PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράνομο κατέβασμα αρχείων...Ποια είναι η αποψή σας;

bruce
18-03-2006, 19:08
Καλησπέρα συνάδελφοι
(bruce imitating incubus' official-formal style:p:p:p)
Σήμερα το πρωί πραγματοποιήθηκαν οι εξετάσεις του πανεπιστημίου του Michigan...
Δράττομαι λοιπόν της ευκαιρίας και σπεύδω να σας ρωτήσω σχετικά με ένα θέμα που κατα την, οχι ταπεινή,μου αποψη ειναι μείζονος σημασίας...Το θέμα αυτό απετέλεσε και το εξεταζόμενο θέμα της εκθέσεως στη διαδικασία του Writing...

Κανω φυσικά την απαραίτητη μετάφραση προκειμένου το θέμα μου να μην κατακριθεί απο τους διαχειριστές του φόρουμ με το πρόσχημα ότι χρησιμοποιώ ξένη γλώσσα...

Το Ιντερνετ παρέχει τη δυνατότητα downloading αρχείων μουσικής και ταινιών δωρεάν και πολλοί χρήστες το προτιμούν παρ'ότι θεωρείται παράνομο...Πιστεύετε οτι είναι αποδεκτό το φαινόμενο;Τεκμηριώστε την άποψη σας με επιχειρήματα και παραδείγματα....

axxaaxxaaxaxxaxaaxaxa
:p:p
char *bruce="is f****iΓΚ crazy...";:p:p

Ακολουθεί αποσπασμα συνομιλίας από το MSN:
Incubus says:
afta ine, elpizo tu xronu na mas rotisun pia ine i apopsi mas gia tin paroxi broadband sindeseon stin elada :p:p

DI tourist
18-03-2006, 19:30
Απανταω κι εγω με αναλογο στυλ...(Incub-ιστικο :p )

Λοιπον, καταρχην οποιος απο εδω μεσα πει οτι δεν εχει κατεβασει "παρανομο" αρχειο λεει σιγουρα ψεμματα. Σιγουρα ολοι εχουμε κατεβασει ολοκληρα Gb's αρχειων απο p2p προγραμματα χωρις καν 2η σκεψη. Προσωπικα εχω πανω απο 4 μηνες να αγορασω cd μουσικης αυθεντικο και πανω απο 2 χρονια να αγορασω αυθεντικο software ή παιχνιδι. Το θεμα ειναι κατα ποσο αυτη η συμπεριφορα ειναι κατακριτεα και κατα ποσο "αναστελλει" την προοδο και την αναπτυξη της μουσικης ή αντιστοιχα της πληροφορικης...
Οσον αφορα τη μουσικη πιστευω ακραδαντα οτι η πειρατεια σωζει την τσεπη μας. Τα περισσοτερα cd's που κυκλοφορουν δεν αξιζουν ουτε το 1/3 της αξιας τους. Επιπλεον τα χρηματα που δινουμε καθε αλλο παρα στον καλλιτεχνη καταληγουν. Γιατι λοιπον να γεμιζουμε τισς τσεπες των αμουσων στελεχων πολυεθνικων που εμπορευματοποιουν την τεχνη και τη κοβουν και τη ραβουν συμφωνα με τους νομους του marketing? Για καλλιτεχνες κια συγκροτηματα που σεβομαι θα παω και θα αγορασω το γνησιο cd (και το εχω κανει και θα συνεχισω το κανω). Αλλα οχι να μας κολλανε τη σταμπα του "κακου πειρατη" (με γατζους και ξυλινα ποδια) οταν κατεβαζουμε 10-20 mp3s που στην τελικη και να θελαμε να αποκτησουμε νομιμα πιθανον να επρεπε να ψαχνουμε τη μιση Αθηνα... Για αυτο λοιπον δωστε τα χρηματα σας σε ανεξαρτητες παραγωγες και σε προσεγμενες δουλειες. "Η πειρατεια σκοτωνει την καθε πολυεθνικη" που λενε και οι Στιχοιμα ;-)
Τωρα οσον αφορα τo software, εκει τα πραγματα ειναι ακομα πιο περιπλοκα. Απο τη μια με την πειρατεια "τη σπαμε" στον mr. Bill αλλα απο την αλλη κι εμεις πιθανοτατα στο μελλον μπορει να βρεθουμε να βγαζουμε το τιμιο ψωμι μας φτιαχνοντας προγραμματακια. Απο την αλλη βεβαια τα πραγματα εχουν αρχισει και δυσκολευουν για τους πειρατεσ πλεον αφου το "σπασιμο" προγραμματων εχει γινει πλεον ολοκληρη τεχνη.
Παντως επειδη τελικα τα πνευματικα δικαιωματα ειναι μυθος, αφου τελικα ο δημιουργος αποκομιζει ψιχουλα, εγω μενω πιστος στο τριπτυχο: download-copy-share :D

bruce
18-03-2006, 19:40
Κοπηκες

DI tourist
18-03-2006, 19:59
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από bruce
Κοπηκες

:D :D :D :D :D :D
LOL!!!!

Καλα αν τα εγραφα αυτα σιγουρα θα κοβομουν. Ειναι σαν την εκθεση των πανελληνιων ενα πραμα... :p

noiR
18-03-2006, 20:35
Ωραίο thread, και αν σκεφτείς τη ρουφιανιά που κυκλοφορεί στους διαδικτυακούς και μη δρόμους της λαμπρής χώρας μας, θα έλεγα ότι θέλει κότσια τόσο για να το ανοίξεις όσο και για να γράψεις σε αυτό.

Λοιποοόν, η άποψή μου.

Για τα τραγούδια:

-Ποιος χάνει λεφτά; -Οι εταιρίες, με αποτέλεσμα να βγάζουν χίλια δις αντί για χίλια ένα;
Τότε πραγματικά "my testicles are full of scribbles".

Δεν θα μπορούσα να ενδιαφέρομαι λιγότερο για κάθε Sony Bitch Music και κάθε Warner My Ass και για τα γιαπάκια τους :p
Είμαι υπέρ του να κλέβουμε με κάθε τρόπο τέτοιες εταιρίες και όχι μόνο μουσικές αλλά και οιουδήποτε είδους. Πείτε με γραφικό, αλλά είμαι υπέρ του shop lifting, όχι όμως στα μαγαζιά της γειτονιάς και της γιαγιάς.

Μήπως χάνουν λεφτά τα γκρουπ; Ποιοι ρε, οι Κιουρ και οι Ντιπές Μόουντ; Μήπως οι Μέηντεν; Ή μήπως οι Πυξ Λαξ;
Τεραλόλ...

Ο αντίποδας: Αν χάσουν χρήματα οι εταιρίες ποιος θα την πληρώσει; Τα μοσχοβολούντα ταλεντάκια του Harvard και του κάθε Harvard που ήταν τυχερά ούτως η άλλως στη ζωή τους;
-Όοοχι, θα την πληρώσουν οι ημιαπασχολούμενοι μεταφορείς και αχθοφόροι, ξέρετε αυτοί που πάντα παίρνουν το πρώτο πόδι.
Οπότε τους κάνω όσο μπορώ τη ζωή δύσκολη, αλλά γνωρίζω ότι οι πρώτοι που θα πονέσουν θα είναι αθώοι.

Συμπέρασμα: H πειρατία δε σκοτώνει τη μουσική μου κ*ρι0λ!δ3ς...

Εξαίρεση Τα μικρά labels και τα anti-pop γκρούπς, που πάνε την τέχνη μπροστά, γιατί κάθε νέα επανάσταση στην αρχή ήταν ως επί το πλείστον αβαντγκαρντίστικοι πειραματισμοί. Προσπαθώ να έχω original αυτές τις δουλειές, αλλά αν δεν παίζουν φράγκα εννοείται πως προτιμάω να γίνω κάτι σαν κλέφτης παρά να μην πάρω τη "μόρφωση" που θα έπαιρνα.

Για το λογισμικό:

Είμαι μπερδεμένος, είναι σίγουρα αντισυναδελφικό το να αντιγράφεις και να κρακάρεις (όχι εταιρίες τύπου Microsoft, αυτοί εκεί μέσα δεν είναι συνάδελφοί μου, είναι συνάδελφοι του Dark Lord) οπότε αυτό συνήθως γίνεται όχι για να μη δώσεις $20 αλλά γιατί βαριέσαι (βλακωδώς) να χρεώνεις πιστωτικές και τέτοια κουραστικά. Αλλά και πάλι, $20 για ένα πρόγραμμα που σου λέει αν έχει σήμερα γενέθλια η Pamela; Γι' αυτό λέω, είμαι μπερδεμένος.

Επίλογος:

1)Έχω ακούσει μια ιστορία γνωστού για ένα παιδί που είχε στο shared folder του pc φωτογραφία του μικρού του ξαδέλφου στην παραλία. Το παιδί πήγε αυτόφωρο για κατοχή παιδικής πορνογραφίας. Μακάρι να ήταν λιγότερο μπιφτεκόμυαλου μερικοί e-λίτες αλήτες και να μπαίναν στα πισιά κανενός σωματεμπόρου η ντραγκεμπόρου αντί να τρώνε από τους φόρους μας. ¶ντε να πούμε...

2)Παιδιά το νου σας, αυτό το θέμα από το Michigan μου κάνει πολύ ρουφιανιάρικο, προσέξτε δεν κάνω πλάκα. :p

3)Σόρυ που γίνομαι κακός και ισοπεδωτικός σε κάποια σημεία, όσα έγραψα τα πιστεύω, αν διαφωνείτε απλά σεβαστό. :wavey:

YoMa-Sensei
18-03-2006, 21:00
Καλά όλα αυτα ρε noiR, αλλά άμα όλοι κατέβαζαν μόνο Mp3 και κανείς δεν αγόραζε αυθεντικά CD οι εταιρίες δε θα προσελάμβαναν συγκροτήματα, οπότε δε θα έβγαζαν λεφτά.

Εγώ πιστεύω πως άμα λες πως γουστάρεις ένα συγκρότημα σημαίνει πως τα CD θα τα αγοράζεις αυθεντικά, με booklet και όλα τα καλά. Τουλάχιστον έτσι πρέπει και έτσι γίνεται εν μέρει, γιαυτό δε βλέπουμε τα μεγάλα συγκροτήματα να χάνουν τα συμβόλαιά τους. Αλλά αν ΌΛΟΙ μόνο κατέβαζαν δε θα υπήρχε μισό συγκρότημα με συμβόλαιο.

Προσωπική άποψη.

Respect στο θέμα του Michigan πάντως και καλη επιτυχία στα αποτελέσματα.

Fouskotos
18-03-2006, 21:57
Η Πειρατεία σκοτώνει τη Μουσική...

Μ Ο Υ Τ Ζ Α (το σήμα κατά της πειρατείας...)

Μπορεί να μη χάνουν οι τραγουδιστές τόσα χρήματα γιατί κάνουν και συναυλίες ή ότι άλλο, αλλά σίγουρα χάνουν αυτοί που φτιάχνουν τα κομμάτια δηλαδή στιχουργοί συνθέτες (δεν μιλάω για το Φοίβο το θεό :p )

Εγώ ακόμα και τα Windows τα έχω γνήσια... (Ήταν δώρο μη ψαρώνετε... :p )

[Εγώ περνάω τώρα???]

DiMiS
19-03-2006, 01:18
Επιφυλάσσομαι να κάνω μια πιο σημαίνουσα συνεισφορά στη συζήτηση για αργότερα όταν θα έχω περισσότερο χρόνο, προς το παρόν θα δώσω απλώς ένα link που ανακάλυψα (μέσω του Electronic Frontier Foundation (www.eff.org)), με κείμενο του Terry McBride (CEO Nettwerk Music Group -ναι, είναι δισκογραφική εταιρία!), που εξηγεί γιατί αποφάσισε να πληρώσει τα δικαστικά έξοδα μιας οικογένειας ενάντια στην RIAA.

Αρκετά ενδιαφέρον ανάγνωσμα, κατά τη γνώμη μου. (http://www.savethemusicfan.com/index.html)

Touristas
19-03-2006, 06:20
εφόσων το μέσω παύει να είναι υλικό αλλά απλώς μια σειρά ψηφίων διαδικών το κατά πόσο είναι παράνομη ή μη η διακίνηση είναι συζητήσιμο. Το σίγουρο για μένα είναι ότι δέχονται τρομερές πιέσεις από τα αφεντικά της κοινωνίας της πληροφοριάς οι δισκογραφικές, και τους διάφορους νταβαντίδες βέβαια, για αυτό και δεν έχουν πατάξε, κάθε άλλο το φαινόμενο. Είναι το κλασικό παράδειγμα του καπιταλισμού όπου ο ένας κλέφτης έχει το χέρι του στη τσέπη του άλλου. Τα αφεντικά ξέρουν ότι ο κοσμάκης κατεβάζει χωρίς να πληρώνει τα άντερα του αλλά αν του το κόψουν πάπαλα μετά ένας ολόκληρος τομέας του δικτύου, πάνε οι γρήγορες συνδέσεις, οι σκληροί των πολλών γκίγκα κλπ. Μη νομίζεται ότι αν γούσταραν δε θα το χαν σταματήσει, τσουφ θα κάνανε και θα κλάνανε μέντες όλοι αυτοί που και καλά διακινούν software που εξηπηρετεί το file sharin g έτσι γενικά και αορίστος ενώ και αυτοί κονομάνε από το κατέβασμα. Για αυτό έχουν τραβήξει απλώς μερικά αυτιά μη το χέσουμε κιόλας και να χουν ορισμένοι και το νόμιμο κατέβασμα, και οι άλλοι κάνουν ότι γουστάρουν. Είναι σα το παράδειγμα με το κάπνισμα και τις ασφαλιστικές, όταν είδαν τα λαμόγια (γιατί είναι μεγάλα λαμόγια) των ασφαλιστικών ότι είχαν τρομερά διαφυγόντα κέρδοι αμέσως οι Αμερικές γίνανε αντικαπνιστικές και τη πέφτουν στους καπνιστές παντού, αλλά πριν χεσμένους μας είχαν να πάθουμε το καρκίνο και να το πλασάρουνε στο χόλιγουντ. Όλη η υπόθεση είναι για το κοκό.

Εγώ προσωπικά ότι χαρτζιλίκι είχα πιτσιρικάς το ριχνα σε μουσικές, έχω εκατοντάδες βινίλια και άλλα τόσα σι ντι, όταν έσκασαν τα mp3 στο διαδύκτιο τελείωσε το παραμύθι να μου πιάνουν το κώλο οι τέσερεις πέντε δισκογραφικές του πλανήτη, και το γύρισα σε αυτά, και αγοράζω μόνο αν γουστάρω πολύ το καλλιτέχνη, και μιλάμε μόνο για καλλιτέχνες, και αν τα χει και ανάγκη, γιατί ξέρω γω και το dylan μνειμίο του στήνω αλλά δε θα σκιστώ να αγοράσω (τι να αγοράσω δηλαδή όλα τα χω, αλλά λέμε τώρα) γιατί δε τα χει ανάγκη. Αυτό που μου τι βιδώνει είναι πως κάτι σκατάκια που παίρνουν μια κιθάρα, γράφουν εκεί πέντε ψευτοεπαναστατικογκομενοκάπως παπαριές (ή τους τις γράφει ο "παραγωγός" καλύτερα) και μου γίνονται μεγιστάνες, και μετά σου λένε δε σέβεσε το καλλιτέχνη, κλπ. Ρε ποιο καλλιτέχνη; Και δεν είναι ένας και δύο, εκατομύρια ινδάλματα εκκατομυριούχοι από αυτό το πονηρό πράμα που ονομάστηκε ποπ μουσική και έγινε για να έχουν άλλο ένα τρόπο να τα πέρνουν από το κοσμάκι που ως συνήθως κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, και αυτό ζήτημα να ναι υπόθεση μερικών δεκαετιών. Και μετά οι μάγκες τα βάζουν και με τις δισκογραφικές και λένε δε μ αφήνουν να δημιουργήσω, ναι αλλά αυτοί σε κάνανε μάγκα, αυτοί καθορίσαν στο δεκαξάρι και στον δεκαοκτάρη τι θα ακούει, αυτοί σε πλασάρανε. Είναι αυτό που έλεγε ο μεγάλος πιτ τάουνσεντ τον who, η μουσική ποπ είναι ουσιαστικά όλα κι όλα πως θα κλέψεις το χαρτζιλίκι από δεκαεφτάχρονα, το λεγε και σωστά και χύμα. Να ρίξουν τις τιμές των σι ντι λοιπόν στα δύο ευρώ, και πολλά είναι, τόσα τους κοστίζει να το κάνουν και πολύ λιγότερα να αγοράσουμε, γιατί εγώ από εποχή βινιλίου γούσταρα να έχω τη μουσική με αντικειμενική αξία, με τα εξώφυλα, τους στίχους κλπ. το άλλο το αρχεάκι δε το συζητάω ότι δε θα πλήρωνα ποτέ να το κατεβάσω.

Με λίγα λόγια η πνευματική ιδιωκτησία (και το ξέρω εξ ιδίας πείρας) πρέπει να είναι σεβαστή αλλά το τι ορίζει ο καθένας ως πνευματική ιδιωκτισία του και κυρίως πως το κοστολογεί είναι άλλο καπέλο.

Αυτά είναι πάνω κάτω, αν κάτσω να το σκεφτώ κι άλλο είναι και άλλα από κάτω κι από πίσω κι από πλάγια, αλλά με λίγα λόγια αυτά το συνοψίζουν καλά το θέμα.

Touristas
19-03-2006, 06:31
για το άρθρο που πόσταρε ο μήτσος, καλούλι είναι ο τύπος είναι ψιλοαπολογιτάκος της πλευράς του, αλλά είκαι που το χει πιάσει χίλια τα εκατό και μου το θύμησε κι εμένα και του δίνω τα ρέστα μου είναι όταν είπε το εξής:

"d) mass-merchant retailers today carry only the current hits, with little to no catalog."

Μεγάαααλη αλήθεια. Σκέψου το. Δε ξέρω αν ορισμένοι εδώ προλάβανε τα κλασικά δισκοσιντοπωλεία στην Αθήνα, το Μοναστηράκι, ή και τα σοινικιακά πριν τα απεχθή μετρόπολις και λοιπές σαβούρες πάρουν τη μουσική εργολαβία, αλλά μια απο τις μεγαλύτερες χαρές ήταν να ψάχνεσε στο δισκάδικο τι θα πάρεις από το μεγάλο back catalog που υπήρχε, δεν ήταν πλασάρουμε πέντε δέκα καινούργιες αδείες και έχουμε και κανα δυο ράφια ενδεικτικά τα παλιότερα, μιλάμε για στοίβες με πολύ πράμα, αυτό το ψάξιμο ήταν μεγάλο γούστο, και θα το πω μη προσβληθούν οι σεμνότηφοι πηδήχτε μια γραμμή, και μεγάλη κάβλα για το δισκοσιντόφιλο.

JozeF
19-03-2006, 12:12
Σχετικά με το software...
Για να είναι λειτουργικός ένας υπολογιστής χρειάζεται εκτός από τα windows και άλλα τουλάχιστον 10 προγράμματα μεγάλης αξίας (Microsoft Office, Microsoft Visual Studio, Macromedia Dreamweaver, Adobe Photoshop etc.) και άλλα περίπου 20 μικρά και φτηνά utilities (Nero, ACDSee, PowerDVD etc.). Δλδ έστω οτι έχουμε αγοράσει έναν υπολογιστή, για να δουλέψει όπως θέλουμε με κάποια από τα αυθεντικά προγράμματα που ανέφερα παραπάνω χρειαζόμαστε τουλάχιστον άλλα 1000 €.
Δε νομίζω λοιπόν οτι είναι πολλοί αυτοί που έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν αυθεντικό software όμως όλοι αυτοί χρειάζονται τα προαναφερθέντα προγράμματα. Συμπέρασμα: ακόμα κι αν δε θέλει κάποιος να κατεβάςσει λογισμικό παράνομα κάποια στιγμή θα αναγκαστεί να το κάνει...
Εγώ λοιπόν δεν το κατακρίνω.

Σχετικά με τη μουσική έχουν αναφερθεί αρκετοί παραπάνω, απλά να πώ οτι δε μεπειράζει καθόλου όταν χάνει λεφτά μια δισκογραφική, αλλά είναι πολύ κρίμα να χάνει λεφτά κάποιος συντελεστής που αυτή είναι η μόνη του πηγή εσόδων.

deggial
19-03-2006, 15:02
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από bruce

Το Ιντερνετ παρέχει τη δυνατότητα downloading αρχείων μουσικής και ταινιών δωρεάν και πολλοί χρήστες το προτιμούν παρ'ότι θεωρείται παράνομο...Πιστεύετε οτι είναι αποδεκτό το φαινόμενο;Τεκμηριώστε την άποψη σας με επιχειρήματα και παραδείγματα....

Όπως ορθώς γράφει ο Pablo Ortellado (http://sf.indymedia.org/news/2003/01/1558584.php), η χρήση p2p δικτύων για την διανομή υλικού που προστατεύεται απ'τους νόμους πνευματικής ιδιοκτησίας είναι φαινόμενο κοινωνικής ανυποταγής (civil disobedience) λόγω της έκτασης του. Αυτό, βεβαίως, δεν δικαιολογεί αυτόματα την πράξη, ωστόσο είναι ένα πολύ καλό δείγμα πως ο αντίστοιχος νόμος είτε δεν συμβαδίζει με τις ανάγκες της εποχής είτε δεν δύναται να εφαρμοστεί ή να επιβληθεί η υπακοή στον νόμο. Σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, αποτελεί μία ένδειξη της άμεσης ανάγκης αναθεώρησης του νόμου πνευματικών δικαιωμάτων ώστε να συμβαδίζει με τις ανάγκες της νέας τεχνολογικής εποχής.

Η πειρατεία αποτελεί τον αποδιοπομπαίο τράγο, ο οποίος καλύπτει τις ευθύνες των ίδιων των δισκογραφικών για την οικονομική τους κατάσταση. Οι μέθοδοι διανομής, οι οποίοι θα μπορούσαν να εκσυγχρονιστούν (καθώς τώρα το προϊόν περνά από πολλούς μεσάζοντες), επιβαρύνουν την τιμή του προϊόντος, καθώς και η διαρκής άυξηση της τιμής πριν την έξαρση της πειρατείας σε ποσοστά που δεν αντιστοιχούν στον πληθωρισμό, τοποθέτησαν άλλες μορφές διασκέδασης, όπως ο κινηματογράφος, πολύ πιο ελκυστικές.

Επιπροσθέτως, η μουσική βιομηχανία χάνει λεφτά επειδή αδυνατεί να ανταπεξέλθει στις ανάγκες του καταναλωτή, όπως την ηλεκτρονική διανομή μουσικής. Αντ'αυτού, υπάρχει η τάση να αναγκάζουν τον καταναλωτή να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις της βιομηχανίας. Ακραίο παράδειγμα το νομοσχέδιο για customary historic use (http://arstechnica.com/news.ars/post/20060121-6025.html), το οποίο είναι βέβαιο πως τελικώς θα οδηγήσει σε μεγαλύτερες πτώσεις των πωλήσεων.

Τέλος, πρέπει να λάβει κανείς υπόψη πως η πειρατεία δεν ισοδυναμεί με κλοπή φυσικού αγαθού, διότι στην τελευταία περίπτωση δεν έχουμε απλώς την απόκτηση ενός προϊόντος με παράνομα μέσα, αλλά και την στέρηση του δικαιώματος χρήσης απ'τον νόμιμο ιδιοκτήτη (προφανώς, αν κλέψω την τηλεόραση κάποιου, ο τελευταίος δεν μπορεί και να την χρησιμοποιήσει, εφόσον πλέον βρίσκεται στην κατοχή μου), το οποίο δε συμβαίνει με την πειρατεία. Επίσης, η διανομή σε p2p δίκτυα δεν μπορεί να ταυτιστεί με την παραδοσιακή πειρατεία, καθώς ο σκοπός είναι διαφορετικός. Στην παραδοσιακή πειρατεία, έχουμε πράγματι ένα άσχημο φαινόμενο (το οποίο και βεβαίως πρέπει να θεωρείται παράνομο) όπου κάποιος βγάζει κέρδος εκμεταλλευόμενος και οικειοποιούμενος την δουλειά τρίτου. Η διανομή σε p2p δίκτυα, ωστόσο, δεν επιφέρει χρηματικά ή άλλης φύσεως κέρδη. Γίνεται ανιδιοτελώς λόγω της ιδιαίτερης ασχολίας του διανομέα για την μουσική ή τα ηλεκτρονικά παιχνίδια.

manta-rini
19-03-2006, 15:14
Κι εγώ πάντως που έδινα δεν μου ΄πεσε αυτό το θεμα :confused: .Μού ΄πεσε ενα του τύπου(ελεύθερη μετάφραση)"Η τεχνολογία των υπολογιστών έχει κάνει εφικτή την εργασία από το σπίτι.Ποια τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα.Εσείς θα θέλατε να δουλεύετε απο το σπίτι;Δικαιολογήστε την απάντηση σας."

Τέσπα,στο θέμα μας τώρα.Εγώ συμφωνώ με DI TOURIST.

Y.Γ:ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!Αντε να τους πάρουμε τα σώβρακα!!(με την καλή την έννοια,να επιτύχουμε) :wavey: :wavey:

DiMiS
19-03-2006, 15:27
Θα εξετάσω κάποιες από τις διαδεδομένες απόψεις περί του file sharing, των p2p networks, δωρεάν downloading, κ.λπ., διατυπώνοντας τις δικές μου σκέψεις επ'αυτών. Τα παρακάτω είναι πράγματα που έχω στο μυαλό μου εδώ και πολύ καιρό, και περίμεναν αφορμή για να βγουν από εκεί (νιώθαν πολύ μόνα φαντάζομαι! :p). Κατά συνέπεια το post αναμένεται εκτενές, και ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για αυτό.

α) "Η πειρατεία βλάπτει τη μουσική."
Λάθος. Η πειρατεία, αν επηρεάζει τη μουσική, την προωθεί, αντί να την βλάπτει. Κατεβάζοντας δωρεάν τα τραγούδια που τον ενδιαφέρουν, κάποιος έχει τη δυνατότητα να μάθει και να έρθει σε επαφή με περισσότερα συγκροτήματα ή/και είδη μουσικής που του αρέσουν, μερικά από τα οποία δεν υπήρχε περίπτωση να βρει σε μουσικό κατάστημα (για παράδειγμα, το εξαιρετικό soundtrack του παιχνιδιού Prince of Persia: The Sands Of Time, του Stuart Chatwood, το οποίο έχει κυκλοφορήσει μόνο σε περικομμένη έκδοση, κι αυτό στην Ιαπωνία. Μόνος τρόπος να το αποκτήσω εγώ στην πλήρη έκδοσή του, την οποία και ήθελα αφού από την άλλη λείπουν πολλά κομμάτια, ήταν να το κατεβάσω παράνομα από game rip.)

β) "Η πειρατεία βλάπτει τις πολυεθνικές δισκογραφικές εταιρίες."
Επίσης λάθος. Τα διαφυγόντα κέρδη των δισκογραφικών από την πειρατεία είναι ένα σεβαστό ποσό, ομολογουμένως ίσως και τεράστιο ποσό. Ωστόσο πιστεύω ακράδαντα πως θα έπεφτε κατακόρυφα, αν οι εν λόγω εταιρίες έδιναν περισσότερο βάρος στην ποιοτική παραγωγή μουσικής τεχνης, αντί στην "αρπαχτή". Ο λόγος για τις απώλειες των δισκογραφικών εταιριών δεν είναι, κατά τη γνώμη μου, το ότι κάποιοι αποκτούν τη μουσική που θέλουν να ακούσουν δωρεάν, αλλά το ότι πάρα πολλοί δεν θέλουν να πληρώσουν τα 20 ευρώ που κοστίζει ένας μουσικός δίσκος που δεν αξίζει 20 ευρώ. Επιπλέον, οι πολυεθνικές βλάπτουν τους εαυτούς τους ακολουθώντας τακτικές που τις αποξενώνουν από τους πελάτες τους, θεωρώντας κάθε άνθρωπο δυνάμει πειρατή κι εγκληματία, και σκορπώντας μηνύσεις προς πάσα κατεύθυνση.

Σκέψεις για το πού θα πρέπει να κατευθυνθεί η "music industry" ("μουσική βιομηχανία", πολύ ταιριαστό όνομα, βρίσκω...):

Δραστική μείωση των τιμών των δίσκων μουσικής.
Υποστήριξη των νόμιμων υπηρεσιών πώλησης μουσικής mp3 μέσω διαδικτύου, σε χαμηλές τιμές, και με "φιλελεύθερες" άδειες χρήσης.
Υποστήριξη του πειραματισμού από μέρους των συγκροτημάτων, ώστε οι νέες δημιουργίες να ελκύουν περισσότερο το ενδιαφέρον.

Σχετικά με το software τώρα:
Διαφωνώ με την άποψη που διατυπώνει ο JozeF παραπάνω. Πιστεύω πως ένας υπολογιστής μπορεί να λειτουργήσει αποκλειστικά με δωρεάν λογισμικό (και δεν εννοώ απαραιτήτως linux). Αν έχει ένα λειτουργικό (ας πούμε πως ο κατασκευαστής παρέχει τα Windows XP), ο χρήστης μπορεί να βρει δωρεάν εφαρμογές με την ίδια λειτουργικότητα με αυτές που αναφέρει ο JozeF, π.χ. OpenOffice.org (http://www.openoffice.org/), djgpp (http://www.delorie.com/djgpp/) (gcc for windows), GIMP (http://www.gimp.org/windows/), IrfanView (http://www.irfanview.com/), VLC (http://www.videolan.org/), κ.λπ.

Βρίσκω απαράδεκτη την κοστολόγηση πολλών προγραμμάτων από τις παραγωγούς εταιρίες τους: 300 ευρώ (http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/B00061H58I/qid=1142778210/sr=8-1/ref=pd_ka_1/203-0259610-0794321) για το λειτουργικό σύστημα των Windows, ενώ οι διανομές Linux κάνουν την ίδια δουλειά (ναι, την ίδια δουλειά!) δωρεάν. Ή, για να μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα (οι διανομές Linux είναι ανοικτού κώδικα, τα Windows όχι), το μοντέλο διανομής της Sun Microsystems για την τελευταία έκδοση του λειτουργικού της (Solaris 10) είναι εξαιρετική ιδέα νομίζω: το λειτουργικό σύστημα αυτό καθ'εαυτό διανέμεται δωρεάν (http://www.sun.com/software/solaris/get.jsp), ενώ η εταιρία χρεώνει (μεγάλα ποσά) για την υποστήριξή του (http://www.sun.com/software/solaris/get_support.jsp) (προσανατολιζόμενη προφανώς σε εταιρικούς πελάτες). Αφού το έκανε η Sun, γιατί δε μπορούν να το κάνουν οι Microsoft, Adobe, Macromedia και λοιποί; Η Google το έπιασε το νόημα, και δίνει δύο εκδόσεις σε όλα τα προγράμματα που βγάζει (μια δωρεάν και μια "premium"), οι άλλοι γιατί επιμένουν σε τακτικές που τους οδηγούν σε απώλειες (και που σύντομα πιστεύω θα είναι απαρχαιωμένες);

Τα παραπάνω για τις εταιρίες, που κατά την άποψή μου, φέρουν το μεγαλύτερο φταίξιμο για την κατάσταση που επικρατεί (δεν είναι τυχαίο ότι παρατηρείται όλο και πιο συχνά τελευταία να ιδρύονται νέες δισκογραφικές εταιρίες από συγκροτήματα που είναι δυσαρεστημένα από τα μεγάλα labels -off the top of my head, μπορώ να θυμηθώ τους The Gathering (http://www.gathering.nl/), μπορείτε να βρείτε την ανακοίνωση για την ίδρυση της Psychonaut Records (http://www.psychonautrecords.com/) στα news archives του site, στις 06/23/2002). Οι απλοί πολίτες τι κάνουμε;

Κατεβάζουμε τραγούδια από το Ίντερνετ γιατί είναι πιο εύκολο/φτηνό: οι καλλιτέχνες, αποδεδειγμένα, δε χάνουν πολλά λεφτά, όσο κι αν μέμφονται τους πειρατές -χαρακτηριστικά, ο Jon Schaeffer των Iced Earth, λέει στη συνέντευξή του στο δεύτερο CD του Limited Edtition του Horror Show, πως όσοι κατεβάζουν τραγούδια από το Ίντερνετ μπορούν να "πάνε να γαμηθούν"(sic!), κι ότι του παίρνουν τα λεφτά του. Δύο λεπτά αργότερα, στην ίδια συνέντευξη, βρίσκεται να μιλάει για το χόμπυ του, να συλλέγει μηχανές Harley Davidson (όπως λέει, έχει τρεις μηχανές και μια αντίκα -οι κανονικές μηχανές HD κοστίζουν όσο ένα αυτοκίνητο, δε θέλω να ξέρω πόσο κοστίζει η αντίκα...), οπότε προφανώς τα λεφτά που "του κλέβουν" του περισσεύουν και με το παραπάνω μάλιστα. Εν αντιθέσει, έχουμε και τους Iron Maiden, που σε συναυλία τους στην Στοκχόλμη παίζουν με το κοινό, και τους ρωτάνε αν κατεβάζουν από το Ίντερνετ ("Ναιαιαι!", φωνάζει το κοινό, "Don't you know it's very naughty to be downloading from the Internet?", λέει ο Bruce. Αμηχανία στο κοινό, και συνεχίζει ο Bruce: "Ε, δε πειράζει, κοιτάχτε, εμείς θα παίξουμε τώρα ένα τραγούδι από το επόμενο [ακυκλοφόρητο τότε] album μας, εσείς κάντε ό,τι θέλετε, ηχογραφήστε το, κινηματογραφήστε το, ανεβάστε το στο Ίντερνετ, ό,τι θέλετε! Απλώς σας ζητώ, αν σας αρέσει, κι αν θέλετε, αντί να αγοράσετε δυο μπίρες, χρησιμοποιήστε τα λεφτά σας για να αγοράσετε το CD." Respect.)
Οι εταιρίες όμως χάνουν λεφτά, και διστάζουν εν συνεχεία να δώσουν χρήματα σε νέα συγκροτήματα. Κακό αυτό.

Η λύση πιστεύω βρίσκεται κάπου στη μέση (όπως και σε πολλά άλλα θέματα).
Για παράδειγμα, προσωπικά, αν βγει κάποια υπηρεσία που μου επιτρέπει να αγοράζω φτηνά mp3 μέσω Διαδικτύου (και με μεγαλύτερο ρεπερτόριο και λιγότερο δεσμευτικές άδειες χρήσης), θα την εκμεταλλευτώ, και προτείνω το ίδιο και σε άλλους.

Αν και οι δύο πλευρές (εταιρίες κυρίως, αλλά και οι απλοί θνητοί) κάνουν κάποιες παραχωρήσεις, όπως αυτές που ενδεικτικά ανέφερα παραπάνω, θα προκύψει μια βιώσιμη ισορροπία... ναι, το πιστεύω αυτό! Αλήθεια! :baby: :baby:

---
edit: links and additional info added, price tag on windows corrected

deggial
19-03-2006, 16:23
Οι τιμές (ή, καλύτερα, το περιθώρειο κέρδους) των Dreamweaver, Photoshop, AutoCAD, κλπ είχαν διαμορφωθεί σύμφωνα με το intended target audience των ελεύθερων επαγγελματιών και επιχειρήσεων, για τους οποίους είναι προσιτές και οι αντίστοιχες τιμές. Το πρόβλημα προέκυψε επειδή τελικώς και ο μέσος χρήσης ήθελε πρόσβαση σε τέτοια δυνατά εργαλεία, παρά την ύπαρξη πιο προσιτών προϊόντων (π.χ. Paint Shop Pro, Nvu αντί για Dreamweaver, κλπ). Δε νομίζω πως οφείλεται σε κάποια προσπάθεια κερδοσκοπίας και το κόστος κατασκευής τέτοιου λογισμικού, έτσι κι αλλιώς, είναι αρκετά υψηλό. Ωστόσο, συμφωνώ πως κακώς δεν έχουν προσαρμόσει την ποικιλία των προϊόντων τους με τέτοιον τρόπο ώστε να προσφέρουν φθηνές εκδόσεις για ιδιωτική χρήση, καλύπτοντας έτσι μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς και γλυτώνοντας ένα μερίδιο της πειρατείας.

Πάντως, το μοντέλο του δωρεάν λογισμικού και χρέωσης επιπρόσθετων υπηρεσιών, όπως της Sun, μάλλον είναι πράγματι το πιο βιώσιμο.

DiMiS
30-11-2006, 12:10
OMG is teh zombie thread ressurexion!! Run 4 ur lives!!! :wow:

"For the dead know no sleep in their graves, nor dost thou remember them until they are destroyed through thy hands."
--father Grigori (http://en.wikipedia.org/wiki/Father_Grigori)

http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathextra_10_29/11/2006_174355

Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής
Του Γιάννη Σουλιώτη

Νομικές κυρώσεις κινδυνεύουν να αντιμετωπίσουν στο άμεσο μέλλον όσοι μέχρι σήμερα καμαρώνουν για τον όγκο των μουσικών αρχείων που έχουν συγκεντρώσει στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή τους. Και τούτο διότι εάν ευδοκιμήσουν οι προσπάθειες της Ελληνικής Ένωσης Δισκογραφικών Εταιρειών (IFPI) για άρση του απορρήτου τηλεπικοινωνιών στις περιπτώσεις κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας μέσω του Διαδικτύου, τότε θα ανοίξει ο δρόμος για την άσκηση διώξεων κατά των μεμονωμένων χρηστών που «κατεβάζουν» δωρεάν μουσική!
[...] (http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathextra_10_29/11/2006_174355)

Από μια πρώτη έρευνα στις εν λόγω σελίδες του Διαδικτύου έχουν ήδη εντοπιστεί χρήστες με 3.000 έως και 5.000 τραγούδια αποθηκευμένα στον υπολογιστή τους. Αυτοί σύμφωνα με τους ανθρώπους της IFPI κινδυνεύουν να βρεθούν πρώτοι στο μάτι του κυκλώνα.
Δηλαδή όσοι έχουν γύρω στα 10.000+ τραγούδια είναι ασφαλείς; :baby:

porosis
30-11-2006, 12:26
¶ραγε η IFPI είναι στις λίστες του PeerGuardian; :baby:

dt008
30-11-2006, 12:28
LOL
και ύστερα ξύπνησαν:D

grnemo
30-11-2006, 13:01
Θυμάμαι κάποτε (όταν έμαθαν στην δίωξη οικονομικού εγκλήματος τι είναι IP) είχαν πιάσει 10 παιδιά που κατέβαζαν. Ένα παιδί μάλιστα του Μετσόβιου που ήταν στην λίστα απλά έκανε share εκείνη τη στιγμή από emule. Τώρα δεν θυμάμαι τι είχε γίνει. Παίζει να είχαν πληρώσει ένα προστιμο.....
Ερώτηση, η εφορία μπορεί να μπει σε σπίτι και να κάνει έλεγχο?

dt008
30-11-2006, 13:07
Μόνο με ένταλμα από εισαγγελέα.

jacob
30-11-2006, 14:47
sthn ellada h katastash einai ligo elastikh se sxesh me alles xwres. vriskesai upologos mono katopin barbaths kataggelias apo sumpolith sou, kai pali uparxei megalh pi8anothta na thn petaxoun se kanena surtari xwris na thn koitaxoun kan.
paradeigma allhs xwras: se gnwsto mou elegxan to laptop ka8ws afix8ei sto heatrhow kai vrhkan kamposa paranoma programmatakia, dikasthke kai klh8hke na plhrwsei nomizw kapou stis 2.000lires. :baby:

jss
30-11-2006, 15:03
Ωραία για αυτό με τον έλεγχο του λαπτοπ υπάρχει εύκολη λύση. Πρωτού κάνεις ταξίδι βάζεις linux, βγάζεις από τον bootloader την επιλογή των windows, βγάζεις και από το fstab τις εγγραφές για ntfs/fat δίσκους και είσαι κομπλέ. Όταν περάσεις τον έλεγχο, ξαναβάζεις στον bootloader την επιλογή των windows. Χεχε. Σαν λαθρεμπόριο πειρατικών προγραμμάτων ακούγεται.

Πάντως και εγώ θα συμφωνίσω πως για software ένα μοντέλο free/premium with pay επιλογών ή free or open source/support επιλογών για τους πελάτες ελαχιστοποιεί το πρόβλημα της πειρατείας για τις εταιρίες. Για παράδειγμα, το real player.

Για μουσική, παρατηρείται μία τάση με την άνοδο του e-commerce να πωλούνται τραγούδια σε τιμές κάποια cents/τραγούδι. Αν μου δινόταν η δυνατότητα να ακούσω samples τραγουδιών και να αγοράσω αυτά που μου αρέσουν στην τιμή ενός sms, τότε σίγουρα δε θα έψαχνα σε p2p τόσο συχνά.

Ναι, η πειρατεία σκωτώνει την μουσική,
αλλά η αισχροκέρδια σκοτώνει τον καταναλωτή.

ChemicaL BurN
30-11-2006, 15:17
Δηλαδή όσοι έχουν γύρω στα 10.000+ τραγούδια είναι ασφαλείς; :baby:

tha mas klasoun...:smokin:
220 gb mousikh exei to pc mou...isovia tha paw? :angryfire

Lil_Mike
30-11-2006, 15:22
tha mas klasoun...:smokin:
220 gb mousikh exei to pc mou...isovia tha paw? :angryfire

tha pw 2 rita.....
Paranomizein... estin Filosofein.....

"Oi Nomoi einai gia na paraviazontai"

Zαρμαcookies
30-11-2006, 16:39
paranomo katevasma arxeiwn?

gamato!!
einai tzaba....dn enoxlume kanenan....kanume tin duleia mas.....kai exei tin glykia geusi tu paranomu......:smokin:

mia xara:wavey:

deggial
30-11-2006, 16:56
Ερώτηση, η εφορία μπορεί να μπει σε σπίτι και να κάνει έλεγχο?

Όπως είπε και ο dt, απαιτείται ένταλμα εισαγγελέα. Ωστόσο, η συνήθης περίπτωση είναι καταγγελία (όχι μήνυση, όπως συμβαίνει, π.χ. στις ΗΠΑ) και αυτεπάγγελτη εισαγγελική δίωξη. Εκτός αν τα πράγματα έχουν αλλάξει λόγω Ευρωπαϊκών οδηγιών ή κανονισμών.

Σε κάθε περίπτωση, ένα σοβαρό πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει νομικό προηγούμενο ώστε να καθορίζεται η αποζημίωση που αντιστοιχεί για κάθε αντίγραφο που αποκτήθηκε παράνομα, ούτε στην Ελλάδα ούτε σε καμία άλλη χώρα, από όσο γνωρίζω. Στις ΗΠΑ, κατ' ελπίδα η υπόθεση UMG Recordings Inc. et al v Marie Lindor θα φθάσει έως τέλος για να υπάρξει επιτέλους νομικό προηγούμενο. Έως τώρα, οι υποθέσεις τις RIAA τελειώναν με συμβιβασμό (ο συμβιβασμός ή άλλοι τρόποι εκδίκασης όπως επιδιαιτησία/arbitration δεν θέτουν νομικό προηγούμενο).

Ένα καλό blog για το θέμα, αν και απευθύνεται κυρίως σε νομικούς, είναι το http://recordingindustryvspeople.blogspot.com/

_spartacus_
30-11-2006, 17:03
α) "Η πειρατεία βλάπτει τη μουσική."
Λάθος. Η πειρατεία, αν επηρεάζει τη μουσική, την προωθεί, αντί να την βλάπτει. Κατεβάζοντας δωρεάν τα τραγούδια που τον ενδιαφέρουν, κάποιος έχει τη δυνατότητα να μάθει και να έρθει σε επαφή με περισσότερα συγκροτήματα ή/και είδη μουσικής που του αρέσουν, μερικά από τα οποία δεν υπήρχε περίπτωση να βρει σε μουσικό κατάστημα (για παράδειγμα, το εξαιρετικό soundtrack του παιχνιδιού Prince of Persia: The Sands Of Time, του Stuart Chatwood, το οποίο έχει κυκλοφορήσει μόνο σε περικομμένη έκδοση, κι αυτό στην Ιαπωνία. Μόνος τρόπος να το αποκτήσω εγώ στην πλήρη έκδοσή του, την οποία και ήθελα αφού από την άλλη λείπουν πολλά κομμάτια, ήταν να το κατεβάσω παράνομα από game rip.)

Η πειρατεια εχει καταστρεψει την ελληνικη δισκογραφια!
Λογω του οτι οι καλλιτεχνες που πουλανε δισκους και φερνουν λεφτα στις δισκογραφικες,ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου,οι εταιρειες πια δεν παιρνουν ρισκα!Τι εννοω;Οτι για να κανει δισκο ενα συγκροτημα η ενας νεος καλλιτεχνης σε καποια δισκογραφικη πρεπει να τα σκασει!!!Αρα οποιος δεν εχει λεφτα ή γνωστο ωστε να μπει σε Fame Story Dream Show θα τα βρει σκουρα!Κατι που παλιοτερα δεν συνεβαινε!Πια,οι εταιρειες ακομα και αν εχουν ταλεντα προτιμουν να τα μπασουν και καποιο ριαλιτι και να ακουστουν πρωτα απο εκει και υστερα μπορει να τους κανουν και δισκο!Και αυτα αφορουν ατομα που προσπαθουν να την κανουν μονα τους,οχι συγκροτηματα!
Αναφερομαι μονο στην ελληνικη δισκογραφια βεβαια της οποιας η αγορα ειναι αρκετα περιορισμενη!Σε αλλες χωρες ισχυουν παλι ολα αυτα αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο!

deggial
30-11-2006, 17:11
Αν οι εταιρίες δεν παίρνουν ρίσκα είναι δική τους βλακεία και δικό τους πρόβλημα, δεν ευθύνεται ούτε ο καταναλωτής ούτε το κράτος για να τους αποζημιώσει. Η επιχειρηματικότητα επισυνάπτει ρίσκο και κανείς δεν εγγυάται πως αν επενδύσεις ένα Α ποσό θα βγάλεις κέρδος.

Moses
30-11-2006, 17:22
Egw den katalavainw kati... pes oti erxontai sto disko sou kai vriskou 5000 tragoudia.. giati afto einai by default paranomo..

Apokleiete na einai nomima ekei ta tragoudia? H apla na isxyristoume emeis oti einai nomima?

An poume oti ta exoume afthentika ta CD alla ta exoume daneisei.. ta exoume xasei.. mas exoun katastrafei.. 1 ekatomyrio nomimes dikaiologies yparxoun.. den mporeis apla na peis mia kai na thn glytwseis :P

druid
30-11-2006, 17:29
ακριβως...η κατοχη τους δεν μπορει να ειναι απο μονη της παρανομη...

Alan Don
30-11-2006, 17:50
Βασικα ειναι ψεμα οτι η πειρατεια σκοτωνει την μουσικη

η πειρατεια σκοτωνει την μουσικη βιομηχανια...

βασικα τα χρηματα που χρειαζονται για να ηχογραφησεις ειναι πολυ λιγα για αυτο και ο κοσμος το κανει και στο σπιτι του(<--εγω ασ πουμε )

επισης τα τραγουδια ειναι τεχνη και νομιζω οτι θα επρεπε να κυκλοφορουν ελευθερα και δωρεαν ..τωρα αν καποιος την ομορφη εκδοση του αυθεντικου σιντι τοτε ενταξει να δοσει ενα ποσο 6-7 ευρω και οχι δεκαπεντε-εικοσι να την εχει να την θυμαται ..
και στην τελικη δεν νομιζω οτι ζημιωνονται τα συγκροτηματα αφου με τα πειρατικα σιντι τους γνωριζει πιο πολυς κοσμος και ερχεται και πιο πολυς κοσμος στις συναυλιες τους... ας πουμε οι εβανεσενσ που ηρθαν πριν τρια χρονια σιγα μην γεμιζαν το θεατρο βραχων+τα βραχακια γυρω γυρω με τα αυθεντικα τους σιντι ..

grnemo
30-11-2006, 17:54
Πολύ σωστός ο Alan Don. Πες τα, Πες τα.....!!!!!!
Βέβαια για το software ΙΜΗΟ είναι διαφορετικά τα πράγματα, αλλά σε ότι είπες που αφορά την μουσική έχεις απόλυτο δίκιο.

deggial
30-11-2006, 18:00
Egw den katalavainw kati... pes oti erxontai sto disko sou kai vriskou 5000 tragoudia.. giati afto einai by default paranomo..

Δεν είναι παράνομο εάν είναι αντίγραφα που δημιούργησες από υλικό που αγόρασες.

Ωστόσο, αν η απόκτηση τους έγινε με παράνομο τρόπο (π.χ. από πειρατικά CDs ή παράνομη διανομή μέσω p2p δικτύων) τότε είναι προϊόν εγκλήματος και η κατοχή τους παράνομη, εκτός αν η συναλλαγή έγινε με καλή θέληση (δηλαδή παραπλανήθηκες να πιστεύεις πως η συναλλαγή είναι σύννομη).

grnemo
30-11-2006, 18:04
Είχαν διατυπωθεί κάποιες απόψεις εδώ (http://www.forums.gr/showthread.php?t=11920) σχετικά με το pirated edition software.
(Για να κάνω και διαφήμιση το υπερσύνολο του pliroforiki.forums.gr :D:D:D)

Moses
30-11-2006, 19:08
Δεν είναι παράνομο εάν είναι αντίγραφα που δημιούργησες από υλικό που αγόρασες.

Ωστόσο, αν η απόκτηση τους έγινε με παράνομο τρόπο (π.χ. από πειρατικά CDs ή παράνομη διανομή μέσω p2p δικτύων) τότε είναι προϊόν εγκλήματος και η κατοχή τους παράνομη, εκτός αν η συναλλαγή έγινε με καλή θέληση (δηλαδή παραπλανήθηκες να πιστεύεις πως η συναλλαγή είναι σύννομη).

To katalavainw re sy afto pou les.. egw rwtaw apo thn stigmh pou vrethike ena cd se morfh mp3 sto pc sou pws skata mporei kapoios na apodeiksei oti to katevases me p2p kai na se diwksei pinika? Mporei kalista na einia ena nomimo antigrafo kai den nomizw na yparxei tropos na apodeixtei to antitheto ektos kai an se piasoun ep'aftoforo na to katevazeis.

Akoma kai na to katevases apo p2p den einai paranomo panta. An px egw exw ena disko se vinilio tote den einai nomimo na ton katevasw kai se mp3? Afou ta pnevmatika dikaiwmata ta exw plhrwsei.

Synepws den katalavainw pws mporoun na apodeiksoun oti eisai paranomos, me mono stoixeio thn yparksh mp3 ston disko sou.

edit: Symfwnw ki egw apolyta me alan don. H mousikh einai texnh-paideia kai prepei na dinete fthna h kai dwrean mono kai mono gia na mporoun na exoun prosvash se afth kai anthrwpoi pou den exoun thn oikonomikh dynatothta na agorazoun cd.

noegr
30-11-2006, 19:08
Είχαν διατυπωθεί κάποιες απόψεις εδώ (http://www.forums.gr/showthread.php?t=11920) σχετικά με το pirated edition software.
(Για να κάνω και διαφήμιση το υπερσύνολο του pliroforiki.forums.gr :D:D:D)

Η περίπτωση να έχεις δανειστεί το cd από φίλο σου και να το έχεις γράψει στον σκληρό σου(δίσκο) σε ποιά κατηγορία εντάσσεται??

deggial
30-11-2006, 19:17
Η περίπτωση να έχεις δανειστεί το cd από φίλο σου και να το έχεις γράψει στον σκληρό σου(δίσκο) σε ποιά κατηγορία εντάσσεται??

Είναι παράνομα αντίγραφα, διότι τόσο εσύ όσο και ο φίλος σου θα χρησιμοποιείτε το ίδιο προϊόν παρότι έχει αγοραστεί μόνο από τον ένα εκ των δύο.

Στην πραγματικότητα όλα αυτά είναι βλακείες, ωστόσο, διότι δε γίνεται να κρίνουμε διαφορετικά την μουσική από άλλα πνευματικά έργα που χρίζουν της ίδιας προστασίας.

Παραδείγματος χάριν, κάθε βιβλίο βρίσκεται και στην Εθνική Βιβλιοθήκη, την οποία μπορεί ο οποιοσδήποτε να επισκεφθεί και να τυπώσει φωτοτυπίες του βιβλίου που επιθυμεί, πράξη απολύτως νόμιμη. Επί της ουσίας, αυτό δεν διαφέρει από την περίπτωση που έχω αγοράσει ένα βιβλίο και το δανείζω σε φίλο μου να βγάλει φωτοτυπίες του για να το έχει κι αυτός (ούτε πρόκειται να διωχθεί η περίπτωση αυτή).

Όλος ο ντόρος δεν γίνεται λόγω προσβολής των έννομων συμφερόντων των δισκογραφικών εταιριών ή των καλλιτεχνών, αλλά για τον έλεγχο των μεθόδων διανομής και τα επιπρόσθετα κέρδη που αυτός προσφέρει.

deggial
30-11-2006, 19:26
To katalavainw re sy afto pou les.. egw rwtaw apo thn stigmh pou vrethike ena cd se morfh mp3 sto pc sou pws skata mporei kapoios na apodeiksei oti to katevases me p2p kai na se diwksei pinika? Mporei kalista na einia ena nomimo antigrafo kai den nomizw na yparxei tropos na apodeixtei to antitheto ektos kai an se piasoun ep'aftoforo na to katevazeis.

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται, ωστόσο μάλλον το αντίθετο συμβαίνει, εσύ θα χρειαστεί να αποδείξεις πως πρόκειται για νόμιμο αντίγραφο προϊόντος που έχεις νόμιμα στην κατοχή σου.

grnemo
30-11-2006, 20:41
Η περίπτωση να έχεις δανειστεί το cd από φίλο σου και να το έχεις γράψει στον σκληρό σου(δίσκο) σε ποιά κατηγορία εντάσσεται??Same I think.... Μόνο όταν κάνεις backup σε δικό σου ιδιόκτητο τεμάχιο είσαι ok....thats what the papers say... :smokin::smokin::smokin:

anthix
30-11-2006, 21:10

ok , τυπικα και αν παρεις ενα βιβλιο και το βγαλεις φωτοτυπιες παρανομο ειναι...
τρεχα γυρευε δηλ..

Ripper
30-11-2006, 21:10
Γαμώ τις εταιρίες!!!!!!

Κατεβάζετε ελεύθερα!!!!!!!!!!!!:wavey:

grnemo
30-11-2006, 21:13
cute :wavey::wavey::wavey::wavey:

Thoulis
30-11-2006, 23:24
Ακουμε το η πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη και τις λοιπες τριχες. Σκεφτηκανε αραγε οτι οι πολυεθνικες εταιρειες σκοτωνουν τη μουσικη?
οταν τοποθετουν στην ακρη, ανθρωπους που εχουν κουραστει κι εχουν φαει τη ζωη τους ολοκληρη σπουδαζοντας μουσικη, ανθρωπους δηλαδη που εχουν καλλιεργησει το ταλεντο τους τι κανουν? Και το χειροτερο, οταν αντι γι αυτους οι εταιριες επιλεγουν κατι χαζογκομενες που εχουν ωραια εμφανιση (ο ορισμος του απο φωνη κορμαρα (ή ό,τι αλλο)), τοτε τι σκατα κανουν?
λοιπον, μη μου λετε η πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη.

όλο αυτο έχει σχεση με το οτι και το κατεβασμα τραγουδιων αποτελει κατα την αποψή μου καθαρη πειρατεια. όσο λοιπον αυτοι σκοτώνουν τη μουσικη εγω θα συνεχισω να σκοτώνω την τσεπη τους κατεβαζοντας τσαμπα τραγουδια.

Aris_dj_77
30-11-2006, 23:26
ok , τυπικα και αν παρεις ενα βιβλιο και το βγαλεις φωτοτυπιες παρανομο ειναι...
τρεχα γυρευε δηλ..

υποτιθεται οτι επιτρεπεται η αντιγραφη μονο για προσωπικη χρηση...

...μπορεις να βγαλεις φωτοτυπιες ενα βιβλιο,,,
,,...να αντιγραψεις ενα cd αλλα απαγορευεται να το πουλησεις....

...αν απαγορεουοταν η αντιγραφη απλα δεν θα κυκλοφορουσαν

ουτε αντιγραφικα...ουτε φωτοτυπικα.....;-)

SpartanGeorge
30-11-2006, 23:30

ειδικα για τα cd, αν δεν κανω λαθος, επειτρεπεται να κρατησεις αντιγραφο, μονο αν σου ανηκει το αυθεντικο....
πχ κραταω αντιγραφο των Xp (για περιπτωση οτι χαλασει το cd πχ)
αλλα πρεπει να εχω αγορασει τα Xp.....

YoMa-Sensei
30-11-2006, 23:35
ειδικα για τα cd, αν δεν κανω λαθος, επειτρεπεται να κρατησεις αντιγραφο, μονο αν σου ανηκει το αυθεντικο....

Ναι αλλά για να το χρησιμοποιήσω ο ίδιος μόνο! :tounge:

grnemo
30-11-2006, 23:37
Για να μην ξεφεύγουμε από το κλίμα, Yoma το dvd με την discografy :smokin::smokin::love2::love2::D:D

SpartanGeorge
30-11-2006, 23:37
Ναι αλλά για να το χρησιμοποιήσω ο ίδιος μόνο! :tounge:
ναι... οταν ελεγα αντιγραφο εννοουσα με την εννοια του backup οχι του copy :p

Aris_dj_77
30-11-2006, 23:38

ΠΑΣΟ...δεν το ξερω ακριβως...ισως εχεις δικιο...:-)

devils_advocate
30-11-2006, 23:51
Αν έχεις αγοράσει τα πνευματικά δικαιώματα ενός προϊόντος, τότε μπορείς να το κάνεις όσα αντίγραφα γουστάρεις, αρκεί να είναι αυστηρώς για προσωπική χρήση.

noegr
01-12-2006, 02:52

και μετά πως θα ζούσαν οι κακόμοιρες οι εταιρίες παραγωγής φωτοτυπικών-αντιγραφικών.. ¶ρα βγάζουμε την αντίστοιχη συσκευή και απαγορεύουμε ορισμένες χρήσεις.. έτσι και πουλάμε, και αν μας κ@υλωσει ρίχνουμε και αγωγές για να πάρουμε χρήματα και όλοι είναι ευχαριστημένοι

Marooned
01-12-2006, 03:21
Το downloading μουσικής δεν είναι παράνομο! Παράνομες είναι οι τιμές τους!
Κατεβάζετε ελεύθερα ρε, είναι πολύ λίγοι κ είμαστε πάαααααρα πολλοί!:love2:

Να προσθέσω κάτι σε ότι αφορά την πώληση mp3's από τα δισκάδικα (κοινώς πάω με το flashάκι μου κ ψωνίζω!):

Είναι πολύ ελκυστικό σαν προσέγγιση αλλά έχει ένα πολύ επικίνδυνο μειονέκτημα: Χάνεις αμέσως αμέσως τη μισή αξία του έργου που αγοράζεις!
Το εξώφυλλο, το booklet κ οτι άλλο εικαστικό είναι κ αυτά καλλιτεχνικό κομμάτι του εκάστοτε δίσκου σε αρκετές περιπτώσεις!
Φανταστείτε το Dark Side of the Moon χωρίς το πρίσμα! Μισοτελειωμένο έργο όχι αστεία! Κ φοβάμαι πως άμα αρχίσουν τα mp3 να πουλιούνται μαζικά θα ανέβουν κ άλλο οι τιμές των δίσκων μέχρι να εξαφανιστούν τελείως:-(.

Πάντως κ έγω όπως είπαν κ άλλοι συνφορουμίτες, αν ακούσω δίσκο που αξίζει πραγματικά, τον αγοράζω γιατί ΘΕΛΩ να τον έχω αυθεντικό με το βιβλιαράκι του κ με τα όλα του!

The_Big_Brother
01-12-2006, 03:26
Φανταστείτε το Dark Side of the Moon χωρίς το πρίσμα! Μισοτελειωμένο έργο όχι αστεία!

Οντως ,χωρις το πρισμα δεν βγαζει νοημα :confused: :confused:

/*RaDioHeAD*\
01-12-2006, 03:37
ΑΧαχΑΧαχαχαχΑΧχχχα γαμησε bb γαμησε αχαχΑΧχΑαχχαχαχα:D :D :D

Theio_Vrefos
01-12-2006, 10:27
ontws gamise :p

o panousis nomizw eixe pei "h mousiki skotwnei tin peirateia" ... xarin paidias oti diladi ean oi times itan xamiles, kanenas de tha agoraze peiratika cdz.

Sto xeri tous einai pantws...

P.S. kante ena search sto forum gia mia platforma tis M$ pou legetai palladium h' kapws etsi. Exei na kanei me adeies kai mp3z, alla de katafera na to vrw :p

Marooned
01-12-2006, 14:43
αχΑχαχαχαχα0χα0χ0αχ0ΑχαχΑχ

Respect BB! :D

Αν κ τέτοια ιερά πράγματα δεν πρέπει να τα πειράζουμε ούτε καν στο M$ Paint!:p

Πάρε εδώ Nirvana:

forgion
01-12-2006, 16:12
Ναι στο δικαίωμα να κατεβάζεις και να σώζεις την τσέπη σου από το
να αγοράσεις κάτι που θα το μετανιώσεις και μετά θα κλαις τα λεφτά σου.
Αν κάτι αξίζει θα το αγοράσω .

Alan Don
01-12-2006, 16:43
(παραληρημα-->)Εγω παντως (θελω να λεω οτι) ειμαι μουσικος και εκκολαπτωμενος πληροφορικαριος... αλλα οταν γραψω ενα τραγουδι ...που παρεπιπτοντως τελειωνει πολυ συντομα ενα ...θα σας το δοσω σε ολους να το χετε //
παραλληρημα τελος !!

FBI εε FBI !!! Κατεβαζω φουλ σπιντ 24/7 εμενα ποιος θα με χωσει μεσα επιτελους??:cool: :cool: :cool: :cool:

Lil_Mike
01-12-2006, 17:16
Είναι φιάσκο η αντιπειράτικη εξτρατία...
όλα τ'αλλα φταίνε αλλα όχι η πειρατεία...

Οπότε μάλλον μας περνάναι για χαζούς...
η πειρατεία κ καλά κανει κακό στους μουσικούς...
Οχι λάθος στις πολυεθνικές κανει κακό...
Αλλά στο κατω κατω τώρα... ποιός νοιάζεται γι αυτό???

noegr
01-12-2006, 17:18
αχΑχαχαχαχα0χα0χ0αχ0ΑχαχΑχ

Respect BB! :D

Αν κ τέτοια ιερά πράγματα δεν πρέπει να τα πειράζουμε ούτε καν στο M$ Paint!:p

Πάρε εδώ Nirvana:

Εχεμ... τι γίνεται τώρα ψηνόμαστε για flame?:angryfire :angryfire

:D :D :D

KCM6985
02-12-2006, 13:04
1)Πειρατεία = διαφήμιση

2)Στην Ελλάδα δεν πρόκειται να σε πιάσουν για μουσική και για software, ψάχνουν πιο πολύ για πορνογραφία και κυρίως για παιδική πορνογραφία …

JozeF
03-12-2006, 14:04
Για δείτε αυτό... (http://www.insomnia.gr/comments.php?catid=1&id=1795)

DiMiS
03-12-2006, 15:08
Για δείτε αυτό... (http://www.insomnia.gr/comments.php?catid=1&id=1795)

...το οποίο χρησιμοποιεί ως πηγή αυτό (http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathextra_10_29/11/2006_174355), που έχει ποσταριστεί μερικές σελίδες πίσω (http://www.forums.gr/showpost.php?p=366317&postcount=16).

mitsaras
03-12-2006, 15:24
Παιδιά μη ξεχνάμε και το εξής γεγονός: Δεν ισχύει μόνο ότι "η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική" αλλά και ότι " οι μουσικές βιομηχανίες σκοτώνουν τη μουσική".
Πέραν από δικαστικές απειλές και κυνηγητό των αρχών προς τους ανθρώπους που κατεβάζουν πειρατική μουσική που όπως βλέπουμε πρακτικά δεν λειτουργεί και ούτε θα μπορέσει να λειτουργήσει, το μυστικό είναι ο χρόνος που μεσολαβεί μέχρι να γίνει η "κόπια"! Για να έρθει ένα μουσικό cd στα χέρια μας ( ως πειρατές μιλάω πάντα :p ) πρέπει να περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Σε αυτό βασίζονται οι δισκογραφικές εταιρίες ότι μπορούν να βγάλουν χρήματα. Για αυτόν τον λόγο κυνηγούν την παραγωγή μουσικής όσο το δυνατόν περισσότερη. Δεν τους ενδιαφέρει να βγάλουν ποιοτική μουσική και κυρίως ας πούμε η Κοκκίνου δεν θα βγάλει 5 καλά τραγούδια αλλά πολλά ... Αυτό το ξέρουν καλά οι δισκογραφικές εταιρίες και αυτό που ακολουθεί είναι το promotion...

Kαλή σας συνέχεια φίλοι μου. Δεν θα πάρουμε. Ειδικά τώρα που ξέρουμε όλοι ότι προσπαθήσατε να κρατήσετε στην ίδια τιμή το cd με το παλιό βινύλιο που όλοι ξέρουμε πόσο κόστιζε να φτιάξεις ένα δίσκο βινυλίου από ένα δίσκο cd!!

TheRapper
03-12-2006, 15:42
αν βγαζεις χρημα απο αυτο το να πουλας cd ... ok παρανομο...

αν κατεβαζεις για παρτυ σου καλα κανουμε...

σιγα μην ψωμολυσσαξουν οι εταιριες δισκογραφιας ή οι καλλιτέχνες...

οντως κυνηγουν το promotion...

Moses
03-12-2006, 18:02
Exw thn entypwsh oti anaferontai se aftous pou kanoun share mp3 se p2p giati leei:
"Από μια πρώτη έρευνα στις εν λόγω σελίδες του Διαδικτύου έχουν ήδη εντοπιστεί χρήστες με 3.000 έως και 5.000 τραγούδια αποθηκευμένα στον υπολογιστή τους."

kai den mporw na fantastw allo nomimo tropo na kseroun posa tragoudia exoume stous diskous mas.