PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγαπημένα Θρίλερ

Σελίδες : [1] 2

hannibal
21-05-2003, 22:10
Γειάααααααα!!!!!Είμαι καινουργιος εδω!ΑΥτο ειναι το 1ο μου μυνημα. Λοιπον: Ποια ειναι τα καλυτερα θριλερ/τρομου που χεις δεί?????????

Εμενα ειναι:
Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ
Η ΛΑΜΨΗ (του kubrick)
ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ (του coppola)
ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ ΡΟΖΜΑΡΥ
ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑ (DRESSED TO KILL)
ΨΥΧΩ
Η ΕΚΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ
Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ (ΤΗΕ ΟΜΕΝ)
ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ (EVENT HORIZON)
ΚΡΑΥΓΗ ΑΓΩΝΙΑΣ
Η ΝΥΧΤΑ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ ΝΕΚΡΩΝ
THE RING (το καινουργιο)
28 DAYS LATER
SEVEN
ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΥΠΟΠΤΟΙ
π (θριλερ δεν ειναι??)
MEMENTO

mixalis
21-05-2003, 22:35
οι αλλοι :o

hannibal
21-05-2003, 22:39
Ontos kai auto poly kalo!!!!to xa ksexasei. :wow:

Ten Years After
21-05-2003, 23:44
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από mixalis
οι αλλοι :o Πραγματι, οι αλλοι ειναι το καλυτερο θριλερ....αυτοι που ζουν, εργαζονται, διασκεδαζουν διπλα μας....μας προσφερουν τις πιο extreme σκηνες....και το τελος παντα αναπαντεχο.... Ξερετε κατι καλυτερο? :smokin:

verbal
22-05-2003, 01:24
...τα αρχετυπα.

Halloween
Alien
Jaws
The Exorcist

...είναι τόσα πολλά όμως, μια τέτοια λίστα θα μπορούσε να συνεχίζεται για πάντα!

Αλήθεια, ποια είναι η άποψή σας για την Παρασκευή και 13? και τη σχέση του με το Halloween, αλλά και τη μετέπειτα εξέλιξη του genre?

angella
22-05-2003, 12:54
Omologw pws to Event Horizon einai to monadiko thriller pou me ekane na koitazw pisw mou gurizontas apo to Village opou to eida. Ena ergo pou kataferne na se tromazei ekei pou den to perimenes, kati pou den isxuei gia ta perissotera pou anafer8ikan.
Kai periergws einai ena ergo pou elaxistoi eidan sto cinema :wow:

8a prose8eta episis ti sfaira ston katalogo

dirakis
22-05-2003, 13:37
Μάλλον όχι θρίλερ, σίγουρα όμως cult και ταινία που μάλλον θα σας βάλει σε πολλές (και πολύωρες) σκέψεις, είναι το Donnie Darko (http://www.cine.gr/film.asp?id=703372&session-id=0fa4ddd9d9f4f7b045884d685d7d830e) το οποίο και συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

Dirakis Darko... :p

hannibal
22-05-2003, 17:00
to donnie darko einai prototipo, periergo kai kaloftiagmeno alla den to katalava kai poli.

pantos ta: jaws,the exorcist,alien (kai aliens), ante kai to halloween an kai kapos uperektimimeno (gia tin epoxi tou polu kalo alla tora...) tha prepei na prostethoun sth lista.

episis tha prostheta kai ta shallow grave,nightwatch(kai oi 2 versions poli kales),jacob's ladder, angel heart,re-animator kai braindead.
(telika eixa ksexasei polla!!)

verbal
22-05-2003, 17:04
Όταν βλέπεις μια ταινία και παθαίνεις απανωτά deja vu απο όλες τις αλλες (σχεδόν) που έχεις δει, αυτό κάτι λέει!

Δε βρίσκεις; ;-)

mans
22-05-2003, 17:08
το dead ringers - οι διχασμένοι που κατατάσσεται;

πιστεύω στα θρίλλερ και μάλιστα στα καλύτερα.

ρητορική ερώτηση: πόσους καλούς ρόλους είχε ο Jeremy Irons από τότε;

verbal
22-05-2003, 17:24
Πολύ σωστά το κατατάσεις! Όσο για τον Jeremy, φυσικά και είχε καλούς ρόλους απο τότε -δες π.χ. Die Hard: Back with a vengeance!

Αστειεύομαι βέβαια, αλλά και στο M. Butterfly του Cronenbergh, δεν ήταν άσχημος!

hannibal
22-05-2003, 17:40
mou tin espagan kapoies xazomares pou eixe opos:pou tou vgazei to mati me tin kremastra,h ntoulapa eixe xeroulia kai apo mesa kai pou ousiastika den eixe telos.pantos einai kali tainia eidika gia tin epoxi ths.
tou john carpenter mou arese polu kai to in the mouth of madness!!

mans
22-05-2003, 17:48
...βάλαμε τον Carpenter στην κουβέντα μας

να προσθέσω και ένα δικό μου αγαπημένο

The Thing - η Απειλή

verbal
22-05-2003, 20:34
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από hannibal
tou john carpenter mou arese polu kai to in the mouth of madness!!

Εκπληκτική ταινία και το in the mouth of madness, απίστευτα ατμοσφαιρική και καλογυρισμένη.

Νομίζω ότι θα την παρουσιάσει και ο αγαπητός τηλεπαράς αυτήν την εβδομάδα, μιας και θα προβληθεί απο την ΕΤ3 αύριο στις 00.40 -ρυθμίστε τα βίντεο!

mixalis
22-05-2003, 21:36
δεν ντρεπομαστε..ξεχασαμε το Alien (μπορεις να το πεις και θριλερ)
Απιστευτη ταινια :wow:
(και το 2ο μερος καλο ηταν)

verbal
22-05-2003, 23:54
δεν ντρεπομαστε..ξεχασαμε το Alien (μπορεις να το πεις και θριλερ)

Όχι και το ξεχάσαμε! Δες στην πρώτη σελίδα!

Να μια καλή ερώτηση: Alien, ή Aliens?

Όπως είχε πει ένας σοφός άνδρας κάποτε (χθες πρεπει να'ταν), το Aliens είναι ακόμη ένα δείγμα του φαινομένου Cameron -ένας πολύ ταλαντούχος άνθρωπος σε δύο αντικρουόμενους τομείς.

Αφ'ενός, κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει την ικανότητά του, ιδίως τον τρόπο του με τα μέταλλα -πραγματικός μάγος, θα μπορούσε να φτιάξει τον καλύτερο Πύργο του Άιφελ στην ιστορία της αρχιτεκτονικής.

Αφ'ετέρου, έχτισε την καριέρα του αρπάζοντας δυο μύθους απο το λαιμό και βγάζοντας έξω τα σωθικά τους -στην κυριολεξία! Απο τη μια μεριά ο μύθος του Εξολοθρευτή, απο την άλλη του Alien, αποτέλεσαν τον καμβά πάνω στον οποίο ζωγράφισε με αίμα τις πιο βίαιες ταινίες της pop-culture ιστορίας.

Εσείς είστε μαζί του, ή εναντίον του; Alien, ή Aliens??

mixalis
23-05-2003, 00:06
ωχ δεν το ειδα :blush:

δε θα μπορουσα να πω οτι η μια ειναι καλυτερη απο την αλλη γιατι ειναι καπως διαφορετικες..
Να, στο πρωτο μερος σε κραταει κολλημενο στη θεση σου χωρις καν να σου δειχνει το τερας! Δε μπορω να σκεφτω ποια ταινια (πριν απο αυτη) το καταφερε αυτο, και εκει φαινεται η μαεστρια του μιστερ Ριντλεη. Η ατμοσφαιρα ειναι εκπληκτικη, κλειστοφοβικη, γενικα η ταινια γ***ει και δερνει :D
Το Aliens ειναι περισσοτερο action movie χωρις αυτο να σημαινει κατι κακο - και εδω δε ξερεις απο που θα σου ερθει, η δραση ειναι ασταματητη, τα εφε φοβερα, καποιες ατακες διαχρονικες :p
καλος ο καμερον..να μην ειχε κανει και τον :baby: τιτανικο :baby:

hannibal
23-05-2003, 01:15
polu kalo kai to the thing!
oso gia ton jeremy irons mia kai to fere h kouventa m'arese polu to Lolita!!

dirakis
23-05-2003, 01:18
Άσχετο με το θέμα, αλλά δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου. Η Λολίτα με έχει σημαδέψει. Ακόμα στοιχειώνει τα πιο πρόστυχα όνειρά μου... :D ;-)

verbal
23-05-2003, 01:43
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από mixalis
Να, στο πρωτο μερος σε κραταει κολλημενο στη θεση σου χωρις καν να σου δειχνει το τερας! Δε μπορω να σκεφτω ποια ταινια (πριν απο αυτη) το καταφερε αυτο, και εκει φαινεται η μαεστρια του μιστερ Ριντλεη.

H αλήθεια είναι ότι αυτήν την ιδέα στα θρίλερ, την ανάπτυξε ιδιαίτερα ο Carpenter στο Ηalloween... :-) ;-) ;-) :D

neverlandfw
23-05-2003, 02:15
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από verbal

Εκπληκτική ταινία και το in the mouth of madness, απίστευτα ατμοσφαιρική και καλογυρισμένη.

Νομίζω ότι θα την παρουσιάσει και ο αγαπητός τηλεπαράς αυτήν την εβδομάδα, μιας και θα προβληθεί απο την ΕΤ3 αύριο στις 00.40 -ρυθμίστε τα βίντεο!

Ο τηλεπάρας προτείνει για αύριο Παρασκευή τα "Κορίτσια με Χρόνο" (Clockwatchers). Αλλά ως εναλλακτική επιλογή (νέα παράγραφος στο CineTV) φυσικά και προτείνει το In the Mouth Of Madness.

Φιλιά

mans
23-05-2003, 02:24
τηλεπάρας;

Ο τηλεπάρας προτείνει...

neverlandfw
23-05-2003, 03:09
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από mans
τηλεπάρας;

Όπως γουστάρεις, δεν τα χαλάμε. Τηλεπαράς λοιπόν. Να δώσω και τις δικές μου προτάσεις, που έχετε ξεχάσει:

-Η Λάμψη (του Cubrick)
-Silent night, deadly night (και όχι bloody night που παίζει συνέχεια ο Antenna)
-Νight of the Living Dead και Dawn Of the Dead του Ρομέρο
-χωρίς αντιρρήσεις την Προφητεία (The Omen)
-Misery
-το ευφάνταστο Poltergeist
-Scream (το καλύτερο και πιο έξυπνο new age θρίλερ)
-φυσικά Psycho, Vertigo, Χιτς γενικώς
-το φοβερό και τρομερό Eraserhead του Lynch
-εννοείται το Seven
-την παραμελημένη Ομίχλη του Carpenter
-το πιο ξαφνικό "the end" της Εκρηξης Οργής (Carrie)
-τον σχετικά άγνωστο Ένοικο του Polanski
-Argento, Argento, Argento...
-το καρακάλτ και καραμάστ The Fly του Κρόνενμπεργκ
-δεν νομίζω να ξεχάσαμε το Hellraiser (Clive Barker είναι αυτός)
-την κλασική Νύχτα του Κηνυγού (του Τσαρλς Λότον)
-και βεβαίως το Braindead (το πιο αιματηρό splatter όλων των εποχών, από τον Peter Jackson...)

Για όλα τα παραπάνω, τσεκάρετε cine.gr...

Και μία horror-trivia ερώτηση (ιδίως για τους fans του Halloween):
Ποιά ταινία βλέπει η Jamie Lee Curtis στην ηλεόραση στο Halloween και ποιά σχέση έχει η ταινία αυτή με τον Carpenter; Μουμπλε μουμπλε...

Φιλιά
TVparasite utd.

LoraMars
23-05-2003, 10:47
Και μία horror-trivia ερώτηση (ιδίως για τους fans του Halloween):
Ποιά ταινία βλέπει η Jamie Lee Curtis στην ηλεόραση στο Halloween και ποιά σχέση έχει η ταινία αυτή με τον Carpenter; Μουμπλε μουμπλε...

Φιλιά
TVparasite utd.

Τον Μελισσοκομο? :D

neverlandfw
23-05-2003, 10:53
Μα πώς το βρήκες; Βρε ουστ! Ουστ! Ουστ! Δεν της έφτανε η τρομαρα της, θα μου έβλεπε και Αγγελόπουλο...

LoraMars
23-05-2003, 13:45
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από neverlandfw
Μα πώς το βρήκες; Βρε ουστ! Ουστ! Ουστ! Δεν της έφτανε η τρομαρα της, θα μου έβλεπε και Αγγελόπουλο...
Don't panic! που λεει και ο Προ :smokin:

mans
23-05-2003, 13:54
φοβερή ταινία, από τις λιγότερο γνωστές του Ρομάν
αλλά από τις καλύτερες του κατά την άποψη μου
άσε που παίζει και η ΦΟΒΕΡΗ Ιζαμπελ.

κατά τα άλλα, για να γίνεται κουβέντα,
καλή η Ομίχλη (την είδα πρόσφατα στην ΕΤ3, που αλλού)
αλλά θα προτιμήσω το The Thing από τα 2 του Καρπεντερ

συμφωνώ απόλυτα για το Scream αν και έχω την αίσθηση ότι θα διαφωνήσουν πολλοί μαζί μας τηλεπαρά

ετούτα.

yours,
-m.

verbal
23-05-2003, 14:02
Αγαπητέ τηλεπαρά, σε βρίσκω προκλητικότατο!

Ωστόσο, δε θα χάσω την ψυχραιμία μου, και θα σου αναφέρω απλά ότι η ταινία που βλέπει η Jammie, είναι η ταινία του Howard Hawks, που είχε βασιστεί στο ίδιο βιβλίο με την αγαπημένη ταινία του mans απο τον Carpenter...

Μπερδευτήκατε; :wavey:

mans
23-05-2003, 14:14
Ωστόσο, δε θα χάσω την ψυχραιμία μου, και θα σου αναφέρω απλά ότι η ταινία που βλέπει η Jammie, είναι η ταινία του Howard Hawks, που είχε βασιστεί στο ίδιο βιβλίο με την αγαπημένη ταινία του mans απο τον Carpenter...

Μπερδευτήκατε; :wavey:

Καθόλου!
Ενα έχω να δηλώσω
Who Goes There του John W. Campbell
το έχω. αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμα. απαράδεκτος; :o

αλλά λίγα λογάκια για την πρώτη ταινία;
τι έχει να μας πει σε σχέση με αυτή του Καρπεντερ;

verbal
23-05-2003, 14:25

Καθόλου!
Ενα έχω να δηλώσω
Who Goes There του John W. Campbell
το έχω. αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμα. απαράδεκτος; :o

αλλά λίγα λογάκια για την πρώτη ταινία;
τι έχει να μας πει σε σχέση με αυτή του Καρπεντερ;

Μερικά λογάκια (λίγα, ελάχιστα) μπορείς να βρεις στο cine.gr στην κριτική της ταινίας του Carpenter.

Άρχισε απο εκεί και θα σου πω κ άλλα σύντομα...

katsos
23-05-2003, 17:17
σορι, πειράζει που εγώ δεν κατάλαβα? Θα μας πείτε κι εμάς να μας φύγει η αγωνία;

verbal
23-05-2003, 19:22
Πρόκειται για το The Thing from Another World, που βασίστηκε στο ίδιο βιβλίο απ' όπου ο Carpenter εμπνεύστηκε το δικό του The Thing.

:-)

neverlandfw
23-05-2003, 20:03
Πρόκειται για το The Thing from Another World, που βασίστηκε στο ίδιο βιβλίο απ' όπου ο Carpenter εμπνεύστηκε το δικό του The Thing.

:-)
Ε, ό,τι και να πω είναι λίγο... Είστε μεγάλοι! Τρισδιάστατοι. Σκουπίδι με κάνατε. Πόσες ώρες ψάχνατε στο Imdb? Χαχαχαχαχα...
Σημ: Το "The Fog" του Carpenter το σημείωσα, όχι επειδή είναι η αγαπημένη του, αλλά επειδή συνήθως δεν την μνημονεύει κανείς. Α, και αν ξέρετε που θα μπορέσω να βρω το κλασικό Freaks να μου το πειτε. Θεωρώ ότι είναι από τα βασικά μου κενά στον τομέα των θρίλερ. Έτσι, έτσι...

panos33
26-05-2003, 13:00
Dont look back από Νίκολας Ρεγκ

Δεν είναι ιδιαίτερα γνωστή ταινια γιαυτό αν την δείτε να παίζει πουθενά μην την χάσετε.

Μετα από αυτή θα δείτε την Βενετία με άλλο μάτι....

Alcestis
26-05-2003, 13:10
Τι ακριβώς είσαι έτοιμος να κάνεις για μένα αν, λέω αν, υποθέσουμε ότι μπορώ να σου στείλω (!!!!!!!) το κλασσικό freaks?

Πρέπει να ομολογήσεις ότι είμαι γεμάτη εκπλήξεις! Ποιός θα το περίμενε από μένα?

Άλκηστις

Alcestis
26-05-2003, 13:25
Μιλάμε πάντα για το Freaks του 1932?

Άλκηστις

YPSILON
27-05-2003, 23:42
το dead ringers - οι διχασμένοι που κατατάσσεται;

πιστεύω στα θρίλλερ και μάλιστα στα καλύτερα.

ρητορική ερώτηση: πόσους καλούς ρόλους είχε ο Jeremy Irons από τότε;

Kafka
M. Butterfly
Lolita
Damage

YPSILON
27-05-2003, 23:47
Mary Shelley's Frankenstein

Nightmare on Elm street

Haunted

neverlandfw
28-05-2003, 12:17
Είναι απαράδεκτο να μην έχει ενδιαφερθεί μια ελληνική εταιρία διανομής για την φοβερή και τρομερή Troma Entertainment.

Αν δεν έχετε δει τα Toxic Avenger, Killer Kondom και πάνω απ' όλα το θεϊκό Tromeo and Juliet, χανετεεεεε.

http://ia.imdb.com/media/imdb/01/I/15/17/21m.jpg

Φιλιά
τηλεπαράσιτο

Danny Parker
28-05-2003, 12:51
"Audrey Rose" (1977) με τον Anthony Hopkins.Νομιζω οτι ο ελληνικος τιτλος ηταν "Η Μετεμψυχωση" αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Θυμιζει λιγο Εξορκιστη αλλα εχει διαφορετικο φιλοσοφικο υποβαθρο

kohiba9
01-06-2003, 01:27
Ενδεικτικα:
-Event Horizon.
Συμφωνω.Το ιδιο ειχα παθει κι εγω,οχι την πρωτη φορα(μεσημεριανη αβαντ) αλλα αργοτερα σε βιντεο,που επρεπε να περπατησω στις 3 το βραδυ σε αδειους δρομους.:baby:
-Αλιεν
-Καντυμαν.Φοβερη ταινια τρομου.Τα μισα λεφτα η μουσικη.
-Εκτη αισθηση,Αλλοι κ Ηaunted
-Ομιχλη,Παρασκευη κ 13 Νο 1 κ 2,
-Σεβεν,Σιωπη των Αμνων
-Τα ζομπι δεν ειναι χορτοφαγα Νο1 κ 2 :-)

Και βεβαια πολλα αλλα,μερικα αναφερετε και πανω,μιας και τα τρομου ειναι η καλυτερη μου κατηγορια μετα απο την κορυφαια Επ.φαντασια βεβαια.

ghost_dog
02-06-2003, 09:51
THE SHINING
kai mono.....................

HERE'S JOHNY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mprrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.............. .....

hannibal
02-06-2003, 12:35
Προσθετω στη λιστα μου και το Evil dead που ειδα χτες (και το μεσημερι και το βραδυ!!!!) και μ'αρεσε πολυ!

Duke
02-06-2003, 13:17
αγαπάω τον Εφιάλτη στο δρόμο με τις λεύκες...

μέχρι το 5 βέβαια είναι τα καλά (ο θεός να τα κάνει καλά αλλά λέμε.... :D )

anyway το 3 με τα παιδιά στο ψυχιατρείο νομίζω είναι από τα καλύτερα του είδους... και το 1 φυσικά ;-)

θα επανέλθω και με πιο αξιόλογα θρίλλερ... :cool:

rotweiler
03-06-2003, 13:43
Εγω να προσθεσω και το ξεχασμενο και ιδιαιτερως υποτιμημενο, αλλα τρομερα ατμοσφαιρικο The Mothman Prophecies. Μετρημενη σκηνοθεσια (εκρηκτικη μονο οταν πρεπει!), διακριτικη μουσικη υποκρουση (παρα τις επιτηδετυμενες μονοτονες μελωδιες!) και καταπληκτικη φωτογραφια! Μοναδικα ανατριχιαστικη σκηνη, το τηλεφωνημα του Indrid Cold στον John Klein!

Επισης περιεχει και τον φοβερο διαλογο:

John Klein: I think we can assume that these entities are more advanced than us. Why don't they just come right out and tell us what's on their minds?
Alexander Leek: You're more advanced than a cockroach, have you ever tried explaining yourself to one of them?

medusa
04-06-2003, 16:19
Αγαπημένες ταινίες τρόμου:

1. Hellraiser – για τις γερές δόσεις σαδομαζοχιστικού τρόμου
2. Nightmare on Elm Street – (κυρίως τα πρώτα επεισόδια) για να μην ξεχνάμε τα παιδικά μας χρόνια
3. Pet Cemetery – με ιδιαίτερη μνεία στο ομώνυμο τραγούδι των Ramones. Σημείωση: η συγκεκριμένη ταινία με τρόμαξε ιδιαίτερα, κυρίως επειδή την παρακολούθησα αργά το βράδυ μόνη στο σπίτι (ο ιδανικός κατά την άποψή μου τρόπος θέασης ταινιών τρόμου)!
4. Poltergeist - το πρώτο βέβαια με την αξιομνημόνευτη σκηνή της πόσης τεκίλα και των επακόλουθων που είχε!
5. Christine - το δαιμονισμένο αμάξι
6. Fright Night - έπρεπε οπωσδήποτε να συμπεριλάβω και μία βαμπιρίστικη ταινία
6. Blairwitch Project – για την πρωτόγονη και ρεαλιστική ατμόσφαιρά του

Αγαπημένες ταινίες θρίλερ:
1. Shallow Grave – φοβερό!
2. The Shining – χάρη στο Τζακ που αποδεικνύεται πειστικότατος στο ρόλο του παρανοϊκού
3. Ένοικος – τρομακτική η σκηνή της ανακάλυψης ενός δοντιού μέσα στον τοίχο!
4. The Haunted House – σε ασπρόμαυρη εικόνα όπου οι ερμηνείες αρκούν για να τρομάξουν και υπερτερούν έναντι των υπερεκτιμημένων οπτικών εφέ (βλέπε την ομώνυμη σύγχρονη έκδοση της ταινίας)
5. Mulholland Drive – για την ονειρική διάσταση που προσδίδει ο αγαπημένος Lynch στα θρίλερ
6. DeadRingers – εκπληκτικό ψυχολογικό θρίλερ
7. (χωρίς τίτλο) - ταινία για έναν δημοσιογράφο ο οποίος διεξάγει μια έρευνα κάπου σε ένα χωριό και ανακαλύπτει ότι οι ιθαγενείς ξεφορτώνονται τους ανεπιθύμητους ρίχνοντάς τους σε κώμα με τη χρήση βοτάνων με αποτέλεσμα να ενταφιάζονται ζωντανοί!

++ πολλές ακόμα που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή ή θυμάμαι αλλά δεν γνωρίζω τίτλους!

Επίσης οφείλω να αναφερθώ τιμητικά μεν αλλά γενικά και αόριστα δε, σε αρκετά επεισόδια των θρυλικών σειρών: Twilight Zone και Tales from the Crypt όπως και σε αρκετές παραγνωρισμένες ταινίες του Vincent Price.

Ερωτήσεις - απορίες:
1. Γιατί δεν γράφονται πλέον καλές ταινίες τρόμου;
2. Θαρρώ –για αυτό άλλωστε κάνω και διαχωρισμό των παραπάνω ταινιών- ότι άλλο ταινία τρόμου και άλλο ταινία θρίλερ (thrillers vs chillers, horror movies). Τα λέω καλά; Ας με διαφωτίσουν οι ειδικοί.

mans
04-06-2003, 19:08
με αυτό το θέμα δεν ειναι και οι στίχοι ενός τραγουδιού του Ρέμου;

"μια καρδιά,
τα χέρια μου σου φέρανε......."

για σκεφτείτε το!

:D

mans
05-06-2003, 14:15
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από medusa
7. (χωρίς τίτλο) - ταινία για έναν δημοσιογράφο ο οποίος διεξάγει μια έρευνα κάπου σε ένα χωριό και ανακαλύπτει ότι οι ιθαγενείς ξεφορτώνονται τους ανεπιθύμητους ρίχνοντάς τους σε κώμα με τη χρήση βοτάνων με αποτέλεσμα να ενταφιάζονται ζωντανοί!

ποιός καλός άνθρωπος θα βοηθήσει να εντοπίσουμε τη συγκεκριμένη - άγνωστη μέχρι στιγμής αλλά πολλά υποσχόμενη - ταινία;

την αναζητούμε εναγωνίως ώστε ακολούθως να προτείνουμε στο Mr Cult να μας την παρουσιάσει...

;-)

special
05-06-2003, 15:31
http://us.imdb.com/Title?0096071 :cool:

mans
05-06-2003, 16:25
αχα! πολύ ενδιαφέρον!
παίζει και ο φίλτατος Bill Pullman
κάποιο σχόλιο για την ταινία Τάκη;

πιστεύω ότι τα υπόλοιπα είναι δουλειά του Mr. Cult
:p
εντάξει, δεν βιαζόμαστε, αλλά ας προστεθεί στη λίστα ...!

special
05-06-2003, 21:14
ισχνό σεναριακά. Μυρίζει πάντως Αϊτή από μίλια μακριά, με τα αντίστοιχα (και more than welcome) chills ;-)

mans
06-06-2003, 01:40
ο κύβος.

δεν θυμάμαι να τον πήρε κάπου το μάτι μου.

άκρως πρωτότυπο θρίλλερ
με σενάριο που μπορεί να αποτελέσει food for thought.

α, μιλάω φυσικά για τον οριτζινάλε και όχι για το φετινό που ήθελε και μαύρα τριδιάστατα γυαλία!
;-)

P_d Fincher
06-06-2003, 05:44
ο κύβος.

άκρως πρωτότυπο θρίλλερ

...και μάλιστα στη συγγραφή του σεναρίου συμμετείχε και επιτροπή μαθηματικών (από ένα πανεπιστήμιο που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή)... :baby:

P_d Fincher
06-06-2003, 05:52
αχα! πολύ ενδιαφέρον!
παίζει και ο φίλτατος Bill Pullman

Κάπου εδώ πρέπει να μπεί και η Χαμένη Λεωφόρος...μίξη θρίλερ-νουάρ...(το μυστήριο θα προσπαθήσω να το λύσω τον... Ιούλη, μιας και σκοπεύω να το δω για έβδομη(!) φορά...πού θα μου πάει... :smokin: )

Idril
06-06-2003, 17:31
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από P_d Fincher

Κάπου εδώ πρέπει να μπεί και η Χαμένη Λεωφόρος...μίξη θρίλερ-νουάρ...(το μυστήριο θα προσπαθήσω να το λύσω τον... Ιούλη, μιας και σκοπεύω να το δω για έβδομη(!) φορά...πού θα μου πάει... :smokin: )

Να μπει, να μπει... αλλά αν λύσεις το μυστήριο (που ειλικρινά αμφιβάλλω πλέον για το αν μπορεί να λυθεί...) μην το πεις!!!!
Θέλω να μπορώ να την ξαναδώ πολλέεεεες φορές ακόμη και να σπαζοκεφαλιάζω κάθε φορά!!

Πάντως... πάντα πίστευα πως το μοντάζ είναι το κλειδί... τι λες κύριε Fincher?? Εννοώ, αν καθήσει κανείς και μοντάρει τις σκηνές με άλλη σειρά, δεν θα ξεκουβαριαστεί κάπως??

medusa
06-06-2003, 18:14
Ευχαριστώ για τον τίτλο της ταινίας The Serpent and the Rainbow (που βρέθηκε παρά τα παραπλανητικά στοιχεία που έδωσα -βλέπε δημοσιογράφος-επιστήμονας κ.α.) :-)

P_d Fincher
07-06-2003, 02:37
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Idril

Να μπει, να μπει... αλλά αν λύσεις το μυστήριο (που ειλικρινά αμφιβάλλω πλέον για το αν μπορεί να λυθεί...) μην το πεις!!!!
Θέλω να μπορώ να την ξαναδώ πολλέεεεες φορές ακόμη και να σπαζοκεφαλιάζω κάθε φορά!!

Πάντως... πάντα πίστευα πως το μοντάζ είναι το κλειδί... τι λες κύριε Fincher?? Εννοώ, αν καθήσει κανείς και μοντάρει τις σκηνές με άλλη σειρά, δεν θα ξεκουβαριαστεί κάπως??

Νομίζω πως στην Χαμένη Λεωφόρο οι σκηνές βρίσκονται στην πρέπουσα σειρά (προσωπική πάντα θέση). Εκεί που το μοντάζ παίζει ρόλο είναι στην Οδό Μαλχόλαντ...Αν πάντως προσέξεις καλά την Χ.Λεωφόρο και καταφέρεις να την συνδυάσεις με την τεχνοτροπία που ακολουθεί ο Lynch και στις υπόλοιπες ταινίες του (πλην του Straight Story φυσικά), νομίζω πως το Μαλχόλαντ θα αποδειχθεί παραμυθάκι... :baby: (ώπα ρε μάγκα...)

ΥΓ: σε κανένα βιβλίο, σε καμία συνέντευξη, πουθενά ο Lynch δεν μιλάει για τις ιστορίες του. Τα μυστήριά του δεν επιδέχονται κατά γράμμα ανάλυση, παρά μόνο προσέγγιση. Παρόλ'αυτά, αν δεν καταφέρω να φτάσω για την Χ.Λεωφόρο σε μια ικανοποιητική προσέγγιση...θα σαλτάρω!!! :-(

verbal
10-06-2003, 17:55
ο κύβος.

δεν θυμάμαι να τον πήρε κάπου το μάτι μου.

άκρως πρωτότυπο θρίλλερ

α, μιλάω φυσικά για τον οριτζινάλε και όχι για το φετινό που ήθελε και μαύρα τριδιάστατα γυαλία!
;-)

You asked for it, τωρα look for it σε ενα απο τα επόμενα cult!

hannibal
11-06-2003, 21:35
Βλεπω το Fallen στην τηλεοραση (το χω ξαναδει) και απλα ηθενα να πω οτι ειναι πολυ καλο θριλερ παρολο που δεν ειναι πολυ γνωστο.
Επισης τωρα μου ρθε και το Vidocq που μ'αρεσε πολυ(εκτος απο τα κοντινα πλανα που μου την εσπαγαν!!).και το πορφυρα ποταμια ηταν πολυ καλο αλλα με χαλασε λιγο το τελος!
Α και το the hole μ'αρεσε πολυ!δε ξερω γιατι.ισως ειμαι ο μονος!

Κανα αλλο καλο θριλερακι που να μην ειναι πολυ γνωστο εχετε να προτεινετε να νοικιασω????

Danny Parker
11-06-2003, 22:46
Για 80's splatter fun:

Μy bloody Valentine
April Fool's Day

Επισης για τους fan του Argento, μια απο τις καλυτερες ταινιες του:

Tenebre (αγγλ. τιτλος Shadow)

Danny Parker
01-07-2003, 01:22
Μολις ειδα το "The eye".Το συνιστω σε ολους!Καλυτερο απο το Ringu κατα τη γνωμη μου και φυσικα πολυ καλυτερο απο οποιαδηποτε αμερικανικο horror/thriller film των τελευταιων χρονων.Δειτε το πριν το (επερχομενο) αμερικανικο remake (το οποιο θα κερδισει ολο το hype βεβαια)

Duke
01-07-2003, 01:40
an sou po oti skylovarethika kai to theoro apo tis megalyteres patates pou eida ever???

apopseis einai vevaia aftes....

:wavey: :baby:

Danny Parker
01-07-2003, 05:10
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Duke
an sou po oti skylovarethika kai to theoro apo tis megalyteres patates pou eida ever???

πως εγινε αυτο; :confused: Η ταινια ειχε μερικες "δυνατες" σκηνες οπως π.χ η σεκανς μεσα στο ασανσερ...(πολυ καλα σκηνοθετημενη).Αλλα οπως ειπες αποψεις ειναι αυτες και καθε αποψη σεβαστη

:cool: :wavey:

SPADE_81
04-07-2003, 05:43
Μηπως εχει δει κανεις το Dont Look Now με Ντοναλτ Σαδερλαντ και Τζουλι Κριστι?Δε ξερω για σας αλλα στη τελευταια σκηνη εκλ*σ* μεντες!Η ολη σεκανς ειναι τοσο καλοστημενη που αν και το περιμενεις σου 'ρχεται κατακεφαλα.
Παντως η πιο τρομαχτικη σκηνη που εχω δει ειναι η σκηνη του μπανιου στο δωματιο 237, στη Λαμψη.Θημαμαι εκεινη τη νυχτα δεν καταφερα να κοιμηθω...
Σαν ατμοσφαιρα θα ελεγα το 'the Fog' του Καρπεντερ.Τα καλυτερα 'ξαφνιασματα' ομως (που μαλλον ειναι της μοδας τελευταια) τα ειχε η 6η Αισθηση.
Αληθεια εχει γυριστει ποτε Ελληνικη ταινια τρομου?

verbal
04-07-2003, 11:21
Δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί ελληνική, αλλά ο Manos Kalaitzakis (ο ποιός;;; :o ) είχε κάνει το Sentinels of Darkness, γυρισμένο στα αγγλικά φυσικά, αλλά με την εκθαμβωτική Βίκυ Χάρις (θα σε δω στην κόλαση, αγάπη!), να κρατά τον έναν πρωταγωνιστικό ρόλο, και σε δευτερεύοντες ρόλους τους/τις:

Μιχάλη Ιατρόπουλο (μα φυσικά)
Ντόννα Κιαπίνη
Νένα Χρονοπούλου
Λυδία Ηλιοπούλου
Εβελίνα Παπαντωνίου (στο ρόλο της πόρνης, how apropriate :d)

Τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Νίκο Τσαχιρίδη, στο ρόλο του The Duke (αντε πάλι..), του αρχιβρυκόλακα....

και πολλούς πολλούς άλλους και άλλες.

Η ταινία καταπιάνεται με το βαμπιρισμό, ή τουλάχιστον έτσι νομίζει.

Λίγο ψαγμένο αυτό, αλλά να τι βρίσκει κανείς όταν ψάχνει στα αζήτητα των βιντεοκλάμπ :D :D

:wavey:

Kurt Cobain
14-07-2003, 14:47
Molis xtes eida to event horizon,kai prepei na pw pws itan mia terastia mparoufa.Exei stoixeia danismena apo tin odysseia tou diastimatos 2001,to solaris tou kislofski,akoma kai epeisodia toy star trek mou thimise... Krima,kai eixa megales prosdokies :-(

William Wallace
11-09-2003, 17:47
1. BRAM STOKER'S DRACULA (by Copolla)
2. THE SHINNING
3. CAPE FEAR
4. SEVEN
5. THE SILENCE OF THE LAMBS
6. PSYCHO
7. THE OMEN
8. THE EXORCIST
9. A PERFECT MURDER
10. THE OTHERS
11. THE SIXTH SENSE
12. THE HIDEAWAY
13. PET CEMETERY
14. IN THE MOUTH OF MADNESS
15. HALLOWEEN

sportguy
11-09-2003, 17:49
para pou den ksero ola afta pou anafereis alla exeis kalo prama!

ANDRAMELEH
13-09-2003, 11:41
Μια μικρή σμβολή στην "συλλογή" σας : "Ο άρχοντας του σκότους" Carpenter βεβαίως!
Ακόμη: " Η εβδομη πύλη της κολάσεως" δεν θυμάμαι ποιανού.

Ειναι δυνατόν να έχουμε ξεχάσει το "Ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι" 1& 2; :wow: ή είμαι τόσο παλιός που θυμάμαι ταινίες που δεν τις έχει δει κανείς άλλος εδώ μέσα; ;-)

GuardiaN
13-09-2003, 12:51
Η λάμψη με τον Νίκολσον.
Scream 1,2,3
I know what you did last summer 1,2
28 days later
Long time dead
the eye
psycho
panic room

etc etc

Όταν θυμηθώ και άλλα θα ταγράψω...Έχω δει τα πιο πολλά θρίλερ..Αφού όταν πάω στο video club δεν βρίσκω θρίλερ να πάρω! :angryfire

William Wallace
13-09-2003, 14:55
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από ANDRAMELEH
Μια μικρή σμβολή στην "συλλογή" σας : "Ο άρχοντας του σκότους" Carpenter βεβαίως!
Ακόμη: " Η εβδομη πύλη της κολάσεως" δεν θυμάμαι ποιανού.

Ειναι δυνατόν να έχουμε ξεχάσει το "Ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι" 1& 2; :wow: ή είμαι τόσο παλιός που θυμάμαι ταινίες που δεν τις έχει δει κανείς άλλος εδώ μέσα; ;-)
Η έβδομη πύλη της κολάσεως, έτσι;
Έχω ακούσει κι από άλλον ότι είναι φοβερά τρομακτική ταινία!
Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν τη βρίσκω πουθενά...
Άντε τώρα που θα πάω Αθήνα ίσως τη βρώ κάπου.

cinemania
16-09-2003, 01:31
Λέξη 1η : donnie darko

Λέξη 2η : Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp

Πολλοί μανιώδεις με την μεγάλη οθόνη την έχουνε δεί. Πολλοί την καταλάβανε. Πολλοί όχι. Εγώ δυστυχώς ανήκω στους δεύτερους. Πέρα απο το οτι μου άρεσε μπορεί κάποιος να μου συμπληρώσει τα ερωτηματικά που μου άφησε να μην μείνω με την απορία?

p.s. Προς τους υπεύθυνους του forum : θέλω και smilie με έναν κούνελο... :smokin:

mans
16-09-2003, 01:48
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από cinemania
Λέξη 1η : donnie darko

Λέξη 2η : Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp

Πολλοί μανιώδεις με την μεγάλη οθόνη την έχουνε δεί. Πολλοί την καταλάβανε. Πολλοί όχι. Εγώ δυστυχώς ανήκω στους δεύτερους. Πέρα απο το οτι μου άρεσε μπορεί κάποιος να μου συμπληρώσει τα ερωτηματικά που μου άφησε να μην μείνω με την απορία?

p.s. Προς τους υπεύθυνους του forum : θέλω και smilie με έναν κούνελο... :smokin:

να σε παραπέμψω στο κατάλληλο θρεντ, δηλαδή εδώ (http://www.forums.gr/showthread.php?s=&threadid=2851)

:wavey:

mister x
16-09-2003, 13:27
guardien τρομαξες με το scream (1,2,3) ?

mister x
16-09-2003, 13:30
Danny Parker "το ματι" ειναι το καλυτερο θριλερ...

hannibal
16-09-2003, 16:47
το ματι το καλυτερο θριλερ??εγω το περιμενα πολυ καλυτερο...

Η βασικη υποθεση ειναι εντελως κλεμμενη!Δες το Body bags (την τριτη ιστορια) του John Carpenter και θα καταλαβεις γιατι!

Και τελικα εκει που περιμενεις κανα φοβερο φιναλε-αντροπη δε γινεται τιποτα!Μεχρι και το τελος στη γεφυρα ειναι το ιδιο με το τελος στο The mothman prophecies.

Παρολ' αυτα βεβαια το εργο εχει ενδιαφερον και εχει και καποιες πολυ καλες σκηνες (π.χ στο ασανσερ...)

mister x
24-10-2003, 21:22
Γενικα τα ερχα με ψυχες,φαντασματα και ετσι ειναι σχεδον παντα τα καλυτερα γιατι κατρα καποιο τροπο μπορει και να υπαρχουν και στα αληθεια...

hannibal
11-11-2003, 15:43
Ειδα χτες το The name of the rose μετα απο κατι χρονια και το θυμηθηκα...Ειναι γαματο!!Ωραια ατμοσφαιρα,ερμηνειες,κ.τ.λ...!

NBA-holic
11-11-2003, 17:12
Παιδιά, έχει κανένα καλό θρίλερ στην τελεόραση αυτό το μήνα (μη συνδρομητικά κανάλια); Έχω βαρεθεί να βλέπω μετριότητες, ας δείξουν επιτέλους κάτι δυνατό.

CptBill
15-02-2004, 12:33
Dark Water, απο τον δημιουργό του Ιαπωνικού Ring.

Και συμπαθητικό θρίλερ (above average) απο όσο ακούω πρέπει να είναι το wrong turn.

P_d Fincher
17-02-2004, 17:36
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από CptBill
Και συμπαθητικό θρίλερ (above average) απο όσο ακούω πρέπει να είναι το wrong turn.

Για ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.cine.gr/film.asp?id=703477&page=4) για να πάρεις μια άλλη γνώμη... :baby:

William Wallace
24-03-2004, 21:26
Ωραίο θρίλερ, είναι το Dark Water.....Βασικά, έχει ωραία ατμόσφαιρα...

satine m.r.
30-04-2004, 15:10
Τα καλύτερα thriller είναι αυτά του David Fincher και το Psyco, το The silence of the lamps και το Memento.

rotweiler
30-04-2004, 15:12
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από satine m.r.
The silence of the lamps

Αυτο με τη Σιωπη των λαμπων δεν το εχω δει... Καλο ειναι? :p :p :p :D :D ;-)

zografos
30-04-2004, 15:17
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από satine m.r.
Τα καλύτερα thriller είναι αυτά του David Fincher και το Psyco, το The silence of the lamps και το Memento. +φωνω σε ολα, αν και προτιμω τη Σιωπη των αμνων.(και να μη συμφωνουσα δεν τολμαω πλεον να πω για πατατες :-( ) :D :p :p

satine m.r.
30-04-2004, 15:22
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από rotweiler

Αυτο με τη Σιωπη των λαμπων δεν το εχω δει... Καλο ειναι? :p :p :p :D :D ;-)

Φοβερό, είναι το πρίκουελ του The silence of the lambs αλλά δεν έκανε τόσο επιτυχία όσο το δεύτερο γι΄αυτό μάλλον δεν το έχεις ακούσει! :D (δεν μπορούμε να κάνουμε ένα λάθος, κατευθείαν..!)

satine m.r.
30-04-2004, 15:26
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από zografos
+φωνω σε ολα, αν και προτιμω τη Σιωπη των αμνων.(και να μη συμφωνουσα δεν τολμαω πλεον να πω για πατατες :-( ) :D :p :p

Αυτό σου έλειπε..! :D Πάντως μαθαίνεις! :p :p

zografos
30-04-2004, 15:36
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από zografos
+φωνω σε ολα, αν και προτιμω τη Σιωπη των αμνων.(και να μη συμφωνουσα δεν τολμαω πλεον να πω για πατατες :-( ) :D :p :p Επειδη δεν ειναι πολυ σαφες διευκρινιζω οτι προτιμω τη Σιωπη των αμνων απο των λαμπων οχι απο τις αλλες ταινιες που'γραψες :tounge: :D

edith
30-04-2004, 18:51
το πρωτο μου μηνυμα..τι συγκινηση...
:blush: :blush:
agaphmena thriller:
1.λαμψη
2.εξορκιστης
3.seven
4.προφητεια
επισης το (ψυχολογικο?) ΜΙΖΕΡΥ, τα σπλατερ του Τζακσον και ο φρεντυ

greg_m
30-04-2004, 19:07
welcome :D
to moraki giati xtipietai? ti tou exeis dosei?

zografos
30-04-2004, 19:09
welcome
greg giati grafeis se quote? :o

edith
30-04-2004, 20:10
to mwraki afage frikh otan diavase to ti exei graftei gia to amelie.
peri lepen kai ta resta.jesus.

mousetrap
30-04-2004, 20:20
P s y c h o . . . ! ! ! (Simply the best) :smokin: :smokin: :smokin:

alicegiant
02-05-2004, 16:29
to dark water htan kalo.to idio kai to BR!!!!!!!!

mygoskotostra
07-05-2004, 12:57
Halloween,Psycho,The others..... :smokin:

daoni23
24-08-2004, 14:28
ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΟΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ ΝΑ ΧΤΥΠΑ ΚΟΚΚΙΝΟ!!! ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΡΙΛΛΕΡ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΨΗΦΙΖΩ "ΛΑΜΨΗ" ΚΑΙ "ΕΞΟΡΚΙΣΤΗΣ" ΑΝ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠ'ΤΙΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΟΥ!!! ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ Ή ΑΝ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΦΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

"I see dead people...."

mousetrap
24-08-2004, 15:34
Το καλύτερο θρίλερ κατά την γνώμη μου(χωρίς να γίνομαι απόλυτος) είναι "Το μωρό της Ρόζμαρι" του Πολάνσκι...Υ Π Ε Ρ Ο Χ Η ταινία,μου άρεσε πάρα πολύ...!!! :smokin:
Τώρα από τρόμου πρώτο και με διαφορά είναι το "Halloween" του Κάρπεντερ...

Υ.Γ. : Και οι ταινίες του Αρτζάντο(...ή Αρτζέντο δεν θυμάμε καλά :D ) είναι αρκετά καλές όπως το έργο"Ο Άγρυπνος"... :smokin:

Υ.Γ. 2 : Απαράδεκτη η παντελής απουσία των θρυλικών ταινιών του Alfred Hitchcock,όπως το ένα και μοναδικό "Ψυχώ" ή και "Τα Πουλιά" ακόμη...κ.α. :smokin:

Υ.Γ. 3 : Το παρόν thread υπάρχει ήδη χωρίς την μορφή ψηφοφορίας,με τον τίτλο "Ta kalitera thriller/tromou........"

daoni23
24-08-2004, 17:19
πολυ καλη επιλογη η ταινια του πολανσκι, mousetrap!!! οσο για τις παρατηρησεις σου, ευχαριστω. μπορω να πω οτι ειναι ευστοχες. ζητησα ομως προκαταβολικα συγγνωμη για οσες ταινιες δεν μπορεσαν να χωρεσουν στην ψηφοφορια ή δεν μου ηρθαν στο μυαλο την ωρα που εφτιαχνα την λιστα. αλλωστε πολλες ταινιες του χιτσκοκ ειναι ασπρομαυρες ενω εγω μιλησα για συγχρονο κυριως κινηματογραφο. οντως, ειδα και το αλλο thread απλα προσεθεσα και μια μινι-ψηφοφορια. εκτος αυτου, προσπαθησα να διαχωρισω και να αποφυγω τις ταινιες τρομου-splatter γιατι δεν μου πολυαρεσουν. ο σκηνοθετης, που αναφερεις λεγεται argento, dario argento για την ακριβεια.

Υ.Γ.: το ψευδωνυμο σου ειναι εμπνευσμενο απο το ομωνυμο θεατρικο ή καμια σχεση??

Υ.Γ.: ποιοι ειναι οι αγαπημενοι σου σκηνοθετες???

Christina
24-08-2004, 17:21
Από τα πιο ισχυρά thrillers που έχω δει πάντως είναι τα Rings. Σε Κινέζικη/Αμερικάνικη version...

daoni23
24-08-2004, 17:45
εχεις δει ολη την τριλογια στην ιαπωνικη εκδοση?? οντως, φοβερο θριλλερ!!! και το αμερικανικο καλο ηταν (επαιζε και η αγαπημενη μου ηθοποιος, η ναομι γουοτς). να φανταστω, εριχνες κι εσυ κλεφτες ματιες στο τηλ. σου οσο εβλεπες την ταινια????

mousetrap
24-08-2004, 22:39
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από daoni23
πολυ καλη επιλογη η ταινια του πολανσκι, mousetrap!!! οσο για τις παρατηρησεις σου, ευχαριστω.
Υ.Γ.: το ψευδωνυμο σου ειναι εμπνευσμενο απο το ομωνυμο θεατρικο ή καμια σχεση??

Υ.Γ.: ποιοι ειναι οι αγαπημενοι σου σκηνοθετες???

Λοιπόν θα απαντήσω στις ερωτήσεις σου με την σειρά... :-)
Έχουμε και λέμε,κατ' αρχάς χαίρομαι που +φωνούμε πάνω στο θέμα του Πολάνσκι...!!! :wavey:
Όσο για τις παρατηρήσεις μου δεν κοστίζουν τίποτα(they don't cost a thing... :D )
To nik μου όντως είναι εμπευσμένο από το ομώνυμο έργο...
Όσο για τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες αν και τους έχω ήδη γράψει στο κατάλληλο thread δεν με πειράζει να τους αναφέρω ξανά:
~Alfred Hitchcock
~Steven Spielberg
~Lars Von Trier
~David Fincher
~Stanley Kubrick
~Victor Fleming
~Antony Migella
~Frits Lang
~Roman Polansci
~John Carpenter

mousetrap
24-08-2004, 22:59
Άάάάάά.....!!!!!Και για να μην ξεχαστώ η ταινία(τριλογία καλύτερα...) "The Ring" είναι πάρα πολύ καλή,εννοήται ότι αναφέρομαι στην αυθεντική Ιαπωνική εκδοχή,και πιο πολύ στην πρώτη ταινία που ήταν και η καλύτερη...!!! :smokin: :smokin: :smokin:

Υ.Γ. : Όσο για την Αμερικανική μαιμού ούτε λόγος... :mad: :mad: :mad:

Υ.Γ. 2 : Όταν είχα δει για πρώτη φορά το πρώτο μέρος της τριλογίας "The Ring" ήμουν μόνος στο δωμάτιο και ήταν σκοτεινά(Όσοι έχουν δει το έργο θα καταλάβουν αυτό που θα γράψω στην συνέχεια...),μόλις τελείωσε η ταινία πήγα να δω και τα extra που είχε η έκδοση του DVD(κάτι που το κάνω συνέχεια σε όλες τις ταινίες που βλέπω...).Ένα λοιπόν από τα extra ήταν να δεις μόνο την βιντεοκασέτα της Santako...Με το που την βλέπω κατ' ευθείαν χτυπάει το τηλέφωνο... :o (και ο εννοών νοήτω...) :smokin:

Christina
24-08-2004, 23:29
Είχα κάνει τη βλακεία να δώ τα Rings 0 και 2 σε Xbox... Όταν είδα το "Do not watch" session έβγαλα την τηλεόραση από την πρίζα μην τυχόν μου κάνει καμιά χαζομάρα και μου ανοίξει σε άσχετη φάση... (Τεχνικά γίνεται αν αποθυκευτεί στη μνήμη του Xbox).
Την ταινία ευτυχώς την είδα με παρέα... Το βράδυ φρόντισα να μην κοιμηθώ μόνη... Αλλά από την τρομάρα μου δεν κοιμήθηκα καν :sleep:

Kurt Cobain
25-08-2004, 00:00
Spawn asizititi...

daoni23
25-08-2004, 09:34
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από mousetrap

Λοιπόν θα απαντήσω στις ερωτήσεις σου με την σειρά... :-)
Έχουμε και λέμε,κατ' αρχάς χαίρομαι που +φωνούμε πάνω στο θέμα του Πολάνσκι...!!! :wavey:
Όσο για τις παρατηρήσεις μου δεν κοστίζουν τίποτα(they don't cost a thing... :D )
To nik μου όντως είναι εμπευσμένο από το ομώνυμο έργο...
Όσο για τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες αν και τους έχω ήδη γράψει στο κατάλληλο thread δεν με πειράζει να τους αναφέρω ξανά:
~Alfred Hitchcock
~Steven Spielberg
~Lars Von Trier
~David Fincher
~Stanley Kubrick
~Victor Fleming
~Antony Migella
~Frits Lang
~Roman Polansci
~John Carpenter

με βρισκεις συμφωνο σε πολλους απ'αυτους (φιντσερ, φον τριερ, κιουμπρικ).
προσθετω ιναριτου, αλμοδοβαρ, γ.αλλεν, αρονοφσκι, κιτανο, αδελφοι κοεν, σοντενμπεργκ.

να φανταστω απ'το nick οτι ασχολεισαι και με θεατρο???

daoni23
25-08-2004, 09:43
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από mousetrap
Άάάάάά.....!!!!!Και για να μην ξεχαστώ η ταινία(τριλογία καλύτερα...) "The Ring" είναι πάρα πολύ καλή,εννοήται ότι αναφέρομαι στην αυθεντική Ιαπωνική εκδοχή,και πιο πολύ στην πρώτη ταινία που ήταν και η καλύτερη...!!! :smokin: :smokin: :smokin:

Υ.Γ. : Όσο για την Αμερικανική μαιμού ούτε λόγος... :mad: :mad: :mad:

Υ.Γ. 2 : Όταν είχα δει για πρώτη φορά το πρώτο μέρος της τριλογίας "The Ring" ήμουν μόνος στο δωμάτιο και ήταν σκοτεινά(Όσοι έχουν δει το έργο θα καταλάβουν αυτό που θα γράψω στην συνέχεια...),μόλις τελείωσε η ταινία πήγα να δω και τα extra που είχε η έκδοση του DVD(κάτι που το κάνω συνέχεια σε όλες τις ταινίες που βλέπω...).Ένα λοιπόν από τα extra ήταν να δεις μόνο την βιντεοκασέτα της Santako...Με το που την βλέπω κατ' ευθείαν χτυπάει το τηλέφωνο... :o (και ο εννοών νοήτω...) :smokin:

οχι ρε!!! και η αμερικανικη εκδοση, πιστευω, ελεγε. περιμενω και τα sequel-prequel, για να σχηματισω γνωμη. παντως αυτο με το τηλεφωνο μετα την ταινια, που περιγραφεις, απο αστειο εχει εξελιχθει σε urban legend!!! 3 στους 4 που ειδαν την ταινια μου ειπαν οτι τους ετυχε παρομοιο περιστατικο με το που ειδαν το βιντεο της σαντακο ή οταν τελειωσε η ταινια!!! ελεοοος!!! ποιον να πιστεψεις πλεον??? τωρα αν σας πω δηλαδη οτι μια μερα εκει που καθομουν με το μικρο μου ξαδερφακι στην κουζινα, σηκωνομαι, παω στην τουαλετα κι οταν επιστρεφω ολα τα ντουλαπια-συρταρια ηταν ορθανοιχτα κι ειχε μια περιεργη ψυχρα στο δωματιο, θα με πιστεψετε????
το αποκορυφωμα ειναι οτι το ξαδερφακι μου, που με το ζορι λεει τις λεξεις "μαμα-μπαμπα", μου ειπε μετα απο λιγο σε απταιστα αγγλικα "i see dead people..."!!!!
μα δεν με πιστευετε...??
μα γιατιιιι....????

daoni23
25-08-2004, 09:48
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Kurt Cobain
Spawn asizititi...

καλο αλλα προερχεται απο κομικ, οποτε εγω προσωπικα θα το εβαζα σε αλλη κατηγορια. εκτος αυτου παιζει πολυ εφε! νομιζω οτι τα πιο συναρπαστικα θριλλερ ειναι αυτα που σε υποβαλλουν και σου δημιουργουν ενα αισθημα φοβου και λιγοτερο εκεινα που στο επιβαλλουν. τι λες κι εσυ???

daoni23
25-08-2004, 09:50
μια ερωτηση. ξερει κανεις ποτε βγαινει το νεο τευχος του "σινεμα"??? το ψαχνω εδω και μερες και ολο τρωω πορτα!!! ελπιζω να μην το εχω χασει (αποκλειεται αλλα ποτε δεν ξερεις).

mousetrap
25-08-2004, 20:35
να φανταστω απ'το nick οτι ασχολεισαι και με θεατρο???

Δεν μπορείς να πεις ότι πολυασχολούμε με το θέατρο απλώς μου αρέσει πολύ η λογοτεχνία και διαβάζω αρκετά.Ένα είδος που μου αρέσει είναι και το θέατρο,το παγκόσμιο...!!! :-)
Βλέπω αραιά και που καμιά παράσταση που με αρέσει... :smokin:

daoni23
25-08-2004, 20:42
κυριλλε σε βρισκω!!! εγω παλι δεν προτιμω τοσο πολυ το θεατρο. anyway, επανερχομαι στην προηγουμενη ερωτηση μου. ξερει κανεις ποτε βγαινει το νεο "σινεμα"????
pleaaaaase, ας με διαφωτισει καποιος ρε παιδες!!!!!!

Kurt Cobain
25-08-2004, 22:33
καλο αλλα προερχεται απο κομικ, οποτε εγω προσωπικα θα το εβαζα σε αλλη κατηγορια.
Μου φαινεται πως δεν εχεις προσεξει την ερμηνεια του John Leguizamo,πραγματικος τρομος!!! Ειχα τυψεις την επομένη που εβλεπα το Scarface!!!

Ελπιζω να καταλαβες τον ειρωνικο τονο στην ... γραφη μου...

daoni23
26-08-2004, 09:18
σαν κομικ το "spawn", πιστευω, ηταν καλο. ηταν και λιγο "σκοτεινο" και φουτουριστικο, οποτε καποιος μπορει να το εβλεπε και σαν θριλλερ. ομολογουμενως δεν το πηρα γραμμη το ψιλοειρωνικο.

zografos
27-08-2004, 00:30
ομολογουμενως δεν το πηρα γραμμη το ψιλοειρωνικο. εμ, εισαι καινουριος

daoni23
27-08-2004, 09:07
ναι, αλλα ο νεος ειναι ωραιος!!! που θα παω ομως??? θα παλιωσω κι εγω!!! :smokin: still smokin'...

Bride2
27-08-2004, 22:43
RE daoni! mellontike mou antra... 8a se malwsw...ti sxesh exei h bourtsa me thn ..bourtsa? o dikhgoros tou Diabolou sta aristourghmata? mallon stis patates 8a lega-o reeves sto sunh8ismeno tou gay stulaki, o pacino ntroph gia tis palies lampres tou ermhneies, h theron na deixnei gumno, to senario polla uposxomeno alla na bgainei nok aout apo thn xondroeidh skhno8esia...ola ta upoloipa tromera den diafwnw alla ka8ws den thn briskw me "palia" se stul lampshs dagwto sto Daimonismenos Aggelos pou an kai 80s den ksepernietai me tipota!

satine m.r.
28-08-2004, 14:25
SE7EN-SE7EN-SE7EN
και για οσους δεν καταλαβαν: SE7EN..! :wavey:

daoni23
28-08-2004, 16:01
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Bride2
RE daoni! mellontike mou antra... 8a se malwsw...ti sxesh exei h bourtsa me thn ..bourtsa? o dikhgoros tou Diabolou sta aristourghmata? mallon stis patates 8a lega-o reeves sto sunh8ismeno tou gay stulaki, o pacino ntroph gia tis palies lampres tou ermhneies, h theron na deixnei gumno, to senario polla uposxomeno alla na bgainei nok aout apo thn xondroeidh skhno8esia...ola ta upoloipa tromera den diafwnw alla ka8ws den thn briskw me "palia" se stul lampshs dagwto sto Daimonismenos Aggelos pou an kai 80s den ksepernietai me tipota!

"nifoula", den eimai mellontikos antras!!! eimai "parontikos" (an eudokimei i ekfrasi!!). ektos autou, panta itan i fantasiosi mou na me malonei agria mia nifi (eidika an einai kai to neo montelo, bride 2). evala ton "dikigoro" giati pragmatika to theoro ena spoudaio thriller!! atakes pou skotonoun kai polu kali ploki. o al patsino den mou fainetai kai toso deforme os eosforos (to solarisma toy ligo prin tin autoktonia tou reeves einai mniniodes!!!). o reeves ontos xalaei ligo tin tainia alla einai isos i monadiki tainia pou den einai toso kakos!!! epiprosthetos, pistepse me, to gumno tis charlize -the monster- theron den me xalaei katholou...
alla katholou leme...
telos, opoia tainia ki an epeleges, tha sou edina congratulations (pou leei kai i tsipria i annoula), giati oles einai oi agapimenes mou!!!
ante, kai vion anthosparton!!!!!

kioy
15-01-2005, 17:30
pragmatika oi perissoteres apo aytes tis tainies einai super(den tis exw dei oles gia ayto lew oi perissoteres). sigoura yparxoun tainies poy exoyn paralhf8ei. an 8elame na baloume sthn epilogh k kati diaforetiko 8a proteina to monster... egw pantws pshfisa seven.

despina284
17-01-2005, 06:14
παιρνοντας υποψιν τον παραγοντα ‘χεζμεντεν‘ εμενα με επηρεασε το Ring. (το αμερικανικο, την ιαπωνικη τριλογια δεν την ειδα).Επι μια ολοκληρη εβδομαδα κοιτουσα την τηλεοραση στο υπνοδωματιο μου υποπτα μη σκασει καμια Σαμαρα απο μεσα...μαμααααα...Και ειδα και το τρειλερ Ring 2 προχτες αλλα μαλλον θα το τιμησω γιατι θα με φαει η περιεργεια και αυτη τη φορα θα ξαποστειλω την τηλεοραση απο το δωματιο lol :D

Απο τη λιστα ψηφισα Εξορκιστη παντως γιατι αν δεν το ειχα δει με παρεα και δεν το ειχαμε καταντησει κωμωδια ακομα θα ετρεχα :o

dalaiklama
17-01-2005, 13:17
O Eξορκιστης ειναι τρομακτικος ακομα και σαν βιβλίο. Παντως,οταν ειχα παει στο σινεμα να δω το Director's cut κάτι τυπου μποροστά μου το ειχαν παρει στο αστειο και ειχαν χαλασει εντελώς την ατμοσφαιρα. Σας εχω ποσο πολυ μ αρεσει να τσακωνομαι στο σινεμα?

mans
17-01-2005, 13:23
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από dalaiklama
Παντως,οταν ειχα παει στο σινεμα να δω το Director's cut κάτι τυπου μποροστά μου το ειχαν παρει στο αστειο και ειχαν χαλασει εντελώς την ατμοσφαιρα. Σας εχω ποσο πολυ μ αρεσει να τσακωνομαι στο σινεμα?

εεεετσι.
εμένα μου συνέβει αυτό την Πέμπτη στα Φιλέτα.
κρίμα που δεν ήσουν παραδίπλα να βάλεις το ...χέρι σου.

:cool:

daoni23
17-01-2005, 14:44
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από dalaiklama
O Eξορκιστης ειναι τρομακτικος ακομα και σαν βιβλίο. Παντως,οταν ειχα παει στο σινεμα να δω το Director's cut κάτι τυπου μποροστά μου το ειχαν παρει στο αστειο και ειχαν χαλασει εντελώς την ατμοσφαιρα. Σας εχω ποσο πολυ μ αρεσει να τσακωνομαι στο σινεμα?

ααα... εσυ ησουν ο ξενερωτος που δεν μας αφηνες να γελασουμε???? :D :D
παντως μεγαλυτερη αρπαχτη απο το director's cut δεν θυμαμαι να εχω ξαναδει. πολυ απατη το ολο concept με τα 11' παραπανω (τοσα δεν ηταν??), που ουσιαστικα δεν εδειχνε και τιποτα σημαντικο. μονο μια σκηνη, που περπαταει αναποδα στη σκαλα, θυμαμαι. μια διαπιστωση που εχω κανει ειναι οτι πραγματικα δεν λεει να βλεπεις θριλερ σε σινεμα σε νορμαλ ωρες. τελευταια προβολη να γουσταρουμε!!!
επειδη η δουλεια μου ειναι τετοια, που συνεργαζομαστε με ολες τις εταιριες διανομης, μιλουσα με εναν πωλητη της odeon για το "exorcist: the begining". υποτιθεται οτι οταν θα εβγαινε σε dvd, θα συνοδευοταν κι απο ενα extra dvd με την αρχικη κοπια της ταινιας, που απορριφθηκε επειδη δεν ειχε μεσα αρκετη splatter-ια (αν δεν απατωμαι). τελικα ομως δεν εγινε κατι τετοιο και κυκλοφορησε σκετη η ταινια. κριμα, γιατι αυτη η εκδοση ηταν μπαφα. ισως η απορριφθεισα να ηταν καλυτερη...

daoni23
17-01-2005, 14:55
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από despina284
παιρνοντας υποψιν τον παραγοντα ‘χεζμεντεν‘ εμενα με επηρεασε το Ring. (το αμερικανικο, την ιαπωνικη τριλογια δεν την ειδα).Επι μια ολοκληρη εβδομαδα κοιτουσα την τηλεοραση στο υπνοδωματιο μου υποπτα μη σκασει καμια Σαμαρα απο μεσα...μαμααααα...Και ειδα και το τρειλερ Ring 2 προχτες αλλα μαλλον θα το τιμησω γιατι θα με φαει η περιεργεια και αυτη τη φορα θα ξαποστειλω την τηλεοραση απο το δωματιο lol :D

Απο τη λιστα ψηφισα Εξορκιστη παντως γιατι αν δεν το ειχα δει με παρεα και δεν το ειχαμε καταντησει κωμωδια ακομα θα ετρεχα :o

και το ιαπωνικο ειναι εξισου χεσμεντεν (το τριτο μερος μονο μου φανηκε λιγο ξεχειλωμενο). παλι καλα που δεν ειπες κι εσυ οτι μολις το ειδες, χτυπησε το τηλ... το ειπε ενας στην αρχη και μετα το πηραν ολοι σχοινι-κορδονι... στο αμερικανικο "the ring 2" παιζει παλι το ασυλληπτο "μωρο", η ναομι???

mans
17-01-2005, 15:14

και το ιαπωνικο ειναι εξισου χεσμεντεν (το τριτο μερος μονο μου φανηκε λιγο ξεχειλωμενο). παλι καλα που δεν ειπες κι εσυ οτι μολις το ειδες, χτυπησε το τηλ... το ειπε ενας στην αρχη και μετα το πηραν ολοι σχοινι-κορδονι... στο αμερικανικο "the ring 2" παιζει παλι το ασυλληπτο "μωρο", η ναομι???

παιζει, παίζει....

πάντως σε μια συγκριση των 2 (αμερικαν vs. ορίτζιναλ τζαπανίζ) και μιλάω για τα νο.1, το ορίτζιναλ τζαπανίζ υπερέχει ξεκάθαρα.

ρίχτε μια ματιά στην (ίδια στη βασική δομή, τόσο διαφορετική στην εκτέλεση) σκηνή κορύφωσης και των 2 για να καταλάβετε...

ενώ στο αμερικάνικο υπαρχει η γνωστή και εκνευριστική τάση να εξηγούνται όοοοολα στο θεατή. μη του μείνει καμια απορία δηλαδή, και χρειαστεί να βάλει τον εγκέφαλό του σε λειτουργία.

verbal
17-01-2005, 15:42

ενώ στο αμερικάνικο υπαρχει η γνωστή και εκνευριστική τάση να εξηγούνται όοοοολα στο θεατή. μη του μείνει καμια απορία δηλαδή, και χρειαστεί να βάλει τον εγκέφαλό του σε λειτουργία.

Εντάξει, και στο γιαπωνέζικο το έχουν αυτό (αν θυμάμαι καλά είναι η σκηνή στο καράβι, όταν πηγαίνουν προς το νησί), αλλά μάλλον επειδή μιαλάνε γιαπωνέζικα (και μια τους λέξη μεταφράζεται με 15 οποιασδήποτε δυτικής γλώσσας) κρατάει λιγότερο και δε σε ενοχλεί τόσο :p

mans
17-01-2005, 16:08

Εντάξει, και στο γιαπωνέζικο το έχουν αυτό (αν θυμάμαι καλά είναι η σκηνή στο καράβι, όταν πηγαίνουν προς το νησί), αλλά μάλλον επειδή μιαλάνε γιαπωνέζικα (και μια τους λέξη μεταφράζεται με 15 οποιασδήποτε δυτικής γλώσσας) κρατάει λιγότερο και δε σε ενοχλεί τόσο :p

:D :D

εγώ πάντως αναφερόμουν στο τελος του αμερικάνικου όπου, αν δεν με απατά η μνήμη μου, η ναόμι πιάνει το παιδί απο το χεράκι και αρχίζει να του εξηγει τη διαδικασία...

οου, γουέλ. εδώ ένας γνωστός μου (infected where are you?) θα μπορούσε κάλλιστα να πει:
""οταν πάρω εκεινα τα διβιδι που κέρδισα απο τον προπέρσινο διαγωνισμό Ρινγκου, θα δω πάλι τη σκηνή που λες στο ιαπωνικό, για να διαπιστώσω αν εχεις δίκιο"

daoni23
17-01-2005, 16:43

παιζει, παίζει....

πάντως σε μια συγκριση των 2 (αμερικαν vs. ορίτζιναλ τζαπανίζ) και μιλάω για τα νο.1, το ορίτζιναλ τζαπανίζ υπερέχει ξεκάθαρα.

ρίχτε μια ματιά στην (ίδια στη βασική δομή, τόσο διαφορετική στην εκτέλεση) σκηνή κορύφωσης και των 2 για να καταλάβετε...

καλη φαση...
οντως οι αμερικανοι ψηνονται ασχημα για μασημενη τροφη.
ο,τι κι αν πεις, δεν τιθεται θεμα συγκρισης...
οι γιαπωνεζοι στα θριλερ τους εχουν ξεφυγει τελειως...
εχει πεσει στα χερια μου μια σειρα ταινιων "japanese horror classics". ακομη δεν εχω προλαβει να την δω αλλα με κοβω να μην την βλεπω μονος.
με παρεα...
με πολυ παρεα... :wow: :wow:

preacher man
17-01-2005, 17:10
@verbal: σχετικα μ αυτο που ειπες για τα ιαπωνικα,μηπωσ εννοεισ οτι για να πεισ μια ελληνικη(δυτικη γενικα) φραση 3ων λεξεων πρεπει να χρησιμοποιησεις σαρανταδωδεκα ιαπωνικες?γιατι αυτο ισχυει!(εχω γνωστη που μιλαει ιαπωνικα).
βεβαια οι ιαπωνες μιλανε με τρελλη ταχυτητα, γι αυτο δε φαινεται!(θεε μου ,τι νευροσπαστοι ανθρωποι?)

mans
17-01-2005, 17:17
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από preacher man
@verbal: σχετικα μ αυτο που ειπες για τα ιαπωνικα,μηπωσ εννοεισ οτι για να πεισ μια ελληνικη(δυτικη γενικα) φραση 3ων λεξεων πρεπει να χρησιμοποιησεις σαρανταδωδεκα ιαπωνικες?γιατι αυτο ισχυει!(εχω γνωστη που μιλαει ιαπωνικα).
βεβαια οι ιαπωνες μιλανε με τρελλη ταχυτητα, γι αυτο δε φαινεται!(θεε μου ,τι νευροσπαστοι ανθρωποι?)

μιας και το έθιξες (περίπου δηλαδή), βλέποντας τα Φιλέτα το θυμήθηκα και πάλι.

γιατί οι Κινέζοι, ακόμα και όταν λένε τα πιο ερωτικά... ερωτόλογα, εμένα μου ακούγεται σαν να ρίχνουν μπινελίκια;

:confused:

daoni23
17-01-2005, 17:36

μιας και το έθιξες (περίπου δηλαδή), βλέποντας τα Φιλέτα το θυμήθηκα και πάλι.

γιατί οι Κινέζοι, ακόμα και όταν λένε τα πιο ερωτικά... ερωτόλογα, εμένα μου ακούγεται σαν να ρίχνουν μπινελίκια;

:confused:

γιατι μπορει και να ριχνουν... το ενα δεν αποκλειει το αλλο...
πως λεμε εμεις οι ελληνες: "τι μου εισαι...?", "εισαι το π...νακι μου?". ;-)

ειδες τελικα που δεν διαφερουν και τοσο στην εκφραση οι λαοι???

:smokin: :smokin:

verbal
17-01-2005, 18:59
εδώ ένας γνωστός μου (infected where are you?) θα μπορούσε κάλλιστα να πει:
""οταν πάρω εκεινα τα διβιδι που κέρδισα απο τον προπέρσινο διαγωνισμό Ρινγκου, θα δω πάλι τη σκηνή που λες στο ιαπωνικό, για να διαπιστώσω αν εχεις δίκιο"

Δαλάι, στείλε ρε 5 έουρος στο παιδί να πάει να νοικιάσει το Ρινγκού :D :D :D

verbal
17-01-2005, 19:02
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από preacher man
μηπωσ εννοεισ οτι για να πεισ μια ελληνικη(δυτικη γενικα) φραση 3ων λεξεων πρεπει να χρησιμοποιησεις σαρανταδωδεκα ιαπωνικες?

Λες να εννοώ αυτό; Μπορεί, δεν ξέρω... Πάντως δε μπορείς να αρνηθείς ότι όταν μιλαμέ για (ιδεο)γράμματα, ένα απο αυτά τα σχεδιάκια με τις γραμμούλες που γράφουν αυτοί, χρειάζεται 8 σειρές υπότιτλους για να μεταφραστεί...

Anyway, όπως έχω ξαναγράψει κάπου, οι Γιαπωνέζοι σ' αυτά τα μεταφυσικά δεν χρειάζεται να εξηγήσουν και πολλά, γιατί οι βασικές αρχές των φαντασμάτων (απο πού έρχονται, πώς και γιατί), είναι ήδη εντυπωμένες στο πολιτισμικό τους DNA, οπότε...

satine m.r.
17-01-2005, 19:13
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από despina284
παιρνοντας υποψιν τον παραγοντα ‘χεζμεντεν‘ εμενα με επηρεασε το Ring.

mousetrap, σου θυμίζει κάτι; :o :p

hb-prince
28-03-2006, 13:36
μα ο εξορκιστης φυσικα.classic

batigoal
12-04-2006, 15:15
H Lampsi re paidia! Mono kai mono gia thn ermhneis tou Jack Nickolson!

The Bride
12-04-2006, 21:46
1

The Bride
12-04-2006, 21:47
nai exeis dikio-mono gia thn ermhneia tou nikolson alliws h tainia moiazei me thn lampsh tou fwskolou

The_Truth
14-10-2006, 10:01
Τα θρίλερ είναι πιστεύω μια κατηγορία ταινιών που ενδιαφέρουν τη μεγάλη πλειοψηφία των κινηματογραφόφιλων. Ας γίνει λοιπόν αυτό το threat ο τόπος συζήτησης για τις αγαπημένες μας ταινίες αυτού του είδους.

Προσωπικά θεωρώ ως κορυφαία του είδους τα: Hostel, The hillς have eyes, Saw-2 και Ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι. Ακόμα θέλω να πώ ότι έχω ακούσει (αλλά δεν το έχω δεί ακόμα) πολύ καλά λόγια από όλους όσους συζήτησα για το Sillent hill. Στα σκαριά για προβολή στους κινηματογράφους είναι και το "Ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι - Η αρχή". Με ανυπομονεσία περιμένω τη στιγμή προβολής του. Εσείς τί προτείνετε ως κορυφαία του είδους?

ghadhika
14-10-2006, 11:04
http://www.forums.gr/showthread.php?t=6288

The_Truth
29-10-2006, 09:32
Πρέπει οπωσδήποτε να δείτε το "The hills have eyes". ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. ;-)

papagrigor
10-11-2006, 14:12
siwph ton amnon

HeavenShallBurn
10-11-2006, 14:27
FROM HELL......:wow: :wow:

jacob
10-11-2006, 14:56
ena ellhniko to opoio 8ewrw best of : The Movie: to tsagiasma

The_Truth
12-11-2006, 20:58
Είδε κανείς από εσάς το "Ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι-Η αρχή" ή το ''saw-3" ????? Ποιά είναι η γνώμη σας? Αξίζουν? Θελω να πάω να τα δώ.

papagrigor
13-11-2006, 20:35
ipertato thriller-----> to mikrofono ths alikhs :ppp

captain_clegg
07-12-2006, 11:30
texas cahinsaw massacre k ta myala sta kagela. to palio omos oxi to prosfato h floria

Nagoual
15-12-2006, 17:12
Το Hostel den einai thriler einai horror.

R3dil
18-12-2006, 17:50
Kai rotaw. Poios psifise tin 9 pili??

R3dil
18-12-2006, 17:51
Tha tin xaraktiriza oxi thriller alla pio poli epistimonikis fantasia kai mistiriou.

Sry gia to double post

darkwater
25-12-2006, 21:51
to koryfaio The Descent

hooligan13
14-01-2007, 06:41
texas cahinsaw massacre k ta myala sta kagela. to palio omos oxi to prosfato h floria

Korufaio man

x2

captain_clegg
15-01-2007, 12:30
to koryfaio The Descent

oxi asximo alla ok oxi k friki etsi?

captain_clegg
15-01-2007, 12:32
Korufaio man

x2

e nai re si old school etsi den einai?:mad:

captain_clegg
15-01-2007, 12:33
k fysika to "the beyond" tou fulci tou proedrara etsi? an ksanabgei tetoio ergo ego allazo onoma!

HeavenShallBurn
15-01-2007, 12:34
paidia deite to MISERY tou stephen king...apla epiko!!!!atmosfaira kai fovos xwris polla polla kai alles hollywood-ianes malakies!!!

captain_clegg
16-01-2007, 12:25
paidia deite to MISERY tou stephen king...apla epiko!!!!atmosfaira kai fovos xwris polla polla kai alles hollywood-ianes malakies!!!

nai re maga. mazi sou!! to xa dei otan eixe bgei kai eixa frikarei. epos.:wow:

Thriller-Maniac
21-01-2007, 03:06
EXORCIST :o :o :o :o :o

captain_clegg
22-01-2007, 11:50
EXORCIST :o :o :o :o :o

episis epos....

kala einai tosa polla..... to moro tis rosemary px?

to problima einai oti ta pio polla einai palia.

an mporeite brite to panselinos, einai o ellinikos titlos. aggliki me lykan8ropous alla me sigxroni, xoris na ginetai kseneroti omos, matia.

ghadhika
22-01-2007, 11:52
Νομίζω λες το Dog Soldiers.

captain_clegg
22-01-2007, 12:39
Νομίζω λες το Dog Soldiers.

den eimai sigouros re gamoto gia ton aggliko...
mporei. o ellinikos pantos einai stantar panselinos.
apo ta liga monterna pou goustara.

Deckard
22-01-2007, 14:39
Λοιπόν, αν κριτήριο για ένα καλό θρίλερ είναι ο τρόμος που προκαλεί και η ατμόσφαιρα που δημιουργεί, το top 3 χωρίς συγκεκεριμένη σειρά είναι τα:

1. The Ring (του Βερμπίνσκι)
2. Darkness
3. The Blair Witch Project (ξέρω ότι πολλοί θα γελάτε αλλά εμένα μου άρεσε...)

captain_clegg
22-01-2007, 14:49
Λοιπόν, αν κριτήριο για ένα καλό θρίλερ είναι ο τρόμος που προκαλεί και η ατμόσφαιρα που δημιουργεί, το top 3 χωρίς συγκεκεριμένη σειρά είναι τα:

2. Darkness
3. The Blair Witch Project (ξέρω ότι πολλοί θα γελάτε αλλά εμένα μου άρεσε...)

anti gia blair witch bale cannibal holocaust!!!!!!!!!!!!!

Deckard
22-01-2007, 14:57
Δεν το έχω δει αλλά έχω ακούσει ότι απλά σου γυρνάει το στομάχι με τα φρικιαστικά που δείχνει...

captain_clegg
22-01-2007, 14:58
bgazei k nohma... k to blair witch einai rip-off tou cannibal

Deckard
22-01-2007, 15:27
Sorry αλλά...τι είναι το rip off?
Εννοείς αντιγραφή;

ghadhika
22-01-2007, 17:42
Αντιγραφή αλλά με την κακή έννοια του όρου...ξεπατικούρα κάκιστης ποιότητας.

captain_clegg
23-01-2007, 11:33
Αντιγραφή αλλά με την κακή έννοια του όρου...ξεπατικούρα κάκιστης ποιότητας.

apantise...

captain_clegg
23-01-2007, 11:38
oooooooox to zombie flesh eaters k to the night of the living dead ta eipa?

Barry Πλύντον
31-01-2007, 12:07
The Wicker Man (1973)
Jisatsu saakuru (Suicide Circle)
Suspiria
I tre volti della paura (Black Sabbath)
Class of 1999

Barry Πλύντον
31-01-2007, 12:26
Μιλώντας για σύγχρονο κινηματογράφο ποιες δεκαετίες θεωρείτε;
Να συμπεριλάβουμε και 80s?

konsta
01-02-2007, 15:52
σορυ για την μικρή παρατήρηση αλλά αυτές οι ταινίες δεν είναι σύγχρονος κινηματογράφος...είναι απλά χόλιγουντ..το σύγχρονο παραπέμπει αλλού :smokin: μην να ισοπεδώνουμε όλα :D

Barry Πλύντον
01-02-2007, 17:00
κι εγώ για αυτό ρωτάω

βλέπω τους τίτλους και αναρωτιέμαι...

weil7
04-02-2007, 04:40
Δεν ξέρω αν έχει παίξει πρόσφατα, είμαι καινούριος στην παρέα και στα forum γενικά -οπότε επιείκεια...
Horror, terror, splatter, ατμοσφαιρικά ό,τι προτιμάτε ακόμα και οι "προχωρημένες" επιλογές κολλάνε.
Γενικώς σχόλια επί της λίστας του άλλου βοηθάνε την συζήτηση (και τον "καυγά") αλλά στέλνουν και τον καλοπροαίρετο σφαίρα να ψάξει να δει τα εν λόγω αγαπημένα.

Η δικιά μου λίστα είναι:
- Psycho
- The Shinning
- Freaks
- The Fog
- I Walked With A Zombie
- Exorcist
- Halloween
- Candyman
- Hills Have Eyes
- Texas Chainsaw Massacre

ghadhika
04-02-2007, 22:41
Καλωσήρθες στο forum.
5 γραμμές πιο κάτω υπάρχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο thread.
http://www.forums.gr/showthread.php?t=11692
http://www.forums.gr/showthread.php?t=6288&page=5

captain_clegg
05-02-2007, 12:16
nai... re black sabbath... pos to ksexasa to epos? to suspiria to eipa?

weil7
05-02-2007, 13:26
Ακριβώς ε...
Η δεκάδα σου όμως...;

Backstage_Queen
07-02-2007, 00:30
ta 10 dika mou einai

1.psycho
2.the shining
3.rosemary's baby
4.seven
5.hallowen
6.the omen
7.the ring
8.sti skia twn 4 giagantwn
9.the wicker man
10.saw(...)

captain_clegg
07-02-2007, 12:35
Ακριβώς ε...
Η δεκάδα σου όμως...;

an les gia mena...

den einai mono 10...

ta petao ama deis apo do k apo kei.

1. the beyond
2. exorcist
3. the shining
4. zombie flesh eaters
5. texas chainsaw massacre
6. hellraiser
7. american gothic
8. night of the linng dead
9. dawn of the dead
10. christine....

sto dromo mou rxontai k alla...

disorder
08-02-2007, 20:10
Erotisi: apo ton eksorkisti ti akrivos sas arese kai to theoreite apo ta kalutera thriler? Prosopika oses fores to exw dei mono gelio mou prokalese.

Kai panw sto thema, mou aresan polu ta
-7even
-the omen (to proto, ta alla itan gia ntomates)
-the shining
-memento
-6th sence

captain_clegg
09-02-2007, 12:02
Erotisi: apo ton eksorkisti ti akrivos sas arese kai to theoreite apo ta kalutera thriler? Prosopika oses fores to exw dei mono gelio mou prokalese.

eeeeeeeeeeeeeeee oxi. O exorcist gamaei... prota apo ola h atmosfaira tou...

margarita
24-08-2007, 07:40
Ποια είναι η αγαπημένη σας?

nightwing
24-08-2007, 09:36
Το βαθυ λαρυγγι

hannibal
24-08-2007, 19:03
Ta kalitera:
Psycho
The silence of the lambs
Seven
The shining
Rosemary's baby
Angel Heart
The evil dead
Bram Stoker's Dracula
Lost highway

yioukar
24-08-2007, 19:30
Απο τις ταινίες που ανέφερε ο hannibal θα συμφωνήσω με το Bram Stoker's Dracula.Είναι η καλύτερή μου.

Marine
24-08-2007, 20:39
haute tension
the hills have eyes <- χωρταινεις αρρωστια

mans
24-08-2007, 20:39
Το βαθυ λαρυγγι

ξέχασες το Super Size Me.
και φυσικά το Inconvenient Truth.
και τα δύο θρίλερ με τα όλα τους. άνευ πλάκας.

margarita
29-08-2007, 20:28
Nihtmare on Elm street 1&3
Silence oh the lamp
Omen 1
Gothika
Sixth Sence
Cujo
Shinning
Exorcist the beginning
Pet Semetary
The texas chainsaw massacre

margarita
29-08-2007, 20:30
Συνφωνώ με τον Hannibal
Rosemary's Bay & Seven από τα καλύτερα

R3dil
29-08-2007, 21:06
Balte titlous sta ellinika plz gia na ta zitiso apo to video club

Highlander
30-08-2007, 13:37
Balte titlous sta ellinika plz gia na ta zitiso apo to video club

Εφιαλτης στο Δρομο με τις Λευκες 1&3
Η Σιωπη των Αμνων
Η Προφητεια(H παλια ομως του 1976 αν δεν βρεις παρε το remake)
Gothika(Δεν εχει Ελληνικο τιτλο)
Η εκτη Αισθηση
Κουτζο(Δυσκολο να το βρεις!)
Η Λαμψη
Εξορκιστής: Η Αρχή του Σκότους
Νεκροταφείο Ζωντανών(Kαι αυτο δυσκολο)
Ο σχιζοφρενής Δολοφόνος με το Πριόνι

nightwing
30-08-2007, 17:06
παντως το gothika στα κρητικα λεγεται εγκωσα...:tounge:

ontin
12-02-2008, 19:01
1)Η Εβδομη Πύλη Της Κολασεως
2)Suspiria
3)H Προφητεια
4)Ο Εξορκιστης
5)Μετα Τα Μεσανυχτα
6)Βαθυ Κόκκινο
7)RINGU
8)Dead and Burried
9)Carrie
10)Videodrome

ontin
12-02-2008, 23:18

2. Darkness
3. The Blair Witch Project (ξέρω ότι πολλοί θα γελάτε αλλά εμένα μου άρεσε...)Δε γελαμε. Ο καθενας εχει τις αποψεις του. Και εμενα μου αρεσε η ταινια.

ghadhika
12-02-2008, 23:29
Δε γελαμε. Ο καθενας εχει τις αποψεις του. Και εμενα μου αρεσε η ταινια.

Μαζί σου...

Kroenen
13-02-2008, 14:54
-7
-omen
-el orfanato
-event horizon
-A Nightmare on Elm Street
-the shining
-6th sense
-dark city
-hollow man
-hellraiser

Letsa
13-02-2008, 15:16
Drkness by Jaume Balaguero
El orfanato by J.A. Bayona
El espinazo del diablo by Guilliermo del Toro
los sin nombre by Jaume Balaguero
The others by Alejandro Amenabar
The sixth sense by M. Night Syamalan
The ring by Gore Verbinski
...
Και όσο για την "μόδα" των κινέζικων θρίλερ, εμένα δεν μου αρέσουν, αφού μπορεί να 'ναι άρτια φτιαγμένα, αλλά μόνο άσχημες φάτσες έχουν για να σε τρομάξουν, όχι ατμόσφαιρα... Ατιθέτως, τα ισπανικά θρίερ είναι ΘΕΪΚΑ, αφού δημιουργούν ατμόσφαιρα και δεν σε τρομάζουν μ' αίματα, αλλά με ήσους, σκιές, εκπληκτικά φιναλε!

Taliban*
17-03-2008, 01:16
ενατη πυλη και 7 μου αρεσουν πολύ.

RED KILLER
07-05-2008, 23:15
Εγώ παραθέτω κάποια από τα αγαπημένα μου θρίλερ:

1. Psycho (1960) (Alfred Hitchcock απλά ο καλύτερος - σκηνοθεσία άριστα 10- , Anthony Perkins respect)
2. The Omen (1976) , (ο μικρος Damien είναι πραγματικό "διαβολάκι", αξέχαστη ερμηνεία από τον Gregory Peck - καλά ήταν και τα 2 sequel)
3. The Exorcist (1973) (Ανατριχιαστικό θρίλερ μεταφυσικού τρόμου που χρησιμοποιεί τον δαιμονισμό του αθώου ως ιδανική παραβολή για την αποσύνθεση της αμερικανικής μεγαλοαστικής οικογένειας)
4. Rosemary`s Baby (1968) (η καλύτερη ταινία του Polanski, ο τρόμος βρίσκεται πίσω από τα πιό καθημερινά πράγματα -ανατριχιαστική ταινία-)
5. The Shining (1980) (Jack Nicholson: HereΆs Johnny... - σε σκηνοθεσία Stanley Kubrick βασισμένο σε βιβλίο του Stephen King)
6. The birds (1963) (Alfred Hitchcock σε τρόμο από ψηλά)
7. Cape Fear (1991) (Robert De Niro σε τρομερή ερμηνεία)
8. The Others (2001) (Nicole Kidman - τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται)
9. Vertigo (1958) (στα ελληνικά ''δεσμώτης του ιλίγγου'', άλλο ένα σκηνοθετικό αριστούργημα του Hitchcock)
10. Halloween (1978) (σκηνοθεσία και σενάριο John Carpenter - η ταινία που έμελλε να αποτελέσει σταθμό της κινηματογραφικής ιστορίας, ως η πηγή και το σημείο αναφοράς και επιστροφής όλων των slasher-movies που έχουν βγει ποτέ)

Black Depth
07-05-2008, 23:31
Στην ταινία δαιμονισμένος άγγελος δεν έπαιζε ο De Niro?Ρωτάω για να δω αν θυμάμαι καλά πια είναι.

Letsa
08-05-2008, 23:03
Yep.(τι άθλια ταινία, by the way...:-( )

Black Depth
09-05-2008, 16:39
Yep.(τι άθλια ταινία, by the way...:-( )

Ούτε και εμένα μου άρεσε παρόλο που ο De Niro μου αρέσει πάρα πολύ σαν ηθοποιός και όλες οι επιλογές ταινίας που έχει κάνει.¶κουσα ότι βγήκε μια καινούργια τώρα που παίζει με τον Pacino.

mans
10-05-2008, 05:39
Ούτε και εμένα μου άρεσε παρόλο που ο De Niro μου αρέσει πάρα πολύ σαν ηθοποιός και όλες οι επιλογές ταινίας που έχει κάνει.¶κουσα ότι βγήκε μια καινούργια τώρα που παίζει με τον Pacino.

η νέα με τον Pacino ετοιμάζεται αυτό τον καιρό, και θα βγει σύντομα.

btw, μια χαρά θριλερια ο Δαιμονισμένος ¶γγελος.:cool:

Henry14
15-05-2008, 13:45
Εγώ παραθέτω κάποια από τα αγαπημένα μου θρίλερ:

1. Psycho (1960) (Alfred Hitchcock απλά ο καλύτερος - σκηνοθεσία άριστα 10- , Anthony Perkins respect)
2. The Omen (1976) , (ο μικρος Damien είναι πραγματικό "διαβολάκι", αξέχαστη ερμηνεία από τον Gregory Peck - καλά ήταν και τα 2 sequel)
3. The Exorcist (1973) (Ανατριχιαστικό θρίλερ μεταφυσικού τρόμου που χρησιμοποιεί τον δαιμονισμό του αθώου ως ιδανική παραβολή για την αποσύνθεση της αμερικανικής μεγαλοαστικής οικογένειας)
4. Rosemary`s Baby (1968) (η καλύτερη ταινία του Polanski, ο τρόμος βρίσκεται πίσω από τα πιό καθημερινά πράγματα -ανατριχιαστική ταινία-)
5. The Shining (1980) (Jack Nicholson: HereΆs Johnny... - σε σκηνοθεσία Stanley Kubrick βασισμένο σε βιβλίο του Stephen King)
6. The birds (1963) (Alfred Hitchcock σε τρόμο από ψηλά)
7. Cape Fear (1991) (Robert De Niro σε τρομερή ερμηνεία)
8. The Others (2001) (Nicole Kidman - τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται)
9. Vertigo (1958) (στα ελληνικά ''δεσμώτης του ιλίγγου'', άλλο ένα σκηνοθετικό αριστούργημα του Hitchcock)
10. Halloween (1978) (σκηνοθεσία και σενάριο John Carpenter - η ταινία που έμελλε να αποτελέσει σταθμό της κινηματογραφικής ιστορίας, ως η πηγή και το σημείο αναφοράς και επιστροφής όλων των slasher-movies που έχουν βγει ποτέ)

Απο που το εκλεψες αυτο να ουμ? Σαν πολυ δεν βλεπεις το τυπακι στο MAD???:confused: :D

Letsa
16-05-2008, 16:58
Όχου, γιατί έχετε όλοι σας κάτι κακό να πείτε για το "τυπάκι στο MAD"?Μια χαρά κριτικές κάνει(εντελώς άσχετο, ως συνήθως...)
Και στο κάτω-κάτω ο φίλτατος Κόκκινος Δολοφόνος(που να πατάω τώρα Σίφτ και Αλτ)μια χαρά άποψη είχε, πολύ πιο πρωτότυπη απ'τα γνωστά "Α, ωραία, καλό θρίλερ, μ'αρκετό φόβο" επιπέδου νηπίου...:smokin:

captain_clegg
27-05-2008, 16:46
ta splatter dn metrane edo?

Letsa
27-05-2008, 17:25
Θρίλερ να 'ναι...

rainy day girl
06-07-2008, 04:59
πραγματικά τρομαχτικά και απολαυστικά θρίλερ

ghadhika
06-07-2008, 12:46
Καλως ήρθες rainy day girl.
Βέβαια, και να ήθελες να ψάξεις το search είναι απενεργοποιημένο άρα δικιολογημένη.
Επειδή όμως υπάρχουν ήδη αρκετά threads με το ίδιο θέμα, δε νομίζω να υπάρχει λόγος για ακόμα ένα.
http://www.forums.gr/showthread.php?t=14106
http://www.forums.gr/showthread.php?t=12130
http://www.forums.gr/showthread.php?t=12531
http://www.forums.gr/showthread.php?t=6823
και αρκετά ακόμα για κάθε ταινία ξεχωριστά στο subforum The Movie Talk.
http://www.forums.gr/forumdisplay.php?f=68

Letsa
06-07-2008, 17:13
Ε καλά δεν πειράζει τώρα...
-->[Rec]
-->El Orfanato
-->The Others
-->The Sixth Sense
-->Darkness
-->Los sin Nombre

MESSIAH
15-07-2008, 01:22
30 Days Of Night
Saw I,ii,iii,iv
Cradle Of Fear (xaxaxa)

Letsa
26-07-2008, 15:42
Μόνο το Saw I παίζει, τ'άλλα(ως το 3 τουλάχιστον) μάπες.
Το 30 μέρες νύχτα πήγε να γίνει ατμοσφαιρικό άλλα εξελίχτηκε σε σπλαττεριά.

revenge
15-08-2008, 08:39
Μου αρεσουν πολλές αλλά η αγαπημένη μου ειναι
"Βλέπω το θάνατο σου 3"

revenge
15-08-2008, 08:42
βασικά το Έκτη αισθηση μου αρεσε παρα πολύ
αλλά σαν το Βλέπω το θάνατο σου 3 κανενα αλλο....

revenge
15-08-2008, 08:45
Βλέπω το θανατό σου 3
Κοφτερό λεπιδι
The Mirrors

Black Depth
15-08-2008, 09:37
Rose Red,Jeepers Creepers

revenge
15-08-2008, 11:17
Rose Red,Jeepers Creepers

Jeepers Creepers τελειο!!!! και το 2ο μου αρεσε

Black Depth
15-08-2008, 11:23
Jeepers Creepers τελειο!!!! και το 2ο μου αρεσε

όντως το δεύτερο είναι καλύτερο.

illidan22
21-08-2008, 01:04
seven τέλειο, saw I,II,III,IV έχεις δει πως συνδέεται το 3 με το 4, απλα τέλειο περιμένω το 5.

neraidoulini!
20-01-2009, 13:41
Η εκτη σιασθηση φοβερη!!!!!!!!!!!!

elrond1
20-01-2009, 13:55
ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ ΡΟΖΜΑΡΥ και η ΛΑΜΨΗ κλασικές ταίνιες.

lazos
20-01-2009, 15:39
Πολλά που να τα λέω...

tidus666
09-02-2009, 13:36
από τις επιλογές που υπάρχουν για ψηφοφορία λέω τα:

Rosemary's Baby
The Exorcist
The Shining
The Omen

και προσθέτω τα: The Tenant(Ο Ένοικος),
Repulsion(Aποστροφή)
Don't Look Now(Mετά Τα Μεσάνυχτα)

elrond1
09-02-2009, 20:35
Και "Ο εξορκισμός της Έμιλι Ρόουζ".:smokin:

ELENI_AXD
17-02-2009, 21:23
Thank's Polli

necromancer_t
27-02-2009, 16:13
Όλες είναι απίστευτες ταινίες. Αυτές που ξεχωριζω εγω ειναι:
ΕΝΑΤΗ ΠΥΛΗ/ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ ΡΟΖΜΑΡΥ/ΕΚΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ!!!

Παντως γενικοτερα ολες αυτες οι ταινιες ειναι must για καποιον που του αρεσουν τα θρίλερ!

Kikuchiyo
06-03-2009, 19:08
Για μενα παντως η καλυτερη ταινια τρομου ειναι σιγουρα το Halloween του Καρπεντερ. Η Λαμψη και το Ξυπνημα των Νεκρων ειναι επισης φοβερα. Α, και φυσικα... ΕVIL DEAD!!!!

rainy day girl
22-03-2009, 17:07
Αν και μονο 18 χρονών εχω δει υπερβολικά πολλές ταινίες τρόμου σε μια προσπάθεια να ικανοποιήσω την αρρωστημένη μου ψυχή.Από ιταλικό κινηματογράφο bava-argento μεχρι συγχρονες splatter αμερικανιές.Και σχεδόν πάντα μένω ανικανοποίητη στο τέλος.Πολύ δύσκολο να βρει κανεις σε αυτό το είδος ταινιών και ποιοτική ταινια και τρομαχτική ατ δε σειμ ταιμ.Πρόσφατα είδα μια και έμεινα μαλάκας:το ''Inside''
Ελληνικός τίτλος:''Μέσα μου''. ειναι αρκετά καινούρια,του 2008 νομίζω,αντε του 2007.

Αλλα εντελώς μαλάκας.Αλύπητα τρομακτική,απο την αρχή μέχρι το πολύ-φρικιαστικό-για-να-ειναι-αληθινό τέλος.Και το απίστευτο είναι οτι η ταινία δεν είναι πολύ γνωστή.Γιαυτό οταν την πηρα να τη δω σε ντιβιντι δεν ήξερα τι με περίμενε.Μου ηρθε ξαφνικό.Στο τέλος ήθελα να κλαψω απτην τρομάρα και τη χαρά μου.
Να δηλώσω οτι οποιος λατρης των θρίλλερ δεν την εχει δει χανει!!Προσοχή όμως θέλει γεράα νέυρα :P

Battlemage
17-06-2009, 21:51
Έχω δει πολλά θρίλερ.
Αυτά που μου έρχονται τώρα ως πολύ καλά είναι τα saw και τα hellraiser...

Ruka13
18-06-2009, 01:56
Ναι, Saw όσα έχω δει φρικιαστικά...

Battlemage
18-06-2009, 02:10
Ναι, Saw όσα έχω δει φρικιαστικά...

Δεν έχεις δει κανα άλλο θρίλερ ρε?:p :p

Ruka13
18-06-2009, 02:25
Δεν έχεις δει κανα άλλο θρίλερ ρε?:p :p
Έχω δει ρε, αλλά γενικά δεν είμαι του θρίλερ...

Battlemage
18-06-2009, 02:29
Έχω δει ρε, αλλά γενικά δεν είμαι του θρίλερ...

Το έχουμε καταλάβει αυτό...:p

Αρούκος
19-01-2010, 19:34
Για μένα Η Λάμψη, ο Εξορκιστής και η Προφητεία βεβαίως είναι από τα πιο θεϊκά μουβόνια θριλερ-στάιλ. Από την άλλη, το Se7en δε το 'χω δει για να σας πω..όσο ν' αφορά το "μωρό της ρόζμαρυ"..απαίσιο ειλικρινά!!! (άποψή μου πάντα), μπορεί να θεωρείται ποιότητα του σινεμά κλπ..αλλά ρε παιδιά που να τρομάξω;;;...2 ώρες ταινία ναούμ, Η βαρεμάρα! Ο Δικηγόρος του διαβόλου(αλ πατσίνο, κιάνου ριβς) υπέροχο μούβι αλλά όχι τόσο πολύ θρίλερ..όπως αυτά που μου αρέσουν...
Στίγματα,Δαιμονισμένος ¶γγελος, Ένατη πύλη πρώτη φορά το ακούω. Η έκτη αίσθηση αδιάφορη... αυτά (σχετικά με ό,τι υπάρχει στο πολλ)
Θα πρότεινα και εγώ μερικές έτσι να υπάρχουν αλλά βιάζομαι για φροντ, τα λέμε ;)

NordicWarrior
20-01-2010, 21:13
Κατά σειρά:

1) The Ninth Gate
2) The Omen
3) The Exorcism of Emily Rose
4) The Exorcist
5) Se7en
6) The Signs
7) The Village
8) The Shining
9) The Thing
10) Alien

hannibal
21-01-2010, 08:10
1.Psycho
2.The silence of the lambs
3.The tenant
4.Angel heart
6.The shining
7.Rosemary's baby
8.Seven
9.Alien
10.Jaws
11.Don't look now
12.The exorcist
13.Night of the living dead
14.Dracula (1992)
15.Lost Highway

Letsa
24-01-2010, 02:39
1. El orfanato
2. The descent
3. Don't look now
4. The others
5. [REC] (οχι το καλυτερο, αλλα χιλια τα εκατο το πιο τρομακτικο)
6. The shining (θα μπαινε πιο ψηλα, αλλα αγαπαω το βιβλιο)
7. The sixth sense
[αυτα ειναι τα καλυτερα θριλερ καθαροαιμα που εχω δει - με σειρα προτιμησης]

Κλωθώ
21-07-2010, 01:28
Ποια είναι τα 10 καλύτερα θρίλερ που έχετε δει? :smokin:

Το δικό μου top 10 είναι:

1. Rose Red
2. Ghost Ship
3. jeeper creepers
4. shutter island
5. Hostel
6. Zωντανοί νεκροί
7. Η κατάρα
8. Ο ήχος του θανάτου
9. Resident evil
10. saw

Δυσκολεύτικα αρκετά για να βάλω μόνο 10 :p

Scarlett
21-07-2010, 01:39
σε τυχαια σειρα

1.rose red
2.resident evil
3.The Usual Suspects
4.Memento
5.Seven
6.Fargo
7.The Shining

δν μπορω να βρω αλλα!

tragic
18-10-2010, 18:53
Psycho Hitchcock!
The shining Kubrick!!
Se7en εννοειται!!!!
Alien Scott
Sauna 2008 Φιλανδικη
Dracula Copola
The silence of the lambs
The tenant Polanski
Angel heart Parker
Lost Highway David Lynche
Cape Fear Scorsese
Shutter Island Scorsese
και ενταξει πιο κατω: them(french:ils), the sixth sense, the village, secret garden secret window, el orfananto,

tragic
18-10-2010, 18:57
Ξεχασα το Halloween του Carpenter! η πιο απλη κ ισως η καλυτερη.. με φοβερη μουσικη υποκρουση

friksos
18-10-2010, 23:37
Στο νο 1 βάζω σίγουρα το Ψυχώ. Ακολουθεί η Σιωπή των Αμνών και το Paranormal Activity. Στη λίστα θα προσθέσω και ένα πολύ καινούργιο θρίλερ, το Buried, που το είδα την προηγούμενη εβδομάδα. Πιστεύω ότι θα γράψει και αυτό τη δική του ιστορία.

e-phobic
08-11-2010, 01:30
Ξεκινώντας να γράφω δέκα αγαπημένα θρίλερ, ξέφυγα κατά πολύ των αριθμό.....μου είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσω και να τα βάλω σε μια σειρά. Παίζει ρόλο τι κριτήριο θα βάλεις. Είναι και πολλά είδη θρίλερ.. Ψυχολογικά θρίλερ, mystery θρίλερ, θρησκευτικά θρίλερ, crime θρίλερ , splatter….. τέλος πάντων.. βάζω μια 10αδα τώρα που οι περισσότερες είναι ψυχολογικές και θρησκευτικού περιεχομένου μπορώ να πω, και το οποίο είναι το είδος που με ανατριχιάζει περισσότερο.
Τhe exorsism of Emily Rose
The Ring
The Exorcist
White Noise
Fallen
The Mothman Prophecies
The Devil's Advocate
Stir of Echoes
6th sense
Blair witch project
Δεν μπορώ όμως να μην αναφέρω και τις παρακάτω… sry! Γιατί με άλλο κριτήριο μπορεί να ήταν και αυτές στην 10αδα ή ανήκουν στην ίδια κατηγορία με τις από πάνω αλλά έπρεπε να τις βγάλω για να βγουν δέκα, και δεν θέλω να τις αδικήσω.
The Skeleton Key
IT
The Descent
Paranormal Activity
Hostel
Shutter Ιsland
Drag Me to Hell
The silence of the lambs
Hannibal
A Nightmare on Elm Street 1,3,5,6
Cape Fear
Sphere
Misery
The Invasion
The Mist
The Happening
The Village
Unbreakable
Saw 1
Alien
Jeepers Creepers 1 και 2
Interview with the Vampire
1408
The Shining
Vacancy
Θα μπορουσα να γραψω καποιες ακομα αν σκεφτω αλλα δεν λεει..:tounge: φτάνει :damnmate:...

ghadhika
08-11-2010, 01:37
Βλέπω δε σ'αρέσει καθόλου ο Shyamalan...¶ντε καλά το Village αλλά και το Happening...μα το Happening!?!
Blair Witch Project, The Descent, Unbreakable R*E*S*P*E*C*T!
Shutter Ιsland, The Invasion, The Happening, Jeepers Creepers 2, Vacancy...θα διαφωνήσω.

e-phobic
08-11-2010, 02:07
Ναι μ'επιασες.. μεγαλος fan του Shyamalan.. και σκεφτομουν να βαλω και το Signs και το Lady in the Water :blush: αλλά θα με πέρνατε με τις πέτρες.. Δεν μπορεις να τα πεις θριλερ..(το Signs ίσως:confused:).Τωρα θελω να δω το Devil που βγηκε φέτος.
Και βεβαια το Happening.. γιατι? :wow: Μια χαρα ηταν. Τεσπα:D

irinitsi
16-11-2010, 15:19
Στο νο 1 βάζω σίγουρα το Ψυχώ. Ακολουθεί η Σιωπή των Αμνών και το Paranormal Activity. Στη λίστα θα προσθέσω και ένα πολύ καινούργιο θρίλερ, το Buried, που το είδα την προηγούμενη εβδομάδα. Πιστεύω ότι θα γράψει και αυτό τη δική του ιστορία.

Συμφωνώ απόλυτα για τα τρία πρώτα! Το buried θέλω πολύ να το δω! Είναι τόσο καλό όσο φαίνεταί? Και θα προσθέσω το Blair witch project και το The others!

nikos-reggae
10-07-2011, 21:53
γεια σας παίδες τι κάνετε; δεν ξέρω αν κάνω καλά που ποστάρω εδώ , αν όχι θα ήθελα κάποιος mod να διαγράψει το post .
Θέλω να μου προτείνετε κάποια καλά θρίλλερ ή splatter που έχετε δει , θα μου κάνατε μεγάλο καλό γιατι διοργανώνουμε "τρόμου" μέσα στη βδομάδα.........:Ρ

ghadhika
10-07-2011, 22:01
γεια σας παίδες τι κάνετε; δεν ξέρω αν κάνω καλά που ποστάρω εδώ , αν όχι θα ήθελα κάποιος mod να διαγράψει το post .
Θέλω να μου προτείνετε κάποια καλά θρίλλερ ή splatter που έχετε δει , θα μου κάνατε μεγάλο καλό γιατι διοργανώνουμε "τρόμου" μέσα στη βδομάδα.........:Ρ

Νομίζω ότι εδώ ταιριάζει καλύτερα το μήνυμά σου...
Για πιο καινούρια θα μπορούσα να προτείνω τα I Saw the Devil και Devil.

nikos-reggae
10-07-2011, 22:07
Νομίζω ότι εδώ ταιριάζει καλύτερα το μήνυμά σου...
Για πιο καινούρια θα μπορούσα να προτείνω τα I Saw the Devil και Devil.

Ευχαριστώ πολύ για τη μετακίνηση του post και όντως εδώ ταιριάζει πολύ καλύτερα :Ρ
με μια γρήγορη ματιά στο internet το I Saw the Devil έχει πολύ καλές κριτικές!
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.......

CHRIS_FEMALE
10-07-2011, 22:35
:wow:

The Exorcist
Tο Κοράκι
Το μωρό της Ρόζμαρυ
Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ
Η Λάμψη[ΤΖΑΚ ΝΙΚΟΛΣΟΝ-Tέλειος]
POLTERGΕIST[1982]
ΦΡΕΝΤΥ ΓΚΡΟΥΓΚΕΡ-Ο Δρόμος με τις λεύκες
HELLRAISER
SEVEN
HANNIBAL
THE QUEEN OF THE DAMNED [Alysia keys-Stewart Townsend]
Dracula[F.F.Copolla]
O Δικηγόρος του Διαβόλου
ΤΣΑΚΥ - οι διαβολικές κούκλες
FIRESTARTER -REKINDLED [Marquerite Moreau-ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΦΩΤΙΑΣ]
Οι Μάγισσες του Ήστγουικ [ΤΖΑΚ ΝΙΚΟΛΣΟΝ -ΣΕΡ-ΜΙΣΕΛ ΦΑΙΦΕΡ κ.ά.]
TO ΚΛΟΥΒΙ [ Τζένιφερ Λόπεζ ]
Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΗς ΛάΜΙΑς

:angryfire

The Chronicles of RIDDICK[VAN DIESEL]*
AEONFLUX[CHARLIZE THERON]*
Τhe ArrivaL [ charlie seen]*
The Contact [ jondie foster]*
ΤΟ ΔΕΚΑΤΟ ΤΡΙΤΟ ΠΑΤΩΜΑ*

[* ταινίες επιστημονικής φαντασίας ]

:love2::baby:

Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΟΥ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΟΥ[THE CURSE OF THE RING]**
ΜΕΡΛΙΝ [ το Νο1][MERLIN]**
ΤΟ ΓΕΡΑΚΙ ΚΑΙ Ο ΛΥΚΟΣ [LADY HAWKE]**
ΤΟ ΛΥΧΝΑΡΙ ΤΟΥ ΑΛΛΑΝΤΙΝ

[** ταινίες παραμυθένιες]

nikos-reggae
11-07-2011, 13:28
:wow:

The Exorcist
Tο Κοράκι
Το μωρό της Ρόζμαρυ
Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ
Η Λάμψη[ΤΖΑΚ ΝΙΚΟΛΣΟΝ-Tέλειος]
POLTERGΕIST[1982]
ΦΡΕΝΤΥ ΓΚΡΟΥΓΚΕΡ-Ο Δρόμος με τις λεύκες
HELLRAISER
SEVEN
HANNIBAL
THE QUEEN OF THE DAMNED [Alysia keys-Stewart Townsend]
Dracula[F.F.Copolla]
O Δικηγόρος του Διαβόλου
ΤΣΑΚΥ - οι διαβολικές κούκλες
FIRESTARTER -REKINDLED [Marquerite Moreau-ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΦΩΤΙΑΣ]
Οι Μάγισσες του Ήστγουικ [ΤΖΑΚ ΝΙΚΟΛΣΟΝ -ΣΕΡ-ΜΙΣΕΛ ΦΑΙΦΕΡ κ.ά.]
TO ΚΛΟΥΒΙ [ Τζένιφερ Λόπεζ ]
Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΗς ΛάΜΙΑς

:angryfire

The Chronicles of RIDDICK[VAN DIESEL]*
AEONFLUX[CHARLIZE THERON]*
Τhe ArrivaL [ charlie seen]*
The Contact [ jondie foster]*
ΤΟ ΔΕΚΑΤΟ ΤΡΙΤΟ ΠΑΤΩΜΑ*

[* ταινίες επιστημονικής φαντασίας ]

:love2::baby:

Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΟΥ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΟΥ[THE CURSE OF THE RING]**
ΜΕΡΛΙΝ [ το Νο1][MERLIN]**
ΤΟ ΓΕΡΑΚΙ ΚΑΙ Ο ΛΥΚΟΣ [LADY HAWKE]**
ΤΟ ΛΥΧΝΑΡΙ ΤΟΥ ΑΛΛΑΝΤΙΝ

[** ταινίες παραμυθένιες]

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σου . Μερικές απο αυτές τις έχω δει , ειδικά το πρώτο μπλόκ (Classic) , αλλά υπάρχουν και άλλες πάρα πολλές απο αυτές που μου είπες που δεν τις έχω δει . Μου έδωσες πάρα πολλές επιλογές και σε ευχαριστώ παρα πολύ.... :-):-):cool: