PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοσμητική Χειρουργική

chryssanthoula
01-02-2007, 21:45
Θα ήθελα τη γνώμη σας ή/και την εμπερία σας σχετικά με τις πλαστικές επεμβάσεις...

Είναι κάτι που θα θέλατε να αλλάξετε πάνω σας και αν ναι τι είναι αυτό που σας κρατάει ωστε να μην το κάνετε? Πέραν του οικονομικού θέματος, δλδ αν είχατε την οικονομική δυνατότητα να αλλάξετε οτιδήποτε πάνω σας θα το κάνατε χωρίς ενδοιασμούς?
Πιστεύετε ότι στην Ελλάδα είναι έμπιστοι οι γιατροί, οι γνώσεις και οι μέθοδοι που χρησιμοποιούνται? Έχετε ακούσει περιστατικά με "άσχημες" επιπτώσεις μετά την επέμβαση?
Αν κάποιος γνωστός σας κάνει κάποια αισθητική επέμβαση πώς τον αντιμετωπίζετε? Υπάρχει αρνητική προκατάληψη?

manta-rini
02-02-2007, 01:06
Θα ήθελα τη γνώμη σας ή/και την εμπερία σας σχετικά με τις πλαστικές επεμβάσεις...

Είναι κάτι που θα θέλατε να αλλάξετε πάνω σας και αν ναι τι είναι αυτό που σας κρατάει ωστε να μην το κάνετε? Πέραν του οικονομικού θέματος, δλδ αν είχατε την οικονομική δυνατότητα να αλλάξετε οτιδήποτε πάνω σας θα το κάνατε χωρίς ενδοιασμούς?
Πιστεύετε ότι στην Ελλάδα είναι έμπιστοι οι γιατροί, οι γνώσεις και οι μέθοδοι που χρησιμοποιούνται? Έχετε ακούσει περιστατικά με "άσχημες" επιπτώσεις μετά την επέμβαση?
Αν κάποιος γνωστός σας κάνει κάποια αισθητική επέμβαση πώς τον αντιμετωπίζετε? Υπάρχει αρνητική προκατάληψη?

Ωραιο thread ανοιξες χρυσανθουλα μου!:-) .Με ενα προχειρο googling βρηκα τα εξης:http://www.medlook.net/category.asp?category=205
http://www.voukidis.gr/iatr%20enim.htm

Δεν ξερω εγω αμα ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα ΄κανα 2-3 επεμβασεις π χω υποψη μου κ μαλιστα χωρις ενδοιασμους...:blush: :tounge:
Επειδη δεν ειναι κ ολοι οι γιατροι εμπιστοι θα το ψαχνα εξονυχιστικα το θεμα,θα ακουγα γνωμες πελατων που χουν κανει επεμβασεις κ εχουν μεινει ευχαριστημενοι κ φυσικα θα μελετουσα τις πιθανες αρνητικες επιπτωσεις της επεμβασης..;-)
Τωρα οσον αφορα το 3ο σκελος της ερωτησης δεν νομιζω να ειχα αρνητικη προκαταληψη αμα καποιος γνωστος μου εκανε αισθητικη επεμβαση..σιγα πλαστικη εκανε,δεν εκανε κανα εγκλημα.....:D :wavey: :wavey:

Παντως το ενδιαφερον σε αυτο το thread θα ηταν να μιλησει καποιος/α π χει κανει ηδη μια πλαστικη,να μας πει εμπειρια..αν υπαρχει κανεις εδω περα..:wavey: :wavey:

magissa.
21-02-2007, 15:35
hello egw eimai afth pou exei kanei plastikh.prin pente xronia sthn miti mou..sta 18 mou molis teleiwsa to sxoleio..
to ekana zwris endiasmoun perimena na enilikiwthw gia na to kanw,.o monos endiasmos mou htan oti fovomouna ligo,oxi toso to pws tha ginw alla thn diadikasia.den to exw metaniwsei pote a kai den thewrw oti h miti mou einai teleia.
arnhtikh prakatalipsh den exw antimetwpisei pote kai den exw kanena ma kanena provlhma na lew oti exw kanei plastikh.twra ti skeftetai o kathenas apo mesa tou den to kserw kai pragmatika den me endiaferei.
gia asxhmes epemvaseis den exw akousei kati sthn ellada h den thimamai kati.einai poli spanies periptwseis.
theleis na kaneis plastikh kapou?
den kserw ti allo na sou grapsw...an exeis kapoia aporia efxaristws na sou apanthsw..

pipis13
23-03-2007, 14:46
Μια χαρα ειναι οι πλαστικες και πιστευω πως πρεπει ολες οι κοπελες να κανουν τουλαχιστον 1-2 οπως στο L.a που ειναι *ουναρες...
Στηθος ειναι η σιγουρη και απο κει και περα οτι χρειαζεται η καθεμια...
και γυμναστικη ρε μπαζα...

chryssanthoula
23-03-2007, 21:36
hello egw eimai afth pou exei kanei plastikh.prin pente xronia sthn miti mou..sta 18 mou molis teleiwsa to sxoleio..
to ekana zwris endiasmoun perimena na enilikiwthw gia na to kanw,.o monos endiasmos mou htan oti fovomouna ligo,oxi toso to pws tha ginw alla thn diadikasia.den to exw metaniwsei pote a kai den thewrw oti h miti mou einai teleia.
arnhtikh prakatalipsh den exw antimetwpisei pote kai den exw kanena ma kanena provlhma na lew oti exw kanei plastikh.twra ti skeftetai o kathenas apo mesa tou den to kserw kai pragmatika den me endiaferei.
gia asxhmes epemvaseis den exw akousei kati sthn ellada h den thimamai kati.einai poli spanies periptwseis.
theleis na kaneis plastikh kapou?
den kserw ti allo na sou grapsw...an exeis kapoia aporia efxaristws na sou apanthsw..

Με τι κριτήρια επιλέγουμε ένα γιατρό? Και ποιό είναι το χρηματικό αντίτιμο γνωρίζεις?
Και εγώ για ρινοπλαστική ενδιαφέρομαι αλλά δεν μπορώ να κρίνω ποιός γιατρός θα κάνει την καλύτερη δουλεια. Εχω ακούσει για 3500 ευρώ σε γιατρούς του κολωνακίου και μόλις 1500 σε γιατρούς που δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους... οι πρώτοι είναι ξεκάθαρο ότι τα βάζουν στην τσέπη τους. Για τους δεύτερους να υποθέσω ότι είναι χασάπηδες ή ότι δεν είναι απατεώνες?
Θέλω να βρω έναν καλό γιατρό που να μην μου τον πιάσει ;-) αλλά ούτε και να με σφάξει!!! :-(

The Gravedigger
24-03-2007, 01:13
γεια σου Χρύσα! Ότι πληρώνεις παίρνεις, έχω γνωστούς , γνωρίζω αρκετά μπορώ να σε συμβουλέυσω για διαδικασίες κτλ.:wavey:

Eytyxia
26-08-2009, 16:52
Εγώ έκανα ωτοπλαστική στο Σκούρα και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη.
Αυτό που έκανε τρομερή εντύπωση,όμως , ήταν η ατέλειωτη ουρά από άτομα που τους είχε κάνει τη μύτη. Έφτανε μέχρι τις σκάλες. Τόσο στο ιατρείο, όσο και στην κλινική που πήγαινα για αλλαγές.Και όλοι λέγανε τα καλύτερα.

otoplastiki
29-09-2010, 02:38

Καλησπέρα Χρυσανθούλα! Πολύ εύστοχες οι ερωτήσεις σου γύρω από το θέμα της πλαστικής χειρουργικής. Οι περισσότεροι νομίζω θα έκαναν μία πλαστική επέμβαση για να βελτιώσουν την εμφάνισή τους. Στην Ελλάδα υπάρχουν πολύ καλοί πλαστικοί χειρουργοί. Η εμπειρία μου λέει πως τα άτομα που έχουν κάνει κάποια αισθητική επέμβαση, ρινοπλαστική, ωτοπλαστική κ.α. έχουν πολύ θετική αντιμετώπιση από τον περίγυρο τους.

Quintadeen
30-09-2010, 16:03
Το συγκεκριμένο θέμα νομίζω ότι χρειάζεται μεγάλη προσοχή και διευρεύνηση πριν φτάσει κανείς στο χειρουργείο. Η αντιμετώπιση στον κοινωνικό περίγυρο είναι επίσης απρόβλεπτη. Έχω μια φίλη που έκανε επέμβαση στη μύτη της σε γνωστό μεγάλο νοσοκομείο της Ελλάδας. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο η "παλιά" μύτη της και ας ήταν λίγο μεγάλη. Γνώσεις στο θέμα δεν έχω για να κρίνω το αποτέλεσμα αντικειμενικά, αυτή είναι όμως η προσωπική άποψη μου και όπως φάνηκε δεν ήμουν ο μόνος.

Η ενημέρωση σχετικά με το τι προσφέρει η "αγορά" (γιατροί, μέθοδοι, αποτελεσματικότητα, προσδοκίες) είναι το μέρος στο οποίο πρέπει κανείς να επενδύσει πολύ. Στην Ελλάδα δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά σε άλλες χώρες υπάρχουν forums ιατρικής θεματολογίας στα οποία συζητώνται και θέματα τέτοιων επεμβάσεων. Εκεί ο καθένας μοιράζεται την προσωπική εμπειρία του και τις γνώσεις που αποκόμισε γύρω από το θέμα. Μελετώντας τέτοιες αναφορές για κάποιο καιρό και αναζητώντας συγχρόνως πληροφορίες για γιατρούς και κλινικές, σχηματίζει κανείς μια εικόνα και μαθαίνει τι και ποιους πρέπει να αποφύγει (υπάρχουν και οι λεγόμενοι "χασάπηδες" εκεί έξω). Σίγουρα πολύτιμες είναι και οι πληροφορίες που θα αντλήσει κανείς από γνωστούς, αλλά η ανεμπόδιστη ανώνυμη αναφορά πολλών ανθρώπων με σχετική εμπειρία έχει το δικό της μη αμελητέο βάρος.

trelokabero
30-09-2010, 17:25
μαθαίνει τι και ποιους πρέπει να αποφύγει (υπάρχουν και οι λεγόμενοι "χασάπηδες" εκεί έξω).
Το πιο βασικο ειναι αυτο..δυστυχως κατι που δεν ακουγεται καθολου ειναι ποσες περιπτωσεις με αυτο που λεμε botched επεμβασεις (αποτυχημενες δλδ) υπαρχουν και ποσο γεματα ειναι τα δικαστηρια απο τετοιες υποθεσεις που εκκρεμουν. Τα αγνωστα ινστιτουτα πρεπει να αποφευγονται δια ρο-πα-λου ,ακομα και για κατι απλο (μυτη-αυτια) η κατι πολυ συνηθισμενο αλλα εξαιρετικα επικινδυνο (λιποαναρροφηση). καλη τυχη!

Mephisto
30-09-2010, 21:17
Ούτε καν ινστιτούτα. Από τη στιγμή που χρειάζεται γενική αναισθησία, νοσοκομείο ασυζητητί.
Δεν είναι μόνο η επέμβαση αλλά και η αναισθησία. Τι να το κάνεις αν πετύχει το χειρουργικό μέρος της επέμβασης και είσαι φυτό ή πεθάνεις;

Όσον αφορά τη λιποαναρρόφηση, όποια θέλει να κάνει, να ενημερωθεί πρώτα πώς γίνεται η επέμβαση, από πού μπαίνει η "ρουφήχτρα" για να τραβήξει το λίπος.
Είμαι σίγουρη ότι αν μάθετε, θα λατρέψετε τα ψωμάκια σας.

trelokabero
01-10-2010, 13:53
Το προβλημα δεν ειναι τοσο οι αναισθησια αλλα οι κινδυνοι για 1ον αποτυχημενο αισθητικα αποτελεσμα και 2ον για ενδονοσοκομειακες λοιμωξεις που ειναι πολυ επικινδυνες. Καθε επεμβαση εχει αυτο το ρισκο ,ακομα και η αφαιρεση σκωληκοειδιτιδας. Το να ρισκαρεις ομως την υγεια και τη ζωη σου εξαιτιας του ναρκισσισμου ειναι χαζο και δε λυπαμαι ιδιαιτερα αυτους τους ανθρωπους που την "πατανε". Δεν ειμαι κατα της πλαστικης αν χρειαζεται. Αυτο που λες για λιποαναρροφηση δεν εχει σημασια για τον ασθενη απο που μπαινει,αλλωστε ναρκωμενος/η ειναι. Το θεμα ειναι να υπαρχει απολυτη εμπιστοσυνη αναμεσα σε ασθενη/γιατρο και απολυτα συνειδητη αποφαση και σιγουρια που να τεινει στο 99% οτι η πλαστικη επεμβαση οντως θα λυσει καποιο σοβαρο θεμα δυσμορφιας.

egge
17-01-2012, 18:23
Καποιος να προτεινει πλαστικους για αυξητικη στηθους? (ειτε καλους ειτε ακομα και κακους προς αποφυγη?

petrosxtr
13-05-2013, 16:19
Egge δεν έχω ακούσει κάποιον πλαστικό χειρούργο για αυξητική στήθους αλλά απ'οτι βλέπω τώρα που καλοκαιριάζει κάνουν καλή δουλεια όλοι τους!!:cheers:

Έναν πλαστικό χειρούργο ξέρω, από οικογενιακό περιστατικό, μόνο για όποιον ενδιαφέρεται σε θέματα ρινοπλαστικής,ωτοπλαστικής.Έκανε ένας ξάδερφος ρινοπλαστική για θέματα καλαισθησίας όχι λειτουργικό.
Δείτε πληροφορίες εδώ (http://pavlidelis.gr/pages/gr/doctor/dr_med_pavlidelis.php)

Επίσης κάθε επέμβαση που πρόκειται να κάνει κανείς γνώμη μου είναι να το ψάχνει πάρα πολύ πριν καταλήξει κάπου..Τα λάθη είναι συχνά απ'οτι διαβάζω κατά καιρούς...

johannes
28-05-2013, 13:24
Συνέλθετε,η πλαστική χειρουργική χρειάζεται όταν υπάρχει παραμόρφωση μετά από τραυματισμό,μεγάλη δυσμορφία π.χ μύτη,αυτιά,και όταν υπάρχει μειωμένη λειτουργικότητα.Ο κάθε πλαστικός δεν θα σας πεί για τις παρενέργειες μιάς πλαστικής επέμβασης,και ειδικά με την τοποθέτηση εξωτερικού υλικού π.χ σιλικόνη για αυξητική στήθους πιθανές παρενέργιες κύστες,ογκοι κ.α.Αν δεν αρέσεται στον εαυτό σας, θα αρέσεται στους άλλους με στήθη ψεύτικα σιλικονούχα?Εχετε δεί πολλούς πλαστικούς με μαγάλα αυτιά,μύτη,να έχουν υποβληθεί σε επέμβαση?

emilie
28-05-2013, 13:42
η πλαστικη χειρουργικη δεν ειναι μονο για τις περιπτωσεις που αναφερεις.εαν ηταν ετσι ολοι οι πλαστικοι θα ηταν ανεργοι και το επαγγελμα τους θα βασιζοταν στη δυστυχια καποιου μετα απο ενα ατυχημα πχ. εγω πιστευω πως καθενας εχει δικαιωμα να κανει ο,τι θελει στο σωμα του γιατι ειναι δικο του κ τ θεμα ειναι ν νιωθει καλα αυτος/η μεσα σε αυτο. προσωπικα δε θα εκανα ποτε πλαστικη σε στηθος για δικους μου λογους( μεσα σε αυτους και τα οσα αναφερεις για ογκους κτλ) αλλα δε θα κρινω μια κοπελα εαν θελει να κανει.βεβαια θα γελασω πολυ εαν φαινεται οτι ειναι απο πλαστικη και αυτη λεει οτι ειναι φυσικα .το θεωρω χαζο να το κρυβουν σιγα τ ωα. ωστοσο σε αλλα σημεια δε θα με χαλουσε να κανω καποια πλαστικη θεωρητικα μιλωντας παντα.

johannes
28-05-2013, 13:55
Αν διαβάσεις πιο προσεκτικά θα δείς τι γράφω.Εγώ δεν κρίνω και δεν με ενδιαφέρει,λέω την γνώμη μου από ιατρικής πλευράς,όποιος θέλει να κάνει αυτού του είδους επεμβάσεις για να έχουν δουλειά οι πλαστικοί ας κάνει.οσον αφορά το αν νιώθει κάποιος κάποια καλά είναι βαθύτερο το ζήτημα με εσωτερικές προεκτάσεις.

emilie
28-05-2013, 13:58
διαβασα πολυ καλα το μηνυμα σου.ξεκιναει με τη λεξη συνελθετε.... εμενα αυτο δ μ δειχνει ατομο π απλα λεει τ γνωμη του αλλα ατομο π θεωρει τη γνωμη τ ως τη μονη σωστη και πως οι αλλοι πρεπει να συνελθουν με βαση αυτην την προσωπικη του αποψη.

johannes
28-05-2013, 14:38
Προτρέχεις! το συνέλθετε είναι για τις κοπέλες που από 19 ετών έχουν κατακλύσει τις κλινικές και υποβάλλονται σε αυξητική στήθους χωρίς να πούν οι πλαστικοί τα απώτερα αποτελέσματα.Αργότερα κλαίνε,αλλά είναι αργά

emilie
28-05-2013, 14:40
δεν προτρεχω καθολου .ειναι 19 και οχι 15.εαν θελουν να πανε καλα κανουν. εαν παλι πανε χωρις καν να το ψαξουν καλα ειναι θεμα χαρακτηρα ( ανωριμοτητα) κ οχι θεμα ηλικιας.οποτε οσα συνελθετε και εαν πεις δε νομιζω να αλλαξει κατι .

johannes
28-05-2013, 15:05
Καλά κάνουν,αλλά ο πλαστικός οφείλει να τούς πεί τις συνέπειες που το 90% δεν λέει.

Σε αυτή την ηλικία μπορούμε να το πούμε ανωριμότητα,σε μεγάλη λεγεται αλλιώς!

emilie
28-05-2013, 15:16
ναι αλλο αυτο .αρχικα δεν ειπες αυτο.οι πλαστικοι λογικο ειναι ν μην τ λενε ολα γιατι αυτο π τς νοιαζει ειναι η τσεπη τς κυριως.οι γυναικες η οι αντρες π αποφασιζουν να κανουν μια επεμβαση οφειλουν να το ψαχνουν παρα πολυ καλα.τωρα το εαν δν τ κανουν( ειτε εχουν μικρη ειτε μεγαλη ηλικια) επαναλαμβανω ειναι δικο τους θεμα κ δε θ τ παιξω σωτηρας κανενας και καμιας. στ φιναλε ας βαρανε τ κεφαλι τς στον τοιχο εαν δεν ξερουν τι και πως .

johannes
28-05-2013, 15:32
Και στην αρχή δεν είπα ότι ο καθένας δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει,απλώς λέω την αλήθεια, αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω

emilie
28-05-2013, 15:38
ειπες οτι οι πλαστικες ειναι μονο μετα απο ατυχηματα η απο εκ φυσεως ανωμαλιες.και εξακολουθω να διαφωνω. οι πλαστικες επεμβασεις ειναι και για αισθητικους λογους. και οι παρενεργειες που τοσο επιμενεις μπορουν να υπαρξουν και στις δυο περιπτωσεις.

johannes
28-05-2013, 15:54
Οταν γράφω και απο εκ φύσεως ανωμαλίες, δεν είναι και για αισθητικούς λόγους? Οταν σου λέω(σχήμα λόγου) προτρέχεις δεν ακούς(σχήμα λόγου).Εχω την εντύπωση πως θέλεις κάπου να ξεσπάσεις... :fight3:

emilie
28-05-2013, 16:08
οχι δε θελω να ξεσπασω αλλωστε για ποιο λογο? απλα ειναι φορουμ = γραπτος λογος αρα κρινω κ μιλω μ βαση οσα διαβαζω τωρα εαν γραφεις αλλα αλλα εννοεις αλλα δε φταιω........

- - - Updated - - -

τεσπα το δικο μ συμπερασμα ειναι ενα.οι πλαστικες επεμβασεις ειναι για οσους θελουν ν αλλαξουν κατι πανω τους.ειτε για λογους αυταρεσκειας, ειτε λογω καποιου ατυχηματος, ειτε λογω καποιας παραμορφιας. και οποιος θελει να υποβληθει σε μια τετοια επεμβαση καλα κανει. απο εκει κ περα παντου υπαρχουν κινδυνοι για οποιο λογο κ εαν επιλεξει να κανει την επεμβαση. το εαν θα επιλεξει να ενημερωθει εκτενως κ ν μη μεινει μονο στα λογια τ γιατρου ειναι καθαρα δικο του θεμα και ο ιδιος θα υποστει τις συνεπειες. οπως στρωσει θ κοιμηθει εν ολιγοις.

johannes
28-05-2013, 16:29
Δεν απαγόρεψα σε κάποια να κάνει επέμβαση,έγραψα την γνώμη μου,συμφωνούμε όμως στο ότι όπως στρώσει θα κοιμηθεί.