PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσα μαθήματα θα περάσετε στο 1ο εξάμηνο?

Octopus Handjob
17-12-2006, 01:52
Λοιπόν, επειδή δεν πάει άλλο.

Απευθύνομαι στους μεγαλοετείς, και συγκεκριμένα στους μεγαλοετείς που καλώς ή κακώς θεωρούνται δυνατοί φοιτητές και από τους συμφοιτητές τους και από τους καθηγητές τους και εν γένει αισθάνονται δυνατοί οι ίδιοι μέσα τους.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Πώς καταφέρατε στο πρώτο εξάμηνο να περάσετε τα μαθήματα;

Εξηγώ την κατάστασή μου. Στο λύκειο ήμουν δυνατός μαθητής (ναι, το ξέρω ότι δεν παίζει ρόλο, υπομονή όμως). Δεν μάζεψα πάντως τρελά μόρια, κυρίως λόγω οικογενειακών προβλημάτων και έλλειψη ηρεμίας στο σπίτι. Ήταν 17840, και κατάφερα να εισαχθώ στο τμήμα. Μ' αρέσει ο προγραμματισμός γενικά, και ως εκ τούτου στο αντίστοιχο μάθημα τα πάω καλα, αν εξαιρεθεί η προσωρινή μου ανικανότητα να βρω κάποιον αλγόριθμο για την άσκηση 3. Λογική, οκ, πιο ενδιαφέρον μάθημα απ' ό,τι περίμενα, αλλά δυσκόλεψε απότομα. Άσε που στο εργαστήριο η πιθανότητα να κάνεις λάθος προσεγγίζει τη βεβαιότητα. Χαλάτση δεν παρακολουθώ και Άλγεβρα/Ανάλυση παρακολουθούσα μέχρις ότου κατάλαβα ότι έχανα το χρόνο μου γιατί δεν καταλάβαινα Χριστό και αντέγραφα πράγματα που δεν τα κατανοούσα (άσε που δεν ξέρω και αν είναι σωστα, αφου από τη μία ο Τσαγκάρης γράφει σε Γραμμική Β και η Δάλλα δεν κρίνει απαραίτητο να χωρίζει τα ζητούμενα από τα δεδομένα). Γι' αυτό και στα 2 τελευταία μαθήματα κατέβασα τις σημειώσεις των παιδιών (good job, guys) και πήρα γρήγορα το σύγγραμα της Ανάλυσης. Της 'Αλγεβρας δεν έχει βγει ακόμα, έχω πάρει όμως ένα βοήθημα για να λύνω ασκήσεις.

Μπορεί μερικοί να θεωρείτε ότι αυτή τη στιγμή σπαμάρω και απλά λεω τον πόνο και τις ανησυχίες μου, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι από τις παρατηρήσεις που έχω κάνει σε συμφοιτητές μου έχουμε πολλοί τις ίδιες ανησυχίες. Πώς στο καλό μπορούμε να περάσουμε όλα αυτά τα μαθήματα και να μην ξεκινήσουμε με το αριστερό στη σχολή; Όχι τίποτα, αλλά έχουμε και τη ζωή μας να φροντίσουμε, δεν μπορούμε να τραβολογιόμαστε χρονιές ολόκληρες σε μια αίθουσα. Υπάρχει κάποιο κόλπο που μπορούμε να κάνουμε με το διάβασμά μας; Κάπου που πρέπει να εστιάσουμε;

Είμαι μήπως ο πρώτος φέτος που εκφράζει αυτήν την κλισέ ανησυχία στο φόρουμ;

//edit by DI tourist:
Μετακινηθηκαν εδω καποια ποστς απο τις αποριες πρωτοετων για να συνεχιστει η κουβεντα... ;-)

Me,myself&Di!!
17-12-2006, 02:00

Απευθύνομαι στους μεγαλοετείς, και συγκεκριμένα στους μεγαλοετείς που καλώς ή κακώς θεωρούνται δυνατοί φοιτητές και από τους συμφοιτητές τους και από τους καθηγητές τους και εν γένει αισθάνονται δυνατοί οι ίδιοι μέσα τους.

Εξηγώ την κατάστασή μου. Στο λύκειο ήμουν δυνατός μαθητής (ναι, το ξέρω ότι δεν παίζει ρόλο, υπομονή όμως). Δεν μάζεψα πάντως τρελά μόρια, κυρίως λόγω οικογενειακών προβλημάτων και έλλειψη ηρεμίας στο σπίτι. Ήταν 17840, και κατάφερα να εισαχθώ στο τμήμα. Μ' αρέσει ο προγραμματισμός γενικά, και ως εκ τούτου στο αντίστοιχο μάθημα τα πάω καλα, αν εξαιρεθεί η προσωρινή μου ανικανότητα να βρω κάποιον αλγόριθμο για την άσκηση 3. Λογική, οκ, πιο ενδιαφέρον μάθημα απ' ό,τι περίμενα, αλλά δυσκόλεψε απότομα. Άσε που στο εργαστήριο η πιθανότητα να κάνεις λάθος προσεγγίζει τη βεβαιότητα. Χαλάτση δεν παρακολουθώ και Άλγεβρα/Ανάλυση παρακολουθούσα μέχρις ότου κατάλαβα ότι έχανα το χρόνο μου γιατί δεν καταλάβαινα Χριστό και αντέγραφα πράγματα που δεν τα κατανοούσα (άσε που δεν ξέρω και αν είναι σωστα, αφου από τη μία ο Τσαγκάρης γράφει σε Γραμμική Β και η Δάλλα δεν κρίνει απαραίτητο να χωρίζει τα ζητούμενα από τα δεδομένα). Γι' αυτό και στα 2 τελευταία μαθήματα κατέβασα τις σημειώσεις των παιδιών (good job, guys) και πήρα γρήγορα το σύγγραμα της Ανάλυσης. Της 'Αλγεβρας δεν έχει βγει ακόμα, έχω πάρει όμως ένα βοήθημα για να λύνω ασκήσεις.

Μπορεί μερικοί να θεωρείτε ότι αυτή τη στιγμή σπαμάρω και απλά λεω τον πόνο και τις ανησυχίες μου, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι από τις παρατηρήσεις που έχω κάνει σε συμφοιτητές μου έχουμε πολλοί τις ίδιες ανησυχίες. Πώς στο καλό μπορούμε να περάσουμε όλα αυτά τα μαθήματα και να μην ξεκινήσουμε με το αριστερό στη σχολή; Όχι τίποτα, αλλά έχουμε και τη ζωή μας να φροντίσουμε, δεν μπορούμε να τραβολογιόμαστε χρονιές ολόκληρες σε μια αίθουσα. Υπάρχει κάποιο κόλπο που μπορούμε να κάνουμε με το διάβασμά μας; Κάπου που πρέπει να εστιάσουμε;

Είμαι μήπως ο πρώτος φέτος που εκφράζει αυτήν την κλισέ ανησυχία στο φόρουμ;

Κατ'αρχην ηρεμησε και μην αγχωνεσαι.στο πρωτο εξαμηνο δν ημουν ουτε καν Αθηνα να παρακολουθω μαθηματα και περασα με διαβασμα 3 ημερων αλγεβρα,αναλυση 1 και χαλατση .....δν ειναι τπτ.Take it easy.Αν τωρα θες βαθμο πανω απο 5 τοτε σαφως χρειαζεται λιγο πιο οργανωμενο διαβασμα;-) :wavey:

Octopus Handjob
17-12-2006, 02:04
Μιλάς σοβαρά; Τρεις μέρες, τρία μαθήματα;

*Shoots self*

Me,myself&Di!!
17-12-2006, 02:12
Μιλάς σοβαρά; Τρεις μέρες, τρία μαθήματα;

*Shoots self*

χαχαχαα οχι καλε!!!!!Ηερμησε!!!!3 μερες το καθε μαθημα :tounge: Και χαλατση ειχαμε και εργασιες που μετρησαν αρκετα:cool:

Octopus Handjob
17-12-2006, 02:14
Α μάλιστα. Makes sense. Χαλάτση απ' ό,τι ξέρω δεν έχουμε κάποια εργασία. Μόνο στον προγραμματισμό.

sxizoφρeneia658
17-12-2006, 02:14
νομιζω πως του χρονου 8α ρωταμε το ιδιο και για το 2ο ετος...
κα8ε αρχη και δυσκολη.νταξ,8α μπου πεις..ειμαστε δυομιση μηνες στη σχολη,αλλα πιστευω πως γενικα δεν εχει αλλαξει η νοοτροπια με την οποια αντιμετωπιζουμε το πανεπιστημιο...αν εχεις προσεξει υπαρχουν ατομα που ακομα και τωρα βλεπουν την φαση σαν το λυκειο δλδ αν μια μερα για καποιο λογο δεν παρακολουθησουν νιωθουν σαν να εχουν χασει ολο το μα8ημα..αυτο τα κομπλεξ δημιουργει το σχολειο.και για να μην παρεξηγη8ω απο ατομα,δεν εννοω να εισαι επιμελης,αλλο αυτο.για εμενα τα επιμελη παιδια αξιζουν οχι απλα μπραβο αλλα εγω τους βγαζω το καπελο..μιλαω για λιγο πιο παρατραβηγμενα και υστερικα πραγματα!!!!και παντα χωρις παρεξηγηση...(και ας ερ8ουν οι παρεξηγημενοι να το αναλυσουμε:angryfire χεχε)
αρα αυτο που μας ενοχλει κατα καποιο πραγμα ειναι πως νομιζουμε πως εχουμε χασει λιγο την μπαλα με τον εαυτο μας,απλα ετσι ειναι το πανεπιστημιο..σου δινει το δικαιωμα να αποφασισεις τι θες εσυ να κανεις και τι οχι..ελα ομως που εσυ δεν εισαι ετοιμος για κατι τετοιο.
(α,δεν κατηγορω αυτη τη στιγμη το ιδιο το σχολειο αλλα το 8εσμο γενικα της παιδειας,που ουσιαστικα,μας φερνει αντιμτωπους με κατι για το οποιο δεν ειμαστε προετοιμασμενοι...εμενα οταν περασα στο πανεπιστημιο,περα απο τα συχαρικια,ενας απο τους κα8ηγητες μου μου ειπε ''καλωσηρ8ες στο χαος'')
κοινως,φοβασαι οπως γινεται και με κα8ετι νεο..εχεις τριεσ επιλογες
1.αγχωνεσαι υστερικα,δλδ φαση λυκειου για τα ματια
2.το αφηνεις και λες επιλογη μου ειναι να αραξω
3.ψαχνεσαι μπας και βρεις χαραμαδα να μπεις στην καινουργια σου ζωη

εγω κανω το τριτο..και απο οτι εχω καταλαβει και εσυ...
αρα,δωσε λιγο κουραγιο στον εαυτο σου και παρε την ζωη σου στα χερια σου,οντας ετοιμος να αντιμετωπισεις τισ συνεπειες
αυτα ειχα να πω,συγνωμη αν σας κουρασα...καληνυχτα

Octopus Handjob
17-12-2006, 02:18
Χαραμάδα; Δεν το πολυκαταλαβαίνω αυτό αλλά όπως και να 'χει, το αντικείμενο της σχολής μ' ενδιαφέρει και δε θέλω να χάσω τη μπάλα από τώρα.

sxizoφρeneia658
17-12-2006, 02:21
ενω πως προσπα8εις να προσαρμοστεις ομαλα...

Octopus Handjob
17-12-2006, 02:24
A ok then... Goodnight!

The_Big_Brother
17-12-2006, 02:47
Καταρχην ξερεις οτι δεν εισαι μονος σου,οι περισσοτεροι μας δυσκολευομασταν τετοια εποχη.Γιαυτο τον λογο ειχαμε ανοιξει τοσα thread να σας δινουμε συμβουλες για τα μαθηματα (τι καλα θα ηταν αν τα ηξερα κι εγω περυσι οταν εμπαινα ). Αυτο που εκανα εγω α εξαμηνο ηταν καταρχην να τα παρακολουθω ολα για να μαθω τι ειναι απαραιτητο για μενα και τι με ωφελει.Οταν φτασεις μετα την β εξεταστικη τον Ιουνη να εισαι σιγουρος πως θα σου φαινονται πολυ πιο ευκολα τα μαθηματα που εχεις κανει ως τωρα και οτι μπορουσες να πας πολυ καλυτερα.

Τετοια εποχη να σου πω πως ενιωθα εγω:
Αναλυση Ι: δεν με τρομαζε τετοια εποχη,θελει καθαρα Λυκειακη νοοτροπια,παρακολουθηση και αποστηθιση και δεν υπαρχει περιπτωση να μην περασεις ανετα.Ουτε εγω τα καταλαβαινα στην παραδωση,σπιτακι με βιβλιο και σημειωσεις.Αν τα αφησεις θα σου φαινονται βουνο,αν τους ριχνεις μια ματια τακτικα θα σου φαινονται πολυ λιγα.Πολυ σημαντικο να το περασεις τον Γεναρη,please μην το αφησεις για Σεπτεμβρη.. Και βαθμος γινεται ανετα αν το θες,αλλα εχουμε κι αλλες δουλειες :p
Γραμμικη Αλγεβρα: ο Χριστος και η Παναγια.Το μαθημα μου φαινοταν απιθανα ακατανοητο απο εναν καθηγητη που δεν πρεπει να του επιτρεπουν να διδασκει. 17 Νοεμβρη θυμαμαι διαβαζα στο καραβι και με ειχε πιασει πανικος με το που εμπλεξα (ωσπου πηγα για dilfs). Ας του δινουν τον μισθο του και ας βαλουν εναν μεταπτυχιακο να διδαξει,ο κυριος ειναι απαραδεκτος.[img http://cgi.di.uoa.gr/~std05181/Smileys/hit.gif ]Μολις παρεις το βιβλιο,το οποιο εχει μια συνεχεια, θα σου φαινονται γελοια και θα καταλαβαινεις τι λεει στην ταξη πληρως. Εγω το ειχα διαβασει 2 φορες αλλα εγινε το μυαλο μου σουπα επειδη διαβαζα και εκτος υλης (ταρζανιεεεες ),πηγα και αυπνος (ποτε μην το κανεις) και πηρα τα @@ μου γιατι ο κυριος βγαζει κατι θεματα απο το πορτ μπαγκαζ και τα δινει καθε Γεναρη και Σεπτεμβρη (pc forum δεν ειχα ιδεα τι ειναι). Τουλαχιστον ας το ξερεις εσυ.Περασα παντως.
Λογικη Σχεδιαση: Εαν παρακολουθεις συνεπως ειναι πολυ ευκολο μαθημα,εαν εχασες μαθηματα απο τα flip flop η δεν καταλαβες κατι,ανοιξε το τουβλο ,τα λεει πολυ αναλυτικα,ρωτα τους διπλανους σου,τον καθηγητη που ειναι προθυμος,μην αφησεις κενα.Δεν θα εχεις προβλημα.Φροντισε να κατανοησεις τις ασκησεις του βιβλιου.Δεν χρειαζεται παπαγαλια τελικα,αλλα κατανοηση της ιδεας.
Προγραμματισμος: Μακραν το πιο απαιτητικο μαθημα σε χρονο του εξαμηνου,θεωρια,εργαστηρια,ασκησεις.. :blush: Εγω δυστυχως δεν ειχα προλαβει να ασχοληθω με τις τελευταιες ασκησεις (πηγα σπιτακι μου τα Χριστουγεννα μουχαχα) ,αλλα ο Σταματοπουλος βοηθαει πολυ ακομη κι αν τα θαλασσωσεις στο τελος αρκει να εχεις ασχοληθει.Ασχολησου με τις ασκησεις,αλλιως μονο με θεωρια δεν θα καταφερεις πολλα πραγματα γενικα,οχι στην εξεταση.Μπορει τετοια εποχη να μπερδευεστε με πραγματα που σε λιγο καιρο θα σας φαινονται πολυ απλα :-)

Εισαγωγη στην Επιστημη μπλα-μπλα-κραααα-κρααααα: Δυστυχως το παρακολουθουσα. :D Παρολο που ειναι πολυ προθυμος ο καθηγητης σε αποριες κτλ, στις διαλεξεις του δεν θα σε συνεπαρει (ο υπνος ομως θα σε παρει αμεσως ) .Περισσοτερο εγκυκλοπαιδικες γνωσεις αλλα η Μενεγακη την ιδια ωρα τα λεει πιο χαριτωμενα :D .Αν θες να περασεις μαθε το βιβλιο,κανε εργασιες ,βαζει κατι τριλιζες, ενωστε τις τελιτσες ,βρειτε την διαφορα και λοιπα :p

In conclusion,το συστημα που διαβαζει καθενας διαφερει και δεν εχει σχεση με το Λυκειο.Η παρακολουθηση και το πως διαβαζεις ειναι προσωπικη υποθεση. Αν δυσκολευεσαι εφαρμοσε το 4-4-2 .Δηλαδη δωσε Προγραμματισμο,Γραμμικη,Λογικη, ΜΗΝ δωσεις Χαλατση και διαβασε 2 εβδομαδες Αναλυση Ι. Δεν σου ακουγεται πολυ πιο ευκολο?? :-) :wavey:
Μερικα πραγματα που παπαγαλιζεις μπορει να μην χρειαστουν,θα δεις
Και ειναι φυσικο να εχεις κενα,αλλα θα εχεις χρονο πριν την εξεταστικη,αν δεν ειχες κενα η θα πηγαινες στο Λυκειο η θα σε λεγανε Μανο :D

*ας πουν κι αλλοι αν και δεν χωρανε οι αποψεις σε 5 Oracle,εμενα ποναει η μεση μου [http://cgi.di.uoa.gr/~std05181/Smileys/medic.gif

\\\\γαμωτοοοοοοοοοοοο δεν επιτρεπεται img κωδικας εδω μεσα :angryfire

The_Big_Brother
17-12-2006, 02:49
α0χ0αχ0α0χα μεχρι να γραψω το σεντονι ειχατε γραψει 5 σελιδες :D :D

*αυτος ο di tourist ποτε θα μου κανει μασαζ?? :angryfire :angryfire :D

\\\\ψαξε κανενα thread σχετικο,σιγουρα υπαρχουν αλλιως το thread θα χωριστει σε τομους στο τελος :p

\\\επισης δεν ειναι αναγκη να τα περασετε ολα και να σας βγει ο πατος(τελικα :D ) Γινεται φυσικα :-)

greg_apateonas
17-12-2006, 03:48
Συμφωνώ με όσα αναφέρει ο sxizofreneia....
και εγώ το τρίτο κανώ, καθως είναι το καλύτερο αυτή τη περίοδο. Δεν αγχωνόμαστε με τα μαθήματα. Αφού περάσαμε κάπως θα τα καταφέρουμε και τώρα....
Ωστόσο από τους πρώτους 2μήνες μου στη σχολή ( η οποία μου αρέσει πολύ και τα μαθήματα έχουν ενδιαφερόν αλλά βαριέμαι κ δεν ασχολούμε) δεν εχω τις ίδιες απόψεις με το big brother.
Ανάλυση Ι: παλούκι παλούκι παλούκι.εχω να πατήσω από αρχές Νοέμβρη, αλλα το μάθημα δε παίζεται... η Δάλλα είναι καλή σα καθηγήτρια αλλα δεν αντέχεται. Ελπίζω με τις γνώσεις του λυκείου και διαβάζοντας καλα τις ακατανόητες ακολουθίες να πάρω το πολυπόθητο 5 και να περάσω...
Γραμμικη Αλγεβρα: Εύκολη. Να φανταστείτε οτι αν και στο 60% των μαθημάτων δε πάω, δεν υπάρχουν προγενέστερες γνώσεις , ο Τσαγκάρης δε ξέρει να μιλήσει, αλλα λεεί και άλλα γράφει, υπάρχουν στιγμές που καταλαβαίνω τι παίζει και τα μερικά παραδείγματα που λύνει τα παλέυω. Με Γκαρούτσο και το βιβλίο πιστεύω πως περνιέται και με βαθμό
Εισαγωγη στην Επιστημη : Εχω δώσει το παρόν 3 φορες... Το βιβλίο φαινεται πολυ κατανοητό και ενδιαφέρον για οποιον του αρέσει η πληροφορική και θέλει να μάθει καποια ουσιαστικά πράγματα για την επιστήμη που σπουδάζουμε και να πάρει μια ιδέα για διάφορους κλάδους. αν λοιπόν το αντιμετωπίσεις σα βιβλίο που θα σου μάθει χρήσιμα πράγματα και όχι σα μάθημα, διαβάζεται ευχάριστα και περνιέται
Λογικη Σχεδιαση: Είναι Τρίτη και Πέμπτη μόνη της 9-11, αρα ειναι αδύνατον να πατήσω... τις ασκήσεις του εργαστηρίου τις παίρνω λυμένες, οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη για τη δυσκολία του μαθήματος. Πάντως έχει ενδιαφέρον το αντικείμενο του.
Προγραμματισμος:Παλούκι. Μεγάλη ύλη και πάμε πολύ γρήγορα. Οι μαθητές από θετική θα ζοριστούν πολύ για να το περάσουν, οι υπόλοιποι εχουμε ένα πλεονέκτημα, αλλα αμα δε κατσεις να φτιάκσεις προγράμματα μόνος σου δε μαθαίνεις... Πιστέυω πάντως οτι δεν έχει νόημα να το περάσει κανείς με 5 η 6. Πρέπει να το εχεις μάθει τέλεια πολλά πράγματα προτού προχωρήσεις καθώς αν αφήσεις κενά από τώρα πάντα θα έχεις πρόβλημα με τα μαθήματα προγραμματισμού.. Ωστόσο με τέτοιες ασκήσεις και τα ακαταλαβήστικα που κάνουμε το τελευταίο καιρο μάλλον κ γω αυτό θα κάνω(αν δε κοπώ...)

Και να θυμάστε ένα πράγμα: δεν αγχωνόμαστε με τα μαθήματα. διασκεδάστε και κοιτάξτε να απολαύσετε τη φοιτητική ζωη... Με ένα 3/5 στο α εξάμηνο είμαστε μια χαρα(Χαλάτσης-Τσαγκάρης-αλλο ένα)

The_Big_Brother
17-12-2006, 04:09
Ωστόσο από τους πρώτους 2μήνες μου στη σχολή ( η οποία μου αρέσει πολύ και τα μαθήματα έχουν ενδιαφερόν αλλά βαριέμαι κ δεν ασχολούμε) δεν εχω τις ίδιες απόψεις με το big brother .........

Πανω σε αυτα που ειπες:

Αναλυση Ι: Εγω ειπα αν επιμεινεις και παρακολουθησεις θα περασεις εγγυημενα,αν την αφησεις λογικο ειναι να σου φανει βουνο.
Αλγεβρα: Εγω σου ειπα πως αν παρακολουθησεις θα ειναι ακατανοητο εγγυημενα,κι εγω οτι εμαθα με προσωπικη προσπαθεια ηταν,οχι απο τον τσαγγυ :p
Λογικη: Κακως τις παιρνεις ετοιμες,φροντισε τουλαχιστον να κατανοεις τι γινεται :-(
Χαλατσοκαταρα: Συμφωνουμε,αλλα παντως απο το βιβλιο πεφτουν τα θεματα για πανω απο 5
Προγραμματισμος: Διαφωνω εντελως, ενας καλος βαθμος στην Εισαγωγη δεν σου εγγυαται οτι θα πας καλα στα υπολοιπα, και ενας μετριος βαθμος τον Γεναρη δεν σημαινει πως δεν εχεις τις βασεις,πιστεψε με. Ο βαθμος στην Εισαγωγη σημαινει απλα οτι ξεκ%λ%θηκες να κανεις καποιες ασκησεις και εισαι καλος στον αλγοριθμο,οχι δεν εχεις τις βασεις για να συνεχισεις.Εαν το αφησεις για να παρεις βαθμο δηλαδη θα αφησεις αλλα 2 προγραμματιστικα στα επομενα εξαμηνα.. Its your choice παντως,εγω την αποψη μου λεω.. Το μαθημα δεν το κοιταει κανενα μεταπτυχιακο επειδη το αντικειμενο το ξερουν τελικα ολοι οι αποφοιτοι. Αυτα απο εναν 13ετη :smokin: (και καλα :D )

\\\\επισης ο βαθμος εν τελει δεν ειναι παντα αντικειμενικος για το ποσο εχεις κατανοησει το μαθημα,καθως στο προηγουμενο εξαμηνο (Δομες) ατομα που αξιζαν αριστα πηραν 5-6 (:angryfire :angryfire ) ,αυτο επειδη το εθιξες

DI tourist
17-12-2006, 16:28
Επειδη ο Καιροc γαρ Εγγυc , και η εξεταστικη πλησιαζει και μιας και ηδη αρχισε η κουβεντα, ας ακουσουμε εδω τις γνωμες πρωτοετων και μη επι του θεματος.

//Μετακινηθηκαν εδω καποια ποστς απο το θρεντ "Αποριες πρωτοετων" :baby:

Me,myself&Di!!
17-12-2006, 16:39
Επειδη ο Καιροc γαρ Εγγυc , και η εξεταστικη πλησιαζει

Εδω εμεις προσπαθουμε να το ξεχασουμε μπας και κανουμε γιορτες καπως νηφαλιοι... και μερικοι μερικοι εκει!!!Να μας το θυμιζουν!!!!!!:mad: :D
Αχ παμε παλι στα πεδια!!Νιαου:blush: :-(
Και ΠΡΕΠΕΙ να περασουμε τουλαχιστον τρια....Στοχευουμε παντα στο πιο δυσκολο μεν ....εφικτο δε!!!!;-)

17. Trezegoal
17-12-2006, 16:59
Vasika epeidi to perithoria stenevoyn apeilitika prepei na perasoyme toylaxiston 4 mathimata. Allios poylele poy leei kai o vagg:D :D .

To thema einai pos akoma kai an kopo na min kopo me 4. Dn thelo alla 4aria ta exo varethei. AAAAAAAAAA

:D :D :D :D :D

Dreamsurfer
17-12-2006, 17:32
Ok...De lew oxi,mphkame alla kapoia stigmh prepei na bgoume kiolas!O dikos mou stoxos einai na perasw sto eksamhno 3 ma8hmata me kalo ba8mo.Exw balei sto mati logokh,programmatismo kai xalatsh.
Programmatismos:Olh th mera ayto kanw!Eimai apo 8etikh alla to kynhgaw poly.Ta misa posts sto di.lists/askhsh 3 dika mou einai!Wstoso to 8ewrw polu dyskolo na dwsw oles tis askhseis kai as asxoloumai epi ka8hmerinhs bashs...Omologoumenws dyskolo alla polu endiaferon ma8hma...apo twra exw sigouro oti thn askhsh 5 de 8a thn prolabw!!!
Logikh:den exw xasei ma8hma-den exw anoiksei biblio!den exw polla kena kai nomizw oti me ligo diabasma prin thn eksetastikh 8a bgei aneta.Exw akousei omws oti ta 8emata twn eksetasewn einai paloukia...Oi askhseis me tromazoun ligo...Twra gia ta ergasthria...To 8anasimo misos mou gia ayta exei ginei gnwsto!Exw bgalei ftiaria sto thread ths logikhs!!!Osoi pistoi prosel8ete!!!:cool:
Xalatshs:exw parakolou8hsei treis oloklhres wres apo to sygklonistiko ma8hma toy!Exw skopo omws na to diabasw sto telos.H peira megaloetwn mou leei oti bgainei..PARATHRHSH!!!otan ginei kati gnwsto gia ergasies as postarei kapoios sto antistoixo thread gia na to ma8oun kai oi ypoloipoi!!!
Tsaggary:ton exw kopsei!Mia ebdomada diabasma oi shmeiwseis tou spartan george nomizw 8a me kalypsounn.Ti lete eseis???8a rwthsw kai kapoio pou parakolou8ei ti exei dwsei o idios ws sos...Isws bgei

Kai sth mayrh lista topo8etw thn analysh 1...:-(
thn parakolou8ousa xwris diakoph!Wspou mia mera ka8isa spiti na ksanadiabasw ayta pou eixa antigrapsei apo ton pinaka...PLHRHS APOGOHTEYSH!Nomiza oti kati eixa katalabei alla...tipota(parepiptwntws:eimai aytos pou ekane epityxhmenes apories kai edine periergws swstes apanthseis sthn arxh toy eksamhnou!:cool: )To exw parathsei kyriws gia na kataferw na asxolh8w me ton programmatismo....den kserw an ekana swsta h oxi alla ayto to dromo dialeksa...Lew na thn parakolou8hsw ksana apo thn arxh me megalh sygkentrwsh sto deytero etos gia na ksemperdey epitelous...

Ayta skeftomai gia ta ma8hmata toy eksamhnou...
Ka8e sxolio dekto!!!:D :D :D

DI tourist
17-12-2006, 17:37
To exw parathsei kyriws gia na kataferw na asxolh8w me ton programmatismo....den kserw an ekana swsta h oxi alla ayto to dromo dialeksa...Lew na thn parakolou8hsw ksana apo thn arxh me megalh sygkentrwsh sto deytero etos gia na ksemperdey epitelous...

ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ!!!! ΣΤΑΑΑΑΑΑΑΝΤΑΡ!!!! :D :tounge: :D

Περα απο την πλακα, κι εγω το ιδιο ελεγα, αλλα δν παιζει και πολυ αυτο το σεναριο.
Αναλυση Ι εχω δωσει μια φορα (ολολευκη κολλα) και ελπιζω οτι φετος το Σεπτεμβρη θα ερθει το Αγιο Πνευμα σε μορφη usb stick και θα περιεχει τα θεματα και τις λυσεις τους, ωστε να περασω. Το μαθημα απλα δεν την παλευει!

Προγραμματισμο καλα κανεις και λιωνεις. Θα το βρισκεις συνεχεια μπροστα σου.

Γενικα μην αγχωνεστε παιδες... :wavey:

kala_na_pername
17-12-2006, 17:39
Συμφωνώ με όσα αναφέρει ο sxizofreneia....

H (!!) sxizofrenia.! :tounge: Ego dn ksero paidia.. blepo gia 3/5 (ekso ta dio mathimatika... opote exo mpei dalla thn exo katalabei alla phnw krasia sto biologiko opote dn ksero oute thn ulh.! :-( ) Ap thn allh skeftomai na diabasw mhpws perasw alla.... Tha dw. Pantws pisteuw oti takh kai logikh (dn ksero pios mas kanei telika.! :blush: ) einai xalara.!!

doctor4
17-12-2006, 18:00
Θα γράψω μόνο για αναλυση 1...Επείδη πάρα πολλά από αυτά που θα κάνετε είναι καθαρά θέματα Λυκείου...Αν ξεκινήσετε τώρα να διαβάζετε και μάθετε και e class to 7αράκι ή μάλλον το 8αράκι είναι χαλαρή υπόθεση...Αν το αφήσετε θα σας πάει...ξέρετε πως...Οπότε σε όλους τους πρωτοετείς ανεξαιρέτως συνιστώ να μην αφήσουν για κανένα λόγο την Ανάλυση ακόμα και αν χρειαστεί να λιώσουν μια βδομάδα...Θα είναι πολύ πιο άνετοι μετά...Αυτό από κάποιον που δεν την έχει περάσει...

greg_apateonas
17-12-2006, 18:59
Λοιπόν επειδη το φίλο November rain το βλέπω πολύ αγχωμένο εχω να πω κάποια πράγματα:
1) Τα μόρια δεν έχουν καμμία σημασία, παρα μόνο η σχολή που πέρασες. Κ γω με 18611 δεν έχω καμμία διαφορα με έναν που μπίκε με το ζόρυ. Οι πανελλήνιες δεν δείχνουν πιος θα πάει καλύτερα στη σχολή απλά όσο καλύτερα γράψεις, τόσο περισσότερες επιλογές έχεις...(πχ εμένα μου τα πρηζαν να πάω μηχανολόγους αλλα σα κολλημένος διάλεξα di)
2)Δε μπορώ να καταλάβω γιατί αγχώνεσαι με τη σχολή... έχει καμμια διαφορά να τη βγάλεις σε 4 η σε 6 χρόνια? Ίσα ίσα θα είσαι πιο χαλαρός και θα απολαύσεις καλύτερα και περισσότερο τη φοιτητική ζωή....
3) Τα πράγματα εδώ δεν έχουν σχέση με το σχολείο. Η ύλη είναι 5πλάσια και δε τα μαθαίνεις τόσο αναλυτικα όσο στο σχολείο. Τώρα μαθαίνεις στο περίπου τι παίζει, παίρνεις σημειώσεις , παρακολουθείς τις τελευταίες βδομάδες που κάνουν ασκήσεις παρόμοιες με αυτές που πέφτουν και ο Θεός βοηθός.Δε γίνεται εδώ να ήμαστε όπως στο σχολίο. Προκειμένου να παίρνεις 9 και 10 πρέπει να είσαι ακόμα χειρότερος απ ότι στη γ λυκείου(πού όλοι χάσαμε αρκετά προκειμένου να περάσουμε...) και δε νομίζω να έχει κανεις τη διάθεση να χάσει κ άλλα χρόνια απο τη ζωή του διαβάζοντας...

Και να θυμάστε ένα πράγμα: Χαλαρα....

dt008
17-12-2006, 21:00
xalarwste boys and girls kai min agxwneste.....
koitakste na exete mia kali foititiki zwi panw ap'ola:-)

vaguraw
17-12-2006, 21:21
xalarwste boys and girls kai min agxwneste.....
koitakste na exete mia kali foititiki zwi panw ap'ola:-)

to pio swsto pou exei akoustei mexri stigmhs

den 8a grapsw sentoni alla 8a sas pw to ekshs kai opoios 8elei me pistevei
se emena padws epiase mexri stigmhs kai rwthste allous na sas to epivevaiwsoune

1on) Oso kai na anxw8eis..den kerdizeis tipota...axiwma afto.
Den einai efkolo na to kaneis kai viwma alla me ligh kalh 8elhsh ola ginontai

2on)O ka8enas prepei na anakalypsei ton tropo tou
kai egw perysi akouga symvoules kai telika den akolou8hsa kamia.
Sto telos vriskeis thn dikia sou alh8eia kai kaneis ta koumanta

Egw ton tsagarh twn paw kai o B.B. oxi
etsi pane afta... einai teleiws proswpiko to 8ema

oxi stis patentes paidia...

Tythora
18-12-2006, 00:57

Προφανώς δεν θεωρώ τον εαυτό μου δυνατή φοιτήτρια, αλλά ειλικρινά δεν βλέπω τον λόγο να αγχώνεται κανένας μικροετής έτσι!
Εχεις πολλά χρόνια μπροστά σου να αγχωθείς και τοτε θα παρακαλας να δίνεις Ανάλυση και Χαλάτση...

Οργανώσου χαλαρά, αυτό ειναι το μυστικό.
Δεν χρειάζεται να περάσεις με τη μια όλα τα μαθηματα, ξεκουράσου και λίγο απο το λύκειο.
Φρόντισε να αφήνεις το πολύ 3-4 μαθηματα τον Σεπτέμβρη. Ασε αυτά που έχουν κυρίως διάβασμα/θεωρία/μπλαμπλα και φροντισε να περνάς στην ώρα τους μαθηματα με υποχρεωτικές εργασίες.
Μην χάνεις εξεταστική κανενός μαθηματος, ακόμα κι αν δεν έχεις διαβάσει καθολου ή έχεις διαβάσει λίγο.
Κόβε 5άρια σε μαθηματα που βλέπεις πως παίρνει κόσμος βαθμούς, και ξαναδώστα, για να μη σου γονατίσουν τον μέσο όρο αργότερα.
Βοήθησε κόσμο να διαβάσει/κάνει εργασίες/περάσει μάθημα, σε καλό σου βγαίνει πάντα.:-)

Θα έρθουν οι εποχές να κουραστείς, μην ανυσηχείς, το di δεν θα σε αφήσει ησυχο!
Κοιτα να περάσεις καλά κι έχεις πολλά εξάμηνα μπροστά σου να ζοριστείς.
Ξέρω παιδιά που τέλειωσαν στα 4 χρόνια και αναρωτηθηκαν τι στο καλό καταφεραν...

coyote
18-12-2006, 02:27
*Basika an pw kommataki duskolh h sxolh tha peite oti leei ta gnwsta.
Otan omws se ena e3amhno den briskeis mathima pou na se trabaei ti les?
Apo ti mia lew oti eimai kourasmenos apo to lukeio.
Apo tin allh den theorw oti doulepsa toso sklhra gia na kourastw.
An perasw 3 mathimata tha eimai kala.Analush den to kovw eidika otan exw xasei kathe epafh apo tis e3etaseis.
Kai logikh den exw epafh.
Ara na epikentrwthw sta alla.
Omws pws tha ginei auto otan den tha exw kai toso xrono mes sta xrisougenna na diabasw???
Kapoioi mou lene zhse san fitoitis.Oi idioi mou lene na teleiwsw grhgora th sxolh!
Ti na kanw o antrwpas???

DI tourist
18-12-2006, 02:37
Ti na kanw o antrwpas???

Μια βολτα προς Σαντορινη, ισως βοηθησει... ;-) :tounge:

coyote
18-12-2006, 02:41
Μια βολτα προς Σαντορινη, ισως βοηθησει... ;-) :tounge:

Tesseris meres kai shmera re!!!
Ase milas kai su pou egines pozeri!
Opou gamos kai xara h basilw prwth!
Siga mh den apantages...
Spamarw afou spamareis!!!

Ti mesos oros epituxias uparxei se tsagarh stamatopoulo?
Exoume stoixeia?

psychastheneia7
18-12-2006, 02:42
Οτι και να κανεις τωρα καλο/κακο ειναι.

Αλλοι θα σου λενε πως η μια επιλογη ειναι καλη και αλλοι η αλλη και αλλοι και τα δυο αρα διαλεξε να το δεις μισογεματο το ποτηρι

Δε θα σου το πω σαν κανονα αυτο, δλδ οτι ετσι θα γινει και με σενα αλλα απο ολο σχεδον τον κοσμο που εχω μιλησει εγω εχω βγαλει το ακολουθο συμπερασμα και σου το υποδεικνυω.

Δες και το πρωτο ετος και λιγοτερο το δευτερο της σχολης σαν μια βαρετη προεκταση του Λυκειου με γενικες γνωσεις που ακομα δεν εχεις ιδεα που μπορει να χρειαστει το καθενα και σου δινουν μια λειψη εικονα για την επιστημη μας. Δυστυχως ετσι ειναι. 3ο ετος ομως αποκτα απιστευτο ενδιαφερον!!! Ο κοσμος πωρωνεται απιστευτα με τη σχολη επειτα.

Και αν θες να τα χαρεις τωρα τα φοιτητικα χρονια σου συνιστω να τα χαρεις.
Αμα τουλαχιστον εχεις την απαιτηση να βρεις κατι ενδιαφερον σε αυτη τη σχολη αυτο θα γινει περιπου 3ο ετος και πιστεψε με τοτε δε θα βρισκεις χρονο για τιποτα. (αποδεικνυεται και απο το ποιο ειναι το πιο πολυποσταρισμενο thread)

coyote
18-12-2006, 02:49
As elpisw oti exeis dikio!
Toulaxiston gia to mellon mou pou eutuxws pros to paron den me agxwnei!
Auto eleipe k ollas!
To sigouro einai oti diaferoume apo tis alles sxoles!Ws pros to thema tis koinwnikothtas kai twn sxesewn metaksu mas!Mias kai oloi mas pername polles wres brosta apo ton upologisth, to msn , to forum exoun antikatasthsei tis pio sunhtheis morfes epikoinwnias pou exoun stis alles sxoles...
To bebaio einai pws mesw tou forum exoume kataferei na eimaste pio demenoi kai na mathenoume na bohthame oso kaneis allos!
Einai apo ta prwta pragmata pou me entupwsiasan sta ektos mathimatos plaisia!

Tythora
18-12-2006, 03:12
To bebaio einai pws mesw tou forum exoume kataferei na eimaste pio demenoi kai na mathenoume na bohthame oso kaneis allos!
Einai apo ta prwta pragmata pou me entupwsiasan sta ektos mathimatos plaisia!

αυτά είναι!! :-) :-) :-)

Mην αγχωνεστε βρε, όλα θα γινουν!:wavey:

The_Big_Brother
18-12-2006, 03:23
Ti mesos oros epituxias uparxei se tsagarh stamatopoulo?
Exoume stoixeia?

Περυσι Γεναρης:
Αναλυση Ι:
0 -->50
1-->44
2-->43
3-->28
4-->0 ιδιαιτερη προσοχη σε αυτο το σημειο,περνας και με 3,5 δηλαδη :D
5-->46
6-->24
7-->17
8-->8
9-->3
10-->0

Προγραμματισμος:

Προσεγγιστικα ηταν:
0-3 --> 40%
4-->λιγοι
5->το μεγαλυτερο ποσοστο
6-7--> λιγοτεροι απο το 5-6
8-9-10-->11% απο προχειρη μετρηση τωρα

Χαλατσης:Ποσοστο που εγραψαν τουλαχιστον (ετσι τα εβγαλε ,κανε εσυ την αφαιρεση :tounge: )

4:179
5:141
6:91
7:58
8:36
9:15
10:4 <----ιδιαιτερη προσοχη εδω :D

Ποσοστο επιτυχιας 37% λεει.Τον Σεπτεμβρη δεν ξυπνησε νωρις,εβαλε τα ιδια θεματα και τα αποτελεσματα ηταν τα αναποδα :D :D

Λογικη Σχεδιαση:

Καπου 45% προπερσι και περυσι ποσοστο επιτυχιας,υπαρχουν ακομα στην ιστοσελιδα αλλα δεν εχει ποσοστα

Αλγεβρα:
Περασαν 70 πρωτοετεις

----------------------
Επισης σε ενα παιδι πιο πανω που μιλουσα, ξαναλεω δεν χρειαζεται να περιμενεις βαθμο στον Σταματοπουλο για να συνεχισεις (μολις ειδα οτι καποιος που πηρε 9 η 10 στον Αντικειμενοστραφη ειχε παρει 2 τον Γεναρη στον Σταματοπουλο :D ).Επισης να αφησεις Αναλυση για να περασεις Αλγεβρα και Χαλατση που τα περνας ευκολα δεν το συνιστω,αλλα μπορειτε ελευθερα να με αγνοησετε και να χτυπατε το κεφαλι σας το καλοκαιρι που θα πηζετε στις ακολουθιες λεγοντας "Αχ αυτος ο Big Brotherakos ,καλα τα ελεγε το παλικαρι.. :D ) .Περαστε Αναλυσουλα παιδακιαααα, θα σας φυγουν 2 τονοι βαροοοος :wavey:

*δεν νομιζω να εχει κανεις ορεξη να παρακολουθει Αναλυση απο την αρχη,καθε ετος εχει τα μαθηματα του (και το δευτερο την Ηλεκτρονικη μουχαχαχαχα :D )

\\\\+τοις αλλοις η Αναλυση Ι ειναι το τελευταιο μαθημα στο προγραμμα,οποτε το να μην το δωσετε θα σας χαρισει μονο μια εβδομαδα διακοπων :tounge:

The_Big_Brother
18-12-2006, 03:57
btw δειτε και στατιστικα για τον χρονο αποφοιτησης απο την σχολη μας (το βουτηξα απο παλιο ποστ του stf :blush: :-) :-) :baby: )

Octopus Handjob
18-12-2006, 04:09
btw δειτε και στατιστικα για τον χρονο αποφοιτησης απο την σχολη μας (το βουτηξα απο παλιο ποστ του stf :blush: :-) :-) :baby: )

To 3,5 pou kollaei? :confused:

Exw mia aporia paidia. Osa ma8hmata (an yparxoun) den kataferoume na perasoume to genarh, ta dinoume to septembrh h ton epomeno genarh pali?

Tythora
18-12-2006, 04:28
To Σεπτέμβρη μπορείς να δώσεις ο,τι μάθημα δήλωσες το έτος που πέρασε και δεν το πέρασες. Για καθε μαθημα δλδ έχεις δυο ευκαιρίες το ακαδημαικό έτος.

The_Big_Brother
18-12-2006, 04:29

Exw mia aporia paidia. Osa ma8hmata (an yparxoun) den kataferoume na perasoume to genarh, ta dinoume to septembrh h ton epomeno genarh pali?

Για το 3,5 εγω πιθανολογω πως ειναι τα περισσοτερα ειναι ατομα με αναγνωρισμενα μαθηματα η αλλο πτυχιο :sleep: :sleep:

Τον Σεπτεμβρη μπορεις να δωσεις οσα δεν εχεις περασει και απο τα δυο εξαμηνα χωρις δηλωσεις κτλ που εχω ακουσει να ρωτανε :tounge:

\\\με προλαβε η τυθορα αλλα δεν το σβηνω ρε :D

Tythora
18-12-2006, 04:31
24 ατομα στο 8ο έτος?!?!?! Αρκετοι!:-)
Αστο να φαινεται οτι το ξερεις κι εσύ!
Α και δεν ειμαι βαζελακι που ρωταγες κάπου... Χανουμακι απο μωρο παιδι!:wavey:

understracker
18-12-2006, 04:36

3,5 Χρόνια κάνουν όσοι έρχονται από άλλες σχολές με κατατακτήριες και έχουνε αναγνωρίσει μαθήματα ( συνήθως φυσικοαναλύσεις και κάτι άλλα ανιαρά για μενα). Υπάρχει βέβαια η πιθανότητα κάποιου genius που απλά κάνει training στο DI πρίν μας αφήσει για το ΜΙΤ. :baby:

Τα μαθήματα που δεν περνάς τον Γενάρη, που είναι μαθήματα του Χειμερινού εξαμήνου δηλ., τα δίνεις είτε τον Σεπτέμβρη (χωρίς να δηλώσεις κάτι, απλά πας και γράφεις) είτε τον επόμενο Γενάρη ή Σεπτέμβρη έχοντας όμως δηλώσει το μάθημα που θές να δώσεις.

PS. Αν δεν δηλώσεις ένα μάθημα είτε στο χειμερινό, είτε στο εαρινό εξάμηνο (στο εξάμηνο που ανηκει δηλαδή εκτός αν είναι ιστορία που πιάνει 2 εξάμηνα) δεν μπορείς να το δώσεις τον Σεπτέμβρη.

ΠΧ. Αν δεν περάσεις Ανάλυση Ι, το δώσεις τον Σεπτέμβρη και δεν το περάσεις και θες να το ξαναδώσεις τον επόμενο Σεπτέμβρη γιατί πχ τον Φλεβάρη δεν προλαβαίνεις, πρέπει να το δηλώσεις στο 2ο έτος στο χειμερινό εξάμηνο για να έχεις δικαίωμα να το δώσεις τον Σεπτέμβρη.

Χανουμακι απο μωρο παιδι!:wavey:

Έλα ρε συνχανουμισα! :D :wavey:

psychastheneia7
18-12-2006, 05:39
Εν ολιγοις ΟΟΟΟΛΟΙ εσεις που θα περασετε και τα 10 (10 ειναι ακομα?) μαθηματα του 1ου ετους στις εξεταστικες Φλεβαρη και Ιουνη μη χαιρεστε. Δεν θα μπορειτε το Σεπτεμβρη να δινετε αλλα μαθηματα περαν αυτων που εχετε δηλωσει (παντα στο Σεπτεμβρη δινεις δηλαδη οτι εχεις δηλωσει στα 2 εξαμηνα). Εσεις ειστε υποχρεωμενοι να υποστειτε τις καλοκαιρινες διακοπες.

Χανουμακι απο μωρο παιδι!:wavey:

Έλα ρε συνχανουμισα! :D :wavey:

ΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΘΕΙΤΕ!!!

coyote
18-12-2006, 11:54
*δεν νομιζω να εχει κανεις ορεξη να παρακολουθει Αναλυση απο την αρχη,καθε ετος εχει τα μαθηματα του (και το δευτερο την Ηλεκτρονικη μουχαχαχαχα :D )

\\\\+τοις αλλοις η Αναλυση Ι ειναι το τελευταιο μαθημα στο προγραμμα,οποτε το να μην το δωσετε θα σας χαρισει μονο μια εβδομαδα διακοπων :tounge:

Kai gw pou stoxeua na mh diabasw analush gia na grapsw kalutero bathmo grammikh alla afou einai teleutaio mathima h analush ti na to kanw gmt????

tzagasdog
18-12-2006, 16:36
egw nomizw oti o kathenas prepei na kanei auto pou tou aresei
kanenas den prepei na diabazei epeidi kati apla ton upoxrewnei...

theleis na gineis kaliteros epaggelmatias ee katse diabase... Kai ligo parapanw nabariesai ok.. Prwtoetis eimai kai twra bariemai na diabasw analusi (giati mpouxtisa apo perisi), grammiki exw kopsei (twra tha arxisw na diabazw mpas kai ... -- apla gia na fugoun mathimata apo ton logariasmo tou septembriou xe xe), xalatsi ama exw oreksi tha diabasw alliws tn septembri (etsi kai alliws to biblio tou apo oti eida einai perissotero san periodiko ram einai para san mathima), logiki parakolouthw prosexw kanw askiseis kai mallon tha tn perasw kai stamatopoulo ee nomizw nomizw pws to exw an kai dn kserw an tha proloabw kai tis 5 askiseis ektos an ta xristougena katebei gia kammia boithia to santa spirit kai mou dwsei kammia idea (giati ousiastika oi askiseis einai to duskolo kai to piestiko sto mathima -- theoria kai biblio einai apolausi na diabazeis -- emmena toul mou aresei...)

kali tuxi se olous kai as mn liwnoume kalo to di alla panw apo ola eimaste anthrwpoi egw toul etsi niwthw kai exoume mia zwi gemati wraies stigmes mprosta mas as mn agxwnomaste -- to agxos xalaei ti zwi mas

KALA XRISTOUGENNA se olous

A.C.A.B.
18-12-2006, 17:10
Mporei stamatopoylo

coyote
18-12-2006, 19:55
egw nomizw oti o kathenas prepei na kanei auto pou tou aresei
kanenas den prepei na diabazei epeidi kati apla ton upoxrewnei...

Apla pws tha niwseis oti to kaneis giati sou aresei?
Nai sto lukeio diabaza kathe mera giati to ithela giati to eniwtha na diabasw kai panw ap ola diabazaq gia ton eauto mou
Twra giati den porw na niwsw kati paromoio???Estw gia ena mathima(ektos tou programmatismou alla kai auto oxi me ton tropo pou eixa oreksh sto parelthon)

Octopus Handjob
18-12-2006, 23:08
Paidia exw pa8ei sok. Shmera sto ergasthrio den katalavaina oute ta palia. Den xerw ti symbainei. ME h8ela pshla ston programmatismo kai shmera antelhf8hn oti mallon den ton pernaw. Gamise ta.

Kai den eimai emo.

12plus
19-12-2006, 09:28
Nai sto lukeio diabaza kathe mera giati to ithela giati to eniwtha na diabasw kai panw ap ola diabazaq gia ton eauto mou
Twra giati den porw na niwsw kati paromoio???Estw gia ena mathima(ektos tou programmatismou alla kai auto oxi me ton tropo pou eixa oreksh sto parelthon)

Προσωπικά βρίσκω τόσο τον Προγραμματισμό όσο και τη Λογική πολύ ωραία μαθήματα, τουλάχιστον εμένα με ελκύουν από μόνα τους. Τα μαθηματικά μου άρεσαν ιδιαίτερα από παλιά. Τώρα το γεγονός ότι ξαφνικά όλα τα μαθήματα φτάσανε σε ένα μεγάλο επίπεδο δυσκολίας είναι σίγουρα μία παράμετρος και γι' αυτό δεν μπορώ να ξέρω πόσα έχω ελπίδες να περάσω... :confused:

tzagasdog
21-12-2006, 10:30

κοίτα ρε φιλε συνήθως μας αρέσει οτι μπορούμε να καταλάβουμε και το ξέρουμε...
οπότε λογικο μερικα μαθήματα ,που χρειαζεται αρκετή ενασχόλιση έτσι ωστε να μπορέσεις να μπεις στην ουσία τους, να μην σου πολυαρέσουν

αυτό ειναι και το κακό του Ελληνικού συστηματος παιδείας (σχολεία + φροντιστίρια)
πέρισυ τα ειχαμε απο τα φροντιστιρια σχεδον όλα στο πιατο (ΜΑΣΙΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ) και τωρα που πρεπει μόνοι μας να βγάλουμε μια ακρη αν μη τι αλλο δυσκολευόμαστε...

Στο πανεπιστήμιο είναι ο καθένας μονος του (σε οτι εχει να κανει σχεση με το διάβασμα) και ολοι μαζι σαν φοιτητες που συνεργαζονται αλλα και πάλι θέλει αρκετή προσωπική προσπάθεια και "δύσκολη -- ΟΧΙ ΜΑΣΙΜΕΝΗ" γνώση

για ενα καλύτερο παραδειγμα σκεψου πως θα πρεπει να διάβαζες στο σχολειο αν δν υπήρχε φροντιστιριο
(Δεν κατακρινω τα φροντιστίρια γιατι τα περισσοτερα απο αυτα κάνουν καταπληκτική δουλειά -- απλά εμας τους μαθητες που καλομάθαμε και τα θέλουμε ολα έτοιμα στο πιάτο μας...)

tzagasdog
21-12-2006, 15:39
++
Τα πράγματα είναι απλά... τα κεφάλια μέσα και όποιος προλάβει να το καταλάβει :-(

kala den eipa na balete kai ta kefalia mesa ti skata paleuoume gia to n+2 yparxei kairos irema