PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεχνητή Νοημοσύνη - Κουμπαράκης (Χειμερινό 2006-2007)

porosis
09-10-2006, 14:15
Σελίδα Μαθήματος: http://cgi.di.uoa.gr/~ys02/

Mailing List: http://cgi.di.uoa.gr/~mailman/listinfo.cgi/info-ys02

Ώρες μαθήματος: Δευτέρα 15:00-17:00 Αίθουσα ΣΤ', Πέμπτη 15:00-17:00 Αίθουσα Α'

Βαθμολογία: 50% εργασίες - 50% τελική εξέταση.

Διαλέξεις: http://cgi.di.uoa.gr/~ys02/lectures.html

Ανακοινώθηκε η πρώτη σειρά ασκήσεων(Ημερομηνία παράδοσης: 30/11/2006): http://cgi.di.uoa.gr/~ys02/assignments.html

Ανακοινώθηκε η δεύτερη σειρά ασκήσεων(Ημερομηνία παράδοσης: 21/12/2006)

Ανακοινώθηκε η τρίτη σειρά ασκήσεων(Ημερομηνία παράδοσης: 23/1/2007) Παράταση 29/1/2007

anthikos
09-10-2006, 20:49
Από το πρώτο μάθημα έγραψα τις εντυπώσεις μου και στο "Πληροφορίες μαθημάτων 5ου εξαμήνου".

Απλά να κάνω ένα σχόλιο για το βιβλίο του μαθήματος το οποίο ναι μεν δίνεται σε ηλεκτρονική μορφή δωρεάν, αλλά για να το αγοράσει κάποιος θέλει 120 ΕΥΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και ας μην αρχίσουμε από τώρα να λέμε "γιατί να το αγοράσεις, αφού θα το έχεις κλπ. κλπ."

Η τιμή του κάνει την αγορά του βιβλίου ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ , όσο κι αν το δει κάποιος σαν "επένδυση"..

Αυτά επειδή δεν είμαστε μόνο για τα μαθήματα εδώ, και για να δούμε και μια γεύση όσων έρχονται με την κατάργηση των δωρεάν συγγραμάτων..Οκ, μπορεί να μην κληθούμε αύριο να δώσουμε τέτοιο ποσό, αλλά ούτε τα 50 ούτε τα 40 ευρώ είναι καλύτερα.....

Ο Κουμπαράκης έκανε και ένα αφελές (τουλάχιστον) σχόλιο σχετικά με τα έξοδα που συνεπάγεται για το ελληνικό κράτος η αγορά "204 βιβλίων (όσοι οι φοιτητές του μαθήματος και καλά) * 120 ευρώ" και το οτι "το ελληνικό κράτος θα πρέπει να βρει καλύτερους τρόπους να τα ξοδέψει".

Edit:
Ρε παιδιά , ας επιβεβαιώσει κάποιος οτι όντως μας είπε οτι το βιβλίο κάνει τόσο κι εγώ δεν έκανα λάθος, γιατί δεν παίζει πραγματικά.. Εντάξει, ξαναλέω, βέβαια δε θα το αγοράσουμε ,αλλά σκεφτείτε οτι στους Αλγορίθμους που η φάση ήταν η ίδια, πολλοί συνάδελφοι το αγόρασαν τελικά.

porosis
09-10-2006, 23:35
Νομίζω ότι το βιβλίο είναι αυτό:
Ελληνική έκδοση: http://www.klidarithmos.gr/v2details.asp?prod=90119
Αγγλική έκδοση: http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/0137903952

120ευρώ αντί 77 δολάρια;;; ΕΛΕΟC

skarab
09-10-2006, 23:50
120ευρώ αντί 77 δολάρια;;; ΕΛΕΟC
Μιλάμε για 1200 καλομεταφρασμένες σελίδες μεγάλου μεγέθους. Επίσης μιλάμε για ένα βιβλίο που απευθύνεται σε πολύ ειδικό κοινό. Η τιμή της ελληνικής έκδοσης είναι λογικότατη -- και αυτό το λέει κάποιος που γενικά δεν έχει σε μεγάλη εκτίμηση τις ελληνικές εκδόσεις. Δεν διαφωνώ επί της ουσίας με το σχόλιο του Ανθίκου, αλλά δυστυχώς κάποια πράγματα κοστίζουν τόσο.

lekas8
10-10-2006, 00:03
Αν θυμαμαι καλα, περυσι δεν ειχε μοιρασει το συγγραμα δωρεαν?
Και μαλιστα με το "χοντρο" εξωφυλλο?
Φετος τι μεσολαβησε και αλλαξε γνωμη?:sleep: :wow: :-(

emufear
10-10-2006, 00:12
Δηλαδή δε θα το δώσει φέτος το βιβλίο; :-(

lekas8
10-10-2006, 00:13

Πικρα ετσι?
Τυχεροι οσοι το πηραν το μαθημα περυσι...
ηταν και γαμω τα βιβλια...

killer_instinct
10-10-2006, 00:22
Καλά πώς βγάλατε αυτό το συμπέρασμα; :baby:

Deep_Floyd
10-10-2006, 00:23

Όπως το εξέλαβα εγώ το θέμα, το βιβλίο θα μοιραστεί κανονικά και φέτος! Δωρεάν εννοώ! Δεν κατάλαβα από πουθενά ότι το βιβλίο φέτος δε θα μοιραστεί! Απλώς ο κος Κουμπαράκης έκανε ένα σχόλιο για την τιμή του.. Εκτός πια και αν ήμουν εντελώς εκτός θέματος.. :confused:

emufear
10-10-2006, 00:27
Κι εμένα έτσι μου διηγήθηκαν την ιστορία αλλά με πακέτωσε το post του lekas8...

lekas8
10-10-2006, 00:28
Από το πρώτο μάθημα έγραψα τις εντυπώσεις μου και στο "Πληροφορίες μαθημάτων 5ου εξαμήνου".

Απλά να κάνω ένα σχόλιο για το βιβλίο του μαθήματος το οποίο ναι μεν δίνεται σε ηλεκτρονική μορφή δωρεάν, αλλά για να το αγοράσει κάποιος θέλει 120 ΕΥΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και ας μην αρχίσουμε από τώρα να λέμε "γιατί να το αγοράσεις, αφού θα το έχεις κλπ. κλπ."

Η τιμή του κάνει την αγορά του βιβλίου ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ , όσο κι αν το δει κάποιος σαν "επένδυση"..

Αυτά επειδή δεν είμαστε μόνο για τα μαθήματα εδώ, και για να δούμε και μια γεύση όσων έρχονται με την κατάργηση των δωρεάν συγγραμάτων..Οκ, μπορεί να μην κληθούμε αύριο να δώσουμε τέτοιο ποσό, αλλά ούτε τα 50 ούτε τα 40 ευρώ είναι καλύτερα.....

Απο αυτο το post αυτο καταλαβα...
Οτι δηλαδη διατιθεται σε ηκλεκτρονικη μορφη επειδη ειναι πολυ ακριβο...:baby: :baby:
Anyway,ελπιζω να καταλβα λαθος...

just smile
10-10-2006, 00:44
to mathima einai poli oraio , alla yperboliko stis apaitiseis toy.xoris yperboles an asxolitheis sobara me ayto paei to examino.kata ta alla o koyarakis einai poli kalos sto mathima,exeretikos kathigitis alla sto trito meros tis ilis kapoy ton xaneis.epipleon einai kai gayros

anthikos
10-10-2006, 18:51
Δε θέλω να τρομάξω κανέναν, συγγνώμη αν το έκανα :D

Σίγουρα αυτή είναι η τιμή του, δε διαφωνώ ως προς την κοστολόγηση του βιβλίου, αλλά ως προς τη γενικότερη αυτή λογική που μεταβιβάζει τα όποια κόστη στον καθέναν μας.

Μπορεί να έχετε και δίκιο, η αλήθεια είναι οτι δεν είπε κάπου ρητά ότι δε θα το δώσει, αλλά ούτε είπε οτι θα το δώσει βέβαια. Και επειδή μας έδωσε την ηλεκτρονική του έκδοση (όπως έκανε ο Ζησιμόπουλος για το βιβλίο των αλγορίθμων που δεν έδωσε τελικά) σε συνδυασμό με αυτό του το σχόλιο, κατάλαβα οτι δε θα το δώσει. Μακάρι να έχω άδικο και να κατάλαβα λάθος, ειδικά αν είναι τόσο καλό βιβλίο όσο λέτε. :wavey:

Deep_Floyd
10-10-2006, 21:36
Δε θέλω να τρομάξω κανέναν, συγγνώμη αν το έκανα :D

Σίγουρα αυτή είναι η τιμή του, δε διαφωνώ ως προς την κοστολόγηση του βιβλίου, αλλά ως προς τη γενικότερη αυτή λογική που μεταβιβάζει τα όποια κόστη στον καθέναν μας.

Μπορεί να έχετε και δίκιο, η αλήθεια είναι οτι δεν είπε κάπου ρητά ότι δε θα το δώσει, αλλά ούτε είπε οτι θα το δώσει βέβαια. Και επειδή μας έδωσε την ηλεκτρονική του έκδοση (όπως έκανε ο Ζησιμόπουλος για το βιβλίο των αλγορίθμων που δεν έδωσε τελικά) σε συνδυασμό με αυτό του το σχόλιο, κατάλαβα οτι δε θα το δώσει. Μακάρι να έχω άδικο και να κατάλαβα λάθος, ειδικά αν είναι τόσο καλό βιβλίο όσο λέτε. :wavey:

Το βιβλίο δεν υπάρχει σε ηλεκτρονική επίσημη μορφή, τουλάχιστον όσο γνωρίζω και σίγουρα όχι ολόκληρο! Έτσι κατάλαβα εγώ :blush: ..

anthikos
10-10-2006, 22:23
Το βιβλίο δεν υπάρχει σε ηλεκτρονική επίσημη μορφή, τουλάχιστον όσο γνωρίζω και σίγουρα όχι ολόκληρο! Έτσι κατάλαβα εγώ :blush: ..

Τότε μάλλον εγώ ήμουν εκτός τόπου και χρόνου.....:-( :-( Συγγνώμη για όποιον αναστάτωσα:-)

Ας μη φλομώνουμε άλλο το thread!

kostas_aigaleo
10-10-2006, 22:26
ρε παιδια θα δωσει το βιβλιο! ετσι ειπε! το σχολιο το εκανε για "κουτσομπολιο"!

mparmpedas
11-10-2006, 15:50
Ξέρει κανείς αν το μάθημα της πέμπτης (3-5) στην Α μεταδίδεται στο internet;

Link
23-10-2006, 00:30
Βγήκε η πρώτη εργασία..... :cool: :cool:

http://cgi.di.uoa.gr/~ys02/assignment1.pdf

Metal_Lover
23-10-2006, 10:35
Έλεος έχουμε και λειτουργικά!!!Να του πούμε να δώσει μια παράταση μέσα στη βδομάδα θέλουμε να παρακολουθήσουμε κιόλας.Ας δώσει και ένα σαββατοκύριακο για όνομα του θεού!!!

emufear
23-10-2006, 14:13
*Γκουχ γκουχ* 27/11 :p

aquoiboniste
24-10-2006, 03:27
Εμένα μου φαίνεται ή ο εν λόγω καθηγητής είναι απελπιστικά γλοιώδης. Κάτι έχει και με κάνει και ξερνάω πάντως.

---------------
edited by Tythora
-ας βγάλω το σχολιασμό, εφόσον ο συνάδελφος καταλαβαίνει περιπου τι λάθος κάνει.-
infraction given.

aquoiboniste
28-10-2006, 18:09
Το παίρνω πίσω το ξερνάω. Δεν είναι κόσμιο ούτε πρέπον, και ζητώ συγγνώμη αν έθιξα κάποιον συνάδερφο. Αλλά το σχόλιο μου δε το αποσύρω. Μπορεί να μην είναι χρηστικό ή να παρέχει κάποια πληροφοριά -όπως εξάλλου είναι και μεγάλο ποσοστό των μηνυμάτων εδώ- αλλά είναι η άποψη μου για το συγκεκριμένο καθηγητή. Και όπως άλλοι εκφέρουν θετικές ή αρνητικές απόψεις για καθηγητές, έτσι έκανα κι εγώ λέγοντας ότι μου είναι απωθητικός και η συμπεριφορά του πολύ προσποιητή (για να εξηγήσω τι εννοώ λέγοντάς γλοιώδης).

xxmp
30-10-2006, 20:15
οι σημειώσεις του καθηγητή αρκούν για να περάσει κάποιος το μάθημα ?

Malgor21
30-10-2006, 20:48
λέγοντας ότι μου είναι απωθητικός και η συμπεριφορά του πολύ προσποιητή (για να εξηγήσω τι εννοώ λέγοντάς γλοιώδης).
Εγω εχω τελειως διαφορετικη αποψη μεχρι στιγμης τουλαχιστον ειναι απο τους λιγους καθηγητες νομιζω που βλεπεις θετικη προδιαθεση απεναντι σου χωρις ισοπεδωνει τα συνορα καθηγητη φοιτητη ,αποψη μου..

@xxmp
νομιζω πως αρκουν οι σημειωσεις τουλαχιστον μεχρι την υλη αυτη τη στιγμη αλλα οταν αρχισουμε με λογικη δεν ξερω την δυσκολια. Εαν μπορεις να λυσεις τις εργασιες που πιανουν και 50% δεν θα εχεις προβλημα
νομιζω πως αρκουν οι σημειωσεις τουλαχιστον μεχρι την υλη αυτη τη στιγμη αλλα οταν αρχισουμε με λογικη δεν ξερω την δυσκολια. Εαν μπορεις να λυσεις τις εργασιες που πιανουν και 50% δεν θα εχεις προβλημα

Malgor21
31-10-2006, 19:58
Sorry for double post ( το προηγουμενο ειναι απαντησης αυτο ειναι ερωτηση :D) Εχει βρει κανεις υλοποιηση του Α* σε C??

xxmp
07-11-2006, 09:32
επειδή τα αγγλικά μου δεν σκίζουν και οι σημειώσεις του είναι στα αγγλικά υπάρχουν πουθενά καλές σημειώσεις του μαθήματος ώστε να μπορέσω να διαβάσω από εκεί?

konsta
13-11-2006, 14:25
Το μάθημά του από την αίθουσα Α δεν μεταδίδεται στο internet από όσο ξέρω.
Ξέρει κανείς ή έχει κανείς σε pdf ή έστω και σε φωτοτυπίες το βιβλίο του στα ελληνικά?????

emufear
13-11-2006, 18:03
Μεταδίδεται.

xxmp
14-11-2006, 22:22
παιδιά υπάρχουν πουθενά σημειώσεις στο μάθημα γιατί στα αγγλικά δεν τα πάω και ιδιαίτερα καλά?Κρατάει κανείς σημειώσεις μπορεί να τις ανεβάσει?

konsta
14-11-2006, 22:38
βασικά, νομίζω ότι, δύσκολα κρατάει κάποιος σημειώσεις γιατί κατά τη διάλεξη σου δίνεται η εντύπωση ότι δεν λέει και κάτι σημαντικό πέρα από αυτά που λέει και στα .ppt
Γενικότερα σχετικά με το αν οι σημειώσεις αρκούν για να περάσεις το μάθημα έχω τελείως αντίθετη άποψη με τον malgor...μακάρι να βγώ λάθος.
Σχετικά με τις ασκήσεις .. δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά μου φαίνονται αρκετά δύσκολες ακόμα και οι 5 πρώτες ... μήπως είμαι η μόνη????
Για πέστε γενικώς εντυπώσεις απ τις ασκήσεις...καλά κάνω και αγχώνομαι ή δεν είμαι η μόνη που της φαίνονται "κάπως"??

Malgor21
14-11-2006, 22:54
οι δυο πρωτες γινονται με παρομοιο τροπο με αυτον που εχει λυσει bfs για χρονο και dfs για χωρο . Η τριτη το α) και το γ) ειναι ευκολα ειδικα εαν θυμασια κατι απο αλγοριθμους και πολυπλοκοτητα. το 4 τωρα το πιανω οσο για το 5ο πρεπει να ξερεις τη διαφορα συνεπεις και παραδεκτης και απο εκει και περα ειναι απλα να βρεις ενα παραδειγμα
edit παιρνω πισω για την 5η δεν ειναι τοσο απλη η απλα εγω κολλησα :confused:

psychastheneia7
21-11-2006, 00:08
Μεχρι νεοτερας ανακοινωσης καλο ειναι να αναφερω οτι συζητηθηκε και προταθηκε απο τον καθηγητη να κανουμε μαθημα για να αναπληρωσουμε τα χαμενα μαθηματα την Παρασκευη 17:00 με 20:00

MorMenel
23-11-2006, 13:32
Θα γίνει σίγουρα το μάθημα στις 24/11 Παρασκευη 17:00 με 20:00?
Αίθουσα?

MorMenel
23-11-2006, 16:20
Κανω copy to email που μόλις μου ήρθε απο τη λίστα:

Sas enhmerwnw oti tha ginoyn kapoies extra wres Texnhth Nohmosynh gia
thn kalypsh twn wrwn poy xathikan.
Gia tis epomenes *3* Paraskeyes ksekinwntas apo ayrio tha ginoyn extra
wres *5-8*:
5-6 fronthsthrio aithousa H
6-7 mathima aithousa A

psychastheneia7
23-11-2006, 18:24
Παραταση για την εργασια μεχρι την επομενη Πεμπτη 30 του μηνος.

Οσον αφορα το αυριανο συμπληρωματικο μαθημα που αναφερει και ο φιλος πιο πανω ο καθηγητης ειπε να ερθουμε στη σχολη παρα της ημεριδας για το .ΝΕΤ και θα βρεθει καποια αλλη αιθουσα.

Malgor21
26-11-2006, 00:44
παιδια εχετε δοκμασει τους λογαριασμους? εγω ειχα δηλωσει με ονομα std0400xxx και δεν βρισκω ουτε το ~ys02/askisi1/std04xxx ουτε το
~ys02/askisi1/std0400xxx

mparmpedas
26-11-2006, 01:00
dokimase me ys02_askisi1, etsi ta exoun valei

Malgor21
26-11-2006, 10:53
dokimase me ys02_askisi1, etsi ta exoun valei

cp ~ys02_askisi1/std0400xxx dld?

psychastheneia7
27-11-2006, 05:31
Δοκιμασε ειτε μεσω των μηχανηματων της σχολης ειτε μεσω putty να κανεις από το directory
home/users1

ls ys02_askisi1/std040xxx
και αμα δε σου βγαλει κανα κωδικο σφαλματος οτι ειτε δεν υπαρχει τετοιο directory ειτε δεν εχετε δικαιωμα τοτε εισαι κομπλε γραμμενος στους φακελους.

Διορθωστε με αν κανω λαθος

nsduke
27-11-2006, 20:12
Βασικά ο φάκελος ~ys02/askisi1/user δουλεύει αλλά νομίζω μόνο από τον kronos. Οπότε ρίξτε μια ματία εκεί. Από κάποια άλλα sun που δοκίμασα δεν είχα πρόσβαση.

psychastheneia7
30-11-2006, 09:11
mail sent στον Κουμπαρακη σχετικα με την αυριανη προοδο στα Πεδια και το μαθημα αναπληρωσης οποτε περιμενετε καποια ανακοινωση για αναβολη του αυριανου αναπληρωματικου μαθηματος

porosis
30-11-2006, 12:43
Ανακοινώθηκε η δεύτερη σειρά ασκήσεων... ημερομηνία 21/12/2006.

Ποιο τέρας συμπαθήσατε με την πρώτη ματιά.... :wow: :D :D :D

psychastheneia7
30-11-2006, 22:53
mail sent στον Κουμπαρακη σχετικα με την αυριανη προοδο στα Πεδια και το μαθημα αναπληρωσης οποτε περιμενετε καποια ανακοινωση για αναβολη του αυριανου αναπληρωματικου μαθηματος

Μαλλον ακυρο. Οταν πληροφορηθηκε οτι το μαθημα που εξεταζομαστε ειναι μικροτερου εξαμηνου ειπε πως το αυριανο μαθημα θα γινει κανονικα

ethismenos!
01-12-2006, 16:47
Πέτυχα τον κ. Κουμπαράκη στο δρόμο και είπε ότι του έτυχε κάτι έκτακτο και δεν θα μπορέσει να κάνει μάθημα σήμερα.
Δεν ξέρω τι θα γίνει με την παρουσίαση της μεταπτυχιακού...

killer_instinct
01-12-2006, 17:35
Πέτυχα τον κ. Κουμπαράκη στο δρόμο και είπε ότι του έτυχε κάτι έκτακτο και δεν θα μπορέσει να κάνει μάθημα σήμερα.
Δεν ξέρω τι θα γίνει με την παρουσίαση της μεταπτυχιακού...

http://cgi.di.uoa.gr/~mailman/pipermail/info-ys02/2006-December/000072.html

psychastheneia7
05-12-2006, 02:49
Σχετικα με τη συζητηση που εγινε για τις ασκησεις του βιβλιου οριστε.

Οτι χρειαζεται ειναι εδω και στα ελληνικα.

Θα ανεβασω και στη λιστα το λινκ μολις λυθει το προβλημα με το subscription

__Al3x@nD3r__
09-12-2006, 13:17
Kalimera!
Mporei na pei kapoios periliptika ti eipe xthes sto mathima?
(den eixe metadwseis >:[ )
Thanx

psychastheneia7
09-12-2006, 13:34
Η τηλεμεταδοση δεν εγινε διοτι το μαθημα εγινε στην αιθουσα Δ.

Αν ειχες παρακολουθησει το προηγουμενο μαθημα συνεχισε τη συζητηση περι της εννοιας του SUBST και ειπε γρηγορα την αποδειξη μεσω αξιωματων της προτασης με τον Αμερικανο που πουλησε τα οπλα στο Νονο. (5 σελιδες αποδειξη)

Εισηγαγε στη συνεχεια τις εννοιες της συνθεσης αντικαταστασεων (compose) , ενοποιητων (unifiers) και mgu's (most general unifiers)

Ειπε και πιο γενικα αξιωματα opvw to generalized modeus ponens τα οποια βιρσκουν εφαρμογη σε horn clauses.

Με ολες αυτες τις εννοιες επανελαβε την αποδειξη του Αμερικανου η οποια εβγαινε πολυ πιο γρηγορα και αυτοματα και αεξηγησε ποσο σημαντικη ειναι η χρηση τους για να κανουμε αποδειξεις.

Στο τελος μιλησε για την forward chaining διαδικασια στη βαση γνωσεων με την οποια συνεχως εισαγονται οι καινουριες προτασεις που εχουμε αποδειξει μεχρις οτου να αποδειξουμε αυτο που θελουμε (φαντασου το κατι σαν εξαντλητικη μεθοδο για να αποδειξεις κατι). Ανεφερε πως η αυξηση των δεδομενων ειναι εκρηκτικη με αυτη τη μεθοδο για αυτο και δεν ειναι καλη μεθοδος query processing γιατι μπορει να πεσει σε loops και να μην τεμρατισει.

Μιλησε και για efficient forward chaining μ ευριστικα αλλα δεν προλαβε να πει κατι παραπανω. Αυτα τα ολιγα

__Al3x@nD3r__
09-12-2006, 16:24
Ok, euxaristw!

psychastheneia7
04-01-2007, 03:06
Ειδα τη 17η νυχτα των καφετζοπουλου - δοξιαδη.

Το εργο ηταν πολυ ωραιο. Δεν το ποσταρω σε καποιο αντιστοιχο thread πρωτον γιατι πιστευω πως και αυτο το thread αντιστοιχιζεται στο γεγονος και δευτερον γιατι απευθυνεται παρα πολυ σε οσους εχουν παρει το μαθημα της τεχνητης νοημοσυνης.

Αρκετα εξυπνοι διαλογοι με κρυμμενα υπονοουμενα για τη σχεση κοινης λογικης και μαθηματικης λογικης , Πολυ ωραιες ερμηνειες απο τους περισσοτερους ηθοποιους (με αποκορυφωμα τον "Hilbert". Τι γελιο εβγαζε το ατομο) και ωραια μηνυματα και προβληματισμοι.
Η σκηνοθεσια δεν ηταν πολυ καλη και γενικα επειδη απο την παρεα υπηρχαν και ασχετοι με το θεμα απλα επεσημεναν πως καποιες καλυτερες ερμηνειες και σκηνοθεσια θα το εκαναν πιο ενδιαφερον.

Ειχε και μια καταπληκτικη σκηνη που εβαζε ο Hillbert αγνωστου εγκυροτητας προτασεις με τη μορφη κουραδων μεσα σε ενα μαραφετι με γραναζια κια φωτακια και ατμους και απο εκει εβγαιναν ασπρες δλδ αληθεις και μαυρες δηλαδη ψευδεις προτασεις-πετρες το οποιο απεικονιζει εντελως το οραμα της πληροτητας και της αποδειξης καθε μαθηματικης προτασης μεσω των υπολογιστων.

(και επιπλεον εγραψα εδω μπας και ανεβει το thread γιατι κοντεβει να περασει μηνας και δε θα φαινεται με τις default ρυθμισεις)

up up and away thread!

Tythora
04-01-2007, 03:17
(και επιπλεον εγραψα εδω μπας και ανεβει το thread γιατι κοντεβει να περασει μηνας και δε θα φαινεται με τις default ρυθμισεις)

up up and away thread!

Να στο κάνω κι εγώ bump το thread, μιας και έχεις σωστές επηρροές!:p :wavey:

emufear
04-01-2007, 03:28
Ειχε και μια καταπληκτικη σκηνη που εβαζε ο Hillbert αγνωστου εγκυροτητας προτασεις με τη μορφη κουραδων μεσα σε ενα μαραφετι με γραναζια κια φωτακια και ατμους και απο εκει εβγαιναν ασπρες δλδ αληθεις και μαυρες δηλαδη ψευδεις προτασεις-πετρες το οποιο απεικονιζει εντελως το οραμα της πληροτητας και της αποδειξης καθε μαθηματικης προτασης μεσω των υπολογιστων.

Ω ρε φίλε κορυφαίο!!! Ψήνομαι να πάω να το δω! Είχα δει του Δοξιάδη το QED και τα είχε σπάσει... Σε πάω ρε Παύλο.:wavey:

psychastheneia7
07-01-2007, 16:43
Να ρωτησω κατι ρε μαγκες???
Λεμε οτι το τελος ενος γεγονοτος πρεπει να ειναι πριν απο την αρχη του αλλου.
Ας υποθεσουμε οτι θελουμε να αναπαραστησουμε αυτον τον περιορισμο με διαστηματα μεταξυ των χρονικων σημειων e (end) και s (start).
Ισχυει οτι δλδ e<=s. Δλδ s-e>=0
Αυτη η διαφορα ομως εχει για ανω φραγμα τι??? Το απειρο θα επρεπε να του βαλουμε και το προγραμμα συνυπολογιζοντας τη φυση των αλλων περιορισμων να βρει τη λυση απο μονο του. Ομως απειρο δεν μπορουμε να βαλουμε στο C και να χρησιμοποιησουμε ενα ειδικο συμβολο (πχ το -1) το οποιο οταν θα το συναντα να εκφραζει το απειρο και ετσι να κανει τις πραξεις με βαση τη σημασιολογια του ειναι αρκετα περιπλοκο και δυσκολο...

Μπορουμε να υποθεσουμε οτι εφοσον το s πρεπει να χει γινει μεχρι το D θεωρητικα (ξεχνοντας οτι υπαρχουν αλλοι περιορισμοι) και το e πρεπει να εχει γινει απο το 0 και μετα (επισης θεωρητικα ξεχνοντας τους αλλους περιορισμους που το φρασσουν ακομα παραπανω) υποθετουμε οτι το μεγιστο που επιτρεπεται να παρει αυτη η διαφορα ειναι D-0?

Δλδ φρασσουμε το s-e στο [0,D] απο μονοι μας χειροκινητα σαν προγραμματιστες???

[0,D]
s------------------>e

//οπου D το deadline

mparmpedas
07-01-2007, 18:10
Έχω την εντύπωση οτι δεν είναι ανάγκη να γίνεται αυτό... Δεν ξέρω αν είδες τα slides (http://cgi.di.uoa.gr/~ys02/temporal-csp-1spp.pdf)για temporal reasoning... έχει ενα παρόμοιο παράδειγμα. Μάλλον οι περιορισμοί που πρέπει να βάλεις για s - e (κάθε operation) πρέπει να είναι duration <=s -e <= duration (δηλαδή να βγάλεις δύο). Το deadline αφορά το τελευταίο operation κάθε job και το 0 (ready time) το πρώτο operation κάθε job. Αμα δείς στις σελίδες 24,25,26 έχει ενα παρόμοιο παράδειγμα μόνο που αυτό έχει μεταβλητά durations

psychastheneia7
07-01-2007, 18:40
Κοιτα εχω βρει τριων ειδων περιορισμους (αν εξαιρεσουμε αυτους που μας διασφαλιζουν την αποκλειστικοτητα μιας ενεργειας σε μια μηχανη καθε χρονικη στιγμη απο τους οποιους και θα παραχθουν τα disjunctions).

Πρωτον τη σχεση που συνδεει το s με το e της ιδιας ενεργειας καποιας εργασιας. Αυτο που λες με το duration.
duration<=e-s<=duration
----------------------------------
Δευτερον τη σχεση που συνδεει οποιoδηποτε e και s χρονικη στιγμη με το 0 και το D.
Δλδ ενας πολυ γενικος περιορισμος οτι
0<=t-0<=D το οποιο προφανως ειναι πολυ γενικο αλλα ειναι dummy περιορισμος για να λυθει σωστα το προβλημα και δεν θα παραγει ανεπιθυμητα incosistencies και ο περιορισμος
----------------------------------
Και τριτον περιορισμο οτι οι ενεργειες θα βγουν με τη σειρα. Δλδ το e point μιας ενεργειας να ειναι πριν το s point της επομενης της.
Αυτο που εγραψα και στο προηγουμενο μηνυμα μου. Ετσι πιστευω πως αποκωδικοποιεται το συνολο των περιορισμων χωρις παραλειψεις.

Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι πως αυτη η τελευταια σχεση θα αναπαρασταθει.

Αυτο που λες εσυ αφορα το 2ο ειδος περιορισμου. Ομως δε χρειαζεται και ο τριτος περιορισμος να αναπαρασταθει καπως ωστε το προβλημα να εκφραστει πληρως?

Εστω οτι βαζουμε μονο τους δυο πρωτους που ανεφερα που ειναι και αυτοι που αναφερεις κι εσυ?

Ο αλγοριθμος λυνοντας μονο με τους ανωθι δυο περιορισμους πως θα βρει οτι το s μιας ενεργειας θα πρεπει να του δωσει τετοια τιμη απο το domain ωστε να ειναι μετα απο τα end των προηγουμενων ενεργειων? Δεν πρεπει να μπουν σαν περιορισμοι και αυτα?

mparmpedas
07-01-2007, 18:48
Αυτό που λές μπορείς να το δείς στα slides των temporal constraints, στη σελίδα 25 όταν λέει 0 <= s2 - e1 (δηλαδή e1 - s2 <= 0) ότι δηλαδή το starting time του operation 2 είναι μετά το ending time του 1. (Κάθε job εχει 2 ops στο παράδειγμα). Γενικά, δεν είναι ανάγκη να σκέφτείς πως θα βάλεις τα constraints αυτά που σου δίνει στο παράδειγμα είναι! :wavey:

psychastheneia7
07-01-2007, 19:13
Η ειμαι τοσο στοκος που δεν μπορω να κατανοησω την μη υπαρξη προβληματος η δεν μπορω να σου δωσω να καταλαβεις το προβλημα.

Τελευταια προσπαθεια. Αν δεν δεις τιποτα διαφορετικο μην απαντησεις τιποτα απλα θα προσπαθησω να ξαναδω αυτα που μου πες μπας και το καταλαβω καλυτερα.
Αυτα τα χω καταλαβει νομιζω και απο αυτα ειναι που προερχεται το προβλημα. Συμφωνω απολυτα οτι οι περιορισμοι ειναι απλα s2-e1>=0 κλπ κλπ.
Στο χαρτι μας ειμαστε μια χαρα με αυτο και το γραφουμε τελεια.
ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΟΜΩΣ
Ομως ο CSP γραφος εχει κομβους με περιεχομενο τις μεταβλητες μας και ακμες με περιεχομενο ενα διαστημα το οποιο καθοριζεται απο τις ανισοτητες της διαφορας? Ενα interval [α,β].
Στις αλλες περιπτωσεις το διαστημα εχει και α και β. Μαλιστα πολλες φορες αυτα ειναι ιδια.
Τωρα ομως το β μας ειναι αγνωστο αμεσα. Δλδ ειναι το infinity αμα δεις και σε αλλα παραδειγματα. Αυτο δεν μπορουμε να το περασουμε στη C.

Να βαλουμε εμεις εναν αριθμο για απεικονιση που θα ξερουμε οτι η διαφορα δεν θα μπορει να τον ξεπερασει ετσι ωστε να κυλησει το προβλημα μας?

Αυτο... Ελπιζω να μην ειμαι εγω ο βλακας :D :D :p :wavey:

Γενικά, δεν είναι ανάγκη να σκέφτείς πως θα βάλεις τα constraints αυτά που σου δίνει στο παράδειγμα είναι! :wavey:

Το προβλημα μου ειναι δλδ πως θα τα περασω στο pc. Πως θα απεικονισω το infinity μιας και μιλαμε για διαστηματα.

mparmpedas
07-01-2007, 19:21
Δεν είναι ανάγκη να αναπαραστήσεις το infinity... σε κάθε περιορισμό, έχεις δύο μεταβλητές και μία σταθερά, π.χ. x0 - x1 <= 5. Αυτό δημιουργεί μια ακμή απο το χ1 κόμβο στο χ0 με βάρος 5. Αυτό μόνο πρέπει να κάνεις εσύ, στο τέλος τη λύση σου την δίνει ο floyd warshall (αν υπάρχει διαγώνιο στοιχείο με τιμή κάτω απο το μηδέν είναι inconsistent)... Δεν υπάρχει η ένοια του interval ή οτιδήποτε άλλο

edit: μάλλον βλέπεις το constraint network, ένα slide πιο κάτω είναι o distance graph και αυτό πρέπει να αναπαραστήσεις

psychastheneia7
07-01-2007, 19:50
Αυτο που λες ειναι simple temporal CSP. Ειναι CSP χωρις disjunctions Ομως στο προβλημα που μας δινει υπαρχουν δισξθνψτιονσ. Υπαρχουν εναλλακτικες επιλογες. Οχι για τους περιορισμους που συζηταμε τοση ωρα αλλα για αυτους που μας λενε οτι στην ιδια μηχανη δεν μνπορου να γινονται δυο ενεργειες ταυτοχρονα. Δλδ μια ενεργεια μιας εργασιας μπορει να γινει ειτε πριν ειτε μετα απο την αλλη ενεργειας αλλη εργασιας που πρεπει να γινει στην ιδια μηχανη.

Εκει δεν μπορεις να τρεξεις Floyd-Warshall καθως δεν επιτρεπεται η αναπαρασταση των distance graphs (αν εχω διαβασει καλα τη θεωρια αν και νομιζω πως ετσι ειναι γιατι το χω δει εσ διαφορα papers).
Πρεπει να φτιαξουμε τον γραφο του CSP με τις ακομες που απεικονιζουν τα διαστηματα και απο εκει να διαλεξουμε μια απο τις λυσεις που μας εχει προταθει και που εχουν αναπτυχθει.

Μια λυση ειναι να λυσουμε το γραφο για τους μη διαζευκτικους περιορισμους με Floyd-Warshall και για αυτο να δουμε μετα τι γινεται με τις διαζευξεις. Ισως να ειναι καλυτερο και αλγοριθμικα συμφωνα με την divide n conquer τεχνικη αλλα και παλι το ιδιο προβλημα στην αναπαραστααση περιορισμων προκυπτει και στις διαζευξεις. Και παλι εχουμε απλους περιορισμους της μορφης x-j<=a .

thnx παντως για την βοηθεια. Θα τα κοιταξω καλυτερα μπας και το χω καταλαβει ολο λαθος

mparmpedas
07-01-2007, 19:54
Εκει δεν μπορεις να τρεξεις Floyd-Warshall καθως δεν επιτρεπεται η αναπαρασταση των distance graphs (αν εχω διαβασει καλα τη θεωρια αν και νομιζω πως ετσι ειναι γιατι το χω δει εσ διαφορα papers).

Μπορείς να δοκιμάζεις ένα απο τα constraints (του disjunction) κάθε φορά. Αν ο γράφος είναι consistent τότε προχωράς, διαφορετικά backtracking...

psychastheneia7
07-01-2007, 19:56
Μπορείς να δοκιμάζεις ένα απο τα constraints (του disjunction) κάθε φορά. Αν ο γράφος είναι consistent τότε προχωράς, διαφορετικά backtracking...

Αυτη ειναι η απλη υλοποιηση. Τι γινεται ομως στην κατασκευη του meta-csp γραφου?

mparmpedas
07-01-2007, 20:03
Δεν χρειάζεται να αναπαραστήσεις οτιδήποτε άλλο, αν φτιάξεις το γράφο και με κάποια μέθοδο αναθέσεις κάποια τιμή στα disjunctions και ο γράφος είναι consistent, το distance graph του floyd warshall (η πρώτη γραμμή του) θα σου δώσει την τιμή για κάθε μεταβλητή (starting time of op1, ending time etc)

//edit: τι εννοείς η απλή υλοποίηση; Αυτή είναι η "δύσκολη" που προτάθηκε.. :p

psychastheneia7
07-01-2007, 20:12
nothing. forget about it.

σε ευχαριστω πολυ. το πιασα το ζουμι!!! :wavey:

psychastheneia7
09-01-2007, 19:21
Βαθμοι 1ης σειρας ασκησεων.

A/A ΑΜ 1 2 3 4 5 6-7 Σύνολο Σχόλια
1 m841 10 9 8 9 10 85 131
2 m850 10 10 10 10 10 150 250 Bonus
3 m863 10 9 8 9 10 140 186
4 std01142 7 0 10 10 6 85 118
5 std02021 10 10 9 10 10 125 174
6 std02049 8 10 5 0 0 115 138
7 std02058 9 9 10 10 10 125 173
8 std02144 10 8 7 8 0 135 168
9 std02188 5 6 8 6 0 60 85
10 std03098 10 9 10 9 10 100 148
11 std03147 0 0 0 0 0 115 115
12 std03246 7 8 0 5 0 120 140
13 std04001 5 6 10 8 10 70 109
14 std04008 8 5 10 7 0 90 120
15 std04014 10 8 8 9 3 55 93
16 std04018 10 8 10 10 10 135 183
17 std04027 10 10 8 9 0 105 142
18 std04029 10 2 0 0 0 65 77
19 std04054 10 7 4 8 4 0 33
20 std04055 10 10 8 10 10 150 248 Bonus
21 std04082 8 10 7 8 0 35 68
22 std04093 8 7 9 7 0 135 166
23 std04099 10 10 10 9 6 105 150
24 std04136 8 10 10 10 7 120 165
25 std04186 10 10 10 10 10 140 190
26 std04188 10 10 6 10 6 140 182
27 std04215 8 9 8 7 6 125 163
28 stud0515 8 6 0 10 0 100 124

nvs
11-01-2007, 16:16
Έχει κανένας pass για την lpa prolog 16 bit;

Έστειλα e-mail και καλά μου λέει ότι δεν υπάρχει η διεύθυνση ... (?)

psychastheneia7
11-01-2007, 16:33
Η LPA Prolog είναι αρκετά καλή, αν δε τη βρεις πες μου να στη στείλω, 2 δισκέττες 1.44 MB είναι μόνο..;-)

Απο το thread των αρχων γλωσσω προγραμματισμου.
Στειλε pm στο παληκαρι. Δεν φανταζομαι να εχει προβλημα

SWI PROLOG (Απο το ιδιο thread) (http://www.forums.gr/showpost.php?p=373235&postcount=55) ειναι παντως κομπλε

nvs
11-01-2007, 18:15
k ευχαριστώ.

Κατέβασα την SWI και είναι ο.κ. ;-)

psychastheneia7
20-01-2007, 03:06
Θυμαται/ξερει/μπορει να ποσταρει κανεις το link με το site που μας παρεχει πολλα στιγμιοτυπα για job shop scheduling προβληματα για να τα περασουμε σαν input στον κωδικα μας?
Αυτο που μας ειπαν για παραδειγματα inputs... :-( :confused: :confused: :confused:
Εχω σηκωσει ολο το site και δεν το βρισκω. Ειμαι πολυ αμπαλος

psychastheneia7
20-01-2007, 03:12
Ακυρο.
Το βρηκα
Ω ρε μας μαμησανε
Τι γκουμουτσες ειναι αυτες???
Ας ελπισουμε οτι θα με κανει περηφανο ο κωδικας μου ;-) :baby: :baby:
input examples (http://people.brunel.ac.uk/~mastjjb/jeb/orlib/files/jobshop1txt)

//Πηγα να κανω ενα αστειο να το τρεξω για το 20Χ15 και με κατι προχειρους υπολογισμους με την προοδο που εβλεπα ε θα μου επαιρνε περιπου 2,5 μερες!!! :D :D :D :-(

forgion
20-01-2007, 10:18
Καμια παράταση παίζει?

psychastheneia7
20-01-2007, 16:16
Ειχε ειπωθει τιποτα???

Οσον αφορα τη 2η νομιζω θα παιξουμε με τα ορια του καθηγητη να ζητησουμε παραταση δεδομενου οτι ανηκε στο 2ο σετ ασκησεων το οποιο εχει παραδοθει πολυ καιρο τωρα.
Για το 3ο μακαρι αν και θυμαμαι ειχε πει οτι δε θελει να μπλεκει μετα τις εξεταστικες για να μην τον κατηγορουνε οτι αργει να βγαζει τα αποτελεσματα

__Al3x@nD3r__
20-01-2007, 16:44
Μπορεί κάποιος να μου πει πώς μπορώ να δηλώσω ακέραιο σε μια συνάρτηση στην prolog?

psychastheneia7
20-01-2007, 16:54
Δεν κανεις δηλωσεις του τυπου των μεταβλητων. Στην prolog οριζεις απλα τις συναρτησεις.
Και απο εκει το προγραμμα οριζει μονο του τον τυπο στην εκαστοτε κληση.
Δλδ εν τελει δεν κανει δηλωση των μεταβλητων

//Πχ αμα του πεις καπου
sum(Χ,Υ,Ζ):- Z is X+Y
για την προσθεση του Χ+Υ να ειναι το Ζ
και καλεσεις
sum(1,2,Z) αυτος θα καταλαβει μονος του οτι το Z θα ειναι ακεραιος

η ακομα καλυτερα αμα κανεις σκετο το query
?- Z is 1+2
θα καταλαβει οτι το Ζ ειναι ακεραιος

αν κανεις

?- Ζ is 1.1 + 2.3
θα καταλαβει οτι το Z ειναι float

αμα του κανεις προσθεση του α + b θα σου επιστρεψει λαθος.

////Κατι τετοιο αναρωτιοσουν? Σου ελυσα τις αποριες τελος παντνω?

__Al3x@nD3r__
20-01-2007, 17:01
Thanx!
Εγω προσπαθούσα να βάλω στην ίδια συνάρτηση strings και έναν ακέριαο σαν ορίσματα!

//Ναι! Ευχαριστώ! Απλά δεν γινόταν η αρχικοποίηση του ακεραίου, δηλ του πέρναγα 0 και καταλάβαινε **

psychastheneia7
20-01-2007, 17:04
Κοτα τα κατηγορηματα απο κληση σε κληση μπορουν να αλλαζουν τυπο στα ορισματα τους.
Πχ αλλου μπορει να εχεις ΛισταΑκεραιων και σε αλλη κληση ΛισταΣυμβολοσειρων.
Σε αυτο δεν περιοριζεσαι. Απλα πρεπει να προσεχεις μην απαγορευεται καπου με τον τροπο που εχεις δηλωσει το κατηγορημα να μπορει να χρησιμοιποιειται τετοιοςτυπος.
Πχ οταν θα του πεις να κανει προσθεση χαρακτηρων θα κολλησει. Αλλα αμα το κατηγορημα δεχεται ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΤΑΒΛΗΤΗ και χαρακτηρα και ακεραιο και οτιδηποτε εσενα δε σου απαγορευεται να το κανεις

Επισης ειναι προφανες (δε νομιζω να εννοουσες κατι τετοιο) οτι ενα κατηγορημα μπορει να παιρνει σαν ορισμα εναν ακεραιο, ενα χαρακητρα, μια λιστα και οσα ορισματα θελει οτι τυπου να ναι

// αν λυθηκε το προβλημα μη σε μπερδευω αλλο γιατι δεν το κατεχω και τοσο καλα ωστε να τα εξηγω

__Al3x@nD3r__
20-01-2007, 17:11
Η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα λίγο, αλλά το πρόβλημα λύθηκε! Ευχαριστώ

psychastheneia7
20-01-2007, 17:16
Ειναι πραματα που θα τα καταλαβεις πιο πολυ με την εξασκηση με διαφορους τυπους ασκησεων.
και οχι με το να καθομαι να σου εξηγω μπουρδες τοση ωρα.

np re. Αντε καλη δουλεια

btw ενα λινκ με προβληματα σε prolog (http://http://www.hta-bi.bfh.ch/~hew/informatik3/prolog/p-99/). Κοιταχτε αυτα με το ενα αστερακι για να καταλαβετε πως λειτουργει πανω κατω η γλωσσα και αν δεν μπορειτε να τα βρειτε αλλα και για επαληθευση κοιταχτε τη λυση τους.

Εχει και υλοποιηση γραφου αλλα δεν το συνιστω. Μπερδευει πολυ το πραμα...

m@nolis
21-01-2007, 16:31
Να ρωτήσω κι εγω κάτι ρε παιδιά, στο temporal-csp-1spp.pdf στη σελίδα 27 αναφέρει οτι ο αριθμός των non-disjunctive constraints σε ένα job shop scheduling problem ισούται με n(3m+1)+2,όπου n ο αριθμός των εργασιών και m ο αριθμός των μηχανών. Στο παράδειγμα όμως που προηγείται στις σελίδες 24-26 όπου n=m=2 υπάρχουν 14 κι όχι 16(= 2*(3*2+1) + 2) περιορισμοί (σελ. 25), έτσι δεν είναι? Ποιοι είναι οι άλλοι 2? Επίσης στο ίδιο παράδειγμα κάθε ενέγεια των εργασιών δεν έχει συγκεκριμένη χρονική διάρκεια όπως στο πρόβλημά μας, αλλά κυμαίνεται μεταξύ ενός χρονικού διαστήματος (βλ. 6 <= e2 - s2 <= 10). Στην περίπτωσή μας να υποθέσω ότι αρκεί να είμαστε πιο αυστηροί θεωρώντας π.χ. ότι 6 <= e2 - s2 <= 6?

psychastheneia7
21-01-2007, 18:59
Μα δεν εχει να κανει με θεμα αυστηροτητας και διαφορετικης διατυπωσης του ιδιου προβληματος.
Εχει να κανει με το οτι ειναι δυο διαφορετικα προβληματα.
Στο ενα σου ζηταει να βρεις τα start,end times (στο δικο μας) ενω στο παραδειγμα σου ζηταει να βρεις το duration.
Δλδ καθε ενεργεια εχει σταθερη διαρκεια αλλα οταν δημιουργουμε το προβλημα δεν τη γνωριζουμε και ετσι τη θετουμε ως ενα διαστημα (αυτο πανω κατω που εννοεις κι εσυ βεβαια).
Αρα η απαντηση στο δευτερο ερωτημα ειναι ναι. Οτι εφοσον ξερεις την ακριβη διαρκεια θα ειναι λαθος (και οχι πιο χαλαρο) να μην τη βαλεις και να βαλεις κατι γενικο οπως αυτο που εχει στο παραδειγμο.
Οι περιορισμοι διατυπωνονται με τετοιο τροπο ωστε φορμαλιστικα να εκφραζουν τη σημασιολογια του προβληματος.

Οσο για το πρωτο ερωτημα δεν εχω ιδεα. Δεν τα χω κοιταξει και πολυ καλα τα slides

m@nolis
21-01-2007, 20:54
Στο ενα σου ζηταει να βρεις τα start,end times (στο δικο μας) ενω στο παραδειγμα σου ζηταει να βρεις το duration.

Κατάλαβα τι εννοείς, σ'ευχαριστώ.

Δεν τα χω κοιταξει και πολυ καλα τα slides

Δεδομένου ότι δεν παρακολουθώ τις διαλέξεις και το βιβλίο δεν εστιάζει και πολύ στις απαιτήσεις του συγκεκριμένου προβλήματος, έχεις καποα καλύτερη πηγή να μου προτείνεις, πέρα του... googling? :wavey:

ΥΓ: Επίσης στην εκφώνηση του 3ου σετ ασκήσεων αναφέρει ότι οδηγίες παράδοσης θα δοθούν στη λίστα. Έχουν δοθεί ή έσβησα κατά λάθος το mail? :confused:

nvs
22-01-2007, 02:12
Ειχε ειπωθει τιποτα???

Οσον αφορα τη 2η νομιζω θα παιξουμε με τα ορια του καθηγητη να ζητησουμε παραταση δεδομενου οτι ανηκε στο 2ο σετ ασκησεων το οποιο εχει παραδοθει πολυ καιρο τωρα.
Για το 3ο μακαρι αν και θυμαμαι ειχε πει οτι δε θελει να μπλεκει μετα τις εξεταστικες για να μην τον κατηγορουνε οτι αργει να βγαζει τα αποτελεσματα

Η 2η άσκηση είναι τέρας. Μπορείς να της δώσεις όσο χρόνο θες και να στον αναλώσει. Οπότε, κατά τη γνώμη μου, αξίζει να το μελετήσει παραπάνω κανείς και να μπορέσει να δει και το fc αλλά και τα ασύμμετρα προβλήματα στην πράξη. Με πίεση χρόνου, απλά θα προχωρήσουμε λιγότερο την άσκηση και θα δούμε λιγότερα.

Επομένως, το ότι είναι κλειστή η σχολή είναι ένας παραπάνω λόγος να μας δωθεί παράταση γιατί θα μπορούμε να αφιερώσουμε περισσότερο χρόνο, που ούτως ή άλλως έχουμε, για να μελετήσουμε καλύτερα την άσκηση ;-)

Τέλος πάντων,

Κανένας εθελοντής για να διασταυρώσουμε αποτελέσματα;

Τουλάχιστο στο δεδομένο πρόβλημα 6Χ6.

psychastheneia7
22-01-2007, 02:24
Κατάλαβα τι εννοείς, σ'ευχαριστώ.

Δεδομένου ότι δεν παρακολουθώ τις διαλέξεις και το βιβλίο δεν εστιάζει και πολύ στις απαιτήσεις του συγκεκριμένου προβλήματος, έχεις καποα καλύτερη πηγή να μου προτείνεις, πέρα του... googling? :wavey:

ΥΓ: Επίσης στην εκφώνηση του 3ου σετ ασκήσεων αναφέρει ότι οδηγίες παράδοσης θα δοθούν στη λίστα. Έχουν δοθεί ή έσβησα κατά λάθος το mail? :confused:

οδηγιες δεν εχουν δοθει στη λιστα ακομα να πω την αληθεια.
Εχω καποια σειρα απο papers που αφορουν το θεμα. Αν θες να στα στειλω πες μου και pm me καποιο mail. Ωστοσο τη δεδομενη χρονικη στιγμη δεν ξερω αν ειναι συνετο να κατσεις να ξεκινησεις το διαβασμα.
Παντως ενα πολυ καλο ειναι αυτο που ανεβασε στο site απο Dechter,Meiri,Pearl.
Εγω απο εκει το διαβασα αλλα ειναι λιγο τερατακι και εξειδικευμενο

psychastheneia7
22-01-2007, 02:27
Η 2η άσκηση είναι τέρας. Μπορείς να της δώσεις όσο χρόνο θες και να στον αναλώσει. Οπότε, κατά τη γνώμη μου, αξίζει να το μελετήσει παραπάνω κανείς και να μπορέσει να δει και το fc αλλά και τα ασύμμετρα προβλήματα στην πράξη. Με πίεση χρόνου, απλά θα προχωρήσουμε λιγότερο την άσκηση και θα δούμε λιγότερα.

Επομένως, το ότι είναι κλειστή η σχολή είναι ένας παραπάνω λόγος να μας δωθεί παράταση γιατί θα μπορούμε να αφιερώσουμε περισσότερο χρόνο, που ούτως ή άλλως έχουμε, για να μελετήσουμε καλύτερα την άσκηση ;-)

Τέλος πάντων,

Κανένας εθελοντής για να διασταυρώσουμε αποτελέσματα;

Τουλάχιστο στο δεδομένο πρόβλημα 6Χ6.

πως θα διασταυρωσουμε αποτελεσματα οταν οχι μονο οι δεδομενες λυσεις αλλα και τα διαστηματα των λυσεων παραγουν πολλους δυνατους συνδυασμους?
Παραγεις minimal network??
Ειναι το μονο στανταρ πραμα το οποιο ειναι χαρακτηριστικο του προβληματος. Ο γραφος αποστασεων για μια δεδομενη λυση που βρηκαμε μπορει να παιζει απο προγραμμα σε προγραμμα αναλογα με το ποιες περιπτωσεις αναζητα πρωτα το x προγραμμα και ποιες το y

Στο 6Χ6 παντως με ενα αρκετα σφιχτοδεμενο deadline 60 μου εκανε μιση ωρα να βγαλει αποτελεσμα.
Οταν δλδ πρεπει να ψαξει πολυ για να βρει λυση και δεν το βρισκει με την πρωτη αναθεση

Αυτο ειναι το input

6 6
60
2 1 0 3 1 6 3 7 5 3 4 6
1 8 2 5 4 10 5 10 0 10 3 4
2 5 3 4 5 8 0 9 1 1 4 7
1 5 0 5 2 5 3 3 4 8 5 9
2 9 1 3 4 5 5 4 0 3 3 1
1 3 3 3 5 9 0 10 4 4 2 1

και ακριβως στο ιδιο προβλημα με deadline 90 βρηκε σε 12 δευτερολεπτα... :-( τραγικο???

nvs
22-01-2007, 02:42
Αν θες κάνω λάθος, για ένα δεδομένο πρόβλημα ο τελικός distance matrix πρέπει να είναι είτε ο Χ είτε ο ανάστροφος του Χ.

Η κάτι έχω χάσει;

psychastheneia7
22-01-2007, 02:53
Για ενα απλο προβλημα χωρις διαζευξεις.
Σωστα μεχρι εδω?
Η εχω χασει εγω κατι?

nvs
22-01-2007, 02:58
Σκέφτομαι αν και με διαζεύξεις θα ισχύει το ίδιο.

Αλλά πατάτα πέταξα. Η ώρα φταίει.

Φυσικά και δεν θα ισχύει αφού εξαρτάται από τις διαξεύξεις που θα έχει προσθέσει η εκάστοτε λύση.

.. οπότε άκυρο..

mparmpedas
22-01-2007, 03:14
Αυτο ειναι το input

6 6
60
2 1 0 3 1 6 3 7 5 3 4 6
1 8 2 5 4 10 5 10 0 10 3 4
2 5 3 4 5 8 0 9 1 1 4 7
1 5 0 5 2 5 3 3 4 8 5 9
2 9 1 3 4 5 5 4 0 3 3 1
1 3 3 3 5 9 0 10 4 4 2 1

και ακριβως στο ιδιο προβλημα με deadline 90 βρηκε σε 12 δευτερολεπτα... :-( τραγικο???

Emena mou to vgale se 5 secs... (me deadline 60). Isws einai i seira ton constraints isos kati exoume kanei lathos ktl ktl :p

psychastheneia7
22-01-2007, 03:15
Emena mou to vgale se 5 secs... (me deadline 60). Isws einai i seira ton constraints isos kati exoume kanei lathos ktl ktl :p

1-0 :-( :-( :-(

Ψηνεσαι να το δοκιμασεις για deadline 60 για ρεβανς?????? :D :D :D

mparmpedas
22-01-2007, 03:17
Me deadline 60 to dokimasa :o Pantws arxika tin eftia3a se C++ k to grafo me arrays. Meta apo arketo debugging xoris apotelesma ekana to grafo me 2d vectors. Poli argo tre3imo kai runtime errors... opote tin egrapsa se C sharp kai isixasa

psychastheneia7
22-01-2007, 03:18
Me deadline 60 to dokimasa :o Pantws arxika tin eftia3a se C++ k to grafo me arrays. Meta apo arketo debugging xoris apotelesma ekana to grafo me 2d vectors. Poli argo tre3imo kai runtime errors... opote tin egrapsa se C sharp kai isixasa

και σε ποση ωρα βρηκες αποτελεσμα?????
Ρε μου ειχε αλλαξει την παναγια. Ασε κιολας που εχει και stackoverflow απο την αναδρομη για μεγαλα δεδομενα και δεν ξερω τι να κανω. Ελπιζω να βρισκει λυση "νωρις"

mparmpedas
22-01-2007, 03:20
se 5 secs :P Den 3erw pantws sinistw c#/java, na pezeis me deiktes se tetoies ergasies einai periergo. To kana kai se Dev arxika, me auto to debugger pou den kanei tipota...

edit:
auto omos den telionei me tipota

13 2
20
1 5 0 3
0 1 1 1
0 2 1 1
1 2 0 5
0 1 1 1
0 1 1 1
1 2 0 2
0 1 1 1
0 1 1 1
1 4 0 1
0 1 1 1
0 1 1 1
1 4 0 1

psychastheneia7
22-01-2007, 03:26
Ου να μου χαθεις. Ακουσ εκει 5 δευτερολεπτα...:-(
Μακαρι να τα ξερα ολα αυτα.
Mε C την παλευω μοναχα αν και λεει η γλωσσα της τεχνητης που χρησιμοποιειται τωρα ειναι python.
Αν δεν το ψαχνεις και λιγο μονος σου δεν πας πουθενα ρε πουστη μου

nvs
22-01-2007, 03:27
deadline=60
jobdata=2,1,0,3,1,6,3,7,5,3,4,6
jobdata=1,8,2,5,4,10,5,10,0,10,3,4
jobdata=2,5,3,4,5,8,0,9,1,1,4,7
jobdata=1,5,0,5,2,5,3,3,4,8,5,9
jobdata=2,9,1,3,4,5,5,4,0,3,3,1
jobdata=1,3,3,3,5,9,0,10,4,4,2,1

-00:00:03.5781250 :-)

Στις τελευταίες γραμμές (κάτω δεξιά) παίρνω κάτι τρελά τεράστια νούμερα, έχει βάση;

nvs
22-01-2007, 03:31
deadline=20
jobdata=1,5,0,3
jobdata=0,1,1,1
jobdata=0,2,1,1
jobdata=1,2,0,5
jobdata=0,1,1,1
jobdata=0,1,1,1
jobdata=1,2,0,2
jobdata=0,1,1,1
jobdata=0,1,1,1
jobdata=1,4,0,1
jobdata=0,1,1,1
jobdata=0,1,1,1
jobdata=1,4,0,1

-00:00:02.8593750

Η εσύ έχεις κάνει λάθος ή εγώ :confused:

psychastheneia7
22-01-2007, 03:31
Φαινεται εγω θα το παιρνω απο την αλλη ακρη.
Μαλλον πρεπει να αλλαξω τη σειρα που τα μελεταω

m@nolis
22-01-2007, 14:58
Εκ της λίστας:

"Mporeite na paradwsete tis askhseis ths 3hs seiras kai thn
programmatistikh ths 2hs seiras thn allh Deytera 29/01.

Epishs sth selida yparxoyn odhgies gia to pws tha paradwsete thn
programmatistikh askhshs ths 2hs seiras."

;-) :-) :D :wavey: :wavey: :D :-) ;-)

nvs
26-01-2007, 13:36
Στο δοσμένο 6χ6 πόσο είναι το μικρότερο deadline που σας δίνει λύση; :confused:

porosis
26-01-2007, 21:29
Στο δοσμένο 6χ6 πόσο είναι το μικρότερο deadline που σας δίνει λύση; :confused:

Για 55 δίνει:

2 12 16 27 39 49
0 8 15 29 40 50
3 8 12 20 29 30
8 15 29 34 37 46
13 22 25 42 51 54
13 17 20 30 45 54

στο 54 και κάτω βγάζει inconsistency.

nvs
28-01-2007, 04:12
k thanx

:-)

mparmpedas
28-01-2007, 23:14
to problima 5 (tis tritis siras askisewn) einai toso aplo oso nomizw oti einai h mipws den katalaba kati? dld arkei ena anadromiko katigorima?

emufear
20-03-2007, 14:18
Bghkan oi bathmoi ths 2hs seiras askhsewn!!
Mporeite na toys deite apo th selida toy mathimatos.

--
Zoi

m@nolis
14-04-2007, 00:05
Kalispera kai Xronia Polla,

Anakoinwthikan sto site tou mathimatos
oi vathmoi ths 3hs ergasias.

Iris
.....10 chars

Malgor21
03-09-2007, 22:52
Reviving...

An kapoios exei yliko gia to mathima as to anevasi sto allo meros

anthikos
04-09-2007, 12:28
Reviving...

An kapoios exei yliko gia to mathima as to anevasi sto allo meros

Συμφωνώ και επαυξάνω,θα βοηθήσει πολύ!

Malgor21
05-09-2007, 11:39
Παιδια θυμαται κανεις τη λυση στην εργασια 1 ερωτημα 5 ? που λεει για τον
Graph-Search και παραδεκτη-μη συνεπης (admissible inconsistent) heuristic

anthikos
05-09-2007, 13:52
Παιδια θυμαται κανεις τη λυση στην εργασια 1 ερωτημα 5 ? που λεει για τον
Graph-Search και παραδεκτη-μη συνεπης (admissible inconsistent) heuristic

Τις έχω απο το φροντιστήριο όλες τις λύσεις,αλλά έχουν σχηματάκια κλπ., ελπίζω μέχρι αύριο να τις έχω σκανάρει για να τις ανεβάσω. Αν κάποιος προλαβαίνει νωρίτερα, ευπρόσδεκτος..

mparmpedas
05-09-2007, 13:58
i lisi itane kati tetio:

h:
S = 7
B = 5
A = 1
G= 0

(S,B) kostos = 2
(S,A) kostos = 4
(B,A) kostos = 1
(A,G) kostos = 4

to veltisto monopati einai to SBAG (7)
eno me to heuristic afto pernoume SAG (8)

Malgor21
05-09-2007, 19:10
mia alli erwtisi dwro
itan kai askisi sti triti ergasia
otan leme (V=gia kathe,v=Or)
(Vx) (P(x)vQ(x)) => (VxP(x))v(VxQ(x)

ta Vx sto deftero kommati milane gia tin idia metabliti?
dld sti sigekrimeni periptosi kartesiano ginomeno?

MorMenel
06-09-2007, 07:53
Τελικά γράφουμε με ανοιχτά βιβλία ή κλειστά;
Και οταν λέμε ανοιχτά βιβλία ξέρει κανείς τι εννοεί;(βιβλίο, σημειώσεις,όλα;)

mparmpedas
06-09-2007, 12:12
mia alli erwtisi dwro
itan kai askisi sti triti ergasia
otan leme (V=gia kathe,v=Or)
(Vx) (P(x)vQ(x)) => (VxP(x))v(VxQ(x)

ta Vx sto deftero kommati milane gia tin idia metabliti?
dld sti sigekrimeni periptosi kartesiano ginomeno?

xwris na eimai 100% nomizw oti pezei rolo to scope, diladi to x sti

(VxP(x))v(VxQ(x)

afora to Vx pou einai pio konta

Τελικά γράφουμε με ανοιχτά βιβλία ή κλειστά;
Και οταν λέμε ανοιχτά βιβλία ξέρει κανείς τι εννοεί;(βιβλίο, σημειώσεις,όλα;)

anikta vivlia, simioseis, slides ktl

MorMenel
06-09-2007, 22:18
Thanks!
Ειλικρινά αναρωτιέμαι αν ειδικά αυτό το βιβλίο τόσο τεράστιο που είναι βοηθάει σε
εξέταση.Όπως και να το κάνουμε θέλει να έχεις λίγο μπράτσα για να το χειριστείς !!!
Άντε καλή μας επιτυχία !!!

__Al3x@nD3r__
08-09-2007, 14:20
Θυμάται κάποιος τη λύση του 3ου ερωτήματος της 3ης εργασίας;
thanx..

QuickSilver*
09-09-2007, 15:29
Θυμάται κάποιος τη λύση του 3ου ερωτήματος της 3ης εργασίας;
thanx..

1. φ : για καθε x [P(x) ^ -P(x)]
2. υπαρχει x για καθε y, x = y
3. υπαρχει x υπαρχει y [ x != y && για καθε z, x = z || y = z ]
4. φ : για καθε x [P(x) v -P(x)]

MorMenel
27-09-2007, 17:58
Τα αποτελέσματα γιατί αργούνε τόσο???Ξέρει κανείς?

anthikos
28-09-2007, 19:01
Τα αποτελέσματα γιατί αργούνε τόσο???Ξέρει κανείς?

Και που βγήκαν.....:-( :-( :-( :p

Τόσος χρόνος για το 6:-( ..Πρέπει να το στρώσει λίγο το μάθημα ο Κουμπαράκης.

Άντε καλή συνέχεια...

killer_instinct
28-09-2007, 21:39
14 άτομα το έδωσαν.
Δεν είναι στατιστικά αυτά για ένα από τα κορυφαία μαθήματα της πληροφορικής...

psychastheneia7
28-09-2007, 23:34
Εξισου γελοιο ειναι το στατιστικο αυτων που δηλωσαν το μαθημα.

Hellscream
29-09-2007, 00:41
Giati toso tragika ta apotelesmata re paidia?
Skeftomoun na to dhlwsw to mathima ayto to eksamhno alla me ayta pou eida:-(

QuickSilver*
29-09-2007, 02:22
poia tragikothta?

- ma8hma pou dhlwsan 14 atoma kai perasan oloi (ok plhn enos!)
- opou to 10 den htan tou 8eou opws ginetai se alla ma8hmata ( k den eimai egw autos pou to phre :D )

- xronovores oi ergasies omws eixan apanthsh ana pasa stigmh apo voh8ous + koumparakh gia opoiadhpote aporia
sou elege malista na pas kai ekei na sou ekshghsei o,ti h8eles (den kserw an to ekane vevaia kaneis fetos omws uphrxe h protroph)
ergasies = 50% tou va8mou pou pragmatika exei endiaferon na asxolh8eis eidika an sou aresei to ma8hma (kai ta pas kala me ton programmatismo :tounge: )

- epishs to diagwnisma ustera apo tis askhseis pou eixes kanei kai se eixan voh8hsei na ma8eis se arketo va8os to ma8hma
+me anoixta vivlia gia na mh 8umasai tupous kai istories apeksw
sou htan pio eukolo gia to allo 50% afou htan pragmata pou hdh eixes eksaskhsei spiti sou

+to 40% bonus 8ema pou sou vazei sto diagwnisma (arkei na prolaveis tis 3 wres - egw px prolava)

+to bonus pou sou edine se ka8e programmatistikh ergasia an paredides enan pio organwmeno kwdika (kai uphrksan 3-4 atoma stous 14 pou to petuxan!)

- o xronos pou sou epairne mesa sth diarkeia tou eksamhnou htan polus
se auton omws xtizeis varuthta 50% tou ma8hmatos kai se voh8a polu sto allo 50% (diagwnisma)
opote einai logiko na exei megaluterh varuthta kai se xrono se sxesh me alla ma8hmata
(den einai oute to 1o oute to teleutaio pou sou trwei xrono, isa isa edw tou zoumi fainotan analogo ths apaithtikothtas! :baby: )

- kai telos katanohtes apo ton idio dialekseis + 2-3 dialekseis gia luseis twn askhsewn pou sou eixe valei sth diarkeia tou eksamhnou sunolika wste na mhn exeis kena se standard gnwseis

ola auta de sun8etoun tragikothta

den plekw to egkwmio kanenos :-)
alla kalo einai oi metagenesteroi na kseroun ola osa aforoun to ma8hma

to mono arnhtiko pou mou erxetai twra htan isws o ligos xronos sto diagwnisma (oloi apo o,ti eida piesthkame ligo polu)

filika:wavey:

Deep_Floyd
29-09-2007, 02:38
poia tragikothta?

- opou to 10 den htan tou 8eou opws ginetai se alla ma8hmata ( k den eimai egw autos pou to phre :D )

- xronovores oi ergasies omws eixan apanthsh ana pasa stigmh apo voh8ous + koumparakh gia opoiadhpote aporia
sou elege malista na pas kai ekei na sou ekshghsei o,ti h8eles (den kserw an to ekane vevaia kaneis fetos omws uphrxe h protroph)
ergasies = 50% tou va8mou pou pragmatika exei endiaferon na asxolh8eis eidika an sou aresei to ma8hma (kai ta pas kala me ton programmatismo :tounge: )

- epishs to diagwnisma ustera apo tis askhseis pou eixes kanei kai se eixan voh8hsei na ma8eis se arketo va8os to ma8hma
+me anoixta vivlia gia na mh 8umasai tupous kai istories apeksw
sou htan pio eukolo gia to allo 50% afou htan pragmata pou hdh eixes eksaskhsei spiti sou

+to 40% bonus 8ema pou sou vazei sto diagwnisma (arkei na prolaveis tis 3 wres - egw px prolava)

+to bonus pou sou edine se ka8e programmatistikh ergasia an paredides enan pio organwmeno kwdika (kai uphrksan 3-4 atoma stous 14 pou to petuxan!)

- o xronos pou sou epairne mesa sth diarkeia tou eksamhnou htan polus
se auton omws xtizeis varuthta 50% tou ma8hmatos kai se voh8a polu sto allo 50% (diagwnisma)
opote einai logiko na exei megaluterh varuthta kai se xrono se sxesh me alla ma8hmata
(den einai oute to 1o oute to teleutaio pou sou trwei xrono, isa isa edw tou zoumi fainotan analogo ths apaithtikothtas! :baby: )

- kai telos katanohtes apo ton idio dialekseis + 2-3 dialekseis gia luseis twn askhsewn pou sou eixe valei sth diarkeia tou eksamhnou sunolika wste na mhn exeis kena se standard gnwseis

ola auta de sun8etoun tragikothta

den plekw to egkwmio kanenos :-)
alla kalo einai oi metagenesteroi na kseroun ola osa aforoun to ma8hma

to mono arnhtiko pou mou erxetai twra htan isws o ligos xronos sto diagwnisma (oloi apo o,ti eida piesthkame ligo polu)

filika:wavey:

Ωραία τα λες, και δε διαφωνώ σε όλα, μόνο σε πάρα πολλά!! Ο καθένας έχει την άποψή του, αλλά θα ήθελα την ερμηνεία σου σε κάτι:

Γιατί άραγε το έδωσαν μόνο 14 άτομα? Τα δήλωσαν μόνο οι "καλοί"? Ή η τεχνητή νοημοσύνη είναι για τους λίγους?

Δεν έχω καμμία διάθεση ειρωνίας, απλή απορία. Θα ήθελα να ακούσω την άποψή σου.

THE_RIDDLE
29-09-2007, 02:44
Την τελευταια φορα που το ειχε ο Τακαρος το μαθημα, το δωσανε πανω απο 80 ατομα, και τοτε το DI ειχε πολυ πιο λιγο λαο σε σχεση με τωρα. Αλλα τι να συγκρινεις τωρα, την βουρτσα με την οδοντοβουρτσα:p :tounge: :tounge:

poia tragikothta?

Παρεμπιπτοντως επειδη εχω τα νουμερα των δηλωσεων, το μαθημα φετος το δηλωσαν 256 συναδελφοι. Οι 13 ηρωες λοιπον (γιατι περι αθλου προκειται) στους 256 που "αντεξαν" να το πανε μεχρι τελους ειναι μολις το 5%... Ουτε καν αποκαρδιωτικο δεν μπορεις να το πεις αυτο το ποσοστο. Απλα δεν περιγραφεται...

Deep_Floyd
29-09-2007, 02:45
Την τελευταια φορα που το ειχε ο Τακαρος το μαθημα, το δωσανε πανω απο 80 ατομα. Αλλα τι να συγκρινεις τωρα, την βουρτσα με την οδοντοβουρτσα:p :tounge: :tounge:

Κάτσε ρε, μπορεί να υπάρχει μια καλή εξήγηση, ένας λόγος ξέρω γω.. Περιμένω την QuickSilver... :wavey:

mparmpedas
29-09-2007, 03:04
Mallon auto to 256 einai ligo plasmatiko... stin arxi pou sinithos erxete k perissoteros kosmos, giro sti 30ria imaste an den kanw lathos - toso thimamai toulaxiston (mallon akougontai kala logia gia to vivlio:p). K iparxoun k arketa atoma pou afisane to mathima gia tin epanaliptiki...

//edit gia to apokatw: egw apla eipa posa itane, to an einai liga h oxi as to krinei o kathenas opws thelei

Deep_Floyd
29-09-2007, 03:16
Mallon auto to 256 einai ligo plasmatiko... stin arxi pou sinithos erxete k perissoteros kosmos, giro sti 30ria imaste an den kanw lathos - toso thimamai toulaxiston (mallon akougontai kala logia gia to vivlio:p). K iparxoun k arketa atoma pou afisane to mathima gia tin epanaliptiki...

Λίγα δεν είναι τα 30 άτομα για Τεχνητή Νοημοσύνη?

edit:// Ναι, ναι, δεν ήταν προσωπική η ερώτηση! Sorry αν φάνηκε έτσι! Περισσότερο ρητορική και προβληματισμού ήταν! :wavey:

anthikos
29-09-2007, 03:34
Δίκιο έχει ο/η Quicksilver..Σε θέμα υποστήριξης ο ΚΟυμπαράκης και οι βοηθοί του και το όλο σύστημα ήταν άψογο. Επίσης και το μοίρασμα του βαθμού ανάμεσα σε εργασίες και γραπτό είναι πολύ ικανοποιητικό και ξεφεύγει από τα καθιερωμένα.

Εμένα τελικά η ένστασή μου είναι το μέγεθος και η δυσκολία των εργασιών αν και όντως ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και ίσως μάλιστα το μάθημα κάτι να έχανε χωρίς αυτές τις εργασίες με το δεδομένο μέγεθος και δυσκολία. Από την άλλη βέβαια εντάξει το πρώτο πακέτο ασκήσεων με τις 2 προγραμματιστικές, αλλά η δεύτερη προγραμματιστική (το δεύτερο πακέτο ασκήσεων) ξέφευγε αρκετά και όσο να 'ναι πόσες δύσκολες εργασίες να μπορείς να κάνεις μέσα στο εξάμηνο; Και κυρίως, ένας φοιτητής του 5ου εξαμήνου που θέλει να μη μείνει πίσω και να μη χάσει μαθήματα του εξαμήνου του κτλ. , πρέπει να πάρει τεχνητή μαζί με λειτουργικά και αυτό ήταν μεγάλο ζόρι.

Εκτός αν δεν πάρεις λειτουργικά, αλλά κάτι τέτοια μόνο κάποιοι psyxastheneis τα κάνουν .... :p :p :p :baby:

Δεν μπορώ να πω οτι είμαι δυσαρεστημένος όμως, το μάθημα είναι πολύ ενδιαφέρον όπως είναι. Μάλιστα είχα ακούσει οτι ο Σταματό το έκανε πολύ πιο θεωρητικό (ίσως όπως κάνει και τον Λογικό :-( ). Μια μικρή "κανονικοποίηση" στις εργασίες απλά..

MorMenel
29-09-2007, 11:43
Συμφωνώ αρκετά με την َQuickSilver (σε ότι αφορά το πόσο διαθέσιμοι είναι ο καθηγητής-βοηθοί για απορίες, το πόσο ενδιαφέρον είναι, το θετικό τρόπο αξιολόγησης κτλ), αλλά το μάθημα έχει ένα βασικό πρόβλημα που ισοσταθμίζει και ίσως υπερνικά όλα τα επιχειρήματα υπέρ του μαθήματος: είναι εξαιρετικά χρονοβόρο και έχει τις απαιτήσεις του. Αρκετά μεγάλη ύλη, τεράστιο βιβλιο που αν και καλό και πάλι δεν αρκεί (π.χ. την λογική ή την ξέρεις ήδη ή τη διαβάζεις από αλλού) και οι ασκήσεις του τρώνε πολύ χρόνο. Αν σκεφτεί κανείς ότι είναι στο 5ο εξάμηνο μαζί με λειτουργικά και Βάσεις ΙΙ (που έχουν επίσης ασκήσεις) δε μπορώ να σκεφτώ γιατί κάποιος που θέλει να περάσει 5-6 μαθήματα το εξάμηνο θα πάρει τεχνητή νοημοσύνη εκτός αν έχει τρελή κα**α για το αντικείμενο. Για κάποιες βδομάδες ασχολήθηκα αποκλειστικά με τεχνιτή και το αποτέλεσμα ήταν να μην παλέψω τα λειτουργικά. Προσωπικά θα το συνιστούσα σε καποιον που πλησιάζει το πτυχίο και έχει ελάχιστα μαθήματα.
Διότι εκτός των άλλων έχει και αρκετές προυποθέσεις όπως να μπορείς εύκολα να αναπτύξεις μια υλοποίηση, να σκαμπάζεις από αλγόριθμους και αν ήταν δυνατόν να ξέρεις προτασιακή και πρωτοβάθμια λογική, ίσως και Prolog όχι ότι αλλιώς δεν παλεύεται απλά σου τρώει το μισό εξάμηνο.

Malgor21
29-09-2007, 13:38
Δεν θεωρω πως οι ασκησεις ηταν ιδιαιτερα χρονοβορες δυσκολες για καποιον που γνωριζει προγραμματισμο . Εαν κανεις καταλαβαινε την ουσια της λυσης των προβληματων δεν θα ειχε ιδιαιτερο προβλημα . Πιστευω πως το διαγωνισμα αλλα ακομη και η ασκησεις δεν ειχαν την κλασικη μορφη εξετασης φοιτητων αλλα εξεταση καταποσον καποιος θα μπορεσει να αντιμετωπισει ενα προβλημα ΤΝ η τουλαχιστον να σκεφτει σαν ανθρωπος που λυνει προβληματα ΤΝ. Προσωπικα δεν ζοριστηκα ενω ειχα παραλληλα Λειτουργικα με Δελη Αντικειμενοστραφη και Αρχες γλωσσων Προγρ. Ισως το τελευταιο βοηθησε γιατι ειχα ακουσει αρκετα πραγματα για Λογικη/Prolog. Δεν λεω πως ειμαι καποιος super-φοιτητης , αλλα πιστευω πως αν ειχες προγραμματιστικη ανεση τα προβληματα απο αποψη ΤΝ ειχαν λυθει σχεδον ηδη απο τις βοηθειες που εδινε

psychastheneia7
29-09-2007, 16:08
Την τελευταια φορα που το ειχε ο Τακαρος το μαθημα, το δωσανε πανω απο 80 ατομα, και τοτε το DI ειχε πολυ πιο λιγο λαο σε σχεση με τωρα. Αλλα τι να συγκρινεις τωρα, την βουρτσα με την οδοντοβουρτσα:p :tounge: :tounge:

Παρεμπιπτοντως επειδη εχω τα νουμερα των δηλωσεων, το μαθημα φετος το δηλωσαν 256 συναδελφοι. Οι 13 ηρωες λοιπον (γιατι περι αθλου προκειται) στους 256 που "αντεξαν" να το πανε μεχρι τελους ειναι μολις το 5%... Ουτε καν αποκαρδιωτικο δεν μπορεις να το πεις αυτο το ποσοστο. Απλα δεν περιγραφεται...

Κάτσε ρε, μπορεί να υπάρχει μια καλή εξήγηση, ένας λόγος ξέρω γω.. Περιμένω την QuickSilver... :wavey:

To 256 ειναι απολυτως παραπλανητικο.
Οπως ειπε και ο mparmpedas δεν ειναι καθολου αντιπροσωπευτικο του ποσοι θελαν να παρακολουθησουν το μαθημα. Ειναι ωστοσο παρα πολυ αντιπροσωπευτικο του ποσοι θελαν ενα πολυ γαματο συγγραμα.
Στις πρωτες διαλεξεις παρακολουθουσαν 40 ατομα το πολυ και δε νομιζω πως το ποσοστο 14/40 απεχει τοσο πολυ οσο κραζουμε απο τα ποσοστα ολων των αλλων μαθηματων.

Επισης μια ερμηνεια η οποια προσπαθει να ερμηνευσει την ψυχολογια ενος φοιτητη ειναι οτι δε μπορει να νιωθει τοσο πιεσμενος απο δυσκολες εργασιες και προτιμα να διαβαζει για τον βαθμο στην περιοδο της εξεταστικης για αυτο και πολλοι παρατησαν το μαθημα διοτι προτιμησαν να παρακολουθησουν τα πολυ δυσκολα και υποχρεωτικα λειτουργικα, τα γραφικα και οτιδηποτε αλλο.
Επισης η δυσκολια της εργασιας εχει να κανει και με το αντιστοιχο βαρος που εχει στον τελικο βαθμο.

Για να κανω εν ολιγοις την κριτικη μου.
Το μαθημα ηταν δυσκολο.
Το παραδεχτηκε και ο ιδιος ο Κουμπαρακης.
Ας μη δημιουργουμε μυθους ομως.
Κατ αρχας ας μη λεμε πως αυτοι που παρακολουθουσαν ηταν ηρωες και το εκαναν απο υπερπροσπαθεια η αυτοθυσια.
Αποτι βλεπω οι περισσοτεροι περασαν και τα λογια που ακουγονται απο αυτους εδω δεν ειναι και τοσο ασχημα.
Επισης οι εργασιες ειχαν απιστευτο ενδιαφερον μεχρι που μπορουσαν να αποκτησουν και ερευνητικο χαρακτηρα αν προσεφεραν στατιστικες σημαντικες και δεν ηταν ασκησεις βγαλμενες απο ενα τυχαρπαστο βιβλιο μονο και μονο για να δεις οτι καταλαβες 2-3 σαχλαμαριτσες.
Οι 2 προγραμματιστικες ασκησεις πουαθροιστικα πιαναν 2 μοναδες ηταν αυξημενης δυσκολιας ωστοσο ο καθηγητης προσεφερε για τις εργασιες συνολικα 5 μοναδες συν μιση μοναδα μπονους στην πρωτη εργασια, μιση στη δευτερη και αλλες 20/13 στο γραπτο.

Ο καθηγητης ηταν πολυ καλος γνωστης του αντικειμενου και η δουλεια του με τις διαφανειες τα φροντιστηρια και τις εργασιες ηταν πολυ σχολαστικη.

Γενικα το μαθημα ηταν πολυ καλο και ενδιαφερον για καποιον που θελει να το παρει και καλο θα ηταν ατομα τα οποια δεν το παρακολουθουσαν το μαθημα να ξερουν οτι τα φαινομενα μπορει και να απατουν
Αν συνδυαστει στο επομενο εξαμηνο με τη μειωση της δυσκολιας την οποια σκεφτοταν ο κυριος Κουμπαρακης στη διδασκαλια τοτε ειναι ενα αριστο μαθημα να δηλωσει καποιος.

//επισης να προσθεσω οτι δεν πιστευω οτι η τεχνητη νοημοσυνη ειναι για τους καλους μονο. Ετσι οπως διδαχθηκε δηλαδη.
Απλα ειχε πολυ καλη κλιμακωση βαθμων.
Ο καθενας επαιρνε πανω κατω αυτο που του αξιζε και αυτο που αφιερωσε στο μαθημα.
Δεν ηταν για το θεο το 10αρι αλλα δεν ηταν ουτε ξεφτιλισμενο.

Εν κατακλειδι μακαρι να ταν κι αλλα μαθηματα στη σχολη κατ εμενα ετσι.

Malgor21
29-09-2007, 20:10
Αν συνδυαστει στο επομενο εξαμηνο με τη μειωση της δυσκολιας την οποια σκεφτοταν ο κυριος Κουμπαρακης στη διδασκαλια τοτε ειναι ενα αριστο μαθημα να δηλωσει καποιος.

Πιστευω πως αντι να μειωθει η δυσκολια του καλο θα ηταν να "σπασει" σε δυο μαθηματα με τις περιοχες του αντικειμενου χωρισμενες και το επιπεδο να παραμεινει και να γινει μεγαλυτερη εμβαθυνση

QuickSilver*
29-09-2007, 23:12
- den einai ma8hma gia kalous h kakous einai gia osous to vriskoun endiaferon
kai o pio adiaforos an tou aresei kai asxolh8ei exei olh th voh8eia k proupo8eseis na paei kala

- gia to suggrama oudeis logos - prokeitai gia ena apo ta akrivotera se timh alla kai xrhsimothta egxeiridia apo osa pairnoume sth sxolh, allwste kai oi diafaneies tou k.koumparakh an den apatwmai einai apo to antistoixo vivlio sta agglika k egw proswpika apo ekei diavaza se olh th diarkeia (ellhnika h agglika)

- de xreiazetai na ksereis apo monos sou oute algori8mous oute prolog klp.
O,ti sou zhtaei sto didaskei mesa sto eksamhno. Mono programmatismo prepei na ksereis pou an mh ti allo sto 3o etos upoti8etai pws exeis ma8ei :p

- to phra mazi me leitourgika kai vaseis II kai mou vghkan ta ma8hmata - de shmainei kati genikws, oti o enas mporei enw allos oxi, o ka8enas metriazei dunameis k xrono k apofasizei ti 8a parei

- epishs giati to dhlwsan toso ligoi en telei? einai alh8eia pws ki egw an akouga apo progenesterous pws einai paketo to ma8hma isws epifulassomoun na to parw, xwris wstoso na kserw me poio tropo skefthkan osoi den to phran fetos
krima omws na sou aresei ena tetoio ma8hma k na ephreasteis apo allous pou eipan to tade h to deina gia kaloproaireto panta logo pou omws telika se kanei na to xaseis enw 8a mporouses na asxolh8eis opws fanhke epituxws :-)

- oi apaithseis tou sth diarkeia tou eksamhnou htan megales alla antaksies ths varuthtas sunolika gia to ma8hma. 8a elega pws einai > 50% giati voh8a para polu pera apo to 1o miso (twn askhsewn), kai sto deutero miso (diagwnisma)!

- den kserw eks empeirias ti ginotan palia me allo ka8hghth, me ton taki pou ton eixa programmatismo susthmatos fetos eimai polu euxaristhmenh kai exw ka8e 8etiko na pw gia to diko tou ma8hma pou eixa
gia texnhth omws pou milame (me koumparakh) eimai epishs polu euxaristhmenh apo ka8e apopsh

auta apo mena :wavey:

psychastheneia7
01-10-2007, 09:51
Opoios foithths epithymei na dei to grapto tou
mporei na perasei apo to grafeio tou K.Koubaraki
tin Trith kai thn Tetarth (2-3/10) apo tis 11.00
ews tis 14.00.

Iris

apo lista.

anthikos
01-10-2007, 10:26
Πιστευω πως αντι να μειωθει η δυσκολια του καλο θα ηταν να "σπασει" σε δυο μαθηματα με τις περιοχες του αντικειμενου χωρισμενες και το επιπεδο να παραμεινει και να γινει μεγαλυτερη εμβαθυνση

Και αυτό είναι καλή ιδέα!

Αλλά σηκώνει και ένα σχόλιο πολιτικό : Σκεφτείτε οτι την ίδια στιγμή που εμείς μιλάμε για εμβάθυνση και άπλωμα του προγράμματος σπουδών επειδή πολύ απλά ο "όγκος" της επιστήμης μας είναι μεγάλος, η τάση πανευρωπαϊκά και παγκόσμια είναι η σμίκρυνση του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών στα 3 χρόνια, ώστε π.χ. πολλά από αυτά τα μαθήματα και τις εμβαθύνσεις θα πάνε στο μεταπτυχιακό όπου η πρόσβαση θα είναι φιλτραρισμένη λόγω οικονομικώ και άλλων κριτηρίων. Π.χ. στη Γαλλία που έχει εφαρμοστεί η Μπολόνια ο Αντικειμενοστραφής ήταν στο Μεταπτυχιακό..

Malgor21
05-11-2007, 15:33
exei perasti o vathmos sto my-studies se kanenan?