PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραξενες ιστοριες

DANILOVIC
01-09-2006, 22:22
Καλησπερα σε ολα τα μελη.

Θα ηθελα να ακουσω απο εσας παραξενες μεταφυσικες εμπειριες που βιωσατε εσεις η καποιος συγγενης σας.

Ακουστε λοιπον καποια παραξενα συμβαντα που συνεβησαν σε συγγενικα μου προσωπα και σε καποιος φιλους μου και με προβληματισαν εντονα...

1.Πριν πολλα χρονια συνεβησαν σε 2 συγγενικα μου προσωπα και 2 αγνωστους καποια περιεργα γεγονοτα σε ενα σπιτι.Η μητερα μου οταν σπουδασε εμεινε μονη της σε ενα σπιτι που της παραχωρησε προσωρινα μια κυρια που εφυγε για ταξιδι για αρκετο διαστημα.Εκει λοιπον υπηρχε ενα δωματιο στο δευτερο οροφο.Απο την πρωτη μερα αρχισαν τα περιεργα.Γυρω στις 11 το βραδυ η μητερα μου αποφασισε να παει για υπνο,καθως λοιπον ανεβαινε τις σκαλες και πλησιαζε την πορτα του δωματιου ενιωσε εναν τρομερο φοβο.Μπαινει μεσα στο δωματιο και κλεινει την πορτα.Ο φοβος της κορυφωθηκε και ενιωσε εντονα οτι καποια παρουσια υπηρχε πισω απο την πορτα.Ξαπλωσε και ο φοβος δεν εφευγε,ενιωθε οτι η πορτα θα ανοιξει.Αρχισε να κρυωνει και να τρεμει η μητερα μου.Μετα απο πολλες ωρες καταφερε να αποκοιμηθει.Το φοβερο ειναι οτι καθε μερα επι 2 μηνες που εμεινε στο σπιτι και εμπαινε στο δωματιο ενιωθε τον ιδιο τρομαχτικο φοβο.Ενιωθε οτι υπηρχε μια παρουσια πισω απο την πορτα.Οταν εφυγε για παντα απο το σπιτι η μητερα μου εμαθε οτι ακριβως το ιδιο πραγμα βιωσε και ο Θειος της
αλλα και δυο αλλα προσωπα τους οποιους ποτε δεν γνωρισε και ειχαν εγκαταλειψει το σπιτι γιατι δεν μπορουσαν να κοιμηθουν για τον ιδιο λογο που δυσκολευοταν η μητερα μου να κοιμηθει.

Πρεπει να πω οτι η μητερα μου αλλα και ο Θειος της ειναι σκεπτικιστες και μορφωμενοι ανθρωποι και δεν πιστευουν σε μεταφυσικη.Αυτο που τους συνεβησε τους προβληματισε εντονα.Κυριως επειδη συνεβησε και σε δυο αλλα ατομα τα οποια δεν εχουν γνωρισει ποτε.Τελος πρεπει να πω οτι η Ιδιοκτητρια του σπιτιου ειχε πεθανει πολυ πριν η μητερα μου ερθει στο σπιτι.Ηταν λιγο παραξενη γυναικα η ιδιοκτητρια οπως μου λεγανε.

2.Το δευτερο παραξενο συνεβησε σε ενα ζευγαρι που ειχα γνωρισει πριν λιγα χρονια σε αλλη χωρα οχι στην Ελλαδα.Μια μερα λοιπον καθως η συζυγος καθοτανε κοντα στο παραθυρο του σαλονιου βλεπει ενα κορακι που ερχεται προς το παραθυρο και χτυπαει με μανια δυο φορες με το ραμφος του.Φοβηθηκε λιγο η γυναικα.Μετα απο λιγα δευτερολεπτα χτυπαει το τηλεφωνο.Στο τηλεφωνο ο συζυγος της λεει οτι πεθανε ο πατερας του.Καποια χρονια μετα ενω καθοτανε αυτη την φορα ο ανδρας κοντα στο παραθυρο βλεπει ο συζυγος ενα κορακι που πλησιαζει το παραθυρο και χτυπαει παλι δυο φορες με το ραμφος του.Λιγα δευτερολεπτα μετα χτυπαει το τηλεφωνο.Το σηκωνει ο ανδρας και του ανοικοινωνουν απο καποιο νοσοκομειο οτι πεθανε η μητερα του.Ειναι συμπτωση αυτα τα δυο περιστατικα με το κορακι,εσεις τι λετε.Και τις δυο φορες που πεθαναν οι γονεις του ανδρα καποιο κορακι λιγα δευτερολεπτα πριν ειχε χτυπησει με το ραμφος του το παραθυρο οπου στην πρωτη περιπτωση ηταν η γυναικα που ειδε το κορακι ενω στην δευτερη ο συζυγος της.

Ενα αλλο παραξενο πραγμα συνεβησε στην μητερα μου πριν 1 περιπου χρονο.Ηταν ενα ονειρο που ειδε.Στο ονειρο της ειδε τον πατερα του ξαδερφου της.Στο ονειρο αυτο ο πατερας καθοτανε στο σαλονι και ητανε πολυ λυπημενος και αμιλητος και δεν μπορουσε να καταλαβει γιατι.Αυτο ηταν το μικρης διαρκειας ονειρο της.Μετα απο δυο μερες χτυπαει το τηλεφωνο και μαθαινει η μητερα μου απο αλλο συγγενικο προσωπο οτι ο ξαδερφος της σκοτωθηκε σε τροχαιο.Συγκλονιστηκε διοτι ειχε δει λιγες μερες πριν σε ονειρο λυπημενο το πατερα του ξαδερφου της.Αραγε αυτο το ονειρο ηταν προφητικο.Πρεπει να πω επισης οτι δεν θυμοτανε να ειχε δει ποτε η μητερα μου σε ονειρο τον ξαδερφο της και τον πατερα του.

Το 4 παραξενο συμβαν βιωσαν 2 φοιτητριες ιατρικης και μου εκμυστηρευτηκαν πριν αρκετα χρονια.Ενα καλοκαιρι πηγαν στην Σουηδια για διακοπες και εμειναν μονες τους σε ενα πολυ μεγαλο σπιτι που τους παραχωρησε για λιγες μερες ενας φιλος του πατερα μιας απο τις δυο φοιτητριες.

Το σπιτι αυτο ηταν πολυ παλιο,αρχοντικο και βρισκοταν σε ενα δασος.Γυρω δεν υπηρχαν σπιτια παρα μονο μια παλια εγκαταλλειμενη εκκλησια και μια λιμνη καπου εκει κοντα.Το σπιτι ειχε παρα πολλα δωματια.Την πρωτη μαλιστα μερα συνεβησε και στις δυο κατι πολυ παραξενο αργα το βραδυ λιγο μετα απο οταν ξαπλωσαν στο κρεβατι σε ξεχωριστα δωματια που ειχαν μεγαλη αποσταση.

Ακουστε λοιπον.Το βραδυ ανεβαινουν στα υπνοδωματια τους που φωτιζονταν λιγακι απο το φως της σεληνης και των αστεριων που εμπαινε απο το παραθυρο.
Γυρω στις 1 το βραδυ ενω ηταν ξαπλωμενη η μια απο τις δυο φοιτητριες και ηταν ετοιμη να κοιμηθει συνειδητοποιει ξαφνικα οτι η πορτα την οποια ειχε κλεισει ηταν λιγο ανοιχτη και βλεπει μια ανθρωπινη μορφη μπροστα της να την δειχνει με το χερι.Το βλεμμα του ηταν το πιο σκληρο που ειχε δει ποτε σαν διαβολος και ματια μαυρα,μακρυ μαλλι και μακρυ μουσι ντυμενος στα μαυρα.Η φοιτητρια κοκαλωσε,δεν τολμουσε να κουνηθει απο τον φοβο της,ηταν τοσο αληθινο που αδυνατουσε να πιστεψει οτι ηταν παραισθηση.Κρατησε πολυ λιγα δευτερολεπτα,η μορφη χαθηκε αστραπιαια.

Την αλλη μερα σηκωνεται και ετοιμαζεται να πει στην φιλη της την εμπειρια της.Το συγκλονιστικο ηταν οτι δεν προλαβε να την πει διοτι την προλαβε η φιλη της που της ειπε ακριβως την ιδια εμπειρια ΠΟΥ ΒΙΩΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ.Με τις ιδιες λεπτομερειες.Ειδε την ιδια μορφη.Απιστευτο!!!Η δευτερη δεν πιστεψε αρχικα την πρωτη λεγοντας οτι την δουλευει αλλα μετα απο πολυ ωρα συζητησης και πολλους ορκους στην ζωη αγαπημενων προσωπων πιστεψε η δευτερη την πρωτη.

Και το αξιοσημειωτο ειναι οτι η μια απο τις δυο φοιτητριες η πρωτη στην διηγηση μου, δεν πιστευε μεχρι τοτε σε τιποτα που να εχει σχεση με μεταφυσικη,δεν ειχε ποτε της διαβασει καποιο βιβλιο για μεταφυσικη.

Κλεινοντας θα πω κατι πολυ σημαντικο περι αυτου,το κορυφαιο της ιστοριας.Στο σπιτι αυτο στο παρελθον ειχαν μεινει αρκετοι ανθρωποι που το εγκατελειψαν αρκετα γρηγορα γιατι ειχαν βιωσει παραξενες εμπειριες χωρις να γνωριζω λεπτομερειες,το οποιο δεν γνωριζαν οι φοιτητριες πριν το δικο τους συμβαν.Υπηρχε μαλιστα και οταν το επισκεφτηκαν οι δυο φοιτητριες ενας πινακας που πολλοι απο οτι ειχα ακουσει ενιωθαν εναν ανεξηγητο φοβο οταν τον κοιτουσαν.Σημαντικο ειναι να τονισω οτι οι δυο φοιτητριες δεν ειχαν δει αυτον τον πινακα αλλα ουτε και γνωριζαν τιποταν για αυτον πριν την μεταφυσικη εμπειρια τους.Το εμαθαν μετα και σοκαριστηκαν οταν παρατηρησαν τον πινακα.

Το κορυφαιο ειναι οτι στον πινακα αυτον απεικονιζοταν ενα προσωπο που ηταν ολοιδιος με την ανθρωπινη μορφη που ειδαν και οι δυο αργα το βραδυ στο δωματιο τους!!!Το προσωπο αυτο που απεικονιζοταν οπως μαθαμε ειχε ζησει στο σπιτι πριν παρα πολλα μα παρα πολλα χρονια και ειχε πνιγει σε μια λιμνη που βρισκοταν λιγα χιλιομετρα κοντα στο σπιτι.

manta-rini
05-09-2006, 11:57
Και εμένα μου έχει τύχει κάτι,αλλά μην τρελαθούμε κιόλας δεν θεώρησα ότι είναι μεταφυσική,ίσως μια απλή σύμπτωση..
Πριν από 2 χρόνια περίπου,ενώ κοιμόμουν το μεσημέρι,είδα ένα όνειρο ότι είχα φάει τούμπα με το μηχανάκι μου κ είχα σπάσει πόδι και χέρι..Ξύπνησα κάπως θορυβημένη κ με έντονη την αίσθηση του ονείρου.Την ίδια στιγμή π βγήκα απο το δωματιο μου,άκουσα έντονα κλάματα μικρού παιδιού να έρχονται από το δρόμο.Βγήκα στο μπαλκόνι έντρομη νομίζοντας οτι κάτι κακό έχει συμβεί..Τελικά ευτυχώς..απλά ένας οδηγός π ανέβαινε την ανηφόρα πάτησε το κακόμοιρο κατοικίδιο σκυλάκι του μικρού παιδιού κ αυτό είχε ξεσπάσει σε έντονους λυγμούς..Εκείνη την ώρα μάλιστα θάβανε το σκυλάκι στο βουνό...Εντάξει δεν ήταν κάτι το συνταρακτικό,αλλά εγω πάγωσα εκείνη την ώρα..

Γενικά πάντως έχω διαβάσει κατά καιρούς ιστορίες μεταφυσικής σε περιοδικά,που δεν ξέρω άμα είναι αλήθεια,αλλά μου αρέσει να τις διαβάζω΄.Η Έκτη Αίσθηση είναι απο τα αγαπημένα μου έργα..Γι' αυτό γράφτε τις ιστορίες σας...να διαβάζουμε..

Παραδόξως,πριν κάτι μέρες είχα διαβάσει ένα άρθρο στο περιοδικό FREE,"most haunted" λεγόταν κ είχε ιστορίες μεταφυσικής..
:wavey: :wavey: :wavey:

Magisa
13-09-2006, 22:50
den ksero an auto exei sxesh me th metafysikh h einai thema tyxhs.

exo proseksei oti panta otan thelo kati poly, para para poly auto pragmatopoihtai.

gia na sas doso na katalabetai.

otan hmoyn 3h gymnasiou htan na pame mia ekdormh sta kanaria nisia me to sxolio giati symetasxame se kapoio programma ths EE. Logo ton eklogon h ekdromh mas nai men egkrithike thn anoiksh alla ta xrhmata arghsan na katatethoun me apotelesma emeis na pofitisoume. epeidh den prolabame na teleiosoume th douleia pou eixame na kanoume doulepsame kai to kalokairi. telei augoustou o ypeuthinos kathigiths mas anakoinose oti h ekromh tha pragmatopoiountan kai oti tha metexame kai emeis, paroti apofytisama. meta erxise na epikratei mia diamaxh gia to an tha pame h oxi. Auto karathse 3 ebdomanes. Ekeino to diasthma ego eteixe na do ena oneiro. H moun leei sto spiti mou kai kathomoun sto mpalkoni kai emfanizetai o kathighths kai mou leei na etoimaso th balitsa mou gia to to taksidi.
telika h ekdomh pragmatopoihthike.

ena akoma analogo peristatiko mou synebei meta thn katathesh tou mehxanografikou mou. Eno olh th xronia elega oti hthela na spoudaso biologia, ksafnika otan eida tous bathmous mou allaksa gnomh. telika perasa sto biologiko.

tora mou seimbainei kati analogo. ekei pou skeftomouna pos tha mazepso lefta gia na figo erasmus thn epomenh xronia, ksafnika xthpa to thlefono kai mou anakoinonoun oti tha prosliftho ston ote gia oxto mines.

tora thelo akoma kati para poly. perimeno na do an tha pragmatopoihthei kai auto.

HRAKLEITOS
14-09-2006, 00:38
Κάνα τύπο?

Marine
25-09-2006, 20:57
ολα ειναι στο μυαλο μας και ποσο ετοιμοι ειμαστε να τα δεχθουμε ή να αφιερωσουμε τη ζωη μας στο να τα πετυχουμε. τιποτα δεν γινεται απο μονο του ή με προσευχες απλα οι επιθυμιες μας καποιες φορες ειναι τοσο ισχυρες που μας σπρωχνουν να κανουμε κατι που αλλιως θα μας φαινοταν βουνο
δεν υπαρχει μεταφυσικη ουτε τυχη ουτε θεος ουτε τιποτα παρα μονον το μυαλο μας.

Το καθαρμα
26-09-2006, 18:14
Εγω ενα βραδυ ειδα τον Χριστο φανταρο, νομιζω μαλιστα πως ηταν των ειδικων δυναμεων

Mortis
26-09-2006, 18:44
Διακοπές Ζάκυνθος. Ονειρεύομαι ότι κοιμάμαι με την Αντζελίνα Τζολί έχω πιάσει αγκαλιά το μαξιλάρι και αισθάνομαι ότι ακούω τη φωνούλα της να με νανουρίζει. Ξυπνάω και τι βλέπω στο διπλανό κρεββάτι. Τον Γκο να ροχαλίζει!!

Magisa
26-09-2006, 22:56
ολα ειναι στο μυαλο μας και ποσο ετοιμοι ειμαστε να τα δεχθουμε ή να αφιερωσουμε τη ζωη μας στο να τα πετυχουμε. τιποτα δεν γινεται απο μονο του ή με προσευχες απλα οι επιθυμιες μας καποιες φορες ειναι τοσο ισχυρες που μας σπρωχνουν να κανουμε κατι που αλλιως θα μας φαινοταν βουνο
δεν υπαρχει μεταφυσικη ουτε τυχη ουτε θεος ουτε τιποτα παρα μονον το μυαλο μας.

to thema einai oti den kseroume na xreisimopoioume olo to myalo mas.

me ti bohthia tou myalou mas exoume thn ikanothta na kanoume para polla, alla mono ligoi ta katafernoun, blepe boudistes kai orthodoksous monaxous.

kai an ola einai sto mialo mas tote pos merikoi anthropoi exoun thn ikanothta na blepoun to mellon, kai den anaferome sta 900, oi akoma kai emeis oi aploi anthropoi exoume orismenes fores anamniseis apo gegonota pou den exoun akoma simbei, de je vous?????

prin arketo kairo diavasa mia istoria gia mia gynaika.
auth pou lete phge diakopes se ena nish, sto opoio den eixe patisei pote sth zoh ths.
phge pou lete na faei se ena estiatorio, to opoio stegazontan sto spiti ths aderfhs tou Napoleonta. Otan mphke sto xoro enoiose ena periergo synesthima, mia enoxlhsh pou den mporouse na eksigisei.
thn pyrakse pou eixan metakinithei ta epipla.

otan gyrise apo tis diakopes ths phge na dei enan ypnotisth. autos ths eipe oti sthn prohgoumenh zoh ths htan h aderfh tou napoleonta kai oti ontos auto htan to spiti ths.

auto den einai poly periergo???

Marine
27-09-2006, 21:57
χωρις να θελω να σε προσβαλω θα πω τα εξης:
1.το οτι δεν χρησιμοποιουμε ολο το μυαλο μας, το οτι κανουν οτι κανουν οι μοναχοι, το de ja vous για εμενα ειναι αστικοι μυθοι και τιποτα παραπανω.
2.το οτι η αλλη ηταν αδερφη του ναπολεοντα ή το οτι δακρυσε μια εικονα, ή το οτι καποιος ειχε ενα οραμα ή ή ή... ειναι απλα παραμυθακια που μπορω να σου πω και εγω οσα μα οσα θες.
3. οι μελλοντολογοι, αστρολογοι, υπνοτιστες καφετζουδες, χαρτοριχτες κλπ ειναι απατεωνες που θα επρεπε να διωκονται ποινικα για εξαπατηση κατ΄εξακολουθηση.
4.το αν νομιζουμε πως ειδαμε ή οντως ειδαμε κατι που μετα μας βγηκε σε καμια μα καμια περιπτωση δεν αποτελει αποδειξη για κατι μιας και δεν αποδεικνυει τιποτα συμφωνα με επιστημονικες μεθοδους και διαδικασιες.

Υ.Γ αν μεθυσεις ποτε σου ή αν κανεις καμια βδομαδα να φας τοτε θα δεις οντως παραξενα φαινομενα και δεν θα μπορεις πλεον να καταλαβεις τι ειναι αληθεια και τι ψεμα

HRAKLEITOS
28-09-2006, 14:52
Έχω διαβάσει για το deja vous επειδή και όπως και όλοι μας λίγο πολύ το έχουμε αισθανθεί κάποιες φορές στη ζωή μας!
Η θέση των ιατρών-ερευνητών είναι οτι το deja vous το "βιώνουμε" σε καταστάσεις άγχους ή ψυχικής κούρασης και οτι είναι μια απάτη του μυαλού, όταν αρχιζα να το παρατηρώ με αυτή τη σκοπιά κατάλαβα οτι η επιστημονική θέση είναι σωστή!Την επόμενη φορά που θα "επιστρέψει" το μέλλον ας σκεφτούμε όλοι αν αισθανόμαστε κουρασμένοι ή αγχωμένοι!
Συμφωνώ πάντως με τη Μάγισα οτι έχουμε άπειρες δυνατότητες που δεν έχουμε "ξεκλείδώσει" ακόμα. Φίλε Marine νομίζω οτι είναι άδικο να εξομοιώνεις τους μοναχούς και τις καφετζούδες με την επίσημη επιστημονική θέση οτι ο σημερινός άνθρωπος χρησιμοποιεί το 5-10% του εγκεφάλου του!

The Gravedigger
28-09-2006, 16:51
ειμαι της άποψης οτι πολλοί άνθρωποι έχουν απλά το 10% του εγκεφάλου ενός φυσιολογικού ανθρώπου.

HRAKLEITOS
28-09-2006, 17:36
Όσο η γάτα μου δηλαδή? :-)
Αυτό είναι μια άλlη ιστορία
Και πάλι respect στον gravedigger!

Magisa
30-09-2006, 21:28
χωρις να θελω να σε προσβαλω θα πω τα εξης:
Υ.Γ αν μεθυσεις ποτε σου ή αν κανεις καμια βδομαδα να φας τοτε θα δεις οντως παραξενα φαινομενα και δεν θα μπορεις πλεον να καταλαβεις τι ειναι αληθεια και τι ψεμα

to fainomeno einai gnosto edo kai aiones, kai exei onomastei pseudaisthhsh.

Έχω διαβάσει για το deja vous επειδή και όπως και όλοι μας λίγο πολύ το έχουμε αισθανθεί κάποιες φορές στη ζωή μας!
Η θέση των ιατρών-ερευνητών είναι οτι το deja vous το "βιώνουμε" σε καταστάσεις άγχους ή ψυχικής κούρασης και οτι είναι μια απάτη του μυαλού, όταν αρχιζα να το παρατηρώ με αυτή τη σκοπιά κατάλαβα οτι η επιστημονική θέση είναι σωστή!Την επόμενη φορά που θα "επιστρέψει" το μέλλον ας σκεφτούμε όλοι αν αισθανόμαστε κουρασμένοι ή αγχωμένοι!
Συμφωνώ πάντως με τη Μάγισα οτι έχουμε άπειρες δυνατότητες που δεν έχουμε "ξεκλείδώσει" ακόμα. Φίλε Marine νομίζω οτι είναι άδικο να εξομοιώνεις τους μοναχούς και τις καφετζούδες με την επίσημη επιστημονική θέση οτι ο σημερινός άνθρωπος χρησιμοποιεί το 5-10% του εγκεφάλου του!

den ksero. Oses fores eixa thn empiria tou deja vous den hmoun oute kourasmenh kai fysika oute agxomenh giati poly apla thoro oti to agxos den bohthaei se tipota.
Ara kala ta symperasmata ton episthmonon alla den isxioun panta.

ειμαι της άποψης οτι πολλοί άνθρωποι έχουν απλά το 10% του εγκεφάλου ενός φυσιολογικού ανθρώπου.

den nomizo. Apla den kseroun na xreisimopoioun to 5-10% pou xrisimopoioun oi fysiologikoi anthropoi.

Mporo na theso ena erothma???
Exetai skeftei pote giati oi anthropoi meta apo egxeiriseis ston egefalo den menoun fyta?????

Perimeno na do ti tha peitai.

manta-rini
01-10-2006, 12:15
Kαμια ιστορία θα πει κανενας τελικά?:tounge: :D

human
07-10-2006, 13:11
η πιο παραξενη ιστορια ειναι αυτη:ειχα δουλεια που ενεπλεκε δημοσιο,το οποιο κλεινε στις 2 θεωρητικα και με το παλιο ωραριο.πηγα μιαμιση λοιπον και ειχαν ηδη κλεισει!καταφεραν δηλαδη να κανουν το 13:30 ---> 14:00 ανετα...πολυ χρησιμο για τις ωρες στη σχολη πχ 8:45 ----> 12:45 και σχολασα...

@παλι ρε Grave εχεις ιδια αποψη με μενα ρε;;;πρεπει να σταματησει αυτο!!:D :tounge: :wavey:

billys15
08-10-2006, 13:08
Εγω παντως θα συμφωνησω οτι με το μυαλο μας κανουμε παρα πολλα πραγματα,αλλα σιγουρα θα υπαρχει μια ανωτερη οντοτητα απο μας,δλδ ο Θεος

dexter
08-10-2006, 15:18
signomi re paidia to deja vous ti einai gia na katalavo kai ti sizitisi

HRAKLEITOS
08-10-2006, 15:57
Όταν ορκίζεσαι οτι έχεις ξαναζήσει μια κατάσταση!

dexter
08-10-2006, 17:13
aaa tora katalava kai thelo na po oti kai emena mou exei simvei poles fores

billys15
08-10-2006, 17:25
παρομοιως.μου εχει τυχει και αναρωτιεμαι....

manta-rini
29-10-2006, 13:40
signomi re paidia to deja vous ti einai gia na katalavo kai ti sizitisi

Το κακό ειναι να παθαίνεις συχνά deja vous στο σεξ...:D

R3dil
18-12-2006, 17:26
To Deja Vou einai trelo. Ego sinithos niotho oti ta exo dei se oneiro

Billyballes
16-02-2008, 23:22
tha sas dihghthw kai egw ena symban..ena paidi enw htan se mia kafetereia me tous filous tou kai kananee xabale..ton phran oi goneis tou thlefwno giati ton hthelan kati sto spiti..kai etsi efyge..thn wra pou anebhke sto mhxanaki, enas agnwstos ton rwthse prwsta pou phgainei kai an ginete na prei kai ayton..to meros pou hthele na paei htan sto dromo tou kai etsi dexthke..o typos phge na anebei sto mhxanaki,alla xana katebhke..kai tou eipe..an den bgaleis ayto pou exeis katw apo thn sela den anebainw..to paidi tou eipe...ela re aneba kai biazomai..kai ekeinos ekei,epimene..etsi to paidi tsatisthke kai efyge..
Thn allh mera pou phge na parei kati katw apo thn sela..yphrxe mia eikona ths panagias pou to eixe balei h mhtera tou gia na ton prostateyei..

ta sxolia dika sas..

she-Dragon
26-02-2008, 00:59
Έχω αρκετούτσικα κουφά να σας πω, αλλά θα πω ένα απλό και σύντομο.

Ήμουν στη θάλασσα, βράδυ, μακριά από φώτα του πολιτισμού, μόνο τ' αστέρια, ο αγαπημένος μου, κλπ... Καταλάβατε το σκηνικό, τέλος πάντων. Εκεί που ήμουν ξαπλωμένη, λοιπόν, και χάζευα τ' αστέρια, (δεν με πήρε ο ύπνος), άκουσα ένα "βουυυπ!" και με χτύπησε μία μπάλα φωτός στη δεξιά πλευρά του προσώπου μου! (Αυτό που λέμε έφαγα φλασιά :d )
Αμέσως τινάχτηκα επάνω και για λίγη ώρα δεν μπορούσα να μιλήσω, προσπαθούσα να αυξήσω τους παλμούς της καρδιάς μου, να αναπνεύσω, γιατί σα να είχα πέσει σε καταστολή.
Το περίεργο είναι, ότι μετά για μισή ώρα περίπου, βούιζε το δεξί μου αυτί και δεν άκουγα από αυτό! Τόσο δυνατό χαστούκι έφαγα!

Αυτό τι μπορεί να ήταν; Κανένα ελαφρύ εγκεφαλικούλι μήπως;

Spartan73
26-02-2008, 02:57
Έχω αρκετούτσικα κουφά να σας πω, αλλά θα πω ένα απλό και σύντομο.

Ήμουν στη θάλασσα, βράδυ, μακριά από φώτα του πολιτισμού, μόνο τ' αστέρια, ο αγαπημένος μου, κλπ... Καταλάβατε το σκηνικό, τέλος πάντων. Εκεί που ήμουν ξαπλωμένη, λοιπόν, και χάζευα τ' αστέρια, (δεν με πήρε ο ύπνος), άκουσα ένα "βουυυπ!" και με χτύπησε μία μπάλα φωτός στη δεξιά πλευρά του προσώπου μου! (Αυτό που λέμε έφαγα φλασιά :d )
Αμέσως τινάχτηκα επάνω και για λίγη ώρα δεν μπορούσα να μιλήσω, προσπαθούσα να αυξήσω τους παλμούς της καρδιάς μου, να αναπνεύσω, γιατί σα να είχα πέσει σε καταστολή.
Το περίεργο είναι, ότι μετά για μισή ώρα περίπου, βούιζε το δεξί μου αυτί και δεν άκουγα από αυτό! Τόσο δυνατό χαστούκι έφαγα!

Αυτό τι μπορεί να ήταν; Κανένα ελαφρύ εγκεφαλικούλι μήπως;

Χμ!!! Ο συντροφος σου δεν καταλαβε τιποτα?

she-Dragon
26-02-2008, 14:30
Όχι. Παραξενεύτηκε κι αυτός για το τι μου συνέβη.

Drsuza
15-03-2008, 16:22
tha sas dihghthw kai egw ena symban..ena paidi enw htan se mia kafetereia me tous filous tou kai kananee xabale..ton phran oi goneis tou thlefwno giati ton hthelan kati sto spiti..kai etsi efyge..thn wra pou anebhke sto mhxanaki, enas agnwstos ton rwthse prwsta pou phgainei kai an ginete na prei kai ayton..to meros pou hthele na paei htan sto dromo tou kai etsi dexthke..o typos phge na anebei sto mhxanaki,alla xana katebhke..kai tou eipe..an den bgaleis ayto pou exeis katw apo thn sela den anebainw..to paidi tou eipe...ela re aneba kai biazomai..kai ekeinos ekei,epimene..etsi to paidi tsatisthke kai efyge..
Thn allh mera pou phge na parei kati katw apo thn sela..yphrxe mia eikona ths panagias pou to eixe balei h mhtera tou gia na ton prostateyei..

ta sxolia dika sas..

Φίλε Billyballes έχω αξούσει κι εγώ παρόμοια ιστορία. Ένα παιδί πήγαινε με το αμάξι κι ένας τύπος κάνει οτοστόπ. Τον ρωτάει που πηγαίνει και του λέει το ίδιο χωρίο που πήγαινε κι αυτός. Στο δρόμο ο τύπος φαινόταν να σν κάτι να τον ενοχλέι. Στην ερώτηση όμως του παιδιού απάντησε πως δεν τρέχει τπτ. Γενικά δεν μίλησαν στη διαδρομή. Όταν έφτασαν στον προορισμό τους και κατέβαίνει ο άγνωστος από το αμάξι και του λέε <<Ας μην είχες αυτό κρεμασμένο στο αυτκίνητο, και θα σου'λεγα εγώ παλιομ*#!!*#!>> και εξαφανίστηκε. Φυσικά ενούσε το σταυρό που είχε κρεμασμένο στο καθέφτη ο οποίος φυσικά δεν τον έκακε να νιώθει άνετα στη διαδρομη. Ψιλοαπίστευτη ε; Ε ούτε κι εμένα με πείθει εντελώς.

she-Dragon
17-03-2008, 02:00
Γιατί δεν το πιστεύεις; Αν βλέπεις σε όλη τη διαδρομή το σύμβολο μιας ιδέας, θρησκείας, δόγματος, που δε συμφωνείς, το πιο λογικό είναι να νιώσεις μια δυσφορία! Ο τύπος δεν άντεχε το σύμβολο του χριστιανισμού, ε και;
Εσένα δηλαδή αν σου βάζανε μπροστά σου μια σβάστιγκα πώς θ' αντιδρούσες; Εγώ πάντως απ' τα νεύρα θα ίδρωνα σε όλη τη διαδρομή... Κια όσο γι' αυτό
<<Ας μην είχες αυτό κρεμασμένο στο αυτκίνητο, και θα σου'λεγα εγώ παλιομ*#!!*#!>> και εξαφανίστηκε. Ε, δεν ήθελε να τον βαρέσει μπροστά στο σταυρό για να μην προσβάλλει την πίστη του!

Απλό είναι...

apos13
17-03-2008, 08:39
Γιατί δεν το πιστεύεις; Αν βλέπεις σε όλη τη διαδρομή το σύμβολο μιας ιδέας, θρησκείας, δόγματος, που δε συμφωνείς, το πιο λογικό είναι να νιώσεις μια δυσφορία! Ο τύπος δεν άντεχε το σύμβολο του χριστιανισμού, ε και;
Εσένα δηλαδή αν σου βάζανε μπροστά σου μια σβάστιγκα πώς θ' αντιδρούσες; Εγώ πάντως απ' τα νεύρα θα ίδρωνα σε όλη τη διαδρομή... Κια όσο γι' αυτό Ε, δεν ήθελε να τον βαρέσει μπροστά στο σταυρό για να μην προσβάλλει την πίστη του!

Απλό είναι...
Χωρίς να πιστεύω σε δαίμονες και άλλα τέτοια, βρίσκω πολύ υπερβολική την αντίδραση του τύπου. Άλλο το να μην συμφωνείς με κάτι και άλλο το να σου προκαλεί τόσο έντονη δυσφορία...

Η δική μου αντίρρηση είναι σχετικά με την ίδια την ιστορία. Αν με ρωτάς, είναι απλά ένας μύθος, μια ιστοριούλα από τις πολλές παρόμοιες που κυκλοφορούν. ;-)

she-Dragon
18-03-2008, 02:46
Το ξέρω, πλάκα έκανα... Εντάξει, έχω βαρεθεί ν' ακούω για σταυρούς και φυλαχτά με ταφόχωμα!

she-Dragon
19-03-2008, 06:13
Μια που δεν κοιμάμαι απόψε, ας πω άλλη μια ιστορία. Δεν ξέρω αν είναι "μεταφυσική", πάντως παράξενη είναι, και δεν ήξερα πού αλλού να τη γράψω!

Πριν καμμιά 10αριά χρόνια έγινε αυτό (όχι ότι έχει καμμιά σημασία).
Μαγειρεύαμε με τον αδερφό μου να φάμε. Καθώς πήγαινα το πιάτο μου στο δωμάτιο που θα καθόμασταν, ξαφνικά πάγωσα. Έπαθα ταχυπαλμία, τα γόνατά μου λύγισαν, και μια αίσθηση κενού με κατέβαλε.Πήγε να μου πέσει το πιάτο απ' τα χέρια! Αμέσως σκέφτηκα "σεισμός!" . Μέσα σε ένα λεπτό ένιωθα ήδη καλύτερα. Δεν είπα τίποτα.

Καθήσαμε να φάμε, και δεν πρόλαβαν να περάσουν 10 λεπτά, και ο σεισμός έγινε. Τον περίμενα, από λεπτό σε λεπτό. Ήταν αισθητός, ή δυνατούτσικος ή επιφανειακός, πάντως αρκετά αισθητός.

Δεν έχω ξανανιώσει έτσι... Και λέω αλήθεια, έτσι απλά έγινε. Ένιωσα το σεισμό 10-15 λεπτά πριν γίνει.

? ? ?

alibaba
19-03-2008, 14:02
Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με μεταφυσική ή κάτι άλλο πάντως μου έχει συμβεί με όνειρο και εμένα. Τη νύχτα που βυθίστηκε το Σάμινα είχα ξαπλώσει από νωρίς για ύπνο (σπανιότατο για τα δεδομένα μου). Ήμουν τόσο κουρασμένη που από τις 9 ήμουν κουκουλωμένη. Με πήρε κατευθείαν ο ύπνος. Θυμάμαι όνειρο - από αυτά που προσπαθείς να ξυπνήσεις και δεν μπορείς - ότι πέφτω στη θάλασσα και με τραβάει το νερό στο βυθό. Κι όσο κι αν προσπαθούσα να ανέβω, τόσο κατέβαινα στον πάτο. Θυμάμαι το σκοτάδι και την αγωνία, και ξαφνικά βλέπω γύρω μου στο βυθό κι άλλα κορμιά να πηγαίνουν προς τον πάτο. Ξύπνησα μούσκεμα στον ιδρώτα και αφού περπάτησα λίγο στο σπίτι για να συνέλθω, άνοιξα την τηλεόραση (το συνηθίζω μετά από εφιάλτες για να ηρεμήσω) και βλέπω σε όλα τα κανάλια ειδήσεις (ήταν ακόμα πριν τις 12) και είχαν όλοι θέμα το Σάμινα. Ήταν στη φάση που κάποιοι επιβάτες τηλεφωνούσαν στα κανάλια από τα κινητά τους και ενημέρωναν για την πρόσκρουση. Ακόμα δεν υπήρχε θέμα ούτε βύθισης ούτε υπήρχαν θύματα. Δεν έδωσα σημασία ιδιαίτερη, γιατί και στις ειδήσεις δεν είχαν δώσει πολύ βαρύτητα στο γεγονός (εκείνη την ώρα όλοι πίστευαν ότι οι επιβάτες θα μεταφερθούν με σκάφη στην Πάρο). Όταν τα πράγματα πήραν τις γνωστές δραματικές διαστάσεις τους, δεν μπορούσα να πιστέψω αυτό που γινόταν.
Δεν είναι η μοναδική φορά που είχα τέτοια εμπειρία, αλλά πιστεύω ότι ήταν μια πολύ άσχημη σύμπτωση.

she-Dragon
20-03-2008, 01:18
alibaba με έστειλες... Δεν πιστεύω πως ήταν μια σύμπτωση. Είναι από τα πράγματα που προτιμώ να αφήνω έτσι...

alibaba
20-03-2008, 15:35
alibaba με έστειλες... Δεν πιστεύω πως ήταν μια σύμπτωση. Είναι από τα πράγματα που προτιμώ να αφήνω έτσι...

Κι εγώ προτιμώ να το αφήνω έτσι, γιατί αφενός μεν με τρομάζει, και αφετέρου ξέρω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι θεωρούν αυτές τις ιστορίες μυθεύματα γραφικών ατόμων.

Lorsnoxp
21-03-2008, 21:53
Καλησπέρα!

Όλες οι ιστορίες που διάβασα είναι εκπληκτικες και κάποιες φορές δεν υπάρχει επιστημονική εξήγηση...

Προσωπικά πιστεύω στην 6η αίσθηση, με την οποία εξηγούνται και οι περισσότερς ιστορίες!

Και θα σας το αποδείξω αμέσως...

Είμαι ένα 16χρονο αγόρι που ζει κάπου στην Πετρούπολη μαζί με τη μητέρα του.
Ο πατέρας μου διατηρεί νυχτερινό κέντρο στο Μπουρνάζι...
Αρκετές φορές πάει και μένει σε ένα σπίτι κοντά στο μαγαζί γιατί δεν είναι σε θέση να οδηγήσει από την κούραση και τη νύστα...
Άλλες φορές πάλι αν δεν έχει πολλή κίνηση το μαγαζί (κυρίως καθημερινές) έρχεται να κοιμηθεί σπίτι.
Επειδή θα διερωτηθείται στη συνέχεια, έχει κλειδιά, είναι ιδιαίτερα αθόρυβος ώστε να μην ενοχλεί κανέναν στη πολυκατοικία και δεν παίρνει τηλ. να ειδοποιήσει για την άφιξή του για να μη μας ξυπνήσει...

Και εδώ είναι που συμβαίνει το παράξενο φαινόμενο!

Πάντοτε, όταν πρόκειται να έρθει σπίτι, περίπου ένα τέταρτο πριν, ξυπνάω και μένω ακίνητος με κλειστά τα μάτια, αλλά με πλήρη επίγνωση του γύρω χώρου.
Έπειτα από περίπου ένα τέταρτο όπου θα έχει καταφτάσει στο σπίτι ο πατέρας μου, θα σηκωθώ να τον χαιρετίσω (και να φάω μια επίπληξη που δεν κοιμάμαι...) και να ξαναπέσω για ύπνο (για όσο χρόνο μου απομένει μέχρι να πάω σχολείο).

Σημειώστε επίσης ότι ο κανόνας είναι να ξυπνάω από το ξυπνητήρι μου και μόνο τις υπόλοιπες φορές!

Αυτό όπως καταλαβαίνετε επιβεβαιώνει την 6η αίσθηση που έχουμε όλοι μέσα μας, άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο αναπτυγμένη.

Drsuza
28-03-2008, 16:59
Εσένα δηλαδή αν σου βάζανε μπροστά σου μια σβάστιγκα πώς θ' αντιδρούσες; Εγώ πάντως απ' τα νεύρα θα ίδρωνα σε όλη τη διαδρομή... Κια όσο γι' αυτό Ε, δεν ήθελε να τον βαρέσει μπροστά στο σταυρό για να μην προσβάλλει την πίστη του!

Απλό είναι...

Μάλλον δεν έγγινε εντλώς κατανοητή. Αυτό το οποίο δεν πιστεύω είναι ότι ο τύπος εξαφανίστηκε, δεν σηκώθηκε απλά κι έφυγε αλλά χάθεικε από τα μάτια του παιδιού. Σίογυρα αν με βάζανε μπροστά σε μια σβάστιγκα θα΄τα έπαιρνα πολύ άσχημα και ίσως να αντιδρούσα άσχημα αλλά δεν θα εξαυλονώμουνα κίολας! Συγγνώμη που καθυστέρησα να δώσω τη διευκρίνηση αλλά δεν έχω πάντα πρόσβαση στο internet.

she-Dragon
28-03-2008, 17:02
Εξαφανίστηκε; Να κάτι που δεν έχω ξανακούσει....

Drsuza
28-03-2008, 19:28
Εξαφανίστηκε; Να κάτι που δεν έχω ξανακούσει....

Ε, αμα σου λέω..... Δεν το χάφτεις και τόσο ευκολα......

emifan4
06-08-2010, 20:54
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ Η ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ dejavou ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΞΥΠΝΑΩ ΑΠΟ ΟΝΕΙΡΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΧΑΛΑΡΗ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ. ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΡΓΑΣΤΕΙ. Η ΠΡΩΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΦΥΤΩΡΙΟ . ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΟΝΕΙΡΟ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΚΕΠΑΣΤΡΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ. ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΓΕΩΠΟΝΙΚΗΣ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΙ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΩ . ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΣΚΕΠΑΣΤΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΓΙΑ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΣΚΕΠΑΣΤΡΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟ ΕΙΔΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ. ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΦΕ ΚΑΝΑΠΕ ΜΕ 4 ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΟ 1 ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ3 ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΜΩΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΣΑ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΦΑΙΝΟΜΟΥΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 27 ΕΝΩ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΑ . ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΨΑ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ. ΤΟ ΠΙΟ ΚΟΥΦΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΘΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΜΕ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΤΡΕΨΩ ΜΗ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΜΩΣ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΨΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΤΡΕΨΩ ΜΕΝΩΝΤΑΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΠΟΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

astrolpsis
27-09-2010, 18:05
Kατι παρομοιο σε ενα διαστημα γινοταν και με την κολλητη μου,η οποια εβλεπε ονειρα σχετικα με την καθημερινοτητα,και μετα αυτα πραγματοποιουνταν μπροστα στα ματια μας.(ειμασταν και λιγο αχωριστες).Στην αρχη το παιρναμε για πλακα,αλλα μετα σοβαρεψαν τα πραγματα και διναμε σημασια.Πιστευω ομως(θελω να πιστευω)πως μπορουμε να αποτρεψουμε καποια δυσαρεστα συμβαντα...

Lilika
30-03-2011, 04:11
Καλημέρα σας,
λίγο αργά ανακάλυψα το forum..
Για τίποτα δεν είμαι σίγουρη αλλά καλύτερα να μην τα ψάχνετε και πολύ..
Πρίν 7 χρόνια, καθόμουν στο δωμάτιό μου και έριχνα την κλασσική πασιέντζα που ρίχνει κάθε παιδάκι σε εκείνη την ηλικία. Στο σπίτι ήμουν με την μαμά μου, που βρισκόταν στο κρεβάτι της και κοιμόταν (αν κ είχα την εντύπωση οτι ήταν ξύπνια)..
'Οταν ξυπνάει έχει το συνήθειο να στέκεται στην πόρτα του δωματίου μου και να με χαζεύει.. κι εγώ ρίχνοντας τα χαρτιά μέρα μεσημέρι είχα την αίσθηση οτι η μανούλα μου στεκόταν εκεί και με κοίταζε.. ''Της'' είπα καθώς γυρνούσα το κεφάλι να την δώ: ''Τι θέλ...;'' 'Ηταν ένας μαυροφορεμένος άντρας όπως εκείνους στις τελετές, είχε τα χέρια του μέσα στα μανίκια του ''ράσου'' του και η κουκούλα του έκρυβε τα μάτια του. Φωνή δεν έβγαινε απο μέσα μου, απλά πάγωσα κ έμεινα να τον κοιτάζω και να κρατάω τα μάτια μου ανοιχτά.. εκείνες τις στιγμές το μυαλό μπερδεύει και αυτό που βλέπεις και είσαι σίγουρος οτι το βλέπεις,μόλις εξαφανιστεί εχεις χιλιάδες αμφιβολίες μήπως και το φαντάστηκες.. Δεν πρόλαβα να ανοιγοκλείσω τα μάτια για 3η φορά και απλά δεν τον ξαναείδα.. την επόμενη σκοτώθηκε ο κουμπάρος μου και το απόγευμα πήρα σε μια εκκλησία για να με διαβάσει παπάς.. Ζωγράφισα την μορφή αυτή και όταν την εδειξα στον αδερφο μου μου ειπε οτι τον ειδε κ εκεινος 2 φορες ακομη μεσα στο σπιτι.
Σιγουρα καποια πραγματα δεν είναι τυχαια.. αλλα μην προσπαθηστε να τα ψαξετε..
και παλι καλημερα..

magiakarma
07-06-2011, 22:13
σε πιστευω κατι ηταν αφου το ειδε και ο αδελφος σου κοιταξε το σπιτι σου ειναι δικο σας αν οχι ψαξε το παρελθον του αν ειναι δικο σας φερε εναν ιερεα απλα να ευλογισει το σπιτικο σου

norita
25-07-2011, 12:36
@lilika
αυτο που ειδες πιθανοτατα ειναι καποιος ανθρωπος σκια οπως λεγεται αν κ δεν εχει αποδειχτει οτι υπαρχουν...παρομοιες εμπειριες εχω κ εγω αλλα ποτε οι μορφες που ειδα δε με τρομαξαν,ηταν ηρεμες μορφες που χωρις να εχουν καθαρο προσωπο τις ενιωθα οικειες.εκτος απο μια φορα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα!επισης εχω κ ενα συκεκριμενο ονειρο πριν συμβει κατι πολυ κακο σε μενα ή σε συγγενικο προσωπο.κ να σκεφτειτε πως ειμαι ατομο της λογικης που οτι συμβαινει,ψαχνει πρωτα την επιστημονικη εξηγηση κ μετα τις υπολοιπες λυσεις...
@σε οσους κοροιδευουν...
κοιταξτε ο καθενας εχει την αποψη του κ πρεπει να ειναι σεβαστη ακομη κ αν δε συμφωνουμε με αυτη...οι επιστημονες εχουν δωσει εξηγηση σε πολλα αλλα οχι κ σε ολα.οποτε απαντησεις που μονο σκοπο εχουν να κοροιδεψουν καλο ειναι να μενουν για τον εαυτο μας,δε θα ηταν ωραιο να κοροιδεψει καποιος κατι που πιστευετε εσεις ετσι?κ δε νομιζω οτι οσοι πιστευουν σε αυτα ειναι ψυχακιδες ή οτιδηποτε παρομοιο....
@σε οσους πιστευουν ή εχουν εμπειριες μεταφυσικου/παραφυσικου περιεχωμενου
πιστεψτε οτι εχετε δει οι ιδιοι ακομη κ αν δεν εχει εξηγηση γιατι απο τα λογια τριτων κ τεταρτων θα ακουσετε πολλα..οι ιστοριες εχουν την ταση να μεγαλοποιουνται ως γνωστον για χαρη εντυπωσιασμου.δεν αμφιβαλω οτι εχετε δει/νιωσει/ακουσει περιεργα να συμβαινουν γυρω σας,εξαλλου μου εχουν συμβει κ μενα διαφορα,αλλα απλως πριν το καταταξετε στην κατηγορια του μεταφυσικου βεβαιωθειτε οτι δεν υπαρχει αλλη εξηγηση.