PDA

Επιστροφή στο Forum : [renamed] Η Ελλάδα καίγεται.

Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6]

aektzis21
23-08-2009, 13:23
Ποιά Εκάλη ρε παιδιά??Χαζοί είστε??Θα καεί η Εκάλη??Κάηκε το καζίνο της Πάρνηθας πρόπερσυ??Η μήπως νομίζετε ότι θα καεί η μονή της Πεντέλης??????? :wavey:

d3m
23-08-2009, 13:23
ηρθε και εδω........:-(

aektzis21
23-08-2009, 13:25
Tα ματ έχουν κλείσει την είσοδο απο εθνική προς αγιο στέφανο.

Το ακούσαμε και αυτο.Αυτή η κυβέρνηση παντου στέλνιε τα ΜΑΤ.Σε κάθε περίπτωση μην πάει κανείς προς τα εκεί.

Ξεκόλλα ρε φιλαράκι λίγο.Ποια ΜΑΤ και εσύ??Αν είναι δυνατόν.Ξεκόλλα λίγο αγόρι μου, εδώ ο κόσμος καίγεται και το μουνί ξυρίζεται, δεν θα σου ρίξουν ξύλο μην φοβάσαι.

Sevasmios
23-08-2009, 13:26
Κρίμα ρε παιδιά ο Άγιος Στέφανος, καταπράσσινη περιοχή, πανέμορφη.

Σαν να ακούω τον Παυλόπουλο. Ο στρατηγός άνεμος φταίει.

Ruka13
23-08-2009, 13:32
ηρθε και εδω........:-(

:o :confused: :o :confused: :o
Really???

d3m
23-08-2009, 13:33
:o :confused: :o :confused: :o
Really???

τα καλυβια που ειπανε σε καποια φαση....

flash_sparrow
23-08-2009, 13:33
φωτια σε καλυβια-κερατεα αλλα τεθηκε υπο ελεγχο απ'οτι ακουσα..ας ελπισουμε να ειναι αληθεια..

Sevasmios
23-08-2009, 13:37
Μακάρι να γίνει κάτι μέχρι να πέσει ο ήλιος, γιατι αλλιώς θα έχουμε θύματα το βράδυ.

Βλέπω τις ρίψεις που κάνουν τα canandair και τα ελικόπτερα. Ήρωες οι πιλότοι.

sxizoφρeneia658
23-08-2009, 13:39
Ξεκόλλα ρε φιλαράκι λίγο.Ποια ΜΑΤ και εσύ??Αν είναι δυνατόν.Ξεκόλλα λίγο αγόρι μου, εδώ ο κόσμος καίγεται και το μουνί ξυρίζεται, δεν θα σου ρίξουν ξύλο μην φοβάσαι.

Γίνεσαι λίγο εριστικός τώρα?
Το γεγονός ότι στέλνει παντού ΜΑΤ η κυβέρνηση είναι ακόμα ένα γεγονός της γενικής ξεφτίλας και το παληκάρι το ανέφερε,που είναι το πρόβλημα?

Roxalas
23-08-2009, 13:44

Άμα θες να ακούς μόνο κλάψες βάλε μέγκα μία πλάκα έκανα.

St3f@n0s
23-08-2009, 13:46
Άμα θες να ακούς μόνο κλάψες βάλε μέγκα μία πλάκα έκανα.

Γίνεσαι λίγο εριστικός τώρα?
Το γεγονός ότι στέλνει παντού ΜΑΤ η κυβέρνηση είναι ακόμα ένα γεγονός της γενικής ξεφτίλας και το παληκάρι το ανέφερε,που είναι το πρόβλημα?

O allos kanei plakes me tetoies katastaseis exontas ws pathma ta MAT kai esu anarwtiesai gt o aektzis ginetai eristikos(pou deh htan kai sthn teliko)...

Eleorrrrrrr...

sxizoφρeneia658
23-08-2009, 13:50
O allos kanei plakes me tetoies katastaseis exontas ws pathma ta MAT kai esu anarwtiesai gt o aektzis ginetai eristikos(pou deh htan kai sthn teliko)...

Eleorrrrrrr...

Ντάξει πόσο τραγική ήταν η πλάκα που έκανε?Σπήλωσε την μνήμη κάποιου?Έθιξε κάποια από τις οικογένεις που χάνουν τα σπίτια τους?
Νομίζω όχι..
Απλά κορόιδεψε τον κρατικό μηχανισμό,ο οποίος btw,έχει στείλει έξω από την αυλή του κυρίου Έβερτ πυροσβεστική..

St3f@n0s
23-08-2009, 13:56
Ντάξει πόσο τραγική ήταν η πλάκα που έκανε?Σπήλωσε την μνήμη κάποιου?Έθιξε κάποια από τις οικογένεις που χάνουν τα σπίτια τους?
Νομίζω όχι..
Απλά κορόιδεψε τον κρατικό μηχανισμό,ο οποίος btw,έχει στείλει έξω από την αυλή του κυρίου Έβερτ πυροσβεστική..

Kai egw exw monimh empa8eia me thn dioikhsh tou pana8hnaikou alla den thn kathgorw otan den mou shkwnetai to prwi...

Skepsou ligo...:wavey:

sxizoφρeneia658
23-08-2009, 13:59
Kai egw exw monimh empa8eia me thn dioikhsh tou pana8hnaikou alla den thn kathgorw otan den mou shkwnetai to prwi...

Skepsou ligo...:wavey:

Εγώ πιστεύω πως αν την μηνύσεις θα βρεις την υγειά σου,true story :sleep: :love2:
Είπαμε έκανε μια πλάκα,ακίνδυνη,δεν έβρισε κανένα δεν κατηγόρησε κανένα,δεν έθιξε κανένα πέρα από τον κύριο υπεύθυνο σε όλη αυτή την κατάσταση.
Ας μην το τραβήξουμε ακόμα περισσότερο.

Roxalas
23-08-2009, 14:04
Επείδη βλέπω τηλεόραση τώρα με αγγιξε η κωμικοτραγική διάσταση του πράματος.Συγγνώμη αλλα είχε πολύ γέλιο η φάτσα του καραμανλή πάνω στο ελικόπτερο.

Solidus
23-08-2009, 14:06
Επείδη βλέπω τηλεόραση τώρα με αγγιξε η κωμικοτραγική διάσταση του πράματος.Συγγνώμη αλλα είχε πολύ γέλιο η φάτσα του καραμανλή πάνω στο ελικόπτερο.

Δε μπορεί να κρύψει το θαυμασμό για το μεγαλείο του.

BuenosDias
23-08-2009, 14:09
http://4.bp.blogspot.com/_Bm8LFUTyfVI/SpDzrfm0TVI/AAAAAAAAAlY/lUDiImT560g/s1600/2007-2009.jpg

mad_nassos
23-08-2009, 14:19
http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/untitled-18exxfy.jpg

Οι παρυφές του διόνυσου!!!Χαχαχα να καείτε ζωντανοι ρε αλήτες...

Αυτοί θα σωθούνε ρε.....

Κατά κάποιο περίεργο τρόπο, γι'αυτούς συγκεκριμένα θα φτάσει υπερδιπλάσια δύναμη πυροσβεστών οπότε όλα οκ.......

Καλά είστε ηλίθιοι??
Τι να πω ρε γαμώτο μου...

Ripper
23-08-2009, 14:32
Καλά είστε ηλίθιοι??

Sarcasm? :confused: Κάτσε να σε βοηθήσω: http://en.wikipedia.org/wiki/Sarcasm

Ένα αυτό, και δεύτερον να στο εξηγήσω γιατί μπορεί να μπερδευτείς, για το κράτος οι άνθρωποι αξίζει να σώζονται ανάλογα με τις περιουσίες τους......

mad_nassos
23-08-2009, 14:34
Καλά είστε ηλίθιοι??

Ένα αυτό, και δεύτερον να στο εξηγήσω γιατί μπορεί να μπερδευτείς, για το κράτος οι άνθρωποι αξίζει να σώζονται ανάλογα με τις περιουσίες τους......

Ειδικά του Ροχάλα δεν είναι σαρκασμός... ή τουλάχιστον σαρκασμός που τον ανέχεται κάποιος που υποφέρει... ok?

Επίσης το ότι έχεις σπίτι στο Διόνυσο δεν σημαίνει ότι έχεις μεγαλύτερη περιουσία από έναν που μένει στα Εξάρχεια ή στα Λιόσια... ούτε ότι ζεις πιο άνετα... :sleep:

ironman
23-08-2009, 14:35
καλα τωρα μη δουλευομαστε μεταξυ μας, οι συγκεκριμενοι της φωτο που εχουν χτισει μες στο δασος δε νομιζω να πεινανε κιολας..

Ripper
23-08-2009, 14:38
Ειδικά του Ροχάλα δεν είναι σαρκασμός... ή τουλάχιστον σαρκασμός που τον ανέχεται κάποιος που υποφέρει... ok?

Επίσης το ότι έχεις σπίτι στο Διόνυσο δεν σημαίνει ότι έχεις μεγαλύτερη περιουσία από έναν που μένει στα Εξάρχεια ή στα Λιόσια... ούτε ότι ζεις πιο άνετα... :sleep:

Δες λίγο το ύφος του ροχάλα και θα καταλάβεις πως το εννοεί.......
Προφανώς και δεν κυριολεκτεί...

Όσο για τις περιουσίες, φαίνεται και στη φώτο που πόσταρε τι παίζει..........

Εκτός κι αν έχουν πισίνες στα εξάρχεια και στα λιόσια.........

d3m
23-08-2009, 14:40
δεν καταλαβαινω που παει αυτη η συζητηση...
δηλαδη η φωτια δεν θελετε να σβησει????

roumdic
23-08-2009, 14:40
Αν ειναι δυνατον!

Πρώτα απ'όλα η περιβαλλοντική καταστροφή είναι ανυπολόγιστη!

Πεινάνε δε πεινάνε το σπίτι τους καίγεται!

Κ αν χτίσανε εκεί κάποιοι άλλοι φταίνε που με την ανικανότητά τους και την εγκληματική αδιαφορία τους για το δάσος, τους αφήσανε να χτίσουνε.

sxizoφρeneia658
23-08-2009, 14:42

Και εγώ θα αναφέρω ξανά πως, στην αυλή του κυρίου Έβερτ έχει σταλεί πυροσβεστικό όχημα με πυροσβέστες..
Και σε τελική ανάλυση, ας μην γελιόμαστε,οι φωτιές είναι καθαρά για να χτιστούνε του χρόνου τα αυθαίρετα,τα αυθαίρετα για την κόρη του κάθε υπουργού.
Δυστυχώς την πληρώνει και ο όλος ο υπόλοιπος κόσμος που βλέπει τους κόπους του και ολόκληρη την ζωή του να καταστρέφεται.
Αλλά στη Ελλάδα για το απώτερο καλό κάποιος πάντα έτσι γίνεται.Θυσιάζονται και όλοι όσοι δεν φταίνε.
Α και κάτι μου λέει πως αύριο θα βγούνε τα αποτελέσματα των πανελληνιών, ένα περίεργο πράγμα..:sleep:
Οπότε θεωρώ πως τα παιδιά αναφέρθηκαν στην κρατική ηγεσία που έχει κάνει κάθε πράσινη μονάδα εκεί πάνω οικόπεδο, για τις πισινούλες τους.
Δεν πιστεύω πως το να εύχεσαι στον άλλο να ψηθεί είναι ωραίο,αλλά δεν βλέπω να την πληρώνουν κάπως τα χρυσά μας κουτάλια..

mad_nassos
23-08-2009, 14:44
Δες λίγο το ύφος του ροχάλα και θα καταλάβεις πως το εννοεί.......
Προφανώς και δεν κυριολεκτεί...

Όσο για τις περιουσίες, φαίνεται και στη φώτο που πόσταρε τι παίζει..........

Εκτός κι αν έχουν πισίνες στα εξάρχεια και στα λιόσια.........

Επιμένω όμως ότι εμένα με ενοχλεί το ύφος του...

Ναι όταν ο άλλος έχει του κόσμου τα λεφτά στην τράπεζα ξέρω 'γω και άλλα τόσα ραμμένα στο στρώμα του, και μένει στα λιόσια επειδή είναι τσιγκούνης ή για άλλους 616842 λόγους σημαίνει ότι επειδή δεν έχει πισίνα είναι φτωχαδάκι??
Μην τρελαθούμε τώρα....
Στην Ελλάδα που οι μαγελύτερες καταθέσεις σε τράπεζες είναι από αλλοδαπούς οι οποίοι μένουν στα Πατήσια και στον Άγιο Παντελεήμονα πάμε και βλέπουμε ότι ο άλλος έχει διόροφο?
Τι να πω...? :-(

δεν καταλαβαινω που παει αυτη η συζητηση...
δηλαδη η φωτια δεν θελετε να σβησει????

Έλα ντε?? :confused:

S1lV3r._.RAnG3r

Αν ειναι δυνατον!

Κ αν χτίσανε εκεί κάποιοι άλλοι φταίνε που με την ανικανότητά τους και την εγκληματική αδιαφορία τους για το δάσος, τους αφήσανε να χτίσουνε.

QFE ....

ironman
Αν ειναι δυνατον!

απο την αλλη βεβαια δε γινεται τη μια να λεμε "μουνοπανα ζωα βαζουν φωτιες και φτιαχνουν βιλλες στα δαση" κι απο την αλλη να λεμε "κακομοιροι τους καηκε η βιλιτσα που θα ζησουν τωρα" ;-)

roumdic
Φιάλες από γκαζάκια στα καμμένα στο Διόνυσο (http://www.newsblog.gr/?p=20786)

Ripper
23-08-2009, 14:45
Κανείς δεν εννοεί να καούν οι άνθρωποι προφανώς, απλά εγώ προσωπικά ειρωνεύομαι το γεγονός ότι αυτούς η κυβέρνηση θα σκιστεί να τους σώσει σε αντίθεση με άλλους που δεν είναι τόσο καπιτάλες.........

Τέσπα, αντί να κράζετε τις μαλακίες που λένε τα χανούμια.......

http://img197.imageshack.us/img197/4150/scorebu.jpg

S1lV3r._.RAnG3r
23-08-2009, 14:45
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=58741&cid=4

S1lV3r._.RAnG3r
23-08-2009, 14:46
Κανείς δεν εννοεί να καούν οι άνθρωποι προφανώς, απλά εγώ προσωπικά ειρωνεύομαι το γεγονός ότι αυτούς η κυβέρνηση θα σκιστεί να τους σώσει σε αντίθεση με άλλους που δεν είναι τόσο καπιτάλες.........

An htan h mlkia a8lhma, tha eixes vgei prwta8lhths

// xwris na exw kamia diathesh na soy thn pw, apla thn apopsh m lew gt me neyriazei arketa ayth h nootropia soy

supermario
23-08-2009, 14:49
Με τέτοιο αέρα και σε τέτοιες εκτάσεις, είναι απίστευτα δύσκολο να διορθωθεί κάτι σε ικανοποιητικό βαθμό. Όσοι βάζουν τις φωτιές, ξέρουν πότε να τις βάλουν. Τουλάχιστον οι προσβέστες κάνουν ό,τι μπορούν, τώρα αν είναι λίγοι ή δεν έχουμε τόσα αεροπλανα, είναι άλλο θέμα. Αλλά και πάλι είναι εξαιρετικά δύσκολο να αντιμετωπίσεις τέτοιες φωτιές.

κάνεις λάθος, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ. όσο προβληματικό κράτος και να παραλάβανε, όπως ισχυρίζονται τουλάχιστον, παραλάβανε ένα κράτος από ολυμπιακούς αγώνες με πυροσβεστική και σώματα ασφαλείας να δουλεύουν στην εντέλεια. η κατάντια η σημερινή είναι αποκλειστικά πρόβλημα της τωρινής κυβέρνησης. αλλά η δικαιολογία είναι πάντα η ίδια "φταίει το πασοκ" ακόμα και μετά από 5 χρόνια. στο διάλο να πάνε και να γαμηθούνε όλοι. να φύγουν σήμερα κι όλας από μόνοι τους

Roxalas
23-08-2009, 14:51
Καλά δεν βλέπεις οτι έχουν χτίσει μέσα στο δάσος βίλες???Τώρα κάθονται και κλέγονται.

Στα παπάρια τους για τη φύση πως το λένε...Το μόνο που τους νοιαζει είναι η θέα.

Και έλεος μην μας λέτε ότι το ίδιο είναι να καίγεται η βίλα σου που έχει φτιάξει με κλέμμενα λεφτά και το ίδιο είναι να χάνει το σπίτι της μια οικογένεια που τα βγάζει πέρα δύσκολα.

S1lV3r._.RAnG3r
κάνεις λάθος, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ. όσο προβληματικό κράτος και να παραλάβανε, όπως ισχυρίζονται τουλάχιστον, παραλάβανε ένα κράτος από ολυμπιακούς αγώνες με πυροσβεστική και σώματα ασφαλείας να δουλεύουν στην εντέλεια. η κατάντια η σημερινή είναι αποκλειστικά πρόβλημα της τωρινής κυβέρνησης. αλλά η δικαιολογία είναι πάντα η ίδια "φταίει το πασοκ" ακόμα και μετά από 5 χρόνια. στο διάλο να πάνε και να γαμηθούνε όλοι. να φύγουν σήμερα κι όλας από μόνοι τους\

Ma k na epairnan aeroplana gia ayton to skopo ton xeimwna, tha eixe xathei kathe ixnos koinwnikoy kratoys pronoias klp

asxoliastos
Τη ουσια εχει να εχεις σπιτι πλεον εκει περα???

Επισης δεν ειναι λογικο να λες οτι απο τη μια εχουν πυροσβεστικο
απ'εξω απο το σπιτι του εβερτ και απο την αλλη θελαν να χτισουν
σπιτι σε καποια κορη υπουργου...

Το να εχεις σπιτι εκει πανω ( ακομα και με πισινα ασχετως απο το οτι
εκτος απο τις πισινες υπαρχουν και πολυκατοικιες στη φωτο)
μπορει να αποτελει όνειρο και δουλεια μιας ζωης για καποιον..
Επισης μπορει να ειναι το πατρικο σου.

Γτ πρεπει να συγκατελεγεσαι σε αυτους που παρανομουν και βγαζουν
χρημα σε βάρος αλλων..?

mad_nassos
23-08-2009, 14:52
Αν ειναι δυνατον!

Αυτό λέω κι εγώ!!
Απλά μου τη σπάει και η νωοτροπία: "Α είναι λεφτάς, ας του καεί το σπίτι, θα φτιάξει άλλο.." :sleep:

Και εγώ θα αναφέρω ξανά πως, στην αυλή του κυρίου Έβερτ έχει σταλεί πυροσβεστικό όχημα με πυροσβέστες..
Και σε τελική ανάλυση, ας μην γελιόμαστε,οι φωτιές είναι καθαρά για να χτιστούνε του χρόνου τα αυθαίρετα,τα αυθαίρετα για την κόρη του κάθε υπουργού.
Δυστυχώς την πληρώνει και ο όλος ο υπόλοιπος κόσμος που βλέπει τους κόπους του και ολόκληρη την ζωή του να καταστρέφεται.
Αλλά στη Ελλάδα για το απώτερο καλό κάποιος πάντα έτσι γίνεται.Θυσιάζονται και όλοι όσοι δεν φταίνε.
Α και κάτι μου λέει πως αύριο θα βγούνε τα αποτελέσματα των πανελληνιών, ένα περίεργο πράγμα..:sleep:
Οπότε θεωρώ πως τα παιδιά αναφέρθηκαν στην κρατική ηγεσία που έχει κάνει κάθε πράσινη μονάδα εκεί πάνω οικόπεδο, για τις πισινούλες τους.
Δεν πιστεύω πως το να εύχεσαι στον άλλο να ψηθεί είναι ωραίο,αλλά δεν βλέπω να την πληρώνουν κάπως τα χρυσά μας κουτάλια..

Ποιος τον χέζει τον Έβερτ??
Για αυθαίρετα κάψανε από το Σέσι μέχρι την Παλήνη??
Τι σκατά??
Για δες κι εδώ μια άποψη: http://troktiko.blogspot.com/2009/08/blog-post_985.html

Ποιος τους χέζει μωρέ αυτούς...
Επειδή η κάθε εφημερίδα βρίσκει ευκαιρία να γράψει για 1-2 γνωστά πρόσωπα??

Καλά δεν βλέπεις οτι έχουν χτίσει μέσα στο δάσος βίλες???Τώρα κάθονται και κλέγονται.

Στα παπάρια τους για τη φύση πως το λένε...Το μόνο που τους νοιαζει είναι η θέα.Και έλεος μην μας λέτε ότι το ίδιο είναι να καίγεται η βίλα σου που έχει φτιάξει με κλέμμενα λεφτά και το ίδιο είναι να χάνει το σπίτι της μια οικογένεια που τα βγάζει πέρα δύσκολα.

Ναι ρε φίλε, το ξέρεις από πρώτο χέρι αυτό...
Όλοι για τη θέα πάνε, όχι για τη φύση..
Όλοι με κλεμμένα λεφτά πάνε...
Όλοι εγκληματίες...

Ripper
23-08-2009, 14:52
An htan h mlkia a8lhma, tha eixes vgei prwta8lhths

Ναι αλλά τη μαλακία πολλοί την αγάπησαν, το μαλάκα όμως κανείς........

Δε σ'αγαπάνε πια ε?

//Δεν είναι νοοτροπία, πραγματικότητα είναι, απλά ψάξε το λίγο.......

sxizoφρeneia658
23-08-2009, 14:54
Τη ουσια εχει να εχεις σπιτι πλεον εκει περα???

Επισης δεν ειναι λογικο να λες οτι απο τη μια εχουν πυροσβεστικο
απ'εξω απο το σπιτι του εβερτ και απο την αλλη θελαν να χτισουν
σπιτι σε καποια κορη υπουργου...

Το να εχεις σπιτι εκει πανω ( ακομα και με πισινα ασχετως απο το οτι
εκτος απο τις πισινες υπαρχουν και πολυκατοικιες στη φωτο)
μπορει να αποτελει όνειρο και δουλεια μιας ζωης για καποιον..
Επισης μπορει να ειναι το πατρικο σου.

Γτ πρεπει να συγκατελεγεσαι σε αυτους που παρανομουν και βγαζουν
χρημα σε βάρος αλλων..?

Νομίζω πως από ένα σημείο και μετά σε ένα βουνό δεν χτίζεις για κανένα λόγο..

HaNNiBoT

Δε σ'αγαπάνε πια ε?

dude,me ka8e post ginesai k pio grafikos.

d3m

δεν μενουν μονο καπιταλες στον διονυσο

S1lV3r._.RAnG3r

Στα παπάρια τους για τη φύση πως το λένε...Το μόνο που τους νοιαζει είναι η θέα.

Και έλεος μην μας λέτε ότι το ίδιο είναι να καίγεται η βίλα σου που έχει φτιάξει με κλέμμενα λεφτά και το ίδιο είναι να χάνει το σπίτι της μια οικογένεια που τα βγάζει πέρα δύσκολα.

Staxth k bourberh na ginoyn ayta.

Swstos!!!

Se kana mhna tha exoyn thn eykairia na ftiaxoyn alla 5 se yperXplasia stremmata kamenhs ghs.

Oxi omws pws h pyrosvestikh(k oi epoxiakoi twn 700) paleyei me thn fwtia exyphretwdas polites 1hs 2hs k 3hs kathgorias mh trelathoyme re paidia

sxizoφρeneia658
23-08-2009, 14:56
Α καλά εδώ μέσα,συγνώμη για την παρέμβαση πιο πριν, δεν ήθελα να σας αγχώσω..
Αντίο σας.

radioactive
23-08-2009, 14:58

Δε σ'αγαπάνε πια ε?

αυτό που κανεις τωρα ειναι ντροπη για σενα.σεβασου τουλαχιστον οτι υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι δεν ειναι λεφταδες και εχουν χτισει σπιτι εκει με πολυ κοπο και προσωπικη δουλεια.

ironman
23-08-2009, 14:59
δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η διαφορα με αυτους που φτιαχνουν σπιτια πανω σε ποταμια και οταν πλημμυρισει το ποταμι τους παιρνει και τους σηκωνει;;

οσο μαλακες ειναι αυτοι αλλο τοσο ειναι κι αυτοι της φωτο που φτιαξαν τα σπιτια τους μεσα στο δασος και τωρα διαμαρτυρονται για το κρατος που δεν τους προστατευει..

//και για να μην εχουμε και παρεξηγησεις εγω μιλαω αποκλειστικα γι αυτους που εχουν χτισει στο δασος.

Ripper
23-08-2009, 15:00
δεν μενουν μονο καπιταλες στον διονυσο

Εγώ για τους καπιτάλες όμως μιλάω.......

Ντάξει τώρα, μη λέμε ότι δε γίνονται διακρίσεις......

Και για τον έβερτ πιο πάνω που γράφτηκε δεν είδα να σχολιάσει κανείς κάτι.....

Ποιός είναι δηλαδή ο έβερτ που θα έχει και ολόκληρο πυροσβεστικό όχημα στο σπίτι του, ενώ το ίδιο όχημα θα μπορούσε να βοηθήσει αλλού που το έχουν περισσότερο ανάγκη.........

BuenosDias
23-08-2009, 15:02
κόφτε το ρε

d3m
23-08-2009, 15:07
Εγώ για τους καπιτάλες όμως μιλάω.......

Ντάξει τώρα, μη λέμε ότι δε γίνονται διακρίσεις......

Και για τον έβερτ πιο πάνω που γράφτηκε δεν είδα να σχολιάσει κανείς κάτι.....

Ποιός είναι δηλαδή ο έβερτ που θα έχει και ολόκληρο πυροσβεστικό όχημα στο σπίτι του, ενώ το ίδιο όχημα θα μπορούσε να βοηθήσει αλλού που το έχουν περισσότερο ανάγκη.........

οποτε κραξε καλυτερα την κυβερνηση....τεσπα...
______
http://www.skai.gr/player/tvlive

di\n@
23-08-2009, 15:07
Στην Παρνηθα η φωτια πρεπει να εχει σβησει, κριμα δεν τους εκατσε
Στη Ροδοπολη ο κοσμος εχει τρελλαθει τελειως, καηκαν 12 σπιτια και ο κοσμος
προσπαθουσε για πολλη ωρα μονος του να σβησει τη φωτια.
Αυτα απο live ανταποκριση

ασχετο, αλλα οποιος πιστευει οτι ο φραγκατος που εχει χτισει βιλλα μες στο
δασος (που στανταρ γι αυτο γινονται οι φωτιες σε τετοιες περιοχες, ειναι πασιφανες) δεν εχει κανει πυρασφαλεια να σηκωσει το χερι του.

και αυτα με το κρατικο μηχανισμο τα ακουω βερεσε, ας μη νομιμοποιουσε
αυτες τις εκτασεις να μη χρειαζοταν τπτ απο ολα αυτα. Η φωτια στον Αγ. Στεφανο κανει μπαμ

Ripper
23-08-2009, 15:11
οποτε κραξε καλυτερα την κυβερνηση....τεσπα...
______
http://www.skai.gr/player/tvlive

Αυτήν κράζω.....

Δε μου φταίνε ούτε οι καπιτάλες ούτε τα σπίτια τους (εκτός από τα παράνομα)

BuenosDias
23-08-2009, 15:25
θα μου λύσετε μια απορία;
άκουσα στην τηλεόραση να λένε ότι οι κάτοικοι του χαλανδριου έσβησαν φωτια στη δουκίσης πλακεντίας κάπου κοντά στο ρεμα
καταρχάς που ειναι το ρέμα γιατι δε γνωρίζω
και κατα δεύτερον, πως έφτασε εκει η φωτια, αφού βρίσκεται σε παλαια πεντελη, ανθούσα, παλήνη, έχει φτάσει λίγο στην αρχή του γέρακα, στο χαλάνδρι πως πήδηξε;
θα έπρεπε να έχει κάψει όλο το γέρακα για να φτάσει χαλάνδρι.

d3m
23-08-2009, 15:29
άκουσα στην τηλεόραση να λένε ότι οι κάτοικοι του χαλανδριου έσβησαν φωτια στη δουκίσης πλακεντίας κάπου κοντά στο ρεμα
και κατα δεύτερον, πως έφτασε εκει η φωτια, αφού βρίσκεται σε παλαια πεντελη, ανθούσα, παλήνη, έχει φτάσει λίγο στην αρχή του γέρακα, στο χαλάνδρι πως πήδηξε;

ακουσα ειχε και στα βριλησσια φωτια...

di\n@
23-08-2009, 15:32
ναι στη tv δε λενε ολες τις περιοχες, μονο αυτες που εχουν τις μεγαλες φωτιες

S1lV3r._.RAnG3r
23-08-2009, 15:33

Kai giati prepei na einai idia fwtia k oxi diaforetikh estia?:confused:

Gia na thn esvhsan omws monoi toys k me ta mesa poy diathetoyn(kouvades lastixa ftiaria klp) shmainei oti dn htan megalhs ektashs H oti htan para polloi.

BuenosDias
23-08-2009, 15:41
Kai giati prepei na einai idia fwtia k oxi diaforetikh estia?:confused:

Gia na thn esvhsan omws monoi toys k me ta mesa poy diathetoyn(kouvades lastixa ftiaria klp) shmainei oti dn htan megalhs ektashs H oti htan para polloi.

Ναι, προφανώς, απλά δεν μπορούσα να καταλάβω την πορεία που ακολούθησε
τώρα για το αν ήταν άλλη εστία, δεν ξέρω...

d3m
23-08-2009, 15:43
120.000 στρεμματα καμμενη γη
50 καμμενα σπιτια
και ποσα αλλα με ζημιες.

απο σκαι...

S1lV3r._.RAnG3r
23-08-2009, 15:45
Ναι, προφανώς, απλά δεν μπορούσα να καταλάβω την πορεία που ακολούθησε
τώρα για το αν ήταν άλλη εστία, δεν ξέρω...

Ap thn stigmh poy yparxei PEyko kai dynatos anemos, ayth h poreia paizei k na nai anexelegkth:-( ..........

Κ ενα παλιο αρθρο (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=114007&ct=75&dt=05/09/1999)

radioactive
23-08-2009, 15:46
ειλικρινα μεχρι που θα φτασει σημερα η κατασταση αυτη?

zoo
23-08-2009, 16:03
ειλικρινα μεχρι που θα φτασει σημερα η κατασταση αυτη?

θα σβήσει σε θάλασσα...:mad:

Roxalas
23-08-2009, 16:10
Kοιτάχτε για τι έκταση μιλάμε,και ακόμα καίει.Πρόβλημα μεγάλο πρέπει να υπάρχει και στη Σκύρο...

http://maps.google.com/maps?f=q&source=embed&hl=en&geocode=&q=http:%2F%2Ffirefly.geog.umd.edu%2Fkml%2Fdownload .php%3Ffile%3DEurope_24h.kml&ie=UTF8&t=h&ll=38.149003,23.876724&spn=0.755967,1.071167&z=9

Ruka13
23-08-2009, 16:19
Για να φανταστείτε... οι καπνοί έχουν φτάσει μέχρι τις βόρειες ακτές της Αφρικής...(από δορυφορική που δείξαν στο ΣΚΑΙ).

BuenosDias
23-08-2009, 16:24
Kοιτάχτε για τι έκταση μιλάμε,και ακόμα καίει.Πρόβλημα μεγάλο πρέπει να υπάρχει και στη Σκύρο...

http://maps.google.com/maps?f=q&source=embed&hl=en&geocode=&q=http:%2F%2Ffirefly.geog.umd.edu%2Fkml%2Fdownload .php%3Ffile%3DEurope_24h.kml&ie=UTF8&t=h&ll=38.149003,23.876724&spn=0.755967,1.071167&z=9

Κάντε zoom out και δείτε, η ευρωπη καίγεται
δείτε τι γίνεται βορειοανατολικά της ελλαδας

St3f@n0s
23-08-2009, 16:46
Εγώ πιστεύω πως αν την μηνύσεις θα βρεις την υγειά σου,true story :sleep: :love2:
Είπαμε έκανε μια πλάκα,ακίνδυνη,δεν έβρισε κανένα δεν κατηγόρησε κανένα,δεν έθιξε κανένα πέρα από τον κύριο υπεύθυνο σε όλη αυτή την κατάσταση.
Ας μην το τραβήξουμε ακόμα περισσότερο.

Oso tou ftaine ta MAT gia tis fwties toso mou ftaiei emena o tzigger pou kapoia prwina den mou shkwnetai...
Mallon den 8es na skefteis...Den ftaiw egw...
Kai den ekane plaka...
Exefrase wraiotata mia empa8eia se entelws akurh stigmh...
Twra ama epilegeis na e8elotufleis dikaiwma sou...:wavey:

BuenosDias
23-08-2009, 16:54
Oso tou ftaine ta MAT gia tis fwties toso mou ftaiei emena o tzigger pou kapoia prwina den mou shkwnetai...

κατά τα άλλα, κάθε πρωί σου σηκώνεται εσένα;

:D

St3f@n0s
23-08-2009, 16:57
κατά τα άλλα, κάθε πρωί σου σηκώνεται εσένα;

ANalogws...

APla den xerw poion na kathgorisw???

Ton tzigger h ta MAT???:confused:

Trifyllenia
23-08-2009, 17:00

O κόσμος καίγεται

http://firefly.geog.umd.edu/kml/download.php?file=kml_global_modis-hotspots.kml

Save + Open with Google Earth

// http://maps.geog.umd.edu/firms/kml.htm

(Δηλ. βλέπει και θερμοκρασίες.)

Holy Diver
23-08-2009, 17:01

Kala ti diaolo ginete sthn oukrania??

Ruka13
23-08-2009, 17:01

Ω ρε φίλε, έχεις δίκιο, όλη η Ευρώπη καίγεται!!!
Αλλά προφανώς οι άλλες χώρες τις έχουν ελέγξει τις φωτιές, μόνο εμείς οι άχρηστοι δεν ξέρουμε τι κάνουμε και ζητάμε βοήθειες...

sxizoφρeneia658
23-08-2009, 17:04
Kai den ekane plaka...

Ούτε καν ρε Στέφανε,αν δεις τι γράφω μετά, νομίζω πως εκφράζομαι την αποψή μου για τις φωτιές.
Το θεωρώ χαζό να σου τα ξαναπω,ο καθένας μπορεί να εκφράζει τις απόψεις του εδώ μέσα, και εγώ ομολογουμένως το κάνω σπάνια από επιλογή μου.
Απλό..για αυτο παρερμηνεύονται όσα γράφω,που το έχω συνηθίσει.
Δεν μ'αρέσει να απολογούμαι.

Trifyllenia
23-08-2009, 17:07
Ω ρε φίλε, έχεις δίκιο, όλη η Ευρώπη καίγεται!!!
Αλλά προφανώς οι άλλες χώρες τις έχουν ελέγξει τις φωτιές, μόνο εμείς οι άχρηστοι δεν ξέρουμε τι κάνουμε και ζητάμε βοήθειες...

Όπως γράφω και πιο πάνω, σύμφωνα με το link καίγεται όλος ο κόσμος...
Δεν είναι αυτό, απλά το λαμβάνει με βάση τη θερμοκρασία κιόλας, οπότε ...

Ruka13
23-08-2009, 17:10
Όπως γράφω και πιο πάνω, σύμφωνα με το link καίγεται όλος ο κόσμος...
Δεν είναι αυτό, απλά το λαμβάνει με βάση τη θερμοκρασία κιόλας, οπότε ...

Αχά... είπα κι εγώ...:sleep:
Αν ήταν, θα ακούγαμε και για τις άλλες χώρες!

BuenosDias
23-08-2009, 17:18
κρίμα πάντως
έχουν καεί τα πάντα εκτός από την εκάλη

TopGear
23-08-2009, 17:19
Μάλιστα...Επέστρεψε άρον άρον και ο Τρομογγελάτος.

Κρίμα, του χαλάσανε τις διακοπές, αλλά θα βγάλει γούστα τώρα με τις θεωρίες του.

Roxalas
23-08-2009, 17:20
Kai den ekane plaka...

Δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο σουρεάλ είναι το σκηνικό με τα ΜΑΤ με ασπιδες και δακρυγονα να φυλάνε τη φωτιά?

sxizoφρeneia658
23-08-2009, 17:21
Μάλιστα...Επέστρεψε άρον άρον και ο Τρομογγελάτος.

Κρίμα, του χαλάσανε τις διακοπές, αλλά θα βγάλει γούστα τώρα με τις θεωρίες του.

wow, το είχα προβλέψει αυτό,πάω να παίξω κανένα lotto.
Πέρα από την πλάκα,αν δεν βρέξει, δεν μπορώ και δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει στην συνέχεια.

TopGear
23-08-2009, 17:35
wow, το είχα προβλέψει αυτό,πάω να παίξω κανένα lotto.
Πέρα από την πλάκα,αν δεν βρέξει, δεν μπορώ και δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει στην συνέχεια.

Υποθέτω θα γίνει κάτι ανάλογο όπως το 2007...

Ευτυχώς τώρα τουλάχιστον, δεν έχει ακουστεί κάτι για θύματα, παρά μόνο υλικές ζημιές και προφανώς τα δάση που καίγονται.

17. Trezegoal
23-08-2009, 17:38
kathe xrono i idia syzitisi tetoia epoxi. o mixanismos mas gia tin antimetopisi ton pyrkagion anyparktos, i pyrosvestiki dynami mikri ktl ktl. ta klasika symperasmata poy vgazoyme kathe xrono ap tin arxi.

oso gia ta spitia poy lete pio prin, ntaksei na kaoyn dn tha ginei kai tpt. pas kai moy xtizeis spiti mesa sto dasos kai perimeneis ti???? esy den exeis katapatisei prota dasiki ektasi gia na to xtiseis???

sxizoφρeneia658
23-08-2009, 17:40
kathe xrono i idia syzitisi tetoia epoxi. o mixanismos mas gia tin antimetopisi ton pyrkagion anyparktos, i pyrosvestiki dynami mikri ktl ktl. ta klasika symperasmata poy vgazoyme kathe xrono ap tin arxi.

oso gia ta spitia poy lete pio prin, ntaksei na kaoyn dn tha ginei kai tpt. pas kai moy xtizeis spiti mesa sto dasos kai perimeneis ti???? esy den exeis katapatisei prota dasiki ektasi gia na to xtiseis???

ιιιιιιιιιιι πιπέρι,πως μιλάς έτσι για τους ανθρώπους?

Dj Cool - T
23-08-2009, 17:41
Υπάρχουν και αυτοί πάντως που δεν χτίζουν μέσα στα δάση αλλά στο όριο (όπως το σπίτι μου, στην Βάρη). Αν πάρουν φωτιά αυτά τα δάση την έχουν πουλέψει και αυτοί.

Οπότε αφήστε τις ειρωνικές και χαιρέκακες ατάκες για άλλη ώρα, και όχι την στιγμή που καίγονται όντως σπίτια! :s

mad_nassos
23-08-2009, 17:41
Πείτε τώρα ό,τι είναι να πείτε, γιατί από αύριο-μεθαύριο, χωρίς οξυγόνο ο εγκέφαλος, θα σκεφτόμαστε σαν σπηλιάνθρωποι... :sleep:

Υπάρχουν και αυτοί πάντως που δεν χτίζουν μέσα στα δάση αλλά στο όριο (όπως το σπίτι μου, στην Βάρη). Αν πάρουν φωτιά αυτά τα δάση την έχουν πουλέψει και αυτοί.

Οπότε αφήστε τις ειρωνικές και χαιρέκακες ατάκες για άλλη ώρα, και όχι την στιγμή που καίγονται όντως σπίτια! :s

Επιτέλους κάποιος που είπε και το άλλο μισό... :baby:

17. Trezegoal
23-08-2009, 17:45

profanos k den ennooysa ayto re man. ennooysa ta zoa poy pane kai xtizoyn MESA sto dasos. exeis ksero go misi ora na deis spiti kai tsoyp mia vila mesa sto poythena. toys arese i thea kai etsi goystaran k extisan ekei pera...

edit: akrivos ayto poy leei i klairi...

sxizoφρeneia658
23-08-2009, 18:07

Προφανώς ρε teo δεν αναφερόμαστε σε αυτούς..
Σε λίγο θα βγούμε και αιμοδηψείς δολοφόνοι :wow: :sleep:

DarKMaTTeR
23-08-2009, 18:11
profanos k den ennooysa ayto re man. ennooysa ta zoa poy pane kai xtizoyn MESA sto dasos. exeis ksero go misi ora na deis spiti kai tsoyp mia vila mesa sto poythena. toys arese i thea kai etsi goystaran k extisan ekei pera...

Που το είδες εσύ αυτό να παω και εγώ; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην αττική, εκτός και αν χαθείς στην πάρνηθα. Είναι παντού.
Οι φωτιές για να χτιστούν τέτοια μπαίνουν εξ'αλλου. Μέχρι και ολόκληρους συνοικισμούς αυθαιρέτων έχουμε. Δεν κωλώνουν. Στις επόμενες εκλογές θα πάρουν ρευμα. Στις μεθεπόμενες νομιμοποιούνται. Κάθε φορά έτσι γίνεται. Και αν καει κάτι δίπλα τους κάνουν και population boom, αφού κλαφτούν πρώτοι-πρώτοι στα κανάλια.

Dj Cool - T
23-08-2009, 18:17
Ναι προφανώς δεν εννοείται αυτούς απλά όταν λέτε ότι δεν πειράζει να καούν, είναι ασφαλισμένοι, they deserve it, they are asking for it κλπ είναι κάτι που δεν το λες μια μέρα που καίγονται σπίτια ανθρώπων και όλοι όσοι μένουν κοντά σε δάσος προσεύχονται να μην είναι η σειρά τους!!!

Και δεν πήγαινε τόσα σε εσάς παρά σε αυτούς που ξεκίνησαν την όλη συζήτηση................. ;-)

17. Trezegoal
23-08-2009, 18:19
Που το είδες εσύ αυτό να παω και εγώ; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην αττική, εκτός και αν χαθείς στην πάρνηθα. Είναι παντού.

elpizo na to les eironika ayto...

Οι φωτιές για να χτιστούν τέτοια μπαίνουν εξ'αλλου. Μέχρι και ολόκληρους συνοικισμούς αυθαιρέτων έχουμε. Δεν κωλώνουν. Στις επόμενες εκλογές θα πάρουν ρευμα. Στις μεθεπόμενες νομιμοποιούνται. Κάθε φορά έτσι γίνεται. Και αν καει κάτι δίπλα τους κάνουν και population boom, αφού κλαφτούν πρώτοι-πρώτοι στα κανάλια.

to xeirotero einai oti vlepeis kati vilares stin mesi toy poytena san kastra k exoyn k ena eklisaki mesa. kai les ti skata toso theosevoymenoi einai??? dn nomizo. apla diavaza kapoy oti an exeis ekklisia to kratos einai ypoxreomeno na soy ferei apoxeteysi, revma kai nero. oraia pragmata...

17. Trezegoal
23-08-2009, 18:23
Ναι προφανώς δεν εννοείται αυτούς απλά όταν λέτε ότι δεν πειράζει να καούν, είναι ασφαλισμένοι, they deserve it, they are asking for it κλπ είναι κάτι που δεν το λες μια μέρα που καίγονται σπίτια ανθρώπων και όλοι όσοι μένουν κοντά σε δάσος προσεύχονται να μην είναι η σειρά τους!!!

Και δεν πήγαινε τόσα σε εσάς παρά σε αυτούς που ξεκίνησαν την όλη συζήτηση................. ;-)

gia kati tetoia

http://2.bp.blogspot.com/_7n7qoWr2hv0/RslxQBn2OAI/AAAAAAAAB8E/k-_15bTCA3E/s400/Vila_Parnitha_02.jpg

kai kati tetoia

http://1.bp.blogspot.com/_7n7qoWr2hv0/Rs4CYhn2OSI/AAAAAAAAB-U/vWKwis4jHsU/s400/Vila_Ippokrateios_03a.jpg

to leme. ayta einai ta eksorgistika...

Dj Cool - T
23-08-2009, 18:25
gia kati tetoia

http://2.bp.blogspot.com/_7n7qoWr2hv0/RslxQBn2OAI/AAAAAAAAB8E/k-_15bTCA3E/s400/Vila_Parnitha_02.jpg

kai kati tetoia

http://1.bp.blogspot.com/_7n7qoWr2hv0/Rs4CYhn2OSI/AAAAAAAAB-U/vWKwis4jHsU/s400/Vila_Ippokrateios_03a.jpg

to leme...

ναι ρε μαν δεν είμαι ηλίθιος, το έχω καταλάβει από την αρχή σε ποια λαμόγια αναφέρεστε αλλά προσπάθησε να δεις τι ακριβώς λέω! :p

mad_nassos
23-08-2009, 18:30
Συγκεκριμένα στο Διόνυσο αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει ούτε ένα αυθαίρετο.... :sleep:

DarKMaTTeR
23-08-2009, 18:31
elpizo na to les eironika ayto...

Όχι για να χτίσω ρε, για να δώ μισή ώρα συνεχόμενης απουσίας σπιτιών χωρίς να κάνω μια μέρα ταξίδι...

17. Trezegoal
23-08-2009, 18:31
ναι ρε μαν δεν είμαι ηλίθιος, το έχω καταλάβει από την αρχή σε ποια λαμόγια αναφέρεστε αλλά προσπάθησε να δεις τι ακριβώς λέω! :p

nai re man k go exo katalavei ti akrivos les kai eida k ayto poy grafes apo kato. ontos i mera einai akyri gia tetoio plragma kai kaigetai oli i attiki to ksero. kai profanos kai theloyme na min kaoyn spitia poy einai sto orio ktl ktl. den tithetai kan thema gia kati tetoio pistevo...

apla to allo poy legame prin kryvei mia treli eironia mesa. kapote katapatisan dasos gia na xtisoyn kai tora katapatoyn kapioi alloi gia na xtisoyn aytoi kai oi protoi kyndinevoyn...

sxizoφρeneia658
23-08-2009, 18:34
Συγκεκριμένα στο Διόνυσο αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει ούτε ένα αυθαίρετο.... :sleep:

Και εδώ ήταν αυτό που είπα πιο πριν,πως δυστυχώς την πληρώνουν και όλοι όσοι δεν φταίνει..
Επίσης χάνουμε το όλο νόημα.Το θέμα δεν είναι ποιοι πρέπει να καούν και ποιοι όχι με βάση νόμου, αλλά το γεγονός πως τόσες μέρες δεν έχουν καταφέρει να σταματήσουν καμιά φωτιά,ίσα ίσα η φωτιά έχει ξεφύγει και περιμένουν όλοι να βρέξει για να σταματήσει.
Α και τον Οκτώβρη,μην ξεχνιόμαστε, πάλι ΝΔ σταθερά. ;-)

17. Trezegoal
23-08-2009, 18:35

to thema dn einai an ena spiti einai aythaireto i oxi re sy sta xartia. to sxedio polis synexos megalonei kai ta aythaireta nomimopoioyntai. opote ntaksei k ena aythaireto na xtiseis meta apo 2 xronia tha nai kath ola nomimo. tespa dn einai ayto to thema...

Morgoth
23-08-2009, 18:38
Στον Διόνυσο δεν υπάρχουν πια αυθαίρετα γιατί στη δεκαετία του '80 δόθηκαν σχεδόν 2000 στρέμματα δασικής έκτασης (μέσα στην οποία ήταν τα αυθαίρετα) στο σχέδιο πόλης και νομιμοποιήθηκαν όλοι http://img454.imageshack.us/img454/1234/shiftyjp0.gif

//πρόσθεσα ένα μ στα στρέμματα:p

orestisp
23-08-2009, 18:53
κρίμα πάντως
έχουν καεί τα πάντα εκτός από την εκάλη

Ρε η φωτιά σταμάτησε μπροστά στη βίλα του Στυλιανίδη τι να λέμε τώρα... :tounge: :tounge: :tounge:

Α σε κάποια φάση έδειξε και έναν κάτοικο Εκάλης με ένα φυλλαράκι που βάραγε τη φωτιά... :tounge:
Πιο πολύ λυπάμαι τα δεντράκια παρά τα σπιτάκια στη συγκεκριμένη περιοχή... :sleep:

S1lV3r._.RAnG3r
23-08-2009, 19:21
Αριστεροκαβλοι ολου του κοσμου ενωθειτε... Παρτε μαζι σας και τα ρεταλια (http://www.forums.gr/showpost.php?p=918469&postcount=1307)

Τον τζιγγερ τον τζιγγερ (http://www.forums.gr/showpost.php?p=918578&postcount=1315)

Morgoth
23-08-2009, 19:43
Στον Διόνυσο δεν υπάρχουν πια αυθαίρετα γιατί στη δεκαετία του '80 δόθηκαν σχεδόν 2000 στρέμματα δασικής έκτασης (μέσα στην οποία ήταν τα αυθαίρετα) στο σχέδιο πόλης και νομιμοποιήθηκαν όλοι http://img454.imageshack.us/img454/1234/shiftyjp0.gif

Κάνω ένα σύντομο quote για να έχουμε μια εικόνα του πόσο λογικό είναι να θεωρείται εντός σχεδίου πόλης η περιοχή :tounge:

http://xs842.xs.to/xs842/09340/untitled720.png

μίζαμίζαμίζαμίζαμίζαμίζαμίζαμίζαμίζαμίζαμίζαμίζα

S1lV3r._.RAnG3r
23-08-2009, 19:44
Κάνω ένα σύντομο quote για να έχουμε μια εικόνα του πόσο λογικό είναι να θεωρείται εντός σχεδίου πόλης η περιοχή :tounge:

Nai, se poso kairo tha bei k to voyno?:baby: :baby: :p

An dn ginei i sinexia ths attikhs odoy

Morgoth
23-08-2009, 19:49
Υπερβάλεις, σιγά το βουνό ένας λοφάκος είναι. Θα κουρέψουμε και το γκαζόν εκεί μπροστά (σε λίγο κάποιοι εγκάθετοι θα μας πουν ότι είναι και δέντρα αυτή η πρασινάδα) και θα φυτέψουμε ένα ωραίο Mall http://xs126.xs.to/xs126/08175/happy382.gif

S1lV3r._.RAnG3r
23-08-2009, 19:51
Υπερβάλεις, σιγά το βουνό ένας λοφάκος είναι. Θα κουρέψουμε και το γκαζόν εκεί μπροστά (σε λίγο κάποιοι εγκάθετοι θα μας πουν ότι είναι και δέντρα αυτή η πρασινάδα) και θα φυτέψουμε ένα ωραίο Mall http://xs126.xs.to/xs126/08175/happy382.gif

http://en.wikipedia.org/wiki/Philippines

Xazos eiste kyrie?

Ap thn stigmh p kataskeyasthke to athens heart dn exei nohma...
:sleep:
Ektos an ginei metakomisi toy golden hall gt sto shmeio p vrisketai dn einai koda stoys pelates toy...:wow: :-( :-(

TalL_Guy
23-08-2009, 19:51
vale ke kamia foto apo tous koukouloforous pou prospathoun na svisoun tis foties !!!

ke aftoi kalimena exoun ta prosopa tous,giati den tous pane mesa???

TalL_Guy
23-08-2009, 19:55
Xazos eiste kyrie?

Ap thn stigmh p kataskeyasthke to athens heart dn exei nohma...
:sleep:
Ektos an ginei metakomisi toy golden hall gt sto shmeio p vrisketai dn einai koda stoys pelates toy...:wow: :-( :-(
katse re file o skai olo to ximona ke tin aniksi ti event dentrofitefsis tha diorganonei??

pantos proxtes mou elege enas filos mou:
"plaka plaka fetos den ixe polles foties e???"
ke apo xtes pezoun kleftes ke astinomous pano apo ta mesogia stin anatoliki attiki.
Mipos anti gia thitia sto strato na pigenoume pirosvestiki 9mino??pio xrisimoi tha imaste!
ke as agorazi to 199 tous piravlous,pali axriastoi tha pane!
Fantastite anti gia f-16 na exoume iperixitika cannadair(sic)..ta idia lefta tha vgaloun se promithies,mono pou tha ta xrisimopiisoume.

mad_nassos
23-08-2009, 19:58

Ποια μεγάλα ονόματα πήγαν και έχτυσαν στο Διόνυσο μωρέ το 80κάτι για να δώσουν μίζες??
Η περιοχή δεν θεωρείται τόσο καλή όσο σου φαίνεται!!
Για ρώτα τιμές σε Διόνυσο και ρώτα και σε Εκάλη... ή Κολωνάκι...
Και τα σπίτια που είναι χτισμένα δεν είναι επειδή κάψανε το βουνό για να χτιστούν...
Και από τη στιγμή που βλέπεις τον άλλο να παλεύει με κλαδιά να σώσει το σπίτι του και να τον παίρνουν σηκωτό οι αστυνομικοί ή οι πυροσβέστες προφανώς δεν σημαίνει ότι έχει φράγκα και θα φτιάξει άλλα 5 ίδια... Σημαίνει ότι είναι ίσως και το μόνο περιουσιακό στοιχείο που έχει... :sleep:
Έχετε ανέβει ποτέ στο Διόνυσο??
Έχω πάει και σε χειρότερες περιοχές εντός σχεδίου... και βασικά στην Ευρώπη σίγουρα υπάρχουν περιοχές με πολύ περισσότερη βλάστηση και σπίτια... :sleep:

Nai, se poso kairo tha bei k to voyno?:baby: :baby: :p

An dn ginei i sinexia ths attikhs odoy

Αν δεν καιγόταν το βουνό δεν θα έμπαινε... Για τώρα δεν ξέρω...
Αλλά μέχρι τώρα ακόμα και οικόπεδο να είχες, αν ήθελες να κόψεις δέντρο μέσα στο δικό σου οικόπεδο για να χτίσεις έπρεπε να πάρεις άδεια από το δήμο, κτλ κτλ... :baby:

Morgoth
23-08-2009, 19:58
katse re file o skai olo to ximona ke tin aniksi ti event dentrofitefsis tha diorganonei??

pantos proxtes mou elege enas filos mou:
"plaka plaka fetos den ixe polles foties e???"
ke apo xtes pezoun kleftes ke astinomous pano apo ta mesogia stin anatoliki attiki.
Mipos anti gia thitia sto strato na pigenoume pirosvestiki 9mino??pio xrisimoi tha imaste!
ke as agorazi to 199 tous piravlous,pali axriastoi tha pane!
Fantastite anti gia f-16 na exoume iperixitika cannadair(sic)..ta idia lefta tha vgaloun se promithies,mono pou tha ta xrisimopiisoume.

http://img113.imageshack.us/img113/7919/lolgy1.gif
Σωστός, ίσως μπορούμε να κάνουμε μοντίφα και στα F-16 να βάλουμε πυραύλους με πυροσβεστικό αφρό μέσα.
Να χρησιμεύσουν και σε κάτι επιτέλους αντί να κόβουν βόλτες στα νησιά.

S1lV3r._.RAnG3r
23-08-2009, 19:59
XAxaxaxaxax

K tha leme sta eggonia mas...

Eixa svhsei mia fwtia edw eki paraki ligo pio pera parapera aristera dexia ta pada ola

d3m
23-08-2009, 20:01
XAxaxaxaxax

K tha leme sta eggonia mas...

Eixa svhsei mia fwtia edw eki paraki ligo pio pera parapera aristera dexia ta pada ola

ta pada ola kai ta koala tipota

DexterGr
23-08-2009, 20:05

Άνετα ό,τι πιο σωστό έχω ακούσει εδώ και πολύυυυυ καιρό.

Morgoth
23-08-2009, 20:07
Ποια μεγάλα ονόματα πήγαν και έχτυσαν στο Διόνυσο μωρέ το 80κάτι για να δώσουν μίζες??
Η περιοχή δεν θεωρείται τόσο καλή όσο σου φαίνεται!!
Για ρώτα τιμές σε Διόνυσο και ρώτα και σε Εκάλη... ή Κολωνάκι...
Και τα σπίτια που είναι χτισμένα δεν είναι επειδή κάψανε το βουνό για να χτιστούν...
Και από τη στιγμή που βλέπεις τον άλλο να παλεύει με κλαδιά να σώσει το σπίτι του και να τον παίρνουν σηκωτό οι αστυνομικοί ή οι πυροσβέστες προφανώς δεν σημαίνει ότι έχει φράγκα και θα φτιάξει άλλα 5 ίδια... Σημαίνει ότι είναι ίσως και το μόνο περιουσιακό στοιχείο που έχει... :sleep:
Έχετε ανέβει ποτέ στο Διόνυσο??
Έχω πάει και σε χειρότερες περιοχές εντός σχεδίου... και βασικά στην Ευρώπη σίγουρα υπάρχουν περιοχές με πολύ περισσότερη βλάστηση και σπίτια... :sleep:

Δεν σου λέω ότι είναι όλοι καπιτάλες φυσικά, προφανώς θα υπάρχουν και κάποιοι που ζουν εκεί χρόνια χωρίς να είναι μιζαδόροι. Αλλά σε γενικές γραμμές η περιοχή ήταν δασική έκταση μέχρι πολύ πρόσφατα και επειδή σε Εκάλη και Δροσιά πουλήθηκαν όλα πλέον, ήρθε καιρός για επέκταση.

Ναι έχω πάει στο Διόνυσο, δεν είναι όλα τα σπίτια με ελικοδρόμιο αλλά δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις τι έχει αρχίσει να συμβαίνει

http://img259.imageshack.us/img259/1214/70280753.th.jpg (http://img259.imageshack.us/i/70280753.jpg/)

και μη μου πεις ότι αυτά είναι λιμνούλες που υπήρχαν από πριν στο δάσος..!

asxoliastos
23-08-2009, 20:15
toso kako einai na exeis sto spiti sou pisina?

Morgoth
23-08-2009, 20:21
Πωπω ρε παιδιά μη με βάζετε να γράφω τα προφανή

κακό είναι να χτίζεις σπίτι μέσα σε δάσος και να θεωρείται και νόμιμο

το παράδειγμα με τις πισίνες μπήκε για να πω ότι εκεί που μέχρι πριν 20-30 χρόνια ήταν τελείως δάσος, τώρα φυτρώνουν λιμνούλες ανάμεσα στα δέντρα.

Και μην μου πείτε ότι τα κενά όπου χτίστηκαν τα σπίτια υπήρχαν από πριν και δεν κόπηκαν δέντρα για να γίνουν.

asxoliastos
23-08-2009, 20:31

το παράδειγμα με τις πισίνες μπήκε για να πω ότι εκεί που μέχρι πριν 20-30 χρόνια ήταν τελείως δάσος, τώρα φυτρώνουν λιμνούλες ανάμεσα στα δέντρα.

Και μην μου πείτε ότι τα κενά όπου χτίστηκαν τα σπίτια υπήρχαν από πριν και δεν κόπηκαν δέντρα για να γίνουν.

Einai faulos kiklos na min ftiaxnoun spitia mesa se dasi.
Otan den ipirxe kamia oikologiki sineidisi kai ta dasi den eixan megali
aksia xtizan spitia kai dinontas adeies.
Opote tora pou pleon iparxei oikologiki anagki erxetai o allos
kai leei efoson eftiakse aytos spiti to 1970 ekei mporo na xtiso kai ego
opote sinexizetai i katapatisi [prodedikasmeno kai kala].

I logiki vevaia leei oti prepei na iparxoun diatakseis pou na min
afinoun KAI alla spitia na xtizontai mesa se dasi pou idi iparxoun
spitia me adeia alla sto kratos me to sintagma "parathiro" tha vrethei
i lisi

Bebaia ayto pou den katalavaino einai pos ginetai mesa sto xeimona
na lene oti den mporoun na poulisoun spitia gt den iparxei endiaferon
kai tora pou kaigontai ta dasi ta rixnoun kai stous katapatites kai stis
ergolavies

Den kano to dikigoro tou diavolou alla kapoia pragmata den exoun logiki..

S1lV3r._.RAnG3r
23-08-2009, 20:31

Man, symfwnw me ayta poy les.

H syzhthsh omws exei parei la8os katey8ynsh. Kalh h plaka, kalo to trollarisma, sthn oysia omws h katastash einai tragikh.

Deite k ayto (http://www.forums.gr/showpost.php?p=918381&postcount=1285)

Ta spitia kai oi perioysies poy katastrafhkan 'h apeiloydai, einai kata 90% politwn poy mox8hsan gia na ta ftiaxoyn. Oi zwes kapoion an8rwpwn katastafhkan k twra prepei na arxizoyn PALi ap thn arxh. Sta geto ths Ekalhs k toy Dionysoy, yparxoyn katoikoi(ti kanei niaoy niaoy) poy exoyn thn oikonomikh dynatothta na ta xanaftiaxoyn(OXI oloi)

An m perisseyan 5-10 xiliarika, tha evaza fwtovoltaiko k dn tha eftiaxna pisina;-)

radioactive
23-08-2009, 20:33
An m perisseyan 5-10 xiliarika, tha evaza fwtovoltaiko k dn tha eftiaxna pisina;-)

ευγε φιλε.εχεις ταυτοχρονα και οικολογικη συνειδηση αλλα δεν θες μονο πεντε-δεκα θες πολλά παραπανω

S1lV3r._.RAnG3r
23-08-2009, 20:34
ευγε φιλε.εχεις ταυτοχρονα και οικολογικη συνειδηση αλλα δεν θες μονο πεντε-δεκα θες πολλά παραπανω

OXi man, o pateras enos filoy moy evale 2,5k mprosta k alla 1700 me dwseis gia spiti 130 m^2

radioactive
23-08-2009, 20:37
OXi man, o pateras enos filoy moy evale 2,5k mprosta k alla 1700 me dwseis gia spiti 130 m^2

βασικα υπαρχει ενα site για φωτοβολταικα και ελεγε για τις τιμες και θυμαμαι οτι ελεγε οτι προς το παρων ακομα δεν συμφερει κατι τετοιο.εδειχνε ακριβως τις τιμες.θα το βρω και θα στο πω

SpartanGeorge
23-08-2009, 20:37

Καλη φαση

// σε κανα 2χρονο χωρις ΔΕΗ κανεις αποσβεση ξερω γω

radioactive
23-08-2009, 20:39
Καλη φαση

// σε κανα 2χρονο χωρις ΔΕΗ κανεις αποσβεση ξερω γω

2χρονο?θα θελες.

http://www.iqsolarpower.com/esoda.htm

S1lV3r._.RAnG3r
23-08-2009, 20:39
http://www.dei.gr/Default.aspx?id=24&nt=19&lang=1

apo dw mporeis na vgaleis symperasmata an pareis thlefwna klp. Gia times dn anaferei tpt

As mhn xefeygoyme ap to thema toy thread

Niko$
23-08-2009, 21:59
Εγώ ντρέπομαι κυρίως που πρέπει κάποιος να βγει στη τηλεόραση για να πει οτι καίγεται η περιοχή του και να καλέσει κάποιο πυροσβεστικό όχημα, γιατί αλλιώς τους έχουν γραμμένους.

aektzis21
23-08-2009, 22:17
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=58741&cid=4

Που έχει σπίτι ο ζούγκλας? :angryfire

S1lV3r._.RAnG3r
23-08-2009, 22:20

De m endiaferei

radioactive
23-08-2009, 22:21

εκεί 1-0.:D

S1lV3r._.RAnG3r
23-08-2009, 23:12
http://maps.google.com/maps?f=q&source=embed&hl=en&geocode=&q=http:%2F%2Ffirefly.geog.umd.edu%2Fkml%2Fdownload .php%3Ffile%3DEurope_24h.kml&ie=UTF8&t=h&ll=38.149003,23.876724&spn=0.755967,1.071167&z=9 // Kade zoum out k deite xwres voreia ths elladas:confused: :confused: :confused:

Deite. Oikologikh isorropia 0

Mayrila se olh thn eyroph

KAnenas theos dn to prokalese. Emeis oi idioi

// Germania 3-4 esties mono . . . . .

Ruka13
23-08-2009, 23:21
http://maps.google.com/maps?f=q&source=embed&hl=en&geocode=&q=http:%2F%2Ffirefly.geog.umd.edu%2Fkml%2Fdownload .php%3Ffile%3DEurope_24h.kml&ie=UTF8&t=h&ll=38.149003,23.876724&spn=0.755967,1.071167&z=9 // Kade zoum out k deite xwres voreia ths elladas:confused: :confused: :confused:

Deite. Oikologikh isorropia 0

Mayrila se olh thn eyroph

KAnenas theos dn to prokalese. Emeis oi idioi

// Germania 3-4 esties mono . . . . .

http://www.forums.gr/showpost.php?p=918603&postcount=1320

Δεν είναι φωτιές αυτά...

S1lV3r._.RAnG3r
23-08-2009, 23:53
http://www.forums.gr/showpost.php?p=918603&postcount=1320

Δεν είναι φωτιές αυτά...

Wraia. Poio einai to orio ths thermokrasias tote?

K pws exhgeitai to oti se oreinoteres perioxes me psyxrotero klima h thermokrasia einai "uber" toy fysiologikoy(yparxei koino orio gia oles tis xwres 'h yparxei kt default gia kathe xwra-perioxh ksexwrista)?

Gia na xerw ti paizei apla t lew...

Ruka13
23-08-2009, 23:57
Wraia. Poio einai to orio ths thermokrasias tote?

K pws exhgeitai to oti se oreinoteres perioxes me psyxrotero klima h thermokrasia einai "uber" toy fysiologikoy(yparxei koino orio gia oles tis xwres 'h yparxei kt default gia kathe xwra-perioxh ksexwrista)?

Gia na xerw ti paizei apla t lew...

Δεν μπορώ να σε κατατοπίσω...:sleep: Απλά το δειεύκρινισε η Trifyllenia πριν και φαίνεται και πιο φυσιολογικό.
Αν καιγόταν όλη η Ευρώπη, θα το μαθαίναμε. Αντιθέτως, παντού πρώτο θέμα στα ξένα ΜΜΕ είναι οι φωτιές στην Ελλάδα.

S1lV3r._.RAnG3r
24-08-2009, 00:00
Δεν μπορώ να σε κατατοπίσω...:sleep: Απλά το δειεύκρινισε η Trifyllenia πριν και φαίνεται και πιο φυσιολογικό.
Αν καιγόταν όλη η Ευρώπη, θα το μαθαίναμε. Αντιθέτως, παντού πρώτο θέμα στα ξένα ΜΜΕ είναι οι φωτιές στην Ελλάδα.

Nai odws. K ayto p eipa me tis oreinoteres perioxes dn isxyei apolyta, mporei k oyte kan. Mia skepsh ekana.

Symfwna me ayto, doyleyei gia tis ellhnikes perioxes p kaigodai.

:sleep: :sleep: :sleep:

http://www.hnms.gr/hnms/greek/forecast/forecast_city_html?&dr_region=Attiki&dr_city=Tatoi

http://www.hnms.gr/hnms/greek/climatology/climatology_region_diagrams_html?dr_city=Tatoi&dr_region=ClimAttiki Ν/Α

alehri
24-08-2009, 00:27
Παιδια μην το ψαχνετε ζουμε στο απολύτο μπουρδ*λο και φυσικα εχουμε 100% ευθυνη για ολα και φυσικα και για τους διοικουντες.Εδω στα βριλησσια όλο το δασος μας ειναι ιδιωτικο.Τι πάει να πει ρε φιλε ιδιωτικο δασος?Απο την στιγμη που ειναι δασος να πάει να μαμηθει όποιος εχει τιτλους ιδιοκτησιας.Αντιστοιχα τα ιδια συμβαινουν σε ολη τη βορεια αθηνα.Ετσι και στον διονυσο που ειναι μακραν το πιο ωραιο προαστειο της αθηνας με θεικο κλιμα και παει ο αλλος και χτιζει τριωροφα.Σε αυτη την χωρα διδασκετε η ανομια και η αναρχια σε ολα τα επιπεδα.

Trifyllenia
24-08-2009, 00:38
Nai odws. K ayto p eipa me tis oreinoteres perioxes dn isxyei apolyta, mporei k oyte kan. Mia skepsh ekana.

Για να ακριβολογώ πάντως, αυτό που λένε και τα ξένα μέσα ενημέρωσης είναι ότι υπάρχει γενικότερο πρόβλημα λόγω θερμοκρασιών και ανέμων αυτές τις περιόδους στη Μεσόγειο

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8216622.stm

In July, dozens of fires burnt through thousands of hectares of land in Greece, Spain, France and Italy.
According to the conservation group Greenpeace, heat waves and drier conditions are leading to larger and more uncontrollable forest fires across the whole Mediterranean region.

Κ άλλο ένα χρήσιμο link: http://effis.jrc.ec.europa.eu/current-situation

Προφανώς τα hotspots που είδαμε στο FIRMS δε θα είναι μόνο λόγω της θερμότητας, αλλά θα υπάρχουν και άλλες πυρκαγιές, ως τώρα όμως λόγω και της γενικότερης ελληνικής ανοργανωσιάς έχουμε τα ηνία.

TopGear
24-08-2009, 00:44
Κατά τις 11 είπε το Mega, έπιασε φωτιά σε ορεινή δύσβατη περιοχή έξω από την Πάτρα. Δεν είναι κατοικημένη περιοχή, αλλά πώς στο διάολο έπιασε φωτιά άραγε νυχτιάτικα; :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire

S1lV3r._.RAnG3r
24-08-2009, 00:51
Κατά τις 11 είπε το Mega, έπιασε φωτιά σε ορεινή δύσβατη περιοχή έξω από την Πάτρα. Δεν είναι κατοικημένη περιοχή, αλλά πώς στο διάολο έπιασε φωτιά άραγε νυχτιάτικα; :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire

Stis 10 toy mhnos epestrefa apo Kalamata.

Mprosta moy htan ena mple nissan almera.

O typos(45-50 etwn) eixe thn oikogeneia toy mazi. EIxe petaxei panw apo 10 tsigara.

Stamathse se ena "emporiko" prin apo thn tripoli.

Stamatw k toy lew re karagiozh tha s dwsw stoys mpatsoys(dn tha to kana, apla to eipa) gamhmene tha valeis kamia fwtia

H apanthsh toy htan: "Re kwlopaido mpastardo dn tha m peis esy ti tha kanw, kateva katw an thes na xhghthoyme san antres". Me apetrepse h xaderfh moy.

Thelw na pw, ayto einai mia pithanh exhghsh. H allh einai o emprhsmos

Spat
24-08-2009, 00:59
1 einai o tropos na mhn anavoun fwties:
na efarmosoume apla 1 nomo pou exoume kai to kratos den efarmozei:

Otan xtizetai spiti se prwhn dasikh perioxh, na GREMIZETAI amesws..
an ginei auto 1-2 xronia meta den nomizw pws 8a ksespane ksafnika fwties...

pandws periptwseis opws oi apo panw einai gia kremasma
eprepe na to n vgaleis foto kai ton anevaseis sto internet

//an kai btw akousa oti sthn Kalamata,otan eixane piasei oi megales fwties, anevhkan osoi eixane maurous sto taigeto, kai kaigane monoi tous ta futa tous gia na mhn ta vroune batsoi kai purosvestes....
(den kathgorw esena bookmaker :-P )

sxizoφρeneia658
24-08-2009, 01:05
//an kai btw akousa oti sthn Kalamata,otan eixane piasei oi megales fwties, anevhkan osoi eixane maurous sto taigeto, kai kaigane monoi tous ta futa tous gia na mhn ta vroune batsoi kai purosvestes....

Είναι η πλέον κλασσική και αποτελεσματική μέθοδος :D

S1lV3r._.RAnG3r
24-08-2009, 01:13

Xaxaxaxaxxaxax indeed. Dn eimai apo kei. M aresei omws poly to meros.

Tespa, eixa akousei mia istoria gia enan kalamatiano vouleyth poy eixe dhlwsei pws ta 2/3 twn katoikwn ths perioxhs pinoyn mpafoys.

K oi kalamatianoi parexhgh8hkan:D :D :blush:

asxoliastos
24-08-2009, 01:44
Xaxaxaxaxxaxax indeed. Dn eimai apo kei. M aresei omws poly to meros.

Tespa, eixa akousei mia istoria gia enan kalamatiano vouleyth poy eixe dhlwsei pws ta 2/3 twn katoikwn ths perioxhs pinoyn mpafoys.

K oi kalamatianoi parexhgh8hkan:D :D :blush:
afou pinoun kai ta 3/3
http://www.youtube.com/watch?v=a9OJ8qHcnMs

antistoixo peiragma iparxei kai se dilosi tou eisvolea
pou eixe pei oti 3 pragmata aksizoun sti kalamata
to bouno i thalassa kai i poli
kai ton eixan kraksei pou den eipe gia tous mpafous

EInai topiko proion kai den to proothoun..

BuenosDias
24-08-2009, 02:08
μας πήρανε χαμπάρι

http://troktiko.blogspot.com/2009/08/bbc_3730.html

ironman
24-08-2009, 12:16
παντως με τις φωτιες φαινεται οτι γιατρευτηκε και η γριπη..ουτε ενα σοβαρο κρουσμα 3 μερες τωρα
τσαμπα τα φτιαχναν τα εμβολια :baby:

di\n@
24-08-2009, 12:44
παντως με τις φωτιες φαινεται οτι γιατρευτηκε και η γριπη..ουτε ενα σοβαρο κρουσμα 3 μερες τωρα
τσαμπα τα φτιαχναν τα εμβολια :baby:

Πέθανε ο 23χρονος που είχε προσβληθεί από τη γρίπη χτες νομίζω.Είχε
και πρόβλημα στην καρδιά το οποίο δε γνώριζε

aektzis21
24-08-2009, 12:45
Βγαίνει η αντινομάρχης Δυτικής Αττικής και κλαίγεται λέγοντας ότι έχουμε κάνει μηνύσεις κλπ κλπ.Λούστε τα τώρα όλα.Τόσο καιρό που ήταν όλοι τους??Λαμόγια!Βγαίνει και λέει για αντιπυρικές ζώνες....Χαχα.Καραγκιόζηδες.Έχουν γαμηθεί οι πιλότοι της πολεμικής αεροπορίας, ναι στρατιωτικοί πετάνε τα Canadair!!!(Ου!!ου! Χούντα , χούντα)Γελοίοι όλοι.Υποκριτές.Όποιος έχει την παραμικρή ιδέα μπορεί να καταλάβει πόσο επικίνδυνο είναι αυτό που κάνουν οι άνθρωποι αυτοί και πόσοι λίγοι στον κόσμο μπορούν να το κάνουν.Που είναι ο στρατός ρωτάτε...Ο άλλος λέει γιατί δεν υπάρχει όχημα στο σπίτι μου πυροσβεστικό....Τι έκανες εσύ ρε φιλαράκο για να αποτρέψεις αυτό το πράγμα.Πότε είναι η τελευταία φορά ρε πούστη Έλληνα που καθάρισες τον περίγυρο του σπιτιού σου???Παραλίγο να καεί το σπίτι γνωστό μου χθες.Μιλιά δεν έβγαλε,δίπλα στα δέντρα είναι, δεν θα του έφταιγε κανείς.

//1300 καταδρομείς και πεζοναύτες βγήκαν να σβήσουν την φωτιά!Τουμπεκί παλιονούμερα.Τώρα τους θέλετε ε??(Το παλιονούμερα πάει σε συγκεκριμένα άτομα, μην έχουμε και παρεξηγήσεις.)

TopGear
24-08-2009, 12:51
Βγαίνει η αντινομάρχης Δυτικής Αττικής και κλαίγεται λέγοντας ότι έχουμε κάνει μηνύσεις κλπ κλπ.Λούστε τα τώρα όλα.Τόσο καιρό που ήταν όλοι τους??Λαμόγια!Βγαίνει και λέει για αντιπυρικές ζώνες....Χαχα.Καραγκιόζηδες.Έχουν γαμηθεί οι πιλότοι της πολεμικής αεροπορίας, ναι στρατιωτικοί πετάνε τα Canadair!!!(Ου!!ου! Χούντα , χούντα)Γελοίοι όλοι.Υποκριτές.Όποιος έχει την παραμικρή ιδέα μπορεί να καταλάβει πόσο επικίνδυνο είναι αυτό που κάνουν οι άνθρωποι αυτοί και πόσοι λίγοι στον κόσμο μπορούν να το κάνουν.Που είναι ο στρατός ρωτάτε...Ο άλλος λέει γιατί δεν υπάρχει όχημα στο σπίτι μου πυροσβεστικό....Τι έκανες εσύ ρε φιλαράκο για να αποτρέψεις αυτό το πράγμα.Πότε είναι η τελευταία φορά ρε πούστη Έλληνα που καθάρισες τον περίγυρο του σπιτιού σου???Παραλίγο να καεί το σπίτι γνωστό μου χθες.Μιλιά δεν έβγαλε,δίπλα στα δέντρα είναι, δεν θα του έφταιγε κανείς.

Και η φάση είναι ότι ο στρατός που διαθέτει κάτι χαώδη μηχανήματα και οχήματα παντώς δρόμου και συνθηκών, προσφέρθηκε να βοηθήσει και κάποιοι αρνήθηκαν-καθυστέρησαν να δεχτούν, γιατί το βλέπανε αλλιώς το θέμα επικοινωνιακά (τα γνωστά κομπλεξιλίκια) και όταν πριν 2 χρόνια έβγαλε ο στρατός τα οχήματά του στην Πελοπόννησο, τη μάζεψε αρκετά την κατάσταση.

Εντάξει, για τους πιλότους τι να πω, ήρωες οι άνθρωποι...Και το ξέρω από πολύ πρώτο χέρι...Χωρίς ύπνο, όλη μέρα στη ζέστη και στην κούραση, πετάνε δίχως ορατότητα πολλές φορές μέσα από τους καπνούς.

radioactive
24-08-2009, 12:52

//1300 καταδρομείς και πεζοναύτες βγήκαν να σβήσουν την φωτιά!Τουμπεκί παλιονούμερα.Τώρα τους θέλετε ε??(Το παλιονούμερα πάει σε συγκεκριμένα άτομα, μην έχουμε και παρεξηγήσεις.)

simfono kai epauksano.pos tin eidan diladi?

Spat
24-08-2009, 13:27

kai sumfwnw kai diafwnw:

kala ta les gia osous klaigondai kai 8eloun proswpikh purosvestikh
alla den ta les kala gia osous exoun thn eu8unh (an katalava kala toulaxiston)
den ftaine fusika o stratos kai h purosvestikh, alla oi kuvernhseis ktl

to kserete oti prin apo xronia uphrxe kati san DASIKH purosvestikh?
pou otan pianane meales fwties,autoi kaigane monoi tous 10 stremata, gia na glitwsoun 100des ? E aytous tous katarghsane kai tous enwsane me thn kanonikh purosvestikh...

prin apo liga xronia (tote pou kodepse na kaei olh h Ellada)eixane pei oti profanws eixame provlhma embrhsmou..kai ti kanane gi ayto ??? tpt...oute piasane kanenan, oute kan ftiaksane antipurikes zwnes pou8ena...

kai den katalavainw gt prepei na ftasoume na kurhxtoume se katastash ektaktou anaghs san xwra (apo tis fwties) gia na zhthsoume voh8eia apo alles xwres..? Einai kalutera na mhn meinei dentro sthn Ellada apo to na zhthsoume voh8eia? Afou den mas ftanoun ta mesa pou exoume....??

edw arxizw thn grinia: :p

alla mia zwh ta idia...
ase tous epomenous na ta ftiaksoune...

opws kai me thn pwlhsh tou Ote
to kserete e ? oxi exei seita h DEH kai h EUDAP ennow
gt einai alh8eia...
a....kai o OPAP..
an o opap fernei 1-2.000.000 esoda to xrono, autoi ton poulane gia 8-10 kai lene meta oti meiwsame to eleima ktl...
kai ase meta tous epomenous na varane to kefali tous ston toixo pou poulhsame enan polu erdoforo organismo gia thn xwra mas

kala lew oti ola ta kommata einai gtp :angryfire :mad:

sxizoφρeneia658
24-08-2009, 13:35
Στην Ιταλία φέτος που πήγα και ειδικά στην βόρεια περιοχή, έχουν σίγουρα περισσότερες δασικές εκτάσεις, ενώ πολλές παρηφές των βουνών είναι κατοικημένες σε φυσιολογικά πλαίσια..
Αυτοί γιατί δεν καίνε τα δάση τους?
Άσε που δεν υπήρχε σπίτι χωρίς αντλία νερού ή πυροσβεστήρα, και σε κάθε τέτοιο χωριό υπήρχε πάντα ένα κτίριο που ήταν σαν πυροσβεστική.
Μιλάμε για τεράστιες εκτάσεις δάσους,όχι αστεία..

Morgoth
24-08-2009, 13:38
Εδώ είναι Ελλάδα.

radioactive
24-08-2009, 14:09
ακουσα σημερα οτι βρηκαν και σημερα γκαζακια.αρχιζω να πιστευω οτι ολο το θεμα ειναι πολιτικο καθαρα με σκοπο να ριξουν τον καραμανλη.

BuenosDias
24-08-2009, 14:14
Αναζητείται

http://troktiko.blogspot.com/2009/08/blog-post_3332.html

Solidus
24-08-2009, 14:15
ακουσα σημερα οτι βρηκαν και σημερα γκαζακια.αρχιζω να πιστευω οτι ολο το θεμα ειναι πολιτικο καθαρα με σκοπο να ριξουν τον καραμανλη.

Το πιο πιθανό είναι για να πνίξουν τα σκάνδαλα που είχαν αρχίσει να βγαίνουν έντονα στη φόρα.

Solidus
24-08-2009, 14:16
Αναζητείται

http://troktiko.blogspot.com/2009/08/blog-post_3332.html

Τέλειο :D :D

TopGear
24-08-2009, 14:36

Το πιο πιθανό είναι για να πνίξουν τα σκάνδαλα που είχαν αρχίσει να βγαίνουν έντονα στη φόρα.

Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Όλα τα θεωρώ πιθανά ωστόσο. Το 2007 όμως, που δεν είχαν σκάνδαλα (τόσα τουλάχιστον), γιατί ο Παπαντρέας "χαιρόταν" όπου πήγαινε στις φωτιές και έβγαζε λόγους προεκλογικούς-το έπαιζε παιδί του λαού που βοηθάει, με σκοπό να το εκμεταλλευτεί στις εκλογές που είχαν προκυρηχτεί λίγο πριν τις φωτιές (νομίζω 16/8 ανακοίνωσαν εκλογές και 19/8 άρχισαν οι καταστροφές). Και τώρα κάλεσε σε σύσκεψη το κόμμα του προκειμένου να χειριστούν την κατάσταση;

Εύχομαι να μην εμπλέκεται και πολιτική μέσα, σε καμία των 2 περιπτώσεων...Ειδικά όταν πάνε να βγάλουν όφελος μέσα από τέτοιες καταστάσεις.

radioactive
24-08-2009, 14:43
Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Όλα τα θεωρώ πιθανά ωστόσο. Το 2007 όμως, που δεν είχαν σκάνδαλα (τόσα τουλάχιστον), γιατί ο Παπαντρέας "χαιρόταν" όπου πήγαινε στις φωτιές και έβγαζε λόγους προεκλογικούς-το έπαιζε παιδί του λαού που βοηθάει, με σκοπό να το εκμεταλλευτεί στις εκλογές που είχαν προκυρηχτεί λίγο πριν τις φωτιές (νομίζω 16/8 ανακοίνωσαν εκλογές και 19/8 άρχισαν οι καταστροφές). Και τώρα κάλεσε σε σύσκεψη το κόμμα του προκειμένου να χειριστούν την κατάσταση;

Εύχομαι να μην εμπλέκεται και πολιτική μέσα, σε καμία των 2 περιπτώσεων...Ειδικά όταν πάνε να βγάλουν όφελος μέσα από τέτοιες καταστάσεις.

distihos ego pisteuo oti i politiki euthinetai.ti logo ehei kapoios simera meta apo tosi katastrofi na vazei nea gkazakia na kapsei kai allo.

S1lV3r._.RAnG3r
24-08-2009, 14:47
Τι σας κανει να πιστευετε περισσοτερο το οτι ειναι πολιτικοι(η) ΚΑΙ ΟΧΙ οικοπεδοφαγοι?

Ανθελληνες σαπιλες που θελουν να ξεπουλησουν καμενη γη σε Ευρωπαιους συνταξιουχους. Συνεργατες τους βεβαια θα ειναι αρχιλαμογια των εκαστοτε τοπικων αυτοδιοικησεων και ΜΗ...

ΠΕραστε μια βολτα απο Ερετρια ρε κ νοτια Ευβοια να δειτε τι γινεται απο δαυτους

Απο που ξεφυτρωσαν ετσι ξαφνικα μεσα σε 2 χρονια?

TopGear
24-08-2009, 14:59
Τι σας κανει να πιστευετε περισσοτερο το οτι ειναι πολιτικοι(η) ΚΑΙ ΟΧΙ οικοπεδοφαγοι?

Ανθελληνες σαπιλες που θελουν να ξεπουλησουν καμενη γη σε Ευρωπαιους συνταξιουχους. Συνεργατες τους βεβαια θα ειναι αρχιλαμογια των εκαστοτε τοπικων αυτοδιοικησεων και ΜΗ...

Καλά ναι κι εγώ πιστεύω η πρώτη αιτία είναι από οικοπεδοφάγους. Σε όποια γωνιά της Ελλάδας και να πας, ξεφυτρώνουν τοίχοι για πλάκα.

Το πολιτικό δεν το έχω τόσο πιθανό υπό την έννοια ότι ξεκινάει από κει, αλλά ότι θα ψαχτούν να το εκμεταλλευτούν κυρίως αυτοί της αντιπολίτευσης τώρα που υπάρχει έντονη φημολογία για εκλογές ξανά, θεωρώ ότι ισχύει.

radioactive
24-08-2009, 15:08

εχεις point σε αυτο που λες και να συμπληρωσω οτι επειδη πηγα ευβοια εχουν κατι βιλες στις οποιες δεν πατανε ποτέ.μα ποτε.

S1lV3r._.RAnG3r
24-08-2009, 15:10
εχεις point σε αυτο που λες και να συμπληρωσω οτι επειδη πηγα ευβοια εχουν κατι βιλες στις οποιες δεν πατανε ποτέ.μα ποτε.

Εγω πρωτο κ 2ο ετος δουλευα στην λαικη Ερετρια καθε Κυριακη. Ξεφορτωνα παπουτσια μετα το ξενυχτι:p

Ξερω τι λεω...

Ειναι υπερδιπλασιοι φετος

Spat
24-08-2009, 15:13

eimai sigouros oti einai kai ta 2...
stadar omws

radioactive
24-08-2009, 15:13
Εγω πρωτο κ 2ο ετος δουλευα στην λαικη Ερετρια καθε Κυριακη. Ξεφορτωνα παπουτσια μετα το ξενυχτι:p

Ξερω τι λεω...

Ειναι υπερδιπλασιοι φετος

eisai sostos pantos.ego epatha plaka otan piga.leo den ginetai tetoies spitarones na menoun akatoikites.

SpartanGeorge
24-08-2009, 15:33
Ειχε ποσταρει και αυτο ο Νασσος παντως
http://forums.gr/showpost.php?p=918383&postcount=1287
http://troktiko.blogspot.com/2009/08/blog-post_985.html

// Οχι οτι συμφωνω απαραιτητα

S1lV3r._.RAnG3r
24-08-2009, 15:38
Ειχε ποσταρει και αυτο ο Νασσος παντως
http://forums.gr/showpost.php?p=918383&postcount=1287
http://troktiko.blogspot.com/2009/08/blog-post_985.html

// Οχι οτι συμφωνω απαραιτητα

http://www.forums.gr/showpost.php?p=918469&postcount=1307

Και γω αυτο.

Ετσι για να εχουμε μια ιδεα για το πως διεκπαιρεωνονται οι λαμογιες.

Κ ποτε καθιερωθηκε το καθεστως της μιζας

TheRapper
24-08-2009, 16:15
200000 στρεμματα σταχτη στην αττικη...τα λογια περιττα η... φωτια εσβησε μονη της αφου δεν εμεινε και τιποτε...

Εχω γραψει αρκετα πριν 2 χρονια που τετοια μερα ξεκινησε ο ολεθρος στην πελοποννησο οποτε ισχουν οι ιδιες σκεψεις.

Η Πεντελη και παλι σταχτη ολοκληρη πλεον εκτος απο το κομματι της εκαλης - πολιτειας εχω χασει το μετρημα και ειναι κριμα γιατι μετα την καταστροφη του 98 που ηταν ταφοπλακα ... τωρα πληρης ερημος και παλι...

Παντως περα απο οτι εχει να κανει με ιδιοκτησιακο καθεστως, αυθαιρετα, ελληνικη χαζομαρα - απερισκεψια - ανικανοτητα, ελλειψη πολιτικης διαχειρισης δασων πρεπει να καταλαβουμε οτι η κλιματικη αλλαγη και οι συνθηκες που υπαρχουν ευνοουν τις μεγα-πυρκαγιες....θα μου πειτε οποιαδηποτε πυρκαγια μπορει να γινει μεγαλη..ναι αλλα παλιοτερα δεν γινονταν συχνα τετοιες καταστροφες. Τωρα ομως ? Υπαρχει τρομερη ευκολια στο να παιρνει μια φωτια τεραστιες - τρομακτικες διαστασειςκαι να καιει το 1/5 ενος νομου. Κριμα και ντροπη μας... ΕΙναι απιστευτο να ξεκιναει φωτια απο το γραμματικο και να φτανει στον γερακα με ολες τις περιοχες μεχρι τα παραλια ανατολικα

Η εικονα απο το σπιτι μου το βραδυ του σαββατου ηταν μακαβρια - αποπνικτικη με μια πυρινη γραμμη σε ολη την κορυφογραμμη ανατολικα της πεντελης.

....και κατι αλλο θα πρεπει πλεον να καθιερωσουμε ...μεσο χρονο ζωης των δασων της πεντελης και οι λογοι αυτονοητοι...μπορουμε να τον βρουμε και να πως:
ενα δασος για να αναπτυχθει πληρως θελει 50 χρονια
Η πεντελη καηκε το 78, 81, 82, 93, 95, 98, 2005, 2007 και 2009 : 9 φορες* ... καντε τη διαιρεση και το αποτελεσμα ειναι οτι ανα 5 και κατι χρονια ... δηλαδη ανα τοσο χρονο η πεντλεη καιγεται και αναγενναται - αναδασωνεται....

*οι πιο κυριες γιατι αν βαλουμε και αλλες φορες (πιο μικρες) τοτε ασε καλυτερα

radioactive
24-08-2009, 17:17
eilikrina den katalavainei kaneis ston planiti gi oti to prasino einai anagkaio gia ti iparksi zois?den kseroun oti pairnoun to dioksidio kai to metatrepoun se oksigono?

Pan-kun
24-08-2009, 18:49
200000 στρεμματα σταχτη στην αττικη...τα λογια περιττα η... φωτια εσβησε μονη της αφου δεν εμεινε και τιποτε...

Εχω γραψει αρκετα πριν 2 χρονια που τετοια μερα ξεκινησε ο ολεθρος στην πελοποννησο οποτε ισχουν οι ιδιες σκεψεις.

Η Πεντελη και παλι σταχτη ολοκληρη πλεον εκτος απο το κομματι της εκαλης - πολιτειας εχω χασει το μετρημα και ειναι κριμα γιατι μετα την καταστροφη του 98 που ηταν ταφοπλακα ... τωρα πληρης ερημος και παλι...

Παντως περα απο οτι εχει να κανει με ιδιοκτησιακο καθεστως, αυθαιρετα, ελληνικη χαζομαρα - απερισκεψια - ανικανοτητα, ελλειψη πολιτικης διαχειρισης δασων πρεπει να καταλαβουμε οτι η κλιματικη αλλαγη και οι συνθηκες που υπαρχουν ευνοουν τις μεγα-πυρκαγιες....θα μου πειτε οποιαδηποτε πυρκαγια μπορει να γινει μεγαλη..ναι αλλα παλιοτερα δεν γινονταν συχνα τετοιες καταστροφες. Τωρα ομως ? Υπαρχει τρομερη ευκολια στο να παιρνει μια φωτια τεραστιες - τρομακτικες διαστασειςκαι να καιει το 1/5 ενος νομου. Κριμα και ντροπη μας... ΕΙναι απιστευτο να ξεκιναει φωτια απο το γραμματικο και να φτανει στον γερακα με ολες τις περιοχες μεχρι τα παραλια ανατολικα

Η εικονα απο το σπιτι μου το βραδυ του σαββατου ηταν μακαβρια - αποπνικτικη με μια πυρινη γραμμη σε ολη την κορυφογραμμη ανατολικα της πεντελης.

....και κατι αλλο θα πρεπει πλεον να καθιερωσουμε ...μεσο χρονο ζωης των δασων της πεντελης και οι λογοι αυτονοητοι...μπορουμε να τον βρουμε και να πως:
ενα δασος για να αναπτυχθει πληρως θελει 50 χρονια
Η πεντελη καηκε το 78, 81, 82, 93, 95, 98, 2005, 2007 και 2009 : 9 φορες* ... καντε τη διαιρεση και το αποτελεσμα ειναι οτι ανα 5 και κατι χρονια ... δηλαδη ανα τοσο χρονο η πεντλεη καιγεται και αναγενναται - αναδασωνεται....

*οι πιο κυριες γιατι αν βαλουμε και αλλες φορες (πιο μικρες) τοτε ασε καλυτερα

Einai polla ta lefta pou paizontai me tis pirkagies. Den einai thema etoimotitas, einai thema tou an theloun na ti sbisoun.

Kai auti i fwtia eixe ton skopo tis. Bebaia meta apoti fainetai tous ksefuge apo ta xeria i katastasi kai i katastrofi pire megaluteres diastaseis apo oti thelane.

TalL_Guy
24-08-2009, 18:59
Einai polla ta lefta pou paizontai me tis pirkagies. Den einai thema etoimotitas, einai thema tou an theloun na ti sbisoun.

Kai auti i fwtia eixe ton skopo tis. Bebaia meta apoti fainetai tous ksefuge apo ta xeria i katastasi kai i katastrofi pire megaluteres diastaseis apo oti thelane.
το ιδιο ειχε γινει πριν 2 χρονια,παλι τους ξεφυγε...ερασιτεχνισμοι του κερατα:angryfire:angryfire

Roxalas
24-08-2009, 19:16
ΝΑ ΚΑΕΙ ΝΑ ΚΑΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ Η ΒΟΥΛΗ

TopGear
24-08-2009, 19:17
eilikrina den katalavainei kaneis ston planiti gi oti to prasino einai anagkaio gia ti iparksi zois?den kseroun oti pairnoun to dioksidio kai to metatrepoun se oksigono?

Το πήγες πολύ στο δημοτικό, αλλά όχι, δεν καταλαβαίνουν γιατί είναι παρτάκηδες και σου λένε εγώ μέχρι να πεθάνω, θα υπάρχουν ακόμη δέντρα. Τι με νοιάζουν οι υπόλοιποι μακροπρόθεσμα...

TalL_Guy
24-08-2009, 19:25
Το πήγες πολύ στο δημοτικό, αλλά όχι, δεν καταλαβαίνουν γιατί είναι παρτάκηδες και σου λένε εγώ μέχρι να πεθάνω, θα υπάρχουν ακόμη δέντρα. Τι με νοιάζουν οι υπόλοιποι μακροπρόθεσμα...
εντωμεταξυ ακουγεται φημες οτι το 2012 θα καταστραφει ο κοσμος και οτι το 2050 θα εχουμε πλυμμηρυσει,οποτε τι μακροπροθεσμα και ιστοριες..

.Χτισε εδω στο οικοπεδακι,ο σουφλιας θα το τακτοποιησει και τα δεντρα θα τα ξαναφυτεψουν οι εθελοντες

SpartanGeorge
24-08-2009, 19:28
εντωμεταξυ ακουγεται φημες οτι το 2012 θα καταστραφει ο κοσμος και οτι το 2050 θα εχουμε πλυμμηρυσει,οποτε τι μακροπροθεσμα και ιστοριες..

φημες == ταινιες??
tragic :tounge:

di\n@
24-08-2009, 19:34
makari alla pou

Ven
24-08-2009, 19:44

.Χτισε εδω στο οικοπεδακι,ο σουφλιας θα το τακτοποιησει και τα δεντρα θα τα ξαναφυτεψουν οι εθελοντες

Kai na plimirisoume to 2050 ta mona zwa pou 8a exoun meinei gia na valoume sti kivwto einai ena zeygari katsarides.

TalL_Guy
24-08-2009, 19:48
Kai na plimirisoume to 2050 ta mona zwa pou 8a exoun meinei gia na valoume sti kivwto einai ena zeygari katsarides.
ναι αλλα θα ειναι οι δικες μου κατσαριδες και θα ειμαι πολυ περιφανος για αυτες

supermario
24-08-2009, 20:01
είπανε σε ένα δελτίο ότι τις τελευταίες μέρες έχουν καεί στην Αττική 187,000 στρέματα ενώ τα τελευταία 30 χρόνια έχουν καεί συνολικά 300,000 στερέματα. και ο κώλος (http://1.bp.blogspot.com/_MrdWO02quAA/SP4vhozOTwI/AAAAAAAACwM/aoIVw7Gusyc/s400/ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ.jpg) μιλάει για σωστή λειτουργία του κρατικού μηχανισμού. να πάνε να γαμηθούν τα κωλόζωα που έχουμε για κυβέρνηση

ζητάγανε από τα πυροσβεστικά και από τους εθελοντές να πληρώσουνε διόδια, και κόβανε κλήσεις σε μηχανάκια με εθελοντές που δεν φόραγαν κράνος. αντε γαμίδια πια.

radioactive
24-08-2009, 20:04
είπανε σε ένα δελτίο ότι τις τελευταίες μέρες έχουν καεί στην Αττική 187,000 στρέματα ενώ τα τελευταία 30 χρόνια έχουν καεί συνολικά 300,000 στερέματα. και ο κώλος (http://1.bp.blogspot.com/_MrdWO02quAA/SP4vhozOTwI/AAAAAAAACwM/aoIVw7Gusyc/s400/ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ.jpg) μιλάει για σωστή λειτουργία του κρατικού μηχανισμού. να πάνε να γαμηθούν τα κωλόζωα που έχουμε για κυβέρνηση

ζητάγανε από τα πυροσβεστικά και από τους εθελοντές να πληρώσουνε διόδια, και κόβανε κλήσεις σε μηχανάκια με εθελοντές που δεν φόραγαν κράνος. αντε γαμίδια πια.

σε λιγο δεν θα μπορουμε να αναπνευσουμε με τις μαλακιες που κανουν.α κου κει ο εβερτ να εχει δικο του πυροσβεστικο στο σπιτι να περιμενει.ε ρε ο καθενας την παρτη του σε αυτην τη χωρα.

TopGear
24-08-2009, 20:09
είπανε σε ένα δελτίο ότι τις τελευταίες μέρες έχουν καεί στην Αττική 187,000 στρέματα ενώ τα τελευταία 30 χρόνια έχουν καεί συνολικά 300,000 στερέματα. και ο κώλος (http://1.bp.blogspot.com/_MrdWO02quAA/SP4vhozOTwI/AAAAAAAACwM/aoIVw7Gusyc/s400/%CE%91%CE%9D%CE%A4%CE%A9%CE%9D%CE%91%CE%A1%CE%9F%C E%A3.jpg) μιλάει για σωστή λειτουργία του κρατικού μηχανισμού. να πάνε να γαμηθούν τα κωλόζωα που έχουμε για κυβέρνηση

Το ένα βόδι κάθεται και λέει ότι είναι σωστή λειτουργία κρατικού μηχανισμού και τα παρουσιάζει καλά, το άλλο βόδι συγκάλεσε πολύωρο συμβούλιο "τάχα" για τη φωτιά, για να βγει το άλλο το μπαγλαμαδάκι και αντί να πει τι συζητήθηκε και αν έχουν να προτείνουν λύσεις, να λέει ότι τα έχουμε πει για την κυβέρνηση, το φωνάζαμε από πριν ότι είναι ανίκανοι μπλα μπλα, αλλά όχι σήμερα δε θα καταλογίσουμε ευθύνες, ενδιαφερόμαστε (δήθεν). Και ξανά πάλι τα ίδια ότι ο Έλληνας έχει μυαλό και ξέρει τι θα κάνει.

Πολιτική εκμετάλλευση και προεκλογική προπαγάνδα ακόμη και σ'αυτό. Ηλίθιοι.

supermario
24-08-2009, 20:20
Το ένα βόδι κάθεται και λέει ότι είναι σωστή λειτουργία κρατικού μηχανισμού και τα παρουσιάζει καλά, το άλλο βόδι συγκάλεσε πολύωρο συμβούλιο "τάχα" για τη φωτιά, για να βγει το άλλο το μπαγλαμαδάκι και αντί να πει τι συζητήθηκε και αν έχουν να προτείνουν λύσεις, να λέει ότι τα έχουμε πει για την κυβέρνηση, το φωνάζαμε από πριν ότι είναι ανίκανοι μπλα μπλα, αλλά όχι σήμερα δε θα καταλογίσουμε ευθύνες, ενδιαφερόμαστε (δήθεν). Και ξανά πάλι τα ίδια ότι ο Έλληνας έχει μυαλό και ξέρει τι θα κάνει.

Πολιτική εκμετάλλευση και προεκλογική προπαγάνδα ακόμη και σ'αυτό. Ηλίθιοι.

το άλλο βόδι προφανώς και θα κάνει πολιτική εκμετάλευση και καλά θα κάνει. επιτέλους να φύγουνε. προς το παρόν όμως δεν την ξεκίνησε.

ένα λινκ με χάρτη με τις φωτιές που είχε ανεβάσει κάποιος μπορεί να ξανα ανέβει?

S1lV3r._.RAnG3r
24-08-2009, 20:24
ΝΑ ΚΑΕΙ ΝΑ ΚΑΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ Η ΒΟΥΛΗ

Βαλτε φωτια, καψτε καλα, Ομονοια και Πειραια, το Συνταγμα και την Βουλη, την Μπουρδελουπολη αυτη!!! Αθηνα γ......η, ο ΠΑΟΚ δεν πεθαινει

TalL_Guy
24-08-2009, 21:15
Βαλτε φωτια, καψτε καλα, Ομονοια και Πειραια, το Συνταγμα και την Βουλη, την Μπουρδελουπολη αυτη!!! Αθηνα γ......η, ο ΠΑΟΚ δεν πεθαινει
oxi pirea reeeeeeeeee

BuenosDias
24-08-2009, 23:15
ένα λινκ με χάρτη με τις φωτιές που είχε ανεβάσει κάποιος μπορεί να ξανα ανέβει?

Αυτό εννοείς;

zoo
24-08-2009, 23:32
Το πυροσβεστικό για τον έβερτ δεν ήταν για να σβήσει την φωτιά αλλά για να τον βγάλει έξω λόγω όγκου και βάρους...

TheRapper
24-08-2009, 23:44
μια διορθωση σε οτι ειπα πριν οχι 200000 στρεμματα αλλα

235490 βαση δορυφορου στην αττικη

πηγη http://www.skai.gr/articles/news/greece/ΣεΠΓερμενόκαιΚάρυστοταμέτωπα

@supermario

Τα τελευταια 30 χρονια καταστροφων στην αττικη ειναι πολυ περισσοτερα απο 300.000 στρεμματα και αυτο ειναι η πικρη αληθεια (ενας λογος εινια οτι οι περισσοτεροι δημοσιογραφοι δεν ξερουν την τυφλα τους γιατι στηριζονται μονο σε πληροφοριες που απλα αναμεταδιδουν χωρις να ψαχνουν πληροφοριες απο δασικες υπηρεσιες μιας και ειναι ανυπαρκτη στην ελλαδα και εν τελη δεν τους ενδιαφερει .. απλα δινουν την ειδηση)

Λογου χαρη η φωτια του 1985 (που ηταν η μεγαλυτερη στη αττικη μεχρι να προκυψει αυτη πριν 3 μερες) στον πατερα απο μεγαρα εως μανδρα κατεστρεψε 120000 στρεμματα πευκοδασους (υψωματα στα δεξια πριν τα μεγαρα προς κορινθο στην εθνικη - ευτυχως αναδασωμενα λογω αναγεννησης πλην ομως ακομη νεα πευκα .. το διακρινεις ευκολα αν συγκρινεις το βαθυ πρασινο των δασων στα γερανεια με αυτων του πατερα) ή στο σουνιο την ιδια χρονια με 50000 στρεμματα που και παλι ειναι νεα πευκα τωρα εκει αν και εχουν υποστει και αλλες φορες ζημια... τα γερανεια στο λουτρακι ακριβως απο την πανω πλευρα επισης...αλλα 50000 στρεμματα ενα χρονο μετα - ευτυχως παλι δαση ξαναγινονται με αργο ρυθμο βεβαια λογω διαβρωσης και στην παρνηθα αλλα 40000 (προς βαρυμπομπη - κρυονερι) που επισης αναδασωθηκαν με φυσικο τροπο

Την δεκαετια του 80 καηκαν στην πεντελη περιπου 50000 στρεμματα και του 90 περιπου 170000 ενω στην ΒΑ αττικη αλλα 100000 ..οι αριθμοι εινια πικροι....

Χασαμε και το ελατοδασος στην παρνηθα που ειναι πλεον βραχος... ενω τα μεσογεια γινονται τα φαλακρα βουνα

Τωρα οι καταστροφες αυξανονται γεωμετρικα αφου με μια μονο φωτια καταστραφηκε το 1/3 των δασων της αττικης και το χειροτερο οτι αναδασωση εγινε πριν καηκε και παλι : απιστευτο κοστος

....τα λογια περιττα

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ακριβη στοιχεια * και γνωση πλεον για την τυχη των δασων της αττικης ειναι ανυπαρκτα και πληροφοριες για αυτα ειναι ανεπαρκη και ο λογος η διαλυση του φορεα διαχειρισης και η ανυπαρξια διαχειρισης, η ανυπαρξια δασολογιου-κτηματολογιου, το μπουρδελο που επικρατει στην αυθαιρεσια στο ιδιωκτησιακο και η πολιτικη σκοπιμοτητα (ειδικα η τελευταια).

Το περιβαλλον της αθηνας και τα δαση της εχουν υποστει τεραστια ζημια και εχουν υποβαθμιστει σε απιστευτο βαθμο και δυστυχως καθε ενας εχει αποψη που αποσκοπει σε συμφερον κυριως πολιτικο, ή δεν εχει ιδεα ή πεταει μια αποψη χωρις να γνωριζει επαρκως.

Και απο στοιχεια και μελετες εχει αναγνωριστει πλεον οτι φωτιες σαν και αυτες που εγιναν θα ειναι και συχνοτερες και δυσκολοτερες κα το ειδαμε περσι στη ροδο και προπερσι σε ολη την πελοπονησσο και ευβοια με αλλα λογια παλιοτερα ακουγαμε μεγαλη η καταστροφη εγινε στο ταδε μερος με 30000 στρ σταχτη ...τωρα και στο μελλον θα λεμε... σιγα την ζημια και ενας επιπλεον λογος γιατι γινεται αυτο: η υποβαθμιση του μεσογειακου κλιματος λογω της κλιματικης αλλαγης και επαναλαμβανομενων καταστροφων στα ιδια μερη

*στοιχεια που αναφερω ειναι της δασικης η απο δασολογους-δασοπονους απο μελετες που μπορει να δει κανεις και στο internet πλεον

mad_nassos
27-08-2009, 03:12
http://troktiko.blogspot.com/2009/08/blog-post_8127.html

Dj Cool - T
27-08-2009, 03:25
Η σελίδα δεν βρέθηκε

Λυπούμαστε αλλά η σελίδα που αναζητάτε στο ιστολόγιο troktiko (http://troktiko.blogspot.com/) δεν υπάρχει.

:p

PiCoMiKe
27-08-2009, 03:33
Η σελίδα δεν βρέθηκε

Λυπούμαστε αλλά η σελίδα που αναζητάτε στο ιστολόγιο troktiko (http://troktiko.blogspot.com/) δεν υπάρχει.

Eixe kataferei na sundesei thn eksodo sto Akanthus me ta kammena dentra me kapoio tropo.

mad_nassos
27-08-2009, 03:34
Η σελίδα δεν βρέθηκε

Το έχει κι εδώ το ίδιο κείμενο: http://georgeisyourman.blogspot.com/2009/08/blog-post.html

Το "Έεεεεελληνα".
Τώρα γιατί το βγάλανε από το τροκτικό, δεν ξέρω.. :baby:

Dj Cool - T
27-08-2009, 03:42
lol γαμάτο entry... :p

Dj Cool - T
27-08-2009, 21:38
Ο απολογισμός των καμμένων σπιτιών κλπ

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1046427&lngDtrID=244

sxizoφρeneia658
27-08-2009, 21:46
Ο απολογισμός των καμμένων σπιτιών κλπ

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1046427&lngDtrID=244

Ολοσχερή καταστροφή έχουν υποστεί τέσσερα δημόσια κτίρια, καθώς και 32 στάβλοι, αποθήκες και κτίρια λοιπών χρήσεων, μερική καταστροφή υπέστησαν οκτώ δημόσια κτίρια, εκκλησίες και επαγγελματικές στέγες καθώς και 32 στάβλοι, αποθήκες και κτίρια λοιπών χρήσεων.

Να δεις που θα κάηκαν και 32 στάβλοι..
Λες να κάηκαν 32 στάβλοι?
Έμαθα πως καήκανε 32 στάβλοι,λες να το ανακοινώσουνε?

BuenosDias
28-08-2009, 01:06
Ολοσχερή καταστροφή έχουν υποστεί τέσσερα δημόσια κτίρια, καθώς και 32 στάβλοι, αποθήκες και κτίρια λοιπών χρήσεων, μερική καταστροφή υπέστησαν οκτώ δημόσια κτίρια, εκκλησίες και επαγγελματικές στέγες καθώς και 32 στάβλοι, αποθήκες και κτίρια λοιπών χρήσεων.

Να δεις που θα κάηκαν και 32 στάβλοι..
Λες να κάηκαν 32 στάβλοι?
Έμαθα πως καήκανε 32 στάβλοι,λες να το ανακοινώσουνε?

προφανώς έκανε κάποιο copy paste για να το γράψει αλλιώς και ξέχασε να σβησει κάποιο από τα 2 :p

TheRapper
28-08-2009, 12:31
και μια πληρης καταγραφη μεγαλων καταστροφων (σε στρεμματα) στην αττικη απο το 1978 εως σημερα.... καταλαβαινετε πλεον οτι στην αττικη δεν υπαρχει περιθωριο να χανεται ουτε θαμνος πλεον και οριστε η σταχτες της αττικης...(ευτυχως που υπαρχει η αναγεννηση διαφορετικα θα ειμασταν σαχαρα αν περιμεναμε απο κρατικες αναδασωσεις...)

1978: Πικερμι - Ραφηνα - Νεα Μακρη : 25000 στρ
1980: κιθαιρωνας - πορτο γερμενο : 25000 στρ
1981: εκαλη - μπογιατι - πολιτεια - μαρουσι - μελισσια - ν πεντελη: 20000
1982: εκαλη - σταματα - διονυσος - πικερμι: 30000
1984: καλαμος: 6000
1985: κερατεα -σουνιο - λαυριο : 50000, μανδρα - πατερας - μεγαρα: 120000
1986: κρυονερι - βαρυμπομπη : 5000 διονυσος: 3500
1986: λουτρακι: 50000 (οκ ειναι κορινθια αλλα σχεδον οι παντες κατεβαινουν)
1987: Κρυονερι - βαρυμπομπη: 8000
1988: μεγαρα: 15000
1989: φυλη παρνθα: 10500, βαρναβας - μαραθωνας: 15000
1990: καλαμος: 4000, ροδοπολη-διονυσος: 4000
1992: αυλωνας -κιουρκα - μαλακασα - καλαμος - ορωπος - βαρναβας: 55000
1993: αγιος στεφανος - σταματα - μαραθωνας: 10000, ντραφι : 2500, σουνιο 2500
1995: πεντελη -ραπεντωσα - αγιος πετρος - ντραφι -ανθουσα - πικερμι - βουτσας -νεα μακρη : 65000 υμμητος : 15000
1998: ολα τα παραπανωτης πεντελης και πιο περα μεχρι διονυσο - ροδοπολη - βρανα : 90000, αυλωνας - χαλκουτσι - ωροπος - καλαμος : 45000, κερατεα - καλυβια : 25000 υμμητος : 4000, καλλιτεχνουπολη - ραφηνα : 3000
2000: νεα πεντελη 1500
2001: καλαμος - ωροπος : 15000
2005: ραφηνα - καλλιτεχνουπολη - βουτσας : 15000
2007: αυλιδα - σχηματαρι : 15000, δερβενοχωρια - παρνηθα (εθνικος δρυμος) : 56000, ν. πεντελι - μελισσια - πολιτεια: 8000, κερατεα - καλυβια : 22000
2008: δερβενοχωρια: 6500
2009: γραμματικο εως γερακα και αγιο στεφανο εως παραλια μαραθωνα - νεας μακρης : 212000, γλυφαδα - βουλα : 8000, μαγουλα:15000, πορτο γερμενο - κιθαιρωνας : 20000

οποτε δεν χρειαζονται και πολλα σχολια η μονη παρθενα περιοχη της αττικης ειναι τα γερανεια ορη το μακρυπλαγι (natura) ολα τα υπολοιπα εχουν υποστει ζημιες και αναδασωνονται αλλα δυστυχως υποβαθμιζονται καιτι αποκτουν παλι πρασινο

Η αττικη θελει τουλαχιστον 70 χρονια για να ανακαμψει συνολικα
Sorry που ειμαι κουραστικος με αριθμους αλλα βασει στοιχειων δασικης και δασολογων (τα παραπανω ειναι ευκολο να τα βρειτε ψαχνοντας στο ιντερνετ - papers και εφημεριδες ) με το ρυθμο καταστροφης πλεον δεν υπαρχει ελεος αν δεν αλλαξουν ολα και πρωτα η νοοτροπια μας και η αδιαφορια μας.

ps οποτε καταλαβαινετε για τι ζημιες εχουν γινει και αν βαλουμε και τις υπολοιπες μικροτερες και μη καταγεγραμμενες εδω που ειναι πολλες ...τοτε χεσε μεσα

fli
28-08-2009, 14:26
Συγκέντρωση διαμαρτυρίας για την καταστροφική φωτιά την Παρασκευή στο Σύνταγμα (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1045379&lngDtrID=244)

noegr
28-08-2009, 14:29
Συγκέντρωση διαμαρτυρίας για την καταστροφική φωτιά την Παρασκευή στο Σύνταγμα (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1045379&lngDtrID=244)

να φανταστώ πάλι βουβή ε?
καλα...

Roxalas
28-08-2009, 15:19

http://athens.indymedia.org/calendar/uploads/syndagma12_81.jpg

Υπάρχει αυτό το κάλεσμα.Για μπλόγκερς δεν ξέρω...

noiR
29-08-2009, 17:04
http://realityoverdose.blogspot.com/

Καταγγελία κατά της Δημάρχου Εκάλης και του Προϊσταμένου Τακτικού Προσωπικού του Δήμου για την εγκατάλειψη εθελοντών της ΟΕΔΔ στην πυρκαγιά στον Αγ. Στέφανο την Κυριακή 23/08/2009. (http://www.oedd.gr/bafire.pdf)

BuenosDias
30-08-2009, 01:34
http://troktiko.blogspot.com/2009/08/blog-post_3470.html

mad_nassos
31-08-2009, 13:47
Μας κοροϊδεύουν???
Ωραία δικαιολογία βρήκαν... http://troktiko.blogspot.com/2009/08/blog-post_1738.html :sleep: :sleep:

BuenosDias
31-08-2009, 14:39
Μπορεί να ήθελε να του ρίξει και βεντούζες
Κάνουν καλό στο κρύωμα

Marinazik
31-08-2009, 14:41
xaxaxaxaxaxax Δεν υπάρχει αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!