PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπασιστες ολου του φορουμ ενωθειτε!

Alan Don
02-03-2007, 12:48
Μπασιστες ολου του φορουμ ενωθειτε...

Υπαρχει κανεις που να παιζει μπασο ? ή ειμαι μονος στον φορουμικο κοσμο ...?

Ας κανουμε αυτο το θρεντακι τοπο συναντησης και αλληλοβοηθειας...
Ας πουμε δυο τρια ερωτηματα ετσι για να γινεται συζητηση ...
1. Τι μπασο εχετε και ποιο θα θελατε να εχετε...?
2.Τι εξοπλισμο χρησιμοποιειτε...?(ενισχυτη, πολλυεφφε , πεταλιερα ,πεταλακι ?)
3. 4 ή 5 ή 6?? (για χορδες μιλαω)

Εγω εχω το Ibanez Srx300 4χορδο...εναν ibanez ενισχυτη...και το BassPod Xt πολυ εφφε της Line6
Θα ηθελα να ειχα το πενταχορδο μπασο του μπασιστα απο τα υπογεια ρευματα ...χεχε....χειροποιητο και ετσι ....
:cool: :cool:

billthebasstard
02-03-2007, 20:25
geia...kai ego mpasistas 7 xronia tora...ena tetraxordo fender jazz deluxe(made in usa:smokin: :smokin: )exw kai ena gallien grueger 150 w enisxthth.Apo petalia exw to bp50 ths digitech kai 3 bossakia,to bass overdrive,to synth kai to bass chorus.
an kai den kollaei sto thema ithela na rwthso kati.mhpos kserei kaneis kana trompetista 'h tromponista apo athina?
eixa kanei ena thread alla den to eida polloi fainetai...:-(

Alan Don
05-03-2007, 19:44
μαλλον οχι δεν ξερω κανενα ....ξερω μια κοπελα αλλα μενει κομματι μακρυα στους Γαργαλιανους....
χιχι

πω ρε φιλε ωραιο μπασσακι ....

πρεπει να βαλω αγγελια "ζητειται χρηματοδοτης για ανανεωση του εξοπλισμου μου ...πλην του BassPod.... "
Σκα θελετε να παιξετε??
xexe

Nickliff
05-03-2007, 20:46
Ας γράψω κι εγώ, αν και τώρα το μπάσο μου είναι σε αχρηστία, στρατός γαρ...:sleep:

Παίζω κάπου 7-8 χρόνια με αρκετά διαλείμματα όμως (δεν ήμουν ιδιαίτερα τυχερός να βρίσκω αμέσως άτομα για μουσική παρέα).

1. Fender Precision Bass και θα ήθελα να είχε καθρέπτη αντί για το άσπρο κάτω από τους μαγνήτες, Steve Harris style :p .

2. Ενισχυτής ένας βασικός 15άρης Ibanez.
Για εφέ ψηνόμουν ανά καιρούς να πάρω πεταλιέρα αλλά όλο βολευόμουν με προγράμματα στο pc (FxBox) και το άφηνα...

3. 4 χορδές. Όπως λέει ένας φίλος μου, αν έχει 6 χορδές είσαι κιθαρίστας. :p

Τα χειροποίητα μπάσα είναι άλλη φάση. Όοοοοοοταν κερδίσω το Τζόκερ θα πάρω κάμποσα να έχω. :p

Αυτά για τώρα στα γρήγορα.
:wavey:

leo_.
10-03-2007, 18:08
Γεια σας παιδιά .
Θα γράψω κι εγώ αν και είμαι πολύ νέος στο χώρο του μπάσου...
ΠΑΡΑ πολύ νέος. Ούτε καν μαθήματα δεν έχω αρχίσει να κάνω ακόμα.
Οπότε αν πω κανένα κουφό :blush: δείξτε κατανόηση.
Επίσης θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και τη βοήθειά σας οπότε δείξτε και υπομονή !:-)

Λοιπόν έχω
1. Cort Action Bass 4 string.
2. Ενισχυτή Warwick 15άρη.
3. Όπως ήδη έγραψα 4 χορδές ( αρχάριος είμαι τι να πάρω :tounge: )

Αυτά προς το παρόν.

Amalthea
10-03-2007, 18:37
geia sas!egw paizw gyrw stoys 6 mhnes mpaso.exw vrei mia kopelia pou paizei hlektrikh kai mia pou paizei drums(epishs arxaries)kai exoume kanei group.8a paiksoume kai live se kamposo kairo(ekei h8ela na katalhksw h pozeri :D:D:D).to loipon eimai aristeroxeiras kai periorismenwn oikonomikwn dynatothtwn opote to mpaso mou einai made in greek kai den exei kan ypografh.einai kokkino(:D)exei 4 kai 3magnhtes(2 mpasa 1 vol).exw ki enan 20arh enisxyth epishs idias katantias.8a 8ela na exw to mpaso twn hermano epeidh o typos einai aristeroxeiras(:D).aytaaaaa

Amalthea
10-03-2007, 18:37
greece h8ela na pw

Amalthea
10-03-2007, 18:40
eleos 4 xordes h8ela na pw.viazomai...a kai twra pou to 8ymamai...poioi einai oi agaphmenoi sas mpasistes?emena burton,butler,oliveri,dandy brown k.a.

billthebasstard
13-03-2007, 11:35
Alan don alternative reggae θέλουμε να παίξουμε...έχουμε όλα τα μέλη και μας λείπει η τρομπέτα...γκίνια ε?
nickliff τι λέει το percission?
leo kai amalthea καλή αρχή στον μαγευτικό χώρο του μπάσου...δεν ξέρω τι μπορεί να σας χαρίσει αλλά εμένα μου χάρισε το νόημα για ζωή...
amalthea,hermano εννοείς τους stonerades???αν ναι άτσα!!!Θεοί ε?

Amalthea
13-03-2007, 23:00
leo kai amalthea καλή αρχή στον μαγευτικό χώρο του μπάσου...δεν ξέρω τι μπορεί να σας χαρίσει αλλά εμένα μου χάρισε το νόημα για ζωή...
amalthea,hermano εννοείς τους stonerades???αν ναι άτσα!!!Θεοί ε?

kat'arxhn eyxaristw!ki emena exei arxisei kai mou xarizei polla.omorfa synais8hmata.katalavaineis ypo8etw!Kai katafera mesa se elaxisto xroniko diasthma(opws poly pozerika eipa vevaiws vevaiws)kai vrhka band pou eimaste kopeles!Metraei poly!einai poly omorfo pragma h mousikh.kai nai tous stonerades ennow.8eoi einai!stoner einai to agaphmeno mou eidos mousikhs.

billthebasstard
15-03-2007, 14:31
Kalh Fash!ksereis Oti Tragoudaei Stous Hermano O Tragoudisths Twn Kyuss,e?ti Theos!
Tora Auto Pou Xreiazesai Einai Ena Bass Overdrive Ths Boss Me To Gain Sto 50% Gia Na Petyxeis Kai To Hxo Sou...!;p:)

Amalthea
15-03-2007, 14:47
[QUOTE=billthebasstard;420658]Kalh Fash!ksereis Oti Tragoudaei Stous Hermano O Tragoudisths Twn Kyuss,e?ti Theos!
QUOTE]

GARCIA OLE!nai re c to ksera.alloi 8eoi oi kyuss...!konteyw na ta ma8w ola(ksereis pou paei o enas sto sygrothma tou allou ki exoun ginei mpaxalo!).ase re c,pou apo thn poly preza pleon ton phgainei an8rwpos sthn skhnh kai to krataei apo to xeri les kai einai tyflos.krima poly krima...tetoia talenta!kai mias kai leme gia stoner...den phga queens of the stone age re gmt...kai htan teleia.afierwsan kai to song for the dead ston lanegan(pou htan pali gia apotoksinwsh).aaaaax

billthebasstard
16-03-2007, 01:06
sovara milas gia thn preza?ego nomiza tpt xorta kai kamia mpura ekane...stoneras...oxi oti einai prezoni...mlkia ontws...apo tis agaphmenes mou fones...alla stoner sugkrothmata pou latrevo einai...orange goblin,truckfighters,colour haze,electric wizard(oxi akrivos stoner) kai WITCHCRAFT...theoi...kai polloi alloi...esy?

Amalthea
16-03-2007, 15:02
nai re c milame gia katantia o an8rwpos.egw mporeis na peis oti akouw thn afrokrema ths stoner.vasika ta pio polla einai mpastardemata me desert,grunge ktl.alla to kyrio stixeio einai stoner.loipon...apo ayta pou eipes orange goblin.apo kei kai pera agaphmenoi mou einai kyuss,hermano,queens of the stone age,fu manchu,monster magnet,nightstalker,eagles of death metal,nebula,hellacopters(pou einai pio poly garage),mondo generator(pou einai pio poly alternative-btw 8EOS o oliveri)k.a...epishs m'aresei poly kai h grunge(oxi den eimai apo ta koritsakia pou einai erwteymena me ton cobain epeidh egine moda:P).

Alan Don
20-03-2007, 18:16
Παρεπιπτοντως εχετε μαθει κατι για τον μπασιστα που θα παρει την θεση του απελθοντα στους Pain of salvation ??

Amalthea
30-03-2007, 23:31
Παρεπιπτοντως εχετε μαθει κατι για τον μπασιστα που θα παρει την θεση του απελθοντα στους Pain of salvation ??

egw proswpika den akouw.soz:-)

ante re paidiaaaa kairo exei na ginei post :angryfire kanw mia prospa8eia h kakomoira twra pou phra fora me to forumiko feministiko kinhma...:D
pou leteeeee,na rwthksw kati,sas einai eykolo na tragoudate kai na paizete taytoxrona?emena ka8olou...h vlakeia einai oti prepei n'arxisw tis dokimes gt den exoume tragoudistria kai h ki8aristas exei eleeinh fwnh(se sxesh me mena.den eimai da kai h sparks:D )akouw loipon....

Alan Don
04-04-2007, 02:17
Ego exo sobaro problima ..

1. δεν εχω και πολυ καλη φωνη ...αντε για τιποτα δευτερα και αν ...
2.Επισης ασχετα με το αν ειναι ευκολο το κομματι ή όχι ενα απο τα δυο ,τραγουδι ή μπασο δεν μου πάει και πολυ καλα , κατι θα χασω ...
εκτος αν ειναι βεβαια τιποτα μουφο-πανευκολο το μπασο του κομματιου ...

Γενικα ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο προσπαθησε και μην αγχωνεσαι ... ολα γινονται

ξερω πως δεν θα σου αρεσει (ουτε και μενα δεν μου αρεσει ιδιαιτερα ) αλλα βρες βιντεο απο Primus τραγουδι και μπασο ταυτοχρονα:angryfire :baby: :tounge: :blush:

Amalthea
04-04-2007, 09:50
ξερω πως δεν θα σου αρεσει (ουτε και μενα δεν μου αρεσει ιδιαιτερα ) αλλα βρες βιντεο απο Primus τραγουδι και μπασο ταυτοχρονα

Ti akrivws ennoeis?Na paizw kai na tragoudaw PRIMUS taytoxrona?Paraeinai dyskolo gia thn empeiria pou exw.Ektos ki an katalava la8os :confused: :blush: :tounge:

Alan Don
04-04-2007, 11:03
(Οχι λεω οτι :(μαλλον)ΔΕν θα σου αρεσουν οι πράιμους)

Ουτε εμενα μου αρεσουν ιδιατερα αλλα με εχει εντυπωσιασει το γεγονος οτι παιζει παπαδες στο μπασο και τραγουδαει ταυτοχρονα ο τυπας... βρες επισης το βιντεο που παιζει το μαστερ οφ παπετς...!
θεικο !
:blush: :blush:

anonymos
06-04-2007, 12:57
Geia!!!! Ego paizo basso edo kai 2 hronia kai eimai poly poromenos. To basso pou eh0 einai 5chordo tis vintage. Goustaro rock kai metal.

Amalthea
07-04-2007, 16:25
o primus den einai solo mpassistas?:confused: (opws einai o malmsteen solo ki8aristas px)

Geia!!!! Ego paizo basso edo kai 2 hronia kai eimai poly poromenos. To basso pou eh0 einai 5chordo tis vintage. Goustaro rock kai metal.

kalws hr8es sth forumikh meionothta:D

Alan Don
16-04-2007, 01:27
Ξερω δεν σας νοιαζει αλλα την σαχλαμαρα θα την πω .:
Ξεκιναω μαθηματα την αλλη δευτερα φτανει πια το Do it Yourself:baby: :baby:

OI primus ειναι μπαντα με πρωτο και καλυτερο του γκρουπ τον μπασιστα που τα κανει ολα ....

Taliban_87
16-04-2007, 09:19
ρε παιδία, διαφωτήστε έναν άσχετο. Ποιά η διαφορά μεταξύ μπάσου, ηλεκτρικής κιθάρας και κιθάρας;;;; :confused: Όλα ίδια μου φαίνονται. :blush:

Alan Don
16-04-2007, 12:32
Επειδη εισαι ασχετος.....:wavey: :wavey: ;-) :love2: :blush: :blush: :baby: χεχε ...

Λοιπον μεταφραζω την ερωτηση σε κατι πιο κατανοητο ...

"Ποια η διαφορα ενος ακορντεον , ενος αρμονίου και ενος πιάνου;;; ολα τα ιδια μου φαινονται..."

Το μπασο ειναι οργανο εγχορδο 4χορδο ή 5χορδο (σπανια και για εξτριμ μπασιστες 6 χορδο) ενω η κιθαρα εχει 6 χορδες ή 7 (μια οκταβα περιπου πιο κατω απο το μπασο αντιστοιχα).

Στην κιθαρα παιζεις με πενα στο μπασο με τα δαχτυλα .(ναι υπαρχουν κατι αλητηριοιπου παιουν μπασο με πενα ) και στην κλασσικη κιθαρα παιζεις με δαχτυλα αλλα ειναι αλλο το στυλ...

Ο ρολος του μπασο στην μπαντα ειναι να κραταει το μπιτ να γκρουβάρει ..να σου δινει το μελωδικο πλαισιο..πανω στο οποιο κινειται το κομματι σου ...Το μπασο συνδεει τον ηχο των ντραμς που ειναι απολυτα ρυθμικος και ξερος με τον απολυτα μελωδικο ηχο των αλλων οργανων.Ειναι σαν να δινει μελωδια στα χτυπηματα των ντραμς ...το μπασο ειναι η βαση της μπαντας πανω στην οποια στηριζονται οι αλλοι για να παιξουν και να δημιουργησουν
Το μπασο ειναι το μοναδικο οργανο μουσικης που υπαρχει σε ΟΛΑ χωρις εξαιρεσεις τα ηδη μουσικης ΑΠο τα μπουζουκια και τα σκυλαδικα μεχρι το αγριο σκανδιναβικο μεταλ και την κλασσικη μουσικη του 1700///Το προβλημα του μπασου ειναι οτι οποιοι δεν ξερουν την σημασια του να ας πουμε σαν και σενα αποδιδουν τους ηχους του στην κιθαρα ή και στα ντραμς (λες και τα ντραμς θα εβγαζαν ποτε μελωδια....)

Προγονος του μπασου ειναι το (ακουστικο) κοντραμπασο αλλα απο τοτε που εγινε ηλεκτρικο του δοθηκε σχημε κοντινο προς την κιθαρα

Η κιθαρα απο την αλλη ειναι αυτη που πατωντας πανω στο μπασο δημιουργει τις μελωδίες της σε πιο ψηλες συχνοτητες πιο κοντα ή πιο ψηλα απο την ανθρωπινη φωνη..κινειται πανω σε αυτο που παιζει το μπασο και ειτε σολαρει ειτε παιζει κατι ρυθμικο που στηριζεται στο μπασο(αλλα τουλαχιστον μια οκταβα πιο ψηλα )
ο ρολος της ειναι να γεμισει και να γλυκανει τον ηχο να του δοσει πιο ψηλες συχνοτητες αλλα και να τον φορτωσει με σολο αισθηματικα ή καταιγιστικα ..Συνδεει συνηθως την φωνη με τα υπολοιπα οργανα ωστε αυτη να μην ακουγεται ξεκαρφωτη για αυτο και χρησιμοποιειται πολλες φορες και μονη της (κιθαρα φωνη ) σε παρεουλες που γουσταρουν καποιος να παιζει και να τραγουδα
η κιθαρα συνηθως γεμιζει συχνοτητες που εκτεινονται απο τα μεσαία μεχρι τα πριμα ενω το μπασο ειναι στο φασμα μπασων->μεσαιων
Προγονος της ηλεκτρικης κιθαρας ειναι η κλασσικη-ακουστικη κιθαρα που στην ουσια λειτουργει με τον ιδιο τροπο που μολις περιεγραψα αλλα ειναι παντα 6 χορδη .

Αυτα ...ελπιζω να σε διαφωτισα ...Ενα ακομη που κανει δυο οργανα οπως αυτα τελειως διαφορετικα ειναι η φιλοσοφια τους στην ιστορια τους και στον τροπο παιξιματος μεσα στην μπαντα...
Αλλο τροπο σκεψης πρεπει να εχεις ως μπασιστας και αλλον ως κιθαριστας...αλλιως απετυχες...αυτα ////

leo_.
16-04-2007, 14:32
Ξερω δεν σας νοιαζει αλλα την σαχλαμαρα θα την πω .:
Ξεκιναω μαθηματα την αλλη δευτερα φτανει πια το Do it Yourself:baby: :baby:

Εμένα πάντως με νοιάζει :cool:
Άντε μπράβο να παίρνω σειρά και εγώ γιατί το έχω παρατήσει το καϊμένο το όργανο ( το μπάσο ρε παιδιά ;-) ) λόγω ασχετοσύνης μου.Άμα αρχίσω μαθήματα ελπίζω να βελτιωθώ για να μπορώ να σταθώ αξιοπρεπώς ως μπασίστας και όχι μόνο με τον τίτλο.

Amalthea
16-04-2007, 16:53
Kakws pou exete syndesei ton kalo organopaixth me ton aytodidakto.O aytodidaktos einai magas,de lew,alla sto wdeio sou ma8ainoun mousikh oi eidikoi...As eisai kalos kai na phgaineis wdeio.Olo kai kati 8a ma8eis pou den to ksereis.Ki egw tou wdeiou eimai alla mporw na vgazw monh m tragoudia :D
Y.G. den 8ewrw tpt apo ta 2 kako,apla kalo einai na perneis gnwsh apo eidikous.

hooligan13
16-04-2007, 17:09
...
Στην κιθαρα παιζεις με πενα στο μπασο με τα δαχτυλα .(ναι υπαρχουν κατι αλητηριοιπου παιουν μπασο με πενα ) και στην κλασσικη κιθαρα παιζεις με δαχτυλα αλλα ειναι αλλο το στυλ...
...

Nta3ei pisteuw oti an paizeis Punk kai sebesai ton eauto sou e tote paizeis me pena.
Mporei na akougetai pio eukolo alla apodukneietai arketa duskolo sth pra3h.
Den 3erw gia alla eidh ti paizei.

Taliban_87
17-04-2007, 09:22
Alan Don + Hooligan13 υχαριστώ για τις απαντήσεις σας. :wavey:

Να πώ την αλήθεια δεν περίμενα να μου απαντήσει κανείς-πόσο μάλλον το τεράστιο πόστ του άλαν ντον. Ευχαριστώ για την υπομονή σου να τα γράψεις όλα αυτά. :wavey: :cool:

Alan Don
17-04-2007, 12:06
αμα εχεις την πωρωση για το τετραχορδο γραφεις και σεντονια!!

Για πλακα το λεω για την πενα ....απλα συνηθως δεν χρησιμοποιειται...!

Εμενα δεν με βολευει και με περιοριζει καπως τεχνικα...(εχω κανει 6-7 χρονια κλασσικη οποτε φανταζεσαι ποιος τροπος μου ειναι πιο ανετος .δαχτυλα ή πενα ?χεχε ειναι θεμα τι ηχο θες...)

Το καλος και το αυτοδιδακτος δεν συνδεονται ..σπανια εχεις καλο αποτελεσμα ετσι ...αλλα αν δεν παιζει χρημα και εχεις γνωσεις απο αλλα οργανα (κλασσικη και ηλεκτρικη κιθαρα, 6και κατι χρονια ωδειου και 1 χρονος ιδιαιτερα σε αυτα ) την παλευεις και χωρις μαθηματα τον πρωτο καιρο

Octopus Handjob
17-04-2007, 12:30
Paidia den kserw polla apo mpaso alla me endiaferi poly na ma8w na paizw, de nomizw oti exw erwteytei thn ki8ara oso pisteya, par'ol'ayta exw mia wraia protash na kanw: Exei dokimasei kaneis ayto to megalo cry-baby wah pedal ths dunlop? Bgazei poly wraio hxo, mageia sketh.

Octopus Handjob
17-04-2007, 12:34
Epishs, epeidh exw synh8isei para poly na paizw me ta daxtyla mou, logw klassikhs ki8aras, 8a dieykolyn8w kalytera me ta daxtyla sto mpaso h einai allh h texnikh teleiws?

Amalthea
17-04-2007, 15:58
sthn klassikh nomizw oti xrhshmopoieis ola ta daxtyla.sto mpaso mono 2.alla ypo8etw pws apla den 8a sou einai kati kainourio.sto mpaso pane pros thn idia fora kai prepei na stekete apo panw to xeri.den einai tpt to fovero.opws arxizeis thn klassikh me daxtyla kai sou rxetai eykola ston tade va8mo dyskolias akoma pio eykola sou erxetai na valeis ta daxtyla sto mpaso.

Alan Don
18-04-2007, 13:01
να σου πω ... ΣΥΝΗΘΩΣ οχι ομως παντα στο μπασο χρησιμοποιεις μονο δυο δαχτυλα , δεικτης μεσος..
και ειναι λιγο διαφορετικη η τεχνική αλλα δεν θα δυσκολευτεις πολυ

Το προβλημα στην μεταβαση απο κλασσικη σε μπασο ειναι οτι η φιλοσοφια παιξιματος ειναι διαφορετικη...

Εγω αυτο ειχα κανει

captain_clegg
18-04-2007, 13:24
gooustarete na poume mpasistes pou goustaroume?

Amalthea
18-04-2007, 14:23
BURTON gt h taxythta kai h eyfya tou htan foverh.
NEWSTED gt diaferei kai ta riff tou einai dynamika.
LES CLAYPOOL gt apla eina 8eos
FLEA gt kanei ksexwristo to mpaso(funk paidi m funk:D)
BUTLER gt einai o logos pou ksekinhsa mpaso.
"HUB"gt timaei to mpaso opws tou aksizei.
OLIVERI gt einai entelws psyxedelikos.
synoptika aytoi mou exoun kanei entypwsh oxi mono gia tous logous pou grafw alla epeidh ksexwrizoun sto ayti m :D

captain_clegg
18-04-2007, 14:28
fobamai pos gia mena OLA gyrnane gyro apo auton!:D

Alan Don
19-04-2007, 01:50
Flea
Γιώτης Κιουρτσογλου
Αποστόλης Καλτσάς
Kristofer Gildenlow
G.Butler
Myung
Bootsy Collins (<--AYTOS einai 100% authentiko Funk)

Οι μπασιστες των :(νυσταζω και ονοματα δεν θυμαμαι)

Muse
Coheed And Cambria
Porcupine Tree
Primus
Talisman
Tool
Ska-p (Den einai kanenas theos alla goystaro to styl toy)
Shakira-Carlos santana (Nai deirte me alla o typow moy aresei)
Kalos alla yperektimimenos : Steve Harris
Κορυφαίος : Εγω!:sleep: :sleep: :-) :-) :D :D

Ayta gia tora εχω ξεχασει πολλους

(Me kokkino οι μορφάρες)

Octopus Handjob
19-04-2007, 10:10
Flea o prwtos kai kalyteros.

DiGoiorgio twn Testament.

Rob Trujillo kyriws epi Suicidal Tendencies.

captain_clegg
19-04-2007, 10:35
akoma enas 8eos!!!!!!!

pantos ektos kafrilas fasis k go goustaro ton flea arketa.

Alan Don
27-04-2007, 02:00
Παιδια ????που εισαστε ????

οεο ??

Amalthea
27-04-2007, 15:29
Etc re paidia na mhn exoume kollhmata sthn mousikh n'akoume ap'ola!!:D poly xairomai pou vlepw poikilia eidwn:D a btw,alan nomiza oti hmoun h monh pou otan akouge to europa prosexe to mpaso(enw to olo 8ema einai h ki8ara)to opoio einai 8eiko...ayta einai :D

HeavenShallBurn
27-04-2007, 16:05
An kai paizw drums goustarw karga mpaso(mias kai anhkei sto rythm section mias mpantas)!
an psinete kaneis sas tou proteinw na psaxei gia tis exhs mpantes opou oi mpassistes tous spernoun:Atheist-elements,Death-individual thought patterns kai apo to human,Cannibal corpse-opoio na nai,Cynic-focus,Sadus-opoio na nai kai Skinless-from sacrifise to survival..
filika:wavey:

Amalthea
27-04-2007, 16:08
oi perissoteroi se ayto to thrent 8a sou poun oti goustaroun drums(opws ec mpaso)gia ton idio logw...RY8MOS...:D ki egw enw ma8ainw mpaso an m leges na dialeksw kati allo(2o dld)8a elega drums.

TonyFlow
29-04-2007, 22:46
Pedia exete anoikei apo ta kalitera thread sto forum.Basika eimai classic-guitar-junkey alla me trelenei to akatapausto bass slap.Tha ithela kapoia stigmi na apoktiso kana modulus...Prostoparon arkoume se studiaka kommatia kai sta tsampa magika taksidia pou mou kanoun doro i klasikes kithares mou...hehe

HE'S THE BEST
http://media.collegepublisher.com/media/paper344/stills/mk6r2z82.jpg

Alan Don
02-05-2007, 01:26
ΣΗΜΕΡΑ ξεκινησα μαθημα μπασου...

πολυ καλος φαινεται ο καθηγητης .

ειμαι πολυ μαλακας που δεν το ειχα ξεκινησει κατι μηνες/χρονια νωριτερα

Amalthea
02-05-2007, 16:21
ΣΗΜΕΡΑ ξεκινησα μαθημα μπασου...

πολυ καλος φαινεται ο καθηγητης .

ειμαι πολυ μαλακας που δεν το ειχα ξεκινησει κατι μηνες/χρονια νωριτερα

wwwwwwwwwwwwww!Kalh arxh!!!:D

Alan Don
02-05-2007, 16:47
Ευχαριστω....!
(σπαμαρω αλλα :baby: :baby: εγω το εφτιαξα το θρεντ , κανω οτι θελω ..χεχε)

καλη μου αρχη !
αντε ακολουθατε οποιοι δεν εχουν ξεκινησει ηδη

croc
06-05-2007, 18:11
Γεια σας παιδια,παιζω μπασσο πανω απο 12 χρονια,και εχω ενα american fender precision deluxe και ενα πενταχορδο tx5 yamaha.
πεταλιερα boss GT-6B και ενισχυτη peavey TKO 115S.
Long live jaco !the best bassist ever!!

Alan Don
07-05-2007, 02:21
Ksana stygno spam

Καλωσηρθες ! μπορεις να μου προτεινεις δυο-τρια κομματια απο τον παστοριους.?

Alan Don
07-05-2007, 02:23
Επισης θετω θεμα :

ΠΕιτε τις αποψεις σας για την χρηση εφφε-πολυεφφε-πεταλιερας??
Αναλογικος ή ψηφιακος ήχος??

Πειτε και θα πω απο αυριο γιατι τωρα νυσταζω...

Amalthea
07-05-2007, 08:21
Προτιμώ τον καθαρό ήχο,χωρίς παραμορφώσεις.Παραμόρφωση σηκώνει το αυτί μου μόνο σε κιθάρα.Γνώμη μου πως στον καθαρό,αναλίωτο και αυθεντικό ήχο φαίνεται ο μουσικός και το τραγούδι.Γενικότερα όταν τα πράγματα είναι απλά!Π.χ. το μπάσο να είναι 4χορδο,η κιθάρα 6χορδη χωρίς παραμορφώσεις κ.ο.κ.Έτσι κι αλλιώς στο μπάσο δεν λέει από την στιγμή που κάνει μια τόσο συγκεκριμένη και προσεκτική δουλειά(δίνει ρυθμό ενώ είναι έγχορδο).

Alan Don
07-05-2007, 19:04
ναι που λες εχω καταληξει οτι ο αναλογικος ηχος σκετος πο τον ενισχυτη πολλες φορες ειναι ο καλυτερος...αλλα εινια σε συγκεκριμενα κομματια που τρελενομαι για εφφε...δεν μιλαω για καθαρη παραμορφωση αλλα gia reverb/vathos-delay-ligo overdrive ή οτι κολλαει τελοσπαντων...:blush: :blush:

Amalthea
08-05-2007, 12:14
Οι πειρασμοί εν ολίγης...! :p Δεν γλιτώνουμε από αυτούς...;-)

Alan Don
08-05-2007, 23:24
ας πουμε αν ειναι να παιξεις με την μπαντα σου καποιο κομματι απο muse (εχω να μαθω ενα για την πεμπτη) τι θα κανεις ???

Amalthea
11-05-2007, 20:39
Muse muse muse muse muse????Μαύρο σκοτάδι με περικυκλώνει...Για βόηθα λίγο...6 μήνες παίζω και είναι κάποια πράγματα που δεν τα ξέρω.Εντάξει πετάλια,βλακιούλες στον ενισχυτή κτλ μπορώ να σου πω,αλλά σε κάποια σκοτεινιάζουν όλα γύρω μου :D:D:D:D:D Προφανώς εννοείς κάποιου είδους παραμόρφωση.

Alan Don
11-05-2007, 22:10
οι Muse παιζουν ροκ απο την βρετανια με μπασο τιγκα στα εφφε... ΣΕ αυτο το συγκεκριμενο κομματι εχουν μια σπεσιαλ ψηφιακη παραμορφωση καθολου βαρια που κανει το μπασο να ακουγεται οπως περιπου τα πληκτρα με παραμορφωση..ειναι συνδυασμος 5-6 εφφε και EQ ωστε να βγει το αποτελεσμα...

Το κομματι ειναι το Time is running out...

Octopus Handjob
12-05-2007, 01:26
An kai paizw drums goustarw karga mpaso(mias kai anhkei sto rythm section mias mpantas)!
an psinete kaneis sas tou proteinw na psaxei gia tis exhs mpantes opou oi mpassistes tous spernoun:Atheist-elements,Death-individual thought patterns kai apo to human,Cannibal corpse-opoio na nai,Cynic-focus,Sadus-opoio na nai kai Skinless-from sacrifise to survival..
filika:wavey:

Ta xw akousei ola re. :D Ola omws.:D

Octopus Handjob
12-05-2007, 01:28
Επισης θετω θεμα :

ΠΕιτε τις αποψεις σας για την χρηση εφφε-πολυεφφε-πεταλιερας??
Αναλογικος ή ψηφιακος ήχος??

Πειτε και θα πω απο αυριο γιατι τωρα νυσταζω...

Ap' ola. Egw akouw bebaia poly distorted, alla kai o aplos hxos einai erwtikos.

Amalthea
15-05-2007, 19:25
οι Muse παιζουν ροκ απο την βρετανια με μπασο τιγκα στα εφφε... ΣΕ αυτο το συγκεκριμενο κομματι εχουν μια σπεσιαλ ψηφιακη παραμορφωση καθολου βαρια που κανει το μπασο να ακουγεται οπως περιπου τα πληκτρα με παραμορφωση..ειναι συνδυασμος 5-6 εφφε και EQ ωστε να βγει το αποτελεσμα...

Το κομματι ειναι το Time is running out...

Καλοί οι muse,αλλά δεν ήξερα τι εφέ χρησημοποιούν και γενικότερα για εφέ.Thanx!
Λοιπόν,κοίτα,αποκλείεται να παίξω ακόμα κομμάτι με παραμορφώσεις και όλα τα σχετικά.Μαθαίνω τα βασικά,εκεί που πρέπει να στέκομαι.Για το μέλλον βλέπουμε.Αν το κομμάτι μ'άρεσε και ήταν στα κιλά μου,γιατί όχι;Δεν έχω πρόβλημα!Σήμερα έμαθα το Nothing else matters.Αύριο το μαθαίνει και η drummer και το Σάββατο στην πρόβα θα γίνει της Καλλιόπης :cool:

TonyFlow
18-05-2007, 15:04
Re pedia milame gia mpaso me paramorfosi kai efe kai den exei anaferthei akoma to megisto asma---->AROUND THE WORLD.MIN TRELATHOUME KIOLAS!!!!AAaaaa!!!!

Amalthea
19-05-2007, 08:24
Άμα αρχίσουμε να λέμε ποια τραγούδια μας αρέσουν με παραμόρφωση και ποια όχι,ζήτω που καήκαμε!Αλλά επειδή είναι πειρασμός...για μένα τραγουδάρες με μπάσο γενικότερα είναι το flashlight των parliament,το NIB των sabbath και το aeroplane των r.h.c.p.Kαι άλλα πολλά βασικά αλλά αυτά είναι τα πρώτα που μου ρχονται στο μυαλό :D

billthebasstard
23-05-2007, 13:27
o tonyflow einai poly sostossss...para poly omos!
parepiptontos mia kommatara me apistefto mpaso einai to maxwell murder apo rancid...mou vgeike o kolos na to vgalo alla to vgala...an kai exei pena kai poly vromia h taxitita tou einai apistefth...

Amalthea
23-05-2007, 13:36
Έπιασες καλή ταχύτητα με πένα;Συγχαρητηρία :d

billthebasstard
23-05-2007, 13:40
oute kan re...me daktula...ti pena kai mlkies...h pena einai mia voithitikh stiriksh gia na erthoun oi kitharistes se epafh me to organo tous...oi mpasistes den thn xreiazontai...GROOVAROUME REEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE....

an kai uparxoun kommatia pou h pena einai anagkaia gia ton hxo...vlepe paraller universe apo rhcp

Amalthea
23-05-2007, 13:49
Α,κατάλαβα ότι επαίξες με πένα...Έτοιμη ήμουν να κάνω αγωγή να μην γράφουν μπασίστες που παίζουν με πένα:p Για ήχο που χρειάζεται αναγκαία η πένα θα έλεγα το punk!Εχώ δει αρκετούς να παίζουν με πένα(Ramones πρώτοι και καλύτεροι)
Εμένα τελευταίο μου επίτευγμα είναι το otherside...Καλό κομμάτι(που ειλικρινά ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ να μ'αρέσει και δεν το είχα παρατηρήσει)στο μπάσο είναι το Sorry seems to be the hardest του Elton John(!)Έχει κάτι παύσεις(4ου όχι τπτ σπουδαίο)πολύ...χαριτωμένες(:p).Όπως επίσης και το Αφού σου το πα είναι πολύ καλό από Τα Ξύλινα Σπαθιά.(ο,τι θυμάμαι χαίρομαι:p)

Y.Γ. Slappin' rules :D :D

TonyFlow
25-05-2007, 21:54
Καλά όντως Slapping Rules!!! παιδιά η εν λόγω τεχνική είναι γενικά κατι πολύ καινοτόμο στο πως θα ακουστεί τελικά το μπάσο... Και επίσης ο billthebasstard ανέφερε μια άλλη ύψιστη κομματάρα :Parallel Universe.Enormous and vast respect to the music!!!Πάντως εκτός απο τα ξεσκίσματα στο μπάσο υπάρχουν και οι απίστευτες μελωδίες:πχ--->aerials-soad
--->road trippin' - red hot chili peppers
--->pinocio theory(fobero spasimo melodias) - bootsy
Επίσης ρε γμτ κάπου είχα διαβάσει για ένα side project των Tears For Fears και καποιων πρώην Suede στο οποίο έπερναν μέρος μόνο μπασίστες αλλα δεν ξέρω τελικά πως εξελίχθηκε η όλη κατάσταση...Είχα διαβάσει οτι θα έβγαζαν και δίσκο...Αν ξέρετε κάτι παραπάνω...

ΥΓ:Προσπαθώ να γράφω σε ελληνικά but...IT'S TOO DAMN HARD!!!

Amalthea
25-05-2007, 23:45
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω κάτι περί του δίσκου που λες(Btw δεν με συγκινεί το britpop στο μπάσο,ούτε και τα συγκρότηματα που ανέφερες).
Ορίστε ρε,πιο πολύ ενημερώνει κιθαρίστας το θρεντ παρά οι μπασσίστες.Ου να χαθούμε :P
Slappin' θα μου δίξει ο καθηγήτης μου,μου έχει πει αν μετράω καλύτερα από μετρονόμο...Οπότε αύριο μετά την πρόβα φύυυυυγαμε για Εξάρχεια και μετρονόμο.
Άκουσα από Infectious Grooves το Mas Borracho και τολμώ να πω ότι μου έδωσε να καταλάβω για ακόμη μια φορά και πιο έντονα πόσο μεγάλο ήταν το λάθος του Trujilo να προχωρήσει σε πιο βαριά είδη...Το ακούω συνέχεια,φοβερό άλμπουμ.
Βόλταρα τις προάλλες στην Αθήνα και πέτυχα σ'ένα μαγαζί ακουστικό μπάσο!!!Πωπω,τι μωρό!Fender ήταν(σταθερή αξία)αλλά δεν ρώτησα αν είναι κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο ούτε πολλές λεπτομέρειες...Το μόνο που ξέρω είναι ότι βγαίνει και σε αριστερό αλλά πάει από 350ευρώ και πάνω.Πρώτη φορά που είδα από κοντά ακουστικό μπάσο,που το άγγιξα κτλ...Τι καλόοοοοο!!!
Anyway,Tony προσπάθα να γράφεις με ελληνικά,που θα πάει θα τα καταφέρεις!:p
Άντε ρε παιδιά,keep on rockin' in the free world :D

Alan Don
31-05-2007, 18:35
Εισαι σιγουρη πως ηταν ΦΕντερ και εκανα 350 μονο ??

Να ξεκινησω μια συζητησουλα ::

Τι ρολο πιστευετε πως πρεπει να εχει το μπασο σε μια μπαντα ...?

Ενας φιλος μου πληκτρας πιστευει οτι ρολος του ειναι να χρωματιζει τα ντραμς κυριως μποτα και βαθυ και γενικα να γεμιζει τις μπασες συχνοτητες (τις μεσαιες η κιθαρα ,και τα πληκτρα πιο πριμα απο την φωνη..) και οχι να σολαρει ή να βγαινει μπροστα ποτε...

Διαφωνω κομματι αλλα για πειτε...

Amalthea
31-05-2007, 21:17
Ναι.Και Fender και ακουστικό και άρχιζε από 350.Το θυμάμαι...
Λοιπόν...το μπάσο δίνει τον ρυθμό.Τα ντραμς απλά παίζουν πιο περίπλοκα και στεγνά πράγματα.Γεμίζει το "κενό" και την απόσταση των άλλων οργάνων.Είτε ρυθμικών είτε μελωδικών.Όχι πώς δεν μπορεί να κάνει και τα δικά του μαγικά(αφού μιλάμε για διαφορετικά όργανα όλα μπορούν να κάνουν τα δικά τους).Αρκεί να βρεθεί η κλίμακα και η καλή χημεία και συνεργασία με τ'άλλα όργανα!
Μιλάω απλά και γενικά και προσπαθώ να πιάσω την ευρύτερη σημασία γιατί το μπάσο συμμετέχει σε πολλά είδη όπου μπορούμε να το συναντήσουμε με διαφορετικό ύφος.Προσεγγίζω κάτι σαν Μ.Ο. δλδ :p
Υ.Γ. Γιατί να μην σολάρει;Άμα θέλει ο μπασίστας σε συμμετοχή με τους(επίσης καλόυς)υπόλοιπους μουσικούς μιας μπάντας γιατί να μην κάνει σόλο(και το όποιο όργανο δλδ);Εξαρτάται τι έχεις γράψει (κλίμακες κτλ)για να μπορέσει να βγει το σόλο.Αν ο συνθέτης δεν θέλει να βρει κλίμακες που να μπορεί να σολάρει το μπάσο τότε πολύ απλά δεν γίνεται σόλο.Αν θέλει τότε γίνεται άνετα.Οκ,θέλει πιο πολύ φαντασία γιατί σε κάποιους ακούγεται μουντός ο ήχος του και δεν τους βγαίνει εύκολα.Μερικές φορές θέλουν να βοηθάνε τα σόλο του κιθαρίστα απλά.Ας κοιτάξουμε την φανκ πχ και γενικά ότι έχει επιρροή από κει;-).Αν γεμίζει και "κάθεται" το μπάσο τότε δεν θα μπορούσαμε να βρούμε καλό μπασίστα σαν τεχνικό παρά μόνο συγκρίνοντας με άλλους.Μήπως ο φίλος σου έχει αρκεστεί στο συντηριτικό μέταλ;:p

Alan Don
01-06-2007, 12:50
Οχι καμια σχεση με μεταλ ...

Βεβαια αυτο που λες με την κλιμακα ...η κλιμακα παντα βρισκεται και σε ολες μπορεις να σολαρεις..γιατι οχι ? Το θεμα ειναι αν θες να το κανεις ή αντο κανεις γενικα ...ή οπως λεει και ο καθηγητης μου ειναι τοση η πίεση απο τους αλλους στο να μην σολαρει το μπασο μελωδικα που θα πρεπει να θεωρουμε διεξοδο και το γκρουβυ σόλο ή αυτοσχεδιασμους πανω στον ρυθμο κυριως και οχι την μελωδία...

Amalthea
01-06-2007, 13:10
Γενικά το μπάσο σαν όργανο είναι πιο δύσκολο να σολάρει λόγω της θέσης του.Όχι πως δεν μπορεί βέβαια.Ο αυτοσχεδιασμός πάνω στο ρυθμό που λες είναι γιατί θα πρέπει να σταθούν και τ'άλλα όργανα κατα τη διάρκεια του σόλο.Καλή συνεργασία όπως προείπα.Ε και καλοί τεχνικοί γενικά...Οι R.h.c.p. πχ πώς τα καταφέρνουν;Έχουν καλή χημεία,είναι πολύ καλοί συνθέτες και τεχνικοί και μπορούν τα όργανα στα στηρίξουν το ένα το άλλο.
Προσωπικά δεν έχω παίξει σόλο,μόνο σχήματα που ξεφεύγουν και κάνουν κόλπα αλλά δεν θεωρούνται σόλο.Με βάση ότι ακούω γράφω περί σόλο,μην παρεξιόμαστε :p

TonyFlow
02-06-2007, 16:28
Θέλω να πω οτι μερικές φορές(αν πάντα έχεις την δυνατότητα να καταλάβεις αυτά που πέζει ο μπασίστας) υπάρχουνε σόλα που ξεπερνανε σε μελωδία και απόδοση σύνθεσης ακόμα και τα σολιστικά κομμάτια ενός κιθαρίστα,βλέπε Mike B The Flea.Για παράδειγμα είχα πάει την περασμένη πέμπτη στο 7ο ευρωπαικο φεστιβάλ jazz μουσικής και ηταν ενα συγκρότημα:"Kelomat" λεγόντουσαν και ήτανε απο την Αυστρία,των οποίων ο μπασίστας ήταν απλά ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟΣ!!!Λεγότανε Bernd Satzinger και έπαιζε παππάδες...ειδικά σε κάποια στιγμή που αποτραβήχτηκε ο σαξοφωνίστας και έπαιξαν ένα σόλο μπασίστας και drummer μάζι...καλά τοτε απλά δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έγινε...Τέσπα...ας αποθεώσω για άλλη μια φορά το αγαπημένο μου συγκρότημα λέγοντας πως καμιά 50 άτομα στον κόσμο έχουνε την χημειά που έχουνε ο Flea και ο John Frusciante επι σκηνής και ας τελειώσω με μια κρυφή επιθυμία να αρχίσω να μαθαίνω μπάσο κάποια στιγμή αν μου μείνει χρόνος απο τον άπειρο που καταναλώνω διαβάζωντας κιθάρα.Το πρώτο πράγμα που θα κάνω μόλις πάρω το πτυχίο είναι να μάθω μπάσο!!!

PS1:Παιδιά παίζετε ένα απο τα πιο γαμάτα όργανα που υπάρχουνε!!!
PS2:Ακούστε λίγο μπάσο απο Paco De Lucia band!!!!And the brains on the bars!!!

Amalthea
02-06-2007, 17:22
Το ότι το φεστιβάλ ήταν jazz τα λέει όλα...Φυσικά και θα υπήρχαν φοβεροί μουσικοί.Και συγκρητικά με άλλα είδη φοβεροί μπασσίστες.Το όλο σκηνικό με φοβερό μπάσο μου θύμισε πέρσυ την συναυλία του Milo Z!Ε ρε γλέντια :D :D
Να μάθεις μπάσο,να μάθεις!Αξίζει και ας ασχολείσαι πιο πολύ με την κιθάρα.Μάθε τέχνη κι άσ'τη 'ναι που λένε...Και πόσο μάλλον μουσική ;-)

maja
08-06-2007, 16:30
Γεια χαρά σε όλους και όλες..
.. λοιπόοοον, σερφάροντας βρήκα το Thread αυτό και μπορώ να πω ότι μου γρατσούνισε μερικές μπασιστικές ιστορίες μου. Μπορώ να πω ότι συγκινήθηκα διαβάζοντας τους προβληματιαμούς νέων παιδιών που μου θυμίζουν τον εαυτό μου πολλά χρόνια πριν. Δεν είμαι πιτσιρικάς, είμαι 41, και παίζω άταστο μπάσο από τα 18 μου. Έχω περάσει από πολλά είδη (από πανκ της δεκαετίας του 80, garage, progressive, alternative, ... ... , μεχρι funk, acid jazz και fusion).

Έχω και είχα μόνο ένα μπάσο στη ,,, θητεία μου , ένα χειροποίητο του Καγμάκη και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ πετάλια.

Έτσι για την ιστορία, να πω ότι έχω περάσει από πολλά σχήματα με πολλέεες συναυλίες κατορθώνοντας να απομυθοποιήσω το "πάλκο" και τη "σκηνή", πράγμα αρκετά δύσκολο, και αρκετά επικίνδυνο για τις νεαρές ηλικίες. Ξέρεις το καλάμι καβαλιέται πολύ γρήγορα.

Είχα την τύχη να μεγαλώσω σαν μπασίστας έχοντας σχέσεις και γνωριμία με πολλά συγκροτήματα της εποχής. Από τους νεοσυστεθέντες τότε Τρύπες και Mashrooms, μέχρι τους Gullag και Last Drive, μέχρι Κρίστη Στασινοπούλου και South of No North, Apocalypsis κλπ κλπ.

Από τη δεκαετία του 2000 έχω αποσυρθεί, τουλάχιστον προς τους έξω, γιατί μόνος μου το απολαμβανω.

Από σήμερα, λοιπόν θα αρχίσω να παρακολουθώ το thread αυτό και με χαρά θα ήθελα να προσφέρω στην παρέα το οτιδήποτε.

Seeya!

Alan Don
08-06-2007, 17:38
omorfa !
καλως ηρθες στο παρεακι μας !

Εντυπωση μου εκανε αυτο που ειπες οτι ειχες στην θητεια σου μονο ενα μπασο και μαλιστα αταστο και χειροποιητο!

Εχω παιξει μια φορα σε αταστο και τελικο δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα δυσκολιας οση ειχα στο κεφαλι μου αλλα το αποτελεσμα ειναι πανεμορφο!

Ελπιζω να ξαναποσταρεις να μην σε χασουμε!

Amalthea
08-06-2007, 19:57
Ουάου...!!!^^
Ένας...εκλεκτός μπασίστας μας καταδέχεται(δεν το λέω ειρωνικά).
Καλώς ήρθες και όπως λέει ο Alan Don ελπίζουμε να μην σε χάσουμε.
Θα χουν ενδιαφέρον τα post σου μιας και ξέρεις τόοοοοοσα πολλά!:)

maja
09-06-2007, 01:09
Γεια σου Alan Don,
μάλλον δεν το έγραψα όπως θα έπρεπε. Έχουν περάσει πολλά μπάσα από τα χέρια μου (χωρίς να είναι δικά μου). Αλλά μάλλον από το δέσιμο που είχα και έχω με το συγκεκριμένο όργανο ήταν αυτό που είχα σε όλες τις ηχογραφήσεις, τις συναυλίες, τις πρόβες κλπ κλπ. Επίσης κατι κακό που συνέβαινε παλιότερα είναι ότι τα όργανα ήταν πολύ πιο ακριβά απ'ότι σήμερα. Μάλλον, για να ειμαι πιο δίκαιος, δεν υπήρχαν "φτηνές" εναλλακτικες που με αυτές σήμερα άνετα κάποιος έφηβος μπορεί να ξεκινησει και να συνεχίσει με ότι άλλο θέλει. Οι φτηνές παλιές λύσεις ήταν πραγματικά απαράδεκτες, μόνο για παιχνίδι, ενώ σήμερα υπάρχουν μερικά καλά και φτηνά όργανα. Θυμάμαι πολλές φορές να μου τρέχουν τα σάλια έξω (ή και μεσα) από τις βιτρίνες των καταστημάτων του κέντρου, ή άλλες φορές να παρακαλάς κάποιον τυχερό που ταξίδευε στο εξωτερικό να σου φέρει καμιά Strato ή κανενα μαγνήτη της προκοπής.

Έτσι για την ιστορία, με τη μουσική ξεκίνησα από μικρός παίζοντας φυσαρμόνικα σε blues μπάντες τις εποχής. Μετά ξεκινησα την κιθαρα, αλλά σύντομα κατέληξα στο μπάσο. Πειραματικά προσπάθησα να κατασκευάσω και μερικά όργανα (με πολύ χλωμούλι αποτέλεσμα...)

Και έτσι, για να γνωριστουμε καλύτερα, ο δίσκος που με έχει επηρεάσει περισσοτερο, που τον έχω μελετήσει περισσότερο, που τον ακούω ακόμη και σήμερα και ανακαλυπτω ακόμη πράγματα, είναι το "Hot Rats" του Zappa. Για μένα ήταν ορόσημο. Πολύ επηρεασμένος επίσης από τους Sonic Youth (μεγάλο κόλλημα για χρόνια), Nick Cave με τους Bad Seeds (και όχι μόνος του), Wipers, Shockabilly, Tuxedo moon, Iggy Pop. Από παλιότερα, αρκετό progressive όπως Camel, Yes, Genesis, Mahavisnu orchestra, Pink Floyd. Από νεότερα, R.H.C. Pepers, White Stripes... και η καλύτερη συναυλία που είχα την τύχη να παρακολουθήσω (τελείως προσωπική άποψη) αυτή των Residents, την 1η και τελευταία φορά που ήρθαν στην Ελλάδα.

Για 2-3 χρόνια έφαγα χοντρό κόλλημα με τη Reagge, που ενισχύθηκε από ένα ταξίδι που έκανα στη Τζαμάικα και ήταν εμπειρία ζωής. Σαμάρι στη πλατη, τα λεφτά μοιρασμένα στα παπουτσια και στα αρχ...α για ασφάλεια. Για να βγάλω τα λεφτα του ταξιδιού αναγκάστηκα για μια σαιζόν να δουλέψω σε σκυλάδικο (άλλη εμπειρία ζωής απ'την ανάποδη). Εκέί τα είδα όλα, εγώ που δεν είχα και έχω καμιά σχέση με το συνάφι αυτό. Για κλάματα και για γέλια ταυτόχρονα.

Λοιπόν μην σας πήζω με την πολυγραψία μου, θα επανέλθω σύντομα.
Καλά παιξίματα και ακουσματα. Και κάτι τελευταίο, εάν το μπάσο ήταν γκόμενα δεν θα την κεράτωνα ποτέ!

Seeya

Randy31
09-06-2007, 12:05
Afou andexes kai se σκυλάδικο ise pragmatika megalos.
Ego prospika prin 3 mines agorasa to protomou mousiko organo ena basso
FENDER SQUIER P-BASS SPECIAL me enisxiti BEHRINGER BT108 10watt kai prin mia evomada agorasa mia acoustiki kifara Fender kai den exo akoma katalixi an thelo os vasiko mou orgnano na exo to basso i mia ilektriki pou skopevo na agoraso.To basso san organo den ine toso viasimo oso mia kifara kifara alla sta katalila xeria(p.x Billy Sheehan) apokta tin fesi pou tou axizi,den xero pou fa katalixo alla to basso ine ena para poli oreo mousiko organo

Amalthea
22-06-2007, 00:12
Ξέρεις ότι σε αυτό το θέμα θα σου απαντήσουμε αντικειμενικά και μόνο...οπότε μπάσο!!!:D
Κλασσικό το fender squier και πολύ καλό!Καλή αρχή!

maja
22-06-2007, 11:51
E Ε ΕΡΧΕΤΑΙ!!!

Ο George Clinton με 20μελή μπάντα και 2 μπασίστες(!!!), αναρωτιέμαι εάν θα παίζουνε ταυτόχρονα ή όχι.
Παιδιά μιλάμε ότι θα γίνει τρελλή βραδυά. Στο θέατρο βράχων. Θα είμαι εκεί σίγουρα.

Amalthea
22-06-2007, 13:49
ΘΑ ΠΑΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!
2 είναι οι μπασίστες;;;Ε ρε γλέντια!!!!:d :d :d

maja
22-06-2007, 13:55
Μια μικρή γεύση....

link σε φωτο (http://www.cultureroom.net/George%2520Clinton%2520%26%2520P-Funk%2520054.jpg)

maja
22-06-2007, 14:00
και εδώ (http://www.cultuurpodium.nl/images/clinton2.jpg) φάτε άνθρωπος, φοβερός performer!!!

4stringun
24-06-2007, 20:40
Pedia gia sas twra teleftea anakalipsa afto to forum kai mporw na pw pws einai kat pou to epsaxna kairo twra!!!!! opos oloi sas eimai ki egw sinaderfos mpasistas apo thessaloniki!!!!! Exw dio ilektrika mpassa ena fender jazz bass deluxe USA kai ena rickenbacker4001 USA episis episis exw kai ena akoustiko Ibanez eno o enisxitis mou einai peavy TNT 130. petalakia kai effe den exw giati de ta xriazome!!!! gia perissoteres plirofories mporeite na episkeftite tin selida mou sto internet www.myspace.com/teoskelters kathos episis kai tin selida tou sigrotimatos sto opio pezw www.skelters.gr!!!!!! perimenw olwn ta minimata gia koubenta kai antalagi apopsewn panw s afta ta themata!!!!! :smokin: msn. 4stringun@gmail.com

Amalthea
24-06-2007, 22:10
Έλα να γινόμαστε πολλοί!!! :d
Καλώς ήρθες λοιπόν!

maja
02-07-2007, 09:52
Ανταπόκριση από τη συναυλία του George Clinton.
Το βράδυ του Σαββατου ήταν δροσερό, με μια "φυσική" συνεφιά και όχι από τη μαυρίλα της Πάρνηθας.
Το θεατράκι στο Βύρωνα, αν και δεν ήταν ασφυκτικά γεμάτο, ήταν πλήρες με κόσμο mixed ηλικιών.
Μας σπάσαν τα αρχ... στο περίμενε. Κάποιος έκανε μια ανακοίνωση ότι χαθήκαν μερικές κούτες από τον εξοπλισμό της μπάντας στο αεροδρομιο, και αυτός ήταν ο λόγος της καθυστέρησης, έτσι λοιπόν αρχίσανε κατά τις 10:30, ούτε support ούτε special guests που λέγανε στα διαφημιστικά, αλλά ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
Στην αρχή ο ήχος ήταν ψιλοχάλια, αλλά μετά έφτιαξε και ήταν εξαιρετικός. Έγινε χαμός, η μπάντα φοβερή και ο κόσμος ακολούθησε σωστά.

Πω πω, αυτό ήταν FUNK!!. Από τους μουσικούς έχουμε και λέμε:
3 Κιθαρίστες
2 στα πλήκτρα
1 Ντράμερ
1 alto σαξόφωνο
1 τρομπέτα
4-5-6 τραγουδιστές πότε εναλλασόμενοι και πότε όλοι μαζί
1 μπασίστας, αλλά εξάχορδος!!!
1 χορευτής
και ένας "τραπεζοκόμος" που μοίραζε πίτσες, πετσέτες, νερά κλπ κλπ.

Ο Clinton έκανε την εμφάνισή του στο 3ο κομμάτι κατά τη διάρκεια μιας πανδαισίας ηλεκτρισμού, από παραμορφώσεις Strato ενός κιθαρίστα που είχε τα χρονάκια του και ήταν ντυμένος όπως κάτι Ινδοί προσκυνητές του Γάγγη!!! με μια άσπρη πετσετούλα.

Πέξανε πολύ καλά, μεταδώσανε πολύ ηλεκτρισμό, γενικά έγινε μια groovy κατάσταση. Το μόνο παράπονο ήταν ότι δεν κάνανε encore και με το που τελειώσανε, ο πιτσιρικάς της μπάντας ανέβηκε και άρχισε να κλείνει τους ενισχυτές (που παρεπιπτόντος ήταν κάτι θηρία Mesa Boogie, να τους βλέπεις και να σου τρέχουνε τα σάλια). Έπεσε πολύς χορός και δεν γινότανε αλλιώς, το beat δεν μπορούσε να σε άφηνε ακούνητο. Α ρε black power!! και του χρόνου

Alan Don
03-07-2007, 13:00
Να κανω μια παρατηρηση ???

Μου εχει δοθει η αισθηση οτι εμεις οι μπασιστες ειμαιστε περιεργα οντα ..εννοω οτι δεν γνωριζουμε αλλους μπασιστες ..(για αυτο ανοιξα το θρεντ βεβαιως βεβαιως) δηλαδη κοιτουσα την λιστα στο μσν μου ή του τηλεφωνου μου πχ. και εχω ενα σωρο κιθαριστες και πληκτραδες , παιδια που θα μπορουσαν να τραγουδησουν ή να "τραγουδησουν" , μια βιολιτζου , μια τσελιστρια ...τελοσπαντων ακομη κια μια που παιζει ουτι αλλα μπασιστα εχω μονο τον καθηγητη μου του μπασου ..και εναν ακομη φιλο ο οποιος ομως δεν μετραει γιατι ειναι μεγαλος και επαγγελματιας σε γνωστη μπαντα αρα βγαινει απο το επιπεδο μας ...

Νιωθω φορες φορες οτι μονο στους πασιστες συμβαινει αυτο ...οτι οι πληκτραδες και οι κιθαριστες πχ. ξερουν ενα σωρο κοσμο που να παιζει το οργανο τους .. ενω εμεις οχι ...

maja
03-07-2007, 14:51
Άκου Alan Don...
Αυτα που λες παραπάνω είναι φυσιολογικότατα. Τι εννοώ?
Η απόφαση της επιλογής του μπάσου σαν βασικό όργανο δεν είναι αστεία υπόθεση. Εάν εξαιρέσουμε μερικές περιπτώσεις που "αποτυχημένοι" κιθαρίστες κατέληξαν στο μπάσο γιατί θεωρούσαν ότι είναι πιο "εύκολο" όργανο (πράγμα πολύ λάθος και φυσικά καταλήγουν στο να είναι και "αποτυχημένοι" μπασίστες) το να διαλέξεις το μπάσο απαιτεί κάποια ωριμότητα και ισοροπία με τον εαυτό σου. Έτσι πιστεύω εγώ δηλαδή.
Λίγα μάτια στρέφονται στο μπάσο κατά τη διάρκεια μιας συναυλίας. Και μη μιλήσω για βιντεοσκόπηση γιατί εκεί εκτός από τον/την τραγουδιστή, κιθάρα (όταν σολάρει) κλπ κλπ είναι τελείως θαμένο. Πιστεύω ότι γενικά οι μπασίστες είναι λιγάκι low profile άτομα, δεν προσπαθούν να αποδείξουν στους άλλους το ποιοι είναι και το τι μπορούν να κάνουν.
Έτσι λοιπόν με το αξίωμα (τελείως προσωπικό) ότι περιστοιχιζόμαστε από μαλ...ες και το να βρεις αξιόλογα-ισοροπημένα άτομα γενικά σπανίζει, τότε φυσικά και οι μπασίστες σπανίζουν. Όχι ότι είμαστε και τα καλύτερα παιδιά, απλά τονίζω ότι οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε το κόμπλεξ της επίδειξης και της αυτοπροβολής.
Έτσι για να κλείσω, θα συμβούλευα τους συντρόφους μπασίστες να διαβάσουν ένα βιβλιαράκι που είχε βγάλει παλιά ο Patrick Ziscint "το Κοντραμπάσο". Είναι ο ίδιος που έγραψε και "το άρωμα". Γράφει για έναν τύπο που διάλεξε το κοντραμπάσο για να την σπάσει στους γονείς του που τον προόριζαν για βιρτουόζο σολίστα κλπ κλπ.
Αυτα προς το παρόν
Τσιου

Alan Don
03-07-2007, 18:19
enidaferoysa proseggish ...βασικα εγω ειμαι πρωην κιθαριστας (στην κλασσικη καθολου αποτυχημενος , η ηλεκτρικη δεν μου αρεσε) που κατεληξα στο μπασο ...και ναι ισως να εχω μερικα χαρακτηριστικα απο αυτα που λες .το μπασο μου ταιριαζει καλυτερα στην ψυχοσυνθεση ....αλλα δεν μου απαντας γιατι δεν γνωριζουμε αλλους ομοαιματους μπασιστες εκτος και αν εινια δικο μου φαινομενο μονο ...??? νιωθω οτι πασχουμε απο μια αισθηση μοναξιας ...

Και ενα αλλο θεμα ειναι :: γιατι ολοι οι υπολοιποι, απο οργανοπαιχτες μεχρι και η θειτσα απο το χωριο, εχουν το μπασο του πεταματου ?>?? στο φτυσιμο παντου ...ολοι νομιζουν οτι μπορουν να παιξουν μπασο και καλα ...ειδικα οι κιθαριστες ...πως την ειδαν δηλαδη :-) ?

Ας πουμε γιατι να θεωρειται το μπασο εν ετει 2007 δευτεράντα σε μια μπαντα ?

ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ τι νομιζετε οτι πρεπει να κανουμε για να το αλλαξουμε ..?

Amalthea
04-07-2007, 22:22
@ maja: Δεν ήταν όμως αυτό που περιμέναμε για τον πατριάρχη του funk!Εγώ μπορώ να πω πως έμεινα απογοητευμένη και να φανταστείς ήμουν μπροστά και χόρευα(μην πεις τότε ήσουν οκ,ενθουσιάζομαι με τα πάντα :P).Δε λέω καλά πέρασα,αλλά σαφώς περίμενα πιο πολλά.Νιώθω σαν να μην πήγα σε συναυλία.Πιο έντονα μου έχει μείνει του Milo Z.;-)...Μεταξύ μας πιο καλά πέρασα στους Metallica :P (btw έκανε ένα πολύ καλό σόλο ο Trujilo.)
@ Alan Don: κοίτα οι περισσότεροι κοιτάνε την κιθάρα γιατί είναι πιο εύκολη στο αυτί μιας και προσεγγίζει την ανθρώπινη φωνή και μπορεί να αρέσει πιο εύκολα!Λογικό δε λέω.Επίσης είδη μουσικής που είχαν πολύ κιθάρα άνθισαν πιο πολύ και αρέσουν πιο πολύ.Όπως είπε ο/η maja οι μπασίστες είναι άνθρωποι που δε θέλουν να φαίνονται πάντα!Άμα φανούν όμως είμαστε σίγουροι πως θα εντυπωσιάσουν ή θα περάσουν απαρατήρητοι.Τελειομανής ή "του ύψους ή του βάθους";:P Εξαρτάται και τις επιροές πιστεύω η επιλογή.Άμα ακούς μεταλ από το πρωι ως το βράδυ λογικό είναι να καταλήξεις στην κιθάρα!Οπότε είναι εύκολο επίσης να βρεις μπασίστα που ακούει μόνο μεταλ να μην το νιώθει,να είναι μίζερος...Ένω όπως και να το κάνουμε,άμα έχεις φανκ ακούσματα πχ δε γίνεται να μη σου αρέσει γιατί όσο να ναι(και για άλλα είδη πλην της μέταλ και της ροκ)εξιτάρει η ιδέα του να στηρίζονται πάνω σου αυτοί που φαίνονται...Ξερεις τώρα"σε αυτό που παίζω θα σολάρεις ρε.Aκολούθα με":D ή αυτό που παίζεις να έχει τόση τέχνη μέσα του που και απαρατήρητο να περνάει στον απλό ακροατή,να ξέρεις ότι εσύ ευθύνεσαι για το πόσο ωραίο βγήκε το αποτέλεσμα όλων!Τέλειος συνδιασμός...νιώθεις ωραία για σένα και για τους άλλους.
Δε γίνεται να το αλλάξουμε οι τωρινοί μπασίστες απόλυτα(εκτός κι αν γράφουμε κομματάρες).Αλλά αν άλλες γενιές είναι ανοιχτές σε όλα τα όργανα και τα μουσικά είδη,ποιος ξέρει;Μπορεί να γεμίσει ο κόσμος μπασίστες.Τώρα δε θα θελα να αλλάξει βέβαια γιατί κανείς δε νιώθει τι ακούει πλέον.Ό,τι να ναι!Μου μάθανε οι τρεντυ τον Cobain,να μου μάθουν και το μπάσο;Δε σφάξαμε :P(οff topic)

maja
05-07-2007, 09:10
Milo Z, όντος πολύ καλή συναυλία, είχαν όρεξη... να και μια φωτο από τότε:
http://farm2.static.flickr.com/1425/722794437_8515c472d9.jpg?v=0

Alan Don
05-07-2007, 11:38
σωστο το τελευταιο ...

Αλλα μοιαζω με εξωγηινος καμια φορα οταν λεω οτι παιζω λιγο μπασο...

ΔΕν ειμαι τυπος που ποζεριαζει αλλα δεν θελω να με εχουν και το παραπαιδι της μπαντας ας πουμε ....

Επισης αυτο που με ενοχλει ειναι η αθλια προσεγγιση των αλλων μουσικων για το μπασο ...οχι τοσο των ασχετων γιατι αυτοι ετσι και αλλιως ειναι ασχετοι .

μου την σπαει πχ. που στην μπαντα μου(οχι αυτη συγκεκριμενη , κυριως σε προηγουμενες ..), μου λεει καμια φορα ο κιθαριστας "Αυτο θα παιξεις " και προφανως γινεται λιγο της μουρλης ...ΠΟΥ ξερεις ρε φιλε απο μπασο για να ξερεις τι θα παιξω..??? τοσο για το πεος το εχουν το μπασο ακομη και οι μουσικοι ...

τεσπα....

φανταζομαι ο μονος δρομος ειναι να γινουμε ακομη καλυτεροι στο οργανο μας...αλλα δεν μπορω να καταλαβω οταν παιζω τα κερατα μου στιγμες στιγμες και να χειροκροτανε την κιθαρα ...ΜΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΙΠΤΑ !!!

ΑΥτα και καλη σας μερα!

Amalthea
05-07-2007, 18:13
Άραξε Alan.Μην ασχολείσαι όταν δεν χρειάζεται ;-)
Maja και Milo Z είχες πάει;:p Στο σημείο που τραβήχτηκε η φώτο καθόμουν στο encore(άσχετο).Άντε να μας ξανάρθει.:D :D

maja
06-07-2007, 08:35
Amalthea, ποιος ξερει... μπορεί και να κουνιόμασταν παρέα...και νομίζω ότι θα ξανάρθει...:D

Amalthea
06-07-2007, 23:12
Αυτό του λειπε να μην ξανάρθει :d

Alan Don
07-07-2007, 21:07
Για οσους ενδιαφερονται την τριτη εχει Calexico και Γιαν Γκαρμπαρεκ ....Αξιολογους μπασιστες και στις δυο μπαντες

Alan Don
08-07-2007, 18:31
Επισης προ διμηνου βγηκε το καινουργιο σιντι των Porcupine tree πολυ καλο και με πολυ καλο μπασιστα ,ψαχτε να δειτε βιντεακι ..

Alan Don
13-07-2007, 13:10
Και επειδη η ομοιγυρη(<-ετσι γραφεται?? ) εχει χαλαρωσει πολυ ....ξανα ξεκιναω θεμα :

Τι χορδες χρησιμοποιειτε ? Τι γνωμη εχετε για τις ελιξιρ???

maja
13-07-2007, 13:33
Alan το forum παρακολουθεί... απλώς δεν συμμετέχει...
εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις Rotosound, καθαρός ήχος.
Γενικά εγώ δεν μπορώ να αξιολογήσω μεμονομένα τις χορδές, αλλά το βλέπω σαν δίδυμο χορδές/μαγνήτες. Και είναι πολλοί συνδυασμοί που μπορούν να δώσουν διαφορετικά αποτελέσματα. Απλώς οι χορδές είναι πολύ φθηνότερες για πειραματισμούς.

Εγώ έχω καταλήξει στις Rotosound με μαγνήτες Seymour Duncan

Amalthea
13-07-2007, 14:35
Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα :confused: :confused:
Αλλά μιας και θίχτηκε το θέμα...τι προτείνετε;:D

Alan Don
13-07-2007, 19:14
ακουσει τις ελιξιρ σε τεσσερα διαφορετικα μπασα εκ των οποιων τα δυο ιδια μαρκα με το δικο μου(όλα όμως πολυ πιο ακριβα ....:-( ) ..και ακουγονταν γαματα ...+ επισης τις αλλαζεις μια στο τοσο λόγω τις προστατευτικης αντισκωριακης μεμβρανης που εχουν ..κρατανε στην χειροτερη τετραμηνο-εξαμηνο ....θα παρω μεταχειρισμενες απο ενα φιλο την αλλη βδομαδα. .και απο αυγουστο θα παραγγειλω να μου φερουν καινουργιες να δω τι παιζει ...

Amalthea
16-08-2007, 16:12
Συνάδελφοι συνάδελφοι!!!! Ακούστε το payback του james brown και θα με θυμηθείτε!!! (εκτός κι αν απλά το ότι έχω κολλήσει με κάνει τόσο ενθουσιώδη :P)

Alan Don
29-08-2007, 20:14
Γεια σας και παλι μετα απο καιρο....

Εχω να ανακοινωσω(ξερω ...στο παπαρακι σας :-)) οτι ετοιμαζουμε με την μπαντα καποια τραγουδια δικα μας και ξενα σε αρκετα καλη ποιοτητα ηχογραφησης ...ελπιζω να σας τα στειλω οσο πιο γρηγορα μπορεσω.. μαλλον αν δεν διαφωνουν και οι αλλοι θα τα βαζω εδω να τα κατεβαζετε οταν θα ετοιμαζονται

billthebasstard
07-09-2007, 19:51
my space έχετε?

Alan Don
09-09-2007, 19:36
οχι ακομη ... θελουμε πρωτα να φτιαξουμε τα τραγουδια και πριν τα χριστουγεννα που θα ειναι ετοιμα θα φτιαξουμε και myspace .

billthebasstard
10-09-2007, 04:26
έτσι είμαστε και εμείς ακριβώς.Υπολογίζουμε να τελειώσουμε 5 κομμάτια μέχρι τέλη Οκτώμβρη και μετά να μπούμε στα στουντιο...σε τι φάση είστε?

Alan Don
10-09-2007, 19:52
πανω κατω ετσι οπως τα λες μονο που εμεις ηχογραφουμε στο σπιτι ...εχουμε πεταλιερες για μπασο-κιθαρα με εξοδο σε USB και μια καρτα ηχου για να ηχογραφησουμε πληκτρα φωνη και τα ντραμσ απο το πισι αναγκαστικα ελλειψει χρηματων. Παρολα αυτα τα προγραμματα για ντραμς (Easy drummer + Groove agent ) κανουν πολυ καλη δουλεια ..Εχουμε ετοιμο ενα κομματι , και αλλα τρια που μας λειπουν στο ενα το μπασο και στα αλλα η φωνη (δεν τα εχουμε ηχογραφησει ακομη αυτα τα οργανα) . Ηχοληψια -μαστερινγκ μονοι μας , δηλαδη εχω τα κανω με τον πληκτρα εχουμε καποιες βασικες γνωσεις , ορεξη για πειραματισμο και λιγη εμπειρια (δουλευω εδω και εναμιση χρονο ως βοηθος ηχοληπτη ) οποτε καπως ετσι παει η δουλεια....

Alan Don
10-09-2007, 19:55
αν θελετε να σας προτεινω προγραμματα επαγγελματικα για ηχογραφηση στο σπιτι να μην πατε στο στουντιο πες μου ...

δεν ειναι πολλα αλλα και το στουντιο τα ιδια προγραμματα θα χρησιμοποιει...

οποτε μπορειτε να ηχογραφησετε σπιτι και να πατε για το μαστερινγκ μονο στο στουντιο.. Γλιτωνεις απειρο χρημα ετσι ...ποσο μαλλον εγω θα σου προτεινα να διαβασεις κανα βιβλιο και να κανεις και το μαστερινγκ και τελος ...

ολα Home-Made σαν τα κουλουρακια της μαμας...και το συνολικο κοστος μονο η αγορα της καρτας ήχου και του μικροφωνου αν δεν εχετε...

billthebasstard
14-09-2007, 19:17
μωρέ εγώ τα ψιλοφοβάμαι αυτά.Και σε εμάς δεν παίζουν φράγκα αλλά σκιζόμαστε στη δουλειά τώρα.Η ποιότητα σε μια ηχογράφηση και το να βρείς έναν ηχολήπτη που να ασχοληθεί με σένα είναι το παν.Εννοείτε πολύ καλύτερα άμα βρείς παραγωγό.Αλλά ξέρεις,πιστεύω πως το να κάνεις κάτι home-made είναι καλύτερα να το δείξεις στη μπάντα σου και μετά να το κάνετε στο στούντιο.Βέβαια εξαρτάται και το τι μουσική παίζεται και το πόσα όργανα είστε...

Alan Don
15-09-2007, 11:53
bill pare to msn mou na ta poyme apo ekei opote thes...

To apotelesma einai poly kalytero apo oti nomizeis kamia sxesh me erasitexnismoys
Stin teliki ixografise esy kai dose to mastering se stoyntio

Alan Don
17-09-2007, 19:58
Λοιπον εβαλα επιτελους τις Χορδες Ελιξιρ

Ειναι απιστευτες ...τις συνιστω ανεπιφυλλακτα σε ολους ανεξαρτητος επιπεδου γνωσεων και μπασου που εχουν ...ειναι κορυφαιες

Amalthea
23-09-2007, 13:30
Μου είπαν να τις βράσω και να τις ξαναβάλω...(η καλή νοικοκυρά...:p) να το προτιμήσω ή να πάρω καινούριες;
Και έχω να κάνω μια ερώτηση που είχα πετύχει σ' ένα άλλο φόρουμ και απλά θέλω να δω γνώμες...
burton ή harris;;;

Amalthea
23-09-2007, 13:35
Και κάτι ακόμα... alan και billy καλή επιτυχία με τα συγκροτήματά σας(άλμπουμς και ιστορίες)!!!! :-) Ειλικρινά το εύχομαι. Εγώ δεν έχω την ίδια τύχη για πολλούς και διάφορους λόγους. Αυτά. Χαίρομαι αφάνταστα να βλέπω να ανεβαίνει το επίπεδο της τέχνης σε αυτή τη χώρα!!!:-)

Alan Don
23-09-2007, 18:50
Μεταξυ μπαρτον και χαρρις,,, κανενας απο τους δυο....

σχετικα με τις χορδες το εχω ακουσει και εγω το βρασιμο και εμπιστο ατομο μου λεει οτι πετυχαινει αλλα το αποτελεσμα ειναι μονο προσωρινο για ενα μηνα το πολυ ..οποτε φανταζομαι ειναι καλο για το καλοκαιρι και τις διακοπες ή για λιγο το χειμωνα αλλα οχι για μονιμα...

ΠΑΡΕ ΕΛΙΞΙΡ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙΣ
΅!!!

maja
24-09-2007, 16:11
Γεια σας παίδες, το βράσιμο όντος κρατάει λίγο. Το ίδιο αποτέλεσμα φέρνει και το πέρασμα με πολύ οινόπνευμα σε ένα πανί (να φύγει η λίγδα!).

Alan να μην σε απογοητεύσω αλλά και οι elixir σε λίγο καιρό δεν θα ακούγονται το ίδιο. ΟΛΕΣ οι χορδές όταν είναι καινούργιες και δεν έχουν ποτέ κουρδιστεί ακούγονται κρύσταλλο, με πολλές ψηλές, πολλές αρμονικές κλπ

Απλώς οι καλές χορδές μετά από 1-2 μήνες κρατάνε την χροιά τους που τους δίνει και τον προσωπικό τους ήχο.

Alan Don
24-09-2007, 18:13
Σχετικα με τις elixir τις εχεις δοκιμασει ???

Ο καθηγητης μου στο βασικο μπασο του τις ειχε εξι μηνες πανω και οταν τις εβγαλε ακουγονται καλυτερα απο τις καινουργιες D'addario που ειχα παρει τοτε..
και το μπασο του ειναι σε χρηση ακατεβατα 5-6 ωρες την μερα....και λιγες λεω

apos13
25-09-2007, 20:56
Εγώ είμαι καινούργιος και στο forums.gr και στο μπάσο (αν και έπαιζα κιθάρα για 8 χρόνια), γι' αυτό συγχωρήστε με για την καθυστερημένη είσοδο στο thread :p
Ibanez SR1000EFM Prestige και ενισχυτής Fender rumble 60.
οι elixir είναι πραγματικά υπέροχες...
όσο για το θέμα Burton ή Harris, χωρίς συζήτηση ο Cliff... Αυτός έκανε τους Metallica αυτό που είναι σήμερα...

billthebasstard
26-09-2007, 17:14
αρχικά amalthea thanx για τα καλά σου λόγια!!!

2ον εγώ χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια τις ghs boomers τις 45άρες και είναι οι καλύτερες που έχω παίξει ποτέ.

φίλε apos νομίζω ότι κάνεις ένα λάθος για cliff-metallica.
Και εγώ τον λατρευω το τυπά αν και δεν είμαι μια μεταλλάς και πιστεύω πως ήταν υπερβολικά πολύ καινοτόμος για την εποχή του και για το είδος που έπαιζε(να ανεβαίνει στο hyde Park περιοδία ride the lighting και να παίζει solo με τσίτα overdrive...μέταλ μπασίστας???!που ακούστηκε?) ΑΛΛΑ όχι και ότι έκανε αυτός τους Metallica αυτό που είναι σήμερα...
για μένα καταρχάς ο καλύτερος δίσκος των Metallica είναι χαλαρότατα το Load.Kαι αντικειμενικά όμως να το πάρεις είναι και ένα black album στη μέση...οι KleftallicA είναι αυτό που είναι σήμερα λόγω του Hetfield.Και όσο αφορά τον harris αυτό που μπορώ να πώ για αυτόν τον άνθρωπο είναι ένα!ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΣ.
Το είχε πιάσει από την αρχη το θέμα.Ήξερε πως ακόμη και στο πιο σκληρό κοινό αυτό που πιάνει πάντα είναι η μελωδία...όχι μόνο τα σκληροπυρηνικά riff...αν και ο ίδιος δεν έπαιζε κανα ιδιαίτερο μπάσο...άρα cliff από τεχνική και harris από μυαλό και ιδέες.

apos13
26-09-2007, 21:33
Φίλε billthebasstard, πράγματι τα περισσότερα οφείλονται στον Hetfield.. Λέγοντας πως ο Cliff έκανε τους Metallica αυτό που είναι σήμερα, εννοούσα κυρίως τις επιπτώσεις που είχε ο θάνατός του σε αυτούς και κυρίως στον James... Επίσης στο ότι αυτός τους μετέδωσε τις τεράστιες γνώσεις του στη μουσική... Οσο για το θέμα του μυαλού, απλά αναφέρω το Orion...
Τελικά όμως θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα της σύγκρισης...

billthebasstard
27-09-2007, 15:53
Αααα...εννοείς σαν επίδραση που είχε το σοκ και γενικά αυτή η εμπειρία...ναι από αυτή τη πλευρά θα συμφωνήσω...;-)

Amalthea
30-09-2007, 15:03
Thanks ρε παιδιά γιατί πρέπει ν' αλλάξω χορδές.... είναι η εποχή τους :p
apos13 καλώς ήρθες. :)
Θα συμφωνήσω με billi... Ο Cliff από τεχνικής άποψης και κακά τα ψέματα από μυαλό ο Ηarris. Εμένα σαν ακούσμα πάντως (στο δικό μου αυτί τεσπά) μ' αρέσει πιο πολύ ο Cliff. Και αυτά που έγραψε και όπως τα έπαιξε κτλ.

apos13
01-10-2007, 23:21
Thanks ρε παιδιά γιατί πρέπει ν' αλλάξω χορδές.... είναι η εποχή τους :p
apos13 καλώς ήρθες. :)
Θα συμφωνήσω με billi... Ο Cliff από τεχνικής άποψης και κακά τα ψέματα από μυαλό ο Ηarris. Εμένα σαν ακούσμα πάντως (στο δικό μου αυτί τεσπά) μ' αρέσει πιο πολύ ο Cliff. Και αυτά που έγραψε και όπως τα έπαιξε κτλ.

Αυτό λέω και γω.:p Μου ταιριάζει καλύτερα η μουσική του Cliff...

billthebasstard
02-10-2007, 21:04
εμένα θέλουν οι γυναίκες φιλαράκι...

χαχαχαχαχαχα...;-p

apos13
04-10-2007, 21:08
εμένα θέλουν οι γυναίκες φιλαράκι...

χαχαχαχαχαχα...;-p
Παρ' όλα αυτά έχουν τα ίδια γούστα με μένα...:p

billthebasstard
05-10-2007, 13:11
Θα συμφωνήσω με billi...:love2:

είναι δικιά μου φιλαράκι...
χχαχαχαχααχαχαχαχχαχα:D

Alan Don
05-10-2007, 14:05
ok ok μας πεισατε :-)

Πηγα MUSE χτες με μετριες προσδοκίες αλλα εφυγα με τον εαυτο μου να ψαχνει να βρει αν εχει πάει σε καλυτερη συναυλία!!!

Απιστευτη μουσικη ....απιστευτοι μουσικοι ....τελειος ηχος ηχοληπτικα κοιτωντας τον ....και πολυ καλη οργανωση ...ζωντανος κοσμος και σοου ανεπαναληπτο απο την μπαντα!!!

Απιστευτο, δεν εχω περασει καλυτερα σε συναυλια ξενης μπαντας..

billthebasstard
05-10-2007, 19:42
λοιπόν πήγα και γώ στο live χθές.
τολμώ να πώ ότι λατρεύω αυτή τη μπάντα αλλά ο chris ο μπασσίστας πραγματικά ήταν κομπάρσος...ήταν απλά ένα από τα πολλά εφφέ αυτής της μπάντας.Δηλαδή έχω αρχίσει να πιστεύω πώς η ιδεά για το συνεχές overdrive ήταν και αυτό ιδεά του matt bellamy...
Όπως και να χει όμως...γαμήσανε...πολλά feeling για μένα...ο καλύτερος ήχος συναυλίας ever που έχω πάει...καθόλου groove αυτή η μπάντα αλλά δεν πειράζει...το ύφος τους είναι.
Όπως και να χει όμως το καλύτερο live που έχω πάει είναι οι Pearl jam...

Ομως το αρνητικό που έχω να εκφράσω ήταν ο πολύ λίγος κόσμος...πηγαίνω στη Μαλακάσα κάθε χρόνο και όταν βγαίνουμε από το χώρο ένας αγοραφοβικός θα βγαζε αφρούς...πατάμε ο ένας τον άλλον...

πάντως κατα άλλα γαμώ.

apos13
05-10-2007, 21:52
Εγώ δεν πήγα (γαμώ την εξεταστική μου γαμώ) :angryfire
Απ' ότι ακούω πρέπει να έχασα... Next time!

Alan Don
05-10-2007, 23:15
γιατι πολυ λιγος ο κοσμος ??? μια χαρα ηταν ...

ο μπασιστας δεν ειχε συνεχεια οβερντράιβ απλα δεν ειχε σχεδον καθολου κλασσικο καθαρο ηχο ... ειχε εφφε αλλα οχι συνεχεια οβερντραιβ

apos13
06-10-2007, 20:38
Απαράδεκτο κατά την ταπεινή μου γνώμη...
Ο καθαρός ήχος του μπάσου είναι ασυναγώνιστος!

Alan Don
07-10-2007, 12:51
ε τοτε δεν μπορει να σου αρεσουν οι μιουζ αφου ολη την ωρα με εφφε ειναι το μπασο του τυπα και στα σιντι ...........:-)

billthebasstard
07-10-2007, 16:19
εγώ γουστάρω,σε αυτήν τη μπάντα το συνεχές overdrive κολλάει...αλλά ο chris δεν είχε τίποτα άλλο...τίποτα το προσωπικό...πολύ παθητικός On stage...
o κόσμος όμως ναι...ήταν λίγος για Muse...μισή ώρα πριν ξεκινήσει το live ήταν πολύ αραιά σχεδόν άδεια...οι Kleftallica ήχαν χαλαρά τον τριπλάσιο...

Alan Don
07-10-2007, 16:41
οι μεταλλικα ειναι και χαλαρα τρεις φορες "μεγαλυτερη μπαντα" με ιστορια σε βαθος 25ετιας, με κοσμο και με πολυ ευρυτερο κοινο.

ναι ηταν σχετικα παθητικος ..αλλα τι να κανουμε...

apos13
07-10-2007, 16:58
ε τοτε δεν μπορει να σου αρεσουν οι μιουζ αφου ολη την ωρα με εφφε ειναι το μπασο του τυπα και στα σιντι ...........:-)
Οι muse όμως για κάποιον περίεργο λόγο δεν με χαλάνε. :p

billthebasstard
07-10-2007, 19:13
έχεις δίκιο alan οι μετάλλικα είναι μεγάλη μπάντα με δίσκους από το 1981 νομίζω...και έχουν επηρρεάσει πολύ περισσότερο...αλλά το λέω αυτό με το σκεπτικό ότι οι Muse αν και είναι μια νέα μπάντα σχετικά (showbiz 1999) είναι πολύ πιο προσιτή στο mainstreem κοινό το οποίο είναι και πολύ μεγαλύτερο πάντα...όχι βέβαια ότι οι kleftallica δεν είναι mainstreem πλεον...αλλά οι muse είναι πραγματικά στο επίκεντρο αυτή τη στιγμή...και εννοείτε σαν μουσικοί μου αρέσουν πολύ περισσότερο...

Alan Don
07-10-2007, 21:56
ναι ομως ο μαινστριμ κοσμος δεν παει σε συναυλιες ,,,οποτε στους μιουζ μενουν οι ροκαδες που τους προσεξαν .

ενω ας πουμε ως κοινο οι μεταλλικα εχουν τους απανταχου μεταλλαδες και μπολικους ροκαδες,, κοινο που πηγαινει σε συναυλιες

Alan Don
07-10-2007, 21:57
παρεπιπτοντως το "μαυρο" συνεφο στους μιουζ....απο κατω μιλαω

billthebasstard
08-10-2007, 13:28
mainstreem κοινό το λέω με την έννοια του εναλλακτικού ήχου και της εναλλακτικής σκηνής γενικά όχι τους τρεντάδες.Και οι fan του alternative πάνε σε συναυλίες κανονικότατα και μάλιστα έχουν και μια πιο underground τάση από τους μεταλλάδες και τους ροκάδες ειδικά εδώ στην Ελλάδα...και όσο αφορά τους Muse μη σου πω ότι τρώνε θάψιμο από τους τελευταίους αβέρτα...
και πάλι δεν μου αρέσει να ομαδοποιώ τους ανθρώπους αλλά πολλοί από αυτούς θέτουν τους εαυτούς τους σε αυτήν τη διαδικασία...(μαιταλ)

MorbidAngel
15-10-2007, 18:38
Geia sas me lene giwrgo apo halkida kai egw molis ksekhnisa na paizw baso...Ehw ena Fender Jass Bass kai enan enyshith Marshall..gia arhi kala dn einai?

Alan Don
15-10-2007, 21:58
yper-kala ...πιστευω....

Καλως μας ηρθες...

OceanRain
17-10-2007, 01:52
Διάφορα πράγματα... γενικά ψάχνομαι με όλο σχεδόν το φάσμα του rock... πιο πολύ μου αρέσει κλασικό ποιοτικό rock (Pink Floyd, Jethro Tull), alternative του '80 (Smiths, Talking Heads), gothic rock (Joy Division, Cure) κλπ. Τα πολύ καινούργια συγκροτήματα δεν τα ξέρω τόσο καλά.

Alan Don
09-11-2007, 17:04
fysalida.......

ante na anebainoyme

billthebasstard
11-11-2007, 15:32
τα gibson μπάσα είναι τα χειρότερα.
στηρίζετε?

Alan Don
12-11-2007, 17:23
Δεν ξερω . Γιατι το λες αυτο ?

Προφανως στην συγκριση βαζεις μπασα της ιδιας πανω κατω τιμης ετσι ?

Amalthea
13-11-2007, 17:35
Και ξανακανω το ντου... να 'μαι λοιπον αγορια :p:p:p:p
Morbid καλως ηρθες κι εσυ. Δεν ειναι απλα καλα αυτα που εχεις, τρικαλα ειναι!
Παρακολουθησα τη συζητηση οσο καιρο δεν ποσταρα. Για τους Muse δε θα πω και τπτ (ναι τα βαψατε μαυρα :p) ο,τι νομιζει ο καθενας. Απ' οτι ακουσα παντως το live ηταν πολυ καλο.
Gibson ειναι μονο κιθαρες για μενα... Χθες που πηγα HERMANO (οεεεεεεεεεεεεεεεε) αυτο συζητουσα σε καποια φαση.
SPAM: Ας κανουμε ενα review γτ τρωγομαι (:D)
Ο μεσος ορος ηλικιας ηταν 25-30... καμια 15αρια γυναικες μονο... καμια 10αρια 50αρηδες και καμια 10αρια λυκειοπαιδα (γκουχου γκουχου) υπολογιζω. Ωραιο κλιμα. Το Gagarin αψογο.. Καθαρος ηχος, ουτε χαμηλος ουτε δυνατος και οπου καθοσουν εβλεπες (να το ξερετε οι ψηλοι, τετοια πραγματα μας απασχολουν εμας :p).
Οι Planet of Zeus ηταν αρκετα ωραιοι. τραγουδιστης ειχε πολυ καλη φωνη. Και ο drummer μ' εντυπωσιασε επισης. Μας ταρακανουνησαν!!
Κατα τις 9.30 βγηκαν και οι Hermano. ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ομως παιδια.... απο τις καλυτερες συναυλιες που εχω παει... Το stoner ειναι εδω για να μεινει :D Ο Garcia ειχε κεφια και δε παιζει να χε παρει πολλα (ο κιθαριστας ανεφερε σε καποια φαση οτι ειχε πιει 39 μπυρες σερι). Ο πρωτος κιθαριστας προσπαθουσε να κλεψει την παρασταση(πραγμα το οποιο κι εκανε) κι επαιξε με τα δοντια η με τη γλωσσα δε προσεξα και σε καποια φαση κατεβηκε στο κοινο κι επαιξε αναμεσα μας. Ο μπασιστας διακριτικοτατος αλλα επαιζε φοβερα πραγματα... Πανω τους επαιξαν ολοι :D Συνολικα επαιξαν 1 ωρα και 15-20 λεπτα με 2 encore (3 δισκους εχουν). Απο kyuss δεν επαιξαν τπτ (οσο και να φαγωθηκαμε καποιοι).
ΑΞΕΧΑΣΤΗ ΒΡΑΔΙΑ :D
σοζ για το σπαμ παιδια.

Amalthea
19-11-2007, 15:45
Αντε, εγω θα το κραταω το θρεντ; (ναι με λυπηθήκατε τώρα :baby: )
Λοιπον θετω καινουριο ερωτημα που δε θυμαμαι αν εχει συζητηθει παλι...
τι ηταν αυτο που σας εκανε να μαθετε μπασο; καποιο τραγουδι, καποιο συγκροτημα κτλ; Κουλές απαντήσεις δεκτές. Περιγράψτε και συναισθήματα :cool:
[Εγώ θα γράψω άλλη φορά, κάηκα σήμερα που δεν είχα σχολείο και πεινασα τώρα.]
Περιμένω απαντήσεις.

billthebasstard
19-11-2007, 16:07
το κόντραμπάσο.
αλλά ήμουν πολύ μικρός για να αρχίσω.
έτσι άρχισα μπάσο.
τώρα τα κάνω και τα 2 αλλά μπάσο παίζω πολύ καλύτερα πια.

Alan Don
19-11-2007, 19:48
H tyxh ..
Ενας φιλος ξεχασε το μπασο του ενα σαββατοκυριακο σπιτι μου ...και τσουπ!

Amalthea
19-11-2007, 20:38
Και τα 2 ουαου μου ακουγονται... Περιμενα κανα συγκροτημα, κανα τραγουδι αλλα ουαου. Bill συγχαρητηρια που ξερεις και απο τον μπαμπα του ηλεκτρικου μπασου, Alan εισαι και πολυ... κωλοφαρδος να το πω; ... δε ξερω μου κανε εντυπωση η ολη φαση με την τυχη :D
Για μενα παλι ευθυνονται οι Sabbath και το Play that funky music των wild cherry :p

apos13
20-11-2007, 13:10
Μετά από χρόνια κιθάρας τη βαρέθηκα και το γύρισα στο μπάσο... Βοήθησε κι ένα solo του Stu Hamm. :-)

Με τραβάει κιόλας το ότι είναι πολύ παρεξηγημένο όργανο.:p

Amalthea
20-11-2007, 15:40
Εγώ θα λεγα σαν το παιδί στο σχολείο που δε του μιλάει κανείς στο διάλειμμα αλλά στο μάθημα το ρωτάνε όλοι για την τάδε άσκηση. :baby:

Όταν έρθει η δύσκολη ώρα όλοι θέλουν μπάσες νότες να τους συνοδέψουν ΤΟ ΛΙ-ΓΟ-ΤΕ-ΡΟ :cool:

metalas
09-12-2007, 04:24
Sorry an sas mpaxaleuw to thread (pou den exw kamia prothesi na to kanw)alla rixte mia matia edw (http://forums.gr/showthread.php?t=15392) plz fantastikoi mpassistes!!!!:blush: :D :-)

Alan Don
18-12-2007, 01:39
μονο και μονο μηπως και ο μεταλας βρει μπασιστα

metalas
21-12-2007, 20:11
μονο και μονο μηπως και ο μεταλας βρει μπασιστα

Μακάρι!!!!!!!!!!!

apos13
21-12-2007, 22:39
Ακόμα να βρεθεί μπασίστας φίλε μεταλλά;;;

Alan Don
23-12-2007, 19:44
τον πηραν χαμπαρι οτι κουρευτηκε και δεν πανε ....

TonyFlow
24-12-2007, 05:10
PARTE RE!!!!!!!! (http://www.youtube.com/watch?v=ISwzvzi0nLc)

BilliSsS
28-12-2007, 15:40
gia sas ki ego mpasso paizo ena me 4 xordes....
lipon mipos kserei kaneis kanena site me partitoures apo ellinika komatia???

Alan Don
29-12-2007, 05:10
παρτιτουρες σε μπασο ??? δυσκολα ...δες στο kithara.vu θα εχει συγχορδιες ...θα την βγαλεις την ακρη ακουγοντας και διαβαζοντας οτι δεν ξερεις

BilliSsS
29-12-2007, 12:47
kala ok tha to kitakso...
euxaristo pantos!

Alan Don
30-12-2007, 03:01
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις τις συγχορδιες του κομματιου

να ανακαλυψεις μονος σου το μοτιβο του μπασου
και να τα συνδιασεις

Alan Don
09-01-2008, 01:49
Θελω να φτιαξω myspace σελιδα ..για την μπαντα μου .... μπορειτε να με βοηθησετε ?

τι πρεπει να κοιταξω ?
που θα βρω template ?
τι να προσεξω??

Amalthea
09-01-2008, 15:25
Θελω να φτιαξω myspace σελιδα ..για την μπαντα μου .... μπορειτε να με βοηθησετε ?

τι πρεπει να κοιταξω ?
που θα βρω template ?
τι να προσεξω??

Εχεις κανει τα εξης βηματα; [www.myspace.com ---> music (πανω στην μπαρα) ----> artist signup (στην κατω μπαρα αφ' οτου επιλεξεις music)---> συμπληρωνεις τα κενα με τις πληροφοριες της μπαντας κτλ. ] Αν ναι, παραπερα δε γνωριζω τι πρεπει να κανεις. Προφανως τα edits :p
Για template googlαρε η ψαξε πατωντας layout, εχεις περισσοτερες επιλογες.
Γενικα να προσεχεις τι κωδικους βαζεις, μπορει να κολλησεις κανα spam ξερω γω.
Δε ξερω κατα ποσο εντος θεματος βοηθησα βεβαια. :p

Alan Don
11-01-2008, 18:14
βεβαια αυτα τα εχω κανει ηδη αλλα ευχαριστω !

Ηθελα ενα ωραιο layout ή ενα προγραμμα να μπορω να φτιαξω μονος μου .

θα τα κοιταξω και αυτα που λες και θα σας στειλω το myspace moy μολις το τελειωσω//

Alan Don
22-01-2008, 00:53
ειναι κανεις εδω ????????????????????????:-)

apos13
22-01-2008, 20:58
Εδώ είμαστε...! ;-)

Amalthea
30-01-2008, 12:44
Εδω ειμαστε με χαλασμενο πισι :Ρ
Εβγαλα το orion και πεταω. Πολυ ωραιο τ' ατιμο! Θα εχουμε και με το συγκροτημα κατι σαν λαιβ τον Απριλη/Μαη... Θα σας πω... ακουω τα δικα σας μπασσιστικα νεα! :D

apos13
30-01-2008, 17:11
Γι' αυτό χάθηκες τόσο καιρό;;; :wavey:

Όσο για το μπάσο και την κιθάρα γενικότερα, έχουν μείνει πίσω... Εξεταστική βλέπεις... :p

Amalthea
20-02-2008, 23:26
Τι νεκρα ειναι αυτη;;;;
συναδελφοι, ειναι κανεις εδω; :Ρ
Αλαν μας χρωστας ενα myspace :P

Alan Don
21-02-2008, 00:39
εξεταστικη παιδες ....! για αυτο και η νεκρα

το myspace ειναι υπο κατασκευη στο τελικο σταδιο ... απο βδομαδα ή το σαββατοκυριακο

apos13
21-02-2008, 02:23
Άντε να δούμε!

Alan Don
25-02-2008, 17:29
H ""Home - Made-σαν-τα-κουλουρακια-της-μαμας Productions (R)" παρουσιάζει::

Το συγκροτημα μου : Common Rarity (www.myspace.com/commonrarity) παρακαλω μπειτε ακουστε τα κομματια και πειτε μου την γνωμη σας ...

ελατε !!για να ακουμε !!!

θελω και σχολια κυριως για το δευτερο κομματι , το αλλο ειναι διασκευη

Rush
26-02-2008, 17:52

Το συγκροτημα μου : Common Rarity (www.myspace.com/commonrarity) παρακαλω μπειτε ακουστε τα κομματια και πειτε μου την γνωμη σας ...

Oraia h diaskeuh, oraio kai to diko sas kommati, akougestai arketa "demenh" bada.Polu prosegmenes douleies kai ta 2 pragma to opoio einai kalo kai distixos leipei apo polla nea sigrothmata pou arkoudai se proxeirodouleies.Bravo re seis sinexiste etsi!A ki an paiksete kana live kane kamia anakoinosh sto forum na'r8oume na sas doume.;-)

Paizo me thn idia petaleria pou paizei o ki8aristas sas btw.An diekrina kala apo th foto sto myspace sas h Korg AX1000G dn einai?An kai palia gamaei!

Alan Don
27-02-2008, 04:27
nai ayth einai alla τωρα πηρε το Line6 Pod XT

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια αν σε ενδιαφερει παρακολουθα το myspace και θα προσθετουμε και αλλα οσο περναν οι μερες

apos13
02-03-2008, 21:52

Πολύ καλή και ενδιαφέρουσα η διασκευή. Περισσότερο, όμως, μου άρεσε το δικό σας κομμάτι. Πολύ όμορφο! Φαίνεστε συγκροτημένη και ισορροπημένη μπάντα. Περιμένω και άλλα κομμάτια...

Ωραίο και το παίξιμό σου φίλε Alan Don. Μπράβο! ;-)

Alan Don
03-03-2008, 14:12
Ευχαριστω... οποιος ενδιαφερεται να του δοσω το κομματι ας μου στειλει πμ.

ελπιζω να ανεβάσω μερικα κομματια ακομη μεχρι το πασχα..

Amalthea
18-03-2008, 01:28
Alan σας εκανα αντ στο myspace οπως ειδες... Λοιπον λεω κι εδω (να φαινεται :D ) οτι ειστε πολυ καλοι τεχνικοι. Δεν ξερω ειναι το 1ο που προσεχω. Και καλη χημεια κι ωραια συνθεση. Κι ο bon jovi ωραιος. Συνεχιστε. Οταν ανεβουν καινουρια κομματια ενημερωσε μας!;-)

Και κατι ασχετο... σε 2-3 μηνες θα παρω καινουριο μπασο. Και μαλλον θα ειναι τουτο:
http://www.kagmakis.com/details1.php?thepid=611&thecid=2&thec2id=13&open=1

Πειτε μου την γνωμη σας. Γενικα μ' αρεσει ο ουδετερος ηχος προς το παρων μιας και μαθαινω και ψαχνομαι κι αυτο ειναι πολυ ωραιο κομματι. Ευχαριστω οσους ασχοληθουν :)

Alan Don
18-03-2008, 03:33
eyxaristo για τα καλα σου λογια ...

καλο ειναι το μπασακι , γενικα τα φεντερ μου αρεσει ο ηχος τους ..ελπιζω να ισχυει το ιδιο και για αυτο ,,,απο εμφανιση ομως δεν μου αρεσουν ...:-)

Amalthea
21-03-2008, 00:52
Τιποτα αλαν.
Τον ηχο του δεν τον εχω τσεκαρει ακουστικα, μονο θεωρητικα, αλλα οταν παω μια και καλη για να διαλεξω θα μαθω. Η εμφανιση θα λεγα κλασσικη, απο κει και περα ειναι θεμα γουστου. Τα gibson δεν μ' αρεσουν καθολου ουτε απο εμφανιση. Ακουσα οτι αυτο το μοντελο εχει τις χορδες του ψηλα και παταω φρενο λιγο. Θα κανω ερευνα αγορας βεβαια και θα δουμε τι μπασα υπαρχουν. Τεσπα, θενξ και μονο που το κοιταξες.

Black Depth
29-03-2008, 19:59
Ki ego eimai mpasistria!!!

apos13
29-03-2008, 21:28
Καλώς την! :wavey:

Παίζεις καιρό;;;

Black Depth
30-03-2008, 00:35
Καλώς την! :wavey:

Παίζεις καιρό;;;

Ευχαριστώ.Είμαι 28 και παίζω από τα 16.Ποιά είναι τα αγαπημένα σου συγκροτήματα?

apos13
30-03-2008, 06:09
Όσον αφορά το μπάσο εννοείς, φαντάζομαι.

Guns N Roses, Metallica (επί Cliff κυρίως), Led Zeppelin, RHCP, Iron Maiden, Muse, RATM, SOAD, Who, Primus, Cream και πολλά άλλα.

Και φυσικά οι αγαπημένοι μου Dream Theater! :tounge:

Black Depth
30-03-2008, 14:50
Εμένα black sabbath,kiss,dire straits,acdc,camel,pink floyd,sisters of mercy και άλλα με αγαπημένους τους guns n roses!

Amalthea
31-03-2008, 19:48
Black Depth καλως ηρθες. Ελα να γινομαστε πολλες :p
Προσκυνω στα χρονια εμπειριας σου ;-)

Black Depth
01-04-2008, 02:30
Black Depth καλως ηρθες. Ελα να γινομαστε πολλες :p
Προσκυνω στα χρονια εμπειριας σου ;-)

Καλώς σας βρήκα!!!Πόσα χρόνια παίζεις?

Amalthea
01-04-2008, 23:03
Καλώς σας βρήκα!!!Πόσα χρόνια παίζεις?

A, εγω ειμαι αρχαρια. 1,5 χρονο παιζω (μαθαινω δλδ) αλλα μπορω να πω οτι γι' αυτο το χρονικο διαστημα εχω κανει αρκετουτσικα πραγματα. Συγκροτημα, κανα ψευτοlive κτλ.
Τι σ' αρεσει να παιζεις στο μπασο, ποιοι σ' αρεσουν; Ετσι για να εγκλιματιστουμε ολοι μαζι ;-) :wavey:

Black Depth
02-04-2008, 00:45
Δες έχω γράψει 2 απαντήσεις πιο πάνω πια συγκροτήματα μου αρέσουν.Αυτά βέβαια είναι τα κυριότερα γιατί μ'αρέσουν και πολλά άλλα.Θυμάμαι το πρώτο κομμάτι που έμαθα στο μπάσο ήταν ένα των kiss που τότε ήταν οι πιο αγαπημένοι μου από όλα τα συγκροτήματα.Τώρα είναι οι guns n roses!!!Εσύ πια συγκροτήματα ακούς?

Amalthea
02-04-2008, 12:26
Ωχ, ναι οντως, δεν το προσεξα.
Ροκακια δλδ :D
Sabbath=ΘΕΟΙ. Ηταν και η αφορμη μου για να ξεκινησω. Οσον αφορα το μπασο μ' αρεσουν οι R.H.C.P. , οι Sabbath, Tool (αν και παιζει με πενα) αλλα και οι φανκιες τυπου George Clinton, Earth Wind and Fire κτλ. Επισης μ' αρεσαν τα ριφ στους Metallica επι Newsted αλλα πρωτα βαζω την Burton εποχη. Ο Victor Wooten τα σπαει κυριολεκτικα κι ας μην τον εχω ψαξει πολυ οπως και ο Les Claypool των Primus. Kαι τα ρεγκε μ' αρεσουν στο μπασο επισης, διχως να εχω παιξει κατι περα απο Marley. Οπως και ο μπασιστας των RATM ειχε πολυ ωραια κομματια.
Γενικα αυτα που ακουω ειναι πανω κατω αυτα που εγραψα και περι μπασου αλλα λιγο πιο πολυ ρεγκε και διαφορα αλλα ροκ κυριως (stoner, grunge).

Roxalas
03-04-2008, 00:25
ΖΗΤΩ ΟΙ ΜΠΑΣΙΣΤΕΣ,ΚΑΤΩ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ

//μην αφηνεται το φασισμο των κιθαριστων να σας αφησει αμετοχους μπροστα στις εξελιξεις!

apos13
03-04-2008, 01:22
ΖΗΤΩ ΟΙ ΜΠΑΣΙΣΤΕΣ,ΚΑΤΩ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ

//μην αφηνεται το φασισμο των κιθαριστων να σας αφησει αμετοχους μπροστα στις εξελιξεις!
Όσο για αυτό να είσαι σίγουρος! ;-)

johntm1988abc
10-04-2008, 15:22
pezo mpaso ena misi xrono ke exo porothi ime 19 ke trelenime me red hot chili peppers ke flea rage against the amchine audioslave ke commerfold exo ena metrio mpaso drive alla antexi idika me kalo enisxiti opos w blue cab 15 vgazi katharo ixo
HELP psaxno gia sigrotima sti thessaloniki an exete tipota ipopsin sas steilte amesos exo xenerosi apo otan ta pedia apo to proigoume no group stamatisan na pezoun gia to diavasma tis 3s likiou

gimai
02-07-2008, 03:25
stinoume arxika mia coverband se yfos
alternative indie rock
yparxoyn idi vocals,2 kithares drummer k pliktra....
to mono pou mas leipei einai bass player gia na ksekinisoume proves!!
opoios endiaferetai as steilei amesa email sto
gino_maiy@yahoo.gr

skopos mas einai na vgaloume stis proves ena 50lepto playlist pou periexei apo placebo,red hot ktl gia arxi gia na ksekinisoume ta live k meta siga siga tha epekteinoume k tin playlist(ektos apo alla gnwsta kommatia mporei na proothisoume k idi yparxon original diko mas iliko..)omws ayta gia argotera!!
dn to vlepoume san kati pou tha perasoume tin wra mas,
stoxos einai katarxin ta live.

kapotas
14-07-2008, 19:33
kai ego mpasistas.
eimai akoma stin arx bebaia.arxisa edo kai kana trimino.kai einai polu kaula.
gia arxi pira ena aplo mpasaki me 20ari enisxuti leem.
akoma eimai polu arxi bebaia.akoma ma8aino sugxordies kai arpetzos alla me sunexi prospa8eia elpizo na ftaso se kalo epipedo.

Forgo
15-07-2008, 18:05
Γεια σας παίδες.

Θα πάρω μπάσο απο Σεπτέμβρη και θα ήθελα καμιά συμβολή. Τι να διαβάσω πως να ξεκινήσω και γενικώς οτιδήποτε μπορεί να με βοηθήσει.

!dimitra_duff!
22-04-2009, 20:50
gt dn grafei kaneis edw??

Αχιλλεας
01-10-2010, 06:05
paidia tha hthela na kanw mia erwtish. an yparxei kaneis gnwsths tou antikimenou kai mou apantisei, tha to ektimousa poly ! skeftomai na agorasw to mpaso tis fender to precision tou steve harris. kai tha hthela kapoies gnwmes - sumboules panw se auto. h alithia einai pws, apo thama hxou, apo oso to exw akousei se videos sto you tube mallon exei ton hxw pou thelw akribws! einai auto akribws pou xreiazomai ! alla exw kapoies epifilakseis gia to an aksizei ta lefta tou. mipws diladi yparxei kapoio allo montelo tis fender pou na min einai signature (ki an yparxei poio ?) kai na kostizei ta idia lefta kai na einai kalytero san mpaso. akougete poly auto, pws sta signature montela tis fender plirwneis tin ypografi kai to onoma kai agorazeis ena aplo mpaso. gi auto tha hthela kapoies gnwmes panw sto erwtima mou. an yparxei kapoios pou na to xei paiksei ki olas, tha hthela genika ti sumbouli tou. pws einai san kataskeuh pws akougete san hxos kai genika an aksizei teleika san mpaso. opoios kserei to otidipote epi tou thematos tha to ektimmousa poly lew kai pali an ekane enan kopo ... euxaristw poly !!!! kai gia opoion thelei na exei kai mia optiki epafh ... http://www.fender.com/products/search.php?partno=0252602350

felixk
01-10-2010, 17:16
Γεια εχω εγω εδω ενα μπασακι μαλλον 3. Ενα 4 χορδο ibanez iceman μοντελο icb300x, ενα πενταχρονο bc rich widow και ενα 6 χορδο fretless ibanez gwb. Ενα ενισχυτη fender 100 watts ενα αλλο δε θυμαμαι μαρκα 300 watts.

Shadow_knight
06-10-2010, 04:33
Ηi!
To signature του St. Haris ειναι καλο μπασο αλλα σε γενικες γραμμες αν ειναι ενα standard P bass της fender με μερικα extra. Εγω θα προτιμουσα να σου πω την αληθεια ειναι Deluxe P bass. Ειναι πιο ακριβο αλλα πιστευω πως εχει να προσφεριε περισσοτερα. Αυτο που με ενθουσιασε παντως ειναι το signature του frank Bello..... πολυ καλα χαρακτηριστικα, 2 μαγνητες (εναν J και εναν P o οποιος ειναι Seymour Duncan) και πολυ καλυτερη τιμη...

Αχιλλεας
07-10-2010, 05:18
Ηi!
To signature του St. Haris ειναι καλο μπασο αλλα σε γενικες γραμμες αν ειναι ενα standard P bass της fender με μερικα extra. Εγω θα προτιμουσα να σου πω την αληθεια ειναι Deluxe P bass. Ειναι πιο ακριβο αλλα πιστευω πως εχει να προσφεριε περισσοτερα. Αυτο που με ενθουσιασε παντως ειναι το signature του frank Bello..... πολυ καλα χαρακτηριστικα, 2 μαγνητες (εναν J και εναν P o οποιος ειναι Seymour Duncan) και πολυ καλυτερη τιμη...

Μαγκα καταρχην σε ευχαριστω παρα πολυ που απάντησες. τωρα επι του θεματος. γουσταρω απιστευτα τα precision bass !! τα λατρευω !! ειμαι πεπεισμενος επι αυτου δηλαδη ! p - bass θα παρω ! του frank bello ειναι jazz bass και αυτη τη στιγμη θελω περισοτερο ενα P - bass !!! απο κει και περα, η 2η επιλογη μου μετα το St. Harris ειναι οντως να παρω καποιο american delux !!! αλλααααα .... εχω κάποιες απορίες. 1ον με χαλαει λιγο που τα delux ειναι active. δεν εχω παρει και με πολυ καλο ματι τα μπασα που παιζουν με μπαταρίες. και 2ον και σημαντικότερον εχω στο μυαλο μου ενα πολυ πολυ πολυ συγκεκριμενο ηχο που θελω να βγάλω !!! γι αυτο και θέλω να αγορασω ενα μπασο που να ξέρω πως ειναι φτιαγμένο πιο πολυ για METAL ! πιστεύω πως με το St. Harris μπορώ να εχω τον ηχο που θέλω !! με ενα delux τι λες ? θα μπορέσω ? Φίλε μου εννοητε πως εδω, στην πολη που ζω (επαρχία), δεν μου ειναι και πολυ ευκολο να παω σε καποιο καταστημα, ετσι ωστε να δοκιμασω 6-7 μπασα που λεει ο λογος βρε αδελφε ... και να αποφασισω τι ακριβως μου κανει και αυτο γιατι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ εδω περα καποιο μαγαζι που να εχει μπασα της fender εκει επι τοπου. Γι αυτο κινούμε, προσπαθω να μαθω και να διαλεξω μπασο μεσω internet ! και κατι αλλο. δεν νομιζεις πως το St. Harris ειναι αρκετα καλυτερο απο οοοοοοοολα τα standard P bass ? σκέψου το λιγο ! μονο και μονο απο θεμα μαγνίτη ! SeymouR DuncaN λεμε !!!!!!!!!!!!!!!!! αλλα και σαν σώμα και σαν ταστιέρα, ας πουμε και γενικότερα σαν κατασκευή, εχω την εντυπωση πως το St. Harris ειναι καλύτερο απο τα αλλα standard P bass. τι λες ? Σε ευχαριστω πολυ φίλε ! να σαι καλα !

Luthasun
26-04-2012, 23:37
Παίδες καλημέρα η καλησπέρα!!!
ψάχνω μπασίστα από Αθηνα μεταξύ 22 με 33 ετών.
το ύφος είναι ατμοσφαιρικό prog rock έχουμε δικά μας κομμάτια και ήδη ηχογραφημένο τον πρώτο δίσκο.
επιρροές μας είναι Porcupine Tree, Eloy, Pink Floyd, The Gathering και γενικά τέτοια καλούδια.
για περισσότερες πληροφορίες:

luthasun(papaki)msn(teleia)com

Painzor
06-05-2012, 08:32
Ας γραψω και εγω .

Παιζω μπασο απο το 1997 αλλα μετα το στρατο παιζω πλεον μονο για την παρτη μου.

Εξοπλισμος

Το 1ο μου μπασο ηταν ενα Cupid 4χορδο μαρκα με εκαψες αλλα τη δουλιτσα του την εκανε .
Μετα το στρατο αγορασα ενα Epiphone Firebird το οποιο εχω ακομα (4χορδο εννοειται) καποια στιγμη εαν μου κατσουν αρκετα φραγκα για να μπορεσω να κανω μια αγορα , θα επελεγα να παρω ( Roger Waters Precision Bass H American Standard Jazz bass της Fender )

Aπο εξοπλισμο εχω εναν Max 110 20watt της Peavey και απο πολυεφε το GT-10B της Boss

(http://www.fender.com/products/search.php?partno=0193800706)

GmV
12-08-2012, 23:12
Γεια σας παιδια!κανω μια hard rock μπαντα(style 80's)και ψαχνω για μπασιστα...
αν ενδιαφερεται κανεις ας με ενημερωσει...περιοχη θεσσαλονικη