωτήσω από Δευτέρα[τι τα κλείνουνε τα τηλεφωνικά κέντρα τις κυριακές μωρε?:p]

οχι δε θα πληρωνεις παγιο οτε(για adsl) σε καμια περιπτωση!οταν φυγει το
connx θα φυγει και η adsl ote k i ondsl home,απο τα οποια αποτελειται το
connx.Ακομα και ΑΡΥΣ να ησουν,παλι δε θα πληρωνες adsl οτε,γτι
η γραμμη θα ηταν νοικιασμενη απο τον παροχο,και θα την πληρωνες
μεσα στο πακετο(συνηθως,αλλιως δε συμφερει).
Αλλα οπως και να χει,οντως το shared σημαινει
"μεριζομενη προσβαση" οτι δλδ η τηλεφωνια ειναι στον οτε και το adsl
100% στο δικτυο του αλλου παροχου(αρα δε πληρωνεις ουτε αμεσα ουτε εμεσα γραμμη adsl στον οτε!)
η προσφορα της hol μετραει πολυ παντως!ξερει κανεις τι τελη
ενεργοποιησης/απενεργοποιησης και τι δεσμευση υπαρχει?

understracker
25-11-2007, 20:57
100% στο δικτυο του αλλου παροχου(αρα δε πληρωνεις ουτε αμεσα ουτε εμεσα γραμμη adsl στον οτε!)

Νομίζω το πακέτο είναι στα 90 euros να το πάρεις από μαγαζί και η δέσμευση είναι για 12 μήνες. Αν φύγεις πριν τους 12 μήνες πρέπει να πληρώσεις καμπάνα. Ανάλογα με τον μήνα που θα θες να φύγεις είναι και το ποσό.

Βέβαια δεν ξεκαθαρίζει αν πάνω από το 12μηνο θα συνεχίσει να είναι 17,90 euro το μήνα... Μόνο μέχρι τότε λέει σε καλύπτει η προνομιακή τιμή. Μετά τι γίνεται? :confused:

/*RaDioHeAD*\
26-11-2007, 19:36
ω respect:D Επαγγελματική απάντηση:cool: Και γω περίμενα να δω αν θα απαντήσει κανείς άλλος και μετά θα σε ρωτούσα από κοντά γιατί ήμουνα σίγουρος ότι θα'ξερες:blush:

"οταν φυγει το connx θα φυγει και η adsl ote k i ondsl home"

Αυτή ακριβώς ήταν η απορία μου:baby: Έβλεπα στον λογαριασμό τις 2 χρεώσεις και έλεγα, πλάκα θα'χει όταν γυρίσω σε hol να μου μείνει ένα απ'τα 2 και να κλαίω μετά.. Χαίρομαι:tounge:

thnx:blush:

Νομίζω το πακέτο είναι στα 90 euros να το πάρεις από μαγαζί και η δέσμευση είναι για 12 μήνες. Αν φύγεις πριν τους 12 μήνες πρέπει να πληρώσεις καμπάνα. Ανάλογα με τον μήνα που θα θες να φύγεις είναι και το ποσό.

Βέβαια δεν ξεκαθαρίζει αν πάνω από το 12μηνο θα συνεχίσει να είναι 17,90 euro το μήνα... Μόνο μέχρι τότε λέει σε καλύπτει η προνομιακή τιμή. Μετά τι γίνεται? :confused:

Ναι το πακέτο έχει 12μηνη δέσμευση είτε το αγοράσεις απο μαγαζί, είτε στείλεις απλά την αίτηση.. Η χρέωση είναι 17.90 τον πρώτο χρόνο και μετά γυρνάει στην χρέωση που θα έχει τότε η υπηρεσία[πριν την προσφορά ήταν 21 ευρώ και κάτι για να καταλάβετε;-)]

Φεύγει η αίτηση αύριο λοιπόν:smokin:

coyote
09-12-2007, 17:07
στο 24/7 του οτε οι απεριοριστες κλησεις ειναι μονο προς σταθερα οτε η προς ολα?

Gravity
09-12-2007, 17:21
mono pros ote.

Bebis
16-12-2007, 03:32
ΝΕΕΣ μειωμένες τιμές για την υπηρεσία του γρήγορου internet (ADSL) ειδικά στις υψηλές ταχύτητες αποφάσισε ο ΟΤΕ εξέλιξη που εκτιμάται ότι θα έχει ως συνέπεια μειώσεις τιμών και από τις άλλες εταιρείες, ενώ θα συμβάλλει περαιτέρω στην αύξηση της διείσδυσης της ευρυζωνικότητας.

Παράλληλα αποφασίστηκε να οριστεί ως χαμηλότερη ταχύτητα αυτή των 1024 kbps με κατάργηση της 768 και αυτόματη αναβάθμιση για όσους την έχουν.

Οι νέες τιμές του conn - x εγκρίθηκαν μάλιστα χθες από την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων ΕΕΤΤ υπό την προϋπόθεση ότι θα μειωθούν έστω και κατ' ελάχιστο και οι τιμές χονδρικής (οι τιμές που ο ΟΤΕ πουλά την υπηρεσία στους υπολοίπους παρόχους). Οι σχετικές επίσημες ανακοινώσεις θα γίνουν πιθανότατα τη Δευτέρα.

Ειδικότερα, σύμφωνα με πληροφορίες:

* Tο conn - x στα 1024 kbps θα πουλιέται 16,5 ευρώ (από 21,5 ευρώ)
* Η νέα τιμή για τα 2048 kbps θα είναι 19,5 ευρώ (από 29,5 ευρώ μείωση 33,9%)
* Στα 4096 kbps η νέα τιμή είναι 22,5 ευρώ (από 38,5 ευρώ μείωση 41,5%)
* και στα 8192 Μbps 26,9 ευρώ (από 48,5 ευρώ μείωση 44,5%)
* Θα παρέχεται ακόμη νέα ταχύτητα στα 24 Μbps με 29,9 ευρώ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τέλος του έτους εκτιμάται ότι οι γραμμές ADSL θα έχουν φθάσει το 1,1 εκατ. (από περίπου 500.000 στα τέλη του 2006) και από αυτές οι 800.000 είναι συνδέσεις που εξυπηρετούνται από τον Οργανισμό (στοιχεία ΟΤΕ από 9μηνο).

ΤΕΤΗ ΗΓΟΥΜΕΝΙΔΗ, Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗsyzitisi sto adslgr.com (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=156638)

trooper7
16-12-2007, 04:26
Ton epomeno mina ligei to foititiko paketo tis otenet pou exw...Skeftomai gia hol2play ta 24Mbps...An kai me psinoun kai ta foititika paketa tis hol...Eseis ti proteinete?:wavey:

Gravity
16-12-2007, 18:46
Ερωτηση..

Εχω connx και μου εδωσαν το σκατομοντεμ το μικρο(baudtec) και σθμβαινει το εξης..

Πολλες φορες ολη την ημερα κολλαει το ιντερνετ χωρις ομως να μου δειχνει οτι εγινε αποσυνδεση και αναγκαζομαι και βγαζω το μοντεμ απο τη πριζα του τηλ.. Πηρα τηλ στο 1242 αλλα δν ξερουν την τυφλα τους τα παλικαρια..

Το καλυτερο ειναι οτι ενας μου ειπε φταινε τα cookies πρεπει να κανεις διαγραφη...

di\n@
16-12-2007, 19:32
mono pros ote.

σε αυτο το θεμα υπαρχει ενα ψιλομπλεξιμο.Οι απεριοριστες κλησεις
ειναι και προς αυτους που πληρωνουν παγιο στον οτε αλλα ισως εχουν
και καποια αλλη εταιρεια(προεπιλογη φορεα).
Οταν ο αλλος δεν πληρωνει καν παγιο οτε και εχει φυγει τελειως απο τον οτε
τοτε μονο χρεωνονται κανονικα οι κλησεις.Αυτες οι κλησεις btw
ποτε δεν θεωρουνταν αστικες/υπερστικες αλλα κλησεις προς αλλα σταθερα
δικτυα.

οσο για τις νεες τιμες και το κειμενο που παρουσιαστικε στον στο adslgr.com
εχω μεινει speechless:wow:
το μονο που ηξερα ηταν οτι θα πεσουν οι τιμες στις μεγαλες ταχυτητες,
οι αναβαθμισεις ολες θα γινονται πλεον σε λιγες ωρες, και οτι
δοκιμαζονται πιλοτικα τα 16 mbps.
Τωρα η εμας μας εχουν στα μαυρα μεσανυχτα και το φυλανε για εκπληξη,
η αυτη η κυρια εχει μεγαλη φαντασια!dunno;-)

//παντως οι καινουριες διαφημησεις τα σπανε:D

Mr. Iso
17-12-2007, 03:55
Ton epomeno mina ligei to foititiko paketo tis otenet pou exw...Skeftomai gia hol2play ta 24Mbps...An kai me psinoun kai ta foititika paketa tis hol...Eseis ti proteinete?:wavey:

Ε, κοίτα άμα έχεις το συνήθειο να ξεχνάς να κλείσεις το τηλ. όταν πιάνεις την πάρλα (σαν κ εμένα:baby: :D ) κ μένεις κ σχετικά κοντά σε dslam (όχι σαν κ εμένα:baby: :-( ) τότε συμφέρει καθώς είναι η φθηνότερη, η μοναδική (ή από τις λίγες χωρίς) χωρίς τέλη ενεργοποίησης, έχει πολύ καλή ποιότητα υπηρεσιών κ δίνει κ γαμάτο router...!!!:tounge:
Μέχρι τώρα εγώ είχα φοιτητικό πακέτο από τη HOL κ δεν είχα κάποιο λόγο να μην είμαι ευχαριστημένος... Ότι έκανα αίτηση για το 2Play της HOL...Yeeehaaaa....
Βέβαια δες κ τις αναβαθμίσεις που θα κάνει (όόόόόταν τις κάνει) ο πΟΤΕ... Μπορεί να προσφέρει κάτι καλό άμα φτάσει τα 24Mbit...

di\n@
17-12-2007, 21:58
τελικα το κειμενο που ποσταρε ο bebis ισχυει 100%
οι νεες τιμες εφαρμοζονται απο σημερα, τα 24 mbps απο αυριο,
και οι νεες τιμες θα πιανουν και τους παλιους πελατες αυτοματα,χωρις
να κανουν οποιαδηποτε αιτησηγια ανανεωση/ενταξη στη νεα τιμη κλπ

trooper7
17-12-2007, 22:40
Ε, κοίτα άμα έχεις το συνήθειο να ξεχνάς να κλείσεις το τηλ. όταν πιάνεις την πάρλα (σαν κ εμένα:baby: :D ) κ μένεις κ σχετικά κοντά σε dslam (όχι σαν κ εμένα:baby: :-( ) τότε συμφέρει καθώς είναι η φθηνότερη, η μοναδική (ή από τις λίγες χωρίς) χωρίς τέλη ενεργοποίησης, έχει πολύ καλή ποιότητα υπηρεσιών κ δίνει κ γαμάτο router...!!!:tounge:
Μέχρι τώρα εγώ είχα φοιτητικό πακέτο από τη HOL κ δεν είχα κάποιο λόγο να μην είμαι ευχαριστημένος... Ότι έκανα αίτηση για το 2Play της HOL...Yeeehaaaa....
Βέβαια δες κ τις αναβαθμίσεις που θα κάνει (όόόόόταν τις κάνει) ο πΟΤΕ... Μπορεί να προσφέρει κάτι καλό άμα φτάσει τα 24Mbit...

Vasika den eimai kai poly gnwsths:tounge: Ti einai to dslam?Ki egw menw petroupoli...An kai mallon gia 2play me vlepw:D

DI tourist
18-12-2007, 03:46
Για τα onDSL της Οτενετ ισχυουν τα ιδια?

Παιζει καμμια ελαχιστη χρονικη δεσμευση για το τιμολογιο αυτο?

Ψηνομαι αν ειναι... :baby:

Bebis
18-12-2007, 13:11
τελικα το κειμενο που ποσταρε ο bebis ισχυει 100%
οι νεες τιμες εφαρμοζονται απο σημερα, τα 24 mbps απο αυριο,
και οι νεες τιμες θα πιανουν και τους παλιους πελατες αυτοματα,χωρις
να κανουν οποιαδηποτε αιτησηγια ανανεωση/ενταξη στη νεα τιμη κλπ
Οι αιτήσεις αφορούν προπώληση; Προωθούνται αμέσως κλπ ή μετά από συγκεκριμένη ημερομηνία (π.χ. 20 Ιανουαρίου ;) που λήγουν οι παρούσες προσφορές ) ;
Εσείς που είστε στα τηλέφωνα παίρνετε κανα μπόνους άμα κάνετε καμια πώληση;
Όποιος παίρνει μπόνους να μου το πει ώστε να μου κανονίσει την αναβάθμιση της γραμμής μου... και την τελευταία αναβάθμιση di-ίτης (:love2:) την είχε κάνει και μου βγήκε καλή.

Καμια προσφορά με ρούτερ (τσάμπα) για τους παλαιούς χρήστες (αναβάθμιση) υπάρχει;
Και πόσο θα είναι το upload στα 8mbit?:baby:

Tourist : 6μήνες είναι συνήθως η ελάχιστη δεσμευση..

nighthawk
18-12-2007, 13:27
Ναι ρε παιδιά για πείτε λεπτομέρειες...Με το 24άρι σου δίνουν και free τηλέφωνο σε στυλ double play κι έτσι??

di\n@
18-12-2007, 13:57
Οι αιτήσεις αφορούν προπώληση; Προωθούνται αμέσως κλπ ή μετά από συγκεκριμένη ημερομηνία (π.χ. 20 Ιανουαρίου ;) που λήγουν οι παρούσες προσφορές ) ;
Εσείς που είστε στα τηλέφωνα παίρνετε κανα μπόνους άμα κάνετε καμια πώληση;
Όποιος παίρνει μπόνους να μου το πει ώστε να μου κανονίσει την αναβάθμιση της γραμμής μου... και την τελευταία αναβάθμιση di-ίτης (:love2:) την είχε κάνει και μου βγήκε καλή.

Καμια προσφορά με ρούτερ (τσάμπα) για τους παλαιούς χρήστες (αναβάθμιση) υπάρχει;
Και πόσο θα είναι το upload στα 8mbit?:baby:

Tourist : 6μήνες είναι συνήθως η ελάχιστη δεσμευση..

οι αιτησεις προωθουνται αμεσως.καταγραφονται στο συστημα απο σημερα
και αυτοματα περνανε στο συστημα των τεχνικων για να κανουν την αναβαθμιση.Εμεις παιρνουμε μπονους μονο για τους νεους πελατες,
οχι για τις αναβαθμισεις.
προσφορα για αναβαθμισεις υπαρχει μονο αν απο τις μικρες ταχυτητες
πας στα 4,8,24 mbps. παιρνεις δωρο ενα ενσυρματο ρουτερ(το 536 συνηθως η κανενα baudec)
το upload στα 8 αν δεν κανω λαθος ειναι 384 για την 24 δεν ξερω ακομα
η ελαχιστη δεσμευση στο connx ειναι 6 μηνες αλλα τωρα πια
πουλαμε και πακετα αοριστου (αλλα τα 6μηνα συμφερουν πολυυυ περισσοτερο)
αν καποιος εχει οτενετ η γενικα ειναι ΑΡΥΣ στον οτε μπορει να ερθει σε
connx μεσα σε 2 μερες χωρις να μεινει χωρις ιντερνετ.ΟΜΩΣ οι νεες τιμες
στο connx συνεπαγονται και νεες τιμες στιν χονδρικη πωληση,αρα
και οι τιμες των αλλων ISPs θα κατεβουν!στην οτενετ δηλωνουν αγνοια
ακομα αλλα πιστευω οτι θα αλλαξουν οι τιμες και εκει.Εξαλλου οπου να ναι
ερχεται και η συγχωνευση οποτε αργα η γρηγορα θα εχουμε ολοι connx.

//οι προσφορες που ληγουν 19 Ιανουαριου δεν αφορουν τις τιμες,
αλλα τα δωρα που δινει ο οτε στους νεους πελατες.
αυτες οι τιμες περιλαμβανουν μονο το ιντερνετ!αν καποιος θελει
απεριοριστες κλησεις βαζει connx talk επιπροσθετα.
Το triple play του οτε που θα περιλαμβανει και κινητα η voip
θα ερθει απο φλεβαρη με μια μικρη επιφυλαξη

χμμ απο οτι εμαθα δεν δεχονται ακομα αιτησεις για 24!δεν ειανι ετοιμο το
συστημα ακομα

DI tourist
18-12-2007, 14:28
Πηρα τηλ. στην Οτενετ και μου ειπαν οτι απο βδομαδα θα ανακοινωσουν κι αυτοι τα νεα τους τιμολογια με ταχυτητες εως και 24mbps.

Οποτε αναμενουμε...:-)

Bebis
18-12-2007, 15:18
conn-x με
1 Mbps/256 kbps € 16,50
2 Mbps/256 kbps € 19,50
4 Mbps/ 256 kbps € 22,50
8 Mbps/ 384 kbps € 26,90
24 Mbps/ 1024 kbps € 29,90
http://www.conn-x.gr/pricelist.aspΈλεγα να παω στα 8 γιατί πάνω από 8 σπάνια θα χρειάζονται, αλλά και μονο για το upload θα πάω για 24...

Dina, αν πάρω τηλ για αναβάθμιση από 1mbps σε 24mbps θα μου δώσουν δωρεάν ενσύρματο router?

di\n@
18-12-2007, 15:37
conn-x με
1 Mbps/256 kbps € 16,50
2 Mbps/256 kbps € 19,50
4 Mbps/ 256 kbps € 22,50
8 Mbps/ 384 kbps € 26,90
http://www.conn-x.gr/pricelist.aspΈλεγα να παω στα 8 γιατί πάνω από 8 σπάνια θα χρειάζονται, αλλά και μονο για το upload θα πάω για 24...

Dina, αν πάρω τηλ για αναβάθμιση από 1mbps σε 24mbps θα μου δώσουν δωρεάν ενσύρματο router?

oh yes!αρκει να μη φαινεται στο συστημα οτι πηρες ρουτερ (αν πηρες)οταν εβαλες connx
αυτο το κανουν οχι σαν δωρο,αλλα απο αναγκη επειδη τα usb modems
δεν υποστηριζουν πανω απο 2 mbps.

nighthawk
18-12-2007, 15:38
Και να ρωτήσω...Αν εγώ που έχω otenet αλλάξω,θα πρέπει να αλλάξω router??Και πόσο καιρό θα κάνουν να μου το ενεργοποιήσουν??

di\n@
18-12-2007, 15:41
Και να ρωτήσω...Αν εγώ που έχω otenet αλλάξω,θα πρέπει να αλλάξω router??Και πόσο καιρό θα κάνουν να μου το ενεργοποιήσουν??

τι να αλλαξεις?ταχυτητα?αν εχεις μοντεμ usb και παρεις ταχυτητα πανω απο 4 τοτε
θα σου δωσουν ρουτερ.Στις μικροτερες ταχυτητες δεν υαπρχει προβλημα
Αν ενοεις να πας σε connx θεωρεισαι νεος πελατης και δικαιουσαι
ασυρματο η ενσυρματο με δωρα

nighthawk
18-12-2007, 15:42
Ok,thanx!!1mbps έχω otenet και γι'αυτό θα αλλάξω..Nice!!

Predator
18-12-2007, 17:11
Γνωριζουμε μηπως οσοι ειναι ηδη συνδρομητες οτενετ με διοδος στα 768
αν θα γινει καμια δωρεαν αναβαθμιση...??Πρεπει να κανουμε καμια αιτηση
ή γινονται αυτοματα?

mad_nassos
19-12-2007, 01:56
Nα ρωτήσω, επειδή η Forthnet μου έχει σπάσει τα νεύρα, και επειδή έχω 24άρι και πραγματικά κατεβάζω με την ίδια ταχύτητα που κατέβασα και πριν που είχα 2Mbps, ξέρει κανείς πόσο χρόνο θέλει την κάνω με ελαφρά από τη Forthnet και βάλω Conn-x 24άρι ή 8άρι???

Επίσης ξέρουμε αν εδώ είναι μέσα το ΦΠΑ???

conn-x με
1 Mbps/256 kbps € 16,50
2 Mbps/256 kbps € 19,50
4 Mbps/ 256 kbps € 22,50
8 Mbps/ 384 kbps € 26,90
http://www.conn-x.gr/pricelist.asp

trooper7
19-12-2007, 02:49
Nα ρωτήσω, επειδή η Forthnet μου έχει σπάσει τα νεύρα, και επειδή έχω 24άρι και πραγματικά κατεβάζω με την ίδια ταχύτητα που κατέβασα και πριν που είχα 2Mbps, ξέρει κανείς πόσο χρόνο θέλει την κάνω με ελαφρά από τη Forthnet και βάλω Conn-x 24άρι ή 8άρι???

Επίσης ξέρουμε αν εδώ είναι μέσα το ΦΠΑ???

conn-x με
1 Mbps/256 kbps € 16,50
2 Mbps/256 kbps € 19,50
4 Mbps/ 256 kbps € 22,50
8 Mbps/ 384 kbps € 26,90
http://www.conn-x.gr/pricelist.asp

Vale hol double-play re...

TopGear
19-12-2007, 02:53
Vale hol double-play re...

Κι εγώ αυτό θα έλεγα.

Απαραίτητη προϋπόθεση για να έχεις τηλέφωνο-Internet, να υπάρχει συνεχώς ρεύμα.

Επίσης κάτι άλλο (που για μένα είναι καλό). Άμα κάνεις την συνδεσμολογία που λένε, τα duplex τηλέφωνα δε θα έχουν αναγνώριση κλήσης. Αν συνδέσεις τηλέφωνο απευθείας πάνω στο router, τότε θα έχεις. Εγώ έχω κάνει την εξής μαγκιά:έβαλα ένα ασύρματο που το χρησιμοποιούν όλοι επάνω στο router για να υπάρχει αναγνώριση και στη δεύτερη θύρα που έχουν έβαλα τα duplex και τη δρομολόγησα μέσω του menu να χτυπάνε τα τηλέφωνα 210 (αυτοί την έχουν εξ'ορισμού για 213 τηλέφωνα που είναι δικά τους).

Έτσι πρακτικά έχω 2 γραμμές με 210 σπίτι και πχ αν μιλάει κανείς και θέλω να πάρω τηλέφωνο, σηκώνω κάποιο άλλο και παίρνω. Αν με πάρουν τηλέφωνο, ο ένας συνεχίζει να μιλάει στη μία γραμμή και χτυπάει απλά η δεύτερη και απαντάω.

Όσο για το Internet, κατεβάζει αρκετά όσο λένε. Όλοι μεν υπόσχονται 24, αλλά εξαρτάται τι απόσταση έχεις από το DSLAM της περιοχής. Άμα είσαι κοντά, θα πιάνεις κοντά στα 24, άμα είσαι μακρυά πιο λίγο κοκ. Κάπου είχα δει ένα πρόγραμμα που έλεγε πόσο θεωρητικά μπορείς να πιάσεις με τις παρούσες συνθήκες (αφού πιστεύω στο μέλλον θα πιάνουμε όντως 24)...Δεν το θυμάμαι όμως...:-(

trooper7
19-12-2007, 02:56
Κι εγώ αυτό θα έλεγα.

Απαραίτητη προϋπόθεση για να έχεις τηλέφωνο-Internet, να υπάρχει συνεχώς ρεύμα.

Επίσης κάτι άλλο (που για μένα είναι καλό). Άμα κάνεις την συνδεσμολογία που λένε, τα duplex τηλέφωνα δε θα έχουν αναγνώριση κλήσης. Αν συνδέσεις τηλέφωνο απευθείας πάνω στο router, τότε θα έχεις. Εγώ έχω κάνει την εξής μαγκιά:έβαλα ένα ασύρματο που το χρησιμοποιούν όλοι επάνω στο router για να υπάρχει αναγνώριση και στη δεύτερη θύρα που έχουν έβαλα τα duplex και τη δρομολόγησα μέσω του menu να χτυπάνε τα τηλέφωνα 210 (αυτοί την έχουν εξ'ορισμού για 213 τηλέφωνα που είναι δικά τους).

Έτσι πρακτικά έχω 2 γραμμές με 210 σπίτι και πχ αν μιλάει κανείς και θέλω να πάρω τηλέφωνο, σηκώνω κάποιο άλλο και παίρνω. Αν με πάρουν τηλέφωνο, ο ένας συνεχίζει να μιλάει στη μία γραμμή και χτυπάει απλά η δεύτερη και απαντάω.

Na sou pw oti den katalava tpt?Egw twra exw kanei aithsh gia ti hol.To eksigeis ligo kalytera ti paizei me tis 2 thlefwnikes grammes?

SROK
19-12-2007, 19:25
Λοιπόν, εγώ πριν δύο μήνες ακριβώς αποφάσησα να φύγω από τον ΟΤΕ και έκανα αίτηση στη on telecoms για ένα πακέτο με τηλέφωνο, 16mbps internet και ένα αποκωδικοποιητή...Στην αρχή μου είπαν ότι για να γίνει η ενεργοποίηση θα πάρει 20 με 25 εργάσιμες μέρες.Οι 25 εργάσιμες όμως πέρασαν και τίποτα, σιγά σιγά άρχισα τα τηλέφωνα λοιπόν και μου λέγαν ότι όπου να ναι θα ενεργοποιηθεί.Περίμενα,περίμενα και τίποτα, συνέχισα να τους παίρνω τηλέφωνο και μου λέγαν ότι ο ΟΤΕ δεν τους δίνει την γραμμή και για αυτό καθυστερούσαν.
Ύστερα, λοιπόν από δικές μου ενέργειες(αφού πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ και πήγα από εκεί) απελευθέρωσε την γραμμή ο ΟΤΕ και αυτόματα όπως ήταν φυσικό μου κόπηκε το τηλέφωνο.Ενημέρωσα την on ότι ο ΟΤΕ έχει ελευθερώσει την γραμμή και με διαβεβαίωσαν ότι μέχρι το τέλος της ημέρας θα έχει γίνει η ενεργοποίηση,τίποτα όμως...Από τότε λοιπόν έχουν περάσει σχεδόν τρεις βδομάδες και είμαι ακόμα χωρίς τηλέφωνο(και φυσικά χωρίς internet).Tους παίρνω συνέχεια τηλέφωνο και όλο με πάνε από μέρα σε μέρα και από βδομάδα σε βδομάδα.Πήγα και από τα κεντρικά της on στο Μαρούσι, μου είπαν ότι θα στείλουν τεχνικό τους να ελέγξει την γραμμή και ακόμα τον στέλνουν...Πραγματικά τα έχω παίξει με την όλη κατάσταση και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!.
Επομένως θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω ώστε να γίνει επιτέλους αυτή η καταραμένη ενεργοποίηση με την on.

//Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι τον εξοπλισμό μου τον φέρανε μέσα σε δύο βδομάδες από την ημερομηνία που έκανα την αίτηση και πληρώθηκαν και τα 65euro τους κανονικά και πλέον έχουν περάσει 2 μήνες(από τους οποίους οι τρεις τελευταίες βδομάδες με κομένο τηλέφωνο) και εγώ ακόμα περιμένω..

//@από κάτω:κόψε ρε βλακάκο, σου λέω δεν είναι για γέλια η κατάσταση, για κλάματα είναι....

ironman
19-12-2007, 19:35
Λοιπόν, εγώ πριν δύο μήνες ακριβώς αποφάσησα να φύγω από τον ΟΤΕ και έκανα αίτηση στη on telecoms για ένα πακέτο με τηλέφωνο, 16mbps internet και ένα αποκωδικοποιητή...Στην αρχή μου είπαν ότι για να γίνει η ενεργοποίηση θα πάρει 20 με 25 εργάσιμες μέρες.Οι 25 εργάσιμες όμως πέρασαν και τίποτα, σιγά σιγά άρχισα τα τηλέφωνα λοιπόν και μου λέγαν ότι όπου να ναι θα ενεργοποιηθεί.Περίμενα,περίμενα και τίποτα, συνέχισα να τους παίρνω τηλέφωνο και μου λέγαν ότι ο ΟΤΕ δεν τους δίνει την γραμμή και για αυτό καθυστερούσαν.
Ύστερα, λοιπόν από δικές μου ενέργειες(αφού πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ και πήγα από εκεί) απελευθέρωσε την γραμμή ο ΟΤΕ και αυτόματα όπως ήταν φυσικό μου κόπηκε το τηλέφωνο.Ενημέρωσα την on ότι ο ΟΤΕ έχει ελευθερώσει την γραμμή και με διαβεβαίωσαν ότι μέχρι το τέλος της ημέρας θα έχει γίνει η ενεργοποίηση,τίποτα όμως...Από τότε λοιπόν έχουν περάσει σχεδόν τρεις βδομάδες και είμαι ακόμα χωρίς τηλέφωνο(και φυσικά χωρίς internet).Tους παίρνω συνέχεια τηλέφωνο και όλο με πάνε από μέρα σε μέρα και από βδομάδα σε βδομάδα.Πήγα και από τα κεντρικά της on στο Μαρούσι, μου είπαν ότι θα στείλουν τεχνικό τους να ελέγξει την γραμμή και ακόμα τον στέλνουν...Πραγματικά τα έχω παίξει με την όλη κατάσταση και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!.
Επομένως θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω ώστε να γίνει επιτέλους αυτή η καταραμένη ενεργοποίηση με την on.

//Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι τον εξοπλισμό μου τον φέρανε μέσα σε δύο βδομάδες από την ημερομηνία που έκανα την αίτηση και πληρώθηκαν και τα 65euro τους κανονικά και πλέον έχουν περάσει 2 μήνες(από τους οποίους οι τρεις τελευταίες βδομάδες με κομένο τηλέφωνο) και εγώ ακόμα περιμένω..

πουτσα στομα κομπαρσε :D δε θα βαλεις ιντερνετ ποτεεεε srokαρεε srokαρεεεεεε:baby:

Sirimourdios
20-12-2007, 01:13
:wavey:
Tsabe ole (http://diodos.gsrt.gr/PackagesISP.aspx?isp=22&f=s)
Ayto pou den 3erw einai pws syberiferetai san etairia h vivodi...
Pantws paraeinai tsaba..

vaguraw
01-01-2008, 22:36
kati akousa oti o otenet kanei pali diplasiasmous stis taxythtes
exei akousei kaneis tpt ?
akousa oti ginontai aftomata

di\n@
01-01-2008, 23:07
kati akousa oti o otenet kanei pali diplasiasmous stis taxythtes
exei akousei kaneis tpt ?
akousa oti ginontai aftomata

την πρωταπριλια ισως!την πρωτοχρονια not!

εκτος αν εχεις 768 ,οποτε θα γινει 1024.Τωρα αν θα πρεπει να
το αιτηθεις εσυ,η αν θα το κανει αυτοματα,αυτο δεν το ξερω.
Ουτε ξερω αν θα ενταχθεις στο τρεχον τιμολογιο η στο προηγουμενο
(ω ναι τα κανει κι αυτα)
Και πιθανον ουτε η ιδια η οτενετ να μην το ξερει,με τις φουστιες
που εχει παιξει με τους υπαρχοντες πελατες:angryfire :angryfire
περιμενω κι εγω να ενημερωσει καλα τους υπαλληλους της να
την παλεψουν και να δωσουν μια απαντηση της προκοπης,και μετα
801-11-35-555 και παταμε το 2!

//ελπιζω να μην ηταν ρητορικη η ερωτηση:D

vaguraw
01-01-2008, 23:14
epsaxa ligo se kapoio allo forum kai lene telikws
oi 768 aftomata se 1024
oi aoristou xronou pou den ienai proplhrwmenoi pane me tis nees times
aftoi pou exoune proplhrwsei ton poulo

kai osoi den einai 768 prepei na kanoune aithsh gia na anava8mistoun....

8enx opws kai naxei...
kalh xronia

di\n@
01-01-2008, 23:27
καλη χρονια!
ναι η λογικη αυτο λεει,αλλα την προηγουμενη εβδομαδα που πηρα
μου ελεγαν αλλα αντ αλλων!
(οτι δε γινεται αυτοματα,πρεπει να το αιτηθω και παρολο που εχω αοριστου
δεν μπαινω στις νεες τιμες της αναβαθμισης κλπ κλπ)

ειδα και το πανω ποστ του sirιmoundios και λυπαμαι που δεν το ειδα
νωριτερα!ελπιζω να τον προλαβα!
ΟΧΙ προπληρωμενα πακετα απο οποιαδηποτε εταιρεια!δεν κανει!τζιζ!
πηρε μια συναδελφος μου απο τον οτε το πακετο που λες της vivodi και τραβηξε
απιστευτη ταλαιπωρια,μεχρι κ απο τα γραφεια τους πηγε!εν ολιγοις,πληρωνει ιντερνετ και ιντερνετ δεν εχει!οσο για το πως συμπεριφερεται η vivodi
σαν εταιρεια....."ακαταλληλη φραση":D

DI tourist
02-01-2008, 19:29
Καποιος απο το 134 ας μου δωσει λιγο τα φωτα του (θα του τα δωσω πισω asap :p ).

Λοιπον εχω otenet ondsl kit στα 4mbits και η δεσμευση μου ληγει σε κανα 10ημερο. Μου ειπαν οτι μπορω να μεταφερθω σε connx με τις νεες ταχυτητες με μια απλη αιτηση, και απ οτι ειδα με συμφερουν και οι τιμες (σχεδον 30ευρακια για 24αρα με 6μηνη δεσμευση). Το θεμα ειναι οτι δε θελω να μεινω χωρις internet μια αιωνιοτητα κατα τη μεταφορα. Πηρα 134 και μου ειπαν οτι προς το παρον υπαρχουν καμμια 15αρια διαθεσιμες θυρες στην περιοχη μου οποτε αν στειλω την αιτηση τωρα σε κανα 10ημερο θα ειμαι κομπλε, η μεταφορα της γραμμης απ οτι λενε θα παρει το πολυ 2 μερες (οποτε τοσο θα μεινω offline) αρα δεν ειναι ιδιαιτερο προβλημα.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν πρεπει να περιμενω να ληξει η συμβαση μου με την otenet για να κανω την αιτηση στον οτε και αν πραγματι θα περιμενω μονο 2 μερες δεδομενου οτι θα υπαρχουν θυρες (γτ και στην προηγουμενη αναβαθμιση της οτενετ για λιγες ωρες ελεγαν και περιμενα ενα πενθημερο).

Εχει κανεις connx 24αρα? Ειναι ικανοποιητικες οι ταχυτητες?
Ακουω γνωμες... :sleep:

di\n@
04-01-2008, 22:57
Καποιος απο το 134 ας μου δωσει λιγο τα φωτα του (θα του τα δωσω πισω asap :p ).

Λοιπον εχω otenet ondsl kit στα 4mbits και η δεσμευση μου ληγει σε κανα 10ημερο. Μου ειπαν οτι μπορω να μεταφερθω σε connx με τις νεες ταχυτητες με μια απλη αιτηση, και απ οτι ειδα με συμφερουν και οι τιμες (σχεδον 30ευρακια για 24αρα με 6μηνη δεσμευση). Το θεμα ειναι οτι δε θελω να μεινω χωρις internet μια αιωνιοτητα κατα τη μεταφορα. Πηρα 134 και μου ειπαν οτι προς το παρον υπαρχουν καμμια 15αρια διαθεσιμες θυρες στην περιοχη μου οποτε αν στειλω την αιτηση τωρα σε κανα 10ημερο θα ειμαι κομπλε, η μεταφορα της γραμμης απ οτι λενε θα παρει το πολυ 2 μερες (οποτε τοσο θα 3μεινω offline) αρα δεν ειναι ιδιαιτερο προβλημα.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν πρεπει να περιμενω να ληξει η συμβαση μου με την otenet για να κανω την αιτηση στον οτε και αν πραγματι θα περιμενω μονο 2 μερες δεδομενου οτι θα υπαρχουν θυρες (γτ και στην προηγουμενη αναβαθμιση της οτενετ για λιγες ωρες ελεγαν και περιμενα ενα πενθημερο).

σορυ τωρα το ειδα:blush:
1.Διαβασα οτι οταν κανεις μεταφορα απο onsl kit->connx δεν εχει σημασια
η δεσμευση.Μπορεις να το διασταυρωσες κ απο την οτενετ.
2.Η αλλαγη του πακετου παιρνει 2 μερες το πολυ.Εσυ δε μενεις καθολου
χωρις ιντερνετ γτι δεν παρεμβαινει τεχνικος.Η γραμμη adsl ηταν του οτε
και εξακολουθει να ειναι οποτε δεν υπαρχει μεταφορα γραμμης,Το ιδιο και με τη συνδρομη:δινει το username σου ωστε να κρατηθει το ιδιο και δεν κανεις
καμια ρυθμιση.Ουσιαστικα αυτο που κανεις ειναι μετονομασια του πακετου.
Σε 2 μερες το πολυ θα εχεις 4 σε connx.Απο εκει και περα αν θελεις
μεγαλυτερη ταχυτητα γινεται η αναβαθμιση που ολοκληρωνεται σε
10 εργασιμες(γινεται τις τρελλης με τις αιτησεις).
3.Διατηρω μια επιφυλαξη γι αυτο που σου ειπαν για τις θυρες.
Δε νομιζω να παιζουν ρολο,εχεις ηδη δεσμευσει θυρα στο ethernet DSLAM
του οτε απο τη στιγμη που εχεις 4.Οταν ειχες κανει την αναβαθμιση
καθυστερισε γιατι σε αλλαξαν DSLAM.
4.Οσο για τα 24,δεν ειανι 24.Ξερουμε οτι σιγουρα ειναι πανω απο 8 και
απο κει και περα οσο αντεχει η γραμμη σου!Εκει ισως μεινεις χωρις ιντερνετ
για λιγο αν δεν εχει προβλημα η γραμμη σου.Αν εχει ομως την εβαψες

Η οτενετ ομως τις ιδιες τιμες δεν εχει?

DI tourist
06-01-2008, 15:32
σορυ τωρα το ειδα:blush:
1.Διαβασα οτι οταν κανεις μεταφορα απο onsl kit->connx δεν εχει σημασια
η δεσμευση.Μπορεις να το διασταυρωσες κ απο την οτενετ.
2.Η αλλαγη του πακετου παιρνει 2 μερες το πολυ.Εσυ δε μενεις καθολου
χωρις ιντερνετ γτι δεν παρεμβαινει τεχνικος.Η γραμμη adsl ηταν του οτε
και εξακολουθει να ειναι οποτε δεν υπαρχει μεταφορα γραμμης,Το ιδιο και με τη συνδρομη:δινει το username σου ωστε να κρατηθει το ιδιο και δεν κανεις
καμια ρυθμιση.Ουσιαστικα αυτο που κανεις ειναι μετονομασια του πακετου.
Σε 2 μερες το πολυ θα εχεις 4 σε connx.Απο εκει και περα αν θελεις
μεγαλυτερη ταχυτητα γινεται η αναβαθμιση που ολοκληρωνεται σε
10 εργασιμες(γινεται τις τρελλης με τις αιτησεις).
3.Διατηρω μια επιφυλαξη γι αυτο που σου ειπαν για τις θυρες.
Δε νομιζω να παιζουν ρολο,εχεις ηδη δεσμευσει θυρα στο ethernet DSLAM
του οτε απο τη στιγμη που εχεις 4.Οταν ειχες κανει την αναβαθμιση
καθυστερισε γιατι σε αλλαξαν DSLAM.
4.Οσο για τα 24,δεν ειανι 24.Ξερουμε οτι σιγουρα ειναι πανω απο 8 και
απο κει και περα οσο αντεχει η γραμμη σου!Εκει ισως μεινεις χωρις ιντερνετ
για λιγο αν δεν εχει προβλημα η γραμμη σου.Αν εχει ομως την εβαψες

Η οτενετ ομως τις ιδιες τιμες δεν εχει?

Ωπ thnx, τωρα το ειδα κι εγω.

Στην οτενετ δεν εχει ακομα ταχυτητες πανω απο 8 και μου ειπαν οι ιδιοι να παω για connx θα ρωτησω περισσοτερα για τη γραμμη μου και για τις θυρες και αν ειναι ολα οκ θα μεταφερθω. :-)

Bebis
07-01-2008, 03:36
[..]

Με το νεο RUO υποτίθεται πως μένεις μόνο για μια μέρα χωρίς ίντερνετ. Από Οτενετ σε ΟΤΕ δεν νομίζω να μείνεις καθόλου χωρίς ιντερνετ...

Όσο για τις ταχύτητες, είχα κάνει αίτηση για αναβάθμιση από 1 σε 24 και μου έγινε σε 2 μέρες. Όμως έχει πολύ ψηλό power output το μόντεμ λόγω γραμμής και δεν μπορεί να κρατήσει σύνδεση σε επίπεδο Link και έτσι δεν μπορεί να συγχρονίσει. Αντ'αυτού στα 8mbps κλειδώνει μια χαρά (πληρώνω για 8). Οι ταχύτητες είναι φοβερές αλλά το θέμα είναι πως ξεμπερδεύειες σε λίγα λεπτά όλα τα τορρεντς και έτσι σπάνια το έχεις να κατεβάζει συνέχεια ώστε να παραπονεθείς για την ταχύτητα. (στα 8 κατεβάζει 3GB/ώρα, άρα δύσκολα κατεβάζει πανω από 2-3 ώρες την ημέρα). Γενικά με την αύξηση των ταχυτήτων δεν απαιτείται χαμηλότερο content ratio και δεν παρουσιάζεται συμφόρηση. (κλασσικά τις πρώτες 2 μέρες θα θες να κατεβάσεις όλο το ιντερνετ αλλά μετά από λίγο θα συνειδητοποιήσεις πως δεν έχεις χρόνο να δεις όσα κατέβασες... )

Σημείωση : είχα κάνει την αίτηση και με ενεργοποιήσαν 3 μέρες πριν τα Χριστούγεννα. Όμως λόγο του προβλήματος που αναφέρω πιο πάνω αναγκάστηκα να δηλώσω βλάβη παραμονή Χριστουγέννων πρωί. Ε, το μεσημέρι (13:30 με πέρναν τηλέφωνο πως φτιάχτηκε και να μου πουν και το πόρισμα τους). Ούτε 4 ώρες δεν τους πήρε να το φτιάξουν...Παραμονή Χριστουγέννων.

Σημείωση : (μάλλον) χρειάστηκε να με αλλάξουν (σε ethernet) dslam και ακόμα και αυτό δεν πήρε πάνω από 1 ώρα.

di\n@
07-01-2008, 11:51
Με το νεο RUO υποτίθεται πως μένεις μόνο για μια μέρα χωρίς ίντερνετ. Από Οτενετ σε ΟΤΕ δεν νομίζω να μείνεις καθόλου χωρίς ιντερνετ...

Όσο για τις ταχύτητες, είχα κάνει αίτηση για αναβάθμιση από 1 σε 24 και μου έγινε σε 2 μέρες. Όμως έχει πολύ ψηλό power output το μόντεμ λόγω γραμμής και δεν μπορεί να κρατήσει σύνδεση σε επίπεδο Link και έτσι δεν μπορεί να συγχρονίσει. Αντ'αυτού στα 8mbps κλειδώνει μια χαρά (πληρώνω για 8). Οι ταχύτητες είναι φοβερές αλλά το θέμα είναι πως ξεμπερδεύειες σε λίγα λεπτά όλα τα τορρεντς και έτσι σπάνια το έχεις να κατεβάζει συνέχεια ώστε να παραπονεθείς για την ταχύτητα. (στα 8 κατεβάζει 3GB/ώρα, άρα δύσκολα κατεβάζει πανω από 2-3 ώρες την ημέρα). Γενικά με την αύξηση των ταχυτήτων δεν απαιτείται χαμηλότερο content ratio και δεν παρουσιάζεται συμφόρηση. (κλασσικά τις πρώτες 2 μέρες θα θες να κατεβάσεις όλο το ιντερνετ αλλά μετά από λίγο θα συνειδητοποιήσεις πως δεν έχεις χρόνο να δεις όσα κατέβασες... )

Σημείωση : είχα κάνει την αίτηση και με ενεργοποιήσαν 3 μέρες πριν τα Χριστούγεννα. Όμως λόγο του προβλήματος που αναφέρω πιο πάνω αναγκάστηκα να δηλώσω βλάβη παραμονή Χριστουγέννων πρωί. Ε, το μεσημέρι (13:30 με πέρναν τηλέφωνο πως φτιάχτηκε και να μου πουν και το πόρισμα τους). Ούτε 4 ώρες δεν τους πήρε να το φτιάξουν...Παραμονή Χριστουγέννων.

Σημείωση : (μάλλον) χρειάστηκε να με αλλάξουν (σε ethernet) dslam και ακόμα και αυτό δεν πήρε πάνω από 1 ώρα.

Γενικα οταν καποιος εχει adsl γραμμη απο τον οτε και μεταφερεται
απο αλλο παροχο σε connx (οποιον παροχο και να εχει),δεν μενει καθολου
χωρις ιντερνετ γιατι δεν επεμβαινει κανενας τεχνικος ουτε θυρα αλλαζει.(κατα τη μεταφορα)

τωρα για τα αλλα που λες wow:wow: οι τεχνικοι στην περιοχη σου τα σπανε!
γενικα ολο παραπονα για καθυστερησεις εχουμε!και οντως,σε αλλαξαν DSLAM.που μενεις ?:D

εχεις δικιο,οτανδεν μπορει καποιος να συγχρονισει σε καποια ταχυτητα,
χρεωνεται την ταχυτητα στην οποια μπορει να συγχρονισει.
Αλλα αυτο δεν αρκει να το πει ο τεχνικος του 121.θα πρεπει να
το γραψει σαν παρατηρηση στο συστημα,και σε επικοινωνια του
πελατη με το 134 να γινει υποβαθμιση χωρις ποινη.
Επικοινωνησες με το 134 να το τσεκαρεις ετσι?:confused:

Gravity
07-01-2008, 12:01
Να ρωτησω κατι; Εχω connx και δν εχει ληξει ακομα το 6μηνο υποχρωτικο. Οταν το ειχα βαλει ρωτησα αν μεσα στο 6μηνο γινεται αν θελησω αναβαθμιση γραμμης και μου απηντησαν θετικοτατα.

Αν κανω αναβαθμιση ποιες χρεωσεις θα εχω?

EAK
07-01-2008, 12:48
Γεια σας
Έχω ήδη Forthnet ADSL in a box (768) η οποία λήγει σε λίγο.
1.Ψάχνοντας τα πακέτα είδα για κάποιο ότι με 90 € περίπου οι 2 μήνες είναι προπληρωμένοι και έχει 6μηνη δέσμευση (μετά μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου). Δηλαδή στα 90 συμπεριλαμβάνεται ο εξοπλισμός και η σύνδεση για 6 μήνες;
2. Πως θα γίνει η αλλαγή από Forthnet σε κάποιο άλλο (CONN-X). Τι πρέπει εγώ να κάνω;

di\n@
07-01-2008, 13:01
Γεια σας
Έχω ήδη Forthnet ADSL in a box (768) η οποία λήγει σε λίγο.
1.Ψάχνοντας τα πακέτα είδα για κάποιο ότι με 90 € περίπου οι 2 μήνες είναι προπληρωμένοι και έχει 6μηνη δέσμευση (μετά μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου). Δηλαδή στα 90 συμπεριλαμβάνεται ο εξοπλισμός και η σύνδεση για 6 μήνες;
2. Πως θα γίνει η αλλαγή από Forthnet σε κάποιο άλλο (CONN-X). Τι πρέπει εγώ να κάνω;

90 ε?πολλα μου φαινονται.κανονικα ο εξοπλισμος παρεχεται δωρεαν.
για να ερθεις σε connx πρεπει να συμπληρωσεις μια αιτηση εξουσιοδοτησης
γιανα διακοπει η forthnet και παραλληλα να κανεις κανονικα αιτηση για
connx για να παρεις το πακετο.Μεσα σε 2 μερες θα εχεις connx.
Ουσιαστικα η γραμμη μενει ιδια αλλα παιρνεις παροχη απο την οτενετ.
Αρχικα μεταφερεσαι στα 768 και μετα αμα θελεις κανεις αναβαθμιση.
(ετσι κι αλλιως καποια στιγμη θα γινει 1024 αυτοματα).
Καλυτερα να το παρεις απο δικτυο καταστηματων οτε και οχι απο συνεργαζομενα δικτυα(πλαισιο γερμανος κλπ)
Αν σου πουν οτι πρεπει να διακοψεις πρωτα τη forthnet και μετα να κανεις
αιτηση μην το δεχτεις.

@gravity: αναβαθμιση γινεται οποτε θες.Στο εξης θα χρεωνεσαι πλεον
το νεο παγιο της μεγαλυτερης ταχυτητας και στον πρωτο λογαριασμο θα ερθουν αναδρομικα για τη νεα ταχυτητα(αναλογα ποτε ενεργοποιηθηκε)
και επιστροφικα για την παλια(την οποια εχεις προπληρωσει).Δεν υπαρχει καμια
επιπλεον χρεωση.

Gravity
07-01-2008, 13:12
sry pali alla na ksanathimisw oti DEN exoun perasei 6 mines apo thn energopoiisi kai gnwrizw pws mono tote tha mpeis stis nees xrewseis.. Kanw lathos?

di\n@
07-01-2008, 13:27
sry pali alla na ksanathimisw oti DEN exoun perasei 6 mines apo thn energopoiisi kai gnwrizw pws mono tote tha mpeis stis nees xrewseis.. Kanw lathos?

ναι η αληθεια ειναι οτι ηδη εχεις μπει στις νεες χρεωσεις γιατι
οι νεες τιμες αφορουν ολους τους πελατες.δεν εχει σημασια που
δεν εχει ληξει το εξαμηνο.Μπορεις να αναβαθμισεις οποτε θελεις.
Το προβλημα θαηταν αν ηθελες να υποβαθμισεις η να καταργησεις.
Εκει οντως υπαρχει η δεσμευση

striker05
07-01-2008, 13:34
εχω συμβαση με οτε φοιτιτικο ως τελη ιανουαριου προπληρωμενη :baby: :baby: :baby: . μπορει να μου πει κανεις που το εχει κανει νωριτερα απο μενα, τις διαδικασιες που χρειαζεται για να διακοψω την συμβαση.:confused:

Bebis
07-01-2008, 14:35
Γενικα οταν καποιος εχει adsl γραμμη απο τον οτε και μεταφερεται
απο αλλο παροχο σε connx (οποιον παροχο και να εχει),δεν μενει καθολου
χωρις ιντερνετ γιατι δεν επεμβαινει κανενας τεχνικος ουτε θυρα αλλαζει.(κατα τη μεταφορα)

τωρα για τα αλλα που λες wow:wow: οι τεχνικοι στην περιοχη σου τα σπανε!
γενικα ολο παραπονα για καθυστερησεις εχουμε!και οντως,σε αλλαξαν DSLAM.που μενεις ?:D

εχεις δικιο,οτανδεν μπορει καποιος να συγχρονισει σε καποια ταχυτητα,
χρεωνεται την ταχυτητα στην οποια μπορει να συγχρονισει.
Αλλα αυτο δεν αρκει να το πει ο τεχνικος του 121.θα πρεπει να
το γραψει σαν παρατηρηση στο συστημα,και σε επικοινωνια του
πελατη με το 134 να γινει υποβαθμιση χωρις ποινη.
Επικοινωνησες με το 134 να το τσεκαρεις ετσι?:confused:
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες γιατί μπορεί κάποιος να έχει Full LLU από άλλο πάροχο και να είναι σε dslam "συνεγκατάστασης" (δηλαδή εξοπλισμός άλλης εταιρείας στον ίδιο χώρο). Άρα εκεί απατείται να αλλάξει πάλι σε dslam του ΟΤΕ,εκτος και αν έχει ΑΡΥΣ εξαρχής.

Όντως οι τεχνικοί τα σπάνε στη γειτονιά μου. Τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια....Παλιά ήταν n00bades.:D (βέβαια φταίει το ότι έχουν πολλές "premium" συνδέσεις εδώ και δεν τους παίρνει να κάνουν αλλιώς)

Ναι, είχα επικοινωνήσει αυθημερόν με το 134 για τα σχετικά. Το αστείο της υπόθεσης ήταν πως μου ζητούσαν πάλι ΑΦΜ και δεν μπορούσα να βρω το χαρτάκι που το είχα γραμμένο.... ε, μπήκα στο my.otenet και τους το διάβασα από κει. :wow: :D

Striker05 : Με το νέο RUO δεν νομίζω να χρειάζεται να την διακόψεις εσύ, αν θες να βάλεις άλλο πακέτο. Αν έχει βρει κάποιο πακέτο που σε ενδιαφέρει πάρε κατευθείαν την εταιρεία που το προσφέρει.

di\n@
07-01-2008, 21:03
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες γιατί μπορεί κάποιος να έχει Full LLU από άλλο πάροχο και να είναι σε dslam "συνεγκατάστασης" (δηλαδή εξοπλισμός άλλης εταιρείας στον ίδιο χώρο). Άρα εκεί απατείται να αλλάξει πάλι σε dslam του ΟΤΕ,εκτος και αν έχει ΑΡΥΣ εξαρχής.

Όντως οι τεχνικοί τα σπάνε στη γειτονιά μου. Τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια....Παλιά ήταν n00bades.:D (βέβαια φταίει το ότι έχουν πολλές "premium" συνδέσεις εδώ και δεν τους παίρνει να κάνουν αλλιώς)

Ναι, είχα επικοινωνήσει αυθημερόν με το 134 για τα σχετικά. Το αστείο της υπόθεσης ήταν πως μου ζητούσαν πάλι ΑΦΜ και δεν μπορούσα να βρω το χαρτάκι που το είχα γραμμένο.... ε, μπήκα στο my.otenet και τους το διάβασα από κει. :wow: :D

ναι οταν λεω adsl γραμμη απο τον οτε εννοω ΑΡΥΣ!Οχι να ειναι σε
DSLAM του οτε αλλα να ειναι αγορασμενη η γραμμη απο αλλη εταιρεια.
Αν και στο shared LLU
παλι δεν μενει χωρις ιντερνετ για αλλο λογο ομως.
Στο full,κλαυτα χαραλαμπε!:D
οσο για τις premium, και τους τεχνικους μη το λες!που να δεις στη
Ν.Ιωνια τη γινεται!

thedel
11-01-2008, 01:59
na rotiso k ego gia ti diki mou periptosi...:p
eixa forthnet foititiko (768) k eleikse prin liges meres.vevea eixa ksexasei pote akrivos tha eleige opote to sinexisan k paei to mina 12E apo oti mou eipan ,me tin idia taxitita!
exei mipos kapoios kati kalitero na mou proteinei?den endiaferomai gia 2play (oxi akomi...;-) ).
thanks!!!:wavey:

Mr. Iso
11-01-2008, 02:37
na rotiso k ego gia ti diki mou periptosi...:p
eixa forthnet foititiko (768) k eleikse prin liges meres.vevea eixa ksexasei pote akrivos tha eleige opote to sinexisan k paei to mina 12E apo oti mou eipan ,me tin idia taxitita!
exei mipos kapoios kati kalitero na mou proteinei?den endiaferomai gia 2play (oxi akomi...;-) ).
thanks!!!:wavey:

Θα σου έλεγα να πάρεις 24Mbit από τη Forthnet (http://diodos.gsrt.gr/PackagesISP.aspx?isp=16&f=s)(είτε φοιτητικό το πάρεις, είτε κανονικό, ίδια τιμή είναι) μόνο κ μόνο για να μη μείνεις χωρίς Internet καθόλου, αφού δεν θ αλλάξεις πάροχο... (ε, σχεδόν καθόλου, μπορεί να είναι μερικές ώρες, άντε μιά μέρα) Αλλά αυτό συνεπάγεται ότι πιθανόν να ανιμετωπίσεις τα γνωστά προβλήματα τις Forthnet,(αν δεν τα έχεις ζήσει ήδη) δλδ κατά κύριο λόγο να πέφτει στιγμιαία η σύνδεση μερικές φορές τη μέρα,κλπ....

Αν δεν σε απασχολεί το ν αλλάξει πάροχο, τότε σου προτείνω 24 Mbps από τη HOL (http://diodos.gsrt.gr/Package.aspx?package=105) (φοιτητική προσφορά μεσω Δίοδος)... Το αρνητικό βέβαια είναι ότι πρέπει να προπληρώσεις για ένα έτος, αλλά το θετικό ότι αντιστοιχεί σε 15€ το μήνα... Από άποψη ποιότητας υπηρεσιών κ ταχύτητας, στεθρότητας κλπ είναι πολύ καλά, αλλά παρακάλα να μη χρειαστείς να πάρεις τηλ την Τεχνική Υποστήριξη ή την Εξυπηρέτιση Πελατών... Ποτέ μου δεν έχει τύχει να περιμένω λιγότερο από 15 λεπτά...:-(

Για την περίπτωση των 24 Mbps του ΟΤΕ, δεν θα στο σύστηνα καθότι όπως θα δείς κ στο thread Προκύρηξη ΟΤΕ στην κεντρική σελίδα, τα ίδια τα παιδιά που δουλεύουν εκεί έχουν πει ότι λαμβάνουν πολλά παράπονα το τελευταίο διάστημα(από τότε που άρχισε να προσφέρει 24 Mbps , κυρίως γι αυτή την ταχύτητα... (Εμ βέβαια, αφού δεν ήταν προετοιμασμένος καλά ο ΟΤΕ να δεχτεί τόσες πολλές νέες συνδέσεις σ αυτή την ταχύτητα κ προσπαθούν αν του ενεργοποιήσουν όλους μαζί, λογικό είναι να μην αντέξει το σύστημα...:tounge: )

Στις άλλες εταιρείες δεν διακρίνω κάτι το αξιόλογο, είτε λόγω τιμής, είτε λόγω ταχύτητας, είτε λόγω ποιότητας υπηρεσιών...

Ελπίζω να βοήθησα....

:wavey: :wavey:

di\n@
11-01-2008, 11:31
@απο πανω:τα παραπονα για τα 24 μεχρι στιγμης οφειλονται
στο οτι οι γραμμες καποιων συνδρομητων δεν αντεχουν πανω απο 8 η 4.
Οχι λογω πιταρισμενου DSLAM(ακομα)
Νομιζω οτι οποιος εχει 24,εχει ακριβως τη max ταχυτητα ου του επιτρεπει
η γραμμη του.Οπως περιπου γινεται και σε αλλους παροχους.
Για να εχει καποιος 24 πρεπει 1.να τα σηκωνει η γραμμη 2.να κλωσσαει το
DSLAM:D
παντως προσωπικα θεωρω τα 24 υπερβολικα και αχρηστα,εκτος αν προκειται
για εταιρεια

Gravity
11-01-2008, 15:11
Na rwtisw oi times tou foititikou tou ote katebhkan kai autes me thn meiwsi twn allwn timwn? kserei kaneis ti paizei?

Mr. Iso
11-01-2008, 15:47
@απο πανω:τα παραπονα για τα 24 μεχρι στιγμης οφειλονται
στο οτι οι γραμμες καποιων συνδρομητων δεν αντεχουν πανω απο 8 η 4.
Οχι λογω πιταρισμενου DSLAM(ακομα)
Νομιζω οτι οποιος εχει 24,εχει ακριβως τη max ταχυτητα ου του επιτρεπει
η γραμμη του.Οπως περιπου γινεται και σε αλλους παροχους.
Για να εχει καποιος 24 πρεπει 1.να τα σηκωνει η γραμμη 2.να κλωσσαει το
DSLAM:D
παντως προσωπικα θεωρω τα 24 υπερβολικα και αχρηστα,εκτος αν προκειται
για εταιρεια

As far as I heared, είναι σε κάποιες περιοχές σχεδόν πιταρισμένα (αυτά του ADSL2+).... Βασικά έχει κ ηλίθιο σύστημα ο ΟΤΕ στο πως μοιράζει τους χρήστες στα DSLAM... π.χ.: Εγώ μάλλον έπρεπε να είμαι Ιλλισό που είναι άδειο από χρήστες κ είμαι Αμπελόκηπους που γίνεται της πουτάνας.... Ζντουπ...

Αλλά κ προβλήματα να μην είχε ο ΟΤΕ μου φτάνει το ότι είναι ακριβός κ ότι είναι ...ο ΟΤΕ....!!!!:baby: :baby: Σιγά μην προτείνω ποτέ σε άνθρωπο να πάει στον ΟΤΕ.... (Δεν είμαι προκατειλημένος, αυτός είναι ο ΟΤΕ....:tounge: :tounge: )

Na rwtisw oi times tou foititikou tou ote katebhkan kai autes me thn meiwsi twn allwn timwn? kserei kaneis ti paizei?

Για κοίτα εδώ (http://diodos.gsrt.gr/)... Το γνωστό Δίοδος είναι...
Αμάν πιά όλα στ στόμα τα θέλετε....:p :p:love2: :love2:

Gravity
11-01-2008, 19:57
Για κοίτα εδώ (http://diodos.gsrt.gr/)... Το γνωστό Δίοδος είναι...
Αμάν πιά όλα στ στόμα τα θέλετε....:p :p:love2: :love2:

Mαλλον δν με καταλαβες, εννοω για τους ηδη εχοντες ΟΤΕ απο το διοδος και εχει περασει ο 1 χρονος και πληρωνουν γυρω στα 11.5.. Επειδη δν εχω διαβασει κατι επι τουτου..

di\n@
11-01-2008, 23:35
Mαλλον δν με καταλαβες, εννοω για τους ηδη εχοντες ΟΤΕ απο το διοδος και εχει περασει ο 1 χρονος και πληρωνουν γυρω στα 11.5.. Επειδη δν εχω διαβασει κατι επι τουτου..

στα ιδια χρηματα θα γινει αυτοματα αναβαθμιση στα 1024.δε προσφερεται
μεγαλυτερη ταχυτητα μεχρι στιγμης

mr Iso:το συγκεκριμενο κομματι σχολιασα δεν ειπα να προτεινεις τον οτε.
και φυσικα ειναι ακριβος αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα
//εντελως ενημερωτικα ,ειδαμε και τα μη πιταρισμενα DSLAM των εναλλακτικων
επισης το οτι ειναι γεματο το DSLAM δε σημαινει οτι δημιουργειται απαραιτητα
προβλημα.Κατω απο 8 δεν εχει κανεις λογω πιταρισμενου DSLAM

Mr. Iso
12-01-2008, 03:40
mr Iso:το συγκεκριμενο κομματι σχολιασα δεν ειπα να προτεινεις τον οτε.
και φυσικα ειναι ακριβος αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα
//εντελως ενημερωτικα ,ειδαμε και τα μη πιταρισμενα DSLAM των εναλλακτικων
επισης το οτι ειναι γεματο το DSLAM δε σημαινει οτι δημιουργειται απαραιτητα
προβλημα.Κατω απο 8 δεν εχει κανεις λογω πιταρισμενου DSLAM

Ναι μωρέ, πλακίτσα έκανα....Chill out...;-)
Ντάξει οι ενναλακτικοί είναι εναλακτικοί κ (ψιλό)δικαιολογούνται....
Βασικά κ να γεμίσει το DSLAM ναι, δεν σημιουργεί τόσο πρόβλημα (μιά μείωση ταχύτητας τις ώρες αιχμής βέβαια την έχεις) αλλά, εν προκείμενω στον ΟΤΕ, εκεί που συνδέονται τα DSLAM στα κεντρικά δεν είναι πορετοιμασμένα για πιταρισμένα DSLAM 24αρια...Δεν υπολόγιζαν τόσο μεγάλο Bandwidth τόσο σύντομα, γι αυτό κ μόλις αρχίσαν όλοι να κάνουν μαζικά αναβαθμίσεις σε 24, οι server τα είδαν λίγο κωλυώμενα... Αφού άκουσα ότι ο στόχος ήταν 300 περίπου αιτήσεις κ έγιναν 800+...
Κάτω από 8 φυσικά κ δεν έχουν πρόβλημα γιατί ήταν υπολογισμένη η κατάσταση...Είναι δουλεμένο τόσο καιρό το ADSL2...

di\n@ μιάς κ έχεις τα κονέ σαν εργαζόμενη εκεί, ψήστους να βάλει ο ΟΤΕ δορυφορικό.... Γιατί μέχρι τώρα είναι παράνομο...Αλλά άμα βάλει ο ΟΤΕ θα το νομιμοποιήσουν σε μιά νύχτα... Κ θα βάλω εγώ πιάτο να παίρνω από Ευρώπη...:smokin: :smokin: Γιατί με το ADSL κ χωρίς οπτικές ίνες δεν γίνεται δουλειά.....:angryfire :angryfire

nighthawk
12-01-2008, 03:48
Το δορυφορικό έχει χαμηλότερες ταχύτητες από το dsl..Απλά το πλεονέκτημα του είναι πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε οποιαδήποτε περιοχή.
Και είναι και ακριβότερο από το dsl και δεν έχεις και upload ταχύτητα γιατί για uploading χρησιμοποιείς επίγεια σύνδεση.

Mr. Iso
12-01-2008, 03:57
Το δορυφορικό έχει χαμηλότερες ταχύτητες από το dsl..Απλά το πλεονέκτημα του είναι πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε οποιαδήποτε περιοχή.
Και είναι και ακριβότερο από το dsl και δεν έχεις και upload ταχύτητα γιατί για uploading χρησιμοποιείς επίγεια σύνδεση.

Nop nop nop...Εκεί μακριά στον πολιτισμό (Γερμανία-Γαλλία-Σουηδία-κλπ) το δορυφορικό κοστίζει όσο κοστίζει εδώ το 24 τώρα... Κ πιό φθηνά... Κ με παραπλήσιες ταχύτητες...Πραγματικές ταχύτες...Χωρίς απώλειες σήματος λόγω απόστασης, δικτύο,κλπ...
Ααα, υπάρχει κ αμφίδρομο δορυφορικό... Donwload κ Upload από το ίδιο πιάτο... Κ με την ταχύτητα upload να είναι η μισή ακριβώς του download...
Άσε, εξελιγμένα πράγματα...:p :p

nighthawk
12-01-2008, 03:59
Ναι,το ξέρω για το εξωτερικό,αλλά αυτό δεν σημαίνει πως υπάρχει και στην Ελλάδα αυτό το πράγμα..Ή πως θα έρθει σχετικά άμεσα..

di\n@
12-01-2008, 11:52
καλεεεεε εχουν δορυφορικο!
και πραγματι οι ταχυτητες ειναι εγγυημενες εκει!
αλλα ΔΕΝ θελετε να μαθετε ποσο εχει!:d :d :d
//περιπου 2000 ο εξοπλισμος(πιατο κλπ)και η συνδρομη αν θυμαμαι καλα
100-150 ευρω.το καλοκαιρι μπηκε δεν ξερω αν εχουν αλλαξει οι τιμες
μεχρι τοτε,γτι δε το διαχειριζομαστε εμεις

Mr. Iso
14-01-2008, 18:30
καλεεεεε εχουν δορυφορικο!
και πραγματι οι ταχυτητες ειναι εγγυημενες εκει!
αλλα ΔΕΝ θελετε να μαθετε ποσο εχει!:d :d :d
//περιπου 2000 ο εξοπλισμος(πιατο κλπ)και η συνδρομη αν θυμαμαι καλα
100-150 ευρω.το καλοκαιρι μπηκε δεν ξερω αν εχουν αλλαξει οι τιμες
μεχρι τοτε,γτι δε το διαχειριζομαστε εμεις

Μα δεν πρόσεξες ένα πράγμα που είπα.... Από εξωτερικό είναι φθηνόόό....
Ε, για τον εξοπλισμό το ξέρω ότι κάνει τόσο (κ άμα έρθει κ ο ΟΤΕτζής να στο σετάρι θα σου πάρει τα κέρατα σου) αλλά δόξα το θεό έχω τη δυνατότητα να τον πάρω χονδρική κατευθείαν από τις εταιρείες εισαγωγής, οπότε αν το αποφασίσω θα μου πάει 600-700€....:p :p :p :smokin:
Ντάξει κάτσε να μου ενεργοποιηθεί πρώτα το 2Play από τη HOL, να δώ πώς είανι κ άμα είναι σε ένα χρόνο το βάζω....
(Πάλι δεν τους έχετε δώσει πόρτες κ περιμένω εγώ...Γκρρρ:blush: :love2: )

di\n@
03-02-2008, 23:34
Νεα πακετα Διοδος απο την οτενετ 2 και 8 mbps (http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-11203d80a55-1000a;jsessionid=81172F332C133E50E293446731A94CCE. tomcat1)

εκλεισε το μαγαζι και το αφεντικο τρελαθηκε.
Εγω την αγαπουσα παντως την οτενετ :love2: θα μου λειψει σνιφ:-(

Οι πελάτες που προμηθεύτηκαν την υπηρεσία OTENET OnDSL Kit Student μέχρι και τις 31/01/2008 θα μεταφερθούν σταδιακά στις νέες ταχύτητες. Πιο αναλυτικά:

* οι πελάτες με ταχύτητα 768Kbps θα αναβαθμιστούν σταδιακά στην νέα ταχύτητα 2Mb.
* οι πελάτες με ταχύτητα 1Mb θα αναβαθμιστούν σταδιακά στη νέα ταχύτητα 8Mb (για την ομαλή σύνδεση στο internet με ταχύτητα στα 8Mb προτείνεται η χρήση εξοπλισμού router).

noegr
04-02-2008, 00:01
Ερώτηση:

ένα router over isdn μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε σύνδεση pstn?